G EN jster 3 KOOP 11111111 'ijdstraat zijn ionfatriek )UDA. HANDS! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag 6 Janauri 1930 88* Jaargang No. 17968 I en BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen n. e FEUILLETON. U op dit Blad A -aal 49 d. ENG end ILAAR Zn. 20 I er-Utrecht indeniagnildtlaB 12 oir TELS Gouda. 40 IRARON 8 Gouda BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 14 Staten. Het sanctievraagstuk. ingevolge het ken vanaf uur TELEF 313 - van III (Wórdt vervolgd). Markt 17. nweg 1, lek Turfmarkt. L.V.Ug- -jznds- omdat l No- met voor De 3 blad dedt. 54 bureau Goudsche 8; DEN HEUVEL an daal. Tal. 437 VE 184. lADELS SS «AS IK N NOTEN nerk Sleutels) oop|a*. ourreerand. I. zen, wier schip binnengekomen is en die pas hun gage ontvangen hebben. Matrozen, die in dat staduum veikeeren, hebben in den regel een paar glaasjes te veel op en doen gekke dingen. O„ dat zal pradhtig gaan. Tot ziens dan, kolonel. De Haagsche conferentie. De belangen der Oost-Europeesche De slavin van het zwijgen. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. In de hall wachtte Berrington hem op en vroeg wat hij nu weer van plan was. Om te beginnen ga ik terug naar de Yard. Daarna moet ik een paar brieven schrijven en ga ik dineeren. 41a dat gebeurd is ,dan vlei ik me met mijn pijp in een ge in akkelijken stoel en zet mijn hersens aan Duitsche overeenstemming te dezer zake was bereikt, maar dat bericht was voorba rig en onjuist. Wèl schijnt vooraf diploma tiek overleg tusschen beide landen plaats te hebben gehad en het contact tusschen de Franschen en Duitschers in Den Haag kan er nu misschien toe bijdragen een oplossing te yinden, die ©enerzijds Frankrijk gerust stelt, aan den anderen kant van Duitsch- iand, dat ook met zijn nationalisten reke ning heeft te houden, geen pndragelyke ver nederingen vergt. De Engelschen voelen blijkbaar niet veel voor de sancties, die b.v. zouden kunnen be staan in het opnieuw bezetten van West- Duitsch gebied, omdat het Youngplan van zijn politieke karakter is beroofd en een commercieele aangelegenheid is geworden. Maar wellicht vindt men een geschikte ar bitrage-procedure; in Den Haag zijn ook veel juristen aanwezig en hun spitsvondig heid is misschien in staat een geschikte’; uitweg te vinden. Er is reeds sprake van de instelling eener bepaalde instantie, die met goedvinden van Duitschland heeft uit te maken, wat er dient te gebeuren, wanneer laatstgenoemd land in financieel opzicht in verzuim mocht zijn. Voorloopig heeft men echter nog met geruchten te doen ea alle beschouwingen dienaangaande dragen uit den aard der zaak een speculatief ka rakter. Beter is het dan ook maar rustig de daden der Haagsche conferentie af ie wachten. Prinses Juliana. Neemt haar intrek weer in w’t Waerle”. Prinses Juliana, die zooala reeds vermeld voornemens is, de lustrumfeesten van de vereeniging voor vrouwelijke studenten te Leiden bij te wonen, welke 27, 28 en 29 Ja nuari worden gehouden, zal gedurende deze dagen weer haar intrek nemen in de villa »’t> Waerle” te Katwijk aan Zee. Wijziging Zuiderzeesteunwet. Het toegezegde wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Zuiderzeesteunwet. Evenals zijn ambtsvoorganger, is de mi nister van Waterstaat van meening, ook al stelt hij voorop, dat de Zuiderzeesteunwet een goeden grondslag geeft voor het doei, waarvoor zij in het leven werd geroepen, dat die wet op eenige punten herziening be hoeft. Intussohen heeft de ervaring geleerd, dat bij de belanghebbenden nog steeds hooge verwaahtingen bestaan omtrent hetgeen de Zuiderzeesteunwet zal brengen. tegemoetkomingen ten behoeve van op leiding van belanghebbendeii of hun kinde ren «u intusschen in de wet noch wat de groote der tegemoetkomingen betreft, noch voor wat den aard der opleidingen betreft, ook maar eenigeimate beperkt. Het zijn slechts normen van doelmatig heid en redelijkheid, welke bij deze tege moetkomingen beperking opleggen. In ver band hiermede zij aangeteekend, dat tege moetkomingen, welke per kind van belang hebbende gedurende meerdere jaren„ uitga ven vorderen van f 800 per jaar, niet tot de uitzonderingen behooren. Dan kunnen moeten. Afgeaproken, antwoordde Berrington verheugd. Ik zal wat eerder naar Wands- worift gaan en probeeren mijn vriend Mack lin te spreken te krijgen. Ik zal om elf uur tegenover het huis op Audley Place, onder boomen rijn en op u wachten. Ik was 4in plan mij als matroos te vermommen.. Hm, geen slecht idee, meende Field. We zullen ons voordoen ah. een paar matro- (iOHISCHE COURANT. Het was bij tienen toen Berrington op de plaats van de afspraak verscheen, uitste kend vermomd als matroos. Hij kon geen liaht ontdekken in de villa aan den over kant. De surveilleeerende politde-agent keek achterdochtig naar de gestalte, die zioh met onzekere bewegingen op een bank zette. Zeg ereie vrind, zëi hij op scherpen toon, wat voer jij hier uit? Marcheer op! Berrington kwam moeilijk overeind en keek in het sohijnsell van de lantaarn, die do agent in de hand hield. Hij was trotsch op zijn vermomming, hij scheen er wel heel „edit” uit te zien, dat zijn oude vriend hem niet herkende. Het is in orde, Maoklin, zei hij op ge ruststellenden toon. Ik ben kolonel Ber rington. Ik zie er wel een beetje anders uit als toen ik in dat kamp aan de Dardanellen probeerde binnen te komen, nadat ik op verkenning was uitgeweest. Weet je nog, toen jij op wacht stond? Maar toen heb ik je ook gefopt, net als nu. En of, meneer, zei Macklin met een bewonderende klank in zijn stem. En mag ik ook vragen welk spel de kolonel van mijn oude regiment nu gaat spellen? We zullen de bijzondenhedefn voorloo pig geheim moeten houden,. Mecklih, ant woordde Berrington. Beschouw me op Vooral het rijtuig, waarin prinses Marie José, prinses Astrid, prins Umberto en prins Karei zich bevonden, was ’t middel punt der onbedwingbare toejuichingen van het publiek en de bekoorlijke, in het wit gekleede, bruid en kroonprins Umberto, die de kolonelsuniform droeg, lieten hun dank baarheid voor dit welkom op duidelijke wijze blijken. Op het Quirinaal werden de Belgische gasten door de Italiaansche regeering met Mussolini aan het hoofd ontvangen. In den middag heeft koning Albert kran sen neergelegd op het graf van den onbe kenden soldaat en in het Pantheon, waar zich de graven van het geslacht Savoye be vinden. De koning van Bulgarije en prins Cyril zyn te Rome aangekomen. Zij werden op het station begroet door den koning en den kroonprins van Italië met hun gevolg, den gouverneur van Rome en het personeel van het Bulgaarsche gezantschap. het werk. Als het heelemaal donker is, ben ik van --in3 gaan en te probeeren iets meer gewaar te worden I van den verlamden man. die blijkbaar een prachtige auto tot zijn beschikking heeft. De volgend® acte van Wandsworth, kolonel. ik dienst heb. Prachtig verklaarde Berrington. Hoe laat kom je hier terug? Mecklin berekende dat hij over een uur klaar was met zijn ronde dus tegen elf uur. het oogenblik als je meerdere en geef me de De brigadier bleef om dezen tijd van den ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsl per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschi ‘Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. geerd worden? Reeds Zaterdag hebben deze kwesties een punt van bespreking uitgemaakt en is het mogelijk, dat een zekere geprikkeld- heid een uitweg zoekt. De regeeringen te I Praag en Boekarest, schijnen haar gedele- 8 geerden op het hart te hebben ged’ukc Oostenrijk diens schulden niet kwijt te ij schelden; te Weenen schijnt echter de op- I vatting te bestaan, dat beide genoemde lan den niets meer hebben te eischen. Boven- dien vreezen de Oost-Europeesche staten, dat hun belangen door de groote mogend- heden te onbeteekenend zullen worden ge- I acht, zoodat deze het plan-Young mis schien zelfs onder dak zullen trachten te brengen, zonder dat den kleinen staten vol doening is geschonken. Ook ducht men, dat Hongarije in verband met de bekende optantenkwestie blyk zal geven van een hardnekkigheid, die den conferentieduu aanmerkelijk kan verlengen. Zooèls men dus ziet, zijn er nog al enkele .moeilijkhg- .den’ te verwachten. groote staten aangaat, is het vraagstuk van de internationale bank; op de zetelkwestie zal men wellicht van zekere zijd'* opnieuw terug komen. Bekend is, dat België nog al tijd eenige hoop koestert, dat de bank voor de herstelbetalingen niet in Bazel, doch h. Brussel zal worden gevestigd. De kans ech ter, dat de Belgen hun zin zullen krijgen, is niet groot en evenmin neemt men aan, dat met de wenschen van Genève, de Vol' kenbondsstad, rekening zal worden gehou den. Tenslotte, is er nog het sanctievraagstuk, de kwestie, welke strafmaatregelen tegen over Duitschland moeten worden genomen wanneer dat land op een kwaden dag op de onzalige gedachte mocht komen zijn be talingen stop te zetten. Fransch wantrou wen speelt hierbij een groote rol: de natio nalisten in Frankrijk, die de vervroegde ontruiming als iets ontzettend beschouwen, zouden nauwkeurig de sancties willen zien aangeduid, waarmee een onwillig Duitschr iand getroffen zou kunnen worden. Met deze wenschen moet Tardieu, de minister president en leider van de Fransche afvaar diging, wel meer of minder rekening hou den. Er heeft verluid, dat reeds een Fransch- ...Niet de liefde, die ons betoond wordt, is de koesterende gloed van ons leven, doch de liefde die wij zelf betoonen. Die ontwikkelt in ons inwendige warmte, zonder welke ons bestaan koud en vreug deloos is. Op de Haagsche slotconferentie, die Vrij dag is begonnen en welker taakshet is de kwesties, die op de bijeenkomst in 1929 nog niet bevredigd werden geregeld, op te los sen, zal nog wel af <n toe een moeilijkheid overwonnen moeten worden. De Oost-Euro peesche vraagstukken dragen een vrij nete lig karakter. De veneden jaar gedupeerden zyn naar Öeze conferentie getrokken met bepaalde verwachtingen. Zullen deze in vervulling gaan of tQullen de belangen der Oost-Europeesche Staten opnieuw gene- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. BELGI& De Belgische Koninklijke familie in Italië aangekomen. Prinses Marie José geestdriftig s ontvangen. j De Italiaansche Koninklijke trein met de Belgische Koninklijk^ j^Jtiilie is om 17.50 bp- Italiaansbh’ ^föWff^ied aangekomen. Het publiek juichte tijdens het oponthoud in het station Chiasso levendig den Belgi schen Koning en Prinses Marie José toe. Zaterdag is de Italiaansche Koninklyke trein om 19 uur te Milaan aangekomen. De vorstelijke gasten stapten uit hun wager, om de hulde m ontvangst te nemen van den prefect. Om 19.15 is de trein naar Rome vertrokken, en aldaar om 9.58 na een goede reis aangekomen. Kroonprins Umberto was rijn bruid en haar ouders reeds een eind'weegs tegemoet gereisd en had op het station Trastievere eveneens in den trein plaats genomen. Een hartelijke begroeting tusschbn bruid en bruidegom volgde; daarna werd de reis naar de hoofdstad voortgezet. Op het sta tion te Rome wachtte de gieheele Italiaan- sche koninklyke familie de gasten op. De eeuwige stad prijkte in schitterend zonnelicht en het plein voor het station, zoomede de straten, waarlangs de stoet zich zou' voortbewegen, vormden een schouw spel, dat men met recht vorstelijk mag noemen. En het welkom, dat de enorme memgte aan zijn aanstaande kroonprinses bereidde, was zoo hartelyk, als men het zich maar denken kan. name etterbacteriën betreft. Door deze reden vindt men bij de obductie van aan pa pe gaaien ziektb overleden dieren niet enkel de karakteristieke verschijnselen in de darmslymhuid, maai- ook etterhaarden in de longen en abcessen-In den lever. Daar bij komt, dat de meeste in gevangenschap levende papegaaien tuberculose hebben en daardoor verminderd weerstandsvermogen. De mogelykheid van besmetting van de papegaaien op do menseden is zoowel wat de tuberculose als de dqrm- en longziekte betreft, vastgesteld. Een veertig jaar gele den zijn in Frankrijk getallen van besmet ting met long- en- damfeffecties door ge ïmporteerde papegaaien voorgekomen en sinds lang is bekend, dat beten van pape gaaien zoowel zooi’ pynlyk zijn als langen tyd ter genezing vereischten. De door de geneesheeren steeds aanbevolen voorzich tigheid met papegaaien berust op deze fei ten. De psittakosis heeft bij de papegaaien een incubatietijdperk van 10 tot 14 dagen. TSJECHO-sto^AKIJE. De Papegaaiepziekte. Te Praag zijn vier gevallen van pape gaaienziekte geconstateerd. Een echtpaar verkeert in levensgevaar. De vogel, welke de ziekte heeft verspreid; is afkomstig van dezelfde zending als de papegaaien, die de epidemie in Duitschlana hebben veroor zaakt. mogelijk te maken op doelmatige en afdoen de wijze tegemoet te komen in alle gevallen, waarin het aanvaarden van een nieuw be drijf of werk zou worden belemmerd door moeilijkheden, welke zich zouden kunnen voordoen bij de liquidatie van het oude be drijf, mede in verband met waardevermin dering. Betreffende den aflossingstermijn, welken de wet op uiterlijk 10 jaar stelt, is meerma len gebleken, dat deze te kort is. Het aangeboden ontwerp beoogt de ün de praktijk gebleken bezwaren te ondervangen. Herhalingsoefeningen. Blijkens de binnenkort verschijnende Le gerorders zullen in 1930 voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen: van de lichtingen 1925 en 1927, a. van de regimenten infanterie (inbegrepen Gren. en Jagers) en b. de compagniën hospitaalsol daten, met uitzondering van de ziekenver plegers, de korporaals en soldaten 17 en de onderofficieren 24 dagen; van de lichtingen 1924 en 1927 van het regiment wielrijders, de regimenten onbe reden artillerie, liet regiment kustartillerie, het korps luchtdoelartillerie, het regiment genietroepen, de sohoolcompagnie torpedis- ten de schoolcompagnie van den motor- dienst en de compagnie intendance-troepen, avond in den regel op het bureau. Tegen dlven zou Field er ook zijn, dus had hij net mooi den tijd om op onderzoek uit te gaan, vond Berrington. Hij moest het er maar op wagen. Maar veel ontdekte hij niet. Het huis was gesloten, de blinden waren dicht, een tee- ken van leven kon hij niet bespeuren en hij begon zich ongerust te maken, dat de expeditie vruchteloos zou zijn en dat de vo gels gevlogen waren. Hij zette zich weer op de bank en na een poosje kwam een ande re matroos naast hem ritten. De man rookte een kort pijpje en na een luidruchtige be groeting, ging hij voort: Zooals ik wel verwacht had, ben ik geschaduwd. Maar ik heb ze bij den neus gehad en ben uit het huis, waar ik mij al tijd verkleed voor dergelijke expedities, ver dwenen zonder dat ze er erg in hebben ge had. Ze zoeken me nu in het westen van de stad. Ik ben bang dat het allemaal niets is, zei Berrington geprikkeld. vogels zijn gevlogen. Zoo, en wlie heeft u die waardevolle inlichtingen verschaft? Mijn oudovriend, de politie agent, wien ik u verteld heb. De villa is voor een paar dagen gesloten, dat heeft een van de dienstmeisjes aan een anderen agent geoogd Ik ben het huis al rond geweest en ik heb den indruk gekregen, dat er geen levende ziel m is. ^tan weI schijn zijn, meende Field. Wanheer zouden ze vertrokken zijn? BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De papegaaienziekte. Voorzichtig met lorre. Nadat al vier personen in Berlyn waren overleden aan’papegaaienziekte is nu ook iii het districtsziekenhuis te Bernburg in Anhalt een vrouw gestorven, wier gezin vier weken geleden uit Hamburg een ’pa pegaai had ontvangen. De vogel stierf vier dagen geleden. By de vrouw werd eerst een tweezydige longontsteking geconstateerd, die gevolgd werd door een algemeene ver giftiging van het geheele lichaam. Alle noodzakelyke maatregelen zyr. ge troffen om een verspreiding der ziekte te voorkomen. De papegaaienziekte of psittakosis be hoort tot de groep vogelinfecties, welke door darmbacteriën worden veroorzaakt, eerst moeheid veroorzaken en daarna de symptomen van diarrhee en longontsteking verwekken. Tot dusver is deze ziekte alleen geconstateerd bij papegaaien, kakatoes en aras. De ziekte wordt veroorzaakt door den Nocardschen bacil, tegen welks vermenig vuldiging en toxinevorming in het organis me nog geen middel is gevonden, het blijkbaar een symbiose van den eardschen bacil met andere bacillen, lammen toian als gevangene terug. Over zulk soort dingen kun je noodt vooruit voorspellingen doen. Drommels, riep Berrington. Ik zou dol graag met u meegaan. Ik heb in mijn leven heel wat gevaarlijke ondernemingen meege- maakt, waarbij met groote voorzichtigheid en beleid te werk moest worden gegaan en ik zou u misschien met mijn ervaring van dienst kunnen zijn. Zou het gaan„ inspec teur? Field monsterde het intelligent bruinge- brande gezicht en de heldere, raeiage oogen van den vrager. Het, zal mij veel genoegen doen, kolo nel, zei hij na een oogenblik zwijgen, als met mij meegaat, maar op één voorwaarde dat u mij beschouwt als den commandant van de expeditie. Een militaire onderneming is heel wat anders als het vervolgen van mis dadigers. Tegen 10 uur vertfek ik van de Yard, maar misschien ga ik dan nog niet, rechtstreeks naar Wandsworth. We hebben met een buitengewoon listige bende te doen en het is best mogelijk dat ik geschaduwd word. Daarom zal ik mij vermommen en rk zou graag willen, dat u dat ook deed. Dan kunnen we elkaar tegen elf uur ont- Traktor door bloktrein versplinterd Twee dooden. k Zaterdagmiddag 5 uur is een truktor met \olgwagen van de brouwerij ..Impériale”, uit Brussel, te Oude-God op den overweg Man de Militairebaan, op den bloktrein Ant werpenBrussel gebotst, die om i u. 53 het Centraalstation had verlaten. De traktor werd geheel versplinterd en schoot vervolgens in brand. De autobe stuurder, woonachtig te Anderlecht, en de hem vergezellende persoon werden zoo zwaar gewond dat zy spoedig overleden. De lijken werden naar het stationsgebouw te Oude-God overgebracht. ontplofte de essencebak en in een oogen blik gtond het wachthuisje, in we’ks onmid dellijke nabyheid het ongeluk gebeurde, in lichte laaie. De brandweer van Mortsel moest handelend optreden om het vuur van het houten gebouwtje te blusschen. VER. STATEN. Autobus door trein gegrepen. Zes dooden. In het noorden der Vereenigde Staten werd op een spoorwegovergang een auto bus door een trein gegrepen en verwoest. In de autobus bevonden zich 40 manne’yke en vrouwelyke studenten. Vijf studenten en de chauffeur van den auto werden gedood. Drie studenten en drie meisjes werden levensgevaarlijk gewond. FRANKRIJK. Een Fransche kruiser op de rotsen geloopen. De kruiser „Ergard Quinet”, die op weg was van Algiers naar Casablanca, is bij de Habibas-ailanden op de rotsen geloopen Het wat$r drong door een scheur van ver scheidene meters lengte het schip bhnen en spoedig stonden de machinekamers onder water. De bemanning is in veiligheid. inlichtingen die ik noodig heb. Ik heb je gisteren verteld dat ik veel belang stel in dat huis aan *den overkant. Heb je al iets ontdekt?* Niete dat de moeite waard is, kolonel, rapporteerde Macklin. Het schijnen behoor lijke menschen met een heeleboel geld, veel bezoek komt er tot nu toe niet. Het eenige opmerkelijke is, dat de oude heer vannacht tegen een uur of twee met de auto is uitge gaan en tegen vier uur terugkwam met een vriend, die een groote koffer bij zich had. Berrington liet niet blijken, dat deze mee- dedeeling hem bijzondere interesseerde. Het eenige watthij zei wasEn Vandaag? Niets bijzonders, meneer. ja, toch wel. Het binnenmeisje vertelde vanmorgen aan den agent, die hier dagdienst heeft, dat het huis tot Zaterdag gesloten wordt. Het lijkt wel of ze al weg zijn, het is overal don ker. Berrington vervolgde Ik zou dat wel eene willen onderzoe ken of zou ik last met de politie kunnen krijgen? Meteen van je kameraden bijvoor beeld? Nou meneer, dat kon best, zei Mack lin weifelend. Tk weet natuurlijk dat u niets verkeerds zult doen, maar u moet met den brigadier rekening houden. Een andere agent komt hier niet in de buurt aoolang slikte een krachterm in en ra naar Wandswortli Common te Ir, te probeeren iets meer *- man. het drama epeelf, in hebt natuurlijk al een et ander plan in uw hoofd? vroeg Berrington. - Dat heb ik niet, misschien krijg ik al leen maar een paar vage inlichtingen en ga dan weer naar huis. Het ie ook mogelijk «at ik tegen den morgen in het bewuste hu’a •en. Misschien kom ik zelfs wel met dien

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2