Blad L E'5 ■T IKJE IDT IOC leekbank 98 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. VOOR GOUDA EN OMSTREKEN o— a bergambacht, BODEGRAVEN, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Flf 88« Jaargang ^^MaaaaM8annaiaaamiM>i^ De vlootoonferentie te Londenv BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT^ MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, FEUILLETON, De slavin van het zwijgen. Juf DvJMCjViILA V ILlv DVOlkVvl VrVJvJ UDIlrtJl, Im/IOLIUJVII i, v Ptl iii»i»i»»inimimiiWd j (Wordt ver.jlgd). der 1 I f100. 'k wel eeiu el iin de van zoo- nschpar- o verlegen 't buiten- 1, waarop laam niet e kwaliteit •en enkele kheid op het Oe OIJ Oij N HAAG cU sties HOORWEG. nadat de pakketten door de ont -nger op nieuw waren geopend. Men raamt de waar de van de gastolen geiden en sieraden op 2 mik n pesetas, VER. STATEN. Tien kinderen gedood. Op een onbewaakten overweg kwam een bus met een trein in botsing by Berea. Hier bij kwamen tien kinderen en de bestuurder van de bus om het leven. Naar droog Amerika. Uit officieele statistiek dier Canadeesche regeering, gisteren te Ottawa gepubliceerd, blijkt dat in 1920 voor een waarde van 20% millioen dollar aan alcoholhoudende dran ken uit Canada naar de Vereen igde Staten is uitgevoerd. Dit cjjfer is 2H millioen la ger dan in 1928. Een radlo-rede van den Britschcn Minister MacDonald. Wat Engeland voor ontwapening deed. Oe echte :he door rteerde i en dat •voor ar op onvoor- dseischen naam op van elk nt ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2:90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. i uitblijven eener fundamenteels eenheid van standpunt. Evenmin als men van den Volkenbond mag verwachten, dat hij terstond orde en vrede in de wereld op sublieme en onwrik» bare wijze bevestigt, mag men van da viodt- conierentie vergen, dat zij alle vraagstuk ken op een onberispelijke wijze oplost. Laat ons hopen, dat de mogend heden, die te Londen thans mee over het wel en wee der wereld beschikken, minstens een accoord zullen treffen met betrekking tot den feitelijkan minimum aanbouw. In een radiorede heeft de Britsche premier MacDonald er op gewezen dat Engeland reeds het goede voorbeeld van vermindering van bewapening heeft gegeven. Wij zijn, aldus MacDonald de eenige natie onder de leidende mogendheden die een voortdurende vermindering kan toonen in de uitgaven voor 'haar lager. Wat de vloot betreft hebben wij niet op deze conferentie gewacht. De positie van het Britsche rijk in December 1929 vertoont een merkwaardig contrast met Augustus 1914, dat verdient ernstig overwogen te worden door degenen die luchtig spreken over de Britsche bijdrage tot vloo tont wapening. Hier zijn de feiten: Linieschepen Augustus 1914 69, December 1929 20. Kruisers met kanonnen van 8 inch en meer Augustus 1914 27, December 1929 11. Kruisers met kanonnen kleiner dan 8 inch 74, December waarvoor, i op de it. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezergkring 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer f 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prha. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geraduceeiden pry's. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkonurt van sotiede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname venekerd te zijn. hij hoorde Sartoris hoonend lachen. U voelt U toch niet erg goed hè, riep de invalide. Als u nog loopen kunt, komt u dan bij mij, dan zal ik u wat brandy ge ven, daar knapt u heelemaal van op. Berrington was niet meer in staat tot ver zet, hij was óp naar ziel en lichaam. Hij liet zich uitgeput in een stoel vallen en hijgde naar adem. Sartoris sloeg hem onbe wogen gade. Uw hart is er niet zoo erg aan toe als u denkt, zei hij. Als de druk uit uw Iod- oLNNENLAMJ. Werktijdenbesluit voor Winkels. - Eönige aanvullingen en wijzigingen. Blijkens een in Stabl. 587 afgekondigd Kon. besluit zijn thans in het Werktijden besluit voor Winkels eenige aanvullingen en wijzigingen aangebracht. Zoo is bepaald, dat het voorschrift, lui dende dat voor mannen of vrouwen, die op Zondag arbeid verrichten, ten minste één maal in drie achtereenvolgende weken de Zondag moet zijn inbegrepen in den onaf gebroken rusttijd van ten muiste 32 uren, niet van toepassing is voor personen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den wekeüjkschen rustdag op den Sabbath of op den Zevendedag viert. De afwijking van de voorgeschrevein werk tijden, in artikel 6, late lid sub a voor den Zaterdag toegestaan, ^gyhjt voftr jyschwjn- kels hovend en op Vrijdag. Voorts zijn voor de winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en choco lade wordt verkocht, speciale werktijden vooxgesch reven op 3, 4, 5, 24, 25 en 31 De cember. Aan de bepalingen voor de bloe menwinkels ia thans toegevoegd, dat in de week, waarin 30 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren gewerkt mag worden. Als nieuwe bepalingen vinden wij thane vermeld de afwijkingen van de voor geschre ven werktijden voor vischwinkels en sla- gerswinkels op 30 en 31 December geduren de ten hoogste 11 uren, op 31 December ge durende ten hoogste 14 uren en bovendien in de week, waarin 31 December valt, geduren de ten hoogste 62 uren gewerkt worden. In slagerswinkels en in winkels van vleesch- waren is op Oudejaarsdag een werktijd van ten hoogste 11 uren toegestaan. Bij de bepalingen in zake werktijden voor mannen of vrouwen, werkzaam in een win kel, waarvaan het hoofd of de bestuurder tot een isr kerkgenootschap behoort, was tot nu toe geen rekening gehouden met de za ken, welke onder rabbinaal toezicht staan. Dit verzuim is bij deze wijziging van het Werktijdenbesluit hersteld. Verder zijn ge wijzigd de bepalingen voor de werktijden op dagen, voorafgaande aan Joodsche feestda gen. Alles. Wanneer een admiraal een ge deelte vap zijn vloot in oorlogstijd wegetuurt geeft hij verzegelde orders mee, die alleen in bepaalde omstandigheden geopend mogen worden. A1h die omstandigheden zich niet voordoen worden die orders vernietigd. Daar ik niet wilde dat mijn medewerker in deze zaak te veel wist, heb ik zu'ke verze gelde orders gegeven. Als ik op een bepaald tijdstip niet teruggekeerd ben, moet dat stut geopend worden Begrijpt u me? Sartoris knikte Maar zijn gerimpeld ge zicht verried verder niet hoe hij deze mede- deeling opnam. Dat was slim, zei hij, maar het had nog slimmer gekund. Ik zou in uw plaats nog verder gegaan zijn. Maar laten wij naar mijn kamer gaan, dan kunnen wij de zaak verder bespreken. Wült u zoo vriendelijk zijn om mijn stoel om te keerec, nee, niet zoo. Pak de stang achteraan vaat en schuif me. Berington hoorde niets meer. Toen zijn handen in contact kwamen met de koperen stang achter aan den stoel, voelde hij iets ijzigs kouds en toen diets meer. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, lag hij geheel gekleed op een bed in een kleine kamer. Hij had heelemaal niet het gevoel of er iets met hem gebeurd was; zijn hoofd was helder en zijn ledematen even bniSfean’ als nltnd. Hij voelde zich als iemand no -"n groote vermoeienis die ui^ een diepen slaap ont waakt, friach en verkwikt. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. Nadruk verboden. In den regel ia een militair iemand zonder veel verbeelding en daardoor bent u er toe gekomen u met deze zaak in te laten, waar schijnlijk denkend dat Satan voor ledige handen altijd wel wat kwaads te doen heeft. Maar overigens bent u niet wat de wereld een slechte kerel noemt. Integendeel, dat hen ik. Ik houd u zelf® voor een man van eer Geef me uw eerewoord als officier dat u niets zult zeggen over wat u vanavond hier gezien hebt en u bent vrij om te gaan. Berrington keek lachend om zich heen. -- Wie zou me tegenhoudenvroeg hij. U schijnt zeker van uw zaak te zijn. Als u geen invalide was, zou ik u de krachtdadig ste aframmeling geven, die ik ooit in mijn, leven iemand heb toegediend. Ik denk er niet aan om u mijn eerewoord te geven. -- Dus u maakt misbruik van mijn zwak heid en gaat heen? vroeg Sartoris. - Zoo gauw mogelijk, antwoordde Ber rington. Ik wensch u goeden nacth. HOOFDSTUK XXII. De gevangene Wordt gefolterd. Sartoris bleef onbeweeglijk in zijn stoel men met een voortreffelijk uitgeruste orga nisatie heeft te doen. ^ervalschere zelf .noeten van her siager. van hun werk teu volle overtuigd zijn geweest, daar zy in tegenstelling met hetgeen anders altijd ge schiedt, het waagden de biljetten bij ban ken in te leveren. Het Amerikaansche de partement van de schatkist heeft medege deeld, dat reeds in 1928 bekend was dat ba -kbiijetten van WO dollar vervalscht wa ren, doch eerst na het opduiken van Je val- sche biljetten van 50 kon men aannemen dat oe vervhlschers en zy, die de vaische biljetten in omloop brachten, hun voor naamste afzetgebied in Duitschland zoch ten. Blijkbaar is eerst verleden jaar October met het in omloop brengen der vervalschte biljetten in Duitschland begonnen. De ver vul schors zullen thans in zooverre in hun optreden worden belemmerd, daar intus- schen by de wet nieuwe typen van bankbil jetten zijn vaatgesteld. De 34-jarige koop man Franz Fischer, die gezocht wordt we- geus het ontloop brengen van de vervalach te biljetten, heeft zich in October verdacht gemaakt door de groote uitgaven, die hij deed Of de vervalschers ook Amerikaan- scha bankbiljetten van hoogere of lagere be dragen hebben vervaardigd, is op het oogenblik nog niet vastgesteld. BELG1E. Het Fransche vliegtuig gevonden. De vijf inzittenden dood. Zooals gemeld, vertrok Zondag j.l. een vliegtuig van Amiens naar Havre, met een viertal passagiers aan boord, die in laatst genoemde stad een voetbalmatch wilden bij wonen. De piloot is blijkbaar door den mist ver dwaald; althans men arriveerde niet t^ Le Havre. Sindsdien bleef men zonder bericht om trent het vliegtuig en deszelfs inzittenden. Hedenmorgen echter ontdekte men de machine, die totaal verbryfceld was, op een rots ongeveer 5 K.M. ten Noorden van Dieppe. De piloot en de vier passagiers waren ge dood. Dicht by de overblijfselen van het vlieg tuig lagen de lijken van twee der inzitten den. Men veronderstelt, dat het vliegtuig in den mist eerst boven de zee heeft gevlogen en toen koers naar de kust heeft gezet, ten einde beter uitzicht te krjjgen, doch dat het daarbij zoo laag heeft gevlogen, dat het tegen de rotsen stuk is geslagen. SPANJE. Twee postbeambten gearresteerd. Naar uit Madrid wordt gemeld heeft de politie aldaar twee 30 jarige postbeambten gearresteerd, die reeds drie jaar lang bank en waardezendingen plunderden. Als de be ambten de pakketten geplunderd hadden en het grootste gedeelte van het geld edel stee nen of andere kostbaarheden hadden weg genomen zonden, zij de zendingen naar hun bestemming door. De pakketten werden zoo geopend, dat de diefstal eerst bemerkt was, slechte vrouw en een gevecht hebben dit van me gemaakt. Maar nu ter zake. Het is en blijft een feit dat u veel weet. U staat tusschen ons en een plan, dat mij jaren ge kost heeft om het uit te werken. De vraag of dat plan in verband staat met Sir Char les Darryll, kunnen wij laten rusten. Maar ,3 ieder geval weet u te veel. Wat bent u van plan te doen? Zoo gauw het mij mogelijk ia, alles wat ik weet ruchtbaar te maken, riep Ber rington. Zoodat ik Mary verliezen zal. O, ik weet wel dat u nog steeds van baar houdt en niet rusten zal voor zij uw vrouw is. Maar u schijnt geen rekening te houden met het feit dat «rg aan mij gehecht is en als mij kwaad overkomt zal zij nooit uw vrouw worden. U kunt mij hier toch niet eeuwig hou den, merkte Berrington koel op. Ik kan u in elk geval hier houden tot mijn plannen uitgevoerd zijn, antwoordde Sartoris. Ik zou u ook kunnen vermoorden zonder dat een haan er naar kraaide. Berrington dacht aan Field en glimlachte. Totnogtoe had hij zijn kracht niet gezocht in diplomatie, maar nu veranderde hij van taictiek Gedeeltelijk hebt u gelijk, zei hij. Ik weet veel, heel wat meer zelfs dan n denkt Maar ik heb mij niet zoo roekeloos in ge vaar begeven. Ik wist wat ik begon en met wien ik te doen zou krijgen. Ik heb mijn maatregelen genomen. Heeft u we] eens van verzegelde orders gehoord? Ongetwijfeld. Maar wat heeft dat OT mee te maken? ring hangt af van het besluit van degenen, die in conferentie met one samen zijn, van degenen, die bereid zijii om te beperken en te verminderen en samen met ons het pari der ontwapening te betreden. Wij Kunnen alleen met veel verdew»voortgaanja, als wij geen overeenkomst kunnen krijgen, zou den wij wel eens genoopt kunnen zijn tot uitbreiding. Stimson heeft de positie voor zijn vertrek uit Washington op voortreffelij ke wjze aangegeven toen hij zeide, dat te wein.'g raid't'en van verdediging natie een gevoel van onveiligheid geven,, terwijl te veel haar buren een gevoel van onveiliga heid geeft. Wat onze beraadslagingen zoo geweldig ernstig maakt is, dat het alterna tief voor beperking een jvedloop in het bou wen '9 en dat het eind vttn zulk een wedloop oorlog is. BUITEN LANDSÓH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het aanstaande Carnaval. In het Rjjmland wordt yverig gewerkt aan de voorbereidingen voor de optoch ten, die op ftozenmaandag (3 Maar:) in verschillende steden zullen worden gehou den. Te Dusseldorf zal oe optocht, met zijn 6 a 8 wagens en zfln talryke groepen, ge wijd zijn aan het oude en het moderne sprookje. Het eerste gedeelte van den op tocht wordt voorbehouden voor de sprook jes van Grimm. Voorts zal er in den op tocht een karikaturistiséhe groep zijn „Het sprookjes van de verlamde belasting. De optocht zal worden beslaten met een praal wagen, gewijd aan de „Verliefde paartjes van gisteren, heden en morgen”. Te Mainz zal de optocht den eigenaardigen naam „Die Welt im Narrensg^gpf 4j>gen. ,Deze optocht zal echter niet groot ztfin, maar men zal trachten hem zoo geestig mogelyk te maken. Aan den optocht te Münster, waar voor de eerste maal sinds zestien jaar weer een optocht zal worden gehouden, nemen negentien wagens deed. Een Communistische burgemeester. De gemeenteraad van Solingen heeft bij derde stemming met de 27 «temmen van de communistische en (8) sociaal-democrati- sche afgevaardigden tegen de 25 der bur gerlijke partijen den communist Hermann Weber tot opperburgemeester van Groot- Solingen gekozen. De sociaal-democraten wenschten niet, dat de linksche meerder heid overheerscht zou worden door de bur gerlijke minderheid. Een voortreffelijke organisatie. De vervalschers der bankbiljetten moeten zeker van het slagen z<jn geweest. De uitgifte in 1928 reeds bekend. Met betreking tot de vervalschte Ameri kaansche bankbiljetten wordt medegedeeld dat het de betrokken afdeeling van de re cherche nog niet is gehikt' nadere bijzonder heden vast te stellen over de vervalschers en hun werkplaats. Uit hetgeen op het oogenblik bekend is, kan men afleiden, dat gen weg ób, zult u zich al veel beter voelen. Dit was een nieuwe proefneming van mij, waarbij mijn grondige kennis van de electri- citeit mij goede diensten heeft bewezen. Tot nogtoe had ik dit middel niet toegepast. Voelt u zich al wat beter? Berrington knikte. Er kwam weer wat kleur op zijn wangen en het pijnlijkegevoel in zijn borst verminderde. De brandy werkte heilzaam. Jouw kwaadaardige schurk, hijgde hij, Ik zou de menscheid een dienst bewijzen als ik je bij de keel pakte en het leven uit je drukte. Als u zin hebt, dan gaat u uw gang maar. Ik ben maar een miserabel kreupel mannetje en u bent sterk en groot. Toe dan. De uitdaging had geen uitwerking. Er was iets fascineerends in dat vreemde kleine kleine kereltje. Alle uitgangen van dit huis, vervolgde hij, werken op dezelfde manier. Ik hoef den c stroom maar in te schakelen en u bent machteloos. U bent in mijn handen. Als u mij aangeraakt had. zooaJs ik zei dat u gerust doen mocht zoudt u nu dood aan mijn voeten gelegen hebben. Maar hoe vreemd het ook moge lijken, ik heb in dit verschrompelde lichaam nog een hart. Ik ben niet altijd zoo geweest als ik nu ben. Er was cens een tijd dat ik een heel ander mensch was Dat is onmogelijk, viel Berrington hartstochtelijk uit. Het kwaaiï moet er altijd gezeteld hebben, anders had u niet zóó kun nen worden. Nu, we zullen over dit punt niet ver- discuseeren. Een slechte man en een 1929 63. Deze enkele cijfers, zoo ging de Britsche premier voort, zijn welsprekender dan ko lommenlange redevoeringen. Wa| de luditmacbt aangaat waren de luchtmachten der wereld voor den oorlog nog maar, in haar opkomst zoodat er geen vergelijking kan worden gemaakt tusschen haar sterkte thans en in 1914. In den loop van den oorlog heeft Groot- Brittannië evenwel een rensachtig sterke macht opgebouwd, die bij den wapenstil stand niet minder dan 3300 machines van de eerste linie omvatte met een personeel van bijna 300.000 man. Wij stonden, aldus Mac Donald, op het punt de sterkste luchtmacht ter wereld te scheppen. Na den oorlog werd dit machtige wapen zóo goed als geheel af geschaft en heden is de sterkte van de eerste linie van de koninklijke luchtmacht op een vergelijkbare basis niet meer dan 772 machi- nes met een pereoeenl van 31.000. De lucht vloten van andere groote mogendhed»n over treffen de onze verre. Kan er wel een treffender bewijs zijn, zoo vroeg de premier, van den wil tot vrede bij het Britsche volk? De premier voegde er bijHoeveel verder wij kunnen gaan op dien weg van verminde- zitten. Er was iets van een glimlach op zijn gezicht, alsof de sigaret die hij rookte hem beter smaakte dan gewoonlijk. Hij keek ter loops in de richting van de deur en verrolde zijn stoel een klein eindje. Toen gleed zijn hand omlaag. De sterken winnen niet altijd den strijd, zei hij met een onderwijzende klank in zijn stem. Maar als u uw woord niet ge ven wilt, moet ik het er zonder stellen. Goedenavond, meneer, slaap lekker. Berrington vertrouwde Sartoris bedoeling absoluut niet, maar hij stapte toch naar deur en legde de hand op den deurknop. Een onuitsprekelijke pijn greep hem als ware van ’thoofd tot devoeten, als in klem men van gloeiend ijz<; het scheen alsof zijn hersens in brand stonden. Vergeeft trachtte hij zijn hand te bevrijden, ze scheen aan de deurknop vastgeklonken te zijn. Met zijn tanden in de onderlip gedrukt trachtte hij den kreet van pijn te weerhoudendie bij hem opwelde, maar het was »>en boven- menschelijke poging. Pas na den derden of vierden keer toen hij op het punt stond’ te bezwijken, hield de marteling opeens op en Omtrent de Londensche conferentie, die Dinsdag geopend is, kan nog niet veel bizon- ders worden gemeld. De gedelegeerden heb ben wel schoone woorden gesproken en den nadruk gelegd op den goeden wil, die hen allen beheerschte, maar hun redevoeringen bevatten over het algemeen weinig substan tieels: zij hielden, af en toe, een zinspeling of een aanduiding in, maar concrete voor stellen en toezeggingen werden niet gedaan. Wij moeten dan ook- wachten tot heden, om dat feitelijk pas van dezen dag af bepaalde vraagstukken nader zullen worden bekeken, gewikt en gewogen. Hoe onzeker de kansen der conferentie zijn, kan blijken uit het feit, dat in som- ibige kringen de mislukking reeds bij voor baat vast staat, omdat men daar de opvat ting huldigt, dat de verschillende staten met hun zeer uij^enloopende' belangen, niet be reid zijn stuk voor stuk zich voldoende op offeringen te getroosten, die alleen een ver gelijk naderbij kunnen brengen. De gematigden zijn van gevoelen, hopen tenminste, dat eenige successen zullen wor den bereikt en wel van dezen omvang, dat althans voor eenigen tijd de bewapenings wedloop zal worden stopgezet. iZij beschou wen de tegenwoordige conferentie dan ook nief, als een einde, maar het begin van een reeks bijeenkomsten, waarop geleidelijk de maritieme bewapening tot zoodanige verhou dingen zal worden terug gebracht, dat zij noch langer ernstige oorlogsbedreiging in i zich sluit, noch langer als een economische last op de volkeren weegt. Augustus, 191<| 81, Decenxber 1929 Bn testotfe'TÉjn -e? een lahdjè^ol optimis- i Onderzeeër» Augustus 1914 74, ten, die meenen dat van Londen de victorie ,nnn begint en van nu af de voortdurende vrede ocn voldongen feit zal zijn. Óf er voor dezen blijmoedigen kijk op de zaken aanleiding is, is minstens twijfela^h- tig, maar veel zal reeds gewonnen zijn, wan neer de mislukking, waarop de Geneefsche conferentie van 1927 uitliep, te niet kan worden gedaan door vorderingen op ontwa pen ingsgebied, die althans niet al te onbe- teekenend zijn. Misschien herinnert men zich, dat de kwestie der kleine kruisers in 1927 de klip vormde, waarop de conferentie strandde, Dit maal zal men dit vraagstuk niet uit dén weg n,08en gaan en eveneens de beperking der slagschepen, die der duikbooten, die van de pariteit der vloten, enz. aan de orde moe ten stellen. Er zijn vijf partijen, er zijn veel netelige onderwerpendit verklaart de groo te conflictenkans. Bovendien hangt de vloot- ontwapening, die men thans ter hand wü nemen, nauw samen met het algemeene vraagstuk van veiligheid en vrede, welke laatste op hun beurt weer afhangen van de sterkte der bewapening te land en ter lucht. Men moet zich dan ook op een tragen gang van zaken voorbereiden en op het lang Eene zCtak, die een vrouw hoogst zeld zaam leert is: nooit te spreken tot een ^00r toorn opgewonden man.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1