5> iekbank a 98', 1» flOO. LEUS EUM IAPPEN, KT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17301 68* Jaargang Donderdag 13 Februari 1930 BOSKOOP, tJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1 1 sterk, merk. ril of U- mor vul YELLA- patroon, j hot in- FEUILLETON, De slavin van het zwijgen. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, De Fransche pers I.- HOORWEG. -..van kiinHqp (Wordt vervolgd). achteruit had gedaan. ling ran t groot, uitgaven ast in da ft de directie de po- wrschijnlyk zal men itearatingJcomau u u Deze voor WZUL- (N '0« vlootconfarentie. De totale tonnages der landen. Enkele cijfers. E_ 7 prijst Leygues en diens mede-afgevaardigden. geveer den inhoud weer van het Fransche memorandum, dat Tardieu gisteren in den loop van den namiddag aan Macdonald heeft overhandigd. Volgens deze publicatie zou Frankryk de verplichting op zich heo- ben genomen, tot aan het einde van 1936 een tonnage van 724.000 ton niet te over- schrijden. Aangezien de Fransche vloot op het oogenblik echter reeds een tonage van 660.000 ton heeft, zou dit slechts een vei- traging in de uitvoering van het Fransche vloot-program beteekenen. In de eerste jd- ren zal F rankrijk jaarlijks 40.000 ton bij houwen, waarbij zal zijn inbegrepen zoowel de bouw van nieuwe sqhepen als de vervan ging van oude schepen. Pertinax waar schuwt, dat men eraan moet denken, groo- te linieschepen te bottwen als tegenwicht tegen de Duitsche kruisers. kwaliteit i elk ver- ning ruik, dat >n«cht te leg met Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. Verder was er in de kelderruimte niete bijzondere te vinden en in gedachten verzon ken klom Berrington er weer uit. Hij bracht den vloer weer in den ootspronkelijken toe stand terug, want hij wenschte geen sporen van zijn onderzoekingstoch achter te laten. Hij wilde nu op Beatrice wachten en zor gen dat te veilig en wel dit huis weer ver liet. Hij opende de deur van de eetkamer en luisterde. Hij hoorde dat het discours nogal opgewonden klonk en besloot Beatrice een toeken te geven van zijn aanwezigheid. Ge»- ruischloos opende hij de deur die naar den wintertuin voerde en keek naar binnen. Op hetzelfde oogenblik zette Beatrice voor den spiegel haar hoed recht en hun oogen ont moetten elkaar. Berrington was tevreden: Wj had Beatrice doen weten dat hij in de nabijheid was en dat ze op zijn hulp kon vertrouwen als die noodig mocht blijken. Toen sloop hij geluidloos weer terug. Het was goed dat hij dat deed, want de straatdeur ging open, twee bezoekers kwa men binnen en hij kon zich nog juist bij «Jda in d« eetkamer terugtrekken. De ko- Het rapport, dat de commissie van des kundigen gisteren heeft ingediend, bevat voorstellen om het Engelsche en het Fran sche schema met elkaar te verzoenen en tevens een tabel, hoe de vloten met elkaar vergeleken moeten worden. Deze tabel js achter slechts een model en bevat geen cijfers. Over getallen wordt heelemaal nog niet gesproken. Het eenige opmerkelijke aan deze tabel is, dat by Frankrijk en Italië geen onderscheid wordt gemaakt tusschen kruisers van kleinere type en torpedoja gers, terwjjl deze ten opzichte van de an dere mogendheden streng van elkaar ge scheiden worden gehouden. Uit het rapport bleek verder, dat men het in verschillende opzichten nog niet eens is, o.a. niet aangaande de methode, voigens welke de tonnages uit de eene categorie in de andere kunnen worden overgebracht, en dit is een quaestie van veel belang. Verder zullen de categorie der duikbooten en de niet-geclassificeerde schepen nog geheel apart in behandeling worden genomen. Een der moeilijkheden bleek te zjjn, dat men bezwaarlijk een stelsel kan opzetten daar het stelsel ten slotte van getallen afhangt), zoo lang men nog geen getallen weet, en dat verschillende deelnemers weigeren getallen te noemen, zoolang de methode van rantsoeneering nog niet ge kozen is. Na drie en een halve week is men dus nog steeds niet over de voorbereiding heen. Dit zou niet zoo erg zijn, als met de voor bereiding dan' ook een belangrijk deel van Twee soorten van schrijvers zijn ge niaal: zy die denken en zij die doen denken. Maart wordt aanvaard. De Jaarbeurs be gint op 2 Maart. Het Carnaval te Dusaeldorp. Voor de eerste maal sinds 15 jaar zal door de „Malkasten", de vermaarde kunste- naarsvereeniging, weer een redoute worden georganiseerd, die op 22 Februari a.s. zal worden gehouden in de stedelijke „Ton- halle”. Alle aaien van dit gebouw zullen door de leden der vereeniging worden ver sierd. Zooals ook voor den oorlog, zal het Carnaval te Dusseldorp met deze redoute zijn hoogtepunt bereiken. FRANKRIJK* De verdwijming van Koetepow. Zijn vrouw stelt zich civiele partij. De vrouw van generaal Koetepow heeft zich civiele partij gesteld in de aanklacht, ingediend tegen een onbekende, wegens ge weldpleging en wederrechtelijke opsluiting. Zij is er thans volstrekt van overtuigd, dat men met een politieleen aanslag te doen heeft. (lOUffllE COURANT. De eerste commissie van de Londensche Vlootconferentie kwam gistermiddag in het St. James Paleis by,een ter onderzoek van het eerste rapport der commissie van des kundigen, die 8 Februari werd ingesteld. Dit rapport behelsde voorstellen voor een compromis tusschen de alternatieve metho den voor het beperken van de vlootbewape- ningen door een stelsel van globale tonnage of door categoriale classificatie, evenals een tabel tot verdeeling van de tonnage tusschen de verschillende klassen dei oor logsschepen. Na bespreking van het rap port besloot de commissie, het met haar eigen opmerkingen naar de hoofden der de legaties te zenden. De commissie verzond twee resoluties over de quaestie der duikbooten, door de vierde plenaire zitting naar haar verwezen, naar de commissie van deskundigen voor onderzoek en rapport. De commissie van deskundigen komt hedenmorgen opnieuw byeen tot het over wegen van de beste methoden ter behande ling van speciale schepen buiten de voor naamste categorieën en schepen, die niet aan beperking onderworpen zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, b|j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prijs. Liefdadigbeids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusscbenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Vaticaansche Stad gedrukt wordt. Het blad begint met de opmerking, dat er een jaar voorby is gegaan, sinds de menschenueiae van den Heiligen Vader, de wysneid des Konings en het genie van den staatsman den Godsdienstvrede in Itane hersteld heb ben en dat de besprekingen en het twist- geschryf nadien ook maar in het minst met üe indrukwekkende kracht van dit monu mentale gebouw hebben aangetast. Deze veelzeggende datum is bovendien de ge- denking waardig omdat het schynt of Itauë in het afgeloopen jaar in geschiedkundige beteekems nog grooter en beiangryker is geworden, doordat het in politiek opzicht zyn grenzen heeft overschreden en getre den is in den kring van de wereld- en be- scha- mgsgeschiedenis. Ook de fascistische bladen erkennen, dat het eerste jaar van de overeenkomsten een succes is geworden, terwyl de voornaamste vraagstukken zyn opgelost, al blyft de op voeding van de jeugd nog steeds de voile aandacht vragen van beide partijen, wat wel zoo blijven zal, zoolang het fascistische programma voor de opvoeding der jeugd op dezelfde militaire leest geschoeid blijft. Onderscheidingen verleend* Ter gelegenheid van den jaardag der La- teraanverdragen heeft de italiaansche am bassadeur De Vecchi aan Gasparri en aan den nuntius Duca een hooge Italiaansche onderscheiding verleend. Duca bood een dejeuner aan, waaraan Gasparri, de voor zitter van den senaat, ministers en ver tegenwoordigers van het Hof aanzaten. Het aftreden van Kardinaal Gasparri als •taatssecretaris van het Vaticaan. Kardinaal Pacelli zjjn opvolger. Kardinaal Pacelli ia Maandagmorgen, na door den Paus te zijn ontvangen, om negen uur precies, zooals altijd de gewoonte is van kardinaal Gasparri, in het staats-secreta- riaat van het Vaticaan verschenen om de werkzaamheden van den staatssecretaris van het Vaticaan over te nemen. Kardinaal Gasparri is naar de Romeineche Campagne vertrokken om eenige dagen rust te nemen. Nader wordt gemeld, dat kardinaal Gas parri aan den vooravond van den eersten verjaardag van de onderteekening van de Laterban-verdragen als staatssecretaris van den Vaticaan-staat aftreedt. Hernieuwde toenadering tusschen Mussolini en den Paus. Bezoek van de duce aan het Vaticaan. Te Rome verwachtte men algemeen, dat Mussolini gisteren door den Paus in audiën tie ontvangen zou worden. Nu deze verwachting niet juist bleek, ver luidt het in welingelichte kringen toch, dat deze audiëntie in de komende dagen plaats zal vinden. Een oficieele audiëntie van Mus solini by den Paus zou beteekenen, dat men wederzijds de tegenstellingen, die ten aan zien van het jeugdvraagstuk bestaan, niet wil verscherpen. Na de audiëntie, die de Paus verleende aan Turati den secretaris der Fascistische Partij, is inderdaad iets echtgenoot noemt en dat u wasafdrukken hebt gemaakt va^ d« politie-zegels, waar mee de kamer van mijn vader was afgeslo ten. Ik weet ook wat u daarna hebt uitge haald. Toen bent u verdwenen, zonder eenig spoor achter te laten, maar u was daarnet zoo vriendelijk om zelf te beken nen dat u identiek bent met gravin de la Moray en generaal Gastang. Als u verstan dig bent, neemt u goeden raad aan en laat mij passeer en. Een oogenblik scheen het of Beatrice door haar rustige stoutmoedigheid en haar zede lijk overwicht de,situatie beheerschte en Reggie haar zou doorlaten. Maar Sartoris kwam tusschenbeóde. Zijn gezicht zag grauw van woede, hij had al zijn schijnbare vriendelijkheid afgelegd. U bent een buitengewoon schrandere jongedame, zei hij schamper, werkelijk bui tengewoon intelligent. Ik maak u mijn com pliment. Maar u bent te trotsch op uw ont dekkingen en daardoor praat u te veelU moet namelijk weten dat deze twee jongelui vrienden van mij zijn. Dat begrijp ik! Maw^van één ding ben ik zeker: als u had kuiihen voorzien wat er gebeuren zou, zoudt u wel zalig heb ben opgepast dat ik die portretten daar niet onder de oogen had gekregen. Dan had u er niet om hoeven te liegen en ik zou wegge gaan zijn zonder te beseffen, die ik, gen er aal Gastang en gravin de la Moray voor den tweeden keer in mijn leven ontmoet had. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Staking by de Opel-fabrieken. 500 communisten leggen het werk neer. Gisterenmorgen hebben 500 communisti sche arbeiders bij de Qpel-fabrieken in Ber lijn het wérk neergelegd. Zij kozen een co mité van actie, waarin ook de afgevaardigde in den Pruisischen innddag Muller zitting had. Deze commissie stelde zich in verbin ding met de directie om te onderhandelen over het weder in dienst stellen van eenige communistische arbeiders, wier ontslag aan leiding tot staking was. Tot verstoring van orde of sabotage is het niet gekomen. Slechts uit voorzichtigheid h litie gewaarschuwd. j nog heden tot overe het werk hervatten. Der Abend”, de avond uitgave van de soc.-dem. „Vorwaerts’,’ meldt onder den kop „Communisten bezetten de Opel-fabne- ken” uit, Russelsheim, dat onder aanvoe ring van den communlstischen landdag-af- gevaardigde Muller 700 communisten in het uniform van den Rooden Frontstrijdersbond de Opel-fabrieken zouden hebben bezet en de machines gedeeltelijk zouden hebben vernield. Dit laatste beriqht schijnt echter sterk overdreven te zijn. Een ander bericht spreekt een bezetting door communisten met den meesten nadruk tegen. Gisteren zijn 3 mannen ontslagen en dientengevolge hebben vanmorgen 150 tot 200 man van de 7500 die op de fabrieken werkzaam zijn, gestaakt. Zij hebben een vergadering belegd en daarna een demon stratie gehouden, maar het bedrijf gaat on gestoord zijn gang. Goedkoop reizen naar de Leipzig#r Messe. De Duitsche Spoorwegmaatschappij'ver mits de heenreis tusschen 25 Februari en 7 iMaart, de terugreis tusschen 2 en 15 leent aan personen die zich uit het buiten land naar de Jaarbeurs van Leipzig wen- schen te begeven, een reductie van 25 Ik wensch u niet op te houden, zei hij, maar u hebt een opmerking gemaakt, die eenige toelichting van uw kant vereischt. U meende dat deze dame en jk U weet heel goed wat ik bedoel, ant woordde Beatrice uit de hoogte. Ze werd boos bij het onbeschaamde optreden van den man en de hoonende glimlach op het gezicht v»n Sartoris droeg er niet toe bij om haar stemming te verbeteren. Uit uw eigen mond heb ik «weven iets gehoord, dat me nog niet bekend was, namelijk dat u een paar gevaarlijke dieven bent. Zoo meent u dat? Weet u wel dat het strafbaar ia wat u daar zegt? Ik geloof niet dat u een aanklacht zou durven riskeeren, was het koele antwoord. Ik weet dat wat ik zeg de waarheid is. Die foto’s daar bewijzen genoeg. Dat hebt daarnet immers zelf erkend? Ik ben hoogst dankbaar voor de inlichting. Met uitgestrekte hand wees het meisje naar de twee portretten. Niemand zei iets, ze waren alle drie geimponeerd door haar moed en vastberaden kalmte. Op verontwaardigden toon ging Beatrice voort: Ik verklaar dat deze twee menschen brutale oplichters zjjn Cora grinnikte zenuwachtig, maar Reg gie’s gezicht werd donkerrood van woede. U druft heel wat te zeggen, viel hij uit. Ik zeg niets anders dan de waarheid. U hebt een sluwe poging, die ik zeker öiet in detals behoef te beschrijven, gedaan om mijn kostbare diamanten in handen te krij gen in de vermomming, waarin u hier gefo tografeerd bent. de hoofdzaak afgeloopen was. Dit echter is zooals het er op het oogenblik uitziet heelemaal niet het geval. Het optimisme dat op dit punt aanvankelijk heerschte, is reeds lang geweken. De Britsche minister-president, die het I dezer dagen voorstelde alsof de quaestie van de wijze van de rantsoeneering der vloot nu bijna geheel geregeld was, is dan ook wel wat al te optimistisch geweest. In werkelijkheid is men nog niet veel veraer gekomen. Naar verluidt is de stemming op de con ferentie ook niet erg opgewekt. Tusschen de Engelschen en Amerikanen bestaan moeilijkheden, waarvan de quaestie van de slagachepen, die deze week gerezen is, een uiting was. De Amerikanen hebben moei lijkheden in eigen kamp, daar velen onte vreden zijn met Stimson, die inderdaad een zeer zwakke figuur blykt De Franschen en Engelschen schieten niet op, terwyl er ook aan den Japanschen kant allerlei moei lijkheden broeien. De Japanners zijn nog zeer terughoudend, maar zullen vandaag een verklaring publiceeren. De moeilijkhe den die van Italiaanschen kaht dreigen mo gen bekend worden geacht. stemming voorspelt weinig goeds een spoedig einde der conferentie, trouwens steeds duidelijker komt ook aan het licht, hoe weinig de conferentie een be perking der bewapening beoogt, als niet politieke overeenkomsten er mede verbon den kunnen worden. En in dit laatste op zicht is van Engeland niets te hopen. Van andere zijde wordt gemeldt dat de besprekingen zyn genaderd tot de totale tonnages der afzonderlijke landen. Aan genomen wordt, dat de verdeeling als volgt zal zyn: Vereenigde Staten 1.197.000 ton; Engeland 1.209.000 ton; Japan 722.000 ton. Van deze drie getallen schijnen de beide eerste vast te staan, terwyl Japan 833.000 en Frankrijk 800.000 ton verlangt. Italië noemt geen cy'fer, doch houdt onvoorwaar- deljjk vast aan de eisch inzake gelijkstel ling met Frankrijk. De verdeeling der ton nage zou uiteraard de noodige moeilijk heden met zich brengen. De Fransche pers is eenstemmig in haar lof over de houding, die de Fransche dele gatie gisteren tydens de zitting der vloot conferentie by de behandeling van het voorstel tot afschaffing der onderzeeërs heeft aangenomen. Het Journal zegt, dat de algemeene indruk was, dat degenen, die af schaffing der duikbooten hadden verlangd, dit slechts hadden gedaan als demonstratie naar buiten. De duikbooten-kwestie kan volkomen begraven worden geacht. Pertinax geeft in de Echo de Paris on- lonel herkende het tweetal dat binnen geko- men was, onmaddellijk, hij had ze in deze zalfde kamer ontmoet, toen het lichaam van Sjr Charles hier op tafel had gelegen. Dat het edele trio veel goede in den zin had, geloofde Berrington geen oogenblik en hij wenschte zichzelf geluk met het feit dat Sartoris hem van een bruikbaar wapen had voorzien. Hij zou niet ver weg gaan, maar hij wilde toch het spoor volgen dat Sir Charles’ boord hem gewezen had en hier en daar in huis nog eens goed rondkijken of hij het verdwenen lichaam ook kon ontdekken. Als er in den wintertuin iets gebeurde, als Beatrice om hulp zou roepen of wanneer hy andere verdachte geluiden hoord, zou hij in staat zijn om de noodige assistentie te verleenen. En als hij zijn onderzoekings tocht had geëindigd moeet hij zien in con- tac^ met Field te komener zou buiten wel politiehulp zijn. Beatrice stond nog steeds tegenover het drietal m den wintertuinzij had een sen- sationeele ontdekking gedaan en de ande ren waren zich van dat feit bewust. Het gaf haar een groot gevoel van veiligheid te we ten dat Berrington bij de hand was. - Ik ben niet van plan hier langer te blijven^ zei het meisje kalm. Ik heb den in- dr“kuldaJ lk hier overbodig ben. Gaat u alstublieft opzij en laat me door. Verstaat u me? Reggie grijnsde gemeen. Hij maakte niet de geringste beweging om opzij te gaan en de dear die hij achter zich gesloten had, vrij te laten en hij zou Beatrice hebben aangegrepen als deze niet haaatig een atao achteruit, hnzl „zJac waren, hetgrooUaufcvaa Graf ontvangen, die de Paus Haar heeft als een eerbewyi tige koninklijke Huizen van Italië en Bel gië. De verjaardag van de verzoening. Een nieuwe toenadering. Een vleiend artikel in de Osservatore Romans. Alle Italiaansche bladen wijden groote artikelen aan den verjaardag van de onder- teekening van de verdragen van het La- teraan, waarbij zy er op wijzen, dat de groote historische beteekenis van deze ge beurtenis thans, nu er een jaar voorbijge gaan is, nog veel meer in het oog springt, dan op den dag, dat mgr. Gasparri en Mus solini hun handteekeningen onder de stuk ken zetten. Na de verbazing, de onzekerheid, die op de eerste verrassing volgde is thans het veilige gevoel van een vertrouwde wer kelijkheid gevolgd. Met name van belang, omdat ook daaruit weer de hernieuwde toenadering tusschen Vaticaan en regeering blykt, waarop van verschillende zyden naar aanleiding van Turati’s bezoek aan den Paus gewezen werd, zyn de uitlatingen van de Osservatore Ro mano, het blad van het Vaticaan, dat in de Dezelfde diamanten die u op het oogen- hlik in uw tasch hebt, flapte Cora uit. Als Een hartige verwensching kwam over Reg gie’s lippen. Een oogenblik leek het of hij zijn onvoorzichtige medeplichtige een slag in ’t gezichj, wilde geven. Ze werd rood in haar verwarring en maakte haar zin niet af. Sartoris luisterde naar deze discussie met een sluw lachje van voldoening op zijn ges zicht. Het drong tot hem door waarom het nobele tweetal hem zoo onverwacht met een bezoek had vereerd. Kunt u bewijzen wat u zegt? vroeg Cora düe haar tegenwoordigheid van geest spoe dig teruggekregen had, brutaal. Wat ik te vertellen heb, zou iedere En gelsche rechter vennoedelijk als een bewijs beschouwen. Maar voor mezelf ben ik in ieder geval overtuigd dat ik het bij het rechte eind heb. Nadat uw poging om de diamanten te stelen, mislukt was en ik ze in de brandkast van het hotel had laten opbergen, kwam u in mijn kamer terug, onder voorwendsel dat uw kamenier ziek was geworden. Toen was u zoo vriendelijk mij wat van uw heerlijke Parijsche parfum te laten ruiken met het gevolg dat ik bewus teloos was,, toen zich allerlei mysterieuze dingen in mijn onmiddeljijke nabijheid af speelden. U schijnt goed op de hoogte te zijn, hoonde Cora. Dat ben ik inderdaad. Ik weet dat u in mijn kamer bent geweest en daar een schurkerij die ik niet nader zal aanduiden, hebt uitgebroed met den man die zich mijn I ENGELAND. Het werkloozencyfer. (Steeds stijgende. Het aantal werkloozen bedroeg op 3 Febr. 1.5G8.600, of 17.081 meer dan in de vooraf gaande week en 139.125 meer dan in dezelf de periode van het vorig jaar. ITALIë. Een Pauselyke onderscheiding voor de prinses van Piemont. In een plechtige byeenkomst onder voor zitterschap van mgr. Montarelli, den aarts bisschop van. Vercelli, waarop tal van bur gerlijke en kerkelyke autoriteiten aanwezig heeft prinses Maria van Piemont verleend i Tja aan de edelmoedige christeljjke overleveringen van de doorluch-

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1