pr* Deze Courant komt Had GüllDSCHE coörut ieder leest ze dan I Kleine Annonces 8 regels II-. s ara X mi in meer NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD* VOOR GOUDA EN OMSTREKEN dan 7000 gezinnen in Gouda en Omgeving N0. 17297 3 -J EERSTE BLAD. 0 FEUILLETON. Bahlmann Gouda hofstad 68® Jaargang Zaterdag 8 Februari 1930 -1- BOSKOOP. - GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELEE, BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 3 'E1 Dit nummer bestaat uit twee bladen. I 225 1925, dut op s HAGENAAR. HOOFDSTUK XXX. In de Villa. 80 (Wordt vervolgd). BRIEVEN UIT MV Elegante Dames en Kinderkleedlng; Stoffen wat nder sf 3- f2.- NOEL 30II DA S. BOUTER 24 )0 ■r kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt enis zullen krijgen, it tot nu toe helaas in haar tasch hadze had den brief ontvan gen vóór ze de kostbare juweelen aan den hoteldirecteur teruggevraagd had. Nieuwste Japonnen en Stoffen Prachtsorteering ontvangen Is y Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de Hebt U PERSONEEL noodig? Zoekt U PLAATSING? Inzending tot Zaterdagmorgen 9 uur aan het Bureau -- MARKT 31 - gegarandeerde oplage 7000 e« Door geduld en zelfbeheersching krijgt een flink karakter eerst een hoogere wijding. liOUISIHK COURANT. t levensonderhoud. an van het ievpns- jaar zijn gepubli- wezen uit dat er zoo goed aid daling is geweest in vergelijking met jaar. Zóó is het a|.uk en we moe- hoop Opgeven, dat er nog i is. Misschien brengt de der belastingen :h de porties zyn De slavin van het zwijgen. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. Hij deed het op mijn aandringen. Ik slaagde erin om met hem in* verbinding te komen en verzekerde hem dat er geen kwaad zou gebeuren, dat ik Beatrice waar schuwen zou. Dat zou ook gebeurd zijn als ik maar geen domme streek had uitgehaald. Maar het is nu eenmaal met anders dat Beatrice bmnen is, de diamanten bij zich heeft en tusschen twee vuren zit. Het komt voor Mary maakte haar zin niet af, want Mark stak een hand uit en trok haar nog juist bijtijds achter een groep struiken. Er kwa men twee menschen het pad op. Het waren Reggie en Cora ze bleven op de stoep staan fluisteren. Het was een stille avond ”n het tweetal achter de struiken konden duidelijk hooren wat ze zeiden. Wat nu? vroeg de man. Onze kans afwachten, zei de vrouw. We kunnen hier toch wel toevallig komen, om instructies te vragen of zoo. Sartoris moet haar voor belangrijker dingen hebben dan voor een paar onnoozele steenen. En Als hij niets van die steenen afweet Geloof maar gerust dat hij dat wel ste jaren door vooraanstaande economen op gewezen, dat de verminderde goudprod ac tie zou leiden tot goudschaarschte en stij ging van de waarde van het goud, wat voor de landen met den gouden standaard be- teekent daling van het prijsniveau. Deze daling is nu waarschijnlijk ingetreden. Dat zij rich in de eerste plaats bij de groot- handelsprijzen doet gelden, is een natuur lijk gevolg van de omstandigheid, dat hier de geringste weerstand aanwezig ia, wijl op de wereldmarkt vraag en aanbod onbelem merd werken. Met dit al is het wel waarschijnlijk, dat deze daling der prijzen zal leiden tot eenc periode van loonstrubbelingen. Vooral in de akkerbouwende gedeelten van ons land is de toestand in de laatste maanden door de geweldige daling der prijzen van de voor naamste producten eenvoudig onhoudbaar geworden. Komt daarin niet spoedig ver andering, dan zal men den akkerbouw moe ten vervangen door den weidebouw met liet gevolg, dat de werkloosheid enorm toe neemt. Rotterdam ian, Breukbindi» Ijtcouranf jritli. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voÓrpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van.opname verzekerd te zijn. De daling van haf prijsniveau. Onder prijsniveau is te verstaan het ge middelde van alle prijzen of, naar men ook kan zeggen: de waarde van het geld. Hooge waarde van het geld beteekent hetze! fd* al» lage prijzen en omgekeerd. In het algemeen wordt de waande van het geld bepaald door de verhouding tuo- schen de hoeveelheid ruilmiddelen (geld) en de hoeveelheid goederen, die daarmede moeten worden omgezet. Neemt de hoeveel heid ruilmiddelen sterker toe dan de goeue- renproductie, dan rijzen de prijzen. Wij heb ben dit in de oorlogsjaren gezien, toen de goederenproductie verminderde en de regee- rihgen de biljettenpers lustig lieten draaien. Neemt daarentegen de hoeveelheid ruil middelen minder sterk toe dan de goederen productie, zoo dalen de prijzen. In eene dier gelijke periode verkeeren wij thans. Wat ons land betreft, steeg het prijs niveau in de jaren 1917’20 tot ongeveer het drievoud van 1913. Stelt men het ge middelde van de groothandelsprijzen van. 48 in het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek vermelde artikelen in 1913 op 100, dan was het in 1919: 301. In 1922/23 kwam er echter vrij spoedig eene daling tot op ongeveer de helft. Het gemiddelde indexcijfer der genoemde 48 artikelen kwam t»<lw JareB- «cmweuew.. .mid., toil» hestolAAük i» er «n.de. 150. Deze daling bracht toen groote moei lijkheden te weeg, daar men zioh op het hooge prijsniveau van 1917/20 had üige- richt Vooral nu men in arbeiderskringen de opvatting huldigt, dat de loonen kunnen worden onttrokken aan de wet van vraag en aanbod, gaat aanpassing van de loonen aan een dalend prijsniveau met groote moei lijkheden gepaard. Men kan dan ook wel zeggen, dat niettegenstaande sedert 1920 verschillende loonen zijn gedaald, toch het loonpeil in verschillende beschutte bedrijven in de laatste jaren te hoog was in verhou ding tot het algemeene prijsniveau der groote stapel producten. Het gevol g daar van is geweest eene groote wam er hou ding tusschen de loonen in de -beschutte en die in de onbeschutte, d. i. voor de wereldmarkt werkende bedrijven. Wij wezen er reeds meer op, dat vooral zij, die van landbouw- arbeid moeten leven, hiervan de dupe wer den. Op den duur is deze tegenstelling zoo wel uit sociaal als uit economisch oogpunt onhoudbaar. Zij kan worden opgeheven door daling der loonen in de beschutte of door den heeft beoordeeld. Er wordt over derge- lyke critici altijd zeer verschillend geoor deeld. We hadden den indruk, dat hy naar zijn beste weten zyn oordeel gaf riiaar wij waren er niet altyd van overtuigd dat zijn weten best was. Hij leefde niet in de wereld der kunstenaars; hij werd steeds meer een filosoof, die ethische bespiegelingen hield en het heeft ons niet toegeschenen dat hij een diep denker was. Er werd hard wegge- loopen met gijn boeken, althans door een groepje personen. Ze hebben ons nooit kun nen bekoren. Of zijn kritieken voor de kunst iets be- teekend hebben? Het kritiek-vraagstuk is een kritiek vraagstuk en wij zullen er niet verder op in gaan. Maar aan zyn oprecht heid en zijn liefde voor de kunst twijfelen w[j niet en daaraan brengen wy gaarne eer biedige hulde. ryzing in de onbeschutte bedryven. Met liet oog op het bewaren van. den bedryisvrede zou de laatste zeer te verkiezen zyn. Zij was echter niet mogedyk zoolang ae piyzen op de wereldmarkt niet stegen. Daarvan moest dan ook redding worden verwacht. Wat zien wy nu echter gebeuren Du., het prijsniveau op de wereldmarkt in de laatste maanden in plaats van. te rijzen, be langrijk is gedaald. Het indexcyier van genoemde 48 artikelen was in Nov. 1929 reeds gedaald tot en sedert is de daling voor verschillende artikelen nog doerge gaan. Hieronder volgt een staatje, waarin de pryzen van enkele artikelen omstreeks midden-Januan zyn aangegeven, uitgaande van het jaargemiddelde van 100 is gesteld. tarwe rogge mais gerst lymaad petroleum tin katoen wol rubber suiker koffie thee «.Xm.. 72.7 70.4 60.5 61.9 89.1 66.1 66.2 75.1 54,5 20.9 61.3 57 72.4 Vermoedelyk vindt dieXialing veel meer dan in factoren, die liggen''op het to* rein van voortbrenging en verbruik, haar oor zaak in de daling van de waarde van het De kosten van De cijfers over de kostei onderhoud in het vorigj» ji ceerd en ze geen 1 het daaraan voorafga» nu al eenige jaren aan ten dus wel de 1 veel te wachten aanstaande vermindert weer een kleine daling, over het geheele land too gering, dat men haast wel kan verwfchten, dat het niet merkbaar zal zyn. Met“groote stukken is de verhooging indertijd Bangebracht en toen bespeurde men de gevolgen wel. Nu het meerdere er met kleine schepjes afgaat, merkt de detailhandelaar er niets van. Reeds is becijferd dat wy van de verla ging van den suikeraccjjns ook niets zullen bespeuren en herhaaldelyk is verzekerd dat een afschaffing van de accijns op het ge slacht zeker geen cent voordeel aan de con sumenten zou oplevereh. Hoogstens is hier of daar eenige verruiming van arbeidsge legenheid te wachten als gevolg van groo- teren omzet en missclpen indirect vermin deren van de lasten vair steunverlening aan de werkloozen. Het zijn echter alle zulke microscopische onderdelen dat de belas tingbetaler er niet veel van bespeurt. Men houdt er den moed in dat alle klein tjes te samen een betei maar de cijfers wijzen heelemaal niet pit. Del verinfhderen niet J an.yu wwr -icw anders dat deze tegenhoudt. Nu is het weer de vrees voor de gevolgen van de crisis die in het najaar in de financieele wereld plaats had, die tot uiterste voorzichtigheid maant en in de tweede plaats wil men afwachten wat de nieuwe regeling der financieele ver houding van Rijk en gemeenten zal opleve ren. Zóó is er altyd wat en als er ruimte aan geld is, komt men altyd met een overstel pend aantal wenschen, die al lang vervuld hadden moeten zyn en die men nu naar voren schuift. Wy zyn dus zeer sceptisch ten aanzien van de mogelijkheid eener belangrijke da ling in de index-cyfers. Nu zijn er wel, die zeggen dat dit alles niets beduidt, want dat de waarde van het geld ook verband houdt met die cijfers, maar dat is een theorie die voor velen weinig nut heeft. De danscommissie. De bemoeizucht van de overheid gaat steeds verder. Nu is er weer een commissie voor onderzoek naar het z.g. dans-gevaar. Grappig is het haast dat in die commissie geen enkele Hagenaar zit. Twee Amster dammers, twee Rotterdammers en een Del- venaar. Het is een allerzonderlingst stel doet. Misschien heeft hij haar daarom ook wel hierheen gelokt... in de hoop dat ze ze niet onbewaakt zal «lurven laten en zij bij rich hebben. Hij is er heusch niet vies van. Neen, ik ben erg bang dat we te laat zijn, doordat die lainma taxi niet verder wilde. Maar als we nog het geluk hebben de dia manten in 'handen te krijgen Kan Richford naar de centen fluiten, vulde dë edele Cora aan. En dan «ouden we morgen om dezen tijd meer geld hebben, dan we ooit hadden durven droomen, vervolgde Reggie, nu weer iets hoopvoller door het schitterende voor uitzicht. Ik houd anders niet van dergelijke gevaarlijke karweitjes; geweld gebruiken is mijn genre niet. Als we de steenen krijgen, moeten we ze maar zoo gauw mogelijk van de hand doen. Dan gaan we er vandoor en moeten Radjah en Sartoris maar hun eigen boontjes doppen, wat zeg jij? Dat je groot gelijk hebt! Hoe eerder hoe liever. Maar hoe wou jij de schoone Beatri ce haar schat ontfutselen? Het is hier stil en ik 'heb mijn reuk- flacon bij me, Cora lachte en klapte in de handen als een verheugd kind. Dat was het juist het idee dat zij ook had. Ze klopte haar metgezel op den schouder. Maar we konden veel beter wachten, tot ze weggaat, zei ze. Doe de deur open met de sleutel. Het is frisch in de avondlucht en ik heb zin om wat te eten. We zijn ons diner mts geloopen met al die drukte. De deur ging open en sloot zich zacht weer en de twee samenzweerders waren ver dwenen. Woedend liep Mark op het huis toe, haastig gevolgd door Mary. Wat gaal u in hemelsnaam doen? vroeg ze angstig. 'Wilt-u met uw ongeduld alles bederven? O, als u wist welke gevaren daar in alle hoeken verborgen liggen. Mark beet zich op de lippen. Er waren nog heel wat moeilijkheden te overwinnen dat werd hem meer en meer duidelijk. ABONNEMENTSPRIJS: per per kwartaal 2.90, per week 21--- Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. dat daar bijeen gebracht is. Hoe vindt men zoo’n combinatie? Men had bijvoorbeeld mogen verwachten dat daarin eenige onder- wysmenschen waren opgenomen, dat eeni ge sociologen of psychologen daarin zitting hadden. Maar wat nu juffrouw Meyer van het dansgevaar weet en begrijpt, is ons een raadsel. We maken ons sterk dat geen van dat vijftal de edele danskunst verstaat! Natuurlijk loopt die commissie op een fiasco uit. Over eenigen tijd komt er een rapport dat aan alle zyden uit elkaar wordt gerafeld en dan is de minister nog net zóó ver als te voren. Iedere bemoeiing \an de overheid met dergelyke aangelegenheden loopt op een mislukking uit. De bioscoop leert het ons immers ook al, dat alle over- heidsbemoeiing op dit gebied larie is Me.i kan een bepaalde ontwikkeling die het ge volg is van de tijdsomstandigheden niet tegenhouden. Wie dat doet, doet fout want hy rekt het leven van het niet-goede, hy drijft de ontwikkeling naar het verborgene, hij kweekt een kwaad. t^Yjr|yeiis wachten wy rustig het rapport ‘der 'commissie af.'Verwachting hebben wv er niet van: het zal wel met oude praatjes aankomen over de verderfelijkheden, die men weet te kunnen aanwijzen, maar een zoo weinig deskundige commissie zal niet anders dan op gissingen kunnen afgaan. Er wordt veel gedanst maar er is altijd veel gedanst. Het eenige verschil is dat het nu in het openbaar geschiedt en juist dat openbare maakt dat er veel meer controle is. We kunnen wel „ondeugden” opnoemen die veel erger zyn, maar als de overheid ze maar niet in het openbaar ziet, ziet ze ze ook niet, althans acht ze ze niet belangrijk. Weet de overheid eigenlijk wel wat er om gaat in de wereld? Het valt ons vaak op dat we noch ministers, noch Kamerleden, noch raadsleden ooit zien. Ze zitten altyd maar in hun politieke kringen en kibbela rijen. Waarom kijken ze zelf niet meer uit hun 'doppen? Het overlijden van Just Havelaar. Jtiist melden de bladen het overlijden van een man wiens naam in de wereld der kunst I niet onbekend was, n.l. van den kunstcri ticus Just Havelaar die tien jaren lang de j Haagsche schilderkunst in een der dagbla- i Beatrice was, onbewust van het gevaar dat haar dreigde, naar Wandsworth gegaan. Sartoris was eerst in een best humeur, om dat zijn toeleg om Richford te ruineeren, zoo schitterend gelukt was. De kreupele, wetende hoe innerlijk-rot de zaken van Richford waren, had uit wraak dat de beursman niet ’aan zijn bevelen gehoor zaamde en in de eerste plaats eigen belan gen najoeg, door zijn handlangers geruchten in d<< City laten verspreiden, die het ver trouwen in Richford hadden geschokt en zoo geleid hadden tot een débacle. Sartoris had genoeg vin een bondgenoot die zich niet naar zijn hand liet zetten en had tot dit middel zijn toevlucht genomen om zich van hem te bevrijden Richford zou het land moeten verlaten om nooit weer terug te komen en hij zou zijn gericht nooit meer op Audley Place vertoonen, evenmin als elders in Engeland. Maar het bezoek van de twee Burman en had Sartons’ goede stemming wel grondig bedorven- Toen Berington de aanvallers verjaagd had., ging juist de bel van de voor deur weer, en zij zou nog eenige malen moe ten gaan voor de bezoekster zou worden toegelaten. Maar hoe dat kwam kan beter in een volgend hoofdstuk worden verteld. Beatrice moest dus tamelijk lang wachten op de stoep van het geheimzinnige huis op Audley Place en als dat wachten nog even langer had geduurd of als Mary niet op den hoek van het plein uit de taxi was gestapt, was de waarschuwing om niet, binnen te gaan, nog op tijd gekomen. Het was ook wel cen ongelukkige samenloop van om standigheden dat Beatrice, die per spoor naar Wandsworth was gegaan, aan het Sta tion direct een trein had gevonden en ge- ruimen tijd eerder op Audley Place was, dan zoowel Mary als het tweetal dat haar ach terna zat om de diamanten, hadden beté kend. En het was niet minder ongelukkig dat Beatrice niet een halve minuut eerder gevolg had gegeven aan halr voornemen, om nu er niet werd opengedaan en net in huis overal donker bleef, maar weer weg te gaan in de veronderstelling dat er niemand in huis was en Berrington inmiddels mis schien zijn vrijheid had teruggekregen. Maar zooals het zoo vaak iin het. leven gaat, kleinigheden en toevalligheden len soms een beslissende rol en zoo ging juist op het oogenblik dat het meisje rechte omkeerd wilde maken en even voordat Mary het huis bereikt had. de voordeur open. In de hall zag ze een kleinen man in een zie kenstoel, die de deur scheen geopend te hebben. Het verbaasde Beatrice niet, aa hetgeen ze van Berrington en Field had ge hoord, dezen invalide hier te vinden, rtiaar toch gaf het haar een pijnlijken schok van aangezicht tot aangezicht to staan met den man. die waarschijnlijk medeplichtig was aan de verdwijning van het lijk van haar vader. Ze hoopte nu maar dat hij haar zoo gauw mogelijk in de tegenwoordigheid van Berrington zou brengen, op wiens verzoek ze hier immers gekomen was. Hij begroette haar met een goedenavond, mevrouw Richford, wat haar het eerste oogenblik verbaasde. Maar ze begreep on middellijk dat hij natuurlijk van dit be zoek aan zijn gevangene op de hoogte was. Ik heb een brief van mijn vriend, kolo nel Berrington, gekregen, zei Beatrice koel. Hij vroeg mij of ik hem hier wilde op zoe ken. Ik kan hem zeker wel direct ontmoe ten? Ik twijfel er niet aan, antwoordde Sar tori» droog, of de kolonel heeft gegronde redenen gehad om u tot dit bez-oek uit te noodigeneerlijk gezegd deed hij het om mij eep genoegen te doen, omdat ik graag een onderhond met u wilde hebben. Maar me- ne*r Berrington is op het oogenblik uit. Hij logeert hier zooals u wel begrepen zult heb ben en zal wel terug zijn voor u heengaat. Beatrice voelde zich heelemaal niet op haar gemak. Ze wist dat de man loog en begon te Vreezen, dat haar een valstrik was gespannen, misschien was de brief wel een vervalsching 1 Maar waarom? De kreu pele kon toch niet weten dat zij diamanten

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1