ier MH lUNHEI GEBR. SPAAS UITVERKOOP GOUDA Omgeving en Deze Courant komt in meer ZEILC LEUM 3 RECLAMEDAGEN ren NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD -VOOR GOUDA EN OMSTREKEN dan 7000 gezinnen in Gouda BAHLMANN No. 17258 Zaterdag 21 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen HET STOFFENHUIS EERSTE BLAD. KERSTMIS. Markt 16 Gouda Naar Indië aard FEUILLETON. Denkt om de groote :happen, :ht. >rr sterk, enierk. M. J. OGIER Co. f BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOl'DERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. imbor 1829 i wezen? afdoend middel tegen traat 2c/4. I Dit nummer bestaat uit drie bladen. DINSDAG a.s. ZATERDAG, en bij 30 80 (Wordt vervolgd eling van eft groote e uitgaven last in de MANTELS JAPONNEN EN HOEDEN GROOTE OPRUIMIRG SPOTPRIJZEN SPOTPRIJZEN jtrouwd. e schudde van het iblad dedt. JERZEIL £N •OUD* NUOEWATEN OoRthavan S3 - Peperstraat O 7 Miii-tgiiintakii De slavin van het zwijgen. Geauthoriseerde vertaling uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. Niet vermoedend dat hij gevolgd werd, Bichford naar Wand worth gereden. Hij zag er niet bepaald uit als een rijk en ge lukkig, door velen benijd man. Zijn pokkig, ongunstig gezicht zag bleëk en zijn oogen wel we als vooruitzien x» en naar een nieuwe vreuj de schitterende gaven vaj dat we in de toekomst genieten van de flonker waarmee onze nieuwe hot leven tooit. Werken is de beste troost in verdriet. Zelfs bij het grootste verdriet is de tnensch voor vertroosting vatbaar, wan neer hij er maar toe kan komen iets te doen. Een tocht naar en door tropisch Nederland. XVI1I. tuurlijke eenheid, het bovenstroomgebied van de Progo de hartader van Midden-Java. Van uit dat stroomgebied rijzen de berghel lingen in N O. richting naar de toppen der majestueuze grenswachters Oengaran, Mer- baboe en Merapi. Naar het Westen wordt de De Boroboedoer dan is een z.g. stoepa, ontstaan in den tijd dat het Boeddhisme op Java zijn glorievollen zegetocht hield. De bestemming van een stoepa kan verschillend zijn. Het kan dienen als grafmonument, reli- quibergplaats etc. De juiste bestemming vae deai Boroboedoer is niet meer na te gaan, want toen de Engelsche gouverneur Raffles het bouwwerk in 1814 ontdekte, wm het reeds door schatgravers danig ontred- religieuze bouwwerken, die in Midden-Java nog gevonden warden. Waarschijnlijk zijn de Javanen zelf de bouwers van deze mach tige cultuurmonumenten geweest, doch wa ren de Hirtdoe's hun leiders of beter nog hun architecten. Behalve de bouwwerken op het Dieng- plateau, waarover ik U in een volgenden brief hoop te schrijven, bezochten we in de vlakte van Kedoe de Tjandi Mendoet en de Boroboedoer, beide Boeddhistische bouw werken. Hoewel een tempel als de Tjandi Mendoet door zijn grootte en zijn pracht verre uiteteekt boven het gemiddelde, zinkt toch alles in het niet bij een stichting als de Boroboedoer. Het is niet gemakkelijk een beschrijving van een kunstwerk te geven, vooral niet wanneer het een schepping is, waarvan de beteekenis voor ons Westerlingen zoo moei lijk te benaderen is. Wanneer men slechts een half uurtje de schoonheid Van dit won derwerk heeft kunnen genieten, zal men alle beschrijvingen kunnen missen. Ik troost me evenwel met (het gezegde, dat ook het pogen schoon is. Wat heelt het gestormd, de laatste we ken! En hoe hield de storm aan! Telkens maar weer gierde hij om onze huizen, angst wekkend vaak in zijn onbegrijpelijke kracht en woestheid van zijn onbegrijpelijke be wegingen. Nu schjjnt eindelijk de rust teruggekeerd. En in deze stilte, die a!s een verademing is, wachten we dc nadering van het Kerstfeest, 't Is, of we het nog jneer noodig hebben, er nog sterker naar verlangen, wanneer bet om ons, ook wan neer het in ons gestormd heeft, ’t Is de vrede, de stille, vredige glans var het Kerstfeest, waarnaar we altijd verlangen in dezen donkersten tjjd van het jaar, het meest wel, wanneer de onrust der wereld of eigen onrust on® vermoeid en bang maakt. Want is dit Kerstfeest niet als de Kerstboom met zijn tallooze lichtjes, als dc stille glanzende plek van licht midden in de duisternis, waarin naar alle kanten de vrede en de glans van dit rustige licht doordringen? Is het niet als een lichte, flonkerende steen midden in het leven, die een vreemde lichtglans om zich heen spreidt en die tot in de verste hoeken de scfiadu wen opjaagt, midden in het donkerste van v 1 van li(£t teil of LI- amer van e YELLA- patroon, het in takte. van misselijkheid en aren? Pijn in den rug alles te veel? Hebt gy nuwichtig kwaliteit >n elk ver- ening mgt bruik, dat renscht te srleg met igel 74. icretaresse, Krugerlaan 57. S. 24 30-50 Korting op Fluweelen, Wollen en Zijden Stoffen - - Nadruk verboden. - Dat is heel vreemd, zei hij, werkelijk heel vreemd. Ik wil je niet verhelen, Mack lin, dat ik gegronde redenen heb om te tiachten alles omtrent dat bewuste huis en zijn bewoners te weten te komen. Houd je °ogen goed open en zie alle mogehjke infor maties te krijgen. Probeer de bedienden te spieken te krijgen en hoor ze uit. En be richt me het even als je iets weet. Hier is mijn kaartje. Het heeft geen zin als ik nog langer blijf. De agent tikte aan zijn helm en slenterde weg. Berrington wandelde verder er voor zorgend onder de boomen te blijven en toen hij Audley Place achter zich gelaten had, riep hij een taxi aan en was weldra in de stad terug. mijn mond te houden, want als ik over mijn ontdekking gesproken had, zou Beatrice ge weten hebben, dat de dood haar vader be vrijd had van de onaangename kleinighe den, waarvan jij en ik op de hoogte zijn en geweigerd hebben met me te trouwen. Dus ik deed de deur van Sir Charles’ kamer op slot en zei niets, mijn beste Batoris. Beste jongen, zei de invalide, je doet je uitnemende reputatie eer aan. Vertel ver der. Nu, wat het huwelijk aangaat, Lond Rashborough, als het hoofd ‘van de familie huwelijkte Beatrice uit. Sir Charles ver scheen niet, maar niemand verwonderde zich daar bijzonder over, want hij is nooit op tijd. En zoo zijn we geti De cynische invalide lachen. En het kind weet er natuurlijk niets van, dat haar vader dood was? vroeg hij. En is er ingevlogen. Ha, ha, dat is nog eens een mop naar mijn hart’ Richford Jachtte niet mee integendeel zijn gezicht werd steeds somberder. Hij ver volgde zijn verhaal en naar mate dat vorder de. week de vroolijke stemming van den kleinen man geheel. Toen Ridhford klaar was met zijn mededeelingen, viel Batoris fel uit. Dus je hebt je vrouw verloren voor je haar goed en wel had? Jou ezel! Jon drie dubbel overgehaalde ezel! Als dat meisje vertelt, wat zij weet, dan rijzen er vermoe dens tegen jou. En als iemand het in zijn kop krijgt om een gerechterlijk onderzoek of zoo te eischen O. een inquest komt er in ieder geval» ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beiorgkring) 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkiing: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagmmuner 20 et. bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeélingen by contract tet zeer geredweeerdea prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van seliede BeeMteMle- laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de piaataiag aaa bet Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zy». Van Djocjakarta maakten we een grooten tocht door het mooiste gedeelte van Midden Java. n.l. de vlakte van Kedoe. Niet ten onrechte heeft men de Kedoe-vlakte het Ja- vaansch Arcadië geheeten. Haar buitenge woon vruchtbare landouwen Vormen een na velden, toen in Bethlehem's beestenstal het Jezuskindje geboren werd. En welke betee- kenis verder die geboorte voor ieder van ons ook hebben mag, hierin zyn we een, dat I het voor ons allen, die het Kerstfeest vie ren, de geboorte is van het licht, dut de v'ereid verlossen zou, het verlangen verwe- zenlyken, dat den vrede zal brengen en het geluk, den vreeje vooral in ons onrustig ordering der Toonkunit ia" gelieven lich op te i-.ers ook, „is de redding* het meest naby. rioe zou het anders kunnen? Het is immers ook de nood, die den meftsch nieuwe krach ten geeft, krachten in tem los maakt, wier bestaan hij nooit Vermoed had. En wanneer de dagen ineenschrompelen toe korte oogenblikken van nevelig licht ia het donkere alom en ons diep in ons zelven terugtrekken als in de uiterste schans ter verdediging tegen de somber heid en de kilheid, die dns leven bedreigt, dan ryst uit de duistfl^nis het licht van een nieuwen dag, dat een'nieuwe vreugde en een blyder werkelijkheid ^belooft. Met onze Kerstboomen vieren we de geboorte van dit licht. En in onze warm», lichte kamers scharen we ons om de lichtende, versierde boomen, op ons gelaat de stille glimlach van vertrouwen en verwachting? Het is eenzelfde g.imlach van ouden en jongen. Want wat doet het cr eigenlijk toe, wat we verwachten? Het is dc vdwachting zelf, die het nieuwe geluk brengt, pe verwachting en het vertrouwen, of nu ons hart popelt bij het vooruitzicht van de njooie cadeaux aan den boom, waarop we hopen en we genieten van de flonkering en hët verguldsel, dan ----een njcuwen wtig de, we wachten op het nieuwe leven, fien blauwen. We bg en de pracht, b het toekomstige we m 'ver- talrijke- detd 'De «eleekeutt van den BWep» Ie Ka- wachting. In de duisternis VWn het jaar en van het leven is het nieuwe licht geboren, dit als een nieuwen zachten glans van hoop over ons leven spreidt. En terwijl de klokken luiden door den stillen Kerst nacht en oproepen tot blijde herdenking van de geboorte van het nieuwe licht, dat in de wereld géboren werd, strekken we in nieuw vertrouwen de willige handen naar het nieuwe leven. hart. Kr hét niet’ vs!rftóftprekend,* dat dit Róndcm den KéVj licht geboren werd in den donkersten tyd van het jaar? Het is toch altyd de hevig heid van het verlangen, de dringende be hoefte, de nood, die de verlossing doet ge boren worden. Eerst als het het donkerst is, om ons en in ons, begint het licht te da gen, gaat er ver weg nog een glimp door breken van den schijn, die straks de duis ternis zal doen optrekken als een neve:. „Als de nood het hoogste is”, heet het im- het leven, neergelegd als een bron en van troost. Het leven is voor velen van onp, voor de meesten wellicht, zoo moeilijk vaak en don ker. Daar is leed en verlangen, ontgooche ling, veel ontgoocheirg na het brandend begeeren en na de illusie van den droom, en zonde ook en berouw. Het gebeurt zoo zelden, dat de weg zonnig blyft tot het einde. Voor den een vroeg, voor den ander laat komen de stormen en de donkerte van koude en verdriet en wroeging. En er zyn er zooveel, voor wie de weg altijd donker en moeilyk en het leven hard is. Is het dan wonder, dat de mensch, dat de mensch- heid uitziet en de eeuwen door uitgezien heeft naar een ander, een bovenaardsch licht, dat het verlangd heeft naar de ver lossing en gedroomd van een beter, een blyder wereid" Het Kerstfeest heeft ons de vervulling van dien droom beloofd. „Vrede op aarde. In de menschen een welbehagen”, zongen de engelen in Efrata’s waren rood, ten gevolge van het overvloe dige brandy-gébruik. De hand, die de effec- tenmarkt met zooveel kracht beheerschte, beefde toen hij op 100 Audlley Place aan belde. Meneer Batoris wenscht mij te spreken, zei Richford tegen het meisje, dat hem open deed. Hij heeft mij een boodschapper ge stuurd in het Royal Palace Hotel. Wil je hem zeggen, dat ik er ben? Het keurige kamermeisje opende de deur 'van den ontvangkamer en liet Richford daar binnen. Het was een groote kamer, die op de straat uitzag. Het vertrek was weelderig en met smaak gemeubeld, een dik, mollig tapijt lag op den vloer. Richford liep onge duldig Iheen en weer en schrok op bij ieder geluid. Eindelijk kwam het meisje terug en de bezx>eker volgde haar door een gang tot ach ter in het huis naar een kamer, die uit kwam in een soort wintertuin. Het was een groote ruimte, kostbaar en overvloedig ge meubeld, overal waren bloemen tot aan het groote glazen koepeldak toe. Bij den haard zat een gestalte, weggedoken in een zieken stoel. Zoo, dus je bent gekomen, zei een dun ne piepende stem. Prachtig, Richford, ik ben blij dat je er bent. Ik vond het niet aangenaam om je op dit voor jou belang rijke oogenblik te moeten storen, maar het kon niet anders. Er klonk een zweem van spot in de schril le stem. Richford liep de kamer door en ging bij den invalide zitten. Het gezicht van den man. die zich Carl Batoris noemde, was wit als marmer en droog als perkament viel Richford hem in de rede. Dokter An drews. die ze dire.-t geroepen hebben en de huisdokter, dokter Oswin, vinden allebei, dat daar termen voor aanwezig zijn. De po litie haa de kamera al verzegeld voot ik het hotel uit was. Maar is dat zoo erg Houd je mond» idioot 1 siste Batoris. Laat mij eerst nadenken. Die verduivelde stomme zet van jou om dat telegram te verliezen, kan alles beder ven. Dat zul jezelf moeten erkennen, zoodra je alles van mij gehoord hebt. O, jou ver vloekte stommerd. Waarom? protesteerde Richford. Hoe kon ik weten, dat Sir Charles van plan was om dood te gaan? En als hij een natuurlijke dood gestorven is en er is geen dubbele bo dem bij deze geschiedenis Ja. als! Misschien was het op stuk van zake verkeerd van me. dat ak je niet nog meer in mijn vertrouwen genomen heb. Maar een ding ia zeker. Luister naar me ttichiord. Wat er tusschen nu en morgen ochtend ook gebeurd, er mag geen gerechter lijke lijkschouwing plaats hebben. De woorden waren fel en scherp, als dolk- priemen. Batoris trachtte van zijn stoel op te staan, maar viel terug met een vloek van onmacht. Rijd me naar de deur, gelastte hij op een toon, die geen tegenspraak toeliet. Breng me naar de kleine kamer achter de bibliotheek, waar je al eens eerder geweest bent. Ik zal je iets laten zien en je een ge heim inwijden. We zullen vanavond al je brutale honden niet noodig hebben. wel bijzonder duidelijk, want afgescheiden van de bijzondere bestemming, wil elke stoe pa een verheerlijking wezen van tien God- mensch van het Oosten en waar deze een afstraling is van den Algeest, zouden wc kunnen zeggen» dat de stoepa in ruimeren zin gewijd is aan het Allerhoogste Beginsel en aan de weerspiegeling daarvan in de Boeddhistische Heilleer. Elke stoepa is een brandpunt van het Lidht dezer Leer en van zulk een heiligdom gaat een levenwekken de, stralende werking uit tot louter en heil van de menschhedd. De Boeddhabeelden, die men in zoo grooten getale aantreft op deze bouwwerken zijn de verkondigers der Leer. De Boroboedoer heeft men gebouwd om en op een heuvel. Efen eigenlijke tempel waar men binnen kan gaan is het niet. Door een sierlijke poort komt men op het eerste ter ras. men kan nu dit terras in zijn geheel, dus langs alle vier der zijden afloopen en zich vervolgens naar het tweede terras be geven. Behalve deze terrassen, waarvan er vier .boven elkaar liggen zijn er nog drie cirkelvormige, terwijl het bovenste gedekt ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsb per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschil franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. - te MODELLEN en BONTMANTELS voor de helft der waarde. gezichtseinder ontsloten door de silhouetten v an het andere drietal bergen, Prahoe, Bdn- doro en öoembing. In het Zuiden verheft zich met scherp ingevreten, steile wanden de kalkrijke Memoren keten, het eenige niet vulkanische gebergte van Kedoe. Naar dezen toovertum van Midden-Java zijn waarschijnlijk in de 8ste en 9de eeuw de Hindoes uit Voor- en Achter-Indië als kolonisten getrokken. De weergalooze vrucht baarheid van dit welbevloeide land zal hun niet onbekend geweest zijn. Doch naast die materieels factoren moeten de ideeele niet onderschat worden. De verheven weidsch- heid van dit uitverkoren land met zijn verre horizonten, omzoomd door de majesteit dar berggevaarten, moet bevruchtend en ver edelend gewerkt hebben op den geest en den scheppingsdrang zijner bewoners. Van fiOÏBOE (XllRANT een massa verward haar hing over het voor hoofd, de dunne lippen getuigden een wreed karakter. Maar de donkere oogen gaven een verrassende levendigheid aan deze zon derlinge en weinig aantrekkelijke persoon lijkheid. Wat voor duivelswerk heb je nu weer op het oog? gromde Richford. Mijn beste man, je moet op die manier niet tegen een invalide spreken, antwoord de Batoris. Je weet immers, dat ik even ge voelig ben als mijn geliefde bloemen Ik heb je alleen maar gevraagd te komen om die te komen bewonderen. Sedert je laatste bezoek hier is de kaaner heelemaal veranderd zooals je ziet. Ik wil mijn schoonheidisgenietingen graag met zoo'n uitstekenden vriend als jij bent, deelén. Wat kunen mij die bloemen van jou schelen, barstte Richford woedend uit. Je bent een vervloekte wreedaard en dat zul je blijven tot de duivel je komt halen. Welke droevige gebeurtenis jij met phylo- sofisohe gelijkmoedigheid zult opnemen, lachte Batoris. Komaan, laten we met onze zaken beginnen. 8ir CharleaDarryll is dood, nietwaar’ Ik wil onmiddellijk alle bijzonder heden daarvan weten.'Waaraan is hij ge storven? Hoe kan ik dat weten? Ouderdom en te veel plezier gemaakt, denk ik. Ik heb hern het eerst gevonden. Zoo. Daarvan staat anders niet® in de extra-edities van de kranten. Om de eenvoudige reden, dat de kran ten niet alles weten, bronmde Richford. Ik vond hem vanmorgen al vrij vroeg dood op zijn bed liggen, maar ik vond het wijzer, om MAANDAG en

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1