Nieuwjaarswenschen Voh/assenen Kin deren 7 ïo NIEUWJAARSWENSCHEN LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. ontvangen san Kantoorbediende(m) Kerstreces. De Tweede Kamer begint 20 Dec. haar Kerstreces. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen om na de Kamervergadering van Vrijdag 20 December a.s. het Kerstrecèa van d« Tweede Kamer te doen ingaan, ?x>owel met het oog op de omstandigheid dat de Kerstdagen dit jaar midden in de week val len, als met het oog op verschillende voor zieningen, welke in het Kamergebouw moe ten worden getroffen, mede ter voo berei ding van de werkzaamheden ter voortzetting van de Haags die Conferentie. Opheffing in- en uitvoerverboden. Inwerkingtreding der conventie- Co lijn op 1 Januari a.a.7 Op da conferentie inzake de opheffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen ver klaarde de vertegenwoordiger van Honga rije dat zijn regeering de door haar gefor- muieerde reserves handhaaft waarbij het in werking doen treden der conventie door Hongarije afhankelijk wordt gemaakt van de ratificatie door bepaalde andere staten De vertegenwoordiger van Duitschland verklaarde dat hij niet bleef vasthouden aan de reserve ten aanzien van de verklaring der Amerikaansche regeering nopens da toepassing van anti-dlimpingmaatregelen De vertegenwoordiger van Noorwegen kon digde aan dat zijn regeering bereid is de conventie met 1 Januari a.s. in werking te stellen. De voorzitter der conferentie, (e lieer Co- lijn) wees er op dat de besprekingen wor den voortgezet over de vraag om de con ventie eventueel op 1 Januari a.s in wer king te doen stellen door een beperkter aan tal staten als zekere moeilijkheden zich Wij ven verzetten tegen het in werking stellen door all9 staten die de conventie geratifi ceerd hebben. De fabricage van acetaatzijde. Zooals bekend is door de Aku destijds Enka en de Lonza te Bazel opgericht de Naamloozé Venn Drya Mij tot expl van een kunstzijdefabriek welke bestemd was voor het vervaardigen van acetaatzijde, volgens he^ dToge procédé De bedoeling was voorloopig een fabriek te Nijmegen te stich ten, doch nu het gebouw zijn voltooiing na dert is de marktprijs van acetaatzijde zoo gedaald dat een loonend bedrijf niet meer mogelijk is. Het bestuur der „Drya" Mij. heeft nu be sloten de installatie en het inwerkingstellen voorloopig op te schorten. GEMENGDE BERICHTEN. De moord in Blii4ferp. Nieuwe belangrijke getuigenverklaringen. Het door den verdachte opgegeven alibi opnieuw weersproken. Hü wilde op 12 October naar België uitwyken. Bi] het uitgebreide onderzoek door de politie ingesteld onmiddellijk na de aan houding te Heerlen van den bloemen- en plantenkoopsnan WWlem V den verdachte van den moord op de 10-jarige M i ietje van Os, is reeds komen vost te staan dat aan zijn alibi nog al het een eD ander man keert niet alle «ui, doch ook, dat het op som mige onderdeel en op fantasie van den ver- dadhte berust. Ook is daarbij komen vast to staan, dat hy een gewiekrte klan is, die handig waarheid en verdichting door een weet t© mengen. Bij het bezoek van de beide politie-inspecteurs en den rechter commissaris aan Limburg, is o.a vastge steld, dat hij sommige gebeurtenissec wel juist vertelt doch daarvoor datums aan geeft, welke niet met de waarheid overeen stemmen, doch natuurlijk precies passen in zijn stelsel om zich voor de dagen vóór en na den moord een alibi te verschaffen. In dit verband bezien zijn van belang de reeds voor den redhter-oommassaris afge legde verklaring van niet minder dan vier volwassen getuigen, die hem re Rotterdam op den bewusten avond van den 9den Octo ber hebben ontmoet. Verleden week heeft in de bladen een op roeping gestaan, in welke de rechter com missaris naar den chauffeur zooht, die, al thans volgens een door den verdachte W V. afgelegde verklaring, hem op een bepaal den datum 9 October nog wel me4 zijn auto zou hebben medegenomen. Deze oproe ping werd ook opgenomen door een U Luik verschijnend blad met het resultaat dat deze chauffeur zich bij de Luiische politie heeft aangemeld en zeer belangrijke verklaringen heeft afgelegd D« Brusselsche correspondent van het Botterd. Nwsbl. meldde gisteravond dat De V.. wonende in de Rue Saint Bévènn te Luik,, aich na het lezen van den omroep naar het oommissariaat van de ie Divisie te Luik heeft begeven en daar h"eft ver klaard. op 12 October terug te zijn gekomen van de markt te Venlo met zijn vrachtauto. Te Tegclen stonden twee mannen lang» den weg. die hem een teek en gaven om te «top pen. wat hij gedaan had. Eén der mannen had hem vervolgens gevraagd of hij mede mocht rijden, omdat hij naar Luik wilde De chauffeur had hem in zijn auto opgeno men. terwijl de andere man achter was ge bleven. Onderweg vroeg de onbekende aan den chauffeur om. wanneer zij de Nederland- srhe grens zouden paseeeren. zich onder de op de auto liggende goederen te mogen ver bergen. Hij vertelde, om dit verzoek aanne melijk te maken, dat hij geen papieren had. dat hij zoo juist uit de gevangenis te Rot terdam was gekomen, waar hij geruimen tijd had vertoefd en dat hij zijn identiteits papieren had verloren. Hij gaf voor nu naar Luik te willen gaan om daar werk te zoeken De Luïksche cauffenr had echter gewei gerd aan zijn verzoek te voldoen, waarop hij nog vertelde van Roermond naar Haar lem te zullen gaan. waar vrienden hem dan wel zouden helpen Do chauffeur veridaarde ten stelligste overtuigd te zijn den verdachte W V met zijn auto te hebben vervoerd; hij gaf bo vendien een gedetaileerd ftlignalement Zijn verklaringen zijn naar Rotterdam opgezon den K. nemen bii het begin der verkoudheid hoesten 9oedsmaket EERSTE KAMER. of keeschheid VAl-SIROOP n goedsmokend. flap* "product. Bij «fotiukm M ërogbtu mfcrijgbub Onmiddellijk na de ontvangst van boven staand bericht, heeft de redactie zich ii verbinding gesteld met de bevoegde instan tie, welke thans het onderzoek in de moord zaak leidt. Men deelde mede, nog geen officieel be richt van de door den chauffeur afgelegde verklaringen te hebben ontvangen en dus o/og een zekere reserve in acht te moten nemen. Met belangstelling werd evenwel de tijding vernomen, daar deze voor de zoo- veelatè maal de verklaringen van verdachte zou ontoenuwen. Voor een juiste waerdee- ruig van deze verklaringen meende men echter eerst de officieele stukken te móe ten afwachten. Op het goede spoor 7 Het aangespoelde kinderlijkje. Een grootmoeder op het politiebureau. Naar wij vernemen heeft de Amstendam- sche politie thans de beschikking over be paalde aanwijzingen, dia misschien kunnen leiden tot de ontsluiering van het mysterie van het op den Zuiderzeedijk aangespoelde jongenslijkje. Het was de politie n.l. ter oore' gekomen, dat uit het Tuindorp Nieuwendam sinds eenigen tijd de meeste leden van een Duit- sche familie, bestaande Uit grootmoeder, haar zoon en schoondochter en een klein kind (een jongetje) verdwenen waren. Al leen de grootmoeder bleef achterwat de ouders van het knaapje betreft, wezen alle sporen in de richting van Duitschland, maar wear het knaapje gebleven was kon men niet te weten komen. Op grond van verschillend»» aanwijzingen is thans de groot moeder voorloopig in arrest gesteld, doch met zekerheid is omtrent haar schuld nog niets naders gebleken. Inmidiels onderzoekt de centrule recherche de verschillende aan wijzingen nauwkeurig. Gevolgen van den storm. Een praam gezonken. In het Damsterdiep te Oosterhoogebrug (Gr.) ia een praam van den heer Oftringa te Uithuizermeeden (Gr.) gezonken De scheepvaart wordt niet gehinderd. Huis ingewaaid. Te Exloërmond is de achtergevel vr.n de woning van H. Kort ingewaaid. Het huis is ontruimd. Op de Zuiderzee. Te Lemmer is, met gesqheurde zeiltn en averij aan den voorateven binnengeloopen de Lemmer 44, schipper J. Boo am aDit schip was bij het ophalen van dfe r etten, tusschen Lemmer en Enkhuizen door de hevige stormen overvallen. 452e- STAATSLOTERIJ. 2e klasse. Trekking van Donderdag 12 Dec. Hoofdprijzen 20009080 ƒ100.—: 682 7050 20437 Pry zen van 80. 75 114 1280 1494 1717 1719 1747 1811 1950 2077 2373 2492 2837 2997 3000 3393 3515 3760 4107 4785 4996 5107 6201 5251 5368 5876 6056 6638 6645 6934 7168 7919 '982 8070 8267 8488 8637 9194 9367 9402 9166 9519 9623 9781 9796 10220 10330 10622 10634 10717 10840 10916 10919 11031 1287 11652 12009 12194 12230 12285 12331 12563 12576 12622 12819 12892 13055 13363 13486 13800 14016 141081 14161 14277 14634 14869 15435 16464 15697 16220 16609 17365 17407 18200 18642 18994 19316 19323 19363 19339 19785 19811 20041 20054 20473 20549 RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 7.16 Cutbub Vransch. 8.01 Omroeporkest. 8.25 Hoe staat 't met de A.V.R.O.? dooi W. Vogt. 8.36 Grammofoonplaten. 9.15 Vertelling uit de „Duizend en één Nacht" en aansluiting Concertgeb. A'dam. Na afloop vacantisreisfilm (Tsjecho Slo- wakye); daarna tot 12.gramafoonplaten. Huizen: 6.Orgelconcert. 7.--— Lit. lezing. 7.30 Cursus Maleisch. 8.Samenkomst Lege rdes Heile, A'dam. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 12 December. Angevoerd 2335 stuks, waarvan d'X) lachte varken. 767 magere varkens, prijzen f 35f 60, 1037 biggen, f 15— f 23. 14 runderen f 275— f 350. 47 nuchtere kalveren f 13f 9U, 63 schapen f 25 -f 32, 7 bokken en geiteD f 4— f 10. allee per stuk. Handel matig Prijzen: .Yette van 39 ct.—4ó ct., L-nden- sche van 34 ct.—36 ct., Zouters van 36 ot 39 ct, allts per pond. levend met 2 pet kor ting. Kaasmatkt Gouda. Aangevoerd 207 partijen. Prijzen le kw. met. rijksm. 56 c.t--58 ot-, 2e kw. met rijkam. 52 ct.—56 ot. zware tot 59 ct. Handel matig. BOTER: Aangevoerd 896 ponden. Goebo- ten van f 0.90-f 1.06, Weiboter f 0.80- /0.90. 3llee per pond. Handel matig EIEREN. Aangevoerd 216 part P ijzen: Kipeaeren f 9.- f 10. Eendeneieren f 8— f 8.50, alle» per 100 stuks. Handel matig. Graanmarkt Gouda. 12 December. Tarwe, f 11.50— f 12.60. Rogge, f 8.50- f 8 75; Gerst, f 9 75-f 11.Haver f 8.50- f 9.50; Erwten, f 13.50f 15.; Bruireboo- nen f 19.—22 alles per 100 K G. De ambtenarenwet in den senaat. De Eerste Kamer is bijeen geweest heeft zeventien wetsontwerpen zonder dis cussie en één onder debat zonder stemming aangenomen. Het ontwerp, waaraan de Eer ste Kamer haar aandacht ook mondeling wijdde, was de Ambtenarenwet. De eerste spreker daarover, de heer Meudels (s.-d) was, zocals van zijn standpunt volkor en te begrijpen is, allesminst voldaan met deze regeling, omdat zij alleen formeel recht in hield en de eigenlijke materieele regeling van de rechtspositie overliet aan een alge- meenen maatregel van bestuur, waarom trent niet eens vast stond of daarin alge- meene minima zouden worden vastgelegd. Ook op de regeling van het formeele recht had de heer Mendels enkele aanmerkingen Zijn conclusie was dan ook: ik stem voor. omdat er anders heelemaal niets komt maar ik zal hut doen met beklemd gemoed en in wijze berusting. Ook de heer Pollenia (a.-r.) was over het ontwerp in verschillen de opzichten niet te best te spreken Met den heer Mendels zag hij niet in, welV nut het had de z.g. publiekrechte! jke. ambte lijke geldvorderingen te onttrekken aan den civielen redhter en deze voor liet ambtena rengerecht te brengen. Minister Donner heeft zich beijveid de bezwaarde afgevaardigden gerust te stellen. Hij verzekerde met nadruk, dat de wet geen vertraging zou brengen in de algemeene regeling van da administratieve re htspraak die op zijn program staat; voorts betoogde hy. dat het ontwerp-Heemskerk veel verder ging in de aantasting der provinciale en ge meentelijke autonomie, daar het de bezoldi ging van alle ambtenaren van provinciën, gemeenten, waterschappen enz. aan het cen traal gezag wilde overlaten. TWEEDE KAMER. Curacao in de Tweede Kamer. Fantasieën van den heer Wynkoop. In de Tweede Kamer was in de eerste plaats aan de orde de stemming over een in de avondvergadering van Dinsdag dooi den heer Tilamus (c.-h ingediend amendement op het wetsontwerp tot verlenging van een lager onderwijsherzieningswetje van 1928. met één jaar. De heer Tilanus wenschte nl. gelijk zulks eveneens reeds te vergeefs in vorige jareh door hpm was beproefd - de bepaling dat voor het leerlingental eener nieuw op te richten bijzondere lagere «chool piet meetefllen de leerlingen voor wie vol doende gelegenheid tot plaatsing oestaat op een door hen bezochte gelijksoortige schooi in de gemeente, die niet meer dan 4 K.M. van hun woning is verwijderd, niet op nieuw voor een jaar te doen verlengen, doch deze te doen vervallen. Ook ditmaal echter had hij geen succes. Zijn amendement werd verworpen. Daarop is de begrooting van Koloniën af gehandeld. Ovêr Curasao en de beruchte gebeurteniseen van 8 en 9 Juni is nog menig hartig woordje gezegd. De heer van Boetze- laar van Dubbeldam (c.-h.) con stat eerde, dat de autoriteiten in hun taak zijn tekort geschoten. Hij was er echter niet volkomen gerust op, dat de nieuwe gouverneur inder daad wel over de noodige bestuurservaring zou beschikken. De heer Feber (r. k.) heeft voor den afgetreden gouverneur Fruytier twee verzachtende omstandigheden nange- Voerd: hij beschikte nieit over voldoende machtsmiddelen, omdat de Regeering in ge breke was gebleven daarvoor te "orgen, of schoon herhaaldelijk om versterking van het garnizoen en om een oorlogsschip was gevraagd, en bovendien was hij bij den overval van Urbina afgegaan op het advies van den militairen commandant om geen verzet te plegen, daar dit nuttelcoa was. De heer Joeker (v.-d.) meende eveneens, dat de overval niet zou hebben kunnen plaats hebben, als de algemeene t >estenden beter waren geweest, doch erkende dat de autoriteiten, in de «erste plaats de mili taire. jammerlijk in hun taak zijn te kort geschoten. De heer Wijnkoop (c.p.) wierp zijnerzijds een nieuw, verrassend licht op et hetle geval volgens hem was de overval van Urbina geschied met medeweten en goed keuring van de Cura^aosche Petroleum In dustriemaatschappij en had men h-er te doen met een „petroleum-raid" van Urbina in Venezuela ten dienste van het Engelsch- Hoïlandsche petroleumkapitaal. diat heit Amerikaansche petroleumkapitaal in Vene zuela zijn invloed wilde ontnemen. De heele oveival was een incident in den machte- Blrijd, dte in en om "de Caraibische zee wordt gevoerd tuBschen het Amerikaansche en net Engetaohe imperialisme en kapita lisme. dat zich van strategische punten heeft verzekerd en waarbij Holland aan de zijde van Engeland staat! Inderdaad, de heer Wijnkoop bewees hier nog steeds zijn oude leus te huldigen niets is ons te do)Minister de Graa'f deed wijs op deze fantasieën niet in te gaan en te ver klaren, dat hij deze hoogdravende interna- tionaal-staatkundige bespiegelingen niet kon volgen. De Minister verzekerde, d^t nu de finan- cieele toestand van Curasao verbeterd is. niets zal worden nagelaten ,pm den achter stand in te halen. Ten aanzien van den nieuwen gouverneur sloot bij zicf aan bij den heer van Dijk (a.-r.), lie r reeds op gewezen had, kennende de antecedenten van den benoemde, dat hier een gelukkige keus is gedaan. Aan de orde kwam daarna de I egrooting van minister Terpstra. De redevoeringen daarbij van de heeren Gerhard (s.-d.) en Ketelaar (v.-d bewo gen rich m dezelfde lijnwat eigenlijk de plannen en de voornemens van den minis ter zijn, welk beleid hij zal voeren, daar over verspreidt de memorie van an;woord niet' voldoende licht. De heer Ketelaar merkte eenigszinB hatelijk op, dat het ge woonte schijnt te worden, dat de onderwijs- portefeuille wordt aanvaard door ministers, die geen program in hun hoofd hebben en vroeg of de heer Terpstra ook met den formateur over zijn plannen had gesproken i (men weet, dat de heer Terpstra zeer over haast is benoemd). Ten «lotte troostte de heer Ketelaar zich met de gedachte, dat het beleid van den heer Terpstra in elk ge val bij dat van zijn ambtsvoorganger gun stig zou afsteken. Deee beade sprekers waren hei op één punt volkomen eens met den heer Zijlstra (a.-r.) het stopwetje op het nijverheids onderwijs molest nu niet langer gehand haafd worden Mej. Weeterman ilib.» ging op cfit punt intussctien mede met den mi nister. die wil volstaan met nu en dan subsidie te geven aan daarvoor in aanmer king komende instellingen. Tuasdien de genoemde sprekers en spreeksters bestond geen verschil van mee ning omtrent de noodzakelijkh jid van - heiid in de spelling op school. Daarbij scheen de heer Gerhard, met mej. Westeiman en den heer Zijlstra de voorkeur te gerven aan de tegenwoordige spelling van De Vries en Te Winkel, terwijl daarentegen de heer Ke telaar daarvan heel wat overboord wilde werpen De heer Zijlstra heeft echter gewaar- sohuwd tegen een z. i. zeer dure regeling van het voorbereidend leger onderwijs, het bewaarachoolonderwijs. Ging men dut van overheidswege regelen op de leest vau het lager onderwijs, dan zou dat wel 100 mil- lioen kosten. De minister schijnt intusschen niet van plan. hiertoe over te gaan, zoodat dit be toog slechts adaoeniisolie waarde had. STADSNIEUWS. Provinciale Staten van Zufci-Holland. In de gisteren in de Ridderzaal onder presidium van den commissaris der Konin gin. jhr. mr. dr. H. A. van Kamtbeek, voortgezette vergadering heeft bij het voor- stel van Ged. Staten oni f 1000 subsidie per jaar toe te kennen aan de afd. s-Gravenixage der Ned. R.-K. Centrale Vereemging ter bescherming van meisjes mevr. De Buy Wenniger (lib.) haar waardeering geuit voor het nuttige werk dezer vereenigix-g. Mevr De Vries—Bruine (s.-d sloot zich aan bij het woord van waardeering van de vorige spreekster, doch adhtte het subsidie niet voldoende gemotiveerd. Zij vroeg aan- liouding van dit voorstel door Gedep Sta ten. teneinde ia een volgende vergadering een subsidieregeling voor vereenigingen als deze in te dienen. De heer Van Boeijen (Ged. Stoten) lichtte den post nader toe en zeide, dat de vereeni- ging in de St. Annastichting een groot aan tal zusters in dienst heeft voor wier levens onderhoud. kleeding. enz. een zeer matig bedrag op de exploitatierekening voorkomt. Ook de andere uitgaven zijn volkomen ge motiveerd Wat het bedrag van f 1000 be treft. dit is aangevraagd in verband met de zich steeds uitbreidende werkzaamheden. Mevr. De Vries-Bruins, repliceerend- zei de. nog niet overtuigd te zijn, dat deze f 1000 noodig is. Mocht meer noodig zijn. dan zou zij meer willen zien gegeven, en indien het volle bedrag niet noodig i«. dan minder. Zij diende een motie in waarbij Gedep. Stoten worden uitgenoodigd, e«»n al gemeene subsidieregeling voor dergelijke in stellingen te treffen. Dr. Beekenkamp (lib.) betuigt zijn in stemming met de motie-De Yrie*— Bruins en wees er op, dat heit Oentraal Genootschap geld tekort komt en dat winterverpleging nuttig is. maar tevens meer geld vordert dan zomerverpleging. De heer Van Boeijen (God. Sta'en) wees er op, dat Gedep. Staten opgetwijfeld de winterverpleging toejuichen, maar hij kan niet inzien, dat, wanneer men wat wmacht, nu juist de provinoie moet bijspringen. De cijfers, welke spr. heeft nagegaan, wettigen geen hoogere bijdrage voor de winterverple ging Bij een behoorlijke bezetting van de koloniehuizen gedurende (het jaar dalen uiter aard de vaste kosten en daarmee daalt de gemiddelde verpleegprijs van winter en zo mer. Mevr. De Vriee-Bruins repliceert en zegt dat het toch duidelijk moet zijn, dat de on derhoudskosten hooger zijn wanneer het ko- hmiehuis geopend is van Mei tot Mw. dan wanneer het slechts van Mei tot Oct. wordt bezet. Nog deelde spreekster mede, dat over 1930 het Centraal Genootschap de gegevens za} hebben over de exploitatie van w.nter- en zomerverpleging. Zij zou daarom in over weging willen geven om dit punt nog tot het volgende jaar aan te houden en daarna defi nitief over de gevraagde verhooging 7e te- Lissen. Deze motie weid met 37 tegen 23 atem- nen verworpen. Het prae-advies van Ged. Staten werd z. h. s. aangenomen. Bij het voorstel inzake de Brielsche veren (medebetaling door de provincie als tot nu toe, bij verlenging van de bestaande con tracten. en handhaving van de estaande tarieven) betoogt de heer Trouw flib.) o.m. dat niet voldoende overleg is gepleegd met Den Briel omtrent aan te brengen verbete ringen. De heer van Boeijen (Ged. Stoten) ant woordde, dat Den Briel ais eigenaresse van deze veren zelf te kort heeft geschoten in de exploitatie ervan en dat ook v«i die zijde het overleg is bemoeilijkt. Intussctien zijn Ged. Staten tot overleg steeds be, eid. Het voorstel werd b. h. s. goedgekeurd Bij de behandeling van de wijziging der verordening van den Prov. Waterstaat vroeg 'le heer van Stapele (s.-d.) om., boe de bezetting van vacature» bij dezen dienst geschiedt. De heer Borghols (Ged. Staten) antwoord de, dat op de lijst van sollicitanten in den regel voldoende candidate ti voorkomen. Overigens geschiedt aanvulling van hoogere angen zoo mogelijk ukt d« lagere Aan de orde was dfe motie Gardenier c.s. inzake onderzoek der arbeidsvoorwaarden van het waterechaps- en pcdderpersoneel. De heer Gardenier (s -d.) verdedigde deze motie, waarbij Ged. Staten werd verzocht onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden genoemd penwmeel ia t« stellen en aan de Prov. Staten het resultaat mede te dce len. i GOUDA, 12 Dec. 1929. Het vervoer van een heistelling door het park. Ter voldoening aan de uitnoodiging B. en W. gedaan in de raadevergalmn van 4 November J.L, om advies n,t teS1 gen over het adres van den heer W Mo» naar, aannemer van Werken, alhier 24 October 1929, deelen B. en W den 8u! het volgende mede: De heer Molenaar heeft om redenen in zijn schrijven uitvoerig uiteengezet, vef zocht te willen overwogen de politievèronk rung te herzien op het stuk van de vervoe bepalingen voor heistellingen, enz. aoor he- park, „dan wel met het verstrekken „vergunningen voor het vervoer van die „zware materialen een ambtenaar te be „lasten, in staat in het algemeen en tech nisch zaken te kunnen onderscheiden „waardoor handelingen worden voorkomt „welke mogen worden geacht niet to zijn in' „het belang der gemeente, evenmin in het „algemeene belang, en welke schade berok- „kenen aan de betrokkenen," In zyn breedvoerige motireering deelt de heer Molenaar mede, dat hy voor het beko- 'men eener vergunning voor vervoer (ioof het van Bergen IJzendoornpark van een bei- machine eenige dagen by verschillende amb tenaren en autoriteiten zyn belangen heeft moeten bepleiten en ten slotte voor het vervoer over enkele meters, na het storten van een waarborgsom, een gewone vergun nmg kreeg, afgegeven door den directeur van Gemeentewerken, krachtens algemeene machtiging van B. en W. Iets derge lijks was hem nooit overkomen en de prak- tyk heeft volgens hem ook nu bewezen, dat aan niets schade of hinder is toegebracht door dit vervoer. Zyn bedryf en ook de daarin werkzame arbeiders hebben daar door stagnatie en schade ondervonden en dat was z.i. niet noodzakelijk geweest De directeur van Gemeentewerken heef; B. en W., naar aanleiding van dit schrijven rapport uitgebracht, dat zy met het verzoek by de stukken ter inzage hebben gelegd. Daarin deelt deze mede, dat de bovenbe doelde stagnatie is ontstaan, doordat Sdres- sant zyn heistelling wilde vervoeren op de voor hem jninst kostbare wijze door een ge deelte van het van Burgen IJzendoornpark, dat niet voor ryweg is bestemd. Daarvoor golden dus niet de gewone bepalingen der algemeene politieverordening doch moesten grootere waarborgen worden geëischt, ten einde te voorkomen, dat het plantsoen scha de zou ondervinden van Uit transport Zulks is aan adressant onmiddellijk bü aanvrage om vervoervergunmng medege deeld met het advies zich in dit bijzonder geval schriftelijk te wenden tot B. en W. Dit advies is niet opgevolgd ,doch de heer Molenaar heeft zich achtereenvolgens ge wend tot diverse ambtenaren, die hem nu eenmaal in dit byzonJer geval niet konden helpen. Ten slotte heeft de betrokken wet houder spoedshalve, na het storten van een waarborgsom, maatregelen getroffen, waar door aan de uit niet opvolging van het ge geven advies ontstane stagnatie een eind kon komen. Hieruit blijkt, dat de heer Molenaar het aan zich zelf te wyten heeft, dat hy moei lijkheden ondervond, toen hy zonder de ver- eischte vergunning zyn heimachine aoor het park vervoerde. Dat hy ten slotte zon der groote stagnatie toch geholpen is, had hem allerminst redenen tot klachten moeten geven. Voor normale gevallen geldt artike! 14 der algemeene Politieverordening en over de toepassing daarvan hebben B. en W. nooit k'achten gehoord. Redenen om dat artike. te veranderen, zijn er dan ook geenszins aanwezig, terwyl het adres hen evenmin aanleiding geeft in de wijze van uitvoering van dit voorschrift verandering ie brengen. Ruiling van grond. De heer H. A. Jaspers, eigenaar van het aan de Kanv?melks!oot gelegen perzeel, ka dastraal bekend in sectie A no. 6893, heeft zich bereid verklaard, ten behoeve van den aanleg van een trottoir aldaar, aan de'ge meente een gedeelte, breed 40 C.M., v*n de voortuintjes van genoemd perceel af t« staan, onder voorwaarde, dat hy In eigen dom verkrijgt een aan de achterzijde van zyn perceel grenzend strookje grond, groo- .7 M2. Door de bereidwilligheid van den he»T Jaspers is het mogelijk geworden het tro£ toir ter plaatse ongeveer 1 Meter breed maken. In verband met vorenstaande, stelten a en W. den Raad voor,met den heer J^P** een overeenkomst tot ruiling van de boven omschreven strookjes grond aan te gaan. Aankoop pand Gouwe 173. In het jaar 1916 heeft de heer C. H- W ter, alhier, zich bereid verklaard het nen in eigendom behoorende pand, Gouwe 173, aan de gemeente te veiikoopen een som van 8000-, onder be^hngif eerst tot aankoop zou behoeven te overgegaan, els de gemeente het pa uitbreiding der Lichtfabrieken noodig xou hebben. j» Bit schrijven van 7 October J.l. h«« heer Stiver B. en W. gevraagd, of cogenblik nog niet is aangebroken om perceel te doen overdragen. w De directeur der Gemeente-Lwthta£ ken adviseert thans tot arówj gaan, omdat de benedendokalitei den gebruikt voor w de elke gelegenheid om tot bergplaatsen te geraken, mort^*orf gegrepen, daar de thans beschikba te. te klein te. Kamer van Koophandel en Fabriek» voor Gouda en omstreken. De Kamer van „amid- Woensdag, 18 December brjeai, d"" dags 2 uur, in de Raad taai ten b.«ui te Gouda. Qetagendis '■tettneMt *o.a. Notulen en mededeelingeo. Uitgegane en ingekomen stukken. Voorstel van den heer P. D. Muylwyk tot het verleenen van eene subsidie van 26.— aan de Hoofd-Commissie voor de Normalisatie (aangehouden in de October- vergadering). Verzending advies aan den Minister van Justitie, inzake het Wetsontwerp tot op heffing van de onderscheiding tusschen handelsdaden fin niet-handelsdaden en tus- ochen kooplieden en met-kooplieden. Verzoek om subsidie van de Stichting <fHet Veiligheidsmuseum". Het Bmeau ad viseert afwijzend. Rondvraag. Ned. Verbondl van Ziekenkassen, Gisteravond hield het Nederiandsch Ver bond van Ziekenkassen een openbare verga dering in „de Réomie". waar als spr. optrad den heer Kuyer, met als onderwerp „De Ziektewet". Na een kort openingswoord van den Voorzitter der afd. Gouda, den heer v. d. Graaf, die het betreurde dat zoo weinig werkgevers aan den oproep gehoor hadden, gegeven, nam de heer Kudjei het woord en drukte allereerst zyn spijt ook uit over de quantiteit dier aanwezigen. Dit is wel be grijpelijk, o«mdat men vooral in de grootere plaatsen denkt dat het wel in orde zal ko men. Wy als verbond van ziekenkassen, zoo zei hij, staan op het standpunt dat er gelukkig een ziektewet komt. Hiervan zyn we dus geen tegenstanders. Integendeel. Maar aan den anderen zijde moeten we het bejamme ren, dat aan ons niet ia gegeven de uitvoe ring. We hebben 17 jaar samengewerkt, vóór een en ander van rechtswege geregeld werd. Zoodra we echter vervallen in groote cen trale organen, dan komt onafwendbaar de ambtenarij mede. De wet is gemaakt voor den arbeider en zyn gezin. Het eenige belang dat do werfegever er bij heeft is, hoe. hy .er het goedkoopst af komt. De wet zal uitgevoerd worden door ziektekassen van de Raden van Arbeid, of eventueele bedryfsvereenigingen. Spr. ging vervolgens verschillende arti kelen der wet na, daarby liet hy uitkomen dat naast veel goede en verbetering, ook veel verslechtering: valt waar te nemen, die in theorie vaak heel mooi zyn, maar in wericelijkheid niet veel beteekenen. Ver schillende bepalingen zullen door verschil lende voorzitters van raden van arbeid ver schillend worden uitgelegd. Omtrent de toepassing der wet kunnen we pessimistisch gestemd ;.yn, gezien de ongevallen en de invaliditeitswet. 'Waarom hebben wy eigenlyk de uitvoe ring willen hebben"? Dat heeft men al kun nen beluisteren uit do bemerkingen op den wet. Het gereed hebben van het apparaat, d.w.z. de jarenlange ervaring, het a'ler- groote voordeel als uitvoerende organen is uitgeschakeld. Maar indirect doen we toch mode. En wel ten eerste om de kosten laag tb houden, en ten tweede, nu we terugkee- >«n als uitvoerend orgaan bereiken we, wat we al jarenlang beoogen, n.l. de ideëele zyde; het draagt elkanders lasten. Nadat door de aanwezigen talryke vra gen tot den spr. gericht waren sloot de voorzitter met een woord van hartgrondiger dank deze vergadering. Concert „Toonkunst" en ..Caecilis". Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Voor haar tweeden avond in dit seizoen had de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen afdeeling Gouda, een verzoek gericht tot de gecombineerde koren van „de maat schappij tot bevordering der Toonkunst" afdeeling Gouda en omstreken en het Ge mengd koor „Caecilia". Het was, na de fusie der koren, de eerste maal dat de dirigent, de heer Elokbergen, de leiding over deze combinatie op zich nam en het moet èn voor den leider èn voor het koor een genoegen zyn geweest zoo gemeenschappelijk de kunst te hebben gediend. In hoeverre het niet mogelijk was met een oratorium te komen en wèl noodzake lijk een programma samen te stellen met sterk uiiteenloopende nummers, weten wij niet, al veronderstellen we, dat het einde van 't seizoen ons een groot werk met voor aanstaande solisten zal brengen. Wy wenschen in geen enkel opzicht de prestaties van wien dan ook te verkleinen, al moest ons even de verzuchting van "t hart, dat dit programma niet geheel stijl vol kon worden genoemd. Ondertusschen dwingt het een zekere bewondering af in zoo'n korten tyd een staalkaart te geven van de verschillende muzikale uitingen in 4e nummers bedoeld. Het programma volgende, kregen we dan eerst 3 opera-fragmenten van het koor te hooren, alle drie uit opera's van Richard Wagner, die ernstig en goed gedirigeerd Werden afgezongen, met kleine vlekjes als «f en toe ongelijke momenten en enkele domineerende stemmen, maar met een fy- nen inzet van het Brautlied uit de Lohen grin" en een gloedvollen in: „Waeh auf" uit Die Meistersinger von Nürnberg. Voor al b|j dit vieide nummer kwam het koor al goed op dreef en waren de uitstekende kwa liteiten reeds sterk hoorbaar. Daai tusschen in kwam als derde num- "ter: „Summ' und brumm' du gutes Rad- chen" uit „Der Fliegemde Hollander", waar- In twee dames uit het koor een solisten- Purtijtje te zingen hadden en de vertolk er van „Mary" ons een mooie sopraan riet alt-timbre en die van „Senta" ons een duchtige, zuivere sopraan lieten hooren. Dat hierin sommige moeilyke gedeelten door het koor geed waren ingestudeerd was duidelijk merkbaar. Hierna wachtte ons een zeer mooi ge deelte van den avond door het optreden van de jeugdige violiste mejuffrouw Lena Bobbe, uit den Haag. Deze artieste speelde zóó, dat ze direct bewees de kwaliteiten te hebben, die noodig zyn om het publiek stormenderhand te ver overen. Zy is een geboren violiste en al dwong het al bewondering af, dat ze alles uit het hoofd speelde, haar mollige toon, de uitstekende techniek en de temperament volle wyze, waarop ze a'les voordroeg, wa ren de kwaliteiten, waardoor de zaal, die hi het begin eenigszina gereserveerd bleef, plotseling in een spontaan, en welverdiend applaus losbarstte. Het pittige in haar spel, de gave flageo- lettonen, kortom haar geheele optreden was Mm dien aard, dat we haar gaarne in Gouda nog eens zullen hooren. Het was na dit uitbundig succes voor den heer Henri Blokbergen geen gemakkelijke, taak zyn 2 solonummers voor piano voor te dragen. Dat hy erin geslaagd is het publiek direct te boeien en het feit, dat na hei Scherzo op. 31 van Fr. Chopin een niet minder warm enthousiasme over de zaal kwam, kan alleen het gevolg genoemd wor den van het prachtige spel en de fyne mu zikale opvatting van den heer Blokbergen. De pauze trad in, nadat een der heeren r.a een korte, historische uiteenzetting, een bescheiden beroep deed op financieelen steun en tevens van de gelegenheid gebruik maakte den eere-voorzitter, Burgemeester E. G. Gaarlandt geluk te wenschen met zijn herstel. Na de pauze betrad de Burgemeester het podium. In een korte rede zeide hy, dat het een belangryke avond was voor Gouda; bejangryk, omdat nu voor 't eerst een koor optrad, dat samengesmolten was uit twee vereenigingen, die niet alleen hadden ge voeld, dat ze beide door deze ineensmelting een beter bestaan konden leiden, maar ook door het groote ledental, onder de krachti ge leiding van den heer Blokbergen in staat waren het Goudse he publiek grooter kunstgenot te geven. Belangrijk ook, om dat voor het eerst eer. nummer zou wordn gezongen: „Gouda's Heilzang", waarmeb een daad van piëteit voor eé» var onze overleden stadgenooten, de heer M. J. Bou- man werd verricht, en het Mevr. Bouman, in de zaal aanwezig, zeker goed zou doen, deze waardeering te kunnen oonstateeren. Het bestuur van de Maatschappij t°t Nut van 't Algemfeen had den Burgemeester ver. zocht een bloemenmand aan te bieder, en den dirigent als leider van de gecombineer de koren kreeg dus deze hulde7 te aanvaar den met den wenach, dat Gouda nog vele kunstavonden te genieten zou krygen onder zyn bekwame leiding. Onnoodig te schryven, dat na deze inlei ding het lied van den heer M.' J. Bonman door het koor met enthousiasme werd ge zongen. Na dit nummer trad een der leden, de heer A. van Leeuwen naar voren die met twee liedjes n.l. „Smidje Smee" en „Hol- landsch liedje" een dankbaar applaus oogstte. Mevrouw Betsy de VoogdEphraïm, die geen onbekende meer - is in de Goudsche concertzaal, zong haai drie liederen, waar van vooral het tweede: ,4n 't woud" van Philip Loots haar gemakkelijk lag met élan en gaf als tegenprestatie voor de toe juichingen een toegifje in den vorm van „Het Zonnelied" van Cath. v. Reimes. De laatste drie nummers waren voor ge mengd koor en deze gaven veel te genieten. De Hebröische Gesange werden geïnspi reerd1 gezongen en we kregen de sfeer van de oratoriumchoralen. Waar k capella zang veel moeilijker is, dan liederen met bege leiding en deze k Capella nummers zoo ge voelig en zuiver werden uitgevoerd, kregen we hierdoor alleen al den indruk, dat dit koor zeer veel belooft voor de toekomst. In het „Kerstlied" van Bernard Diamant, waarin de crescendo's en diminuendo's zoo prachtig werden genomen, bleek het koor in zeer veilige handen. Het was muzikaal fijn aangevoeld dit nummer. Als besluit het slotkoor uit het oratorium „Die Schöpfung" van Joseph Haydn. Het zou niet juist zijn. als we niet eerst een woord van hulde brachten aan den be geleider, den heer Frits de Jong te Gouda. Terecht liet de dirigent hem aan *t slot in de bijvalsbetuiging deelen. Wat het koor betreft, hoorden we in het laatste nummer de bekende en mooie klan ken, noodig voor een goed geschoold koor en met belangstelling en verlangen zien we eene uitvoering tegemoet van een groot oratorium, waarin zoowel dirigent als koor. ledlen zich geheel kunnen geven aan die heerlijke, groote kunstuiting, waarop een koor van deze kwaliteit en om/ang bere kend kan zyn. Goudsche WinVelterzvereeniging. Interessante Jaarbeurslezing. Er waren gisteravond maar heel weinig belangstellenden in de Ré unie om de lezing bij te wonen van den heer Graadt var Rog gen. secretaris-generaal van de Nedetland- söhe Jaarbeurs te Utrecht, welke lezing op initiatief van de Goudsche Wmkeliersver- eeniging was georganiseerd. De spreker heeft allereerst een historisch overzicht gegeven van het ontstaan der jaarbeurzen. Deze vonden haar oorsprong in de oude jaarmarkten, welke reeds dateeren van de Romeinen. Uit den aard der zaak kwamen daar de bewoners uit den omtrek der markt om hun goederen te verruilen. Aangezien de overheid maatregelen trof tot beveiliging van den handel (zorg voor het recht, voor de goede munt) ging ze er toe over een bijdrage to eisohen van hen, die de markt bezochten (marktiol)^ Langzamer hand werd het heffen van die tol uitslui tend het recht van den koning. De behoefte tot het houden van markten nam toe in de 11de en 12de eeuw, toen de bevolking toe nam mi zich begon te concentreeren op be paalde piaatsen Dit zijn de weekmarkten, daarnaast stonden de markten die geh uden werden op de voornaamste kerkelijke feest dagen, want 't standpunt toen ook al: waar volk is, daar is negotie. Bij de gewone weekmarkten was tijd van begin en prijs der goederen van te voren vastgesteld. En kele steden kregen het recht op een of meer- Wü stellen evenals vorig jaar de gelegenheid open in het Nieuwjaars nummer van de GOUDSCHE COURANT tc plaatsen tot den gereduceerden prijs van 50 cent van ten hoogste 5 regels, elke regel daarboven wordt 10 cent berekend. Inzending dezer Nieuwjaarswen schen wordt vroegtijdig verzocht. OVERLEDEN, 10 Dec.: Aart Johannes ie Knikker, 3 m. dere malen per jaar een z.g. vrije markt te houden, waar deze bepalingen niet van kracht waren. Zij dienden deahalve om den interlocalen handel te bevorderen en tevens extra geld in het l»«dje te brengen van den landheer (heffing van tolgeld op de wegen). Deze jaarmarkten werden dikwijls gehouden op den Stiohtingsdag van een bepaalde kerk. Om de markt aantrekkelijk te maken kre gen de kooplieden privilegies tijden» hun bezoek aan de stad. Lëogzameihahd verlo ren deze markten hun karakter (kermis). In de 16e eeuw vórmden de kooplieden on der elkaar een gelegenheid om handel te drijven, waaruit later de jaarbeurzen ont staan zijn. In Europa was 't Leipzig, dat zich «leeds wist te handhaven. Deze stad was niet alleen de traite d'union tusschen het Wee'en en Oosten, maar de handelspolitiek van het bestuur deed alles om de markt tot grooter bloei te brengen. In I860 begonnen verschillende industrie- groepen monsters ter markt te brengen, het geen uitgegroeid is tot den tegen woo rd^gen jaarbeurs. Echtor wachtte nog een crDris. De Warenmessen en Musterniasseu stonden eenigen tijd naast elkaar. De Mustermes- sen ontbrak het aan een goede huisvesting, waarvan in 1692 Berlijn gebruik dacht te maken door de Mesae daar te vestigen. Op het critieke oogenblik echter greep het stadsbestuur van Leipzig energiek in en stelde uit eigen middelen een groot gebouw beschikbaar. Hierdoor bleef Leipzig de eeni ge Messen-stad. Was vóór den oorlog de handelsbeweging op de Leipziger-Mease beperkt tot een be trekkelijk gering aantal z.g. Messe-iahige artikelen (aardewerk, galanteriewaren, glas werk, metaalwaren, houtbewerking, papier- waren) zoo staan de nieuwere jaarbeurzen open voor alle industrieën. De meeste heb ben een internationaal karakter in dien zin, dat ook buitenlandsche industrieën al» deel nemers tot de beurs worden toegelaten. De Nederlandsohe Jaarbeurs werd in 1916 te Utrecht opgericht, hield iu 1917 haar eerste beurs, welke met het oog op de oorlogsom standigheden een nationaal karakter droeg. De spreker heeft vooral in hat tweede ge deelte van zijn lezing uitgewijd over de be- teeekenis van in 't bijzonder do, Utrechtsche Jaarbeurs Tal van lichtbeelden verduide lijkten Ret historische en huidige i aar Deurs wezen. Operette „Prins Pauweveer" ten bate der Goudsche Gezondheids- en Vacantie- kolonie in den Nieuwen Schouwburg op 2 en 9 Januari 1930. De voorbereidingen voor deze operette zijn thans in vollen gang. De laa'ste repe tities worden gehoudende costumes wor den reeds vervaardigdde tooneelbouw wordt spoedig aangebracht. Vanaf Maandag a.s. zal reeds de voor verkoop van kaarten aanvangen en |»el bij mevr. Soeters—van Balen Blanken,,- Ora- bethstraat 8. alhier. Makelaarsbenoeming. Door den heer President der Arrondiase- ments Rechtbank te Rotterdam is een ver zoek van den heer P. den Hertog:, te Gouda cm beëedigd te worden als makelaar in roerende goederen en antiquiteiten, om ad vies in handen gesteld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. Prot. Nederland en Kerkelyk leven. De Vereeniging Prot Nederland „Kerkelyk Leven" houdt heden in het „Heil des Volks" te 814 uur een thee-avond. Op dezen avond zal het word gevoerd worden door den heer F. van Hilten uit Rotterdam. Inlichtingen verzocht. De commisaris van pólotie in de 2de af deeling (bureau Tolsteegbrug) te Utrecht, verzoekt hun. die door den directeur van het Algemeen Instituut voor Handel en Ad ministratie, genaamd Gevers (ach noemen de dr. Gevers) gevestigd F. C. Donderstraat 44 te Utrecht, zijn aangesteld tot directeur van een op te richten bijkantoor van ge- noèmd Instituut en als zoodanig aan Ge vers een waarborgsom van f 500 hebben ter hand gesteld, zoo spoedig mogelijk schrif telijk of mondeling daarvan aan hem mede- deeling te doen. Een brandje. Maandagmiddag omstreeks 6 uur wa« een schoorsteenbrand ontstaan bij den bleeker J. aan de Bleekerssingel. Door het afsluiten der rookkanalen en het strooien van zout was de brand spoedig gebluscht. Burgerlijke Stand. GEBOREN, 10 Dec.: Marie d. v. A. Schoonderwoerd en E. Pols. Wilhelm ina- straat 30. 14 Dec.: Cornelia d. v. G. van der Kleyn en E. Swart, Vrouwen steeg 2. 11 Dec.: Hendrika, d. v. H. Anders ei. A. Blok, Pr. Hendrikstraat 60. GETROUWD, 11 Dec. C. van Leeuwen en W. J. van Werkhooven; J. Pypes en I. Demmler; H. Hofstede en H. C. Wouden berg; P. L. Hofstede en H. Bekkers. 12 Dec.36 uurDemonstratie en Expositie schilderwerk ten huize van mevr Bon- neur. Hoogstraat 14. 12 Dec. 8 uur geb. Heil des Volks, Peper straat, Prot. Nederland en Kerkelyk leven, Theeaivond. 12. Dec. 834 school no. 4 Nieuwe Haven Officieele opening van de Kapper»vak school UIT OEN OMTREK. Dinsdagavond j.l. trad op in bet Café van den heer D. de Brujjn alhier, de be kende humorist Kees Pruis te Amsterdam. Dat er genoten is behoeft nauwelyks ge zegd. De zaal was geheel gevuld met toe hoorders, een strykje zorgde voor aanvul ling in de pauze. Na afloop sloot deze avond met een gezellig bal. BOSKOOP. 40-jarig bestaan Vooruitstrevende Kiesvereeniging afd. Boekoop Vrijheidsbond. De Vooruitstrevende Kiesvereeniging, afd. Boskoop van de Liberale Staatsparty ,JDe Vrijheidsbond" herdenkt haar 40-jarig be staan. Dit feit is gisteren op feestelijke wyze gevierd. In de groote zaal van Hotel Klaqpsen waar een groot aantal van Boskoop's Jibe- rale dames en heeren waren samengekomen heeft het lid der Tweede Kamer, Dr. I. H. J. Vos, na de openingsrede van den voor zitter der afdeeling, de heer Radder, een feestrede uitgesproken, waarin hy de jubi- leerende Kiesvereeniging gelukwenachte en op enthousiaste wjjze uiteenzette waarom dit feit, waarby een mylpaal wordt ge plaatst in de politieke geschiedenis van Boskoop, op feestelyke wyze behoort te worden herdacht. De liberale gedachte zal door alle tijden heen Wijven leven, en zich uiten op allerlei wyzen. Met een geestdriftige opwekking ook tot de vrouwen en de jongeren in Boskoop tot krachtige medewerking, besloot Dr. Vos zyn korte rede. Daar Dr. Vos slechts zeer kort kon bijj- \en, wyl zyn aanwezigheid nog des avonds in den Amsterdamachen Raad werd ver- eischt, heeft de feestredenaar zich zeer moe ten beperken. Namens de Centrale Kiesvereeniging voor den Rijkskieskring «Leiden, werden uoor den Voorzitter, den heer F. Tii-ter, de geluk- v/enschen dei1 Centrale gebracht, waarby mede een kort opwekkend woqrd werd ge sproken. De Statenciub van den Vrijheids bond complimenteerde telegrafisch en ook van andere zyden kwamen telegrammen in. Toen kwam het feestelijk deel van den avond: de opvoering van een zangspel, door den heer W. de Ruyter gemaakt en onder regie van den heer J. P. Werkman uitge voerd. Dat was een machtig aardig dillot- t an ten-werk. Leuke liedjes, aardig vlot spel van Boskoopsche jongelui, uitnemende mu ziek# zelfs een klein ballet I En alles even geanimeerd 1 De talryke aanwezigen hebben de uit voerenden en aan het slot ook den auteur en den regisseur op dè meest harteiyke wyze gehuldigd. De feestavond werd met een alleraar digst bal besloten. Vanavond is er een herhaling van gis teren, daar de zaal gisteren niet alle be langstellenden bevatten kont Opening Pluimvee-tentoonstelling. Woensdagmorgen heeft de officieele ope ning plaats gehad der eerste plaatselijke tentoonstelling van pluimvee, konijnen, sier en postduiven, georganiseerd door de Haaa- trechteche Pluim- en Konijnenvereeniging ..Ons Belang'' en de pnsibduivenvereeniging ,,De Snelpost". De voorzitter, de heer A. de Groot, heette in de koffiekamer van „Concordia" de aan wezigen welkom', meer speciaal het Ge meentebestuur, dat door lijn tegenwoordig heid blijk gaf belang te stellen in brt werk der Vereeniging De Vereeniging, die nog niet ten volle een jaar besta it, heeft het aangedurfd een tentoonstelling te organi- seeren, en spreker kon met voldoening zeg gen dat deze wel zou slagen. Er bleek zelfs een in dichtvorm gestelde inzending van 8t. Ntaolaas te zijn ingekomen. De voorzit ter bracht dank aan allen voor de door hen verrichtte werkzaamheden, en bood den se cretaris als blijk van erkentelijkheid na mens bestuur en commissie van bijstand, een kistje sigaren aan. Vervolgens sprak de burgemeester, Baron van Hamert tot Dingshof. die -er zich over verheugde dat de pluhnveeteetlt zoo met rasse schreden vooruit gaat, ook in de klei nere plaatoen, en dan speciaal in Haas trecht en omgeving. De tentoonstellingen zijn daarvoor van groot nut omdat zij gele genheid geven tot vergelijking cn beoordec- lihg der. dieren. Met den wensch dat de ten toonstelling zal slagén, verklaarde de bur gemeester deze voor geopend. Terwijl eenige ververschingen werdrn ge presenteerd. deelde de voorzitter me-le dat de ext.-a-eereprijzen zijn toegekend als volgt: Zilveren medaille van den burge meester, voor den beste Wit Leghorn, aan P. Lekkerkerker, VKst; Zilveren m jdaalle van den heer A. de Groot'voor het hoogst aantel punten inde hoenders. L Groenen dijk. Alhier Medaille van Wath ,>idoi M. Graveland voor het hoogst t in tal punten in de watervogels, C. Verboom Me<ku> van Wethouder H. van den Perg voor het hoogste aantal punten in de konijnen, P. van DelftZilveren Lauwerkrans van den Van Resteren. F W. Gronert; Verguld-Zil veren medaille van dezelfde, voor den mooi- aten toom of trio Leghorns. P. Lekkeri erker 50 K G. legmeel der Benschopeche Pluim- veevereenigirig, voor het grootst aan'al in zendingen, C Th. van VUet. Zelfde prijs voor den mooisten toom of trio der tentoon stelling C. ötreng; Beker van den heer N. M. van Schelven, voor den mooist en haan G. Boogaerdt, Medaille, van Postdi.iven- vereeniing „De Snelpost", voor de mooiste inzending sierduiven. C. Th. van Vliet; Me daille voor het hoogst aantal punten uit gezonderd In duiven en konijnen. L Groe- nendijk; Kaas, van den heer E. Winters wijk. voer het grootste aantal inzendingen' in de hoenders, L. Groenendijk. Voorts xijn een 80-tal eereprijzen toegekend. De eereprijzen der postduiven zijn toege kend aan de heeren T. J. Spek en R. dan Besten, bakten te Haastrecht. Als keurmeesters fungeerden de heeren D. Pleit voor pluimvee en konijnen, C. Goetaee voor postduiven en T. Ander voor sierduiven. He* materiaal was over het algemeen goed, alleen de inzending konijnen liet te wenschen over. WADDLNXVBBN. Door den Raad dezer gemeente is beslo ten om den Zuidelijken Dwarsweg in Ébe gemeente van electricitert te voorzien raiddel van een bovengrondsch net. Tot onderwijzeres aan de byzondere la gere school aan de Oranje laan alhier, is benoemd mej. Dl Kapper te Den Haag. DKAADLOOZR DIENST. Het Keratvliegtuig naar Indie vertrokken. Hedenmorgen is het zevende postvliegtuig van Schiphol vertrokken. De beer PI earn an sprak de bemanning voor het vertrek toe. Er was 336 K K. poet aan boord. Het achtste postvliegtuig naar Indië. Te Weeaen geland. Bij de K.L M- is bericht ingekomen dat het achtste postvliegtuig naar indië, de P.H H.A.rfO.. dat heden van Schiphr-l var- trok, heden te 13.45 in Weenen if gelai d. Dr. Hartog uit de directie van de Kunatzydefabrieken. ARNHEM. 12 Dec. Dr. Hartog heeft het voornemen te kennen gegeven af te treden. Het college van commissarissen ia daarop met Dr. Hartog tot de volgende overeen stemming gekomen: Commissarissen hebben hem bereid ge vonden, als lid tot hun college toe te tre den en als gedelegeerde het toezicht op zich te nemen over een technisch adviesbureau zoodat ook in de toekomst zijn ervaringen op kunstcijdegebied uitsluitend aa de Mij. verbonden to blijven. WISSELKOERSEN. 11 Dec- 12 Dec. Officieel. Londen 12.097* 12.097- Berlyn 59.31 59.32% Pary« 9.75 9.76 Brussel 34.69 34.69 Zwitserland 48.15 48.16% Weenen 34.90 34.90 Kopenhagen 66.62% 66.52 Stockholm 66.87% 66.85 Oslo 66.47% 66.47% New-York 2.47°/* 2.47*7- N iet-officieel. Praag 7.36% 7.36 Madrid 34.44 34.42% Milaan 12-97% 12.97% Prolongatie 8% Beureoverzicht. De fondaensoorten die de vorige dagen van zich hadden doen spreken, door een vrij geanimeerde affaire, traden ook h xJen weer op den voorgrond. Over het algemeen was de stemming onregelmatig en het bwicht dat de bank van Engeland haar dirconto op 5 pet. heeft gebracht, verlasnde hoege naamd geen stimulans. Een drukke handel ontstond in Alcu's, die aanvankelijk een slecht voorkomen hadden, later was or nog al wat vraag, welke gevoegd bij,eenige dek- kingsaankoopen, een stijging tot 137 teweeg bracht. Berlijn trad toen als verkooptr op. waardoor de hoogste prija xtiat behouden bleef. Margarine lUnaes waren voorbeurs van 323 tot 340 opgeloopen, doch bij opening kon niet meer 335 worden bedongen,, terwijl in het verder verloop, de affaire beneden 330 tot stand kwam. Acooutfiek :etw zijn stijgiHg voort. Philips waren aan den luien kant evenals Galvé Delft. Rubberaandcelen waren minder opgewekt dan gisteren. Tabakken waren daarentegen goed van toon. uitgezonderd Oostkusten die een klein verlies leden. Oliewaarden waren prijshoudend. Mijnwaarden waren, verwaarloos^. Suikerwaarden aan den luien kant. Amerik. fondsen bewogen «tcii op onre-' gel matige wyze. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 12 December. Westelijke tot noordwestelijke later waarschijnlijk krachtige westelijke tot zuid-westelijke wind. Zwaar bewolkt met regen of hagelbuien. Tydeltfk opklarend. Weinig verandering in -temperatuur. Storm uit het Noordwesten. ADVERTENTIE n! De 'Heer en Mevrouw AALFS zullen gaarne ZONDAG a.a. van 3—5 uur Bleekersingel 1 u GEVRAAGD: Leeftijd: circa 16 jaar Brieven onder No. 3810, buur. Goudsche Courant Markt 31 mSJ

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2