Volgends week Zaterdag mschjil onze Sint Ricolaas Courant m Publieke Verhuring. Da Souwmanswoning ilEUlHIEl 111 snit i Hl HA het Grasgewas de Visscherlj Buitengewone verspreiding ook buiten Gouda. uitmuntend weiland, 51 4 Raadsels voor de Jeugd. Openbare Vrijwillige Verkooping Ofwegen, gem. Woubrugge, vrijwel vlak tegenover den machtigen con current. By de opening daarven hebben wy vernomen dat de achteruitgang van het Warenhuis wel de helft van zyn opbrengst bedroeg en dat men nu wilde trachten dio helft terug te veroveren. Maar vlak naaat deze instelling ia een ander bezig zich omhoog te werken, n.i. de bekende firma-Vroom en Dreesman, die een enorme inrichting beuig is te bouwen, welke waarschijnlijk wel op dezelfde leest ge schoeid zal zyn als de beide Warenhuizen. Of ze het op den duur alle drie zullen hou den moet de toekomst loeren. Waarschijn lijk lijkt het ons wol maar des te harder tullen da slagen zijn die op de andere win keliers neerkomen. De moderne verkoops- taktiek zal ook hen ten slotte wel te pak ken nemen en zy zullen wel genoodzaakt zyn met den tijd mee te gaan. Het eerste wat zy moeten doen is den bezoekers het kyken te vergemakkelijken, opdat deze meer dan tot nu toe het geval ia, gelegen heid hebben om hun eigen kooplust aan te wakkeren. In $e tweede plaats zullen zy het stelsel der contante betaling moeten invoeren. De stroppen, die zij geregeld halen met het Niet alleen dat deze de prijzen noodeloos funeste crecfietstelsel, moeten verdwijnen, opdrjjnren, «ij maken ook met de trage be taling inbegrepen dat veel te veel bedrijfs kapitaal noodig is en dat zy niet geregeld goed in kasgeld zitten. Die twee belang rijke punten dienen vóór alles goed opgelost te worden: het openen der gelegenheid tot bezichtigen der aanwezige artikelen en de contante betaling. Als de winkeliers dat laatste niet invoeren, loopen zij het gevaar, dat de meest slechte betalers in de eerste plaats by hen komen omdat ze dóar nog crediet vinden. In plaats van den kant der contante voldoening op te gaan neemt het aantal zaken toe dat op huurkoop berust, een dwaze pogirig om klairtefr te trekken want dat maakt den toestand nog slechter. Met het organiseeren van z.g. winkel weken, die wat lawaai en drukte in de straat brengen, komt men geen stap verder. De fout van den achteruitgang van vele za ken ligt elders en eerst als men dit wil inzien, is de kans op verbetering mogelijk. Alle middelen, buiten de eigenlijke zaak gelegen, om te trékken doen het maar eventjes en een beetje, op den duur moet het de zaak zelf zijn. die attractie heeft en menschen lokt. De buitenwijken hebben een harden dobber en zy doen al het mogelijke om de bewoners uit de wijk te betoogen dat het b\) hen niet duurder is dan in de stad. Dat is eenvoudig niet waar. Natuurlijk zijn er artikelen die even duur zyn als in de stad, misschien ia er wel eens iets dat een beetje goedkooper is, maar er is ook een seriè, die beslist duurder is. En daar komt bij, dat nu eenmaal de keuze in de groote magazijnen grooter 1». Het ia te begrijpen, dat deze winkels trachten de „Wjjk-ge westen", zooala men den titel graag gebruikt, te trekken maar ze moeten niet zichzelf en de klanten willen wijsmaken, dat men er alles even goed en goedkoop kan krijgen als in het centrum. Er is .geen enkele huisvrouw die dit gelooft en hoe harder die theorie wordt uitgeba zuind hoe minder men het gelooft. Het publdek is nu eenmaal sterk egois- tisch en meedoogenloos; het zoekt zyn voordeel en het wordt daartoe door de win keliers alitijd nog aangevoerd. Dat is juist het malle van het geval, dat, als men ge hoor .geeft aan dat algemeene advies om zijn voordeel te zoeken, men het verwijt te hooren krijgt, dat men te vèr-weg zocht naar dat goede en goedboope. Vaststaat dat versnippering in den stel- selhandel duur moet zyn en de groote hui zen kunnen dientengevolge goedkooper le veren. Om dien strijd daartegen vol te houden moeten de kleinere hun prijzen verlagen er. dus een. deel van hun winat opofferen. Zy zyn dus de kleinere in omzet, de duur dere in exploitatie en zy krygen nog nim- der winst. Hieruit volgt dat zy het hard moeten hebben. Sommige menschen juichen het toe als er weer een winkel in een wijk wordt ge opend omdat zy hopen voordeel te hebben van de concurrentie maar het is zeer de vraag of er tenslotte voordeel voor hen in zit. Het vraagstuk van het te-veel aan winkel* is al dikwijls in de betrokken krin gen behandeld, doch men is er niet tot een definitief resultaat gekomen. Naar onze meaning is al deze versnippering voordeel voor de grootere en financieel-sterkeren. Hoe meer verdeeldheid hy de tegenstanders en concurrenten noe gemakkelijker de groote het heeft Het gaat ongetwijfeld naar concentratie en die is onafwendbaar h. lederen tak van bedrijf. Voor het perso neel heeft dit het voordeel dat zijn positie beter wordt «al neemt de arbeidsgelegen heid daarby af. Niets is zoo ongelukkig in de maatschappij als liet winkelbedrijf want het ontneemt allen grondslag aan het leven van hen, die er in werken. Den Haag heeft dit voor dat het nog steeds grooter wordt en jaarlijks tiendui zend zielen wint. Vandaar dat men mis schien de verandering niet zóó gemakkelijk ziet, mits de versnippering niet verder gaat maar wanneer die aanwas zal zyn opgehou den, is er een debacle te vreczen voor vele zaken. Het publiek volgt lijdelijk de ontwikke ling maar het moest toch begrijpen dat het in d« eorste plaats om zijn eigen belang gaat. Een financieel-sterke winkeliersstand i? voor het publiek ook van veel belang, a! zou het alleen reeds by de belastingheffing zijn. Voorshands ziet het dit niet, wijl het allesn zich zelf en zijn eigen belang ziet. HAGENAAR. MQDEPRAATJE. Hoedennouvéauté's. Tlians is de tijd zoowat gekomen, dat Pa rijs, georiënteerd op den modieusen amaqk, de definitieve winterhoeden lanceert, die ons als de „laatste nouveauté's" belang inboe zemen. Reeds hij den aanvang van het nieu we winterseizoen konden wij oonatateereo, dat ©r meer fantasie kwam in de hoeden- modelleu. De vormen zijn van eene onein dige variatie. Er zijn groote- en kleine mo dellen, met alle tuaschenliggende formaten, er zijn breedgerande en er zijn randlooae hoeden en liet lijkt wel of de grilligste af wijkingen het meest modieus zijn. Hoeden van zacht-glanzend vilt, hoeden van soepel fiuweel-viit, geschoren en ruig harige viithoeden, hoeden van doorgestikt fluweel, van chenille- en alle over gebor duurde hoedenhet is eene onafzienbare lijst van alle mogelijk lioedenmateriaal. Met dé kleuren is het M evenzoo. Er is eene onge hoorde verscheidenheid en elke Franache hoedensulon, pousseert zijne eigen tinten. Zwart heeft de voorkeur, dat is waar. Maar verder zijn de modisten het niet eens, oft marineblauw, bruin, fieschgroen, verschei dene nuancen in rood en in daihliapaars dan wel beige en grijs de raodetinten zijn. Het spreekt, dat de veranderde japonmode die o zoo veel imposanter en ingewikkelder' is, dat het veranderde silhouet, deze groot© hoedencollectie beinvloed heeft. Ook zij zijn zwieriger en gedurfder geworden en de soe pele draperie-effecten, welke met hunne ran den bereikt worden, zijn ongeëvenaard sier lijk. De groote „Bretonne" met van voren afgeslagen- en van achteren neergeklapten rand is een der imposanste modellen. Bij een ruim geplooiden mantelkraag komt hij het beste uit en ook is hat geboden dat de vrouw met regelmatige trekken en hem dragen moet. Van zeer soepel, met fluweel tegengevoexd vilt is hij prachtig en zijn décoratief effect wordt nog verhoogd, indien de rand naar achteren in een aangerimpelden strook over gaat, die diep onder de plooien van den bont kraag schuil gaat. De toques, de tulbanden, de baretten, de fascistische mutsjes het zijn alle randlooze, om het hoofd heen gedrapeerde hoedjes, die een onberispelijk gezicht en eene mooie tint vragen om even flatteus als élégant te zijn. Ontzaglijk groot is de oategorie der hoedjes, die wèl een rand hebben, doch waarvan deze zoodanig tegen den bol opgedrapeerd is, dat een chique topuevorm ontstaat, met hier en daar uitstekende puhten. Deze hoedjes val len bijzonder in den smaak en flatteeren oud en jong en trekken .de aandacht door hun kleuren-overvloed en de bereikbaarheid hunner prijzen. Dat komt omdat zij zoo goed als geene garneering vragen. De op en weer afgeslagen randen vormen die reeds vanzelf en daar komt dan nog bij, dat het vilt meestal met tegendwarsche baantjes en figuren aaneen gezet is, zoodat het de fraai- steversiering in zichzelf heelt. De fantasie in deze plooiingen der randen is bijzonder groot. Op de ooren vallen zij gewoonlijk om laag en hebben zifj aldaar eene sterke ver breeding. die hun somtijds op kappen doet lijken. Hoe slapper en meer geplooid het vilt dat dan natuurlijk des te fijner van kwaliteit is hoe éléganter en kostbaarder het hoedje. Van de half-groote modellen is nog immer de cloohe het uitverkorene. Wat er van die simpele en welbekende clocfaee al niet te maken is! Het grenst waarlijk aan het on gelooflijke! Glad naar omlaag gebogen, zijn de randen meestal aan beide zijden of al léén rechts in eene plooi gelegd. Ook kun nen zij echter of vóór opgeslagen zijn, een dubbelen omslag of ean ferme kneep heb ben. Gewoonlijk is bij deze modellen de ach terkant van den rand zeer smal of volko men gesupprimeerd. Dit met liet oog op de modieuse nekkrullen, die onder het hoeden- randje uit hooren te kijken. Ook kleine hoedemfarfxms bieden door het opbuigen der randen hiertoe gelegenheid, terwijl de slappe randen den Biltonnes de krullen juist bedekken, tiwzij ze te samen genomen worden bij de ooren, en daar in een bosje bijeen hangen. Op de zeer élégante hoeden met fraaien coupe e« soepel val lende randlijn, brengt Pa rijs weer allerhande garneering aan. Daar uitsteeksels op één oor zeer gewenscht zijn, draagt men een croche van aigrettes, eene lange lintlus, eene mooie strik van heteelfde vilt. Randjes bont, toefjes fluweel bloemen, koorden met franges, het zijn losse versierin gen die modieus zijn en coquet «taan. Op de breedgerande hoeden komt vaak eene op den zijrand liggende platte viltstrik voor. Breede biezen van fluweel en van af stekende viltkleuren vormen ook menigmaal de randgarneering, terwijl gespen en orna menten van kleursteenen en van strass een al te simpel hoedjf, eene alleraardigste af werking gevea. GRACE ALLAN. STIENPUISTEN Aigenien van de gewone ance-puistjefl be boeren, aldus dr. P. H. van den Hoog, de bekende huidarts in den Haag, in het Vad., de furunkeia of steenpuisten tot de meest voorkomende acute ontstekingen van den huid. Ze zitten gewoonlijk op plaatsen die mechanisch het meest geprikkeld worden, zooals de nek, het zitvlak, de okselholte en de binnenzijde van de dij. Aan de hand en voetzolen komen zij niet voor, aangezien de furunkel berust op een etterige ont steking van de haarbalk en de daarbij beboerende talgklier, an komen daarom aan hond en voetzolen niet voorkomen. De bacteriën, welke de infectie veroozaken, pio- duceeren een gif, waardoor het weefsel in de omgeving van den haarwortel necrotiseert. Zoolang dit dooda propje niet in zijn geheel is afgestooten kan er geen genezing intra den. lederen keer weer opnieuw hoort men van steenpuisten die op een verkeerde manier of volgens reeds lang verouderde methoden be handeld zijn: b.v. door middel van kruis snede of met vochtige verbanden. Deze laatste verminderen de natuurlijke immuni teit van de omgevende huid en moeten te dikwijls verwisseld worden. Vooral dit laat ste is een bezwaar. Iedere mechanische prik keling, betasten, drukken en wrijven moet n.l. vermeden worden. Daar bacteriën in den beginne alleen maar als een smalle cylinder om de haareehacht heen zitten en aLch in het centrum van den etterhaard bevinden zijn zij door een puntvormig uitbranden ge makkelijk te vernietigen. Dit geschiedt aldus: De arts geeft er zich rekenschap van in welke richting de haren loopen, neemt met de linkerhand een breede huidplooi op. zóó dat de steenpuist op den top van de plooi komt t« liggen, drukt deze laatste gedurende enkele Beconde aaohtjeB samen, zóó dat in het madden een wit, bloedarm plekje ont staat en steekt hierm, zonder de huidplooi los te laten, snel een gloeiende naald, 3 4 m.M. diep, daarbij nauwkeurig de richting van het haar volgende. Het meeat practische instrument hiervoor is de door electriciteit verhitte platina-brander, maar men kan zich ook behelpen met een dn een kurk gestoken stopnaald, wolke boven de spiritusvlam gloeiend is gemaakt. Heeft men dit goed ge daan, dan zijn de bacteriwhaard en 't ettergif op slag vernietigd en spannjng en pijn hou den direct op. Mocht dit eventueel niet het geval zijn, dan blijkt daaruit dat de bacte- itiehaard niet goed getroffen is, en men her haalt d« behandeling nog eens. Het behan delen door middel van een kruissnede is sterk af te raden. Het is zeer pijnlijk, de ge maakte wond wordt door het mes van het bacteriecentrum uit kunstmatig geinfecteerd en geeft dikwijls een leelijk litteeken. Een groot verband is verder noodig, dat de omge ving met nieuwe steenpuisten kan infectee- ren. Dit alles wordt door het uitbranden voorkomen en een verband is hierbij soms zelfs niet eens noodig. Hoogstens wordt een watje met zuivers ichthyol er op gelegd. Deze ichthyol waaeht men later met warm water af, niet met* benzine aangezien icht- thyol hier niet in oplost. Wanneer iemand aan eenige furunkels lijdende is, is dit meestal niet een teeken van „onzuiverheid" van het bloed. „Bloed zuiverende geneesmiddelen b.v. laxeermid delen, zullen derhalve geen sucoes hebben. De verspreiding van de bacteriën heeft langs uitwendigen weg plaats gebad. Het eenige waar men aan moet denken is het bestaan van een eventueele suikerziekte. Deze aandoening gaat dikwijle met furuncu- lose gepaard en bij een eventueel ernstig vermoeden hierop zal men niet tevreden zijn met een ^envoudif urine-onderzoek maar, zoo dit negatief mocht uitvallen, ook het bloedsuikergehalte nagaan. Wanneer men niet over de hulp van een arte beschikt, die de steenpuist uit kan branden, zijn er ook nog andere practische behandelingsmetho den, die door de patiënten zei fkunnen wor den toegepast. Het beste is het opleggen van leen ichthyolpasta, welke man vooraf op een Ondoordringbare onderlaag gesmeerd heeft, b.v een stukje guttaperchapapier of mosety batist b.v. Rp Bolus ialb» 20 Glycerine 10 Ichthyol 5 De hardnekkigste ontetekingshaarden, b.v. die in den nek, worden hierdoor in zeer Itorten tijd verweekt en tok reeorptie ge bracht. Ook de z.g. earbolkwikpleister kan dikwijls goede diensten bewijzen. |k maak er op alttent, dat beginnende steenpuisten in het gelaat, die nog niet grooter zijn dan een hagelkorreltje dikwijli door het eenige ma len voorzichtig inwrijven met het volgende ppeder tot verdwijning kunnen worden ge- braeht. Rp, Pulv. hydrargyri 4 Aoid. carbolici 1 Pulv. cuiisolor 5 M. f. pulvis Het lijden aan steenpuisten is wel een onaangename, maar meestal een vrij onschul dige kwaaT. Een uitzondering hierop maken de furunkels#in het gezicht, vooral die aan de bovenlip en den neusingang. Deze kun nen levensgevaarlijk rijn. Stéden der Duitsche Helde Gifhorn, Celle, Uelzen, Soltau, Lueneburg. (Van onzen specimen medewerker. De heidestad Uelzen is ontstaan om de burcht, die Hendrik de, Leeuw had gebouwd in deze streek. De stad ligt thans aan de spoorlijn Berlyn-Bremen en heeft zich ont wikkeld tot het centrum van een ijverig ge west. Uelzen werd tijdens den dertigjarigen oorlog en later nog eens door een grooten brand voor een groot gedeelte verwoest, maar de Marienkirche, de St. Gertrud-Kapel, eenige oude burgerhuizen en wat overblijf selen van de stadsmuren zijn behouden ge bleven. Uelzen was overigens ook vermaard om zijn paardenmarkten, die door kooplie den uit Frankrijk en Denemarken werden bezocht. In de omgeving der stad, zooals te Kahlstorf en te Lehmke, vindt men nog tal van herinneringen uit vervlogen eeuwen. Oude heirwegen loopen van Uelzen door een streek, die, met zyn jeneverstruiken, den- nenbosschen, berkenwegen, met zijn roman tische dalen en zijn heide-beken wel het ge bied van de Lüneburger Heide vormt, dat het rijkst aan afwisseling is. Soltau, een belangrijk kruispunt van oude straatwegen, is een industriestad van be- teekeni8. Om de Btad strekt zich een heer lijk landschap uit, dat steeds druk wordt bezocht door schilders, daar het karakter van de streek hier wel het zuiverst behou den is gebleven. Soltau zelf is een behage- ljjk, gezellig oord. Van hier kan men mooie wandelingen ondernemen naar den Wilseder Berg, het hoogste punt der heide, naar het Wilseder Park, naar Fallingbostel naar den „Toten Grand" en naar het zoo mooi gele gen Milden. Wie een avond te Lüneburg heeft door gebracht, heeft deze stad lief gekregen en» zal haar steeds weer bezoeken. Een zeld zaam licht straalt in het avondrood uit eeuwenoude zwartroode muren. Het is als de schy'n van liefdelijke sagen en duistere verhalen. Deze oude Hansa-stad der heide met het „Schutting", den ouden raadsmolen, de prinsenzaal, de kanselarij en de „Kör- kammer" in het stadhuis, met de vele han delshuizen en het stille klooster Lüne, het nabijgelegen klooster der Vestaalsche maag den, is een der fraaiste en interessantste steden van Noord-Duitschland. Het raadhuis der stad is, op geschiedkundig gebied, ze ker een der belangrijkste van Duitschland. De Prinsenzaal maakt door haar kleuren en houtsnijwerk een sterken indruk op den be zoeker. Lüneburg zelf belooft een badplaats van beteekenis te zullen worden. De inrichtingen voor zoutwater- en modderbaden zijn uiterst comfortabel. In het Kurpark en in de om liggende bosschen vinden de badgasten rust en herstel. Heerlijke tochten kunnen van hier uit in de eenzaamheid en de stilte der heide worden ondernomen. Wie deze steden der Duitsche heide goed wil leeren kennen, moet op goed geluk door het land trekken, door de heide en de dalen, langs de witte berkenwenegen, voorbij moe rassen en over de schier eindelooze vlakte. Niet alleen in dei^ zomer is het land hier mooi. Wie oogen heeft, zal ook hier in den gouden herfst vele wonderen ontdekken en de steden der Duitsche heide leeren lief hébben. gemengde berichten. Vervroeging van groenten door electrische verwarming. Een voorloopige proefneming. Dank Irij het initiatief van consulent ir. Bloemsma (Apeldoorn), het bestuur van den Centralen Proeftuin iiv, Twello en de Prov. Geld. El. Mij. as te Twello een proef geno men met het vervroegen van groenten door middel van electrische verwarming, waar mede wen o.a. in Zweden goede resultaten heeft bereikt. Daar te lande, waar de elec trische energie, dank zij de waterkracht, bovendien zeer goedkoop is, trekt men loo- den kabeltjes door drains en isoleert den te verwarmen bovengrond door middel van een houtskoollaag ter dikte van pl.m. 40 c.M. van den ondergrond. Te Twello echter heeft men de kabeltjes ter diepte van pl.m. 25 c.M. eenvoudig in den grond gelegd. Er werden in een bak van 40 ramen zonder eenige broei- of stalmest in den grond negen kabeltjes gelegd mdl dien verstande, dat zij drie aan drie één gesloten eenheid of element vormen. Bo vendien werden nog drie kabeltjes langs nok en battingen gelegd voor luchtverwarming. Op 10 April Werd de stroom het eerst in geschakeld en naar ir. Bloemsma in de Tuin derij meedeelt, bleek al dadelijk, dat lucht verwarming long niet voldoende was, om het dekken met rietmatten overbodig te ma ken, dit als gevolg van warmtevërlies door raamkieren en convectie. Aanvankelijk gaf men dag en nacht stroom; van einde April af werd de stroom overdag ten deele uitge schakeld. Zonder op het verslag vooruit te loopen, vermeldt Bloemsma, dat de kostprijs, zoo nauwkeurig mogelijk benaderd plm. f 1.30 per een ruiter heeft bedragen bij een tarief van 4 ets, voor den dag- en 2J ets. voor den nachtatroom. Op grond van temperatuur- registratie bleek tevens, dat een volgende maal vrij zeker de stroom overdag bijna ge heel zal kunnen worden uitgeschakeld en ook gedurende verscheidene uren 'B-avonds en 's nachts. Hierdoor zal de kostprijs (de dagstroom is immers het duurst) lager wor den. Wanneer men bij de onderhavige proef geen dagstroom had gebruikt, zou de kost prijs per eenruiter plm. f 1 hebben bedra gen, hetgeen tegenover paardenmest nog te veel is. Doch volgens BI. is nog meer bespa ring mogelijk en bovendien is toepassing in velerlei vormen mogelijk. Speciaal wijst hij er op, dat de temperatuurcurve van de lucht, zoowel overdag en 's-nachts in den gedekten electrisch-verwarmdan bak, zeer regelmatig was, in tegenstelling met de paar- denme8tbak. De opbrengst van den laatsten bleef iets boven die van den electrisch-ver warmden, waardoor de vraag rijst, of de humusmassa der paardenmest een duidelijk nuttige werking op de watercapacitedt van den bakgrond heeft, afgezien nog van het mogelijk nuttige effect dezer natuurmeet op de wortelvormiüg enz. In ieder geval oogstte men 1076 komkom mers (41 derde en 147 tweedesoort, de rest eerste) De paardenmestbak gaf gemiddeld 3 stuks per raam meer. Het gewas bleef spintvTij. Onder eenige ramen, waar men op 40 c.M. diepte geperst stroo als isolatie had aangebracht, kwam het eerst en het meeat roode spint voor. t, Ischial - overvallen U het weerlichts ste-i kende pijnen maken F U elke beweging/ bijna onmogelijk./ er helpt welke diep in de huid dringt Gummi-oianten in Rusland. In 'ttowjetrRusland zijn gummi-planten ontdekt/aie wanneer hun verwerking op den duur gelyite resultaten zal opleveren als tot nu toe, een omwenteling in de guxnmi-indus- trie over de geheele wereld met zich zullen kunnen brengen. Het betreft hier een afcof die in verschillende planten van Turkestan voorkomt, en die de daar wonende Kirgiaen Sagus, noemden en die zij reeds sedert eeu wen als een soort fcauwgummi gebruiken. Onderzoekers hebben uit die Sagus reeds zachte gummi voorwerpen vervaardigd, als gummizolen en autobanden. De rubberknollen bevatten 30 pet. zuivere zachte rubber en een groote hoeveelheid hars. Men hoopt, door aanplantingen op zeer grooten schaal de kosten van één kilo knol len tot 65 Pfg. te verlagen, wat de prijs van één kilo gummi op 3.15 Mark zou brengen Afgezien van het feit, dat Rusland milli- oenen roebels, die het tot nu toe voor den gummi-invoer geeft, zou kunnen besparen, heeft da ontdekking van het nieuwe gummi voor Sovjet-Rusland nog een bijzondere waarde, daar men hoopt, met dezen nieu- weren tak van nijverheid de provincie Tur kestan, die steeds een zorgenkind der Sovjet regeering was, verder te kunnen ontwikke len. Men zou honderdduizenden menschen met den aanplant en de bewerking der nieu we gummi-plant werk kunnen verschaffen, die men in de overigens weinig opleverende steppen van Turkestan zich zou kunnen lak ten vestigen. Oplossingen van de Raadsels van vorige week. 1. Dop, pop, top. 2. Rookwolk. 3. Een vlieger. 4. Kaart, staart, jaar 6. Hofmeester. 6. De een is myn oom, de ander mijn vader De prys viel by loting ten deel aan JEANNE OOQUEREAU, Turfmarkt 8b. De pry swinster mag haar prijs, een mooi boek, aan ons bureau in ontvangst komen nemen. Nieuwe Raadsels. 1. Wat valt aanhoudend zonder ooit ta breken of zich te bezeeren? 2. Welke vloeistof maakt ge van kaas, 14 zout, en 2/3 w(jn 3. Bij welke bloem spreekt ge altijd ovar u zelve? 4. Dan ben ik zichtbaar en dan weer niet, dan ben ik groot en dan weer klein, ik ben niets en toch ben ik iets. Wie bon ik? 5. Ik ben een kleedingstuk en ook een stad in Europa. 6. Wat kan men zonder handen vatten? Oplossingen inzenden aan de Redactie van de Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. Meisjes en jongens moeten opgeven hoe oud zy zyn. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag 17 November '29- N. V. B. Jubileumwedstrijden 2e ronde. Groep 15. Aimlei iim: Zeeburgiar—V.D.L. Groep 47. AlpjicnAlphen—D.O.L. Groep 56. Bodegraven: Bodegraven—Beverwijk (Bever wijk teruggetrokken). Afd. 1ste klaese. Den Haag: A.D.O.—Ajax. Rotterdam. Spartar-Hilveraum. Den Haag: H.B.S.— Excelsior. Haarlem: R.C.HvHaarlem. Vedsen V.8.V.-D.F.C. 3e klasse D. Culemborg: Culemborg—Holland. Zeist; Z.N.C.—Amsvorde. Utrecht: D.O.S.-Zeist UtrechtVoorwaarts—Leerdam Afd. II lete klasse. Rotterdam: Feijenoord—E.D.O. ZaandamZ F.C.—H.-D.V.S. Hilversum: 't Gooi—V.U.C. Amsterdam: Blauw Wit—H.V-V. 2e klasse B. Gouda: Gouda—Neptunus. Dordrecht: O.D.S.-U.V.V. Vlaardingen-, Fortuna—St. Hoeger. Gorinchem: Unit as—Xerxes. 3e klasse A. Alphen: Alphia-G.S.V. Hillegom: Hillinen-U.V.8. Den Haag: R.V.O.—Rijswijk. Leiden: L.F.C.-A.8.C. Rotterdam Ro ter dam Rotterdam: 4e klaae> Den Haag: f Den Haag: Leiden: R.CJL.-V.D.S. 4e klase A. g: T.O.G.O.-D.VM. g: D.V.V.—Norvicne. Advertentiën voor dit nummer s. v. p. inzonden a. s. WOENSDAG, aan het Bureau; MARKT 31, TELEFOON 82. 4e klasse B. Den Haag: V.O.G.E.L.—Terlaak. fchiedam: S.O.A.—Delfia. Deo Haag- Celeritas-Moordreeht. RotterdamE.D.S.-S.M.V. Rotterdam: 8.I.OD.-O.S.8. .Rotterdam DJ.S.-Lekkerkerk. Ree. 2e klasse B. Gouda: Olympia 2-D.F.C. 3. Den Haag: H.V.V. 2-8.V.V. 2. RotterdamFeijenoord 3-Gouda 2. Res 3e klasse B. Delft: Conoordia 2-V.D.L. 2. Vlaardingen: V.F.C. 2-Bodegraven 2. Vlaardingen: de Hollandiaan 2—Fortuna 2. Delft: D.H.C. 3H. v. Holland 2. Schiedam: H.D.V.8. 3-D.HS. 2. Bes. 3e klasse O. Gouda; G.S.V. 2—D.C.L. 2. Gouda: O.N.A. 2-V.O.C. 3. gohiedain- S-V.V. 3-Feijenoord 4. Rotterdam: B.F.O. 2-Excelsior 3. Overmaas 2—Transvalia 2. Afd. Ill 1ste klasse. EnschedéEnschedé-A.G.O.V.V. Zwolle: Z.A.O—Heraclee. DeventerGo Ahead—Vitesse. Hengelo: Tubantia—P.E.C. Apeldoorn Rob. et Val.-Wagauiagen. Afd. IV 1ste klasse. Tilburg: N.O.A.D.—P.S.V. Breda;' N.A.G.-L.O.N.G.A. Roermond: Roermond-B.V.V. Eindhoven: Edndhoven-M.V.V. Oen Bosch: Wilhelmina-Willem II. Afd. V 1ste klasae. UroningenBe Quick—Veendam. Groningen: G.V.A.V.-Frisia. Leeuwarden: Friesland—Achilles. LeeuwardenLeeuwarden—Alcides. WinschotenW V.V.-Velocitas. G. V. B. Ie klasse. üoudsrak I—ON.A. 3. Gouda 3—Haastrecht 1, 11 uur. Olympia 3—Waddinxveen 1, 11 uur. 2e klasse. Waddinxveen 3-O.N.A. 4. Schoonhoven 2—Moordrecht 2. Haastrecht 2—Gouda 4. Bodegraven 3—Olympia 4. 3e klasse At Leklterkavk 3—Waddinxveen 3. 3e klasse b. fcclioonboven 3— «viooriireclu 3, 12 uur. «Visuwwkerk 1—Gouda 6. Mtvuinuuwi 2—Lekkerkerk 2. 3e klasse Lekkerkerk 4—Nicuwerkerk 2, 12 uur. Gouderak 3—Groeneweg 1, 12 uur, Overzicht. Belangrijke wedstrijden. Er ia voor morgen 'weer een Jzoo'goedhals volledig programma vastgesteld. In vede ge vallen begint 't er nu op aan te komen en men tal van clubs zoowel in de l lagere regionen voor 't feit te «taan, dat een overwinning nu van veel in vloed zal zijn om in het verdere verloop iels ta presteeren. In afd. I ontmoeten twee der •terkste clube elkaar in Den Haag. A.D.O.— Ajax is een strijd tusschen kampioenspre- teadeateo, waarvoor dus voor beide partijen «venveel op 't spel staat. Van een Haagsch resultaat zou ook H.B.S. mede kunnen pro- ren, indien zij van Excelsior tenminste *«it. In afd. II is Blauw Wit-H.V.V. de belangrijkste wedstrijd. Zoowaar heeft H.V. v. zioh weten op te werken om bij een over ling zelf kampioenskansen te krijgen. «•L H.—Haarlem en 't Gooi-V.U.C- rijn reap, van belang voor de bezetting der laat- Voor de tweede klasse komt o.a. Gouda in 'e tegen Neptunus. Met twee punten uit wedstrijden staat deze Rotterdamsohe «ub op de voorlaatste plaats. Toch vormt 7 PIoeE. die zich niet gemakkelijk laat «an en zoo zal 't ook voor Gouda niet mee- h!kÜQ °m 00100 "P1111**11 te veroveren. We Oben echter goeden moed en als de rood- club onze gedachten bewaarheid, dan men zij 0p een mooie, heel veilige pl*ts «staan. Al zal rij geen leidende positie yer- «1 Zeer zeker zul*en de leiders de GfU- 7aare niet moeten onderschatten, «chü ?,dfrdo k,asae waren er in het Goud- ïstrict tal van clubs, die hard van sta- K>lnJ0p€n' stormloop is nu een beetje en 't is betrekkelijk alleen Olympia, 'angzaam maar zeker, naar boven is de mooiste plaats (inneemt. G.S. 1 D-N.A. nemen momenteel de vierde m haaj afdeeling in, terwijl 't 'met de vijfde i valt tot nog toe a op de achtste plaats voor, 1 de clubs wel gelegenheid om og te werken of kunnen, zooals *i®h iets o Schoonhoven en Alphen, toezien of de con currenten wat willen verspelen. In Rotter- zoowel Olympia als O.N.A. hun is weten te blijven. Olympia om haar kampioenskansen niet noodelooa in gevaar te brengen, terwijl v. d. Spelt c.a. toch wel tot de leidende groep wil blijven behooren en van een struikelen mogelijk profiteeren G.S.V. en Alphia-fcouden wel eens met elkaar van plaats kunnen wisselen. De Alphianen zijn als ze er zin in hebben niet gemakkelijk te overmeesteren, doch nu G.S. V. misschien weer goed voor den dag wil komen, lijkt ons bij degrootste krachtsin spanning wel een puntje af te nemen. In de vierde klasse blijkt Moordrecht zin in de bovenste plaats te hebben en in den komenden wedstrijd kan aan dat verlangen weer iets worden bijgedragen. Lekkerkerk gaat pp bezoek bij den ihekkesluiter en zou zich dus wel eens met de punten kunnen verrijken. De reserve tweede klaasers komen voot een heet vuurtje te staan. Olympia 2 achten w« in staat, mats met enthousiasme steeds wordt gespeeld, een zege te behalen. Gouda 2 krijgt een zware partij te bekampen tegen Feijenoord 3. 't Gaat om de leiding, doch voor de Gouwenaars staat reede vast, modi- ten deze Rotterdammers deze nemen en be houden, door hen op den voet te volgen de kans om hooger te komen blijft bestaan. De reserve derde klassers krijgen eindelijk eens kans om met succes uit den strijd te tre den. O.N.A. 2 houdt rioh nog het best, en kan na beide achtereenvolgende nederlagen weer de overirinpingsreeks voortzetten. G.S. V. 2 krijgt thuis en Bodegraven 2 uit de kans van den dag om een victorie tabehalen. G. V. B. De Haastrecht en Waddinxveen, Gouda om resp. op het Gouda-terrein en Olympia-terrein haar kansen met hand en tand te verdedigen. Geen van beide krijgt 't gemakkelijk en er komt nog bij, dat Gou da 3 met een overwinning zich zelf nog een 8t. Nicoluaaaverrassing kan bezorgen. Olym pia kan in de res toerende wedstrijden nog van de laaste plaats afkomen, indien steeds wordt gewonnen en O.N.A. 3 morgen in Gouderak zou verliezen. Zoo ziet men, er is spanning allerwege. In de tweede klasse moet even afgekeken worden wat Schoonhoven 2 zal presteeren. In ieder geval zal Gouda 4 haar schitterende kans wel weten te bewaren. In 3A kan G.8. V. 4 zonder te spelen kampioen worden als Bodegraven 3 en Olympia 4 beide een punt verspelen. In 3B en O zullen de leaders zich ook wet weten t© handhaven. De noodklok wordt geluid. De in den N. V. B. Een officieel bericht van den N.V.B. luidt, dat gezien het groot aantal strafdossiers naar aanleiding van ruw spel en natrappen en dit, nu het nieuwe seizoen nog maar slechts kort a an den gang ia, de strafoommissie be sloten heeft om voortaan strenger te straffen. De spelers passen dus op en de suppor tera evenzoo! De spelverruwing moet, mis schien tan koste van onschuldige slachtof- RUILBUREAU voor bons en plaatjes We hadden niet gedacht op het einde van het jaar nog „Kamerplanten" tekort te ko men. De aanvraag is nog zoo groot, dat we besloten hebben deze bons en plaatjes weer te vragen. Hebt ge ze dus nog in voorraad en wilt ge ze kwijt, we hebben ze gaarne. Ruilwaarde 4 punten. Ondanks onze mededeeling vorige week, dat we geen Van Nelle's bons voorloopig meer aannemen, blijft men ze zenden. We hebben ze thans nog genoteerd, vol gende week beslist niet meer, we nemen ze dus niet meer in ruil aan, hebben voldoende voorraad. Zendt men ze toch in, dan wor den ze geretourneerd. Wel kunnen de liefhebbers ze aanvragen, ter verkrijging van keurige kinderboeken o.a. „Bulletje en Boonestaak". Ruilwaarde 20 punten. Men vraagt ons op welke manier de kalen der van Verkade is te verkrijgen. Tegen inzending van 25 cent in postzegels en 25 plaatjes „Texel" of 25 cent en 25 bon» of plaatjes „Kamerplanten" wordt dit ka- lsndertje u toegezonden door de fa. Ver kade, niet door ons ruilbureau. „TexeP'-bons zijn niet meer geldig. Een onzer ruilers heeft nog aan te bieden een oompleet stel „TexeP'-platen. Wie heeft hiervoor intresse? In één der etalages Van den heer Fick- weiler wordt a.s. week tentoongesteld album en platen van Gebra. Dobbelmann, Nijmegen. Dit album is getiteld: „Onze overzeeeche gewesten". Beschrijving plaatsten we reeds in één onzer vorige rubrieken. Gaat u één dezer dagen even langs de Tiendeweg? Het is de moeite waard. Hebben nog beschikbaar tegen inruiling van uitsluitend 60 Lever's bons of 100 lin- nenkastbons één compleet stel „mijn aqua rium", drie stellen, eveneens compleet, van „Texel" en „Bloemen in onzen tuin". Degene, die vóór 1 December a.s. de meeste Lever's bons in zendt, ontvangt als premie een album „Padenstoelen''.^ Nog enkele da gen en ook dteze wedloop is weer geëindigd. Hebben verzonden aan: Ph. J. I. te Gouda: 25 linnenkaatbons en 18 Lever's bons. Mevr. E. M. v. G.—F. te Gouda: 26 Le vers bons. Mej. v. d E. te Gouda: 118 Kamerplanten. G. G. te Gouda: 103 Kamerplanten en 50 Paddenstoelen. J. L. te Gouda: 32 Hagzegels. C. 8. te Gouda: 51 Kamerplanten. P- J. 8. te Gouda: 69 Paddenstoelen. Mevr. B. te Gouda10 groots en 76 kleine platen Xpmerptenten. fis Uw album nu compleet? Noteerden voor: Ph. J. I. te Gouda:H$f0 linnenkaatbons. Mevr. M. te Gouda: §3 Kamerplanten. Joop L. te Gouda: U zand een waarde van 560 punten. Hiervoor weer Pelikanen notee- ren? U meldde dit niet. Er staan nog 121 en 41 stuks genoteerd. Joh. O. W. te Gouda: Reeds in de rubriek van Zaterdag 9 Nov. j.l. staat u genoteerd voor 57 linnenkastbons. We vroegen daar ook Uw volledig adres. Hebben aan te bieden: 25 Paddenstoelen, 725 Hagzegels, 49 Droe- te's bons, 129 molenbon8 en platen, 19 Van Houten's bons, 589 Van Nelle's achtereti ketten. Vragen flinke hoeveelheden: Donzelmann's bons,, Lever's bons, Klaver bladplaatjes, linnenkaatbons, Kamerplanten, Paddenstoelen, Pelikanen, Dobbelmann's platen, Leupen's bons en platen en Pelika nen. HET RUILBUREAU. Prijsvraag No. 24 Van de zeer talryke oplossingen die zyn ingekomen, waren er drie die voor een prijs in aanmerking kwamen. Wjj laten deze drie hier volgen. 1. „Als mama de vergadering presideert van Zuigelingenzorg." 2. Vader en zoon spelen „Die kleine Nachtmusik". 8. Nieuwbakken vader lid van 't muziekkorps): „Waarachtig, ik geloof dat de jongen myn stembanden heeft! Bij loting tusschen deze drie viel de prijs, een bon ter waarde van 2.50, ten deel aan Mevrouw SIMON, Crabethstraat 6 te Gouda, inzendster van No. 1. Mevr. Simon kan haar prijs, een bon ter waarde van 2.60, te besteden bfj een in dit blad adverteerende firma, Maandag aan ons Bureau, Markt 31, in ontvangst komen nemen. Prijsvraag No. Dijkgraaf en Heemraden van den Polder Nieuwkoop, zullen op Donder dag den 12en December 1929, des voormiddaga ten 10 ure, in het Loge ment „Het Vliegende Paard" te Nieuwkoop PUBLIEK VERHUREN: der wegen, dijken en verdere aan den Polder in eigendom toebehoorende gronden, en direct na afloop: in de ringvaart en in andere wateren den Polder toebehoorende, voor den tijd van vijf achterenvolgemle jaren, ingaande primo Januari 1930, de vis- scherij primo Mei 1930. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Secretaris des Polders te Nieuw koop. Nieuwkoop, 23 November 1929. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd' 42 P. KROON, Dijkgraaf. H. MOL, Secretaris. .bij inzetting en afslag op VRIJDAGEN 29 NOVEMBER an 6 DECEMBER 1929, telkens des morgena 11 uur, in Café „Zomerzorg" te Leiden, van waarin stalling voor 84 koeien 2 SCHUREN EN HOOIBERG, benevens DIVERSE PERCEELEN tuin «n boomgaard, gelegen in den Vlietpolder onder tezamen groot 23.02.50 Hectaren. Te veilen m 10 perceelen, omschre ven in de veilingsnotitie, met kaart verkrijgbaar ten kantore van onder- geteekende. Te aanvaarden vrh van huur, dt landerijen 1 Februari Ï930. de gebou wen 1 Mei 1930. Betaaldag koopsom 1 Febr. 1930. Te bezichtigen dagelijks, behalvt des Zondags. Inmiddels uit de hand te koop. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van ondergeteekende. S. J. RUIZEVELD, Notaris te Zoeterwoude. Voor hst geestigste onderschrift onder dot* Wekariug, wordt een bon uitgeloofd ter waards ran 2.60, welk bedrag moet worden besteed in een der winkels, welke In de Goudsehe Courant adverteeren, in de periode van 14 dagen na heden. Op de enveloppe óp den buitenkant ver melden: „Prijsvraag". Alleen abonné's op de Geudeehe Courant kunnen aan deze prijsvraag meedoen. Kleiweg 39 - Tel. 287 oooooooooooooocooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooo

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2