Tweede klas Zetter Tweede klas Drukker Het ontwerp pachtwet. De wegen in de Krimpenerwurd Beurs van Amsterdam. tengevolge waarvan nog twee gebouwen op de plaate van het onheil vlam vlatte en af brandden. De paaaagiera konden zioh redden slechts twee peraonen liepen verwondingen op ter wijl de n/ecanacien, die vóór den val uit het vliegtuig sprong, een been brak. Een ander kroop nog. na het ongeluk, uit de brandende cabine, zijn verwondingen waren van weinig betekenis. Het toestel was op de vlieghaven TeteT- boro 's middags voor een proefvlucht opge stegen; toen het boven het Rooeevel t-terrein kwam. trad een motorstoring op, die de oor zaak van het ongeluk werd. De F 32 was voor den trans-continentalen passagiersdienst gebouwd. rilMSKfrLAlMJ. Verlaging van Tolmuren. De Europe esche douane-er. lente. Het Nederlwndsche comité. Sedert cenige jaren werken in het buiten land. onder den naam van Union douanière européenne (Europeesche Douane-unie) co- ïiHté's. die propaganda maken voor plannen om bet onderlinge liandeisverkeer in de lan den van Europa, door verlaging van de tol muren. gemakkelijker te maken. Deze Unie steunt het denkbeeld ent de regieringen in Europa door het aangaan van een collectief verdrag, tot onderlinge verlaging van de douane tarieven te doen besluiten. Deee actie krijgt bijzondere be tekenis door de conferentie, welke in het begin van 1930 te Genève zal worden ge houden. en waarbij het voorstel tot een wa penstilstand in den tarieven strijd aanhan gig wordt gemaakt. Naar men lioopt zal daarop een beraadslaging volgen over een collectief oontract tuaschen de staten om de tariefmuren te verlagen. Sedert korten tijd heeft zich ook hier te lande een comité gevormd om van adhaesie betuigingen blijk te geven Om beter te doen uitkomen, dat men denkt aan een gezamen lijke afspraak tto tariefsverlaging en niet aan de stichting van een tolverbond, waar uit zoo licht gevaarlijke politieke tegenstel lingen met buitenstaanders kunnen om staan. heeft men aan het Nederlandache comité den naam gegeven van Entente dou anière européenne (Europeesche douane entente). Tot dit comité zijn 'de volgende heeren toegetreden: mr. P J. Aaiherse. D. G. van Beuningen. S. v d. Bergih jr.. H. Colijn. E. Heldring. E. H Kvelage. mr. W M. van Larwchot. ir. A Plate, mr. dr. L. F. H Re- gout, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, dr M. P. L. Steenbergen, dr. ir. Chr. F Stork, prof. mr. F de yries. dr. ir. Th- v. d. Waerden en J. B. Westerdijk. GEMENGDE BERICHTEN. De moord aan 'iet Bezuidenhout in Den Haag. Naar verluidt, is K v. d. M verdacht van mo$rd op ïijevr. Odem aan den Beeuiden- houtechenweg, door de psychiaters volkomen toerekenbaar verklaard. De instructie in deze zaak is thans zoover gevorderd, dat eerstdaags de dagvaarding zal kunnen worden uitgebracht. De behande- ling^VQor de rechtbank kan nog dit jaar en wel eind December verwacht worden (Haagsehe Cour.) Meisje aangerand. Een dezer dagen heeft onder de gemeente Leuf (N.-B een laffe aanval plaats gehad op een 14-jarig meisje, wonende a«n de Midden laan te Breda. Deze vroeg een man den weg naar Roskam onder Princenhage en weid door dezen man. die haar een eind weegs be geleidde. ter hoogte van Bromberg op een stil gedeelte van den weg plotseling aangerand. Do man belette haar om hulp te roepen. Het •meisje slaagde er evenwel in los te komen, doch niet dan nadat zij enkele verwondingen had opgeloopen. Enkele tanden waren haar uit den mond geslagen De marechaussee te Breda stelde een onderzoek in en heeft den dader, den 22-jarigen landbouwer A. T uit Beek onder Princenhage, aangehouden De man heeft bekend. Ernstig ongeluk. Bij de nieuwe IJselbrug. Gistermorgen ia de 17-jarige schilder H Koopman, uit Kampen, die te schilderen zat aan het wegdek van de nieuwe IJsel- hrug. door een losgeraakten houten balk. die van een stealage boven in den boog viel. aan het hoofd getroffen Bewusteloos weid hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Hij beeft een ernstige schedel breuk men hoopt door een operatie zijn leven nog te redden. Koopman was eerst gisteren ann de brug aan het werk gegaan MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 28 Nov. Aangevoerd in totaal 2900 stuks waarvan 361 slacht varkens. Vette van f 0.40 0.41 i per pond levend met 2 pet. korting. Londcnscbe van f 0.36—0.37 p. p. lev. met i pet. korting. Zouters van f 0.39—0.40 p. p. lev. met 2 pet. korting. 973 magere var kens prijzen van f 35—60 per stuk 1412 big gen pr van f 15—25 p st. 13 runderen pr. van f 250 350 p. st. 64 nuchtere kalveren pr. van f 12—17 p st. 1 graskaif. geen not. 56 schopten pr van f 22—32 p. st 21 bokken en geiten pr van f 4—12 p. at. Handel in Londensche. Zouters en nuili- tere kalveren vlug. andere soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 28 Nov. - 207 partijen kaas. rijzen le kw m. r.m. van f 55—59. 2e kw. m r m f 55-55. zware tot f 69. Handel matig 776 ponden boter. Goeboter van f 1.15— 1.20 per pond Wtf'boter van f 0.95-1.00 p p Handel matig. 1^9 partijen eieren. Kipeieren van f 11—12 per 100 stuks. Eendeieren van f 7.508 00 per 100 stuks. Handel malig. Graanmarkt Gouda. 28 November. Granen Tarwe f 11.75-12 75. Rogge 8.50 .-8.75 GeTst f 10-11.50. Haver f 8 75-9 76. Erwten f 1416. Bruien boon en f 22—24 p«r 100 KG. TWEEDE KAMER. Een proef met luidsprekers. Werkloosheidsdebat. Het persoons- kaartenstelsei. Een aardige nieuwigheid werd gisteren in de Kamer beproefd: de versterking van het geluid der sprekers, die van af he* spreekgestoelte het woord voeren en voor ae pers en ook op de overige tribunes en in de loges vaak zeer etecht, of in t geheel niet te volgen zijn. Een aantal Philips-luirf- sprekers waren op oe tribune opgesteld: voor het spreekgestoelte hing een micro foontje en vóór het bureau van den Voor zitter stonden enkele doozen mei geheim zinnig gloeiende blauwe en oranje electri- ache lampen, die voor den stroon. moesten zorgen. En de proef is uitnemend geslaagd; sprekers, die ander» bijna niet te volgen zijn, waren nu met liet meeste gemak te verstaan. Eq thans de heden behandelde quaesties. Om te beginnen vermelden we, dat de posten voor de vrijwillige burgerwachten, den bijzonderen vrij willigen landstorm en de militaire politie met groote meerderheid zyn aangenomen, waarbij alleen de sociaal democraten, de vrijzinnig-democraten er ue heer Wijnkoop (CP.) tegen den eersten dezer drie posten (de beide andere zyn by zitten en opstaan ïangenoraer) nun steir. hebben uitgebracht. Geruimen tijd werd daarop in beslag ge nomen door de discussie over een memorie- post, tot invoering van een perroongkaai- tensteisel bij de bevolkingsboekhouding. Een tweetal afgevaardigden is voorts door den Minister bevredigd bij de afdee- ling Krankzinnigenvezen. Dr. Vos (lib.) klaagde er over dat geen gelden waren uit getrokken voor nazorg bij krankzinnigen. Do Minister wees op hetgeen op dit gebied reedB van particuliere z4jde. o.m. door het gesticht „Maasoord", wondt gedaan, doch verklaarde bereid te zijn van Rijkswet»* hierbij steun te verleenen. Mevrouw de Vries-Bruins (S. D.» betreurde, dat het laatste Jaarverslag over de krankzinnigen «erp'.eging van 1914 dateert. Een interessant debatje is nog gevoerd tuaschen de heeren Rutgers van Rozenburg H.) en Boon (lib.j over de vrnag of de Nederland sche Bioscoopbond, die zooals men weet, zich heeft neergelegd by 's Mi nisters bemiddeling in het bioscoopconflict in het Zuiden en dus nakeuring in centraal verband heeft aanvaard, in een adres, tot de Kamer gericht, terecht aanvoerde, da', zoodanige methode \an nakeuring in wer kelijkheid onwettig :s, omdat- oe Bioscoop wet den nadruk heeft gelegd op liet plaat selijk karakter van de nakeuring. De heer Rutgers van Rozenburg achtte deze bewe ring onjuist, de heer Boon was de tegen overgestelde meening toegedaan; de Minis ter achtte het, in zyn positie van bemidde laar, beter in deze juaestie hier geen party In debat over de afdeeling werkverschaf fing en steunverleening is de Kamer bly- \en Bteken; zy heeft het gebracht tot den aanvang van 's ministers antwoord. Wat was de algemeene strekking der ge voerde betoogen? Op één punt waren allen uitgezonderd de heer Wijnkoop! het eens: minister Kan verdiende groote hulde voor hetgeen hy op uit gebied, speciaal voor Drente, had gedaan, waarbij echter niet vergeten diende, dat het initiatief ten deze was uitgegaan van zyn ambtsvoor ganger, den tegemvoordigen minister Ruys de Beerenbrouck. Verder waren zoo wat alle sprekers het hierover ens, da', er thans wat minder aan werkverschaffing moest worden gedaan. Maar met die uitspraak bedoelden zij geenszins hetzelfde. Dr. Vos (lib.) meende, dat men niet eeuwig kon doorgaan met wegenaanleg en ontginning, ten koeten van het natuurschoon en be pleitte meer industrialisatie van de streken, waar werkloosheid heerscht. De heeren Bakker (C. II.j, Hiematra (S. D.) en Van den Tempel (S. D.) wilden echter voortgaan op den tegenwoordigen weg, de heer Van Voorst tot Voorst R. K.) achtte speciaa» voor Drente verdere ontginning uiterst nootFg en gaf uitdrukking aan zyn be zorgdheid, dat de minister op dien weg niet verder zou willen gaan, maar deze spre kers wilden niet gesproken zien van werk verschaffing, wat het idee van armenzorg opriep, maar van werkverruiming en wilden in verband daarmede geen onderscheid zien gemaakt tusschen le daarbij uitbetaalde loonen en de norm.üe loonen, voor soort- gelyk werk betaald. Venier gaven zy den minister in overweging bij rijkswerken ee»» zeker percentage werkloozen te werk te stellen (de heer Ebeis (V. D.) dee.de mede dat m Groningen iets dergelijks geschiedt). Met Idem kwam de heer Van den Tempel echter op tegen den aandrang van werk geverszijde om de werkverschaffing en de steunverleening in te krimpen. Dit was een tak van staatszorg, die niet mocht verdwij nen. 452e NEDERL. STAATSLOTERIJ, le Klasse. Trekking van Donderdag 28 Nov. 190.—: 214 100.—. 6349 «758 Prij'ze* van ƒ20. 94 1716 341 401 455 1038 1162 1193 1741 1746 1935 2010 2678 2796 2805 3022 8095 3361 4188 4337 4344 4528 4943 5663 6045 6513 6781 6856 6865 6964 7207 7280 7397 7597 7605 8889 7741 7828 7980 8018 8434 8780 9115 9140 9182 9901 9969 10424 10827 11154 11231 11376 11369 11818 11986 12539 13025 13260 13379 13590 13802 14002 14281 14524 14761 15024 15077 15249 15267 15445 15503 15546 15554 16672 15966 16374 16661 16983 17056 17181 17283 17566 17624 17649 18083 18308 18831 18375 18486 18977 19124 19858 19491 20020 20301 20461 20506 In de vergadering van de Holland- sche maatscaappij van Landbouw- Gisteren is in Krasnapolaky te Amster dam een vergadering van de Hcilandsche Maatschappy van Landbouw gehouden, speciaal gewijd aan het pachtvtaagotuk e«J de on twe rp-pachtwet. Met enkele inleidende worden geeft de voorzitter dr. Lovintc byna onmiddelijk na de opening het woord aan dan beer van VV(jnen. Rede van den heer van Wijnen. Spr. begint met zijn inleiding met er na drukkelijk op te wijzen, dat aan het pacht - vraagstuk groote schade "wordt gedaan, door het bréngen van dit vraagstuk in dé sfeer der politiek. De toestand wordt ei door verslechterd. Het pachtvraagstuk u een zuiver economisch vraagstuk, dat zui ver economisch moet worden bezien. Het zoeken van een oplossing langs politieken weg geeft aanleiding tot het- gebruiken van „dikke woorden" zooals spr. in verschil lende bladen «n geschriften heeft gevon den. Laat de landbouw niet toelaten, dat het waagstuk op een dergelijke wijze wordt be handeld, volgens spr. „mishandeld". Het vraagstuk moet bezien worden naar devraag: „Wat ia voor den boer het best?" Met daarnaast devraag naar het ad gemeen belang. Wat men bij den huurboer ziet geschie den is een algemeen verschijnsel als gevolg van de geweldige concurrentie. Zoowel de middenstand als andere groepen 'ijden on der dit versohjjnsel. By den arbeider helpt men door de staat Ook den huurboer uil men helpen, echter niet door den staat, maar ten koste van de verpachter. Ia t algemeen, hoewel spr. ook uitzon dering kent, meent men heeft de verpachter het volstrekt niet slechts in de maatschap pij? Zoo dit juist is dan zou de oplossing zeer eenvoudig zyn. lnl. meent echter, dat men zich hierom trent vergist en 'Ach al tn6 vergist heeft In strijd met de gangbaremeening heeft de pachter steeds dóór aMe tijden heen een la ge rente genoten van het belegde kapitaal lager dan effecten rente, lager ook dan de hyphotheek-rente. De kwestie, dat deg rond prijzen op hoog niveau worden gehouden wordt niet alleen veroorzaakt door den kooper-ge.dbelegge: inaar ook door den boer kooper. Dit komt aan het licht, indien men de pry zen verge lykt van een boerderij, waarvan de pacht- termyn nog niet is afgeloopen en een die direct aanvaarbaar is. De laatste is hooger in prijs. Deze factor brengt het groote gevaar voor den pachter, wanneer zijn positie ten koste van den verpachter werd verbeterd. De wegen welke .nen ter verbetering in kan slaan zyn of de rente van den ver pachter te verlagen of dat de grondpryïer dalen. Het zyn niet» alleen financieele bonden, die het grondbezit aan de verpachters bin den. Ook andere factoren brengen den Ka pitaalbezitter en toe te kopen. l£r '8 eer zekere aantrekkelijkheid voor hen in het grondbezit. Spr. waarschuwt tegen het te sterk tegen gaan van den liefhebberij. Spr. staat dan kort stil bij enke:e punten van het wetsontwerp, dat als het ware spelgeprikken bevat, die de aantrekkelijk heid van het grondbezit verminderen. Bij voorbeeld de kwestie van het doen uitvoe ren van de reparaties door den huurder op kosten van den verhuurder. Sp. meent dat we niet zoover zyn, dat we een arbei der in een fabriek of een dienstbode in de keuken het reeds willen toekennen op eiger. houtje verbeteringen aan te laten brengen OP kosten van den baas. Ook de verlenging van de inhuringster- injjn heeft zyn sympathie niet, zooals hij uiteenzet. De huurverlenging is ook een moeilijk heid waarbij het twijfelachtig is of de ver pachter interesse zsi blijven houden in het bezit, wanneer hij geen baas meer is on toe te laten tot de pacht wie hy wil en te breken met een pachrer, waarhy allang ge noeg van heeft. In de practyfc zal dit niet alleen het geval zijn met werkelijk slechte boeren. Er kunnen rich kleinere strubbelin gen voordoen, die maken, dat de eigenaar genoeg krygt van dm pachter. Ook het punt overdracht aar, familie beeft sprekers volle instemming niet, omdat te ver doorgevoerd, kan leiden tot te verre uitbreiding. De regeering mag niet meenen, dat ze met het geven dezer pachtwet een zoo danig werk voor den Nederlandschen Landbouw heeft verricht, dat ze daardoor terug blijft van noo-Jig zynde groote mid delen. Volgens spr. behoort dit pachtwet je h'ertoe geenszins. Voor eer deei vindt hy het eigenlijk prutswerk. Aan het eind van -.jjn inleiding geeft spr. den pachterstand in overweging met diepen ernst na te gaan of dit ontwerp hem b(j aanneming voordeelen maar daarnaast ook nadeelen brengen kan Spr. meent, dat hetgeen we noodig heb ben is: een juist inzicht in de democratisee ring van de geheele maatschappij. Ook wat dt landbouw betreft. Hiervoor is noodig een minister van landbouw, die geen politicus is maar iemand met uitstekende landbouw- eoonomische inzichten. In den ministerraad moet ook de landbouweconomie oen woord meespreken. Ook moet er gewelkt worden in de rich ting van een goed doorgevoerde en grondig bestudeerde emigratie. Hierna bespreekt den heer H. S. van Houten, secretaris vau den Bond van Land pachten het onderwerp. Spr. waardeert het ontwerp als eerste stap in de goede richting. Noodzakelijk is z. i. echter, dat belanghebbenden invloed krygen op de samenstelling der Pachtcom- missies, terwijl de taak der lasten moeten worden uitgebreid. Wat tijdsduur aangaat moet het continuatierecht cm beperkt zyn en het recht op vergoeding voor aangebrachte verbeteringen niet facultatief gesteld wor den. Prof. Dr. C. MIN DERHAND komt tot de cincïuaie dat het o. zich zeei wijselijk met de vaststelling van de pacht door de overheid niet inlaat. Spr. acht dit daarom zoo goeu, omdat vaststelling van de pacht door de overheid of door verplichte arbitrage alleen zin heeft als men den pachter tegelijkertijd het t g. continuatie-recht geeft. Onzekerheid van het gebruiksrecht van den pachter vormt één der zwakste plekken van het pacht stelsel. Gelukkig echter leert de ervaring, dat er in de meeste streken van ons land en vooral in Hollai.d de meeste pachten jarenlang, velen tot hun dood toe, op hun hoeven kunnen blijven. Gaat men terwill* van een n.inderheiu van ongewenschte toestanden by verpach ting aan alle pachters een continuatie- recht geven dan vreest inl met de Staats commissie Pacht, dat men de goede verhou ding, die er in verreweg de meerderheid der gevallen bestaat grondig zul bederven. Gevolgen hiervan zullen zym, vreest spr. het verkoopen door de bonafide verpachters op groote schaal, waardoor de grond óf im Ivanden zal komen van personen of N.V„ die met de wet in de hand den grond zhllet trachten zoo voordeelig mogelijk te ver pachten of zullen laten explorteoren door zttbazen, waardoor liet mee rondeel der pachters er *lech%r aan toe zal zyn, terwijl in de tweede plaats er een kunstmatige druk op de grondprijzen zal worden uitge oefend. Allen, wier eigen boerderij met hypotheek belast is zuilen hiervan nadeel ondervinden. Noodgedwongen zullen vele boerderijen, die dan /uilen blijken geen vol doende overwaarde w. bezitten moeten wor den verkocht. By het debat dat volgde werden geen nieuwe gezichtspunten geopend. De algemeene indruk is, dat de meeste sprekers zich ten volle bewust waren, dat ingrijpen in de slechte pachttoestander. door wettelijke bepalingen met groote voor zichtigheid moest wórden beschouwd. Van daar, dat de meesten het met de algemeene Strekking van het butoog van den heer van Houten niet geheel eens konden zyn en dus zyn stellingen het meest werden aangeval len. Het conti nuatii-recht was voor verre weg de meeste sprekers te ver gaand. Som mige afdeelingen Van de Hollandsche My. van Landbouw en ook personen waren niet erg enthousiast over de pachtwet. Betreurt werd byna unaniem, dat tie poli tiek zich van het pachtvraagstuk heeft meester gemaakt en men daardoor het eigenlijke landbouwbelang uit het oog dreigde te verliezen. TOONEEL. De komedie der paarlen. Spel in vier bedryven van Bruno Frank. Het Vereemgde Tooneel heeft gister avond in den Schouwburg ten toonee.e ge- biacht „De komedie der paarlen" een spel in vier bedrijven van Bruno Frank. Erwin Siethoff nteft zijn mooie, lieve, jonge vrouw Vera een onschatbaar kost baar paariencollier "geschonken, maar toe: hy een liefdesbetrekking had aangeknoopt met een mooie gescheiden vrouw,. Cora Retry, heeft hij het echte cbllier van zyn vrouw verwisseld oor een imitatie-snoer, et. zyn minnares dat echte gegeven. Een jonge man Peter Mack, heeft 3 jaar lang, zonder aan huar voorgesteld te zyn, uit de verte Vera aangebeden, en Krijgt op eens, aJs hy in den schouwburg Cora ziet met precies zoo'n collier als zyn aangebe dene, een vermoeden van de situatie. Hij laat zich aan Siethoff voorstellen, wordt op een diner genoodigd, laat door een vslsch telefoontje na 't diner Erwin uitroepen, er komt, gemaskerd, rn met een kinder pistooltje, dat zy voor een echte revolver aanziet, het collier van de weerloos alleen- gebleven vrouw stellen; ars een gerouti neerde inbreker. Stelen, de gewikste lezer begrypt het al, om by Cora, die hy goed kent, nstig het echte weg te nemen mi het valsche er voor in de plaats te legge.i, en om dan dat echte weer aan Vera te bezorgen. Arrestatie, hla- meering, alles wil hy voor de geliefde vrouw wagen. Hij uoet haar trouwens in <le 2e acte, nu hy eemr aal weet dat Erwar haar bedriegt, een liefdesverklaring, in eer zeer fyn gehouden gesprek. Het einde voorziet ieder, op ee,i gegeven oogemblik liggen beide paarlsnoeren op Vera's tafel. Aan de daardoor ontstane Fijnlyke situatie maakt Petersen eind. Er win gaat met het échte collier terug naar Cora, daar Vera er toch geen pry'E meer op stelt. Vera ontroerd aoor zooveel toewij ding, valt Peter Mack in de armen. Cees Laseur speelde den gentleman-inbre- ker perfect, later was hij zoo echt jongens achtig by het omwisselen van het collier bi' Cora dat hy de heelc zaal voor zkh won. Minny ten Hove was uitnemend als de jonge vrouw die zich verongelijkt voelt. Fr ging van haar gedistingeerd spel een groote bekoring uit. Bob Gerardts was de echtgenoot, die zijn bekoorlijke en intelligente jonge vrouw be driegt met Cora,door Mevr. Ranucci-Beck- man vertolkt die in haar wezen, doen en li ten niet den indruk van een verleidende minnares vermocht te vertolken. EEN PROTESTVERGADERING. Te Krimpen aan den IJasel is gisteravond een druk bezochte vergadering gehouden vanwege de plaatselijke afdeeling van den tond van autobusondernemers, hoofdzakelijk uiet het doel om te komen tot de oprichting van een commissie, van welke de teak zal rijn, actie te voeren ter verkrijging van da noodzakelijke verbetering van de wegen in de Krimpenerwaard, van de verbinding met Rotterdam en Dordrecht, en propaganda te voeren voor een overbrugging van den Hol- Iandsdien IJasel. Indien, zoo luidde de convocatie, de verga dering te Rotterdam zou zijn gehouden, dan zouden de bezoekers in totaal tusschen da f 700 en f 1000 aan veergeld te betelen heb ben gekregen Dit ter illustratie van den toestand in welken de bewoners van de Krim penerwaard verkeeren. De vergadering werd geleid door den heer J. Aalbers. burgemeester van Krimpen aan den IJasel. en zij werd o.a. bijgewoond door enkele burgemeesters uit de Krimpeoer- waard. In zijn openingswooni heeft de heer Aal bers er de aandacht op gevestigd, dat het aanvankelijke plan, om den IJasel te over- brugeen, op den aolitergrond dreigt te gera ken. De verbinding van Amsterdam met het Zuiden wordt thans gepropageerd via Schoon hoven, de Kanier van Koophandel heeft in een adres zich uitgesproken over de verbin ding van Rotterdam met het Zuiden en Oos ten en daarin is van een brug over den IJssel geen sprake, de Kamer van Koophan del van Gouda, heeft eveneens in haar ad vies over interlocale verbindingen niet met de belangen van den Krimpenerwaard reke ning gehouden. In deze omstandigheden ziet spreker oen groot gevaar voor den Krimpe, nerwaand. Het woord is daarna aan den hoer Kraak Steenman uit Amsterdam, secretaris van den bond van autobusondernemers De we gen in de Krimpenerwaard schreeuwen om verbetering, zoo zei spreker Wie van Rot- terdaan naar Capelle komt per autobus, voelt weldat hert met de wegen aan die zijde van de rivier nog lang niet in den haak i» Daar na volgt de gevaarlijke overtocht met het veer. waarop steeds maar zooveel mogelijk wordt geladen, om toch maar zooveel moge- lijk aan iedere reis te verdienen. Maar komt men dan aan dezen oever, dan begint de el lende eigenlijk pas goed. De wegen zijn pap- perige maasa's, vol kuilen en gaten. Het enorm toegenomen verkeer heeft de noodzakelijkheid geschapen de wegen te verbeteren en vooral ook om nieuwe wegen aan te leggen Maar dit eisclit veel geld en daarom is het instituut van de wegenbelag. fing in het leven geroepen. Op 1 Mei 1927 is deze belasting voor het persrt gelieven en wat hebben de automobilis ten voor hun geld» gekregen5 Men mag niet klagen, e» is veel gedaan.» Als voorbeeld noemt spreker den weg van Eindhoven over Roermond naar Maastricht, den weg van Breda via Rozendaal naar Zeeland eq de wegen rond 's Gravenhage. Maar daar staat tegenover dat er heeile streken zijn waar letterlijk geen steek gebburt en tot deze categorie behoort de Krimpenerwaard. De huidige toestand ie onverantwoordelijk het is levensgevaarlijk om bij regenachtig wee! over de dijken van de Krimpenerwaard te rijden en toch moeten dag in dag Uit, de vrachtauto's en de autobussen en tal van particulieren auto's over die dijken rijden. Een paar' tollen ontbreken er eigenlijk nog aap, om er heelemaal een oud-Vaderlandsche toestand van te maken In dit verband merkt spreker op, dat het in hooge mate onbillijk is, dat tollen gehandhaaft blijven nu de we genbelasting is ingesteld. Als voorbeeld noemt hij een autobus-ondernemer in de buurt van Utrecht, die met tien wagens rijdt en die, behalve jaarlijks een kapitaal aan wegenbelasting, ruim f 12.000 aan tolgeld moet betalen. Het woord was daarna aan den lieer P E. Pediux, die als vertegenwoordiger van den A.N.W B optrad en hert rijkswegenplan en het provinciale wegenplan nader toelicht» Wat het provinciaal wegeuplan betreft voor de provincie Zuid-Holland, merkt spr. OP, dat ook hierop enkele wegen voorkomen welke voor de Krimpenerwaard van groot belang zijn Daartoe behoort in de eerste plaats de reeds genoemde weg van Capelle aan den IJssel naar den geprojecteerde nieu we rijksweg Rotterdam—Gouda. Voor de naaste toekomst zijn gelden uit getrokken voor de voorloopige verbetering van bestaande wegen en daartoe behoort ook de weg Gouda- Schoonhoven, via Ammer- stol. De wegen op den IJssel- en den Lekdijk worden evenwel niet genoemd, èvenmin nil de wegen welke plaatsen in dien polder on derling verbinden. Zij behooren tot de z.g tertiaire wegen en daaraan wordt voorioo pig niets gedaan. Hierin schuilt een groote onbillijkheid en vele autoriteiten voelen dit ook wel. Er is dan ook al bepleit^ om voor d# niet op het provinciaal wegenplan voorko mende wegen gelden uit te trekken. De pn- derhoudsplichtigen moeten worden geholpen Niet alle wegenbeheerdera zijn wegbehefi- ders Dit kan en mag men niet vergen. Bij de gedachtewissel mg merkte der heer van Oordt, burgemeester van Krimpen aan den Lek op dat de Krimpenerwaard het stief kind ie Voor deze waard is van het grootste belang, dat er een weg komt van Rotterdam via Krimpen aan den IJssel naar Krimpen ann den Lek. daar deze weg dreigt er nooit te zullen komen, omdat er vele belangrijke tegenstandsters zijn. De eene is de Kan.ST van Koophandel te Rotterdam, die bet le- lang van Rotterdam ziet vooral in het zuiden en niet in een verbinding met het Oosten De andere is de gemeente Dordrecht, die eiacht dat de weg van Rotterdam naar het Ooetan van het land gaat in deze gemeente. Wie van Krimpen aan den Lek naar Rot terdam wil reizen, doet over den afstand van 12 K M ongeveer een uur. Dit ken schetst voldoende den slechten toestand. Maar er is meer. De Voorgemeen ster van Krimpen aan den IJssel geeft aich den laat- sten tijd veel moeite den groepten teelt in de ze atreek te bevorderen. Men moet evenwel een afzetgebied voor de producten hebben. Goacurreecen op de veiling te Rotterdam is niet mogelijk, omdat het veer een te hooge belasting vormt. Voor Rotterdam kan de Krimpenerwaard een prachtige voorraad schuur zijn. Het veer en de slechte verbin ding vormen evenwel een zeer groot bezwaar Daarom stelt spreker voor een motie aan te nemen, waarin er bij Gedeputeerde Staten wordt aangedrongen, bij de volgende ver pachting van het veer, en aorg voor te dra gen, dat de tarieven worden verlaagd. Als tweede motie stelt spreken voor een adres tie richten aan de commissie Van Boe- yen de rijkscommissie van advies voor de uitbreidingsplannen van den volgenden inhoud de bond van autobusondernemers te Krim pen dan den IJssel, enz. besluit deze com missie in kennis te stellen, dat naar het oordeel van de vergadering, de aanleg vau een vaste oeververbinding, tuaschen de Krimpenerwaard en Rotterdam door den bouw van een brug over den IJssel nabij de buurtschap Keten en liefst zoo zuidelijk mogelijk, geprojecteerd, als levensewch ia te beschouwen voor de betrokken streek die nu slechts over een tijdroovende- en niet economische verbinding beschikt en voor Rotterdam wegens de economische ont sluiting van een achterland, ten Oosten van deze wereldhaven gelegen De vergadering is van oordeel, dat zulks onafhankelijk van het rijkswegenplan. als urgent is te beschou wen. Dr Beekenkamp, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland merkt op, dat de Krimpenerwaard te weinig besteedt aan de verbetering van de wegen in deze waard. Men moet eens vergelijken met wat de provincié aan haar wegen doet. Met betrekkelijk wei nig koeten is veel verbetering in den toe stand te brengen. Van deze vergadering moet. aldus spreker, een eoo krachtig moge lijke aandrang uitgaan op hel Hoogheem raadschap. Spreker geeft naar aanleiding van een vraag van den voorzitter toq, dat de Krimpenerwaaró. ten opzichte van andere dericn van de provincie Zuid-Holland mis deeld is. Het zal heel moeilijk zijn, nu het provinciale wegenplan eenmaal, is vastge steld, daarin verandering te brengen ey het zal zeker niet gemakkelijk vallen, om alsnog een óaeuwe weg daaraan toegevoegd te krij gen. De h«er Peaux zegt. op een vraag van bur gemeester Van Oordt, dat een goede verbete ring van de wegen over den Lek en den IJs- sekhjk zou zijn te krijgen, indien men het systeem toepast, dat ook is gebruikt bij den Haastreclitschen dijk. Daar heeft nieh een teerslag-systeem toegepast. Overigens zal de wegencommissie van den A N W B. gaarne van advies dienen. Vervolgens woren beide moties van burge meester Van Oordt in stemming gebracht. Zij worden met algemeene stemmen aangeno- Daarea wordt besloten een oommissie sa men te stellen. Deze commüasie zal bestaan uit «ie burgemeester» van de gemeenten is de Krimpenerwaard en een aantal ingezete nen uit fedeTe gemeente. STADSNIEUWS. RADIO NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum; 5.30 Dinermuziek. 6.45 Land. en tuinboywhalfuurtje. 7.15 Cursus Fransch. 8 00 Gramofoonplateo. 8.15 Abonnementsconcert Concertgebouw te A dam na afloop tot 12 uur Dansmuziek uit Amsterdam. Huizen 5.00 en 6 00 Causerie. 6.30 Orgelconcert. 7.30 Cursus Maleisch. 8 00 Concert der Arnh. Ork. Ver. Daventry 7.05 Russische liederen. 8.06 Hallé concert. 8 20 Concert. 9.40 Pianorecital 10.40-12.20 Dansmuziek. De belangen der radio-luisteiaai». Een vergadering in Den Haag. Gisteravond is te 's Gravenhage een ver- gadermg gehouden op uitnoodiging van het comité ter behartiging van de belangen der luisteraars in den Algemeenen Omroep zon- dw voorkeur voor politieke of godsdien stige richting. Na een inleidend woord van den heer J. M. de Graaf, hield de heer J. Oorver, lid van het dagelyksch bestuur der A.V.U.O., een korte voordracht over het Unifrequen- Üe-systeem, den z. g. n. Gleichweüen- omroep. Spr. herinnerde eraan, uat h'.t Gleich- weklenplan van de A V.R.O. is voortgespro ten uit den gedachtengang, dat dit een mid- is, dat alleen toegepast dient ie worden »«ien van de politiek afhankelijke instan- "en, die in een land als het onze het bewind voeren, niet den wil en den moed hebben om te sanstioneerer. wat de A.V.R.O. haar r«ht acht. Wjj zouden, aldus de heer Corver, in Paats van één sterken centralen zender op «en langere golflengte, een aantal kleine Plaatselijke zenders op een vrye golf in de urt van 200 m. kunnen oprichten en elk zou bi een bepaalden kring goede u vangst kunnen geven. Teneinde vervor- W* in,de tusschen gebieden te vermijden, Du t iwf6 'n samenwerking me: wnu- ^ec^nici een uitweg gevonden, 1J één stelsel van uni\re«juentie l ors y®r('t toegepast, doch twee met e!- verbonden groepen van unifrequentie- W, om 011 om verschillende golf- gten toepassen. v Rede dr. Molthuysen. yqJju r ^eeft <*r- Molthuysen, onder- mrtLvÏÏ. 06 A V-R-°- ^sproken over deling, bet doel en het streven *r vereeniging. GOUDA, 28 Nov. 1929 Gemeentelijke vergoeding aam de R.K. school voor Gew. L. O. aan de Spieringstraat. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor in te willigen oen verzoek van het bestuur van de R -K. school voor gewoon lager onderwijs aan de Spienngetraat, om een subsidie groo^ f 455 83, bestemd voor de ge meenschappelijke betaling door Rijk en Ge meente van een zevende leerkracht Een voorschot op de (gemeentelijke vergoeding voor de school van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Vrye scholen op Geref. Grondslag. B. en W. stellen den Raad voor te voldoen aan hét verzoek van hert bestuur van de Ver eeniging tot Stichting en Instandhouding van Vrije Scholen op Gereformeerden grond slag. om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. Het bedrag van dit voor schot bedraagt f 84.09. Een attractieavond van.de Goudsche H. B. S.-vereeniging. De Goudsche H. B. S.-vereeniging ho.udt Zaterdag 30 November a.s. des avonds 8 u. een attractie-avond in de zaal Kunstmin Van Sociëteit „Ons Genoegen. Ken Muziekavond. Mtn schrijft ons Het was een goede gedachte van den lieer Henri de Man om voor familieleden en vrienden zijner talrijke leerlingen een voor drachtavond te organiaeereu. En het groot aantal aanwezigen gisteravond in de „Re- unie -zaal leverde bot bewijs dat de uitno diging daartoe op prijs gesteld en de bedoe ling daarvan begrepen werd. Dit deel toch was zooals den h<?qr "D. Bijlsina. die den avond mot enkele toepasselijke woorden in leidde, zeide aan ouders etc. streeren de muzikale prestaties lingen. Aan de uitvoering van het programma, dat niet' minder dan 26 solo- en eusemblenum- mers voor zaxfg, viool, piano en orgel be vatte, werd door een 20-tal debutanten deel genomen. Natuurlijk zouden er aanmerkin gen te maken zijn, doch bij een intieme avond ais deze is de stem der critiek het zwijgen opgelegd, en kuuheu wij slechts constateren dat hier het doorslaand bewijs geleverd is dat in het onderricht systeem zit, dat niet alleen aan techniek, doch zeer zeker ook aan voordracht en phraseering de noodi- ge aandacht gewijd wordt. Kortom, het ge heel maakte den indruk van degelijkheid, ernst en eenvoud. En dat een eu ander op prijs gestteltl werd, bewees het hartelijk ap plaus dat na iedet nummer spontaan op klonk in de zaal. Deze avond is dan ook ge worden tot een succes voor den heer De Man, die als organist van onze Sint Jan roods lang zijn sporen verdiend heeft, doch nu bewijzen kon wat hij als paedagoog pres teert. Deze eerste resultaten vermochten een uitstekenden indruk te maken, en wij zien met belangstelling een volgenden avond te- Een aanrijding. Op de Fluweelensingel heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus van het stadsverkeer ©n een vrachtauto van de was- scheiij „de Pelikaan" alhier, doordat beide bestuurders elkanders signalen hoogstwaar schijnlijk niet hebben begrepen. De politie stelt een onderzoek in. Kantongerecht. De vliegenier die kunstviuchlen boven Zevenhuizen uitvoerde. In de heden gehouden terechtziting weid behundeld de zaak tegen A. G. van T. te öoesterberg. die in verzet was gekomen van liet vonnis van den Kantonrechter bij er- stek gewezen, waarbij hij veroordeeld was tot een boete van f 10 subs. 5 dagen hech tenis op grond van hert foit dat hij boven de bebouwde kom der gemeente Zevenhuizen Ikunstvluch-ten heeft gemaakt, hetwelk in strijd 'is met art. 55 van het Luchtverkeers- reglement. Verdachte bestreed de getuigenis van den verbalisant op grond dat de getuige vanaf den grond niet kan waarnemen dat eep vlieg tuig rich precies boven de bebouwdfe kom eener gemeente bevindt, vooral niet omdat de bebouwde kom der gemeente Zevenhui zen slechts een honderd meter groot is. De zaak werd aangehouden tot elf Decem ber a.s teneinde een deskundige te hoor en. Water en melk. Verder werd nog behandeld de zaak tegen D B. te Moordrecht, die terecht stond op grond van hert feit dat hij als verkooper van melk, melk had verkocht welke uiet voldeed aan de enachen in het melk besluit genoemd. Nadart een monster was genomen en dit was onderzoabt, bleek, dat er een vrij groote hoe- Veelheid water bij was gedaan. D© A. M. vorderde voor verdachte een veroprdeeling van f 100 boete, te vervangen door een hechtenis 'bij niet-betaling van 10 dagen. De Kantonrechter veroordeelde de verdach te tot een geldboete van f 50, bij niet-betaling te vervangen door een hechtenis van tien Uitspraken. Verder werden nog de navolgende uitspra ken gedaan: Wegens o-tfertreding wapenwet M. J. te Gouda f 10 subs 2 w. t. s. met verbeurverkl. van het in beslag genomen wapen Wegens overtreding motor- en rijwielregle- ment: J. P. N. te Gouda, vrijspraak; W. van B. te Gouda f 5 subs 2 d. h.J P. te Gouda f 3 subs. 1 d. h P. van 't V. te Gouda f 2 subs. 1 d. h. Wegens opgeven van een valsche naam en overtreding motor- en rijwielreglemeat: H. B. G. te Zegwaart f 15 subs. 2 weken tucht school en 3 x 3 subs. 3x1 week tucht school. Wegens overrtr. binnenaanvaringsregle- ment: P. v. d. E. te Gouda f 5 subs. 1 d. h. Wegens overtr. keuringsverord. te Gouda H. G. te Waddinxveen f 20 subs. 5 d. h. Wegens overtr. arbeidswet. J. A. 8. te Gouda f 1 subs. 1 d. h. Wegens overtr. Ongevallenwet F. C. B. te Gouda f 2 subs. 1 d. h. Wegens overtr. art. 453 W. v. 8.: Th. B. te Zevenhuizen f 5 subs. 2 d. h.8. de 8. te Workum f 5 subs. 2 4. h.A. de J. te Gouda f 5 subs. 2 d. h. Wegens overtr. art. 38 leerplichtwet L. V te Moordrecht f 2 subs. 1 d. h. Wegens overtr. art. 19 par. 3 der leerplicht wet: A. B. te Gouda f 3 subs. 2 d. h M. van V. t* Bleiewijk, schuldig zonder toepas sing van straf, J. R. te Gouderak f 3 subs. 1 d. h. Wegen? overtr. spoorwegwet-. F. O. te Lek kerkerk f 50 aubs 2 d. h Wegens overtr. alg. pol. verord te Lange Ruige Weide- K. W. te 's-Heerenberg f 1 subs, ld h. Wegens overtr. art. 64 der spoorwegwet H. A. V te Buren f 8 subs. 2 d. h. Wegens overtr. ijkwet: G. D., B. 8. en A. van B. allen te Nieuwerkerk aan den ijsel f 1 subs. 1 d. met verbeurdverkl. van de in beslag genomen maten. Burgelykrtt Stand. GEBOREN: 22 Nov, Sonjn. d. van J. Meijer en 8. van Vliet. t. Tiendeweg 5. 23 Nov. Andreae Johannes. 2. van H F Vreeswijk en O. 8. van der Grant. J. van' der Heijdenstmat 24. 35 Nov. Geertrui Johanna Christina, d van J. de Jong en J. 0. Akkerman, IJssel. laan 145. 26 Nov. Gerarda Johanna, d. van Nieuw- poort en H. Hofman, R. van CatBweg 61 27 Nov. a. van Th. VertSj en J M. van der Veer Karn.sloot 175. GETEOrWD: 27 Nov. A. Verhoef en C. Bruijniks. W. Everting en A. Boetekecs. - A. van Straaten en J. C. Snaterde. J. M. Wout en C. W. Haaa. - J. van Zutphen en J. B. Hei. H. de Jong en E. M Hoe- vens. OVERREDEN: 25 Nov. Antonia Praüfcna van Teijen. 3 w Groencweg 57. 26 Nov. Anthonia Vormeij, wed. T. van Vliet. 69 j.. Kleiweg 86. Agenda. Elke Vrydag in Nov. en Dec. 8 uur Soc. „de Réuyie" Indische lering. 30 Nov., 8 uur. Zaal Concordia". Uitvoering Zangver. „Gouda". 0 Nov. 8 uur. Soc Ons Genoegen. Goud sche H.B.S.-verecniging. Attractieavond. 3 Dec., 8 uur. Soc. de Réunie. Volksuniver siteit. Het Haagsche Strijkkwartet. 2 Dec., 9 uur. Soc. de Réunie, bovenzaal. Ledenverg. Nutsdepartemeut Gouda. 4 Dec. 8 uur Gebouw Daniël Cursus E.H B-O., onder leiding van Dr. Montagnc. 18 Dec 8 uur GeBouw Daniët E H B.O.-Cur sus. onder léiding van I)r. Evers. Apothekersdienst. De apotheek van den heer A. H. Teepe. Gouwe 136, zal tot en met 29 November, be nevens den daarop volgenden nacht ge opend zijn na 8 uur des avonds (des nachts échter alleen voor recepten). UVT »NN OMTRICK Tot lecraar in de Duitsche taal en letter kunde aan de christelijke H.B.S. te Alphen aan den R(jn, is benoemd de heer A. Tep- pema te Utrecht. De gemeenteraad heeft de begrooting voor 1930 goedgekeurd tot een bedrag van 794,533 aan inkomsten en uitgaven. Be sloten werd het tarief der electriciteit van 22 op 20 ct. per K.W.U. te brengen, ten behoeve van buitengewone werken 22.000 te reserveeren en 20.000 te storten in een stratenfonds. Naar aanleiding van een adres van 42 plaats, vereenigingftn tegen de vermakelijk heidsbelasting, werd besloten deze aan merkelijk soepeler toe te passen. BERGAMBACHT. Bij burentwist plotseling doodgebleven. De 28-jarige juffrouw N. M. S. alhier maakte zich Zaterdag bjj oen burenruzie zoo overstuur, dat zij plotseling -lood bleef. Zy was bezig 'de stoep aan den waterkant achter het huis te doen en gebruikte daar toe het heUtere water uit een voorbijatroo- mende wetering. Een dienstbode van de daar achter wonende familie K„ die reeds langen tyd niet overweg kon met de fami lie S., gooide om te plagen, vuil zand in het water. Naar aanleiding daarvan ont stond een woordentwist tusscher de twee vaarop ook die meesteres van de dienst bode afkwam. Deze wierp nog moer zand in het water en begon te schelden. Mej. S. wilde daarop antwoorden, doch was zoo ze nuwachtig, dat zij op een gegeven oogen blik geen woord uit kon brengen. Zij begon tc wankelen, strompelde naar binnen er. viel dood neer. By geneeskundig onderzoek bleek, dat zy een bloeduitstorting in het hart had gekregen. In het geheele dorp heerscht verontwaardiging tegen dè beidé? vrouwen. (Tel.) Door de architecten C. en P. P. Kok, werd alhier aanbesteed het bouwen van een transform at orengebo' iw voor het electrise tt bedryf. Ingeschreven werd door de Erver G. de Vreugt voor 2100; C. v. d. Mener voor 2174 en gehr. Dq Jong voor 2214. De gunning werd aangehouden. De begrooting van bet Algekieen Armbe stuur alhier, voor het dienstjaar 1930 te door den Raad dezer gemeente goedgekeurd tot een bedrag van 10015.98 in ontvangst en uitgaaf. By beschikking van den Minister van Defensie is met ingang van (Febiuari 1930 aan den dienstplichtige ven de lichting 192? K. Ravensberg alhier, voorgoed vrijstelling van den dienst» verleend, wegens kostwin nerschap. MOORDRECHT. Tot onderwijzer aan de Bjjz. School is benoemd de heer P. J. Franken Jr. te Bot terdam. 1 Op de eieren veiling waren aangevoerd 647 eieren. Men noteerde voor kippen leren van 8.10 tot LLOO'en voor eend- eieren van 7.35 tot 8,35, alles per 100 stuks. WADDINXVEEN. In de vergadering van den Gemeente raad werd o.a. een stuk van de oude school aan het Dorp verkocht aan de meubel fabriek der a. Modderkolk en Dys, terwjj! de heer Riedemana vergunning kreeg een schuur meer dan 10 meter van een open baren weg te bouwen. Werd besloten d3 thans geldiide scbool- geldverordening te bestendigen to*, de lager onderwijswet op dit punt za' zyn gewijzigd. Aan den heer vun Vliet werd yerkocht plm. 6 Meter gevel breedte van het bouw terrein der gemeente aan de Burgem. Trooststraat voor een pryts van 100 per strekkende meter. De spiegelruiten in het Raadhuis worden voor vernieling verzekerd by de Onderlinge Glasverzekering „Samenwerkirg voor 23.50. De termijn van ontruiming van de pa» den wryk G no. 16 er. 17 werd verlengd tot 1 Maart 1930. Op voorstel van B. en W. werd aan den heer van Erk van Vcenendaal panden wijk C 16, 17, 19 en 21 verkocht voor een pry* van 1200. De heer Fafianic opent daarna de alge meene beschouwingen over de b^grootint; met en compliment ver het financieel be leid aan B. en W. en de ambtenaren. Spre ker bepleit de wensehelykheid, de opcenten der vermogens belas"ng tot 100 op te voe ren. Voorts wenscht hij gaarne een vaste ralaris-regeJing voor het persone ïl der ge meente. Organisatie is hiertoe het aange wezen middel! De heer Van der Jiee brengt dank aar B. en W. voor het antwoord op versdhilier.- de uitgesproken ver'angens mede namens de financieele commissie. De heer Van den Berg bespreekt ver schillende posten, die zyn inziens konder. vervallen. In totaal zou dit een verlaging der uitgaven van circa 9000 boteekerter Hierna voeren de lieer Jac. van Tol er My Hykoop nog het woord di zich tot oi - merkingen in het algemeen beperken. De Voorzitter beantwoordt hieri.a de ver schillende sprekers op vlotte en duidelijke wyze. Hy is evenals ue heer Fafianie voor verhooging der opcenten op de vermogens belasting. Wat de critiek in het algemeen betreft, wijst spreker er op, dat 7/8 van den raad critiseert, doch vraagt men eens het oordeel van iemand, die b.v. acht jaren uit Waddinxveen is geweest en au terug komt, dan hoort men, dat zoo iemand ver stomd staat over wat in dien tijd is tot stand gebracht. En dan is het niet geschied door den raad, doch vrijwel meestal op voorstel van B. en W. en niet op voorstel van de een of andere fractie. Wordt besloten voor het bouw en woning toezicht een ambtenaar aan te stellen in verband met uitbreiding der gemeente, waardoor een vee! ty'droovend toezicht ont staat. ALs zoodanig wordt benoemd met 9 stemmen en 4 blanco de heer P. D. Stuu1- man, architect alhier en wel voorloopig voor den tyd van een jaar. Ook wordt ter sprake gebracht de wen- schelijkheki van afscheiding van de alge meene begraafplaats van den openbaren weg door slootdemping en plaatsen van een afrastering. Hiervoor is evenwel geen meerderheid te vinden. Sommige leden achten het wenscheiyk, dat ook in het Dorp een klok geplaatst wordt tot gerief van de bewoners van dat gedeelte der gemeente. Veel stof. tterd op geworpen door het voorstel van déh heer Fafianie om inplaató van 40 Opcenten 100 opcenten te heffen op «le vermogensbelas ting. Het voorstel werd verworpen. Nadat alle posten een voor een onder den homer zijn doorgegarui, wordt de gemeente- begrooting zoowel ,4e gewone als de kapi- taaldienst met algemeene stemmen aange nomen. Hetzelfde geschiedde met de begroothm- voor gas, water en electriciteit. luchtvaart. Het zevende postvliegtuig naar Indië vertrokken. Hedenmorgen om 7 uur le «le P H.A.E.N. het zevende postvliegtuig naar Indië. van •k'hiphol vertrokken. De bemanning be stood uit de piloten Hoer, Wiersma en den meca nicien Nader Onder de belangstellende» waren cenige heeren van de directie der K L. M. en familie en vrienden van de vortrek- kenden. 8>dRT~RN'weD8TRIJDKN. korfbal; Korfbal in Schoonhoven. „De Schoonhovensche Kweek". De leerlingen van de Rijkskweekschool te Schoonhoven hebben opgericht een korfbal club met den naam ..De .Schoonhovensehe Kweek". Eenige jongelui hadden het plan opgevat eens te gaan korfballen Zij waag den het enkele sterke olube uit den omtrek aan te vragen. Aangemoedigd door de schit terende successen van die wedstrijden, werd* besloten over te gaan tot oprichting eener club. Het bestuur u ate volgt samengesteld li. P. van Boliemeu te Gouda, voorzitter, G. J. H. de Vries te Schoonhoven, secreta ris, Al.de Jong te Gouda, penningmeester, terwijl de directeur der Rijkskweekschool, de neer W. Brouwer, zjuh een benoeming ais eere-voorzitter liet welgevallen. Do club beeft tot speelterrein de beschik king gekregen over het Bastion aan de Wal. dat daarvoor uitstekend geschikt is. Het ligt in de bedoeling om het voJgesid seizoen te gaan spelen in de Goudsche competitie. Aan gezien reeds mooi weck gepresteerd te tegen sterke clubs uit de omgeving en «ie. «dub over goede suhuUers beschikt, belooft het een kranige ploeg te worden. ZWEMMEN. Marie Braun verbetert een wereld record. Bij een gisteren in den Haag in de Re gentes gehouden, zwemfeest heeft de Rotter damse tie zwemster Marie Braun bet wereld record 100 Meter rugslag voor dames verbe- terd. Zij zwoin de 100 Meter in 211/5 sec. LAAISIÜ üiUUUllJ^N. ÜiiAAl)L.OK)JJi4 UiÉéSSssl. ue iMUuuiUiig ucc seueuKtuiuen ui ue Gugetecuc ivtric le Amsterdam. iiuuemuuiuag te lz.io heelt Ui de ruige!- acne kerk op ae Groem-uburgwui te Aruster- uiiui ue plechtige onthulling plaats geiiau van twee gedenkramen. Bij Ue pleciitigfiaiu nas li. Al. de koumgni met gevolg aan wezig. H. M. werd ontvangen door den Britsohen gezant, fcbx Ü«io Russell. Zij werd bij baar uluueutreden u» Ue kerk met orgelspel en zang van mevr. Di Mooflug, verwelkomd. De Bisschop van J- uliian leidde daarop een korte uioo.»t waarin hij dank bracht aan de schen ker* van de buide ramen en zeide dat niet adeen de Britsche gemeenschap ui Neder land maar geheel Uroot-Brittanuie zten ver- eeuigden in den dank hier gebracht aau H. M. de Koningin, voor haar uanwezigheid lij «i«bb plechtigheid. Het was een bewijs, in dien een bewijs nog noodig zou zijn, van.de vriendschappelijke gevoelens die beode na tte* ten opzichte van elkaar koesteren. De bijeenkomst die opgeluisterd werd door orgelspel eu zang van Di Moorlag, werd be sloten met het geuieeasoh&ppelijk zingen van het Wilhelmus en het Engelsuhe volkslied. Ten patoize wordt, aan de officieren van de beide Britsche regimenteu, de Northum- lierland-fuseiiers eu het Warwiokahier-regi- uient, die de plechtigheid bijwoonden, he denavond een djfier gegeven, waaraan o.m. mode zullen aanzitten de Britsche gezant, de bisschop van Fulham en reverend Lucas. Hedenmiddag vereeajgde de burgemeester de officiereu, de gezanten vau Engeland en de Zuid-Afrikaanóche Unie, consul-generaal Wildman, reverend Lucas mert hun dauies aan oén lunch in de ambtswoning, op de Heerengracht, waar bij afweaigiieid van me vrouw D« Vlugt. mevrouw Hijmana— De Vlugt de honeurs waarnam. 27 Nov. 28 Nov. Officieel. Londen 12.09 Vh 12.09*/* Berlya 59.3246 59.84 Parys 9.7644 9.76tf Brussel 34.6746 34.68 Zwitserland 48.11 48.1246 Weenen 34.8746 34.90 Kopenhagen 66.45 66.45 Stockholm 66.70 66.70 Oslo 66.4246 66.4246 New-York 2.47"/* 2.47% Niet officieel. Praag 7.85 7.3546 Madrid 34.4246 34.39 Milaan 12.98 12.97% Bcursoverzicht. In de beursaituatte was geen verandering gekomen en de handel bleef even rustig als de vorige dagen. Het vooruitzicht dat men drie voHe dagen in het onzekere zal blijven, feu aanzien van tiet verder verloop van Wyllstreet, dat de rest der week gqsloten blijft, dost het publiek noch koopeu noch verkoopen, woxiat de koereen slechte zeer kleine schommelingen meemaken. Een le vendige affaire ontwikkelde zich in de Ac- coustiiekafdeeliug. De inzet kwam beneden den laageteu koers van gisteren. do«h vau de zijde van een vooraanstaand conuuisje- huis, werd al het aan de markt komende materiaal opgenomen Dit had lót gevolg dat de dagtlandel ën de contramine tot aan koop over gingen zoodat spoedig een groot avèns werd geboekt. Het fonds steeg tot ho ven 90 pet. Ultrafoons kwamen bovan pari. De Margarine Unie» wwren onveranderd Philip» stelden rioh op hert vorig peil. Aku'e waren goed van toon en avanceerden tot 132 Oliewaarden waren zeer kalm en wissen tjteh te handhaven. Van de imjnwaarden liepen Roetons na hooger t© zijn in garot weer terug; HuiJceTwaarden fuotueerden binnen nauwe grenzen en gaven slechts bescheiden veran deringen tp aanschouwen. Rubbers lagen gedrukt in .de markt in verband met. de wijfelende stemming van liet product. Van de tabakken vielen 0enembaha onder 400. R A DIG-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting Krachtige, tijdelijk storm achtige zuid-oostelijke tót zuid-westelijke wind Meest zwaar bewolkt of betrokken Mert tijdelijke opklaring. Regenbuien. Wei nig verandering in temperatuur. kennen TERSTOND geplaatst worden bij Drukkerij A. BRINKMAN ZOON, Markt 31.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2