tv k««WteCeuS tengeV°Ige Van ee" «5?reft" Ui' Am,twd™ ™k" LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Hifrira Barllia Ptlmilli lach Noodlottige ketelontploffing. Eon doode, tier zwaargewonden. Door het uit elkaar springen van een oververhitten ketel ia eenn huizenblik in de zakenwijk ven Washington gedeeltelijk ver nield. Een vrouw werd gedood, dertig an dere personen werden gewond, waarvan naar men v^pest vier doodelflk. BiNJtBNLAJiU. Aanbesteding onderhoud weg Haagse he Schouw—Bodegraven. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aanleggen van een tegelrijwielpad met bijko mende werken langs den rijksweg HaagBctie Solumw—Bodegraven in de gem. Voorscho ten. Laagste inschrijver was D. Easer te Delft, voor f 31.787. Do Gieaaen-Nieuwkerk-zaak. Rijksrechercheur do Jdng buiten dienst gesteld. De minister van Justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de rijksrechercheur de Jong, buiten dienst is gesteld. Een rapport wordt opgemaakt door den advocaat-generaal van het Hof te Amster dam. De Jong zal in de gelegenheid geeteld worden, hierop te antwoorden. Dr. J. C. van der Slee. t Een levensschets. Ta Diepenveen is gisterochtend overleden dr. J. C. van der Slee, emeritus-predikant dei A'ederduitsch Hervormde gemeente te Deventer en vele jaren bibliothecaris van de vermaarde Athenaeum-bibliotheek aldaar, s Dr. van der Slee was ui 184t tc Hillegoin geboren, hij ving zijn,theologische studies aau van het Athenaeum te Amsterdam en voltooide die aan de Leidsche universiteit. Daarna werd hij hulpprediker te Amsterdam en achtereenvolgens predikant te Her wijnen, Goalzaan, Rumpt. den Briel en Deventer, welke standplaats hij tot zijn emeritaat op 1 Mei 1913 behield. Dr. van der Slee behoorde tot de vrijzin nigen. Var. zijn hand verschenen tal van grootere en kleinere werken en artikelen cp kerkhistorisch, geschied- en letterkundig gebied, waarvan worden genoemdDe Kloos ter beweging van Windesheim (1874) De Rijnsburger Collegianten (1896), Diarium Everardi Brocnhorstii, 1591—1672 (1898) Franciscus Martinus, predikant 4e Epe, 1638 —1653 (1904), De IJltiptere Schóól te Deven ter 1630-1678 (1916). Weudelmoet Claesd, van Monnikendam (1927). Tweemaal werden Jijn wetenschappelijke verhandelingen door het Teylers genootschap te Haarlem met goud bekroond. De Groningsche Universiteit verleende hem «n Juli 1927 het doctoraat honoris causa Het Historisch Genootschap, de Maatschap pij voor Nederlandsche Letterkunde het Pro vinciaal Utrechtscfi Genootschap en de Ver- «eniging tot beoefening van Overijsselse!» recht en geschiedenis, van welk laatste ge nootschap hij voorzitter is geweest, telden hem weldra onder hunne leden, Dr. v. d. Slee verrichtte aan de Athanaeumbibliotheek een algemeen gewaardeerden bibliografi eën arbeid. Mr. B. Hermeadorf te Deven- ter schreef bij het afscheid van den thans ontslapene als biblothecaris op 1 Juli j.J. voor Deventer ;n dies ater, een onheitdag", verder „door lange erva ring ek studie heeft dr. v. d. Slee een uitga- breide kennis op kerkhistorisch en cultureel gebied verworven'". Wij denken hier aan ver- handelingen als die over de Windesheimer kloosterbeweging, over Adriaan Floriszoon van Utrecht, van publicaties als De inven taris van het klooster Jeruzalem of van het Heilig Graf der Kruisbroeders te Culemborg. Ned. ..Prix de Rome" voor Beeldhouwkunst. Toegekend aan de dames Heslen- feld en Rueter. In overeenstemming met het advies van de commissie van toezicht op de Rijksacade mie van Beeldende Kunsten, Uitgebracht aan den minister van Onderwijs, is bij Kon besluit aan mej. C. Heslenfeld de gouden eerepenning en aan mej. C. Rueter de zilve ren eerepenning voor den in 1929 gehouden prijskamp in de beeldhouwkunst toegekend Bovendien is aan mej. C. Heslenfeld een jaargeld veneend, ten einde haar in staat te •tellen rich naar het buitenland te begeven, om zich in de beeldhouwkunst te volmaken Uitvoering der ziektewet. Klachten over de opvatting van het college van loezicht op de bedrijfsvereeniginiffn Ongeoorloofde aandrang? Het bestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft zich gewend tot den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid, met »ea klacht over de opvatting van het Col lege van Toezicht op de bedrijfsverenigin gen ten aanzien van de uitvoering der Ziek tewet. Hoewel dit College in de wet de taak is toegedeeld, toezicht te houden op reeds erkende bedrijfsverenigingen, oefent 't een naar 't oordeel van den Kon. Ned. Midden standsbond, ongeoorloofde aandrang uit op de oprichters van nog niet erkende bedrijfs verenigingen, welke meer speciaal gebruik wenschen te maken van de gelegenheid tot uitvoering der Ziekteverzekering, zooals die wordt geboden in lid 2 van artikel 91 der Ziektewet, teneinde hen te bewegen, van dat voornemen af te zien. en een bedrijfsver- eeniging te stichten, volgens het eerste lid van dat artikel. Bij deze pogingen zou ge noemd College, volgens de Kon. Ned Mid denstandsbond aan de initiatiefnemers voor bedrijf svereenigin gen volgens lid 2 van arti kel 91 de opvatting van dat College trachten op te dringen, als zouden deze bedrijfsver enigingen „overgangs-instituten" zijn Naar het oordeel van den Kon. Ned. Middenstands bon* vindt, deze opvatting misschien wel grond in de wenschen der leden van het College van Toezicht, doch geenszins in de bepalingen,- der Ziektewet, tot welker juiste r. L5?dMW CoUe«e gehoud» V ernrtigen «»rd acht T,,!? Middenstandsbond het, dat ge noemd College artikel 107 der Ziektewet - waarin een krachtige waarborg ia vervat tegen willekeur ten aanzien yao bedrijfs verenigingen in het algemeen en dus ook van die, welke opgericht zijn volgens het 2e lid van artikel 91 tracht tot een doode letter te maken. De Kon. Ned. Middenstands bond dringt er bij den Minister met kracht op aan. de rechtue, voor premie-betalers neergelegd in de Ziektewet, meer speciaal in lid 2 van artikel 91 en artikel 107, onver kort te doen handhaven. Wegen in deAlblaanerwaard. B. en W. van Rotterdam herinneren den gemeenteraad eraan, dat de provincie eerst dan over gaat tot verbetering van de op het provinciaal wegenplan voorkomende wegen, als de belanghebbende gemeenten, water schappen of polders zich bereid hebben vér- klaard, jaarlijks een bijdrage van f 600 per K.M. in de onderhoudskosten te geven. Wat de wegen in Alblasserwaard betreft is, zeg gen zij, hoewel reeds vele besprekingen en vergaderingen hebben plaats gehad, nog geen volledige instemming tusschen de be langhebbenden verkregen. Dit zijn de wegen Alblasserdam—Meerkerk, Papendrecht— Oud Alblas, Bergstoepscheveer—Sliedrecht en Nieuwpoort—Schelluinen. De lengte hiervan bedraagt totaal 53.4 KM, zoodat eon jaar- lijksoh bedrag van f 32.040 moet worden bij eengebracht. B en W. wijzen vervolgens op de regeling, door de commissie van voorbereiding tot uitvoering van het provinciaal wegenplan in de Alblasserwaard ontworpen, waardoor een bedrag van f 23.335 /werd verkregen, zoodat men nog f 8075 tekoik komt. welk bedrag de commissie gedekt w«Wht te zien door bij dragen van de gemeenlèïr Dordrecht, Gorin- chem en Schoonhoven. De voorstellen der oommissie zijn nader besproken in een ge. meenschappelijke vergadering van de betrok ken gemeentebesturen, Gedeputeerde Staten, dijkgraaf en hoogheemraden van de Alblas serwaard, en daarna heeft bovendien nog een bespreking plaats gehad tusschen afgevaar digden van de hoogheemraadschappen van Gorinchem. Schoonhoven en Dordrecht. Bij deze laatste bespreking is voorgesteld, het bedrag van f 8075 te betalen als volgt: Dor- dreeht f 2500, Gorinchem f 1400, Schoonho ven f 1100, en het hoogheemraadschap f 3705 per jaar. B. en W. zijn van meening, dat Dordrecht in de eerste plaats belang heeft bij den ver bindingsweg Oud-AlblasPapendrecht, die op verzoek van Dordrecht op het provinciaal wegenplan ie gekomen, waaruit dan ook de moreele verplichting voortvloeit, in Het on. derhoud van dit weggedeelte een flinke bij drage te geven Maar daarnaast staat, daf ook het Noordelijk* gedeelte van den weg Bergstoopscheveer—Sliedrecht en de verbete ring van het wegvak Oud-Alblas-Meerkerk voor de bevordering van het verkeer door de Alblasserwaard voor Dordrecht van beteeke nis belooft te worden Op grond hiervan zijn B. en W van oordeel, en (ie verkeersoommis- sie is het daarmee eens, dat een bedrag van f 2500 per jaar voor Dordrecht gerechtvaar digd is. rmts dan ook later geen beroep meer op de gemeente wordt gedaan voor verbete ring van andere wegen, met name de rand wegen. Aangezien Dordrecht in de eerste PlJS^ hee,t bij den weg pflPe«irecht -Oud Alblas, zouden B en W. verder aan de bijdrage de voorwaarde willen verbinden, dat dteze weg moet behooren totde eerste we- gen. die onderhanden worden genomen op wetgevend gebied, geheel in overeenstem ming met het standpunt* te dien aanzien in de Memorie van Antwoord door hem in- tweede kamer. De Justitiebegroting. De huwe lijkswetgeving. De zaak Giesen- Nieuwkerk. In de zitting van de Tweede Kamer werd bij den aanvang met vijftig tegen vieren twintig Btemmen het wetsontwerp aan genomen tot iustellingvan een afzonderlijke luchtvaartdienst, terwijl in den loop van de behandeling der Justitiebegrooting de motie- Wijnkoop (c.p.) tot onverwijlde intrekking van de Btakingswetten 1903 is verworpen met de stemmen van den voorsteller en de sociaal-democraten er vóór en de overige er tegen. Minister Donner hervatte zijn rede ter be antwoording van de alg. beschouwingen. Hij zette allereerst uiteen, dat de opzending naar Veenhuizen niet is een eigenlijke straf, rnear veeleer een z.g. maatregel, zoodat er volstrekt geen reden is om zooals de heer v«n der Heide (s.d.) en mevrouw Bakker— Nort (v.ri.) wenschten, de psychopathen on der de bedelaars en landloopexs naar het asyl te Leiden te zenden. Den heer Duys (s.-d.) verweet de minister te hebben over dreven toen hij beweerde dat aan de we tenschappelijke opsporing van strafbare fei ten alles ontbreekt en van de preventieve hechtenis evenveel „misbruik" wordt ge maakt als onder het vorig wetboek van straf vordering. Het aantal preventief gedetineer den blijkt te zijn afgenomen. Omtrent de niet-toelating van Trotzki ver klaarde de minister dat er reden was om te twijfelen aan de waarheid van de gronden waarop deze toelating in ons land vroeg, d® belnn&en van zijn gezondheid en zijn veiligheid. Inzake het tegengaan van de echtschei dingen door middel van een regeling waar- b'[ de tegenwoordige praktijk van echt scheiding bij verstek onmogelijk wordt ge- maak theeft de minister gezegd, dat hij -onerzijJ aan den tegen woordigen hoogst onbevredigenden toestand - waarbij 't voor komt dat men uiteengaat na 6 of 8 maan den gehuwd te zijn geweest - eeö eind wil inaken. door eteeds het materieel bewijs van overspel te eischen en daarbij overspel, waarin de tegenpartij mocht hebben bewil ligd niet als echtscheidingsgeval te erken nen. Anderzijds ovferweegt hij om de ontbin ding van het huwelijk na scheiding van tafel en bed met onderling goedvinden, iets te vergemakkelijken door den wachttermijn, thans op 5 jaren gesteld, tot b.v. 3 jaar te verkorten 1 Wat de bestrijding der onzedelijkheid aan- 8 hee,t de minister geen positieve maat- - regelen tf-noerad, die hij willen nemen genomen. Bij de debatten die op de rede van den Minister volgden, in het bijzonder bij de aid. burgerlijke rechtspraak van de Justitie begrooting, werd het woord gevoerd in de eerste plaats over de Giessen-Niuewerkerk- zaak door de heeren Floris Vos (m.p), Duys (s.d.), Kortenhorst (v.d.). Op één punt wa ren allen het eens: de minister had verkeera gedaan in zijn Memorie van Antwoord voor op te stellen, dat de behandeling der zaak voor het Amsterdams cl ie Hof zich niet door de noodige evenwichtigheid had gekenmerkt en dat daardoor het vertrouwen in de justi tie was geschokt. De heer Merchant was van oordeel, dat dit vertrouwen veeleer geschokt werd door de wijze waarop zekere hoogge plaatste Haagsdie magistraten ^hij duide niet aan, op wie hij nu eigenlijk hei oog had) liet gezag van het arrest, door het Am- sterdamsche Hof gewezen, trachtten te on dermijnen. De heer Merchant haalde er de oude Dreyfuszaak by, waarin men eveneens had getracht om het prestige van de juatiti|e zoogenaamd hoog |e houden, eiken twijfel aan de juistheid fan de eerste uitspraak te smoren. De heer Duys was teleurgesteld omdat di minister in deze zaak niet krasser is opge treden niet alleen behoorde de Rijksre chercheur de Jong te worden ontslagen, maar ook de officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht en de rechter-conimissaris, die het onderzoek had geleid, mochten niet in hun ambt gehandhaafd worden. De heer Kortenhorst drong voorts aan op strenger bestraffing van meineed, ten einde daardoor te verzekeren, dat men meer dan thans van den ernst en de beteekenis van den eed doordrongen zal worden. De tweede quaes tie, die in het middelpunt der belangstelling stond was het bekende geval van de gescheiden, doch hertrouwde vrouw, die in de voogdij over haar kinderen wilde worden hersteld, doch die door de rechtbank en het Hof te 's-Hertogenboch niet tot voogdes was benoemd op grond, dat zij wel had aangeboden een goede katholieke opvoeding aan haar kinderen te geven, doch daartoe niet on staat was, aangezien haar tweede huwelijk naar de katholieke leer ge lijk stopd met een concubinaat. Bij de be handeling van deae zaak schijnt volgens aanteekeningen door den raadsman van de vrouw, nir. H. J. van Leeuwen van het in laatkamer besprokene gemaakt de presi dent der rechtbank zich tegenover de vrouw op zeer grove wijze te hebben uitgelaten en gezegd te hebben, dat zij gelijk stond met een publieke vrouw. Hiertegen zijn de heeren Knottenbelt (lib.) en Lingbeek (h.ga.) in verzet gekomen, ter wijl ook de hr. Slotemaker de Bruine (c.h.) zich afvroeg of hier wel op juiste wijze was gehandeld en de gebeaigde uitlatingen beslist afkeurde. Verschillende sprekers voerden hierover nog het woord, w§grng Minister Donner de Bossche quaestie allereerst heeft afgedaan in een kort betoom waarin hij in het licht stelde dat zafcelijt, in dit speciaal geval, waar het ging ever de vraag of de moeder haar kinderen de goede katholieke opvoeding kon geven, die zij had aangeboden hun te zullen geven, de gegeven beschikking niet onjuist was. Maar/daaraan voegde hij toe, dat indien de wijze van verhoor is geweest, zooala dit is medegedeeld, hij dit onvoor waardelijk afkeurde. Inzake de Giesseü-Nieuwkerkzaak was hij uitvoeriger. Terecht kwam hij ertegen op, dat men het had voorgesteld, alsof de hoofd zaak in zijn antvtoord een critiek was ge weest op de houding van den president van het Amsterdamsciha Hof. Hij heeft trouwens niet den persoon van den president in 't ge ding gebracht, maar naast de sensatiezucht van een deel der pers het gebrek aan even wichtigheid bij de behandeling der zaak voor het Amsterdarasche Hof genoemd als onze ker, waardoor de schok, dien het vertrouwen in de justitie had gekregen door het voorge vallene, niet geheel was geredusseerd. Omtrent den rechercheur de Jong ver klaarde de minister nog, dat hij het door hem gedane zeer hoog aanrekende. De man is inmiddels buiten dienst gesteld. Alvorens een naderen maatregel op hem toe te paseen, zal de minister hem vermoedelijk nog hoo- ren: hij wil zooveel mogelijk rechtvaardig heid betrachten. Van meer beteekenis ech ter dan maatregelen tegen bepaalde perso nen is te zorgen dat de objectieve fouten, door deze zaak aan het licht gekomen, zich niet kunnen herhalen. Met nadruk kwam hij op togen de beschuldiging, als zou hij zich laten leiden door vrees voor hooge Haagsche magistratenhij zou voortgaan naar eer en geweten geheel onafhankelijk zijn plicht als minister te doen. Dat de heeren Duys en Merchant, die in deeerste plaais krasse maatregelen tegen bepaalde personen verlangden, door dit ant woord niet bevredigd waren, laat aich hoo- ren De uitvaart van Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering. Heden heeft te Utrecht met groote plech tigheid de uitvaart plaats gehad van den Aartsbisschop van Utrecht Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering. In de Kathedrale Kerk, die geheel gevuld was met geloovigen, werden gisteravond de Metten gelezen. Deze Mettien werden voort- gezeten door den Zeer Eerw. Heer J. B. A. Batenburg, plebaan der Kathedrale Kerk, met assistentie van Professoren van het Groot-Seminarie te Kjjsehburg, bijgewoond door alle studenten van het GrooteSemina- rie te Rijzenburg en 40 studenten van Cu lemborg. Door de Schola Cantorum werden de Li thurgische gezangen uitgevoerd. Na afloop der Metten kregen zij die zkh in het kerkgebouw bevonden nog gelegen heid langs het stoffelijk overschot van den overleden prelaat te defileeren. Hedenmorgen was reeds vroeg belang stolling by de Kathedrale Kerk. By de Lauden fungeerde a'3 Agens de Hoogeer waarde heer J. G. van Schaik, pastoor van de St. Martinuskeik. Assistentie werd daarbjj verleend door de twee oud-secreta rissen van den overleden Aartsbisschop. Om tien uur was het bedehuis geheel vuld, meest met genoodtigden ter bijwoning van de Pontificale Heilige Mis van Re quiem. Onder de genoodigden waren: de Bisschoppen Mgr. Hopmans, Mgr. Diepen, Mgr. Aeangenant met hun secretarissen, Hunne Excellenties de ministers van De fensie, van Waterstaat en van Arbeid er. Handel en Nijverheid de Proost van het Metropolrtaan Kapittel en vertegenwoordi gers van de Kapittels. Verder de Provin ciaal der Dominicanen, der Minderbroeders Conventueelen, der Jesuiten, der Paters Lazaristen, der Capucijnen, der Passionis- ten, v. d. Paters Redemptoristen, van de Paters Lazaristen, van de Paters v. d. H. H. Harten, der Montfortanen, v. d. Missiona rissen v. <L H. Hart van Jezus, v. h. Gezel schap v. h. Goddelijk Woord, Alg. Overste van de Missionarissen v. d. H. Familie, de vertegenwoordiger v. d. Provinciaal der Assumptionisten, v. d. Soevereine Orde v. Malta. Voorts de vertegenwoordiger van den Commissaris val de Koningin in de Provin cie Utrecht, RECHTSZAKEN. Rotterdamsche Rechbank. Overtreding Politieverordening. Voor de Rotterdamsche Rechtbank is gisteren behandeld de zaak van L. O., schipper en A. B., timmerman, beiden te Schoonhoven, die in hooger beroep hadden terechtgestaan van een vonnis van den kantonrechter te Schoonhoven, waarbij zij waren ontslagen van rechtvervolging- van een hun ten laste gelegde overtreding van oe alg. politieverordening aldaar zij had den op 12 Februari niet willen voldoen aan een hun door de politie, i„ het belang van de openbare veiligheid gegeven bevel om arch met buiten de Veerpoort te hegeven - tegen welk vonnis Je ambtenaar van het Jr 1" app^ Was Fokomen. De rechtbank heeBt de vonnissen vernietigd en opnieuw recht doende beide \erdachten veroordeeld tot ieder 0.50 boete subs. 1 dag hechte- "Commissaris der Koningin de provincie Gelderland, de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, Mr. dr. Kooien, lid van den Raad van Staten. Mr. Romme, lid van den Raad van Staten, voorzitter van de katholieke eerste Kamer fractie, vertegenwoordiger van de Katho lieke Tweede Kamerfractie, secretaris van de EerBte Kamerfractie, secretaris der Ka tholieke Tweede Kamerfractie, griffier der Staten van Utrecht, de heer van Spanje, lid van Gedep. Staten van Utrecht, Mr. de Vink, lid van de Staten van Utrecht. De burgemeester en Wethouders, de secreta ris der Gemeente Utrecht, de garnizoens commandant van Utrecht, de Hoofdaal moezenier van Leger en Vloot en de Hoofd- commissari van Politie, Mons. Hoogveld, vertegenwoordiger van den rector magnifi cus der R.K. Universiteit de secr. van den senaat der RK. Universiteit, Prof. Mons. Schreinen, Prof. v. d. Heijden. De rector magnificus en de Geer. der RJC. Handels- hoog-eschool te Tilburg. En verder nog tal van andere geestelijke en burgerlijke autoriteiten, en tal van ver tegenwoordigers van landelijke en stede Hjke organisaties en i ereenigingen. Deze pontificale Heilige Mis van Re quiem werd gecelebreerd door Z. D. H. Mons. L. J. A. H. Schreinen, bisschop van Roermond, met assistentie van iMgr. dr. A. C. M. Schaepman, Proost van het metropo- hoogearwaarde heeren Mgr. B. A. de Wit, vacares-generaal van het Aartsbisdom, G. B. Eekwillens, deken van Zwolle en pastoor te Heine, als troondiakens den hoogeer waarden heer Kan. J. G. van Schaik, als diaken den hoogeerwaarden heer H. J. Koopmans, president van het seminarium te Culemborg, als Sub-diaken, als ceremo- niari fungeerden de lieide secretarissen van het aartsbisdom, de Z- E. W. heeren J. van der Burg en dr. W. Muldef. De lagere assistenties werden vervuld door theologanten van het Groot-seminarie te Rijsenburg. Het zangkoor der Cathedrale Kerk voer de de Gregoriaansche gezangen uit. Door den Hoogeerwaarden heer J. H. C. Jansen, vicarius capitularis, werd het spreekgestoelte beklommen, vanwaar hij tot de schare het volgend beeld gaf van den overleden prelaat. Op de grondslagen door zijne voorgan gers gelegd, opgetrokken door eerste klas arbeiders, ijverige priesters en groote Ka tholieke leekenapostelen bouwde Hij voort aan den steeds klimmendem bouw van Ka tholieke eenheid emancipatie en cultuur, omdat Hij met helderen bKk en bezadigd oordeel door Zijne rijpe en rijpe ervaring en geweldige menschenkennis uiktvol lei dend en bezielend door Zijne machtige per soonlijkheid met rustelooze energie, voor zichtige waakzaamheid, door vooruitziend zorgen en vastberaden doortasten in de meest netelige en steeds nieuwe vragen des tijds, de groote lijnen der Katholieke be ginselen vasthield, trok, aangaf en door voerde, al maar stuwend of remmend, of een krachtig „halt" commandeerend, wan neer Hjj, gesteld door den H. Geest om de Kerk Gwls te bestieren, gevaren zag, die anderen niet bevroedden, sterk dringend of dwingend de werkeloozen, de half slapen- den, ja zelfs de meert actieven. Geen man was Hü opzweepend met vele en groote woorden, geen dwepend enthousiast, maar een man van koelen practijk, terwijl de ware liefde tot God en de naaste Hem dreef tot daden. Wat een zakelijk bestuur van dien mees- ter. die de waarheid sprak en den wtg~&Z naar waarheid leerde en niemand ontza* daar hij bij de menschen met lette op de persoon, maar alleen op de zaak van God Welk een practische zielenijzer! ik milk slechts een greep oen, waar dank zn de prijzenswaardige werkzaamheid der per» van met-katholieke zijde en katholieke zijde kolommen druks werden gevuld uit dit volle priesterleven: dan noem ik, dat Hij 136 kerken consacreerde en 63 parochiën oprichtte praktijk gevolgd in en buiten lands; ik wijs naar het bijzonder onderwij» van laag tot hoogste bekroning, naar het bureau van Onderwijs en Opvoeding, naar huizen voor zieken naar lichaam en ziel naar ontelbare vereenigingen op religieus' charitatief, sociaal en cultureel gebied' voor alle standen en vakken, als zjj maar de R.K. Kerk volstrekt waardig waren, naar de vrijheid op politiek terrein, mits met de heilige rechten van Christus ook de Katho lieke eenheid en liefde ongeschonden wer den bewaard. Wanneer wij aanstonds het stoffelijk omhulsel van den ontslapen Kerkvoogd grafwaarts volgen, dan brengen in de ma liebaan de dubbele rijen kinderen naar vo- len, dat Z- D. H. in Utrecht gedaan heeft voor het lager onderwijs en op de Keikhofs- laan geven de in haag opgestelde R.K. Ver eenigingen met hare omfloerste vanen, die hem een laatste saluut brengen ons te aan schouwen wat Mgr. hielp organiseeren 0p godsdienstig, charitatief, sociaal en cultu reel gebied voor stand en vak, alleen reeds i zijn Bisschopetad. Spreker eindigde met de belofte en het vaste voornemen, niet alleen om hem die i» heengegaan na te volgen in volhardenden arbeid tot heiligheid van ons zeiven en van anderen, maar ook gebeden en offeranden op te dragen ook in de toekomst opdat de eeuwige rust gegeven worde aan Hem, aan Wien wij door Gods milde voor zienigheid de zegenrijke vruchten danken van zooveel jaren harden arbeid. Het stoffelijk overschat van den Aarts bisschop werd daarop uitgedragen door de oudste Kapelaans van de veertien paro chies van de stad Utrecht. Buiten was het stampvod van belangstel lenden. De politie had uitgebreide orde maatregelen genomen. Langzaam werd de tocht naar het kerkhof aanvaard. Bij de lijkwagen sloten zich aan een zeer lange stoet volgrjjtuigen. Er werd gereden, Lange Nieuwstraat, Zuilerstraat, Nieuwe Gracht, (Langs de pastorie), Bregitten- straat, Maliebaan, langs het Bisschoppelijk Paleis, Hoogland en Muscumlaan, langs den geheeleai weg stond een dichte men- schenmenigte geschaard die bij het voorbij trekken van den langen stoet het hoofd eer- biedtig ontblootte. Van tal van woningen hing de vlag halfstok, zelfs waren aan tal van huizen de gordijnen ten teaken van rouw gestoten. In de Maliebaan waren de kinderen van de R.K scholen aan weers kanten van den weg opgesteld. Op de begraafplaats hadden zich reeds lang voor den aankomst van den stoet een zeer groot aantal deputaties van R.K. Ver eenigingen, instellingen en stichtingen met hun vaandels opgepteld aan weerszijden tan de laan. Toen de kist met het stoffelijk hulsel van Mgr. Van de Wetering uit den lijkwagen was genomen droegen wederom de oudste kapelaans van de 14 parochiën hem tus schen al deze vaandels, die neigden naar het graf. Aan het graf werd de beaarding verricht door Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, terwijl de groeve omringd was door een groote schare hooge geestelijke en burger lijke waardigheidsbekieeders. Na deze plechtigheid verlieten allen onder den indriik de begraafplaats. GEMENGDE BERICHTEN. Boerderij afgebrand. Het groote vee met moeite gered. Gisteren is te Deventer, tengevolge van een lek in den schooreteen, de boerderij van W. Vissers te Colinschate, met bijbèhoorende voorraadschuur, geheel in vlammen opge gaan. Drie varkens en een schaap vonden den dood in het vuurde koeien konden met groote moeite in veiligheid worden gebracht. Alles was laag verzekerd. Persoonlijke onge- valen kwamen niet voor. De Veendammer weer in opspraak. Wat curatoren aan de afbraak ver verdienen. Zooala bekend is, werd dezer dagen ter griffie van de Rechtbank te Amsterdam de eerste uitdteelingalijst gedeponeerd in het faillissement van de Veendammr Hypotheek bank. Volgens de Telegraaf ontvangen blij kens deze uitdeelingalijat dé crediteuren als eerste uitkeering 25 pet. van hun vorderin gen. De beide curatoren in het faillissement, de heeren mr. G. J. Salm en mr. A. 8. van Nierop, ontvangen éls honorarium voor hun curatorswerkzaamheden te zamen f 130.000 (een honderd en dertig duizend gulden), der halve ieder f 65.000 (vijf en zestig duizend gulden). Het blad herinnert eraan, dat, naar ver wacht wordt, nog meerdere uitdeelingen •ui len volgen, die echter, wagens de noodzake lijkheid van voorzichtige liquidatie der Bonk, over een periode van circa tien jaar ver- deeild zullen worden. Zooals men weet wordt volgens dé Faillissementswet bij iedere uit- deeling aan de crediteuren ook aan de cura toren telkens opnieuw een honorarium toe gekend. Een kind per auto, daarna per vliegtuig ontvoerd. Te Laren heeft mevrouw S., tijdens het speeluurtje van een der scholen, haar 8- jarig dochtertje per auto geschaakt en naar Schiphol vervoerd, van waar zij per vltoT -HB met het .kind naar Parijs is ver- Zy leeft in echtscheiding met TTÏw en had fe kennen gegeven, <iat Hikiwl Je wettelijke bepaalde tijd nog te haar was geweest. De Kindermoord te Rotterdam. Opsporing verzocht van den koop man Verschuren, die zeer bezwa rende verklaringen aflegde ten laste van verdachte Visser. In een „Buitengewoon Politieblad" van 20 yember'maakt de rechter-commissaria mr. jraaken, belust met de behandeling van strafzaken te Rotterdam, huis van bewa- „ng kamer no. 1, aan alle opsporingsambte- ijkend, dat Anthonius. Martinus Leo- nardus Versohuren, geb. te Oeffeit 1 Oct. 10 reizend koopman, in verband met den 9 Oct. jl. te Rotterdam gepleegden kin dermoord bij den polder, te Middelburg zeer garende verklaringen heeft afgelegd legen den thans m bewaring zijnden ver dachte W. Visser. Het ie van het grootste belang, dat genoemde Verschuren door voor noemden rechter-commiBsaris zoo spoedig mogelijk wordt verhoord. Zijn verblijfplaats ia echter niet bekend. De rechter-commia- iaró verzoekt zijn opsporing en onmiddel lijk telegrafisch of telefonisch bericht. Bij afwezigheid kan ook worden kennis gegeven aan den oommissaris van politie, 1ste afd., te Rotterdam, bureau Groote Paauwensteeg. De staking te Sluiskil. Geen toenadering. De burgemeester van Axel^ de heer F. Blok, heeft een onderhoud gehad met de directie van de cokesfabriek en eenige lei ders der staking. Daarbij is door den burgemeester ge- iproken over een mogelyke toenadering tuuschen beide partijen. Deze besprekingen hebben echter geen resultaat opgeleverd, daar de directie het door haar ingenomen standpunt blijft handhaven en niet in onderhandeling wenscht te treden, alvorens het werk hervat is. Van eeirig bemiddelingsvoorstel, waar van in een bericht van Het Volk werd ge sproken is voortoopig dan ook nog geen sprake, zelfs ndet van onderhandelingen tusschen beide partijen. Aan de fabriek zijn thans ongeveer 125 arbeiders werkzaam. Autobotaing op den Haarlemmerweg. Met het gevolg: Een jongen in het ziekenhuis, een auto in braind, en een wagen met paard en al de sloot in. Gisteravond ongeveer tien uur zijn op den Haarlemmerweg ter hoogte van hert Kruit huis twee auto'e in boteing gekomen. Door den stoot vloog een van de wagens tegen een toevallig paeseerenden vrachtwagen, be spannen met twee paarden. De vrachtwagen schoof een eind op zijn en geraakte met paarden en al in de gelukkig niet diepe sloot. Een van de auto's had blijkbaar ten ge volge van de boteing een lek in de benzine reservoir gekregen en vloog weldra in brand. De wagen is geheel uitgebrand. De koetsier van den vrachtwagen kreeg «n paar lichte wonden aan het gelaat even als de chauffeur van een der auto's. In een der auto's zaten twee jongens van ngeveer 17 jaar. Een hunner is met den ahrik vrij gekomen de ander kreeg verwon ingen. De drie gewonden zijn naar het Wilhelmi- nagaathuis gebracht en daar bleek alleen den jongen opneming noodzakelijk. De chaulleur en de koetsier konden na verbon den te zijn naar huis gaan. De toestand van den jongen is niet zorg wekkend. Treinongeluk bij de Muideipoort. Groote vertraging in den treinen loop. Gisteravond omstreeks kwart over vijf is bij het Muidei poortstation te Amsterdam een spoorwegongeluk gebeurd, waardoor het beinverkeer belangrijk werd ontwricht. Trein 2343, die om 17.03 uit het Gooi aan net Muiderpootstation aankomt, wordt daar gerangeerd en vertrekt om 17,23 weer van net Muiderpoortstation in de richting Hil- Nadat de trein gisteren uit het Gooi wae ^gekomen en door de passagiers was ver- reed hij zooals gewoonlijk voorbij het «ntion, om achteruit weer langs het perron van vertrek voor te rijden. Door een ver leerden wisselstand, waaMtede oorzaak Mg niet geheel vast staflMi de tré'in achteruit en kwain op een voor het station Mtoloopend spoor terecht. De trein reed met "'J groote krwsht op het stootblok in. Dit era weggeslingerd en kwam op het achter ende seinhuis terecht. De achterste wagen knf T g en kwam met de buffers in het enhok van het wachthuis. Onder een «wvan 45°, bleef de wagen, half in het 'nnrns geboord, liggen. Het huisje zelf era ontwricht en de verbindingen met de aU 8einhui8 bediende electrische wissels derenvervoer in beide richtingen aanzienlij ke vertraging ondervonden. Persoonlijke on gevallen zijn niet voorgevallen. -iciueu voor een di dientengevolge moest bij de verschillende men een wisselarbeider worden gezet en den n e?nige herstelwerkzaamheden wor- verricht, alvorens de voornaamste wis- kond D8t€ Weer met de hand bediend te Een en ander had tengevol- iLÜ ,Van het Centraal station komende het stationM^ h1161 bdailgriJke vertjaging Muiderpoort konden bereiken. Gister n ontspoord. «PoortS om8treek8 8 uur is op het motief fmplacement' te Zaandam de loco- richHn a*D een goederentrein, welke in de Am'terJ"m «wd. met 2 assen ont- JenavmHe he' Pera,>n',eI <«t laat 10 rZMT'» d« machine weer JU onrel ÏTü' Daar men al« S8™1® - r uJ slechts de beschikking had »P«er. heelt het nersonen- en ene- STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Nov. 1929. De toepassing der arbeidswet ook voor kantoren. De vergadering ven de afdeeling Gouda van den ïNauonaten hond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercunusheelt in een op 18 JNovemoer .genouden bijeenkomst een motie aangenomen, waarin ar op wordt ge wezen dat de Arbeidswet 19i9 voor de kan toren thans, na 10 jaren, nog steeds een doode ietter is, niettegenstaande b(j herha ling de toepassing van de wet op de bedrij ven, waarvoor zy nog steeds niet geldt, in uitzicht werd gesteld, dat daardoor steeds ongebreideld over werk kan wordeu opgedragen, dat somwijlen tot laat in den avond en gedurende vele dagen achtereen verricht moet worden, en als gevolg van het slappe toezicht der Ar beidsinspectie, het nakomen der wettelijke normen ten aanzien van beschermde be dienden, n.l. jeugdige personen, te wen- Met voldoening wordt geconstateerd, dat de Minister-president in de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft toegezegd, dat de toepassing der Arbeidswet in de eerste plaats zal worden uitgebreid tot de kanto ren. Men was van oordeel, dat het ge- wenscht is dat deze uitbreiding ten aller- spóedigste zal moetc-n geschieden, ten ein de de zegeningen van een geregelden ar beidsduur ten goede te doen komen van duizenden kantoorbedienden, die daarvan op het oogenblik nog verstoken zyn. Besloten werd deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. Charlotte Kohier zal Maandag voor de Volksuniversiteit optreden. Het bestuur van de Afd. Amsterdam der Roti. Volks Universiteit verzoekt ons mee te deelen, dat even plotseling als onver wacht Charlotte Kohier telefoneerde, dat zjj nu a.s. Maandag 25 November vast en zeker vrjj was en naar Gouda wilde komen voor haar telkens en telkens uitgestelde voordracht van de Zachtmoedige van Dos- tojewski. Het bestuur, dat reeds in besprek was met Jan Musch die evenwel eerst na het speelseizoen zou kunnen komen, meende op het voorstel van Charlotte Kohier te moeten ingaan, in de hoop daarmede in den geest van de abonné's en. de leden der V. U. te handelen, zoodat nu eindelijk Charlotte Köhler haar zoo hoog geroemde, sterke voordracht a.s. Maandag 8 uur ir. de Socië teit „de Reünie" zal houden. Filmavond voor de leden van de Soc. „Ons Genoegen." Gisteravond bood liet bestuur der Socië teit „Ons Genoegen de leden met hunne huiagenooten een filmavond aan. Vertoond werd de film „Sorrel en Zoon" een meesterwerk naai den bekenden ro man van W. Deeping. De inhoud; de opoffering van een vader, Engelsch iegerkapitein voor zyn zoon, mag bekend geacht worden, waar in dit blad reeds eerder een bespreking van deze bui tengewoon mooie film verscheen. De filmvertooning werd gevolgd door een bal, waar als bijzondere attractie, naast den traditioneelen Band, een Ochestrion de meest moderne wijsjes hooren liet Zoowel voor het eerste deel der avond, als voor het bal wa3 ovargroote belangstel ling. Tot laat bleven de talrijke danslustigen in vroolyke stemming bijeen. Een avond, zeer in den geest vallend, die spoedig naar we hopen, door meerdere ge volgd moge worden. De Federatie-examens. Voor de op Dinsdag 17 en Woensdag"T8 December 1929 te houden examens in han- dolscorreSpondeutie hebben zich aangemeld 2655 candidaten, verdeeld als volgt: voor Nederl. 186, Franscli 347, Duitech 790, Engedsch 1288, Spaamc-h 37, Zweeds oh 6 en Voor de op Dinsdag 10 en Woensdag 11 December 1929 te houden examen in boek houden hebben zich aangemeld 1467 candi daten. Een aanrijding. Donderdagmorgen had een aanrijding plaas op de Bpoorwegstraat tusschen de luxe auto van den heer W. B. uit Bodegraven en de Stadsautobus, waardoor het linker aoliter- apatscherm der luxe-auto werd vernield. Persoonlijke ongelukken baden niet plaats. Vertrokken personen. Vertrokkenen L. G. de Bruin, van IJssiellaan 89, naar Reeuwijk, Zwarteweg 3. G. J. Hoogeveen, van Goej.verw.dijk 15, naar Haastrecht, no. 75; C. A. van der Klis, van Boelekade 145, naar Boskoop, Baanstraat 4 N. van Eijk, van Burg.Martenssingel 117, naar De Bilt, Nieuwstraat 93, J. C. Wage naar, van Fluweelensingel 64, naar 's-Gra- venhage, Soestdijksche kade 598, J. M. Door nik, van Lange Tiendeweg 55, naar Curasao; P. A. Voórkamp, van Nieuwehaven 203, naar Boskoop Zijde 326; A. Luijendijk, van Markt 32 naar Rockanje, Vogelenzangweg Wijk All, W. R. M. van Bommel, van Winter dijk 1, naar Rotterdam, Burg. Hofmanplein 1H. B. A. C. van Dijk, van Hoogstraat 14, naar Rotterdam, Snellinckstr. 28b, A. J. Gil lissen. van Oosthaven 53, naar Rotterdam, Mauritsweg 16J. Jacobi, van Ooethaven 10, naar Bodegraven, O. B. 9; 8. R. Monasch, van Markt 28, naar Rotterdam, le Viruly- straat 2b J. A. Scheffers, van Pretoriaplein 3, naar Rotterdam, 2e Scheepvaartstr. 14 A. Stam, vtm van Beverninghlaan 36, naar 's-Gravenhage, Frankenslag 73; E. van der Horst, wed. D. de Leve, van Ooethaven 31, naar Leeuwarden, Wortelhaven 83, C. N. Geleijnae, van R. Visscherstraat 13, naar Deitt, Dellgonscheweg 375; JS. J. Timmers wed. J. van der Velden, van Gouwe 36, naar Noordwijk, Kerkhofpad 29; W. Rietveld, van Gouwe 104, naar Rotterdam, G. Scholtenatr, I 104G. Kielliger, van Nieuwe Markt 25, naar 's-Gravenhage, Vlierboomstraat 191; G. van Zwienen, van Achter de Vischmarkt 98, naar Ouderkerk aan de IJssel 0167; G. A. van Ma&ren, van van Middelantatr. 10, naar Schiedam R'dyk 45a; C. J. van der Maat, van P. O. Bothstraat 52, naar Schiedam, Ph. van Bourgondiéstr. 35a, F. W. Pan- horst, van Kuiperstraat 34, naar Leeuwar den, Begtjnenstr. 35G. L. Post, van Gr. van Gioisstraat 66, naar Leersuin, Zandweg, A. Nieuwenhuisen, van Raam 51, naar Wad- dinxveen. Kielkade, G. J. Baksteen, van Pr. Hendrikstraat 141, naar Rotterdam, Kolos- straat 30aI, J. Kruft, van Marirt 45, naar Utrecht, Jöhan de Bekastraat 69; A. G. J. Mulder, van P. C. Bothstraat 69, naar 's-Gra venhage, Smits8tr. 136; H. J. van der Valk, van Zeugstraat 90, naar Rotterdam, Heeren- etraat 24, H. van Leeuwen, van Tuinstraat 75, naar Rotterdam, Oostplein 14; M. C. van der Veer wed. A. J. Blanken, van R. Vis scherstraat 5, naar Rotterdam, {lilledijk 29; A. Ruis, van Grabethstraat 72, naar Hilver sum, Prof. de Jongstraat 21A. Keijmel, van Boelekade 57, naar Maastricht, Woonwagen kamp H2088M. C. Muller, van Gr. Florn- weg 77, naar Purmerend, St. Liduinage- stichtJ. J. Both, van Krugerlaan 130, naar Rotterdam, Bergweg GemeenteziekenhuisA. P. Bakker, van Krugerlaan 130, naar Rotter dam, Bergweg GemeenteziekenhuisG. W. Endenburg, van Ridder van Cateweg 67, naar Zeist. Chr. Internaat; J. van der Starre van P. O. Bothstraat 66, naar Waddmxveen, Bloemendaal P. van Zonneveld, van IJssel- laan 52, naar WaddinxVeen, Kerkweg; O. Aaldwijk, van Pretoriaplein 31, naar Utrecht, Agnietenstraat 2A. de Hoog, van Gouwe 70, naar Zeist, Verl. Slotlaan; V. M. Dudink, van Kleiweg 16. naar Oudorp, Burg, Bosch straat 3; A. Toxopeus, van Markt 34, naar Assen, Resedastraat 24, A. H. Flux, van Kleiweg 93, naar ,s-Gravenhage, Resedastr. 24C. W. van Ijsbergen, van Gr. van Blois- straat 75, naar 's-Gravenhage, Laakkade 80 N. van den Heuvel, van Krugerlaan 130, naar Rotterdam, Rodenrijschestftwt 42 of 24 C. C. Maas, van Krugerlaan 130, naar Til burg, Molenbochtstraat 24 W. C. van der Hulst, van Mr. D. J. van Heusdestraat 18, naar Huizen, Zeeweg 5, Ph. van der Draai van van der Heijdenetraat 13, naar Cura cao. D. Keij, van 4e Kade 93, naar Cura- Cao; W. Schriek, van P. C. Bothstraat 82, naar Curasao; J. L. de Jong, van Gouwe 125, naar 's-Gravenhage, Westeiade 132. xigenaa. Like Vrydag in Nov. en Dec. 8 uur Soc. „de Reünie" Indische lezing. 25 Nov. 8 uur Soc. „Ons Genoögen" Alg. ledenvergadering. 25 Nov. 8 uur. Soc. „de Réunie" Volks universiteit. Charlotte Köhler. 27 Nov. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Vierde abonnementsvoorstelling. Apothekersdienat. De apotheek van den heer K Grendel, Tiendeweg, zal tot en met 22 Naïppibar, be nevens den daarop volgenden nacht ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). Uii DEN UMiiCÜÜk. B8LRKENWOUDE. Woensdagavond had alhier de eerste Nuts-avond plaats in dit seizoen. Als spreekster trad op Mej. Menagé Chal- ln. Verschillende voordrachten werden door haar ten beste gegeven, welke, allen zeer in den smaak vielen van het in groot aantal opgekomen publiek, welke haar zeer zeker gaarne weder willen hooren. BOSKOOP. Donderdagavond hield de vereeniging Plaatselijk Nut in hotel Klaaaseri eene open bare vergadering waarin optrad da heer L. W. Nijland uit den Haag, met „Internatio nale chansons" op de piano, begeleid door den heer A. van der Meij. Verleden jaar, eveneens op 21 Nov. bracht de heer Nijland voor hlet eerat op het Nut alhier, zijn liederen ten griiqore en dat hij toen heeft voldaan bewees de groote opkomst nu. Het was een genotvolle en gezellige avond Tot penningmeester van den Polder Laag Boskoop is door de Ingelanden benoemd de hfer W. de Ruijter, in de plaats van den héér D. Lankhuijzen, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend. BÜ de gehouden verkiezing voor 2 No tabelen in de Ned. Herv. Kea-k zyn her kozen de 2 aftredende vrijzinnige candida ten, terwijl voor 4 leden van het kiescol lege de rechtzinnige zyn herkozen. De tooneelclub „Amicitia" alhier gaf gis teren in Hotel Klaassen een opvoering van „De Violiers". Tragi comedie in 4 bedrijven van Willem Schürmam Amicitia telt onder hare leden beste krachten hetgeen blykt uit den durf om dit zware tooneelstuk te spelen. De opvoe ring was een suces, het spel Werd door de talrijke aanwezigen aandachtig gevolgd en na elk bedryf werden de spelers met een dankbaar en verdiend applaus geloond. Het was een genotvolle avond. Wy hopen .Amicitia" wederom spoedig terug te zien. RADIO-NIEUWS. Programma voor Vrijdag 22 November Hilversum: 6.45 cursus Spaansch. 7.15 Onderwijs v. d. Binnenvaart. 8.01 „Roze Marie" uit het Grand Theater te A'dam. 10—10.30 causerie Frans Hulleman. 10.45-12.00 gramofoonplateu. Huisen: 7.00 cursus in schrifveibetering. V.P.R.O. 7.85—10.35 sprekers en concert. Da ven try: 8.05 vocaal concert. 8.20 symphnie-concert. 9.35 „Pilgrim's Dinner" ter eere van The Hon. Frank B. Kellogg. 10.40 rerra8singsnununer. 10.55—12.20 dansmuziek. Een nieuw regiment gevormd voor den strijd tegen de radio-storingen. In Berlijn werd cenige dagen geleden een organjsatie opgericht, welke tot deel heeft, de radiostoringen te bestrijden. De uitvoe rende'oommissie staat onder leidiög van den heer Wagner, den directeur van de „Berliner Funkstunde". Voorts wordt medewerking verleend door vertegenwoordigers van de Rijkspost* het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, de ..Reichsrundfunk-Gesellechaft", en verschil lende vereenigingen van luisteraars, hande laars en industrieelen. Nieuwe zenders van groot vermogen voor Berlijn. Er bestaan in Duitschland plannen om een nieuwen zender van groot vermogen té bou wen voor Berlijn. Waar deze zender zal wor den gebouwd is nog niet vastgesteld, doch de meest geschikte plaats is waarschijnlijk in de nabijheid van Zeesen. Men veronderstelt, dat het station met een energie van 60 K W. zal werken, terwijl maatregelen zullen wor den getroffen, om de energie eventueel tot 100 K.W. te kunnen verhoogen. Proeven in Frankrijk met radiobakens voor de luchtvaart. Ook in Frankrijk is men druk bezig met het beproeven van radiobakens voor het aan geven van den koers voor vliegtuigen. Uitgaande van een particulier vliegveld te Vaux-sur-Seline. is men er in geslaagd een vliegtuig gedurende 45 minuten uitsluitend door middel van radio-bakens den koers aan te geven. Daarna maaktehet vliegtuig zonder moeite een geslaagde landing. TOONEEL. Jacqueline RoyaardsSandberg. Mevr. Jacqueline RooyaardsSandber zal van 1 December af aan het gezelschap vgh het Vereenigd Tooneel verbonden zjjn voor het spelen van een aantal rollen. DRAADLOOZE DIENST. Een verdachte te Duseeldorff aangehouden. DUSiSELDORFF, 22 Nov. Donderdag middag te duur heeft de crimineele politie te Metman een 29-jarige man gearresteerd die er van verdacht wordt meer te weten van de moorden welke te iDussektorf hebben plaats gehad. Ht is een man wiens signale ment geheel overeenkomt met de tot nu toe bekend geworden beschrijvingen van de verdachte dader. Men weet niet walt de man uitvoert Meestal vertrok hij 's-morgens met een rugzak per flets en keerde 'a-avond laat terug. Toen de crimineele politie een inval deed zoide de man: U zoekt toch den Dussel- dorfschen moordenaar. Bij de huiszoeking vond de politie o-a. een daraesbadpak. In het politiebureau zeide deman: Ik bén een tweede Mozes, ik beu meer dan Luther. De politie te Dusaeldorf werd van de arrestatie in kennis gesteld en zond twee beambten die den arrestant meenamen naar Dussel- dorff. Een schip in nood. De bemanning aan het muiten geslagen. LONDEN, 22 Nov. V.D. Op noodseinen van het Britsche stoomschip Baron Elcho welks bemanning aan het muiten is geslagen, en den kapitein heeft overvallen, zijn 4 torpedo jagers van Malta uitgevaren. De Baron El cho zou o.a. cocaine aan boord hebben. De positie van het schip is niet opgegeven. Men neemt, aan, dat de marconist hierin door de muiters w« huIdiEinRscomitc het woord. Spr. dreefr het gedenkteeken over au <fe Wathouder un publieke wetten Dr. Abrahams ala rert. vu het gemeentabeaWur. WISSEXXOJBBSEN. Een gemeente in financieele moeilijkheden. STUTTGART, 22 Nov. De gemeente Ehr- bach bij Ulm verkeert in finanoieele moei lijkheden. De vorderingen bedragen 1,1 mil- lioen mark waartegenover slechts een ver mogen van 300.000 mark staat. De Wurtem- bergsche regeering heeft den schuldeischers 30 pet. aangeboden door het verstrekking van een leening aan de gemeente voor af wikkeling der moeilijkheden. De schuld- eischere hebben principieel het aanbod aan vaard, doch vragen een verhooging tot 40 De overval op den Oriënt-expres. PARIJS, 22 Nov. De Petit Parisden meldt met betrekking tot den roofoverval op den Oriènt dat twee bommen naar den trein werden geslingerd en geweerschoten gelost wsrden, toen de trein het station Zaribro naderde. Geen der reizigers ia gewond. Kapitaals uitbreiding Philips Gloeilampenfabriek. EINDHOVEN, 22 Nov. In de op heden gehouden buiteng. alg. vergadering van aandeelhouders van de N.V. Gem. Bezit en Aandeelen Philips Gloeilampenfabrieken werd het voorstel van den Raad van Beheer om het maatschappelijk kapitaal der Ven nootschap te verhoogen, met 150 millioen gulden, met algemeene stemmen goedge keurd, zoodat het kapitaal thans bedraagt 241.530.000 gulden. Onthulling borstbeeld Herman Heijerraans. AMSTERDAM, 22 Nov. Heden heeft in het Vondelpark de onthulling plaats gehad van een borstbeeld van den bekende schrij ver Herman Heyermans. Leden van het gemeentebestuur en andere autoriteiten en alle anderen verzamelden rich b(f het tè onthullen borstbeeld. Dr. Wibaut nam als voorzitter van het 21 Nov. "32 Nov. Officieel. Londen 12L06"/n 12«0b"/» beriyn A9.29 Parye 9.76 P».7ó*4 Brussel 34.67 Mi 34.67 Zwitserland 48.10 48.11 Weenen 34.87 Ml 34.87* Kopenhagen 66.410 66.40 Stockholm 66.62Mi 6K62M. Oslo 66.40 66.40 New York 2.47"/» 2.47"/» Niet-offioieei, Praag 7.65 Mi 7.36* Madrid 34.44 34.47* Milaan 12.97M 12.98 Prolongatie 3% 3 N. W. g. 75tt. Bouraoverrickt. De handel op de Amsterdaansohe beurs was heden tot een minimum ingekrompen en de koereen bleven nagenoeg onveranderd. l>e verdere verbetering van de Amerikaan- sohe maikt ec de lage geldkoersen vermogen niet het publiek tot hot doen van affaire aan te zetten. Zelfs industrie fondsen werden op slechts kalme wijze omgezet. Maxgatine Unie bewogen zich rondom 380 pet. Calvé Deift fluctueerden tusschen 160—161|. Philips- aandeelen bleven in de buurt van 500 ter wijl Aku's op het laagste punt tan gisteren rust vonden. De overige fondsen bleven op den achtergrond. De peitroleu maf deeling was kalm en Ko ninklijken waren onveranderd. In Peuda* wa's ging vrij wat om. Reeds gisteren kop een avaus worden aangetoond en heden hield de betere tendenz aan. Mijnaandeelen kalm, doch de koereen ble ven gehandhaafd. Suikerwaarden konden hier en daer aan trekken. Rubber aandeelen waren lager. Tabakken bewogen zich op onregelmatige wijze. Amer. fondsen konden een kleinig heid aantrekken. BADIO-TSLBGRAFISCB WEEBBKKICHI 22 November. Hoogste stand 769.9 te Memel. Laagste stand 733.3 te Valencia. Verwachting: Matig later mogelijk toene mende zuid-oostelijke tot zuidelijke wind. Ge deeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Hét weer in October. Aan het algemeen ovcrzicnt van ue weersgestelttöe«l in October, opgenomen in maaml-uitgave van het Kon. ried. Aiete- reorol. Instituut, ontieenen wy de volgende cyters: Gedurende de geheete maand October was de luchtdruk hoog in het 'L. W. en ver in het ZO. eai O. Van X tot 4 lag een gebied van hoogen druk Over Italië en het Midden- 1 undue he Zee-gebied, van 10 tot 16 over West- en Centraal-Europa. Op 18 en IV was de luchtdruk hoog in het NO., op 30 en 81 in het W. en NW. Talrijke diepe depres sies trokken langs Schotland en IJsland naar het NO. Van 4 tot 9 en van 18 tot 29 reikten de Z.lyke uhloopera tot in Zuid- Frankrijk en Italië. In de eerste en tweede dekade waren vooral Z.-lyke, in de tweede Z.-lyke en ZW.-lyke winden talrijker dan normaal, in alle dekauen ontbraken O. win den bijna geheel. De gemiddelde wind kracht was in de eerste en derde dekade boven normaal. Gemiddeld over de geheele njgand waren de overdagstemperaiuur, het geqriddelde maximum en het gemiddelde minimum res pectievelijk 0 gr. 6, 0 gr. 1 en 1 g^r. 4 bo ven normaal. In de 3 dakaden waren de af wijkingen respectievelijk 1 gr. 1, —0 gr. 8, 1 gr. 9; l gr. 4, 2 gr. 5; —4) gr. 1, —0 gr. 1, 0 gr. 2. De hoogste temperatuur. 19 r. 6 werd waargenomen te Maastricht op den 16en, de laagste, 0 g?. 6, te Wijster o)> den 20sten. De dagelyksohe temperatuur schommeling was in alle dekaden beneden normaal. In de laaate dekade kwam op en kele dagen lichte nachtvorst voor. De neerslag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg 124 mm tegen 78 normaal. In het Noorden van Noord-Holland en in Friesland was de hoeveelheid neerslag vrijwel normaal, in Groningen n. het overi ge deel van Noord-Holland 25 tot 30 in Drente, een gedeelte van Overijssel en in Zudd-Holland 4(5 tot 50 in Zeeland onge veer 70 in Utrecht 90 en in het overige deel van het land 100 tot 125 boven normaal. De eerste dekade had over het geheele land te '.«eel, de tweede te wei nig neerslag. Onweer kwam vooral voor op den 25en, 26en, en 27en, verspreide berich ten op 4, 5, 6, 7, 9, 17, 18, 19, 24 28 en 29. Het aantal uren zonneschijn op de vyf hoofdstations bedroeg 85 tegen 93 normaal, de drie dekaden telden respectievelijk 17, 34 en 34 uren. ADVERTENTÏEN. Heden overleed te Voorschoten onze beste Moeder-, Behuwd- en Groot moeder wed. van den heer J. TURION. J. F. yt. TURION. G. TURION-VE ENEN DAAL. en Kinderen. Gouda, 22 Nov. *29. Geen bezoek. I

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2