«rant Blad tok RKEN ZOON NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN’ OMSTREKEN Donderdag 28 November 1829 No. 17238 88* Jaargang BODEGRAVEN, BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Hat conflict tuaschan Rusland en China. FEUILLETON. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. overt Blauwbaard. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, China raadpleegt Sir Eric Drummond, den secretaris-generaal van den Volkenbond. aarnaar zoo vela nder verplldil'ng L. HeumannACo, ’astoor Heunwnti i voor lillijks 124 180 Zij had niets van dezen droom tegen haar man gezegd, maar innerlijk verontrustte het haar meer dan zij wilde toegeven. Was het een waarschuwing een waarschuwing te gen Dick Windy ford? Alix werd in haar overpeinzingen gestoord door het heldere bellen van de telefoon 'in het huis. Zij ging het huis binnen en nam de hoorn <4). Plotseling wankelde zij en steunde met kte hij jaren lang i de menschheid dat op aanvraag verkrijgbaar Is. eworden. 175.000 den van zieken, werden, b. v. leumatlck tsiag irkoudbeld >r»«cppïna ■terzucht inuwlljden te probeeren een regeling met de Russen te treffen inzake het geschil over den Oost- Chineeschen spoorweg. Een blijkbaar wat voorbarig telegram heeft het reeds voorgesteld, als zou gene raal Blücher, bij wlen het opperbevel over de Russische troepen in Mandsjoerije be rust, order hebben gegeven den verderen opmarsch te staken. Doch op deze en derge lijke berichten kan men niet al te veel peil trekken. De toestand blijft hitusschen ernstig, het geen ook de opvatting is in officieele Ame- rikaansche en Japansche kringen en onmo gelijk is het dan ook niet, dat Tokio er Washington dezer dagen een stip doen. Hqe de aard van deze interventie zal zijn, valt natuurlijk moeilijk te voorspellen. Ondertusschen is aan de Clüneesche di plomatieke vertegenwoordigers in het bui tenland opgedragen de mogendheden, die lint pact van Kellogg onderteekend erover* in te lichten, dat Rusland het Chineesche gebied is binnengevallen en verschillende steden heeft bezet. China zelf. zoo. wordt betoogd, is vast voornemens zich te houden aan de bepalingen van voormeld verdrag, maar uit zelfbehoud moet het zich verdedi gen tegen de aanvallen der Russen Aan do staten wordt verder gevraagd de vereischte maatregelen tegen de sovjet-unie die het pact-Kellogg heeft geschonden, te nemen en bovendien is Narking bereid de heele kwestie aan den Volkenbond voor te leg gen. Woe Kai Sing de permanente vertegen woordiger van &iina bij den Volkenbond stelde den secretaris van den Volkenbond Sir Erric Drumma reeds met het gebeurde in kennis en informeerde naar de verschil lende mogelijkheden, die dén leden van den Volkenbond door het pact geboden worden wanneer zij een quaestie bij den Volken bondsraad aanhangig willen maken. Men mag nu benieuwd zijn, of Genève zijn stem zal laten hooren, dan wel of Amerika, waar het pact-Kellogg werd geboren, tus- schenbeide zal hebben. schipbreukelingen van de Moleeey, die aan de kust van Wales vergaan is, is gisteren totaal verkleumd, maar overigens geaoud tusschen de rotsen gevonden. De man had een veilige schuilplaats gevonden na het ver laten van het'schip, maar niet meer de klacht gehad om bet strand te bereiken. Het aantal slachtoffers bedraagt dus slechts 7. De mijneigenaars en de regeering. Geen overeenstemming bereikt. Na een vergadering, die ruim drie uur ge duurd heeft, zijn de mijneigenaars en de leden der steenkoolcommissie uit het kabinet zonder resultaat uiteengegaan. Dit beteekent praetisr-h, dat de eigenaars de regeeriags- voorstellen verworpen hebben. De drie voornaamste punten, waaromtrent overeenstemming ónmogelijk bleek, waren de vermindering van den werktijd met be houd van loon; het bemarktingsschema en de instelling van den nationalen loonraad. De regeering zou geen andere uitweg we ten dan zonder toestemming der mijneige naren verkorte werktijd in te voeren, op- riohting van organisaties voor concentraties en andere e.v. te nemen inaatregelen. De mijneigenaars publiceeren een verkla ring waarin zij de regeeringspditie veroor- deelen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren.. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. (Philomel's Cottage) door AGATHA CRI8TIE. (Nadruk verboden). Dag liefste. Dag schat. Alix Martin leunde op het kleine rustie- he hekje en keek de verdwijnende figuur van haar man na terwijl hij den weg volgde die in de richting van het dorp liep. Nu ging hij een hoek om en was uit het gericht verdwenen, maar Alix bleef nog in dezelfde houding staan, terwijl ze in haar gedachten een lok van haar welig bftin haar, dat voor haar gezicht gewaaid was, wegetreek, haar oogen starend en droomend. Alix Martin was niet mooi, zelfs niet in nemend op het perste gezioht, Maar haar gezicht van een vrouw, die niet meer in haar eerst© jeugd was, straalde zoo en had zoo’n in-zachte uitdrukking, dat haar vroegere collega’s uit haar kantoordagen haar haast niet herkend zouden hebben. Miss A1ix King was toen een flinke jonge vrouw met cenigsins bruuske manieren, heel geschikt yo°r haar werk en bij de pinken. Alix had een. harde leerschool doorgemaakt ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoarutoa tot eten basaaftateg 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den baaatgknng: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het ZaterctegnMuaer 20 et. bijslag op den prys. Liefdadigheida-advertentien de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.26, elke regel meer 6.60. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contrast tot zaer gerednseerien prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst vaa saiiedaJh site trad e- laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vair de plaatateg aaa het Bureau zyn ingekomen, teneinde van epname verzekerd te a|a. Vijftien jaar lang van haar achttiende tot haar drie-en-dertigste, had ze haar brood verdiend als steno-typiste en zeven jaar hiervan had zij een zieke meoder onderhou den. Het was de strijd om het bestaan, die de zachte lijnen van haar meisjee-gericht verhard had. Natuurlijk was het wel een roman geweest in dien tijd Dick Widyfiord een collega van kantoor. Als een edhite vrouw had Alix altijd wel geweten al liét ze het ook niet merken, dat hij om haar gaf. Ze waren al tijd vrienden geweest, meer niet. Met zijn geringe salaris had Dick het allesbehalve breed, omdat hij ook nog voor de opvoeding van een jonger broertje moest zorgen. Voor- loopig kon hij dan ook ntet aan trouwen denken. En toen was plotseling de bevrijding uit de dagelijksche tobberij op de meest onver wachte wijze voor het meisje gekomen. Een verre nicht was gestorven en liet haar geld na aan Alix een paar duizend pond, ge noeg oih jaariijksch een paar honderd pp te maken. Voor Alix was het vrijheid leven, on afhankelijkheid. Nu hoefden zij en Dick niet langer te wachten. Maar Dick reageerde er anders op dan zij verwachtte. Hij had nooit tegen Alix van zijn liefde ge sproken. nu scheen hij daar minder dan ooit toe geneigd. Hij vermeed haar, werd knorrig en somber. Alix vermoedde de waar heid al heel gauw. Zij was een meisje met geld geworden. Kieschhedd en trots stonden Dick in den weg om haar te vragen zijn vrouw te worden. Zij hield daarom niet minder van hem en naar zal leiden. Twee jongelui hebben haar n.l. meege deeld, dat zij op 11 Augustus, den dag van den moord op het dienstmeisje Maria Hahn, in het café Stindelmuhle bij Duisburg het metisje met een man hebben zien zitten, die zidh later met haar in de richting van Pap- penjlell (waar zij vermoord is) heeft verwij derd. De man was blond,, ongeveer 1.70 M lang en droeg een hoornen bril. Dien middag zijn ■in den tuin van het café enkele foto’s geno men, o.a. ook van het meisje en haar bege leider. De recherche zoekt thans zoo’n foto in handen te krijgen, doch heeft nog niet kunnen ontdekken wie de fotograaf is ge weest. ZWITSERLAND. Onderzoekiuigsstation op het Jungfraujqch. De weldra te houden vergadering van af gevaardigden van Zwitsersche /.ipenchibs zal onder anderen net plan te bespreken krygen voor de stienting van een onderzoe- kingsstation op het Jungfraujoch (3457 M. boven den zeespiegel). De maker van de Jungfraubaan, Guyer-Zeibler, had een be drag geschonken voor onderzoekingen in het hooggebergte; hiermee gaf hij den wor*hrt hijeenbren®« van een kapi-*1 taal voor zulk een station. De Internationale bank. Zwitserland wordt tot de bespre kingen te Den Haag uitgenoodigd. De Zwitsersche bladen melden dat Zwit serland vermoedelijk zal worden uitgenoo- digd, zich te doen vertegenwoordigen bÜ de besprekingen over de Internationale Bank ter internationale conferentie van Den Haag. De Zwitsersche vertegenwoordiger zal in dat geval zijn de heer Bachmann, directeur van de Zwitsersdie Nationale Bank, die ook reeds genoemd wordt als mogelijk vertegenwoordi ger van Zwitserland in den raad van beheer der Internationale Bank te Bazel. VER. STATEN. De F 32 verongelukt. Twee huizen afgebrand; lichte per soonlijke ongelukken. Het grootste totnutoe in Amerika gebouw de vliegtuig, de voor 32 passagiers ingerichte Fokker-eendekker F 32, is gisteren in de na bijheid van het Roosevelt-vliegtuig veronge lukt en door brand vernield. Het toestel ramde, omdat het niet op vol doende hoogte vloog, een huis van het in de nabijheid van het vliegterrein gelegen Carle- place, sloeg omlaag en verbrandde totaal, pa nergens eiders vindt. De andete bad plaatsen zyn immers niet, zooals Aken, deelen eener groote stad, die aheen reeds door haar oude kuituur, haar gebouwen tn andere bezienswaardigheden aanspraak kan maken op een lang bezoeik. Aken bezit een stedelyken Schouwburg, een uitstekend or kest, dat onder leiding staat van Prof. Raabe, musea en tentoonstellingen, gezel lige lokalen, zoodat ook de badgast zich niet in den Winter zal moeten vervelen. Er wordt goed gezorgd voor tijdverdrijf in deze stad, die, als badplaats reeds in ro mans en dagboeken der middeleeuwen werd geprezen en waarin Albrecht Dürer, in de XVIde eeuw reeds „vijf stuivers” verbfladde. Het baden in het warme bronwater is ech ter niet meer een vermaak met muziek, lek ker eten en drinken, zooals vroeger. Wie hier komt, baadt ernstig met het vaste voornemen in weinige weken tyds te wor den bevryd van zijn rheumatisme. Tot ïijn herstel draagt gewocnlyk ook de omgang met de bevolking van het Rijnland bij. En dat ook de Akenaars prachtige, vroolijke menschen zijn, zal wel blyken, zoodra deze heerlijke oude Keizerrstad aan de Duitsche grens, weer vry zal kunnen ademen. Kunsttentoonstelling te München. De tentoonstelling, die in den aanstaan den Zomer in het „Glaspalast” te München zal worden gehouden, zal ditmaal gewijd zyn aan Duitsche kunst. Een afzonderlijke tentoonstelling van christelijke kunst zal 1» de „Residenz” of in het Stedelyke Museum worden ingericht. De Staotsmusea kondi gen ten slotte een tentoonstelling van werk vun Beiersche kunstenaars aan. De nieuwe vleugel van het Duitsche Mu seum te MÜMhen aal in Mei 1932 wol**, ingchuldigd. Oskar von Miller, de schepper van dit Museum, viert in Mei 1930 zijn 75sten verjaardag. Men zoekt nog steeds naar den Dusseldorfschen moordenaar. De recherche te Dusseldorp meent thans een draad in handen te hebben die naar zij hoopt tot de ontdekking van dep moorde- ■OlINHi: COURANT. delingsobjecten in handen te hebben, wan neer het tot Kussisch-Uhiiieesche bespre kingen mocht komen.# Toch valt ook reeds te beschikken over berichten, waarin wordt meegedeeld, dat de centrale regeering te Nanking aan den op perbevelhebber in Mandsjoerije, Tsjang Hsoe Liang, order heeft gegeven met Rus- land over den vrede te onderhandel ingen en DUITSCHLAND? Aken vry! üp 30 Novembe* om middernacht, M'orut A Ken, de grootste tftau van ue „tweede zone” ontruimd door de bezet ting. Dit feit zaU woruen gevierd met een plechtigheid ‘voor het stadhuis. Fakkeloptochten zullen door het nach- teiyke Aken trekken. Om middernacht zullen alle klokitfgi der stad beginnen te luiden. Na ditfeehn, dat vyf minu ten duurt, zal dé 0pperbuioemeestei de menigte toespreken. Dan volgenden avond zal de gansche stad leestelyk verlicht zyn. Als o'p 30 November te middernacht de klokken van het ï^ulister van Aken, van dezen heerlyken Dom, waarin iceos 110'. jaar geleden Keizer Karei ue Grx»te gods dienst plechtigheden heeft geleid zullen lui den, dan zal deze oudé Keizerstad en bad plaats bevrijd ziy’n van’, de kluisters der be zetting. Tien jaren \aji econonuschen ei. politieken nood hoorenj tot de geschiedenis en' een nieuwe, betere tyd breekt aan. Het feit, dat Bad Aken, met zyn wanne bronnen, het eeuwenoude herstellingsoord voor hen, die lijden aan rheumatisme, jicht, ischias, bezet was doof vreemde troepen, heeft menigeen weerhouden het te bezoe ken. De bezetting was Weliswaar in de laat ste jaren steeds minder bemerkbaar gewor den, maar zij bestond toch. Thans is Aken echter weer een vrye Duitsche stad, die het bezoek der badgasten uit de gansche «wereld verwacht. In de laatste jaren hld het aantal perso nen, die Aken met bezoek vereerden, dat van voor den oorlog reeds oversclireder. Onder deze bezoekers bevonden zich (vim 1 Januari tot 1 September 1929) meerder duizend buitenlanders, met, aan het hoofd, byna 2400 Nederlanders. Steeds grooler wordt het aantal der zieken, die ook in der. winter naar Aken reizen. Aken is ook in derdaad uitstekend geschikt voor het ma ken eener winterkuur. Het milde klimaat van deze in een dal gelegen en tegen ruwe winden .goed beschutte stad waarborgt be scherming tegen de strenge vorsc. Vry wel elk badhotel heeft zyn eigen thennaal-bron in huis. Aldus bestaat voor dén badgast niet het gevaar een verkoudheid op te loo- pen, wat het geval overal is waar hotel en bad van elkaar gescheiden liggen. Aken bezit thans niet minder dan drie centra, waarin zich het badleven afspeelt: het nieu we Kurhaus aan de grens van de stad, de „Eliseubrunnen” in het midden van de stad met de hotels in de onmiddellijke nabijheid en de oude „Kurgarten” te Burtscheid. Juist in den winter biedt Aken den bad gasten het groote voordeel van te kunnen leven in een geheel moderne ingerichte bad plaats, die tevens echter ook een beschaaf de' groote stad is, iets wat men, wellicht met uitzondering van Wiesbaden, in Euro- wae bij zichzelf aan 't overleggen, of ze niet de eerste stap zou doen, toen voor de tweede maal iets zeer onverwachts in haar leven ge beurde. Zij ontmoette Gerald Martin bij kennissen aan huis. Hij werd hevig verliefd op haar en binnen een week waren zij verloofd. Alix, olie altijd van zichzelf gedacht had, dat zij van hot soort was, dat niet gauw verliefd zou raken, was heelemaal overrompeld. Onbe wust had zij de manier gevonden om haar vroegeren bewonderaar wakker te doen wor den. Dick Windyford was naar haar toëge- komen en kon zijn woorden haast niet vin den van woede. Die man is een volkomen vreemde voor je. Je weet niets van hem af. Ik weet, dat ik van hem houd. Hoe kan je dat weten in een week tijd? Iedereen heeft geen elf jaar noodig om uit te maken of h*j van een meisje houdt, riep Alix boos uit. Hij werd doodsbleek. Ik heb om je gegeven sinds ik je voor 't eerst ontmoette. Ik dacht dat je ook om mij gaf. Alix was eerlijk. Dat dacht ik ook, gaf ze toe, maar het was omdat ik niet wist, wat liefde was. Toen barstte Dick opnieuw los. Bidden, smeeken, dreigen zejfs bedreigingen tegen den man. die hem verdrongen had. Alix was verbsiaad toen ze de vulkaan zag, die achter het gereserveerde uiterlijk gloeide van den man, dien ze meende, zoo goed te kennen. Haar gedachten gingen terug naar dat ge- Des menschen geluk hangt niet aj \an de lioogere of lagere plaais die hij be kleedt, maar van de wijze, waarop hij die bekleedt. ENGELAND. De ramp van de Molesey. Nog een doodgewaande gered. Een van de acht als vermist opgegeven sprek, nu, op dezen zonnige» morgen, ter wijl ze op het hekje van landhuis leunde. Ze was een maand getrouwd en zij was idy- liscii gelukkig. Toch, in de korte afwezigheid van haar man, die haar alles was, wierp een angstgevoel een schaduw over haar ge luk. En de oorzaak van die angst was Dick Windyford. Drie maal in haar huwelijk had zij dezelfde droom gehad, De omgeving verschilde, maar de hoofdfeiten waren altijd dezelfde. Ze zag haar man dood liggen en Dick Windyford boog zich over hem heen en ïe wist helder en zeker dat het zijn hand was, die den noodlottigen slag had toegebracht. Maar zoo vreeaelijk als dot was, er was iets dat nog vreeselijker was, vreeselijk als zij wakker werd, want in haar droom scheen het volkomen natuurlijk en onvermijdelijk. Zij, Alix Martin, was blij, dat haar man dood waszij strekte haar handen dankbaar uit naar den moordenaar, soms dankte ze hem. De droom eindigde altijd op dezelfde ma nier; zij zelf vnstgeklemd in Dick Windy- fords armen. r Heumann, dat imste ziekten en De regeering te Nanking verkeert den laatscen tyid nu niet bepaam m ecu plezie rige positie: zy Heelt zich ve verwerm naar vwee kanten. Ten eerste heelt zi te doen met één der periodieke burgeroorlo gen, die ambiJcuse generaals gemakkeiyk kunnen ontketenen. Under hen speelt Fcng, als liaast ahyd, een belangrijke rol en ook nu heeft hij zich weer tegen de oificieele autoriteiten gericht. Verschillende gevech ten zjjn geleverd met de Koeomintsjoen, het z.g. volksleger van Feng. Hoe de toe stand in China er precies uitziet, is onder tusschen ook nu moeilijk uit te maken. De regeering te Nanking is optimistisch en laat bekend maken, uat zij met haar bin- nenlandsche tegenstanders weldra afgere kend zal hebben. Lonuensche berichten hou den echter met betrekking tot Zuid China in, dat de strijdkrachten van Kiangsi, die samenwerken met de „ijzervreters" van Tsjang Fat Kwei, om zoo mogelijk. Kanton te veroveren, nog steeds op Woetsjau aan rukken, dat door het leger van Kwangtoeng is ontruimd. De niarine-autoriteiten van Kanton hebben de blokkade der riviei, stroomafwaarts van Woetsjau, aigekondioT en maatregelen genoiyen, opdat de Britsche vlootbelangen niet in het gedrang geraken. Om den opstand definitief den kop in te di ukken, moet Tsjang Kai Tsjek zich zelf aan ’t hoofd van een krachtig ieger hebben geplaatst en een bericht heeft zelfs reeds de ronde gedaan, dat de opstandelingen als gevolg van een gunstige financieele schik king met hen, bereid waren een einde aan de rebelli te maken. Dit laatste zou de Nankingsche regeering zeker op dit oogenblik te stade gekomen zijn. Tusschen Rusland en China is de oor log nimmer officieel verklaard, maar niet temin hebben in Mandsjoerije voortdurend gevechten plaats, waarby de Russen blijk baar aan de winnende hand zijn. Het sovjet offensief, waarby gebruik wordt gemaakt van alle moderne oorlogsmiddelen wordt met kracht voortgezet. De Chin rezen zijn tegen de Russen niet opgewassen en trek ken zich hoe langer hoe verder terug met verlies van veel manschappen: hetzij ge vangenen, hetzjj dooden. Zoo hebben de Chineezen achtereenvolgens Mantsjoeli. Dalainor en Hailar (Chailar) moeten prijs geven. Voor de ontruiming van laatstge noemde stad hebben de Chineezen echter de stad ïn brand gestoken. Aanvullende tele grammen behelzen bovendien, dat na een stryd van verscheidene uren de Russen erin slaagden een spoorwegstation te bezetten, gelegen op 270 K.M. afstand van Charbin. Blijkbaar willen de sovjet-strij-ikrachten zich ook nog van laatstgenoemde stad meester maken, om belangrijke onderhan- haar liand tegen den muur. Wie zei u dat u was? Maar Alix, wat ia er met je stem? Ik zou je niet herkennen. Ik ben het, Dick. O, zei Alix. Q, Waar ben je? In het „Wapen van Engeland'', zoo heet het toch, hè? Of weet je niet eens van het bestaan af van je doipsherberg? Ik heb vacantje ben hier can te visschen. Heb je bezwaar,, dat ik jullie tweetjes vanavond na 't eten kom opzoeken? Neen, zei Alix scherp, je moet niet ko men. Even een pauze, toen hoorde zij Dick weer spreken met een plotselinge verandering in zijn stem. Neem mij niet kwalijk, zei hij vormelijk. Natuurlijk wil ik je niet lastig vallen. Alix viel hem haastig in de rede. Hij moest haar gedrag wel zonderling vinden. Maar zij deed zonderling. Haar zenuwen H moesten wel heelemaal in de war zijn. Ik bedoelde alleen maar, dat wij van avond bezet waren, legde ze hem uit, en probeerde haar stem zoo natuurlijk mogelijk te doen klinken. Zou je zou je morgen avond niet willen komen eten? Maar Dick scheen het gebrek aan harte lijkheid in haar stem op te merken. Dank je wel, zei hij op denzelfden vor mei ijken toon, maar ’t ie ieder oogenblik mogélijk dat ik weer weg moet. Het hangt er van af. of een vriend van mij hier komt of niet. Dag Alix. Hij wachtte even en zei toen haastig op een heel anderen toonHet beste met je hoor kind. (Weitft v«rv»hrd.) 80

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1