K|E r :'5 I I ja r/s eekbank lOO'l, i 98% f100.- I 'UW- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOÜDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ho. 17261 B9«Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I in dit Blad. dioanen Seed I Met Yeeeuplae in de Franaohe Kei ING’S FAMINE ETTEN Vrijdag 27 December 1929 FEUILLETON. 0— M* ge- i HOOFDSTUK X. Het parfum van de Gravin. (Wondt vervolgd.) Beatrice behoefde nfet lang in onzeker- :T de troepen den harden winter en de daar mede gepaard gaande epidemieën te bespa ren. tie: HOORWEG. ■I koninklijke familie medemaken. De spoor weg zal op het Belgisch^ traject goed wor den bewaakt. „Om aan de ergste economische omwentelingen te ontkomen moet Europa zich organiseeren.” DU1TSCHLAND. Twee dooden bij een ongeluk op den overweg in Westfalen. Op eersten Kerstda is op een onbewaak- ten overweg op het traject Paderborn-Nord Lippspringe een auto door een goederen trein gegrepen en geheel vernield. Van de inzittenden werden twee personen gedood en drie gewond. Onverschillig, spelenderwijs opende Bea- dat de juweelen er nog schittering was in den glans Pauselijk jubileum tot eind Juni van het volgend jaar te verlangen met al de in schikkelijkheid, daaraan verbonden. ENGELAND. Prinses Lieven te Moskou in vrijheid gesteld. Lady Kynaston Studd, echtgenoote van den ui November afgetreden Lord Mayor van Londen, heeft gisteren een telegram van haar zuster prinses Lieven gekregen, waarin de prinses meldt, dat zy door de Gepeoe te Moskou in vrijheid is gesteld met het verzoek het land te verlaten. De prinses heeft geen inlichtingen gekregen, waarom zij vier weken gevangen is gehou den. de bezorging per ilad ƒ3.80. Bureau: MARKT 31, GOUDA, de postkantoren. 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; prijst zich verder gelukkig we inige betrekkingen, die er tus- de Oostersche eerediensten ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per^week^22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons by onze agenten en loopers, den boekhandel en Onze bureaux zyn dagelijks geopend van Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. VER. STATEN. Helen Wills. De wereldkampioene tennis, miss Heler. Wills is gisteren in het huwelijk getreden met F. Moody, een Amerikaansche effectr ten-makelaar. F*Ub brand in het Witte Huis. Een schade van ruim 100.00Q dollar. Den avond voor Kerstmis werd het Witte Huis te Washington, de zetel van den pre sident der Vereenigde Staten^ door een felle brand geteisterd, waardoor ernstige schade werd aangericht. Over het verloop zijn nog de volgende bizonderheden bekend. Tegen acht uur toen de president en zijn echtgenoote juist een kerstuitdeeling orga niseerden, werden in den westervleugei plotseling vlammen ontdekt. Het vuur nam direct zulk een dreigend karakter aan, dat a'le in Washington ter beschikking staande Ibrandwachts aan het blusschingswerk moesten deelnemen. Eerst na drie uren ge lukte het den brandweerlieden, die voorzien van gasmaskers in het brandende gebouw doordrongen, den brand meester te worden. De schade bedraagt meer dan 100.000 dollar. dingen, waarin de quaestie werd gesteld toen hij den troon besteeg en aan de con ventie, tusschen den Heiligen Stoel en Italië gesloten, waardoor een eind is gemaakt aan een onrechtvaaridgen en onverdragelijken toestand, die het civiele keizerschap van den Heiligen Stoel loochenend, de wettige onaf hankelijkheid van het Vaticaan belette, ten volle in het licht te treden. De Paus verze kert opnieuw dat zuiver geestelijke bedoe lingen hem leidden zonder eenige aardsche begeerigheid. Nu de volledige souvereiniteit van den Pauselijken Souverein ten volle werd verkregen, nu de rechten Heiligen Stoel plechtig werdyen afgekondigd en nu de vrede van Christus werd hersteld, geloofde de Paus zich voor het overige va derlijk, welwilend en toegeeflijk te moeten betoonen in de mate, welke zijn plicht toe liet. Wat betreft het concordaat, dat tezelfder tijd is vastgesteld en geratificeerd^ als het verdrag, verzekert en proclameert de Paus, dat het op gelijken voet zal staan als het overeenkomstige verdrag, daar beide voort - spruiten uit hetzelfde beginsel. Zij zijn een en ondeelbaar en zullen noodzakelijkerwijs te zamen voortdurend of verdwijnen. De Paus wijst op de algemeene vreugde, waarmede de overeenkomsten werden ont vangen, die vrede verschaften aan het ge weten der Italianen. Alle katholieken zullen gewag maken van de als door de Voorzie nigheid veroorzaakte coïncidentie van deze gebeurtenis met de feessten van de Notre Dame te Lourdes en den Sacré Coeur en den 75en verjaardag van de proclamatie van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis. De Paus ziet in deze coïncidentie de hand van den Hemel. De beëindiging van de achter- heid te blijven. Na een paar minuten ging de deur open en Richford kwam zoo behoed zaam naar buiten, dat Beatrice ternauwer nood tijd, had zich in een portaal te ver bergen. Maar het gelukte haar zich nog bij tijds onzichtbaar te maken en ze zag aan het vertrokken gezicht van den man, die haar zooveel leed berokkend had, dat hij een he- vigen. schok moest hebben gehad. Gedron ken had hij ditmaal blijkbaar niet, hij mom pelde iets terwijl hij Beatrice voorbij liep en keek op zijn horloge. Zoodra hij uit het gezicht was, ging Beatrice haar kamer bin nen. De gravin stond bij de toilettafel en nam werktuigelijk een paar snuisterijen op, diep in gedachten verzonken. Beatrice’s angst verdween toen ze zag, dat het étui met de diamanten er nog onaangeroerd lag. Als het de bedoeling van de indringster was om ze te stelen, was ze in ieder geval bijtijds om den diefstal te verhinderen. Even was ze van plan om de gravin ophel dering te vragen over haar aanwezigheid hier, maar het meisje bedacht zich. Er scheen een of ander complot te be staan, waarin de gravin en de generaal en Richford betrokken waren en het zou tact loos zijn om te laten merken, dat ze dat vermoedde. Dus stapte ze met een glimlach om de lippen de kamer binnen. Ik zal u kunnen beschuldigen van een heel verdacht optreden, begon ze op een al- lervriendelijksten ton en plagend voegde ze er aan toe: ik zou bijna gaan gelooven, dat die' kamenier maar een uitvlucht was. De- gravin gat ee» gilletje en haar gezicht, werdi bleek onder het laagje rouge. Maar De prins van Wales en de hertog van lork. De prins van Wales is gisteren in zyn eigen vliegtuig naar Sandringham gevlo gen, waar de geheele Koninklijke familie gisteravond vereenigd was onder vr(j wat gelukkiger omstandigheden dar. het vorig jaar. De prins vertrekt 3 Janhari naar Afrika en den volgenden dag gaat de hertog van York met admiraal Basilbrook als adju dant naar Rome om den koning te verte genwoordigen bij het huwelijk van den Ita- liaansdhen kroonprins met prinses Marie José van België. f i doen zich te dden als het verzwakt is. •en algeheek ng zal dan hebben Gist-Tamine n zijn in hun ng bijzonder daar zij bet komen zuive- eheelezenuw- onden krach- n De vitami >ijz. heilzaam rebew ccn doos zenuwgestel i wonderdadige elt, betalen wij terug na ont- ledige doos, r in rooien vu en f Z.50 bij dn t Apothekers en gisten HOLLANDSCHB i INDUSTRIE MIJ -Vcasl n - De» Hui fiOOm COURANT. trice het étui en zag waren. Hun schittei van het electrische licht als levend vur. Beatrice keek naar de knappe oude dame deze beet zich op de onderlip en klemde de handen ineen. En het meisje wist, dat ze, als die vreemde den salon niet was binnen gekomen en door zijn verschijning den gene raal op de vlucht had gejaagd de diaman ten noodt weergezien zou hebben. En Ste phen Richford was daarnet in deze kamer geweest met die briljanten avonturierster! Het zou Beatrice een lief dink waard zijn geweest, om het mysterie dat daar achter school, te ontsluieren. Ik zal u vertellen, hoe ik hier kom, zei de gravin. Ik voeld mij niet erg prettdg toen vroeg ik mijn kamenier om u te ver zoeken op ‘mijn khmer te komen. Het meisje kon u beneden niet vinden en toen ben ik ?,oo vrij geweest om zelf even te gaan kij ken. Dan kunnen we beter hier blijven pra ten. meende Beatrice. Adeline wil jij dit étui beneden naar het kantoor brengen en den directeur vragen het in zijn brandkast op te bergen? Maar wees voorzichtig, het zijn diamanten. Adeline, die juist binnengekomen was, nam het étui aan. De gravin had zich omge draald, maar Beatrice kon haar gezicht in den spiegel zien. Het was groen van woede. Het meisje vreesde, dat, als het étui met den kostbaren inhoud in de kamer was ge bleven d® diamanten niet lang meer in haar bezit zouden zijn geweest; de gravin zou zich er desnoods met geweld van meester hebben gemaakt, zoo fel was zij er op. Bea- 1 trice was zoo bang, dat ze Adeline tot de deur volgde. Neemt u mij niet kwalijk, zei ze tegen de gravin, maar ik moest mijn kamenier nog iets zeggen. De gravin knikte glimlachend. Ze was zich zelf weer. Beatrice ging de kamer uit en volgde Adeline op een afstand tot aan de trap. Het kon immers best, dat daar een handlanger heen en weer slenterde en op< een teeken wachtte. In de hall liep generaal Gastang op en neer en rookte een cigaret, dat kon Beatrice van bovenaan de trap dui delijk zien. Maar hij scheen niets te mer ken en met een zucht van verlichting zag Beatrice Adeline het .kantoor angaan en er even later uitkomen zonder het étui. Nu ben ik voor vanavond klaar, zei Beatrice, toen ze weer in haar kamer terug was. Ik héb over uw vriendelijk aanbod nage dacht; u kunt zich niet voorstellen hoe bui tengewoon ik di® hartelijkheid op prijs stel. De gravin maakte een afwerende handbe* Toen afgevaardigde Marin deze verkla ring onjuist noemde, deelde Briand, de mi nister van buitenlandsche zaken mede, dat in de derde zone nog «evenveel troepen lagen als te voren en dat er bijgevolge geen sprake kon zijn van ontruiming. Niettemin blijft Marin bij zijn bewering, waaraan hij nog toevoegde, dat de informaties van Briand den toets van een onderzoek niet zouden kunnen weerstaan. Dubois komt dan nog eens aan het woord over de mobiliseering der Duitsche schuld en richt hierbij tot de regeering ernstige verwijten, waarop Tardieu antwoordde, dat hij het Young-plan niet behoeft aan te ne men. Na een hevige woordenwisseling tusschen afgevaardigde Dubois en den premier, nam Tardieu nog eens |het woord om het stamt punt der regeering uiteen te zetten. Hij ver klaarde met nadruk, dat de regeering niet wenscht, dat afgevaardigden welke nog voor kort voor de regeering hebben ge stemd, thans het spreekgestoelte bestegen om de regeering te laken. Ik erken het par lementaire risico, dat uit deze daad voort vloeit, doch dat speelt geen rol. Hoofdzaak is, dat de staatszaken behandeld worden zonder dubbelzinnigheid. Tarieu zal nog eenmaal de vertrouwens kwestie stellen, om een beslissende stelling- uiunevtua de-Ksmeosie verkrijgen -ten’ zien van de buitenlandsche politiek. Donderdag, tweede Kerstdag, zijn in de Fransche Kamer de debatten voortgezet be treffende de buitenlandsche politiek. In deze siting huldigde de radicaal-socialistische af gevaardigde Herriot Briand naar aanleiding van diens plan voor de stichting van dü Vereenigde Staten van Europa. Herrtiot ves tigde er den nadruk op, dat hierbij geen sprake zou zijn van een politieke vereenv- ginjLgjJjyEuropeesche Staten en daarom geen Europeescha tolvereeniging om Frank- rijk vormen. Briand bevestigde deze verkla ringen en betoogde dat de gedachte der Ver eenigde Staten van Europa niets te maken heeft met de stichting van een tolvereeni- gmg. Frankrijk wil liever alle kleine staten de zelfde rechten geven als de groote. De plicht en het beleid, aldus Herriot, dwingen Europa zich te organiseeren, wanneer het niet aan de ergste economische omwentelingen ten prooi wil vallen en zijn industrie in haar technische en eccgiomische grondslagen ge troffen wil zien. De stichting der Internar tionale Bank en de vorming van het Frananh Duitsche Staal- en Kari-kartel bewezen de mogelijkheid van een oeconomische vereeni- ging van Europa. (Briand interrumpeerde dat dit de resultaten zijn van zijn verzoe ningspolitiek). Noch Amerika, noch de Vol kenbond zullen de Vereenigde Staten van Europa hebben te beoordeelen. Hierna was het wqord aan den republi- keinsch-demooratiscihe afgevaardigde Dubois (groep Marin). Deze stelde de regeering de vraag, waarom reeds voor de aanneming van het plan-Young, een besluit was geno men voor de vervroegde ontruiming van de 3de Rijjüand-zone. Deze spreker constateerde dat het Young-plan, behalve de verminde ring der schulden tot twee derde, ook de garanties welke de crediteur-mogendheden nog hadden, verder vermindert. De mobili seering der Duitsche betalingen is de be langrijkste voorwaaide voor de succesvolle werkzaamheden van de Bank. Zonder com- mercialiseering en zonder mobiliseering be- teekent, aldus spreker, het Young-plan in het geheel nista. Hierna verklaarde de premier Tardieu, dat de ontruiming van de derde zone nog niet was aangevangen. Bovendien begreep hij luot, dat spreker tot einde December heeft gewacht om zich tegen het plan-Young te verzetten, hoewel hij slechts. 7 weken gele den zijn vertrouwen in de regeering had hitgespioken. Het was niet toelaatbaar dat van de spreekerstribune beweringen worden gelanceerd die onjuist zijn. Vërder vestig de Tardieu er de aandacht op, dat er in den Haag slechts een voortzetting van de eerste conferentie plaats heeft een geen nieuwe conferentie wordt gehouden. Tenslotte verklaarde Tardieu, dat men tweed» zone slechts ontruimd had om gevallen, waarin verstandig zijn beteekent laf zijn. De slavin van het zwijgen. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. Per slot van rekening wist ze toch niets van deze menschen af- Hoe had ze toch zoo dom kunnen zijn om zooveel te vertellen Met een feilen schrik bedacht ze opeens, dat ze gezegd had, dat haar diamanten in haan kleedkamer waren. Verondeiatel, dat het dit charmante tweetal er om te doen was Ze rende de trappen op naar haar slaap kamer. De gangen waren nagenoeg verlaten °P dit uur van den avond en met een zucht van verlichting merkte ze, dat haar deur nog op slot was. Ze wilde hem met haar sleutel openen, maar dat lukte niet: de deur was van binnen gesloten! Terwijl ze voor haar kamer stond, hoorde ze binnen fluisterende stemman. Met een schok herkende het meisje in een van de stemmen, die van gravin de la Morayde andere was die van den man, die zich haar echtgenoot noemde: Stephen Richford. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde® prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tussöhenkomat van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. met verwonderlijke vlugheid beheerschte zij zich en ze glimlacht evroolijk. Ik ben betrapt, zei ze op denzélfden honingzoeten toon, als waarop Beatrice ge sproken had. Er staat mij niets anders te doen, dan schuld te bekennen en de clemen tie van de rechtbank in te roepen. Maar u hoeft niet bang te zijn; ik heb u diaman ten niet weggenomen, hoewel ik eerlijk toe geef, ze bekeken te hebben. Haar houding was zoo bewonderenswaar- dig, rustig en zeker, dat iemand die niet zooveel wist als Beatrice deed, erdoor mis leid zou zijn. Het Itaiisansche gevolg. Een talrjjk Italiaansch gevolg zal ter be schikking van de leden van het Belgische koninklijke gezin worden gesteld. Voor ko- ning Albert zjjn aangewezen generaa' Mombelli, generaal Marinetti, adjudairt- generaal van den koning van Italië, schout bij nacht Alberto Voipi en ceremoniineester LuigiMella, graaf van Sant Ella; voor ko ningin Elisabeth hertogin Elisabeth Gito de Torrescuso, eeredame der Italiaansche koningin en hertog Ferdinand Cito de Tor rescuso; voor prins Leopold overste Amico, graaf van Meane, honorair adjudant des konings, voor prinses Astrid de markiezin di Volei, eeredame der koningin, voor prin ses Marie José prinses di Viggiano, eere dame der koningin, voor prins Karel schoof bij nacht di Moriondo, honorair adjudank des konings. De huwidijksgeschenken. Aan den toevloed ten paleize van ge schenken, bestemd voor prinses Marie José bljjkt geen einde te komen, een delegatie van gewezen verpleegsters aan het Yzer- front bood gisteren de prinses een prachtig kantwerk aan. Zaterdag zal ten paleize de overhandi ging plaats hebben van een huwelykssluier van oude Vlaamsche kant, geschonken by nationale inschrijving. Bjj deze gelegen heid zal de prinses 4<A ciale en centrale comit teeren. Ook de Fédórat Combattants heeft de gegeven. Het is een pi leden der provin- s op de thee invi- ih nationale des rinses een cadeau ehtig zilverén jar- trek uit Brussel zal het hart van ddn Paus eveneens met vreug de. De Paus gens de zeer inni schen Rome en i bestaan. De Paus onderzoekt vervolgens de gods dienstige gebeurtenissen, die dit jaar in alle landen van Europa hebben plaats gehad. Hij wijst in het bizonder op de feesten van Du mont Oassin, het elfde eeuwfeest van de evangelisatie in Zweden, het vijfde eeuw feest van de bevrijding van Orleans door Jeanne d’Arc, de feesten van den Heiligen Wenceslaus e'n vooral het eeuwfeest van de godsdienstvrijheid in Engeland. De Paus wenscht er zich geluk mede, dat de Engel- sche en Schotsche katholieken over de on rechtvaardigheden uit het verleden, doch voor het propageeren van de wet van Chris tus, zich daarbij geheel onderwerpend aan ^de civiele machten. De Paus prijst zich ver volgens gelukkig wegens de vele bedevaar ten naar Rome-en betuigt zijn erkentelijk heid voor de prachtige geschenken, hem ter gelegenheid van zijn priesterjubileum aan geboden. De Paus bedankt niet slechts de bedevaartgangers, doch ook de regeerlngen, die de bedevaarten vergemakkelijkten. De Paus besluit met te verklaren, dat hij met het oog op de vele bewijzen van trouw van de katholieke wereld besloten heeft het weging. Ze had slanke handen en ze droeg vele ringen en aan een van de wingers van de linkerhand hing iets, dat er op het eemte gezicht uitzag als een zijden draad. Neemt u nnj niet kwalijk, zei Beatrice, u hebt iets aan een van uw ringen hangen. Laat ik het even verwijderen. Zoo. Het is... Beatrice zweeg plotseling en liep vlug de kamer door. Ze had een verrassende ontdek king gedaan. Eerst had ze gemeend, dat die draad aan een van de ringen hing, maar haar snel-waarnemende oogen, zagen al spoedig dat ze zijph vergist had. Up eeu van de slanke vingers van de gravin zat een laag was. «Beatrice Kag o|ok een weinig fWjas |n de palm van de hand. Ze begreep wat dit be- teekende. Was werd wel gebtuikt om af drukken te maken van sloten en sleutels! Maar ze waren toch nu al haar kamer bin nengedrongen voor hun aanval op de dia manten, dus waarvoor hadden ze nu nog een - af druk noodig voor een valsche sleutel? I vroeg ze zich af. Bovendien Stephen Rich ford had een echt exemplaar, zooals hijzelf verklaard had en die scheen, onbegrijpelij kerwijze ook in het complot te zijn. Neen, ze kon de beteekenis van de poging om was afdrukken te ma^en, voorloopig nog niet verklaren. Maar ze zou in ieder geval probeeren dien nacht licht te slapenhet zou haar, na al de opwinding van dien dag, tóch wel groote moeite kosten om rust te vinden. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Hevige sneeuwval. In midden Frankrjjk heeft het Zondag en Maandag hevig gesneeuwd. De sneltrein Nimes-Parijs is in de sneeuw bljjven steken en kwam met vele uren vertraging te Cler- mont-Farrand aan. De uitvaart van Loubet. Vertegenwoordigers uit alle deelen der bevolking. Woensdagochtend had te Montelemer in allen eenvoud, doch op ontroerende wijze de teraardebestelling plaats van Emile j Loubet in tegenwoordigheid van burger lijke en militaire autoriteiten en vertegen woordigers van de regeering, den president der republiek en de geheele bevolking. Op het kerkhof werden redevoeringen gehouden o.a. door Maraud, die het leven van toewij ding aan de republiek van het vroegere staatshoofd schetste. BELGIS. Het huwelijk van prinses Marie Joeé. Verscheidene Belgische rechercheurs zullen de reis naar Rome van de Belgische -flETKTverl plaats hebben. De corr. van de N.R.Ct. te Brussel meldt, dat ’t vertrek van prinses Marie-José en het Belgisch koninklijk gezin, den Jen Januari naar Rome, met een zekere plechtigheid zal gepaard gaan. De voorgevel van het No order station wordt geheel geïllumineerd het vertrek heeft 's avonds W uur plaats terwijl door de muziekschool van de voorstal Sint Joost-ten-Oode een gele genheidskoor zal worden uitgevoerd. De te Brussel aanwezige ministers, de provincie gouverneur, de burgemeester der hoofdstad als ook militaire autoriteiten zullen het vertrek bywonen. De Italiaansche konink lijke trein, die het hooge gezelschap naar Rome moet brengen, wordt reeds 1 Januari te Brussel verwacht. ITALlë. De encycliek van den Paus. De encycliek, welke de Paus in zijn on langs in het consistorie gehouden rede heeft aangekondigd, ie een belangrijk document, waarin de gewichtige gebeurtenissen uit het jubileumjaar van den Paus in herinnering worden gebracht en met name de oplossing der Romeinsche kwestie uitvoerig wordt be handeld. De Paus herinnert eerst aan de bewoor-

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1