ourant PS JRKEN ZOON rum NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, iCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, ene. 88" (Jaargang iT'l iCuruii lovember 1*29 soeders Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, E03K33 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, S< FEUILLETON,. DE GESTOLEN DIAOEEN. 237 Woensdag 27 ■ar f.ee. ©a Wj sii ML een verwinning 3d staat I EINDE. én voor r billijke geleverd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud» «n omatnken (buhwnmfe M -- 1,1,11^,: ««MMW M «t. >1 bij volwasse- jos. Wormolie rsen Drogisten Vdligens de jongste berichten, in gezag hebbende Britsche kringen uit Noord- China ontvangen, blijven de Chineezen in Mandsjoerye voor de Russen terugtrekken. Volgens een V. D. bericht uit Brosse' heeft men daar den indruk, dat J.ispar op nieuw met de kabinetsvorming zal worden belast, en dat hij zal trachten ook het nieu we kabinet te vormen op den grondslag va'i een katholiek-liberaie coalitie. Maar de Vlaamsche kwestie zal toch wel de spil blij ven, waarom heel de binnenlandsche poli tiek van België draait. Dat op zichzelf is wel voor de Vlamingen. Het U. D. meent dat die plotselinge lief de van Jaspar voor üe vervlaamsching der Beulemans-universiteit van Gent geen an deren achtergrond heeft dan deze: dat men tegen ’t feest van 1830, waarin de muiter# der Zuidel. Nederlanden tegen Willem l zal worden herdacht, met de krampachtigheid der wanhoop aan het buitenland het schijn beeld eener Belgische eenheid wil voor oogen houden. Tevergeefsch zegt het blad. Het gebinte van den Belgischen kraakt en het oogenblik schijnt niet ver meer, waarop, evenals in de lersche kwes tie, als eenige oplossing de volkomen auto nomie van Vlaanderen mogelijk is. Men moet er niet gering over denken, hoe de toestand in België op het oogenblik ligt. De verkiezingen hebben een blok van Vlaamsche nationalisten in de Kamer ge- Het is beter te zwijgen, dan de waar heid te zeggen op een onaangename toon. HONGARIJE. Anti-ltaliaanbche betoogmg. Rumoer in het Hongaarsche Huis van afgevaardigden. In het Hongaarsche huis van afgevaar digden kwam het vandaag tot opgewonden tooneelen, toen de Italiaansche minister van onderwijs, die op bet oogenblik te Boe dapest als gast van de Hongaarsche regee- ling vertoeft, in de diplomatieke loge plaats nam. Bij zijn verschijning sprak een afge vaardigde van de rageeringspartyen er zyn vreugde over uit, dat een lid der Italiaan sche regeering de beraadslagingen bewoon de. Dit was het teeken voor een grootsche ovatie aan den minister van de zijde der rechtsche en midden-partyen, waartegen over de sociaal-democraten een tegenbetoo- ging op touw zetten en uitroepen als: Af gezant van moordenaars” en „Italië ver langt van ons schadevergoeding” lieten hooren. De regeeringspartyen overstemden echter de kreten der sociaal-democraten. George fronste licht de wenkbrauwen. Ik verlang heelemaal niet dat u veran dert. U zult toch zeker niet willen ontken nen dat het noodig is? George aarzelde. Ik zou het liefst wil len dab u zoo blijft, zooals u bent. Het ie wreed om zodiets te zeggen. Dat brengt mijn plannen in de war. U meent het toch niet edit wat u zegt? Tot u in mijn leven was, was ik een erbarmelijke vent. Mijn liefde voor jou heeft een man van mij gemaakt. Mijn Helde voor jou» flapte Lilian uit, heeft mij de oogen geopend voor mijn eigen fouten. Houd je dan van me? riep George. Dat wilde ik niet zeggen. Maar je hebt Het gezegd. Ja het is waar. O, George, ik houd zoo ontzettend veel van je. En wil je op me wachten? Mijn heele leven als het moest. Hij nam haar in zijn armen. Als het noodig is dat je opgevoed wordt, wat ik overigens ontken, is er maar één mensch ter wereld die voor die teak bere kend is. O. George, je mag me niet kussen. Wie bedoel je. Ik bedoel mezelf Uit het Engelseh van ARCHIBALD EYRE. 45 (Nadruk verboden). Meen je dat in ernst. Ja. Is ei een ander? vroeg hij met een plot selinge vraag van jaloezie. Misschien. Tom stond op. Ik weffger om te geloo- ven dat je dit ernstig meent, Lilian. Een Paar weken geleden heb je me nog gezegd dat er geen ander was. Dat is al zoo lang gelden. Toen was het waar, o, Tom, kijk niet zoo ongelukkig. Hun gesprek werd geeteord doordat er “og eena gebeld wend. Ik beschouw dit niet als je laatste woord aat ik je dat zeggen, zei Tom op beslisten Hij dook naar zijn hoed. Op dat oogenblik ging de deur open en terge Hemmings werd binnengelaten. Hij «ef een beetje zenuwachtig bij de deurope- n’ng staan. Lilian bloosde hevig en keerde vlug naar Tom. Gaat u heusch weg, lord Dunneford? Het per bureau van het Chineesche minis terie van iBuitenlandsche Zaken maakt het volgende bekend: De Chineesche gezanten in het buiten land hebben opdracht gekregen, aan de mo gendheden van het Kellogg-pact mededee ling te doen van den inval in het Ghinee- sche gebied en van oe bezetting der plaat sen Mantsjoeli en Dalai Nor. De gezanten hebben verder opdracht gekregen, aan be doelde mogendheden het volgende mede te deelen: China zal de bepalingen van het Kellogg-pact in-acht-nmen, doch is voor ztfn zelfverdediging gedwongen, zich tegen de aanvallen der Sovjets te verweren. Den mogendheden wordt verzocht, gepaste maat regelen tegen de Sovjet-Unie wegens schen ding van het Kellogg-pact te treffen. China is zynerzyds bereid, de strijdvraag tus- schen China en de Sovjet-unie overeenkom stig de desbetreffende bepalingen van het Volkenbondspact aan den Volkenbond voor te leggen. niTITENLANDSCH NIEUWS. Het huwelijk van den kroonprins. De feesten te Rome zullen 6 dagen duren. Het huwelijk van kroonprins Umberto en de Belgische prinses Marie José zal to Ro me gevierd worden met alle gebruikelijke plechtigheden. Op 6 Januari wordt het hu welijk ingezegend in de Pauline-kapel van het Quidinaal (koninklijk paleis) te Rome. Vier koningen, 4 koninginnen en 3 troon opvolgers, onder wie de prins van Walea, zyn op de bruiloft genoodigd. De huwelijksinzegening wordt verricht door kardinaal Vannutelli, deken van het college van kardinalen. Daarop zullen 6 dagen openbare feesten worden gehouden, waaraan vertegenwoordigers uit alle deelen des lands in nationale kleederdracht zullen medewerken. Een groot gecostumeerd feest in het oude Forum en volksdansen op straat zullen een nummer op het programma zijn, alsmede een groote troepenparade. De regeerende vorsten die te Rome wor den verwacht, zijn, behalve koning Victor Emanuel en zijn gemalin, koning Albert en koningin Elisabeth van België, koning Alfons van Spanje en de koningin, en ko ning Gustaaf van Zweden en de koningin, De Belgische gasten die per extra trein aankomen, zyn de bruid, de koning en ko ningin, ki'oonprins Leopold en prinses As trid, prins Charles en hofpersoneel. Twee dienaren zijn speciaal belast met /le zorg voor 2 schoothondjes, die prins Umberto als verlovingsgeschenk aan de prinses gaf. Als een huwelijksgeschenk sal koning Victor Emanuel aan het jonge paar het kasteel van Racconigi en bijbehoorende par ken in Piemont aanbieden. In dit kasteel werd de kroonprins geboren. De aanslag op Mgr. Smit. Naar het B. T. IL gisteravond uit Rome meldde, beschouwt de pauselyke justitie de Zweedsche, die Maandag in de St. Pieters kerk op mgr. Smit een aanslag heeft ge pleegd, als krankzinnige. De vrouw zal aan de Italiaansche politie worden overgeleverd en naar haar vaderland worder terugge bracht. pficht om zijn moeder te gehoorzamen vroeg Lilian met iets vroolijke-bweaardigs i0 haar stem. George aarzelde tot hij Lilian’s blik op ving; toen lachte hij. Het is een feit dat ik Harlsmore graag mag lijden. Het speet me erg toen ik hoorde hoe lichtzinnig hij geweest was en ik heb heel graag het aanbod van zijn moeder aan genomen om zijn vriend en opvoeder te worden. Had ik geen gelijk? O, zeker, Lilian was nu volkomen ge rust dat George zich niet door zijn pupil op het verkeerde pad zou laten brengen. Maar u zult een modilijke taak hebben. Moeilijk of niet, ik zal hem volbrengen. Blijft u een jaar weg? ,Ja, een jaar. Een heel jaar? Het gaat gauw genoeg voorbij. Voor u misschienmaar niet voor mij. George kwam een stap didhter bij. Lilian Je begrijpt mij verkeerd, zei Lilian vlug. Ik moet ook een jaar lang opgevoed worden. Maar in mijn geval is hht vrijwillig. Mijn stiefmoeder heeft strenge principes en ik zal haar vragen om mij op te voeden en te vor men. Ik heb nog nooit de zorg van een moe der gekend en ik ben in ’t wild opgegroeid. Maar u kent zelf mijn fouten veel te goed. Als u over een jaar terugkomt, zult u me erg veranderd vinden. FRANKRIJK. De taalkwestie in den Elzas. Alle burgers moeten üuitsch leeren. By de behandeling van de begrooting voor Elzas-Lotharingen heeft de betrokken onderstaatssecretaris over de taalkwestie in Elzas-Lotharingen gesproken en daarby Tcirklaard, dat in den Elzas alle burgen Duitsch moeten leeren, opdat degenen, die van Elzas-Lotharingsche afstamming zijn, onder elkaar de taal kunnen spreken, waar mee zij opgegroeid s#n. Evenzoo is het noodig dat de Fransche burgers onderwijs in het Fransch ontvangen. Verder verklaar de hij, dat hjj er voor zal zorgdragen, dat het bestuur in Elzas-Lotharingen, vooral de justitie, het Duitsch machtig zal zyn. Na den dood van Clemenceau. InMum Senaat roemde Doumer Clemen ceau. Tardieu verheerlijkte de beslissende rol, door Clemnceau gespeeld in de tragi sche uren van den oorlog, schetste den daarna door dezen te Versailles gevoerden slry'd voor een rechtvaardigen en duurza me» vrede, voor schadeloosstelling voor de aangerichte ruïne en veiligheid voor de toekomst, en betoogde, dat hy voor zijn land méér had tot stand gebracht dan iemand anders zou hebben vermocht. De Senaat applaudiseerde staande en hechtte zijn goedkeuring aan het aanplakken van de twee redevoeringen. De zitting werd ten teeken van rouw opgeheven. MN—liiiMih Hevige stormen. Twintig dnizeyd pond sterling beschikbaar voor herstellingen Honderden buizen verwoest. De hevige regens en krachtige winden, die in veie deelen var. het land schade heb ben aangericht, verminderden gisteren eenigszins, doch tegen dien avnu kwamen zy weer opzetten en. de storm veroorzaakte een ruwe zee langs ae kusten. De hevige regen duurde voort en verooi- zaakte ernstige toestanden in veie deelen van het land, vooral in Zuid-Wals, waar honderden huizen werden verwoest. De regeering heeft 11x000 pona sterling toegestaan voor dringende herstellingen en het Lord Mayorsfunds heert vyf duizend pond beschikbaar gesteld. Veel schade is door het water aangericht aan de mijnen en andere industrieele in stellingen en Zaterdag bedreigde het bin- renloopen van het w'ater in de Glantam- arbeiders die aan liet werk waren. Zy kon den evenwel tydig worden gewaarschuwd en bereikten ongedeerd den bovengrond. Later bleek het mogelyk ook de achterge laten paarden naar boven te brengen. De j ompinstallaües werken en men hoopt de mijnen morgen te heropenen. Een groot aantal auto ongeva’len heeft Zondag plaats gehad als gevolg van den weertoestand, doordat vele wegen onder water stonden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt- Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. latere. 82; wacht, waarmee niet te spotten va lit en de Katholieke democraten, één der groote fracties, waarop het ministerie-Jaspar steunde, dringen in niet mindere mate dan tie nationalisten aan op een inteiegrale op lossing van het hoogeschool-vraagstuk, dat wil zeggen: een oplossing, waarbij de Gentsche hoogesdiool in dezelfde mate Ne- derlandsch zal zyn als van Utrerht. Wan neer de Katholieken niet voet bij stuk hou den, verliezen zy zooveel stemmen aan’ de Vlaamsche nationalisten, dat hun positie verloren gaat. En daarom is hec voor hen onmogeilyk concessies te doen aan de libe ralen, die, hun tradiue getrouw, een inte grale vemederlandsching van Gent sabo teren. Op Belgische basis is de oplossing Aan het vraagstuk, dat de Vlamingen net meest ter harte gaat, onniogölyk. Het Vlaamsche verzet rijst en het is machtiger dan ooit: nu de datum nadert van die feestelijke her denking van de onderdrukking der Vla mingen. pig financieel noodprogramma voor de eerstvolgende maanden ingediend. De on- derhandelingen met de r#ksregeerlng over den financleelen toestand der spoorwegen duren voort DUITSCHLAND. De Corruptiezaak-Sklarek. Burgemeester Böss’ onverwijld ontslag zonder pensioen geëischt. De nieuwe Berlynsche gemeenteraad zal naar het Hbkl. verneemt voor de eerste maal op 17 December bijeenkomen. De communisten hebben reeds een voor stel ingediend, waarin zij eischen, dat bur gemeester Böss zonder pensioen zal iworden ontslagen, welke eisch in den ouden ge meenteraad niet in stemming is gekomen. Döe mijn hartelijke groeten aan uw moeder en uw zusters. Toen wendde ze zich tot George. Wat vriendelijk van u mij te komen opzoeken. Lilian maakte geen aanstalten om dé twee jongelui aan elkaar voor te stellen. Tom staarde zijn bezoeker zoo lang aan dat het bijna onbeleefd was, al lag er eenige ver ontschuldiging in het feit dat George een blauw oog had. Eindelijk boog Tom heel koel tegen Lilian en wandelde de kamer uit. Wat is er met u gebeurd meneer Hem mings? vroeg Lilian vriendelijk vol belang stelling. George bedekte zijn eene oog met de hand Neemt u me niet kwalijk dat ik u zoo kom opzoeken, maar ik vertrek morgen uit Engeland en het was mijn eenige kans om u nog te zaen. Hebt u... hebt u... een ongeluk gehad? Een ongeluk kan men het eigenlijk niet noemen. Ik ben opeens door iets geraakt. Het was mijn eigen schuld dat ik onver hoeds ben gekwetst. Hij draaide er zoo oan heen dat Lilian maar niet verder vroeg. In ieder geval stel ik het eng op prijs dat u mij goedendag komt zeggen. Haar stem beefde een beetje. Ik wilde niet vertrekken zonder u nog gesproken te hebben. üe a.a. Vloo oozifarsntie, De Japansche politiek. Wederom een kabinet Jaspar? De strijd in idantsjoerüe. China doet beroep op den Volkenbond. De instructies van het kabinet nopens de politiek van Japan ter vlootconferentie hebben de sanctie van den keizer ontvangen en zijn aan den eersten gedelegeerde mee- geueeld; ze zyn aan den Japanschen am bassadeur te Londen Matsoedeiia geseind als leidraad voor zyn voorbereidende be sprekingen met Mac Donald. De hoofdbeginselen zyn volgens de bla den: een wcrkelyke vermindering, niet louter een b«prekip«; ,_y en verhouding van 70 voor hulpsche- pen voor Japan; verzet tegen afschaffing of ingrijpende .vermindering van onderzeeëers; pariteit op het gebied van onderzeeërs met Brittannië en Amerika van 80.000 met 'maximüm-eenheden van 2000 torn, terwijl de onderzeeërs onder 600 ton van beper king worden uitgesloten; 70 van de Amerikaansche sterkte aan kruisers met kanonnen van 8 inch; beperking der groote schepen tot 25.000 ton en kanonnen van 14 inch; moedersche pen van vliegtuigen toit 20.000 ton; levensduur van groote schepen 25 jaar. Thans hebben ook (de nationaal-socialis- ten een dergelyke m<jtie ingediend. Ook zij wenschen dat Böss onverwijld e» zonder pensioen zal wonden ontslagen. Zy dringen er op aan, dat de edafeh nog vóór Kerstmis in behandeling zal warden genomen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat dit gebeurt. Ook een disciplinaire actie tegen Schalldach. De opperpresident v»n Brandenburg heeft tegen den Obermagiktratsrat Schalldaoh, den leider der Berliney Ansehaffungsgesell- sehaft, een disciplinaire actie ingesteld met het oog op diens ontheffing uit zyn functie. Schalldach, een als zeer accuraat bekend staand ambtenaar, Irefeft zich door den conununistischen voorster van den Raad van toezicht, den thans gearresteerden wethouder Gabel, laten overhalen, valsche verklaringen op te stellen, volgens welks de gebr. Sklarek groote vorderingen op de genoemde inkoopvereenigdng hadden. Op grond van deze door Sfohalldach afgegeven verklaringen hebben een aantal banken den Sklareks credieten vereend. De drie verdwenen tandartsen uit Koblenz. In den Rijn verdronken. In den Ryn hy Bingen is de auto ge vonden, waarmede de drie sinds eenige we gen verdSvenen tandarteen uit Koblenz vorigen Woensdag uit Mainz waren terug gekeerd. Het staat vast, dat ze door den mist im den Rijn zijn gjereden. De auto zit in den modder en binnenin vond men de ly- ken van de drie ongeluklcigen, die klaar blijkelijk tot het uiterste hadden getracht zich te redden. Ze hadden de ruitefa en den achterwand van de uutejreeds stuk gesla gen, mhar dé druk van j|at water is waar schijnlijk te sterk geweeet en ten slotte hebben zy hun poging moeten staken. De Ryksspoorwegen. Ingrijpende verbetering van den financieelen toestand ia dringend noodig. Finantieel nood program in gediend. De raad van beheer der Duitsche spoor wegen hield gisteren een zitting, waarin in hoofdizaak de financieele toestand van de ryksspoorwegen bespioken werd. Vastge steld werd, dat de ontvangsten van dit jaar tot einde October de uitgaven hebben gedekt, doch slechts nadat de uitgaven ver minderd waren tot een peil, dat niet gehand haafd kon worden. De ontiwikkeling van het verkeer laat ook voor de rest van het jaar geen beter resultaat verwachten. De aan houdende onmogelijkheid, om nieuw kapi taal te verschaffen, verhindert de dringend noodzakelijke verbeteringen, om het bedrijf aan de behoeften van het economische leven aan te passen en de veiligheid te verhoo- gen. Een ingrijpende verbetering van den financieelen toestand, hetzij door vermin dering van de op de spoorwegen drukkende lasten of door een verhooging der tarieven, bly’ft derhalve noodig. Onder deze omstan digheden was het niet mogelijk den raad van beheer een begrooting voor he: geheele volgende jaar voor te leggen, welke zonder deficit sluit. Ter bespreking is derhalve een voorloo- U gaat op reis als lord Harlsmore’s op voeder, nietwaar? vroeg Lilian haastig. Lady Harlsmore was een uur geleden hier en ze vertelde dat het een idee van haar was. Maar ze was bang dat er een kink in de kabel was gekomen. Dat leek eerst oofc Z(OO, maar het is toch in orde. Waar is lord Harlsmore op het oogen blik? vroeg Lilian plotseling. In zijn bed een plotselinge ongesteld heid. Niets ernstigs, hoop ik? O, neen. Hij heelt moeite met opstaan en zitten gaan. O, riep Lilian. Haar blik viel op hel blauwe oog van den beeoeker. Was het moeilijk om zijn tegenstand te overwinnen George glimlachte. Ik heb al mijn overredingskracht aan gewend en hij is het nu roerend met zijn moeders voorstel een». Het spijt hem nu vreeselijk dat hij tegenwerpingen heeft ge maakt. Arme lord Harlsmore, zuchtte Lilian. U zult het met mij eens zijn, zed George haastig, dat een jongen van dien leeftijd zijn moeder moet gehoorzamen. Ik verheug me op de taak om lord Harlsmore op te voe den om zijn zedelijk bewustzijn te wek ken, dat nu blijkbaar nog sluimert. Op welke leeftijd is men niet meer ver- GÖÏME COURANT. De president van den ministerraad en de ministers van Budtenlandsche Zaken, Ma rine, Oorlog, Luchtvaart en Ko'oniën van frankrijk onderzochten gisterenochtend in het kabinet van den minister van Buitel.- landsche'Zaken de internationale vraag- ***-rtukken van den dag, in het WJzonder de voorbereiding van de conferentie inzake vloot-ontwapening. 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda «a 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zatevd bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prl INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2J5, «Hm ngd de voorpagine 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by «ontraal brt a prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatanrimt». Advertentiën kunnen worden ingeconden door tusflchenkemst vaa m laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daaga védr W Bureau rijn ingekonneu, trnwiade

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1