ekbank Mantelstoffen tegen spotprijzen GEBR. SPAAS u M 'EN, FLUWEEL Deze Courant komt in IR GOUDA EN OMSTREKEN EAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, In, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VO( me«r dan 6500 gezinnen in Gouda en Omgeving I No. 17234 Zaterdag 23 Noveml 1829 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOV1 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I I ENUW*9 Naar indië. Groote partij lappen 4 I OO2’ 98-/. 100. e OORWEG. OfArandoorde 6600 oi B8«Jaargang HET STOFFENHUIS BRlèvEN UIT DE HOFSTAD. EERSTE BLAD. Bedenkalijke Plannen. FEUILLETON. DE GESTOLEN DIADEEM. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDE1 tt vzL/iuVJiVZA V lull, UuOIlvV/r\j\JUUlj to 3*1 Australië Dit nummer bestaat uit twee bladen. slecht als in wondering voor zijn groote gaven. HOOFDSTUK XXII. éi/ Het symbool. zijn bel (Wordt vervolgd). Een tocht naar en door tropisch Nederland. XVI. van >ote ven i de krijgen zelfs Woffle Hag net als den zich er uitste le melk, die hun iuw tegenstond, leinen thans veel :n klein scheutje ■an toegevoegd Een groote schok. Ze schudde ernstig het hoofd en de lilaveer op haar hoed schud- de mee. Ze bedekte haar rozig gezicht met iteit ver- dat t te met Li- van LA- son, in ert een MARKT 16 - GOUDA 25 W*, rk. BN Extra lage prijzen in rlangd, wanneer kten en dan was moeilijk hun te irom hebben wij ie gelicele familie (offle Hag te ge- t heb ik van een si pleizier eu nut Collie Hag is zui- schte koffie, zeer laak en van een aroma, zonder ‘lijke uitwerking, oord.-coffeïnevrij. iel verschil spoe- zenuwen kunnen ben thans veel Ij mijn werk cn tiger. u misschien denkt, zei ze ern- half uurtje. Door een krater met stoom- bronnen, fluitende solfatoren, een dicht oer- bosch en "n uitgestrekte weide met bosch- jes, bekend als het L’ngelsche parit, liepen we vier en een half uur. Ook *n verrassing. Een niet minder aangename, want de wan deling bracht ons door een stuk natuur, zooals er op het sterk in cultuur gebrachte Java nog maar weinig voorkomen. Den volgenden dag reisden we af naar Djokjakarta, een reisje van acht uur by een temperatuur van een Hollandschen hitte golf. P. S. v. B. CMXCVU. De concurrentie ia de^winkeliers- wereid. Het loopt al weer aardig naar Sinter klaas en de winkels zetten hun beste been tje voor want deze tyd is gunstig voor hen en kan de rekening van het ten einde spoe dende jaar nog een Aardig stukje opvoe ren. Er wordt hier ter stede een horde stryd gevoerd in de winkeüerswereld. Overal el ders zal het ook wel hard tegen hard gaan maar de verschijning hier van De Bijen- korff heeft den stryd op de spits gedreven. Het lijdt geen twijfel of byna in alle zaken 1 voelt men den invloed van deze enorme zaak. Het van ouds bekende Warenhuis, dat een maal al een glorie was van moderne ver- koop-inrichting, heeft ongetwijfeld een flin- ken knauw gekregen. Wie er maar eens even ging kijken zag dat wel zonder eenig» verdere statistiek. Het heeft het er niet op laten zitten en is tot een enorme uitbreiding overgegaan, waardoor het een gevel kreeg Laat ik u even in een stoel helpen. O het spijt mij toch zoo dat u zoo slecht loopen kan. Ik hoorde dat u weer zoo’n last van jicht had. Het is gelukkig al veel beter. Ik ben vandaag voor het eeret uit en ik wilde je graag spreken. Ik heb zulke grappige verhar len over je gehoord. Over mij? vroeg Lilian. Ze hielp haar bezoekster in een stoel en ging toen zelf ook zitten. Ze stak een nieuwe draad in de naald Ik mag zeker wel doorgaan met mijn werk? vroeg Lilian. Het moet gauw af. Wat voer je uit? Lilian liet niet zonder trotsdi haar naai werk zien. Het is een boezelaar legde ze uit. Ik heb toevallig gemerkt dat het werk meisje door haar schorten heen is. Daar om heb ik geen minuut te verliezen. Wat doe je er mee, vroeg Lady Harls- more nieuwsgierig. Zoomen,, ja ziet u, schorten zoomen is een symbolische handeling. Hoezoo? Ja, Lady Harlsmore ,ik ben niet lan ger het lichtzinnige meisje van vroeger. Ik ben mezelf aan het verbeteren. Mijn stief moeder komt binnenkort met mijn vader te rug en ik zal haar vragen om mij op te voe den. Om je op te voeden? Ja ,ik moet langzamerhand eens een behoorlijk mensch worden, een beetje beza digder, weet u? Voor hoe lang? vroeg Lady Harlsmore terwijl zij rimpeltjes om haar oogen kreeg van plezier. Menige redevoering treft geen doel, omdat men slechts in het oog heeft ge houden, waarover men zal spreken, maar niet tot wien. Het bevolkingsvraagstuk is een van de belangrijkste problemen, waarvoor ons land zich in de naaste toekomst geplaatst ziet. Immers, de bevolking van Nederland neemt voortdurend sterk toe, zoodanig, dat wy over enkele tientallen jaren het dichtst be- urclkte land van ons werelddeel zullen zyn. r Tot dusver kon onze sterk groeiende be volking een behoorlijk bestaan vinden, dank zij den geweldigen opbloei van onze indus trie. Want niet de handel en het verkeer, maar de industrie trekt in ons land de mees te menschen tot zich. By de industrie zyn byna tweemaal zooveel menschen werkzaam als bij handel en verkeer, en in 1920 reeds ruim anderhalf maal zooveel als by land- tuinbouw en visschery. En waar het wel vaartspeil van de arbeiders geregeld stij gende is, komt men tot de conclusie, dat de industrie het meeste van alle bedrijven by- draagt tot verhooging van de Nederland- sche welvaart. Van alle landen is Nederland bezig zich het snelste te industrialiseeren, en met het oog op den sterken bevolkings aanwas is het een belang van de eerst orde voor ons volksbestaan, dat deze industrieele ontwikkeling zich zoo rustig en geleidelijk mogelyk voltrekt en dat haar geen noode- looze belemmeringen in den weg worden gelegd. Als een zoodanige belemmering kan in- tusschen zonder twijfel worden beschouwd de wettelyke regeling inzake bedryfsraden, welke blijkens de aankondiging in de Troon rede in voorbereiding is. Vooropgesteld zy, dat de begrippen omtrent bedryfsraden zeer uiteenloopen; teneinde geen overdreven voorstelling te wekken, moge worden vast gehouden aan de mededeeling, dat er moe ten komen „organen in de daarvoor vat bare bedrijven”. Dergelyke bedryfsraden, worden kunstmatig door de wet in ’t leven geroepen. Reeds tot tweemaal toe is in ons land een mislukte poging gedaan om van boven af een wettelyke bedrijfsorganisatie tot stand te brengen: de wet-Kuyper omtrent de Kamers van Arbeid en de Radenwet van Minister Talma. De oorzaak van deze mis lukking is in het kort deze, dat getracht is een bedrijfsorganisatie by de wet tot stand te brengen zonder dat de feitelyke verhou dingen reeds in de richting van samenwer- ten worden gestapeld om aan zoodanige be slechte regelingen, die by voorbaat een roemloozen dood zyn gestorven. Maar de ervaring, welke in Duitschland in de prac ht is opgedaan met bedryfsraden, noodigt al evenmin uit tot navolging en in dit ver- band moet ook het voorbeeld van genoemd worden. Zou men de bedoeling hebben om aan de organisaties van werkgevers en arbeiders zelve op ruimere schaal by de wet bevoegd heden tot medewerking aan de uitvoering van de sociale wetgeving toe te kennen, dan zou moeten begonnen worden met een wet telyke regeling van de vakvereenigingen. Zoodat de eene wet op de andere zou moe ten worden gestapld om aan zoodanige be drijfsorganen publiekrechtelyke bevoegd heden toe te kennen. Het bedenkelykste is echter, dat voor de bedryfsraden de‘ mogelykheid zou worden geschapen om in te grypen in het inwendige bedrijfsleven. Hiervan zouden de verbrui kers in de eerste plaats het gelag moeten maar uitstekend hotelletje te Pengalengan gebruikten, bezochten we het Waterkracht- station te Lamadjan, Waterkracht stations zyn in Holland onbekend, doch komen in byna alle bergpreken in ’t buitenland voor. Het principe is heel eenvoudig. Men maakt gebruik van de kracht v(m het stroomende of vallende water om een dynamo in bewe ging te brengen, die elecjriciteit ontwikkelt. De praktyk is echter w*t gecompliceerder. Het moderne station, dat we bezichtigden, had eenige millioenen dufrpnt. Als de zaak echter eenmaal draait, zyn de kosten gering en heeft men voor een groot gebied vol doende electrischen stroom. Door de vlakte van Leles met ’t aardige meer van Bagendit waar de Soendaneesche meisjes met hun van bamboeriet vervaar digde ankloengs een aardig concert gaven, bereikten we'de vischvyvers rondom Garoet. Ook Garoet ligt evenals Bandoeng te mid den van een door vulkaantoppen omgeven vlakte en heeft misschien nog koeler kli maat dan Bandoeng. Vroeger waren beide vlakten, waarschynlyk meren, die door vul kanische bodembewegingen van niveau ver anderd zyn. Het vulkanisme is hier echter nog lang niet uitgewerkt en verschijnselen als warme bronnen b.v. te Tjipanas, solfa- taren en fimarolen wijzen nog op een hef tige werking in den bodem. Ik heb vroeger al eens over ons zoo goed verzorgd programma gesproken. Het heeft bovendien nog deze bijzondere aantrekke lijkheid, dat het van tyd tot tyd voor een aardige verrassing zorgt. Ons programma vermeldde eenvoudig: Lunch in het Radium hotel. Onze chauffeurs maakten degelyke voorbereidingen. Groote hoeveelheden olie, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en dan beaorg kring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnuauner 20 et. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prtfi. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 225, elke ngai mew Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot MHr gBaedMMrtkta prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatamimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aoiMte IMMMNla- laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóér d» ptaflMaf aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te x|n. betalen, maar het zouoovendien leiden tot achteruitgang, zelfs ondergang van de bd- dryven die met zware buitenlandsche con currentie hebben te kampen. Het zou ten slotte ook neerkomen op een zoodanige be perking van de individueele vryheid in do ondernemingen, dat het gansche bedryfs leven zeer gevoelig den terugslag zou on dervinden. Het bedryfsleven, dat aan zoo velen een bestaan verschaft en ook in do toekomst aan zoo talrijke nieuwe burgen het dagelyksch brood tnoet brengen. Hel zou derhalve zeer bedenkelyk zyn, wanneei de eerste stap, werd gezet op een weg, die leiden moet tot ontwrichting der bedryfs- verhoudingen, die den natuurlyken groei van ons bedrijfsleven zou fnuiken en daar door talloozen in hun bestaan zou aantasten. haar wit-gehandschoende hand. Arme lady Harlsmore 1-0. wat doet mij dat e^n verdriet Nee, u lacht! ‘Ja kjndje, zei lady Harlsmore be schaamd. Het was maar een glimlach. Ik kon er niets aan doen. Wat denkt je dat die aap van een jongen van mij gedaan heeft? Lilian wendde het gezicht af. Ik durf niets te denken. Hij heeft mijn diadeem aan een k>m- raerdhouder verkocht voor tweehonderd pond. Lilian klemdte haar handen ineen van schrik. Dus, die ellendeling van een War den heeft hem ten slotte toch gekregenIk had dat moeten voorkomen. ik had... wat bent u vreeselijk zenuwachtig, lady Harls more. Ik weet niet wat zenuwen zijn, kindlief. Waarom doet u dan niets als lachen? Neem mij niet kwalijk, kindje, zei ladf Harlsmore nederig. Ik weet dat het niet van fijn gevoel getuigt. In mijn hart heb ik wer kelijk heel veel verdriet. Het is vreeselijk dat mijn zoon tot zooieta ia gekomen om een paar ellendige woekeraars te betalen. Ik heb heel ernstig met hem gesproken en hem duchtig de ooren gewasschen. Maar toch moet ik lachen. Waarom dan in vredesnaam? Ik kan er niets grappigs in zien. Mijn kind, als je hel dan met alle ge weld wilt omdat hij... den diadeem., voor tweehonderd pondaan dien vent verkocht heeft. -- Ik weet het. Meneer Grenville heeft om het heele verhaal gedaan. Hij is een goe de vriendelijke man. Hij heeft een uur lang mijn slaapkamer gezeten, terwijl hij me vrouw Hemmings hand en de mijne vast- hie d, en hij heeft ons alles verteld. Alles? -4 Ja! L lian keek haar bezoekster strak aan. We<it u zeker dat hij u alles verteld heeft? Dat zei hij tenminste. Heeft hij u vertelt van Van wie? Hoe gaat het met Lord Harlsmore? vroe? Lilian plotseling. Die kwajongen? O. hij heeft vreeselijk beroiw. Dan, zei Lilian zacht, weet u alles. Zij stond op en knielde naast haar bezoek ster neer. Lieve Lady Harlsmore, het moet een vreeselijke schok voor u geweest fiOUDSCHE (lil RAM. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onse bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Uit het Engelsch van ARCHIBALD EYRE. 42 (Nadruk verboden). Ze was als met stomheid geslagen. Wa‘1 een man ben je toch, Josephmompelde ze ten slotte en ze kuste hem in oprechte be- benzine en water werden aangesleept en een remmeninspectie gehouden om van te grie zelen. Toen begon de tocht. Niemand onzer wist precies wat er komen zou. Met groote snelheid werden verschillende hellingen „ge nomen” en een koele wind verkondigde ons dat we al meer dan 1000 M. boven zeeniveau waren. De hellingen werden steeds steiler en de afgronden vlak lang-s de bochten al dieper. Onze auto’s zuchtten en zwoegden wat ze konden. Het overschakelen, wat op deze hellingen altyd met veel geknars gepaard gaat, was ook al geen, bemoedigend geluid. Doch het ergste kwam pas, toen onze weg zich versmalde tot een eenvoudig zand paadje, waar geen sterveling, laat staan een auto zou kunnen passeeren. Een groot bord met een vriendeiyke vraag in *t HoU- landsch, Engelsch en Maleisch, of de rem men wel goed in orde waren, voorspelde niet veel goeds. En inderdaad begonnen we nu to dalen van een hoogte om van te duizelen^ De bochten waren, als steeds, ’t ergste. Voor vlaklandbewoners als wy zyn, geven berg hellingen al iets onwennigs, bepaald onplei- zierig wordt het war neer zoo’n helling by een bocht plots ophoudt en je heel in de diepte wat speelgoedbuisjes te midden van ’t groen ziet. De bochten hier werden steeds scherper en reeds maakten we by ’t begin van een groote helling aanstalten om maar liever op onze onderdanen naar beneden te gaan, toen we in de verte een groepje Inlanders onder leiding van een Mandoer ontdekten. Iedere koelie was gewapend met een groote steen. Zooals men onderaan reads- -ver wachtte, schoof onze auto ondanks vier- wielremmen langzaam door en daar de bocht te scherp was om in één keer geno men te worden zouden we rustig den afr grond zyn ingegleden, als deze trouwe wachters er niet een stokje of beter een steentje voor hadden gelegd. In Holland heeft men over den Haastrechtschen dyk moord en brand geschreeuwd. Hier vat men ’t zaakje als een sóórt sport op. Als men hier, evenals in Holland by elke gevaarlyke bocht een Waarschuwingsbord wilde zetten, had men wel dagwerk. De Java Motor Club (J.M.C.) doet *t zuiniger en zet eenvoudig: Vele bochten. We telden er eens acht en tachtig! Heelhuids kwamen we in *t Radiumhotel lan, waar men ons een lunch aanbood, waar :ndertyd Louis Couperus al uitvoerig in de Haagsche Post over schreef. Ik kan dus olstaan met de mededeeling dat ’t subliem 4/as en de verwyzing naar genoemd week blad. Na een goed maal is het ook goed rusten, (ins programma verleidde evenwel een v andeling naar Paseh. Hoe lang ’t duurde bevroedde niemand. Men rekende op een L— Voor eeuwig en altoos, hoop ik. U hebt n ituurlijk gehoord in wat vreeselijke moei- li kheden ik geraakt ben door mijn lichtzin- ni jheid' en aan wat voor gevaren ik ternau- w< rnood ontsnapt ben? - Ja, dat heb ik, antwoordde Lady Harls more hartelijk lachtend. Mevrouw Hem- m: ngs logeert op het oogenblik bij mij en we he iben veel over je gepraat. Jlian schrok. Lady Harlsmore ik ben niet zo« e sti Het slot van ons programma te Ban doeng was een bezoek aan de Gouverne- me-nts kipaonuernerning. Onae reisroute was zoo bepaald, dat we langs het graf van Jungheuhn te Lembang kwamen. Te mid den der Jdnabosschen ligt de stichter der kina cultuur op Java begraven. Een eenvou dige zerk tooit het graf van den man, die duizenden aan zich verplicht heeft. Men kent zyn geschiedenis, even romantisch als verheven. Junghuhn, de Duitache officier, die na een duel naar Nederland kwam en in Indie als officier van gezondheid geplaatst werd.’Een onvermoeide zwerver, die nu byna zeventig jaar geleden in een tyd, da’, er geen bergwegen waren byna alle vulka- kaantoppen van Java beklom en die een werk over Java schreef, dat naast de heden- daagsdie handboeken nog een eere plaats inneemt In samenwerking met z’n vriend Hasskari, die uit de Zuid-Amerikaansche Andesstaten kinazaden importeerde, heeft Junghuhn op de Preanger vulkaanhellingen de eerste kinaboomen gekweekt. Met de ontwikkeling der chemie leerde men uit de kinabast op betere wijze de kinine bereiden, het geneesmiddel tegen de hiér zoo veel vuldig optredende malariakoortsen. Hoewel het verkregen kininegehalte in den beginne zeer giering was-en het gewas veel van ziekten te lyden had, wist men vol te hou den en door selectie het percentage op te voeren. In de schadüwryke bosschen waar de Di recteur van het Kmaproefstation onze gids was, zagen we het bedryf in vollen gang. De bereiding der z.g. pharmaceutische bast, die in pypen geleverd wordt en de gewone kinabast. Na de lunch, die we in een klein, i Lilian zat in den salon van haar vaders huis op Seamore Place en naaide ijverig aan schort. Ze was niet heel handig met de naald, ze deed erg haar best en hield van Jd tot tijd haar werk in de hoogte om het te bewonderen.’ lotseling sprong ze op en drukte op de «lectrische bel. d® bediende verscheen keek ze hem •iwezig aan. - Hebt u gebeld juffrouw? Ja, ik wilde alleen maar weten of de «’«reing. Ga dadelijk een> probeeren of alle bellen in huia werken en die van de voordeur ook. De man keek haar verbaasd aan. Goed, juffrouw, antwoordde hy. Er kunnen zooveel onaangenaamheden voortkomen uit kapotte bellen, vterduidelijki Lilian. Ik hoop dat je ze iederen dag zult probeeren. Zooals u wilt, juffrouw. - Ik heb zoo’n idee dat de bel van de voordeur weer kapot is. Ga dadelijk eens kijken, Robert. Een bel klonk door het huis. Dat is de bel van de voordeur, juf frouw. - Wel, dan heb ik me toch vergist. Wie kan dat zijn; niemand weet dat ik thuis ben? Bent u thuis, juffrouw? vroeg Robert aarzelend. Natuurlijk Robert, ik ben voortaan al- tyd thuis, als ik thuis ben, hoor, in ’t ver volg wordt alleen de waarheid gesproken. Robert verliet de kamer en Lilian ging naar haar naaiwerk terug. Ik hoop dat het iemand is, zei ze half luid. Haar hoop werd verwezelijkt, daar wa» ie mand. De deur ging open. Lady Harlsmore, diende Robert aan. Lilian stond haastig op. Wat lief van U, riep ze, Ik hoopte al dat u het zou zijn. Lady Harlsmore die met een stokje liep kuste haar hartelijk. Wat zie je er goed uit kindje. Men kan wel rien dat je buiten bent geweest.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1