Blad EN b’s 99 eekbank 98'2 Tl NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, T, enz. Ro. 17988 Dinsdag li Februari 1830 68* Jaargang bergambacht, BOSKOOP, nieuwerkerk, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, zevenhuizen, 1 o— <1 F Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen SUCCES I FEUILLETON. T ***-'**'-"* ■***•*-•' Lil'lJL> V0I1V VI y VIV/ VJ Lzl_JAVXXJYy lizinoi 1VUV111, X»1 V *- y v«-•* v-'» meer ƒ0.50. Of te vachten. 70310 is wederom i. i 1RAAUW» Uilewn» HOOFDSTUK XZXI (WonH rwTolfd) J» Da vlooteonfarantie. De houding van Frankrijk. Een memorandum van Minister Leygues r :tie: HOORWEG. mo te Menden: 2.50 7.50 hem op het r“ men, maar zoo er in ziji voor eenige erkentelijkh daardoor in de ga- beriiheshtildt dat reeds 3000 chauffeurs ontslagen zyn. Hierdoor is het derde deel van de in Berlyn loopende taxi’s buiten bedryf gesteld. Hier en daar zijn reeds relletjes ontstaan maar de politie heeft ernstige wanordelijk heden weten te voorkomen. FRANKRIJK. De verdwijning van Koetepow. Fransche afkeuring van. de slappe houding der regeering. (Sommige Fransche bladen betuigen hun ontevredenheid over het feit, dat het nu reeds veertien dagen ■geleden is, dat de Rus sische generaal Koetepow verdwenen is en dat men tot nu toe nog geen spoor van hem heeft kunnen terugvinden. Vooral de „Vic- toire” bestookt met een keur van scheld woorden: de Sovjet-ambassade te Parijs. Noig steeds heeft de gezant van het Russi sche moordregime zijn paspoort niet gekre gen, schrijft het blad. De aanwezigheid van Dowgalewski in de Russische ambassade is een schandaal. Nog schandaliger voor Frankrijk noemt de „Victoire" het echter, dat de Gepoe het gewaagd heeft, een van zijn vijanden te ontvoeren op Franschen bodem en dat de Fransche regeering zulks gedoogt zonder de betrekkingen met dit land te verbreken. Se dr. (368 bladzijden). IET, Se druk (320 bladzijden). [ET, Se druk (272 bladzijden)- j druk (364 bladzijden)). Arts, Se druk (284 bladzijden). peliik voor iedereen ƒ12.5»’ 17.50’ ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel, ƒ2.25, elke regel n_ de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde* prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van .oliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daag, vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. De slavin van het zwijgen. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. Een vloek ontsnapte Sartoris toen Reggie dat zoo - Beatrice Hij hing grond. Nt achtte hij den toestand waarin hij verkeer de. zoo ernstig dat hij het zich niet veroor loven, kon om Herrington -de vrijheid te rug te geven. Dat zou waarschijnlijk betee- kenen dat de kolonel oogenblikkelijk de po litie in den arm zou nemen, want Sartoris durfde niet hopen dat Herrington, uit liefde voor Mary, hem zou sparen. Dus wilde de kreupele man niet dat de kolonel ging open doen, want dan was de kans groot dat hij meteen door de geopende deur zou ontsnap pen. Maar aan den anderen kant was Sar toris benieuwd wie daar belde. Het was langzamerhand tot zijn bewustzijn doorge- ondoordacht uitflapte en hij keek aan. Het meisje verkneukelde zich inwendig van pret bij de gedachte dat de «luwe Sartoris er op deze manier inliep. Ze wiet nu meteen waarom de trekken van het tweetal haar zoo bekend waren vóórgeko men en dat het Reggie en Cora waren, waarvan Field haar verteld had. Dat is geen foto van jou, ik heb ze vandaag pas uit Parijs ontvangen. Als je... Sartoris zweeg toen hij zag dat Beatrice naar de deur liep. Hij maakte zich niet de minste illusie dat ze zijn verhaal van de Parijsche herkomst van de foto’s geloofde Hij gaf Reggie een wenk en deze stelde zich tussehen Beatrice en de deur. drongen dat het waarschijnlijk Beatrice zou zijn en een ontmoeting tussehen haar en Berrington hier op de stoep, was wel het laatste dat hij op dit oogenblik wenscljte. Hij moest zijn toevlucht nemen tot list. Berrington, zei hij op een toon van wanhoop, geloof jij dat er nog wat goeds in me steekt? Er was een klank van nederigheid in Sar toris’ stem, die iedereen misleid zou hebben maar Berrington kwam absoluut niet on der den indruk. Hij wist veel te goed wat voor vleesch hij in de kuip had. Weer werd er gebeld. j Ik zou zeggen geen haar, beantwoord- 1 de Berrington Sartoris’ vraag op cynisohen toon. Ik zou zeggen dat je door en door verdorven bent. Ik heb je daarnet van een vreeselijken dood gered en ik geloof dat je geen greintje dankbaarheid voelt. Ik zag het aan <1® gemeene uitdrukking op je gezicht toen je merkte dat ik naar de voordeur wil de gaan. Je bent natuurlijk bang dat ik ieta ontdekken zal dat je liever niet hebt dat ik weet. Als je mij met een blik kon dooden en mijn lichaam kon doen verdwijnen, zou je geen moment aarzelen. En dat is de reden mijn beste vriend, waarom ik het er opge zet heb om open te doen. Doe het niet, drong Sartoris op bijna smeekenden toon aan. Je vergist je heusch/ Berrington als je zegt dat er geen g êd haar aan mij ie.- in Iedereen steekt tenslotte wat £oeds. Dat is inderdaad meestal zoo, gaf Ber rington toe. Maar jij bent)de uitzondering op dien regel. Dat ben ik niet. Ik ben niet zoo heele- i f100. Een spoor. De Burmanen hadden de vlucht genomen waren nauwdijk» de dmateroie verdwenen of de bel van de voordeur ging opnieuw. Sartoris was niet bepaald in de asultaat dat vaststaat, tear onvindbaar is. I luizend taxi-chauffeurs. itopedrjjven hebben gis- unner chauffeurs ont- leidsr echter lijke uit- schi] door de chauf- BUITENLANDSCH NIEUWS, DU1TSCHLAND. De Dusseldorfsche moorden. Geen spoor van dtia dader. Een merkwaardige statistiek. Dezer dagen werd de bevolking van Dus seldorf weer eens even er aan herinnerd, dat nog altijd de dader van de moorden in die stad niet ontdekt is. Donderdag werd n. l. een poging gedaan om een vierjarig kind te ontvoeren; een onbekende mart trachtte het kind, dat op straat speelde, mee te lokken, waarin hij al vrywel ge slaagd was, toen de moeder toevallig het huis uittawam en tusschenbeide trad, waar op de man ijlings de vlucht nam. Dadelijk ging het gerucht, dat de man een groote gelijkenis ‘had met den moordenaar, zooals die althans door enkele van zjjn slachtoffers beschreven is. Terwijl den laat sten tijd weinig1 vernomen werd van het onderzoek der justitie, heeft bovengenoemd voorval de zaak weer actueel gemaakt. Er werden eenige mededeelingen ver strekt over den arbeid van politie en justi tie. Naar de correspondent van de ,JG51n. Z.” meldt, zijn de Berlynsche rechercheurs reeds geruimen tijd geleden naar de hoofd stad teruggekeerd, maar zij blijven samen werken met de speciale „moordcommissie” te Dusseldorf. Deze commissie heeft een speciaal kaart systeem samengesteld, over de zaak. Deze statistiek bevat reeds ruim 10.000 kaarten. Elk spoor waarop haar aandacht werd ge vestigd, heeft de commissie nagegaan. De statistiek is het resultaat daarvan. Er staan o. a. 4000 personen met name in vermeld, stemming om nieuwe visite te ontvangen en bovendien wat had hij voor zekerheid dat zijn belagers van zooeven niet waren terug gekomen. Hij dacht er het eerste oogenblik niet eens aan dat het Beatrice Darryll wel kon zijn, die Berrington’s brief ontvangen had en nu haar bezoek kwam brengen. Maar de kolonel wilde wel graag weten wie de nieuwe persoon was, die tentooneele zou verschijnen en in de overtuiging dat hij allidht meer te weten zou komen,, draaide hij zich om met de bedoeling naar de voor deur te gaan. —Ik zal wel even voor je kijken, zei hij tegen Sartoris. Sartoris vouwd'e de handen boven het hoofd. Het klopte ep hamerde heftig na de mishandeling van zooeven. Berrington was hem op het uitdFste nippertje te hulp geko men. maar or in «»{jn hart al plaats was -.jjheid, zijn dankbaar heid werd verdrongen door zijn zelfzucht. u" t tussehen den duivel en den af- fa het bezoek van de Burmanen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. tegen wie een verdeling is gerezen; ver der 3000 personen die, onbekend zijn, maar nauwkeurig omschrevöh staan. Verder staan er 500 personen op vermeld met abnormale sexueele neigingen. Di, commissie heeft 400 brieven ontvangen, Üie afkomstig heeten van den moordenaar. fl)e categorie helder zienden heeft zich gjroi ruim 300 hunner hebben proefd, maar hun medède met elkaar in strijd; per door de Pruisische refcee verbod aan de politie» om gebruik te maken vaw.de derzienden, door de gen volkomen gen schriftkundigen heb van de schetskaartjesfen den brief van den moordenaar het karakter te definieeren van den dader. De politist kreeg ongeveer 100 brieven over de drukpers en het papier, door den moordenaar .gebruikt. De statistiek bevat 700 namen va» .personen, uit krank zinnigengestichten ontslagen; ten slotte 50 met curiosa. De mooiïicommissie volgt ook alle sporen, waarop haar aandacht geves tigd wordt door het buitenland. Zij staat in contact met de recherche te Barcelona, Praag, Weenen enz. Maar het eenige 1 blijft, dat de moorde Ontslag van drie dl Eenige groote aut teren ongeveer 1500> slagen, omdat een s spraak in een loon< feurs niet aanvaardt Ruim 700 taxi’s z; rages gebleven. Een ander 1 GOUIMHE COURANT. waarin mededeel ing wordt gedaan van een denkbeeld van radicale republikeinen en so cialisten tot het oprichten van een republiek met koning Alfonso als president voor het leven. Graaf Romanones, de bekende libe rale leider en voormalig minister-president zou zich eveneens voor de vorming van een republiek uitspreken. De Times meldt daarentegen uit Madrid dat graaf Romanones van meening is, dat een reorganisatie, zoowel van de conserva tieve als van de liberale party dringend noodteakelyk is voor het behoud van de mo narchie in Spanje. Sanchez Guerra heeft vergunning gevraagd om een vergadering te houden, waar de vorming van een nieu we party zal worden voorgesteld, waar toe zoowel conservatieven als liberalen en republikeinen zouden willen toetreden. Dzee party zou zich ten doel stellen van den kroon zekere waarborgen te eischen, die een terugkeer van een dictatuur zullen ver hinderen. Het doel van deze nieuwe be weging zou volgens dit bericht dus niet zoo zeer zyn het afzetten van koning Alfonso dan wel langs grondwetteljjken weg her vormen van Spanje door een belang rijke beperking der machtsbevoegdheden van den koning en tegelykertyd door het verhinde ren van een terugkeer der dictatuur. ITALIë. De religieuze ontaarding in Rusland. Een streing vertoog des Pausen. De „Osservatore Romane” publiceert een belangryke pauselyke mededeeling aan gaande de godsdienstvervolging in Sovjet- Rusland. (De Paus, die de ontzettende schennis aan de kaak stelt, welke zich dagelijks op het onmetelijke Russische volk, hetwelk hem ten zeerste ter harte gaat, voltrekt, herin nert aan zyn pogingen en*die zyner voor gangers om aan deze vervolgingen een ein de te maken. Hy herinnert er aan dat hy den op de conferentie van Genua vertegenwoordig den regeeringen had. verzocht het eens te worden over een gemeenschappelijke actie, welke Rusland en de overige wereld veel on geluk zou hebben bespaard, nJ. als voor waarde te stellen voor een erkenning der Sovjetregeering de eerbiediging van de vrij heid van godsdienst en van de goederen der Kerk. Het is ten minste een troost geweest den Patriarch Tychon, chef der hiërarchie helaas van Rome gescheiden te hebben kunnen helpen; evenzoo hebben de edel moedige gaven der katholieken ongeveer 150.000 kinderen van den hongersnood ge red. De kinderen werden gevoed door ka tholieke zendelingen, die nochtans gedwon gen worden hun werk op te geven, daar men er de voorkeur aan gaf duizenden on- schuldigen aan den dood over te leveren dan ze gesteund te zien door christelijke liefdadigheid. De Paus brandmerkt de arrestaties der priesters, en vooral de organisatoren van de De bel ging opnieuw. Sartoris zuchtte. Berrington koesterde nog steeds tfrgwaan omtrent Sartoris’ bedoeling, maar hij ver keerde toch in tweestrijd. Hij zou het zich zelf later nooit vergeven, als, doordat hij te achterdochtig was geweest, iemand wier geluk ihem ter harte ging hij begreep best wie Sartoris op het oog had nadeel zou ondervinden. Tenslotte, overwoog hij, kon hij in de nabijheid blijven, en als er gevaar dreigde, ingrijpen. - Zooals je wilt, zei hij na een korte aar zeling. want ze konden de bezoeker toch niet eeuwig laten wachten. Ik zal niet gaan opendoen. Maar zoodra je klaar bent, zou ik graag een kort onderhoud met je hebben. Na afloop daarvan beschouw ik mij als vrij om te vertrekken. Sartoris knikte; van den triomf, dien hij inwendig voelde, was geen spoor op zijn ge zicht te zien. Berrington 7 was toch een op rechte dwaas, om zich door een beetje ge huichelde sentimentaliteit van zijn stuk te laten brengen I Maar één ding stond voor Sartoris vast: wat er ook mocht gebeuren, hij zou er wel heilig voor oppassen dat Ber rington het huis straks niet verliet. Hij rolde .zijn stoel naar de hall. Je hebt een verstandig besluit geno men. zei hij tegen den kolonel. En ik dank je voor het vertrouwen dat je in mij toont. Wü je zoolang in de eetkamer wachten? Het kan vandaag op de plenaire zitting der Londensche vlootconferentie een be langrijke dag worden. Vandaar dat de Fran sche minister-president, Tardieu. heden naar de Engelsehe hoofd stad terugkeert. Kunnen vandaag beslissende uitkomsten, wat den verderen loop der conferentie, be treft. verwacht worden? Sommigen meenen van wel. Hoe dit ook zij, in verschillende berichten wordt te kennen gegeven, dat de Fransche minister vau marine, die morgen voor de Fransche afvaardiging het woord zal voe ren, een memorandum heeft opgesteld, waarin het Fransche standpunt uiteen wordt gezet. Naar verluidt, zal hij’duidelijk en openlijk verklaren, dat Frankrijk onder geen enkele omstandigheid eenige inkrim ping der totale tonnage van zijn onderzee ërs kan toestaan, die op het oogenblik, met inbegrip van den toegestanen bouw van duikbooten, gezamenlijk 100.000 ton meten. Frankrijk, zoo wordt eraan toegevoegd, zal integendeel een kleine verhooging van deze tonnage eischen. Een Fransche bladen vindt het een dwaasheid bedenkingen te hebben tegen de duikbooten als oorlogswa pen, alleen omdat zij in tijd van oorlog handelingen zouden verrichten, dlie indrui- schen tegen het volkenrecht. De strekking van het betoog, hetwelk het blad houdt, is, dat de Fransche vloot een nette, keurige vloot is, die niets onbehoorlijks in staat is te doen en steeds een eerlijke tegenstandster is. Dok te Parijs huldigt men de opvatting, dat fe- Londen belangrijke bwtHssIn'gën op til zijn, maar men acht het nog steeds on mogelijk. dat overeenstemming zal worden bereikt op den grondslag van de Améri- kaansche verklaring en het Engelsehe me morandum. Telkens opnieuw vestigt! men er de aandacht op, dat Frankrijk onmoge lijk een oplossing kan aanvaarden, welke neerkomt op een EngelschAmerikaansch dictaat en in geenerlei opzicht rekening houdt met de bizondere behoeften van Frankrijk. De Parijsche correspondent der Koln. Ztg. maakt melding van een merkwaardig tele gram uit Londen, volgens hetwelk Tardjeu aan MacDonald moet hebben gevraagd(, of er een conferentie van vijf mogendheden wordt gehouden dan wel van vier, drie of zelfs twee. Dergelijke berichten toonen dui delijk aan, dat men in Frankrijk eehigs- zins wrevelig is, omdat de werkzaamheden ter conferentie, die aanvankelijk op den grondslag van het Fransche bemiddelings voorstel werden verricht, nu uitgaan van de overeenstemming, dlie tussehen de En- gelschen en Amerikanen tot stand is geko men. Geheel afgezien van de duikbooten, neemt men aan, dat Frankrijk zich ook tegen een belangrijke inkrimping van zijn andere scheepsklassen, d. w. z. beneden de tegen- Wat helpt het geluk, als niemand het met ons deelt? Een eenzaam geluk is een zware last. Ook de „Echo de Paris” is ontevreden over de houding van de Fransche politie, wie zij te weinig energie bij haar onderzoek verwyt. Het is te wenschen, schrijft het blad, dat Dowgalewski en zijn vrienden spoedig het veld ruimen. Het blad geeft een voorbeeld van een geval van ontvoering, dat eveneens door de Gepoe zou zyn ge schied en dat veel overeenkomst toont met het geval Koetepow, doch dat niemand zou hebben betroffen, die zelf lid van de Gepoe was, doch zich te Parijs aan over tredingen zou hebben schuldig gemaakt. Deze man zou in een auto gelokt zjjn, met narcotische middelen zijn verdoofd en pas tot bewustzijn zyn gekomen aan boord van een Russisch stoomschip in de haven van Hamburg. In Rusland zou hij na aankomst tot tien jaar kerkerstraf zyn ver- oprdeeld, De kerkvervolging in Rusland. Fransche protestanten betoogen, Gisteren werd te Parys een groote pro- testbetooging gehouden van de Protestant- sche gemeente tegen de kerkvervolging in Rusland. Ongeveer 2000 personen namen aan de betooging deeL De voorzitter van de Protestantsche ver- eeniging in Frankryk wees erop, dat de Russische anti-kerkelyke organisatie in Rusland, die ongeveer één millioen leden telt, zich niet tegen een bepaalde kerk keert, maar alle religie, van welken aaru ook, met bruut getweld onderdrukt. Behalve tal van protestantsche predikan ten nam ook een vertegenwoordiger van het Opperrabbinaat van Frankryyk aan de be tooging deel. De Fransche bladen merken als bizonder- heid op, dat dit de eerste maal was dat een rabbijn in functie een christelijke kerk be trad om daar deel te nemen aan een plech tigheid van Kerkelijken aard. ENGELAND. Het verongelukte Fransche verkeers vliegtuig. Dappere houding van een passagier. Een Fransch Goliath-verkeersvliegtuig is by Staplehurst in Kent verongelukt. Het vliegtuig is in brand gevlogen, toen het den grond bereikte. Een Engelsch echt- aar is levend verbrand. Een derde passa gier, de besturder en twee mecaniciens zyn gewond en in een ziekenhuis opgenomen. Volgens ooggetuigen is de gewonde pas- gier, de bestuurder en twee mecaniciens zyn bijna op den grond was. Hij heeft zich zeer dapper gedragen door den bestuurder en de twee mecaniciens uit het brandende vlieg tuig te trekken. SPANJE. Een republiek? In elk geval wil men den terugkeer der dictatuur verhinderen. Inkrimping van ’s konings macht. De Daily Telegraph maakt op een wype, die de aandacht trekt melding van een be richt van zyn correspondent te Madrid, maal verdorven als jij denkt. Ik verzeker je dat ik vanavond een vriendelijke en on zelfzuchtige daad zal doen, maar ik be zweer je tevens dat jij, als je je er mee be moeit. de oorzaak zult zijn dat iemand, in wie je veel belang stelt er de dupe van zal worden. Ik verzoek je daarom dringend je nieuwsgierigheid te bedwingen. Ik smeek het je als ..gentleman”. Ondanks zichzelf was Berrington getrof fen. Hij had Sartoris altijd als een eerste klas comediant beschouwd, maar de man scheen nu in doodelijken ernst te spreken. Zou het tooh mogelijk zijn dat de kreupele in staat was om een goede daad te doen zouter nog een glimp van menschelijkheid in zijn hart zijn? Als dat zoo was, zou hij hem een kans behooren te geven. Berrington keek hem recht in de oogen, maar Sartoris sloeg den blik nie.t neer. Hij vervolgde met iets van zacht verwijt, om dat de ander niet direct van zijn goede be doelingen overtuigd was: Als je persé niet anders wilt, doe de deur dan open en bederf alles. Ik kan je niet beletten om het te doen, maar je zult achteraf je onbesuisde nieuwsgierigheid vervloeken. Het kost je misschien moeite om het te gelooven. maar ik was van plan vanavond eens een goede daad te doen. Waarschijnlijk om er later zelf de vruchten van te plukken! spotte Berring ton. Zooals je het noemen wilt, zei Sartoris onverschillig. In ieder geval zou het voor de andere partij noodlottig zijn als jij bij je plan blijft om open te doen en oprdie ma niet alles te bederven. woordige tonnage, zal verzetten. Te Parijs schijnt men de opvatting te huldigen, dat het Engelsch-Amerikaansche vergelijk neer komt op een betrekkelijk geringe ontwape-, ning. Wanneer men n.l. den hoogen leeftijd der af te schaffen schepen in aanmerking neemt, verliest de, alleen in numeriek op zicht. aanzienlijke inkrimping van de vloot der Amerikanen en Engelschen zeer aan werkelijk practische beteekenis. Ook een Havas-bericht uit Londen houdt in, dat de Fransche minister van marine, Leygues. morgen ter openbare zitting van de confe rentie uiteen zal zetten, welke behoeften Frankrijk heeft met betrekking tot de on derzeeërs en een regeling zal voorstellen, wat het gebruik ervan tegen handelssche pen betreft. Bovendien zal. naar men alge meen verwacht, de Fransche afvaardiging ook overigens haar standpunt te kennen geven en meedeelen, welke tonnage zij voor zich opeischt, wat de verschillende scheepsklasen aangaat. kcommissie heeft 400 afkomstig >ndig geblameerd: i hun krachten be- eelingen waren alle >n acht het onlangs ering afgekondigde i voor onderzoek diensten van hel- opgedane ervarin- raardigd. Honderd getracht op grond

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1