binnenland. De Gemeentebegrooting 1930. De nota van B. en W. 'ondervinding is immers DE BESTE LEERMEESTERES rQm„^rvoor een sted vm gMi- 1 Bullr lcti-Zout LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. De hooge Duitsche invoerrechten. Nadoelen voor onzen landbouw De minister van landbouw heeft op betref fende vragen van het Tweede Kamerlid inr. Kortenhoret in een uitvoerig antwoord uit eengezet, dat de nieuwe Duitsche invoerta rieven zeer'nadeelig zijn voor onzen land bouw. Het invoerrecht op rundvee en scha pen niag in toekomstige handelsverdragen niet lager zijn dan resp 24.50 R.M. per 100 K.G. levend gewicht (thane bedraagt dit z.g. minimumtarief veor beide categorieën 13 R.M. per 100 K.G. levend gewicht) terwijl voor versoli rund- en sehapenvleeach in han delsverdragen niet beneden 45 R.M. per 100 K.G. mag worden gegaan. Het invoerrecht op boter liedraagt thans 27.60 R.M. per 100 K G., dit is ongeveer 8 pet. van de waarde. Door de verhooging tot 50 R.M. zal het een belasting van pl.m 15 pet. van de waarde worden. Om te doen uitkomen welke belangen hier op het apel staan, zij vermeld, dat in II naar Duitaohland werd uitgevoerd boter voor een bedrag van 71 millioen, kaas van 35 millioen, gecondenseerde meür en melk poeder van 4Ü millioen. Het invoerecht op kaas bedraagt thans 2 R.M. per 100 K.G d.i. 10—20 pet vigi Waarde al naar de verschillende soor Zou het recht op kaas evenwel verïloogd worden als dat op de boter, zoo zou dit den afzet, met name wat de goedkoop* kaassoo, ten betreft, belangrijk benadeelen. In 192 bedroeg onze uitvoer naar Duitechland van 20 kaas 5 foillioen K.G. ter waarde van 3 millioen. De uitvoer van rund. en kalfavüeeach naar Duitaohland beliep in 1928 12.7 millioen K.G ter waarde van 9 millioen. Het tegenwoordl ge recht van 37 50 R.M. per 100 K.G. maakt thans pl.m. 25 pet. van de waarde uit, het geen uit den aard der zaak den afzet re ernstig belemmert. Zou het redht worden i verhoogd tot 45 R.M. per 100 K.G.U zoo zou 1 bet pl.m. 30 pet. van de waarde uitmaken, hetgeen uit dén aard de zaak nog m nd zou werken. In verband met Volkenbondsbasprekingen jpver de tarieven-politiek beataat er nog dat het niet zoo'n vaart zal loopen de verhoogingen. De regeering over- welke stappen «j zou kunnen nemen. De verboden sluitzegels. Vragen van den heer Wijnkoop. Het lid der Tweede Kamer, de heer Wijn- kofcp, heeft aan den minister van Waterstaat de (volgende vragen gesteld: I het den minister bekend, dat volgens nursmaatreftel van den direoteur-gene- raal\der Posterijen en Telegrafie geen post stukken mogen worden verzonden, die voor zien Ipijn van sluitzegels, welke op de een of andere wij2e tegen oorlog en militarisme be doelen op te komen?, aAoht de minister dit niet een inbreuk op het grondwettig recht der vrije meenings- uitang? 4 Vindt dé minister er niet een tegenstelling in, èenerzfjds van regoeringswege aan een verdrag mee te werken, waarin de oorlog in lijke sluitzegels in den ban te doen? En is de minister van plan de noodige or ders te geven, opdat deze maatregel onmid- delijk ongedaan wordt gemaakt. Secretaris generaal van Financial. Jhr. Mr. A. M. C. van Asch van Wijk 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. Tot secretaris generaal van het departement van Financiën is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd Jhr. Mr. A. M. C van AschVanWijk, admi nistrateur bij genoemd departement. GEMENGDE BfilUCHfgN. Verduistering van 15000. itige procuratie- Naar de „Haagsche Crt." verneemt zou den door den bewindvoerdik- in de voorloo pigo surcéance van de mei de Provinciale Bankvereeniging nauw verbonden Effec ten- en Handelsbank vrij ernstige onregel matigheden in de boeken zyn ontdekt. Het vermoeden bestaat, dat de procura tiehouder der bank in een tijdsverloop var. vijf jaar verschillende gefingeerde bedra gen heeft geboekt op de rekening van een gewezen cliënt der bank en de aldus ver- i g^den ten eigen1 bate heeft aange- Het onderzoek naar de juiste toedracht dér zaak wordt ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat de procuratiehouder sinds ee- nige dagen voortvluchtig schijnt te zijn. Op het oogenblik wordt een uitgebreid onderzoek der boeken ingesteld. Het totaal bedrag iter tot dusver vastgestelde verval- «chingen sou ongeveer 15.000 b-doopen. Trouwen per vliegtuig. -t En een huwelijksreis per parachute, die treurig afliep. 5 De mecanicien Donald Badcock en de tetefqniste Marjorie Klumker hebben zich in een vliegtuig op 1000 M. hoogte boven het Rooséreldt vliegveld te Nieuw York in den echUfuten verbinden. Daarop sprongen zij ietfff met een parachute uit het vliegtuig. TJit 300 M. hoogte sprong de bruid eerst naar benéden, onmiddhlijk gevolgd door den bruidegom. Beide paraohuten gingen niet open en éen halve minuut later lagen twee lijken op het gras. Twee gerioodigden, die inmiddels waren pitgesprongen, zijn goed terahteekomen. Een hunner geraakte echter bijna in een kalkput. De tien anderen zijn later met het vliegtuig geland. Het eigenaardige voorbeeld zal dus wel geen navolging vinden. PADIO-TJBLEGRAFISCH WEERBERICHT 27 Novembér. Verwachting: Zwakke tot matige, later toenemende zuid-westelijke tot zuidelijke wind. Tijdelijk opklarend. Weinig of geen regen. Aanvankelijk kouder. 136.500 méér uitgaven. Dekking van 64.000 door ver mindering enkele uitgaven en vermeerdering enkele inkomsten Restant f 72.000 gedekt door 14.000 van de reserve en 28450 door hoogere winstraming Lichtfabrieken. Nieuwe kapi taaluitgaven van buna o lon, aUeen in im Dy do Gerneentebegrootihg ly.il', welker vtuscnyniiig \vy gisteien heubeu aungeiton- üig J, is tnans genomen ue nota van burge meester en Wethouder», waarin eer. en an der omtrent de samenstelling der begroq tmg wordt toegelicht. H in deze nota wordt allereerst medege deeld dat by het opmaken der begrooting het zelfde systeem is gevolgd van 1928 en li/z.9 ml. gebruik maken varf de saldi van voiige jaren. Van het batig? saldo van den dienst 1926 is 120 000 gereserveerd op de begrooting 1928. Deze reserve zou naar be hoefte in 1929—1930 en 1931 worden aan- De practyk heeft aangetoond dat er in bet voor een aantal jaren opgemaakt schema van financieel beleid, noodzakelijk wijzigingen moet komen. Dit bleek reeds in 1P29, tioen de begrooting alleen sluitend kon worden gemaakt door een deel der voorgestelde tariefsverlagingen by de lichtfabrieken achterwege te laten. Thans b ijkt dit by de begrooting 1930 eveneens daar de lasten wederöm belangryk'zjjn toe liet hoofdstuk,, A'.j 28.000.— i vraagt (tengevolge van druk- en bindwerk en raadsverslag 19 00Ö), en hoogere aflos sing van geldleeningen ƒ13000.het ligt in de bedoeling van B. er. W. in 1930 de vlottende schuld van de in 1928 en 1929 ge dane kapitaalsuitgaven voor buitengewon - werkeiuf te consolideoren Vooifcs vereischen de politie w de straat- vci betering rond 3500.meer. Verder vraagt het onderwijs en wat daartoe 1 hoort een meerdere uitgaaf van 20500 waartegenover staan hoogere ontvangster tot een bedrag van 16000.—, zoodat er ten slotte 4000.— meer wordt vereischt. Onder dit bedrag is opgenomen een subsi die van 2000.— voor een industrieschool voor meisjes. Dan vraagt de Reinigings- d'enst voor personeelsuitbreiding een hoo- van 11.800, de oLortmgs- en ophaal- gens reorganisatie een meerdere uitgaaf van 11.800, de stortings- en ophaal dienst wegens verlies 6000, en de Spaar bank eveneens wegels verlies 1300. Ver der moet wegens groote kapitaaluitgaven de rente-post met 30.000 worden verhoogd en ook „onvoorzien" met 3000.— worden aangevuld, terwijl ook 14000moet worden bijgevoegd wegens de „technische herziening van de 3alarieering der ambte nuren. Daar B. en W. zich aanvankelijk voorstelden tariefsverlagingen van het Gas- en Electriach bedrijf in te Voeren, zouden de inkomsten uit deze bedrijven een mindere opbrengst geven van 23.700, welk bedrag met de hiervoren genoemde een totaal geeft van 130.500.Dgar het batig slldo van de laatste afgesleten reke ning 6000.— lager is dan het saldo waar over het dienstjaar 1929 beschikte, moest cok dit bedrag nog worden gevonden, zoo- dat in totaal te dekken blijft 136.600.—. In mindering van dit bedrag hebben B. en W. een bedrag gevonden van 64.000.—, deels uit hoogere inkomsten, deels door vermindering van uitgaafposten. De Mid denstandswoningen zullen een minder tekort geven van 2500.de post onder houdskosten van havens, vaarten en kaai muren zal 13.600 minder bedragen, daar een belangrijk deel der koeten van buitengewoon herstel naar den kapitaal- dienst wordt overgebracht. Ook de posten onderhoud van straten wordt S900.-—la ger, de subsidie voor het Weeshuis kan 10.000.lager zijn, wegens afneming van het aantal verpleegden. Wegens verminde ring der werkloozen wordt de betreffende post met 21000.verlaagd. De opbrengst uit opcenten op de grond-, perscneele- en vermogensbelasting kunnen wegens een na- tuurityk accres met 10.000 worden ver hoogd. En door ont'uHting van het Woning bedrijf met het complex Burgvliet en over brenging daarvan nuar het Grondbedrijf, wordt het tekort van het Woningbedrijf 4000.— lager. DoOr op deze wyze 640100.te vinden wordt de totaal te dekken poet van 136500 teruggebracht met 64.000 tot 72500. Bij het zoeken naar dekking van dit te kort hetjft het College gemeend in geen ge val te mogen overgaan tot verhooging van den post „Gemeentelijke Inkomstenbelas ting." In afwachting van de invoering op 1 Mei 1931 van de gewijzigde financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten, voor zoo ver de heffing eener Gemeentelijke Inkom- fnbalasting betreft, die dan geheel komt te vervallen, achten B. en W. het onge- wenscht thans nog voorstellen tot factor- vijziging te doen. Ook het in 1928 ontworpen plan betref» fende het financieel beleid tot en met 1931 sloot factor-verhoogmg uit. Werd bij de samenstelling van de begroo ting voor 1929 reeds bezwaar gemaakt trigen de beschikking over een belangrijk bedrag uit het reservefonds, ook thans werd het niet raadzaam gteachf het volle tekort ad 72.600.- - te putten uit de res- teerer^e reserve, groot 106.500. In verband met «ie onzekere toekomst welke de gewijzigde linancieele verhouding in 1981 zal brengen, is het van belang, over een zpo ruim mogelijke reserve te blijver, beschikken. Weliswaar zal de nieuwe Wet aan de be lastingbetalende burgerij een niet onbe langrijke verlichting btengen, doch het fi nancieel beheer der Gemeente zal door het gemis van een gemeentelijke Inkomster belasting zeer worden bemoeilijkt. Kon tot op heden in noodzakelijke geval len de begrooting worden sluitend gemaakt door verhooging van het vern.emgvuMi gingacyfer der G. I. B., na 1931 za. men na liet bereiken van he", maximum aantal op centen op de Gemeentéfondsbelasring zijn toevlucht moeten nemen tot andere en in vele andere gevallen minder billijke midde len. De eenige broh welke by het zoe ken naar dekking nog kon wonln aange boord, was evenals in 19 2 9 de Lichtfabrieken. By de samenstelling der bedryhabegroo- tingen voor de Lichtfabrieken wa nog re kening gehouden met enkele tariefsverla gingen. Ten aanzien van de Gasfabriek werd voorgesteld den grondprijs van het vast te verlagen van 2b0 tot 2.—. Deswege v/erd een mindere ontvangst geiaamd van 3750.-. Bovendien werd rekSfiing gehouden met een verlaging van het tarief voor k'ein verbruik met 1 cent per M3. Deze verla ging veroorzaakte een mindere winst vaT 18700.—. Ten aanzien van liet Electriciteitsbedrijf werden de navolgende tariefswijzigingen voorgesteld 1. Veriaging van het hoog-tarief en het laag-tarief met 1 cent per K.W.U. Des wege zou minder worden ontvanger f 7000.—. 2. Als gevolg vkrt deze verlaging zou ook een evenredige verlaging moeten plaats hebben van het vastre-ht-tarief, welke verlaging een mindere ontvangst zou veroorzaken van 2'.60.— 3. Evenals verleden jaar werd thans weder voorgesteld den grondprijs van de berekening van de kolendausule voor de grootverbruikers te verhoogen van 9.— tot 12.—. Deze tariefswijziging, waarop on door df Directie èn door de Commissie van Bystund in het beheer der Lichtfabrieken zeer sterk werd aangedrongen, geeft een mindere ont vangst van 9484,50. Na ampele overweging zijn B. en W. to1 de ovetuiging gekomen, dat de wyzi-ring van het vastrechttarief der Gasfabriek en de verhooging van den •grondprijs voor de berekening dér koldW&uSule van de Cen trale niet mochten vonden uitgesteld. Door eerstgenoemd® wijziging zal thans ook een belangrijk deel van de kleinere burgerij bij gebruik van meer dan 40 M3 gas, per maand van dit voordeel ige tarief kunnen profiteered Bovendien zal deze maatregel ongetwijfeld aan een meerder gasgebruik ten goede komen. De laatstgenoemdewyiziging welke ver loden jaar slechts noode moest worden uit gesteld kan uit een oogpunt van economisch bedrijfsbeheer niet anger wordfen gemist. Al moet in het algemeen tariefsverlaging voor de kleinverbruikers hIs een belang rijke sociale maatregel worden toegejuicht, onder de huidige financieele omstandighe den en met de onzekere toekomst als gevolg van de komende wijziging in de financi eele verhouding tusschen Ryk en Geaneer., ten, kén naar B. en W. oordeelen daartoe voorhands niet worden overgegaan. Bovendien zijn de thans gelderde tarie ven voor het klein gebruik in vergelijking met een groot aantal gelijksoortige ge meenten aan den lagen kant. zoodat ook uit dien hoofde een oogenblikkelyke veria- ging der tarievïn niet noodzakelijk wordt geacht In verband hiermede hebben B. en V/. de begrootingen der Gasfabriek en Centra.e zoodanig gewijzigd, aai de vorengenoemde tariefsverlaging der stroompryzen voor de kleinverbruikers en de verlaging van den gasprijs met 1 ct per M' zijn ve rva 11 e n De winstsaldi zullen ais gevolg daarvan worden verhoogd: a. wat betreft de Gasfabriek met 18700.- b. wat betreft de Centrale9750.- 28460.- Na toevoeging van deze winsten aan de gemeente-begrooting bleef nog ter dekking over een tekort van j 72^00.- 28.500.- is 44.000.- welk bedrag B. en W. tenslot te hebben gevonden door beschikking over een deel der in 1923 gevormde reserve. Van deze reserve zal, dan voor volgende jaren nog beschikbaar Wyven 106.500. f 44.000.- is 62.500.-. Belangrijke uitgaven ten laste van den kapitaaidienst. In de nota van B. en W. zijn eenige be schouwingen gewyd aan den kapitaaidienst Ten laste van dezen dienst worden door B. en W. gebracht de uitgaven voor buiten gewone werken, waarmede reeds in 1928 en 1929 is aangevangen en welke in 1930 zullen worden voortgezet Tot die buitengewone werkf! worden gerekend de rioleerirsg van het stadsdeel Kort Haarlem, waarvoor een crediet zal wonden aangevraagd van 300.000, de demping van den Verloren Kost, die *n uit gaaf zal vorderen van 20.000 en de gehee- le of gedeeltelijke demping van de Nieu- Di» geldt o«J» voor Uw ko{>je koffie. Duizenden onverzcKilligen bekken aan onse uitnoodiging tot jjrocfneming weer ge- volg gegeven en kekken. getuige kun ackriftelijke bevestiging, inmiddels on<^rvonden, dat koffie Hag Inderdaad meer genot en betere gezondheid verschaft I Mevrouw B. te Venlo achryfti -*i mUw eoffeinevrije koffie Hag heeft onze itoutite vervacL tinken overtroffen. Wij zijn <Ln ook begrijpelijkerwijze tindê onze proefneming $cre$elJc verbruiken der Ha& koffie •n wij drinken met onze huisgenooten bij$e vol ft beduidend meer koffie dan ooit te voren. De koffie Haft ia voor ons van onachatbare waarde fteworden en wij zullen niet nalaten, ze bij elke ftcl.ft'.nlieid ten aeente aan te hevelen. wehaven, waarvoor een crediet wordt ge vraagd van 36.000 Het vernieuwen van wal- en kaaimuren aan de Haven, Turfmarkt, Regentesseplant- soen, Fluw. Singel en Vest zal ten geza menlijk crediet vorderen van 106.483.20 Voorts zullen ook niet onbelangrijke bedra den worden vereischt voor de verbetering van verschillend bestratingen door het ma len van trottoirs, het aanbrengen van ge- ruischlooze weg bedekkingen enz. Het enorme toenemen van het verkeer met motorrijtuigen maakt vernieuwing en verbreeding der groote bruggen noodzake lijk. De verbreeddng der Tiendewgsbrug zal een uitgaaf vorderen van 17.656, de draai brug over de Haven bij def JJubbele Buurt, moet door een nieuwe worden vervangen, 'waarvan de kosten zijn begroot op 75000.- Ook de Kleiwegbru,'/ moet plaats maker, vorr een nieuwe brug welke 12 meter breed zal worden. Deze laatste brug is begroot op 100.000, en zal in 1931 worden geplaabs' Voor 1930 staat op de begrootir.g een be drag van 5000.- voor het maken van plan nen voor deze brug. De Wethouder van Financiën is van ooi - deel dat deze groote uitgaven in hoofdzaak te wijten zyn aan liet slechte onderhoud. Verder wordt als buitengewoon werk aangegeven de verbouwing van het Wees huis, welke op 50.000.wordt begroot, vaarin door vermindering van het aan tal weezen, plaats komt voor huisvesting van verpleegden uit het Bestedelingenhuis welke thans veel te wenschen overlaat en voor het inrichten van een ziekenzaal ten behoeve van het Van Iterson-Ziekenhuis, voor de verpleging van daarvoor in aan merking komende ouden van dagen enz. Het stichten van ren geheel nieuw ge bouw voor de ouden van dagen is op finan cieele overwegingen afgestuit. B. en W. geven te kennen dat zy de jaar lijks terugkomende lasten wegens rente en aflossing door deze groote uitgave bedui dend verzwaren, doch zy zyn er van over tuigd1 dat uitstel in ocze eei verslechtering dan verbetering brengen zaï. Ook in de komende jaren wachten nog belangrijke werken op uitvoering. Zoo za1 r.a 1930 ook rioleerni'^ moeten worden aan gebracht in de stadsdeelen, welke daarvan thans nog verstoken nytn. Voorts zal de ver betering van de toegangswegen naar de stad aansluitend op de in het Ryk-:- en Pro vinciaal Wegenplan geprojecteerde groote verkeerswegen, niet onbelangrijke offers vragen. Ook de afkoop van enkele tollen heeft de aandacht van B. en W. Subsidie-aanvragen. B. en W. deelen mede dat zyn ingekomen verzoeken om subsidie van de afd. Gouda van de Mij. tot bevordering der Toonkunst 500; de Ned. Vereemging tot .bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten A.V.O. te Amsterdam 100.— en de Nedv Vereen, van Arbeidsbeurzen 37.50 welke subsidies thans op de begrooting 1930 zyn gebracht. TWBEDB KAMER. Burgerwachten, landstcm en po- litietroepen. Wijnkoop contra K. ter Laan. Minister Ruys de Beerenbrouck is eerst laat gisteren aan het woord gekomen ter be antwoording van de talrijke sprekers, die iets op het hart hadden over onderwerpen, thuis behoorende onder de afdeeling Bin- nenlandsch Beetuur voor zijn begroeting. Van hlen noemen wij de heeren Kereten (s.g.p.), Rutgers van Rozenburg c.-h.). Van den Bergh (s.-d.). Schokking c.-h.), Beumer a.-r.) Wijnkoop c.-p.), en Schaper (s.-d.). Eerst genoemde kwamen o.a. op tegen het betoog van den heer Van den Heuvel (r.-k.), dat de kiesrechtregeling diende te worden gewijzigd in dien zin, dat het land in pro vinciale districten werd verknipt of de me thode van verkiezing van de Eerste Kamer werd gevolgd. Met den heer Oud (V.-d.) zag hij daarin een poging om de kleine partijen uit dé Kamer te weren. De heer Van den HeuVel heeft bij repliek pertinent ontkend, dat dat in zijn bedoeling had gelegen. De heeren Rutgers van Rozenburg en van den Bergh bespraken de quaestde van een Tielsohe verordening, waarbij aan de raads commissie van bijstand in het beheer van een gemeentebedrijf groater zelfstandigheid was toegekend dan met de Gemeentewet strookte. De heer Beumer (a.-r.) heeft een hartig woordje gesproken aan het adres van B. en W. van Franeker, die het öongree der A. J. C. officieel hadden ontvangen. In 't algemeen achtte hij reeds zoodanige ontvangsten van kinderen onpaedagogkch, maar meer in h)rt bijzonder ging 't niet aan dait offiaieele ge zagdragers organisaties ontvingen dis niet roude vlaggen loopen en ook overigens een revolutionair karakter droegen. Daartegen over stelde liij de bekrompen angst van vele gezagdragers, om bij officieele gelegenheden het Wilhelmus te laten spedeu. Dat was „Nederland op zijn smalst en op zijn malat", zooals hij 't geestig uitdrukte. Dan was men in Engeland, waar toch de Labour-partij aan 't roer is, ruimer van opvatting. Niet slechts mert den heer Beumer, ook mot den heer Wijnkoop heeft de heer Scha per het aan den stok gehad. De heer Wijn koop was n.l. opgedcomen vooreerst tegen het optreden van den Burgemeester van Hoogkerk tegen zijn partijgenoot het raads lid Hoyting, die vervolgd was wegens be- leediging en weerspannigheid, omdat hij ge weigerd had goedschiks die raadszaal te ver laten; ten tweede tegen het optreden van den Burgemeester van Zaandam tegen de stakers. Bedde Burgemeesters zijn sociaal democraten de heer Schaper trad voor hen op de bres. Wat den Hoogekerkachen burge- vader betrof, achtte hij diens optreden vol komen correct, omdat de heer Hoyting be kend staat als iemand dde op onbeschofts wijze allerlei vergaderingen, ook sociaal democratische verkiezingsvergaderingen, in de war stuurt. En wat den Zaandaanachen burgemeester, den lieer K. ter Laan aan ging, de heer Schaper prees het in hem, dat hij als hoofd der politie tijdens de staking zoodanig was opgetreden, dat geen druppel bloed heeft gevloeid. De Minister heeft zich daarbij volkomen aangesloten. De heer Wijnkoop hield echter vol, dat de heer ter Laan een te sterke politiemacht op de been had gehouden en de stakende arbeiders door geweldmiddelen in hun strijd had bemoei lijkt. Bij de critiek op de burgemeestersbenoe mingen van den jongeten tijd gehouden, heeft de heer Kersten zich aangesloten. Hij zag er een symptoom in van de voortschrij dende verroomsching. De Minister verklaar de, dat het bij die benoemingen nie^ gaat om den godsdienst, maar om de partij waartoe de benoemde behoort. Regel is, dat de burge meester behoort tot de partij, die in de meer. derheid van den Raad het sterkst is verte genwoordigd, Dit vonden velen wei een eenigezins vreemd criterium. Opgemerkt werd door den heer Lingbeek (h.s.g.) in zijn repliek, zou dit ertoe moeten leiden, dat in verscheiden plaateen, waar een linksche meerderheid is, een sociaal-democraat tot burgemeester werd benoemd. Ook de heer Schokking bleek over dit criterium niet te bost te spreken. De Minister heeft daarop nader verklaard, dat deze regel de laatste jaren gegolden heeft, doch dat er ook wel uitzonderingen op waren. Hij zelf had reoda gedurende de drie maanden van zijn Minis terschap in verschillende gevallen zulke uit zonderingen toegepast en was voornemens daarmede voort te gaan, wanneer het ge meentebelang zulks vordert. Inzake de burgemeester van Sleen heeft de Minister tegen dr. Vos volgehouden, dat deze zijn boekje te buiten was gegaan, door voor een werkwillige werkgelegenheid In het stakingsgebied van Oostelijk Groningen te roeken en zich niet te bepalen tot de zorg voor veilig vervoer van dien werkwillige; den heer Kersten heeft hij medegedeeld dat er een onderzoek gaande is naar de resulta ten van de circulaire van zijn ambtsvoor ganger aan de burgemeesters,, om niet over te gaan tot vervolging van personen die we gens gemoedsbezwaren van de stembus zijn weggebleven. De hea-en IJzerman, Oud en dr. Vos heeft de minister verheugd met de mededeeling, dat hij ëen motie van wijziging zal indie nen op het wetsontwerp tot herziening der Gemeentewet, strekkende om het ambt van rijksontvanger vereenigbaar te verklaren niet het raadelidmaatechap. Naar de gedrar gingen van den burgemeester van Nieuw- Beijerland, waarover de heer Boon geklaagd had, wordt door den Voogdijraad een on derzoek ingesteld. Blijkt hij schuldig, dan zal de minister strenge maatregelen tegen hem nemen. Bij schorsing van raadsbesluiten aoo verzekerde de minister verdér zal be vorderd worden, dat de principieele beelie- sing spoedig zal worden genoemn, zoodat zij, indien zij gehandhaafd blijven, toch nog/ effect zullen kunnen sorteeren. Voor hm denkbeeld van miej. Meijer om een oomaw- sie te benoemen die hem moet adviseer en inzake maatregelen tegen de danoinga iar- klaarde hij wel tets te gevoelen. Er was, op t moment geen aanleiding om inzake da bepalingen tegen het misbruiken van trek honden verder te gaan. Wat eindelijk da vogelvangst betrof, wees de minister erop, dat deze zaak verschillende kanten heeft, zij wordt nu door detokundigan au belang- hobbenden van alle kanten bekeken. Naar ,jjo overtuiging moet men voorzichtig zijn met he tleggen van verband tusschen de kooivogelvangst en de rupeenplaag. pe rest van den middag is besteed aan het traditioneels debat over de posten voor den bizonderen vrijwilligen landstorm, de burgerwachten en db politietroepen. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Nov. 1929. Aanschaffing schoolboeken en leermiddelen voor het 7e leerjaar. B. en W. hebben aan den Raad overgelegd een lijst van schoolboeken en leermiddelen welke zyn aangeschaft voor het 7e leerjaar aan de scholen 7 en 8. De kosten van deze aanschaffing bedra gen 1306.81. Voor de scholen 1, 2, 4 en 6 zullen in ver band met een nieuw leerplan eveneens nieu we lleermiddelen noodig zyn. De kosten hiervan bedragen 2463.90. Het pontveer over de Turfsingelgracht zal ook den geheelen Zondag den dienst onderhouden. Bij B .en W. was ingekomen een adres van de Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst en van het bestuur van de Staatk. Geref. Party afd. Gouda, om ter bevordering van de Zondagsrust het pont- veer over de Turfsingel Zondag buiten dienst te stellen. De heer Overhand en Fokkers verzochten de dienstregeling ovor dit pontveer vast te stellen op werkdagen van 6 tot 24 uur en op Zondag- en feestdagen van 7 tot 24 uur. B. en W. stellen den Raad voor op de beide eerste verzoekem afwijzend te beschik ken en goed te keuren het voorstel Over hand c.s., met dien verstande dat het pont veer op werkdagen dienst zal doen van 6 tot 23 uur en op Zond- en feestdagen van 7 tot 23 uur. Een nieuwe openbare bewaarschool in Kort-Haarlem. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot den bouw van een nieuwe open bare bewaarschool in het stadsgedeelte Kort Haarlem, en wel op een stuk grond dat ten westen en ten oosten begrensd wordt door de van Itersonlaan en de Krugerlaan. Deze grond werd reeds sedert eenige jaren voor dit doel gereserveerd. Beroep tegen weigering bouwvergunning aan A. Verbruggen. By Raadsbesluit van 1 October 1929 heb ben B. en W. afwijzend beshcikt op een ver zoek om vergunning voor den bouw van 6 woningen aan den heer A. Verbruggen, al hier, om redenen, dat de Raad niet heeft beslist, omtrent den aanleg van den weg in het verlengde der Noorderstraat, en defe halve op grond van het bepaalde by artikel 19 der Bouw- en Woningverordening geen bouwvergunning kon worden verleend. De heer Verbruggen is by schryven van 7 October 1929 binnen den termyn, welke voor het indienen van beroepschriften is ge steld, by den Raad tegen deze beschikking in beroep gekomen en B. en W. deelen thans den Raad mede dat adressant- 6 woningen wenscht te bouwen op een perceel grond, kadastraal bekend in gemeente Gouda, sec tie C No. 1310 en gelegen tusschen het complex woningen van het „Volksbelang" aan de Nieuwe Vaart en het Nieuwe Park. Over de aldaar gelegen gronden zyn op het nieuwe uitbreidingsplan eenige wegen met open bebouwing geprojecteerd in het ver lengde van de Noorderstraat en adressant wenscht de woningen te plaatsen in over eenstemming met dat uitbreidingsplan. De woningen voldoen, voorzoover thans is na te gaan, aan de bepalingen van de Bouw en Woningverordening, zoodat geen redenen tot weigering der gevraagde bouwvergun ning aanwezig zouden zyn geweest, indien niet artikel 19 der gemelde verordening het voorschrift inhield, dat bestaande openbare wegen slechts door aanbouw mogen worden verlengd of uitgebreid, wanener de Raad vergunning daartoe geeft, in welk geval de bjj die vergunning gestelde voorwaarden moeten worden in acht genomen. Het twee de lid van genoemd artikel zegt voorts, dat de Raad by die vergunning, de Gezondheids commissie gehoord, de rooilyn, net peil en de wyze van bestrating of verharding en lowering van den weg bepaalt. Bit artikel is nog kort geleden toeg(past ®*ar aanleiding van de aanvragen van de "ma Nieuwveld en Co. en van den heer H. Hoogendoom. Zoodra door den Raad op een eventueel dsartoe strekkend verzoek van den heer Verbruggen ook voor het onderhavige deel der gemeente uitvoering aan dit artikel zou 'W gegeven, zou kunnen worden nagegaan belemmeringen aan het verleenen van de tt-vraagde bouwvergunning in den weg Adressant is evanwel van meening, dat repassing van artikel 19 der Bouw- en Wo- mngverordening in dit geval niet noodig is. 5 beroept zich hierby op den aanhef van "et ie lid van genoemd artikel. en W. verschillen met adressant van levoelen over de beteekenis van de aange- Tj woorden uit den aanhef van meer geld artikel. te verband daarmede hebben zy de eer rn,^aad yoor te stellen hun besluit te ~aven en adressant te berichten dat hy tot den Raad'zal moeten wenden voor 'f^gén der vergunning, bedoeld in kei 19 der Bouw- en Woningverorde- g Voor deze gemeente. Gfw*skundig schooltoezicht, met inbegrip van Zuigelingen en kleuterzorg. Dinsdagavond werd voor een vrij talrijk van door B. en W. genoodigden lezing gehouden door den heer J. E. jn^. Pr°vinciaal kinderarte, geneeskundig l H voor <te kinderhygiëne van de «- Vereeniging „Het Groene Kruis" oveT rrin geDee^cui;dig schooltoezicht met inbe- ka zuigelingenzorg en kleuterzorg Bij deopening deelde de Burgemeester mee, dat voor de vergadering waren uitge- noodigd allen, die met kinderverzorging in het algemeen te maken hebben. De inleider hield daarna een belangwek kend betoog over de taak van den school arts, die een belangrijke schakel is in de keten van voorbehoedende maatregelen te gen ziekte. Meer dan vroeger staat het werk van den medicus in het teeken der pro- phylaxe. Deze begint reeds op den zulgelngenleef- tijd (consultatiebureau) en in den laatsten tijd ook op den kleuterleeftijd, die tot heden maar al te zeer verwaarloosd was. In de meeste plaatsen begint de taak van den schoolarts op het moment dal. het kind de aohool betreedt, due op plm. 6-jarigen leeftijd. Ef heeft dan een algemeen onder zoek plaats in aanwezigheid der ouders. Heb ben deze tegen het onderzoek bezwaren, dan geschiedt dit niet. Dit komt echter zelden voor. Wordt een afwijking geconatateerd, dan geeft de schoolarts den ouders raad zich te wenden tot den huisarts, welke over de afwijking door den schoolarts wordt ingelicht. De goede samenwerkng tussdhen huis en schoolarts is. dat spreekt welhaast vanzelf een absolute vereisohte voor het welslagen van dit instituut. Nooit gaat de schoolarts zelf tot behan deling over. Het groote voordeel schuilt in het feit, dat de schoolarts alle kinderen, ook de oogenschijnlijk gezonde onderzoekt en afwijkingen kan oonsteteeren, die de ouders tt de verste Verte niet vermoeden. De advie zen der schoolartsen worden dan ook door de ouders op hoogen pfijs gesteld en in den regel opgevolgd. In Kijswijk oonstateeide de iohoolarte bij 1836 onderzochte kinderen 826 afwijkingen van meer of minder ernstigen aard ais; bloedarmoede, Bcrofolose, onvol- ioende gezicht- en gehoorsoherpte, loopend wr, adenoïde, enz. Met behandeling op ad vies van den schoolarts vporal bij adenodde werden zeer goede resultaten bereikt. Na dit onderzoek, waarvan de aanteeke- ningen op kaartsysteem bewaard blijven, heeft nog 3 maal per jaar een controlebezoek plaats, waarbij behalve de met eenige afwij king behepte kinderen ook de gezonde telkens weer de revue passeeren. Toegewijde samen werking tusschen de onderwijzers en den sohooiarts is dan een eerste vereisohte en ia ook overal uitstekend. Behalve dit directe werk ten bate der ge zondheid van da kinderen, kan en moet de sahoolarts werkzaam zijn om de besmettin gen m de school zooveel mogelijk te beper- ken de eventueele bacillendragers (.ooral bij dyphterie) op te sporen enz. Beter dan „schoolarts" omschrijft denaam ichoolhygionist de taak van dazen medicus. Op het gebied van de beroepskeuze is zijn taak uitsluitend negatief, het advies luidt daar in voorkomende gevallenlaat Dw kind geen beroep kiezen waarbij veel stof ont. wrkkeld wordt (asthma); geen beroep, waar. bij zwaar liohainelijk werk verricht moet worden (hartzwakte) enz. Door de onbekendheid met het feit. dat e schoolarts nooit behandelt, meende men dot deze dienst het verantwóordalijkhoids- g0™?1 *r fluders mu verzwakken. Het te- genrleel blijkt het geval te zijn Tenslotte: de dienet in Gouda Een stad van 60 i 56.000 inw. ia een vol doend arbeidsveld voor een sehoolhygiënist die daarin „ij„ volledige taak heeft. Gouda met zijn bijna 30.000 inwoners verkeert in de gelukkige omstandigheid, dat aan den te be noemen medicus de geheele prophytactisclie arberd van 0—14 jaar kan worden toever trouwd. Zuigelingen- en kleuterzorg en echoolhygiëne, ziet daar een vollere ta^ Na een korte pauze maakten wethouder X-eèhotr van de gelegenheid gebruik vragen te stellen, wette zeer tot tevredenheid werden beant- harteliik2T7ter 8,00t m6t WOOTd0n te °7n den eradhten inleider deze goed geslaagde vergadering, die zeer zeker verhelderend heeft gewerkt op het i„. zicht van velen m de taak van den school- I-edenvergadering Nutsdepartement Gouda. Het Departement Gouda der Maatschap- Ph tot Nut van 't Algemeen houdt Maandag 2 Dec. a.s. zjjn ledenvergadering in de bo venzaal der Sociëteit „de Réunie" aan de Oosthaven. Aan de orde kqmen o.a.: Behandeling der concept-statuten der Nutsspaarbank. Eventueele voorstellen voor den Beschrij vingsbrief der algemeene vergadering. Punten van behandeling als bedoeld in art. 27 van het Huishoudelijk Reglement van het Departement. Volksuniversiteit. Het Haagsche Strijkkwartet. Het Haagsche Strijkkwartet komt, zoo vernemen wij, op 3 December a.s. in de So ciëteit „de Réunie" het eerste concert ge ven in het muziekabonnement van de Volks universiteit. Gespeeld worden werken van Jos. Haydn, W. A. Mozart en L. van Beet hoven. De secretaresse verzoekt ons er de aan klacht op te vestigen dat zij die zich nog AmojLk^en muziekabonnement willen opge ven, dit nog kunnen doen voor 3 December. De Goudsche Industrie- en Huishoud school. Men schrijft ons: Nadat kort geleden de gemeenteraad zijn medewerking heeft toegezegd aan de stich ting van een industrie- en huishoudschool, is den 26en dezer in algemeene vergadering definitief opgericht de „Vereeniging tot op richting en instandhouding van de Goudsche Industrie- en Huishoudschool". De statuten werden vastgesteld om ter goedkeuring aan de Kroon verzonden. De vereeniging telt thans 60 leden. Dit is natuurlijk veel te weinig. Men hoort niet anders dan met groote Txorg voor ten tjdvSi spijsvertering door1. grot is en franco van den hoofdvertegenwoordiger I d. Bruto. Aasterttm oo*.LtoOB«H*ri«wc8l» sympathie spreken over het streven onzer vereeniging, maar deze gevoelens weerspie gelen zich nog niet in haar fedental. En we mogen toch niet aannemen dat men straks wel van de school zal willen profiteeren, zonder ook maar iets aan de totstandko ming te hebben bijgedragen? Voor de voor bereiding der school, dus vóér dat het sub sidie van ryk en gemeente verkregen kon worden, heeft de vereeniging veel uitgaven, die alleen door contributies kunnen worden gedekt. Bovendien moet onze vereeniging straks kunnen aantoonen, dat de Goudsche bevolking achter haar staat. Alle ingt tenen en industrieën, die het groote nut van een industrie- en huishoudschool voor o gemeente inzien, behooren zich dus als lid aan te melden. Met des te meer kracht kan onze vereeniging aan de verwezenlijking van haar doel verder .werken. Voor gewone leden bedraagt de contribu tie van 1.— tot 2.50, voor begunstigers 5.en voor donateurs 25.— per jaar of 100.ineens. Men geve zich op by den heer A. J. Gi- deonse, Krugerlaan 151, die gaarne bereid is tot het verstrekken van nadere inlichtin gen. Straatverbeteringen, trottoiraanleg en walbeschoeiïngen volgens de begrooting 1930. Blykens de Memorie van Toelichting op de Gemeentebegrooting 1930 stellen B. en W. by begrootingsposten aan den Raad ver schillende verbeteringen voor van straten, aanleg van trottoirs en vernieuwing van kaden en wallen. Voorgesteld wordt: ophooging van de Lthmaetstraat; nieuwe bestrating van den Kleiweg en voorziening met een riool aan beide zyden. Het ligt in de bedoeling deze straat van een Goudaiite wegdek te voorzien; verstraten en ophoogen der Lange van Wyngaardenstraat met hoek Zoutmans plein; het maken van een schelppad aan de Kru gerlaan; het aanleggen van trottoirs: 1. Kattensingel yatiaf Crabethstraat tot ■an Swietenstraat; 2. Gouwe vanaf Keizerstraat tot Aaltje Baksteeg; 3. Gouwe vanaf Aaitje Balcsteeg tot Non- 4. Raam vanaf Drapiersteeg tot Vest; 5. Kleiwegstraat. Het maken van Goudaiite wegdekken: 1. Keizerstraat vooy O. L. School 6; 2. Nieuwe Haven tegenover R.K. School; 3. Spieringstraat vanaf Mannen huis tot Walesteeg. Vernieuwen van walbesohoeiïng Turf markt vanaf Hoogstraat tot Naaierstraat; vernieuwen walbeschoeiïng Haven 1 van af Donkere Sluis tot postkantoor; 2. vanaf postkantoor tot Veerstal; vernieuwen walbeschoeiïng Regentesseplant- °oen; vernieuwing beschoeiing Fluewelensingel; aanleggen beschoeiing aan de Vest voor het Zanderfje naast de Ijsfabriek „Willem het maken van een aanlegbeschoeiïng aan de Vest voor het van Dortland's Scheeps agenturen in erfpacht uitgegeven terrein en voor het Zanderf naast den Reinigingsdienst Te water lating van de Werf „Kromhout" Hedenmiddag is van de Werf „Krom hout" van de Fa. H. v. Vlaardingen te Gou derak met goed gevolg te water gelaten een stalen lichterschip, groot pl.m. 370 ton, lang 40 M., breed 6.60 M., hol 2.12 M„ in aan bouw voor binnenlandsche rekening. Tevens is de kiel gelegd voor een stalen lichterschip lang 41.50 M., breed 6.60, hol 2.15 M. Overwerkvergunning voor Wasscheryen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden q£ bestuurders van wasscheryen en strykinrichtingen in alle gemeenten des Ryks vergund, dat ge durende het tijdvak van 23 December 1929 tot en met 4 Januari 1930 in hunne onder neming door de aldaar werkzame arbeiders, in afwylring van het bepaalde in de artike len 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht als volgt: op 23, 24, 27, 30 en 31 Dec. 1929 en 2 en 3 Januari 1930 gedurende ten hoogste 10 uur per dag en op de Zaterdagen 28 De cember 1929 en 4 Januari 1930 gedurende ten hoogste 9 uren, een en ander onder voorwaarde, dat: a. de arbeidstijd der betrokken arbeiders op de dagen, waarop in genoemd ty'dvak 10 uren wordt gewerkt 4n zijn geheel is gele gen tusschen 7 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags. b. in de onderneming, waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, op Woensdag 25 en Donderdag 26 December 1929, alsmede op Woensdag 1 Januari 1930, geen arbeid wordt verricht. Agenda. Elke Vrijdag in Nov. en Dec. 8 uur Soc. „de Réunie" Indisclie lemng. 27 Nov. 8 uur. Nieuwe Schodwbdrg. Vierde abonnementHvoorstel ling. 30 Nov., 8 uur. Zaal Concordia". Uitvoering Zangver. „Gouda". 3 Dec., 8 uur. Soc. de Réunie. Volksuniver siteit. Het Haagsche Strijkkwartet. 2 Dec., 9 uur. Soc. de Réunie, bovenzaal. Ledenverg. Nutsdepartement Gouda. VTT DEN OMTREK. hebkbnwqudë! De gehouden cursus yoor eerste hulp bfj ongelukken nam Maandag j.l. een einde en wel onder groote belangstelling van het groot aantal curaisten die daaraan hadden deelgenomen. oDor het bestuur van het „Groene Kruis" werd een collecte onder de cursisten gehouden tot steun der gemaakte onkosten, en tevens een photo gemaakt van bestuur, dokter en cursisten. Men is zeer voldaan over de gegeven lessen. GOUDERAK. De Raad dezer gemeente komt in open bare vergadering byeen op Vrijdag 29 No vember a.s., des voormiddags ten 11 uur. Onderwerpen ter behandeling: Bespreking oproeping openbare vergade ring Ged. Staten inzake schoolbouw bijzon der onderwijs. Benoeming onderwijzeres openbare lagere school. De voordracht luidt: 1. Mej. M. E. Roelfsma, tijdelijk, onder wijzeres te Gouderak. 2. Mej. J. Stuurman, onderwijzeres te Brandwijk. 3. Mej. Kr. Briek te Vlissingen. HAASTRECHT. Vangen *an mollen. Door den Commissaris der Koningin in deze Provincie is aan G. Bakker alhier ver gunning verleend tol het vangen van mol len gedurende de maanden November en December. Inlevering Rijksgoederen. De na-inlevering van Ryksgoedcren door dienstplichtigen der lichting 1914 is voor deze Gemeente bepaald op Vrijdag 13 De cember a.s., voormMdags 9.45 uur, in het g mnastieklokaal van school no. 1, Jeruza- lomstraat, te Gouda. MOOJUUUPC8T. Vrijdagmorgen is de nieuwe brug over de Ringvaart voor het publiek opengesteld. De brug maakt een zeer goeden indruk. De noodbrug waar het verkeer over geleid werd is nu verdwenen. REBUWIJK. Voor een volle zaal heeft het bestuur van de Coöp. Vereeniigng St. Catharina voor haar leden Maandagavond een film doen vertoonen genaamd „Credo". Deze film, die c.a. 216 uur duurde, werd voorafgegaan door een film over mooie gezichten in Duitschland. Een en ander werd door de aanwezigen zeer op prys gesteld. Na afloop der vertooning bleef men nog eenigen tyd gezellig byeen. BADie-NrtUWS. 452e NEDERL. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 27 Nov. 1929. ƒ5000.—: 16455. 2000.—: 20876 1500.—: 664 6846 1000.-2; 16614 20977 ƒ400.—: 8035 15084 200.—: 12149 17641. 100.—: 2012, 4000, 4973, 8433, 13415, Prijzen van 20.—: 1 2 85 172 178 216 227 324 343 366 464 466 484 500 531 649 733 745 760 895 945 1086 1091 1130 1213 1287 1385 1411 1541 1800 1804 1869 1890 1938 1945 1983 2194 2224 2229 2351 2374 2376 2522 2628 2686 2726 2765 2836 3016 3097 3332 3349 3377 3392 3396 3501 3587 3567 3569 648 3651 3656 3697 3731 3818 3820 3868 8934 4047 4069 4072 4090 4127 4313 4316 4312 4343 4379 4387 4429 4599 4617 4639 4685 4688 4698 4778 4787 4788 4792 4904 49Ö8 5043 5136 6178 5260 5261 6271 5320 6327 5335 6356 5394 5411 5435 6461 5471 5521 5539 5561 5577 6647 5678 5731 5764 5780 6891 5901 5921 6969 5996 6030 6098 6136 6143 6147 G148 6149 6189 6193 6197 6219 6251 6263 6277 6391 6392 6400 6411 6460 6462 6478 6539 6651 6658 8682 6690 6713 6729 6814 6896 6977 7109 7156 7164 7222 7259 7288 7360 7405 7422 7481 7504 7568 7585 7611 7622 7632 7634 7706 7726 7772 7804 7817 7825 7843 7886 7942 7962 7972 8027 8121 8122 8136 8140 8150 8174 8193 8216 8309 8376 8419 8463 8495 8669 8740 8748 8759 8762 8797 8809 8874 8905 8954 8969 8968 8973 9069 9086 9093 9150 Ó243 9604 9620 9639 9669 9705 9726 9747 9808 9941 9958 10028 10030 10033 10056 10065 10090 10101 10156 10211 10320 10401 10421 10495 10527 10544 10660 10593 10677 10791 10898 10946 11010 11041 11056 11102 11133 11156 11224 11226 11366 11412 11421 11448 11472 11565 11580 11650 11699 11711 11741 11754 11799 11836 11876 11909 12073 12182 12329 12368 12501 12514 12671 12677 12706 12709 12722 12836 12863 12953 13003 13226 13289 13346 13391 13682 31537 13553 13568 13615 13670 13673 13681 13718 13740 13751 13777 18815 13836 13845. 13854 13909 13925 13933 14053 14129 14194 14295 14335 14339 14419 14433 14479 14527 14609 J.4615 14660 14662 14686 14693 14730 14752 14796 14797 14841 14905 14917 14969 14998 15012 15016 15048 15060 15128 15143 15256 15306 15382 15388 15423 15425 15482 15512 15595 15697 15658 15674 15714 15881 16009 16091 16097 16174 16189 16256 16299 16314 16379 16382 16383 16397 16467 16491 16540 16539 16581 16666 16707 16722 16731 16785 16802 16830 17069 17081 17126 17160 17170 17184 17203 17276 17305 17362 17419 17426 17428 17523 17590 17599 17610 17615 17653 17662 17700 17876 17889 17990 17992 17996 18009 18032 18045 18049 18050 18065 18058 18061 18158 18286 18339 18374 18380 18403 18411 18426 18463 18485 18488 18495 18553 18565 18586 18601 18613 18625 18681 18758 18766 18774 18844 18865 18886 18933 18958 18965 19074 19077 19111 19140 19203 19214 19230 19261 19264 19288 19413 19431 19450 19694 19699 19767 19783 19822 19828 19843 19873 19934 19963 20007 20130 20136 20198 20212 20250 20343 20458 20518 20529 20569 20597 20601 20616 20685 20708 20717 20727 20753 20777 20784 20788 20850 20856 20948 20982 Programma voor Mob. Hilversum: 5-30 Dinermuaiek. 6.45 en 7.16 Cursus Itali&ansch. 8.01 Omroeporkest. 9-10 Nieuwe Dresden«r Trio. 10.10 Omroeporkest; na afloop tot 12 aar gr amof oonplaten Huizen 6.00 Cursus electro techniek. 6.30 Cursus stat. berekeningen. 7.00 Uurtje voor de rijpere jeugd. 8 00 Voorz. N.C.R.V. 8.30 Declamatie en concert en lesing. Daventry 5.05 Orgelooncert. 7.05 Russische liederen. 8.05 Opera „Louise" van Oharpébtier. 11.55— 12.X Dansmuziek. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 27 Nov. Aangevoerd: 246 partijen. Prijzen le lew. 52-57.60, le kw. m. R.M. 56—58, 2e kw. m. R.M. 5365, Zware 59. Handel matig. DRAAL)LOOZE DIENST. Ernstig ongeval. ZWOLLE,^ Nov. Hedenmorgen werd de 20-jarige ongehuwde schildersknecht Koop man uit Kampen, werkzaam by den bouw van den lJsselbrug by het Katervper, door een neerstortende balk soo ernstig getrof fen, dat hy bewusteloos en met een hersen schudding naar het Ziekenhuis moest wor den overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. WISSELKOERSEN. 26 Nov. 27 Nov. Officieel. Londen 12.08% 12.097- Berlyn 59.82 69.32% Parys 9.76% 9.76% Brussel 84.66% 84.67% Zwitserland 48.10 48.11 Weenen 84.87% 84.87% Kopenhagen 66.42% 66.46 Stockholm 66.67% 66.70 Oslo 66.42% 66.42% New-York 2.47ra/«i 2.47"/- Niet officieel. Praag 7.36 7.35 Madrid 33.82% 34.42% Milaan 12.97% 12.98 Prolongatie 3% 3 N. W. S. 76%. Beursoversicht. De flauwe stejmning welke de New-York- 8olue beurs gisteren te zien gaf, accentueerde de lusted ooze liouding der beurze te Amster dam. D« handel bleef van uiterst kleine af metingen, doch het aanbod wae wat omvang rijker dan vorige dagen, zoodat ook de koers verliezen grootar waren. Van de India trie waarden ging nog wat om in Marg. Unie, die slechts bescheiden fluctuaties te sitot gaven en ziah gedurende de beursuren be wogen tusschen 344 en 349. Philips bleven omstreeks 470 hangen. Aku's wisten zich ns iets lager opening weer tot het vorig peil op te werken. Verschillende minder courante soorten zagen zich wat van hun koersen ont gaan. De handel in Oliewaarden was weer ingekrompen en ook de noteeringen van gis teren konden zich niet handhaven. Konink lijke stelde zich weer beneden 400. Rubber- aand. waren ongeanimeerd, doch de nadeeli- ge verschillen waren onboteekenend in ver band met de betere stemming van het pro duct, hetgeen een tegenwicht vormde voor de luatelooze beurestemaning. Mijnaan. werden kalm omgezet; de koersen kwamen op léger niveau. Suikerwaarden waren gedrukt. H.V. A. verloren enkele punten. Tabakken konden zich niet aan de heerschende tendens ont trekken en hadden dan ook een verlies te regystreeren. Amerikanen weinig belangstel ling, terwijl de koersen lager bleven dan gisteren. ADVBRTBNTXfiN. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ANTHONIA VERMEIJ Wad. van dan Haar TEUNIS VAH VLIET in den ouderdom van 69 jaar. Gouda, J. VAN VLIET F. VAN VLIET— v. d. Heuvel C. VAN VLIET Amsterdam, J. JANSEN-van Vliet J. JANSEN Baarn, F. VAN VLIET E. A. A. VAN VLIET— Piersma Amsterdam, P. F. BOKHOVEN- ▼an Vliet W. C. BOKHOVEN Gouda, F. J. M. VAN VLIET en Kleinkinderen GOUDA, 26 November 1929. Kleiweg 89. Geen Bloemen. De terurdvbeeteiling sal plaats habbn Vrijdag 29 November a. a. 2 Het sterfhuis. 47

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2