er OMSTREKEN EIM EVM IAPPEN, IT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN IECHT, MOERCAFELLE, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen r rterk, merk. ■RZEIL- EN FEUILLETON. Da Haagaoha conferentie. BERKENWOUDE. BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOI BERGAMBACHT, fUEUWERKERK, OUDERKERK, ÓUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 12 fl. f 21.-. Deze Den Haag. «lat Schnleder id< BUITENLANDSCH NIEUWS. Field’s kennissenkring breidt zich uit. ng van I groote litgaven ist in de mooie, volwasse- Wormolie Drogisten of Li ner van fELLA- tatroon, het in- n cijfer «enoei sommiss». Het verdrag van «mwaardalyke be- aardelijk moet in worden opgevat, een cijfer te noe- Sinds gisterochtend zijn de volgende vraagstukken behandeld: le. de opneming in het protocol van een volledige regeling der herstelbetalingen. Hierover is men het eens geworden. De ellendigste wezens zijn de knorre potten, die meenen dat niets deugdt, maar geen hand uitstken om het ver keerde te verhelpen. De slavin van. het zwijgen. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. HOOFDSTUK XV. Dé Radjah beet nog steeds ongeduldig en zenuwaehtig op zijn sigaar. Hij scheen op a een korte beraad- igedelegeerden uit- de Bulgaarsche re ft Bulgaarsche volk tfinitieve regeling kaal wil uitvoeren, j van het voorstel ?lijk is. Spr. noem- üddelde annuïteit pcs als ten naaste Xde bqtaling‘.!ca.pa- realiteit elk ver- üng met nik, dat tucht te eg met d«.pl teytfn. De balans van twee dagen. Parker Gilbert op het Binnenhof. Een Fransch memorandum. Een Bulgaarsche schuld. slechts bevestigen hetgeen reeds was gecon stateerd omtrent den algemeenen toestand van Bulgarije, en daaraan toevoegen, dat sinds de onderhall delingen te Parijs de fi- nancieele toestand zelfs slechter is gewor den, in 't byzonder wat betreft de hoeveel heid vreemde valuta in de Bulgaarsche Na tionale Bank. Bulgarije was verplicht reke ning te houden met de mogelijkheid! van een moratorium, indien de algemeen^ toestand niet verbeterde. Spot, wilde geen'bedrag noemen, maar er wel op wijzen, dat een be te ngSijke vermindering van de gevraagde som niet alleen wenschelytk* doch noodza kelijk was. Bulgarije zou moeten vasthou den aan art. 122 van het verdrag van Neuilly of een tekst, die overeenkomstige voorwaaiden bevatte. iLoucheur dankte Molloff, doch wees er op, dat hij geen cijfer «enoemd had tegen over dat der c<™— Neuilly voorziet in oi talingen en dit onvoo den meest absoluten i Spr. noodigde Moloff i men. Molloff heeft hierop slaging der Bulgaaracik eengezet, dat niet allee geering ,maax het gehe een uiteindelyke en die het teekent, ook i hetgeen by aanvaardi der commissie niet mo de vervolgens een g van 10 miliioen goudf by overeenkomende m citeit van Bulgarije* Loucheur heeft erop gewezen, dat dit be- drag 38 pct. Wdea WWmg wn P*rik heeft, en 20 pet beneden het later door de com missie voorgestelde blyft. Niettemin is er nu een aanbod, dat overwogen kan worden. Een kfleine commissie is daarna voor de bestudeering van het aanbod gevormd. Deze commissie zal Donderdagochtend te half elf met de Bulgaarsche delegatie ver gaderen en Donderdagnamaddag om half vier zal de geheele commissie weer bijeen komen ter bespreking van het rapport, haar door de beperkte commissie over te leggen. De hoop bestaat, dat men Donderdag met deze kwestie gereed zal komen. en bevat dus het m. angewezen middel Papeloosheid, over- •standen. Ofschoon hij vaak in zijn leven verrassen de situaties en onverwachte dramatische ge beurtenissen had meegemaakt, voelde Ber ington zich het eerste oogenblik vrijwel uit het veld geslagen. De heele zaak had iets van Oostersche fakirkunsten. Een moment geleden was de ruimte daarginds nog in die pe duisternis gehuld geweest en plotseling straalde alles in een warmen lichtschijn en vertoonde zich een'met overdadige luxe ge dekte soupertafel aan rijn verbijsterde oogen M bij het licht van Field’s tien staan, puren van A kostbaar Hen «gefon- lantaarn een kale tafel hadden i Berrington kon de warme kil dure vruchten en blbemen zien kristal en porcelein en tafelzilv»^ 2e. de datum van de betaling van de verschuldigde termijnen. Deze zaak is naar de deskundigen verwezen. 3e. de stabilisatie van de ryksmark. Hier over is men het eens geworden. 4e. de inwerkingtreding van het nieuwe plan. Dit punt is vervallen. 5e. het moratorium. a. de maatregelen, welke genomen moe ten worden vóór een moratorium. Deze zaak is naar de experts verwezen. b. de betaling van de achterstallige be dragen na het moratorium. Hierover zul len de Duitsche gedelegeerden het Rijkska- binet raadplegen. 6e. de Duitsch-Amerilcaansche overeen komst. Dit punt is geregeld. 7e. de kwestie van het negatief pand recht. Deze zaak is naar de juristen ver wezen. 8e. de storting der betalingen van de Duitsche spoorwegen. Dit punt is naar experts verwezen. 9e. de duur van de concessie. Dit punt is op bevredigende wyze geregeld. 10e. het recht om de tarieven te regelen. Naar de experts verwezen. 11e. De liquidatie van het verleden. Even eens verwezen. Er zyn dus thans reeds 4 vraagstukken geregeld. De overige zijn uitgesteld of ver wezen naar de experts. Men heeft, zoo is de indruik in de Fran- sche kringen, goed gewerkt, terwijl de Zooals reeds is gemeld, is Briand voor nemens Vrijdag te vertrekken, terwijl Tar- dieu en Loucheur hopen in staat te zijn den volgenden Dinsdag te vertrekken. Of dit mogelyk zal zyn hangt uit den aard af van het verder verloop der werkzaam heden. In de vergadering der commissie voor de niet-Dtiitsche herstelvraagstukken, die gis- ternamiddag is voortgezet, zyn, naar in een Engelsche persconferentie is meege deeld, voorstellen aan Bulgarije besproken, waarbij, de Bulgaarsche gedelegeerden Molloff en Bouroff tegenwoordig waren. Molloff uitte den wensch, dat alle vraag stukken, voortvloeiende uit het verdrag van Neuilly, geregeld zullen worden.. Hy ver wees voor wat betreft de vaststelling der annuïteiten naar de rede die Bouroff te Parijs en gisteren in den Haag gehouden waarin hy betoogd heeft, dat de voorge stelde sommen de Bulgaarsche betalings- capaciteit te boven gaan. (De gemiddelde annuïteit was in Parijs vastgesteld op 15 miliioen goudfrancs, welk bedrag tot 12% miliioen is verminderd). De Bulgaarsche de legatie heeft, naar Molloff betoogde, lang over de 'kwestie beraadslaagd en hij kon de politie te doen had. Berrington zag dé Radjah met een somber geziqht in de deur opening staan, terwijl hij met zijn gele tan den zenuwaohtig op een groote sigaar kauw de en de kolonel maakte gebruik wan de ge legenheid om den oosterling nauwkeurig op te nemen. Berrington, die Indië door en door kende, kon onmiddellijk uitmaken wat voor type de Radjah was. Hij zag er heelemaal niet als een Oostersch potentaat uit. Zijn huid was wel donker, maar toch niet meer ge kleurd dan die van menig Europeaan. Zijn donker haar was dichtgeplant en dik; zijn oogen waren diep donkerblauw en zijn klee- ren waren die van een man van die wereld. Met zijn opleiding in Eton en Oxford kon de Radjah heel goed voor een geboren En- gelschman doorgaan. Wat vo«r reputatie heeft hij eigenlijk? vroeg Benriflgton fluisterend aan den in specteur. Niet bijzonder gunstig, volgens de Indi sche specialiteiten van den Yard. Zij bewe ren, dat hij de ondeugden van het Oosten ®n het Westen heeft, zonder de deugden van een van beiden te bezitten. Liefhebber van zooveelste rangs variété’*, balletmeis jes, worstefl- en bokswedstrijden en derge lijke amusementen. Maar hij heeft den goe den, smaak om niet met zijn ondeugden te koop te loopen en onder de menschen van de groote wereld, met wie hij door zijn hoo- gen rang natuurlijk ook in aanraking komt, ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal f 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. staat de vraag of de Georgiër» inderdaad samengewerkt hebben met bekaide Beier- sche politici, de generaals Kress v. Kree- senstein en v. Lossow en den inmiddels overleden generaal Hoffmann, die een actfe vanuit een eventueel bevryd Georgië tegen het Sovjetbewind zou leiden. Vrijwel ieder der negen beklaagden heeft zyn éigen verdediger. Buitenlandsche zaken en andere autoriteiten zyn door waarne mers op de zitting vertegenwoordigd. Op de bank der beklaagden zitten o.a. de 42-jarige Georgiër Karoemidse, die thans in Bern woont en de 3O-jarige Georgiër SadatierajeviUe die preventief zit. By het verhoor van Karoemidse, die zyn verklaringen in de Russische taal aflegde, deelde deze o.a. mede, dart; hy sinds 1921, toen Georgië door sovjettroepen werd be zet, in Duitschland vertoefd, had, ornaat Duitschland het eerste land was, hetwelk Georgië erkende. Karoemidse beweerde, aat ocum.euer eerst niet wist, waarom het ging. Het pa pier met watermerk zou K. zelf by den drukker gebracht hebben. By de bespreking met generaal Hoffmann zou Karoemidse duidelijk gezegd hebbed, dat het geld moest dienen ter bestrijding van het bolsjewia- we in Rusland en het communisme in Duitschland. Het drukken zou in het bui-* tenland geschieden. Hy heeft 4000 mark ontvangen van prins Awalof en 6000 mark van anderen. Hij wist niet, dat Bell dit geld tegen tsjerwonjets-biljetten had ont vangen. Beklaagde Sadatiersjeville verklaarde, dat, Karoemidse hem enkele dagen voor Bells •- ---L De officier van justitie, Tetzlaff, vroeg, wat er mét de valsche biljetten is gedaan en welk voordeel Karoemidse er van heeft gehad. Verdachte zegt, dat het eenige re sultaat is geweest, dat de Tsjeka het op duiken van het valsche geld in Rusland vartstelde. Voordeel heb ik er zelf niet by gehad, want het geld was voor politieke doeleinden bestemd, zed hy. IT A Lie. De bruid incognito in de kerk. Prinses Marie José heeft gisteren incog nito een bezoek aan den 8t. Jan in Late- ranen gebracht, waar zij groote belangstel ling toonde voor de bouwkunstige, beeld- bouwkunstige en. schilderkunstige schoon heden van de basiliek. Ondanks haar incog nito werd heb prinsesje, naar dé Brussel- sctie bladen melden, door de geloovigen, die zich in de kerk bevonden, herkend. Toen zij de baseliek verliet, werd rij omstuwd door een groot aantal vrouwen uit het volk, die haar op roerende wijze haar aanhanke lijkheid betuigden. Een dier vrouwen wiet de prinses te naderen en voegde haar toe, dat zij op de foto’s maar half geleek en dat zij in levenden lijve veel mooier en veel be- koorlijker was. Vriendelijk glimlachend dankte de bruid de vrouwen voor haar spontane en haitelijke belangstelling. zelsdhap van een buitengewoon blonde jongevrouw, die wat haar kleeding en manier van doen betrof, ook wel iemand uit de tooneelwereld kon zijn. Ze legden hun overkleeding onverschillig op den tafel van de hall, op de wijze van menschen, die zich ergens thuisvoelen en gingen naar de eetkamer. Het gezicht van den Radjah toon de duidelijk dat hij in groote spanning ver keerde. Wél kinderen, begroette hij het twee tal in uitstekend engelsdh. Hebben jullie succes gehad? Kom Cora lief, vertel me eens; is onze kleine j tegenzet op het schaakbord gelukt? i Het mooie meisjesgezicht kreeg een norsche uitdrukking. Cora trok een stoel bij den tafel en liet zich daarop neervallen. Geef me wat van de paté en schenk me een glas champagne in. Met die gedaanteverwisseling en dé in spanning die het kost om onze spoten voor de politie» fe verbergen, heb je gewoonweg geen tijd om te eten. Dat zelfde geldt voor dien armen Reggie. Zijn we overigens niet goed voor u geslaagd? Ja, de groote opdracht hebben jullie schitterend uitgevoerd, dat moet Ik toege ven, maar dat is niet alles. Jullie hebben de groote opdracht zoo prachtig voor elkaar gebokst, dat de politie eenvoudig haar hoofd kwijt is en absoluut niet weet in welke richting ze moet zoeken. Maar de steenen, Cariseima, de mooie DUITSCHLAND. Vervalschingsproces.^ Russische bankbiljetten nagemaakt om de sovjetvaluta te treffen. Maandag is te Berlyn het groote proces begonnen tegen de z.gi tsjerwonjetsverval- schers. Den politieken achtergrond van dit proces vormt de vraag in hoeverre de Georgiërs, die Russische banknoten ver- valscht hebben, om daarmede de sovjet- vahrta te treffen, samangewerkt hebben met Engelsche oliemagnaten ,die belangen hebben in Georgië; daarmede in verband vanzelf ik heb het nu pas varr onze Indi sche afdeeling gehoord; uit mezelf zou ik hem nooit in verband hebben gebracht met de zaak die ons op het oogenblik bezig houdt. Ik wist niet eens, dat hij Sir Charles Darryll en Stephen Richford kende. Dé Radjah beet nog steeds ongedulldig iets of iemand te wachten. Hij liep op de tafel toe, opende een flesdh champagne en bediende zich daar overvloedig uit. Ik zou er mijn heele verlofstractement voor over hebben om weten, hoe ze dat kunstje hebben uitgehaald, zei Berrtintgon. Ben oogenblik geleden was er niets op die tafel te zien en kijk nu eens. Het perso neel van een goed hotel zou er een goed half uur voor noodig hebben gehad om iets derge lijks te arrangeeren. Alleen <üe bloemen kos ten al een zee van tijd. De dienstmeisjes hier U kunt er van op aan, dat de dienst meisjes hier van niets weten, antwoordde Field; die zijn heusch wel naar hulis ge stuurd. Geloof maar niet, dat de heer der huizes de kans zou willen loopen van dienst bodenpraatjes over wat1 hier vanavond te koop is. De Radjah liep rusteloos <ie kamer op en neer en praatte i& zichzelf. Een oogenblik later was weer het om draaien van een huissleutel in het slot van de buitendeur hoorbaar; deze ging open en er traden twee personen binnen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda omstreken (behoorende tot den betorgkrinK) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25.'Van bulten Goud* en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 ct. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDRELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by coitfract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatmpümte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschMKonmt - yan soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daagt-vóór de,plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname ver Omtrent de gisteren gehouden bijeen komst van de commissie vóór het Duitsche herstelvraagstuk wordt van Fransche zyde 1 medegedeeld, dat in de eerste plaats weder behandeld is de vraag op welke wy*ze oy den afloop van een moratorium Duitsch land aan zyn verplichtingen zou moeten voldoen. Gurtius heeft medegedeeld, dat hy hieromtrent zijn experts wenschte te raad plegen en dat hij Donderdag nieuwe voor stellen zou doen. Vervolgens is behandeld de kwestie van de Duitsch-Amer.kaar.fche overeenkomst, voor z-jjver deze verband houdt met het plan-Young. Tardieu heeft voorgesteld een bepaling daaromtrent in het protocol op te nemen, waarmede men zich heeft vereen igd. Vervolgens is de kwestie behan deld van de inkomsten, die voor bepaalde doeleinden zyn aangewezen. In verband hiermede is een groote discussie ontstaan over het negatief pandrecht, waaromtrent (les deskundigen te Parijs een clausule had den geformuleerd. Van Duitsche zijde werd beweerd, dat daardoor verandering werd gebracht in het plan-Young, hetgeen door Snowden is bestreden. Nadat hierover nog langdurig van ge dachten was gewisseld, heeft Snowden voorgesteld de kwestie naar de juristen te verwyzen. Dit voorstel, ondersteund door Jas par, is aangenomen. Vervolgens zijn eenige kwesties behandeld, de spoorwegen betreffende, te weten de stortingen van de ,Reichshahn en de datum, waaromtrent be- VMM 9, HBf «t lW»MtI 18 ger zal zyn, dan de duur van het Young plan. Tardieu heeft hieromtrent een na dere redactie aangegeven. Rog is een uitvoerige discussie gevoerd over de vraag op welke wy’ze het toezicht zaj worden uitgeoefend op de tarieven der Duitsche spoorwegen. Deze discussie is nog niet afgeloopen. Men heeft n.l. ten slotte besloten, dat men de Duitschers in de gelegenheid zou stellen hun deskundi gen daarover morgen te raadplegen en een redactie te doen voorstellen. Hierop is de kwestie van de liquidatie van het verleden besproken en het speciale dépot voor Duitschland is de Bank. Mol- denhaiuer heeft gevraagd deze zaken uit te steilten. De discussie hierover zal Donder dag 11 uur worden voortgezet. Aan de besprekingen werd den geheelen middag deelgenomen door Parker Gilbert, de bekende Amerikaansche financieele auto riteit. Uitvinder overleden. Een zoon van keizer Maximiliaan? In hét dorp Gagny by Parya heeft dezer dagen nAar „L’Oeuvre” meldt, de plechtig» teraardebestelling plaats.gehad van een man, die beweerde een zoon te zyn van keizer Maximiliaan van Mexico. Den Si- moiu, ia was zyn naam, noemde zich de eenige zoo» van den keizer en de keizerin, prinses Chariotfte van, België. Wat voor zijn aanspraak pleitte was zijn sprekende gelij ke,nis met den keizer. Tydens het Mêxicaan- sche avontuur zou een officier, wiens n*am hy overnam, voor zyn opvoeding gezorgd hebben. De kostén werden uit een geheim* bron bartreden. Volwassen geworden, wendde hy zich tot het hof te Wetenen. Toen hü hier geen voldoening kreeg, Legde hy zich op Het beroep vaa ingenieur toe, waarin hy het ver bracht In 1914 ,toen te Bordeaux woonde,1 bood hy de Fransche regeerlng een uitvinding, „parabellum" geheeten,. aan, die beproefd werd ook. Het volgend jaar werd hy op grond van in beslag genoegen brieven be schuldigd van verstandhouding met den vyand en acht maanden gevangen gehou den. De beschuldiging werd daarop inge trokken. Van dien tijd af wydde hy zich on verdroten aan uitvindingen op het gebied van het leger, de vloot en de luchtvaart. Hy moet daarby in contact zyn geweest met den toenmaligen minister van oorlog Pnin- Icvé en met dein tegenwoordigen minister voor de luchtvaart Laurent Eynac. Ook heeft hy een spoorweg aangelegd op Mada gascar. i vertrek 1000 tsjerwonjetegegevep ywftgj AKn De aj. Vlootconferentie. Een pleidooi tegen de slagschepen. In een hoofdartikel bespreekt de „Times" de aanstaande Vlootconferentie te Londen en betoogt dat een practische stap voor waarts zou worden gedaan door een verdere beperking van de grootte der slagschepen. Het blad verklaart niet te begrijpen, waar om op de Washingtonsche conferentie de maximale tonnage, en deriialve in de prac- tyk de minimale tonnoge, moest worden vartgesteid op 35.000 ton, In werkelijkheid is nooit een wetenschappelijke reden naar voren gebracht, noch kan eene naar voren worden gebracht, waarom een slagschip zelfs maar half zoo groot moet zijn. De eenige verdediging voor deze zoo zeei ver heerlijkte scheden is, dat een ander land ze heeft gebouwd, o fzal bouwen. De wedijver heeft het slagschip van 35.000 ton in het leven geroepen, de beperking heeft ze ge sanctioneerd, doch de strategie vereischt ze niet en de zuinigheid veroordeelt ze. Het zou een stoutmoedige en tot de volksver beelding sprekende zet zyn ten behoeve van den vrede en de zuinigheid, indien Groot- Brittannië, Amerika en Japan, de eenige drie landen ,die speciaal belang hebben bij slagschepen, konden overeenkomen, zich te verlaten op het gezond verstand liever dan steenen al in mijn handen en had ze bijna weggeknapd onder de oogen van onzen dieri baren Richford zelf. Ik zei tegen mezelf, dat we dit werkje niet voor niets opknapten. Hij volgde me naar de kamer, waar de dia manten waren en we praatten samen. Zoo als u weet, had ik nog wat anders te doen in die kamer, nietwaar? En Reggie hield be neden de lieve eigenaresse van de steenen aangenaam bezig, zoodat ik boven mijn gang kon gaan. Als Regie het niet in zijn hoofd had gekregen om het arme kind al leen te laten Wat kon ik doen? protesteerde de man die als Reggie was aangeduid. Je moet waar- achtiig maar pech ebben Laat nu opeens die ellendige Langford den salon binnenkomen. Je was zoo schitterend vermomd, dat Langford je ónmogelijk had kunnien herken nen, meende de actrice. Dat geef ik toe, maar op dat oogen blik dacht ik daar eenvoudig niet aan, zoo geweldig schrok ik„ toen ik Langfori daar opeens voor me zag. Ik stamelde een ex cuus tegen het meisje en maakte da^ ik wegkwam. Met het gevolg dat ze argwaan kreeg vulde de jonge vrouw aan, en naar boven kwaïm, naar haar kamer, waar ik juist be ug was. 80. 3C De eene was een jongeman, dre er onmis kenbaar uitzag als een taoneelspelerglad geschoren, bijna overdreven zorgvuldig ge kleed, zwierig van manieree. Hij was in ga- Verder zit hij, ondanks zijn royaal inko- me, bijna voortdurend in geldverlegenheid. Maar daar weet het publiek allemaal niet» ««en tijd om over dit alles na te peinzen het bewees hoogstens met wat voor duivel- •cb® schrandere en gewiekste tegenstander» glinsterende steenen! Hoe is het daarmee? Het vrouwtje haalde haar blanke goed-ge- vormde schouders op. De fortuin wm tegen ons. Ik'had de

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1