Blad Gouda iXFilm Corp. 3res i x I. rard EIK EUM \PPEN, r. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 84 januari 1930 98* Jaargang Na. 17884 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen tsenstalling I ol LI. ier van rELLA- atroon, hat in- Sterk, nerk. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPBLLE, Ue vlootoonfaruntio te Londen, FEUILLETON. QGEL. jjsi Frankrijk handhaaft 4jn eischen. voldaan zyn. 80 het HOOFDSTUK XXIII, Nachtelljke conversatie door de spreekbuis. Berrington. ge ilet nis (Wordt ■rerrolgd). oatman" >otsch!1 ig van groots itgaven it in de 4 0 ertolklter van FARRELL 60 doos niet vergeten. KM 60WHE COURANT. VER. STATEN. Brand op een renbaan. Vijftien paarden in de vlammen omgekomen. Uit New-Orleans wordt gemeld, dat op een renbaan de stalgebouwen door een brand vernield zyn. Tenminste vijftien renpaarden zijn in de vlammen omgekomen. Twee per sonen hebben ernstige brandwonden opga- loopen. in werking zal kunnen treden, daar uitdruk kelijk overeengekomen is, dat op de ratifi catie van Japan niet gewacht behoeft te worden. Wat de Bank voor internationale betalingen betreft, neemt men aan, dat deze uiterlyk 20 Maart haar werkzaamheden zal kunnen beginnen, zoodat de Duitsche schuldobligaties nog voor 1 April aan de Bank overgedragen kunnen worden. Zoo doende zou aan alle voorwaarden voor de ontruiming van de derde zone op 1 April wordt bepaald en weigert iedere zuivere mathematische formule- Het verlangt daar om dat in de eerste plaats het vraagstuk der verhoogde veiligheid door aanvulling van het Kélloggpact of door een pact voor den Atlantischen Oceaan zal worden opge lost. De moreele positie van Frankrijk is in dit opzicht sterk, aangeeien Frankrijk zich aan den eenen kant voor zijn vlootbe- hoeften op geografische argumenten kan beroepen, terwijl het er aan den anderen kant op wijst dat het niet anders verlangt dan een waarborg van de Ver. St. voor zijn veiligheid, welke waarborg by het vredes verdrag wèi is beloofd, doch later niet is toegestaan. terwijl het ook op de vlootcon- ferentie van Washington te vergeefs heeft getracht dezen te verkrijgen. Italië ia niet bereid zyn eisch tot pariteit met Frankrijk te laten vallen en zal ztfai verdere houding geheel laten afhangen van het verloop der verdere onderhandelingen over den eisch van Frankrijk, Engeland stelt zich op het standpunt dat Frankrijke eischen het eerst behandeld moeten worden, aangezien slechts op den grondslag van vergaande overeenstemming over principieele vraag stukken overgegaan kan worden tot de be handeling met kans op succes van de tech nische vraagstukken. Feitelyk beteekent dit in zekeren zin een steun voor Frankrijk. Amerika heeft voor de eischen van Frank rijk slechts geringe sympathie, doch houdt zich in het tegenwoordige vjm iedex? wachtende draait op waliteit elk ver ing m$t lik, dat ncht te sg met ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et bysiag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceetden pry's. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aoliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. want er was geen poging gedaan om hem te bevrijden en dat zou Field’s plicht toeft ge weest zijn als hij was ontsnapt. Er waren nu al eenige uren verloopen en hij had nog niets gemerkt van een dergelijke poging van de politie. z In gedachten verzonken haalde Berring- ton papier en schrijfgerei uit de lade van de tafel. Hij was niet verbaasd te zien dat het papier bedrukt was met het adresDud ley Place 100”. Due Beatrice moest om de een of andere reden hierheen gelokt worden en hij werd ah werktuig daartoe gebruikt. Hij gooide de pen op tafel en besloot voor- loopig niets te doen. Toen klonk opeens heel zacht de fluit van de spreekbuis Of ver beeldde hij het zich maar en was het do wind? Enfin, hij kon niet weten of Mary misschien niet weer probeerde met hem in contact te komen. Dus voor alle zekerheid liep Berrington naar de spreekbuis, en deed met zachte stem een vraag Er kwam on middellijk een antwoord, dat vrijwel fluis terend gegeven werdniet luider dan noodig was om nog juist verstaanbaar te zijn. Ik hen het, zei de stem, Marv. Ik heb toevallig kane gekregen om nog even met je te praten. Mijn broer daqkt dat ik nergens van weet. Hij hield tegen mij stokstijf vol dat jij het huis verlaten had en dat al de anderen ook weg waren. Maar hij weigerde om het personeel terug te laten komen en dat wekte mijn argwaan. En toen hoorde ik hem door de spreekbuis met je praten. Kun je me verstaan? ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.20, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. ont- stadium afwijzing. Japan neemt eau af houding aan. De conlerentie het oogenblik dus geheel om Frankrijk. Een zekere isolatie van Frank rijk, welke bij voorbaat verwacht zou kun* nen worden wegens deze voor Engeland en de Ver. St. lastige eischen, wordt voorloo- pig meer dan vermeden door het tactisch zeer handige optreden van Frankrijk. De passagiers door andere booten opgenomen. Volgens te NeW-York uit Buenos-Aires ontvangen berichten was de Monte Cervan tes op 15 Januari met 1100 toeristen, onder Wie zich 100 millionaire bevonden, van Bue nos-Aires naar Vuurland vertrokken. Het schip zou einde Januari te Buenos-Aires te- rugkeeren. Het liep echter Woensdagmid dag om 4 uur, acht mijl'Van Ushaia verwij derd, op een rots. De passagiers gingen kalm in de reddingsbooten over; ook het Argentynsche transportschip Vincente Lopez zette booten uit. De passagiers zyn allen te Ushaia gelande Vandaar werd naar Puntes Arenas getelegrafeerd om een stoomschip, dat de passagiers en de beman ning in totaal ongeveer 1500 man naar Puntas Arenas moest brengen, waar voldoende hotels zijn, om dit groote aantal te bergen. Te Ushaia moesten de passagiers in kerken en bureaux worden onderge bracht. Het stoomschip Antonio Delfino, dat Zaterdag te Montevideo wordt verwacht, zal vermoedelyk naar Puntos Arenas ver trekken om de passagiers op te nemen. De reis duurt 4% dag. Volgens andere berichten bestaat ook de mogelijkheid, dat de Monti Sarmiento naai Ushuaia zal gaan om de schipbreukelingen op te nemen. Opperburgemeester Boss wil heengaan. Mits hij pensioen krijgt. Naar de Voss. Ztg. meldt, hebben de on derhandelingen met opperburgemeester Boss tot een zeker resultaat geleid. De op perburgemeester heeft zich met deze op lossing accoord verklaard. Aangezien het salaris van dr. Böss 36.000 Mk. per jaar. bedraagt, zou hy recht hebben op een pen sioen van 28.000 Mk., doch de economische party maakt daartegen bezwaar en verlangt dat dit bedrag verminderd zal worden De onderhandelingen daarover zullen in de eerstvolgende dagen plaats hebben. De uitvoering van het Young-plan* Waarschijnlijk 1 April aan alle voorwaarden voor ontruiming voldaan. In politieke kringen te Berlijn neemt men aan, dat de definitieve aanvaarding van het Young-plan tegen 20 Febr. tegemoet kan worden gezien. De desbetreffende wetsont werpen zullen nog in den loop van deze maand door den ryksraad worden behan deld, zoodat zy 3 a 4 Febr. by den Rijksdag kunnen worden ingediend, die ze in onge veer 14 dagen zal afdoen. Daarby wjjst men er op, dat voor de behandeling van de wet ten voor het Dawesplan in 1924 de Ryksdag 12 dagen noodig had, hoewel toen daarbij de belangrijke wetten betreffende de rijks bank en de ryksspoorwegen voorkwamen. Op grond van de te ’s-Gravenhage gemaak te afspraken, neemt men aan dat ook de Fransche Kamer de desbetreffende wette- lyke maatregelen voor eind Februari afge handeld zal hebben. Ook in de overige lan den zal dit voor einde Februari wel het ge val zijn, zoodat het Youngplan begin Maart Het standpunt van de landen. Wat een verwerping zal beteekeuen. pL. is, ji Over het verloop der Donderdag ia Dow- mngstreet gehouden besprekingen tusschen de leiders der delegaties van de 5 mogend heden meldt het officieel© communiqué, dat de minister-president de leiders der delega ties verzocht heeft de noodige arrangemen ten te treffen voor de opstelling en het uit kiezen van de vraagstukken, die zich vol gens de voor de conferentie vastgestelde richtlijnen zullen voordoen. Het bleek, dat er een groot aantal van dergelyke vraag stukken voorhanden zyn, die een uitvoerige voorbereiding noodig maken, wat zekeren tyd zal vereischen en een aantal samenkom sten noodig maakt. De eerste dezer samen kometen vond in Downingstreet plaats Na deze bespreking, die 1 uur duurde, zullen de samenkomsten Maandagmorgen om W uur worden voortgezét. De Vry'dag blyft voor particuliere besprekingen gereserveerd. Het standpunt der afzonderlijke landen, volgens de verklaringen in de plenaire ver gadering afgelegd, kan thans als volgt wor den samengevat. Staatssecretaris Stimson stelt zich op het standpunt, dat de liehoef- ten der Vereenigde Staten van alle kanten erkend worden en derhalve niet bizonder toegelicht behoeven te worden. Het grond beginsel is vlootpariteit met Engeland. Minister-president Tardieu verklaarde, dat de belangen van Frankrijk in drie zeeën, zyn overzeesche bezittingen de bescher ming van de kusten van het moederland en van het Fransche koloniale ryk, ver’eAde "handel in de koloniën, een drievoudige veh- deeling van de FraftschêT vloot noodig ma\ ken. Frankrijk komt derhalve ten opzichte van de behoeften der kustverdediging slechts na Engeland en Japan en ten op zichte van zyn overzeesche verbindingslij nen terstond na Engeland. MacDonald stelt zich op het standpunt, dat de vloot voor Engeland geen instrument is tot bevrediging van agressieve gedach ten, doch slechts dient tot bescherming van de vitale belangen van Engeland- Grandi verklaarde, dat Italië bereid is zyn vloot tot het minimum vah de voor de overige mogendheden aannemelyke juote te verminderen, doch houdt vast aan zijn eisch om vlootpariteit met Frankrijk. Wakatsoeki resumeerde ten slotte Japansdie standpunt als volgt, dit vloot- ontwapAiing, veiligheid, vriendschap en goede wil de leidend© motieven voor Japan- sche vlootpolitiek zyn. Frankrijk handhaaft zijn eischen. De verklaringen van de hoofdgedelegeer den in de vergadering van Donderdag be vestigen, dat de eisch van Frankryk voor- loopig het punt zal zyn, waarom de confe rentie zich zal bewegen. Frankrijk hand haaft zijn standpunt, dat de sterkte van zijn teestrjjdkrachten door politieke factoren De schoone schepping is een geopend boek van de heerlijkheid en macht des scheppers. Velen kunnen ’t niet lezen omdat zij 't willen spellen. Da slavin van het zwijgen. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. —Wat was dat voor duivelswerk, mom- P*lde hij. O. ja ik weet het al weer. 0o kamer was klein, maar gerieflijk ge meubeld. Er brandde een vuur in den haard llan de zoldering hing pen electrisch lampje Het brandde met en bij het tamelijk heldere MhijnaeL van het haardvuur kon hij zien dat (iP schakelaar hij de deur verdwenen *tt8 Ook alle andere voorwerpen in de ka mer kon hij bij den gloed uit den haard on- derscheiden. Op de tafel bij het bed stond £>n koud souper aangericht; er stond een ,ttfaf whiskey met syphon spuitwater,, een -~~s sigaretten en een kistje sigaren waren Barrington wipte van het bed en stak een aan Hij was gevangen zooals een SPANJE. Een professoraal ultimatum. Inwilliging geeischt der verlangena van de studenten. Gisteravond hebben de professoren van de Centrale Universiteit te Mad.id een ver-, gadering gehouden, die meer dan -wee uur geduurd heeft en in den loop waarvan zy besloten hebben zich tot de regeering te wenden met het verzoek, gevolg te geven aan iv verlangens van de studenten binnen een tydsverloop van 24 uur. Wanneer na deze 24 uren aan dit verzoek geen gevolg is gegeven, zullen de professoren hun leer stoelen ter beschikking stellen van de re geering. HUXNENpAfW. Hofbericht. Aan den disch van H. M. de Koningin on Z. K. H. den Prins der Nederlanden zaten gisteravond aan de nieuwbenoemde Gouverneur van Curacao en mevr. Slobbe. Koninklijk bezoek aan Dordrecht. De Koningin hoopt ter gelegenheid van de plechtige ingebruikneming van de zeehaven- outillage in September van dit jaar een be zoek aan Dordrecht te brengen. Eere-promotie Prii.scs Juliana. De eere-promotie van prinses Juliana, op 31 Januari a.s., zal door de A.V.R-O. (op 1675 M.) draadloos worden uitgezonden. De oud-burgemeeser van Hilversum, Minister Reymer gehuldigd. Een geschenk van Hilversum. Gisterenmiddag om halt 6 ontvingen de oud-burgemeester van Hilversum, de tegen woordige minister van waterstaat en mevr- Reymer, het dagelijkseh. bestuur en den ge meentesecretaris van die gemeente te hun nen huize. Burgemeester Lambooy herinnerde in een van v'iel waardeering getuigende toespraak aan de werkzaamheden van zijn ambtsvoor ganger, meer in het bijzonder voor zooveel betreft den bouw van het nieuwe raadhuis. mtes” verloren. een pleizierreis. pioen mark schade. is bericht van g’ste- i rots loopen van de (anemen wy dat in luwkeurige berichten •v«r -de ramp orrtWtgen. Men gelooft, dat sterke zeestroomingien het schip uit zyn koers hebben gedreven. Voor de reis waren drie, Argentynsche loodsen aan boord ge nomen, die met den toestand bizonder op de hoogte waren en den kapitein ter zijde moesten staan. Volgens een bericht uit New-York is de redding van de passagiers zeer kalm verloopen. Alle booten konden worden gestreken, zonder dat een paniek ontstond en ook by het xnschepen van de passagiers deden zich geen incidenten voor. Het noodlot heeft gewild, dat de Monte Cervantes, die in 1928 aan de meest noor- deltfke grens der menschelijke nederzettin gen zware averij had opgeloopen, thans in het uiterste zuiden verloren moest gaan. Ushuaia is n.l. de meest .zuidelijke stad van de wereld. Het ligt aan den voet van de Cordilleras in het Argentynsche gedeelte van Vuurland bij de Ohileensche grens. De Monte Cervantes maakte voor een Zuid- Amerikaansch reisgezelschap een reis naar Vuurland, waar zich de bergen bevinden, waarnaar het schip en ook de andere zuster schepen zyn genoemd. Het Beagelkanaol is bekend wegens de hevige stormen, die daar byna het geheele jaar woeden. Het ongeveer 14.000 tons groote schip is by Lloyd’s ver zekerd. De waarde zal ongeveer 10 mi’.lioen mark bedragen. uit zorgen dat uw lampje gaat branden. Er is geen schakelaar, hè? Het licht flitste aan en Bartoris vervolg de: Wilt u zoo goed zijn om een brief te schrijven aan juffrouw Beatrice Darryll of beter gezegd mevrouw Richford en haar te vragen een bezoek te brengen aan het adres dat aan het hoofd van het papier staat. U moet haar schrijven dat ze niemand iets van dat bezoek mag vertellen - en dat ze zoo spoedig mogelijk moet komen. Schrijf haar ook dat ze de bos sleutels moet mee brengen, die 'z.e in haar vaders toilettafel zal vinden. U kunt gerust zijn dat de dame in kwestie geen leed zal geschieden. Als de brief geschreven is, wilt u hem wel onder de drempel van uw deur schuiven. Er is mij om onbegrijpelijke redenen veel aan gelegen dat die invitatie van uw afkomstig is. Het is wel laat om u laetig te vallen, maar wij werken hier dag en nacht als het voor onze zaken noodig is. Er is haast bij de zaak en morgen kunt u den heelen dag uitslapen Het is een aardig voorstel dat moet ik zeggen, riep Berrington op sarcastischen toon. U vergeet alleen één fa<«tor: namelijk of ik wil. En ik weiger, verstaat u? U kunt met me doen wat u wilt, maar ik zal dien brief niet schrijven. Voor mijn part kunt u den heelen verderen nacht door de spreek buis toeteren. Een vloek volgde; toen klonk de stern van Sartoris, alsof deze met iemand anders sprak. Een oogenblik later werd er weer ge floten en toen hoorde de kolonel oen andere stem zijn naarn fluisteren. Zijn hart sprong op van blijdschap. Het was Mary die sprak.- Om 's hemelswil, schrijf dien brief, Ehrenheim op zich fl toe over, de tabak in groeven te verbrande ren met benzine overi tigingswerk lokte duizenc die met levensgevaar le trachten te halen. De onkosten van M vernietigingsproces bedroegen tot nu toef meer dan 3000 R.M. De „Monte Cervgn Met 1100 toeristen 4p Tien idflli' In aansluiting op of ren over het op een] „Monte Cervantes” vl Hamburg nog geen d sigaret waerzoek vaq de deur direct bewees. Het venster was met blinden afgesloten, in het «ovengedeelte was een klein rond luchtgat en daaromheen zag hij dat het buiten nog oonker was. Hij keek op zijn horloge en •®g dat het drie uur was, dus drie uur in ®n nacht.Een poos bleef Berrington zitten aasnken maar hij zag geen uitweg. Banket van de City. De City gaf vandaag in Guild Hall een banket ter eere van de gedelegeerden der vlootconferentie. De ontvangst had met het gebruikelijke ceremonieel plaats. De Lord Mayor hield een toast, welke door Tardieu uit naam van alle afgevaardigden were be antwoord. Hy wees erop, dat de taak der gedelegeerden moeilijk is, doch uit naam van alle gedelegeerden gaf hy die verzeke ring, dat zy hesloten zyn tot een resultaat te komen. De gedelegeerden hebben vertrou wen, dat de vlootontwapening uit de ge vaarlijke wateren van. een wedstrijd in de bewapening in de veilige havens van onder ling overleg gebracht zal kunnen worden. De rivaliteit van het verleden moet plaats maken voor een toekomst die wy door in ternationale verdragen hopen te verzekeren. BÜITENLANriBCH NIEUWS. ÜUITSCHLAND. Kostbare vknietiging. Voorraad tabak op last der douane verbrand. Voor eenigen tyd whren door een tabaks importeur 5000 kisteh, ongeveer 250.000 kilogram Virginiatas^ak over Mainz naar Keulen ingevoerd. Bij de douane ontstond een conflict tusschen-^ien importeur en de ambtenaren. De importeur liet niet meer van aich booten en de tabak Weef in 10 wagens opgestapeld bjö een Keulsche expe- ditiefirma liggen. Inplaats van de onbeheerde tabak te ver- koopen, heeft nu het hoofdbureau der doua ne, naar het ,JJerl. Tbl.” meldt, lust ge geven van den vooijraad terstond 1187 kisten met inhoud van 56.850 kilogram ta bak te vernietigen. Die vernietiging hééft het afvalbedrijf in - -- -*nomen. Men ging er et open veld in zand- nadat men ze tevo- >ten had. Het vernie lden nieuwsgierigen, kisten uit hat vuur Het wae een eigenaardig verzoek, vond Niet dat zijn vertrouwen in Mary Sartoris geschokt was; dat was on danks alles ongerept gebleven. Wat haar aandeel in d&t allee ook mocht zijn, dat er geen schaduw van schande op haar was, stond voor den kolonel vast. En toch, waarom was zij er op gesteld dat hij dien brief schreef? Waarom was het noo dig om Beatrice Darryll in deze ellendige geschiedenis te betrekken? Hoe meer Ber rington er over nadacht, hoe minder hij er van begreep. De meest voor de hand liggen de verklaring was dat Sir Charles hier of daar nog waardevolle bezittingen of belang moest hebhen, van het bestaan waarvan hij zelf geen flauw idee had gehad en die deze schurken te eigen bate verlangden te gebrui ken. Berrington wist n’et wat het beste was om t« doen. Als hij weigerde dien hrief te schrij ven, berokkende hij daarmee zichzelf en an. deren wier welzijn hem na aan het hart lag. wellicht onherstelbare schade; als hij het wèl deed, had het misschien ernstige ge volgen voor Beatrice. Dan was er nog een vraag waarover bij zich het hoofd brak was inspecteur Field levend en wel uit dit huis gekomen? Bernngton was er niet erg geruat over. drong ze op smeekenden toon aan Ik geef je mijn woord Toen hóórde hij niets meer. Hij rookte zijn sigaret op en gebruikte zijn maaltijd en toen zei hij bij zichzelf: Ik ga maar naarbed. Misschien zie ik er morgen meer licht in. Juist toen hij dit besluit genomen had werd hij opgeschrikt dóór een schril fluit signaal. Hij keek rond om te zien waar het geluid vandaan kwameindelijk ontdekte hij een spreekbuis en hij voelde tón flauwe hoop dat het misschien Mary Sartoris was die zich met hem in verbinding stelde. Hij liep er heen, nam de fluit eruit en noemde zijn naam. Bevalt het u op uw logeerkamer? klonk hoonend de stem van Sartoris. Het lijkt me een lekker bed, het sou per was uitnemend en de sigaretten en siga ren zijn excellent, antwoordde Berrington grimmig. Wat ik zeggen wilde, klonk Sartoris’ stem weer, van dien medewerker waar u het over had, heb ik nog niets gemerkt; ik ge loof dat het grootspraak was. Is dat niet zoo? Berrington zei niets. Het had ook zijn voordeelen als Sartoris tot de conclusie kwam dat hij alleen in de zaak betrokken was. Uitstekend, ging de fltem verder, u liegt geloof ik nooit. Maar er is iets wat ik u wilde vragen om voor mij te doen. U komst heeft bij nader insliens zekere voor deelen voor mij. Als u weigert aan mijn verzoek te voldoen, zal ijt in de 'pijnlijke noodzakelijkheid verkeeren u te moeten fol teren, zooals daarnet. Kijk eens, in d© tafel naast uw bed, bevindt zich schrijfmateriaal-, het is in de lade geborgen. Ik zal van hter-

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1