L E IDT iden •0<i re B NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17295 BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BERGAMBACHT, f^IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op £on- en Feestdagen iiiiiiiiiiiinnmmfiffiii Oe echte the door rteerde i en i dat rvoor larop onvoor- sdselachen naara op i van elk nt BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, FEUILLETON, v UWMUUlVn T JLU1N UvOHvVl ajTV/V> S-»1-J*VXX*X, linntjliviuvii HIV 1 - SO BINNENLAND. 4 I (Wordt vervolgd). ra r. 124 480 >eders Ie bij volwasse- I. Wormolie en Drogisten ze in Somerest House zoo zoen- moeten ze ona daar kunnen hsi- het Oe Gil Oil ik wal een. el un 4e ven loo- ntchpai- n verlegen 't buiten st, waarop raam niet le kwaliteit een enkele Ikheid op iN HAAG IA Een later bericht meldt, dat bij den Mn- slag een toeschouwer word gewond. Op den dader zijn geen bezwarende docu menten gevonden. Onze bureaux Redactie Telef. (iOlIBSCHE COURANT en jeuk der huid jeukvermlndetende die onderlaag voos tog verhoogd door >n, die Chlorodont erk (enveloppe niet meermallg gebruik. e 83, Amsterdam. Z. a ze vermoedelijk de uitgaande en dan moeten ze daar kunnen waar en wanneer dat zegel ver- Behalve het datumetempel staal BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Vijftal kinderen ontvoerd. Een geheimzinnig geval. Een geheimzinnige zaak heeft zich ver leden Zaterdagmiddag in het dorp Hohen- boeddenatedt nabij Salizwedel afgespee'd. Voor de woning van den landbouwer Ro- maschka hield een auto stil waar uit vier* mannen sprongen, die de vijf kinderen van den landbouwer grepen en er onmiddeMijk weer vandoor gingen. Alle pogingen, een spoor van de kinderen of yan de onbekende te ontdekken, zijn tot nog toe vruchteloos geweest» Romaschk» is een ftwezen Russische krijgsgevangene, die met een Duitsche vrouw was getrouwd. Vier jaar geleden vestigde hij zich te Hohenboeddenstedt en had daar een vrij groot bezit verworven. Anderhalfjaar geleden brak brand uit in z/y'n stal, maar de brandweer slaagde er in het vdur te blusschen. Uit het onderzoek bleek, dat brandstichting in het spel was en dat die vrouw van Romascrka den stal in brand had gestoken. Ze werd in hechtenis genomen en tot gevangenisstraf veroor deeld. Zy slaagde er echter in te ontvluch ten en sindsdien hoorde niemand meer iets van haar. Men vermoedt nu, dat zy het is geweest, die verleden Zaterdag de kinderen heeft laten schaken. Op ‘t oogenblik dat de kinderen ontvoerd werden, was Romaschka zelf niet thuis. FRANKRIJK. Het „Bal des Petits Lit Blancs”. Een mondain feest. Gisteravond is in de Parysche Opéra het jaarlyksche „Bal des petits lits blames” (het „bal der witte bedjes”) gehouden, dat jaarlijks een der hoogtepunten van het Pa- rysche seizoen vormt en waarvan de op- opbrengst geheel ten goede komt aan de in richtingen voor tuberculse kinderen. Sedert het intematinale schoonheidsconcours is in- Da vloatoonferentie. De afschaffing der duikbooten definitief van de baan. Baldwin aan het woord. De erkenning van Sovjet-Rusland. De Engelsche ochtendbladen geven ver slag van de gebeurtenissen van gisteren ter vlootoonfersntie zonder er veel commen taar aan toe te voegen. Een der weinige bladen die wel commentaar geven,, is de Daily Herald, die vaststelt, dat zich gis teren voor de eerste maal een nieuwe front vorming heeft afgeteekend, waarbij Fran krijk en Italië tegenover Engeland en Ame rika stonden, terwijl Japan daar volkomen neutraal tegenover stond. De Daily Herald meent verder te kunnen waarnemen, dat de kwestie der Fransch-Italiaaneche pariteit niet meer zoo onoplosbaar schijnt als aan vankelijk het geval waa. Naar met zekerheid kan worden medege deeld, heeft men alle plannen tot afschaf fing der duikbooten definitief laten varen en men zal zich er toe beperken, een inter nationale regeling te ontwerpen voor duik booten en het daarvan te maken gebruik. Het gewicht van dit besluit kan moeilijk worden overschat, ofschoon dekans op af schaffing der duikbooten reeds sinds de eerste dagen der conferentie uiterst gering was. waarvoor» i op da it De officieels Amerikaansche draadlooss dienst meldt, dat de Vereenigde Staten en Engeland zijn overeengekomen, een pauze van pen jaar te laten intreden in den bouw van slagschepen en het aantal dezer sche pen te beperken tot vijftien, onder voor waarde, dat de conventie van Washington wederom voor vijf jaar, dus tot het einde van 1936, verlengd wordt. Van deze overeenstemming zullen de ge delegeerden ter vlootoonfrentie eerst bij het in behandeling komen van d© kwestie be treffende de slagschepen op de hoogte wor den gesteld. De Japaneche gedelegeerden zouden er echter reeds nu van in kennis zijn gebracht aangezien men verwacht, dat Japan daar door eerder bereid is, een slagschip onmid dellijk te schrappen, is plaats van in 1936. Voorts zouden Amerika en Engeladn trachten, een verdere beperking van het duikbootwapen te verkrijgen, in plaats van afschaffing. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Kanco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. ---zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: 88. Postrekening 48400. geen nieuwe pijl en boog aan zijn overige toe t» voegen! Baldwin vervolgde Wij hebben nooit moderne artillerie gebruikt. Het is tijd, dat we het doen. Wij hebben haar in beperkte mate, voor schietoefening, bij de safeguar ding rechten. Wij gelooven dat de safe guarding rechten een voldoende doeltreffend modern wapen vormen, aangepast bij de tijdsomstandigheden, daar de toestand der industrie in ons land zoo oneindig vaak wisselt. Wij zouden niet kunnen beginnen ons eigen volk op een bepaald peil te hand haven, tenzij wij de macht hebben het be ginsel der safeguarding te gebruiken, het vrijelijk te gebruiken en het als vergeldings maatregel te gebruiken. Wij zouden hel safeguardingbeginsel kunnen gebruiken bij het sluiten van verdragen met buitenland- sche mogendheden. Baldwin verklaarde dat dQ regeering zelf de verantwoordelijkheid diende te aanvaarden wat betreft de aanbe veling, aan het Lagerhuis, van de indus trieën, welke voor bescherming in aanmer king komen. Onder zijn (Baldwins) laatste bewind werdte^ toepassing der safeguarding behandelaar commissies, welke door oen Board j4^rade in het leven waren geroe pen Fiel staarde den spreken aan. Na de vervateching, die ik u zoo juist met onweerlegbare bewijzen vastgesteld heb, overweldigd uw bewering, dat die handteekening echt is, me wel, dat moet ik zeggen, viel Field uit, De overeenkomst, die den indruk moet maken van drie jaar oud te zijn, is niet ouder dan enkele dagen, op zijn hoogst enkele weken, dat staat inderdaad vast, er kende Fleming. Er moet een o andere reden zijn waarom die overeenkomst geantida teerd is. Misschien was het eerste exem- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 et. bijslag op den prijs.,Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geredueeerden pry's. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Vbor een talrijk gehoor heeft Baldwin, de conservatieve ex-premier, gisteren in het Coliseum Theatre een rede gehouden over de toekomstige conservatieve politiek. Sprekend over de mogelijkheid van zijn terugkeer aan het bewind zeide hij, dat Rij, ten einde de werkloosheid te kunnen be vrijden, de vrije hand moet hebben bij de bescherming der goederen in Engeland. Hij laakte het voorgestelde tarievenbestand en betoogde dat dit doet denken aan een land gewapend met pijlen en bogen, dat een overeenkomst treft met een land gewapend jnet moderne artillerie, waarbij het eerste and zich verbindt in de eerste twee jaren Oe waarheid regelt zich niet naar ons, moeten zich naar haar plaatsen. De slavin van het zwijgen. Ge«uthori«ierde vertaling uit het Engebch van FRED. M. WHITE. Nadruk verboden. Waarom arresteert u dien man dan niet? vroeg d« advokaat op drogen toon. Omdat ik de heele bende met één slag te pakken krijgen. Maar ik vraag u in ®ijn kwaliteit van opsporingsambtenaar of n mij de acte wilt laten zien, die Carl Sar toris U gebracht heeft?. Gisteren wist hij nog niet van u bestaan af; in elk geval *as het hem niet bekend dat de zaken van oir Charles over uw kantoor gingen. Hij heeft mij" twee maanden geleden over deze aangelegenheid geschreven, ver klaarde Fleming zonder een spier te ver trekken. R handhaaf mijn bewering dat Carl Bartoria niet vóór vandaag omstreeks 12 "ur van uw bestaan heeft geweten, hield leid kalm vol. Ik kan dit bewijzen, als het moet. Mijn getuige is juffrouw Violet Decie ScT d<>chter Van willen Edward De advocaat liet zijn weerstand varen, waa hem duidelijk dat hij er niet beter ■2? aou worden als hij tegen de autoritei- een dubbelhartig spel speelde. Hij nam gezegeld stukje dat op zijn sctirijfbu- teg op en keek het nog eens door. Het aan het sluiten van meningen op de Lon- densche markt. De regeering moest deze zaak in gedach ten houden en men kon onmogelijk verwach ten, dat haar onder de huidige omstandig heden de verantwoordelijkheid kon worden opgelegd om voor een andere regeering voor een credlet van eenigen Omvang te zorgen. Er waren aanwijzingen, dat een groot ge deelte van de zaken, die met Rusland wor den gedaan, niet zouden zijn ondernomen zonder den steun van het stelsel der uit- voercredieten. De actie der arbeidersregee- ring bij het openen van: onderhandelingen met Busland had reeds een kleine uitbrei ding van den exporthandel ten gevolge ge had. en, wat van even groot of meer belang was, tot een betere verstandhouding tus- schen de twee landen, welke in de toekomst waarschijnlijk tot betere resultaten zou lei den. De regeering hoopte, dat zeer binnen kort tussehen de twee landen een handels- overeenkotóst zou worden gesloten. Een dageljjksche theetafel. Aan deze tentoonstelling zijn, hetgeen be grijpelijk is met het oog op haar karakter, plaar vernietigd of zoekgeraakt en te op. gemaakt met behoud van den oorspronke lijke datum. Zou dat niet kunnen Dus u houdt vol dat die handteke ning echt te? vroeg Field. Absoluut. Daaraan twijfel ik geen oogenblik. Wat er dan ook met het'stuk ge beurd is. Sis Charles heeft het zelf onder- teekend. Field krabde zich op het hoold. Hij had juist besloten om het document voor een chemisch en microscopisch onderzoek in beslag te nemen toen een andere gedachte hem doör het hoofd schoot. Als raat zijn, inueueu ze on» tiaar Kunnen nei- pen, zei hij. Als die zegels verkocht worden noteeren nummers vertellen kocht te. er ook een nummer op het regel. Een kwartier later was Field in Somerest House, het hoofdbureau der registratie, en daar wist men hem na eenig zoeken mee te deelen aan welk bijkantoor het bewust^ ze gel verkocht was. Het spoor wees naar Wandsworth. Hij stapte in een taxi en kort daarop vertelde de inspecteur aan een abm- tenaar van het registratiekantoor van de voorstad wat hij wenschte. Hij gaf num- men en datum van het zegel en vroeg wan neer dat verkocht was. De Vredes- en Volkenbonds- tentoonstelling te ’s-Gravenhage. Bijzondere inzendingen. De vierde afdeeling van de Vrede»- en Volkenbondstentoonstelling, die morgen in de daartoe door de Regeering ter beschik king gestelde grafelijke zalen zal worden ge opend,, en welke zal duren tot 6 Maart d.a. v., geeft twee bijzondere inzendingen te zien. De vierde afdeeling betreft dein oor log in het algemeen en den grooten oorlof in het bijzonder. Eenerzijds zal daar ge toond worden d« ellende, die in het bijzon der op sociaal- en economisch gebied door den oorlog wordt teweeg gebracht. Zulks ook in de neutrale landen Maar daartegen over zullen inzendingen staan, waarvan da eene het vredeswerk van Paus Benedictus XV in vollen omvang doet zien en de an dere die het humanitaire van Koning Al- fons XIII van Spanje in hot licht stelt. De inzending, die. op het vredeswerk van Paus Benedictus XV betrekking heeft, te met medewerking van daartoe uitgenoodig- de deskundigen door den R.K. Vrede»bond en zijn Haagsche afdeeling, waarvan mr. Andreoli voorzitter te, verzorgd. Zij bevat nagenoeg alle boeken over het betreffende onderwerp; voorts tijdschriften en couran ten en officieele stukken die op het V red es manifest van 1 Aug. 1917 betrekking heb ben. Er worden hier eigenhandig geschro- ven brieven getoond, bijv, geschreven aan wijlen onzen Nederlandschen gezant den heer Regout en aan kardinaal Merciejr. Het Officio Provteorlo voor krijgsgevan genen te Rome wordt getoond, terwijl sta tistische gegevens ter beschikking zijn ge steld. Er is een volledige verzameling ge denkpenningen, die op den Paus betrek king heeft; er zijn portretten, zijn buste en plaquetten; er zijn gedenkborden en vre> desteekeningen van Toorop en ook een en ander dat op de gebedsactie betrekking heeft. Bij elkander een belangrijke stand, die reker veel aandacht zal trekken. In de onmiddellijke nabijheid daarvan zal worden getoond wat door den Spaanschcn koning is gedaan voor krijgsgevangenen en veroordeelden zoowel in het groot als in particuliere gevallen. Daartoe is het meu belstuk, dat door den koning gedurende den oorlog persoonlijk werd gebruikt, met de daarbij behoorende fiches, opschriften, gekleurde kaarten uit het Kon. Paleis te Madrid ter beschikking gesteld en reeds hier aangekomen. Er zal door het tentoon- stellingsoomité worden zorg gedragen, dal de actie die door den koning gedurende den oorlog is ontwikkeld, duidelijk spreekt tot ieder die de volledige beteekente ervan nog niet beseft. verdachts aan de handteekening van den overledene bespeuren. De vernuftige theorie die hij bij zichzelf opgesteld had, scheen in duigen te vallen. Ik moet wel toegeven, zei hij toen hij zijn onderzoek geëindigd had, dat het niet op een vervalsehing lijkt en dat zou ik bij een dergelijke karakteristieke handteeke ning gauw genoeg moeten zien Ik zou even tueel nog een chemisch onderzoek van het stuk kunnen laten verrichten, Maar wat ik niet begrijp is dat iemand dit ding drie ja ren heeft laten rusten zonder er gebruik van te maken. Behalve als de dood van Sir Charles in dit opzicht de beslissende factor is. Maar wacht eens even. Field’s oogen begonnen tg schitteren, toen hij het bovengedeelte van het docu ment bekeek. Hij had een ontdekking ge daan. In den linkerbovenhoek was een rood ze gel, een rood zegel met een zilveren stem pelafdruk erin en een P4*1 getallen op den rand. Hebt u uw aandacht al gewijd aan de cijfers in het zegel, dc cijfers 4.4.26 bedoel ik?, vroeg Field aan den advocaat. De datum riep Fleming uit. Die ze gels worden in Somerset House op het pa pier gedrukt en de datum wordt er bij gó- zet in bijna onleesbare kleine cijfertjes. Dat weet u natuurlijk ook. Dat spreekt vanzelf antwoordde Field opgewonden. Dan te de datum waarop het stuk is geschreven toch valsch. 4. 4. 26betee kent 4 April van dit jaar de datum waarop het stuk door de registratie te aangemaakt en de acte te gedateerd in 1923. Hoe ver- Het Lagerhuis heeft met 243 tegen 139 stemmen een motie aangenomen,, ingediend door mej. Ellen Wilkinson (arb.partij), waarin er op wordt aangediongen, dat de regeering, met bet oog op de ernstige werk loosheid in Brittannië en de dringen<le be hoefte aan nieuwe markten voor Britsche goederen, krachtig elke gelegenheid zal aan grijpen, welke kan leiden tot een uitbrei ding van de Engelsch—Russtechen handel, en, ten einde dezen handel op een stevigen grondslag te plaatsen, zoo spoedig mogelijk een handel&overeenkomst tussehen beide landen tot stand te brengen. De Britsche radiodienst meldt nog: Bij de discussie verklaarde de secretarie voor den overzeeschen handel Gillet, dat zijn depar tement had gedaan, wat leidende zaken fir ma’s veelvuldig doen. Het "had een vertegen woordiger naar Rusland gezonden om een onderzoek in te stellen naar de daar heer- sebende toestanden. De regeering deed al het mogelijke om den handel met Rusland te bevorderen. Indien Rusland wenscht, dat Engeland meer vertrouwen zal gaan stellen in de sovjet-waie, is een regeling der v«- schillende schuldenquaesties een funaamen- teele noodzakelijkheid, indien Rusland een bedrag van eenig belang in Engeland zou willen opnemen. Als men kijkt naar den toestand der Londensche geldmarkt op dit oogenblik in verband met de jongste finan- cieele crisis en de gevolgen van de groote debacle in de Ver. Staten, begrijpt men vol komen, dat «r °P dit oogenblik voor elk land speciale moeilijkheden zijn verbonden was een acte, waarin eenige malen de na men van Charles Rarryll en Carl Sartoris voorkwamen. Field vroeg den rechtsgeleer de hem den inhoud ervan te willlen mee deden. Een eigendomsoverdracht van mijn rechten, legde Fleming uit. Ergens in Bur ma. Het moet daar vroeger een gevaarlijk oord geweest zijn, maar daar schijnt ver betering in te zijn gekomen. Die Burmanen hebben. Sir Charles eens gedreigd hem te zullen vermoorden als hij niet beloofde die mijn verder te laten rusten. Maar Sir Char les heeft zijn belangen voor de som van vijfhonderd pond overgedragen aan meneer Carl Sartoris, die hem dat bedrag uitbe taald heeft. Hier is de onderteekening. De acte zag er echt genoeg uit. Zij was geschreven in het typische keurige hand schrift van een advocatenklerk. Field be studeerde aandachtig dehandteekening van ffir Charles. De tekst van het stuk do^t er natuur lijk niets toe, die kan door iederen secreta ris of bediende geschreven zijn, de beteeke- nis zit in de handteekening. Weet u zeker dat die echt te? Absoluut. Hier hebt u een paar ande re stukken met de onderteekening van Sir Charles. De advocaat haalde een paar documenten te voorschijn en de inspecteur die heel wat vervalschte handteekeningen onder de oogen had gehad in zijn lange practijk van politieman en dus onmiddelijk op alle fi nesses lette, kon met zijn geoefende oogen en zelfs me^ behulp van een vergroolglaa, nB een «eer nauwkeurig onderzoek niets gevoerd, is het tevens gebruik geworden, diat op dit bal de schoonheidskoninginnen der verschillende Europeesche landen, die te Parijs byeen zyn voor de verkiezing van een „Miss Europa”, aanwezig zyn en aan het publiek worden voorgesteld. De Opéra leverde een luisterrijken aan blik op. Aanwezig was president Doumer- gue. aan wien de schoonheidakoninginnetjes werden voorgesteld; minteterpresidemt Tar- diieu, die op het oogenblik te Parijs ver toeft, alsmede alle andere ministers, die in d ehoofdstad aanwezig waren, waren even eens tegenwoordig; voorts vele leden van het corps diplomatique, vele artisten en be kende personen op ander gebied. Meer dan honderd bekende Parysche kunstenaars verleenden welwillend hun medewerking. De hoofidpryizen van de tombola, die ge houden werd, bestonden uit vier auto’s, een paarlencollier ter waarde van 50.000 francs en een credietbrief van 80.000 francs. Een groot bedrag werd tevens ontvangen door den verkoop van prentbriefkaarten, waarop president Doumergue en alle aanwezige mi nisters hun handteekeningen hadden ge plaatst. In totaal bracht de verkoop van de loten voor de tombola en van deze prent briefkaarten een bedrag van meer dan 1.500.000 francs op. ItOEMENIë. De verloving van prins Nicolaas, den regent te verwachten. Naar de Roemeensche bladen melden, wordt in het koninklijk Huis nog een twee de huwelijk verwacht en wel van prins regent Nicolaas. Voor het geval, dat de jon ge koning Michael mocht sterven voor zijn meerderjarigheid, te de prins-regent de aan gewezen troonopvolger en daarom heeft de konlngin-weduwe ook voor hem een vrouw van koninklijken bloede moeten zoeken. De keuze te gevanen op de tweede dochter van den koning van Spanje, de 21-jarige infante Maria Christina. De regentechapsraad heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij aan den graaf van iHodiberg ria zijn huwelijk met prinses Ileana de titel van Roemeensch prins wordt verleend. Deze titel is echter niet van poli tieke beteekente, maar heeft slechte een particulier en ceremonieel karakter. MEXICO. Installatie van den President. Een aanslag. In tegenwoordigheid van 50.000 personen werd Ortiz Rubio gisteren i<j het groote na tionale stadion tot president der republiek Mexico geïnstalleerd. De plechtigheid der eedsaflegging en de redevoeringen duurden niet langer dan een kwartier, het geheele diplomatieke corps was aanwezig. Toen de nieuwe president het stadion verliet, loste een jonge man zes schoten op hem. De president werd niet gewond. De dader werd gepakt en aan «en verhoor onderworpen. Hij weigerde echter elke in lichting omtrent zijn persoon. De auto der presidenten zette de rit naar diens ambtswoning voort. klaart u dat meneer Fleming? De datum te natuurlijk niet juist. Somerset House maakt dergelijke fatale vergissingen niet, antwoordde de advocaat die begon in te zien dat hij zich waarschijn lijk met een ernstig geval te doen had, waaraan hij niet gaarne de vingers zou branden. Ik begrijp er niets van. Ifc wel, zei Field droog. De schurk die deze vervalsehing op zijn geweten heeft, heeft, hoe slim hij ook mag zijn, een be langrijk punt over het hoofd gezien. Het is hem misschien door een langdurig verblijf buiten Engeland niet bekend ge weest of nooit op gevallen dat d« gezegelde papieren .welke door de registratie ver kocht worden, gedateerd zijn op dien dag van aanmaak. De datum van het contract klopt niet met dien van het zegel en hij valt door de mand. Een oogenblik meneer Field, viel Fle ming hem in de rede. Er te één punt dat u over het hoofd ziet. Ik ben bereid er een eed op te doen dat de handteekening echt

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1