GOUDA BAHLMANN 3 RECLAMEDAGEN 30-50 Korting. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. Deze Courant komt m meer dan 7000 gezinnen in Gouda en Omgeving No.| |I7262 Zaterdag 28 December 1828 BODEGRAVEN NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. I I i O«a«r»nd—rd« oping» 7000 «i B8« Jaargang p Gouda FEUILLETON. uwuuivn I iJl’l, DUOllUUr VXvJ U II rX/Xo rvLJVyXT X itIvvIImIVDvII 1, iTlV/K-iI VVAI Xj Dit nummer bestaat uit twee bladen. 420 HOOFDSTUK XI. Beatrice’s mededeelingen. en (Wordt vervolgd). F den vrijheidsdrang, welke in het menschen- hart gevonden wordt. Ook verschillende andere verschijnselen wijzen daarop, dat niettegenstaande het Hosanna-geroep voor de vrijheid, deze maar al te gemakkelijk aan het kruis wordt genageld. Ons leven in de maatschappij werd door allerlei wet ten en voorschriften, hoe goed de bedoeling en de uitwerking ook zijn moge, aan ban den gelegd: dit niet en dat niet. Het plekje der persoonlijke vrijheid wordt hoe langer hoe kleiner. Wederom zien we, misschien als een reac tie daarop, geschieden, dat de bandeloos heid toeneemt. Allerwege wordt daarover geklaagd. De vele voor het verkeer gesloten landgoederen, de bekende hatelijke bordjes, welke herinneren aan artikel zooveel van het Wetboek van Strafrecht, toonen dat maar al te droevig aan. De couranten ver melden telkens weer van bandeloosheid, welke er is, niet slechts onder het op groeiende geslacht. De mensch zoekt zijn vrijheid. Verliest hy die, dan zal hy op dwaalwegen gaan om ze te hervinden. Echter is er een gebied, waarop Let eigen meester zal en moet blijven gelden. Dat is het gebied van ons innerlijke leven. Wel* Wordt gezegd, dat de mensch feitelijk niet anders is dan een kuddedier, dat den groo- ten hoop volgt. En inderdaad heeft het veel daarvan. Hoe vaak is men geneigd dat woord te spreken, dat iedereen spreekt; te doen wat iedereen doet; te gaan daarheen waarheen iedereen gaat Waarom wordt de mode zoo slaafs gevolgd? Vanwaar gaat een verhaal door de straten der stad, al hoewel het geen schijn van waarheid heeft Waarom wordt zooveel mooi gevonden, of schoon men het feitelijk niet mooi vindt of de gave mist om het te beoordeelen? Men doet het. Men spreekt het. Men vindt het mooi. Men gaat dien weg op. Waar blijft dan het eigen meester niemands knecht Opgeborgen wordt het. De eigen vrijheio i om te gaan, waarheen men wil Te spreken en aan te nemen hetgeen men wil. Te dotA hetgeen men wil: dat alles wordt, als ware het waardeloos, terzyde gelegd. En wie eigen meester zyn en blyven wil, wordt der- halven aanstonds uitgekreten als een vrij buiter; als een man, die niet weet, hoe het hoort. Waarom gunt men een andere niet eigen meester te wezen, ook al stelt men daar zelf geen pry’s op? Waarom mag de meening, de wereld- en levensbeschouwing, de kleeder- of haardracht niet anders we zen dan de groote massa die begeert? Het is een wonderlijke tegenstrijdigheid in de menschelijke psyche: met de vrijheid wordt O ufcreekn iruMR de GeweWit» ■et het niet meer s Mode-Winkel te jebec >se Mirie en Jim at verstrooide bruilofto- !St. Rm ütrielkswj»H I k bits: Herman rie Vonk t Nooy >ie Nooy rrit Bon MuMer i Mag. Het Voetlicht BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. MH. Het vermaak wordt wel in allerlei varia ties tot het vermaak-beluste publiek ge bracht. Vandaag is het eén jongetje dat een wonderkind wordt genoemd, morgen is het de clown Grock, die met zyn fratsen en zyn verdraaide gezichten het publiek doet schudden van den lach. Het lijkt heel erg uiteenloopend, de kunst en het komieke, maar in den grond hebben ze veel gemeen, omdat zy de aandacht van de luisteraars en kijkers even van zich zelf afleiden en tot de executanten trekken. Daarom is het het grootste deel van het publiek te doen, dat zij uit hun eigen sfeer worden getrokken en nu eens op gemakkelijke wijze met iets an ders worden bezig gehouden. Misschien is dat ook het geheim van de bioscoop. Men gaat maar zitten en behoeft niet anders te doen dan te ky'ken. Het is voor de rest donker in de zaal, zoodat je zelf je huur lieden niet onderscheiden kan. Men heeft dus op dat oogenblik niets dan zichzelf en zijn gedachten en hetgeen men ginds op gedweept; wie die vryheid bezitien wil en er een gebruik van wil maken, die wordt uitgekreten als beging by de grootste fout, welke maar begaan kan worden door eenig sterveling. Het ergste echter is deze inbreuk op het eigen meester, wanneer feet de innerlijke overtuiging betreft. Misschien hebben onze lezers het ook wel eens medegemaakt, dat in een gezelschap iemand een meening ver kondigde, welke in flagrante» strijd was met de algemeene opvatting. Men was te gemanierd om hem rechtstreeks tegen te spreken. In het gezelschap echter viel plot seling een groote stilte en de gastheer nam zich plechtig voor dezen vrijbuiter nooit meer uit te noodigen. Deze man nu wilde eigen meester wezen over zyn gedachten wereld wilde niet denken in de lyn, waarin men dacht; .wilde gelooven, belijden wat anderen nu eens niet geloofden of beleden. Is dat niet het recht van iederen mensch, waarvoor men vaak met zooveel klem op komt? Eigen meester 1 Wie het durft te wezen moet daarvoor iets over hebben. Hij moet kunnen verdragen, dat hy met verbaasde oogen aangezien wordt; ?dat hij desnoods alleen komt te staan. Maar innerlijk zal hy sterk wezen, omdat hy gedragen wordt door een bezit, waarnaar het verlangen van alle menschen van alle tyden is uitgegaan: het bezit dier vrijheid, waartoe een mensch ge roepen en geschapen is. Beatrice stak onzeker een hand uit greep zich aan een stoel vast. Een oogen blik had ze het gevoel alsof de heele kamer om haar heen draaide. Hoe flink en dapper ze ook was, de emoties van de laatste dagen hadden toch haar krachten ondemaijnd en wordt. De z.g. handeldrijvende middenstand heeft het publiek ook zeer verwend door altijd maar weer nieuwe gemakken uit te vinden. De concurrentie heeft In dit opzicht ook het hare gedaan om de luiheid van de menschen te bevorderen. Thans moet de wetgever komen om eens paal en perk daar aan te stellen. Er wordt nu een harde stryd gevoerd over de vraag hoe men zal beperken. Er wordt gestreefd naar eenheid; men wil Dinsdagmiddag alle winkels slui ten, maar daartegen komen vele winkeliers in verzet. Voor sommigen zal dit geen schade zijn, voor anderen natuurlijk wel en het is te begrijpen, dat men dit maar niet grif aanvaardt Het publiek zal iets van sijn gemak moe ten opofferen; het schikt zich daarin wel en van dien kant is geen verzet te wachten. Het is ons maar nooit duidelijk waarom we iederen dag niet gedurende de algemeene rust-uren voor de maaltyd niet vele win kels sluit om de winkeliers en hun perso neel in de gelegenheid te stellen ook even te rusten en op hun gemak den maaltyd te gebruiken. Er zyn weer andere winkels die heusch niet om acht of negen uur 's mor gens behoeven te openen en die best een uurtje later kunnen beginnen. Het zou dus overweging verdienen de regeling naar de soort der winkels te maken. Het leven van de winkeliers is in onze stad niet te benijden. De eischen die zij zelf stellen worden steeds hooger opgevoerd en de groote zaken doen alles om de kleineren te drukken, wijl juist die kleinere zooveel van de winst der groote weghalen. Vele grooten richten in de buitenwijken filialen op niet zoozeer omdat zy daar voordeel bij zullen hebben vele werken daar met ver lies maar om het bestaan van kleinere tegen te gaan. Er is een teveel aan win kels en dat moet tot excessen op allerlei gebied leiden, waarvan het publiek schijn baar voordeel trekt, maar op den duur een nadeel zal ondervinden. Het gemak verwent en onderhand zyn wij hier alle verwende kinderen, die naar steeds meer gemak en genoegen zoeken en stre ven. Maar het is niet de schuld van het publiek zelf, dat het vei-wend is. l 30 December - Gezelschap ee operette Gezien het enorm succes ZATERDAG - MAANDAG en DINSDAG a. s. nogmaals Éigen Meester. Ongetwijfeld is de mensch tot vrijheid geroepen en geschapen. Gewoonlijk dringt «lies in de menschelijke ziel tot vryheid. Woorden als: slavernij, juk, dwang, onder worpenheid staan wel in het woordenboek, maar bij de meesten worden ze ook in het kladboek gevonden. Men heeft de vryheid lief en terwille van de vrijheid en haar on- gestoord bezit, wordt heel veel gedaan, ge leden en gestreden. De meeste oorlogen, welke in den loop der vele eeuwen gevoerd werden, hadden hun oorsprong in het ver langen naar vryheid, althans naar meer vryheid dan men bezat. Reeds in onze kin deren openbaart zich die drang naar de vryheid. Hoeveel ouden van dagen verko zen de eenzaamheid en de onverzorgdheid van den ouden dag, maar mèt de vrijheid, boven het verblijf in een gesticht voor ouden van dagen met een veilig dak boven het hoofd en goede verzorging, maar zónder vryheid, althans met de onderworpenheid aan bepaalde gestichtsregels. k Blijf liever vry man, zoo werd dan gezegd. Trouwers de geheele schepping jaagt naar de vrij heid. Ook het dier, dat zich geen reken schap geven kan van zyn doen en laten, doet de wanhopigste pogingen om zijn vrij- fftitl le bewaren of te herwinnen. In het politieke-sociale leven hooren we hetzelfde wachtwoord uitgeven: we strijden voor de vrijheid. Iedere party werpt op de begeerde vrijheid haar eigen licht. Deze verstaat we der iets anders daaronder als een ander. Maar het woord vryheid blijft een toover- woord, waarvan een zeer groote aantrek kingskracht blijft uitgaan, wat ook in de wereld en in de menschelijke psyche ver- andere. Aan de andere zijde zien we, dat onze tijd hoe langer hoe meer tot de gebonden heid zich neigt. Wie zich aansluit bij een vereeniging, een partij, een bond, offert on- tegenzeggelyk een deel van zyn zoo hoog gewaardeerde vryheid op. Ter wille van de discipline is men verplicht den wil der meer derheid te volgen. Doet men dit niet, dan wordt men gedwongen om uit te treden. Menigeen werd op deze wijze uitgestooten uit den kring der geestverwanten vanwege zyn afwijkende meening, welke niet ge doogd kon worden. Het op ieder terrein des levens zoo opbloeiende vereenigingsleven is niet veel anders dan een sterke reactie op GOUDSCHE COURANT. ADVERTBNTI8PRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels 2.25, elke Degel meer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gexeduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden* ingezonden door tusschenkomst van soliede Roekhande- laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten dëags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. cun f 1.25, UtefUS i en BelutinZ t en MaandU I UO. a zal paaeiea op M deze nieuwe schok was te veel voor haar. Toen ze haar oogen weer open deed, za< e« dat Mark Ventmore naast haar stond. Hou je taai, fluisterde hij. Wat de be- teekenis en de bedoeling van deze schurken streek ook mag zijn, je moet maar denken, dat ze je vader niet meer deeren kunnen. Langzaam kwam er een beetje kleur op Beatrice’s gezicht terug en met inspanning van al haar geestkracht, slaagde zij er in zich te beheerechen. Ze stond alleen op de wereld, ze was in eën toestand, waarin de meeste van haar vrouwelijke kenissen zich van haar zouden afwenden, maar Mark bleef haar trouw. En dan was er nog de vei lige rust gevende gedachte, dat wat er ook gebeuren mocht, zij van Stephen Richford niets meer te vreezen had. Ik ben nu sterk genoeg om alles te verdragen, zei ze. Vertel u me alstublieft alle bijzonderheden. Er is op het oogenblik niet veel te ver tellen, deelde de inspecteur Field mee. Ik kwam vanochtend hier om de slaapkamer van Sir Charles t« openen met het oog op het bezoek van de jury en den coroner. Na de slotsom waartoe de beide doktoren gekomen waren zou het inquest vandaag een bloote formaliteit geweest zijn het zou direct voor een paar dagen bitge- eteld zijn tot na afloop van de sectie op de overledene, die ongetwijfeld zou worden bevolen. Ik tracht het zoo voorzichtig mo gelijk te zeggen Het is natuurlijk heel pijnlijk voor u om dit te hooren: dat be grijp ik volkomen. het verlichte doek ziet gebeuren. Dat ge beuren daar concentreert zoo de blikken dat alle andere functies buiten werking worden gesteld. Als er dan, als bij een clown humo rist zegt men tegenwoordig nog eens een onverwacht grapje wordt gelanceerd, is men al heel tevreden. Men kan dan la chen en het is immers nog altijd zóó dat lachen goed doet. Het schudt de verslapte spieren en is dus een soort gymnastische oefening zonder dat je er weer moeite voor behoeft te doen. Zonder moeite, daar ligt één der geheime I oorzaken van veel vermaak, dat men gaat I genieten. Het wordt den menschen zoo ge- makkeltfk gemaakt om zich te vermaken door maar wat geld aan entree te betalen en verder kalm af te wachten wat er komt Van zelf-iets-doen komt nooit meer iets, men kan alles kant en klaar kragen. Op gander gebied is het ook zoo. Welke huisvrouw richt nog eens een maaltijd aan die geheel in haar eigen keu ken is bereid, als ze gasten wil onthalen. Eén telefoontje en alles is gekocht, volko men eet-klaar en keuriger toebercid en op- gedischt dan het overgroote deel der huis moeders het zelf kan. Was het vroeger met Kerstmis en Oudejaar niet het grootste feest der kinderen dat allerlei lekkernij werd gebakken? Waar zal het in de groote stad thans nog gebeuren? De winkels leve ren alles warm en wel ,stipt op tijd en bijna voor dezelfde prijzen als de kosten bedra gen by eigen fabrikaat. Als één der kinderen jarig was in dien [ouden tyd, kwam er kinderpartij. Thans wordt een dozijn kinderen geïnviteerd om een middagje mee te gaan naar de bioscoop [en na afloop wordt er poffertjes gegeten. .Reuze-tractatie natuurlijk, maar onderwijl zeer gemakkelijk voor de moeder van het jarige kind. Zy heeft de „herrie’ niet meer laan huis, het kost misschien iets meer, maar het is al weer het gemak, dat hier den menschen dient en daarvoor heeft men al weer gtaag iets meer over. Het is een genoegen van het stadsleven, maar op vele ©ogenblikken ook een nadeel, |dat men er alles zoo gemakkelijk kan vin den en krjjgen, dat alles confectie geleverd De ouderdom verheldert ons inzicht of hij doet ons versteenen. De slavin van het zwijgen. Geauthoriseerde vertaling uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. Nadruk verboden. Maar toch voelde ze zich loom en uitge- Put, ze had geen lust meer om te praten, Modat de gravin, die dat merkte, al spoedig opstond met de mededeeliing, dat ze naar bed ging. Beatrice was blij, dat haar bezoekster weg was. Ze sloot zorgvuldig de deur en stelde een nauwkeurig onderzoek in de kajper in. En na een poosje begon het tot haar door te dringen, wat de was op de hand van de gravin bettekenen kon. Er hing een draadje wm in het slot van de deur, die naar de kamer voerde, waar Sir Charles lag. Op het officieele zegel, dat de politie-autoriteiten hadden aangebracht, was een stukje was aiahtbaar, dat in Beatrice’s hand viel, toen M er met haar vingers langs streek en zijn sporen had achtergelaten op het rooie lak. Wat was het doel hiervan? Waarom moest iemand een af druk van dat zegel hebben? Was iemand van plan de kamer, waar de do°de lag binnen te dringen en waarom pij nigde Beatrice haar hersens om een verkla ag te vinden, maar zonder succes. Ze was door haar gedachten in beslag genomen, zs heelemaal niet merkte, dat er een U hebt mij laten roepen, heeren? zei fee kalm. Zeker in verband met het gerech terlijk onderzoek, Ik ben bang, dat het niet keel nut zal hebben als ik er bij tegenwoor dig ben, want mijn vader vertelde mij nooit iets over zijn gezondheidstoestand. Het zou mij heel wat pijnlijke ©ogenblikken bespa ren Dr. Andrews knikte ernstig; het scheen he m moeite te kosten om ie spreken. Dat is het niet, zei hij tenslotte. Als Wij u al het eene verdriet kunnen besparen, moeten wij u een ander aandoen. Juffrouw parryll, of mevrouw 'Richford, zooals ik ëigenlijk moet zeggen, er is iets vreeselijks gebeurd, iets afschuwelijks. U weet, dat van daag het inquest zou plaats hebben, maar ijiet is onmogelijk. Tracht u flink te houden. U hebt wat dat betreft niet over mij te plagen, zei Beatrice zacht. Dit is zoo, Wel nu danop een onna speurlijke manier zijn vannacht onbekende personen in Sir Charles kamer binnengeko- men en hebben hem weggedragen. Het klinkt ongelooflijk, maar het is zoo; het lichaam van Sir Charles is verdwenen! vermiddel. Haar onaangenaam gevoel van druk en uitputting was opeens verdwenen; ze was zich nog maar een ding bewust en dat was het verlangen om te gaan liggen en slapen. Als in een droom zag ze de gravin weggaan en de deur achter zich sluiten: toen liep Beatrice naar haar bed en ging liggen, geheel gekleed. Toen ze wakker werd, was het klaarlichte dag en Adeline boog ach over haar heen. Het kamermeisje was erg zenuwachtig. Ik ben, blij dat u wakker bent, me vrouw, zei ze. U hebt er geen idee van hoe veel moejte het me gekost heeft om u te wekken en gewoonlijk slaapt u zoo licht. Voelt u zich niet goed? Uitstekend zelfs, antwoordde Beatrice. Ik heb uren §n uren geslapen, geloof ik. Maar voel jij je wel goed, Adeline? Je ziet zoo bleek en je doet zoo nerveus. Is er iets gebeurd? Het is over tienen, juffrouw, zöi Ade line met een onvaste stem. Van acht uur af heb ik al geprobeerd om u wakker te krij gen. Er is een heer in de zitkamer die u wil spreken twee heeren eigenlijk. Beatrice vroeg niet verder, hoewel ze aan Adeline’s manier van doen merkte, dat er iets bijzonders was. Maar ze voelde zich vandaag wonderlijk sterk en kalm. Ze maak te met hulp van Adeline snel toilet en ging naar de zitkamer, waar twee heeren op stonden en haar met ernstige gezichten be groetten. De eene stelde zich voor als in specteur van politie Field, van Schotland Yard: de chef van den brigadier die giste ren de kamer verzegeld had; de ander was <fr. Andrews. vierde ■ei. rnrer vertoond. paar maal ongeduldig aan haar deur ge klopt werd. Eindelijk drong het tot haar door; ze sprong op om de deur open te doen, denkende dat het haar kamenier was die klopte. Het was echter niet Adeline, maar de gra vin, met een groote witte ahawl om haar schouders geslagen. Ze putte zich uit in een stortvloed van excuses, maar wat moeet ze doen? Haar kamenier was met verschrikke lijke hoofdpijn naar bed gegaan en niet in staat op te «taan. Nu kon ze haar japon van achteren niet open makenzou Beatrice zoo vriendelijk willen zijn om haar even te helpen? Natuurlijk wil ik dat, zei Beatrice. Het is lastig om zonder hulp te zijn, laat ik eerst de deur dicht doen. Beatrice wijdde haar goede zorgen aan de slujting van de japon, maar de gravin scheen moeilijk te kunnen stilstaanze liep tenminste telkens heen en weer, Ze had een reukflacon in haar hand gevuld met heer lijke parfum, dat Beatrice niet kende. Zoo, eindelijk klaar”, zei Beatrice ten slotte. Wat hebt u daar toch vot>r parfum? Iets nieuws uit Parijs, antwoordde de gravin onverschillig. Verrukkelijk, vooral als je h°°MP’jn hebt. Maar het is wel wat sterk. Houd u van parfum? Eerlijk gezegd is parfum een zwak van mij, bekende Beatrice. De gravin deed de stop van het fleschje. Brobeert u het maar eens, zei ze. Maar neemt u niet dadelijk teveel. Beatrice hield het fleeciije aan haar neus. Een verrukkelijk gevoel kwam over haar. H«t parfum scheen te werken als een too- ABONNEMENTSPRIJS:-per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1