Co. eekbank /att es IOO'1/I. TER NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 98\ f 100. No. I7SS7 08’Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. I ard feuilleton. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen 1 Vrijdag 20 December I929| ESU EUM APPEN, T. >tierk. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, i tl LUCHT. I Watt Matinéa X de BUITENLANDSCH NIEUWS. wor- HOOFDSTUK VIII. Audley Place 100. (Wordt vervolgd). DECEMBER ÈTÉ R in de grcote De slavin van het zwijgen. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. dien schotel, hijgde de brutaliteit gehad ‘collêctive overeen- in alle landen on tdragen, vertoonen boven 14 jaar. ïrstdag) 8) - IZE1L- EN I of tb ler van ELLA- atroon, het in ti e HOORWEG. OONHEID’. van Buffalo Bil m nanchen. EEL ïr ABONNEMENTSPRIJS: 1 per kwartaal ƒ2.90, per weel Franco per 1 Abonnemei.w... by onze agenten en loopei Onze bureaux Redactie Telef. waliteit elk ver ing met lik, dat ■acht te eg met Houd die auto daar voor je in de ga ten, zonder dat het gemerkt wordt,, luidde Berington’s haastige opdracht aan den chauffeur. Ik zal je goed betalen; maar haast je. rag van groote itgaven it in de I heel eind van het r ïrwijderd. De agent hij herkende in Ber- Ijning onmiddelijk den of- aa hij eoldaat geweest. Hij De e.e. vlooteonferentie. De mynwet door het Britsche Lagerhuis aangenomen. Hulde aan de nagedachtenis van de vliegofticieren Jones Williams en Jenkins. De vernederlandsching van de Gentsche Universiteit. Mark liep naar de groote eetzaal om te gaan lunchen. Er wan geen tafeltje onbezet: de plaats die nog vrij wae, was juist bezet door Richford, die tot beider ongenoegen tegenover Berrington terecht was gekomen. De kolonel knikte koel tegen den man, die zich aan zijn tafeltje zette. Hij was niet verbaasd Richford daar alleen te zien; het was begrijpelijk dat Beatrice op haar kamer bleef onder deze omstandigheden. Van de geschiedenis met het telegram wist Barring ton nog niets. lik houd niet van dien poespas, zei Richford, toen de kellner hem het menu pre senteerde. Al die vreemde schotels zijn niets voor een echteln Engelschman. Geef mij inaar wat gebraden vleesch en aarlBppelen en een karaf brandy. De brandy kwam eerder dan de lunch- 1 schotel en Richford bediende er zich rijke- Ujk van. Berrington was verbaasd; hij had Richford zich er meer dan eens op hooren beroemen, dat hij zelden of nooit alcohol dronk. Er zijn menschen, wier leven niets an ders schijnt te zijn, dan een eeuwig voort gezette rit op verschillende stokpaardjes. per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad ek 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. mten worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, - en loopers, den boekhandel en de postkantoren. zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: 88. Postrekening 48400. Wat laten ze je hier lang wachten, mopperde Richford Als ik in een van de kleinere restaurants in de stad was gegaan, had ik het allang gehad. O, daar komt de kellner al aan. Nu, ik Richford zweeg opeens en keek als ge boeid naar den wannen schotel, waarop het vleesch lag. Er kwam een eigenaardigen glinstering in zijn oogen en zijn mondhoe ken trilden. Berrington dacht een oogen- blik dat zijn tafelbuurman op het punt stond een zenuwtoeval zou krijgen, hetgeen verklaarbaar zou zijn na de emoties van dien ochtend. Er ligt zout op Richford. Wie heeft om Hij (Zei niets meer, zijn tong scheen ver lamd. De kdllner keek hem angstig aan al was het zijn schuld niet, dat het zout op den schotel lag. Ja, het is zout, gaf de kellner toe en een heeleboel ook. Ik heb het niet eerder gezien. Het heeft den. vorm van een ge weerkogel. Toen ik nog in Zuid-Afrika was.......... Berrington’s glas rinkelde tegen zijn tan den toen hij een groote slok nam. Een oo- genblik was zijn gezicht even wit als dat van den man tegenover .hem, Richford wenkte den kellner weg te gaan. Toen stond hij onzeker op en dronk de rest van de brandy onverdund op. Met een aschgrauw gezicht en onzekere passen wankelde hij naar de deur, Toen hij die bereikt had, stond Berrington ook op en volgde hem. Hij zag nog juist, dat Richford in een auto weg reed toen riep hij er zelf een aan. eomscHE toriiiu. De chauffeur tikte aan zijn pet en sloeg het portier dicht. Berrington leunde achter over in de kussens en rookte langzaam en nadenkend een sigaret: hij zag nog steeds erg bleek. Arm 'kind, mompelde hij, ik had er geen idee van dat het zoo erg met haar ge steld was. En de kolonel overpemsde ver der wat een groot geluk het toch was, dat hij altijd liefhebberij had gehad om dingen te onderzoeken, die gewoonlijk voor den oppervlakkigen waarnemer, maar waar heel wat meer achterschuilt, dan de meeste men schen denken en weten., zooals b.v. dat onschuldige balletje zout van zooeven. Goddank, dat ik nog een heele tijd verlof heb en daardoor voldoende gelegen heid om de zaak uit te pluizen, dacht hij. Mijn lieve grijze dame, zelfs jou zaken moe ten voorloopig blijven rusten. '|Iet was een lange rit, de auto reed half Londen door, totdat de chauffeur door de spreekbuis vroeg, wat hij doen moest, daar de voorste auto stil gehouden had. De heer is uitgestapt, meneer, be richtte de man. Hij staat bij het hoekhuis Rijd langzaam door, zei Berrington en kijk welk huis hij binnengaat. Let goed op ENGELAND. Het ongeluk met het lainge-afstands-vliegtuig. Het toestel van de Enggelsche lange-af- stand-vliegegrs is tegen den berg Saints Marie du Zit op ongegveer 40 K.M. van Tunis te pletter gevlogen. Men vond de lijken van de twee vlieegrs bij den wrakhoop van het toestel. Met vermoedt dat de vliegers,, door de duisternis den koers bijster geraakt en door den storm in gevaar gebracht, een poging wilden doen om te londen en hun toestel toen tegen den berg opgevlogen is. In het Lagerhuis heeft staatssecretaris Montague gister hulde gebracht aan de na gedachtenis van de vliegofficieren Jones Williams en Jenkins, die in de woestjjn bij Zaghuan tegen een berg zijn opgevlogen. De minister had onmiddellijk den chef van den technischen dienst per vliegtuig naar Tunis gezonden om de oorzaak van de ramp te onderzoeken. Luchtvaartdeskundigen zjjn volgens den Engeschen draadloozen dienst van meening, dat het ongeluk Dinsdagavond tegen 8 uur moet zjjn geschied. De vliegers hadden om 4 uur hun positie draadloos opgegeven op 60 mjjl van Sardinië. Vier uur later zouden zjj opnieuw een bericht hebben uitgezonden. De duisternis is eemgen tjjd voor 8 uur ingevallen en de omstandigheden wijzen er op, dat het vliegtuig ,m den storm zjjn koers is kwjjt geraakt en dat de vliegers zondier het te kunnen zien tegen een berg zijn aangevlogen. De Koning heeft aan Lord Thomson, den minister van luchtvaart een brief gezonden, waarin hij zijn leedwezen uitspreekt over het ongeluk van de vliegers Williams en Jenkins in Tunis en waarin Z.M. verzoekt de families en de Kon. luchtmacht op de hoogte te stellen van zjjn deelneming. In de Belgische Kamer bestond gisteren veel belangstelling voor de bespreking in de afdeelingen van het regeeringsvoorstel fWt ^vernederlandsching van de Gentsche universiteit. Het voorstel vond een meer derheid in de zes afdeelingen en werd dan ook aangenomen met 89 tegen 5 stemmen en 69 onthoudingen. Voor stemden de ka tholieken, de meeste liberalen en de Vlaamsch-nationalisten, deze laatsten met voorbehoud,, daar zij geenszins het voort bestaan te Gent van de Fransche techni sche afdeeling en de anti-Vlaameche Ecole des Hautes Etudes kunnen aanvaarden. De vijf tegenstemmers waren 2 Brusselsche en 3 anti-Vlaamsche liberalen uit Oost-Vlaan- deren. Bij de stemming onthielden, zich 66 socialisten en 3 Waalsche liberalen. In den Senaat werd het debat over de re- geeringsverklaring voortgezet en na een rede van Jaspar, die zeide geen moeite te zullen sparen om zyn- program te verwe zenlijken, met het indienen van een motie van vertrouwen in de regeering besloten. Over deze motie wordt pas de volgende week gestemd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1^-5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. De werktijd in de mynen. Een vergelykiiig tusschen de Euro peesche mjjnggbieden. Nu de Engelsche legfeering heeft voorge steld den werktijd der mijnwerkers met een hali uur te verkorten en van 8 op 7J uur te bregen, krijgt een dezer dagen verschenen publicatie van het Internationaal Arbeids bureau over dan werktijd in de mijnen in de vensahiilende lanügen vau Europa actu- uele beteekems, De cijfers dagteekenen van 1927; zij zijn uitgdrukt in den tijd door eiken mijnwet ker in de mijn doorgebracht per ploeg of per dag, en ook per week. Voor België worden vernield 8 uur per dag en 48 uur per week; Tsjedio-Slowakije 7.28 en 44.48Frankrijk 7.47 en 46.42 Duitschland 8 en 48; Groot-Britannië 8.19 en 47.28, Nederland 8.10 (6.10 des Zaterdag») en 47, Polen: Opper-Silezië 8.2 en 48.12, Dombrowa en Kraikau 8.30 (6.30 des Zater dags) en 49, Saargebied 7.32 en 45.12. Door den korteren werktijd op Zafer dg a maakt Groot-Brittannië over de heel© week geno men nog een vrij goed figuur. De werktijd in de verschillende kolengebieden loopt er uiteen van 8 tot 8| uur per dag en 44.15 tot 50 uur per week. In den langsten werkdag, dien van de kolengebieden van Dombrowa en Krakau in Polen, is een onderbreking (i hde mijn) van 30 minuten opgenomen. Ook voor de bovengrondedie arbeiders worden in de publicatie pen aantal vergelij kende cijfers gegeven. Hoewel de feitelijke werktijden zooals zij door de wetgeving en komsten zijn vastgestel geveer 8 uur per dag zij aanzienlijke TOTsrfrWfti irnnnnnr zij ver leid worden tot een gemeensohappelijken internationalen norm. Het I. A. B. vat den toestand aldus sa men De kortste werkdag is 7.28 in Tsjecho- Slowakije, de langste 8.30 in sommige Brit sche mijngebieden (gemiddelde voor het land zooals gemeld 8.19) en in de Poolsche mij nen van Dombrowa en Krakau. ITALIë. Het huwelijk van den Kroonprins. Kardinaal Maffi zal het inzegenen. Kardinaal Maffi, aartsbisschop van Pisa, zal het huwelijk van kroonprins Umberto met prinses Marie José inzegenen. Kardinaal Gamba, een persoonlijk vriend van den prins, zal bij de plechtigheid tegen woordig zijn. Een encycliek van den Paus. De Paus heeft aan alle patriarchen, aarts bisschoppen en bisschoppen der katholieke kerk een encycliek gericht, waarin hij de beteekenis van den geestelijken inkeer uit eenzet. Tijdens een openbaar consistorie heeft de Paus den nieuwen kardinalen met de ge bruikelijke plechtigheid den kardinaalshoed opgezet. Vervolgens heeft de Paus een geheim con sistorie gehouden, waarin hij de ceremonie van het openen en sluiten van den mond Berrington’s auto reed door en stopte even later een eind verder. De chauffeur legde zijn pasagier uit, waar de andere heer was binnengegaan en na een goéde fooi in ontvangst genomen te hebben, kon hij gaan Berington zette zijn kraag op trok zijn hoed in de oogen en liep door. Hjj kon het huis waar Richford naar binnengegaan was, op zijn gemak verkennen zonder argwaan te wekken, want er stonden boom en voor en banken.op een daarvan ging hij zitten. Hij was op een tamelijk open gedeelte van Lon den de huizen keken uit op een soort park Het waren dure huizen naar Ben-ington’s schatting, maakten een royalen iindruk en hadden ruime voor- en achtertuinen. Dat is eigenaardig, heel eigenaardig, mompelde jr. de kolonel. De aanhangers van de geheimzinnige orde tot welker rituaal een stukje zout behoort in den vorm van een geweerkogel plegen in den regel niet in dergelijke villa’s te huizen. Maar, misschien is de fortuin ze gunstig geweest. Audley Place 100. .En 100 is een getal dat ook beteekenis hééft in de geheime codex van het genootschap. Maar waar ben ik eigenlijk Een surveilleerden politie-agent was in staat hem de noodige^inlichtingen te ver schaffen. Audley Place'lag achter Wands worth Common, dus eei centrum van de stad j was heel beleefd, wam 1 rington’s verscMj {icier en zelf was 1 was dan ook uitvoering i^kzijn mededeelin gen. Er wonen heel veel rijke lui in Audley der nieuwe kardinalen* heeft verricht, allen hun priesterlijken titel heeft toegekend en hun den ring aan den vinger heeft gestoken. De zaal was dicht beaet met prelaten, kar dinalen, leden van het diplomatieke corps, vertegenwoordigers van de invloedrijkste Romeinsche families en tal van persoonlijk heden uit het buitenland die te Rome waren om de verheffing van de tot hun land be hoorende kardinalen bij te wonen. Toen de Paus de zaal betrad werd hij warm toegejuicht. Schoon schip bij de fascisten. De Groote Raad begint een zuive ringsactie. In den grooten raad van de fascistische partij, die gisteravond vergaderde, werd de wenschelijkheid besproken alle leden in bin nen- en buitenland, die zich ongunstig uit laten over dë organisatie van de fascisti sche partij, uit de partij te verwijderen. I|n een na de vergadering gepublceerd communiqué wordt gezegd, dat de groote raad „allen, die zich niet in staat gevoelen ten volle en1 zonder eenige beperking de strenge discipline te aanvaarden van de fascistische partij, uitnoodigt binnen een week hun lidmaatschap <op te zeggen. Zij, die bedanken om phyaieke of moreele rede nen ol om bijzondere persoonlijke omstan digheden, zullen in staat worden gesteld deel te aemft aan het leven van subsi diaire organisatiesX Doch in de partij zoo wel als in de inilitm moet iedereen van den duce tot dé paiticulierem die daar in wordt opgenomen, den geest hebben van aanvalstroepen, m staat vooral in moei lijke tijden tot elke opoffering, welke pok.” Deze verklaring wordt aldus opgevat, dat de groote raad schoon schip wil maken in de fascistische partij een dezelfde wijze als korten tijd geleden is geschied in den groo ten raad zelf. Hoewel Mussolini tot nu toe nog niet de namen heeft gepublceerd van de door hem te benoemen leden in den gereorjjaniseer- den grooten raad, schijnt het waarschijn lijk, dat Roberto Farnial®, de vroegere se cretaris van de partij, die aanvankelijk lid zou blijven, thans buiten den raad zal wor den gehouden. Dit staat in verband met zijn houding tegenover Belloni, den vroege- ren prefect van Milaan. DUITSCHLAND. Overeenstemming tusschen de Rijksregeering en Schacht. Vorming van een amorisatiefonds voor de dekking van het tekort over 1929/’3O. Tusschen de rjjksregeering en den presi dent van de Rijksbank hebben in den loop van den dag onderhandelingen plaats gehad die tot volkomen overeenatemmiiijg geleid hebben. Krachtens dit accoord zal, tot uitvoering van punt 14 van het financieels program der Rijksregeering, dat de delging der schuld betreft, in den Rijksdag een initia tiefvoorstel der 5 regeringspartijen den ingediend, dat als volgt luidt: „By de opstelling van een supplementaire De Britsche premier heeft in het Lager huis medegedeeld, dat, de koning de vloot - conferentie der vyf zeemogendheden te Lpnden zelf zal openen en een rede houden. Deze eerste bijeenkomst zal in de Konings zaal van het Hoogerhuis worden gehouden in den morgen van 21 Januari; de verdere zittingen zullen plaats Hebben in het St. James-paleis. Deze verklaring werd me; groot gejuich ontvangen, omdat het de tweede keer zal zyn, dat de koning sedert zyn ziekte verleden jaar November een of- ficieele functie vervult. Zijn laatste open- oare rede had 10 October 1928 plaats, toei. hy te Newcastle de nieuwe brug over de Tjne opende. Onlangs heeft hij verder nog den dankdienst vpor zyn herstel in Abdij van Westminster bijgewoond. begrooting voor het budget van 1929 tn 1930, wordt tot dekking van de vlottende schuld van het Duitsehe Ryk, een amortisa- tiefonds gevormd, dat ten laatste op het einde van 1930 het bedrag van 450 niil- lioen mark bereiken moet. Het fonds zal worden gevoed door belastingen en bezui nigingen op de uitgaven." De door de rijksregeering met het Ame- rikaansche Bankconsortium gevoerde on derhandelingen worden niet voortgezet. De noodige credieten zullen onder leiding van de Rijksbank worden verschaft. Alle crisisgeruchten vervlogen. Na afloop van de zitting van het Ryks- kabinet en der laatste bespreking van den Rykskanselier met den president van de Rijksbank, zijn de fracties van de regee- ringspartyen bijeengekomen, om den nieu wen toestand te bespreken. Van bijzonder belang was daarby de zitting van de frac tie der Duitsche Volkspartij, daar men vreesde, dat van deze zyde wegens het waarschijnlijk uitstel van de belastingver- - minderingen,moeilijkheden zouden worden gemaakt. De fractie van de Volkspartij is echter tot de conclusie gekomen, dat een verdere verwikkeling van den toestand op dit oogenblik vermeden moet worden. Zy is daarom bereid haar goedkeuring aan de voorgestelde oplossing te hechte^. De frac tie verwacht weliswaar, dat in den loop van den eerstvolgenden tyd zekere persoon- 1 jj k e wijzigingen plaats zullen heb ben, doch maakt haar handteekening onder net initiatiefvoorstel voor het door Schacht gevraagde amortisatiefonds aan geen en kele voorwaarde ondergeschikt. Daardoor werden in den Rijksdag op dit oogenblik alle crisisgeruch^en als vervlogen beschouwd. BfljjsENLAlMU Licentie contract aanvaard. Radiohandelaren zoer •verdeeld. Uritiek van vele leden on het beleid van Philips. De Nederlandsche Bond van Radiohande laren hield gisteren in Artis een adgemeene ledenvergadering ter bespreking van de be kende licentie-overeenkorast met de N. V. Philips’ Gloeilampenfabrieken en de N. V. Philips’ Radio te Eindhoven. De voorzitter, de heer A. v. Santen, deel de in zijn openingsrede mede, dat iedere handelaar, die vóór 1 September 1929 radio toestellen had gebouwd van Phillips, een licentie zou kunnen verkrijgen. Indian de licentie geweigerd wordt kan men in beroep komen bij den Raad van Arbitrage. Uit een door den secretaris voorgelezen, door Phi lips voongestelde aanvulling, een z.g. „gent leman’s agreement”, blijkt dat Philips ook licenties kan weigeren aan diegenen,, die zich schuldig maken aan „smadelijke beje gening” jegens Philips. Vervlogens kregen de leden gelegenheid om algemeene beschou wingen te houden over het principe der voorgelegde overeenkomst. Uit de woorden van de verschillende spre- Place, meneer, vertelde hij. Onderanderen een kolonel, kolonel Foley van het East Shropshire regiment. Dat is een oude kaaneraad van mij, zei Berrington We hebben in hetzelfde re giment gediend. Waar woont hij? Op No. 14 meneer, deelde d© verrukte agent gedienstig mee. En daarop vervolgde hijneemt u mij niet kwalijk meneer, nu herken ik u opeens U bent kolonel Berrington. Ik heb in uw regiment gediend tijdens den veldtocht in Gallipoli. Toen was u pas Majoor geworden Berington zegende zijn goed gesternte. Dat was nu juist wat hij hebban moest. Nu, we zullen nog wel eens samen op avontuur uitgaan, zei hij opgewekt. Ik ben ervan overtuigd dat ik je vaker zien zal hoe was je naam ook weer? Macklin? Dank je. Vertel me nu eens wie hier op no. 100 Woont. Ik vraag het niet uit louter nieuws- gierigh«üd - Hoe die meneër heet, weet ik niet, me neer, antwoordde Machlin. Maar ik kan er wel voor u achterkomen. De menschen wo nen er nog niet lang. Een paar stuks per soneel, maar geen dainee voor zoover Ik weet en de lieer des huizee is een invalide. Hij rijd in een wagentje. Geen oude heer zou ik zeggen maar goed heb ik hem nog nooit, gezien, want hij fa altijd tot aan zijn noren ingepakt. Hij maakt een ziekelijke en zwakke indruk. Berrington’s wenkbrauwen trokken zich samen Blijkbaar was er in hetgeen hij ge hoord had. iets dat hem verbaasde. Het Engelsche Lagerhuis hdteft gisteren avond het conservatieve voorstel inzake de mynwet verworpen. Naarmate de avond verstreek, nam de opwinding in de zitting zaal van het Lagerhuis toe. De arbeiderspartij en de liberalen waren volledig opgekomen en van de conservatie ven waren veel meer leden aanwezig dan verwacht werd. In afwachting van het uür van stemming over het conservatieve voor stel tot verwerping van het wetsontwerp over de steenkoolindustrie ging het debat voort. Churchill zeide, dat het ontwerp een plan is om aan het publiek een nieuwe indirecte belasting op te leggen, doordat de prjjs van één der allereerste levensbehoeften wordt verhoogd. MacDonald sprak ook nog ter verdediging van de wet en zei, dat zij- noodzakeljjk was ter bestrijding van de onderlinge concur rentie, die de uitkeering van winst en de verbetering der loonen verhindert. MacDo nald verklaarde aan de liberalen, dat hjj bereid was verschillende artikelen vah de wet te wjjzigen bjj de bespreking in comité- generaal. Óndanks MacDonald’s tegemoet komende houding steunden Lluyd George en het grootste deel van de liberalen het voorstel, slechts enkele liberalen onthielden zich van stemming. Tenslotte werd de con servatieve motie met 281 tegen 273 stem men, dus slechts 8 stemmen meerderheid verworpen. De wet is daarop in tweede lezing aangenomen.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1