PIO commit BLANKE BALLAST Naaisters en Leerlingen. PRO EN CONTRA DE REtUWIJKSCHE PLASSEN DE GOUDSCHE FRUITHANDEL Se litut Silm NIEUWE SCHOUWBURG GEVESTIGD Naar Indië OLYMPISCHE SPELEN OPENBARE VERGADERING H. E. SANDIFORT K. R. van STAAL GOUDA GASTVOORSTELLING HONDERD en meer BRIEVEN A. MUIS Esn tocht naar an door troplach Nederland. XXIV. Nederland ia een land, dat arm is aan standbeelden, doch Indië overtreft het Moe derland in dit opzicht. Geen der groote steden van Insulinde kan zich er op beroe men veel blijvende herinneringen in dien vorm binnen haar muren te huisvesten. Doch als men zyn leven op dit punt wil gaan beteren, dan wü ik voorstellen een groot standbeeld te stichten voor hem, die Tosari „ontdekt" heeft. Het moet een schil- sn natuurbeminner, in ieder geval een groot artist geweest zijn, die dit „paradijs op aarde" tot woonplaats kooa Wat Tosari eigenlijk Is? Volgens de kaart niets anders dan een klein dorpje, hoog tegen de helling van den vulkaanklomp van het Tenggergebeurgte gelegen. Voor een oord van schoonheid met jroei, met een i een neveiigen Octobermorgen, waar de koesterende zonne stralen langzaam het wolkengordijn ver scheuren en waar 's morgens en 's avonds een lekkere prikkelende kou is, die je huid doet tintelen. Het plaatsje zelf is een neder zetting van een aparte stam, die der Tenge- reezen. Een volkje, dat altijd geheel op zichzelf geleefd heeft en behalve dé Hin does geen contact heeft gehad met andere volken van Java. Een zeer welvarend dorp bovendien, met keurige huisjes, verzorgde akkers en een vriendelijke bevolking. 0»k deze menschen moeten artisten zijn. Hoe anders is het te verklaren, dat zij hun ne derzettingen juist daar hebben, waar men het mooiste uitzicht heeft op de omringen de vulkaanreuzen, als de Bromo, de Batok, de Penandjaan? Of speelt misschien hun oude godsdienst hierbij een rol; denken zij de vulkaankegels bewoond met aardgeesten, goede en kwade, die al naar hun aard hun akkers met vruchtbare asch bedekken of hun oogst imet gloeiende lava verwoesten? Wij Westerlingen, begrijpen zoo heel wemig van het zieleleven van den Oosterling, me ten zoo 'graag hun handelingen en godsdien stige ceremoniën naar onze begrippen dien aangaande af. En begaan daardoor de groot ste fouten. Doch ik zou U over Tosari vertellen. Van Soerabaja uit komt men er het vlugst. Vlug, 4n Lndischen trant gesproken. Het duurt tooh altijd nog een paar uurtjes eer men „boven" is. Onze twee auto's bleven angstvallig, want het is nu eenmaal geen drukke verkeersroute, waar men langs komt. Doch zooals ik U vroeger al schreef, we zitten in den Oostmoeson of duide, ijker gezegd in den drogen tijd, met al den aan kleve daarvan. Dus erg warm en droog. Bij gevolg de wegen zeer stoffig. Op onze Hol- je op een zomer- ils een automobilist zich haast om nog op tijd in den Haag of te zitten. Maar hoeveel stof hij ook doet opwaaien, je hebt altijd het prettig vooruit zicht, dat het na vijf minuten weer opge klaard zal zijn. Doch het stof hier op de hellingen der vulkanen heeft een bijzondere hardnekkigheid in het „zwevende" blijven. Wij -bereden de achterste wagen en .geno ten" volop. We hadden al eenige malen tegen onze chauffeur gezegd: „plan plan sadja", wat zoo veel wil beteekenen als langzaam aan maar, doch hij verkoos vlak achter zijn collega te blijven, met het ge volg dat onze longen werkten als een mo dernen electrolux. Toen kreeg mijn collega een inval, stak zijn hand buiten het portier deed of hij nog iets wilde pakken en schreeuwde: „brenti" (stop). Nauwelijks stond onze auto of we deden of we wat ver loren waren. Een tweede maal veinsden we belangstelling voor een plant langs den kant van den weg. Daarna gingen we naar een slang kijken, die net in het groen ver dween. Of onze chauffeur het begrepen heeft weten we niet maar we kwamen zonder stof boven en hadden onderweg gelegenheid van het wondermooie panorama te genieten, dat zich bij elke kromming van den zig-zag weg weer in anderen vorm liet zien. Ons programma vermeldde acht dagen vacantie in Tosari. Van Sabang tot Soera baja waren we er eiken dag op uit geweest. Ons dagboek hadden we ten koste van alles bijgehouden, maar nu in Tosari zouden we onze correspondentie eens een goeden duw geven. Ten minste dat meenden we. Hoe het mijn collega's gegaan is weet ik niet, maar ik heb niet* meer gedaan, dan op de drukste dagen onderweg. Heel wat tijd heb ik „verdaan" door 's morgens in de mist te loopen met mijn Hollandsche pakje aan. Uren hebben we naar de strijd gekeken van de zon en de nevels. En als tegen een uur of tien de zon het spel gewonnen had, dan kropen we als een poes op een Maart- schen dag in de vensterbank, naar een be schut plekje, om ons daar eens lekker tn laten koesteren. Acht dagen vacantie in een oord als To sari kon niet bedoeld zijn als acht dagen rust. De vulkaankegels in den omtrek pronk ten te verleidelijk. Na een dag had onze leider de plannen al weer voortreffelijk voor elkaar en kregen we het consigne: „van nacht half drie present". "^Ve waten als altijd op tijd, zy het een beetje slaperig. By het licht van een flam bouw ontwaarden we talryke koelies niet zes paarden. Ieder koos zich een beestje uit, klauterde meer of minder handig naar boven en daar ging het, stapvoets den weg af het pikdonkere boech in. Dien nacht ver geet ik nooit. Boven ons een tropischen sterrenhemel, zoo helder of men de stenen voor het grijpen had. By het telkens ver flauwende licht van de flambouw voor ons dansende silhouetten van paarden en koe lie*. We kwamen zoo onder den indruk, dat onze uitbundige vroolylcheid aan het begin der reis, ai heel gauw verstomde. Op het laatst zei niemand een woord meer. Men noorde alleen het regelmatige stappen der paardenhoeven op den boschweg. Alles werkte er toe mee om te gaan droomen. Alleen als er zoo nu en dan eens een tak langs je gezicht streek of het paard in een kuil trapte, werd je weer tot de werkelyk- heid teruggeroepen. Zoo dwaalden we drie uren lang door het bosch, doorwaadden kleine beekjes en bekloi lingen, waar we niets van zagen, aan het hygen der paarden en hun voor overgebogen houding merkten, dat we steil omhoog gingen. Het was goed, dat we be halve onze Hollandsche kleeren ook ónze jassen hadden aangedaan, want de koude hier was goed merkbaar. Tegen vyf uur begon het Jicht der ster ren te verbleeken en toonde een lichte streep door het bosch de komst van den nieuwen dag. W e zetten onze paarden tot meerderen spoed aan, om nog bytynis den hoogen berg rand te bereiken, om vandaar het gezicht te hebben op de zandze© van den Ten&ger en de bybehoQrende vulkaantoppen aas Batok en Ardjoene by zonsopgang. We waren net op tjjd. We hadden geen kwartier later moeten komen, want dan was het mooiste voorbij geweest. Op een steilen bergkam nuttigden we ons ontbyt, terwijl de koelies gezellig by elkaar hurkten, een groot pisangblad met ryst op den grond uitspreidden en ieder daaruit met zyn tien geboden graaide wat hem het lekkerst toescheen. Na een korte rust bestegen we met eenigsziiis stijve wieken onze paarden, in het licht konden we onze trouwe dragers bewonderen. In tegenstelling met de kleine bargpaardjes van Midden-Java hadden we er nu een paar Australische vossen bij, die van meer gewoon formaat waren. Lang zaam daalden we nu de zeer steilen binnen wal van den ouden krater af en weldra lag de zandzee voor ons. De naam zandzee is zeer terecht, want behalve hier en daar een armoedig struikje ontwaart het oog tot aan den anderen kant van den krater, r.aar schatting een vijf kilometer, niets dan zand, dat door dep wind tot golven is opgestoven. Nauwelijks hadden onze paarden de zand zee bereikt of ze wilden hallen, doch we kenden nu al zooveel van de edele rijkunst, dat we dat recht wenachten te vergeven, wanneer we dat zelf wilden. Doch op het laatst waren de dieren niet meer te houuen en eerlijk gezegd, vonden we het zelf ook wat fyn, zoo eens in een vliegende galop er over heen te jagen met niets dan groote stofwolken achter ons. Aan den voet van den Bromo, de werkende vulkaan in de zandzee, moesten we afstappen. Hoewel hier een groote cementen trap was aangelegd, was er de vorige dagen zooveel asch geval- len, dat de trap voor drievierde deel ondei meer dan een halve meter aseft bedolven lag. Met veel moeite en ten koste van ette lijke zweetdruppeltjes kwamen we boven, waar ons een aangrijpend schouwspel wachtte. De rand van den krater boven, was niet breeder dan een Meter en voorzichtig waagden we een Wik over den rand. Daar honderden meters diep, kookte het en bruiste het als een woedende zee. Dikke zwaveldampen stegen omhoog en een onder- aardsch gerommel verkondigde zoo nu er. dan, dat er weer een kleine eruptie had plaats gehad. Toen we afdaalden was on- dertusschen de wind opgestoken, die de zandzee In een grijze, ondoorzichtige wol kenmassa had herschapen. Doodmoe en zoo ziwart als schoorsteen vegers kwamen we thuis. Toen na acht da gen onze vacantie om was, vonden we'nog Bromo-asch in onze zakken, als een herin nering aan een onvergetelijke^tocht. Wat de crisis leert. i. Worden er te veel goederen geproduceerd? Er wordt op het oogenblik veel geschermd methet woord conjunctuur. Men heeft het over opgaande conjunctuur en neergaande conjunctuur. Met het eerste bedoelt men te zeggen, dat by stygende pryzen de zaken vooruitgaan, terwijl de neergaande conjunc tuur zich aankondigt door een minder vlot ten gang van zaken en dalende prijzen. Wil men het van den kant der productie bekij ken, dan zal men Bij opgaande conjunctuur geneigd zyn te spreken van een tekort aan producten en in het andere geval van een teveel aan producten. In het laatste geval zullen de ondernemers, de landbouwers, en allen, die by de productie zijn betrokken, voor hun producten niet diè prijzen kun nen maken waarop men by den aanvang der productie gerekend had. De markt valt tegen en m«n wijt dat aan een te groot aan bod. Op het oogenblik kan men van een groot aantal artikelen zeggen dat er van on dernemers' standpunt (bekeken te veel aanbod is en dat de pryzen van dien aard zijn, dat zij nog nauwelijks de productie loonen. Wij noemen slechts artikelen als rubber, suiker, koffie en tal van landbouw producten als rogge, aardappelen e.d. De vooruitzichten voor al deze producten zyn verre van schitterend. Er worden van alle zijden pogingen in het werk gesteld om tot verbetering van den toestand te geraken, doch tot nu toe is men op geen enkel gebied daarin geslaagd. Men weet hoe de Fngel- sche maatregelen tot beperking van de Britsch-Indische rubberproductie indertijd op een mislukking zyn uitgeloopen, eh men ia daarom huiverig geworden nog eens zoo M êp'ét KuW. - •n alwaar var- kouden. Een geluk, dat ik Aspirin-Tableften huis heb. Weiaer namaak en Ut er op dat op cT.o tablet het woord .BAYER" staat. Prijs 75 os iets op groote schaal He ondernemen. Nu is er geen enkel gebied van productie, waarop de kunstmatige beperkmgsr.iaat- regelen zich gemakkelijk laten doorvoeren, om de eenvoudige reden, dat bijna overal de zoo verschillend zyn. Nemen we b.v. suiker. Vrywel geen Europeesch land of de suikti- idustrie is er met allerlei kunstmatige mid deltjes groot gemaakt, wat natuurlijk op zichzelf reeds een gevaar inhoudt. Want al leent de bodem zich dikwijls uitstekend voor den verbouw van suikerbieten, daarom is het nog geenszins zeker, dat de suiker industrie er eveneens zal bloeien. Landbouw en, industrie zyn twee zeer verschillende gebieden van productie. Nemen we b.v. een land als Duitschland. De Duitsche econo mische politiek is er steeds op uit geweest, een eigen beetwortel-industrie te maken. Duitschland was op zoo velerlei gebied nummer één, waarom zou men dan vo .r de suikervoorziening van het buitlnland afhan kelijk zyn? Men heeft Üe laatste halve eeuw dan ook lettelyk alles gedaan, wat er te deen viel, om goedkoop produceerende suikerfabrieken te krijgen, echter zonder resultaat. Allereerst ging men natuurlijk de grenzen sluiten \oor buitenlandschc sui ker, protectie dus, terwyl de tweede cate gorie van middelen waartoe men zyn toe vlucht nam, was het verleenen van uitvoe- premies. Het mocht alles niet baten. Steeds heeft men dit gehad: hooge suikerprijzen voor de Duitsche huisvrouw, terwyl men in de landen waar men niet beschermde, de goedkoope Duitsche suiker (goedkoop door dat de Duitsche exporteur uit den zak van de Duitsche belastingbetalers een export premie ontving) met ojjen armen binnen haalde. Engeland lweft daarmede in zijn jaren van absoiuten a vrijhandel schatten yerdiend. Engelsche| vruchtenjams, welke met Duitsche exportsuiker waren bereid, gingen by massa's naar Duitschland. Men behoeft slechts op zyh vingers na te tellen, wie hier het gelag betaalde: het Duitsche publiek. En winnen dfeed niemand iets, want de door de protectionistische maatregelen uitgebreide productie deed het aanbod zóó groeien, dat men spoedig voor een overpro ductie van suiker stond. Beschouwen wy den toestand zuiver, dan hebben wy op het oogenblik dus een we reldmarkt van suiker, die deels door kunst matige middelen is ontredderd. Over de vraag hoe deze toestand weer normaal moet worden gemaakt, een volgende maal. JAARBEURS UTRECHT. Tentoonstelling openbare werken. Deelneming uit het buitenland en van 22 Hollandsche steden. Verschillende excursies. Van 11 tot 20 Maart a.s. .tijdens de Jaar beurs zal te Utrecht een Internationale ten toonstelling plaats hebben van Gemeente lijke Openbare Werken, welke tentoonstel ling georganiseerd wordt door de Vereeni- ging van Directeuren van Gemeentewer ken. Er wordt voor de huisvesting van deze expositie een speciaal paviljoen gebouwd op het Vreeburg, dat e«n aardige ruimte heeft, maar dat zoo als het zich nu reeds laat aanzien zeker niet te groot zal blijken, eerder het tegendeel. De tentoonstellingzal een samenvatting geven van plannen, teekeningen, ontwer pen, photografieën en maquetten van in Hollandsche, Indische en bditenlandsche steden uitgevoerde of nog uit te voeren wer ken, betreffende de volgende onderwerpen: 1. Uitbreidingsplannen en plannen voor stadsverbetering 2. Waterbouwkunudige werken» als har vens, bruggen, rioleeringen, sluizen, tun nels, enz.; 3. Wegenbouw en plantsoenen; 4. Openbare gebouwen, als scholen, stad huizen, gebouwen voor bedrijven, diensten (electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijf), badhuizen, ziekenhuizen, markthallen, kiosken, enz. 5. Woningbouw, 6. Grondbedrijf; Particuliere firma's, fabrikanten en bouw- materialenhandelaren zullen verschillende bouw- en wegenmaterialen tentoonstellen. Men herinnert zich, dat eenige jaren ge leden een' soortgelijke expositie aan een jaarbeuTB verbondèn ib geweest, die toen veel succes had en buitengewoon interessant was Thans heeft men de vleugels wijder uitgeslagen en ook het buitenland tot deel neming uitgenoodigd. Maar behalve dat het buitenland mee doet; ook in ons eigen land is de laatste jaren heel wat vooruitgang te speuren ge weest. Men behoeft naar om zich heen te zien om het overal gewaar ter worden. De groote steden breiden zich aan alle kanten uit, gooien verouderde stadswijken tegen den grond om er breede verkeerswegen voor in de plaats te brengen enfin, allerwege is actie en vertier. Toezegging van deelneming heeft het Co mité roeds ontvangen vaD Duitschland teen twaalftal steden), Denemarken, Oostenrijk, Italië Tejecho-Slowakije. Vóoral de inzen dingen van laatstgenoemde landen zullen de belangstelling gaande maken, omdat er totnogtoe weinig van uit die gebieden tot hier is doorgedrongen. De animo, die door Denemarken en Tejecho-Slowakije aan den dag gelegd wordt, is buitengewoon. Oberstdorf in de Belersche Alpen. Oberstdorf, waar en Prinses Juliana een paar weken zullen doorbrengen, ia een van de heerlykst gele gen plaatsjes van het Beiersch^ Allgau en tevens een paradijs voor de beoefenaars van de wintersport. Het is gelegen op een hoogte van ongeveer 843 M. aan de zuidelijke gren zen van het Rijk. Het ligt verscholen in een dal, dat geheel is omgeven door machtige bergen. In de onmiddellijke nabijheid van het stadje vindt men prachtige heuvels en uitstekend onderhouden wandelwegen. Het klimaat van Oberstdorf is zeer gun stig. Geen stad in Duitschland,, waar de sneeuw zoo rijkelijk valt en zoo lang blijft liggen en waar tevens de zon zoo heerlijk schijnt. Zeldzaam fraai zijn wel in den Win ter de omliggende besneeuwde bosschen. Is het te verbazen, dat menig akilooper en schaatsenrijder hier zijn hart komt, len? Bij goed weer ie hier 'a winters'meest al gpen wind te bespeuren en daar de zon nestralen sterk en lang tot in het dal bin nendringen en bovendien de lucht zeldzaam zuiver is, kan men hier ook in de winter maanden een prachtige vacantie doorbren gen. De gemeente waakt er voor, dat zelfs bij sterken sneeuwval de straten en de wan delwegen der omgeving open blijven. Vlak bij het stadje aan den „Karatsbuchel", op de „Wanne", aan den „Dummelsmoos" en bij het 1400 M. hoog gelegen Alpenhotel Schönblick kunnen minder geoefende aki- loopers den tijd verdrijven. Prachtige ski tochten kunnen door meer geroutineerde sportslieden worden ondernomen van tal van heerlijkgelegen punten uit de omgeving zooals den Nebelhorn, den Di Fellhom.-den Hohen If. sen vindt men aan den Faltenbacih en aan het Alpenhotel Schönblick. Rodelbanen en meren voor schaatsenrijders vindt men overal. Sleetochten kunnen worden onder nomen door een romantische streek naar Butgsau, Einödsbach, Spielniannaau, Oytal en naar het Walsertal. Oberstdorf bezit etui keur van uitstekende hotels en pensions. In het geheel kunnen er ongeveer 3700 vreemdelingen worden on dergebracht. Het winterseizoen duurt er van midden December tot midden Maart. Maar ook in de andere jaargetijden is Oberstdorf in elk opzicht een bezoek waard. Van be- teekenis iB zeker, dat te Oberstdorf ook ge zorgd- wordt voor den eenvoudigen toerist, die een bescheiden verblijf wenscht en rust zoekt en voornamelijk tochten in de omlig gende bergen wil MODEPRAATJE. Bonte sieraden. Sedert de Mode beslag heeft gelegd op alles wat met de vrouwenkleeding te maken heeft, is er een levendige belangstelling ontstaan voor de sieraden der vrouw, die dan ook in geheel nieuwe banen geleid zijn. Niet langer immers heeft de vrouw kapi talen over voor haren opsmuk, niet langer belegt zy renteloos haar geld in oen schat van paarlen en diamanten. Zy doet gretig met de nieuwe mode mee en draag: met genoegen de bonte kleurjuweelen die by haar toilet heeten te passen. En ofschoon voor den inzet van deze sieraden naast de edelsteenen, half-edelsteenen de géwoonste namaak gebracht wordt, verkiest zy toch het betere genre, omdat daarvan de vor men buitengemeen fraai en de kleurstellin gen zeer aantrekkelijk zyn. Niet alleen groote bonte kleursteenen worden verwerkt tot kettingen, armbanden,- hangers, oorbeelen en ringen, ook allerlei soorten kralen zyn nieuw en... omdat deze het billjjkste zyn, ,zyn ze tevens het meest populair. Nu is het eigenaardige, dat de industrie welke deze kralenkettingen en armbanden brengt, erin geBlaagd is, werkelijk smaak volle dingen samen te stellen. Men houdt ze in één kleur of in nuances, men zet kleine gouden en zilveren geledingen tusschen kralen in, men brengt ambere-, turkooisen en robijnen kleurtoetsen en bereikt «en op vallende harmonie, die zich ondèfscheidt van de vroegere grof-bonten kleurenorgie. Elke vrouw, elk jong meisje, dat de pre tentie heeft de mode van nabij te volgen, bezit meerdere van deze fantasiekettingen, armbanden, ringen en oorbellen, om ze te dragen bij telkens andere toiletten, waar mede ze samengaan in harmonie, of, waarop ze, door hun contrast in kleur, des te beter uitkomen. Dat een weinig overdrijving in dezen zelfs niet schaadt, bewijst de vogue van meer dere armbanden tegelijk, zoodat het geoor loofd is om aan één onderarm, drie tot zes bontgekleurde armbanden te dragen. Doch de vrouw van smaak vergenoegt zich met een heel wat geringer aantal stuks, zooals zij ook hare sieraden met een critisch oog bekykt en die fyner-bewerkte soort uit kiest, die van eene artistieke waarde zyn. De nieuwste „Fahmer-sieraden" behoo- ren tot dezulken en zij paren een zóó schoo- nen en edelen vorm en een zóó fraaie be werking aan den rykdom hunner half-edel steenen, dat zij een uitgelezen en prachtig geheel vormen. Zij worden in zilver gevat, dat nu eens gestyleerd van vorm en décor is, dan gecisseleerd of opengewerkt, waar door het een mooi relief aan de i geeft. Zwart onyse, Cormelyn, amethyst, goudkleurige topaas, calcedoon en mama- zoniet zijn de steensoorten die het meeat voor deze juweelen gebruikt worden. De vormen zyn zeer origineel, flink van grootte en zóó sierlyk van samenzetting, dat se elke vrouw van smaak dadelijk aanspre ken. De kettingen der hangers, bestaan dik wijls uit metaal dat met émaille is inge legd. De modieuse chockers halssieraden met breed- uitloopend middendeel 2yn .i heel bijzonder van vorm. Soms zyn de steeh- groepjes, aangebracht tusschen een veld van allerlei kleine kleursteentjes, die inge- legd worden met wat er bij de verwerking der groote steenen afvalt. Daar dit een zeer economische maatregel is, komt hy den prijs der sieraden, welke trouwens niet hoog zyn, i gesteente. Ze zyn dikwijls in één of twee tinten gehouden en maken daar door een gedistingeerden indruk. De oorhangers zyn vaak in kleurige mo zaïeken gelegd, en passen de hoofdkleuren hiervan by de overige siersteenen. Want het is de roem der Fahmer sieraden dat zy te- samen gaan in garnituren, zoodat èn oor bellen èn chocker èn armbanden by elkaar kigen, of vierkanten vorm, terwyl de mo- zaïken soms heel fyntjei zyn aangebracht op platte ringen, welke met driehoekige ge ledingen tot een prachtigen chocker aaneen- geryd zyn. Met de*Bteenen-zettingen worden allerlei figuren teweeggebracht, waarby veelkleu rige strepen dómineeren voor broches en zigzag-kettingen, by De steenen-verwerking is vooral fraai by de ringen. Herhaaldelijk is een rechthoe kige steen k jour gezet in een opengewerkt lystje van zilver. De omlijstingen zyn ook dikwyis in kleine facetpuntjes geslepen, wat er uitziet alsof ze met kleine schitte rende brillantjes omzet zyn. By de ringen komen ook peervormige steenen voor en deze zyn zóó beeldig van facetten, hunne randjes zyn zóó lief gekar teld en hun model is zóó geraffineerd, dat ze voor my mee van de mooisten der sie- GRACE ALLAN. De „Hollywood Revue". We zeggen zoo vaak tot elkaar, dat gelijkheden" is, wanneer een of ander won derlijk of haast ongeloofelyk bericht uit de Nieuwe Wereld naar onB komt overwaaien, dat de uitdrukking, door het vele gebruik haar kracht en nadrukkelijkheid voor een groot deel verloren heeft. Toch blijft Amerika het land van de on begrensde mogelijkheden. De historie van de filmindustrie het bedrijf, dat op Ams- rikaansche markt de tweede plaats bezet, vüak achter de petroleumheeft het in de*laatste jaren volop bewezen. Drie jut geleden was de „sprekende film" zelfs voor de Amerikaanen, nog een geweldig pro- m. Men begon met c energie de vraagstukken, deden, op te lossen, men liet het heele be dryf een zwenking naar de „geluidsfilm- maken en ziedaarna drie jaar is het heele probleem zoowel technisch als aesthe- tisch, overwonnen! En men begreep onmiddellijk, dat de mogelykheden, die de geluidfilm biedt, in derdaad onbegrensd zyn. De groei van de „talkie" is zóó geweldig snel en zóó intens gegaan, dat de meest verstokte optimist, zich verbaasd heeft over een dergelijke phe- nomenale expansie. Als men weet, dat de Metro Goldwyn Mayer in zeer korten tyd zeven massale klankstudio's heeft doen bouwen, dat de knapste professoren en ingenieurs aan den Metro-staf verbonden werden, dat men een dozijn groote „sound-scènes" tegelijkertijd kan opnemen en dat nog steeds nieuwe ge bouwen uit den grond gestampt worden, dan mag men met een gerust hart vaststellen, dat de sprekende, zingende en musiceerende film reeds volkomen gestabiliseerd is. Toen de Metro Goldwyn Mayer de Holly wood Revue ging vervaardigen, was dat een belangrijke stap op den weg, die door Broadway Melody gebaand werd. Broadway Melody was de eerste muzikaal-dramatische film, die de wereld tegelykertyd te afen en te hooren kreeg... de Hollywood Revue zal de eerste zuivere revuefilm zyn, die over den aardbol circuleert. Men moet niet denken, dat deze revue ook maar iets weg heeft van een muzikaL comedie, van een operette of van een geschiedenisje achter-de-schermen-met-mu- ziek"; het is zuiver en alleen een serie loaee tafreelen, dansen, liedjes, tableaux, schetsen en grapjes, hetzelfde genre dus, dat men ziet in de Parjjsche, Berlynsche, Londensob» of New-Yorksche revue-theaters. De Hollywood Revue is een schouwspel vol lyn en rhythme, waarby de nadruk h gelegd op: schoonheid, variatie en grootecb- heid. Zy is vervaardigd op gigantische too- neelen, waarvan wij ons nauwelijks ees voorstelling kunnen maken, bouwwerk», die wat inrichting en aankleeding betreft reeds kapitalen verslonden. Nu de technische installaties tot in perfectie werken, heeft een dergelijke vue-film een prachtige toekomst voor ski- Men moet niet vergeten, dat dit geen ver filming is van een reeds bestaande rei» (een genre, dat men vroeger in ons Is» ook wel eens vertoonde) maar een spedse voor de film geschreven, gecomponeerd»* geregistreerde revue, waarin alle M** Goldwyn-sterren optreden en die nog rijker en grootscher is dan de toons* revue's, welke men in de groote Europ* sche en Amerikaansche steden te aans»* wen krijgt. men 01 ---o m dan in een tooneel-revue, wordt na- turliik verklaard door Jet feit, dat de film !ïn wereld omvat, tegen de tooneel-revue hoogstens een groote stad. Het ia wel eens aardig om te vertellen, wat er bij het maken van zoo'n^revue-film llemaal kijken'komt en men kan dan eerst Lnig idee van den opzet dezer nieuwe M. G M.-productie krygen, als men weet, dat eer dan 1500 personen daadwerkelijk aan al opnaipen hebben deelgenomen, terwyl hiina een miilioen meter film werd „ver- choten", om een rolprent van -3300 meter eindproduct te krygen. Er werden voorts meer dan 1800 costuums gebruikt. Noe nooit zyn in een film zooweel sterren aezamehlyk opgetreden als in deze Holly wood Revue. Onder hen, die in een of meer tafreelen verschijnen, zijn: Marion Davies, John Gilbert, Norma Shearer, William Hai- ea Lionel Barrymore, Buster Keaton, Karl njuie George K. Arthur, Marie Dressier, Conrad Nagel, Anita Page, Bessie Love, Gwen Lee en Charles King. De samenstel lers verzekerden zich verder van de mede werking van bekende tooneel- en cabaret- trtisten, zooals Cliff Edwards, Natacha Nattova, Jack Benny, The Brox Sisters, The Rounders en het beroemde Albertina EMch-Mlet. WOENSDAG 12 Febr. a.s. F|L;M „IN ZAAL CINCORDIA', Avondvooistellii g 8 uur Matinee 2 uur er relfs nog meer „geld In SPORT IN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag 9 Febr. 1930. K. N. V B. Aid. I 1ste klasse. Den Haag: A.D.Ü.D.Jj'.C. Haarlem: Haarlem—H.B.b. KotterdaniExoelflïorR.C.H. VeisenV.8.V.-öparU 3e klabse D. Utrecht: Utrecht-Alphen CuulewborgCulemborg -Holland Aid. II lflte klasse. Amsterdam: BlauVr Witr-H.-D.V.S. Den HaagV.U.C.—'t Gooi Haarlem: E.D.O.—Feijenoord 2e klasse B. Maas9lui8 V.D.L.—Neptunua Rotterdam: 8t. Hooger—V.O.C. Rotterdam. Xerxes—O.D.8. 3e klasse A. Gouda: Ü.S.V.—U.V.S. Alphen Alplna—Hillinen. Leiden: A.8.C.—Laakkwartier. Leiden. L.F.C.-R.V.0. 3e klasse B. Rotterdam: U.D.I-D.C.L. Rotterdam; St. Volharden—Lugdunum. Rotterdam: de Musschen-O.N.A. TransvaliaQlympia. haar e oh ter den voet danig dwars zetten. Ee royale zege van Alphen op Utrecht van verleden week mogen de Alphenaar» nu in Utrecht nog eens overdoen. De vierde klassers zorgen voorloopig voor I de meeste spanning. Bodegraven hangt van f een vergissing der Ooievaars af om op de eerste plaats te komen. De tegenpartij van morgen zou dan ook een kansje kunnen krijgen. Bodegraven achten we tooh wel in staat door een overwinning de kans alleen voor zich te houden. Moordrecht staat ook fier tweede en zal er ook tegen Schiedam voor dienen te zorgen» dat de achterstand van 2 punten op het lfeidende Terlaak niet grooter wordt. Ten slotte neemt Lekkerkerk een eervolle derde plaats in, een prestatie, die morgen wel weer tot uiting zal komen. Van de reserves moet Oiympia 2 aantre den tegen Feijenoord 3 en zal er goed moe ten aanpakken om een winstpuxtja te be halen. Maar dat zou ook erg meevallen. De tweede klasser Gouda mag toezien hoe haar positie op de vijfde plaats der ranglijst verbetert of dat er nog een concur rent (V.O.C.) op zal dagen Den Haag T.O.G.O.—de Jagers. Den Haag de Ooievaars—D.V.S. Bodegraven; BodegravenV.D.8. Leiden: R.C.L.-D.V.V. 4e klasse B. Den HaagCeleritas-S.F.C. Schiedam; Schiedam—Moordrecht Delft: Delfia—V.O.G.E.L. Den Haag Terlaak-S.O.A. 4e klasse D. Rotterdam: E.D.8.-8.M.V. Rotterdam: S.I.O.D.-Lekkerkerk. Dordrecht: O.S.S.—D.J.8. Reserve 2e klasse B. Schiedam; 6.V.V. 2-8t. Hooger 2. Rotterdam: Sparta 3-D.F.C. 3. RotterdamFeijenoord 3-Olympia 2. Reserve 3e klasse A. Rotterdam: Xerxes 3-A.D.O. 3. Leiden: U.V.S. 3-B.E.O. 2. Den Haag: R.V.C. 2-V.I.O.S. 2. Reserve 3e klasse B. VlaardingenV.F.C. 2—D.H.C. 3. niedam: D.H.B. 2-V.D.L. 2. H. v. Holland H. v. H.2 —Concordia 2. Reserve 3e klasse C. Rotterdam: D.O-L. 3-8.V.V. 3. RotterdamV.O.C. 3—Tranevalia 2. Rotterdam: Overmaas 2-Excelsior 3. Aid. III lste klasse. Apeldoorn: Rob. et Vel.—Z.A.O. Wageningen: Wageningen—Enschedé. Zwolle: P.E.C.—Heracles. Hengelo: Tubantio-Go Ahead.': Afd. IV 1ste klasse. Tilburg: N.O.A.D.-L.O.N.G.A. Breda: N.A.C.—M.V.V. 's-Bosch; B.V.V.—Willem II. Roermond: Roermond—Wilhelmina. Afd. V 1ste klasse. Aseen: Achillee-W.V.V. Leeuwarden: Friesland—Be Quick. Meppel: AlCides—Veen dam. Leeuwaiden: Leeuwarden—G.V.A.V. Overzicht Heel veel belangrijks staat er voor de •lubs uit onze naaste omgeving morgen niet meer op 't spel. 't Gaat er nu om, om binnen te halen wat binnen te halen is, zoo goed mogelijk te eindigen. Niet moeilijk werk daarvoor krijgt Oiympia en ook O.N.A. die hij hun reep. tegenstanders van Zondag j-L op bezoek gaan. Beide ploegen zijn zeker in staat om de behaalde overwinning op digen grond te bevestigen. G.8.V. speelt al leen thuis. De strijd gaat tegen U.V.8., waarvan in Leiden werd verloren en welke ploeg zich zoo maar niet overgeeft We mo gen verwachten dat de Gouwenaars extra hun best doen om nu een overwinning te behalen. Alphia krijgt weer een leidende club op visite, ditmaal is 't Hillinen, die onverwacht een kans voor het kampioen schap heeft gekregen. De Alphianen kunnen RUILBUREAU voor bons en plaatjes Er komt weer leven iif de brouwerij. We hebben gepasseerde week weer verschillen de ruilingen tot stand gebracht. Verschil lenden moeten wachten, de een langer dan de ander, sommigen zelfs heel lang. We zyn nog steeds niet „by" met de Lever's bons. Ook de linnenkastbons blyven te veel weg, evenzoo de Pelikanen. Niet iedereen heeft de voorgaande albums van Verkade in bezit. We hebben nog af te geven: één compleet stel „Myn aquarium" (schitterende platencollectie), twee com plete stellen „Texel" en twee complete stel len „Bloemen in onzen tuin". Welnu, degenen, die hier nog interesse voor hebben, kunnen deze stellen bekomen en wel per stel voor 60 Lever's bons of 100 linnenkastbons of gecombineerd: Lever's en linnenkastbons en Pelikanen, totale waarde 800 punten. Wat we nog meer hebben om direct te verzenden Een groote hoeveelheid Verkade's „Pad denstoelen", Van Houten's bons, Koffie Hag bons en wapenzegels, Molenbons, Donszel- mann's bons en Van Nelle's achteretiketten. U kunt alles aanbieden, behalve Van Nelle's bons, U kunt ze dus wel aanvragen. Lever's bons, Pelikanen en linnenkastbons kunt U nog niet aanvragen, wel inzenden, hoe meer hoe liever. Verder ontvingen we gaarne Klaverblad- plaatjes, Droste's bons en plaatjes „Indi", Leupen's bons en plaatjes, Dobbelmann's plaatjes en Rademaker's bons. Paddenstoelen zyn ook steeds welkom, straks worden er duizenden gevraagd, daar hebbende dus gaarne een flinke reserve yan. Verkade's Kamerplanten nemen we niet meer aan, ze hebben voor ons geen waarde. Willen allen er aan denken by hun ruil- aanvrage 10 cent in te sluiten Noteerden voor: J. J. S. te Gouda: 258 Rademaker's bons. J. P. C. de B. te B. te Gouda: 40 Leupen's plaatjes. Verzonden aan: Mej. C. B. te Oudewater: 55 Klaverblad plaatjes, 74 Koffie Hagwapenzegels en 15 Leupen's bons en plaatjes. U hebt er nog van deze laatste sooxt 26 te goed. Duurt heel lang, maar we komen er wel. F. J. B. te Gouda: 32'Paddenstoelen. A. de W. te Gouda: 124 Klaverbladplaat- jes. a Bep de M. iiè Gouda: 69 Lever's bons. Een ieder denke er aan steeds net ruil bureau in ieders gunst aan te bevelen,, is het niet voor ruilingen, dan maar voor schenkingen, alles is welkom. HET RUILBUREAU. Raadsels voor de Jeugd. Oplossingen van de raadsels van vorige week. 1. Sterrekers. 2. Oorvijg. 3. Toon, noot. 4. Ik zwom eiken dag in de zomervacan- tie. (melk) Oom Jaap laat heel gauw wat van zich hooren, Moeder. (thee) Wat doe je vanmiddag: speel je schaak of fiets je liever? (koffie) Neen Hans, nu geen ge klim. O, na den eten is iets andere. (limonade) 5. Hengelo zwembad V o r d e n zwaan wangen scheef z e v e h schande akker eekhoorn neus pioenroos Gedane zaken nemen geen keer. 6. Een paard (paar en aard). De prijs viel by loting ten deel aan DIRK BROER, Graaf Florisweg 63. De pryswinner mag zyn pry's Maandag aan ons bureau Markt 81 in ontvangst komen nemen. Nieuwe Raadsels. 1. Altijd werk ik in een oven, Maar ik bak toch heusch geen brood, Ook geen koek, wel harde dingen, Die soms klein zyn en soms groot 2. Met h als beginletter ben ik een vier voetig dier, met w een bloem en met 1 1 Kleine, tee ré klokjes luiden, Luiden bly de lente in; Mhar zij hangen in geen toren, Zijn van ijzer, noch van tin; Ook van koper niet Ze luiden En verkondigen 't begin Van de nieuwe, lieve lente, Wie het hoort, is blij van zin. Zeg m' eens, hoe die klokjes heeten, 't Raadsel is toch nie£ te min? Kruisraadsel. Op de heide kruisjeslynen komt de naam eener republiek. ,x.% X X X X X X XX X X 3 le ry een medeklinker. 2e rij een voornaamwoord. 3e rij een bloeiende struik. 4e rij een heel groot huis waaromheen dikwijls een gracht gegraven is. 6e rij een provincie in ons land. 6e ry 't gevraagde woord. 7e ry iets wat men soms aan deuren en deksels vindt. 8e rij iets wat men in ons land veel aantreft. 9e ry een vogel. 10e ry een verkorte meisjesnaam. 11e ry een medeklinker. 6. Myn eerste "is een jongensnaam, myn tweede een rivier in ons land en myn geheel een dorp in Zuid-Holland. 6. Mijn geheel noemt een bekend spreek woord, dat met 5 woorden of 27 lettere geschreven wordt. Een 22, 7, 8, 26 is een viervoetig dier. Een 22, 2, 1, 4, 3 is een kant van een gebouw. In sommige slooten ziet men 6, 23, 2b, 24, 13. 16, 16, 18, 10 dient meestal ter versie ring. 13, 26, 12, 17, 21 is bouwmateriaal. 11, 15, 9 is een jongensnaam. 3, 19, 20, 14 is een aardsoort. 6, 27, 9, 22 iB een gedroogde visch. Oplossingen inzenden aan het bureau van de Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. inWTn: j-wruaitdM"»*1 Op Uitnoodiging vanlhtt COMITÉ TOT BEHOUD DER REEUWIJKSCHE en SLUIPWIJKSCHE PLASSEN zullen in een Op Vrlldas 14 Fabruarl a. a. in de Zilt .KUNSTMIN" der 9oc. .Ons Genoejen" •U SPREKERS OPTREDEN, de Hoeren - Voorzitter afd. IX 8.D.A.P. Rotterdam en Lid Provinciale Staten Wethouder van Gouda Belangstellenden in het Aanvang uur HHT ■■HOUD PLASSKN Plassenvraagstuk, komt allen op Toagang IO cant Prijsvraag No. 28 Mevrouw: Marie als de loodgieter komt, zeg hem dan waar het lek is." Aan de inzendster van dit onderschrift, Mej. J. MULLER, Regentesseplantsoen 26, hebben wij den prijs toegekend. Mej. M. kan haar prijs, een bon ter waar de van 2.60, te besteden by een der in dit blad adverteerende firma's, aan ons Bureau in ontvangst komen nemen. DINSDAG II FEBRUARIjA.S. 8 UUR -HENRI DE VRIES- Slechts één buitengewone opvoering yan het bekende Tooneelstuk in 3 bedrijven door Leon Gordon| WHITBCARHO - HENRI DE VRIES in de rol van „den dokter", welke rol meer dan 300 maal in Engeland door hem gespeeld werd. Iedereen zal zich Henri de Vries herinneren van de Schets door Herman Heijermans Jr. vervaardigd, „Brand in de Jonge Jan", waarin Henri de Vries meesterlijk de zeven daarin voorkomende man nenrollen alléén vervulde. Verdere medewerkendenGreetje Schoonenberg, Jan van Dom melen. Willem Faassen, John de Geest,"Frans Bouljon, enz. PRIJZEN DER PLAATSEN: "U Rang"fYSOrLedeiTS.O.G. f 1.20, 2e Rang f 1.-, Leden S.O.G. 0.75, plus Stedelijke belasting en 10°/0 auteursrechten. Plaatsbespreken Maandag 10 Februari van des avonds 8 u. 100 Firma LANGE TIENDEWEO 27 A. Rietveld. TELEP 313 BLAUWE DRUIVEN TAFELPEREN TAFELAPPELEN SINAASAPPELEN MANDARIJNEN CITROENEN BANANEN heeft la veerraad NIEUWE VIJGEN DOOSJES TUNIS-DADELS DOFFE KASTANJES VRUCHTEN IN GLAS VRUCHTEN IN BLIK DIVERSE SOORTEN NOTEN BUSGROENTEN (mert Sleutels) Prijsvraag No. 29 komen in op de advertentiën in dit blad. Is dit even 'n «uoces? Plaats hier Uw advertentie! voor SCHEREN en HAARSNIJDEN Met aparte Damessalon Zich beleefd aanbevelend WIST-HAV1N BI Hopende door vlugge en nette bediening Uw vertrouwen waardig te worden. Billijk tarief. Voor het geestigste |»derechrift onder deze teekening, wordt een bon uitgeloofd ter waarde van 2.50, welk bedrag moet worden besteed in een der winkels, welke in de Goudsche Courant adverteeren, in de periode van 14 dagen na heden. Op de enveloppe op den buitenkant ver melden: „Prijsvraag". Alleen abonné's op de Goudsche Courant kunnen aan deie prysvraag meedoen. N.V. BRINKMANN, vraatt voor de Afdeelingen Lingerie en Werkmanskleeding Aanmelding Kantoor Peperstraat, Zaterdagmiddag en 's avonds na 6 uur Steinkade 21.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2