Blad i l Akbank B NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP,GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE» NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dlnsdaa 28 marl 1830 Mo. 17287 bergambacht, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen :h nieuws. I s 88* Jaargang 98’j. rioo. D E t FEUILLETON. De slavin van het zwijgen. Geauthoriseerde vertaling uit het Engelsch BUITEN! kunnen worden omgebouwd. De opzienbare stap van Primo de Rivera. BINNENLAND. 80 I (Wordt vervolgd). aMaBaaaBaaaaaawnwaïammaw» s De vlootoonferentie te Londen. Japan zorgt voor een verrassing. Handelsschepen die in oorlogstad r ie: IOORWEO. 14 0 ■LAND. een echtpaar. in ’t nauw gedreven In vervolg op de informatieve besprekin gen op Zondag, welke ten doel hadden de samenstelling van de agenda van de con ferentie te vergemakkelijken, zetten de hoofden der delegaties hedenmorgen hun be sprekingen voort. Het wordt mogelyk geacht, dat deze be sprekingen, die reeds sinds Donderdag .ver- den gevoerd, tot zekere hoogte den toe stand verbeterd hebben. Gisteren hield MacDonald besprekingen met de delegaties der dominions, die zijn gast waren op de Chequers en later ontving hy den leider der Amerikaansche delegatie Stimson. (illUNUE COURANT. hebben geraadpleegd, terwijl misschien ook wel het advies van Chili tevoren zal wor den ingewonnen, om daardoor eenige ken nis te verkrijgen van het gevoelen der drie grootste Zuid-Amerikaansche Staten Ar gentinië, Brazilië, en Chili. Het doel van de buitengewoone raadsHtitng zal vooral daarin gelegen zijn beide partijen er tod te bewegen hun legers achter een aan weers zijden van de grens getrokken lijn te houden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend vin 9—6 uur. Administratie Telef. Inters. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. In verband met zijn sensationeele verkla ring, waarin hij mededeelde, dat hy leger en vloot wilde vragen of hy zyn functie zou blyven bekleeden, publiceerde Primo de Rivera gisteren in de officieuse „Noticiere del Lunes", het Maandagsche bijvoegsel van de offkieele staatscourant een toelichting, waarin hij verklaart, dat hy zyn eerste ver klaring heeft gepubliceerd zonder overleg met den Koning of met de andere ministers. Het is een persoonlek door hem genomen besluit geweest. Het gaat evenwel om zeer moeilijke maatregelen en hij wensch' te vorwt de zekerheid te hebben van de mede werking van leger en vloot. Zyn optreden wordt door den huldigen poUtieken toestand Leer U aan de stilte laven Waar het leven U geleidt Zij is Uwe veilige haven, Want zü is de grootste gave Van de Eeuwigheid. van FRED. M. WHITE. Nadruk verboden. Hij ruimde de overblijfselen van he^ ont bijt weg, en bracht een uitstekend-verzorgde lichte lunch en wat amnsements-lectuur, tijdschriften en romans; de gevangene kon zich niet beklagen dat Sartoris het hem aan iets liet ontbreken en daar hij zoolang het licht wm, niets kon ondernemen met zijn geïmproviseerd telegraaftoestel, doodde hij zoo goed en zoo kwaad als het ging, den tijd met lezen. Noch van Sartoris, noch van Mary merkte hij iets. Toen het donker was, schroefde hij den schakelaar weer aan en begon het spelletje van den afgeloopen hafiht weer en al spoedig merkte hij tot zijn onuitsprekelijke opluch ting. dat zijn seinen beantwoord werden.' Field was dichtbij hij was dus veilig wegge komen en had den toeleg begrepen. Hij scheen ook iemand meegebracht te hebben die de lichtseinen verstaan en beantwoorden kon. Practische kerel toch, Berrington sein de de berichten vlug door en was overtuigd dat Fields niets achterwege zou laten om zijn voordeel te doen met was hij ervaren had. Later op den avond nadat de geheim zinnige handlanger die ook zijn lunch had gebracht, hem van een overvloedig diner had voorzien greep «en rusteloos verlan gen om ieta te doen Berrington aan. Onge duldig liep hij zijn kerker op en neer en luisterde zoo nu en dan aan de spreekbuis of hij nog iets gewaar kon worden. Maar het blgef doodstil in huis en er bleet den gevangene niets anders over dan zijn ziel LD lijdzaamheid te bezitten. Dat was heel wat voor dan ongeduldigen kolonel! Geen levensteeken van Sartoris; niets van Mary; ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud» en omstreken (behoerende tot den bezorg kring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bsxorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zatsrdagnummer 23 ct. beslag op den prijs. Lfefdadigheids-advertentiën de helft van den prtia. INGEZONDEN MEDEDEELDEN: 1—4 regels 2.26, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. -W Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuzschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De Londénsche vlootoonferentie heeft gisteren beraadslaagd ovèr het Fransche en l het Italiaansche standpunt, wat betreft de volgorde van de te behandelen .onderwerpen. Volgens een uitlating van Tardieu droegen de besprekingen een zeer hartelijk karakter. Frankrijk wenscht in de eerste plaats het vraagstuk van. de maximum-tonnage te be handelen, terwyl Italië eerst de verhouding uitgedrukt wenhcht te zien. Volgens de Evening News is ook besloten de beraad slagingen over de afschaffing van de duik- bootea te laten vervallen. Officieus wordt echter verklaard, dat deze bewering geheel uit de lucht gegrepen is. De vergadering der hoofdgedelegeerden duurde ruim 3 uur. Er verscheen een officieel communiqué, dat later weid aangevuld met de officieuse mededeeling, dat de besprekingen wel zeer moeilijk waren, doch een zeer hartelyk ka rakter droegen. In den namiddag had een samenkomst van de Fransche, Italiaam-che en Engelschs delegaties plaats. Naar ver luidt, moet Engeland hebben voorgesteld, de verschillende vraagstukken in alpbabe- tisehe volgorde te behandelen. Wakatsoeki, de Japansche gedelegeerde heeft, naar de bladen melden, groote verrassing gewekt door den eisch te stellen, dat verboden moet worden handelsschepen te bouwen, die in oorlogstijd van zwaarder kanonnen dar van 6 inch kunnen worden voorzien. gerechtvaardigd. Zooals men heeft kunnen lezen heeft de dictator in een officieele nota verzocht ingelicht te worden over de opvattingen van leger en vloot ten opzichte van zjjn régime, heeft hij aan tien generaals van ’t leger, benevens aan drie admiraals, den op perbevelhebber der Noord-Afrikaansche strijdkrachten, de directeur en-genera al der burgerwacht, grenswacht en bonden van oud-strjjders gevraagd heon ten spoedigste te laten weten, of zy nog langer van hem gediend zyn. Mocht de uitspraak van leger en vloot te zijnen voordeele uitvallen, dan is er natuurlijk voor Primo de Rivera geen aanleiding van het tooneal te verdwijnen, doch draagt het vonnis een sterk \eroor- deelend karakter, dan zal de dictator zich op staanden voet naar den koning begeven en dezen verklaren, dat hjj> met al de leden van zijn kabinet aftreedt Primo de Rivera zegt zelf, dat het vraagstuk, hetwelk hij aan de orde stelt, van zoo’n emstigen en delica- ten aard is, dat een onmiddellyk antwoord een vereischte is. Stellig is de handelwyae van Primo de Rivera zeer origineel, doch onwille keurig rijzen enkele vragen: zullen de ondervraagde autoriteiten den moed be zitten openiyk te zeggen, hoe zy over den dictator denken; zullen zy misschien zich ervan laten weerhouden uit vrees voor weerwraak-maatregelen eerlijk hun ge zindheid te kennen te geven? Bovendien heeft Primo de Rivera by het referendum, van welks uitkomsten ««hei laat afhangen, of hij zijn bevoegdheden al dan niet neer legt, alleen militaire en poiitie-autoriteiten betrokken, zoodat zyn „proefneming” dan een weinig eenzijdig moet worden geken schetst. Immers: het is zeer de vraag, of de militairen werkelijk als de vertegen woordigers van het volk in zijn geheel kun nen worden beschouwd. Inmiddels bewijst het nieuwe experiment overduidelijk, dat Primo de Rivera lang niet ervan verzekerd is, of hij nog algemeen het volle vertrou wen geniet. Zyn referendum kan dan ook worden uitgelegd als een poging om zon der al te veel kleerscheuren van bet too- neel te verdwijnen. Ten opzichte van de Spaaneohe politiek zyn voorspellingen steeds een weinig gewaagd, maar onder- tusschen is het zeer waarschijnlijk, dat aan Primo de Rivera’s staatkundig bestaan in den loop van dit jaar een einde, zal komen. Intusschen meldt men ons ’dat het ver luidt dat reeds vele leidende oficieren heb-' ben geantwoord op de vragen van Primo de Rivera naar hun meening omtrent de dic tatuur, maar dat zy allen zeer voorzichtig in hun uitlatingen zyn geweest. De nieuwe gouverneur van Curasao. „Het bestuursmechanisme moet worden omgebouwd". Aan een peregeeprek, dat „de Tijd” met den nieuwbenoemden gouverneur vso Cura cao, majoor van Slobbe had, ontleenen wij het volgende: Mijn functie aanvaard ik pes aldus de heer van Slobbe tot den verslaggever op het moment, dat ika na de overlegging van mijn geloofsbrieven dn den Kolonialen Raad van Curasao geïnstalleerd word. Oor spronkelijk dacht ik midden Februari te vertrekken, doch ik heb dat nu vervroegd, teneinde daar nog tijdig bij de behande ling der begroeting te kunnen rijn en ga nu 31 dezer per ».s. „Venezuela” reeds naar mijn poet. Neemt u uw gezin mede? Natuurlijk vergezelt mijn echtgenoot» me, doch oo^ vier ®’d zeven kinderen de dri^ oudsten moeten hier eerst hun stu dies beëindigen. Hoe ziet u den economischer» toestand der kolonie? Die is gunstig; de financiën vloeien ruimer. Curacao kan zich zelf, bedruipen en heeft een sluitende begroeting. Hetaeheep- vaartverkeer heeft o.a. door de opening van het Panamskanaal ongelooflijke records ge slagen. In tonnenmaat en schepen aantal is <ie haven Curacao reeds grooter dan Am sterdam. Al is de vergelijking natuurlijk betrekkelijk, want d® meeste schepen rijn tankbooten en bunkerschepen. Werkloos heid is er dan ook met, integendeel: voort durend moeten werkkrachten geïmporteerd worden, vooral uit Zuid-Amerika. De le vensstandaard is dan ook zeer gestegen, loon en en huren zijn 2 i 3 maal zoo hoog als vroeger. En wat zijn nu uw plannen, excellen tie, wagen wij met d® vrijpostigheid, welke alleen een journalist zich veroorloven mag. Daarover kan ik u niet inlichten, komt het gedecideerd; dan... de scherpte dier af wijzing even verzachtende: In den Kolo nialen Raad ligt daartoe voor mij de eerste weg tot mededeeling. Wel wil ik u vertellen hoe ik den beétuuretoeatand zie: De kolonie, plots van vergetelheid tot knooppunt vap wereldverkeer geworden la een land van ontzaglijke behoeften en van de meest eigenaardige problemen, welke vooropgezet, dat alle vergelijkingen «enigs zins mank gaan vergeleken kunnen wor den naet problemen als waarvoor de pheno menal© groei van Heerlen of Eindhoven die bestuurders «telde. Curscao heeft ón het dragelijk was. Ze begonnen weer te praten, het scheen alsof Sartoris gedwongen werd iets tegen zijn zin te doen. Nu, jullie zult het hebben, zei hij ein delijk. Ik zal mijn secretaris zeggen de pa pieren beneden te brengen. Sartoris’ stoel werd door de kamer bewo gen en hij bracht zyn mond aan de spreek buis om te fluiten, dat hoorde Berrington duidelijk, maar er klonk geen fluitsignaal omdat de kolonel de fluit verwijderd had om te kunnen luisteren. Het schoot hem door 't hoofd dat Sartoris hem mischien riep om hulp te verleenen, terwijl hij het tegenover zijn bezoekers deed voorkomen dat hij een secretaris riep. Maar hoe kon hij den kreu pele te hulp komen, zoolang de deur ge sloten was? Bent u daar? vroeg Sartoris in het Fransch en zoo zacht dat Berrington het haast niet verstaan kon. Geelt u mij alstu blieft antwoord, kolonel en gebruik dezelfde taal als ik. Goed, antwoordde Berrington. Is er be neden iets aan de hand? Wat kan ik doen om u te helpen? Kom direct beneden. Doe uw schoenen uit en sluip in mijn studeerkamer. Ik ben jn de macht van twee Bunnanen, leden van een geheim verbond, waartoe ik ook behoord heb. Ze zijn hier gekomen om mij td dooden of om informaties te krijgen, die ik weiger ze te gevén. U schijnt te vergeten dat ïk hier ge vangen zit. 0 Berrington kreeg een schok. Toen Sartoris hem gedwongen had den brief aan Beatrice te schrijven., had hij al vage vermoedens in deze richting gekregen, maar nu was Tiet hem heelemaal duidelijk da^ de jacht op een groot vermogen de achtergrond vormde van dit duistere complot. Zonder het te weten was Sir Charles «chatrijk geweest. Het gesprek verflauwde ®n hy hoorde niets meer. Toen werd, er een deur dichtgeslagen en het was stil. Rich- ford was blijkbaar weggegaan. .P® ochtend verliep zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Teg^n één uur ver scheen er een stok oude, verschrompelde knecht, die den indruk maakte stom te zijn ook inderdaad op geen enkele vraag van den kolonel reageerde; blijkbaar de eenige nip die op het oogenblik i^ de geheimrin- wge villa werd geduld. D^ze man had dus vanochtend waarschijnlijk ook voor het ont ijl gezorgd. Een prachtige handlanger voor oartori*. DUITSC Moordaanslag q Daad van eet schuldenaar? In Neudor! zijn de lbopmaa Georg Peyerl en zijn vrouw door een onbekende tijdens hun slaap overvallen, poor een met buiten gewone kracht toegebrachte slag met een bijl werden de man béide beenen afgesla gen. Verder werd hij «matig aan het hoofd en in de hak gewond; Zijn vrouw kreeg een houw met den bijl tegen haar borst, zoodat de linkerlong kwam bloot te liggen. Het 5-jarige kind van het echtpaar bleef ongedeerd. Het echtpaar is naar het zieken huis vervoerd, waar hot met den dood wor stelt, Hef, is mogelijk dat de daad is begaan door een schuldenaar van Peyrel, die trachtte van zijn schuldeischer af te komen door hem om het leven te brengen Wederom botsingen tuaschen soc.-demoeraden en heimwehren. Gisteren hebben wederom botsingen plaats gevonden tusschen aociaal-democra- ten en leden van de Heimwehren, ditmaal te Linz. Te Linz was ^jstermorgen een be- tooging georganiseerd |van Heimwehren, waar het woord werd gevoerd door Vorst Starhemberg. Des middags had er een op tocht plaats van den republikeinschen Schutzbund. Vele Heimwehr-leden, die van hun eigen vergadering terug kwamen, wa ren daarbij als toeschouwer aanwezig en begonnen, toen de kapel van den Schutz- bund socialistische liederen inzette, rumoer te maken. Het gevolg dat er een ern stige vechtpartij ontstond, waarbij het ta melijk hardhandig toeging, zoodat er aan beide zijden een uMdal lichtge wonden was. Éerat na langdurige pogingen slaagde de politie er in de vechtende par tijen te scheiden. Verschillende personen werden gearresteerd. AUSTRAUë. Lang verwachte regenval. Een schade van millioenen voor komen in Australië. Uit Sydney wordt gemeld, dat een hevige regenval in sommige gebieden van N. Z.- Wales en Queensland voor millioenen aan vee en indirect aan landbouwproducten haeft gered, aangezien het land tengevolge van de droogte haast geen voedsel voor de kudden vee opleverde en de gewassen op het veld verdorden. FRANKRIJK. Vrijspraak voor Litwinof. Mede-beklaagde cttwel geworden. De jury te Parijs heeft gister uitspraak gedaan in het proces tegen Litwinof en zyn mede-beklaagden. Litwinof Joffe en Lebo- rius zijn van de ten laste gelegde wisselver- valsching vrijgesproken. Litwinof riep op het hooren van de vrijspraak uit: „Leve de Fransche rechtvaardigheid”. Joffe werd bij het hooren van de uitspraak ongesteld. De Russische handelsvertegenwoordiging te Berlijn, die zich civiele partij had gesteld, niets van Field, ondanks zijn herhaalde po gingen om door de lichtseinen weer verbin ding te krijgen met de politiebewaking bui ten. Het scheen of de gang der gebeurtenis sen stilstond, of iedereen hem vergeten was. Het wa* één woord zenuwsloopendde tijd ging met tergende langzaamheid voorbij. Ten slotte kleedde de gevangene zich uit en ging naar bed, maar het duurde vele einde- loose uren voor hij den slaap kon vinden. Den volgenden morgen begon de marteling opnieuw, behalve de doofstomme knecht, die in eentonige regelmaat ontbijt, lunch en diner kwam brengen, zag hij geen levende ziel. Sartoris scheen hem vergeten te zijn, Mary kreeg blijkbaar, geen kans om zich met hém in verbinding te stellen en Field was natuurlijk bezig de stukjes van de leg kaart aaneen te passen. Want dat er verder gesponnen werd aan de ontknooping van het drama, daarvan WM de kolonel over tuigd. Maar het sarrende, eindeiooze af wachten was een harde beproeving voor den actieven krijgsman. Hij begreep later zelf niet hoe deze dag was omgekomen Hindelijk, dien avond, toen hij na een nogal vroeg diner zat te soezen, scheen de toovercirkel van stilte, die om’ de dingen getrokken was, verbroken te zullen worden De electrische bel van de voordeur ging en, onmiddellijk luisterend aan de spreekbuis, hoorde de kolonel het geluid van Sartoria stoel, die over den vloer reed. Toen volgde een vlugge kreet, die plotseling gesmoord werd, alsof een hand gelegd werd op den mond van dengeen, die die geschreeuwd had. Daarna was hst stil; maar het duurde niet is in de kosten veroordeeld. De advocaten van de Russische handel svertegenwoordi- gmg dienden daarop het verzoek in, dat de wissels, waarover het proces ging, onder sequesten gesteld zouden worden hergeen geweigerd werd. Wèl bepaalde de recht bank, dat deze wissels by de akten gevoegd zullen worden, totdat ook het proces regen den vierden beklaagde, die voortvluchtig is, bij verstek zal hebbea plaats gehad. f ROEMENlë. Een vorstelijke verloving. Zaterdagavond kwam in het koninklijk slot Sinaia de .-erioving tot stand tusschen prinses Ueana met graaf Hochberg, Frei- hew von Furstenstein. V ER. STATEN. Byrd is niet bevreesd. Een Amerikaanache amateur heeft verbinding gekregen. Vit New-York worot gemeld, dat' een Amerikaaiiach radio-amateur er in is ge slaagd verbinding met de Byrd-expeditie te krijgen, die bem meedeelde, dat de leden der expeditie zich niet bezorgd maken, als zij nog 6 maanden in het ijs moeten door brengen. De expeditie heeft reeds alle maatregelen met het oog op deze mogelijk heid getroffen. ZWITSERLAND. De quaMtie Bolivia en Paraguay. Een buitengewone zitting v»n den. Volkenbond» ra ad Nu men hij het secretariaat van den Vol kenbond van Bolivia nog geeneriei ant woord heeft ontvangen met betrekking tot de telegrammen, die door het radiostation van Paraguay onderschept of ontcijferd rijn van den genereten staf van Bototvia, schijnt men te moeten afleiden, dat de In houd dezer telegrammen inderdaad juist is weergegeven. Dit vermoeden vond bevesti ging in den tekst van het jongste telegram van Bolivia over het nemen van eenige mi litaire maatregelen tot beveiliging van de militaire positie van Bolivia. Het schijnt dus waarschijnlijk, dat Bolivia inderdaad tot een verder oprukken zijner troepen be sloten heeft. Het is duidelijk dat, ook al overschrijden de Boliviaansche troepen de grens niet, die voorwaarts trekken toch ge vaar voor den vrede oplevert, vooral wan neer Paragua hetzelfde wil gaan doen, zoo dat de troepen van beide landen hoe langer hoe dichter bij elkaar komen en nieuwe in cidenten dus steeds gemakkelijker zouden worden. Onder deze omstandigheden begint men in de hoogste Volkenbondskringen ernstig te denken aan het bijeenroepen van een buitengewone zitting van den Volkenbonds raad, die dan, met het oog op de aanwe zigheid van Briand en Grandi te Londen aldaar zou worden gehouden. Het spreekt wel vanzelf dat Zaleski tot ^et bijeenroepen van een buitengewoon® zitting niét zal tvergaan alvorens de gedelegeerden der Zuid-Amerikaansche Staten in den Volken bondsraad, nl. Cuba, Peru en Venezuela te lang of Berrington hoorde beneden stem- mejj, stemmen met vreemd accent, die iets schenen te'eischen. Het leek den luisteraar dat Sartoria op pleitenden toon sprak, maar <le bezoekers waren stroef en onbuigzaam. Het duurde een poos voor het tót den ko lonel doordrong tot welke nationaliteit de vreemdelingen beneden behoorden. Burma, riep hij uit! Ik dacht het all Ik wou alleen dat die kerels niet zoo vlug praatten. Jammer dat ik die taal niet beter geleerd heb toen ik er de gelegenheid voor had. Verdraaid, wat is dat? Een van de vreemdelingen had iets over robijnen gezegd, dat had Berrington duide lijk verstaan en hij herinnerde zich oniUid- dellijk dat er robijnenmijnen in Burma wa ren waarvan sommigen door blanken waren ontdekt. Sir Charles Darryll was er in vroe- gfer-jaren geweest; rijn vriend, Sir Maurice Decie, ook. Wie weet of die robijnen niet iets te maken hadden met de belangrijke docu menten die volgena Sartoria Sir Charles in zijn bezit moest hebben gehad. Berrington vond dat de nren, die bij gevangenschap had doorgebraeht, geenszins verloren wa ren. Hij hoorde Sartoris een norach antwoord geven, een geluid dat op een klap leektoen een kreet van pijn en stilte. Misschien gebruikten die menschen bene den geweld. Berrington had vroeger gruwe lijke verhalen gehoord., over de beestachtige wreedheden waartoe die Burmanen in staat waren. Hoe slecht Sartoria ook was, het had hem nooit aan zelfbeheersching en moed ontbroken en hij was er geen man naar om te schreeuWan als de pijn niet méér dan on- o

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1