£V£ Bullrlch-Zout I Beurs van Amsterdam. WISSEIXOEBSKir. LAATSTE BERICHTEN. Bchotkegat reeds 'n pracht haven, doch haar havenoutillage moet uitgebreid worden, de gesteldheid van het terein leent rich daar toe uitstekend. Hetzelfde geldt voor wegen- verbetering. Ook woningbouw ja door de groote toepaiye der bevolking urgent. De gevangenis dèugt niet meer, het postkantoor en andere gebouwen vragen dringend' ver nieuwing. Da politie, vroeger een genoeg' lijke affaire, moet up-to-date gespeciali seerd worden in recherche, vreemdelingen dienst etc. Niet alleen, dat de rust en orde verzekerd moeten blijven, doch het be-' Btuursmechanistae moet worden omge bouwd ter voorziening in de veel én veel grootere behoeften van den nieuwen bloei tijd. Bovendien is de kolonie Curasao meer dan alleen het eiland van dien naam, waagde' de journalist van „de Tijd" op te marken. IndeWaad! Naast Curasao zijn er de twee belangrijke Beneden win dscho eilanden Aruba »n Bonaire. Vooral op Aruba ont wikkelt zich de olie-industrie snel: de Eagle", dochtermaatschappij der Bataaf - sche en de Amerikaansche „Lago"-compa- ny. De Bovenwindsche Eilanden.- Et. Eus- tatiua, Et. Martin (dat* we mot Frankrijk deel en) en Saba, hebben weer heel andere problemen, voornamelijk van landbouw ontwikkeling en ontginning. U ziet niet1 tegen uw taak op.' Integendeel. ondtaiks djnt- fmjan mij waarschuwde hoe Curagao meer reputaties gebroken dan gevormd heeft. Gedurende deze weken van voorbereiding in den Haag heb ik met alle mógelijke deskundigen, be- bestuursambtenaren, leiders van industrie, landbouw tyr handel, mogen 'cOnfereeren Dit voorbereidend inwerken in de taak welke mij wacht, heeft -mij niet den min sten twijfel gelaten over de ontzaglijke moeilijkhéden van geheel dit regéer-oom- plex. Doch niet minder heeft het me beves tigd in mijn overtuiging, dat het een bui tengewoon mooie taak ia." Bond van Jonge Liberalen. Zaterdagavond heeft de Bond van Jonge Liberalen' iü het paviljoen Vondelpark ter gelegenheid van zijn eerate lustrum ïeeBtavond gehouden, welke o.a. werd bij gewoond door mr. H. Smoenge, de Tweede ivamerleden öiej. Westerman $n i»r. Boon, voorts door mèvr. Boieeevain—Pijnappel, mr. C. H. Guépin, mr. J. Hütgers en ande re liberale kopstukken. De voorzitter der afdeeling Amsterdam, de heer J. I* van Amerongen, sprak .een begroetingswoord, waarna aan het woord kwam dr.-I. H. J. Vos. Dr. Vos zeide zeer verheugd te zijQ tot de jonge liberalen te kunnen spreken. Het herinnerde hem aan vroeger dagen. Hij was ook verheugd de opleving onder da jeugd te zien na een period© van inzinking. Waar kwam die inzinking vandaan? Men zeide van de twisten in de liberale partij. Maar dat achtte spr. niet juist" De twisten waren gevolg, niet oorzaak. Oorzaak was, dat de liberale partij zich niet tijdig aan paste aan de veranderde omstandigheden. De liberale Jftrtij staat niet meer op ht» oude standpunt van „laissez faire, laissez passer" maar juist is nog het ideaal van Tborbecke: vrijheid van handel en vrij heid van denken. Echter is er sedert Thor- becke veel veranderd en aan die verande ring heeft de partij verzuimd zich aan te passen. De bevolkingsaanwas heeft nieuwe maat schappelijke vraagstukken doen geboren worden. Zooals liet toenemeud verkeer maakt, dat de vrijheid van don automobi list op 'dèn weg wordt beperkt, zoo eisclii ook do bevolkingsaanwas een beperking der vrijheid. De maatschappelijke ontwikkeling stelt nieuwe problemen. De oplosing dier pro blemen uit te werken in Liberalen geest, is «en Bchoone taak welke voor de jongeren ia weggelegd. ln ons land is er ondanks de clexicale regeering, een heerlijk liberaal* milieu. Maar d« liberale partij heeft de leiding verloren. Zij zal die leiding hernemen mits de jongeren het liberale ideaal uitwerken in de nieuwe maatschappelijke, economi sche en geestelijke vraagstukken. Dio uitwerking is noodzakelijk, de jonge ren moeten haar krachtig aanvatten* tot heil vati het land, tot heil van de samenle ving'. (Applaus). Daarna was er cabaret, muziek en tot „voorloopig" slot een liberale revue, opge voerd door leden van de afdeeling Zwolle. Een bal en een souper brachten het echte slot van den feestavond. Een krans bij het beeld van Thorbecke. Tet gelegenheid van het eerste luetruM van den Bond van Jonge Liberalen heeft gisterochtend in de vroegte het Rrar- braudtsplein en het Thorbeckeplein -waren nog vrijwel verlaten de voorzitter van den Bond, mr. N. J. C. SfKippeyne van de Coppello, epn krans gelegd "bij het stand beeld van Thorbecke. Behalve een aantal leden van den Bond, woonde ook mr. H. Erne enge de plechtig heid bij. Na de kranBlegging sprak mr. Kappeyne eenige woorden. Bij het monument van den grootsten li beraal, zeide hij, past het met ongedekte hooide te «taan. Thorbecke heeft op de ontwikkeling van het Nederlandsch koninkrijk grooten staat kundigen invloed gehad. Dat wij nog levexi in een liberalen staat, danken wij aan hem. Thorbecke, die de grondwet van 1848 heeft gebracht en tot 1870 een groote plaats innam in de politiek, was de grondlegger vanthet Nederlandsche liberalisme Bij zijn standbeeld, ter huldiging van zijn nagedachtenis .beloven de jonge libera len plechtig, in Üjn geest te zulen werken en het liberalisme weer te zullen brengen tot de hoogte, die het ten tijde van Thor becke had. Boottrein N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland", Het Agentschap der N.V» St.-My. „Ne derland", de Firma van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boot trein van het a.s. „P. C. Hooft", hetwelk 31 dezer te Genua verwacht wordt, Zater dagmorgen, 1 Februari a.s. te 9 u. 62 aan het Maas station te Rotterdam zal aanko men. Aankomst te 'h-Gravenhage (S.S. statión) 9 u- 45. 40-jarig bestaan der Arbeidsinspectie. Een herdenkingsrede van den Directeur-Generaal. van 'hygiëne en veiligheid, rgadering van dit jaar van den directeur-generaal van arbeid, den heer Zaalberg, met <}e districtshoofden en de hoofdambtenaren der arbeids-inspectie, in tegenwoordigheid van minister Verschuur, heeft de directeur-generaal het veertigjarig bestaan van de arbeids-inspectie herdacht in een rede, waarin hij vooral nadruk legde op de taak tot de bevordering der veiligheid en hygiëne bij den arbeid, waardoor het noodig ia geworden, dat de inspectie zich ontwikkelt tot een- leidinggevend centrum van teehiiteeh© en hygiënische studie. Spreker constateerde, dat door overheids ingrijpen verkregen verklaringen in de le vensomstandigheid van den arbeid, niet hebben geleid tot verzwakking der (indus trie, doch dat Nederland in den economi- schen strijd tenminste even sterk staat al» veertig jaar geleden. In antwoord hierop heeft de minister de inspectie geluk gewenscht en het vertrou wen in den dienst uitgesproken, welks amb tenaren hun ambt als hooge bediening op vatten en de wensch uitgesproken, omrneer kHQ tenf b*kelijk WaS' pen°dieke biieen' Jhr. mr. A. v. Daehne v. Varick. Ta Den Haag is, in den ouderdom van 84 jaar, overleden, jhr. mr. A. van Daehne van Varick, een bekend publicist over in ternationaal en publiek recht. De heer Daen© was een overtuigd vrijhandelaar, die zijn denkbeelden op verschillende congres sen en in tal van artikelen heeft verdedigt Ook als bestrijder van dr. Kuyper heeft hij zich. indertijd doen kennen. Vol belan^tel- ling voor land en volk, was en bleef hij niettemin een eenzame figuur. De lustrumfeesten der vrouwelyke studenten te Leiden. De receptie. Na de officieele opening der lustrumfees ten, waarbij ook l'rirjeea Juliana, vrijwel alle Leidache hoogleeraren en hunne dames, alsmede de besturen der verschillende stu- dentencorpora aanwezig waren heeft het bestuur der V. V. S. L. gisteren in het clubgebouw aan den Rapenburg receptie gehouden. Vrijwel alle zalen prijkten met tal van kleurige bloemstukkeu welke het bestuur van verschillende zijden waren aangeboden. Onder deze bevond zich een groote bloemenmand met witte seringen en aronskelken, voorzien van een blauw lint «net in goud de initialen „W" en „H" een geschenk van H.M. de Kóningin en Z.K.H. Prins Hendrik. Ook tal van geschenken moest het be stuur in ontvangst nemen. Onder de talrij ke,. die hun opwachting kwamen maken* waren de besturen der vrouwelijke studra- tenvereenigingen uit Groningen, Utrecht, Amsterdam, Delft, Rotterdam en Wapenin gen, een deputatie van curatoren der Leid- 8che universiteit, de rector Leidsche uni versiteit, en de rector van dien academi- schen senaat taJ van Leidschp hoogleera ren en oud-leden der V.V.S.L., besturen van bevriende etuden ten corporaties enz. Na afloop der receptie begaven de leden der lustrumvierende vereeniging en hare gasten zich in extra trams naar Den Haag waar in het gebouw voor K. en W. een gala-tooneel voor stelling plaats had. Dqor de tooneelplub V. V. 8. L. werd, mej mede werking van het Leidsch Studententoneel opgevoer Week-End van Ifoël, Coward, blij spel in drie bedrijven. De regtie berustte bij Louis van Gasteren. De geheele Konink lijke familie woonde de voorstelling bij. Heden, Dinsdag, worden de feestelijkhe den voortgezet met een feestelijk noenmaal in de stadsgehoorzaal. Tijdens den feest maaltijd zal de uitreiking van den nieuwen almanak der V.V.8.L. plaats hebben,, wel ke met het oog op het lustrum een zestal weken later dan gewoonlijk verschijnt. Vanavond is er een «avondfeest in het clubgebouw, waarvoor een speciale com missie van ontvangst is gevormd* Na afloop is er bal in de stadsgehoorzaal gevolgd door een souper. Kon. Ned. Middenstandsbond. Instelling van eenige commissies van onderzoek. Het Algemeen bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft dezer dagba een aantal commissies ingesteld, welke be last zullen worden met het onderzoek van eenige vraagstukken, waarvan het Midden stands-Congres, dat het vorig jaar te Rn- •chedé is gehouden, nader onderzoek heeft •pgedragen. In de eerste plaats is dit een commissie inzake de Wet op de oneerlijke Concur rentie èn het Uitverkoopwezen, welke be staat uit de heeren inf. A. J. Romeyn (yoorzitter( te Leiden, 8. K. Citroen te 's-Gravenhage, mr. M. S.#Kaima te Assen, A. Neuven te Amsterdam en C. J. dé Vrieze te Winschoten. Deze commissie zal vorden geïnstalleerd op Dinsdag 28 dezer in Hotel Terminus te Utrecht, Zij zai hebben te onderzoeken of en zoo ja welke maatregelen wenschelijk zijn om de uitwas sen van het mtverkoopweaen te beteugelen terwijl zij voorts zal nagaan, hoe aan de uit spraak -van het Congres, dat verscherping van de Wet op oneerlijke concurrentie gewensche ds, gevolg zal kunnen woraen Dan is er een commissie inge steld om middelen te beramen ter verster king van de Bondsfinancieen. Deze bestaat uit de heeren J. K. W. F. van Bommel (voorütter) te 's Gravenhage, J. O. Blan- kert te Utrecht, D. O. Blazer te Rotterdam, Ingenool Jr. en S. P Lips te 's-Gra venhage en Inr. M. J. Wolff te Arnhem. Haar opdracht houdt verband met het «lnd« tOO jaar onovertroffen bet bette middel Tabletten «.0,36 en «.1^0. Slechtj echt h> blauwe TffpDüdng met het portret ven den uitvinder.» Monstert gratis en franco v. d. vertegenwoordiger IM voornemen om de outillage van het Bonds- bureau te verbeteren. De installatie van deze commissie zal evenëens op denzelfden datum en plaats geschieden door den bondsvoorzitter, den heer Ed. G. Schürl maan. Ten aiotte is een commissie benoemd ter overweging der wenschelijkheid van invoe ring van het verplicht lidmaatschap stands- en vakorganisaties. De dr. Bormsavond afgelast. De Haagscha bfdeeling van de Nederland, sche Roomsche Beisvereeniging meldt het volgende Nu door de gebeurtenissen der laatste da- gen, met name door de weigering van de N.V. De Twee Steden en Amicitia tot lietj verhuren van de door haar geeontracte de zalen, tengevolge van het ingrijpen van de burgerlijke autoriteiten, in de. Neder landsche en de Belgische pers uitvoe discussies zijn gewijd aan den door do Haagsche afdeeling der Nederl. Roomsche Reiavereeniging geofganiseerden dr. Boi nu als gevolg daarvan dezen Bormsavond een politiek karakter door buitenstaander* wordt toegekend, -dat de afdeeling Den Haag van den aanvang af, juist niet i deze vergadering heeft willen geven, en avond van Woensdag a.s. daardoor een teekenis krijgt geheel in strijd met hetdbe» en wezen van de Roomsche Reisvereeniging. dat dit laatste nog scherper wordtgeacceu tueerd wordt door de groote aanvrage van kaarten in de laatste dagen door personen die in geen enkel verband staan tot onze vereenigingj heeft de Haagsche afdeeling tot haar groot leedwezen zich gedwongen gezien den avond n'iet te doen doorgaan. GEMENGDE BERICHTEN. Faillissement Carïtonhotel Amsterdam. Een passie! van drie miilioen. Zaterdag ie te ^Amsterdam de verifica tie-vergadering gehouden van de in October failliet verklaarde N.V. Exploitatie Maat schappij „Nereide" Öarltonhotei. De lijet van crediteuren werd met goed keuring van de aanwezigen niet voorge lezen, daar alleen djt voorlezen eemge uren in beslag zou nemen. De reehter-commtaaaris, mr. C. W. Tho- ne deelde mede, dat er enkele betwiste vorderingen zijn, nil. van de iirma Bxuyn zeel-S Vloeren, de Century Trust, Gissing Co. te Berlijn en J. Moteman. Deze be twiste vorderingen zullen voor de derde Kamer der Rechtbank op 26 Februari wor ded behandeld. Een door curatoren zeer yitvoerig rapport iterd daarna voorgelezen. Dit rapport behandelt de geschiedenis van l)et Carïtonhotel van de oprichting af tot op heden., Het totaal der getaxeerde activa bedraagt aan roerende goederen f 238.899. De op brengst van de onroerende goederen die met het oog op de daaraan verbonden kos ten nog niet getaxeerd zijn, zal naar de meening van de quratoxen de hypotheek waarmede hetonroerend gofed belast is thans in resto f 1.6$8.000 niet te boven gaan. Wat de passiva betreft bedragen de pre ferente vorderingen f 623.327, de concur rente vorderingen bedragen f 670.496. Het totaal passief bedraagt met de hypo thecaire schulden en interesten f 3.001.563. De vooruitzichten voor de crediteuren ach ten curatoren zeer ongunstig. Overwaarde van het onroerend goed kan wel als uitge sloten worden beschouwd. Op het grootste deel van onroerend goed kan het recht van preferentie worden uitgeoefend. Men zal zich geen groote illusies behoeven to ma ken van hetgeen van de aanwezige goede rent passief zal een millioen overschrijden, daargelaten dat hypothecaire crediteuren nog voor een tekort op hun vorderingen als ooncurrent-creditèuren opkomen. De' uitkee- ring van concurrente-crediteuren zal hoog stens enkele procenten kunnen uitmaken. Ernstig ongeval van onzen kampioen hoogspringen. Biihrmann door een tram een voet afgereden, Na afloop van den voetbalwedstrijd - W. M.8.—Quick (Amsterdam), is een speler van laatstgenoemde vereeniging, onze nati onale kampioen F. Bürhman Zondagmiddag te Amsterdam onder een wagen van lijn 5 geraakt. Hem werd door de tram een voet afgereden. Per auto van den G.G.D. werd Bürhniann naar het Binnengasthuis ver voerd. Door ,dit ongeval is Börhmann helaas voor de athletiek verloren. Met hem is een uitstekende kracht van het groene veld verdwenen. Concentratie van zangvpreenigingeu. Zondag 26 Januari hield in een der zalen van Hotel „Krasnapolski" te Amsterdam de heer Piet Versloot, voorzitter van den Bond van Koordirigenten in Nederland een cau serie over het onderwerp .Concentratie van Zangverenigingen" Spreker liet het volle licht vallen op het feit, dat door de helaas te. vel® slechte on derlegde koorleiders en de vaak nog slech ter hedendaagsche koorlitteratuur de koor zang danig in verval is geraakt met ale ge volg daarvan de totale verslapte publieke belangstelling Vervolgens constateerde spr. een teveel aan zangvereen igingen en der halve een onrustbarendeversnippering van krachten wat otflrWnstig bijdroeg tot een algeheele ondergang van de koorzangkunst. Hij spoorde de aanWezige bestuurderen van diverse Zangersbonden dan ook ernstig m» rich in één groote landelijke organisatie op te lossen, met dien verstande dat d© nü be staande bonden als plaatselijke of geweste lijke afdeelingen van die groote organisatie zouden blijven bestaan. Die ééne groote organisatie zou dan moeten worden be stuurd dodr een ooilege uit terzake kundi ge menschen bestaande die in den waren zin des woords leiding konden geven, om dan in samenwerking met den Bond van Koordirigenten dit belangrijke stuk volks cultuur van algeheelen ondergang te red den. Van de geboden gelegenheid tot gedach- tenwiseling jrerd een dankbaar gebruik ge- mèakt. Bü het haardwasschem in brand geraakt. Het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. Zondagmiddag is de 40-jarige dienstbode G. B., werkzaam in de Bloemfonteinetraat in den Haag bij het haarwasschen in brand geraakt. Met brandwonden aan haar gelaat armen en handen is zij door den Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De moord in den Blydorppolder te Rotterdam. t V. niet veroordeeld In bevoegde kringen vreest men, volgens de Haagsche Ct. da^ W. V. niet t© veroor- deelen zal zijn op de bewijsgronden, die po litie en rechter-commissaris hebben aange voerd. De publicatie van den brief van den onbekenden Maastrichtenaar, di© f 1000 voor zijn inlichtingen vraagt, Wordt als eén veeg teeken beschouwd, een poging om te redden, wat er te redden (is. Men vergete niet, dat de brief dateert van 17 November Men „vreest" dat V. niet Veroordeeld zal kunnen worden, ofschoon nien wel de over tuiging 1 ïeeft, dat hij de moordenaar is Het juridische bewijs te leveren, zal den open baren aanklager veel zorg geven. De verdachte ontkent, naar wij verne men, nog altijd lachend. Ze kunnen me niéts maken, zegt hij voortdurend tegen zijn cipiers. KAMO-NIJBUWH 6.45 en 7.15 Cursus Engelsch. 8.01 Omroeporkest. 99.45 A.VJt.O.-Nutslezingen over Indië (sp'r. prof. dr. Le Cosquino de Bussyj. 9.45—10.15 Omroeporkest. 10.16*11.15 „Hoe amuseeren wy ons vanavond?" 11.1512.00 Dansmuziek uit A'dam. 6.15 Esperantoberichtem. 6.40 Gramofoonplaten. 7.— Cursus kcrklatyn. 7.30 Liithurgie. 8.01 Conoert. 11—11.30 Gramofoonplaten. SPORT EN WEDSTRIJDEN. KORFBAL. K. B. TrekvogelsTer Gouw I 12. Onze stadgenooten wisten j.l. Zondag in een zeer goed gespeeiden wedstrijd met 21 van Trekvogels te winnen. Do wed- stryd had een krachtig en snel verloop, met voor de rust „Ter Gouw" domineorend. Trekvogels kwam op een gelukkige manier aan hun eenige doelpunt daar door de glad- hejkl van hat veld Lafeber even voorby z'n man schoot, en deze in vry staande positie niet weifelde den korf te doorboren. 1—0. Even later wist Mej. Steur, met een mooien worp den gelijkmaker voor „Ter Gouw" te maken. Na rust een vlug op en neer golvend spel, waarby C. Bennis uit een der „Ter Gouw" aanvallen van ver het 2e punt voor z'n rekening nam. Trekvogels zwoegen voor gelijkmaker bleef onbeloond» in hun nog eventueele kamp. Kansen waren hier mee vervlogen. „Ter Gouw" speelde een enthousiaste en vlugge party en werd pretendent voor de 2e plaats nu. Goudsche competitie. M.K.C. I—Ter Gouw III 3 Programma voor aat. Zondag. N. K. B. O.S.C.R. IITer Gouw I o. h. Schutters veld te R'daim. R. K. B. Ter Gouw II—Sperwers II 11 u. aanvang. ZWEMMEN. 12 landen bchreven in. Europeesche zwemkampioenschappen. Voor de Europeesche zwemkampioen schappen, die van 25—31 Augustus te Wee- nen worden gehouden, hebben reeds twaalf landen, aldus berichten uit Weenen, inge schreven. Hongarije en Duitschland züllen met «en ploeg van dertig zwemmers en zwemsters komen. Engeland met 16, Zwe- en Frankrijk mét 12 deelnemers en deelneemsters. Voorts zou ook Nederland met 12 personen in Weenen uitkomen. Bel gië stuurt 10, Tsjecho-Slowokije 8, Polen, Griekenland en Yougoslavië minder dan aoht zwemmens. MAKKTBKRICHTEN. Rotferdamsche Veemarkt. Jan. - Aanvoer: 246 paarden, 26 veu lens, 1101 magere runderen, 840 vette runde ren, 180 vette kalverpj, 658 nuchtere kalve ren, 144 schapen of lammeren, 63 biggen, 10 bokken en geiten, 140 graekalvereji. Prijzen: Vette koeien le'kw. 53-56, 2e kw. 47-60, 3e kw. 32J—37J. Oasen le kw. 52j— 65, 2e kw. 45-48, 3e kw. 41. Stieren le kw. 46-49, 2e kw. 42i—44, 3e kw. 34. Kalveren le kw. 90-46, 2e kw. 76-80, 3e kw. 67j-70. Melkkoeien 200-440, Kalfkoéien 200-430, Stieren 130-510, Pinken 140-186, Qraeka]- veren 50-110, Vaarzen 170-235, Werkpaar- den 175-250, jachtpaarden 160—175, Hit ten 80—140, Fokkalveren 21—25, Biggen 16 -36, Venlens 75-110, Slachtkalveren 16- 20, Biggen per w. 2.50-3.26. Handel in vette koeien ving, prijzen iete minder, Oaaen prijzen iets minder. Stieren 452e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 28 Jat. hooge pryzen: 1000.—: 1771, 6618, 9592 18806 200.—: 2061 2190 11036 20345 100.—: 2508 3477 3664 4Ö52 7081 10248 12261, 14843 15383 18359 19037 Prijzen van 70. 117 308 371 457 564 614 G2fl 710 764 872 893 954 'J84 99» 1075 1128 1233 1284 4884 1396 1472 1512 1504 1620 1576 1600 1621 1629 1633 l'/fö 1860 1861 1975 2231 2280 2363 2465 2669 2666 3010 3071 3098 3157 3223 3282 388» 3428 3450 3542 3615 3636 4138 4239 4349 4411 4412 4503 4612 4628 4669 4701 4761 4830 4935 5048 6049 5129 5147 5370 5381 5448 5457 5486 6582 5690 5802 5884 6107 6111 6170 6473 6477 6509 6555 6794 6828 6876 7009 7132 7268 7339 7379 7394 7451 7930 7990 8063 8092 8153 8161 8164 8183 8344 8378 8400 8708 87-29 8800 8964 9023 9ll9 9160 9185 9203 9382 9413 9468 9554 9607 9648 9833 9840 10034 10048 10151 10177 10234 10239 10245 10291 10340 10442 10453 10463 10423 10704 10784 10782 10806 10818 10885 10976 11058 11125 11253 11641 11887 11991 12006 12146 121-50 12853 12426 12531 12586 12684 12695 12738 13430 13438 13452 13629 13648 13723 13784 13820 13927 13967 14201 14239 14269 14294 14491 14621 14630 14670 14680 14705 14717 14780 14867 14894 14995 15072 15147 15261 15307 15331 16335 15375 15455 15476 15485 15688 15770 15895 16003 16021 16118 16136 16185 16201. 16252 16602 16608 16839 1696? 17014 17021 17099 17113 1,7151 17215 17243 17249 17#2 174ZI 17567 17606 17689 17709 17845 17S46 l#87ri7875 18059 18180 18195 18287 1»K 18448 18567 18571 18743 18745 18872 18984 19372 19436 19502 19649 19662 19749 19807 19963 19984 20169 20173 20189 20247 20202 20299 20457" 20485 20538 Nieten: 4 10 27 33 53 74 84 90 145 260 291 301 302 315 361 416 436 '518 539 608 619 632 643 653 068 688 738 850 880 947 1029 1112 1119 1156 1181 1275 1329 1423 1432 1466 1484 1488 1610 1570 6689 1705 1706 1755 1784 1798 1816 1820 1888 1901 1937 1961 1993 2035 2038 2063 2066 2086 2129 2154 2237 2281 2290 2304 2820 2338 2856 2348 2375 2388 2427 2429 2434 2462 2489 2519 2539 2544 2603 2613 2623 2637 2639 2658 2668 2680 2786 2804 2807 2842 2973 2985 3004 3102 3136 3280 3239 3310 3811 3338 3390 3411 3457 3469 3479 3556 3574 3575 3598 3612 3635 3632 3671 3094 3711 3768 3770 3773 3883 3874 3948 3968 3987 4005 4052 4100 4168 4177 4232 4281 4282 4302 4338 4381 4433 4436 4471 4489 4540 4644 4694 4742 4745 4796 4803 4826 4915 4936 4951 4952 4967 4994 6017 5064 5101 5116 5175 5183 5234 5239 5246 5275 5276 5284 5292 5307 6342 5375 5397 5428 5450 5588 6551 51593- 6752 5842 5860 5880 5890 6935 5975 5987 6013 6022 6044 6069 6200 6208 6210 6226 6230 6253 6255 6274 6288 6324 6384 6401 6409 6403 6417 6429 6500 6515 6523 0534 6540 6596 6704 6749 6738 6758 6762 6765 6769 6771 6779 6786 6832 6837 6868 6890 6961 6992 6993 6994 6997 7019 7023 7161 7183 7238 7249 7252 7254 7313 7316 7324 7395 7423 7476 7483 7600 7505 7566 7573 7643 7646 7746 7770 7860 7867 7884 7983 8000 8043 8073 8120 8172 8187 8240 8298 8326 8362 8486 8489 8519 8588 8602 8689 8691 8697 8700 8727 8792 8824 8870 8906 8937 9054 9103 9220 9250 9262 9298 9871 9896 9485 9487 9510 9542 95 9568 9584 9675 9684 9687 8 9> 9726 9732 9787 9790 9798 9802 9860 9876 9891 9955 9960 9972 9981 9988 10018 10019 10024 10076 10097 10107 10113 10121 10176 10176 10209 10222 10240 10254 10272 10316 10331 10347 10351 10354 10375 10472 10502 10519 10524 10541 10542 10550 10568 10583 10597 10749 10773 10829 10836 10842 10850 10856 10872 10879 10888 10892 10953 10974 10977 10982 10990 11012 11017 11121 11127 11129 11130 11136 11177 11194 11353 11866 11375 11385 11393 11409 11423 11434 11539 11544 11628 11780 11743 11770 11772 11785 11846 11849 11859 11891 11904 11906 11908 11986 11995 12062 12095 12114 12155 12184 12197-12199 12221 12232 12277 12310 12317 12364 12378 12382 12430 124^5 12560 12600 12011 12674 12751 12754 128*3 12818 12822 12835 12888 12839 12849 12860 12954 12969 12987 13017 13022 13036 13121 13123 13138 13161 18164 13215 13240 18262 13288 13296 13324 13396 13439 13441 13461 13464 13468 13477 13566 13579 13598 13611 13664 13700 13736 13756 13780 13789 13790 13843 18872 13877 13962 18972 13083 13988 14005 14014 14082 14090 14189 14228 14304 14308 14368 14373 14376 14391 14416 14447 14448 14452 14489 14506 14506 14580 14583 14715 14739 14743 14897 14938 14958 14982 15022 15032 15043 15083 15183 15175 15213 15245 15270 15298 15318 15326 15367 15430 16462 15520 15522 16585 15691 15707 15819 15886 15969 15979 16981 16015 16028 16072 16135 16166 10191 16228 16236 16276 16336 16337 16377 16429 16465 16498 16537 16561 16582 16581 16627 16633 16695 16696 16700 16713 16714 16717 16808 16810 16874 16905 16916 16928 17046 17063 17129 17136 17142 17164 17176 17226 17369 17370 17373 17378 17443 17499 17501 17548 17558 17613 17625 17628 17680 17638 17704 17715 17794 17874 18792 17931 17988 18034 18039 18069 18126 18274 18284 18334 18369 18434 18588 18606 18624 18688 18688 18697 18700 18714 18817 18858 18976 18995 18997 19001 19012 19022 19039 19112 19116 19153 19222 19268 19324 19329 19360 19362 19399 19462 19558 19670 19589 19601 10506 19516 19520 19543 19664 19570 19629 19774 19883 19852 19861 19865 19882 19968 19959 19961 19976 19904 20004 20009 20048 20059 20085 20087 20095 2-0104 20174 20204 20309 20350 20376 20428 20481 20486 20507 20578 20682 20614 20644 20657 20694 20720 20743 20796 20836 20844 20888 20906 20968 Vorige lijst stond: 20274 moet zyn met 70.-. stroeve handel, stroeve prijzen. Kalveren 'kalme handel, prijzen dezelfde. Melk- «n kalfkoeien voor beide soorten kalme handel, prijzen iete vlugger. Werkpaarden vlugge ha»del, hoogere prijzen. Fokkalveren trag» handel. Biggen onveranderde handel en p# zen. Slachtkalveren prijzen en handel vin de vorige week. J ftADIO-TELEGRAFISCH WEERBERlCIf 28 Januari. Verwachting. Zwakke tot matige westelijke tot noflflf* westelijke later wellicht kruipende wind. t Nevelig tot zwaar bewolkt Aanvankiifc geen neerslag. Temperatuur om het vrü* punt ^JffTfebeurd te, w«et hij ntet meer. Hij ban- inn er de zich altera, dot hij ineens bloed ug op zijn mouw. Toen schrok hy en hij wist dat hy iete gedaan had. Het bleek bij de behandeling dat het scheermes met groote kracht gebruikt te. De xuoord heeft plaats geuad voor de oogen van de vrouw van Schotman ra diena 6-jarig zoontje. Tijdens het verhoor bleef verd. zeer kalm en hield vol in drift t« hebben gehandeld. Toen de Pres. hem er opmerkzaam op maakte dat er reeds 4 Aug. over de moord zou zijn gesproken, antwoordde verdachte dat hij dit woord niet zoo bedoeld heelt. 15 jaar gevangenisstraf gee>ei*iit. De weduwe van den veralageue werd daarna gehoord, üp een vraag van den President of verdachte geen berouw nad, antwoordde verdachte ja. Nadat net getuigenverhoor was, afgtloo* pen eischte de rechtbank tegen den ió-jari- gen houtbewerker A. h. 15 jaar gevange nisstraf, Twee nieuwe vracht- ra pasMgierscnepen. AMSTERDAM, 28 Jan. De Ned. Ucheepa- bouw Maats chappy heelt van de' Kon. Pak ketvaart Mij. oparaoht ontvangen voor den bouw van 2 vracat- en pasagiejaschepen te noemen Both Keoei. De hoofdatmeuugen zyn 96 x 14.17 x 6,48 meter. De stoomma chines worden geleverd door de machinefa briek Gebra. ötork en Co., Hengelo. Moord en zelfmoord in de van Nierieairaat ui den Haag. Den HAAG, HO jan. In de Van Merie- straat te den Haag woonde de 54-jarige oud-administrateur K. met echtganoote en twee kinderen. Toen de 16-jarige dochter gisterenmiddag uit schooi thuis kwam, vond zij tot hoor groot© ontsteltenis he^ lijk van hoor vader in een plas bloed met een revolver naast zich. Zij snelde naar buiten en ontmoette haar 21-jarige broer, die de i>olitie al ar meer de. Bij het ingestelde onderzoek vond de po litie in een ander vertrek het met kogels doorboorde lijk van mevrouw K. Gebleken ia dat men te doen heeft mot een geval van moord en zelfmoord. K. moet zijn vrouw doodgeschoten hebbra en daarna zichzelf. Als oorzaak wordt aangenomen voortdu- rende twist tuaschen beide echtelieden, tra- gevolge van financieele moeilijkbeden uit de beurserteio. HEN HAAG, 28 Jan. Nader vernemen w*j, dat uit. gevonden brieven gebleken is, dat K. inderdaad eerst zyn vrouw ra toen zichzelf van het leven heeft beroofd. De moord in Voorburg. Een verdachte aangebonden. MIN HAAG, 28 Jan. Als verdacht, be trokken te zijn by den een paar weken ge- U-den plaats gehad hebbenden moord op Voorburgnchen manutaefcurter v. d. Drift is te den Haag de 35 jarige J. B. aangehou den en na verhoor in het huis van bewaring ingesloten. Diefstal tra postkantore Amsterdam. AMSTERDAM, 28 Jon. Een assistent bij de posterijen van hei hoofdpostkantoor heeft aangifte gedaan van een kastekort vra f 200.—, dat vermoedelijk te ontstaan toen een Engelsch sprekend persoon f 500 wilde wisselen en toen hem dit verstrekt werd te kennen gaf dat hij Engeleche bankpapier wilde hebben. Vermist worden 4 biljetten van f 25 en 10 van f 10. Een oud-hoofdbrandmeester met een bos sleutels door een vrouw bewerkt. DEN HAAG, Sj8 Jan. Op de Groote Markt te den Haag is de 66-jarige oud-hoofdbrand- meeater H. na een woordenwiseling met een vrouw uit zijn naaste familie door haar met een bos sleutels mishandeld. Eergiste ren is de man, die oogenschijnlijk slechts onbeduidend letsel had bekomen, overleden. De vrouw is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt voort gezet. BTADBNISTJWS. QOUDA, 28 Jan. 1930. Ledenvergadering Remonstrsntsch Gereformeerde Gemeente. jflpanalng 27 Januari werd in de Rcmon- strantsche kerk de jaarlyksche Leden verga- derxng gehouden. Jj)e voorzitter, de heer A. D van Vreumingen opende deze bijeen komst, waarna dei notulen werden voorge lezen. Door de secretaresse en de beide boekhouders werden de verschillende jaar verslagen van kerk en diaconie uitgebracht. De heer C. W. van Stapele werd in het Bestuur gekozen tejrwyi de heer B. D. Groo- tendorst herbenoemd werd als bestuurslid. De voorzitter sprak het aftredende be stuurslid, de heer J. van der Jagt, hartelyk toe en overhandigd hem het laatste deel van Roessingh's Werken ate aandenken aan de jaren dat hy die gemeentebelangen ge trouw heeft behartigd alte kerkmeester. Over een eventjieelen gemeentedag had een geanimeerde bespreking piaats. Het be stuur werd gemachtigd, hiervoor een plan in elkaar te zetteni De uitslag van de loterij werd bekend ge maakt. De trekkmgsiysten zullen worden opgehangen in de winkels van de Dames lierman de Groot, de heeren J. van der Jagt en G. J. van Burkjen de firma D. G. van Vreumingen. De prijzen kunnen worden pf- gehaald aan de pastorie Oosthaven 63 op Dinsdag, Donderdag en Vrydag. Van de rondvraag werd door velen ge bruik gemaakt, watlwel een bewijs was van het hartelyk medeleven der leden. Het feest van de Goudsche H.B.S.- LAND- EN TUINBOUW. In ons verslag Vereeniging. ovei gehouden feest avond van de Goudsche HJ3.S.-Vereeniging stond, dat de H.B-SL-tr die de alleraardig ste taekeningen vervaardigde, die aanslo ten bij het leuke vers, ook de dichter van dit vers was. Men m|erkt ons op dat dit niet juist is. Het vers is gemaakt door twee jonge dames. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lijst van 22 Januari 1930. 1 glazuurder, 3 aardewerkers, 3 pyprna- kers, 3 drukkers, 7 letterzetters, 9 schilders, 3 bleeicersknechts, 11 grondwerkers, 1 gra- nietwerker, 1 oventet (aardewerkindustrie), 1 witter, 4 metselaars, 3 stucadoors, 6 heiers, 1 voeger, 1 beitaer, 13 opperlieden, 1 sigarensorteerder, 2 stoffeerders, 1 elec- tricien, 2 maeh. houtbewerkers, 1 huis knecht, 2 kistenmakers, 1 bouwk. teekenaar (assistent)), 1 scheepstuiger, 2 kleermakers, 1 meubelmaker, 1 zeilmaker, 2 klinkers, 2 schoenmakers, 23 timmerlieden, 1 machi nist, 3 stokers, lkopergieter, 1 bankwer ker, 3 textielarbeiders, 3 tuinders, 2 boe renarbeiders, 3 boomtweekers 2 brood- en banketbakkers, 1 beschuitbakker, 9 chauf feurs, 2 touwslagers, 18 pakhuisknechts, 2 suikerwerkers, 5 sigarenmakers (2 ged.), 1 slagersknecht, 9 schippersknechts, 2 rei zigers, 2 kantoorbedienden, 5 koetsiers, winkelbedienden, 2 boekhouders, 84 tran sport- en fabrieksarbeiders, 1 nachtwaker, 1 vakkundig bJeekeraknecht (jonge kracht), 1 verpleegster (liefst voocr Utrecht en om geving), 1 zakken stopper, 1 fabrieksar beidster. Burgelijke Stand. GEBOREN: 24 Jan.: Johanna Cornedia, d. v. A. de Jong en II. J. Slootjes, C. Ketel- tiraat 23 -'6 Jan.: Geertrui Magdalema, d. v. C. A. flrem en H. van der Kleyn» Pretoriaplein 48. 27 Jan.: Christiaan Cornelia, z. v. F. van Hofwege-i en G. Feterse, Pr. Hendrikstr. 115. Pieter, z. v. G. Boer en 'C. Binee, Pr. Hendrikstraat 31. Lambertua Mar- tinus Gerardus, z v. G. J. F. van Blok.and en J. P. H. van de Zandt, Gr. Floriswcg 10. OVERLEDEN: 25 Jan.: Adrians Maria Gararda van Vliet, goh. met H. Bakker, 53 j. Elizabeth Maria Danen, wed. van K. Perdyk, A. de ViscRm- 46. Wende- hna Ros en bach, wed. I. de Vries, 87 j. 27 Jan.: Theodorue Adrlanus Antonius Hofland, 2 j. Agenda. 29 Jan. 8% uur Chfé „Harmonie" Leden vergadering Goudsche Winbeliftrsvereeni- gbig. 29 Jan. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Ze vende Abonnementswoorsteiling. 1 Febr., 8 uur. Zaal „Kunstmin" Soc, „Ons Genoegen". Uitvoering „Crescendo". 1 Febr. 2% uur. Soc. de Réunie. Kinder- middags voor kinderen van de teden van de Ver. van Huisvrouwen. 6 Febr. 7% uur Soc. „Vredebest" Prij«spe len om wild. 7 Febr. 3 uur. Hotel de Zalm. Ledenveiga- dering Ver, v. Huisvrouwen, aid. Gouda. IJ1T OEN OMTREK. BOSKOOP. Vereeniging „Kerk en Vrede". Alhier is opgericht een afd. voor de ver» ^«ging „Kerk en Vrede". Als bestuursle den werden gekozen Ds. W. N. van Nooten, voorzitter; Dr. P. Glas, vice-voorzitter de beeren P. Koren en W. Weerheim, secre tarissen; mevr. M. .SpekVan Mes, pen- ningmeesteresse; mej. If C. Bulk, de heer J- C. Hagen en de heer G Slob, leden By' de Christ. Geref. Kerk is beroepen ds. N. Bydemast te Rotterdam. Een jubileum. Donderdag 23 Januari 1.1. herdacht de «eer W. Kruiswyk der Bosltoopsche Han delsdrukkerij te Boskoop, onder zeer groo te belangstelling den dag waarop hy voor 25 jaar aan deze zaak Werd verbonden. *teeds vroeg in den morgen werden een groot aantal bloemstukken aan zyn woning teïorgd, den geheel en dag ontving hy vele telegrammen, brievan en andere gelukwesn- hchen. In den namiddag kwamen zeer veel personen uit de zakenwereld en vele afge vaardigden van vereemgingen waarvan de heer Kruiswijk persoonlijk deel uit maakt, n<*«y als voorzitter, secretaris, penrJng- Groote Bloemententoonstelling Kotieraam 25 Aprili iuei 1930. De Rotteroaaiscne ataeeiing van de Ko ninklijke Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde te ltotetrdam verrast ons bin nenkort weder met een groote' bloemen ten toonstelling. welke evenals vorig jaar zal worden geiiouden in de groote hal op het voormalige Nenyto-terrein. De tentoonstelling welke thans onder lei ding van een technische regeringscommissie bestaande uit de heeren B. C. D. Hane- graaff, H. Harttieb, J. M. van der Houten, A. Lebbink, C. W. van Óaeselt, W. van der Valk, allen te Rotterdam, en J. H. van StraateA van Nes te Boskoop wordt voorbe reid, belooft nog grootecher van opzet te worden dan Raar voorgangster. Het groote gebouw, van 6U M. breed en 120 Meter lang, zal herschapen worden tot een weelZierig park met een mooie water partij in bet midden en vijvertjes in de hoeken, en wahdelpaden tusachen d© groene gazons, waarop in kleurenpracht de mooiste en nieuwste soorten van Flora's kinderen met elkander zuilen wedijveren. De wijze van linxichting van deze bloemenshow wijkt af van die van vorig jaar. Was ze het vorig jaar in landschapsstijl, thans is ze zuiver symetrisch, waarbij er rekening mede wordt gehouden dat vanuit den hoofdingang di rect een overzicht over het geheel wordt verkregen, dat imponeert. Heit midden van het geheel zal daarom wat lager liggen dan de beide zijden, die wat hooger worden aangelegd* terwijl de hqpken uitnemend zullen worden verzorgd. De heer H&rtlieb heeft ons gisteren een en ander omtrent den opzet medegedeeld. De deelneming is zeer belangrijk. Niet alleen dat tal van bekende kweekerijen uit ons land hun nieuwrigheden op deze voorjaars keuring inzenden van Aalsmeer, Bos koop en het Westland kwamen belangrijke toezeggingen in ook het buitenland Jaat zich niet onbetuigd. De deelneming van de firma de Laet, uit Contich, de groot© kwee kerijen gelegen langs de spoorlijn naar Ant werpen, is verzekerd. Ook staat reeds vast dat een belangrijke inzending orchideeën komen zal. De tentoonstelling; zal gedurende de dagen van opening 25 April—4 Mei zoowel des daaga als des avonds, ook des Zondags geopend zyn. Waar vorig jaar niet minder dan 65.000 bezoekers de bloemententoonstelling in de Nenyto-hal bezochten, daar is de verwach ting, nu zoovelen zich vorig jaar zoo en thousiast hebben uitgelaten,, dat het aantal bezoekers thans nog beduidend hoo ger zal zyn. Het ligt in de bedoeling in de avonduren door een zeer fraaie verlichting ook van de spuitende fonteinen, welke in de vijvers worden aangebracht, liet geheel een feeërie ken aanblik te geven. Het staat vast dat deze voorjaarskeuring iets heel by zenders wordt. meester of andere functie, hem gelukwen- schen. 23 Januari 1905 begon de heer Kruiswyk zyn loopbaan als gewoon drukkersgezel en nam daarna al spoedig een vooraanstaande positie in als eerste drukker. De kleurendruk van die in Boskoop ge kweekte bloemen had steeds zyn volle aan dacht en hy wist deze voor de Boskoopsche Handelsdrufckery zoo schitterende reclame op ?ulk een hoog peil te brengen, dat niet alleen de Boskoopsche kiweekers hunne prijscouranten met dtae kleurendruk» ver sierden, doch dat ook de kweekers in bet buitenland hunne bestellingen by de Bos koopsche Handelsdrukkerij plaatsten; too is de kleurendruk van bloemen en planten naar de natuur onder leiding van den heer Kruiswijk een specialiteit van genoemde drukkery geworden. In 1915 werd de heer Kruiswyk chef over het personeel en in 1918 volgde zyn benoeming als directeur. Dat de belangstelling van de niet zaken- mcnschen zoo groot was by dit jubileum, vindt zeer zeker zyn oorzaak in de groote toewiyding die de heer Kruiswyk voor het vereenigingsleven heeft. Nooit wordt tever geefs een beroep op hem gedaan, steeds is hy bereid aan maatachappelyke of liefdadi ge instellingen mede te werken. De heer Kruiswyk stelt zichzelf niet op den voorgrond, doch is een stille werker voor alles wat zyn belangstelling heeft. Wy hopen dat het den heler Kruiswyk ge geven moge zyn nog vele jaren zy» beste krachten te geven aan de Handel adrukkery en het algemeen belang van de plaats zijner inwoning. Tot klerk ter gemeente-secretarie is Ooor B. en W. benoemd de heer Chr. J. Toebes uit Koudekerker (Zeeland). WADDINXVEEN. Afarbeid ds. "P. de Looze. In verband met zyn beroep naar de Ned. Hersv. kerk alhier heeft ds. P. de Looze, Ned. Hervormd predikant te Renkum, Zon dagavond afscheid van zyn gemeente geno men. Rs. de Looze diende de kerkelijke ge meente Renkum van 6 Oct. 1918 af, gedu rende welken tyd 18 beroepen op hem wer den uitgebracht. Als tekst werd genomen 1 Joh. 2 vers 18 „Het te de laatste ure". Spr. gewaagde o.ra. van den strijd die ontstond by de kerkelijke scheiding Ren kum—Heel sum en herinnerde aan den fel bewogen tyd, waarin de uittocht uit de Christeiyke school plaats had en een Her vormde school werd gesticht. Door den consulent, ds. van Apeldoorn te Bennekom, werd ds. de Looze toegespro ken. haastrecht. Gymnastiekuit*perhif. De gymnastiekvereeniging „Olympia" al hier geeft op Zaterdag 16 Februari a.s. in het Sportgebouw „Concordia" haar gewone jaarfyksdie uitvoering. Vangen van mollen. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is aan C. Ver loan alhier tot 28 Februari ax. vergunning verleeno tot het vangen enz. van mollen in de gemeen ten Haastrecht en Gouda. Jubileum. De heer J. de Lange alhier hoopt op 39 Maart a.s. den dag te herdenken waarop hy voor 50 jaren in dienst trod by de timmer- zaak, thans eigendom van den heer P. H. Doesburg. STOLWIJK. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 27 Januari v.m. lOMi uur. Tegenwoordig waren alle leden. Na het teekenen der presentielyst opende de voorzitter deaie eerste vergadering ui het nieuwe jaar, met een gedulcwenacli aan alle leden en hy sprak de hoop uit dat (te samenwerking bestendig zal blijven. Hierna werden de notulen geiezan en on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopname by den ge meente-ontvanger. In kas was 2861.65, waarby tevens een begeleidend achryven dat de administratie in goede orde was. Wegens staking van stemmen in de vo rige vergadering, zal thans opnieuw aan de orde komen het verzoek van ouders van schoolgaande kinderen om een leerkracht boven het vastgesteld© te benoemen aan de le O. L. S. Naar aanleiding hiervan heeft de voorz. zich in verbinding gesteld roet den inspec teur van het L. O. den heer de Blouw/Naar aanleiding hiervan stelt spr. voor dit punt aan te hóuden. De heer de Graaf heeft eveneens by den heer de Blouw geïnformeerd en deze was van oordeel dat met 1 Mei het aanstellen van een leerkracht noodzakelijk is. Spr. be grijpt niet waarom wy dra moeten uitstel len. Met het plaatsen van een oproeping en benoeming gaat I weer een tyd heen. Inaieai <k ouders zooiete vragen kunnen we m lijk weigeren. De voorzitter: Er zijn onderteekenaars by welke een procesverbaal hebben wegens overtreding der leerplichtwet. Er kan dus gevoegelyk tot 1 Mei worden uitgesteld. De heer de Graaf: Ik ben een voorstan der van zuinig gemeentetoeheer, maar vindt het jammer dat het op het onderwys moet \erhaald wonden. Voor het grootste gedeelte zijn de kinderen aangewezen op het Lager ondertwyB en daarom moet dit ook zoo ggoed mogelijk zyn. De Voorzitter: Zooals het op het oogen blik is, te het overbodig. Het gaat heel goed en een uitstel tot 1 Mei is niet erg. De heer de Graaf: Ik ben Woensdag bij den inspecteur geweest en deze zei dat het niet direct noodig was, maar wel ge wenscht. De Voorzitter: Zeker dat is ook zoo, maar zooals nu de toestand hier te, is er niets abnormaals in. Het gaat ten platte- lande overal zoo. De wet.is er eenmaal, en er is'niets tegen. Toen de leerlingeoschaal veranderd is, was er eenig voordeel voor de gemeente, waarom dit bedrag weer uitgeven Per soonlijk is spr. voor goed onderwys. Hierna werd het voorstel van B, en W. in stemming gebracht en aangenomen met 52 stemmen. Een schrywen van de gemeente Schoon hoven tot wijziging instructie keurings? dienst. By het artikel welke het werk der Keuringsveearte re geld moet worden by ge voegd niet op Zondag en Chr. feestdagen en Zaterdagmiddag. De jaarwedde wil men bepaald zien op 5400.— tevens vergoe ding voor auto. De Voorzitter kan met dit alles niet ac eoord gaan en stekt voor in dien geest aan Schoonhoven te berichten. Aangenomen. Voorstel B. en W..een gemeentewoning te verhuren aan J*. v. Kluyven voor 2.25 per week, goedgekeurd. Een schrijven van de gemeente Schoon hoven waarin wordt medegedeeld dat er plannen bestaan voor het stichten van een Centraal archief waarin oude zoowel als de nieuwe archieven kunnen worden onderge bracht. De prijs voor gebruik zou bedragen plm. 4.per M2. B. en W. stellen voor op dit voorstel niet in te gaan aangezien het grdote last zou veroorzaken. Aangenomen. Een schrijven van het Zondagschool be stuur Timotheus om gebruik op Zondag middag van een schoollokaal der 2e O.L.S. Idem van het Centraal Zondagschool ge- stuur voor gebruik van een lokaal op Zon dag. De Voorzitter: Aanvankelijk was de be doeling een Zondagschool te stichten, thans zyn er 2 gekomen. Spr. heeft zich in verbinding gesteld met het hoofd dor school en naar aanleiding daarvan stelt spr. voor af wy zend te be schikken daar er moeilijkheden uit kunnen voortkomen. De heer Both zegt het is nog te bezien of er moeilijkheden mee komen. Ik ben er voor toestemming te geven, De Voorzitter zegt warm eer het gebeurd is het te laat. Door B. en W. is er over ge sproken en deze zyn van oordeel dat het niet goed gaat. Het kweekt verdeeldheid. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Ingekomen was verder een adres va* de Oudercommissie van de 2e O. L. S., verzoe kende beleefd een 2e onderwijzeres in hand werken, en verder om afrastering van de speelplaats. B. en W. stellen, voor wat het eerste be treft af wy zend te beschikken, de 2e vraag in handen te stellen van den gem. opzichter. Spr. persoonlijk te van oordeel dat het hoogst noodzakelijk Jg. De heer Bqtb zou het heter vinden indien er een gedeelte der tuin «te speelplaats werd bygenomea. D* Voorzitter: Hierover sou da heer Keu- ning moeten bewassen door deze huis met tuin heeft gehuurd. Wordt in handen gesteld von B. en W. Een schrijven der Oudercommtesio welke wyzen op de toestand der 2e O.L.B. Do kin deren krygen by het binnengaan der school \celaJ natte voeten door den toestand van de vloer in de gang. B. en W. stellen voor een klompen bak aan te brengen met plank (Aangenomen.) ln de vergadering der oudercommissie is er op gewezen dat de klassen overvol zyn en adviseeren een leerkracht aan te stel lea. Voor kennisgeving aangenomen. Leii schryven van het bestuur van de Coóp. Landb. Vereen. „Ons Belang" «m op c.e brug bij den spoorweg een leuning te doen aanbrengen daar de afrit naar het voor vreemdelingen gevaarlijk is. Wordt in handen van B. en W. gesteld. Door Ged. Staten ia de gemeentebegroo- tir.g met eenige aanmerking teruggezonden. Ged. Staten toch hebben bezwaren tegen de post vergoeding wethouders. Door de raad was deze post verhoogd met 100.— we gens vergoeding voor drukke werkzaam heden aan den heer Verdoold (loco-Burge meester). v' Daar deze post in stryd is met art. 78 Gemeentewet wordt de raad verzocht deze post terug te nemen. Vervolgens werden goedgekeurd de post voor onderhoud woningen met 100.—- w verhoogen en de post Volksfeesten met 150.—. Vastgesteld werd de pensioengrondslag voor de heer en mevr. Westbroek op Ontheffing werd verleend voor honden belasting aan eenige personen. Tevens eenig te veel betaald schoolgeld terug te betalen. By de rondvraag, informeerde de heer de Graaf by den Voorzitter of er een schryven is ingekomen van de commissie voor de brandbluschmiddelen en zoo ja of de Voor zitter het met belangrijk genoeg acht er over te spreken. De yoorzittar: Er is niet over gesproken naar aanleiding van een besluit in een vroe gere vergadering om geen motorspuit aan te schaffen. De heer de Graaf: De zou er niet op teruggekomen zyn indien niet van hooger- hand er op was gewezen. Wordt in handen van B. en W. gesteld. Nadat nog eenige vragen waren gesteld welke by Armenzorg behoorden werd deze vergadering gesloten. DKAAJJLOOZE UIJ3NST. Een ernstige mynramp. TOKIO, 28 Jan. Uit Formosa wordt ge. meld, dat tengevolge van een ernstige mijn ramp meer dan 200 arbeiders bedolven zijn- Tot nu toe konden slechts 34 arbeiders wor den gered. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn doordat 2 groote lichtkooien, di© -arbeiders naar boven brachten, maar beneden zyn gestort. Hst strafproces Liebermann. AMSTERDAM, 28 Jon. De belangstelling op den zevenden dog voor het strafproces tegen Liebermann voor het Hof blijkt aller minst verflauwd te zijn. Da President doet voorlezing van een 2-tal telegrammen. Het eerste is van promotor Sedejrn, meldend© dat het vermogen van Liebermann bij de credit anversote ten be drage van f 850.000 dateerde van Septem ber 1927. Het andere telegram is van Paar- denkooper, waarin deze meldt, wegens zeer belangrijke zaken niet te kunnen komen en naar Engeland terug te moetra. Voorts doet de president mededeeling dat de heer Meynema zich telefonisch ziek ge meld heeft ofschoon hij gisteren nog in het gebouw rondwandelde. Als eerste getuige wordt dan gehoord mr. A. A. Hingst, curator van Paardenkooper's faillissement. Getuige verklaart, dat dit faillissement op 25 Juni 1927 is uitgespro- ken. Actief was er, behalve era vordering van f 29.mets en ook geen meubilair. President: En dat kasteel en dat mooie buffet. Getuige: die waren er niet, ik heb geen inboedel gevonden. Wel beweerde Paerden- kooper een vordering van f 250.000 t© heb ben op het Vatic aan, maar deze te aan Duit8ch© crediteuren voor een ton gece deerd. President: Hebt u nog aandeelen op de Veendammer gevonden? Getuige, antwoordt ontkennend en deelt voorts mede, dat hij het faillissement nog wil laten loopen omdat men met Paajden- kooper ntet weet, waar men aan toe is. Getuige heeft zich er niet tegen verzet, dat Paardenkooper zaken in het buitenland deed, indien hij zich moor beschikbaar stelde, wanneer dit door getuige noodig zou worden geacht. President: Als zijn verlof om naar het buitenland te gaan wordt ingetrokken, kon hy gegijzeld worden. Getuige: Ja, daarom verwondert het me, dat Paardenkooper niet in het land is. President: Hoe lang hebt u hem niet ge zien. Getuige: Twee weken. President: Wat doet hij eigenlijk voor zaken. Getuige: Dat is me niet helder. (Gelach). De moord te Waddinxveen. Heden behandeling: voor de Rot- terdamsche Rechtbank. Voor de rechtbank te Rotterdaofr heeft heden terecht gestaan de 35-jarige -houtbe werker A. K„ thans gedetineerd, die op 10 Augustus j.l. te Waddinxveen zijn buur man Schotman met een scheermes den hals heeft afgesneden, tijdens een twist over het eigendomsrecht van een heg. De zitting begon met het verhoor van verdachte K. Op den morgen va* den lOden ia hij eerst na het dorp gegaan en heeft daar 5 borrels jenever gedronken, alvorens hij met zijn buurman is gaan praten. Ter terechtzitting verklaarde hij dat hij Schotman zag aankomen moor wat er ver- 27 Jon. 28 Jnn. Officieel. Londen 12.10'Vi» 12.11% Berlijn 59A1 60.48 Parya 0.77% 9.77% Brussel 34.60% 8467% Zwitserland 48.08% 48.09% Weenen 35.05 86.0E Kopenhagen 66 60 66.62% Stockholm 66.82% 66aó Oslo 66.60 66.32% New York 2.48'Vr» 2.48*7 Niet-officieei. Praag 7.96% 7.'i6% Madrid 32.17% 81.97% Milaan 18.08 18.03 Prolongatie 9%. 3 N. W. S. 777». Beu rsoverzicht Het beeld dat de Amsterdam sche beurt de laatste dagen heeft vertoond, was ook heden onveranderd. De omzetten waren klein en onregelmatig. Philipsaandrelen konden rich niet geheel en al handhaven, maar later op den middag vond een kleine verbetering plaats Aku'a werden lagsr ge noteerd, daar het fonds voor Duiteche reke ning «enigszins was aangeboden. Van Ber kels liepen opnieuw enkele punten terug. De Accoustiekwoarden waren gevraagd in verband met het feit dat de Acooustiek geen relaties onderhoudt met de gefailleer de Engelsch© Mij. Oliewoardra waren kalm of stil. Konink lijken kwamen een kleinigheid lager te lig gen. Rubberaandeelra haden een voste markt, daar de prijzen vry sterk opliepen. Het hoofdfonds kwam boven 170. Tabakken waren prijshoudend. Suüerwamrdan kwro«n brtieden d. mri- koeram u liggen. H.V.A.', hielden lich vrij goed. Op de mijnafdeeling waren Boeten, hoo ger genoteerd, Amwik. fondue wuen ,fl. lig.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2