ELS 5 I) >T ilE. Gouda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 17 Januari 1930 68"|!'Jaargang No. 17278 BODEGRAVEN, R Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 1NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN* STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. FEUILLETON. De slavin van het zwijgen, Geauthoriseerde vertaling uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. filmwerk m. te I nnmmnninnii 4 HOOFDSTUK XIX. Field gaat naar de schouwburg. AAQ (Wordt vervolgd). t J, T 60 senstalling. as Morton Macdonald el km ian de 1 100- hpar- rlegen >uiten- aarop tl niet raliteit enkele d op echte door erde tl het d Ge r Gij Gij voor- ischen m op n elk irvoor, p de De Haageohe conferentie. lUrt s^nctievraagstuk. - Zaterdagmiddag de slotzitting. De Oostelijke Field vond het rustige gedachte dat Ber- rington veilig was, en in zijn gevangenschap er vrij goed aan toe scheen te zijn: hij^was tenminste in staat belangrijke inlichtingen aan de buitenwereld te verschaffen zonder dat zijn belagers er iets van merkten. De inspecteur etuurde de politiemannen van Wandsworth en den telegrafist weg. Hij zelf bleef nog een poosje in gedachten naar Het huis staan kijken. Hij was juist van plan om weg te gaan toen het licht boven weer begon te flikkeren. Zou hij nog iets vergeten hebben dacht Field. Zou het mogelijk zijn Maar de inspecteur trachtte niet de bood schap te ontcijferen; hij deed wat anders. Hij sloop zacht naar het huis» liep het gras veld over en ging achterdm, zooals hij den vorigen keer gedaan had. De kans dat hij zou kunnep binnenkomen leek hem niet gropt, maar de bewoners waren er, tot Field’s groote vreugde, niet op bedacht ge weest onj de zinken plaat er weer te laten inzetten een onbegrijpelijke nalatigheid of durfden ze zoo iets riskeeren en hij was vrij om binnen te^gaan. Het was een waagstuk, maar als het lukte en hij Berring ton te spreken kon krijgen, zou dat ruim schoots tegen de moeite en het gevaar op wegen. Field was al in het voor een Pl®n gemaakt had wat |iij doen zou. Het was doodstil in de villa: de bedienden schenen nog niet terug te zijn. Misschien was er wel niemand anders dap Berrington, opgesloten in een van de bovenkamers- Als dat zoo was, zou het niet ónmogelijk zijn dat hij bij hem kon komen en misschien zelfs bevrij den. Voorzichtig sloop de inspecteur de gan gen door, scherp luisterend. Hij' was nog nog niet ver of hij hoorde een geluid alsof iemand aan kwam. De per soon kwam in zijn richting, dat was zeker Field begon zich al verwijten te doen <lat hij zoo dwaas geweest was om het huis bin nen te gaan. Als hij nu in een val liep, zou alles bedorven zijn. Hij liep een zijgang in zonder het flauwste idee te hebben waar hij heen ging en kwam tenslotte in een verlich te kamer, aan het eind waarvan zich een prachtige wintertuin bevond, vol bloéden De wintertuin was aan de zijde van de kamer open, zoodat het wel een prieel van bloemen leek. Aan een kant was een groote groep azaleas, hoog en dicht genoeg dat Field zich er achter kop verbergen. Hij gjat er nog niet of hij hoorde een krakend geluid de deur werd open geduwd en Carl Sartoris kwam in zijn stoel binnenrijden. Met groote moeite kroop** hij in een arnjstoel, waarna hij uit zijn zak een valschen baard en een pruik en een bril nam, waarmee hij zich snel vermomde. Een oogenblik later hoorde de inspecteur in de hall praten. Meneer Sartoris is in dep wintertuin, juffrouw, zei iemand en Field herkende on middellijk de stem van dokter BentwoW. Wilt u hiertyjen komen? Field wenschte zichself geluk dat het toe val hem dezen weg had doen inslaan. Van achter de azaleagroep kon hij alle* goed zien ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkring) 16 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceeiden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. een 21-jarige jongeman, haar stiefzoon. De echtgenoot van de vrouw was eenige maan den geleden gestorven en vooral door haar toedoen was er tusschen haar en den stief zoon een verhouding ontstaan. Er deed zich geen enkel conflict voor, tot de jongeman eenigen tijd geleden een jong meisje leerde kennen, met wie hij wilde trouwen Vijf da gen geleden deed hij de oudere vrouw de mededeeling, dat het huwelijk Zaterdag a.s. zou plaats vinden en ondanks de pogingen, die de vrouw deed om hem van zijn voor nemen af te brengen, liet hy zich niet over reden. Gisteren was de jongeman den ge- heelen middag bezig aan het installeeren van de nieuwe woning, die hy met zijn jonge vrouw zou betrekken. Toen gister avond de medebewoners van het huis ech ter noch den jongeman, noch de oudere vrouw meer zagen, lieten de buren de deur van de woning met geweld openbreken. In de slaapkamer vond men toen de lijken van beiden. Naar men aaneemt, heeft de vrouw eerst haar stiefzoon en toen zichzeld dood geschoten. Drie spoorwegongevallen. Drie dooden, vele gewonden. Gisteren hadden op drie verschillende plaatsen in Frankrijk spoorwegongevallen plaats gevonden, tengevolge waarvan in to taal drie personen werden gedood en tien gewond, w.v. 7 ernstig. De expresstrein CherbourgParijs, die waarmede passagiers van het Duitsche s.s. „Bremen” van Cherbourg naar de Fransche jioofdatad werden gebracht, liep in het sta tion van Breval op een rangeerlocomotief, waardoor een passagier en de hoofdconduc teur werden gewond. Een ernstijf ongeval vond plaats op het traject Vichy—Thies by de uitgang van den tunnel. Een locomotief die een z.g. plat- vormwagon duwde, waarop zich 18 weg werkers bevonden, kwam in botsing met een andere locomotief. De platvormwagon werd in elkaar gedrukt. Uit de puinhoopen wer den twee lijken geborgen, terwijl zes weg werkers in hopeloozen toestand in een zie kenhuis moesten worden opgenomen. Een derde ongeluk vond plaats te Wen- gles nabij Ryssel in Noord-Frankrijk. De locomotief van een goederentrein stond op een 12 meter hooge dyk die in reparatie was. Waarschijnlijk door instorting van den dyk, stortte het gevaarte langs de helling naar beneden. De machinist kwam onder de machine terecht, terwijl de stoker met ern stige verwondingen nog gered kon worden. NOORWEGEN. De vrouw en de openbare ambten. Een nieuw wetsvoorstel. Naar uit Oslo gemeld wordt, werd in de troonrede by de opening van het Noorsche storting een wetsontwerp aangekondigd om den vrouwen toe te staan, alle openbare ambten te bekleeden. Reeds thans worden de vrouwen in Noor wegen tot de meeste cpenbareji ambten toe gelaten. liOUWHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Morgenmiddag zal reeds de slotzitting plaats vinden. Hedenochtend zouden de zes uitnood Igen- de mogendheden zich bezighouden met het 'Werk der juristencommissie in verband met het vaststellen van de documenten der con ferentie. Van het Oostelyk front is er niets nieuws. Men acht het waarschijnlijk dat in over eenstemming, met hetgeen de juristencom missie in haar bijeenkomst te Brussel als toelaatbaar had geoordeeld, onderteekening van het Young-plan met betrekking tot het Duitsche herstel vraagstuk in den Haag plaats hebben, ook al zouden de "Obsteli,- staten, doordat zy met hun arbeid nog niet gereed zijn, niet tot onderteekening in Den Haag overgaan. Deze zouden dan later teekenen; hoe eer der zij dat kunnen doen, hoe beter voor hen, omdat zij er belang bij hebben zulks te doen, o.m. in verband met de zetels, wel ke zij in het bestuur der Internationale Bank zouden krijgen. De gang van zaken in de niet-Duitsche commissie is evenwel nog steeds niet be vredigend. Overwogen wordt daarom om in dien deze kwesties niet geregeld ^ijn op den dag, waarop de Duitsche herstelvraagstyk- ken zijn opgelost, voor deze laatste vraag stukken een afzonderlijk verdrag te onder- teekenen en de Oostelyke kwesties door de betrokken Staten eveneens afzonderlijk te regelen. Volgens de nieuwe wet zullen de vrouwen alle functies mogen bekleeden, d.w.z. dat zy Lutheraansche geestelijke, diplomaat en theoretisch hoofd-officier zullen kunnen worden. Van verschillende kanten komen evenwel protesten tegen dit onderwerp voor zoover het den vrouwen toestaat geestelijke worden. Eenigen tijd geleden heeft de regeering de kerkelyke autoriteiten uitgenoodigd, haar meening over deze kwestie kenbaar te maken. De meerderheid der kerkelyke autoritei ten heeft zich thans tegen het toeiaten van de vrouw tot het ambt van geestelijxo uit gesproken. Er wordt op gewezen dat de vrouwen reeds het recht hebben het doctoraal examen in de theologie af te leggen en dit moet voldoende zyn. RUSLAND. De handelsvertegenwoordigingen. Een reorganisatie. Zooals bekend, is de buitenlandsche han del van de Sovjet-Unie gemonopoliseerd; alleen de staat en zyn organen mogen met het buitenland handel dryiven. Deze trans acties worden verricht door de bande1.;,ver tegenwoordigingen van den Sovjet-staat („torgpredstwo" genaamd), die in alle lan den bestaan, welke het Sovjet-regime heb ben erkend (in andere landen, o.a. in Ame rika, bestaan onofficieele torgpredtwo's). De chef van een torgpredstwo, de torgpred, staat wat zyn volmachten betreft vrijwel gelyk met den gazant, den polgred (politie ke vertegenwoordiger; torgpred beteekent handels vertegenwoordiger). De buitenland sche handel van de iiovjet-Üme is georga niseerd op de Volgende wijzè: alle instellin gen, die goederen uit het buitenland willen betrekken, moeten dit aan den Wnje-lorg (de centrale voor den buitenlandschen han del) mededeelen. De regeering kan het ver zoek in willigen, afwyzen of verminderen. De door de regeering goedgekeurde bestel lingen worden daarna onder de torgpreds- two’s in het buitenland verdeeld, die ze onder de firma’s in het land, waar zy geves tigd zyn (soms ook in het buitenland;ver doelen. Op dezelfde omslachtige wyze is dit uitvoer georganiseerd. Daar dit veel romp slomp meebrengt, de uitvoering van bestel- lingen^vertraagt en tot talryke moeilijk heden leidt, wisten sommige groote rytks- lichamen (hbt oliesyndicaat en de Sewero les) van de regeering verlof te krygen, zelf hun goederen (dus olie en hout) in het bui tenland te verkoopen. De torgpredstwo’s verslinden geweldige bedragen. Alleen de buitenlandsche organen van den Wnjesjtorg kosten per jaar ruim vyftig millioen gulden. De uitvoer van Rus land daalt steeds en toch eischen de torg predstwo’s telkens weer aanstelling en nieu we ambtenaren, uitbreiding van de be staande afdeelingen, instelling van nieuwe enz. De torgpred van Purys, Toemanow, is zelfs, naar de „Polslednieja Nowosti” ver- zelf opgemerkt te worden. Een knap meisje met blond haar en leven dige oogen kwam binnen, ze scheen in het minst niet verlegen. Het is heel vriendelijk van u om mij te ontvangen, begon het meisje» maar als u niet wel 8enoe8 bent om me nu te woord te staan, kan ik wei terugkomen, meneer Sax tons. Sartoris antwoordde niet direct. Het leek Field toe dat hij lichamelijke pijn had. Hij beschaduwde ziji^ bebrilde oogen met den bevende hand alsof het licht te sterk voor hem was. Het is me absoluut niet te veel, zei hij eindelijk. Ik heb u op dit uur laten ko men, omdat ik waarschijnlijk morgenvroeg naar het buitenland ga. Als dat gebeurt, is het voor langen tijd. Field wa« het niet met htm eens. Hij had andere plannen met ‘den spreker. Toch was hij verbaasd over dit voornemen— hij scheen toch nog Jang niet tot op den bodem van dit mysterie doorgedrongen te zijn. Ik heb een uur den tijd, deelde h»t meisje mee. Om negen uur moet ik in Lon den terug zijn. Dat zal wel gaan. Zooals u al uit mijn brief weet, ben ik een heel oude vriend van uw vader. We hadden samen verschillende speculaties ondernomen en sommigen ervan waren zeer gelukkig. Heeft hij mijn naam v.el eene genoemd? Ik kan het mij niet herinneren, zei het meisje na even nagedacht te hebben. Nadruk verboden. Ik geloof dat ik^het snap, zei hij opge wekt. Vooral omdat we iemand zoeken, die het klappen van de militaire zweep kent? We zullen maar eens op. Audley Place een kijkje gaan nemen. Onderweg’ moeten we even op het postkantoor aanloopen, en daar even een telegraafbeambte leenenl Ik ken zelf ook wel zoo’n beetje de Morse-teekens, maar ik heb in dit geval liever geroutineer de hulp. Ik kan bet niet vlug genoeg. Dat jullie zelf niet op dat idee gekomen zijn, voegde hij er hoofdschuddend aan toe. Enkeleminuten later stonden de beide inspecteurs met een paar agenten en den „geleenden” telegrafist tegenover perceel 100 op Audley Place in geduldige afwach ting. Achter het venster dat de inspecteur van Wandsworth Common aanduidde ,va9 <‘en lichtschijn, maar deze bleef constant. Het geduld van de wachtende mannen werd wel heel zwaar op de proef gesteld, maar ze gaven het niet op en na lange uren werd hun moeite beloond. Plotseling begon het lichtje boven te dansen en te flikkeren. Het ging aan en uit, aan en uit, kort-lang, lang- kort met eindelooze variaties. z kwesties. De a.s. vlootconferentie. In Den Haag heeft mdh nieuwe vorderin gen gemaakt. Met betrekking tot het neteli ge vraagstuk der „sancties” heeft men ten slotte formuleeringen weten te vinden, die zoowel de goedkeuring konden wegdragen van Duitschland als van de crediteurstaten. Het trekt de aandacht, dat in den tekst der regeeringsverklaringen, die zóó zyn ge steld, dat Duitschland niet al te zeer wordt beleedigd, niet rechtstreeks wordt gerept van artikel 4,30 van het te Versailles geslo ten vredesverdrag, op grondwaarvan de geallieerden strafmaatregelen tegen Duitschland konden nemen. Wat het plan-Young betreft, dat in den vervolge met den naam „het nieuwe plan” zal worden aangeduid, is bepaald, dat ge schillen en moeilijkheden, die met betrek king tot de Duitsche betalingen mochten ryzen, zoo mogelyk uit den weg zullen wor den geruimd door de procedure, welke het plan-Young zelf aan de hand doet; wanneer Duitschland echter handelingen verricht, waaruit kan worden afgeleid, dat het. van zins is het nieuwe plan te niet te doen, kan' één der crediteurstaten, die vindt, dat Duitschlands daden niet in orde zyn, de zaak ter beslissing voorleggen San het. Haagsche gerechtshof. Maakt deze ffi^erna- lionale instantie uit, dut Duitschland opzet-» telyk, dus uit kwaden wil, tegen de bepa lingen van ’t nieuwe plan handelt, dan her krijgt de in het gelyk gestelde party haar algeheele vryheid van handelen. Dit wil zeggen: zy mag tot sanctieé overgaan ,tot strafmaatregelen derhalve, die Duitschland, wanneer zy een krachtig karakter dragen, ertoe kunnen brengen weer den juisten weg te bewandelen. De aard der sanctie/ wordt niet nader aangeduid en daar geen enkele beperkende bepaling te dezen opzichte in de gewisselde stukken is opgenomen, volgt hieruit, dat in het veronderstelde geval eener schennis van ’t plan-Young door Duitschland ook militai re sancties genomen kunnen worden. In beginsel blyft dus een wederbezetting van Duitsch gebied mogelyk en is één der cre diteurstaten gerechtigd panden te nemen om zich op deze wyze genoegdoening te verschaffen. Over ’t algemeen neemt men aan, dat geen Duitsche regeering de risico op zich zal durven nemen het nieuwe plan als een vodje papier te beschouwen, doch de Fran- schen houden nog steeds rekening met de mogelykhedd, dat, wat nu volgens sommi gen nog een onwaarschijnlijke hypothese is, niettemin eens een ontnuchterende en ge vaarlijke werkelijkheid zou kunnen worden. Ook is de vraag opgeworpen, of alle sta ten gemeenschappelijk tegen Duitschland dienen op te treden, wanneer dit buiten zyn boekje gaat. De tekst dient klaarblijkelijk zoo te worden gelezen, dat solidariteit Ly Wie het leven niet met kracht aan grijpt, wordt door het leven gegrepen en rondgeslingerd. de toepassing van strafmaatregelen niet is vereischt, doch dat elke staat, die een klacht tegen Duitschland heeft ingediend, door een afzonderlijke actie zich recht aan trachten te verschaffen. Over het algemeen dient opgenjerkt te worden, dat vooral de Franschen by de re geling dezer sanctie-kwestie bevredigende successen, dank zy vooral fardieu’s actie, hébben weten te behalen. Als de Duitsche delegatie in Den Haag naar het vaderland terugkeert, zal zy', hoe elegant de verklarin gen der zes mogendheden, die als annexeu bij het protocol van Den Haag zullen wor den gevoegd, ook zijn opgesteld, heel wat van de nationalisten te hooren krygen, de zen zullen beweren, dat Frankrijk al te ge- makkelyk een motief zal weten te vinden om Duitschland te eeniger tijd te lijf te gaan. landsche Zee. Briand he<t o.a. voorgesteld de Fransch-Italiaansche tegenstellingen in het vlootvraagstuk daardoor te regelen dat Frankrijk zich zal verplidhtan in de Middel- landsche Zee geen grootdre vloot dan Italië heeft te onderhouden. Verder heeft Briand voorgesteld de grenswy^ging tusschen de Fransche en Italiaansche bezittingen in NoordnAfrika opnieuw te, behandelen. BÜlTENLANbsCH NIEUWS. ÜU1TSCU 41nD. Geen optochten en Vergaderingen. Althans niet in de'open lucht. De officieele Pruisische Persdienst deelt mede: De Minister van Binpenlandsche Za ken heeft in een circulaipyjan alle politie autoriteiten het houden van optochten of vergaderingen in de open lucht in geheel Pruisen verboden gesteld. Dit Verbod heeft niet betrekking op begrafenisstoeten, welke geen demonstratief karakter dragen en op processies. Tegen pogingen, die ten doel hebben in -stryd met ditj verbod, toch ver gaderingen in de open luÉht of optochten te organiseeren, zal met alli ten dienste staan de middelen opgetreden Wolrden. BELG1E. De koning v^i Italië. In het voorjaar naar Brussel. Op uitnoodiging van den koning en de koningin der Belgen zuilen korting Ema nuel en koningin Helen! van Italië in het a.s. voorjaar een bezoek? aan JBrusÖel bren gen. Zy zullen van het jonge paar, kroonprins Umberto en kroonprinsas Marie-José, ver gezeld gaan. he® Een vergiftigingmaak te Gent. i-S' dagen getodiij^liet p«ket van 'y<® Uëfit door naamlooze brieven gewaarschuwd dat het sterven van den rechter van in structie De Gothal en zijn vrouw, enkele maandeü geleden, met zoo zeker het gevolg was van een natuurlijken oorzaak, en dat zij misschien wel vergiftigd werden. Op wel ke manier vertelde de schrijver niet, maar hij zinspeeld op een proces in verband met een erfeniszaak, waarin de gestorven ma gistraat een rol speelde en der voornaamste belanghebbenden was. Een vooraanstaande persoon uit de geneeskundige wereld vau Brugge, familielid van de gestorvenen, was ook in deze zaak betrokken. Naar aanleiding van deze naamlooze brie ven werd door dien procureur des konings te Gent een onderzoek bevolen, dat toever trouwd werd aan den rechter Van Eckhaute Deze beval daarop lijkschouwing van De Gothal en zijn echtgenoote. Na sectie werden maag en ingewanden naar het laboratorium van een scheikundige te Brussel opgezonden, die zal onderzoeken of beide personen den dood vonden tenge volge van vergiftiging. FRANKRIJK. Liefdesdrama te Parys. Vrouw doodf baar stiefzoon. Te Parys heeft zich een tragisch drama afgespeeld tusschen een 51-jarige vrouw en De Fransche bladen brengen uitvoerige berichten over het onderhoud, dat Briand gisteren te Genève met Grandi, den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche za ken, heeft gehad. Bij dit onderhoud zyn de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië in him geheelen omvang besproken, vooral echter de aanstaande vlootconferentiö en het voorstel voor een pact voor de Middel- Leest u daar ook een boodschap uit? vroeg Field aan den telegraifbeambte. Ja. Hij seint: „Fluit eea melodie uit De Geisha, als er iemand beneden is die me begrijpt.” Field voldeed onmiddellijk aan dit verlan gen en omniddellijk begon het apeHetje bo ven weer.' Hfj seint nu „Goddank”, deelde de te legrafist .mee. Nu wil hij met zijn mededee lingen beginnen, maar hij verlangt te weten wie hier is voor hij dat doet. Weet u een middel om met hem in' communicatie te komen? vroeg de inspec teur. Vol trots sloeg de telegrafist met zijn stok op de straatsteenen. Iemand die niet wist wat jer gaande was, zou dat getik voor het werk van een gek gehouden hebben, maar voor den gevangene boven in hit huis, «lonk het als hemelflche muziek. Het kleine lichtje floepte .triomfantelijk af en aan. Het is kolonel Berrington, rapporteerde de man van ’t telegraafkantoor. Hij zegj dat we ons over hem niet ongerust behoeven te maken, absoluut niet, hij is volkomen veilig en dat zoolang hij hier in het huis is zullen de mannen niets overijlds doen. Wacht, zei de telegrafist met ingehouden ademde goede man was door de „detecti- vekoorts” aangegrepen: hier komt het belangrijkste deel van de boodschap: Ga naar Edward Street in de Borough en houd daar een van de huizen in het oog. Ik weet niet welk; dat moet uw speurderszintuig u maar zeggen. Ga direct.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1