Nisuwjaarswenscbeii NIEUW JAARSWENSCHEN Mieuwe Abonnees LAATSTE BERICHTEN." Beurs van Amsterdam. EET ROGGEBROOD Prima kwaliteit Gezond en Smakelijk Hygiënische bereiding en ver pakking. Verkrijgbaar in: enkel-rogge, zoet- en met ro zijnen en krenten. A. VERBURG HeTHoTTeeft aan de beide onschuldig- veroordeelden toegewezen een bedrag, over eenstemmend met het door hen gederfde loon gedurende 44 jaar, Welk zij in u0 gevangenis nebben doorgebracht, onder aftrek van de koelen daaraan verbonden, iogeerkosteu) Eea schadevergoeding gevraagd door den heer Klundert voor het aleehter worden van zijn gezichtsvermogen, weed afgewezen, ais zijnde niet bewezen. Een soortgelijke ver- goeding van den lieer Teun is sen voor li chamelijke verzwakking, voornamelijk bij hot loopen, werd gedeeltelijk toegewezen. Voorts werd toegewezen een bedrag, over eenstemmende met ongeveer der werkelijk gemaakte koeten voor hei. leveren van het bewijs hunner onschuld. Keu vergoeding voor het leed en de nio- reele schade werd niet toegekend, daar de wet, volgens het oordeel van het Hof, hierin niet voorziet Maar mr. Roobol aan het persbureau Vaa JJias mededeelde was het Hof voorts de meening toegedaan, dat de vorderingen van d« advocaten ihrs. Van Meerten, de Vriez. Roobol en d0 Hollander niet in over stemming zijn met den stand en het fortuin van de verdachten. Nederland en België. Het kannlenvraagstuk. De lndépeiulance Beige meent te weten, dat het vraagstuk betreffende een kanaal Antwerpen Luik in den Belgischen ministerraad, die Maandagmiddag is ge houden, een bijzonder punt van bespreking heeft uitgemaakt. De Nederlsadsche regee- rihg, aldus het blad. zou betreffende dit kanaal onderhandelingen met de BeJgieche hebben geopend, waarbij de Nederlandsolie regeering baar vrees Reeft geuit, wat het water van de Maas betreft, dat men noadig heeft om het Juliana kanaal te voeden en op peil te houden. Indien het kanaal Ant werpen—Luik eerst van Maaswater werd voorzien dan zou heb Juliana kanaal gevaar loopen verscheidene maanden zonder water te zijn. Dit zou eeu ramp zijn voor de Ne- derlandsche belangen. Het aanleggen van groote reservoirs om den waterstand van de Maas te regele», hangt van de Belgische regeering af. Het blad meldt nog, dat eveneens het vraagstuk van het kanaal Antwerpen— Zubrugge m deu ministerraad te berde is gebracht eu dat de minister van openbare werken Van Caeneghem, zich tegen de plannen heelt verklaard, om redenen van teel: York naar Valparaiso, van Tacoma (in den staat Washington) naar Valparaiso, van San Francisco naar Fuerto (Columbia), van San Francisco naar Corinto (Nicara gua), van New-York naar Puerto, van Nieuw Orleans naar Spanje en Portugal. BINNEN LAN1>. Huwelijk in de diplomatieke wereld. Vandaag zal te Kopenhagen, in de Waal- scho kerk, bet huwelijk worden voltrokken van Harer Majesteit's zaakgelastigde te Oslo, jhr. inr. dr. H. van Aach van Wijok, met Jonkvrouwe E. H. F. A. van Kappand, doohter vau Harer Majesteit's gezant te Kopenhagen. Prinses Juliana gsat op Huis ten Bosch De Telegraaf verneemt dat Prinses Juli ana. die. zooals bekend, haar atudie te Lei den heeft beëindigd en reeds uit Katwijk vertrokken is, in het Huis ten Bosch aan den Leidseheweg haar intrek zal nemén. Prinses Juliana zou er de voorkeur aan geven op dit buitenverblijf te wonen hoven het betrekken van het voor haar bestemde pnJeis op den Kneuterdijk. Verder kunnen wij nog inededeelen dat haar particulier secretaris baron Baud eeu huis aan den Koninginnegracht heeft gekocht. Avondpartij ten Hove. Naar wij vernemen zal de eerate avond ontvangst door de Koningin ten paleize Noordeinde in Den Haag, gegeven worden 2 Januari a.s. De Rijksmiddelen. Ook November 1929 overtreft de overeen komstig emaand van 1928. De Rijksmiddelen hebben over de maand November van dit jaar 46.37£.Ö71 opge- biooul, tegen 42.562.697 ïu dezelfde maand van liet vorige jaar, of 3.Ö22.874 meer. Een hoogere opbrengst gaven: vennogens- beias%ig f 1460.466 (vorig juar November 1.414.124)dividend- en tantiemebeiasting Al.636.060 (v. j. 1.682.904), invoerrechten 693.^18 (v. j. 5.201.498), statisUekreoiit 7 39ó.iy9 (v. j. 391.131); accijns op «out 176.825 v, j. 164.131accijns op geslacht 1.042.107 (v. j. 928.025); accijns op bier ƒ1.493.530 (v.j. ƒ1.354.437), accijnsop suiker f 5.896.951 (v. j. 3.304.583)accijns op tabak 2.197.793 (v. j. 1.&72.820), belasting op «ouden «1 zilveren werken 120.037 (v. j. ƒ114.059); registratierechten ƒ3.704.279 (v. j. f 2.21U.528)rechten van successie van over gang bij overlijden en van scheuking f 5.553.252 (v, j. 3.350.716)domeinen, euz. 735.907 v. j. 617.136), loodsgelden 474.574 (v. j. 455.643). Minder brachten op groudbelastuig 1.392.40) v. jaar November 1.542.770); pers. belasting 1.702.926 (v. j. ƒ1.787.344), mkomatenbel. 9.526.467 v. j. 9.863.583); accijns op wijn ƒ52.863 (v. j. 67.864)accijns op binnen- en buitenluudsche gedistilleerd 3.229.658 (v. j. 3.304.583), zegelrechten 1.881.644 (v. j. 2.221.390). De opbrengst der Staatsloterij was in bei de maanden gelijk, n.l. 9.065. Over de eerste elf maanden van het loo- pende jaar is ontvangen 464.381.5d9, tegen 448.478.287 in heteelfde tijdvak van het vo rige jaar, «f 15.903.232 meer. Telefonische gelukwenschen met Indië. Reeds tweehonderd aanvragen. Dezer dagen deelden wij mede, dat gedu rende het Kerstfeest- en Nieuwjaarstijdvak gelegendieid zal worden gegeven, telefoni sche gelukwenschen met Indië tew&seelen. De kosten, daaraan verbonden, bedragen 15. Bij liet hoofdbestuur der P.T.T. heeft bij dezen maatregel zeer waarschijnlijk de bedoeluig voorgezeten, de radio-telefonische verbinding tusschen moederland en Kolo niën te populariseeren. Thans vernemen wij, dat tot nu toe zoo wel in ons land als in Indië in totaal ruim tweehonderd aanvragen zijn ingekomen om van deze goedkoope gelegenheid gebruik te Aanvragen kunnen nog steeds worden in gediend. Da afsluiting van de Zuiderzee, üe voortzetting van de droog- Naar aanleiding van de Memorie van Ant woord, betreffende de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1930, vestigt de commis sie van rapporteurs de aandacht op de daar in gedane mededeeling, dat over voortzet- ting van de droogmaking \na de droogma king van de Wieringermeert later bij nieu we wetsvoorstellen zal moéten worden be slist. De commissie stelt de vraag, waaruit de minister dit afleidt. Immers art. 1 der wet van 14 Juni 1918 maakt geen onderscheid tusschen de Wiermgermeer en volgende droogmakerijen. Belastingverlaging. Afschaffing opcenten op de grond belasting bij den minister in over weging. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp, o.m. beoogende afschaffing^ van de opcent oiiuwcip, U.111. Deoogenae aiscn&irang. de Verdedigingsbelasfting II en van de nten op de suikeraccijns, z. h. s. kan- De Minister heeft on den loop der beraad slagingen naar aanleiding van een opmer king van den lieer Van den Heuvel toege zegd te zullen overwegen de opcenten op de grondbelasting „bij een volgende gelegen heid" te zullen afschaffen. De minister merkto hierbij op, dat dit niet een uitstel ad infinitum is. De Giesen-Nieuwkerkzaak. De regeling der schadevergoeding aan Klunder en Teunissen. Naar „Het Volk" verneemt heeft het ge rechtshof te Amsterdam in raadkamerzit- ting van 12 December j.l. beslist op de ver zoekschriften van de heeren J. Teunissen en J. C. Klunder, strekkende tot het verkrijgen eener tegemoetkoming in de schade, welke deze geleden hebben ten gevolge van de door hen ten onrechte ondergane straf (de moord te Giessen^-Nieuwkerk). TWEEDE KAMER. De opcenten op den suikeraccyna en de Verdedigingsbelasting II afgeschaft. De vleeschaccijns blijft nog. Terwijl het Kerstreces reeds nadert, wil de heer Wijnkoop C'.P.) liefst itwee inter pellaties houden: Vandaag zal over deze aanvragen worden beslist, maar de tijd zal stelig niet toelaten, dat ze nu nog worden gehouden, de heer Wijnkoop zal zijn onge duld tot Februari moeten betoomen. Eén van die twee interpellaties betreft „Indo nesië", zij dient ter voorkoming van de nog altijd aanhangige interpellatie-De Visser, die niet kan gehouden worden omdat de in- lerpellant nog altijd niet voldoende hersteld is om de Kamervergaderingen bij te wonen. De andere is tot de minister van justitie gericht en vindt haar aanleiding -in de huis zoekingen, dezer dagen bij verschillende communisten geaaan. Voor gisteren stonden, naast eenige xegu- larisatie-ontwerpen, een wetsontwerp van beteek «lis op de agenda: dat tot afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns en van de VerdedJgingsbelasting II, benevenB tot heffing van opcenten op de inkomsten belasting voor het Leeningfonds. Men weet waarom het gaat. Er is iu het Leeningfonds een saldo van ongeveer 240 niillioen, dat een gevolg is van de omstandigheden dat de middelen voor dit fonds veel ruimer vloei en dan voor de aflossing der crisesleeningen noodzakelijk is. Dit moest ertoe leiden en heeft er dan ook toegeleid, dat een voorstel werd ingediend om sommige belastingen vaar het Leenigsfonds ingesteld, af te schaf- fen\ of te verlagen. Minister De Geer heeft daartoe gekozen de opcenten op den suiker- accijns en een deel voor de Verdedigingsbe- lastirig II, te samen tot een bedrag van on geveer 20 millioen. Formeel wordt de geh.ee- Je Verdedigingsbelasting afgeschaft, doch feitelijk wordt die belasting slechts verlaagd zij wordt immers voorzoover het Leening fonds daaraan nog behoefte heeft vervangen door een opeentenheffing op de inkomsten belasting tot gelijk bedrag, die aan het fonds ten goede komt. Tegen deze voorstellen kwam oppositie speciaal uit Landbouwkrmgen en wel van de heeren van den Heuvel (fA E.), Weit- kamp (CH.) en van Voorst tot Voorst CR.K Zij hadden liever gezien dat de fpeenten op de grondbelasting waren afgeschaft. Minister De Geer heeft hen ge sust met de belofte, dat hij zou overwegen ..oen volgende maal" daarmede te komen Anderen hadden liever afschaffing van den -vk^schaccijns gewenscht dan verlaging van de vémjgdigingsbelasting IJ. Ais hun kampi oen trad op de heer Oud (V.D.) die een daartoe strekkende motie indiende. Dat deze motie verworpen is. met 42 tegen 32 stemmen, waarbij alleen enkele katholieken en de heer Floris Vos (M.P.) en Wijnkoop zich met de sociaal-democraten bij de vrij zinnig-democratische voorstemmers aanslo ten was niet te wijten aan den tegenzin bij de Kamer in den door den heer Oud ver langden maatregel, maar eenerzijds aan de omstandigheid, dat de meeste leden van rechts slechts dan voor too zoodanige af schaffing waren, indien het Invoerrecht op vleesch gehandhaafd bleef, anderzijds aan het bezwaar, dat bij den minister en vede Kamerleden bestond tegen de methode wel de den heer Oud wilde toepassep om zijn denkbeeld te zien verwezenlijkt. De heer Oud wilde nl. wel de opcenten op den suiker- aocijns zien afgeschaft, doch noodigde *ijn medeleden uit te stemmen tegen de andere helft van het ontwerp, de afschaffing van d« Veidedigingsbelasting II, zulks mat da 1 blijkbare bedoeling om de daardoor in het Leeningfonds vrijkomende gelden voor die afschaffing aan te wenden. I11 dit opzicht gingen zijn wensohen pur rallel met die van den heer Van Poll, een der katholieke democraten die van oordeel was, dat de scherpe scheiding tusschen het Leeniugsfonds in deu gewonen dienst geen zni had en dat niea *eer good gelden uit het Leeningfonds naar den gewonen dienst kan overhevelen. De heer van Poll had een amendement ingediend om de inkomstenbe lasting met ongeveer 10$ millioen te verhoo- gen (het bedrag, dat de minister uit het Leeningfonds wilde noen ten goede komen aan verlaging der directe heffingen) en voerde ter verdediging daarvan aan, dat er voldoende middelen moesten beschikbaar zijn op den gewonen dienst voor cultureele eu sociale doeleinden. Minister de. Geer verklaarde, dat indien zijn ontwerp mocht worden „gehalveerd", door verwerping van de afschaffing van de verdedigingsbelasting II, hij de andere helft zou intrekken, zoodat er dan ook van de ver laging van den suikeraocijns niets kwam. Immers, aldus de minister, .door die halvee ring zou principieel zijn besloten, dat de tijdelijke draagkrachtheffingen tot aflossing van de crisisschuld zouden moeten warden bestendigd ook indien het motief, dat tot die tijdelijke heffing had geleid, zou zijn verekwenen. Oiib land zou daardoor een fis cale rariteit in Europa worden. Het is dus duidelijk, dat ook dit bezwaar tegen de motie-Oud de verwerping daarvan lieeft bevorderd. Toen de motie van den heer Oud verwor pen was, kwam deze afgevaardigde ook ver klaren niet meer te kunnen stammen voor heft amendement-Van Poll. Immers aldus de lieer Oud wal mijn motie aangeno men, dan hadden de 10J millioen, die het ameudemeut uit liet Leeningfonds wil over hevelen naar den gewonen dienst, een be stemming gehad, nJ. om tot afschaffing van ileu vleeschaccijus te dienen. Thans echter zou de Regeering volledige vrijheid krijgen om er mee te doen, wat zij wilde. De heeren Van Poll en VJtegèn mochten daartegenover beweren, datidit geld uitne mend zou kunnen worden Besteed b.v. ter verhooging van de ambtenarensalarissen, de 'teer Oud liet zich daardoor niet van zijn stuk brengen en repliceerde, dat de geiden evengoed door de Regeering zouden kunnen worden aangewend voor eén pantserkruiser Minister De Geer bracht het amendement den doodsteek toe door in het licht te stel len dat het tarief door den lieer Van Poll voorgesteld de verlaging der inkomstenbe lasting, welke hij als minister had tot stand gebracht, volkomen ongedaan maakte. Werd het amendement aangenomen, dan zou dit beteekenen dat al het werk, door hem ge- da.au, Sisyphusarbeid was geweest. Hij ver klaarde het amendement dus niet te kun nen aanvaarden, een ietwat zachter vorm was onaannemelijk. Daarop is het met 51 tegen 17 stemmen verworpen. Het wetsontwerp is daarop zonder stem ming aangenomen. Alweer een stapje in de goede economische richting. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voortzetting van de najaarszitting. De vergadering v'un Provinciale Staten van Zuid-Holland werd gisterochtend te elf uur voortgezet, onder presidium van het lid van Ged. Staten jhr. von Fisenne. De waarnemend voorzitter deelde mede, dat de voorzitter wegens ongesteldheid ver hinderd was, de vergadering te leiden. Voortgegaan werd met de behandeling van de Provinciale begrooting 1980. De heer Bergmeyer (s.d.) constateert, dat de Staten die eenigen tijd geleden byna reeds ten doode waren opgeschreven nog steeds krachtig voortleven. De Sta ten van Holland zyn intuaschen in de historie steeds de belangrijkste van het land geweest. Spr. gaat in dit verband de voorgeschiedenis van de vergadergelegen heid dezer Staten na. Tenslotte werd eer. modus vivendi gevonden in dien zin, dat Eerste Kamer en Prov. Staten in hetzelfde gebouw zouden vergaderen zoodanig, dat zij niet tegelijkertijd zouden bijeenkomen. Maar het is nu in twee jaar tjjd de derde keer, dat we hebben moeten verhuizen. Daarbij komt nog, dat wanneer we in het gebouw van de Eerste Kamer bijeen zijn, we geen gebruik mogen maken van de kof fiekamer, doch te hooi en te gras 'n kopje koffie mogen gebruiken in het doorgangs huis, waar men z'n jas neerhangt. Dit acht spr. beleedigend voor de Prov. Staten, al is het zoo wellicht niet bedoeld. Spr. acht de Ridderzaal als vergaderzaal voor Prov. Staten geheel ongeschikt en hij verzoekt Ged. Staten, zich te verstaan met het Centraal gezag of met de Eerste Ka mer opdat de vergaderingen van Eerste Ka mer en Prov. Staten op verschillende tijd stippen kunnen worden vastgesteld. Ook voor het prestige dezer Staten is dat ge wenscht. De heer Beekenkamp (lib.) klaagt over den slechten toestand van de polderwegen, met name in de Krirapenerwaurd, welke wegen een slecht wegdek hebben, vol upt ten zitten, terwijl er geen voldoende tfwa- tering is. Toch werd geantwoord, dat zij voldoen aan art. 6 van het reglement. Dit nu acht spr. hoogst verwonderlijk, en hij vraagt of Ged. Staten bereid zijn, na te gaan, dat aan de verplichtingen ten aan zien van het onderhoud dieiNwegen de hand wVrdt gehouden. Ten alottX wenscht spr. mrier propaganda te zien gemhakt voor de waterleiding in de Krimpenerwdferd. yDe heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) dringt nogmaals aan op vaart verbetering in het Westland. De heer Kersten (S.G.) bestrijdt het voorstel-Van Eek en betoogt, dat de be staande wijze van werkloosheidsbestrijding niet aldus kan blijven voortgaan. Mevr. Cohen Tervaert-Israëls (lib.) zegt, aan de motie-Van Eek haar stem niet te zullen geven, niet omdat zij geen werkloos heidsbestrijding wenscht de werkloos heid acht zij een maatschappelijke ziektp maar omdat vorige malen de Prov. Sta ten zich hierover reeds uitgesproken heb ben. JÖe vorige ma;k heeft spreekster haar stem aan het voorstel-Van Eek fibglven, doch de meerderheid der Staten heeft het voorstel afgewezen en thans nu de samen stelling niet is gewijzigd, beruste men daarin. Mevrouw de Buy Wenniger (lib.) vroeg de aandacht van bet provinciaal bestuur voor de kleuterzorg, welke niet is een naar achteren dringen van de moeder, doch veel eer een steun aan de moeder in het belang tier gemeenschap. Bij tijdige hulp kunnen veel kwalen, die het kind bedreigen, wor den voorkomen. Spreekster dringt aan op bevordering van de oprichting van instel lingen, dig zich de kleuterzorg ten doel stellen. Mej. Groeneweg (s.d.) zegt, dat haar partij de zorg voor zuigelingen en oudere kinderen altijd heeft gezien als een zorg voor de gemeenschap. Ten aanzien van de kleuterzorg zijn diverse steden in ons land reeds voorgegaan; het platteland zal niet achter mogen blijven. Nog klaagt spreekster over de drinkwa tervoorziening te 's-Gravendeel en Strijen. Er is daar wel een waterleiding, maar geen water. Slechts af en toe komt er wat water uit de leiding. (Geiach.) Spreekster hoopt, dat Ged. Staten deze gemeenten zullen weten te helpen. De heer Mandersloot (cJi.) constateert nog, dut by den bouw der nieuwe brug over het provmciale kanaal bij Delft de brugge- hoofden zoodanig zijn aangebracht, dat eea deel van de wegbreedte in beslag is geno men. Uy betreurt, dut dit is geschied. De heer von Fisenne (voorz.) beant woordt eerst de opmerkingen, die op zijn terrein zijn gemaakt. Ten aanzien van de vaaltverbetering in het Westland zegt spr., dat Ged. Staten destijds aan den minister gevraagd hebben,, welke bijdrage van het rijk ware te ver wachten. Niet binnen het jaar hebben Ged. Staten daarop antwoord van den minister ontvangen. Intuaschen is door de voortdurende toe neming van het automobielverkeer het ver voer van tuinbouwproducten uit het West- lar.d te water aanmerkelijk verminderd. Ook andere factoren hebben een rol ge speeld, nJ. de vraag of het plan niet te royaal is' opgevat. Wat Delfland betreft, alt heeft zeer groot belang bij de vaart verbetering in het Westland en een bijdrage van twee ton is in dat verband te laag te noemen. Spr. hoopt, dat Delfland bereid zal zijn tot hoogere bijdragen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zullen toch Ged. Staten de zaak niet laten rusten, doch trachten langs anderen weg het plan te doen uit- I11 antwoord op de vraag van den heer Bergmeyer geeft spr. volkomen toe, dat de Provinciale Staten met haar ve-gaderzaa steeds gesukkeld heblien. Een van de moei lijkheden is ook wel, dat waar vroeger de zomerzitting in Juli plaats had, deze den iaatsten tyd om andere redenen in Jur.i pleegt te worden gehouden en dan ie -er minder kans op een vrye Kamerzaal dan in Juli. De Ridderzaal spr. erkent dit met alle waardeering voor de zaal zelve is voor vergaderingen als die van Provinciale Sta ten minder geschikt. De kwestie heeft intusschen reeds eeu punt van beraadslaging uitgemaakt bjj het college van Ged. Staten. De heer van Boeijcn (Ged. Staten) erkent het belang van kleuterzorg en hij hoopt, dat in de volgende zitting Ged. Staten zul ten kunnen komen met een prae-advies op de betreffende adressen. Dat het drinkwater van de z.g. Kilwater- lin van kleur zou zyn, is spr. niet Wat de watervoorziening op Voorne en Putten betreft, zal, indien mocht blijken, dat met oppervlakte water of diepwater de gewenschte oplossing van het vraagstuk niet zou zyn te verkrijgen, tot duinwater leiding moeten worden overgegaan, waar voor dan andere belangen desnoods zullen moeten wijken. Omtrent de watervoorziening in de door den heer Beekenkamp bedoelde vijf ge meenten is het advies van prof. Visser ge- Ten opzichte van de Kilwaterleiding zegt spr., dat de financieele toestand niet tot be zorgdheid aanleiding behoeft te geven. Thans rusten nog eenige niet voorzienen lasten op dat bedrijf maar over een aantal jaren zal het bedrijf volkomen in staat zijn de aflossingen te betalen en het noodige af te schrijven. De toestand van het veer bij Hellevoet- siuia is inderdaad ongunstig. De betreffen de commissie is met medewerking van het Jrovinciaal bestuur tot stand gekomen. Wy mogen deze commissie niet voorbijgaan er terwille van Flakkee eer, afzonderlijke be slissing nemen. Ged. Staten zullen zich in deze aangelegenheid wenden tot den mi nister om de aandacht van de commissie te vestigen op de urgentie van een en ander. Hij hoopt, dat de heer Wamaer zijn motie zal intrekken. I)e heer Schaper (Ged. Staten) beant woordt de opmerkingen inzake de water- keeringen. Spr. dringt erop aan, een beroep te doen op de publieke opinie om voor ver betering van dijkenonderhoud meer belang stelling te verkrijgen, btfv. in de plaatse lijke pers. De zaak zelf is in studie cn in voorbereiding. De motie-van Eek 200.000 voor werk verschaffing) wordt verworpen met de stemmen der soc.-demoC raten voor, de motie-van Sleen (subsidie buitengewoon onr derwy's) wordt verworpen met de stemmen der s.-d. en enkele andere leden voor. De heer de Bruin (s.d.) vraagt waarom het crediet van twee millioen, dat door de Staten werd toegestaan ten behoeve van wy a tellen evenals vorig jaar de gelegenheid open in het Nieuwjaars- nummer van Si GOUDSCHE COURANT tc plaatsen tot dero gereduceerden prjjs van 50 cent van ten hoogste I regels, elke regel daarboven wordt a 10 cent berekend. Inzending dezer Nieuwjaarswen- gchen wordt vroegtijdig verzocht. het St. Mariages-tichi, geheel is uitbetaald vóórdat de bouw was voltooid. D» heer Borghols (Ged. Staten) zal daar omtrent schriftelijke inlichtingen aan de Staten doen toekomen. De begrooting wordt z.h.s. goedgekeurd, waarna te zes uur de Voorzitter de verga dering sluit met den leden een prettig Kerstfeest toe te wenschen. GEMENGDE BERICHTEN. Moord te Rotterdam. De eigenaar van een vischwin- 1 kei in de Weste Wagenstraat door een klant doodgestoken. Gisteravond ia in de Wee te Wagenstraat een moord gebeurd, een zekere T., wonende in de Weste 'Wagenstraat is door een klant, zekere v. d. Z., met een dolk doodgestoken, v. d. Z. kwam nog laat met een kameraad in den winkel van den viadihandelaar D. T. in de "Weste Wagenstraat oni bokking t» Deoe viselihandelaar, die een zoon van het slachtoffer is, bevond zicli op het oogen- biik niet in den winkel evenmin aJa zijn vrouw. De klanten werden bediend door i). T., een dochtertje van den winkelier. De dader heeft, dit is uit getuigenverkla ringen komen vast te staan eenige grapjes gemaakt niet liet 16-jarige meisje, welke de grenzen van het (behoorlijke overschreden. Hij verkeerde onder drankinvloed en hij was zelfs eeuige uren na zijn daad nog niet geheel nuchter. Zijn onbetamelijke houding werd opgemerkt door het echtpaar T., die den winkel inliepen eu de klanten verzoch ten den winkel uit te gaan. Dit heeft een klein relletje veroorzaakt. Van ider Z. waa klaarblijkelijk in een vechtlustige stemming daar hij op een gegeven moment tegen T. zeide, kom er maar eens uit als je durft. T. die echter een dolkmes in zijn bezit zag ging op da uitnoodigiag niet in. Op dat oogenblik is de vader van T. van de Raam- burg af naar den winkel van zijn aoon ko men wandelen. Hij hoorde de oorzaak van het relletje en trok partij voor zijn dochter tje, zoo mpet hij den verdachte hebben toege voegd, dat hij het meisje niet in de maling moest nemen. Dit wakkerde den twist, die alweer aan"het sussen was, aan, en zoo ont stond er opnieuw een twist tuesqhon bet slachtoffer en den dader. Er is een getuige die beweerd, dat hij ge zien heeft, dat T. zich daarbij zoa kwaad maakte dat hij v. d. Z. een klap in het ge zicht heeft gegeven. Van der Z zou toen het dolkmes hebben gegrepen en T. hebben gestoken. Deze werd in den rug geraakt en in den rechterboven- arm, waarbij de groote slagader werd door gesneden üe man is de Weste Wagenstraat ingeloopen en de Hofstraat, waar hij in elkaar is gezakt, blijkbaar uitgeput door het groote bloedverlies. Omstanders waren den dader, die op de vlucht was «jgpslagen, achtervolgd en grepen hem op den Coolsingel. Een bebloed dolkmes werd op hem gevon den. Het slachtoffer bleek bij aankomst in het ziekenhuis op de Cooisingel reeds te zijn overleden. Een botsing tusschen een electrische tram en een auto. Een landbouwer en de chauf feur gedood. Hedenmorgen even na 7 uur had tus schen Driebergen en Doorn een ernstige botsing plaats tusschen een vrachtauto en de electrische train. Op heffe rechte wegge deelte van het landgoed/de Horst te Drie bergen raakte vermoedelijk de stuurinrich ting van de auto defect, waardoor deze par does tegen de in volle vaart zijnde tram opreed. De auto werd versplinterd, de onge veer 35-jarige landbouwer J. de Lange uit Doorn en de 47-jarige chauffeur K. Man dersloot werden op slag gedood. De auto ge raakte in braacj welke echter door de vrij willige brandweer uit Driebergen werd ge- blusuht. Van de vier varkens waarmede ,d» auto geladen was bracht een drietal het er levend af. De slachtoffers zijn beiden gehuwd en laten vrouw en kinderen achter. Een tekort van 130.000. Bij een commissionnair ki geslepen diamant. Naar Het Volk verneemt, is een belang rijk tekort ontdenkt bij de firma M. Pere boom, Amsterdams ch commissi on air in ge slepen diamant. Het tekort zou een bedrag beloopen van 130.000, dat ten laste komt van een viertal ftmsterdamsche firma's Ook de erfgenamen van P'a gewezen com pagnon, die enkele maanden geleden is overleden, zullen waarschijnlijk da dupa zijn. De Ned. Stucadoora-Bond. De onregelmatigheden in de admi nistratie. Naar aanleiding van de geconstateerde on regelmatigheden in de administratie van den secretaris-peningmeester van den Ned. Stu- adoorsbond deelt men mede, dat da verga dering van den Bond, die in Januari zoo zy. die zich met ingang van 1 Januari DMU voor muiateus drie maanden op de Uoudsche couiant auoiuieeren, ontvangen de tot dien datum verschuilende nummers gruus. worden gehouden, wegens het spoediger ge reed komen van het accountantB-onderzoek, reeds ZondagiuDen Haag zul plaats neb ben Het tekort van ruim 50.000 loopt over eenige jaren. In de laatste vier jaar yvas geen controle op de administratie geoefend, riij do werklooeheidauitkeernigen in de vori ge vorstperiode bleken financieele moeilijk- peden te bestaan. De jongste staking heeft liet hoofdbestuur aanleiding gegeven om d» admiinistratie te oontroieeran. Dit is in No vember gebeurd; toen bleek, dat ook de con- iributie-geiden over October niet mee/ kas waren. Het N.V.V. heeft dan OOK ol moeten bijspringen. De afd. Haarlem van den Bond heeft een secr .-penning meester „zonder meer te ontslaan". Verduisterend expediteur. Nasleep van de zaak der Portugee- sche bankbiljetten. Men kent de zaak betreffende de Portu- geesche bunkbiijetten welke zich eenige ja ren geleden afspeelde, en waarbij ook be trokken was de toenmalige Portugeesohe ge zant ie 's-Uraveuhage. Toen deze laatste naar Portugal vertrok, gaf hij zijn kostba- ïen inboedel in bewaring bij een expediteur in den Haag. Daarvoor werd gedurende al dien tijd staangeld betaald. Den Iaatsten tijd echter was er eenige correspondentie tuaaohen de familie in Portugal en den Haagschen expe diteur. De familie kreeg daaruit vermoedens, dat er wei eens ieta niet in onde kon zijn en men maakte een reis naar Den Haag oni den inboedel te inspecbeeren. Het bleek, dat men daarvoor niet alleen een bezoop moest brengen aan. den expedi teur, maar tevens aan de Rank van Lee ning, een Haagschen antiquair en verschil- jende particulieren. Van den inboedel ter waarde van 30.000 was bij den expediteur alleen nog eenig lijfgoed aanwezig. Geld was er al evenmin. De antiquair had ook weer aan zijn klan ten verscheidene kostbare meubelstukken, /childer ij en en andere voorwerpen verkocht. Er volgde natuurlijk aangifte bij de politie, die er in slaagde om het grootste gedeelte van den inboedel in beslag te kunnen ne men. De expediteur is dezer dagen gearresteerd 011 zit thans in het Huis van Bewaring. Hij heeft bekend zich aan verduistering te heb- be» schuldig gemaakt. "kunst. Mia Peitenburg thans Mevrouw Brun een Zwitsersche. De N.EXjrt. correspondent te Genève meldt: Onze beroemde zangeres Mia Peitenburg is vandèug t® berm in het huwelijk getre den met den bekenden Zwitserschen violist Alphonse Brun, eerste concertmeester van het Bernische Musikgeseltscbaft en direc teur van bet Berner Musikkonservatorium, die een paar jaar geleden ook in Neder- landsche kunstkringen een goeden naam heeft verworven tydens zyn tournee door Nederland met net Bernsche strijkkwartet- liet huwelijk is in alle stilte voltrokken, want vanavond was Mia Peitenburg nog dc soliste op het vierde abonnementocon- cert der Bernische Musikgesellschaft. Onze iandgenoote zong de Wandersche Sprüche van den ZwitsWschen componist Othmar Schoeck en daarna de prachtige motette „Exsultate Jubilate" varn Mozart. «Vooral het motette kwam prachtig tot haar recht en werd op vrywel onovertreffelijke wyze door Mia Peitenburg gezongen. De stamp volle zaal bracht onze Iandgenoote geest driftige hulde evenals gisteren op de voor het publiek toegankeiyfke algemeene repe titie. Het was beide keeren een groot suc ces voor onze reed® uit vorige jaren te Bern byzonder populaire Iandgenoote, die thans des te meer gevierd werd na haar huwelyk met den Berner kunstenaar. Toen Mia Peitenburg tenslotte ook haar echtgenoot in de hulde liet deelen en hem de hand reijete, kwam aart de geestdriftige toejuichingen byna geen einde. Het Berner kunstlievend publiek heeft op duidelijke wyze getoond hoezeer het zich verheugt, dat thans Mia Peitenburg een der Berner medeburgers is gewonden. Tot de aanwe zigen behoorde ook de Nederlandsche ge zant, mr. Doude van Troostwyk, die tydens de pauze Mia Peitenburg persoonlijk ge- *Ün gelujcwenachen en hulde is gaan betui gen. Talryke fraaie bloemstukken werden aan Mia Peitenburg aangeboden, waaronder ook een fraaie bloemenhulde bestaande uit gele rozen en witte seringen door een oranjelint samengebonden, die uitdrukking gaf aan le bewondering van een aantal te Bern wooachtige Nederladers, met den heer en mevrouw Doude von Troostwijk aan het hoofd, die aldus hun vreugde uitten dat de Nederlandsche kolonie te 'Bern met een zoo begaafde kunstenares is verrijkt. Na het concert vond een klein huwelijksfeest in in- tiemen kring plaats. Morgen hoopt het jonggehuwde Zwitsersch-Nederlandsch konstpaar naar de Grauwbunder bergen te vertrekken waar zij eenige weken zullen doorbrengen alvorens hun artistieke loop haan weder voort te zetten. Naar Ik ver- is Mia Peitenburg voornemens ook in de toekomst haar concerten in Nederland y in het buitenland te blijven geven. Bugdad, Alle® wel aan boord. Vandaag wordt de rei® voortgezet. Het Vijfde Ketourvltegtuig IndiëNederland. Blykens by de K. L. M. ont/angen be richt is het 6e Retourvliegtuig PHAGK be mand met de piloten Smyrnoff en Hondong 0" den mecanicien Kotten, heden te 5.10 uit Bandoeng vertrokken. Het arriveerde te 5.45 u. te Batavia en vertrok vandaar te 6.36 u. Te 9.26 kwam het toestel te Palembang aan, vanwaar het te 10 uur vertrok. Te 16.05 kwam het te Medan aan. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de reis voortgezet. Ongeval van een militair vliegtuig. GILZE, 18 Pee. Nadat het Fokkervlieg tuig type C V bestuurd door den vliegenier serg. majoor van der Griendt met als mede- inzittende mecanicien Meyer beide uit Soesterberg op het vliegterrein op de Mo lenheide alhier was geland, is by het taxiën naar de hangar, vermoedelijk door de hard heid van het terrein, een as gebroken, waardoor het toestel bijna op zyn kop kwam te staan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de machine was licht beschadigd. radionieuws. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Dinermuziek. 6.45 en 7.15 Cursus ltaliaansch. 8.01 A.V.R.O. Nutslezing (spr. prof. dr. C. Snouck Hurgronje. 8.45—11.00 Duitsche avond. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Huizen: 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Cursus electrotechniek. 7.00 Cursus stat. berekeningen. 7.30 Pluimvee-halfuurtje. 8.00 Voorz. N.OR.V. 8.30 UitzenÖavond. 10.00 Spreekbeurt. 10.30 Gramofoonplaten. Golflengte 1071 behouden. Nieuwe beraadslagingen tusschen Radioraad en A.V Jt.ü. Zooals de heer Willem Vogt per micro foon bekend maakte, is het bestuur der A.V.R.O. door den Radioraad uitgenoodigd Donderdag 19 dezer nogmaals met dit col lege te vergaderen. De Telegraaf vernam dat het doel van deze samenspreking is, te komen tot een zendtijdverdeeling na 1 Januari a.s. Deze quaestie-wordt thans acuut, waar de golf lengte An 1071 meter op dien datum of ficieel ami Noorwegen vervalt en de regee ring nog' steeds geen antwoord heeft gege ven aan de A.V.R.O. op haar aanbod om op eigen kosten met een z.g. „Gleichwellen- systeem" de hoognoodige zendtydverrui- ming te creëeren. In radiokringen is de aandacht getrok ken door de mededeeling, dat de z.g. „Za kelijke Omroep" niettegenstaande onzen af- stahd -van die golflengte, toch op de 1071 meter blyft zenden. Het is gebleken, dat dit op een afspraak berust, door onze dele gatie te Praag gemaakt met de Noorsche afgevaardigden. Noorwegen heeft daar aldus deze ge heime overeenkomst uitsluitend het recht gekregen op de oude Hilversumsche gdlflengte te zenden, wanneer het den Ne- derlandschen zender niet stoort. De Noor sche delegatie heeft deze verplichting op zich genomen, omdat zij meent haar te kunnen nakomen in verband met de geo grafische ligging van den nieuwen omroep- zender te Oslo (tusschen dwergen). Het blykt dus thans, dat de golflengte van 1071, -- in tegenspraak met de aan vankelijke publicaties practisch niet ver loren voor Nederland is. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK. De 3.5 K.M. wedloop. Het traject van den a.s. Zaterdagmiddag om 3 uur in de omgeving van de Krugerlaan te houden wedloop, welke wordt georgani seerd door den G.A.K., luidt ongeveer als volgt: Start Burg. Martenaaingel bij d« R.H. B.S., vervolgens gaan de locpers via de van ltersonlaan, Chr. de Wetstraat, Cronjéatraat (vijver rond) langs het talud van den dijk naar de z.g put bij het voormallig woonwa genkamp. Hier wordt overgestoken naar het weiland van den heer S. van dex Sprong, die daarvoor welwillend zijn toestemming verleent. Bij den tol in de Voor-Willens komen de loopers weer op den weg om bij de ingang der H.B.B. in de Krugerlaan den tocht te. beëindigen. In het tyaject zijn eenige hindernissen, zooal® het .nemen" van een sloot (bij de put) en enkele hekken, opgenomen. KORFBAL. Zondag luidt het program: N. K. B. Ons Zwalwennest— TerJUnvv/ 1 2 uur a. d. „Groene Zoom" te R'< R. K. 't Zuiden IV—Ter Giuw II. OJ3.C.R. IHKrachtsport. Gondsche competitie. M.K.C. ITer Gouw III. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 18 Dec. Aangevoerd 342 partyen. Prij zen le kw. m. r.m. 55—68 2e kw. m. r.m. f 5055; le kw. z. r.m 52—54; zware 58 Handel matig. LUCHTVAART. De Pontvluchten. Het achtste postvliegtuig te Bagdad aangekomen* P.H.-A.E.O het achtste postvliegtuig Indië ia gisterm^mu om acht uur van RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 18 December. Verwachting: Zwakke wind uit oostelijke of zuidelijke richtingen. Meest licht be wolkt. Droog weer. Lichte vorst de® nachts. Overdag nog verandering in temperatuur. STADSNIEUWS. GOUDA, 18 December 1929. Goed afgeloopen. Op de hoek Groenendaal—-Gouwe brak de achteras van de bestelauto der A.M.IJ. alhier. Persoonlyke ongelukkon kwamen niet voor; de auto werd met een kraanwagen weggesleept. De Kerstpotten van het Leger des Heils. Zijn gewoonte getrouw zal het Leger des Heil® ook morgen en Zaterdag op de straat hoeken kerstpptten plaatsen, waarin gaven kunnen worden gedaan voor de kerstfeest- viering. Uevestigden en vertrokkenen. Uevestiga: ti. u. A. vvynguurds, gez. junr. van btreent, Oude Keixstraat 3 naar e iuweeiensingot 4ü; Ai. F. Keyzer, huia- houdster van Heemskerk, Marquettelaan t. i® naai- Willens 28; L. G. de Bruyn, siga renmaker van Keeuwyk, Breevaart <Uöc naar BoeleKade ibl; P. Vlok, slager van Boskoop naar Boeleltade 206; D. O. Apell geli. in. G. J. Goedewaagen van Amster dam, Zeeburgerdyk ij naar Dubb. Buuit 11; Th. G. Kegnery, kinderjuffrouw van Zeist, Duinweg t» naar van Bergen ijzendoorn- park 15; G. Westerhuis, klerk Dir. Bei. van rinunen, IVeerdinge 70 naar Karnemeik- sloot 92; F. V lanen, pakhuisknecht van Woerden, Linschoterweg 81 naar Snoystraat 20; W. H. Gastelaars, Dir. Postk. van 's- Gravenhage, Laan van Meerdervoort 803 naar K. Noodgodsfteeg 1; J. J. Spelt, chauf feur van Haastrecht D 93 naar Karnemelk- sloot 88; w. Joosse, luufy. van Kheden El- lecom, Kerkallée 2 naar de la Reylaan 11; J. de Vreugt, dienstbode van Stolwyk C 11 naar Fluweelensingel 60; J. A. van den Nieuwendijk van Gemert, Kerkstraat B 368 naar Pr. Hendrikstraat 8; E. Wierstra, arb. N.S. van Zandvoort, Helmerstraat 20 naar F. W. lteitzstaat 44; K. de Wind, handels reiziger van Leeuwarden, Eillartstraat 0 naar Erasmusstraat 1; H. Kraan, tuinder van 's-Gravenhage, Loosduinen, P. Potter straat 72 naar Vondelstraat 50; W. G. van Gulik van Moordrecht H 20 naar Nieuwe- haven 64; M. H. Dinkelaar, matr.maker van Rotterdam, L. Baanstraat 3b naar Hout- mansplantaoen 5; G. de Vös, brugkn. van Wassenaar, Ryksstraatweg 64 naar Vorsl- manstraat 21; A. Sutor, dienstbode van Hoenkoop no. 46 naar Fhiiweelensingel 27; M. W. C,. Wouters, reiziger van Dordrecht, P. A. de Genestetstraat 35 naar Turfmarkt 70; D. A. Terlouw, dienstbode van Wad- dinxveen D 105 naar Gouwe 126; P. Simons, arb. N.S. van Maarn D 14 naar Boelekade 104; J. Pol van Emmen, Klazienaveen 157 naar F. W. Reitzstraat 2b; M. F. van den Haterd van Rotterdam, Hollandschestraat 35b naar KarnemeUcsloot 17; J. M. M. Spek, onderyzeres van St. PhMpsland B no. 71 naar Zoutraanstraat 35; A* W. Voorbergen, bloemist van Woerden, Pannebakkerijen naar Gouwe 214; W. M. van der Weyde, dienstbode van Reeuwyk, Zwarteweg 672p naar Krugerlaan 16; W. .de Goey, dienst bode van Ameide, Nieu^s|raat 213 naar Groeneweg 3L r Vertrokken: D. Witkamp geh. m. W. J. Brendel van Bogen 37 naar Rotterdam, Rusthof laan 11; F. Vérmei van Nobelstjraat 69 naar Reeuwyk, Zwarteweg; J. Verkaik van Kleiweg 59 naar Waddinxveen, Zuid kade F 220bis; J. L. M. Boot van Zout mansplein 15 naar btrecht, Doelenstraat 12; P. den Hertog van Turfmarkt 57 naar Hilversum, De Gene&tetlaan 32; W. M. Bleijenberg van Heerenstraat 138 naar Haarlem, Oudeweg Woonark „d'Ouwe"; P. P. Rynsburger van Crabethstraat 49 naar Waddinxveen O 29; G. A. Verboom van W. Tombergstraat 37 naar Utrecht, Springweg 81; H. A. M. Jaspers van Karnemelksloot 110 naar Amsterdam, Antonius Heinsius- slraat 1211; C. A. Koops van Goudkade 4 naar Waddinxveen, Pr. Hendrikstraat J 81; A. Snoek van Hoef steeg 18 naar Waddinx veen, Zuidkade; P. T. Bats van Gr. v. Blois- straat 96 naar Salt Lake City (Amerika); L. Bakker geh. m. P. T. Bats van Gr. v. B'loisstraat 96 naar Groningen, Leeuwar derstraat 13; Th. J. Stolker van Turfmarkt 123 naar Boskoop; J. G. Rynaard van de Lange van Wyngaardestraat 2 naar Reeu wyk, Kleikade; J. van Gemeren van Bogen 59 naar Ouderkerk aan den IJssel C 85; A. M. Tetteroo van Gr. Florisweg 77 naar Pur- merend, St. Liduinagesticht; J. M. var, Munster van Burgemeester Martenssinge! 6 naar Ryswyk, Heerenstraat 22; E. J. M. Lorjé van Ridder van Catsweg 64 naar Ryswyk, Heerenstraat. 22; H. K. Brouwer van Raam 246 naar Nieuwveen, Johannes- stichting; H. P. Alvenaar geh. m. H. K. Brouwer van Raam 246 naar Hoorn, Gr. Havensteeg 6; Noordegraaf van Tollen- straat 117 naar Rotterdam, Ranonkel straat 2b; P. Schelling van St. Anthoniestraat" 16 naar Rotterdam, Burg. Meineszlaan 29a. Agenda. IS Dec. 8 uur Gebouw Danial E.H.B.O.-Cur- sus, onde; leiding van Dr. Ever®. 19 Dec. 8 uur Nieuwe Schouwburg Vyfde abonnementsvoorstel Ling. 20 Dec. 7 uur Het Schaakbord Ledenver gadering Hall. My. v. Landbouw. 21 Dec., 2% uur, Soc. de Réunie: Kinder middag voor de kinderen van de leden van de Ver. v. Huisvrouwen. 21 Dec. 74 uur Concordia, Feestelijke her denking Goudeche Ziekenkas. 23 Dec. 8| uur Soc. „de Réunie" Verg. Li berale Staatspartij de Vrijheidsbond, afd. Gouda. Sprekers Mevr. Rieaa—Noothoven van Goor en Mr. H. P. 0. M. de Witt Wijnen, leden van den Gemeenteraad. 26 Dec. 8 uur Moordrecht Concertzaal Ge leeds, Uitvoering V.V. „Union" van Gou derak. Apothekersdienst. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, zal tot en met 20 December, benevens den daarop volgenden nacht, ge opend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT BEN OMTREK. I ALPHEN a. d. RIJN. Ernstig ongeluk. j In een al in beweging *(jnde trein gesprongen. Op het station Gouwsluis van de upoor- ljjn UithoornAlphen a. d. Ryn is gister avond de 26-jarige onderwijzeres, mej. M. de Moor, woonachtig te Amsterdam, toen xtf met haar verloofde op den reeds in be weging zjjnden trein wilde springen, uitge gleden en tusschen de wielen gevallen. Bei de beonen werden haar afgereden. Het slachtoffer is te Alphen verborden en 'n zorgwekkenden toestand naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd. BOSKOOP. Door de heeren M. Macdaniel, D. v. Leeuwen en A. C. v. Nes alhier, zyn aan Burg. en Weth. verzoeken ingezonden, tot het plaatsen van electro motoren in hun perceelen. D directeur der gemeentebedrijven alhier brengt ter kennis, dat ingevolge het Raads besluit van 29 November j.l. deverordening op de levering van electriciteit in deze ge meente i3 aangevuld als volgt: De verbruikers garandeeren een verbruik van eiken geplaatsten meter van minstens 39 K.W.U. per jaar. Mocht dit kwar.tum niet zyn verbruikt, dan is de aangeslotene verplicht tot 30 K.W.U. b(j te betalen, waarvan de verrekening aan het einde van het jaar plaats heeft. Door de vereeniging voor Bo^koopsche culturen, afd. keuringscommissie is aan de firma Naber en Co. te Gouda oen Certifi caat- van Verdienste uitgereikt voorde, door genoemde firma tej;. keuring 'ngezonden nieuwe roos» welke den naam heeft gekre gen van „Cham. Laws. Naberi". Alhier heeft zich oen comité gevormd, dat zich ten doel stelt opheffing te ver- krijgen van den tol op dert „Gemeenteweg" to Hazerswoude, althans verlagiSg te be komen van de aldaar verschuldigde, 'tolgel den. N. Het comité is overtuigd, dat zyn streven^ aller sympathie heeft, en verzoekt bewij zen van instemming tc zenden aan den heer A. S. Kalier, arts alhier. Aan heeren auto-iyders wordt bekend gemaakt, dat het Zwartedijkje, d. i. var. den Plattoweg tot den Achter-W illensweg onder de gemeente Reeuwyk, voortaan is opengesteld voor het berijden met motor rijtuigen. GOUDERAK. Mej. C. Tom van Kier is tijdelijk be noemd ter secretarie van Krimpen aan den IJssel. HAASTRECHT. De heer D. Reneman, mede-oprichter van de Haastrechtsche ijsclub en van de op? ich- ting af bestuurslid, waarvan 40 jaren voor zitter. heeft wegens hoogen leeftijd voor zijn functie bedankt. Aan den timmerman Th. Jansen is ver gunning verleend tot het bouwen van vier burgerwoningen aan de Hoogstraat alhier. Het metselwerk zal worden uitgevoerd door üen heer Th. F. ill. Hooft en lood- en zink werk door den heer Mimpen. De door notaris Koeman pub'iek ver kochte boerenhoeve van den heer J. v. Os en die gekocht werd door deu heer R. v. Dijk voor 35.000 is aan den kooper ge gund. SCHOONHOVEN. Gemeenteraad. In de Maandag gehouden raadsvergade ring is besloten tot aankoop van een woning jnet grond gelegen aan den Havenstraat- schen wal in het verlengde van den komen den verkeersweg door de Krimpenerwaard, waardoor de gemeente thans de volle be schikking heeft, óver de voor doortrekking benoodigde gronden. Besloten ia tot ver koop van grond aan het Stationsplein voor villabouw aan het raadslid A. C. A. Deeren- berg en voor het stichten van een kaaspak huis met woning aan den Lekdyk aan den heer Rehorst. By de behandeling van de begroeting voor 1930 sprak de heer Deerenberg zyn teleurstelling uit over de benoeming van den burgemeester toe waarnemend kanton rechter. Spr. vond dit niet de gewenschte oplossing, die tot verkeerde toestanden leidt en achtte termen aanwezig om nogmaals stappen te doen om tot benoeming van eer vasten kantonrechter te komen. Spr. behan delde de financiering van het restauratie- bedrijf en drong er op aan, de kosten van onderhoud aan schoolgebouwen by het be trokken hoofdstuk te verantwoorden, mede opdat het byzonder onderwijs niet wordt gedupeerd. De voorzitter zette het standpunt van den minister van justitie omtrent de bezet ting van het kantongerecht uiteen, die geen volledige dagtaak voor een kantonrechter aanwezig acht. Ook de samenvatting vai eenige kantongerechten onder één kanton rechter levert nadeelen op. De benoeming van een vasten kantonrechter zou spr. zeer toejuichen. Naar aanleiding van vragen van het Kamerlid Kersten over vervolging var. hen die gewetensbezwaren tegen vervulling van stemplicht hebben, deelde spr. mee, dat alleen diegenen vervolgd worden, die absoluut weigerachtig waren hun stemp'icht te vervullen. Op de begrooting werd gebracht een post waaruit een gratificatie kan worden ge geven aan een agent voor vervanging vai den chef van politie. Het salaris van den gemeente-deurwaarder ia met 50 ver hoogd; een voorstel het'salaris van den gem.-ontvanger met 300 te verhoogen, i® naar de commissie van bijstand verwezen. De heer van Harmeien bepleitte het toe kennen van premies aan huiseigenaren voor het verbeteren van slechte woningen. Wa het bevorderen van den nieuwen bouw van goedkoope woningen betreft, wees de voor zitter op den groei der stad, zoodat het niet lang meer zal duren, of de gemeente zul geen grond meer te verkoopen hebben. in de avondvergadering is besloten tot verhooging van subsidie aan de muziek- vereen. 'iuvenu. De heer Deerenberg klaag do, dat de ryksinspectie met medewerking van B, en VV. de aanslagen voor de inkom stenbelasting te sterk heelt opgevoerd, zoo- dat de toestand voor kleine middenstan ders, die geen boekhouding hebben, onhoud baar is. Spr. zag liever het heffingspercen tage opgevoerd dan op deze wyze voort te gaan. De voorzitter gaf toe, dat B. en W. wei van advies dienden, maar zette teve|s uit een, dat de aanslagen nooit hooger kunnen worden opgevoerd dan het inkomen be draagt, omdat de betrokkenen dan zeker zullen reclameeren. Het feit, dat het vorig jaar 1400 aan gewetensgeld is ontvangen vyst er op, dat de werkelykheidsgrens tus schen aanslag en zuiver inkomen nog niet overal is bereikt. De stroomprijs voor electriciteit wordt met ingang van 1 Januari met 14 pet. ver laagd. De tarieven voor de waterleiding met IZYa peet. De begrooting, dje zonder hoofd, stem ming is goedgekeurd, sluit voor den gewo- non dienst met 339.638. DttAADLOOZK DJÜiNST. De relletjes in Frankfort. FRANfoRT, 18 Dec. De politie-president deelt mede, einda de Dinsdagavond in de oude stad plaats gehad hebbende botsingen tuascHen de politie en liet gepeupel, zijn 7 gewonden geteld, vau wie 5 in het H. Geest, hospitaat en 2 in het gemeentelijk zieken huis zijn opgenomen. De reddlngawagen lieeffe drie transporten verricht en 11 keer hulp verleend. 1 gewonde werd door liet ge peupel weggesleept. Door steenworpen wer den 3 politiebeambten en een chaufeur licht gewond. 27 personen werden gearresteerd, van wie 12 weer op vrije voeten werden ge steld. 15 worden vervolgd. De politie-president heeft met het oog op ''de.gebeurtenissen der laatste dagen alle op tochten en demonstratie® in de open luaht tot nader order verboden. De a.a. vlootconferentie. NEW-YORK, 18 Dec. Naar uit Washing ton wordt gemeld, heeft gisteravond in de particuliere woning van staatssecretaris Stiniaon een bespreking plaats gehad tus schen de leiders der Japansdie en Ameri- kaansche delegaties, over de vlootoonferen- tie te Londen, welke drie ujén duurde. Een gemeenschappelijk communiqué, dat na de bespreking gepubliceerd werd, onderstreept het vriendschappelijk karakter der bespre kingen. - Ds. J. Hania overleden. GELDERMALSEN, 18 Dec. In den ouder dom van 68 jaar is gisteren overleden Dr. J. Hamia, pred. bij de Geref. kerk te Gel- dermalsen. In vroegere jaren was hij een der meest vooraanstaande predikanten van de Geref. kerk. De overledene studeerde aan de .Vrij® Universiteit waarvan hij een der eerste discipelen was. WISSELKOERSEN. 17 Dec. 18 Dec. Officieel. Londen 12.09% 12.1Ó'/., Berlijn 59.34% 59.37 Parjjs 9.76 9.76% Brussel 24.70 34.71% Zwitserland 48.20 48.21% Weenen 34.90 34.90 Stockholm 66.90 66.90 Kopenhagen 66.52% 66.55 Oslo 66.47% 66.47% New York 2.477,, 2.47". Niet-officleel. Praag 7.35% 7.36 Madrid 34.31 34.31 Milaan 12.98 12.98 Beursoverzicht. In tegenstelling met gisteren bowoger zich de koersen ter Amsterdamsohe beurze na prijshoudende opening in dalende rich ting waardoor de op den vorigen beursdag behaalde koerswinsten gedeeltelijk verdwe nen. vooral na de vaste stemming, welke gedurende de ochtenduren heeft geheerecht, vormde de off. beurstijd een teleurstelling. Daarbij had dë handel zoo goed ails niets te lie teekenen. Marg. Unie, die enkele punten hooger werden ingezet, vielen spoedig op de koer sen van gisteren terug. Calvé Delft waren wat luier hetgeen eveneens van Aku kon worden getuigd. De Akustiekaand., die aanvankelijk wat hooger golden, bedongen later de vorige noteeringen weer De Phir lipsaar.d. bleven op peil. RubberamwL ble ven lusteloos. Tabakken bewogen zioh oj) onsystematische wijze. Oude Deli kwamen- op lager niveau. Suikerwaarden waren onge animeerd, meerendeela v-iel een reactie te conatateeren. Koninklijke liepen na een vast begin,, en kele punten terug. Mijnwaarden waren ver- onaehtaaamd. Amerikanen waren goed prijs houdend. ADVERTENTIEN. Aanbevelend, Spiarlngstraat 65 Gouda Tal 183 Eigen fabrikaat

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 2