?5 NE eekbank 9811 noo. EIL£ SUM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BODEGRAVEN, BOSKOOP. I Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen If iard z 1 RANDING schriftelijke aan- heer Mr. A. A. J. Sterk, nerk. Woensdag 29 Januari 1930 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I^IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. feuilleton, De slavin van het zwijgen. Geauthoriseerde vertaling uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. We, 17289 Woennd-aq 29 Januari 1930 88«’ Jaargang Ml Een radio-rede van Stimson. HOOFDSTUK XXV. Richford’s Ruïne. hand (Wordt vervolgd). want op het zelfde :T tg van groote itgaven it in de De vlootoonftrantie te London, Een Fransch-Engelsch compromis. Heeft Frankrijk de leiding. prijs. A«h. handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname vertekerd te zjjn. 1 of Li. nor van fELLA- latroon, het in- 20 tie: HOORWEG. kPPEN, r. ZEIL. KIT betreffende de krui- likbooten, zou, zoo be- djdrage vormen: tot den a wil en zou voor som- esuiniging yplevjren. imaamste bezuiniging verder, het slagsche- uderen tot beneden de n bjj het verdrag van Het leek inderdaad wel een beetje op, alsof Berrington’s pessimistische beschou wing, dat de gang der gebeurtenissen stil stond, juist was. Alle hoofdpensonen in het drama sponnen aan hun eigen draden, de vijandelijke legermachten voerden om zoo te zeggen verkenningen en voorpostbewegin- gen uit en pas als die voorbereidingen wa ren afgeloopen, zou het groote treffen plaats hebben. Geen wonder dat de kolonel in zijn stillen kerker op de bovenverdieping van de villa voorloopig nieta merkte van eenlge actie op het oorlogsterrein. Nadat Field, den dag volgende op den nacht van zijn bezoek aan Audley Place en Berrington’s gevangenneming, zijn tijd be steed had aan een bezoek bij Beatrice Dar. ryll en zijn nasporingen naar de dochter van Lord Edward Decie, was hij op ver zoek van de politie van Wandsworth, naat tie villa teruggekeerd en had de „telegrafi sche" boodschap van Berrington in out ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer O.IJO. Advertentiën in het Zatertiagnummer 20 ct. btfslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceeiden pr(js. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- loopt echter gevaar doordat de kabel lang»1' een klip loopt, waardoor hij kans heeft te t breken. Deserteurs uit het Vreemdelingenlegioen. Het Deensche schip „Erik Boye" zette te Leith twee Duitachers en een Deen aan. land, die uit het Franache Vreemdelingen- j legioen zijn gedeserteerd. Zij waren in de Funerische haven 8usa aftn boord van het schip geslopen en doken eerst twee dagrei zen vóór Granton, de plaats van bestem ming van het schip op. De consul van Duitechland en Denemarken te Leith laten de deserteurs naar hun eigen land terug zenden. OOSTENRIJK. Bloedig drama. Een koopman en zijn vrouw wreedaardig vermoord. Een afschuwelyk bloedbad is gisteren te Neudorf by Pilsen, aangericht, waar de koopman Georg Peyerl en zyn vrouw in hun slaap door een onbekende werden over vallen. Deze sloeg door een riag met een byl, welke met buitengewone kracht werd toegebracht, den man beide boenen af en verwondde hem verder érnstig aan hoofd en hals. De vrouw kreeg een slag met de bijl tegen haar borst, zoodat de linkerlung opnn lag. Het 5-jarijp kind van het echt paar bleef ongedeerd. Het echtpaar ie naar het ziekenhuis overgebracht, waar het met den dood worstelt. Men acht het niet ónmogelijk, dat het misdryf >s gepleegd <ioor iemand, van wien Peyerl geld te vorderen had en die zich op deze wy'zc van zijn schuldeischer heeft wil len ontdoen. waliteit elk ver ing mgt lik, dat ischt te sg met SPANJE. U’riwLdfl .BbMiiii sfgetmMtatww^ Generaal Berenger kabinetsformateur. Uit Madrid wordt gemeld dat Primo de Rivera aan den Koning zijn ontslag heeft aangeboden. Toen Primo de Rivera gister avond om 9 uur het koninklijk paleis ver liet, heeft hij zelf aan de wachtende jour nalisten zijn aftreding meegedeeld. Tevens gaf hij te kennen dat de Koning het verzoek om ontelag van het kabinet reeds heeft aanvaard en generaal Berenger met de vorming van een nieuwe regeering heeft belast. Nader vernemen wij nog: In universitedtskringen tg Barcelona, Se villa, Granada en Balamanka heerschte de laatste dagen weer groote beroering welke nog steeds toenam. Uit verschillende provincies kwamen voorts berichten binnen dat er een sterks Uit de berichten, die betrekking hebben op de ontwapeningsconferentie, bleek tot dusver, dat men tot nog toe geen resultaten had bereikt. Thans komt het bericht dat Engeland en Frankrijk het in groote lijnen zijn eens geworden over de wijze waarop de oplossing van de kwestie der tonnage te bereiken zal zyn. De leiders van de afvaar digingen der vyf groote mogendheden hebben gisteren uren lang van gedachten ge wisseld, maar veel verdër scheen men niet te komen. Tardieu moet, blijkens den berichtendienst van Ullstein, uitvoerig heb ben betoogd, dat het geen zin had urt te gaan van de verhoudingscyfers, die te Washington met betrekking tot de vlodt- sterkte zyn vastgesteld, omdat zy rt-eds illusoir zyn gemaakt door nieuwe scheeps- typen en den bixonder ijverigen aanbouw, wat de „ongelimiteerde scheepscategoriën’-’ betreft. Hy deed daarom aan de hand, dat men moest uitgaan van de momenteel openbaar gemaakte of door de regeeringen overwogen maximum-programma’s. Elke regeering, aldus zette de leider der Fran- sche delegatie uiteen, zal er zich een con crete voorstelling van hebben gemaakt hoe zijn maritieme landsverdediging moet zijn georganiseerd, wanneer het der conferentie niet mocht gelukken het eens te worden over ontwapeningsmaatregelen. Van deze „maximale verdedigmgsnoodBakelykheden” diende z.i. bij de bespreking der ontwape- nxngsmogelykheden te worden uitgegaan. Grandi verklaarde, dat Italië er bizonder -Mel, pry® ep «teldata wwten, -hoe 't’W staan met de numerieke verhouding tus schen de afzonderlijke vloten. Hy stelde daarom algemeen® beraadslagingen over de „verhouding der vlootsterkten” voor. Ten slotte werd van Emgelsche zjjde het voor stel gedaan dat men de verschillende tech nische vraagstukken der conferentie ter sprake zou brengen „in de alphabetische vWgonie der mogendheden, die erbij betrok ken zijn”. Daar natuurlijk bij de alphabeti sche volgorde uitgegaan wordt van de Fransche taal, beteekent dit, dat de Fran- sche stelling de overwinning op de Italiaan-» sche e» de Amerikaansche de overwinning op dë Engelache heeft behaald. Men zal dus eerst over de verhouding tusschen de En- gelsche en Amerikaansche kruisertonnage alsmede over de Fransch-Italiaansche vraagstukken maximaal programma contra pariteits-verhouding praten. Wanneer men af mag gaan op het be richt van den Ullstein-dienst past Tardieu te Londen een vertragingspolitiek toe, ten einde tijd te winnen voor een uitvoeriger gedachtenwisseling met de Italianen. Ook wordt van den Franschen minister-presi dent gezegd, dat deze te Londen de leiding in handen heeft genomen. Na de laatste bespreking die Tardieu en Grandi Zaterdag hielden, verklaarde de Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken zeer verheugd aan de journalisten, dat, wanneer het mo- geUjk was met Frankryk in ’t reine te ko men, dit alleen kon geschieden met Tardieu of een kabinet-Tardiëu. Laatstgenoemde moet speciaal naar Londen zyn gegaan om bovenal met de Italianen buiten de confe rentie om de mogelykheid te bespreken eener economische en koloniale toenadering. Ten bewyze van Tardieu’s taaien wil om met Italië in ’t reine te komen, wordt erop gewezen, dat alleen Frankryk in den per soon van Pietri, zijn minister van koloniën naar de ontwapeningsconferentie een kolo- niaal-politieken vertegenwoordigers heeft gestuurd. De Observer, die door de levendige acti viteit der Franschen achter de schf-rmen der conferentie ten zeerste verontrust is, verklaart, dat MacDonald het voorbeeld van Hughes in Washington moet volgen en door een „groot gebaar” het initiatief der Angelsaksers weer moet herstellen. Als een diergelijke geste beveelt het blad een En ge Isch-Amerikaansch voorstel aan, hierop neerkomende, dat alle groote kruisers en groote slagschepen moeten worden afge schaft en dat in plaats daarvan allen lan den aanbevolen dient te worden in een nieuw overeen te komen numerieke verhou ding snelle pantserkruisers te bouwen, die beantwoorden aan de groote technische vorderingen, die Duitschland heeft bereikt in den vorm van Ersatz-kruisers. Brt» schepen def Preussen-'ETassc~W zoo wordt beweerd, twintig grooten krui sers der geallieerden van elk tienduizend ton de baas. Duitschland heeft door het nieuwe scheepstype bewezen, dat men van den kant der geallieerden opnieuw den 'Duitschen geest heeft onderschat. Om Amerika te kalmeeren moet Enge land volgens de Observer dat land het recht aanbieden om ook van alle Engelsohe vloot- steunpunten gebruik te maken en Frank rijk zou te winnen zyn, wanneer Engeland en Amerika zouden verklaren, dat zy wel- is-waar een vernietiging van Duitschland niet zouden kunnen gedoogen, maar dat zy besloten waren steeds met Frankrijk eert iets inniger vriendschap te willen onder houden dan met welk ander land ter wereld ook. de hy, „is not een doctrine” vloot- wedyver; veeleer ia het zoowel een strijd leus va» wederzydteh vertrouwen als een middel tot wederztfdsche ontwapening. Wy in Amerika weten, dat zoolang de pariteit wordt gehandhaafd, wij veilig onze Vioot kunnen verminderen tot zoover als Groot- Brittannië zyn vloot zal verminderen. Mack Donalds bekendmaking te Washington in October j.L, dat Greot-Brittannië toestem de in deze politiek^ van vlootpariteit met Amerika heeft mééf gedaan om het gevoel van bezorgdheid en geprikkeldheid te ver lichten, dat was gerqlgd op het mislukken van de vlootconferëntie te Genève in 1927, dan eenige andere gebeurtenis. Stimson zeide verder dat de Amerikaan sche regeering ten eerste hoopte met de ter Conferentie vertegenwoordigde landen een overeenkomst aan te gaan, die een eind zou maken aan den wedijver in kruisers en destroyers, en ten ttveede de duikbooten af te schaffen. „Indien wy de duikbooten met kunnen af schaffen", zeide hij, „wenschen wij haar aantal zoo veel mogelijk te ver minderen en tevens een overeenkomst te sluiten, die voorkomt dat zy tegen koop vaardijschepen worden aangewend op de onmeedoogende en- onmenschelijke wijze, waarop de duikbooten werden aangewend in den jangaten oorlog. Amerika wenscht - - penprogram te veti programma’s, Voora Washington. Een overeenkom sers, destroyers en sloot hy, degrootst internationalen goa mige landen ode. -'VöttF öftrWTPi liggen in de besnoeiing van het slagsche penprogram. Want, tenzij dit program wordt verminderd, zullen wf in de volgen de zes jaar komen te staan voor een uit gaaf van 200 millaoen dollar alleen voor slagschepen ,en in de daarop volgende zes jaar voor de uitgaaf van nog 400 millioen dollar. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cetit, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geoptnd van 9—0 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. veronderstelde Fransch-Belgische militaire accoord, als ook van de daarmee verband houdende documenten hebben uitgeiokt, De reeds zeer lang geleden aangekondig- de interpellatie wekte geen bijzondere be langstelling onder het publiek. Ook vele Kamerleden hadden de zaal verlaten, toen Hermans opstond om zyn rede uit te spre ken, die naar hij zeide was gericht tegen den Belgischen staat, den vijand en onder drukker van Vlaanderen. Hermans verklaart in de eerste plaats nooit eenig document te hebben vervalscht, en indien er onder de aan het „Utrechtsch Dagblad” geleverde stukken valechc docu menten zyn, zyn deze het werk van Frank Heine, den prins der falsarissen. Dat hij, zooals hem herhaaldelyk werd verweten, een verrader zou zyn, sprak Hermans tegen, want geen verrader is z± degene, die z^ai volk dient, en die de vxedesgedachte dient door een Fransch-iBelgisch militair accoord aan de kaak te stellen. Trouwens hy had nooit een redacteur van het „Utrechtsch Dagblad” gezien, de bekende documenten werden aan Vlaamsche uitgewekenen mee gedeeld, die ze verder aan het „Utrechtsch Dagblad” bezorgden. Van de Utrechtsche documenten kwam Ward Hermans op Frank Heine, die volgens spreker uitstekende betrekkingen met de Brusselsche pers onderhoudt, en nog on langs spreker bedreigde met een campagne, die inderdaad kort daarop in het satyrieke weekblad „Pourquoi Pas?” werd ingezet. Alle tegen mij bijeengebrachte documen ten, zei spreker verder, kunnen geen deug delijk onderzoek doorstaan, en de militaire ,^SÜreté”, de Fransch-Belgische en zelfs Vlaamsche dagbladen, die my door het slijk hébben gesleurd, hebben als misdadigers gehandeld. Want hij, Hermans, had reien in de echtheid der hem door Frank Heine overhandigde stukken te gelooven. FRANKRIJK. Schipbreuk bij Biarritz. Alle pogingen tot redding der opva renden tot dusver vruchteloos. Het Engelsche s.s „Knepworth" heeft bij den vuurtoren van Bi&rritz schipbreuk ge leden' en is vanmorgen in tweeën gebroken. Een-en-twintig leden der bemanning en 2 vrouwen konden het voorste deel van het schip bereiken. Alle pogingen tot redding zijn totdusver vruchteloos geweest. Een kabelverbinding tot stand ge bracht. Na pogingen, die twaalf uur duurden,, is het gelukt, met de schipbreukelingen van het uiteengealagen Engelsch stoomschip „Knepworth" een kabelverbinding tot etand te brengen. Mët behulp van een langs dezen kabel loopende reddingsboei konden reeds enkele schipbreukelingen de kust be reiken. De eerste geredde deelde mede, dat zijn broer overboord was gespoeld. Er wa ren van de 23 opvarenden nog 22 in leven. De reddingspogingen met de boei vorderen langzaam, doch men hoopt alle opvarenden te redden. De verbinding met het schip oogenblik werd er luid gebeld. Sartoris rilde. Toen bedwong hij zich en er kwam een geforceerd glimlachje op rijn lippen. Laat ze maar bellen, zei hij moeilijk. Ze zullen Wel weggaan en denken dat er niemand thuis is als er niet opengedaan wordt Voor mijn part bellen ze den heelen nacht door. Maar Berrington was al op weg naar de deur. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De „Monte Cervantes". Verscheping van passagiers en bemanning. Volgens een bericht van de „Associated Press" uit Buenos Aires is de motorboot „Monte Sarmiento” gisteren in de vroegte in de haven van Ushuaia aangekomen. Zij is direct begonnen met het aan boord nemen van passagiers en bemanning van de ver gane „Monte Cervantes”. BELGIE. De Utrechtsche publicaties. De interpellatie van Ward Hermans. In de Belgische Kamer heeft gisteren Ward Hermans een interpellatie gehouden ever de handelingen van. sommige Belgi sche autoriteiten die dé publicatie van het Berrington in de gaten gekregen, die met opeengeklemde tanden op den achtergrond stond. De kolonel hief zijn linkerhand op en de Burmaan, die het pennemes in het koord omdraaide, kreeg zoo’n geweldigen slag op het voorhoofd dat hij door de kamer wankelde. En voor hij zich herstellen kon, viel Berrington op den ander aan, terwijl hij zijn revolver in den aanslag hield. Je ziet dat ik meester van de situatie ben! Doe die messen weg! sommeerde hij. Want twee lange Burmeesche messen glin sterden in het electrische licht. Het tweetal vloog ondanks de waarschuwing,, op Ber- rington af, die snel achtereen naar rechts en links vuurde. Hij had den eenen Bur man in den schouder en den anderen in den arra geschoten. Toen de Took opgetrokken was, waren Berrington en Sartoris alleen. Berrington snecti hét koord los en bette het voorhoofd van het slachtoffer met water. Mijn God, wat was dat verschrikke lijk, kreunde Sartoris. Nog één seconde en ik had het niet meer uitgehouden. Hebt u er overigens een idee van wat die lui hier kwamen doen? Ik veronderstel dat uw zonden aan u bezocht worden, antwoordde hij droog. Daaraan ontkomt niemand ter wereld. Per soonlijk kan het mij dan ook niets schelen. En ik heb het gevoel dat die straf, hoe bar- baarsch die ook was, volkomen verdiend was. Denkt u alleen maar aan wat u mij gisteravond hebt aangedaan! En nu, me neer, is het zeker niet noodig dat ik langer hier in huis blijf? Berrington zweeg, In een radio-rede heeft gisteren de eer ste Amerikaansche gedelegeerde Stimson uiting gegeven aan het geloof dat de meest- doeltreffende wijze om den goeden wil tus schen Groot-Brïttannië en de Vereenigde Staten in het leven te roepen en in stand te houden was door een overeenkomst tot gelyke beperking van de totale sterkte hunner onderscheidene vloten. „Pariteit tusschen Groot-Brittannië en Amerika”, zei- kroop hij als een kat de trap af een keek de studeerkamer in. Sartoris lag achterover in zijn stoel, zijn handen waren tegen zijn zij gebonden. De twee vreemden hadden een koord om zijn hoofd gebonden, dat een van hen steeds strakker aantrok met behulp van een penne. mes, die in een lus van het koord gestoken was. Het gezicht van het slachtoffer waa lijkkleurig geworden, zijn oogen rolden wild en groote zweetdroppels liepen langs zijn wangen. Berrington kende deze folterme. thode. Zijn bloed kookte, naet omdat nij zooveel sympathie voor het mannetje in den ziekenstoel had, maar uit verontwaardiging over zooveel barbaarsche onmenschelijk- heid. Mijn God, ik kan het niet langer uitf houden, kreunde Sartoris. Zou mijn secre taris nooit komen, of zou hij mij niet be grepen hebben. Mijn hoofd kraakt. Help, help! Berrington liep zacht, maar resoluut de kamer in. De kleine gele monsters waren zoo verdiept in hun beulswerk, dat zij niets merkten. Ik denk dat je ons nu wel zult willen vertellen waar we vinden kunnen wat we hebben moeten? zei de een, die den band aantrok, effen. En dan zullen we gaan en hoeven me neer niet meer lastig te vallen, voegde de ander, dïe kalm en onbewogen naar het slachtoffer stond toe te kijken, er aan toe. Waarom veroorzaakt u ons al die moeite? Ik Ml het jullie vertellen, kreunde Sartoris. Kijk maar in de.Goddank! Hij gilde het laatete woord uit; hij had De liefde tusschen man en vrouw moet gegrond zijn in wederzijdsche hoogach ting. Is ze dat niet, dan is ze een stroo- vuur dat ras is uitgebrand en niet een haardvuur, dat koestert en verwarmt. Nadruk verboden. Och ja, dat is ook zooging Sartoris die in zijn angst daaraan niet scheen ge dacht te hebben, voort. Maar die gaat heel gemakkelijk van binnen open als u maar weet hoe de geheime sluiting werkt. Draai de krul$ viermaal met kracht naar rechte en driemaal naar links, dan gaat de deur vanzelf open. Ik durf niets meet te zeggen want die kerels kijken mij zoo kwaadaardig aan- Nog een minuut. Boven aan de trap staat een antiek bureau. In de tweede la links ligt een geladen revolver. Die kon misschien eens noodig zijn De stem hield plotseling op en een kreet v*n pijn klonk Berrington weer in deooren. De oude vechtlust werd in den kolonel wakker. Hij zou weer vrij zijn, hij had een wapen en belangrijke informaties! Met zijn op de deurkruk volgde hij de aanwij- dingen op. Viermaal naar rechte en drie maal naar links i Een ruk en de deur was °Pen. Met de schoenen in de eene hand en «en geladen legerrevolver in de andere, GOIINHMIIIRAU. beweging tegen het directorium aan den gang was, en dat. commandant Franco des nachts te Cardiz zou zijn aangekomen ten einde de legerleiding instructies te geven voor een algemeene opstand der garnizoe nen tegwi de dictatuur. Na een bespreking van den toestand met het kabinet begaf Primo zich vergezeld van den Minister van Binnenlandache Zaken en Financiën, des avonds te half negen naar den Koning, die hen onmiddellijk ontving. Na den Koning de politieke situatie te hebben uiteen gezet, vangst genomen, was daarop de ongeziene getuige geweest van het onderhoud tus schen Sartoris en Violet Decie, anders ge zegd Miss Adela Vane en nadat hij deze, door een samenloop van wonderlijke o_n- standigheden uit dan brandenden senuuw- buTg had gered, had hij nog een expeditie naar Edward Street ondernomen, die hem ook opmerkelijke dingen had geleerd. Den volgenden morgen den ochtend due van den dag die Berrington zoo eindeloos lang viel tot hij ’s avonds den veldslag kon leve ren tegen de twee Burmanen bracht de inspecteur zijn bezoek aan de tooneelspeel- ster van wie hij belangrijke inlichtingen hoopte te krijgen en merkte de kolonel ook voorloopig niets van hem, evenmin trout wens als Beatrice Darryll. 1 Want het was niet alleen Berrington wien deze dag, waarop van het front geen nieuws kwam lang viel. Ook Beatrice verkeerde in groote spanning, want na Fieldlg bezoek op den ochtend na Berrington’s verdwijning, brak voor haar eveneens een periode van lijdelijk afwachten aan. Field’s liet maar niets van zich ooren, van Richford merkte ze gelukkig niets. Mark Ventmore bracht haar een kort bezoek, maar durfde kieschheidahalve niet lang blijven en wist bovendien niet meer dan zijzelf. De brief die Berrington haar geschreven had om haar naar het. huis op Audley Place te lok ken, was haar ook nog niet overhandigd.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1