4 n\ LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. den uitgenood igd waren. Door de omstan digheid, dat de voorzitter eene Regeerings- opdracht in het buitenland had uit te voe ren, in verband met de Ziektewet, kon deze vergadering niet vroeger plaats hebben. De voorzitter, de heer I. G. Keesing, gaf een historisch overzicht van den gang van zaken. Hij schetste de moeilijkheden der vestiging, in een tijd van grooten woning nood en hooge huurprijzen, die zijn ambts voorganger noopten tot een uiterst bekrom pen huisvesting, die groote moeilijkheden voor publiek en dienst opleverde. Op 1 Januari 1923 werd de Raad van Ar- bein te Zeist opgeheven en bij dien te Utrecht gevoegd. Met ingang van dien datum werden den Raad ook werkzaamheden in verband met de uitvoering der Ongevallen wetten toevertrouwd, terwijl op 1 April 1925 verreweg het grootste deel van den opgehe ven Rflad van Arbeid te Gouda bij het Utrechtadhe ambtsgebied gevoegd werd en dat gebied 80 gemeenten omvatte. Het aan tal loopende verzekeringen krachtens de I.W., dat op 31 December 1919 34.813 be droeg, nadert thans de 130.000, hetgeen mede tot noodzakelijke verbetering der huidige huisvesting aanleiding weid. Met de toeneming der werkzaamheden is gestreeld naar verbetering der arbeidsme- thoden. De doorgevoerd mechanisatie en het toenemend loketbezoek, maakten een effi ciënte werkwijze mogelijk Het aantal thans in dienst zijnde personen is niet grooter dan het pp 31 December 1919 was. Met tal van cijfers toonde de voorzitter aan, welke taak de Raad van Arbeid thans heeft en hoezeer de Sociale Verzekerings wetten velen ten 2egen zijn geweest in dit eerste decennium. Speciaal wierd gememo- r cid, dat in genoemd tijd van 2278 verzeker den in dit Raadsgebied geneeskundige be handeling en verpleging genoten tot afweer van dreigende blijvende invaliditeit. Door verschillende werkgevers- en werk nemersleden werd waardeering uitgesproken voor het streven naar aangename samen werking. zoowel van de zijde van den voor zitter als van ae leidende ambtenaren. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan allen voor hunne medewerking, niet het minst aan het personeel en aan de leidende ambtenaren en sprak hij rie hoop uit, dat eens de tijd moge aanbreken, waarin sociale misstanden op groote schaal, niet meer zul len voorkomen. Utrecht dubieert over de Raadskelders. De stemmen staken. De Utrechtsche gemeenteraad heeft gis terenavond langdurige besprekingen ge voerd over het inrichten van de kelders onder het stadhuis tot stadstaveerne. Tot overeenstemming is men niet geko men, want toen het voorstel van B. en W. om tot de inrichting over te aan in stem ming werd gebracht, staakten de item men. In de volgende vergadering zal dus op nieuw worden gestemd. Invoer van varkensvleesch. Het verbod in Engeland gehandhaafd. Nuar een Reuter-telegram uit Londen meldt, heeft in het Lagerhuis de minister van landbouw op een vraag van één der par lementsleden geantwoord, dat hij zorgvul dig de vraag overwoog, of eenige matiging van hot invoerverbod van varkensvleesch van het vasteland mogelijk is. Do minister zeide, ephter te vreezen, dat handhaven van het füVoerverbod absoluut noodzakelijk is ten einde den Buitscihen vee stapel tegen ziekte te beschermen. Voorschot rijksvergoeding aan bijzondere lagere scholen. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van de besturen der op 1 Januari 1930 bestaande bijzonder lagere scholen, die aanspraak heb ben gemaakt op de Rijksvergoeding, be doeld in art. 97 der Lageronderwijswet 1920 le. dat overeenkomstig artikel 7. tweede lid. van het Koninklijk besluit van 4 Sep tember 1923 (Staatsblad no. 432) zoolang het voorschot -op de Rijksvergoeding voor het jaar 1930 nog niet is vastgesteld, vóór het eind van elke maand een voorloopig voor schot zal worden betaalbaar gesteld, ten be drage van 1/12 gedeelte van het voorschot over het jaar 1929; 2e. dat voor het bekomen van dit voor lopig voorschot een daartoe strekkende aanvrage niet behoeft te worden ingediend en dat de betaalbaarstelling daarvoor zal ge- Bphieden hetzij per poetgiro, n.l. indien het verlangen daartoe is te kennen gegeven, of anders per poetcheque. 3e. dat de opgaven (model B) ter beko ming van voorschot op de Rijksvergoeding voor 1930 in de maand Januari 1930 aan zijn departement moeten worden ingezonden en dat daarin o.a. behooren te worden vermeld ale onderwijzers die op 1 Januari 1930 aan de school waren verbonden 4e. dat alle aanvragen om Rijksvergoeding (model C) over 1929 eveneens in de maand Januari 1930 aBn zijn departement beliooren te worden insezonden en dat daarin o.a be hooren te worden genoemd alle onderwijzer^ die in het jaar 1929 aan de school verbon den waren, met vermelding van den datum van indiensttreding aan de Bchool 5e. dat het noodig is in die aanvragen (model G) duidelijk te vermelden den dag. waarop het op 31 December 1928 loopend schooljaar of de op dien datum loopende schoolcursus is geëindigd, alsmede daar in ten aanzien van de leerkrachten, die in den loop van het jaar 1929 in dienst traden, in de kolom ..Toelichtingen" het volledig adres te noemen van de school, waaraan zij laostelijk waren verbonden dat de voorsohotopgaven en de aanvragen om Rijksvergoeding welke niet volledig zijn ingevuld, vertraging in de afdoening onder- vinden. (St.ct.) zullen vijf dezer vijf dezer motor booten stauonneeien, waarvan er vier ter beschikking van de I Duatsche en een ter beschikking van de I Nederlandsohe autoriteiten zullen staan. Doodelijl» ongeval. Kind onder een vrachtauto. Gistermiddag te ongeveer twee uur zou het 8-jarig meisje I. D. met haar 11-jaxig zusje naar school gaan. toen het jongste kind zich op de Langegracht te Ledden plot seling losrukte, juist op het oogenblitk, dat een vrachtauto, bestuurd door J. V., aan kwam. Het kind kwam onder de auto en werd na voorloopig door den Eersten Hulp dienst te zijn verbonden, naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht,, waar het te ongeveer vier uur aan de bekomen ver wondingen is overleden. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. De was van do Maas. De stand der Maas is door den aanhou denden regen sinds Woensdag te Roermond, met 47 c.M. gestegen. De uiterwaarden van de rivier staan grootendeels onder water. Aan de stuw in de Weers was de stand gistermorgen 14.47 M. boven N.A.P. Na den Middel mrgschen brand. Niettegenstaande Woensdagnacht reeds de vijlde was na het uitbreken van den hevi- gen brand, moest ook nu nog d» brand wacht handelend optreden, omdat onder het puin van het perceel der firma Wiener wol ten stoffen lagen te branden. Des morgens om haltaoht rukte de brand wacht in, maar moest <am magen uur weer worden teruggeroepen, daar een deel der ruina van het Grand Hotel weer brandde en gevaar voor de omgeving zou kunnen op leveren Op het terrein van de firma De Jager werden door het personeel van Lips de brandkasten weggehaald, die den vuur gloed goed hebben doorstaan Deze firma is van plan spoedig te gaan herbouwen en Jaat met grooten spoed het puin wegvoeren. De firma Simon de Wit kon haar wmkel iceds heropenen en ook de drogist Brakman kan zijn klanten weer bedienen. Voetgan gers mogen de straat passeeren, maar niet blijven staan, terwijl het rij verkeer nog is afgesloten. Bewoners van de Lange Delft, die wisten, dat de Bergen op Zoomsche brandweer Dinsdagavond een feestelijke bijeenkomst had, zonden een telegram om nogmaals dank te brengen voor de hulp. De onderhandelingen tussqben de perso nen. di« schade hebben geleden en de ver schillende verzekeringsmaatschappijen zijn voor het grootste deel reeds tot genoegen geregeld. GEMENGDE BERICHTEN. Snelle douane-visitatie op den Rijn, De Duitsche douane-autoriteiten hebben thans, het Nederlandsche voorbeeld volgend, een aantal motorbooten aangeschaft, ten einde de visitatie der schepen op den Rijn sneller te kunnen doorvoeren. Te Emmerik, Drie terecht; van één nog geen bericht. Woensdagavond werd een radiobericht uitgezonden, waarbij werd medegeeedld, dat de N.V. Wijk—Cata Zaadhandell te Vijfhui zen vier schepen werden verniiBt. De tirma kon bij verschillende hav enmeesters, waar langs de schepen hadden moeten passeeren, geen inlichtingen over Vie schepen verkrij gen. Tot zoover 'de verkorte inhoud van het bericht. Naar wij vernemen, had de eigenaar het bericht de wereld ingezonden, omdat hij de lading van de schepen noodig had. Voor zichzelf had hij de overtuiging, dat de sche pen verongelukt waren en dat er ook geen sprake kon zijn van veixluiateiimg of ander misdrijf. Gistermorgen nu kreeg de firma van drie der vier schepen bericht, dat zij ergens bmnengeloopen waren. De „Harmo nie" en de „Onderneming" waren binnen- geloopen te Stavoren, terwijl de „Raho- both welke reeds eenige dagen voor de re.de van Schokland gelegen had, thans daar de haven is binnen kunnen loopen. Van het vierde vaartuig, de „Nieuwe Zorg" nog geen bericht ontvangen. HOOG WATER. Toenemende was van dc Maas. De Maas bij Maastricht is sedert gister morgen nog 15 c.M. gewassen. De lage buurt wegen loopen gevaar. Te Purtoerend. Door den hevigeu Btorm staat het water te l'unnerend zeer hoog, zoodat de lager gelegen straten en huwen blank staan. Over het Oudelandsdijkje stroomt het water hier en daar in den polder. Men is daar al beeig het dijkje met zakken zand te veriioogen. Ook Btroomt het water over de Neckerstraat, terwijl de uiterwaarden van den Overweer- schen polder onder water staan. Om Baam en Soest. Tengevolge van den Westerstorm is gister avond de stand van het rivierwater bij de Eembrug te Baarn gestegen van 70 tot 128 c.M. boven A.P. Bij Soest staan reeds ver scheidene landerijen onder het zeewater. Wanneer de storm aanhoudt, wordt ver wacht dat den Eemnasserpokier binnen en kele uren geheel doot; het zeewater zal zijn ondeigeloopen. Te Lemmer. Tengevolge van den noordwester storm is hei feewater te Lemaner tot een buitengewo ne hoogte, n.l. 1,8 M. boven A.P., gestegen. De Lemmer nachtboot van Amsterdam kon dientengevolge gistecravond van Lemmer uit niet vertrekken, daar er met -de zeesluis but meer kan won len geschut. Te Zwolle. Het water in het Z wastewater bij Zwolle is bijzonder krach» ag opgestuwd en over stroomde in den loop van den avond giste ren tal van straten en kaden te Zwolleo-a. de Thorbeckegrach t, 'Waterstraat en Gnoot W genland staan geh eel blank. Men ver wachtte in den afg aioopen nacht nog verder Wmteri nood in Friesland. Door deü hooger»Wa terstand zijn de lan derijen in den Ro helst eruolder (Fr.) onder water geloopen Daar de te lev eren k 'lectrische imotor, be stemd voor het gemae 1. te water geraakte ón daarom teru<f naaC de fabriek, kon het overtollige water; niet< geloosd worden. Op Ameland. Het water in de Wadden is zoo hoog opge- loopen, dat de dijk, die door de Amsterdam- solie Ballast Maatschappij voor het water schap „Nee-Buren" wordt aangelegd, gevaar loopt door te breken. Gisteravond was men bezig de zwakke pieken met zeildoeken en zakken zand te versterken. Men vreest, dat als de storm blijft aanhouden, de dijk zal doorbreken, waardoor eenige landerijen zou den onxier loopen. Wegens den storm kan de postboot „Wad denzee", die tusschen Nes en Holwerd vaart gisteravond niet vertrekken. t Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gisteren is de vergadering onoet voorzit terschap van dien commissaris der Konin gin. jhr. dr. H. A. van Karnebck, in de Ridderzaal voortgezet. Voortgegaan werd met de behan leling van de motie-Gardenier inzake ondevoek ar beidsvoorwaarden van het water-.'baps- en jxjlderpei son eel. De heer W. C. J. J. baron Van Vcorst tot Voorst (r.-k.) erkent gaarne, da+ misstan den, wanneer die bestaan, uit den weg moe ten worden geruimd. Hiervan i-; hem echter niets gebleken. Wanneer de heer t»Mdenier mt, dat er hier misstanden zijn, dan rust op hem de taak dat aan het .icht te brengen, docfa het gaat niet aan te beweren zonder te bewijzen, en dan verder maar aan Godep. Btateu overlaten om een e:: ander te onderzoeken. De heer Voft Fisenne (Ged. dm) zou geen bezwaar heoben tegen hot gevraagde onderzoek indien er voldoende argumenten voor waren aangevoerd, lntusschm komt men er niet met 600 vragenlijsten aan de polderbesturen te zenden men ett ei wel 1200 a 1500 noodig, omdat allerlei andere personen zulk een vragenlijst zouden moe ten ontvangen en dan staan we pas aan het allereerste begin va,n het onderzoek. Waar een zeer voornaam element ia de bij verdienste, alsmede de vrije tijd der betrok kenen, daar zal het onderzoek dit alles moe ten omvaten. Spr. ziet tegen dat werk geens zins op, maar hem zijn geen feiten ter ken nis geblacht die zulk een ondeizopjt wetti gen. Indien er bepaalde geivalleu z:«h voor doen. dan plegen die individueel :u werden onderzocht; zoo is het geval van c'en ma chinist te Nootdorp, die slaehoff- r zou zijn geworden van dectrificatie, nog iu behan deling. Enkele andere gevallen «'ie werden onderzocht bleken op ongegronde klachten te berusten. De heer Gardenier (s.-d.) repliceerde en zegt, dat het noodig is om door eer. onder zoek op de hoogte te kamen van de toestan den, waaraan, naar spr. meent, het een en ander mankeert. De motie werd daarop in stemming ge bracht en met 50 tegen 22 stemme verwor pen. Geneeskundig schooltoezicht. Aan de orde was de suBsidie-rcgciing voor het geneeskundig schooltoezicht. Voorgesteld werd door Ged. Staten, aan gemeenten boneden 40,000 inwon ra welke bij een schoolnrtaendSenst zijn amge&loten do eerste 5 jam* 50 pet. van de kroten tot een maximum van f 5000 subsidie toe to kennen an daarna over elk dier volgende 4 jaren telkens 10 pet. minder m.t telken» f 1000 lager, zoodat na 8 jaren iet subsidie afloopt. Do Voorzitter deelt mede, dat u ingeko men een voorstel van den heer i e Bruin, om het subaidie doorloopend op 50 pot. te bepalen. Dr. Hoffman (r.-k.) is vóór hef prae-ad- viee van Gedep. Staten ten aanzien van het schoolarteeiiinstituut en beveelt het ont- werp-besluit aan. Hij wil waarborgen voor het werkelijk neutraal blijven van de school artsen. Het recht van de ouders over de keuze van arteen voor do behan d ding hun ner kinderen blijven primair. Bet kind be- hoort ook hier in de eerste plaats tot het gezin en eerat daarna tot de maatsaliappii De heer Werker <v.-d.) wees erop dat ae minister in do Kamer lieeft toegezegd dat er kans is dat het rijk zioh mot l.ze zaak gaat bemoeien. In dat geval i„ er vosr de provincie wellicht aanleiding, zioh lerug te trekken. Doch zoolang het rijk deze zaak met ter hand heeft genomen, s liet wen- sohehjk dat de provincie de betr .kken ge- meenten to paard helpt. In dit verband steunt spr. de gedachte, die in liet amen dement De Bruin ia neergelegd De heer De Bruin (s.d vardedict zijn amendement op het voorstel van Ged. Sta ten welks groote bezwaar voor spr. is het afloopen van de suboidicverleeaing. Spr. is van meening, dat de provincis de school- artsen-dienst op gang moet hepen zoolang het rijk zulks niet'doet. In de middagvergadering kwam opnieuw aan de orde de subsidie-regeling voor het geneeskundig schooltoezicht. Na heropening der vergadering te twee uur zet de heer De Bruin zjjn rede voort. Spr. herinnert nog aan de woorden, door den heer Borghols als lid van Ged Staten W 1927 gesproken, toen doze züde, dat zoo- l/ng het Rjjk de kwestie van het genees kundig schooltoezicht niet had ter hand ge nomen, de provincie helpend moet optre den, herinnert voorts aan wat enkele ge meentebesturen ten deze reeds hebben voor bereid. Het gaat nu niet aan, weer terug te trekken en slechts tijdelijk hulp in uit zicht te stellen. Op deze wijze maakt men de gemeente kopschuw. Dr. Beekenkamp (lib.) acht het genees kundig schooltoezicht in de eerste plaats een zaak voor de gemeentebesturen. De provincie kan evenwel subsidieeren doch van een afloopend subsidie is nooit sprake geweest. Spr. noemt hetgeen thans Ged. Staten voorstellen, een koudwaterstraat voor de gemeenten, die in het vertrouwen verkeer den, dat zij een blijvend subsidie van de provincie zouden ontvangen, althans ZOO- lang het Rijk deze zaak niet ter harte ZOU hg^ben genomen. Spr. juicht het zeer toe wanneer de pro vincie Zuid-Holland het voorbeeld geeft. In dit verband zou hg Ged. Staten willen ver zoeken, in hun voorstel den termgn 'van 5 jaar voor de 50 te stellen op tien jaren. Het mag worden verwacht, dat inmiddels het Rgk de verdere regeling ter hand zal hebben genomen. Mochten Ged. Staten zelf geen aanleiding vinden om den subsidieter mijn op 10 jaren voor de volle 50 'h te stel len, dan zal spr. een amendement daartoe TWEEDE KAMERr Minister Terpstra's Het spellingvraagstuk »jn ju kanten belicht. De heer De Kanter (lib.) sluit zich bij den vorigen spreker aan; de totale termgn van 9 jaren kan dan op 14 jaren worden De heer Schokking (c.h.) heeft waardee ring voor de sociale gevoelens ten platte- lande. Met de primitieve wgze, waarop echter in tal van kleine gemeenten me disch toezicht op de jeugd wordt uitge oefend, kan men echter op den duur geen genoegen nemen, Zoo heeft de gemeente Katwijk in combinatie met omliggende ge meenten de zaak ter hand genomen, even wel in het vertrouwen, dat de provincie 50 '/o bgdraagt voor een termgn in elk geval langer dan 5 jaren. Jhr. mr. De Brauw (a.r.) beschouwde het als een tekort van de ouders, indien zg van de toch wel overal aanwezige gelegen heid om hun kinderen van tgd tot tgd me disch te laten onderzoeken, geen gebruik maken. Indien dan de provincie moet in> grgpen, is dit voor spr. geen verheugend, doch veel eer een betreurenswaardig ver schijnsel. Men legge evenwel den nadruk er op dat de zorg in de eerste plaats tyj de ouders berust, die voeling moeten houden met de artsen. Spr. beveelt een redactie wijziging in dezen geest aan. De heer Borghols (Ged. Staten) kwam allereerst op tegen een onlangs door den heer De Bruin in het dagblad „Voorwaarts" geschreven artikel, waarin het wordt voor gesteld alsof Ged. Staten een subsidie van 50 pet. zonder meer in uitzicht hadden ge steld. Verschillende provinciale besturen heb ben de zaak thans in behandeling genomen; enkele wachten op het Rgk. Wat de aanleiding betreft, wgst spr. er op, dat onnadenkendheid en onwetendheid van de ogders veelal oorzaak zgn, dat schoolkinderen niet voldoende of in het ge heel niet onder medische controle staan. De groote gemeenten hebben haar taak ten deze begrepen, zg hebben schoolartsen diensten ingesteld en vervolmaakt, zonder subsidie van anderen. Feitelgk is het reeds 'n onbillijkheid dat Ged Staten voorstellen, aan de kleine ge meenten subsidie te verleenen. Dit is ech ter te verklaren om de zaak op gang te hel pen. Maar verder zal niet mogen worden gegaan dan thans door Ged. Staten wordt voorgesteld. Doet men dat wel dan zou dit voorbeeld kunnen worden overgegenomen door andere provincies en dan zal het Rgk zeggen; de provincies hebben het school artsen-instituut voldoende geregeld, zoodat wg ons er wel aan kunnen onttrekken. Spr. zou het ten zeerste betreuren indien een of andere kleiné gemeente de zaak zou laten rusten omdat Ged. Staten niet ver der dan wordt voorgesteld willen gaan. Een subsidie van 9 jaren, dat op een gemiddelde van 40 pCt. neerkomt, mag toch wol vol doende worden geoordeeld. Men mag niet de belastingbetalers ook in de steden door loopend laten betalen door schoolartsen- diensten op het platteland. Daarom bestrijd spr. het amendement-De Bruin. Tegen overneming van de door jhr. De Brauw voorgestelde redactiewijziging heeft spr. geen bezwaar. De heer De Bruin, repliceerend wijst erop dat hg in zgn artikel alleen heeft gecon stateerd, dat Ged. Staten de gemeenten in den waan hebben gelaten, dat de provin cie ten hoogste 50 zou bijdragen; hg heeft niet den indruk gewekt, dat dit inder daad 60 subsidie zou zijn. Het schoolartseninstituut is noodig, om dat daarbij dikwijls kleine gebreken voor den dag komen in de gezondheid der kin deren welke gebreken verholpen kunnen worden, doch waarop de aandacht van ouders of onderwijzers nog niet was geves tigd. Spr. hoopt, dat de heer Schouten, voor wien hg groote waardeering heeft om dat de heer S. de dingen, waarover hij praat in den regel degelijk heeft bestudeerd toch ook" het schoolartseninstituut eens in studie zal nemen. Het is hem tegengeval len dat de heer Schouten in geen enkel op zicht verder wil gaan dan Ged. Staten voor stellen. Nog wgst spr. erop dat in het voorstel van Gedep. Staten een bepaling is opgeno men dat deze provinciale regeling vervalt, wanneer een Rijksregeling tot stand zal zgn gekomen en dat er «geen enkel Staten lid is, dat verandering van die bepaling heeft voorgesteld; ook spr. gaat daarmee accoord. De heer Beekenkamp dient een voorstel in om de 50 over den termgn van 10 ja ren te handhaven en daarna over de vol gende vier jaren telkens 10 c/o minder sub sidie toe te kennen. De heer Werker betoogt nog, dat wie de beteekenis van het gezin in de organische samenleving erkent, tevens heeft te waken voor de zorg voor de gezinnen. Deze wgze van overheidsinmenging is naar zgn mee ning ook voor de heeren Schouten c.s. vol komen geoorloofd. In het voorstel-De Bruin ziet spr. geen principieele afwijking van het voorstel van Ged. Staten. Te half zes wordt de vergadering tot hedenochtend elf uur. RADIO-TELEGRAFISCH WEEKBERICHT 13 December. Mieest krachtige Westelijke tot Zuid- Westelgken wind, tijdelijk opklarend, 'ater weer toenemende bewolking met weer re gen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: nog stormachtig met ae swm van den heer Wijnkooo te n i tegen te de begrooting van Koloniën aan** nomen, waarna hat onderwijsdebat is voort gezet. Daarbij heeft de heer Liugbeek <h s.) zijn oude stokpaardje; verlaging der si lariasen van de onderwijzers-kloosterlingen bereden, terwijl van verschillende zijden o.m. door d« heeren Tilanus (e.-h.) en van Wijnbergen (r.-k.) is aangedrongen op op. heffing van de stopbepakngen vopr het nu. verheids- en het middelbaar onderwijs 1) heer Wijnkoop maakte zioh tot tolk van nieuwste wensohen van den Bond van Ne- derlandfldhe Onderwijzers, die terug wil van de pacificatie op onderwijsgebied en thans wanneer althans op het Kerstcongres van den Bond de voorstellen van de commissie inzake het onderwijsvraagstuk worden aan genomen - gaat aansturen op de verplichts neutrale staatsschool. De heer van Wijnber. gen wil omgekeerd de gelijkstelling van bij' Zonder en openbaar onderwijs zaen doorge trokken ook tot het hooger onderwijs met inbegrip van het hooger handelsonderwijs en uitte de onderstelling, dat indien X Mi nister niet een daartoe strekkende Heme- hing \an de hoogeï onderwijswet zou kon*» niemand daartegen bezwaar zou anaken Over de hooge kasten van het onderwiia dat veel te weeldrig is ingericht ej ge decentraliseerd diende te worden, terwijl het ondierwijs minder inteüectualistiscii en meer practiseh moest worden, heeft prof Visoher (a.-r.) gesproken, terwijl de heet Muller (r.-k.), die ook opkwam tegea de handhaving van de stopbepaling bij het nij- \erhewisonderwij8, ziel! voorstander betoon- van een regeling van het epellingvraae- k in den geest van het compromis, waar- toe de Vereenigiug tot vereenvoudiging van de spelling zioh had bereid verklaard. Trou wens ook de heer Wijnbergen men bij een spellingsregeling volgens de Vries en Te Winkel niet z staan. Minister Terpstra kwam daarna aan het woord. Een regeling van het bewaarschool- onderwijs blijft hij met het oog op tos ten voorshands afwijzen. Wat het 8. vr&agstuk aangaat, komt het advies, 'dat hij van de inspeotie heeft ontvangen, neer op een vereenvoudigde spoiling volgens da Vries en Te Winkel, waarbij b.v. de bui- gings-n alleen voor mannen en i dieren gehandhaafd blijft. Aan de gens van mej. Wesferinan (lib.), op dit punt gesteund door den heer Moller, om meer vrouwen in den Onderwijsraad te men, wil hij in zooverre tegemoet k dat li ij bij een eventueele vacature de be noeming van een vrouw in die vacatuie zal overwegen Aan prof. Vis woordde hij, dat deze begrooting niet zijn begroating was. dodh die van Minister Was zink. maar dat hij stellig tot het i van onnoodige uitgaven wulde r Prof. Vischer had ook s ciaiisatie in het hooger onderwijs. Daarom trent deelde de Minister mede reeds ver schillende samensprekingen te had. dodh van meening te zijn dat dw zaak in ieder geval met veel .tact dient te worden aangevat. Op het betoog van den teer Lingbeei wu hij bij een volgende gelegenheid wel eeoa ingaan; de zaak was niet in de stukken behandeld. Door middbl van een circulaire aan Gedeputeerde Staten en de i wil hij bevorderen, dat het leervak 1 lijke opvoeding, dat 1 Januari 1936 een ver plicht leervak op de lagere schooi zal wor den, ook inderdaad met spoed zal ingevoerd. Op 's Ministers program staat allereerst een z. i. urgente wijziging der lager-onder- wijswet, waarbij hij echter het rapport der commi88ie-Rutgers dient af te waohiten. Ten einde te voorzien in het gebrek aan jr schoolde arbeidskrachten, is uitbi het nijverheidsonderwijs i het zou te ver gaan than zonder meer op te heffen. Veel beter achtte de Minister ze te vervangen door een be paling, zooals ook in hei, I voorkomt, waarbij de Regeering ni« plicht wordt elke nieuwe school te s eeren, maar een afwijzende beschikking md de noodige waarborgen tegen willekeur wordt omringd. Ten einde na te gaan, voor bevordering van het leerling-wee® moet worden gedaan, zou de Minister persoonlijk op de hoogte gaan stellen vm wat op dit terrein reeds is tut stand ge bracht door groote fabrieken, als van Stork. Figee, Philips, en door gemeenten als IW- terdarn en Amsterdam. Vo< van het nijverheidsonderwijs is reeds mö- lioen meer dan verleden jaar op de begroo ting uitgetrokken Het lyceum-ontwerp, bij de Kamer aanhanging, wordt door den Mi nister gehandhaafd. AVONDVERGADERING. Defensiebegrooting. In de avondvergadering kwam aan de orde de Defensiebegrooting. De heer Van Rappard (v.-b.) zal niet laag stilstaan bij het vraagstuk van internatio nale ontwapening. Hij bracht in herin ring dat de te vroeg ontslapen leider zijn partij, mr. DresseJhuya, een vooraan staande figuur was in de vredesbewe aooals hij die de eenige juiste acht; internationale samenwerking. Men kan tegelijkertijd het protocol onderteekene voor nationale ontwapening zijn. Wie d» doet is als Janus, de man met de twee yfl- gezichten Wat dezen minister van Defen"* aangaat, ziet spr. met belangstelling en v trouwen diens arbeid tegemoet. HerhaaH» lijk heeft hij in deze Kamer naast dr. Dec kers gestaan bij de militaire debatten, een enkele maal evenwel ook tegen over hein- De strijdwaarde van het leg«- In zijn Memorie van Antwoord zegt minister, dat de strijdwaarde van het leger niet is verminderd sinds de verkleining v«n it. Maar spr. vraagt of dat o«»- 19.000 man wel werkelijk onder de wapenen komt Wat de opleiding van officieren betreft, At spr. het een bedenkelijken maatregel dat reserve' officieren na een cursus van slechts negen maanden aan de academie tot beroepeofficieren kunnen worden opgeleid. In elk geval is gebleken, dat/men de gewone officiers-opleiding n»«t meer moest stopzet. ten. Ten ouzichte zoowel van de officieren als van de onderofficieren zou spr. tot afschaf fing van het dubbelrangennstelsel willen zien overgaan. De kosten daarvan zijn be trekkelijk gering. Mocht de minister niet tot directe afschaffing van dat atelsel wil len overgaan, dan ware ift overweging te nemen na een zeker aantal jaren tenminste het aan den hoogeren rang verbonden sate ris toe t© kennen. Spr. hoopt, dat de netelige quaestie der oud-gepeiisionneerdeu binnen niet te langen tijd tot een bevredigende oplossing zal wor den gebracht. Spr. acht het minder gewenscht dat een school voor reserve-officieren van gezond heid wordlt opgericht en hij zou het beter achten indien deze artsen zich door zelfstu die bekwaamden in officiersaangeleganhe- i den. 1 Tenslotte uit spr. de hoop, dat de mobi- lisstieslachtoffera afdoende zullen worden STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Dec. De zeemacht heeft reserve noodig. Thans kwton spr. tot d« afdeeling zee macht. In iit verband wees hij erop, dat nog tal vjjh oude oorlogschepen in dienst zijn, die 4een gevechtswaarde meer hebben. Het gaat niet aan d'at een der beide krui sers anderhalf jaar uit Indië afwezig is, voor reparatie, uit- en thuisreis, zonder ver vanging. Voorts stelde apr. de vraag, of de „opiumschuit" de „Arend" onze belangen ap Curasao wel voldoende kan beschermen. De betreurenswaardige historie in den afge- loopen zomer op Curasao zou zich niet heb ben voorgedaan indien daar een voldoende maritieme macht aanwezig was geweest. Een scheldpartijtje. Een 'klein incident ontstond, doordat de heer Van Rappard. wien bij het verlaten van zijn spreekgestoelte door den heer Mar- chant eenige op de perstribune niet ver staanbare woorden worden toegevoegd, naar - -aanleiding daarvan gewaagde van schofterig optreden; de heer Marchant antwoordde met het woord„straatjongen". De voorzit ter sloot het incident met het verzoek aan de betrokken leden, elkander te eerbiedi gen. De lieer Marchant (v.<L) was teleurge steld door de Memorie van Antwoord ten sanzien van de vermindering van bewape ning. Het is wel merkwaardig dat het statuut van den Volkenbond, die is ingesteld om tot ontwapening te komen, door de tegen standers steeds wordt voo«gesteld als een middel om de ontwapening tegen te gaan. Met zekere voldoening constateert de re geering, dat in geen van de lande», die tot den Volkenbond zgn toegetreden, tot ont wapening is overgegaan. Is het beroep op het gebrek aan internationale ontwapening z. i. van geen beteekenis als argument te gen nationale ontwapening, ook het leger op zichzelf waarborgt geen neutraliteit. Wg hebben in den oorlog gezien hoe het Belgi sche leger werd gebruikt als voorpost van het Fransche, en hoeveel vernederingen het heeft moeten ondergaan. Eenige belooning voor zgn prestaties heeft het niet gekregen. De neutraliteit van Nederland is niet uit vrees voor ons leger, doch om strategische redenen door de legers der oorlogvoeren den gespaard. Sinds 1914 zgn de toestan den sterk veranderd. Een leger heeft thans voor ons geen zin meer. Voortgaande betoogt spr. dat ons leger verplicht zal zgn elke schending van ons grondgebied te beantwoorden met de wape nen. Indien wg, gelijk Denemarken, niet meedoen aan militaire sancties van den Volkenbond, omdat het leger daarvoor niet is toegerust, is spr. bevredigd. De heer TER LAAN (s.d.) meei voor dezen eersten burger-minister van de gecombineerde departementen een schoone taak is weggelegd ten aanzien van vermin dering van bewapening. Hoeveel er ook wordt aangevraagd voor onae weermacht, nimmer is er voldoende voor de beveiliging van onze mannen, die gemakkelijk ten offer vallen aan de gifgassenoorlog. Waarom zoo vraagt spr. volgen wij niet het voor beeld van Denemarken? Heeft dat dan een zoo gansch andere geografische positie? Is Denemarken niet van ouds de sleutel van de Oostzee? Neen, zegt spr., de zaak is, dat in Denemarken werkelijke Christenen waren, die tot ontwapening hebben beslo- De he dan in sr WIJNKOOP (comm.): Blgft er Denemarken niets van het leger De heer TER LAAN: Een politieleger, meer niet. De heer WIJNKOOP: Ah zoo. De heer TER LAAN, voortgaande, zet uiteen, wat de soc.-dem. bij deze begrooting hebben te doen. Zij zullen hebben te strijden voor vier dingen, die de minister niet wil, n.l. ver mindering van contingent, afschaffing der herhalingsoefeningen, opheffing van de vesting Holland en afschaffing van de ca valerie. Wat het contingent betreft, betoogt spr., dat wg aan drie divisiën genbeg hebben. Spr. dient de volgende motie in: „De Ka mer, van oordeel, dat om tot spoedige ont wapening te komen, begonnen moet wor den met een krachtige beperking van de jaarlgksche lichting, acht reeds voor 1930 een sterke inkrimping van de lichting noo dig en mogelijk en gaat over tot de orde van den dag." In het verdere deel zijner rede betoogt W., dat het kapitalisme het leger wil handhaven voor zgn strgd tegen de arbei dersklasse. vergadering van den ite Gouda up Maandag 16 8 uur. Aan de orde: 1. Installatie van den beer J-. Mulder. 2. Het voorstel tot aankoop van het per ceel Gouwe 173 ten behoeve der Lichtfabrie ken. 3. Voorstel to( aankoop van het perceel Prins Hendrikstraat no. 145. 4. Het voorstel tot ruiling van grond aan de Karnemelksloot met den heer H. A. Jaspers. 5. Heit voorstel tot heffing van schoolgeld voor de openbare bewaarscholen. 6. Het voorstel tot wijziging en aanvulling der verordeningen op den gemeentelijken stortingB en ophaaldienst en de gemeente lijks spaarbank voor zoover de behandeling daarvan in de vorige vergadering werd aan gehouden (art. la van de verordening rege- tende het beheer van den stortingB- en op haaldienst). 7. Het voorstel tot het verstrekken eaner Keretgave en het gratis verstrekken van 8. Heit voorstel tot rioleering stadsdeel „Kort Haarlem". 9. Af- en overschrijvingen op d begrooting De propaganda voor de Gem. Spaarbank. Het gratis spaarbankboekje. Naar aanleiding der in den Raad van 11 November j.l. gemaakte len Burgemeester en Raad mede, dat de administrateur van den dienst desgevraagd heeft medegedeeld, het niet in liet belang der spaarbank te a oh ten om in de betrekkelijke voorwaarden de be paling op te nemen, dat bij niet sparen de gratós inleg na een bepaalden tijd aan de gemeente terugkomt. Hot kan voorkomen, dat zij, die in hot bezit zijn gesteld van een gratis spaarboekje door veraohillende omstandigheden, b.v. on macht of onwil der ouders, eerst op een lateren leeftijd in de gelegenheid komen om te sparen. Voor het geval na een tijdsverloop van 30 jaren geen inleg op het boekje heeft plaats geliad, vervalt het tegoed, volgens artikel 10 der .^paarbanTtveroxdening 1929", zonder meer aan den dienst. Alleen als het dan f 10.— bedraagt, wat, met .inleg na 30 jaren tegen een nente van 3.6 per jaar, niet het gevail is. wordt de houder van het boekje opgeroepen om dit ter aflossing aan te bieden. B. en W. onderschrijven een en ander volkomen en zien dan ook geen reden aan wezig om de medegedeelde regels aan te vullen. W« Gratis Een Kerstgave. Op dezelfde gronden, welke B. en W. aan leiding gaven tot het doen van voorstellen, betreffende werkloozemzorg, bij raadsvoor stel no. 201 van 1928, achten zij termen aan wezig om voor de reeds aangebroken winter periode 1929-1930 en voor de komende Kerstdagen aan den Rand voor te stellen aan het Burgerlijk Armbestuur machtiging te verleenen tot het gratis verstrekken van cokes-brandstoffen gedurende 13 weken (of zoo noodig tot 30 Maart 1930) en tot het geven van een Kerstgave in eens van f 5.— aan dezelfde categoriën van personen, als in dat voorstel genoemd, met deze afwijking van het hiervoren genoemd voorstel van 1928. dat in plaats van H.L. 1 H.L. ookes- brandstoffen gratis wordt verstrekt. Berekend naar den toestand op 7 Decem ber 1929 en naar de gegevens over de vorige periode, welke evenwel door de maatregelen tegen de extra-koude niet zonder meer als basis mogen worden aangenomen, zal voor een Kerstgave van f 5.— ongeveer benoo- digd zijn f 800.— voor de ingeschreven werkloozen, plus f 600— voor de raider- steunden van het Burgerlijk Armbestuur en f 500 voor te verwachten Kerstweek werkloosheid (feitelijk reserve) of totaal af gerond f 1.800.—. De cokesverstrekking aal naar schatting per week kosten f 100.— of per 13 weken f 1.300.- berekend naar gemiddeld 125 werkloozen en een cokesprijs van f 0.80 per H.L. Komt de geheele maand Maart er bij, dan zullen de uitgaven f 200 hooger wor den. B. en W. stellen den Raad dus voor, aan het Burgerlijk Armbestuur, alhier, machti ging te verleenen: a. tot het verstrekken voor eens, groot f 5.—, aan alle werkli die pp 23 December 1929 hij beurs staan ingeschreven, voor zoover zij zijn kostgangers, die zelf een inkomen heb ben van niet meer dan f 20 per week of hoofden van gezinnen, kostwinners van of het gezinsinkomen niet meer bedraagt dan f 20 per week b. tot het gratis verstrekken van 1 H.L. cokes-brandstoffen per week gedurende het tijdvak 15 December 1929 tot en met 15 Maart 1930 (zoo noodig tot 30 Maart 1930) aan flllle werkloozen, die gedurende genoemd tijdvak bij de arbeidsbeurs staan ingeschre ven, voor zoover zij zijn hoofden van gezin nen of kostwinners van gezinnen, waarvan het gezinsinkomen niet meer bedraagt dan f 20.- per week. Officieele opening Kappersvakschool. Donderdagavond 8j uur had in school No. 4 aan dan Nieuwe Haven, allhier, de officieele Onder de aanwezigen merkten we o.a. op burgemeester Gaariandt, wethouder Don ker. de raadsleden mevr. Rieez—Noothoven van Goor en Heerkens, de afdeelij^sbeetu- ren van den Patroonsbond an den Pereo- n eel bond, de heeren Anemaet, Bakker, be- de leerlingen der school. D« heer Key, voorzitter dar vakaohool- commissie verzocht met een kort openings woord den Edelachtb. Heer burgemeester Gaariandt de school officieel te willen ope nen. Burgemeester Gaariandt zeide, namens het gemeente bestuur hier volgaarne aan te willen voldoen, al ia het dan ook een min of meer hachelijke onderneming. Het voor recht om eeu dergelijke school te openen viel mij, zoo zeide spr., nog nimmer te beurt. Het particulier initiatie! heeft hier goed werk gedaan, het valt te waardeuren, dat dit onder personeel en patroons geno men is. Trefffend ia het feit, dat deze school tot stand gekomen is, in samenwer king tusschen gezellen en patroons. Een andere aantrekkelijke bijzonderheid is. dat in het geheele land de kappers-gezellen in één bond vereenigd zijn. Voorwaar een zeer mooi feit. Het heeft voorzeker ook zijn goede zijde, als de kappers vakschool medewerkt tot het verkrijgen van bekwame vakmenschen, die ons uiterlijk op kundige wijze weten te ver zorgen. Ten eerste wel voor de dames, die dat doen ooi ons te behageniets waarin we i niet tegenwerken mogen. Ten tweede voor de mannen, om ook hen er uiterlijk behoorlijk te doen uitzien. Spr. hoopt dat de k appelsvakschool er in moge slagenhet vak dat er beoefend wordt, nu en in de toekomst, omhoog te brengen. Spr. verklaart hiermede de kappersv&kealiool officieel geopend. De heer Key releveert de geschiedenis, oe men gekomen is tot oprichting der school. Nu is men tenslotte geslaagd, waar thans 45 leerlingen de school bezoeken n.l. 24 voor de dames- en 21 voor de heerenaf- deeling. Spr. brengt hartelijk dank aan B. en W. voor hetgeen zij gedaan heeft in dezen, ook aan de verdere gemeente ambtenaren en aan allen die hebben medegewerkt tot het welslagen dezer openingsavond. De heer Spruyt, voorz. van den Peraoneel- bond spreekt vervolgens eenige woorden van dank aan de vakschoolcommiseie en biedt een bloemenmand aan. De heer Furrer voorz. van den patroons bond sluit zich bij de beide vorige sprekers aan. Tenslotte namen alle aanwezigen het ge opende schoollokaal in oogenschouw. Schoolgeld openbare bewaarscholen. Heffing volgens de kohieren der Rg ks inkomstenbelasting. Ten einde het openbaar berwaarachoolon- derwijs in deze gemeente eenigszins minder kostbaar te maken, komt het B. en W. ge wenscht voor de schoolgeldregeling voor dit onderwijs te herzien. Bovendien zijn de be staande heffinga- en snvoxderingsverorde- ningen zoodanig verouderd, dat ook daarom een herziening wenschelijk moet worden ge acht. Volgens de thana geldende heffingsveror dening wordt het schoolgeld proportioneel gelieven d.w.z. voor elk kind evenveel f 0.10 per week), onafhankelijk van het in komen, dat deze regeling haar tijd heeft ge had en voor haar een matige progressieve regeling in de plaats dient te worden ge steld. In het ontwerp verordening varieert het schoolgeld van f 0.10 tot f 0.25 per week voor een leerling, met als grondslag voor de berekening de belastbare som. volgens de kohieren der Rijksinkomstenbelasting. De totale opbrengst van het schoolgeld, die thans pl.m. f 2.000.— per jaar bedraagt, zal hierdoor met pl.m. f 800.— étljgen. Evenals in do bestaande verordening u ook in de nieuwe verordening een bepaling opgenomen, volgens welke aan on- of min vermogenden geheele of gedeeltelijke onthef fing kan worden verleend. Vervolgens is in "het ontwerp bepaald, dat voor de toepassing van artikel 265c. tweede alinea, der Gemeentewet (behandeling be zwaarschriften. enz.) zal optreden de ohef der afdeeling Onderwijs, Pensioenen en Per- -soneenl der gemeente-secretarie. Een derge lijke bepaling is reeds in meerdere school geldverordeningen opgenomen. Aan het verzoek van de oommissie van toezicht op het lager onderwijs, om het ont werp der invorderingsverordening zoodanig te wijzigen, dat de invordering van het schoolgeld niet meer aan de hoofden dei' betrokken scholen zal ziin opgedragen, kan niet worden voldaan, omdat de bewaarscho len uiteraard door de (nog niet leerplichti ge) kinderen zeer onregelmatig worden be zocht met het gevolg, dat geen vaste aan slagen in dit schoolgeld kuilnen worden op gedragen. De inning van dit schoolgeld moet nood zakelijk bij de hoofden der schelen blijven. Ontketende Natuurkrachten. De bekende heer F. G. Geer ling uit Zand- voort, die reeds in drie winterseizoenen achtereen voor de afdeeling Gouda var. het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een voordracht hield op natuurkundig gebied en die verduidelgkte nret prachtige lichtbeel den, zal a.9. Zondagmorgen in den Nieu wen Schouwburg wederom voor het Insti tuut optreden, nu met bovenstaat d onder werp en daarbg spreken over vu'kanische uitbarstingen, aardbevingen, onwederg enz. Dit is stellig een onderwerp, dat veler, za! interesseeren. Praktjjkexamen Ver. v. Leeraren. Voor het practijkexamen van de Vereeni-1 ging van Leeraren in de Handelsweten schappen, dat op 16, 17 en 18 December ge houden zai worden, hebben eich te Gouda aangageven Boekhouden 20, Fransch 3, Duitsch 8. Engelsch 11 candid aten. Doct.-examen geneeskunde. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde onze oud-stadgenoot de heer W. F. Sap. Agendru 16 Dec. 8 uur Stadhuis-Raadzaal Gemeente raad. Te 3 uur een bijeenkomst van den Raad met de Ire. v. Steen van Ommeren en de Bruijne. 18 Dec. 2 uur Stadhuis Verg; Kamer van Koophandel en Fabrieken. (IS Dec. 8 uur Gebouw Danial E.H.B.O.-Cur- sue, onder leiding van Dr. Eters, 19 Dec. 8 uur Nieuwe Schouwburg Vgfde abonnementsvoorstelling. 19 Dec. 8 uur Thalia-Theater Filmvertoo- j ning voor de leden van de afd. Gouda van de Ned. Reisvi'reeniging. 21 Dec., 2 V» uur, Soc. de Réunie: Kinder- middag voor de kinderen van de leden van de Ver. v. Huisvrouwen. Apothekersdienst. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, zal tot en met 13 December, benevens den daarop volgenden nacht, ge opend zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). a UIT OEN OMTREK. BOSKOOP. Bij den te Wassen tar gehouden wedstrijd tusschen de aldaar bestaande schaakclub en de schaakclub „Inter Noa" alhier was de uitslag 91 in het voordeel van „Inter Nos". Aan de heer H. J. Heg mans Gz. is op zijn verzoek eervol ontsiag verleend ala administrateur van de Coöp. Brood- en Verbruiksvereeniging „Vooruitgang" alhier terwgl in diens plaats is benoemd de heer H. J. Heijmans Sr. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Door den Schoonhovenschen kantonrech ter zgn veroordeeld als volgt. A. S., J. H. C., T. T., A. v. d. B-, A. v. d. B., A. dq W., M. P. en P. E., uilen wegens ove-tréding van het Reglement van Politie voor Scheep- en Vlotvaart en voor het varen met te vol geladen schepen. De heeren J. v. I. en J. E., resp. 5 en 8 boete of ieder 2 en 4 d. hechtenis, we gens overtreding Motor- en Rgwielregle- ment. De heer N. S., tot 5 boete subs. 2 da- n hechtenis wegens overtreding der Motor- en Rgwielbeschikking. Alle ver melden alhier woonachtig. In de sigarendrogerij van de firma v. d. K. alhier, ontstond een begin var. brand. Door passeerende menschen werd het ge vaar ontdekt en door toegeschoten perso nen werd het vuur, dat het dak had aange tast, gebluscht. De schade is minimum, de oorzaak onbekend. Aan het Postkantoor alhier, weid gedu rende November 1.1. op spaarbankboekjes in gelegd 7269.16 en terugbetaald 5361.07. Het nummer van het laatst uitgageven boekje bedraagt 3666. Dinsdagmorgien is de stoomboot „De Hunze XV" tegen de afdamming voor de zinkwerken in de Gouwe gevaren. Zware schade werd aan die werken toegebracht en vele palen, die reeds geslagen waren, zullen moeten worden getrokken. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. STOLWIJK. De landbouwer KI, Teeuwe uit Zuidbroek gem. Bergambacht zou gdgktgdig met zgn buurman te Gouda kaas gaan leveren. Tot hier ging alles voorspoedig, doch daar ge raakte het lemoen van de wagen los en ging het paard er mede vandoor. De wagen welke op de afhellende Btraat achteruit liep kwam in botsing met die van Teeuwe's buurman. Het gevolg was dat W. Gr. van hier een onvrgwillig bad kreeg. Gelukkig liep alles met een kleine schade aan de wagen af. Ook hei paard, dat half weg Gouda werd gegrepen had geen letsel. Naar w(j vernemen is door de rederijkers kamer „Excelsior" alhier besloten in te gaan op het verzoek uit Moordrecht om r.og deze maand aldaar op te voeren „Al lerzielen". Een en ander is het gevolg van de goedgeslaagde uitvoering alhier. SCHOONHOVEN. Directeur rgksvak- em l:unstngverheids- 1 school voor goud. en zilversmeden en horlogemakers. Bjj beschikking van den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen is aan H. Ellens, met ingang van 1 Januai 1930 eervol ontslag verleend als directeur van de Rgksvak- en Kunstnijverheidsschool voor goud- en zilversmeden en horlogemakers te Schoonhoven, met gelijktijdige benoeming tot adjunct-directeur van en leeraai aan het rijksinstituut tot opleiding van teeken- 1 eeraren te Amsterdam. (St.ct.) LUCHTVAART. DRAADLOOZE DIENST. A. W. Heijkoop overleden. ROTTERDAM. 13 Dec. Op 46-jarigen leef tijd is alhier overleden de heer A. W. Heij koop, oud-wethouder van Rotterdam. De heer Heijkoop te 26 Aug. 1883 te C«sr- lois geboren. Aanvankelijk volgde hij de leesen aan de Aanvankelijk volgde hij de lessen aan de Normaalschool te Rotterdam, hij voelde ech ter niets voor het onderwijs en op 19-jarigen leeftijd werd hij ambtenaar aan hert. Rijks bureau der belastingen. In 1903 kwam hij tijdens de staking In nauw oontact met de Rotterdams che arbeidersbeweging en hij stiohte te zomen met zijn vriend wijlen H. Spiekmanhet bureau voor Arbeidsrecht. In 1909 werd hij gekozen als lid van den ge meenteraad van Rotterdam. Twee maal be kleedde hij de functie van wethouder van Volkshuisvesting en wel van 1919—1921 en van 1923—1929 tot eenige weken voor zijn dood. Hij was in 1909 af onofgebroken lid van de Staten van Zuid-Holland. Mr. C. Tetterode, t A88PN. 13 Dec. Alhier is op 81-jarigen leeftijd overleden de heer mx. O. Tetterode, oud-president van de arrondissements-reoht- bank te Assen. Surceance van betaling. GRONINGEN, 13 Dec. De Groningsohe rechtbank heeft hedenmorgen de surceance aanvrage van de directie der Nederl. Arae- rikaansohe hypotheekbank ingewilligd. De ontruiming van het bezette gebied. LONDEN. 13 Dec. De voltrekking van de ontruiming van het bezette gebied door de Engalsche troepen wordt in Engeland ala een waardig slot beschouwd. De pers legt er den nadrku op, dat ook deze laatste episode op een zeer rustige wijze heeft plaats gehad. Een en onder is kenmerkend voor de hou ding van het geheele Tngeleche bezettings leger. De groote brand te New-York. NEW YORK. 13 Dec. De vioe-president en de directeur van de Film Maatschappij in welke een hevige brand heeft gewoed, waarbij 10 personen om het leven zijn ge komen. zijn terzake van het veroorzaken van dood door schuld in staat van beschul diging gesteld Het vierde retourvliegtuig van Neurënberg vertrokken. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat het 4e return vliegtuig, d« P.H.A.E.Z., te 1.45 uit Neurenberg is vertrokken naar Am sterdam. wan»1 het toestel te half zes kan worden verwacht. Ybe Wijkstra, de moordenaar van Grootegast, toerekenbaar verklaard. GRONINGEN. 13 Dec. Naar de Prov. Gron. Crt. verneemt, hebben de psychiaters Ybe Wijkstra, de moordenaar van Groote gast, toerekenbaar verklaard. De behandeling in hooger beroep zal te zijner tijd voor liet Hof te Leeuwarden wor den voortgezet. De plannen van den heer van Lear Black, van den heer van Laer van Black. Een nieuwe wereldvlucht met Gey- sendorffer eti Scholte. Amerikaansche wereldluchtreiziger. zal, naar de Tel. verneemt, binnenkort zijn we reldreizen per vliegmachine hervatten. De vliegtuigen fabriek Fokker te Amsterdam komt einde dezer maand gereed met den bouw van het vliegtuig, dat voor deze rei zen bestemd is. Het is een F VII h vlieg tuig met drie Wright-motoren van 300 P K. elk. In de eerste helft van Januari a.s zullen van Schiphol uit proefvluchten ondernomen worden. Einde Januari of begin Februari vertrekt de heer Van Lear Black dan van Croydon, met de heeren Geysendorffer en Soholte, onze vermaarde Nederlandsche piï®- teti. als bestuurders en den Amerikaan Wolfgang. van de Wiight-fabrieken, als werktuigkundige. Oo^ de valet van den heer Van Lear Black maakt de reizen mee De eerste groote Tete gaat over Fraukrijk, Spanje. Noord-Afrikaansoh© kust, Palestina, Irak. Perzische Golf. Britsch-Indië. Burma, Siam, Tndo-China, China naar Tokio. Van Tokio is he* voornemen om naar Koiea te vliegen, vervolgens via Mandsjoerije. Sibe rië, Rusland, Polen, Duitschland terug naar Croydon. Het vliegtuig wordt dan per schip den Atlantischen Oceaan overgezonden, terwijl de heer Van tear Black en zijn gezelschap per Cunard-line naar de Nieuwe Wereld vertrekken. Daar vangen raizen aan door Canada, de Vereenigde Staten. Midden- en Zuid-Amerika, waarbij, zoo mogelijk, Pata- goniê bezocht zal worden. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 A.V.R.O.-1cwartet. 6.46 Cursus Spaansch. 7.15 Cursus Onderwijsfonds v. d. Binnen vaart. 8.01 Marschmuziek (grammofoonplaten). 8.20 Tooneeletukje „Schoenen". 9.Omroeporkest. 10.30—12.— W est-Af rikaansch Neger- koor (met Jazz-orkest). Huizen: 6.Orgelconcert en zang. 6.40KJR.O. lezing. 7.Cursus schriftverbetering. 7.3510.30 V.P.RO. Sprekers en concert. WISSELKOEBSEN. 12 Dec. 13 Dec. Officieel. Londen 12.09 12.09% Berlgn 59.31 59.34 Pargs 9.73 9.76 Brussel 34.69 34.69 Zwitserland 48.15 48.17 Weenen 34.90 34.90 Stockholm 66.87% 66.86 Kopenhagen G6.49 66.52% Oslo 66.44 66.47 New-York L47"/» 2.47"/ Niet-officie«l. Praag 7.36% 7.35 Madrid 34.47% 34.41% Milaan 12.97 12.98 Prolongatie 3% 3 N. W. S. 757». Beursoverzicht. De flauwe tendenz in Wallstreet lokte hier ter beurze nogal wat aanbod uit en over de gehetde linie waren op de Amst. beurs verliezen te cxmstateeren. Daarbij was de handel van kleine afmetingen, zoodat het geheel een ongeanimeerden aanblik bood. Margarine Unies haddien van. aanbod te lijden. De openingskoers kwam 15 punten lager en later volgde hier en daar een nieuw verlies waardoor de noteering op 311 aanlandde. Het herstel dat later intrad had niet veel te beteekenen. Calvé Delft lager. Philips reageerden tot 477 maar kwamen in het verder verloop weef boven 480. flku's konden zidh vrij goed handhaven op de vo rige middenkoersen. De Accoustiekaandee- len kwamen op 120 terecht. Van Berkels zagen zich een 4-tal punten ontgaan Oliewaarden zwakker van toon. Koninklij ken stélden rich in de nabijheid van 396. Rubbers lagen gedrukt in de mérkt in verband met de daling van den prijs van het product. Suikerwasrden prijshoudend. Het bericht dat door H.V.A. een int. dividend van 15 wordt betaald, oefende geen invloed uit. Tabakken vielen terug j Mijnwaarden veronachtzaamd. I Anier. fondsen aan den luien kant.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2