}Jooi'fiomen LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Avondontvangsten ten Hove. De tweede avondoutvongat ten Hbve gisteruMiil heeft de eerste plaate geit id - zal gehouden worden Dinsdag 7 dezer. flfGtat era vond waren tal van daniee en hoe ren uit on» gehoele luid inert, uitzondering van personen uit Noord-Holland, die later ten paleize te Amsterdam op een avond-re ceptie zullen worden ontvangen aanwezig. In totaal .kwamen ongeveer 650 genoodigden gisteravond hun opwachting maken. De Koningin bet-rad, rta vooeai oercle te hfebben gehouden voor Nederlandsohe ci viele en militaire autoriteiten, te half tien de zaal niet de overige leden der koninklijke familie. Op deze eerste soirée verschenen de da mes en heeren van het corps diplomatique, liet Permanente Hof van Internationale Justitie, henevens vele autoriteiten uit de Hofhoudingen der vorstelijke personen, de Staats^stedelijke en provinciale besturen, de rechterlijke macht, tand- en zeemacht, vertegenwoordigers van Mistellingen op ve lerlei gebied, particuliere personen enz. enz. In den loop van den avond onderhielden de Koningin, de Koningin-Moeder, de Prins en de Prinses zidh met onderscheidene der genoodigden. De Koninklijke Kapel voerde een muziek programma uit. In de nevenzalen waren buffetten inge richt. Het stadhuis te Middelburg. Verzoek om een Rathskeller. Het onderste deel van het stadhuis te Middelburg, links van den ingang, werd in vroeger jaren gebruikt als vleesohhnl, en daarna hot voor eeuige maanden als veilings gebouw der G. V. V. Walcheren. Deze ver eniging 'heeft gebouwen op het stat ion Bem- plooement gesticht en de huur van de voor malige vleesohihal opgezegd. Thans rijst de vraag welke bestemming door de gemeente aan dit deel van het be roemde stadhuis moert worden gegeven. Een iet raadgevingen, die B. ei W. hebben ont- vangen is van het bestuur der inidden- standsvereeniging ..Handelsbelang", het welk adviseert het ter beschikking te stellen rQor het informatiebureau voor het Vreem delingenverkeer. omdat juist dit y er keer voor Middelburg ueu der voornaamste bron nen van inkomsten is Inrtussohen is het ldkaal afgestaan gedurende de Kerstdagen voor tentoonstellingszaal voor een expositie van pluimvee en konijnen en ook daarvoor zeer geschikt gebleken. Ook is en- reeds een aanvrage voor een raadskelder en ook een voor een bergplaats Van een handel in verf- en behang ingeko men. Mat belangstelling wordt afgewacht welke bestemming ten slotte dit deel van het alom bekende raadhuis zal krijgen! De Utrechtsche raadskelder komt er. Er kan worden begonnen. Tijdens de behandeling van de voordracht van Burg. en Weth. van Utrecht tot het inrichten van een raadskelder in de gewel ven onder hot stadhuis, is in den Raad reeds twijfel uitgesproken oveT de mogelijk heid, dat Gedeputeerde Staten dit raadsbe sluit zouden goedkeuren. En toen de Raad besloten had tot het inrichten van den Raadskelder. hoorde men algemeen de ver wachting uit spreken, dat Gedeputeerden wel een onoverkomelijk struikelblok zouden blijken te zijn. Deze profeten hebben ongelijk gekregen. Want het college van Gedeputeerde Sta ten heeft naar wij vernemen het be sluit van den Raad goedgekeurd. Zoo staat dus thans niets meer aan de inrichting van den raadskelder in den weg. Ook op grond van den drankwet kan geen bezwaar worden gemaakt, tegen de inrich ting, want B. en W. hebben er zioh van te voren van verzekerd, dat de te maken loka liteiten voldoen aan dl? bepalingen van de Drankwet. Het door den Raad gevoteerde erediet is goedgekeurd. Ex-gouverneur Fruytier wordt hoofd Mutaties bij de Arbeidsinspectie, van het elfde district. Wegens verdere doorvoering van de Ar beidswet zal er binnenkort uitbreiding wor den gegeven aan het personeel bij den Cen- tralen Diens) der Arbeidsinspectie be 's-Gra- venhage. De heer G. W. J. van Sierenberg de Boer, die vroeger reeds op het Centraal Bureau «Ier Arbeidsinspectie werkzaam was en nu hoofdinspecteur is te Dordrecht, zal naar het Centraal Bureau worden overgeplaatst. Hij wordt in Dordrecht opgevolgd door den hoofdinspecteur C. Donker uit Maastricht, I die op zijn beurt wordt vervangen door den hoofdinspecteur J. H. J. Huygens uit den Haag. De hierdoor te den Haag vrijkomende functie van hoofd van het 11de district der Arbeidsinspectie zal worden aanvaard door den heer ir. L. A. Fruytier, oud-gouverneur van Curasao, wiens benoeming ook binnen kort te verwachten is. Wordt Wieringermeer één gemeente? Na de drooglegging. Naar de Telegraaf verneemt is binnen niet langen tijd tfe verwachten de indiening van een wetsontwerp betreffende de gemeente lijke indeeling van de einde vara dit jaar of begin van het volgende jaar droogvallende Wieringermeer. Het voornemen is, voor het geheels gebied van omstreeks 20.000 hectaren één gemeente te vormen. Thans is de Wieringermeer voor- loopig ingedeeld bij de gemeenten Medem- hlik, Wieringen, Winkel en Barsingerhorn. Voor een goede organisatie van de nieuwe gemeente van den beginne af aan is het noodig dat de definitieve indeeling zeer spoe dig plaats heeft. Veel zal in deze te vormen uitgestrekte gemeente, grooter nog dan de Haarlemmermeer, dadelijk georganiseerd moeten worden, zqoals inrichting der admi nistratie. regeling van den woningbouw, ge zondheidszorg. politieregelingenstiditing De opvolger van Mr. Hannes in d« Tweede Kamer. 'Als opvolger van het thans overleden lid van de Tweede Kamer. mr. G. W. Hannes, komt op de betreffende lijst in den Kiee- kring Leeuwarden voor de heer H de Boer te Leeuwarden. Do heer de Boer is lid vun den gemeente raad van Leeuwarden en lid van de Pro vinciale Htaten van Friesland. De heer do Boer was vroeger verscheidene jaren werkzaam bij 't openbaar anderwijs te Leeuwarden. Daarna werd hij propagandist der S.D. A.P. en was hij voorzitter van de afdeeling Leeuwarden van die partij. Ook is hij nog ge^nimen tijd redacteur ge weest -van het nu opgeheven Friesch Volks blad. Thans iR de heer de Boer nog voorzit ter van het Federatiebestuur van de S.D. A.P. in Leeuwarden. SPORT EN WEDSTRIJDEN. KORFBAL. Zondag luidt het programma: Nederl. Korf. Bond. Ter Gouw I—O.8.C.R. II, 2 uur. Rotterd. Korfb. Bond. Ter Gouw II—Spangen II, 11 uur. GEMENGDE BERICHTEN. Moeilijke arrestatie te Utrecht. De Ut rechtsche politie heeft op Nieuw jaarsdag een moeilijke arrestatie te verrich ten gehad. Een 36-jarig Rotterdammer, die bij het Leger des Heils onderdak fliad ge vonden. moest nog drie dagen hechtenis uit zitten en men besloot -hiermede zoo spoecjjg mogelijk een begin te maken. Om zeven uur 's morgens schelden een paar agenten bij het 'Heilsleger aan. doch toen zij op een der slaapzalen den man dachten te arresteeren, bleek dat deze zich achter tafels en ledi kanten had verscholen. Het was zelfs niet mogelijk de slaapzaal binnen te dringen. Een dor agenten beklom daarop een ladder om den man ten minste door een der ramen te observeeren, maar dit stond hem zóó slecht aan. dat hij begon te tieren en 'als een be zetene over de zaal rende. Ten slotte gooide hij een handvol kalk tegen het raampje, zoodat verder inkijken was uitgesloten. De geneeskundige dienst werd nu gewaarschuwd evenals de brandweer Nadat de politie eerst nog een andere ruit had ingesllagen. hetgeen een regen van projectielen ten gevolge had, heeft de brandweer den Rotterdammer met vier stralen bespoten. Dit .stortbad noopte hem zijn toevlucht op de W. C. te zoeken. Ook hier verdedigde hij rich hardnekkig, totdat hij door het water eveneens van deze schuilplaats wterd verdreven. Men heeft hem eindelijk overgebracht naar de psychiatrisch-neurologische kliniek vim prof. Bounian. Nader is gebleken, dat de man eenigen tijd geleden uit een krank zinnigengesticht is ontsnapt, zoodat waar schijnlijk de angst opnieuw in een dergelijke inrichtrngV' worden opgesloten niet vreemd is aanzijn verzet. De Statendam in aanvaring. Heti stoomschip „Statendam", van de Hollakd-Ainerika Lijn, en Ihet Engelsche stoomschip Fraraoonia. van de Cunard Lijn, die beide een pleirierreis van New-York naai West-lndië maken, zijn bij het binnen komen van de haven van Havana met el kaar in aanvaring geweest. De schépen heb ben beide schade gekregen, doch zijn zee waardig. Van hef s.s. Franconia werd de achterburg weggeslagen-. Beide schepen (kondqn hun reis voortzetten. Een moordaanslag te Utrecht. Een juffrouw met een bierllesch op het hoofd geslagen, waarna de dader haar trachtte te worgen. Door tijdig toegeschoten hulp is hij hierin ver hinderd. De dader gegrepen, het slachtoffer niet ernstig verwond. Gistermiddag kreeg een juffrouw in de Teelingstraat te Utrecht bezoek van een haar bekenden Duitscher. Terwijl zij kalm zaten te praten, heeft de bezoeker de vrouw met een bierflesch een hevige» klap op het hoofd toegebracht, welke zoo ernstig aankwam, dat de juffrouw in elkaar zakte en in zeer erge mate bloedde, zelfs de gordijnen van de kamer waren er mee bespat. Volgens hare verklaring heeft de man haar toen willen worgen. Door haar hulpgeschrei is hij daar in verhinderd geworden, doordat voorbij gangers, afkomende op dit roepen om hulp, de deur geopend hebben. De dader is toen blootshoofd en met zijn jas over den arm het huis ontvlucht in de richting van de Ganzenmarkt. Ken der voorbijgangers heeft onmiddellijk db politie van het hoofdbureau aan d« Gan zenmarkt gewaarschuwd, een ander achter volgde den dader, die de Minnebroederstraat was ingerend. In de Minpebroederatraat was het juist erg stil. de achtervolger schreeuwde voortdurend den vluoliteling aan te houden, doch eerst aan het einde dezer straat hoeft oen ander persoon den dader gegrepen. Beide burgers hebben toen den man naar het hoofdbureau vaxv;f>oJitie over gebracht. De dader, wiens handen vol bloed zaten, 'is daar terstond onderzocht, dóch bleek slechts een klein zakmes te hebben, dat bovendien geen sporen van bloed ver toonde. De dader is opgesloten. Do juffrouw, die vol met bloedvlekken zat, heeft trouwens in een voorloopig ver hoor bevestigd, dat d«. verwondingen zijn toegebracht met een bierfleach. Zij is per auto van den geneeskundigen dienst naar de rijksklinieken overgebrachthaar ver wondingen bleken van niet al te ernstigen aard te zijn. Een dolle koe. Straatmaker op de horens genomen. Gisteren is een dolle koe uit een weide te Hïllegeraherg gebroken. In de Juliana van Stolberglaan trachtte de 19-jarige straatmo- ker S. L. Vierhuyzen, die daar juist aan het work was, liet dier tot staan te brengen. De koe rukte zich los en nam den jongen op de liorens. V. werd over een hekje in een tuin geslingerd en na het hek te hebben vernield zoodat het dier weer bij zijn slachtoffer kon komen, nam de V. opnieuw op de horens Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn Ide gevolgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. STADSNIEUWS. In een achtertuin smeet zij linar alttW., neer en zij begon te stooten. Inspecteur van politie de Vries wist na groote moeite het dier aan een hek te hinden, waar een agent van politie het dolle dier neerschoot. Vierhuyzen is met ernstige .'wonden aan gelaat en lichaam, en met inwendige kneu- zingen in het ziekenhuis opgenomen. Moordaanslag te Apeldoorn. Een man door een vriend van zi De gearresteerde verdachte «ntkend. Op Oudejaarsavónd heeft zich legen !1 uur op den Vakweg te Apeldoorn cap drama afgespeeld, waarbij achter de schermen een vrouw een belangrijke rol speelde. De 39-jarige J. Behreurs hield verblijf in het logement van den heer M. Kramer, Vak- weg 3. Eenige weken geleden vestigde zich in het logement van G. Ticheler, Vakweg 15, dat slechts eenige perceelen van het eerstge noemde logement verwijderd fis. zijn gewezen huisvrouw, hekend onder den naam „Sien- tje", van wie J. Schreure sedert drie jaar gescheiden was. Zij leefde thans samen niet den 36-jarigen R. Stufken. Oudejaarsavond zaten de logeergasten van het logement Kramer gezellig bijeen, om de jaarwisseling af te wachten, meldt de Ort. Omstreeks 11 uur begaf Bchreurs zich even naar huiten Ternauwernood had hij de deur achter zich gesloten, of hij opende die weder en de andere logeergasten zagen hem in de deuropening staan Hij riep: ,.Ze stoken mij dood" en zakte onder liet uitroepen van dien kreet in elkaar. De logeergasten snel den toe en droegen hem naar binnen. De eigenaar van het logement waarschuwde dc politie, die vrijwel onmiddellijk tejr plaatse was. Een UMiitfmB ontboden geneesheer constateerde, ifat Sdhreurs een diepe steek in het onderlijf was toegebracht, vermoede lijk met Wn lang n*es. Hoe groot en diep deze wonde was. blijkt wel hieruit, dat de ingewanden naar buiten traden. Per zieken auto werd hij naar het gemeentelijk zieken huis vervoerd. Tijdens het vervoer kreeg hij even heit bewustzijn en noemde als den da der R. Stufken, die in den Vakweg «p no. 15 verblijf hield niet zijn gewezen vrouw. I)e bediende van het logement Kramer, de heer A. Bekkers, was onmiddellijk na den moordaanslag naar huiten gesneld en zag een man, die zich «nel verwijdende en Zich begaf naar perceel 15. Aangezien de straatr verlichting dnar veel te wenschen overlaat, heersohte er echter een zoodanige duister nis, dat hij geen beschrijving van dien per soon kon geven. Het eenige feit, dat hij kon eonstateeren, was. d«t hij dien persoon het bewuste perceel zag'binnengraan. Een en ander was voor de politie voldoen de reden om zich naar het peroeel no. 15 te hegeven, waar ze inderdaad den man vond, die door den verslagene als de dader was aangeduid. Hij werd gearresteerd en door den commissaris van politie aan een streng verhoor onderworpen. Hij ontkende ten stel ligste. iets met den moordaanslag uitstaande te hebben. Een nies of ander wapen werd niet tpp hem bevonden. Het onderzoek duurt echter voort. De t opstand van den gewonde is hopeloos. Gistermorgen had tie correspondent van de ,.,Crt nog een onderhoud met de -vroe gere vrouw van den verslagene. Zij bleek raiet bijzonder ondar den indruk van het ge beurde te zijn. zelfs liet zij zich nog ontval- Jen..hoe cerdeT hij kapot is, hoe liever het mij is." Tn de laatste jaren is de verslagene reeds driemaal aangevallen en door messen ver wond, telkens door personen, die zich met zijn vroegere vrouw inlieten. Programma van heden. Hilversum 6.01 Dinennuziek. 7.15 Onderwijsfonds v. d. Binnenvaart. 8.01 Hollandsch strijkkwartet. 9.00 Concert (Stafmuziek 5e R. MlU) M- loop tot 12 uur Ensemble Lismonde uit het Carlton Hotel te A'dam. Huizen 5.00 Concert. K R.O. 6.30 Landbouwpraatje. 7.00 Cursus in schriftverbetering. V P R.O. Concert en sprekers. OOST-INDIë. De moord op den gezaghebber kap. de Quant in Z.O. Borneo. Uit het onderzoek naar den moord op kapt. de Quant is gebleken dat Hadji Doerasit uit kampong Maroentoe, van wien door kap. de Quant een drijvend gevonden tongkawang- tam (vaartuig) in beslag was genomen en dqor bet Negeri-bestuur genummerd, in de meening verkeerde dat zijn vaartuig door de Negri was opgevorderdhij vroeg daar over kapt de Quant opheldering, waardoor een woordenwisseling ontstond. Plotseling haalde Hadji Doerasit een steekwapen te voorschijn en bracht den kapitein verschei dene steken toe; deze stortte in do rivir. Een werkman,meegekomen met de motor boot, schoot de„ er dood. Diens zoon maakte amok. waarom ook hij moest wor den neergelegd. Volgens geruchten zou Hadji Doerasit een der pniigHmas (krijgsoversten) zijn, be trokken bij het verzet van Poeroek Tjahoe. Hij was een «eer oud man. Kap. db Quant stond als een streng ge zaghebber bekend. Het gebeurde heeft onder de bevofking geen onrust gewekt. GOUDA, 3 Jan. 1930. Gemeenteraadsvergaderingen. •De Burgemeester heeft het v lornemen dte begrootingsvergaderirig te houden op Maandag 6 Januari a.s., des n.m. 2 en b uur, Woensdag 8 Januari des n.m. 8 uur, Donderdag 9 Januari des n.m. 2 en 3 uur en Vrgdag 10 Januari des n.m. 8 uit en zoo noodigx Maandag 18 Januari a.s, des n.m. 2 en 8 uur. Aankooi^woonhuis IJssellaan 65. In de vergadering van 30 September j.l. besloot de Raad, ter voldoening aan een d *r voorwaarden, waaronder het kazernege bouw door h«t rijk aan de ge meente zou worden teruggegeven, ingevolge welke voorwaarde de gemeente verplicht was' e°n woning beschikbaar te stellen voor den met de bewaking van het nieuw te bonwen ma gazijn van militaire goederen belasten per soon, tot aankoop van het woonhuis IJssel laan 12. De door den eigenaar van dat ptr- oeel gestelde termijn was te kort om de ge vraagde accoordbevir.ding van den betrek ken minister te kunnen afwachten; aange zien de woning voor het beoogde doel vol doende. en de koopsom billijk was, stelden B. en W. den aankoop daarvan voor. Even wel berichtte de minister van Defensie oy schrijven van 21 October j.l., dat het ge kochte perceel ongeschikt was bevonden, in hoofdzaak omdat het geen voldoende uit zicht op het te bewaken perceel gaf. In verband hiermede moest dus naar een ander perceel worden uitgezien. Het oog is thans gevallen op het pand IJssellaan 65, kadastraal bekend in sectie A no. 4046, eigendom van H. Luitjes, alhier, die zich bereid heeft verklaard zijp eigendom ami de gemeente te verkoopen voor een som van 4500. Voornoemde minister heeft bij schrijven van 18 December j.l. desgevraagd aan B. en W. medegedeeld, dat dit perceel Vodr wachterswoning geschikt is, mits op den zolder twee eenvoudige slaapkamertjes worden gemaakt, voorzien van de noodige dakramèn, zulks volgens aanwijzing en ten genoegen van den Eerst-aanwezeid Inge nieur te 's-Gravenhage. De kosten daarvan zullen ongeveer 200.bedragen. B. en W. stellen den Raad voor dit oec- ceel thans aan te koopen. De koopsom en de op den koop vallend-* kosten zullen door het bedrijf Marktwezen moeten worden voldaan. Beheersverordeningen bedrijven. B. en W. schrijven aan den Raad: Met betrekking tot de verordening op het beheer (financieel) der bedrijven -van Ge meentewerken en Brandweer, der Lichtfa brieken, van -het Marktwezen en van het Slachthuis, vastgesteld in Uwe vergadering van 23 Januari, 13 Februari en 14 Mei 1928, zijn namens de Gedeputeerde Staten dezer prvincie eenige wensc-hen kenbaar gemaakt welke de bevordering van de uniformiteit tusschen de beheersverordeningen der ge- lyeepte lied rij ven beoogen. Om aan deze wenschen tegemoet te komen zullen in genoemde verordeningen eenige wijzigingen moeten worden aangebracht, welke bijna uitsluitend van administratie ve heteekenis zijn. Sleohts een enkele op merking heeft betrekking op een bepaling omtrent de reserveering en de bestemming van de eventueCle bedrijfswinsten. Wij zijn van meening, dat aan de wen schen kan worden tegemoetgekomen voor zooveel zij de eerstbedoelde wijzigingen be treffen. Voor de reserveering en de bestem ming der bedrijfswinsten geven wij voor keur aan de gebruikelijke jaarlijksche vast stelling boven de gevraagde regeling, waar bij dit in de verordening meer zou worden vastgelegd en beperkt. In verband met de wijzigingen, welke bij ons geen bezwaren ontmoeten, zullen tevens eenige kleine veranderingen moeten worden aangebracht in de Instructie van den Boek houder van Gemeentewerken en in de ver ordening op de Brandweer, resp. vastgesteld bij raadsbesluiten van 23 Januari'1928'en van 14 Juli 1914. Hinderwet. Verdaging der beslissing op een verzoek Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zij verdaagd hebben de beslis sing op het verzoek ingediend door J. M. -Borsje, in behandeling genomen den 19en November 1929, waarbij vergunning wordt gtjvraagd tot het uitbreiden der meubelfa briek en het plaatsen daarin van totaal 31 electromotoren met een gezamenlijk vermo gen van 137 P.K. in het perceel Vest no. J5, kadastraal bekend in gemeente Gouda 'Sectie D no. 2146, 1334, 2155, 1735, 1736, 1737, 2837, 2838, 2649, 2650, 2653, 2151, 2152 2153, 2651. 2652 en 2150, overwegende, dat de besliaing op dit verzoek niet kan worden gen om'ra binnen den termijn, bepaald in art. 8, eerste '.id, der Hinderwet, op grond dat het onderzo' k ter plaatse nog niet beëindigd is. Commissie van advies Landbouwuitvoerwet. Bij Kon. besluit van 30 December zijr. benoemd: tot lid en voorzitter Van de commissie van advies, bedoeld in art. 2 der Landbouw uitvoerwet 1929, dr. L. G. Kortenhorst te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalen tot leden: J. J. C. Ament te Roermond, J. A. Geluk te's-Gravenhage en U. Kooistra te Iyeeuwarden, respectievelijk ondervoorzit ter, secretaris en lid van het dageiijksch be stuur van den Algemeenen Nederlandsehen Zuivel'bond; J. M. Wagenaar Hummelinck te 's-G'u- venhage en G. J. Blink te Noordwijk, respec tievelijk lid en secretaris van het bestuur der Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, en A. van Wijnen te Gouda, voorzitter van den Bond van Kaasproducentn. Als advjiseerende leden zijn aan de com missie toegevoegd: dr. A. J. Swaving, in specteur van het zulvehvezen en mr. D. G. Hpitzen, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken en landbouw. Prina Pauweveer. in den Schouwburg. In den Nieuwen Schouwburg had giste renavond de reeds lang aangekondigde kinderoperette „Prins Pauweveer plaats. De zaal was tot in alle rangen gevuld met een publiek, jong en oud, dat reeds met welwillende nieuwsgierigheid het begin verbeidde. Prins Pauweveer, de tekst is van onze hsgaafde stadgenoote, Mevr. Cramer— Schaap, behandelt in een drietal bedrijven het gebeuren van den jeugdigen Prins I'auweveer, die ijdel en verwend, omrirgd van zijn vele lakeien zich zelf schromelijk beklaagt en niets liever wil dan aan zijn luimen gjehoor geven. Bij het opgaan van 't scherm zien we in een smaakvol aangekleed tooneel, dc negenjarige prins in zijn bed zichzelf diep beklagen, en alle mogelijke verzinsels ma ken om niet mede te behoeven met oen te houderusledevaart. Zoodra de Hofstoet zorf- der héfli vertrokken is, gaat hj gehoor geven aan de plannen van zijn lijf lakei en roept de beate kleermakers op oni een nieuw gewaad voor hem te maken. Een alleraar digste groep jeugdige kleef makertjes komt daarna fleurig en kwiek by hem, om de maat te nemen van zijn nieuw te yiaker. kleed Maar aangezien de stof ontbreekt, wordt, wéér op aanraden van dë lakei de koningsmantel verknipt. En hiermede be ginnen de moeiiykheden voor den ydelen, coquetten Prins. Wy zien nu verder hoe hü door den ko ning als straf voor dit ernstig vergryp wordt gestuurd naar de keuker om als koksjongen boete to doen. Maar eerst zien wy nog hoe de Prins, ouJe sprokkelaarsters van zich aistoot en zyra toestemming weigert om in het Prinselyk Park te mogen sprokke'en. En zyn wandaden worden nog vermeerderd, doordat hy de schoolkinderen toestaat op het ys, hetgeen nog veel te zwak is, to'-b maar te gaan schaatsenryden. Het 2e bedryf brengt ons naar de ge heimen van de keukert. Een leuke groen kleine koksmaatjes, die, nu de kok vin huis is, vry spel hebben, halen hun hart oi< aan ravotten en andere kwajongensstre ken. Bepaald kostelyk was dat vrye, onge dwongen spel van die kleine, leuke kerel tjes. De verbazing is groot als dc kok eon nieuwe leerling meebrengt en nog wel een die van alle werkzaamheden bang is. Aardige momenten .-pelen zich dan ook ai en zeer zeker is het dit bedryf dat aan het geheel zyn sprankelende bekoring geeft. liet 2e bedryf eindigt met een helden daad van den zich verbeterenden Prins. Een meisje dat door het ija gezakt is, komt hy te hulp, hy redt haar, zonder zich zelf te sparen. Dan volgt het 3e bedrijf, dit speelt weer in het Koninklijk Paleis, waar de koning er. koningin treurig gestemd zyn door de afwe zigheid van -hunnen zoon, die juist dien dag verjaart. Maar hoe groot is hun «eugde als zy hooren dat alles wat Prins Pauweveer misdeed, geschiedde door inblazing van dm lyflakei. En als hen dan verteld wordt dat de Prins een meisje heeft gered en de redder gehuldigd zal worden, dan is er groo te dankbaarheid in hun hart en zy beslui ten den Prins weer by zich te roepen. Een groote taart wordt binnengebracht, eri de kleine koksmaatjes dansen een vreug dedans om den Prins, die hun kameraad is geweest. De muziek by dit gegeven is van den heer Jac. Jansen uit Alkmaar. De melodiën zyn eenvoudig en liggen makkeiyk ir. 't ge hoor, zy zyn meest eenstemmig. En kele malen werden aan de jongens stemmen moeilijke eischen gesteld^ wat de ligging betrof, maar gelukkig werkte een groepje dames achter de schermen dapper mee om dit- euvel te bezweren. De illusie van kinderzang werd hierdoor wel ietwat verstoord, trouwens het wks zeer hinderlyk dat de zangeressen van uit de zaal zicht baar waren. De orkestratie maakte son:.? de intonatie tor de zangstem Vry lastig. Wjj denken aan de solo van Dr. Likkepot, dde daardoor hopeloos mislukte. Het best beviel ons het snyderslied, dat melodieus en pittig van rhytme werd vertolkt. Ook het kcortje van de oude vrouwtjes cn van de schoolkin deren werd lief weergegeven. Maar de echte Schwung kwam pas in de keuken. Die koks maatjes zongen en sprongen met een vuur dat het byna aanstekelyk werkte. Van de solisten willen wy de voornaamste, Prins Pauweveer noemen. Aanvankedijk was het prinsje wat schuchter en klonk haar, overigens wel lief stemmetje, wat '.wakjes. Maar gaandeweg kwam zy beter op dreef, voorad ook toen zy wat meer naar voren kwam te staan. Na Wet 2e bedryf kreeg zy mooie bloemen. Dan krygt een extra pluim die allerleuk ste koksjongen Pindo. Met een vryheid, waar menigeen naar zou hunkeren, gooide hy zyn leuke kwinkslagen de zaal in. De overige solisten, de koning en de ko ningin, de reeds genoemde Dr. Likkeoot, de vleierige lyflakei, de kok en kleine Mien- tje droegen hun beste krachten by tot een welslagen van 't geheel. Alléén deze opmerking, wat was de ko ning leelyk gegrimeerd, en waarom had hy zulk piekerig haar, en dan zijn k.eedij, geen wonder dat hy spyt hacl van zyn mooie jas. Het orkest, bestaande uit strykers van Symphonia, onder aanvoering van den con certmeester de hear J. Jager, en versterkt met een enkele bezetting fciaztr? van het irted. Orkest en vnn het Rosi '.onrie-Orkest, weerde zich dapper, was een enkele maal J>y het begeleiden van een solostem iets te sterk, maar verkreeg het succes wat het .verdiende. Een extra woord van lef voor den diri gent de heer J. L. A. Cuperus, voor de kranige wijze waarop hij het geheel leidde en alle moeiiykheden omzeilde, is hier zeker op zyn plaats. Af en toe was het verband tusschen koor en orkest lichtelijk verstoord en rammelde het even, maar 't geheel liep zonder ongelukken at. Ds. Cramer heeft zeer zeker een zware taak gehad met de regie van dit werk. Wat het wil zeggen om die kleine peuters dit allemaal by te brengen, kunnen alleen zy getuigen, die het by eigen ervaring hebbe 1. Ons compliment daarom voor 'de aard ge vlotte regie. Ook de beide dames die de dans der koksjongens instudeerden verdie nen genoemd te worden. Het was alleraar- De décors waren zeer smaakvol evenals de allerliefste costuumpjes onder leiding van een stadgenoote vervaardigd. Het ge heel was een allerleukste opvoering, waqr- by niet alleen de kinderen op hi t toorn el, maar ook die in de zaal kostelyk meeleef den. Aan 't eind bracht Mevr. PrinceSchim v. d. Loeff, by ontstentenis van tien Voor zitter, de heer C. J. M. Kroon, namens ue Goudsche vacantiekolonie hulde ?n da:.k voor alle moeite en zorgen die gegeven zyn voor het slagen van het geheel. De aohrijfater en de componist die even als de Dirigent en de Concertmeester ten tooneele, moesten verschynen, werden mooie souvenirs en bloemen aangeboden. Ongetwyfeld zal ook de tweede oovoering op 9 Januari voor een uitverkochte Schouw burg gaan. Reeds vanaf morgenochtend 10 uur zal men ten huize van Mevrouw Soeters, Cra- bethstraat 8 toegangskaarten voor de 2e opvoering, welke op Januari plaats heeft, kunnen bekomen. Het zal aanbeveling verdienen zich voor \1 tydig van kaarten te voorzien, daar de toe loop ongetwyfeld groot zal zyn. Het Comité, dat de opvoeringen van deze leuke operette voorbereide, ondervond groo te medewerking van vele ingezet men. Zoo werd de betimmering, noodig voor de ver schillende décors, welwillend aangeboden door de N,V. v.h. Zanen en Verstoep, werd do aankleeding en de beschildering van de décors verzorgd door de firma P. de Jong, de mooie bloemen en planten beschikbaar gestald door den heer G. Moleman. De jeugdige debutanten werden allen door den heer W. Slont onthaald op Fyffes bananen, de heer J. Reneman tracieerde de jeugd op Sluys biscuits en chocolade. Open brief aan de N.V. Philips Radio te Eindhoven. De heer J. de Raadt heeft zich met een open brief gewend tot dé N.V. Philips Radioafbrieken te Eindhoven. Deze open brief luidt als volgt: Op Oudejaarsavond heb ik Uwe nieuw'- jaarsiwensch in origineelen vorm ontvangen, die ook wat uitvoering betreft niyn byzon- dere aandacht had. Daar ge hiermede van het zakelijke standpunt overgegaan zyt op het gemoede- lyke acht ik my geroepen ook eenige ge dachten van niyn zyde U kenbaar te maken. Uw gelukwensch in woordea: was voor mU een schrille tegenstelling met Uw daden en te meer waar ik verneem, dat deze ge lukwensch aan alle rediohandederen werl toegezonden. In veTband gebracht met de huidige ver houding waarin de radiohandel in Neder land tegenover N.V. Philips Radio staat, wordt Uw gelukwensch byna een bespot ting, althans voor velen. Moet ik er U op wyzen, dat velen zich ir. hun bstaan zien bedreigd door de hooge eischen, die U stelt ten opzichte van het verkenen van licenties? Moet ik er U op wijzen, dat het gansi-he lnnd als 't ware „raast"? Moet ik er U op wyeen, dat uit den nood geboren, de eene actie na de andere uit den grond opryst om zich te weer te stel1 on tegen de verstrekkende eischen van Phi lips? Moet ik er U op wy®en, dat het pene proces na het andere het land in opschud ding brengt en er gee»n blad verschynt waarin niet over Philjps licenties wordt gesproken Weet gy njet, dat het reeds zoo ver is gekomen, dat de medewerking van den Mi nister is ingeroepen? Heeft men ooit in Nederland gehoord van zulke dingen als thans geschieden7 En hebt gy het dan over Uw hart kun nen verkrijgen aan den Nederlandschen radiohandel een gelukwensch te z'-nden? Wilt gy met den Nederlandschen radio handel den spot dry ven? Nog heb ik mjjn copié voor de bladen ingehouden, nog heb ik het uiterste be proefd om den vrede te bewaren, omdat my'n by-bel my voorschryft „Indien het mo gelijk is, zoo veel in U is, houd vrede met alle menschen", doch indien het niét meer mogelyk is mymeheeren zoo staan er rare dingen te gebeuren, die gy niet zult heb ben verwacht. Tegenover de Goliaths met rpndas, spies en schild staan er ook in den tegenwoordi- gen tyd nog Davids met een slinger en een steen, waartegen Goliath zich te pletter loopt. (Lees 1 Sam. 17). De radiohandel, dien gij blijkens het eer ste licentiecontract hebt willen knechten, neen erger tot slaven hebt willen maken, zal nooit zich onderwerpen. Wy iaten ons onze vryheid, waar we met minder dan de Koningin by de gratie Gods koningin is, by de gratie Gods radiohandelaren zjjh, niet ontnemen en zullen niet dulden, dat er een staat in de staat komt. In dezen hebben wij het recht van God en van de staat der Nederlanden aan onze zyde. Indien ik in gemoede Uw nieuwjaars- wensch als ernstig moet nemen zoo heb ik een wedefwensch voor U: God geve, dat in dit nieuwe jaar Uw oogen geopend mogen worden voor Uw hoogmoedswaanzin en verregaande aanma tiging, opdat het U duidelijk wtude, dal alleen dan Gods zegen op 't werk kan in gewacht worden zoo men hem erkent, als de Hoogste Macht in Hemel en op aarde, voor Zyn ordinantiën buigt, rechte wegen bewandelt, den naast* liefheeft als zichze!- ven en weet op een zekeren tyd aller knech ten knecht te zyn. Indien deze wensch in vervuiling zal gaan zoo zal zich ondergeteekende, die steeds een lans heeft gebroken voor Uw lampenfabrikaat en gaarne getuige is van Uw voorspoed, zich ten zeerste verblyder. Hoogachtend Uw afnemer, Goudsche radio-industrie G. DE RAADT. Thé dansant in „Ons Genoegen". Zondagmiddag 5 Januari is er in de Soc. „Ons Genoegen" wederom Thé dansant uitsluitend voor leden der Sócieteit, hunne dames en vreemdelingen. Aanvang be 3 vur. Dans mor gen door Annie Palm (Mevr. Rutgers). Op I de eerste Zondagmorgenbyeenkom d. der Atdeeling Gouda van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in het Nieuwe ja ir zal de solo-danseres Annie Palm uit Den Haag optreden. Zy genoot haar opleiding aan de Mohr-Macciachmi-school te Ziirich, vi aar zy na twee jaar het diploma voor rybhmisch dansen verwierf. AI3 leerares aan deze school verbonden, trad zy ver scheidene malen in Zwitserland met succes op. Daarna heeft zy een jaar in Rusland gewerkt. Tegenwoordig leidt zy een school voor rythmische gymnastiek in Den Haag. 15 millioen voor woningbouw. Uitvoering der woningwet. De minister van Arbeid, Handel en Ny- verheid heeft aan de gemeentebesturen een ciroufiaire gezonden, waarin wordt mede gedeeld dat het in het voornemen der re geering ligt, om, wanneer de Ryksbegroo- ting voor het dienstjaar 1980 by de wet za' zyn vastgesteld, voor dat jaar voor woning wetvoorschotten een l edrag van 15.000.000 beschikbaar te stellen en voorts een be drag van ƒ80.000' voor het verleenen van jaarlyksche bydragen tot dekking van 50 9c vara het op de exploitatie der voor krotopruiming gebouwde woningen te Hj- den tekort. De bepalingen terzake opgenomen in de aanschrijvingen van den minister aan h gemeentebesturen van 17 Maart 1926. 9 Juni 1926, 31 Maart 1927 en 12 Maart 1928 zullen ook voor- het jaar 1930 gelden. Aanvragen tot toekenning van voor schotten en of bydragen kunnen inmiddels by het Departement worden ingezonden. Tevens deelt' de minister mede dat de proeven met het verleenen van bydragen voor krotopruiming en voor verbetering van woningen ten plattelande, waarop 's ministers aanschryvingen van 25 Juli 1927 en 7 Juni 1928 betrekking hadden, in 1930 zullen worden voortgezet, en dat In, dat jaar ook de mogelykheid blyft bestaan van het verkrygen van voorschotten tot het verleenen van gelden onder verband van tweede hypotheek. Electro-Technisch ingenieur. De heer J. Neeter chef-monteur van de gemeentelijke lichtfabrieken alhier, is te Berlijn geslaagd voor het examen ëleccro- technisch ingenieur. Diefstal van een klokje. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een wekkerklokje uit een kioek aan d# Goudkade. Een onderzoek wordt in gesteld. Een aanrijding. Gistermorgen 8i uur heeft op de Hooge Sohielandsche Zeedijk, ter hoogte van den Watertoren., een aanrijding p&aate feehad tussciien een personenauto en een vracht auto. Beide wagens passeerden gelijktijdig een andere auto van tegenover elkander ge legen richting, met het gevolg dat ze tegen elkaar botsten. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De auto's Werden beiden zwaar beschadigd. De kraanwagen van den heer Hulleman heeft ze opgehaald. De oorzaak ligt in den stormwind die het hooren van geluddsignalen onmogelijk'maak te, terwijl ook het uitricht min of meer be lemmerd werd. Het verkeer was ongeveer 10 minuten gestremd. Nooit meer Oorlog Federatie. Expositie anti-oorlog-schilderijen. Het bestuur van de plaatselijke afd. der Nooit meer Oorlog Federatie heeft in over leg met enkele belangstellenden plannen ge* vormd, ook in Gouda de interessante expo sitie van anti-oorlögsschilderijen van den kunstschilder Willem van Schaik te laten houden, welke thans een tournee door ons land maakt. Het ligt in de bedoeling de expositie even tueel te houden in de laatste5 helft van de maand FebruariVoor de organisatie hier van zal een Comité worden opgericht, ver dere bijzonderheden zullen binnenkort nader worden aangekondigd. Wat doet m'n vrouw van 2 tot 5 uur. Woensdag 8 Jan. zal als 6de abonnements voorstelling in den Schouwburg ten tooneele warden gebracht door het Nieuw Ned. Too neel: „Wat doet m'n vrouw van 2 tot 5?" Blijspel in 8 heelden door Ladislaw Fodor, regie Louis Saalborn. De hoofdrollen worden vervuld door Mag- da Janseens, Louis Saalborn en Jac. Reule. Gevestigden en vertrokkenen. Gevestigden J. B. A. van dexSprong van Bergen op Zoom naar Karnemelksloot 16; W. Kooh, leerl.verpl., van Amsterdam Nassaukade 146 hs, naar Krugerlaan 130; M. A. Vlok, van Utrecht, Mozartlaan 16, naar Boelekade 205; A. loeru fabr.axb., van Leiden, Kruisstraat 11, naar Tollenstraat 85; G. H. Rohner, ass.huish., van Utrecht, Poortstraat 16, naar Krugerlaan 130; H. C. J. Kok, tuinderakn., van de Lier, A77, naar Kattensingel 19; E. Snuverink, religieuBe van Purmeread, Emmakade 4, uaar Gr. Flo- rkweg 77; J. Verboom wed. Krijgamaj^, van Rotterdam, v. d. Duijustraat 17b, naar Gi. v. Bloisstraat 77, J. Muurling, koopm., van Reeuwijk, Zwarteweg 672j, naar Groenendaal 76; J. A. Reijerkerk, fabr.arb., vara Moor drecht, E. E. 37, naar Wachtelstraat 14, J. Kalkman, schipper, van Gouderak, a. b. „Moeite", naar aan boord, J. F. van Do^ len, l.w., vara Reeuwijk, Zwarteweg 701, naar 4e Kade 71, M. H. Bruis, religieuse, van Horst, Meterik, naar Gr. Florisweg 79; D. A. C. Gelijns, stuurman, van Singapore, naar» Turfmarkt 35; H. Dielin, beeldhou wer, van Muhlhausen in Th. (Dl.), naar Pr. Hendrikstraat 51; A. B. Lotz, dienst- node, van Bern (Dl.), naar Ooethavea 31; 1'. W. Riiuonis wed. H. van Meerten, van Maassluis, Noordvliet 50, naar IJssellaan 167b; A. Moleuaar, van Woerden, Utrecht- solie straatweg 30, naar Gr. Florisweg 77, C. M. 'Hagenaars, met. draaier, van Hil versum, Merelstraat 84, naar Gr. v. Blois- straat 82, S. C. Bosmttn, vau Hilversum, Merelstraat 84, naar Gr. van Bloisstraat 82; F. J. Boahamer, filiaalhouder, van Dor drecht, Ant. Camerlingstraat 8, naar Tol lenstraat 117, G. M. J. v. d. Spek, van Al phen a. ,d. Rijn, Ringdijk 4, naar Spoorweg straat 35; A. van den Berg, bakker, van Bergambacht C17, naar K. Tiendeweg 15, H. G. van Pol, religieuse, van Oudewater B219, naar Gr. Florisweg 77; A. v. d. Kind wed. H. van Leeuwen, van Amsterdam, Re- guliersbreestr. 19, uaar Gr. Florisweg 77; M. J. Rijnaarts^vaS^TLeiden, Stille Rijn 12, naar Zoutmanrihaat 66P. den Hertog, bedr. leider, van 'i/üravenüage, Ahornstraa? 10, naar Wijdstrsat 16, A. Balouioras, van De venter, Grootfcuigerstraat 53, naar Turfmarkt 111; J. E. G. W. Gamtsau, vau Rotter dam, West Kïutekgde 81b, naar Kleiweg 87 H. Lukkien, varenefcez., van Waddinxveen OIQ, uaar Komijnsteeg46; N. en Th. M. van Ochte», dienetb., van JBeead, Acquoy 26b, naar van BevernmgWfltwr 38, F. Th. Jorink, van Raalte, Stationsstraat A50, naar de la Reijlaan 10; F. H. van Keulen, werkman N.S., van Utrecht, Aardbeistraat 8, naar Karnemelksloot 124, A. M. Oppelaar, van Waddinxveen A266, naar Keizerstraat 76; M. Brouwer de Koning, dienstbode, van Haastrecht, 013, naar Crabethstraat 49, N. Speelman, arts, van Leiden, Marienpoelstr. 13, naar Crabethstraat 11 P. Maunaert, étaleur, van Rotterdam, Goudsche Singel 207a, naar Winterdijk 1; J. C. Boer, landarb. van Waddinxveen, F362, naar Goudkade 13; W. H. v. d. IJssei, dienstbode, van Reeu wijk, Stein 725e, naar Willens 22; A. van Heteren, van Rotterdam, Hang 45b, naar Goudkade 6; A. A. Vreeswijk, l.w.„ van Rot terdam, Hang 45b, naar Goudkade 6; G. J. T. Heijning, scheik.ing., van Modjokerto, naar Burg. Martemssingel 43; J. den Outer, strijkster, van Oversohie, Burg. Bosstraat 14, naar Zoutmanstraat 54; C. van Zwienen geh. m. T. v. d. Heiden, van Ouderkerk a.d. IJssei, C157, naar A. <fe Vischmarkt 98; P Beumker, religieuse, van Purmereud, Em makade 4, naar Gr. Florisweg 77; M. H. V. Idsinga gelt. in. G. H. A Mis, van Utrecht, J. v. Oidertbarneveltlaan 5, naar Bleekers- singel 1J. Muurling, waziger, van Schoon hoven, Haven 77, naar'Groenendaal 76; P. Westerwaal, van Schoonhoven, Halve Maan 9, naar Hoefsteeg 18, A. A. E. Piersma, on derwijzeres, van Berkenwoude, Wijk B30, nijar Crabethstraat 18, G. Wilhelm, dienst bode, van 's-Gravenhage, Kaapstraat 234, naaj Krugerlaan 14, A. A. van Dam, dienst bode, van Delft, Binnenwrioot 34, naar Cra bethstraat 69; c. IA,. Pieters, «ienatbodet, van Rotterdam, Roohussenstraat 267a, naar Krugerlaan 87, L. vara Oa, arb., van Waar- üenburg A49, naar Heerenstraat 83, H. N. E. van Os, dienstbode, van Waardenburg A49, naar Heerenstraat 66G. A. van Mar ren, eleetricien, van Schiedam, R'dijk 45e, naar v. Middelantstr. 10; A. Verweij, dienst bode, van Reeuwijk, Sluipwijk 497, naar v. Beverninghlaan 19; A. v. Gelder, van Rotterdam, Haags olie Veer 13a, naar Oostr haven 31P. M. Holthuijsen, molkbez., van Haastrecht, D54, naar F. W. Redtzstraat 4. Vertrokkenen J. de Bruijn, van Krugerlaan 130, naar Rottesrdem, Lisohstr. 18a J. C. G. Kaptein, van Krugerlaan 177, naar Amsterdam, Veeteelt-sfraat 6; H. Hallo, van Hoogstraat 13, naar Utrecht, Busk en Huetstraat 6; H. J. M. Mourits, van Ne. VeersUl 1, naar Reeuwijk, Rouden burg H. Geukes, van Kuiperstraat 20, naar Monster; M. F. Bosman, van Weettoaven 57, naar Heerlen (L.), Vorstenatraat 4; A. H. A. van Escto, van F. W. Rritzstraafc 29, naar Lonnéker, Heijtstraat 78; H. P. vun Stave ren. van Vondelstranf 5, naar Reeuwijk, Twaalfmorgfen 597, A. M. Ernste, van Kei zerstraat 25, naar Schoonhoven, Lange Wijd- straat 17; P. Boer, Gröeneweg 59, naar Bergambacht E62, P. de Vries, van Steijn- kade 34, naar Ouderkerk aan de IJssei, Dorpsstraat C. de Mooij, van Tollenstraat 75, naar Reeuwijk, Zwarteweg 172jP. Gril lenberger, van Krngerlaan 45, na*r Sterk- rade (Dl.)A. Waltere, van Krugerlaan 4, naar Mollen (Dl.); N. de Boer, van Turf markt 22, naar Eist, Stationsstraat A601; D. Negrijn, van Gr. Florisweg 7, naar Reeu wijk, Achter Willens; A. Wevers, van Kar nemelksloot 34, naar Utrecht,, Curacaostraat ISabisT. H. Wiilemstein, van Karneimelk- sloot 68, naar Rotterdam, Dijkstraat 54G. Feijt, van Oosthaven 52, naar Woerden, Plantsoen 1; N. van Vliet, van Fluweelen singel 60, naar Ouderkerk aan de IJssei A246. A| «tids- 4 Jan. 2 uur Soc. „Vredefeest" Stichtings-, vergadering Goudiiche Eierveiling. 6 Jan. 3 uur Soc. „Ons Genoegen" Thé Dansant. 6 Jan. 2 en 8 uur, 8 Jan. 8 uur. 9 Jan. 2 en 8 uur en 10 Jan. 8 uur Gemeenteraads vergaderingen. 8 Jan. 8 uur en 22 Januari 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus EJI.B.O. 8 Jan. 8 uur Nretnre Schouwburg Abonne>- mnetsvoorstelKhg „Wat doet m'n Vrouw van 2 tot 6 UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. In de Maandag gehouden Raadsverga dering werden goedgekeurd de beriuitcn tot aangaan van een geldleening ad. 1900 gld Mej. Roelfsema bericht de aanneming barer benoeming nis onderw^jzores. Een dankbetuiging is ingekomen van den heer Gelyns voor toegekende gratificatie. Het gemeentebestuur van Gouda heeft afwyzenid beschikt op het verzoek tot vrh'- stelling van betaling van tolgeld uav de Haastrechtsche brug. De heer Vleggeert heeft bedankt voor lid van de commissie van toezicht op het lager onderwys. MacMging wordt verleend tot het aan gaan vim een gemeenschappelyke regeling i.z. geneeskundig schooltoezicht. Nu Gede puteerde Staten het kesluij van den Ruad ter vernietiging hebben besloten de ge vraagde medewerking tot bouw van een 4e lokaal to verleenen. Aan de commissie voor weg era brug wordt een bydrage verleend van twee en een halven cent per inwoner ,tot verbete ring van de wegen in de Krimpenerwaard. Op verzoek van het comité van burge meesters en secretarissen in de kantons Hoorn etc. wordt hesloten adhaesie te be tuigen aan het door hen ingezonden adres aan de Tweede Kamer S.G. en den Mini's ter van Onderwys. Benoemd worden als leden van het Burg. Armbestuur J. van de Vlist Sr. en M. van Herk Lzn. en als lid der commissie van toezicht l.o. F. E. van der Vlies. REEUWIJK. Gemeenteraad. Openbare raadsvergadering op Woensdag 30 December 1929, des namiddags 1*6 uur. Voorzitter: L. J. Lucasse, burgemeester. ^fwezig met kennisgeving wegens ziekte de heer W. de Jong. Na eenige mededeelingen werden notulen gelezen. Op deze werd aanmerkingen ge maakt,, aangezien enkele leden van oordeel waren dat de redactie voor zoover het ging over de benoeming van een secretaris-boek houder, niet juist was. Na eenige discussie werd gestemd en werden deze goedgekeurd met 6 tegen 4 stemmen. Voorstel B. en W. een overeenkomst aan te gaan met de heer J. Plak, wonende aan de Laixdyk inzake aansluiting aan het elec- trisch net, werd met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. om aan de tochtbrug verlichting aan te brengen werd aangevuld met verlichting noodbruggetjes aan de Nieuwbroekscheweg, werd aange nomen. De kosten van het yken van meters werd teruggebracht van 2.50 tot 1.(art. 17 der electricteitsverordening). Besloten werd een overeenkomst aan te gaan met den heer Hoogendyk voor huur grindhoop aan de Zwarteweg by Gouda. Ook werd gunstig beschikt op het verzoek schrift van F. J. Schry vershof e.a. om "uit- breiding straatverlichting op het Reeuwyk- sche dorp: 1 lamp op Kaagjesland en 1 by de R. K. Kerk. Het voorstel van B. en W. de verlichting op de 's-Gravenbroeksche weg te verbeteren werd aangenomen. Besloten werd een lamp te plaatsen by de woning van den heer M. Nieburg Mz., een idem by den heer C. Kalshoven, een idem by den heer J. J. Brauns, een idem by den heer A. van den Berg, een idem by de Vieresjesbrug en een in de Vinkebuurt. Verder zal een lamp ge plaatst worden by het pakhuis van de Fa. Kapteyn op de straatweg en een op de Vreestersdyk. De heer J. van R0011 heeft bedankt als lid van de commissie van advies en ver dedigde zyn houding, en gaf als reden van zyn bedanken op dat hy tegen steunverle ning was. Volgens spr. moet ieder die steun noodig heeft zich wenden tot het Burger- lyk Armbestuur. Op dien grond achtte hy het minder gewenscht lid van deze com missie te blyven. Daarop volgden nog eenige discussies. By stemming, herstemming en loting werd nu gekozen de heer O. Teekens. Ook dit Raadslid wenschte te bedanken, maar op dandrang van eenige raadsleden nam Z. E.A. zyn benoeming aan. Voorstel B. en W. raadsbesluit te nemen waarin twee borgen voor den boekhouder by het bouw bedrijf, den heer G. B. van Leeuwen, met naam te noemen, werd aangenomen. Deze zyn de heeren G. N. P. van Leeuwen en J. Moons. Het salaris van de schoonmaaksters van ëe Openbare Lagere Scholen A. en B. werd gebracht op 200. Aan den heer P. Stigter werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als onder- wyzer aan school B. Ook werd besloten eervol ontslag te verleenen aan den heer E. Verbeek als opzichter van de Algemeene Begraafplaats wegens vertrek uit de ge meente en daarvoor sollicitanten op te roe- pen. In de vorige vergadering werd aan het Groene Kruis een subsidie toegestaan van 300.waaraan als voorwaarde was ver bonden dat het Groene Kruis <le wykzuster een pensioen zou versAffen. De heer Reer bracht fit by de rondvraag weder te sprake en deelde mede dat by on derzoek bleek dat de premies veel te hoog waren by de verzekering-maatschappyen. Voor een pensioen op 60-jarige leeftyd moest betaald worden een bedrag van 155 per jaar voor elke 100.pensioen en op 65-jarigen leeftyd een premie van 71.— per jaar voor iedere 100. Besloten werd nu de toegestane 300.— te plaatsen op rente, zoodat op 60-jarigen leeftyd de wykzuster een pensioen gegeven zal worden van 300.— per jaar. By over- lyden van de wykzuster vervalt dit geld weder aan de Gemeente. De heer Schouten klaagde dat het in de Zwarte weg zoo'n ondrageiyke toestand was Volgens spr. was by verordening be paald dat ieder te bouwen huis een beerput moest hébben en ny bïaêk dat de Gemeente opzichter daar niet op lette, zoodat ver schillende huizen zooieta niet hadden. Het gevolg was nu dat alle uitwerpselen in het water werden geloosd, hetgeen een ondra- geiyke lucht verspreidde, hetgeen in den zomer onhoudbaar zal worden. Op aandrang van de leden, hetgeen door B. en W. werd overgenomen, werd nu be sloten den Gemeente-opzichter met den meestenl aandrang te verzoeken rapport over deze zaak uit te brengei). Verder kwam ter sprake de boeken van de vorige secre- taris-boekhoudar van het Burg. Armbesttiur. Er werd bestoten qen commissie te be noemen die deze boeken zal nazien. Deze commissie bestaat uit de heeren W. Schou ten, J. C. Hagen, J. Reer, J. van Roon en S. v. Ryn. Tot slot deelde de Voorzitter mede dat was ingekomen een schry ven van den Geref. Bond met verzoek op Zondag de cffé's en winkels te sluiten, te verbieden het visschen venten enz. Adhaesie werd betuigd door de Ned. Herv. Kerken te Sluipwyk en Reeu- wyk en de Geref. Kerk. Verder de Anti- Rev. party en de Christ. Hist, party en de Staatk. Gref. party. Op de volgende ver gadering zal dit verzoek behandeld worden. Daarna sluiting. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden, 3 Jan. Aangevoerd 60 partijen. Pry- zen le kw. m. r.m. 53>—5$ 2e kw. m. r.m. 4852*6; zonder r.m. 4952. Handel matig. DRAADLOOZE DIENST. Diefstal van poststukken. MAASTRICHT. 3 Jon. Voor eenlgt 1 tyd hebben de heerera v. d. Bilt en Cramer eea aanklacht ingediend wtgen? diefstal van poststukken en' si'ïftnding v..n he-, ram'j's- geheim tegeif den (tr Bulten, anibtenaar by de P.T.T., die destyds secretaris van de Soc. Dem. Volksparty was. Hy werd erva.i beschuldigd brieven in handen te hebben ge speeld van den voorzitter van deh Scc. Dem. Volksparty. De Ambt. heeft nadat hy mededeeling ^van het voornemen voor een aanklacht in te dienen had gekregen, zich aanvankelyk tot den directeur gewend en had zedf om een onderzoek verzocht. De zaak is en door de poster yen en door de justitie onderzocht. De beschuldigingfc.i konden niet bewezen wofden, ook vap schen ding van het ambtsgeheim bleek geen spra ke te zyn. In een schry ven dat. de Dir.-Generaal aan den heer Bulten zond, wordt medegedeeld, dat deze aangelegenheid geen verdere ge volgen voor den beschuldigde zal hebben en dat de zaak nu geheel is afgedaan. De prijs van 10.000 van de Haagsche Post» De telefonische verbinding met Indië. De door de Haags^e Po3t uitgeloofde prijs vén f 10 000 die volgen» aan wijzing van den Raad van Bestuur vsn het Kon Inst, van Ingenieurs het meest hebben bijgedragen aan 't tot «tand komen van een geregelde telefonische gemeens chap met In dië. is dezer dagen toegewezen. In de eeT6to plaats werd f 1000 afgezonderd ter nage dachtenis van Dr. Ir. C. J. de Gnoot.. als bijdrage voor het voor hem op te richten gedenk toeken. Verder werd f 1000 toegewezen aan de volgende personen, wegens hun werkzaam heden bij den Teehn. dienst der Posterijen, Telegrafie «p Telefonie in Nederland: Dr. Ir. N. Kooman, Ir. H. B. Roeensteyn, Tr. bij den Technlachen dienst van den -Telegr. en Telefoondienst in Ned.-Indië; Ir. G. F. v. Dissel, Ir. W. F. Eindhoven en Ir. A. de Haaf. Wegens hunne werkzaamheden bij het Radio-laboratorium van de firma Philips te Eindhoven Dr. G. Holst, Dr. B. v. d. Pol en Ir. J, J. Lumen. WISSELKOERSEN. 2 Jan. Jan. Officieel. Londen 12.09* 12.08* Berlyra 59.20 69.15*6 Parys 9.76*6 9.75*4 Brussel 34.68 Mi 34.63 Zwitserland 18.15 48.09*6 Weenen 34.95 34.92*6 Kopenjiagen 66.45 66.42*6 Stockholm 36 75 Oslo 66.45 66.42*6 New-York 2.47w/« - 2.47"/, Van een opleving der affaire op de Am- sterdamsehe bfeurs was heden niet veel te bemerken. Daarbij was de stemming vrijwel in alle hoeken eenigszins gedeprimeerd, zoo dat de inarkt heden een lusteloos beeld vormde. Margarine Unies begonnen 10 pet. bene den de vorige koeree» doch herstelden zich tot 320, waarna slechts weinig variatie meer plaats vond. Calvé Delft kwameh beneden 150. De accoustiekaandeelen zagen iets van hun koers ontgaan. Philipeaandeelenver keerden in reactie. Van Berkels daalden tot onder 160. Aku'a zakten tot 110 pet. terug. Koninklijken maakten een gunstige uitzon dering,en de stemihing was hier vast-. Het fonds kwam boven 400. RADIO-TELEGRAFISCH WF-BRBRRK H't Verwachting. Meeat krachtige, meest zuid-westelyke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt met regenbuien en tydelyke opklaringen. Iets zachter de snachts. Later iets kouder. ADVERTENTIEN. Ondergeteekende betuigt, met weder- keerigen heilwensch, hartelijk dank voor de gelukwensch en bij de jaars- wisseling ontvangen, GAARLANDT. GOUDA, 3 Januari 1930. 10

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1