Blad DT OC CHAT 1 ■Bk Gouda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho. 17233 s r. eu DE GESTOLEN DIADEEM. '1 >ofdrol. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen iiiiiiiiiwimniit BITTTENT.ANnSCH NIEUWS 4 FEUILLETON. Het voor- je AA« (Werdi varvoM). - 60 i Fietsenstalling lijk gemachtif gebruik te r gesteld. *t huwelijksrecht hebben thane ringen over de terecht plaats, alen raad voor O.te Lausanne ok' in hëf ver- 124 ISO h.t Ot OU sstige National film rilHM au da in M»- ehpar- rarftfa. bttltas- aurop m nl*t walitait enkele ■ld of Franco per Abonnemc bij onze Onze t Redactie - ds eahta dow etrdd m lat jr P ivoer- iischen am op in elk vroeg min- r een der van de ver- übermann. van ►ven ontvangen, heden over den ilt. ven gelezen had i te plegen. ft schildert den 3e schrijver be- udt hij een dra- n tenslotte be- overval op het I van het kind, en het einde, ns het blad zoo der. Het is een noordenaar aan n worden thans kocht. getreden. De parlementaire secretaris van het ministerie zou nagaan waar er nog ver der optreden noodig was. Buxton deelde hierbij mede dat er jaarlijks ongeveer 75.000 werd uitgegeven voor wetenschap pelijk onderzoek. De mijnwerkers nemen de regeerings- voorstellen aan. De conferentie van gedelegeerden der mijnwerkers heeft gistermiddag te Londen met 17 tegen 2 districten (Yorkshire en Fo rest of Dean in Gloustershire) de regee- ringsvoorstellen aangenomen die de volgen de 4 hoofdpunten bevatten: Vermindering van den werktijd van 8 tot 7 Mi uur van 6 April af. Instelling van een nationaal scheidsgerecht voor loon- en andere kwes ties; aanwijzing van bewerkingsdistricten en geleidelijke verkrijging door den staat van de royalties, de exploitatierechten en ten slotte de eigendomsrechten der steenko lenmijnen. aarvoor, »p 4. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden pry’s. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Wie met een rein en trouw hart op zijn wijze naar het hoogste streeft, staat aan den drempel van het hemelrijk. oerenleven, »ssarsk4>|« id getroffen DUITSCHLAND, Een sterk staaltje van laster. Zoo komen de praatjes in de wereld. De „Köln. Z.” deelt een haast ongeloof lijk staaltje van politieke laster mede. Einde Oct, vernam het blad, dat een dok ter uit Krfeeld, Diehl, in vergaderingen voor bet Volksbegehren had verteld dat minister Streseman via een Amsterdamsche Bank een millioen, Briand vier millioen M. had ontvangen als belooning voor het tot stand brengen van het plan-Young. Ofschoon het Duiteche publiek in de laat ste maanden is onthaald op heel wat fraais op het gebied van politieke kwaadsprekerij achtte de Keulenaar dit geval toch wel een beetje al te bar. j Intusechen is gebleken, dat dr. Diehl in derdaad zulke beweringen te beste heeft ge geven om zieltje voor het Volksbegehren te vangen, wat dan ook gelukt was. Hij heeft als zijn zegsman een advocaat te Kempe aangewezen, die hem uitdrukke- igd had van zijn mededeelingen maken. Twee dagen later, toen het echter reeds te laat was, had de advo caat zijn verklaringen teruggehomen, tot grooten schrik van' den dokter, die verze kerde, dat hij in goed geloof (blijkbaar was Warden keek het met een gezicht aan als de vermoorde onschuld. Je bent me er eentje! zei hij op ver ongelijkte toon. Vooruit schiet op. Ik heb baast Wat moet je ervoor hebben? Nu was het Lord Harlsmpre’s beurt om na te denken. Je weet natuurlijk dat dat ding duizenden waard is? zei hij. Overdrijf nu niet, weerde Warden af. Laten we zeggen twee duizend. De helft daarvan is duizend, stelde de graaf voor. Als je dat ervoor durft te vragen, smijt ik je mijn winkel uit, dreigde de heer des huizes. Goed, dan achthonderd, antwoordde de jongenik heb te veel haast om lang te on derhandelen. Warden lachte heesch. Je hebt zeker altijd groote haast als je te veel vraagt Geef je het of geef je het niet. Warden zweeg en dacht na. Ik zal zevenhonderd geven. Vooruit dan maar. Warden haalde een cheqeboek voor den dag. Wat moet je met dat chequeboek? i lord Harlsmore met onuitsprekelijke achting. Dacht je misschien dat ik cheque van je aannam? Warden deed zoo onschuldig als een pas geboren kind. En waarom niet, als ik vragen mag? Ik ga. Bonjour hoor. Lord Harlsmore stond op. Je lijkt wel gek. De lommerdhouder gooide nijdig zijn pen De in nood verkoérenda Duitsche kolonisten. Zij mogen de Russische grens niet overtrekken. die dokter dan tochwel van een geweldige naïviteit!) en onvoorwaa»delijk vertrouwen in zijn berichtgever had gesproken. De Keulenaar dringt pr op aan, dat de zaak vervolgd wordt en bu eens een flink voorbeeld gesteld wordt, daar er anders geen houden meer is aan het Masteren van poli tieke tegenstanders. 60UD8CHE COURANT BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ring heeft hun door haar zaakgelastigde 160 □Millioen lei aangeboden. De eischers hebben dij aanbod van de hand gewezen. Het von nis kan pas over eenigen tijd worden geveld, aangezien niet minder dan twaalf advocaten voor de eischers zullen pleiten. FRANKRIJK. Clemenceau ernstig ongesteld. Een nieuwe aanval van hartzwakte. Clemenceau heeft gisterochtend weer een gevaarlyke aanval van hartzwakte gekre gen en ofschoon geen onmiddellyk gevaar bestond, hebben zyn geneesheeren zyn fa mi He daddy k gewaarschuwd met het oog op den hoogen ieeftyd van den patiënt. Een koepel van de Sacro Cuore ingestort. Te Boulogna is Donderdagmiddag plot seling onder een geweldig lawaai de groote koepel van de Nieuwe Kerk Sacro Cuore, naast het instituut der Salesiner orde in de nabyheid van het station ingestort. Ln de kerk bevonden zich twee geestelyken die door de eerste stukken kalk getroffen wer den. Zy konden nog juist de geloovigen die in de kerk waren waarschuwen. Costes en Bellonte terug. De Fransche vliegers Costes en Bellon te zijn op het vliegveld. Le Bourget van hun tocht naar Oost-Azië teruggekeerd. Naar men weet hebben zy het afstandsrecord van de Italianen ParjjsTsjitzikar in Mongolië met ruim 800 K-M. verbeterd. De Oriënt-expres door roovers overvallen. Volgens een Havas telegram uit Belgra do zou de Oriënt-expres tusschen de grens stations, Dagoman en Zaribro door roovers zijn, overvallen. De locomotief is alleen op het station Zaribo aangekomen. Bijzonder heden over het lot oer reizigers ontbreekt. ENGELAND. Steun voor de Visscherjj. Liberaal voorstel door de regeering overgenomen. Sir Robert Hamilton, het liberale lid voor de Orkaden, diende een motie in waarby een onmiddellyk optreden der regeering werd gevraagd om het visschersbedryf te steunen, dat naar de voorsteller zeide, een zeer kwaden tyd had doorgemaakt. In de motie werd voorgesteld dat de regeering de visechershavens zou ontheffen van buiten sporige financieele lasten, voor een stelsel van havenontwikkeling zou zorgen en een internationale overeenkomst zou nastreven nopens de vischgronden in de Noordzee en elders, die tot geschillen aanleiding geven en in het algemeen het bedryf op een ge zonde basis te plaatsen. Hamilton gaf in overweging dat aan de visschers op gemak- kelyke voorwaarden voorschotten zullen worden verstrekt om hen in staat te stellen hun tuig te vervangen. De minister van landbouw en visschery Buxton aanvaardde de motie. Hy zeide dat er reeds in de aangegeven richting werd op zou zijn, hij zou zelf nog een klein appeltje voor den dorst over houden. Warden schudde het hoofd en lord Harls more stak het sieraad in zijn zak. Doe dat nou niet, riep Warden, nu werkelijk angstig dat zijn prooi hem op het laatste oogenblik zou ontglippen. Twee honderd pond! Het is alles wat ik rijk ben. Ik zweer je dat ik niet meer in de wereld bezit. Je hebt een winkel en verdient goed je brqpd. Ik geloof niets van je praatjes. En als je den diadeem verkoopt, kun je er ge makkelijk een paar duizend voor krijgen. Lieve deugd; je mag me wel dankbaar zijn, dat ik zoo bescheiden ben. Warden stond op ging naar een brandkast en opende die. Uit een laatje haalde hij een bundel bankbiljetten en een rolletje goudstukken. Hij beefde toen hij het geld op tafel uittelde en de zweetdroppels parel den op zijn voorhoofd. Ik neem een geweldige risico op me, zei hij zwaarwichtig. Ik geef je de spaarpen ningen van een heel leven van hardwerken. Stel dat er iets gebeurd? Stel je voor dat ik gearresteerd word voor ik het ding heb kun nen verkoopen, dat het mij ontstolen wordt? Ja, het risico is groot, antwoordde lord Harlsmore sarcastisch, vooral als je be denkt dat j® het bedrag er tien maal voor terug zult krijgen dat je mij ervoor geeft. Als het waar is dat je je heele leven hebt moeten werken om die tweehonderd pond bij elkaar te krijgen, mag je me wel op je bloote knieën danken dat je nu in een week door mijn toedoen het tienvoudige Nieuwe brieven van den moordenaar te Dusseldorf. Naar de Berliner Zeitung meldt, heeft vrouw Wiesse, de pleegmt moorde vijfjarige Gertrufij den moordenaar twee al waarin hij alle bij zonal moord op het kind meede® Toen vrouw Wiesse de faM heeft ze getracht zelfmoM De eerste en langste M moordt in bijzonderheden;] gint in versmaat, daarna matische-bedoeld betoog schrijft hij heel precies dM meisje, het wanhopig verfl de messteken, de angskretfl De tweede brief, is volj| mogelijk nog weerzinwekkn soort minnebrief van den het doode kind. De briejj door schrift-kundigen onde ZWITSERLAj Echtbreuk strafbar Hervorming van 4 in Zwitserland. Evenals in Duitechlai ook in Zwitserland beapj hervorming van het huwo De commissie uit den Natl het nieuwe strafwetboek,^ bijeenkwam, heeft besïotefi volg de echtbreuk als strafbaar te beschou wen en zelfs wordt de echtgenoot, die de echtbreuk begaat en zijn medeplichtige op aanklacht van ten hoogste één jaar of met een boete gestraft, wanneer het huwelijk door echtbreuk een einde wordt gesnaakt. Was het op het oogenblik van de scheiding de huiselijke gemeenschap opgeheven en heeft de eiechende partij zelf echtbreuk ge pleegd, dan kan de rechter hem van rechts vervolging ontslaan. Voorts wordt op een aanklacht gevangenisstraf geëischt tegen hem, die een vrouw, bij wie hij buiten echt een kind heeft verwekt, op het kritieke mo ment in den steek laat. ROEMENIë. Proces der Tsarenfamilie tegen den Roemeeuschen Staat. Uit Kisjnef wordt gemeld, dat voor de rechtbank aldaar een proces wordt gevoerd tusschen de families Zabowskin en Domido, die verwant zijn aan den voormaligen tsaar Nicolaas van Rusland. De beide families eischen de teruggave door den Roemeenschen staat van twee thermale bronnen, die zich in de buurt van de Zwarte Zee bevinden, dan wel een schadeloosstelling ten bedrage van 300 millioen lei. De Roemeensche regee- neer. Je denkt toch zeker niet, dat ik zevenhonderd pond in mijn zak heb? Best. Als je dat niet hebt, ga ik naar iemand die het wel heeft. Warden brulde van het lachen. O, dus je wilt contanten? Een slimme jongen ben jij? dat moet ik zeggen! Zijn vroolijkheid was eenigszins geforceerd. Hoeveel moet je hebben Zevenhonderd pond hadden we immers afgesproken. Geen sprake van. En je hebt het me zelf geboden. Ja, op een cheque; als je contanten heb ben wilt, moet je bescheiden zijn. was het oordeel van Warden. Ik heb je toch al ge zegd dat geen kapitalist ben. Al het geld dat ik in huis heb Zeg maar direct hoeveel. Honderd pond. Je bent krankzinnig. Je brengt me tot wanhoop. Warden’s blik bleef begeerig op de diamanten rusten. Je komt zoo plotseling. Als ik geweten had dat je kwam, zou ik erop gerekend, hebben. Dat geloof ik graag. Maar laat ik je zeggen dat ik bij zulke gelegenheid een re volver bij mij heb. Ik bedoel niets kwaads, zei Warden haastig. Jij denkt ook altijd slecht van een ander. Lord Harlsmore keek naar de deur. Als je me dan niets beters hfebt aan te bieden, heeft het geen zin om nog langer te blijven, geven, ja of neen? Twee honderd pond was het bedrag waar mee de jongeman van zijn schulden verlost Een en ander beteekent, dat de boeren, die de wijk wilden nemen naar een land, waar sehappelijker toestanden heerschen. opnieuw alle mogelijke ellende en nood zul len moeten verduren. De oorzaak van de vlucht der boeren, een wanhoopsgebaar, is de onverbiddelijke landbouwpolitiek van den dictator Stalin, die hooge belastingen van de boeren vergt, hen noopt de opbrengst zoo goed als geheel af te staan en de wel vaart, die hun door ijverig werken deelachtig is geworden, volkomen teniet doet. De Duitsch-Russteche boeren, die een gevoel van eigenwaarde bezitten, werden tot den bedelstaf gebracht en wensdhten daarom elders in de wereld hun geluk opnieuw te beproeven. De Russische regeeringsmaatre- gelen benemen hun thans echter elke kans, daar zij hen ervan weerhoudt over de grens •te trekken. Voor Duitschland zou het wel een groote financieele last hebben beteekend al de vluchtelingen op te nemen en ervoor te zor gen, dat zij werk kregen, maar voor het Duitsche Rijk was het een eere kwestie en een moreele plicht zich moeite en kosfen voor de stamgenooten te getroosten die nu opnieuw hét slachtoffer worden der bolsje wistische terreur. Men mag benieuwd zijft, of van officeele zijde te Berlijn thans krach tiger stappen te Moskou zullen worden ge daan, opdat den kolonisten, van wie velen in een wanhoopsetemming verkeeren. de ge legenheid zal worden geboden zich elders een bestaan te verzekeren. Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. (Nadruk verboden). Dat is nu niet van belang naamste is dat ik hem heb. Ja, al die bijzonderheden kunnen mij tneslotte geen cent schelen. Wat nu? Naar het vasteland zou ik zeggen. Als eens met de eerstvolgende boot van Do ver ging? Warden haalde zijn horloge uit zijn zak. Ik kan om 9.50 van Charing Cross. Lord Harlsmore fronste ongeduldig het voorhoofd. Als het ding van jou is kun je er mee oen wat je wilt. Maar op het oogenblik is ®t nog van mij. Hoeveel geef je ervoor? lommerdhouder ovterlegde bij zichzelf Wacht tot het verkocht is, dan krijg je je aandeel ®nz>n. antwoordde Lord Harlsmore. 8 je er geen bod op doen kunt ga ik ermee iemand die dit dat wel kan. Hij stond al half van zijn stoel op. zich 4BedaaT een beetje haastte Warden eerlijk spefeD Rpn 80mS bang dat ik geen Dat ben Ik, alg je het weten wüt. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. -r post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. lenten worden dagelijks aangenomen aan ons Bdreau: MARKT 31, GOUDA, i agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; a Telef. 88. Postrekening 48400. ITALIë. Mussolini zal den Paus opzoeken. Volgens de Tevere, zal de Duce binnen kort een bezoek brengen aan den Paus. Het protocol voor de ontvangst zal hetzelfde fijn als voor andere regeermgahoofden. Het bezoek zou plaats grijpen in het begin van Januari, onmiddellyk n» het bezoek aan het Vaticaan van Prinses Marie-José en den Kroonprins. De Paus zou aan Ko- ning Victor-Emmanuel de Opperste orde van Christus verleenen. Mussolini zou de orde van de Gouden Spoor verkrijgen. De Koning zou aan kardinaal Gasparri de orde van de Annunziata verleenen. BELGIë. Het huwelijk van prinses Marie José. Het -geheele koninklijke gezin zal, verneemt de N. R. Crt., de inzegening van het huwelijk van prinses Marie José met den Italiaanschen kroonprins te Rome bij wonen. Evenals bij het huwelijk van prins Leopold en prinses Astrid te Stockholm, zal geen enkel lid der regeering de reis mede- maken, daar protocolair een huwelijk in het koninklijk gezin als familieplechtigheid dient te worden beschouwd. De Amerikaansche beurscrisis en de Antwerpsche diamantindustrie. Het aantal werkloozen in de diamant nijverheid bedraagt thans meer dan 1300 en zal de volgende week tot 2000 stijgen, terwijl in normale tijden slechts 3 400 ar beiders zonder werk zijn p 15.000. De toe stand is een gevolg van de Amerikaansche financieele crisis, daar Amerika een dier voornaamste afnemer i is der Antwerps :hc diamant markt. VER. STATEN. Slachtoffers der zeebeving. Zeven en twintig menschen omge komen door een vloedgolf. Aan de zuidkust van Newfoundland zyn 27 menschen omgekomen door een vloed golf van 4^ m., die op de zeebeving van Maandag volgde. kunt verdienen, vooruit! Warden zuchtte en ging voort met tellen. Toen lord Harlsmore het geld had opgeno- men, smeet hij Warden den diadeem toe. Voorzichtig; voorzichtig, jammerde de lommerdhouder. Hij nam het juweel op en streelde het met een soort aandoenlijke tee- derheid. Zijn oogen schitterden terwijl hij er naar keek. Geef het een zoen, spotte lord Harls- more. Nu adieu, en ik hoop dat de hemel er mij voor bewaren zal dat ik ooit jö ge- meene tronie hoef weer te zien. Warden nam verder geen notitie van den jongen, die met zwierige passen het kamer tje en den winkel uitstapte. Rosa riep Warden. Rosa De vrouw kwam binnen. Toen ze den diadeem in zijn hand zag sloot ze vlug de deur. Wat heb je daar? informeerde ze. Warden stond op en.de tranen liepen hem over het gezicht. Ons fortuin is gemaakt. Rosa. Jij zult een groote dame worden, dat zul je. Hij zette haar den diadeem op het hoofd en kuste haar gerimpeld gezicht. „Mijn ko ningin”. zei hij ontroerd. Ze liep haastig naar den spiegel. Alle menschen. wat is dat prachtig. Ik ga vannacht naar Parijs, zei hij. En mondje dicht. Ze kwam terug met den diadeem. Het moet honderden waard zijn, sta melde ze vol ontzag. Honderden? Duizenden. Rosa. Duizen den Een zeer groot aantal Duitsche kolonisten, die al ongeveer anderhalve eeuw in Rusland woonden en daar al dien tijd hun taal en zeden hebben weten te bewaren, kunnen het in de sowjet-republiek niet langer uithouden De terreur der bolsjewisten is thans zoo be nauwend en beklemmend geworden, dat zij hun nieuwe vaderland wenschen te verlaten. In grooten getale hebben zij zich in de buurt van Moskou verzameld, wachtend op de toe stemming om de grens te overschrijden. Een klein deel heeft inderdaad Duitschland bereikt, doch verreweg de meeaten bevin den zich nog in uiterst berooiden toestand nabij de Russische hoofdstad. Dinsdag heeft het Duitsche gezantschap aan het Russische commissariaat van bui- tenlandsche zaken laten weten, dat het Duit- tqhe rijlj aan duizend der gevluchte Duit sche boeren in 't geheel wenschen echter dertienduizend hunner Rusland den rug toe te keeren een visum kan verleenen, waar door hun toegestaan wordt Duitschland bin nen te trekken. Op zich zelf was dit reeds een halve maatregel, omdat duizenden boe ren door deze beperkte toestemming werden teleurgesteld. Aanvankelijk waren de autori teiten te Moskou bereid aan duizend boeren paspoorten te verstrekken, inaar gistermid dag werd de Duiteche zaakgelastigde Von Twardowski. wien de eer toekomt tijdig den tegenwoordigen toestand en heel de histori sche draagwijdte daarvan te hebben inge zien, door het commissariaat van buiten-''* landsche zaken ervan in kennis gesteld, dat de Russische regeering van standpunt was veranderd. De toezeggingen, dat een bepaald aantal kolonisten Rusland mochten verlaten, werden weer teniet gedaan. Dit is ean geweldige, nauwelijks onder woorden te brengen, teleurstel hing voor de Duitsch-Russische boeren, die Moskou reeds hadden bereikt en de hoop koesterden, dat zij in een gastvrijer land, waar men rustig kan ademhalen, weldra zouden worden opge- nomen. De diplomatieke tuschenkomst heeft dus niet mogen baten en reeds zijn de sovjet- autoriteiten begonnen met het terugsturen in goederentreinen van de boeren naar hun haardsteden. Door het commissariaat vhn buitenlandsche zaken werd in ’t vodr- uitzicht gesteld, dat de aangelegenheid mis schien binnen een week opnieuw in een zit ting van den raad der volkscommissarissen in behandeling zou komen. Ondertusschen waren, naar van officieele Russische zijde wordt bericht, Dinsdagavond reeds 1200 boe ren vrijwillig en 1300 gedwongen weer naar hute gestuurd. Binnen een week tijds zul len, naar men aanneeipt, alle vluchtelingen, die nu nog nabij Moskou vertoeven, weer naar hun hoeven zijn teruggezonden. In Duitschland heeft men reeds steunmaatre gelen op groote schaal voor de landverhui zers overwogen, doch dezë hulp schijnt nu te laat te komen. 80

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1