ekbank i en blaas 00'1,1 98°. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag 9 Januari 1930 6 8 ""Jaargang Ho, 17271 BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Hotst - Asthma en genezing door nieo- uit plantenextracten, attest: BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. mo GODDI FEUILLETON. 34 BUITENLANDSCH NIEUWS. 12 fl. 31.— (Wordt vervolgd). Den Haag. financiën ia er om ieder millioen voor zijn volk te redden. ze zoo doen :r kwartaal 2.25, r 22 cent, overal waai en bevat dus het ai. ingewezen middel apelooshekl, over- standen. 100. 8’. OORWEG. TERDAM I - GOES - HILVÈRSUM te Seraing (België)". met bewijzen aan den eesmiddelen xelf, den nen G. DAMMAN, aan NABILIé (afd. P 85) jterdam. ZIEKTE DUIDELIJK want er is eea speciale dekte. HELP IN UW HUIS laren leveren k-lnstrumenten w radiotoestel aad 'n muzlek- behoort te zijn, esllst eens bij i kijken. Ruime i. betaling! m ORGELS en f man met een bleek gezicht en donkere oogen Hij stopte voor den deur van den eetkamer en rammelde aan de kruk. Natuurlijk de heer des huizes, conclifr deerde Berrington onmiddellijk. De lamme man! Hij is het geweest, die de boodschap aan Richford gestuurd heeft. Dat zou ik ook zeggen, meende Field. Is natuurlijk ook betrokken in de ontvoe ring van het lijk. Hij -zal wel de man zijn, die voor het Royal Palace hotel in de auto wachtte. Eigenlijk ’n knappe man met 'n in telligent gezicht. Ik hoop niet, dat hij de deur weer achter zich dicht doet. Op dat oogenblik deed iemand van bin- idelen int planten- anen gij lijdt, man om een uitvoerige op te zenden aan i de medicijnen, bij DAM, die U alle ehandeling, met de De weg der eerzucht is te smal voor vriendschap, te krom voor liefde, te hob belig voor eerlijkheid, te duister voor wetenschap. 1 nen de deur van de eetkamer open en de lamme man stuurde handig zijn ziekenstoel naar binnen. Waar „hij vandaan was geko men, was een raadsel; het huis leek volko men verlaten, toen Berrington en de inspec teur waren binnengekomen. De lichamelijke toestand van den man maakte het onmoge lijk dat hij van boven kwam. Goedenavond, waarde vriendenbe groette hij het gezelschap opgewekt. Het doet me buitengewoon veel genoegen jullie allen veilig en wel weer bij elkaar te zien. Dus ons plannetje is geen mislukking ge- weest. Mooi zoo Ridhford, aan je somber gezicht te oordeelen, ben je niet zoo geluk kig als je wel zoudt willen, nietwaar? J« moet je maar troosten, met de gedachte, dai de deugd haar eigen belooning in zich draagt. Als je daarvan doordrongen was, zou je je op het oogenblik de gelukkigste sterveling op aarde voelen. Terwille van jou dierbare persoon hebben wij moeilijkheden en gevaren getrotseerd, die Schei alsjeblieft uit, grauwde de geterg de Richford, Ik weet niet, wat jtf met je duistere, spottende opmerkingen bedoelt. Als ik niet beter wist, zou ik zeggen, dat je een onnoozel maar lastig kind bent, dat niets anders te doen heeft, dan zich’ met een hloemencollectie te vermaken en postzegel* in een album te plakken. En toch w behandeling sedert 1 ik hoest minder, hul >el mjj krachtiger. Toch ig aangetast- want ik op last van 8 genees- geven. De minste bewe- boden, doch in die vjjf geheel ander mensch tilOSCHECOURANT. De Haagsohe conferentie. Een incident. De tweede Haagsche Herstelconfei-entie heeft eindelijk eindelijk ten minste voor de op sensatie beluste journalisten niet alleen het lang verwachte incident, maar zélfs een sensatie en kans op ruzie gekre gen doordat Tardieu zich tegenover een drietal Fransche journalisten zeer scherp heeft uitgelaten over de Duitsche delega tie door o.a. te zeggen: „Hoe kunnen de Duitschers verlangen dat wij vertrouwen hebben in hen, wanneer zij geen vertrou wen in zichzelf hebber?’, daarbjj doelend op een bestaand wantrouwen tegenover hun onderhandelaar in de commissie-Young dr. Schacht. Deze woorden zouden ook door Tardieu ter conferentie gebruikt zijn. Toen de Duitsche delegatie haar misnoegen hier over te kennen had laten geven, beeft Tardieu den heer Besnand naar Curtius ge zonden, ten einde hem mede te deelen, dat hij., Tardieu, het incident ten zeerste be treurde en dat hem bij nalezing van het Havas-communiqué gebleken was, dat daar in twee passages onjuist waren weerge- Voor den derden keer werd het slot van de voordeur omgedraa&d en het verwonderde de beide verdekt opgeeüelde mannen niet in het minst Richford te zien verschijnen. Even als de vorige bezoekers kwam (hij bin nen met het air van iemand die zich thuis voelt. Hij zag er niet uit alsof hij bijzonder in zijn humeur was; hij keek nog grimmi ger dan anders toen hij zijn overjas uittrok en naar de eetkamer ging. Ongelukkig voor het tweetal in den salon deed hij die deur achter zich dicht, zoodat ze niets meer kon den hooren. Dat is verduiveld jammer, mopperde Field. Maar apropos, de Radjah had het over het zout sturen U hebt mij ook verteld dat Richford zoo verschrikkelijk geschrok ken was toen hij een», balletje zout op zijn lunchschotel zag liggen en dat het een be vel inhoudt. Hoe zit dat eigenlijk in elkaar? Het is een soort Indische grappenmakerij als ik het eens oneerbiedig zoo noemen mag VER. STATEN. De as. Vlootconferentie. Hoover en Stimson wijzen op het gewicht der conferentie. Gisteren heeft president Hoover het aan- gekondigde afscheids-noenmaal aangeboden aan de AmerikaanAjhe delegatie ter Lon- densche Vlootconferentie. In aansluiting daarop werd* een verkla ring van den president gepubliceerd* waar in o.a. wordt geoegdIk heb de overtuiging dat de galieele natie de delegatie een voor spoedige reis en goed succes bij haar stre ven toewenscht. De volken en de regeerin- gen der vijf aan de conferentie deelnemende mogendheden zijn allen met den eerlijken wensch bezield een overeenkomst tot stand te brengen waarmede niet slechts een einde zou worden gemaakt aan den bewapenings- wedstrijd, doch waarmede tevens een feite lijke vermindering der bewapening zou wor den verkregen. Het zal groote moeilijkheden opleveren om voor alle mogendheden «en aannemelijke basis te vinden. Deze moei lijkheden zijn niet onoverkomelijk. De op de Vlootconferentie ter sprake komende pro blemen bevatten zooveel technische vraag stukken, dat op een snelle beëindiging der werkzaamheden niet kan worden gerekend. Het zou reeds een groot succes zijn indien men in drie of vier maanden gereed zou kunnen komen. Het betreft hier de gewich tigste internationale conferentie sedert jaren «n wa^chü»Uik“r^l l3ti«b«r«fl,fa - r, de toekomst. Ik hoop, aldus de president, dat ons eigen volk den arbeid van onze delegatie zal on dersteunen door geduld te toonen, de dele gatie aan te moedigen en haar niet te criti- sceren. Wij gaan naar Londen in een atmos feer van vriendschap en wij hebben den plicht om, zoover het aan ons ligt, deze atmosfeer te behouden. Over dezelfde quaestie verklaarde Stim son, de staatssecretaris van buitenlandsche zaken, in een voor de sprekende film be stemde rede, dat de achtjarige rustpoos, welke sedert 1922 in den bouw van groote slagschepen heeft geheerscht, de voldoening der wereld heeft opgewekt en het gevoel van veiligheid heeft bevorderd. Thans loopt deze termijn af en men Wil probeeren of men hem niet verlengen kan en tegelijkertijd den bouw van kruisers, tor pedojagers en duik booten bij verdrag beper ken kan, zoowel om de geweldige bouwkos ten te verminderen als om het gevoel van veiligheid en de gedachte der internatio nale toenadering" verder te versterken. Dit is het doel van Amerika en van de andere vier regeeringen* waarmede de etaatssecro- taris inleidende besprekingen heeft gevoerd, die door den vriendschappelijken geest wa ren bezield. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentfën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ittan - PIJNLQOZB NDBLING esgewenscht In jksche termijnen lekenfondsleden, 'andheelkundlge Is - Verzekering. S WAARD, asdestr. 13b )ON 30013 15, 16 en q 9-4 en 7-9 ichappen ilemlaad 103. Gouda k.del79, Waddlaoa- Een onderhoud met den Roemeenschen Minister Mironesco. •F Door bemiddeling van de Roemeensche le gatie te Den Haag feebben twee vertegen woordigers van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, Wcensdag een onderhoud gehad met den Roemeenschen Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Zijne Excellentie H. Georges G. Mironesco, voorzitter van de Roemeensche delegatie ter Haagsche Confe rentie, Gedurende de conferentie houdt Zijne Excellentie Mironesco verblijf in „Hotel des Indes’’ een welbekenden naam in de di plomatieke wereld en daar was het ook, dat de Minister de beide Nederlandsche journalisten ontving, die het voorrecht had den kennis te maken met den eminenten Roemeenschen diplomaat en jurist. Zij heb ben den Minister niet gevraagd naar wat hij denkt van de aanstaande resultaten van de Conferentie, van de vergoeding door Oosten rijk gevraagd, de Hongaarsche schulden, de Heretelbank, enz. enz. Het is min of meer onbescheiden al te nieuwsgierig te zijn en het is een weinig vervelend voor het hoofd van den diploma- bieken dienst van een staat, steeds het slachtoffer te zijn van een scherpe onder vraging over de diplomatieke stappen, die hij bezig ia te nemen. Maar zij herinnerden’zich, dat Zijne Ex cellentie Mironesco balt al ve dat hij ver scheidene malen lid van het Roemeensche Parlement, oud-vicepresident van den Se naat en oud-Minister van Onderwijs was oorspronkelijk rechtsgeleerde en gedurende vele jaren hoogleeraar in de Encyclopaedia va» het Recht aan d^ Juridische Faculteit der UniveVsiteit te Boekarest was en dat hij uit dien Roofde grondig de juridische en so- ciafel* verhoudingèïi fusSohÊn de verschillen de volken heeft bestudeerd. Dit bedenkende, hebben zij den heer Miro nesco verzocht zijn ideeën uit een te zetten betreffende de mogelijkheid van de vorming van een Europeesche Statenbond. Gelooft gij vroegen zij dat de Pan- Europeesche idee ontvouwd en nader uiteen gezet door Stresemann en Briand practisch uitvoerbaar is? Zeker.antwoordde de diplomaat glimla chend ik geloof, dat binnen vijftig jaar Europa zal zijn herschapen in> een Interna tionale Federatie. 1^ ben het volkomen eens met wijlen mijn zeer betreurden Duitechen collega Stresemann, dat de volken gaan be- grijpen, dat het noodzakelijk is de politieke en economische belangen, die maar al te dikwijls in botsing komen, in harmonie met elkaar te brengen. Wanneer de „Entente Cordiale” der volkeren, ja de vrede een mo reel vraagstuk is, dan is zij ook een organi- satie-vraagstuk. De groote denkers uit het. verleden, zooals Sully, Saint Pierre en Kant hebben reeds formules voorgesteld voor een internationale organisatie om den vrede en het gdluk der mensehheid te verzekeren, en thans is het Genève, waar deze permanente samenwerking der volkeren met het doel tusschen de staten onderling een actieve en geven. Over den geïncrimineerden zin bood Tandieu aan, dezen zoo te lezen, dat hij niet van vertrouwen gesproken had, maar van het in staat zijn der delegatie om onder- handelingen te voeren. Curtius deelde den Franschen afgezant van Tardieu echter mede, dat de Duitsche delegatie ook deze uitdrukking nog belee- digend achtte, en dat de Duitsche delegatie als deze uitdrukking niet werd teruggeno men, zich tot haar zeer grooten spijt ge noodzaakt zou zien, daaruit de noodige con sequenties te trekken. Toen werd een Fransche communiqué ge- publiceerd waarin het door Tardieu ge sprokene eenigszins anders werd weerge geven. Toe»’de tekst van dit telegram bij de Duitsche delegatie bekend werd, heeft Cur tius Tardieu om opheldering doen vragen. Deze verklaarde bet communiqué niet ge zien en niet goedgekeurd te hebben. Intusschen schijnt de uitlating die Tar dieu zelf aan zjjn woorden heeft gegeven de Duitsche delegatie wiel bevredigd te heb ben, althans in de Duitsche persconferentie werd medegedeeld, dat minister Tardieu met verwijzing naar het wederzijdsch ver trouwen, dat de debatten in den Haag be- heerscht, zich er toe bepaald heeft Duit sche collega’s te wjjzen op de 'bezwaren van een te gerekte discussie over détailkwes- ties. Hij betoogde, dat dergelijke discussies het gevaar met zich meebrengen de goede stemming ,die^voor het succes der confe rentie onontbeeriijk is, te bederven. De Duitsche gedelegeerden, wier persoon lijken goeden wil\ en activiteit als onder handelaars Tardieu^ onderatreept had, on der herinnering aan de moeilijke taak, wel ke op hun. rust, hebfcm trouwens, terwijl zjj hun m de zaak zelf ingenomen standpunt handhaafden, geen enkel protest tegen de door den Franschen minister-presidet ge bezigde termen doen hooren. De geheele discussie heeft van het begin tot het einde een volkomen hartelijk ka rakter gedragen. Naar aanleiding van dit communiqué is in de Duitsche persconferentie nog meege deeld, dat er voor da Duitsche gedelegeer den in de zitting geen aanleiding was op te komen tegen de bekende woorden, daar Tardieu in de zitting niet heeft gezegd, dat de Duitschers niet tot onderhandelen in staat waren, maar dat hjj betwijfelde of zij het Young-plan zouden kunnen doorzetten, wat geacht werd betrekking te hebben op de mogelijkheid om het in den Rijksdag er door te krijgen. Curtius heeft hierop geantwoord, dat de Duitsche regeering dat kan, als Duitsch- land maar geen nieuwe lasten werden op gelegd. Tardieu heeft daarop uiting gegeven aan zqn verbazing, waarop Moldenhauer op merkte. dat de verwondering eerder aan de zijde der Duitschers bestond. Curtius voeg de hieraan toe, dat de houding der delegatie haar door haar opvatting van plicht is voorgeschreven. Een Duitsche minister van en opeens ontdekte ik een balletje zout op zijn bord. Het was nutteloos om een onder zoek er naar in te stellen, hoe het daar ge komen was, want daarover zou geen van de inlandsche bedienden ooit een woord hebben losgelaten. De prins werd heel bleek, maar wist zich verder te beheersohen en zei er geen woord over. Hij deed alsof er niets ge beurd was. Maar den volgenden dag werd hij dood in zijn bed gevondenhij had met een revolverschot een eind aan zijn leven gemaakt. En bent u er nooit achtergekomen, wat er achter dat drama stak? vroeg Field. Nooit! Er zijn mysteries in Indië, daar we nog even onwetend tegenover staan, als in de dagen van Jan Compagnie. Maar wat is dat daar voor een geluid? viel de kolonel zichzelf plotseling in de rede. In de gang klonk het geluid van zich zaaht voortbewegende wielen met rubber banden en even later verecheen een soort ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per Ipoper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. De slavin van het zwijgen. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. En dat ze begreep, dat er iets niet in den haak was, is zeker, want ofschoon ze poes lief deed, stuurde ze zoo gauw ze dat met fatsoen kon doen haar kamenier met de diamanten naar benedfen om ze in den brandkast van den directeur te laten wegsluiten. O. ik was in staat geweest haar naar de keel te vliegen en haar half te wor gen om die steenen in handen te krijgen, maar er stonden belangrijker dingen op het apel en ik moest me irihouden. Ik moest waaraohtig nog lief tegen haar zijn op den koop toe. De Radjah vüoekte 'htevig in onberispelijk engelsch. Vanaf hun schuilplaats in den salon kon(den de beide toeschouwers zien, dat hij met groote passen de eetkamer op en neer liep en in zichzelf mompdlde. Het is meer dan erg, gromde hij ten slotte. Als we die diamanten te pakken had den gekregen, zouden we een vermogen in handen hebben gehad. We hoden het volste recht om ze Richford afhandig te maken, want die ellendeling dient mij alleen om Het vraagstuk van den Europeesohen Statenbond. nschen Minister Mironesco. constante samenwerking te scheppen, wordt ontwikkeld. Zeker zullen verscheidene eeuwen moeten verloopen voordat deze organisatie zoo vol maakt zal zijn, dat men zal kunnen spreken van een wereldstaat, maar de gedachte, naar voren gebracht door de heeren Briand en Stresemann op het spreekgestoelte van den Volkenbond, de zoo grootsche idee een fede ralen, politiek en en economisc|hen band te scheppen tusschen de verschillende staten, van Europa kan eerder verwezenlijkt wor den. Het is vanzelf sprekend, dat wanneer men dezen Europeeschen Statenbond wil verwezenlijken, dit niet gebeurt om hem tegenover andere werelddeelen te stellen integendeel deze 'Federatie zal dienen om de samenwerking van ons werelddeel met de andere, vooral Amerika, zoo gemakkelijk, innig en doelmatig mogelijk ie maken. Met een enkelen slag de belangen van zoovele landen in overeenstemming brengen is naar ik meen, onmogelijk. Er zullen dan ook verschillende etappes moeten worden afgelegd. Er zijn niet te onderschatten moei lijkheden, die overwonnen moeten worden en er is een methodische effening «van het arbeidsveld noodig. Er zal dus getracht moeten worden al dus vervolgde de heer Mironesco aller eerst de zuiver economische belangen van twee of drie naties met elkaar in overeen stemming te brengen, b.v. die van de Kleine Entente* vervolgens die van een viertal an dere landen en zoo geleidelijk verder Op deze wijze za)l men langzamerhand een eco nomische regionale unie in het leven roe pen. Men zal vervolgens in den zelfden geest in een ander gebied moeten arbeiden Wanneer aldus verscheidene gebieden eco nomisch geharmoniseerd zullen zijn moet men trachten ze te vereenigen door zoo mo gelijk eerst tusschen de regionale unies een entente tot stand te brengen voor wat betreft bepaalde vraagstukken. Aldus zal men gera ken tot een zekere economische Europeesche Federatie Let wel: het is absoluut noodzakelijk tot een economische unie te komen alvorens een politieke unie in het leven te roepen. Om een politieke federatie, een soort superstaat, te stichten is het noodig dat men erin slaagt de tradities en de nationale eigenliefde te overwinnen en te breken met de oude op vatting van de absolute souvereiniteit van den staat. Wanneer men eerst de economi sche federatie heeft gegrondvest, wanneer de douanebarrières zijn verdwenen, wanneer de volkeren inzien dat de grenzen van wel eer geen mensohen met werkelijk tegenge stelde belangen scheidden, dan zal de poli tieke unie binnen korten tijd gevormd zijn. H«t begrip absolute souvereiniteit h'eeft se ders dö vorige eeuw reeds een weinig van zijn onaantastbaarheid ingeboet. De oorlog en de perioden na den oorlog hebben heele stukken van het oude absolutisme doen af brokkelen. Binnen enkele decennia zal men rijn eigen doeleinden beter te kunnen naja gen.. Hij is een norechte, onvriendelijke bok van eer vent en een lafaard bovenalen en er i s niete tegen alle hij aan 't kortste eind trekt. Hij beweert dat hij geen contanten heeft en dat rijn zaken er slechter voorstaan dan wij ons kunen voorstellen. En toch heeft hij het geld weten te vinden om dit kapitaal aan diamanten te koopen. O, die beteekenen altijd weer geld in geval van nood, merkte de j'onge vrouw we reldwijs op. Het is een veilige belegging en voor de vrouw van den speculant in het uit stekend om een hoop diamanten te hebben. Dat zou het ook voor ons geweest zijn, als Reggie gisteravond zijn tegenwoordigheid van geest maar niet had verloren. Hebt u er eenig vermoeden van wie deze lui zijn, vroeg Berrington aan den in specteur. Persoonlijk niet, deze heele kring spitsboeven is Inieuw voor me, Hun echte namen weet ik dus niet, maar dat ze het over de diamanten van juffrouw Darryll of Mevrouw Richford ik weet niet hoe haar het liefst te noemen hebben en gister avond opgetreden zijn in de rol van gravin de la Moray en Generaal Gastang,, is u na- tuuriijk even duidelijk als mij. Berrington knikte-, hij had het inderdaad onmiddelijk begrepen. Uit de eetkamer Irlonk het geluid van het af strijken van een lucifer; de Radjah had een nieuwe sigaar aangestoken. We zullen tot ons oorspronkelijk plan moeten terugkeeren, zei hijiets beters weet ik niet. We zullen dien anderen man er bij moeten halen. Stuur hem het zout. en het behoort tot het geReime rituaal van ziekenwagentje, bestuurd door een kleine mysterieuze exotische genootschappen orden. Ik heb in Indië een speciale studie van dat soort, dingen gemaakt, maar die zoutfitisoh is iets wat je niet vaak tegen komt en waar ze erg geheimzinnig en ge wichtig overdoen Ik heb den indruk, dat het eigenlijk een religieus symbool is en de paar keeren, dat ik er mee in aanraking ben geweest, is er een tragedie gevolgd. Laat ik u één geval vertellen. Er was een jonge, inlandsche Prins, een goed vriend van me, die op het punt stond om in het huwelijk te tredten met een prinses die even knap en intellligent was als hijzelf. Op een avond dineerde de prins in mijn bungaglow met de internationale,gedachte aanmerkelijk verder gekomen zijn, De ontwikkeling der economische betrekkingen en die van de federal iaatie zullen geetadig de onderlinge afhankelijkheid der volken accentueeren. De uitvinding van de draadlooze, de moder ne transportmiddelen* de internationale pers dragen reeds er toe bij geleidelijk een meer en meer gelukkige samenwerking tusschen de naties te scheppen. Wanneer deze federatie gevestigd is, zal de Europeesche economic zich ontwikkelen ia den zin van de grootst mogelijke efficiency: de bedrijven, uiitgezolnderd de gewone be roepen zullen daar<fc alleen daar worden uitgeoefend, waar iiien de geringste kosten zal hebben, d.w.z. in de landen waar de grondstoffen, die vooï de productie noodig zijn, gevonden worden. In een woord: de vrijhandels-economie, liet ideaal van Adam Smith, verwerkelijking van een reeds meer dan 100 jaar oude dróóm. Om een voorbeeld te geven: de Balkan- landen. Vroeger waren de Balkanlanden vurige concurrenten. Na den oorlog is men langzamerhand gaan Begrijpen, dat haat niet de bron is van een gelukkig nationaal en economisch leven, ^ifaaroni de nationale krachten te verspüfllétv in econom'ischen oor log en concurrentie? Het is veel nuttiger te pogen de tegengestelde belangen met elkaar in overeenstemming te brengen. Dagelijks wint deze gedachte niéuwe aanhangers, zoo wel in Roemenië als Jn de andere Balkan landen. Ik ben geen profeet eindigde Zijne Ex cellentie ik heb deze kwestie slechts be studeerd en ik ben et vast van overtuigd dat men voor deze jpdachte nmet werken aangezien zij waardig is de b'ikken van ieder mensch te richten naar een toekomst van rechtvaardigheWffaaar e«n ideaal van geluk voor het menschelijk geslacht. 35 I

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1