'5 T I LM uur ivond: lert CH del it Blad swensch >r 9 82 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17963 88’ Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen (bakkers - I meer 10 cent Maandag 30 Deoember 1929 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 40 GOUDA Een BUITENLANDSE NIEUWS. De ndenf: w*r nfiefi. 11 ver- IÊUL t,cc. 4 I» I (Wordt vervolgd). i geil door machtige fortificaties geoefende troepen. Het kwam hem op aan, dat de ontruiming )DJES, SS, - 'ÏGELS be ft en ar n I i toen het de be- fydkrachten ver- rden Duitschen zeer gevaarlijk [eland, tegei. de - te, in brengen, welke en Fiansch-lta- jluiten. van Frankrijk. Belastingverlaging. gen met 1147 millioen francs worden ver minderd. De gransverdediging Beducht voor het Duitsche get aar. o,„ „Locarno” voor de Middellandsche Zee. Al' geruimen tyd duiken er be. ichten op. in verband met de voorbereiding der in Januari te Londen te houden Vlootconfe- rtntie, dat Frankrijk voornemens zou zijn voor te stellen een „Locarno voor de Mid dellandsche Zee” te sluiten ter waarbor ging zijner belangen in deze wateren. In het memorandum, dat Frankrijk aan het einde der vorige week aan de verschil lende aan de conferentie deelnemende landen - heeft gericht en waarin het zijn standpunt ten opzichte dei bewapening ter zee toelicht, wordt hiervan duidelijk gerept Er wordt n.l. in gezegd dat dt Fransche regeering, welke zich de gunstige uitwer king herinnert van de overeenkomst over de Stille Zuidzee op de totstandkoming van de maritieme overeenkomst yan Washing ton, meent dat op ten kleiner gebied, waarbij echter de meeste Éuropeesche vlo ten zyn betrokken, een dergelijk accoord kan worden verkregen. De Fransche regee ring onderschat geenszins dat de verbin dingen door de Middellandsche Zee voor het Britsche Rijk van beteekenis zijn. Doch ze zijn van even groot vitaal belang voor Frankrijk. Zou er dus niet onderhandeld kunnen worden over een overeenkomst vai wederzijdsche waarborgen en non-agressie tusschen de zeemogendheden aan de Mid dellandsche Zee, waaraan die, we’ke niet te Löïiden vertëgéfiv^órdigd' zyn, zouden kun nen deelnemen, allereerst een mogendheid als Spanje, op welks maritieme belangen ir. de Middellandsche Zee nauwelijks de na druk behoeft te worden gelegd? De Fran sche regeering stelt deze vraag en ver klaart zich zelf vOór het beginse’ van zulk een overeenkomst, daar zy ernstig er naar streeft een vermindering der vlootbawape- ning tot stand te brengen. In Italië is liet Fransche voorstel niet ongunstig ontvangen, want in het Italiaan- sche memorandum, dat het Italiaanscht standpunt weergeeft, wordt gezegd dat Italië bereid is oiri onder bepaalde omstan digheden over de mogelijkheid van een Mid dellandsche Zee-pact te beraadslagen. Daar echter vo'gens de opvattingen te Parijs het doel van dit pact zou zyn om in de Mid dellandsche Zee een evenwicht tusschen de Fransche en Italiaansthe strijdkrachten te verkrijgen, waarbij Frankrijk vrij zou zyn om elders een andere vloot te hebben voor gebruik buiten de Middellandsche Zee, moet worden afgewacht welke interpreta tie Italië aan het voorstel zal geven. Spanje toont ‘eenige aarzeling, want „El Debate” schrijft b.v. dat het probleem van groot belang is om de aandacht te trekker, van allen, die aan de toekomst denken. Een fout zou Spanje tot een onherstelbaar iso- iets zei. Beatrice was gaan zitten en wachte of niemand een vraag zou stellen. Ze had haar verdooving van haar afgeschud, haar geest werkte ingespannen. Ze besefte al spoedig dat zij in staat zou zijn licht te ver schaffen over deze geheimzinnige verdwij ning. Bent u er absoluut zeker van, dat de zegels intact waren? vroeg Mark tenslotte. Als u mij een uur geleden deze vraag had gesteld, zou ik zonder aarzelen ver klaard hebben, dat ik daar volkomen van overtuigd was! antwoordde Field. Ik heb ze goed bekeken. Dat doen we altijd; ook al ie er weinig gevaar, dat er aan dezegels ge knoeid ie. En ik vraag me af hoe ter wereld is het mogelijk, dat een lichaam verdwijnt in een groot hotel, waar tot laat lin den nacht menschen heen en weer loopen, om nog niet te spreken van den nachtwaker die zijn ronde doet en de nachtportier beneden Maar dat raadsel zullen we later moeten op- gels terug te komen lat ze absoluut in orde ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overaj waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. FEUILLETON. De slavin van het zwijgen. Gcauthoriseerde vertaling uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. Nadruk verboden. O, ik weethet, ik weet het. antwoor- Beatriee met een huivering Maar het is voor een dochter natuurlijk verschrikkelijk Maar gaat u alstublieft verder. Ik moest voor ik naar binnen ging l,lt den aard der zaak controleeren of er niets met die zegels gebeurd was. Natuurlijk was ik daar in een groot hotel als dit, waar dag en nacht gasten over de corridors loepen, geen oogenblik bang voor. Maar voor den vorm inspecteerde ik de zegels toch nog nauwkeurig en ze bleven geheel in tact, zooals ik ook verwacht had, In te genwoordigheid van den brigadier die bij *nij was en die gisteren de deuren verze- Seld had, heb ik daarop de zegels verbroken «n we gingen de kamer binnen. kunt u onze verbazing voorstellen, toen ontdekten, dat het lichaam van Sir Charles verdwenen was. Ik heb heel wat rare gevallen meegemaakt in mijn carrière, maar dit epant toch de kroon) Hef, was inderdaad zoo verbazingwekkend at een heele poos geen van de aanwezigen FRANKRIJK. Dr. Schacht niet naar den Haag. Bevreemding te Parijs. Het bericht, dat dr. Schacht niet als lid van de Duitsche delegatie naar Den Haag zal gaan, heeft in Parijsche kringen groot opzien gebaard, en vindt in de Parijsche nachtwaker die dan .weer passeert ziet niets bijzonders eraan. De inspecteur knikte. Deze redeneering was volkomen logisch. Maar zij wierp geen licht op de mysterieuze verdwijning van het lichaam. Wat u zegt klinkt heel aannemelijk, erkende Field. Op die manier kunnen de heeren on- toebermlselen hebben ge- Maar dan Tegint de moeilijkheid recht. Elen mensehenlichaatn is niet dat je zoo in je vestzak kunt stoppen ’i op de een of andere manier buiten 11 zijn gebracht! Hoe kunnen ze dat >bben zonder dat iemand buiten pere lt£1%ndig weerklank. Met nadruk wijst wen er op, dat de regeering alles gedaan heeft om dr. Schacht er toe te bewegen, met de Duitsche gedelegeerden dc verantwoorde lijkheid te aanvaarden. Schacht heeft het geprefereerd zijn geheele vrijheid te behou den. lement veroordeelen of tot een verplichting, welke zwaar zou wegen. In beide gevallen zou het lot van latere generaties en de toe komst des lands woruen vistgeiegd. Helaas zegt het blad, schijnt het 'dat de gedachten van het Spaansche publiek door andere za ken in beslag wordt genomen, misschien door de nalatigheid zijner, leiders. De diplomatieke medewerker van do „Daily Telegraph”, die ten sterkste tegen - het Fransche voorstel is gekant, zegt dat dit hierop neerkomt, dat „Frankrijk vraagt om een „Middellandsclft Zee-Locarno”, waaronder het de bescherming oer Britsche vloot zou erlangen tegen .een Italiaanscher. aanval, gel ijk het geval was onder de Ryn- land-overeenkomst van 19$) scherming der Britsche sïrij wierf tegen een hemiemw aanval. Hij vindt het eejn denkbeeld omdat het Etye wenschen der natie en d«) Dominion) oorlogsverwikkeJingen z< een actieve interventie in haansch conflict zouden 1—ö^^egfls^ G°uda en^ omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1^4* wgeh h/meer 0.50. Op ae voorpagina 50 hooger. advertentiën eh ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. t BEEGlö.j bruidsgeschenken Ivoor prinses Marie José. De plechtige overhandiging der bij na tionale inschryving aangekochte bruidsge schenken voor prinses Marie José had, naar de N. R. Crt. verneemt^ Zaterdagmiddag ten paleize plaats. De leden der centrale en plaatselijke comité’s voor deze inschrijving ten getale van ongeveer 800 werden ia de empire-zaal van het paleis .door de prirses, offigêven- vdfl énkele fidflfflgWtarjssen, öht- vangen. Naast de echtgenooten van de mi nisters, zag men er ook de ministers Lippens en Baels, burgemeester Max, de gouverneurs der verschillende provincies. De ministers Lippens en Baels spraken de prinses toe. Minister Baels deed het in het Fransch en in het Nederlandsch. Zy over handigden haar de geschenken, aangeboden door 200.000 gezinnen. Het eerste geschenk was een prachtig juweelenkistje met drie medailles in goud, zilver en brons met de beeltenis van prinses Marie José en prins Humberto van Italië. De gouden medaille kwam van de elite van het land, de zilveren medaille van de burgtry en de bronzen me daille van den arbeidenden stand. Daarna kwam de bruidssluier van Brusselsche kant aangeboden door de dames van het comité, alsmede een ring, versierd met een blauw witte brillant. Na in de Fransche taal dank te hebben betuigd, noodigde de4 prinses alle aanwezi gen uit op een thee. Kort na deze plechtigheid werd een dele gatie van het tweede regiment lanciers ten paleize onMangen. Deze delegatie verzocht de prinses ’een mooie schryftaftl uit de 17de eeuw als bruidsgeschenk van de offi cieren van dit regiment te willen aan vaarden. Nog een ander huwelijksgeschenk wend de prinses Zaterdag aangeboden en wel door de hofdignitarissen zelf. Dit geschenk bestond uit een grooten spiegel, yersierd met het wapen van het Italiaansche Ko ninklijke Huis. DUITSCHLAND. Malaise, in het drukkersvak. Naar de Vossische Ztg. aan grafische vakbladen ontleent, neemt de malaise in Duitsche drukkerijen grooten omvang aan. •De crisis uit zich in tal van faillissementen, waarbij ook oude, aanzienlijke bedrijven be trokken zyn. In 1928 was het aantal fail lissementen 72, dit jaar bedroeg het op 31 October al 75. Daarbij komen dan nog zeer vele gevallen van surséance en van liquida tie. De werkloosheid in de grafische vak ken heeft een ongekenden omvang gekre gen en het prijspeil voor drukwerk staat lager dan in vele decenniën is voorgeko men. De Fransche Kamer hechtte met groote meerderheid haar goedkeuring aan het wetsontwerp inzake de organisatie van de grensverdediging. Maginot, de minister van oorlog, stelde vast, dat de Kamer bijna m haar geheel er voor was de grenzen to be veiligen tegen mogelijke aanvallen en in vasie. Hy stelde de noodzakelykneid in het licht van versterking van het dekkingsstel- en goed er volgens van het Rijnland een tegenwicht vond in de organi satie van de grensverdediging. Hy zeide voorts dat het wetsontwerp de volmaking van de verdediging, ter ondervanging van de numerieke minderheid in de eerste da gen van een geschil, mogelyk maakt. Hy besloot met te zeggen, dat hy niet de kwestie van vertrouwen zou stellen en aan het geweten en het verantwoordelijkheids gevoel, van de-Kamer zou overlaren te too- nen, dat de partijen terugtreden voor het ernstig probleem der nationale verdediging. Hy zou bewijzen, dat Frankrijk niet in slaat is tot een aanval tegen wie ook. De credieten voor de grensverdediging, niet inbegrip van die voor de verdediging ii> de lücht, bedragen volgens een nader bericht acht milliard francs. Volgens den socialistischen afgevaardig de Burtin droeg het plan tot organisatie van de grensverdediging een offensief ka rakter. Hy critiseerde verder dc gevraagde wredleten, omdat de" oorfog in He toekoms’ door vliegtuigen en gifgassen tot het ge heele land zou worden uitgebreid. De voorzitter der legercommissie klaarde, dat de versterkingswerken met het oog op den af weer van vliegtuigen aan vallen moesten worden uitgevoerd. De ver sterkingen moeten gedeeltelijk vast, ge deeltelijk mobiel zijn en in overeenstem ming met de ondervinding, in den wereld oorlog opgedaan. De toenaderingspolitiek er. de politiek van het aanleggen van ver- sterkingswerken aan de grenzen vulden el kaar aan en tusschen beide bestond een nauw verband. Frankrijk moest, wanneer het Duitschland de hand reikte, volkomen veiligheid kennen. Met 275 tegen 26 stemmen heeft daarna de senaat het wetsontwerp nopens de organisatie van de grensverdediging aan vaard. De Kamer heeft Zondagavond na debat ten, die langer dan 2 uren duurden, met algemeene stemmen het wetsontwerp in zake de vermindering der belastingen aan genomen. De Regeering had de kwestie van ver trouwen gesteld. Met 319262 st. werd eer. beslissing ten gunste van de Regeering ge nomen. Volgjens de nieuwe wet zullen de belastin- Méér nog dan naar het geluk van onze jeugd, verlangen wij in onzen ouderdom terug naar de aspiraties die wij in onze jeugd koesterden. lossen- Om op de zegt Ik was overtuigd da waren Maar dat kon op stuk van zaken niet het geval geweest zijn, hield Mark vol. Sir Sharles lichaam kan toch niet op een bo- vennatu,jirlijke manier verdwenen zijn! Is het niet mogelijk dat iemand een afdruk van de zegels genomen heeft? Dat is zeker mogelijk, gaf Field toe. Dus met die mogelijkheid houd u rekening? Prachtig. Ik kom daar direct op terug, vervolgde Mark Ventmore, alles op zijn beurt. Dus om de een of andere reden hebben die schurken het noodig gevonden om het lichaam van Sir Charles te doen ver- De moorden te Dusseldorp. Een spoor van den dader? Naar Weensche bladen melden, heeft de aangifte van een te Sollenau bij Wiener Neustadt wonende vrouw de gendarmerie op een spoor gebracht, dat schynt te zul len bijdragen tot het vinden van den Dus- seldorpschen moordenaar. De bladen publi ceerden eenogen tyd geleden een gedicht, ’t welk de moordenaar moet hebben ge schreven. De vrouw te Sollenau las dit' ge dicht en herinnerde zich, dat zij gedurende den oorlog kennis had gemaakt met een arbeider van oen munitiefabriek te Blumau, die haar hetzelfde gedicht had gegeven. Na- sporingen in de munitiefabriek wezen uit, dat genoemde arbeider, Kovalsky genaamd, tydens den oorlog, van zyn woonplaats Dus seldorp maar Blumau was verhuisd om in de fabriek ais pompwachter dienst te doen. Na 1918 keerde hij naar Dqsweldorp terug. De Duitsche politie is dauelijk op de hoogte gesteld van het bovenstaande. De recherche heeft Kovalsky niet te Dussel dorp kunnen vinden; hy is op een niet be kend tijdstip vertrokken zonder adrés ach ter te laten. Zijn aanhouding is in alle lan den van Europa aangevraagd. Hans Moldenhauer. f Bij een auto-botsing gedood. De bekende tennisspeler ingenieur Hans Moldenhauer is gisternacht bij een botsing van zijn auto met een tram in Grünewald zwaar gewond, en na eenige uren aan de be komen verwondingen overleden. Ook de kustsehilder Hans Leu, die in de auto zat, werd zwaar gewond^ terwijl de beide andere inzittenden lichtere kwetsuren opliepen. gestoord hun maakt, pas iéts het moet het hotel gedaan hel het gemerkt (heeft? Dat is juist het punt, waar ik voor een onoplosbaar raadsel sta. Het zou op deze manier kunnen ge beurd zijn, operde Mark. Het lichaam naar een’ dichtbij gelegen slaapkamer, zijn ge bracht en dgar in een groote koffer zijn ge pakt. waarvan de>ei^enaar met pen heel froege trein vertrokken is. Er is niem&nd van de gasten met een vroegen trein vertrokken, deelde de inapec- feur mee. Dat hebben we al onderzocht. Na tuurlijk hebben vanochtend vroeg verschei dene menschen het (hotel verlaten, zooals dat iederen dag gebeurd, inaar daar was niemand bij, die ook maar in het minst ver denking wekte. Ook niemand met opvallend groote of zware bagage. Dan moet het op een andere manier ge daan zijn. Ik zou nog niet kunnen zeggen hoe, oDóhoon ik er wel al een soort theorie over heb. Maar voor ik me daarover uitlaat. Zou ik wel graag een gesprek hebben met POLEN. De politieke crisis opgeheven. Professor Bartel geslaagd in de samenstelling van een nieuw ministerie. Professor Bartel, die niet de vorming van een nieuw kabinet werd belast, begaf zich Zohdagmorgen naar de residentie van den Pophsclien Staatspresident te Spala om hehi de nieuwe minister!ijst te overhandigen. Hen later bericht meldt dat het nieuwe kabinet als volgt is samengesteld Minister-president Bartel, binnqplandsche zaken Jozewski, buitenlandsche zaken Za leski, oorlog Pilsoedski, onderwijs en eenre- dianst Czerwinaki, industrie en handel Kwiatkowski, Agrarische hervormingen Sta- niwiez. openbare werken Matakiewicz, ar beid Pryster, verkeersmiddelen Kunh, pos terijen en telegrafie Boerner. Garant voor financiën wordt Matuszewski voor justitie Dutkiewicz, voor landbouw Lesnieuw&ki. Dinsdag zal het nieuwe ministerie den eed afleggen in handen van den staatspresident. NOORWEGEN. Wordt Noorwegen drooggelegd? Te beginnen met het nieuwe jaar zal in de café’s in Oslo en andere groote Noorsche steden geen bran<jRvijn meer geschonken worden. De bestuurders van de monopolie bezittende maatschappij hebben besloten de alijtersvergunningen in te trekken en de her- hprgiers een vaste uitkeering te doen. Alle herbergiers hebben deze nieuwe verordening van de hand gewezen en afgezien van het recht spiritualiën te schenken. ZUID-SLAVIë. Dr. Matsjek, Kioatisch leider, gearresteerd. Vrljiwel tegelijk met het bericht,Wat een deputatie uit de Kroatische gemeentebestu ren naar Belgrado was gegaan om koning Alexander met zijn verjaardag te huldigen, begon een gerucht te loopen, dat dr, Mata- jek, leider van de Kroatische boerenpartij, sinds den dood van Raditsj gearresteerd zou zijn, welk gerucht echter door de po litie te Agram werd tegengesproken. Erkend werd echter, dat Mats.ek huisar rest was opgelegd en wel, naar de „Irankf Z.” nader meedeelt, in verband met eer. onderzoek ingesteld naar de houding van den bloedverwante van hem, die betrokken zou zyn bij een communistische samenzwe ring. Matsjek heeft nimmer zijn afkeuring van geweldmethoden verheeld. Nog onlangs heeft hij van zyn standpunt getuigd in een Kroatisch weekblad. Thans komt uit Belgrado de bevestiging van het gerucht der^arrestatie. den nachtwaker en den natiitportSn Maar geen van deze twee waardigheids- bekleedere was op dit oogenblik in het hrttcl te vinden. Hun dienst was om zeven uur afgeloopen geweest en ze zouden pas laat in den middag terugkomen* Het leek wel hardvochtig om ze in hun welverdiende rust te storen, maar inspecteur Field besliste, dat wat het zwaarst was, het zwaarst moest we gen en hij gaf order om de beide mannen te laten halen. Zoolang zij er niet waren, moest het onderzoek naar de wijze waarop het lijk vah Sir Charles Darryll verdwenen was. worden opgeschort, vond hij. Ik geloof, zij Beatrice, toen Field weer in de kamer terug was, dat ik u wel enkele gegevens zal kunnen verschaffen, waar u wat aan hebt. In de eerste plaats, zou iemand niet even kunnen informeeren of gravin de la Moray en generaal Gastahg nog in het hotel zijn. Ik heb zoo’n idee dat zo wel zullen verdwenen zijn» maar er is toch altijd een kans, dat dat niet roo is. Maar het moet op een voorzichtige manier onderzocht worden. Inspecteur .Field belastte nr-h persoonlijk met het onderzoek en kwam al spoedig terug met de mededeeling. dat de generaal en de gravin al vertrokken waren. Ze waren eigen lijk g^en hotelgasten hup bagage was ergens anders, maar daar het hotel, waar zij gewoonlijk logeerden, geheel bezet was, hadden zij voor 'dezen eenen nacht hun in trek genomen in het Royal Palace hotel en het was hun voornemen geweest om dien ochtend weer naar Parijs te vertrekken. GOCDStHË (01 HAM. dwijnen. Misschien waren zij bang voor het resultaat van de sectie. Maar op dat punt kunnen we hoogstens gissingen maken. Ik wilde u eerst vragen, inspecteur, hebt u den nachtwaker opgedragen om een extra oogje op de zegels te-houden? Zeker. Dus als de zegels verbroken waren, had de nachtwaker dat op een van zijn ronden moeten merken? Er was in elk geval groote kans, dat dat gebeurt zou zijn. Ik veronderstel, dat u wilt zeggen, dat de indringers eenigen tijd in een aangrenzenden kamer Precies. Mark knikte instemmend en ging voort laten we een oogenblik aanne men, dat die mannen vannacht 'in het hotel gelogeerd hebben. Waar hier zooveel men schen in en uit gaan, is het niet zoo moei lijk om de aandacht niet te trekken. Als de nachtwaker iemand op de corridor had zien loopen, zelfs midden in den nacht, b.v. tin pyalna en met pantoffels aan,, zou dat nog geen argwaan hebben gewekt. Zoo iemand kan. op het oogenblik dat de kust veilig was b.v. direct nadat de nachtwaker gepasseerd was, een afdruk van het zegel hebben ge nomen en het hebben nagemaakt. Daarop kan hij het zegel verbroken heben en met een valschen sleutel Sir diaries kamer zijn binnengegaan. Een handlanger, die in een kamer in de buurt heeft gewaakt, brengt onmiddelijk een nieuw zegel aan en de boos doeners binnen zijn veilig, want iemand die die de deur passeert, ziet het zegel zitten 'en vermoed geen kwaad. Nadat het lichaam gestolen is wordt voor de tweede maal een valsch zegel op de deur gedaan en de

Goudsche Courant | 1929 | | pagina 1