HNT iOi Itrin, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Woensdag If December 1829 68*Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, FEUILLETON. Of 'ichzelf! Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. middelen in het werk stellen cm de Belgi- I; BUITENLANDSCH NIEUWS. ge- HOOFDSTUK III. »n. (Wordt vervolgd). ilefoon 82. gezellige at- >ij den arbeid atie-vermog De slavin van het zwijgen Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. a ia alles herstel- >vcr de en met dijk «Ia lig: Na het Tabletten - en :uk verdwijnt. later dan de >ert-Tabletten ti onfrisschen ikkeling en ijmvliezen. ÜIHUStlIE COURANT. sr de leelijk slechts voor de omgeving. De verklaring behandelt vervolgens de taalkwestie. De regeering meent, dat men het pro bleem in zijn geheel moet overzien en een regime moet tot stand brengen dat allen lijk daar werkloozen heen kon zenden. De minister antwoordde, dat de overstrooming niet zoo erg was als verleden jaar en als toen de noodige wettelü'ke voorziening was getroffen zou thans de arbeid niet behoeven te wachten. nch een ijk wer ft in 10 en kan Veel staaf u in den weg Op ’s levens pelgrimsbaan Mensch! zorg dat gij u zelv’ Niet in den weg gaat staan. Uit vele streken van melding gemaakt van ernstige overstrop- mingen. Het water van de Theems stygt nog steeds. Reading is omringd water. Honderden monschen f" door het in Somerset zijn dakloos. De mjjnarbeid in Forest of Dean is stopgezet. Vragen in het Lagerhuis. De Theems is gisteren het onderwerp ge weest van een aantal vragen in het Lager huis. In antwoord op een vraag van Sir Kingsley Wood en Captain Peter MacDo nald zeide minister Thomas, dat reeds ver scheiden malen plannen waren besproken cm de afvloeiing van overtollig Theems- water te bespoedigen. Dit moest echter wet- tely'k worden geregeld en de min. van land bouw zou daarover in de naaste toekomst een ontwerp indienen. (Gelach van de servaitieve banken en geroep van „wan- neer”). Ook zal spoedig een beslissing wor den genomen over reeds ingediende plannen betreffende de valleien van de Wey en van de Theems. Dit zou werk verschaffen aan resp. G00 man voor 18 maanden en 375 man voor drie jaar. Verder ligt het in de be doeling van de regeering den Theemsmond te verbeteren. Sir Kingsley vroeg verder of de minister Minister Jaspar heeft gisteren in de Ka mer de Regeeringsverklaring voorgelezen. Het program omvat de volgende punten Op buitenlandsch gebied voltooiing van het werk van het herstel, herziening der verdragen van 1839, medewerking tot de vestiging van een economisch regime waar bij aan de Belgische producenten handeds- expansie wordt verzekerd. Op economisch gebied ontwikkeling van landbouw, handel en nijweiheid, in moederland en kolonie, uitvoering van groote werken; op fiscaal gebied instandhouding van het herstelde crediet, vermindering der belasting, herzie ning van hot belastingstelselop sociaa' ge bied invoering van een regime van maat schappelijke verzekering; op taalgebied op- losjing van de Vlaamsche quaeetie. Wat de betrekkingen met Nederland be treft, wordt gezegd,, dat de noodige herzie ning der verdragen van 1839 de bezorgdheid der regeering gaande blijft maken. De regee ring wenscht ze te verwezenlijken in een geest van rechtzinnige samenwerking met Nederland. In afwachting, dat zij daarin elaagt, zal zij al de haar ten dienste staande sche belangen te vrijwaren. Wat den economisdhen toestand hetreft, erkende Jaspar onder meer, dat de Kongo- kolonie een handelscrisis doormaakt; wol zijn de rijkdommen van den bodem onuit puttelijk en in elk geval aanrienlijker dan vermoed kon worden, Idodh sommige ge bruikte methodes om de kolonie van waar de te maken zouden dienen vervangen te worden door een meer rationeele kolonisatie. Onder de groote werken, die op het regee- ringsprogram staan, noemde Jaspar het ka naal Luik—Antwerpen, een grootsche onder neming, zei hij, waarvan de terugslag op Belgiö’s nijverheid en handel niet kon wor den overschat. Binnen kort zullen de wer ken krachtig worden aangevat, vooral nu uit de ingediende inschrijvingen beslissend is gebleken, dat de wenken onverwijld aan- gevangen en vol vertrouwen doorgezet kun nen worden. De verklaring stelt vaat, dait België thans zijn crediet hersteld zdet en dat de schatkist zich nog steeds over ruimte middelen ver heugt. Wat den economisdhen toestand be treft, deze wettigt heit volste vertrouwen in de toekomst. Het totaal van de voorgestelde belastingverlagingen bedraagt ongeveer 1500 millioen, behalve 80 millioen voor de „sur- taxe” op de grondbelasting, die afgeschaft wordt. Wat de directe belastingen aangaat, zal het voorgestelde regime o.a. gekenmerkt worden door een matiger belasting van de opbrengst van den arbeid. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behorende tot den busogkring) 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den besorgkidng: 1—-5 regels 1.56, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zatec&HpnunMer 20 ct. byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2J6, elke regel neer f.W.Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot ztor fatodaMNfdeu prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatarvhnto. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tussehenkemst vaa aeMMto >tok8to*le- laren, Advertentiebureaux en onze agenten en meetea daags vtor de pltotodaf aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfn. Do Belgische Regeeringeverklaring. „Herziening der verdragen van 1839 in een geest van rechtzinnige samen werking met Nederland’’. De verviaamsching der Gentsche Universiteit. Belgen zonder onderscheid voldoening geeft en er toe bijdraagt om hun gemeenschappe lijk erfdeel te verrijken. Op administratief gebied legt de wet van 31 Juli 1921 den grondslag vast van de or ganisatie van het land ten opzichte van de taal. Het lijkt, da.t er geen reden bestaat om er de beginselen van te wijzigen. De regee ring zal zorgen voor teen betere toepassing der wet. Op rechterlijk gebied is het gebruik der talen tot ieders tevredenheid geregeld, wat betreft de strafrechterlijke procedure. De buTgerrechtelijke procedure blijft te re gelen en zal het worden, het gebruik der talen in het leger is geregeld door de wet van 7 Nov. 1928. De regeering meent dat het nieuwe stelsel een tijdlang moet zijn toege past om er de vruchten naar waarde van te schatten. Wat het hooger onderwijs aangaat zal de regeering bij de Kamer een wetsontwerp in dienen, dat in de plaats van het taalregime van de Gentsche Hoogescliool, zooals het thans georganiseerd is door de wet van 31 Juli 1923 een nieuw regime stelt dat de ver viaamsching der colleges invoert, miet verze kering van het behoud van de Fransdhe col leges op facultatieven voet De inrichting van di,t wetsvoorstel zal het voorwerp kunnen uitmaken van amendementen, waarover de regeering en elk harer leden zich het recht voorbehouden zich uit te spreken. Wat het lager en middelbaar onderwijs aangaat, is de regeering voornemens bin nenkort een of meer voorstellen in te die nen, die ten doel hebben het gebruik van de moedertaal of gebruikstaal der kinderen te regelen als voertaal van bun onderwijs, waarbij rekening gehouden zal worden met de vrijheid Van het gezinshoofd en de op voedkundige eischen. De regeering zal trachten dfe kinderen beter in de gelegen heid te stellen de tweede nationale taal te leeren. Om haar bij te staan bij de opstelling dezer ontwerpen, heeft de regeering heden reeds een commissie benoemd, die met spoed aan het werk zal gaan. De regeering be schouwt alle taalkwesties als een geheel, waarvan de verwezenlijking moet worden nagestreefd en verkregen nog in deze zitting. Zij is overtuigd, dat helt parlement, gedre ven door het verlangen om aan de tegen woordige moeilijkheden een einde te maken, haar zal bijstaan om dit resultaat te berei ken en een duurzaam Werk op te bouwen, dat al zijn kracht zal putten uit de recht vaardigheid en de liefde voor het vaderland. stoft verkeert men nog in ernstige onge rustheid. In Londensche verzekeringskringen schat men dat by. de jongste stormen schepen met ongeveer honderdduizend ton verloren zyn gegaan, maar de meeste dezer zijn vrachtzoekers. De volle omvang van de schade zal pas na maanden bekend zijn, daar vele schepen, die averij hebben gekre gen, de reis hebben voortgezet en in het buitenland hersteld zullen wojden. Overstroomingen. Engeland wordt waarin het werd voorgesteld alsof Vlamin gen en Walen elkaar in de haren zouden vliegen. Wat de buitenlandsdhe politiek betref^ bracht Huysmans hulde aan Hijman? en aan Jaspar. Het feit dat Jaspar tracht de Vlaamsche quaestie op te lossen, noemde hij kranig. De socialisten wenschen niets bever dan dat dit vraagstuk van de baan zal zijn. Niet 'hij, Huysmans, heeft op de frontisti- sche overwinning gewacht om te denken, dat de Vlaamsche quaestie door de drie po litieke partij en in gemeenschappelijk over leg opgelost behoorde te worden. Want in een oplossing door de twee meerderheids partijen heeft Huysmans geen vertrouwen. Hij is trouwens van oordeel, dat dezelfde principes die voor het hooger onderwijs zul len gelden, ook op het middelbaar en lager onderwijs van toepassing moeten zijn. Men mag geen enkelen Vlaming de nationalisee- ren en de principes die wonden goedgekeurd voor het officieel onderwijs, moeten daarom ook vou> het vrij onderwijs gelden, willen de socialen geen dupe zijn. Huysmans klaagt tenslotte over het verfranschmgs- systeem waaraan Vlaanderen sedert 1860 werd onderworpen. Hij eisoht behalve de verviaamsching van de Gentsche universi teit, ook de verviaamsching van andere on derwijsinrichtingen, zooals de veeartsenij’ sdhool. Hij eisoht ook sanctie bij overtra ding van taalwetten en betoogt dat de op- losing van het Vlaamschte vraagstuk moge lijk is binnen het eenheMsprincipe van België. DUITSCHLAND. Onschuldig veroordeeld. Thans de fout hersteld. V/2 jaar onschuldig in kdHnchtliuis. Naar de correspondent v‘an de „Frankf. Z.” te Hamburg meldt, is volgens mededee lingen uit Oldenburg de waarheid ontdekt inzake een roofoverval, welke op 28 Nov. 1913 plaats vond op twee kasloopers van een jutefabriek, die werden neergeschoten evenals de portier van de fabriek. De juryrechtbank te Oldenburg veroor deelde op 27 Juni 1914 drie personen tot* 15 jaar tuchthuisstraf. Na zeven en een half jaar te hebben geselen zijn de veroordeel den, die nooit hebben opgehouden hun onschuld te betuigen, uit «het tuchthuis ont slagen. Sindsdien hebben zjj met taaie vol harding gewerkt voor herziening van hun proces. Al hun pogingen schenen echter tevergeefs. Nog onlangs had het „Landge richt” Oldenburg voor de derde maal een verzoek tot hervatting van het proces onge grond verklaard. Het „Oberlandesgericht” had dit besluit bekrachtigd, ofschoon onder het publiek in steeds breeder kringen de overtuiging van de onschuld van het drietal veld won. De veroordeelden en hun verdediger be sloten thans tot een zeer bijzonderen stap. Op 28 Nov. hebben zij een oproep gepubli ceerd met uitloving van een belooiung van voor, mompelde Beatrice. Als je een week eerder gekomen was, zou ik je gevraagd hebben met me te trouwen en me mee-te nemen. Ik heb je geschreven, maar je hebt En zou Mark's ontdekking. Een buitenstaander zou niets ongewoons hebben opgemerkt in de houding van den apeudo-kellner met zijn blad. Evtenmin in de houding van Beatrice, die achterover leunde, alsof de pijn in haar hoofd zoo hevig dat ze niet rechtop kon zitten. Maar todh kon de kellner zoo lang niet blijven staan zonder argwaan te wekken, wanneer Hichford het dn zijn hoofd zou krijgen om to de serre te komlen of naar binnen te kijken. Het is zoo goed van je te komen, zei Beatrice. Die man is me gevolgd, dus het het beste, dat je even weg gaat, alsof je ets vergeten had en dan weer komt. Dan a” to'i 8een argwaan koesteren. hn^arlt Ventmore boog toestemmend Hij ad de serre juist verlaten door een deur, naar de gang voerde, of Rtohford kwam binnen. AfiöNNaMBNTSPRIJS: per kwartaal /2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Fraaeo per poet per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, big »mo agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. •nw bareawx zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Bedaotie Telef. 88. Postrekening 48400. Op de voorlezing van de regeeringsverkla- ring volgde in de Kamer der Volksvertegen woordigers een debat waarbij Kamiel Huys mans het eerst het woord voerde. Huys mans meende, dat de regeeningsverklaring er heel wat minder somber uitziet dan de redevoeringen door den eersten minister Jaspar gedurende de crisis uitgesproken, en Gaat het al wat beter? vroeg hij niet op bijster vriendelijken toon. Grappig die hoofdpijn van vrouwen! Ga alsjeblieft weg, beet Beatrice hem toe. Waarom kom je me lastig vallen? Jij bent wel de laatste die ik bij me verlang te hebben. Ga alsjeblieft naar de anderen en laat me met rust. Mokkend' slenterde Richford weg: Kolonel Berrington kwam den salon binnen, de vriendelijke kolonel kwam haar te hulpMet onuitsprekelijke opluchting zag ze dat hij Richford tactvol meenam en dat zij samen verdwenen. Vlug veranderde ze van plaats, zoodot zij in den salon kon kijken zonder zelf gezien te worden. De zijdeur ging weer open en Mark Ventmore kwam voor de tweede maal binnen, ook nu met een blad in de handen. Hij keek behoedzaam om zich een, kwam toen naar Beatrice toe en knielde naast haar stoel neer. Lieveling, fluisterde hij. O, mijn lief, klein meisje! Ben ik te laat? Beatrice zei een oogenblik niets. Ze gaf rich geheel over aan de verrukking van het weerzien. Mark’s arm was om haar heen geslagen; haar hoofd viel op zijn schouder. Er trok een onzeker glimlachje over het mooie meisjesgezicht, toen hij haar harts tochtelijk kuste. Waarom ben je niet eerder gekomen? fluisterde ze. Liefste, ik kon niet. Ik was op reis. Ik ben onverwacht naar Londen gegaan en heb hier zoo het een en ander gehoord. Maar is het te laat? O, ik bei) er bang voor, ik ben er bang VER. STATEN. Brand in filmatelier. Tien dooden. In het drie verdiepingen hooge bakstee nen atelier van de Manhattan Studios Cy. en de maatschappij voor filmverhuring Pathé te New-York brak een brand uit die met groote snelheid om zich heen greep. Vyf mannen en vyf vrouwen kwamen in de vlammen om. Verscheiden personen worden vermist. Het gebouw ligt temidden van verschei den huurkazernes aan de rivier Harlem in de dichtbevolkte wijk Harlem. Tijdens den biand bevonden er zich 75 personen. Onge-J veer 50 tooneelspelers en tooneelspeelsters waren om 10 uur 's morgens met opnemin gen voor een klankfilm bezig toen er plot seling vlammen’ sloegen uit een fluweelen gordyn in het achterste deel van het too- neel. Dat zal hij nooit doen, zei Beatrice be droefd. Mijn vader weet zijn geweten altijd met drogredenen in slaap te sussen, als het zijn eigen belangen betreft. Maar hoe kwam jij te weten Dat jij in moeilijkheden wias? Heel toevallig! Ik ben een paar dagen in Parijs geweest om een rijken Amerikaan te bezoe ken, die werfc van mij hebben wil. En toen ik mij ’s avonds verveelde ging ik naa een schouwburg. Er zaten twee Engelsche dar mes vlak bij mij in de stalles en plotseling begonnen ze over jou te praten. Ik moest wel luisteren, ik kon er niets aan doen. Toen hoorde ik een heeleboel. Ken jij ook een slanke dame met donkere oogen en grijs haar, heelemaal in het grijs gekleed? Beatrice schrok. Dat was „de slavin van het Verbond” zooals de dame in 't gry» zichzelf had genoemd. Ik ken haar en ik ken haar niet, ant woordde het meisje. -- Heel toevallig kwam ze in de eetzaal voor het diner. Ze schoen1 bij vergissing de kamer binnen geloopen te zijn. Ik vroeg haar wie ze was en ze ant- woorde dat ze geen anderen naa.ni kon opge ven als de „slavin van het Verbond”-» Is dit allemaal toeval of zit daar Sets aohter? Ik weet niet wat ik er van denken moet Er zit iets achter, veronderstel ik ,zei Mark. Ik ben overtuigd, dat deze dame in het grijs op de <een of andere manier be langstelt in jouw welzijn. Maar ik ben er ook absoluut van overtuigd, dat ze mij niet kent En toen je dat allemaal gehoord had, kwam je dadelijk Mark?, vroeg Beatrice. nemen. Ik heb je geschreven, maar je mijn brief natuurlijk niet gekregen, toch, als ik toen met je getrouwd was, mijn vader geruïneerd en onteerd zijn. Mark Ventmore haalde ongeduldig zijn schouders op. Dat zegt Sir Charles, antwoordde hij. Sir Ohatles verzint altijd wat? Hij heeft na tuurlijk op je gevoel gewerkt, liefste. Dezen keer niet, Mark. Hij is in een afschuwelijke zaak verwikkeld en er hangt hem een vervolging boven het hoofd. En ik ben de prijs voor zijn vrijheid, mijn aan staande man zal mijn vader met geld hel pen, zoodra het huwelijk voltrokken is. Zelfs nu staan er een paar detectives voor het hotel om mijn vader in liet oog te hou den. Het is vreeöelijk, Mark. Mark Ventmore drukte het bevende meis je dichter tegen zich aan. Hij bezwoer, dat haar schandelijke offer nooit gebracht zou worden. Was dat bleeke, wanhopige meisje in zijn armen, de vroolijk lachende Bea trice, die hij -altijd gekend had? Een jaar geleden waren ze in vol vertrouwen op de toekomst van elkaar gegaan en ze waren overeengekomen elkaar niet te schrijven, omdat de scheiding een toetsteen voor hun liefde zou zijn. Mark zou naam maken als sphilder, daarvan waren ze vast overtuigd en Beatrice zou op hem wachten. Laat je vader loopen en ga -mee, drong Mark aan. Ik verdien tegenwoordig ge noeg om er met jou van te levenniet over dadig, maar genoeg voor ons beiden om ge- 1000 M. voor personen die verklaringen kon den afleggen, welke tot het vaststellen van de onschuld van de veroordeelden zouden voeren. Deze oproep heeft succes gehad. In Bremen heeft een persoon, die meer van de zaak afwist, de namen opgegeven van de werkelijke daders, vier in aantal. Reeds Zaterdag zijn twee hunner in Bre men gearresteerd. Zij hebben thans een vol ledige bekentenis afgelegd. De arrestatie van de twee anderen wordt jeder oogenblik verwacht. A Uit de afgelede verklaringen is geble ken dat het veroordeelde drietal niets met de daad té maken hebben gehad. De moorden te Dusseldorp. De dader gearresteerd. De door de politie te Dusseldorp gezochte knecht Nestroy is Dinsdag door de crimi- neele politie van Potsdam in het tehuis voor dakloozen te Nowawes aangehouden. De po litie te Potsdam heeft om het onderzoek der „moordcommissie” te Pusseldorp niet te be ïnvloeden, don verdachte geen verhoor af genomen en hem onmiddellyk naar Dussei- dorp opw transport gesteld. De gearresteer de vg0MSinds dten. moord op Maria Hahn uit Dusseldorp verdienen en werd gezocht. Een nieuw Èerlynsch schandaal. Hoofofhgenieur aangehouden. Tegen den Berlynschen gemeentelijken hoofdingenieur Wilhelm Möllerke is, onder beschuldig^ van verduistering, m d'ienst- betreldung gepleegd, en gepaard gaande met valschhéra in geschrifte, een instructie geopend. Hij werd hedenochtend wegens gevaar voor ontvluchting gearresteerd, Hij wordt beschuldigd van verduistering van 47.000 Mark aan sterfelijke geklan, «-elke a.r-amgs.ey vroeg ■ht! ENGELAND. De storm. Na vier dagen lang met den storm ge worsteld te hebben, zijn gisterochtend drie treiters te Lowestoft binnengevallen. De bemanning had de hoop op bereiking van een haven reeds bijna opgegeven. Aan boord was alle wel. De Leonado da Vinei, het Italiaansche schip met zijn kostbare lading schilderijen enz. is, naar Lloyds meldt, gisterochtend om twee uur Quessant voorby gekomen. De ergste schipbreuken die gisteren ge meld zyn, waren die van het Glaagowsche stoomschip Vokumnia dat in den Atlanti- schen Oceaan vergaan is, en van het Ita liaansche stoomschip Chieri dat bij Oues- sant gebleven is. Een Fransche treiler red de vyf opvarenden van de 41 man die zich aan. het wrak vastklampten. De bemanning van de Volumnia is door het stoomschip Manchester Regiment gered, wiens gezag voerder-vele draadlooze berichten heeft ge kregen om hem en zyn manschappen met hun kranige reddingswerk geluk te wen- schen. Aangaande tien stoomtreilers uit Lowe- lukkig te zijn. Ik zal je meenamen, naar een lieve oude vriendin van me, waar je blijven kunt tot ik alles in ordh hebge- maakt. En dat hoeft niet heel lang te du ren. Beatrice sloot haar oogen bij dit verruk kelijk vooruitzicht. Ze streed een hevigen strijd en een oogenblik stond ze op het punt om toe te geven. Mark was zoo sterk en goed en flink -en zij hield zooveel van hem. Maar ze had haar woord gegeven aan haar vader, om hem te redden van schande ,en armoede. Ik kan niet, zei ze. Haar stem klonk zaoht, maar vastgestoten. Ik heb het vader beloofd. O, ja, ik weet wel, dat ik jou eerst mijn belofte gegeven heb, maar het is om d0 eer van mijn vader. Als ik met jou mee ga, wordt hij morgen gearresteerd dat is onvermijdelijk. Ik heb dat vanavond pas voor het eerst gehoord. En je bent ervan overtuigd, dlat Sir Charles niet tegen je., je weet wel wat ik bedoel? Liegt, zei Beatrice botter. Dezen keer niet. Daar ken ik hem te goed voor. Ik zag het aan zijn gericht en hoorde het aan zijn steam Mark, dring er ndet op aan. Ik moot het doen. Was je maar eerder gekomen 1 Lieveling, ik ben gekomen zoo gauw als ik kan. Ik blijf vannaqht hier in lilet hotel en mijn kamer ligt in dezelfde gang als die van Sir Charles. Ik zal hem van avond of morgen he'M vroeg gaan opzoeken en hem een paar dingen vertellen, die ik ontdekt heb. Misschien zal dat zijn oogen openen met betrekking tot zijn aanstaanden schoonzoon, zpodait hij nog van gedachten verandert. N

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1