III OK! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 88* Jaargang Mo. 17300 *uari 1930 Woensdag 12 F< I CTUV BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, IJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETON. De slavin van het zwijgen. so HOOFDSTUK XXXII (Wondt vervolgd). gezellige at- ij den arbeid itie-vermogen. ater dan de ert-Tabletten i onfrisschen kkeling en imvliezen. ef. 124 480 A'- ig: Na het abletten - en uk verdwijnt. r de leeiijke slechts voor de omgeving. E«n gevaarlijk wapen. Dit wapen kan in handen van een vijand, die geen scrupules heeft, altijd het ge vaar opleveren dat het leidt tot aanval- methoden welke de beschaafde naties met afschuw beschouwen. Spreker wilde hier aan toevoegen, dat het voorstel speciaal in het belang was van Engeland, omdat het zich op deze wy’ze trachtte te vrijwaren De onderdrukten bijstaan is het edelste werk, dat de mensch kan doen. Üe viootconferentie. Voor en tejgen afschaffing van de duikboot. Engeland heeft het meeste gevaar van onderzeeërs te duchten. levend vee uit de aangrenzende landen moet sterk beteugeld worden. De commissie heeft verder ernstige be denkingen tegen het pas gesloten Duitsch- Finsche handelsverdrag dat de melk en bo- terindustrie in Duitschland ten zeerste be nadeelt. Op dit punt worden nieuwe onder- handelingen geëischt of, indien dit niet meer kan, onverwijlde opzegging van dit fnuikende handelsverdrag. De brief zegt aan het einde, dat de nationaliseering van den landbouw practisch wel eens de ge nadeslag voor de kleine bedrijven kan be teekenen. (lOlMHE (01 HA NT. BUMLAJCD. Rykof ontkent, dat de godsdienst vervolgd wordt. H|j laakt tevens de uitspraak in het proces tegen de tsjerwontsenver- valschera. Het Tel. Ag. der U. S. S. R. meldt: In een voor een congres te Moskou gehouden rede sprak Rykof ook over de nieuwe, tegen de Sovjet gerichte campagne in de buiten- landsche, met name in de Engelsche pers, naar aanleiding van beweerde godsdienst vervolgingen in de Sovjet-Unie. Spr. zeide: Terwijl ingevolge de Engelsche wet ketterij, godslastering en atheïsme ook thans nog strafrechtelijk worden vervolgd, zooals on langs nog in het parlement ter sprake kwam, waarborgt de sovjet-wetgeving een volkomen geloofsvrijheid en in de (J. S. S. R. kan van vervolgingen wegens een of an dere religieuze belijdenis geen sprake zijn. Ofschoon in de Unie de atheïstische begin selen overheerschend zijn, wordt geen enkel geestelijke wegens het verrichten van gods dienstige handelingen in verband met zijn ambt aan een vervolging blootgesteld. Alle sprookjes omtrent vervolgingen van geestelijken worden uitsluitend verspreid om de ophitsing tegen de U.S.S.R. te steu nen. Van de toenemende vijandigheid ge tuigen de jongste vrijspraak der wisselver- valschers door een Franeche en der tsjer- wontsenvervalschers door een Duitsche rechtbank. Deze toenemende vijandigheid is geen toeval en wijst op pogingen om de openbare meening op een nieuwen oorlog tegen de Sovjet-Unie voor te bereiden. BELGIS. Een brief van den Koning aan Jaspar. Rechtzetting van beweringen. ginds eenigen tijd wordt in de Belgische partijpers fel gepolemiseerd over de geschie denis van de totstandkoming der eerste na- oorlogsche regeering, welke te Lophem bij Brugge onmiddellijk na het sluiten van den wapenstilstand werd samengesteld en waar in leden der drie groote politieke partijen werden opgenomen. In een door koning Albert aan minister president Jaspar gezonden brief protesteert de vorst tegen alle verhalen, die gepubli ceerd worden, welke hij als volkomen ver zonnen verklaart en naar zijn oordeel enkel bestemd om het regime t« schaden. De ko ning verklaart uitdrukkelijk, dat de toen der, die met tegels bedekt was. Het electri- ache licht uit de eetkamer wierp er een vaag lichtschijnsel ,in. Met sprong was Berrington beneden. In een hoek lag een hoop oude kleeren, Berrington haalde ze" overhoop en er viel een boord uit, een gewone witte boord, die gedragen was geweest. De kolonel kreeg een schok Uien zijn oog viel op den naam die met merkinkt ën den binnenkant van den boord geschreven stond. Groote hemel, mompelde hij- Dat is een boord van Sir Charles Darryll! Het Italiaansche oordeel. Italiaan sche gedelegeerde wapen van de n aan het woord. iB* Amerikaansche eveneens tegen het 4rs. Hy zeide dat afzeeërs een zuiver inoeilijk was over- bffensieve gebruik, ^~nd van de thuis- Het was geen ^.tte ongeveer drie enschte Engeland stellen de over- Washington is door alle onder- fd, regelende het dykschepen door Grandi, de noemde de duikboot het zwakkeren tegenover de sterkeren. De Italiaansche regeering gelooft dal by den tegenwoordigen startd van de bewape ning de afschaffing van de duikbooten een voordeel zal zijn voor de sterke vloten en een nadeel voor de zwakkere vlooten en dat het onrechtvaardig zou zijn deze laatsten te berooven van dit wapen zonder rekening te houden met hun mogelijkheid van verde diging. Aan den anderen kant is de Ita liaansche delegatie van meendng, dat zy in haar plicht tekort zou schieten als de ar gumenten die tegen de duikbooten zijn in gébracht, niet in beschouwing nam. Italië is bereid opnieuw een beperking te bespreken van het gebruik van duikbooten tegen koopvaardijschepen. Italië is zelfs be reid verder te gaan. Een groot gedeelte van de openbare meening zou de afschaffing van de duikbooten beschouwen als het ken merk van een nieuw tijdperk in. de geschie denis van de ontwapening. Uit het verdere betoog van Grandi bleek dat hij beide voorstellen: beperking van de slagschepen en van de duikbooten met el kaar verbinden wil. Hy eindigt aldus: Wij zijn geen tegenstanders van het beginsel van de afschaffing van de duikbooten als alle zeemogendheden hierin overeenstem men en als die afschaffing een practische vermindering van alle bewapening, die de wereld zoO zeer begeert, tengevolge heeft. Japan eveneens tegen afschaffing. Als laatste spreker sprak admiraal Tako- rald.. Hy wees er op dat het niet conse quent was de duikbooten af te schaffen en tegelijkertijd de luchtvaart haar ontwikke ling te laten, die waarschijnlijk nog veel ge vaarlijker en veel vernietigender gebruikt kon worden dan de duikbooten. Daar aan het laatste niet te denken viel, meende hy dat er geen reden 'bestond de duikbooten af te schaffen. voor een gevaar dat voor Engeland zelf vee] grooter is dan voor eenige andere mo gendheid. Doch ook de andere vertegen woordigde mogendheden hebben in den af- geloopen oorlog zware verliezen geleden, in totaal meer dan 2 millioen ton en daarby komt nog het verliesvaan neutrale schepen, dat meer dan anderhalf millioen ton be droeg. Daardoor kon men begryper dat de Briteche scheepvaart het meest daarvan te lyden had gehad, meer dan eenige andere mogendheid, die geen van aken in zulk een noodlottige positie zouden komen te ver- keeren indien wederom een oorlog uitbrak en het duikbootwapen gehandhaafd bleef. Men beschouwt de onderzeeërs als een lou ter defensief wapen en juist het Britsche rijk heeft grootere behoefte aan schepen van defensieven aard dan eenig ander land, gezien de lange verbindingslijnen tusschen de verschillende «jeelen van het Kyk. Niet temin ib Groot-Brittannië bereid onvoor- waardelyk afstan dte doen van een defen sieve beschermingsmethode als onderzeeërs. Alexander herinnerde de gedelegeerden nogmaals eraan, dat zjj hier byeen waren om een overeenkomst te 'bereiken, die een werkelijke vermindering der bewapenin gen zou beteekenen, teneinde hun vertrou wen te demonstreeren in den Volkenbond en het Pact van Parijs. Door zulk een ver mindering zou niet alleen de zaak van den vrede gediend jworden doch ook de econo mische druk zou er door verlicht worden. De hier vertegenwoordigde landen hebben meer dan 480 Van deae schepen gebouwd •of het bouwen ervan goedgekeurd, hetgeen beteekent een uitgave van een reusachtig bedrag aan geld alsmede uitbreiding van de kust-etablissementen en depqts. Hun afschaffing zelf zou reeds een reusachtige vermindering beteekenen, eveneens in het aantal destroyers en torpedojagers. Ten aanzien van de positie van de be manning der onderzeeërs merkte Alexan der op, dat het aantal menschenlevens, dat daarbij verloren ging zelfs in vredestijd reeds schrikwekkend hoog is. Sedert 1919 hebben in vredestijd, tengevolge van 12 on gevallen tydens manoeuvres met onder zeeërs, van vijf verschillende mogendheden niet minder dan 570 mensohen het leven verloren. Men zou een mooie gelegenheid laten voorbiji gaan indien men op dit punt niet tot overeenstemming zou komen. In dien zulk een overeenkomst niet tot stand zou komen, zou Engeland zich bepalen tot het voor zyn verdediging noodige aan tal onderzeeërs, beperkt zoowel in grootte als in aantal. Voorts zal Engeland zeer streng omlynde voorwaarden voorstellen teneinde te voorkomen dat onderzeeërs ge bruikt zullen worden tegen koopvaardij schepen, in strijd met het internationale inbeslagneming een middel zijn om die tafel te bewegen. Maar er was geen enkel kenteeken, waar aan hij Zien kon op welke frianier dat ge daan werd. Berrington zette de bloemen weg die op de tafel stondennam het tafel kleed af en monsterde de tafel mef, de'groot- ste aandacht van boven en van onderen, maar vond niets verdachts. Tot hij eindelijk iets ontdekte. Met den achterkant van zijn zakmes klop te hij op de stevig uitziende pooten. en hoorde een helder geluid. Met een glimlach van voldoening opende hij het mes. Hij ging op kniefn liggen en schrapte1 aan een van de pooten. De punt van het mes verboog en een smalle reep metaal kwam onder de bontkleurige verf te voor schijn. Dat wist hij <hi8; de pooten van de tafel waren van hol metaal. Dat was in elk geval heel dgenaardig. Eetkamertafels hebben gewoonlijk geen holle metalen pooten! Berrington trachtte de tafel opzij te schuiven; zoodat hij haar kon omkantelen en deze poging had tenge volge dat hij ontdekking nummero twee deed, De tafel zat aar\ den vloer vast. Aan den vloer zelf was niets bijzonders te bespeuren, aan het. Turksche tapijt even min. Berrington sloeg het zoover mogelijk om, maar er was nieta verdachts te zien. Toen hij h«t kleed weer liet vallen, stootte zijn voet tegen de omlijsting van den haard en de eene kant gleed plotseling weg Die kant van de eikenhouten omlijsting van den haard scheen dus op een spil tie wer ken en hij duwde den rand verder op zij tot hij stuitte. Een moment later sprong de ko lonel met een onderdrukten vloek tot vlak Alle delegaties ter vlootconferentie woon den gistermorgen de plenaire zitting der conferentie in het 8t. James Paleis by. In bespreking Irtvam de algemeene kwéstie der duikbooten. De sterkte van de duikbooten van de vyf mogendheden, die ter conferentie ver tegenwoordigd zyn, is thans als volgt: Vereenigde Staten 122 en vyf jn aanbouw, totaal 127; Frankryk 52 en 47 in aanbouw totaal 99; Japan 64 en 7 in aanbouw, to taal 71; Britsche Ryk 53, in aanbouw tien, ontworpen drie, totaal 57. De eerste minister MacDonald presideer de de zitting en het Britsche voorstel tot algeheele afschaffing der duikbooten werd ingediend door den Eersten Lord der Admi raliteit Alexander. Hy verklaarde, dat het voorstel in geen enkel opzicht verwondering behoefde te wekken. Hy was er zich van bewust, dat eenige der vertegenwoordigde mogendheden zich niet geneigd hebben verklaard in te stem men met een Algeheele afschaffing der duikbooten en de Briteche delegatie be grijpt volkomen, dat hun houding geba seerd is op hun meening ten opzichte van de waarde van de duikboot voor ciriver defensieve doeleinden, waartegenover En geland zijn standpunt stelt. Alexander besprak het defensief karakter van de duikbooten en wees er vervolgens op, dat plotselinge overvallen onder be scherming van de duisternis, of een bom bardement door met groote snelheid nade- w4a ifhnpsn atf». Maar zewte spr. wjj zijn er van overtuigd, dat de duik booten onder deze omstandigheden niet met effect kunnen optreden. Aan de oppervlak te zyn zy niet meer dan torpedobooten met geringe snelheid, onder water zijn zij blind of met zeer beperkt uitzicht. Ons stand punt is daarom, dat voor de kustverdedi ging de duikboot in vergelijking met de kosten niet effectief is. Aan den anderen kant heeft de ervaring van den oorlog be wezen, dat de duikboot geschikt is, en gebruikt werd, voor offensieve operaties op grooten afstand. Zoowel Groot-Brittan- nië als andere landen kunnen hiervan voorbeelden geven. De toenemende torpe do- en kanonbewapening der duikboot en de speciale geschiktheid voor langen af stand maken haar tot een middel van of fensieve actie. Uit het Engelach van FREP. M. WHITE. (Nadruk verboden. Berrington deed alsof hij iy de eetkamer op zijn gemak een sigaar ging rooken. Hij wm nu vrij om te gaan, tenminste als vriend Sartoris niet een of andere duivelskunst met de voordeur uithaalde. Dat leek hem niet ïoo heel waarschijnlijk nu er.ee® vreemde op bezoek kwam, maar hoe dan ook, Ber rington besloot te blijven en af te wachten, omdat de argelooze bezoeker wellicht zijn hulp kon noodig hebben en omdat hij van de gelegenheid gebruik wilde maken om te trachten het geheim van de ee ;tkamer op te lossen Hij wilde eens onderzoeken hoe het mogelijk was geweest dat dien nadit van rijn gevangenneming, de tafel met haar ge- heimzinnigen last zoo op eens verdwenen was en het vertrek in enkele seconden een ander aanzien had gekregen. Dat was onge twijfeld een van de kunsten van die ngrie- selig-slimmen, kleinen toovemaar daarbin nen. De kolonel liep de eetkamer in en deed de deur achter zich dicht. Hij hoorde de wielen van Sartoris’ ziekenstoel over den parketvloer van de hall schuiven^ de voèr- deur werd geopend en zijn ooren vingen de klank op van een meisjesstem. moet echter door de duikbooten kunnen worden uitgeoefend, zooals door alle anaere schepen. Het was dus, zooals hij daarnet al uit Sar toris’ toespelingen had opgemaakt, de be zoekster was niemand anders dan Beatrice Darryll. De brief dien hij geschreven had, was dus in h,aar handen gekomen, en Mary had haar krachten blijkbaar over schat, toen ze dacht dat ze het meisje tijdig zou kunnen waarschuwen om niet naar Audley Place te gaan. Berrington hoorde hoe de kreupele zijn bezoekster meenam naar den wintertuin. r Ui te bekend, bromde hij tusschen zijn tanden. Ik zal er wel voor zorgen dat haar geen kwaad overkomt. Beatrice moest na- tuurlijk hier komen dat Sartoris haar kon uithooren over de zaken van haar vader. Ik'zal maar eens naar den wintertuin gaan om polshoogte te nemen. Hij trok zijn schoenen uit en sloop de hall in. Hij luisterde pan den deur van den wintertuin en merkte dit hij alleen kon verstaan wat daar gesproken werd. Maar i Berrington besloot niet te blijven luisteren, r Het kon hem niet zooveel schelen wat Sar toris met Beatrice te verhandelen haddat hoorde hi> later wel. Er wa« belangrijker werk te doen. Hij zou niet zoo spoedig weer gelegenheid krijgen om die mysterieuze eet kamer (e onderzoeken, en hij was overtuigd dat Beatrice geen direct lichamelijk gevaar dreigde. Bovendien, als hij een verdacht ge luid hoorde, zou hij onmiddellijk bij haar zijn. DaArom ging hij weer terug, trok zijn schoenen aa„ en begon zijn onderzoek. De eerste, oppervlakkige inspects lever de niet veel resultaat op. Het tapijt was heel gewoonde tafel eveneenseen solied meubel van mahoniehout toch moest er recht. Te dien einde wederom aan de orde eenkomst, die in 1922 onderteekend -doch n teekenaars is geratific aanvallen van koopvs onderzeeërs. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Duitsche landbouw in nood. Een beroep op den minister. Na afloop van de tentoonstelling De Groene Week heeft zich een comité van actie gevormd, dat uit de oud-ministers Schiele en Hermes en enkele landbouwspe- cialiteiten bestaat. Deze commissie heeft een uitvoerigen brief aan den minister voor voedselvoorziening gericht waarin de aan dacht wordt .gevestigd op den nog steeds stijgenden nood in den landtmuw. Als oa- middellyk noodige maatregelen tot leniging van dien nood wordt inkrimping van den invoer van mais, haver en gerst voor bier brouwerijen geëischt. Ook de invoer van op den haard Hef, was op het nippertje ge weest, want de heele vloer zakte langzaam weg, over een oppervlakte van den omvang van het karpet, terwijl de houten randen op hun plaats bleven. Door een gelukkig toeval 'had Berrington het mysterie van de eetkamer ontsluierd. De druk van een voet op den haardrand had een of anderen hefboom in werking ge steld en het verder wegschuiven der houten omlijsting, dat waarschijnlijk eveneens snel met den voet kon geschieden, bracht de ver dere vernuftige machinerie in beweging. Berrington keek nieuwsgierig omlaag. De vloer zonk weghij scheen oih een spil te draaien tfant hij kantelde zachtjes om. De andere kant kwam weer naar boven; er was precies zoo’n karpet op ‘bwestigd als op de keerzijde en de tafel dip er’Op stond vastgeschroefd was eveneens een duplicaat van de andere. De beide tafels bleken de eigenaardigheid te hebben dat door een in genieus samenstel van veeren en beugels, het blad steeds in horizontalen stand werd gehouden, zoodat er niets kon afvallen bij het omdraaien' van den vloer. Het lijkt wel op een sprookje uit de duizend-en-een-nacht, mompelde Berrington Ik wou dat ik het zaakje halverwege kon laten stilstaan, dan kop ik de rjiimte 'daar beneden eens onderzoeken- Hij besloot h«t eens te probeeren* door den houten haard rand halverwege terug te duwen. Zijn ver onderstelling was juist geweest, toen hij dat gedaan had, bleef de vloer inderdaad op zijn* kant stil staan. De kolonel boog rich over den rand van het vloergedeelte dat was blijven staan en hij ontdekte een soort kql- Beatrice in het nauw. Berington was het niet direct met zichzelf eena, of zijn ontdekking van belang was of niet. Het was mogelijk dat hij een sleutel had gevonden tot de volledige ojflossimrvan het raadsel van Sir Charles’ verdwijning, maar het kon best zijn, dat het niet meer 'was dan een bevestiging van iets dat vrij wel voor hem vaststond, namelijk het feit dat het lichaam van den edelman hierheen was gebracht. Het was blijkbaar een nieuwe boord dien hij gevonden had, hij maakte den indruk van nog niet gewasschen te zijner stond ook geen merk van een was- scherij op. Maar hij was erg vuil, vuiler dan men van een boord van een zoo goedverzorgd rnan als Sir Charles zou verwachten. SttaM Stimson, de leider d delegatie,, verzette zich handhaven der onderzee het argument, dat ond< defensief wapen waren, een te brengen met het bffensieve gebruik, dat er op grooten afsianc' havens van gemaakt wefrd. goedkoop wapen, het kcfetti h vier maal zooveel moer per ten als de grootste scheepstypen. l|un bestaan maak te tevens by alle vlotea de aanwezigheid van een grooter aantal afweerkrachten als torpedojagers en lichte kruisers noodzake lijk. Al deze overwegingen komen echter op het tweede plan nu er by alle volke ren een steeds sterker qn grooter wordend verlangen is om het feit der bewapeningen te herzien in het hcht van een plechtige overeenkomst als het ^riand-Kellogg-pact. Het zou een dwaasheid zyn indien deze conferentie haar sanctie «ou verleenen aan een oorlogswapen, welks misbruiken ver antwoordelijk zouden zyn voor het ver oorzaken van den groototen oorlog, dien de geschiedenis ooit heeft gekend. In de toe komst zou een elk, dJè over onderzeeërs beschikte, bloot staan aan stetkte en wel licht onweerstaanbare verleiding om dit wapen op een of amtere wyze zoo nuttig mogelyk te gebruiken, om er een direct doel mee te bereiken, Mnder te denken aan de consequenties. D^bAmerikaensche de legatie beval daarom ten sterkste aan, niet uitsluitend uit gemoedsoverweging, doch uit practische overwegingen van gezond verstand, Tnet aandacht de mogelykheid te bestudeeren van directe afschaffing van het duikbootwapen. Fralnkryk wil geen afstand doen van de duikboot. Leygues, de Fransche minister van Ma rine, betoogde dat de duikboot een defen sief wapen bij uitnemendheid was voor de mogendheden van dfen tweeden rang. Ley gues somde verschillende diensten op, die duikbooten kunnen bewijzen en bêtoogde, dat vooral' Frankryk die diensten niet kan ontberen. Frankryk kon dus geen afstand doen van de duikboot. Maar ,zoo gaat dan het Fransche betoog voort, de beperking van dè duikboot moet worden gereglementeerd', en voor men de duikbooten veroordeelt, moet men aantoo- nen, dat zy niet gebruikt kunnen worden in overeenstemming met de voorschriften van het oorlogsrecht. De Fransche regeering is van meening, dat een onbeperkte duikboot- oorlog tegen koopvaardij schepen buiten de wet moet worden gesteld. Recht van visitatie en ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Goudteen de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het ZjQgdagnummer 20 et. byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduoeerdeu prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post> per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau-: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantqren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1