J SI SSX 16418 16461 15466 164y7 SS SKt16717 16780 16909 16936 i3033 LAATOTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Uit ds hand te koop. HOERENHUIS BOUWGROND geen vermakelijkheden in gewonen zin ver bonden. Maar op verzoek van het Tentoon- s tellings comité heeft zich uit dames van de verschillende leringen der residentie, een-Uit voerend Comité voor een dagelijksche thee tafel gevormd. Dit Comité, waarvan mevrouw Patijn het eere-voorzitterschap heeft aanvaard, stelt zich voor eiken middag ran 3 tot 6 uur een eenvoudige theetafel in de e.g. de Lairease- zaal aan te richten, waar voor de bezoekers thee, koffie, limonade en dergelijke dranken zullen worden geachonken tegen prijzen, die gewone consumptieprijzen zullen zijn. Ver schillende groote firma's in alle deelen des lands hebben zich bereid verklaard om pro ducten voor deze theetafel gratis af te staan, waardoor de opbrengst een bate wordt voor de tentoonstelling die nu eenmaal groote onkosten met zich brengt. De veilinga vereeniging Flora te Rijneburg heeft zich bereid verklaard om eiken dag versche bloemen af te staan ter versiering vsn de tafels in de theesalon. Reis van de Koningin. Waarschijnlijk op 16 dezer «aar Nederland terug. H. M. de Koningin is voornemens haar verblijf te Oberatdorf te bekorten. Vermoe delijk zal zij zich nog ergens anders heen begeven. Waarschijnlijk zal H. M. 16 dezer naar Nederland terugkeeren. De Prinses gaat zich verloren. Zoo schrijft de Daily News. De Daily Newa van gisteravond beweert dat prinses Juliana zich gaat verloven met een Duitache prins. Het blad schrijft' r De volgende koninklijke verloving wordt publiek gemaakt na de terugkeer van Ko ningin Wilhelmina en kroonprinses Juliana van de wintersporten m de Beiersche Alpen te Oberatdorf» de meest modieuze en lijkertijd de schoonste wintersportplaats van Duitschland. D9 jonge Prinses, aan wie eenige dagen tevoren door de Leidsche academie het eere- doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte is aangeboden, beoefent de wintersporten met den aantal jong© Duitsche prinsen, waaruit naar zeggen reeds candidaten zijn gekozen, die in aanmerking komen als toekomstig Prins-gemaal. De Koningin-Moeder, wier bezoek aan Londen verleden jaar men rich zal herin neren, moet invloed hebben uitgeoefend op de keuze van haar dochter en kleindochter ten gunste van een harer achterneven uit De kleinste Nederlandsche Gemeenten. Tusschen de allerkleinste gemeente yan ons land Hemmen met 211 inwoners op 1 Januari 1929 en de grootste Amster dam met 743.404 zielen liggen da 1977 overige Nederlandsche gemeenten. Daaronder zijn ex vele van zeer onbedui dende grootte: niet minder dan 29 hebben er minder dan 500 inwoners; daarenboven zijn er 144 waarvan het inwonerstal ligt tusschen 500 en 1000 ep bovendien nog 230 met een zielental van 1000 tot 2000 en 377 van 377 van 2001 tot 6000. Alzoo zamen 700 gemeenten met min der dan 5000 inwoners op 1 Januari 1929. Da kleinste gemeenten, d.w.z. niet met minder dan 500 inwoneTs, laten wé hier- onder volgen in alphabetische volgorde: Gemeente Prov. Inw. Beets ...N.H. 461 Bemelen L. 285 Haarzuiiens U. 474 's Heers Abetskerke Z. 440 Hemmen G. 211 Ittervoort t. 327 Katwoude N.H. 228 Kwadijk N.H. 462 Laag Nieuwkoop U. 477 Mesch L. 304 NieuWvliet Z. 486 Nunhem L. 303 Odijk U. 477 Oudendijk NH 482 Overslag Z. 357 Papekop Z.H. 454 Petten K.H. 346 Peursum Z.H. 371 Rijckholt L. 379 Rozendaal G. 392 Schelluinen Z.H. 486 Serooskerke (Schouwen) Z. 263 Tienhoven Z.H. 379 Tuil en 't Waal U. 497 Vlieland u. 377 Vlist z.H. 465 Warder N.H. 493 Wijngaarden Z H 404 De Philipslicenties. De strijd om den aether. De Ned Bond van Radio-handelaren schrijft ons. Naar aanleiding van het vonnis der Haogsche Rechtbank inzake Philips-Ne- derlandsche Radiowerken betreffende oc trooi 7398 (terugkoppeling) zij het volgen de opmerkt: Voor den Nederlandsehen toestelbouwer heeft dit vonnis geenerlei beteekenis. In deze zaak ie in eerste instantie van de zijde der Nederlandsche Radiowerken opzettelijk geen algemeen verweer gevoerd, daar het in de bedoeling lag in deze procedure te doen uitmaken de verhouding tussen en het Meissner-octrooi (Telefunken bezit) en het Armatrong-octrooi (Philpis bezit octrooi 7398) Tengevolgen van noodwetten in ver band met den oorlogstoestand waren beide octrooien vrijwel gelijkluidend in Neder land ingeschreven. Om een uitspraak betreffende de verhou ding tusschen deze beide octrooien je ver- krijgen heeft de Nederlandsche Radio wer ken het verweer geheel gebaseerd op de door haar overlegde licentieovereenkomst met Telefunken. De gewenscht* beslissing is echter niet verkregen, daarvomus gewezen werd op den formeele» grond, dat de licentie-overeen komst niet in de registers van den Octrooi- raad stond ingeschreven. Het is, duidelijk dat een dergelijken uit spraak op de kern van de positie van beide partijen van geenerlei invloed is, daar aan ésas formaliteit terstond kon worden vol daan, en daarvoor inmiddels reeds zorgge dragen is. Tegen het vonnis wordt derhalve geappel leerd, zoodat do zaak voor het Hof in be handeling komt. Bovendien zijn tegen dit octrooi nog ac ties aanhangig. 1. Tot vervallen verklaring door den oc trooiraad op grond van Art. 50 der Octrooi- wet (niet gebruik gedurende de eerste vijf jaren). 2. Tot verleen en om dwanglicentie door den Octrooiraad op grond van Art 50 (be lang der industrie). De strijd tuachen Philips en den vrijen Radiohandel en -industrie is dus door dit formeele vonnis practisch geen stap nader tot de beslispjng gebracht. Morgen stillen de heeren J, H. Crucq. voorzitter van den Bond van ondernemers in de radiobranche; dr. F. L. Rutgers, waarn. voorzitter van den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren, en mr. C. van Rij, juridisch adviseur van eerstgenoemden Bond, een conferentie hebben met den mi nister van Arbeid over de Philips' licentie aangelegenheid. Zendtijd gevraagd door de vereeniging van liberale radio-amateurs. De vereeniging van liberale radio-ama teurs (V.L.R.A.) voorzitter Mr. D. Fock), heeft zich opnieuw met een adres gewend tot den minister van Waterstaat, ditmaal naar aanleiding van-de door dezen in 1929 oolrohem viog Rlnkp lkde cmfwyp vbgkyq voorlhopig getroffen regeling der uitzendin gen en de toekenning van zendtijd aan een nieuwe zendorganisatie. De V.L.R.A. pro testeert er zeer ernstig tegen, dat sedert haar oprichting in 1928 al haar verzoeken om zendtijd met een teleurstellende regel maat worden afgewezen, te meer, waar tegen het advies der Staatscommissie ih. indertijd wèl zendvergunning werd ver leend aan andere zendorganisaties. Betoogd wordt, dat op deze wijze het po- litiek-vrijzinnig volksdeel bij voortduring verstoken blijft van de verbreiding van rijn cultureele beginselen door middel van de radio; hierbij wordt aangeteekend, dat de zendtijd, aan andere omroeporganisaties toegekend, vaak gebruikt wordt voor uit zendingen zoodanig, dat zij beter achterwege konden blijven. De liberale omroepvereeniging verklaart tenslotte, dat zij er niet in kan en mag be rusten, dat aan haar wordt geweigerd de zendvergunning, welke aan anderen isver leend. welke weigering zij in strijd acht met de Nederlandsche wet, die gelijkheid voor alle staatsburgers tot grondslag heeft. Mits dien verzoekt zij den minister, thans ook ten spoedigste aan het liberale omroep-insti- tuut den rechtmatigen toekomenden zend tijd toe te kennen. Een nieuwe burgemeester van Doorn. Mr. M. P. Thomassen 4 Theussink van der Hoop van Slochteren. Bij Kon. besluit van 1 Februari is met ingang van 15 Februari behoemd tot burge meester der gemeente Doorn mr. M. P. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeen ten Breukelen-Nijenrode en |Breqkelen-St. Pieters. f De nieuwbenoemde burgeiheester van Doorn is geboren te Slochteren; hij is 53 jaar oud, behoort tot de Ned. Hervormde gemeente en is sedert 1910 burgemeester van Breukelen. Te voren was hij werkzaam ter provinciale griffie te Utrecht. Mr. dr. F. J. W. G. Snijder van Wissenkerke. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat mr. dr. F. J. W. J. Snijder van Wissenkerke, oüd-voorzitter van den Octrooiraad en be stuurslid vah .verscheidene vereenigingen en instellingen, te Lelden promoveerde. Het was de bedoeling van mr. -Snijder van Wissenkerke. die op zijn 70sten ver jaardag'. vier jaar geleden, reeds zoovele blijken van waardeering heeft ondervonden, de 'herdenking van zijn promotiedag onop gemerkt voor de buitenwereld te laten voor bijgaan. doch hierin is hij slechts ten deele geslaagd. In den loop van den ochtend be reikten hem vele gelqkwenschen en bloem stukken, onder welke laatste een van de Nederlandsche groep van de Association in ternationale pour la propriété industrielle, waarvan hij het voorzitterschap bekleedt. Een van de leden van de centrale afdee- ling van den Nederl. Octrooiraak kwam in den middag den jubilaris te zijnen huize te Wassenaar namens den rsjui complimen- teerén. f Financieele verhouding Rijk en Gemeenten. Het eerste deel van dp uitvoering van de Wet-De Geer geslaagd. Naar aanleiding van het gerucht, dat tal- looze gemeenten niet op tijd zouden zijn geweest met de inzending der opgaven aan Ged. Staten, ter uitvoering van de wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, wordt ons door de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten mededgedeeld, dat dit ge rucht geheel onjuist is. Van de 1078 ge meenten hebben er 1075 gemeenten tijdig d« opgaven ingezonden, zoodat er slechts voor 3 gemeenten door de commissarissen der Koningin opgaven behoeven te worden samengesteld. Ia de Jongeren Vredes-Actie Anti-Nationaal 7 Spoort zij tot dienstweigering aan? Een polemiek, welke in een der dagbla- bladen is gevoerd tusschen de Jongeren- Vredesactie en het Nationaal Jongerenver- bond, heeft geleid tot een debat-bijeenkomst te 's-Gravenhage, welke gisteravond is ge houden. Voor het N. J. V. sprak de heer Th. Bautz die betoogde dat devraag hierboven ver meld staat, bevestigend moet worden beant woord. Spr. noemde de J. V. A. een gevaar voor den Staat, omdat zij aanspoort tot dienstweigering. De J. V. A. is aangesloten bij dg „Nooit meer oorlog federatie". Zij is voor nationale eenzijdige ontwapening, blijkens de propaganda, die zij tijdens de jongste Kamer verkiezingen heeft gevoerd. In het orgaan van d9 J V A. if onlangs een steun lijst verschenen voor dienstweigeraars i In een ander nummer van ditzelfde orgaan is de vredeéinstelling het Roode Kruis ge- J noemd een vervloekte comedie, een hulp- apparaat voor het militarisme. Nog onlangs heeft een der afdeelingen der J. V. A. adheasie betuigd aan de actie van de Perhimpoen&n Indonesia tegen de arrestaties in lndië. Verder betoogde spr. o.a nog dat de J.V.A. tegen de instelling van de Burgerwacht is een instelling welke bij revolutionaire actie waakt owpr de veiligheid van de niet-revolutionairen. De heer W. van der Leeden heeft het standpunt der J. V. A. verdedigd. Nationaal gevoel wordt den menech reeds bij de ge boorte meegegeven, betoogde deze spr. Tot op zekere hoogte is dit nationale gevoel niet alleen t0 rechtvaardigen» doch zelfs te prijzen. Wanneer het nationale gevoel ech ter chauvinistisch wordt en men daardoor het schoonei de prestaties van andere vol ken niet meer ziet en erkent, groeit dit na tionale gevoel uit tot egoisme. Spr. heeft in het verdere verloop van zijn betoog gewezen op het vreeselijke "karakter van den oorlog, en alsof men niet genoeg heeft van een menschenslachting als die van de jaren 1914—1918, gaat men nog voort in de landen een nationalisme te kweeken, dat leidt tot een nieuwen wereld-oorlog. De J. V. A. baseert haar strijd op het be ginsel der liefde. Daarom strijdt zij tegen qorlog en oorlogstoerusting. In de J. V. A. wordt niet naar politieke of godsdienstige richting gevraagd, men wenscht er een hart, waarin ook idealisme leeft, dat het leven goed en waar wil maken iets, wat met oorlogsellende niet samen gaat. Daarom is het streven internationaal Wij mensehen zijn het tenslotte zelf, die de oorlog uitlokken, èn beeindigen. en daarom zeggen wij, aldus besloot spr.: keert tot u zelf.ziet in dat gij niet slechts Nederlander zijn, maar dat wij allen menschen zijn. Tijdens het laatste deel van deze rede werd herhaaldelijk van de zaal uit geïnter rumpeerd wat eindigde met de verwijdering van den opposant. Verder had de geheele vergadering een rustig verloop. FINANCIEELE BERICHTEN. Haar betalingen gestaakt. De Algiefmeene Commissiehandel te Rotterdam failliet. Sensatie op de Beurs. Groote sensatie is gisteren op de Rotter- damsche Beurs veroorzaakt doqr de tijding dat de Algemeene Commissiehandel haar betalingen gestaakt had. Het gerucht wil de, dat er een tekort is van 2-b00.000 Deze algemeene Commissiehandel, die onder directie staat van den heer 'G Le- man, is nauw verbonden aan de N.V. Olie zaden importmaatschappij, de Graan- ra Contract Maatschappij „Graanco". het Al gemeen opslagbedrijf en enkele kleinere za ken, die in de panden Coolsingen 73—77 zijn gevestigd. Over deze zaken loopt ook het gerucht dat zij hun betalingen zullen staken, ofschoon jiit op de beurs van gister middag nog tegengesproken^werd. De Algeirieené Commissiehandel is, zoo lezen wij in*het Utrechtsch Dagbl. in September 1920 bpgericht door den heer Lehman, die in den oorlogstijd- uit België maar Holland kwam. Het "kapitaal bedraagt 10.000,000, waarvan vier ton is volgestort In Juli van het vorig jaar heeft de Com- misiehandel nog een emissie uitgegeven van zes ton tegen een koers van 140 pet. De Maatschappij stond buitengewoon gunstig aangeschreven en behoorde tot de grooten op de Rotterdamschen graanbeurs. Hun achteruitgang schijnt een gevolg te zijn van de sterke daling, der graanprijzen en van den zachten winter, die de afzet van granen en peulvruchten heeft belemmerd. Naar in beurskringen verluidt ,is er in dezen winter zeer veel kapiltaJ. geschat op 60 pet. van het totaal, verloren gegaan. Men vermoedt dan ook, dat, nu een van de grootste maatschappijen is voorgegaan, verschillende kleinere zullen volgen en tot dit failliet een terugslag op den geheelen Rotterdamschen graanhandel zal hebben. De Commissie handel, die uitsluitend be heerd werd door den heer Lehmann, was Duitsch georiënteerd en bezat nauwe rela ties met Duitschd meelfabrieken. De staking van betalingen, die wel voor namelijk is gesphied op aandringen van de Amsterdamsche Jiquidatiekas, die een van de bankiers was, is zeer onverwacht geko mener zijn zakenlieden die, voordat het berjcht bekend was, zeker voor ettelijke tienduizenden zaken zouden hebben willen doen met den Algemeenen Commissiehan del, zelfs gistermprgen nog. CFMENCPE pRRICHfEN. Geheimzinnige verdwijning. Waar bleef de gewonde jongen, die naar het ziekenhuis vervoerd werd? Maandagmiddag wilde ee„ jongen op een vrachtauto springen, welke op den Coolsin- gel te Rotterdam reed. Hij sprong echter mis en kreeg een der achterwielen over beide beenen. De chauffeur, die het ongeval bemerkte, stopte onmiddellijk en begaf zich naar den jongen, die kermend cm straat lag. Een pas- seerend automobilist bood aan den jongen naar hèt ziekenhuis over te brengen. De jongen werd in de auto gedragen en de hulpvaardige bestuurder refed weg in de richting van 't ziekenhuis. De chauffeur van de vrachtauto reed eveneens naar het zie kenhuis, om naar den toestand van den ge wonde te informeeren, maar toen hij daar aankwam, bleek daar geen gewonde te zijn binnengebracht. Ook later is de overreden jongen daar niet binnengebracht, terwijl men in andere ziekenhuizen evenmin iets van den Jongen afweet. „Ik heb zoo juist iemand vermoord". Zonder een spoor van wroeging nam hij ddern dienst. In den nacht van 1 op 2 dezeir, toen de schippersknecht N. A.. een Nederlander, om 12 uur aan boord kwam van zijn schip gelegen in sluis 4 onder Desschei (België)' vertelde hij aan rijn baas, dat bij Elzenijk De Nederlandsche Vliegindustrie. Nieuwe Fokker-vliegtuigen. De Nederlandsche vliegtuigbouwer, de heer Fokker, heeft de Nederlandsche vlieg tuigindustrie over de geheele wereld be kend'gemaakt. Dit blijkt wed duidelijk by een bezoek aan de Fokker- en K.L.M.- hangars op het vliegveld Schiphol, waar Vliegtuigen van allerlei nationaliteit, doch alle Fokkertoestellen van Nederlandschen oorsprong, gereed staan. De Directie van de Fokkerfabrieken, of ficieel de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek geheeten, had Woensdag de ver tegenwoordigers der pers uitgenoodigd eenige nieuwe toestellen te herichtigen en demonstraties daarmede by te wonen of deagewenscht mede te maken. De demon straties rijn in verband met de weersom standigheden er hing een dichte mist boven Schiphol niet doorgegaan, zoodat er alle tyd was rustig verschillende vlieg tuigen in oogenschouw te nemen. De grootste belangstelling bestond voor het nieuwste vliegtuig, door de Fokkerfa brieken gebouwd, een driemotorige F VII, gebouwd voor den heer Willy Zietz uit Lich- tenstehi, een jongeman hog, die groote plannen schijnt te hebben. Het toestel heeft een cabine voor vier personen, is van alle moderne installaties radio, schijnwerper, enz. voorzien «n heeft in lichte kleuren uitgevoerde betimmering van de firma Pander. Het toestel irjo hetzelfde, type als dat van den heer Vim Lear Black, den beken den Amerikaanschen millionair. Beide toe stellen de „Extra Dry" en de „Maryland Free State" kunnen een snelheid van meer dan 200 K.M. per uur ontwikelen. Het totale gewicht der toestéllen bedraagt bij volle normale belasting 5200 K.G., terwijl voor lange afstanden extra benzine kan worden meegenomen, waardoor het totale gewicht 5500 K.G. zal bedragen. Op Schiphol staat verder, byna gereed, het grootste driemotorige verkeersvliegtuig tot dusver in Nederland gebouwd, nJ. de Fokker F IX, gebouwd als prototype voor de by voortgezette exploitatie van den vliegdienst Nederland-Indië v.v. te bezigen vliegtuigen. Dit toestel kan achttien pas sagiers en vrachtgoed vervoeren. Een zeer bijzonder toestel ook door Fokker gebouwd is de „Southern Cross", het vliegtui, waarmede Kingford Smith zyn wereldvlucht en Wilkins zyn tocht naar de Noordpool heeft gemaakt Het toestel, spe ciaal ingericht voor dergelijke groote af- standsvTuchten de cabineruimte ingericht als meteorologisch en draadloos station en extra groote benzinetanks is naar Am sterdam gebracht om te worden opgeknapt. Kingford Smith komt de volgende maand naar Amsterdam om het toestel weer in ontvangst te nemen. Welke plannen hy heeft, is niet officieel bekend. Het verluidt evenwel, dat hij een nieuwe vlucht om de wereld zal maken. De groote hangars op Schiphol bevatten nog vele ahdere Fokker-vliegtuigen, o.a. een verkeerstoestel gebouwd voor de Spaan- sche Luchtvaars-Maatschappij en natuurlijk een aantal toestellen in gebruik bij de K. L. M. Daar de demonstraties wegens mist niet konden plaats hebben, kan ook niet gevlo gen worden niet het nieuwste militaire vliegtuig, dat Fokker heeft gemaaikt. Dit toestel zou van Soesterberg komen, doch de mist was een beletsel. Naar alle landen van de wereld vliegen de Fokker-vliegtuigen en houdt Fokker den naam van ons land letterlijk zoowel als fi guurlijk in de wereld hoog. Zelfs op dezen mistigen dag vertrokken de K. L. M. vlieg tuigen naar streken, waar geen mist hing. Er kwamen evenwel geen vliegtuigen aan; alleen de vlieger Fryns telefoneerde Rotterdam van Waalhaven, nadat hy over het „zicht" inlichtingen had gevraagd: „Tot straks!" Hendrik vermoord had. Hij had een vest in zijn bezit en zeide, dat hij dit medegenomen had als een herinnering. De baas zag, dat zijn knecht in staat van dronkenschap ver keerde en hechte geen geloof aan het ver haal. Doch toen de knecht aan zijn baas het voornemen te kennen gaf rijn dienst te wil len verlaten en zich naar Bochholt te be geven om een pak te halen, dat hij daar in den maak had, kreeg de baas argwaan. Hij durfde evenwel zijn schip niet te verlaten vóór den volgenden morgen. Toen deelde hij het nieuws mede aan andere schippers. Daarop begaven zich eenige schippers naar het schip van Elzendijk. Daar geko men zagen ze dat de lamp nog brandde. Ze gingen de kajuit binnen, doch vonden er niemand. In de nabijheid van de herberg; waar de vermiste den geheelen avond had gezeten, ontdekten ze duidelijk de sporen van de worsteling en eindelijk wat verder in de vaart vonden rij het lijk van den vermoor den schipper. De veldwachter van Desschel werd ge waarschuwd. De moordenaar was 's morgens nog ge zien op eenige kilometers van de plaats der misdaad. Dadelijk gingen twee veldwach ters op stap en trolten den dader aan op den Blauwwenkei onder Lommei op een sleepboot, waar hij reeds in dienst was. De man is aangehouden en opgesloten. De aangehoudene werd In het bezit ge vonden van de geldbeurs van zijn slachtof fer. De beurs bevatte slechts enkele fran ken. De moord in Blij dorp. De instructie loopt ten einde. De instructie van de moordzaak te Blij- dorp loopt nu ten einde. Binnen enkele dar gen zal de dagvaarding worden uitgebracht. De verdachte neemt nog steeds dezelfde hóu- ding aan en ontkent pertinent. Van de be handeling van d« zaak kan op het oogen- blik, in weerwil van de vele gissingen die ex worden gemaakt, nog niets worden ge zegd. De rechtercommissaris, die het on derzoek heeft geleid, mr. Franken, zwijgt alB het graf en de verdediger, mr. Gratama, neemt volkomen dezelfde h aan. Het aspect van de zaak schijnt inmid. dels wel te zijn veranderd gedurende hst verdere onderzoek door de justitie; hé staat nu niet meer zoo vast als in den b#. ginne dat V. in ieder geval veroordeeld ul worden. In de eerete plaats is men echter op het oogenblik voorzichtiger dan ooit waar het moordzaken betreft, vooral ook met het doen van mededeelingen en het schijnt ook wel dat V. tegenover verschil- lende dingen die in den aanvang tegen hen pleitten, niéuwe gezichtspunten heeft aan- gevoerd. Overigens ware het overdreven ta zeggen, dat men „ln bevoegde kringen vreest dat hij niet veroordeeld zal kunnen worden." Dit is van een bepaalde zijda wel eens verondersteld, doch dit is een gekleur de voorstelling van zaken, die in ieder ge val niet is gebaseerd op een nauwkeurig juridisch afwegen van de feitep, die de ju», titie tegen V. heeft. De kans is groot, dat de behandeling ge. deeltelijk met gesloten deuren zal plaat» vinden, en misschien wel heelem&al. De „Veendam" behouden te Halifax. Ns een zeer stormachtigen overtocht. De „Ass. Press" meldde gisteravond uit Halifax, dat het Nederlandsche sa. „Veen- dam" aldaar na een buitengewoon storm- achtigen overtocht met drie dagen vertra ging is aangekomen. De kapitein deelde mede, dat de golven tot dertig nieter hoog over het schip heen sloegen en het ruim van de derde klas geheel hebben overstroomd. De luiken werden door het geweld van da golven ingedrukt. In dien «etzapl stond het water Vier voet hoog. Alle losstaande voorwerpen werden mes. gesleurd, ook de vleugel stond geheel onder water. Eenige reddingsbooten werden zwaar bs- schadigd. Veertig ruiten werden ingedrukt. De kaartzaal, die zich twintig meter t den waterspiegel bevindt, werd geheel ver- woest. Onder de vrouwen en kinderen, die rich' benedendeks bevonden, heerschte een onbs- schrijfelijke opwinding. Miss Europa. Miss Griekenland gekozen. Git Parijs wordt gemeld, dat Miss Gris. kenland, mejuffrouw Alice Ditlarakou, ii gekozes tot Miss Europa. Zij is 18 jaar oud en de dochter van ere advocaat te Athene. Geboren in den Pelopc nesua vertegenwoordigt zij^het zuivere type van het Griekache ras. Miss Griekenland spant in alle opriohUn de kroon. In haar huwt zich de stijl van da tanagraboeldjes met bewegelijkheid vsn de trekken vas de moderne vrouw. Zij is weinig opgemaakt en had zich een glinsterend wit toilet gekozen ln harmonia met de matte olijfkleurige huid. Het korte donkere haar krulde blijkbaar volgens den wil van de natuur. Het is een innemend# verschijning, die goed haar woord doet. Zij spteekt met gemak Fransch en toonde rich opgewassen tegen de verplichtingen die da onderscheiding haar oplegde. Zij beweegt zich ongedwongen en het lenige lichaam is de grade zelve. Er is een tnajssteifc in haar beweging, die niets hooghartigs heeft. Heel haar optreden kenmerkt zich door distinctie. In het algemeen laten zich de meisjes uit de beschaafde standen tot deelneming vin den. Het Roemeensche meisje is de dochter van een generaal. Zij draagt evenals haar Poolsche en Servische zuster een in haar land bekenden naam. Het zijn drukke da gen voor de koninginnetjes. Zij gaan van het eene feestmaal naar het andere en daar tusschen door brengen zij allerlei be zoeken aan fotografen en ander belangheb benden. De meisjes zien er moe uit, maar houden zich flink. Dinsdag was oudergewoonte het groote feest in de opera ten behoeve van de arme zieke kindertjes. De opbrengst ging de an derhalf millioen francs te boven Heden gaan zij naar Cannes, waar andere feestelijkheden hen wachten. In September moeten zij in Brazilië rijn Te Rio de Janeiro zal de wereldschoon- heidspnjs worden uitgekeerd. Deze bestaat uit een som geld ter waarde van 50 èOOO gulden. De 20 Europeesche meisjes kom$n er tegenover 20 meisjes uit de Amerikaan- sch« republieken te staan. De jury zal ten deele uit Araerlkaansche, ten deele uit Europeesche kunstenaars zijn samengesteld. Een Braziliaansch blad draagt de kosten van het Amerikaansche tournooi. De kon ten zullen, de 600.000 gulden te boven gaan. Portugal zal er ook vertegenwoordigd zijn. Hier was het dat niet, omdAt de ver kiezing nog niet afgeloopen is. Voor bei eerst dingt Turkije mede. Het mooiste meisje uit Monaco heelt da uitnoodiging overgebracht den volgenden wereldwedstrijd aan de Rivier» te laten houden RADlO-NIEUWa Programma v&i heden. Hilversum: 5.30 dinermuziek. 6.30 gramofoonplaten. 6.45 landboutwihalfuurtje (spr. D. Stiel tjes). 7.15 cursus Fransoh. 8.01 aansluiting van theater Carré t» Amsterdam (operette JO, yes Kitty!) Pl.m. 9—11.00 omroeporkest. 11.00—12.00 dansmuziek uit Amstsrdi* Huizen: 5.45 orgelconcert. 6.40 muziekp raatje en zang. 7.40 cursus MaJeiach. 8.10 causerie, prof. mr. H. Dooyew*®*^ 8.30 concert 9.00 spreekbeurt 9.20 concert t Da ven try: 7.— pianowerken van Debuasy. 8.05 Concert. 852 Orkest 955 Nationaal Franech prograxnn*- 10.56—12JJÜ Dansmuziek. 462e STAATSLOTERIJ. 6e klasse. Trekking van Donderdag 6 Febr. Hooge prijzen j 5000.18352 judo.6205 6301 400.—: 1579 1673 6026 7641 200.1337 4isU6 7190 10140 19015 100.—; 487 1966 4709 8949 10145 10454 14723 16567 17006 17822 18857 uieren, d. Pry zen van 70. 13 48 97 162 325 442 523 553 664 817 832 836 1614 1162 1144 111/6 1195 1298 1548 1640 1648 1652 1699 1/64 1<88 2111 2141 2386 2891 2425 2431 272'l 2826 2876 2891 29U9 3691 8417 3420 3631 3 <61 3839 38<6 3924 4129 4213 4214 Wi 4640 4766 4958 5621 5031 6696 51/9 6193 5196 5398 5496 5541 5681 5660 6611 ,6tfó0 66 <6 5776 5800 5816 66oO 6674 6123 6142 6153 6287 6314 6487 6554 6634 6741 6821 7041 7244 7351 7621 7 /22 7/28 7/59 T/62 7764 7776 7863 79ö8 7999 82 <8 852/ 86u2 8/13 8823 6926 9692 912 9146 9iól 9280 9323 9591 9650 9764 16183 10183 1637 16409 16631 16/66 16/61 16766 1690Ü 11237 U433 11450 11/83 11792 11843 11914 1196/ 12262 12229 12326 12333 12351 12566 12690 12766 12/75 12863 12823 12886 12896 12965 12971 1)3067 13169 13228 13284 13369 13359 13609 136/6 13721 13/35 13-/50 13/85 13852 13866 13875 13921 139/1 14680 14161 1414/ 14322 14358 14412 14612 14634 14627 14529 14811 16217 16361 16322 16360 15361 15613 15530 15618 15634 16772 15847 15862 lo988 13035 16644 16656 16226 16272 16327 16358 16603 16505 16741 16748 16832 16907 16969 17193 17379 17491 17556 17614 17757 1776/ 17833 17864 18168 18112 18136 18149 18167 18185 18362 18459 18669 18625 18732 18839 19095 19145 19221 19602 19708 19761 19ö02 19824 19846 19892 19925 19996 20196 26267 20275 20388 20641 26664 20672 20749 20763 20860 20845 26924 Ontbreekt: 1076 Nieten: 14 20 124 141 171 a07 263 274 277 294 386 38/7 464 420 448 476 570 586 669 613 647 667 681 698 746 786 835 851 885 925 1046 1069 1184 1189 1214 1317 1319 1320 1339 1360 1377 1391 1402 1431 1563 1647 1560 1564 1582 1602 1620 1625 1632 1641 1656 1695 1707 1727 1756 1783 1825 1880 1894 1909 1918 1929 1943 1981 2005 2046 2137 2274 2295 2305 2309 2829 2844 2345 2352 2450 2475 2611 2561 2572 2651 2870 2671 2683 2738 2782 2811 2845 2871 2872 2948 2970 2983 3006 3031 3049 3059 3081 3093 3117 3182 3145 3184 3198 3330 3356 3358 3385 3400 3452 3476 3624 3628 3630 3537 3565 3608 3638 8645 3674 3707 3769 3767 3786 3801 3810 3851 3864 3879 3902 3935 8946 3980 4013 4043 4053 4162 4203 4272 4295 4317 4327 4374 4389 4430 4446 4473 4499 4563 4665 4556 4659 4601 4670 4672 4678 4767 4767 4776 4858 4901 4920 4933 4938 4949 4986 5045 6103 6153 5172 6216 6243 6310 5311 6312 5331 6348 5349 5400 5442 6446 5601 5623 5637 5664 5667 6676 5711 6835 6919 6930 6952 5953 6016 6021 6087 6080 6118 6119 6141 6249 6292 6407 6486 6537 6672 6636 6648 6751 6799 6822 6828 6838 6840 6850 6867 6924 6026 6971 7018 7054 7215 7229 7235 7297 7309 7317 7336 7348 7371 7374 7474 7498 7502 7648 -7b70 7614 7623 7671 7679 7691 7727 7742 7747 7748 7766 7818 7841 7862 7865 7900 7921 7963 8039 8059 8074 8078 8090 8112 8139 8151 8212 8307 8311 8317 8320 8381 8386 6303 8406 8440 8502 8665 8693 8675 8696 8319 8827 8863 8881 8908 9001 9013 9025 9142 9162 9158 9209 9215 9221 9222 9223 9234 9249 9279 9288 9338 9400 9427 9440 9441 9472 9499 9544 0546 9580 9632 9751 9774 9801 9603 9820 9836 9868 9887 9903 9963 9991 9997 10004 10040 10135 10194 10218 10225 10249 10260 10286 10289 10298 10365 10368 10371 10300 10402 10406 10408 10416 10484 10491 10548 10566 10581 10566 10694 10721 10735 10738 10767 10770 10777 10783 10808 10870 10874 10891 10902 10938 10946 10959 10996 11028 11079 11150 11183 11248 11261 11279 11302 11310 11358 11380 11391 11405 11420 11438 11461 11464 11467 U477 11488 11518 11621 11668 11589 11606 11612 11624 11626 11664 11682 11684 11701 11761 11763 11781 11797 11810 11828 11923 11933 11946 11967 11963 11997 12039 12041 12060 12098 12121 12154 12160 12260 12290 12365 12356 12488 12491 12635 12537 12541 12544 12545 12565 12566 12607 12608 12625 12660 12691 12697 12760 12786 12792 12815 12847 12875 12012 12946 12977 13044 13059 13066 13084 13086 13093 13094 13099 18133 16149 13156 13168 13160 13216 13219 13229 16234 13269 13270 13280 13291 13303 13336 13365 13360 13411 13421 13465 13471 13542 13662 13620 13687 18810 13812 13830 13847 13873 13080 13992 14009 14076 14076 14089 14091 14093 14099 14108 14104 14245 14202 14818 14436 14438 14465 14470 14633 14557 14594 14748 14804 14879 14891 14898 14904 14921 14968 14970 14080 16002 15003 15065 JJW 16111 16157 15204 15209 15235 152o4 16039 16047 16059 10062 16064 16119 16140 16142 16160 16160 16213 16242 16243 16308 16309 16367 16409 16489 16493 16516 16570 16599 16646 16759 16774 16777 16791 16794 16804 16845 16876 16037 17062 17181 17145 m00 17224 17229 17246 17253 17320 17372 17463 17476 17481 17616 17542 17661 17669 17676 17694 17669 17671 17675 17706 17743 17769 17764 17769 17778 17785 17880 17886 17056 18028 18187 18166 18251 18279 18289 18295 18307 18407 18413 18416 18417 18466 18490 18534 18549 18556 18502 18569 18574 18576 18026 18646 18653 18676 18685 18707 18781 18736 18772 18796 1S801 18804 18840 18879 18931 18934 19030 19036 19042 19049 19067 19086 19108 19125 19808 19317 19828 X4 19496 19418 19486 19484 19524 19551 19589 19611 19641 19714 10724 19738 19752 SR 19303 19842 !9844 19857 ,19875 19884 X33 1^02 10005 19916 19066 19962 20061 20096 20118 20246 20291 20342 20363 20878 2W94 20466 20462 20471 20480 20490 20681 IS652 20608 80662 20716 29782 20821 nK S547 208S* 20866 20677 20890 20896 20916 20920 20962 20969 20984 STADSNIEUWS. KADIO-TELBGRAFISCH weerbericht 6 Februari. Verwachting: Zwakk. tot matige noordo- "ford-oostelijke wind. Neyolig tot pSnt Temperatuur 0m h«t yrioa- iGOUDA, 6 Februari 1930. Benoeming monteurs. Gemeentelijke Lichtfabrieken. Op voorstel van de commissie der Licht fabrieken hebben B. en W. benoemd tot hulp-monteur in vasten dienst C. Meek te Groningen en als monteur (op proef) R. Speelman te Utrecht Aanbesteding gehouden door den Architect Dirk Stuurman. De uitslag van de door den Architect Dirk Stuurman te Gouda, gehouden aan besteding, tot het bouwen van een Graan- pakhuis met Betonschoeiing, voor rekening van de Coöp. Landb. Ver. „Eendracht maakt Macht" te Lekkerkerk, is als volgt: Perceel A. Gra&npakhuis. Gebr. Klapwijk, Krimpen a.d. lék f 24287.— J. Bunschoten, Groot-Ammers - 195Ö0. A. Borstje, Lekkerkerk - 19380.— Jac. Oskam, Krimpen a.d. Lek... - 19278.— Gebr. Huisman, Stolwijk - 19200.— J. Valk, Gouda - 19137. C. van Leeuwen, Nieuwerkerk a. d. IJssel - 19060.— B. Verboom, Lekkerkerk - 17811. H. E. van Deest, Gouda - 17350.— H. de Jong, Ouderkerk a.d. IJ. - 16600.— Perceel B. Beschoeiing. C. van Leeuwen, Nieuwerkerk a. di. IJssel 8030.— J. Bunschoten, Groot-Ammers - 5856.— B. Verboom, Lekkerkerk- 5546. Gebr. Parel, Sliedrecht - 6212. A. Borstje, Lekkerkerk - 5100.— H. de Jong, Ouderkerk a. d. IJ. - 4800.— Gebr. Huisman, Stolwijk- 4750. J. Valk, Gouda 4697]— H. J. Scholten, Ammerstoel - 4490. H. E. van Deest, Gouda - 3900. P. Stigter, Ammerstol - 3900. W. Ooms, Ammerstol - 8876. Perceel A. en B. Massa. C. van Leeuwen, Nieuwerkerk a- d. IJssel - 26200.— A. Borstje, Lekkerkerk- 24480.— Gebr Klapwijk, Krimpen a.d. Lek - 24287.— E. Bakker, Nieuw-Lekkerland - 24260.— Gebr. Huisman, Stolwijk - 23750.— J. Valk, Gouda - 23781. B. Verboom, Lekkerkerk - 28357.— Gebr. de Jong, Bergambacht - 21300.— H. E. van Deest, Gouda - 21260.— H. de Jong, Ouderkerk a.d. IJ. - 20800.— Joh. Blom, Ammerstol - 19343.— De uitbreiding van de Nieuwe Veemarkt. De uitbreiding van de Nieuwe Veemarkt, bestaande uit het verplaatsen van het Waaggebouw, uitbreiding der overkappin gen, inrichting restaurant enz., is naar het G. V. meldt gegund aan op een na de laag ste inschrijver de heer A. M. de Korte al hier, voor f 32.295. De heer A. Mooten te Moordrecht was laagste met 29.837. De raming van het werk was volgens het G. V. 44.500. Aanvang en einde van den Zomertijd. Van 15 Mei tot 5 October, Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de zomertijd zal aanvangen op 15 Mei en zal eindigen op 5 October a.s. Chr. Zangvereeniging „Hosanna". Jubileum-uitvoering ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Een prettig gevulde Schouwburg en een feestelijke stemming. Onder het gehoor be vonden rich o.m. Burgemeester en Mevrouw GaarlandDe Kat, verschillende predikan ten, de vroegere dirigenten de heeren Pie- terson Moens en Baan, het Bestuur van den Bond van Zangvereenigingen, Voorzitter en Secretaresse van Toonkunst e.a. De vereeniging Hosanna beschikt over een flink bezet koor, en zong de verschillen de nummers op zeer te loven wyze. Het hoofdnummer was „Lauda Sion" van Men delssohn, mooi gecomponeerd zooals men van dien grooten meester kon verwachten, maar toch in belangrijkheid achterstaand by vele zyner andere werken. Het was geen geringe onderneming van den bekwamen Directeur, den heer J. van Beek uit Wóerden, om dit veel eischen stel lende, in 't latyn gezongen werk ten ge- hoore te brengen en de uitvoering gaf blyk van gedegen studie. iZeer mooi werd gezongen het bizonder gelukkig geschreven „Rustig ondergaan" van G. Hamm. De orkestbegeleiding was bij leden van het Philharmonisch Orkest uit R'dam en eenige Goudsche musici in ver trouwde handen; vooral de Contrabassist was een goede steun. Mej. Heykoop vervulde menigmaal een sopraansolo; zy heeft een zuiver en hoog sopraangeluid en haar voordracht zal by verdere studie zeker nog winnen. Een ge mengd dubbel kwartet uit Gouda verleende gewaardeerde medewerking; het klank volume is nog voor verbetering vatbaar; vooral de beide sopranen zyn gewaardeerde krachten. De heer Caro, die altijd met iets nieuws Pleegt te komen, heeft zyn roep als uit nemend zangkunstenaar eens te meer be vestigd; vooral de liederen van Kees An- dnessen werden prachtig voorgedragen, en we noemen hierby in 't bizonder het tech nisch moeilijke „Scharensliep"; den piamo- oegeleider Frits de Jong ons compliment voor zyn juist en bescheiden accompagne ment. Het meisjeskoor zong keurig een 3-tal koortjes, „Sluimerliedje" van de Wolf, „*t Liedeke der Golven" van Iar. Olman en Kinderronde van Dr. Keet; er zyn goede stemmen onder en we hoorden o.a. mooie altstemmetjes. Voor het begin der pauze trad Burge meester Gaarlandt naar voren, die in een keurige van waardeering getuigende rede namens de stad Gouda de Vereeniging en namens het Bestuur den Dirigent welver diende hulde bracht. Toen sprak de heer G. van 't Hoen als be stuurslid van den Bond van Zangvereeni gingen, die o.m. het verleden ophaalde, en daarna de heer A. P. Vermey' als Voor zitter van de Afd. Gouda van de Maatsch. tot Bev. der Toonkunst—gem. Koor Cae- cilia, die wees op de wenschelykheid der muziekbeoefening tot het dienen der Kunst en de gedenkwaardigheid voor een vereeni ging van een 25-jarig bestaan. Ten slotte sprak de heer Pieterson Moens eenige welgekozen woorden, tevens de wen schelykheid betoogende dat Hosanna weer zal toetreden tot den Bond der Chr. Zang vereenigingen in Nederland. Alle sprekers boden bloemen aan en werden,, een voor een hartelijk bedankt door den Voorzitter van „Hosanna". De avond werd wegéns ongesteldheid van Ds. Simon, door Ds. ten Brink met dankzeg ging gesloten. Elk der uitgevoerde nummers, zoomede de uitgesproken speeches oogstten luiden bijval en ook wy wenschen Hosanna gaarne verderen groei en bloei toe. Een duur spoorweglijntje. Herstel vsn de verzakkingen tus schen Nieuwerkerk en Moordrecht. Omtrent het herstel van den spoorweg tusschen Nieuwerkerk en Moordrecht schrijlt het Vad. nog het volgende: Elke bekisting bestaat uit twee rijen dam planken, dik 15 c.M. en lang lo M., op een zonderlingen afstand van 2.50 M. De onder kant der planken zal ongeveer 2.50 M. in den vasten zandbodem onder het veen rei ken. de bovenkant zal onder het niveau van het water van den polder blijven. Beide rijen damplanken worden onderling etevlg gekoppeld, waarna over een paar M. hoogte het veen tusschen. die twee rijen wordt ver vangen door zand. Langs de baan komen dus om zoo te zeggen, twee stevige muren, die zullen beletten dat het veen onder het baanlichaam kan wegpersen. Het veen is geheel verzadigd van water, de totale massa zal dus, zoolang allee flink tussahen de twee bekistingen blijft opgeslo ten. zeer weinig samendrukbaar zijn, omdat water weinig samendrukbaar is. Er zal dus een zeer stevige baan worden verkregen, waarover te zijner tijd met 't zwaarsté mate rieel en de grootste snelheden zal kunnen worden gereden. De hoeveelheid hout. noodig voor deze voorziening, is zeer belangrijk. Aan de N.V. het Spoorwegbedrijf is do uitvoering opge dragen. Deze maatschappij heeft al het be- noodigde hout gekocht. Een 500 M3 is reeds aangevoerd. Met het heien is een begin ge maakt. Twee heistellingen zijn reeds eenige dagen aan het werkde derde is gisteren in bedrijf gesteld, en de vierde zal morgen met de werkzaamheden bèginnen. Iedere heistelling slaat per dag ongeveer tien M. lengte wand. zoodat de 1000 M. over drie vier maanden gereed zullen zijn. Het heiwerk wordt uitgevoerd door den aannemer Kastelein te Dordrecht. Burgerlijke Stand. GBORüBN, 2 Febr.: Jannigje, d. v. W. Muiliwyk en K. Eyke[iemboom, Veerstai 14; Pieter, z. v. J. Ernat en B. O. van den End, Houtmansplr 3. 4 Febr.: Jan Doe^, z. v. D. Roosenburg en T. Ooms, Gr. van Bloisstraat 10. Johannes Antoniug, z. v. A. M. van <JeR Steenhoven en C. C. Koloos, Gr. Floris- weg 76. GETROUWD, 5 Febr.: J. van den Wit- tenboer en M. W. vap Oosten; F, van Veen eav C. A, Gibbon. OVERLEDEN, 3 Fébr: Johanna van Ejjk 64 jaar. 4 Febr.: Aaltje van Eyk. 13 jaar; Otto Laurentius van Tienoven, 6 j.; Sophia Jo hanna van der Kletf, 31 j.; Cornelis Willem Fredrik Hofman, 5 w. Agenda. 6 Febr. 7% uur Soc. „Vredebest" Prysspe- len om wild. 7 Febr. 7 Vu u. n.m. Café Harmonie Boven zaal, Hall. My. v. Landbouw afd. Gouaa en V.PJSJL Lezing met lichtbeelden van den heer v. d. Ban. 8 Febr. 8 uur zaa] Concordia Uitvoering Gouda's Liedertafel. 10 Febr. 3 uur. Hotel d^ Zalm. Ledenverga dering Ver. v. Huisvrouwen, afd. Gouda. 11 Februari, 8uur, Ré unie. Piano-avond Willem Andriessen. Volksuniversiteit. Apothekersdienst. De apotheek van den heer F. A. Dee, Weethaven, zal tot en met 7 Febr. benevens den daarop volgenden nacht geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT OEN OMTREK. GOmHSRAX. Op Woensdag 12 Februari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de IJsclub „De IJssel" werd opgericht Het ligt in de be doeling dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Er zal m.ï. in de zaal van den heer S. Ooms een gezellige avond worden gehouden, waar een paar humoristen en een strykje zal zorg dragen voor een pret tig aamenzijn. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. De gemeenteraad heeft aan de besturen der bijzondere scholen een voorschot op de gemeentelijke vergoeding verleend overeen komstig art. 101 der L.O.-wet 1920 voor het dienstjaar 1930 resp. van 428 en 1926. RECHTSZAKEN. Verduistering. Voor de Rofeterdamsche Rechtbank heeft terecht gestaan de 42-jarige machinist Th. A. A. te Cajelle a. d. IJBsel, verdacht van verduistering van een becirag van 482 ten nadeel e van de Maatschappij tot exploit i- tie van goede en goedkoope autodiensten. Verdachte bekende. Getuige C. Ravesteyn van bedoelde maat schappij verklaarde door verdachtes toedoen verdachte heeft allerlei contracten voor de levering van benaine tegen een prijs lager dan den inkoopsprijs afgesloten wel een nadeel van 8 A 10.000 gulden be rdeken. De 482 was ontvangen op kwitanties. ties. De reclaseeeringsambtenaar van het Leger des Heils, van Oordt bevestigde syn rapport, waarin het Leger geen voorwaar delijke straf durft advisee ren, om den ernst van het feit, maar zich bereid verklaart, als tot een voorwaardelijke straf mocht worden besloten, het toezicht op verdachte te aanvaarden. De veioedigjer, mr. N. C. van Mastrigt wees er op, dat het polderbestuur, waarbij veydaebte in dienst is zyn betrekking als reiziger by de Maatschappij tot exploi tatie van goede en goedkoope autodiensten was maar een nevenbetrekking bereid is hem een jaar in dienst te houden ten einde hem in de gelegenheid te stellen naar een andere betrekking uit te zien. Het O.M. wilde in dit geval toch nog een voorwaardelijke straf eischen: 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder de bijzondere voorwaarde, dat verdachte zich onder toe zicht zal Btellen van het Leger des Hcils. De verdediger sloot zich by het requisi toir aan en beloofde zyn volle medewerking ten einde te trachten met behulp van ver dachtes familie, die hem niet zal loslaten, de geleden schade te vergoeden. Uitspraak 18 Februari. Aanrijding van een politie-agemt met doodelyken afloop. Dood door schuld? Zes maanden gevangenisstraf gri ischt. Voor de rechtbank te Den Haag heeft terecht gestaan de 38-jarige koopman L. van der E., uit 's-Gravenhage, terzake van het veroorzaken van dood door schuld. In den nacht van 9 op 10 October van het vorige jaar heeft verdachte, volgens de dagvaarding op dein Naald/wyksche-weg onder Naaldwijk met een door hem bestuur de automobiel gereden zonder voldoend voorwaarts uitstralend helder wit licht, zulks mede in verband met zyn snelheid en de duisternis van den nacht, terwyl hy ver keerde onder den invloed veui alcoholhou denden drank. Voorts zou hy slingerend over den weg, met een snelheid van 40 K.M. tot 60 K.M., gereden en niet bjehqorlyk rechts gehouden hebben, niettegenstaande niets hem dit belette. De van de tegenover gestelde richting komende agent van ft 0 li tis der gemeente Naaldwijk J. Bakker, die rich per fiets en in uniform hevond, Ls door de auto aangereden en zoodanig gewond, dat hy kort daarop aan de gevolgen is over leden. In de tweede plaats was aan den verdachte ten laste gelegd, dat hy na de aanrijding is doorgereden, hoewel hij wist, althans moest begrijpen, dat ds aangeicde ne gedood of in ieder geval gekwetst was. Een uitvoerig getuigen- en deskundigen verhoor had in deze zaak plaats. Zes maanden geëischt. Het O. M., waargenomen door mr. Blok; uitte in zyn requisitoir, naast woorden van deelneming met de nabestaanden van den aangereden politie-agemt, woorden van hul de jegens de politiebeambten, die er aan hebben medegewerkt, om de auto, waar mede de aanrijding is gebeurd, op te sporen. Wat de feiten betreft, meende spreker, dat is komen vast te staan, dat verdachte heeft gereden onder den invloed, zy het misschien in geringe mate, van sterken drank, en dat h(j slingerend over den weg heeft gereden en niet rechts heeft gehou den. Verdachte heeft niet behoorlyk opge let en zyn snelheid was in verband met de omstandigheden te groot. Spr. achtte de schuld van verdachte aan de aanrijding volkomen bewezen, maar het wegrijden daarna noemde spreker moreel van veel ernstiger aard. De geheele hou ding van den verdachte is zeer te laken. Hy heeft alles gedaan, om aan de nasporing van dé politie te ontkomen. Spr. eischte ten slotte tegen den verdach te 6 maanden gevangenisstraf met intrek king van z(jn rijbewijs voor den tijd van een jaar. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 6 Febr. Aangevoerd in totaal 2571 stuks, waarvan 308 slachtvarkens. Vette van ƒ0.37 —0.38 pér pond levend met 2 pet. korting. Londensche van f 0.34—0.36 p. p. lev. met 2 pet. korting. Zouters van 0.37—0.38 p. p. lev. met 2 pet. korting. 1096 magere var kens prijzen van f 20—60 per stuk. 1002 biggen pr. van 15—25 p. at. 9 runderen pr. van 250—350 p. st. 145 nuchtere kalve ren pr. van 12—20 p. st. 1 graskalf geen not. 6 schapen pr. van 25—35 p. st. 4 bok ken en geiten geen not. Handel in vette varkens, Londensche en zouters vlug, in andere soorten matig Kaasmarkt Gouda. 6 Febr. 101 partijen kaae. Prijzen le kw. m. r m. van 0.47—0.50 p. p. 2e kw. m. r.m. van 0.45—0.45 p. p., zware tot 0.50.' Handel stug. 882 ponden boter. Goeboter van 11.1Q per pond. Weiboter van O.flO—1. Handel vlug. 340 partijen eieren. Kipeieren van 6—7 per 100 stuks. Eendeieren van 5.75—6 per 100 Btuks. Handel matig. Graanmarkt Gouda. 6 Febr. - Granen: Tarwe 10.50-11.50, Rogge 7—7.75, Gerst 8—9.50, Haver 7 —8.50, Erwten 10—12.50, Bruine boonen 15-18. per 100 K.G. Kaasmarkt Woerden. 5 Februari. Aanvoer 66 partyen. Eerste soort Gouda met ryksmerk 47.50, idem mindere 48 46; zonder ryksmerk 45. Handel stug. DRAADT.OOZE DIENST. Geen kabinetscrisis. BRUSSEL. 6 Febr. De crisisgeruchten die 4e laatste dagen de ronde hebben gedaan, schijnen thans hun grond verloren te heb ben. De Vlaamsche kwestie, de oorzaak van alle strubbelingen, schijnt haar oplos sing te naderen. De locale commiseie werkt thans een ont werp uit tot regeling van het lager onder wijs in het geheele land, welk ontwerp be rust op de volgende baeis: Het kind ontvangt aanvankelijk onder wijs in zijn eigen taal. Indien de gezins hoofden van 25 kinderen den wensch daar toe te kennen geven, zullen klaseen worden gevormd, waarin tevens onderwijs zal wor den gegeven in de tweede taal, dus Vlaamsch of Fransch.-Deze klassen moeten in «tand worden gehouden zoolang minstens 20 leer lingen er de lessen volgen. Indien het kind niet in staat blijkt de lessen in de tweede taal te volgen, kan hij weer worden over- geplaaet naar een één talige klas. Tegen zulk een terugplaatsen kunnen de oudere echter pro tee tee ren en van de beslissing ln hooger beroep gaan. Tegen het besluit van den directeur der school kunnen de oudera in beroep gaan bij den inspecteur van het onderwijs en van diens beslissing bij den minister. Deze regeling van het talenonderwijs zal gelden zoowel voor de openbare, als voor de bijzondere scholen en overtreding ervan door schoolbesturen zullen yrorden gestraft met intrekking der subsidie. Aangezien de leden der taalcommissie alle, ook de meest uiteenloopende richtin gen vertegenwoordigen en unaniem met het ontwerp op deze basis accoord gaan, mag verwacht worden, dat men ook buiten de oommiasie op dit ontwerp tot overeenstem ming zal komen. Indien deze regeling aanvaard wordt root het lager onderwijs zullen er weinig moei lijkheden beetaan om hetzelfde principe tevens in te voeren voor het mkidelbaai onderwijs. De discussies over het onderwijs aan de hooge scholen beginnen heden. In het licht van de thans bereikte over eenstemming hoopt men °°k do moeilijke kwestie van het hooger onderwijs tot oen goed einde te kunnen brengen. Een Nederlandsch syndicaat zal havenwerken in Mantsjoerije uitvoeren. AMSTERDAM. 6 Febr Naar vernomen wordt is er tusschen de Mantejoer ache Re geering en een Nederlandaoh syndicaat een overeenkomst tot stand gekomen inzake een voorschot van 16 millioen gulden voor hefc aanleggen en verbeteren van de haven van Hulutao aan de Golf van Petejili. Het ie voor Mantsjoerije van het hoogste belang dat hier een bruikbare uitvoerhavwn tot stand komt. Aangezièh men tot nog toé bijna geheel afhankelijk i» van Dairen, dat Japansch bezit is. Waarschijnlijk geldt de overeenkomst mot het Nederlandsche syndicaat de financie ring van hot reusachtige havenplan, dat ter uitvoering ia opgedragen aan de Ned. Maat schappij Voor Havenwerken, doch omtrent de financiering waarvan, men tot nog toe ia het onzekere verkeerde. Frite Biihrmnntn de bekende hoogspringer overleden. AMSTERDAM, 0 Februari. Te Amster dam is gisterenavond in een der Ziekenver- plegingen overleden op 23-jarigen leeftijd de bekende hoogspringer Frits Rtihrmann uit Amersfoort, wien op 26 Januari j.l. bfj het op de tram springen in Amsterdam een ongeluk was overkomen waarbij «en zijner beenen werd afgereden. WISSËJLKOËBSElf. 6 Febr. 6 F.br. Officieel. Londen 12.11% 12.12% Bariyn 59.51 59.52% Farys 9.77% 9.77% Brussel 34.72 84.73% Zwitserland 48.10 48.10 Weenen 36.07% 35.10 Kopenhagen 66.62% 66.66 Stockholm 66.87% 06.90 Oslo 66.56 66.57% New-York 2.40,/J» 2.49% N iet-officieel. Praag 7.36% 7.37% Madrid 82.92% 32.62% Milaan 13.04% 18.05 Prolongatie 2%8 8 N. W. S. 77%. Beureoverzicht. Noch de handel noch de koersen hadden heden ter beurze van Amsterdam eenige verandering ondergaan. Alleen de affaire in Amerik. fondsen was wat omvangrijker ge worden en hoewel de koersen over het alge meen wat hooger kwamen vielen zij niet mee. In de obligaties Cockerill vormde zich een flinke hoek en deze waarden vervolg den hun rijzing. Van de Ind fondsen werden Margarina Unie gevraagd daar het disconto ia ver laagd van 5 op 4} pet. Berlijn wu flauw, waardoor Akus terugvielen. Accofustiek en Philips waren nauwelijks veranderd. Da overige Ind. fondsen stonden op den ach tergrond. Rubberaandeelen hadden een kalme markt. Tabakken waren prijshoudend. Konink lijken zetten lager in ondanks de hooger* New Yorksche noteering. Later liep de koen op. Suikerwaarden veriaten. H.V.A. weinig veranderd. Op de mijnafdeeling ontstond eenige af faire in Boetons die niet ongunstig gedispo neerd waren en een klein a vans boekten. ADVERTENTIEN. Een klein modern Ingericht on een afzonderlijk atuk Oevelbreedte 36 Meter. Beide gelegen Burgem. Martenetreet Te bevragen: B. M. Straat Ne. 9 en L, Tiendeweg 49. 20

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2