Saikerballinkoker Dienstbode aankomenil:Be(liende een llskast iDBiim iLiDi mmm Nette dagdienstbode Flink net Meisje Noodhulp BOEKHOUDING eenige meisjes een bekwaam of aankomend monteur, TWEEDE WERKSTER Ml- ii MakMj t. litllp II WILDPASTEI Schrijfwerk G. W. Nagtglas Boot Jongste Bediende VOORMAN Kunstaardewerkfabriek „Regina GLASGORDIJNEN GOUWE 89 Fa. B. DE. JONG MEUBILEERING Gebr. Kamphuizen. A. J. OPSTELTEN DIENSTBODE flinke Werkstep Winkeljuffrouw Jongste Bediende Slagersjongen ZIT- en SLAAPKAMER' Liefhebbers Ludwig van Beethoven L. BINNENDIJK, NOTARIS 1. Een Winkelhuis 2. Een Woonhuis 3. Een huis en erf P. v. d. Heuvel Plateelbakkerij ,pZenl«h" 20 voor hal magazl|n Bekende Koek-, Beechult- en KoekleefabPlek Kleiweg 38 - Teleph. 611 Siroopwafelen, de fijnste, 4 ct. p. st Tompoucen Gebakjes 8 ,i Gesort Zandkoekjes Gesorteerd Banket 18 ct. p o 22 ct p o. Nieuwe Markt 25 Telefoon 865 mand worden gelegd, waarvan zij onkundig zijn. Spr. zegt dat in dat dossier de heer van der Torren tegen zijn commissie wordt uit gespeeld, dat Ir. van Panhuys zich zou heb ben uitgelaten als daarin is vermeld. Dat het oordeel van Dr. Hissink door het Gro- ningach proefstation zou zijn gedesavoueerd, ontkent spr. De verklaring van dat proef station strekt daartoe niet. Aan de waarde schattingen van den heer Van Wijnen hecht spr. niet Het „geheim" dossier dat spr. ver schrikkelijk acht, zal door hem in druk wor den uitgegeven. Dat Gouda in het risico der droogmaking 100.000.bijdraagt, noemt :1e lver Van Staal een leugen. Er is sleöhts een voorstel van spr. bij B. en W. en zoolang over het door hem ingediende financieel project geen beslissing is gevallen, kan niet worden ge zegd dat Gouda bijdraagt. Spr. heeft nooit beweend dat Gouda de risico van de droog making zal dragen, doch in zijn voorstel is 100.000 als het maximum der bijdrage aangegeven. Spr. heeft de hoop dat B. en W. en de Raad van Gouda hem daarbij zullen steunen. Gaarne wil spr. dat verdedigen. In annuï teiten komt de 100.000 bijdrage neer op 5000.tot 6000.per jaar, waarmede bevorderd wordt de landbouwcultuur, de winkelstand, de Goudsche markt en het Goudsche electriciteitsbedrijf zal daarbij welvaren door stroomlevering aan het ge maal des nachts. Daardoor krijgt de ge meente haar bijdrage weer terug. Door aan vaarding van Bpr.'s voorstel zal het belang der burgerij In econoimischen zin worden gediend. En spr. hoopt dat ook de Prov. Staten hetzelfde zullen doen. Aan. het Dep. van Defensie ontzegt spr. het recht wanneer dit bijzondere eischen wil stellen, die te doen drukken op deze droogmaking; deze kosten behooren dan door Defensie te worden gedragen. Spr. besluit met de hoop dat de droogma king tot stand zal worden gebracht. REPLIEKEN. De heer Sandifort repliceert. De heer Sandifort zegt dat de heer Van Staal een heel handig debater is, maar dat hij ÏF55T weinig op spr.'s gegevens :s ingegaan. Spr. noemt het ongehoord oat drie kwartier is gebruikt tot bespreking van datgene, wat niet door spr. is aange voerd. Spr. noemt het een onbehoorhjkneid van Van Staal dat geheime dossier, dat niets geheims bevat, op spr.'s rug te schuiven. Spr. heeft met dat dossier niets te maken, heeft er niet aan meegewerkt. Spr. tart ieder, ook Van Staal, te zeggen dat spr. ook maar één onbehoorlijk argu ment tegen Van Staal heeft gebruikt. §pi. zal er prijs op stellen dat v. Staal erkent volkomen loyaal te zijn behandeld. De heer Van Staal interrumpeert: Wat zegt U van dat rapport? De heer Sandifort herhaalt niets met d*t rapport te maken te hebben. Er mogen voor den heer Van Staal wat onaangename dingen in staan, maar binnenskamers ge bruikt men wel eéns andere woorden dan in 't openbaar. Een incidentje. Als de heer Van Staal zijn neus op trekt zegt de heer Sandifort, terwijl hjj met de vuist op tafel slaat, tot den heer Van Staal van hem niet te gedoogen dat hy^ zijn neus voor hem optrekt! Het past den heer Van Staal niet op zoodanige wijze tegenover spr. op te treden 1 Spr. zegt uit dit dossier alleen de feite lijkheden te hebben genomen, die spr. bij zijn betoog gebruiken wilde. Spr. heeft overwogen welke onaangena me kant er aan een dergelijke debat-avond verbonden is. Hij heeft zich voorgehouden dat er bezoekers konden komen die die twee socialisten wel eens zouden willen hooren bekvechtPf^aar spr. heeft zich er over heen gezet. Spr. heeft met geen enkel woord over v. fSfoaX'f) DpHtiek in Gouda gesproken. Daarover laat spr. Zich niet uit. De ton van Gouda. Het is spr. kwalijk genomen dat spr. over de ton bijdrage van Gouda heeft gesproken. De officieele berekeningen, zegt spr. zijn mede gebaseeVd op de ton, die Gouda zal bijbrengen! Wanneer Van Staal verwacht dat Gouda zyn deelname volledig vergoed zal krijgen, dan had v. Staal dat moeten duidelijk maken. Waar deze polder woning en werk zal bieden voor 50 boercnsteden met 16 bunder elk, wil spr. gaarne weten hoe die nu de welvaart moeten bevorderen van Gouda! Spr. is van oordeel dat wanneer de Plas sen met 344 mfllioen moeten worden ver knoeid tot- een mondain oord, er voor de arbeiders dan niets meer aan is, dan kun- ren ze gerust dicht. Breng de arbeiders naar de Plassen. Als de Goudsche arbeiders daar niet heen gaan, dyn ligt het aan die arbeiders. Dan ia het de tïak dér sociaal-democraten, ook van Van Staal, om de arbeiders in die rich ting op te vbeden. De A.JjC. is geweest aan de Plassen en die is opgetogen terugge keerd. De arbeiders spotten niet met de PlasBen, maar.juichen er Over. Ieder be stuurder, die een verplichting verbindt aan de vpcantie, orm die aan de Plassen door te brengen, is gek. In dien zin is het ook een dwaasheid. Spr. meent dat er hier zooals in Rotter dam velen zyn, die verveèld langs de straat loopen. Is het nu niet beter dat Van Staal zich aan spr.'s zijde schaarde om die men- schen het genot der natuur deelachtig te doen worden? Bezoek aan de eilandjes. zijn bezoeken, met arbeidersgroepen aan de Plassen al jaren lang heeft spr. steeds medewerking gehad van de eigenaars der eilandjes om die te mogen betreden. Tegenover een bewering uit de zaal dat Notaris d'Aumérie, een der eigenaars, geen toestemming daarvoor geeft, zegt spr. deze meermalen te hebben ontvangen en nog on langs zelfs telegrafisch toen de heer d'Aumérie elders vertoefde. Wie bloemen meeneemt en den boel be derft, die wordt natuurlijk geweerd. Gok een soc.-detmocraat schopt iemand, die zijn tuintje vernielt, er uit. Biesboech en Plassen niet te ver- gelijken. Spr. zegt dat de iBiesbosch niet kan wor den vergeleken met de Plassen. Ook wat de bovenkomende grond aangaat, durft spr. de vergelijking niet aan. Deze is geheel ver schillend. Spr. vraagt of door de droogmaking der Plassen wordt weggenomen het verschil van de 17 der landtoename tegenover de 162 der bevolkingstoename? Dat is toch dwaasheid! Aan de vroegere droogmakingen was het geld goed besteed. De heer Van Staal is in gebreke gebleven aan te toonen dat dit met de Plassen ook het geval zou zijn. Droogmaking niet verzuimd. Het gaat niet aan uit te spelen dat de voorouders deze droogmaking hebben ver zuimd. Het gaat niet op alles fout te noe- men wat de bourgeoisie heeft gedaan! Zij heeft toch de andere polders droogge maakt! (Gelach). Wat er van te maken is. De wetenschap maakt vele vorderingen. Met de vraag door Van Staal gestold: Ge loof je nu dat er niets van zou te maken zijn? heeft spr.'s opponent zijn geheele ba- wering in elkaar doen storten. Wat een ka pitaal zouden die arme bewoners moeten hebben Het Rapport der tegenstellingen. Spr. zoomin ah Van Staal is .bevoegd de deskundigen te taxeeren. Maar wy moeter ons niet beroepen op deskundigen, die zich en elkander tegenspreken. Als hot niets kostte en er geen andere belangen op het spel stonden zou spr. zeggen: waag het er op. Maar zoolang het rapport der tegenstel lingen er nog is, gaat spr. met de droog making niet Qiae. Onteigening 79 woningen vergeten. Over de by de onteigening vergeten 79 woningen spreekt Van Staal niet. Juist om dat de inzakking niet direct gebeurt, maar na jaren is er voor de menschen niets te halen. Spr. zou wenschen dat de menschen toch eenigen grond onder de voeten zouden hebben. Waar blijven de visschers. De verwaarloosde v inch opbrengst. Spr. vraagt of er voor die 50 visschers ander emplooi zal zyn? Met het belangryk bedrag der vischopbrengst uit de Plassen is alweer niet gerekend. Het zou zeer wel kunnen zijn dat de vischrykdom der omlig gende wateren zijn oorsprong vindt in de Plasyen. (Applaus.) De heer Van Staal repliceert. De heer Van Staal is van oordeel dat ieder zijn neus moet optrekken wanneer in 't geheim iemand's eer of een zaak wordt aangetast. Spr. vergeeft den heer Sandifort dat hij van dit rapport heeft gebruik ge maakt. Spr. zegt alles te hebben besproken wat door den heer Sandifort is aangevoerd. Te weinig belangstelling. Als het standpunt van den heer Sandifort juist was zou de zaal veel te klein moeten geweest zyn. De opkomst is veel te gering. Zoo was het ook in Rotterdam. Van de 6000 leden waren er 100 opgekomen, van die 100 van de Federatie bleven er, toen spr. gespreken had, nog 50 over! (Gelach). Door de droogmaking wordt de bodem cultuur bevorderd. Waar de welvaart vandaan komt. Spr. vraagt of de 600 menschen uit den nieuwen polder dan geen welvaart brengen aan de nabij gelegen stad? Gouda profiteert allereerst van het volle bedrag dat de droogmaking kost, waarin Gouda niet meer dan cen ton byuvaagt. Daarna komen de andere profijten. Spr. handhaaft zyn standpunt dat de ar beiders niet naar de Plassen zullen gaan. Natuur maniakken. Onteigening na afwijzing aanbod. De natuurmaniakken, die verschil zien tusschen Biesbosch en Reeuwyksche Flas- sen begrijpt spr. niet. Ook het standpunt van den heer Sandifort ten aanzien van de deskundigen inzake de onteigeningen deelt spr. niet. Wat dit laatste betreft, is spr. van oordeel dat begonnen moet worden met een billijk aanbod. By niet aanvaarden komt pas de beslissing- door den rechter. De vischvang8t. Spr. zegt dat volgens verklaringen van den heer Lafeber de vischvangst niet van groo- te beteekenis is. De taxatie aangehouden. Spr. blijft bij zyrn meening omtrent de gestelde taxatie in de rapporten. Spr. be sluit met de hoop dat de Raad van Gouda met waardeering van de -schoone natuui de droogmaking zal helpen brengen, omdat het belarig van G«uda door de droogmaking der Plassen wordt gediend! (Applaus). Slotwoord. De Voorzitter dankt de beide spre kers voor hun betoog, maar protesteert daarbij tegen de wijze waarop het rapport van het Comité door den heer Van Staal ter sprake is gebracht. Het Comité zal zijn „dossier" wel verdedigen. Spr. hoopt dat het Comité zyn doel be reikt heeft, n.l. te doen zien dat de Plassen- quaestie in volle breedte moet worden be schouwd. Spr. hoopt dat de argumenten zul len worden overwogen en naar de beteeke- niet getoetst Dr. Hoogstra besluit: Gouda moet zijn Plassen behouden; wegneming zou een strop worden voor onze stad. (Applaus). Tegen middernacht werd de bijeenkomst gesloten. ST A.D8NIET3 W8. GOUDA, 15 Februari 1930 Gemeenteraad. Agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Gouda op Dinsdag 18 Februari 1930, des namiddags te 8 uur Aan ipie orde: Voordracht tot benoeming van een onder wijzer aan school C. Het \ooretel tot het n€m«n «ener afwij zende besdiiking op het verzoek van het* Bestuur der R.K. Inrichting van Liefdadig heid om de oprichting «ener R.K. Huis- houdhoud- en Industrieschool noodig te verklaren. Het voorstel tot het verleenen van me dewerking als bedoeld in art. 72 der L. O. wet 1920 voor het stichten eener bijzondere school der Ned. Herv. Gemeente in het stads ,,de Korte Akkeren". Het voorstel tot oprichting eener openba- er lagere (opleidings) school, dtte den naam school A zal voeren eft' deze school onder te brengen in de vrijkomende lokalen der Centrale Kopschool. Het voorstel tot inrichting der in aan bouw zijnde school voor g. 1. o. aan de Eefste Kade. Het voorstel tot uitbreiding van be^ po litiepersoneel. Het voorstel betreffende het dag- en nachtverblijf vóof dakloozen van het Leger des Heils (met aanvullmgs voorstel). Het voorstel tot onderhandsche aanbeste ding van de restauratie van het carillon in den St. Jans tor en. Het voorstel tot verkoop van grond in het Van Bergen IJzendoornpaTk aan de N.V. Aannemersbedrijf voorheen W. Bokho ven. Het voorstel tot overname van grond deel uitmakende van de Karnemelksloot. Het voorstel tot verhuren van het woon huis aan de IJssellaan no. 12. Het voorstel tot verhuur van den z.g. Beukmolen aan M. J. A. Endenburg. Het voorstel tot verleen ing van het recht van uitgang en overpad aap G. Eerland, op en achter de woningen aan de IJseelaan gelegen poort. Het voorstel tot verpachting van het café restaurant op het nieuw veemarktterrein. Het voorstel betreffende het schrijven van C. R. Massaar omtrent kostenverdee'ing van een rioolverbetering. Het voorstel tot verhooging dér hypo theekrente voor een bij de Spaar- en Rulp- bank gesloten geldleemng. Het "Voorstel tot het brengen van wijzi ging in het raadsbesluit d.d. 3 November 1923 door te bepalen dat de door den Ha venmeester te stellen borgtocht mag worden gesteld door bij de Spaar- en Hulpbank in te leggen een bedrag van f 600.— Het voorstel tot toekenning van subsidie aan T. P. van Loon voor de exploitatie van stadsautobusdiensten Het voorstel inzake de vasstelling der ze kerheidsstelling voor personeel van den ge meente-ontvanger. 6e suppletoir kohier der hondenbelasting Af- en overschrijvingen op de gemeente- begrootingen dienstjaren 1929 en 1900. h* Voordracht onderwijzer o. 1. school C. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan den heer L. J. den Hartog met ingang van t Februari j.l. verleend eer vol ontslag, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, aan de openbare (oplei dings-) school C, bieden B. en W. den Raad de volgende voordracht aan 1. A P. van Loo, onderwijzer te Melissinr, 2. H. G. Smit, student te 's-Gravenhage, 3. J. M. Bergraat, tijdelijk onderwijzer te Utrecht. Restauratie carillon St. Janstoren. Onderhandsche aanbesteding. Bij raadsvoorstel d.d. 22 Maart 1927, no. 50, deden B. en W. voorstellen ter zake van het verleenen van een crediet ad f 10.000 voor de restauratie van het carillon in den St. Janstoren. Drit voorstel baseerde zich op een res tauratie plan, ontworpen door de firma B. Eijsbouts te Asten (N. Br.) in overleg met de firma Gillett and Johnston, klokkengie ters te Croydon, Engeland. Tot dusver werd dit voorstel nog niet be handeld, wel wyrd bij de vaststelling der gemeente-begroeting voor het dienstjaar 1929 een bedrag ad. f 10.000 uitgetrokken en meenen B. en W. dus te mogen aaannemen dat de Raad principieel met een en ander accoord gaat. B en W. hebben thans gemeend zich na der, wat de restauratie van het klokkenspel betreft,, te moeten verstaan met deskundi gen en hebben zich in dit verband latep voorlichten <Joot den Nederlandschen Klok ken en Orgelraad, gevestigd te Utrecht Deze heeft aan de hand van een door hem gehouden onderhandsche aanbesteding een plan tot restauratie in ernstige overwe ging gegeven, r een uitgave van dat hoogstens f 10.705.— zal vorderen Waar schijnlijk zulllen de kosten kunnen woiden verminderd met de aanschaffing van een geheel nieuwe trommel, die automatisch- eiectrisch wordt gedreven en zal kunnen worden volstaan met herstel van de oude 'trommel en behoud van het tegenwoordige opwindsysteem (electrisch). Dit zal het eindcijfer der restauratiekos ten vrij belangrijk beinvloeden mi wel in gunstigen zin. Tot de onderhandsche inschrijving waren door den Nederlandsche Klokken- en Or gelraad twee voor restauratie van klokken spelen en Nederland gevestigde firma's uit- genoodigd, n.l. de fa. J. H. Addicks en Zonen te Amsterdam en d« Fa. B. Eijsbouts te Asten (N. Br.) welke laatste firma ook het restauratieplan samenstelde. De firma Eijsbouts heeft evenwel ge meend niet te kunnen voldoen aan den wensch van den Klokken- en Orgelraad. Van deze firma is dan ook geen inschrij ving ontvangen en bij de samenstelling van het restauratieplan is daa ook met haaf gegevens geen rekening kunnen worden ge houden. B. en W. betreuren het en de Klokken- VOOR HET KOMENDE SEIZOEN MARQUISETTE VOILE ETAMINE VITRAGE GEËTALEERD en Orgelraad met hen, den Raad thans geen cocurreerende aanbieding kan worden over legd, maar voorzoover dit met redelijke middelen te bereiken was zijn zij hierin piet kunnen slagen. Onder verwijzing naar het technisch ad vies van den Nederlandschen Klokken- en Orgelraad d.d. 6 Januari j.l., hetwelk bij het voorstel ter visie is gelegd, geven zij dén Raad in overweging (te restauratie van het het carillon in den St. Janeto ren alhier waarvan zij de noodzakelijk heid reeds in hun meergenoemd voorstel d.d. 22 Maart 1927 betoogden behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provincie onderhands op te dragen aan de firma J. H. Addicks en Zonen te Amster dam en haar gieter de firma J. Taylor te Louborough (Engeland) wier aanbieding volgens hun adviseurs billijk is te noemen op de voorwaarden en tot hoogstens de som in het meergenoemde advies van den Klokken, en Orgelraad genoemd. Geen Thé Dansant in „Ons Genoegen". Men verzoekt ons te melden, dat er mor genmiddag geen Thé Dansant zal zijn in de Sociëteit „Ons Genoegen" Schouwburg-Bioscoop. Een heel aardige film is het eerste der aangekondigde hoofdnummers, waarin Cnar- les Murray's grappen tot tal van goede mo menten aanleiding geven. Het opschrift is „Verkiezingszwendel" en inderdaad krygen we er een flinke portie van te zien. Maar meestal wordt het van den tuchtigen kant opgenomen, want Charles Murray kan het feitelijk heel weinig schelen, wanneer ze hem weg willen moffelen, ten einde een geschikter man het burgemeestersambt aan te kunnen bieden. Met een allesbehalve ijve rige vriend, die in z'n hum is als hy dicht in de buurt van de wijnkelder is, bindt hy den stry'd aan tegen zyn aanvallers, die dank zy de onfeilbare werking van het kos telijk nat, spoedig voorstanders zijn ge worden. Natuurlijk komt t geheelé zaakje in orde, waarmede elkeen content zal zyn. Het tweede hoofdnummer is het veelbe sproken filmwerk van den Russischen regis seur Eisenstein, n.l. de pantserkruiser „Po- temkin". We behoeven er daarom weinig van te zeggen. Als film imponeert de massa regie het meest, hoewel andere films van hetzelfde genre er niet voor onder behoeven te doen. Alles byeen een goed programma. Schilderijen tentoonstelling WILLEM VAN SOHAIK. U weet al, wat hiermee wordt bedoeld. In versahiillende plaatsen in ons luiid wer den deze 'schilderijen reeds geëxposeerd. De plaatselijke bladen waren zoo vriendelijk meermalen berichten over deze tentoonstel ling op te nemen. De belangrijke verzameling van een der tien-tal schilderstukken en een negentien tal teekeningen zal van Dinsdag 18 Februari tot en met Zondag 23 Februari ook te Gouda te zien zijn in de voormalige pastorie van Ds. Börgei;, Crabethstraat 5. Willem van Schaik heeft in dit werK de gruwelijkretid, waanzin en perversiteit van den oorlog in alle felheid in beeld gebracht. Hij brengt ons in dezelfde wereld, waarvan wij ook uit het bekende boek van Remaique weten. Indien U ontspanning zoekC heeft deze tentoonstelling U weinig te bieden. Wij vragen U echter er heen te gaan, omdat U met ons van oordeel zijt dat wij den grutfel van den oorlog piet mogen vergeten. Deze tentoonstelling heeft geen bepaalde politieke of godsdienstige kleur. De breede samenstelling van ons comité toont U dit reeds. Maar wij zijn één in het besef, dat wij de oorlogsellende in allen ernst onder oogen hebben te zien. Laat vooral ook niemand de gelegenheid laten voorbijgaan om den dichter Martien Beversluis zelf de gedichten te hooren voor dragen, welke hij naar aanleiding van de schilderijen van van Schaik schreef. Deze voordracht heeft plaats in de groote zaal van de Réunle. De oud-offidter van Warmelo zal daar dien zelfden avond spreken. De tentoonstelling wordt geopend op Dinsdag 18 Februari a.s.„ des avonds 8 30 u. Ze is tot en met Zondag 23 Februari ge opend, des middags van 35 uur en van 7-3010 uur. De voordrachtavond van Mar tien Beversluis en van Warmelo 's op Vrijdag 21 Februari a,s. Het Uitvoerend Comité: Mr. A. A. J. Rijkeen, voorz.D. G. vftn Vreumirgen, seer., Wijdstr. 20, Gouda; H. Gijzenij Jr., penh.; Mevr. Nelly Soeters—van Balen Blanken, Mevr. M, GoudaDerksema, Mevr. A. Herfet--Broer, Mej. P. A. Sncep. Winteravonden van „Zomerlust De speeltuinvereeniging „Zomerlust" or ganiseerde dezer dagen wederom l£ar win teravonden voor de kinderen wïtr ouders lid zijn. Waren er vorige jaren 2 avonden noodig om alle kinderen te voldoe, ditmaal werden de kinderen ih 3 avonden ontvangen. Het totaal aantal kinderen, dat deze avon den bijwoonde bedroeg ruim 800. Een half uur vóór den aanvang stonden de ouders met hun kinderen ree is voor bet Vereenigingsgebouw te wachten," teneinde een goed plaatsje machtig te worden. Toen om 7 uur de deuren geopend werden V den de kinderen naar binnen e waren beide zalen tot in de uiterste hoe ken bezet. De beide eerste avonden w.i* de zaal een muziekkorps aanwezig, dat de kinderen met een vroolyken marsen verwej. komde. Na de openingstoespraak va ij fa voorzitter werd het programma afgewet*, dat bestond uit muziek, lichtbeelden en ver tellingen. In de rustpoozen werden de kin deren rjjkeiyk onthaald op siroop wafel» chocolade en pepermunt. Naar o.l, van be stuurszijde werd medegedeeld heef: 'net be stuur van de speeltuin van de Coöperatieve' Verbruiksvereeniging ,Ons Voordcel" voot elk kind een reep chocolade en een rol pepermunt gegeven. Thalia-Theater. „De sloppen van Chicago". In de onderwereld van den beruohtsten stad der misdaad. Te midden van het groot ste geboefte van geheel Amerika. Tusschen inbrekers, moordenaars en bankroovers. Daar is het dat ,®ull Weed" leeft met „Zwaneveertje'^ als de groote onder den grooten. „De sloppen van Chicago" laat ons zien het leven in deze misdadigerswereld. Liefde en hartstocht. Haat en nyd. Moord en dood slag. Dit buitengewone filrhwerk geeft van dit alles een getrouw beeld. Een grtcp uit het volle leven van een bandiet in een mo derne wereddstad. Evelyn Brent, Clive Brook en George Bancroft vervullen de hoofdrollen. Een bijzonder spannende film met een hoogst interessante verhandeling en ook uit cine'matografisch oogpunt zeer belang wekkend. Het by<programma bestaat uit Journaal en Hollandsch nieuws. Een vulpenfantaaie van Max Fleischner getiteld „Koko rookt". En een komische twee-acter „De onnoozele cowboy van de vlakte", waarom ook braaf gelachen wordt. Eerf programma dat ook Uw belangstel ling deze week ten vlotte verdient. Verbetering van de Gouwe. Ingediend is een onteigeningaontwtrp voor de verbetering van de Gouwe in de ge meenten Waddinxveen en Boskoop. Het ligt o-m. in de bedoeling de beweegbare brug gen over de Gouwe te Waddinxveen ca te Boskoop te vervangen door nieuwe beweeg bare bruggen, wijd ten minste 14 M., met een doorvaarthoogte in gesloten «tana vaa ten minste 2.50 M. en een rybreedte van 5.50 M.. met troittoirs aan weerszyden. In dp gemeente Waddinxveen zal een nieuwe losplaats worden gemaakt. De Chr. Muziekvereeniging „de Bazuin". Men schrijft ons: Door de goede opbrengst van den vjot eenige maanden gehouden bazar is de Chr. Mjuziekvereenigimg „de Bazuin" kunnen overgaan tot aankoop vaii nieuwe instru menten, waardoor de fanfare in harmo ii< kan worden omgezet. De aangeschafte instrumenten, welke prachtig zijn, zullen in een der etalages «Éi het sigarenmagazijn der firma A. H. J. Wytenburg, Wijdstraat 48 worden tentoon gesteld. Het 'bestuur maakt tevens beken i, dat 50 obligaties der aangegane leening zijn uitgeloot. Na 1 Maart zUHen deze betaal baar worden gestéld. Er is in de harmonie nog plaats voor en kele muzikanten. Indien er liefhebbers zijn kunnen zy zich opgeven by een der be stuursleden of op Donderdagavond tij Hm» de repetities by den directeur, don heer J- P. Oslytai, in het gebouw „Tot Heil (les Volks'™ Schip te water gelaten. Hedenmorgen is met goed gevolg te water gelaten van de werf „Kromhout" firma H. van Vlaardingen te Gouderak, het stalen lichterschip groot pl.m. 40 ton, in aanbouw voor binnenlandsche rekening. Tevens is de kiel gelegd voor een stalen lichterschip 33 X 6 X 1-90 M., eveneens voor binnen- landséhe rekening. Burgelyke Stand. GEBOREN: 12 Febr. Martinus, zn. van W. H. R. Kapteiji en A. H. Eijgelsheim, Gouwe 58 -,- Bartholomeua Dingemon Nico- laas Maitin, zn. van N. van der Sprong en C. J. Segers, Karnemelksloot 8. 13. Febr. Hendricus Johannes Maria, zn. van G. H. A. verkaaik en Th. A. de Vol, Pr. Hendrikstraat, 4; Arie, zn. van J. Kalk man en M. M. van den Arend, ToJlenstraat 80. ONDERTROUWD: W. Verweij en W. M. de Jong; W. G. J. van der Linden en G. Boot. OVERLEDEN: 12 Febr. Antoon van der Woude, 68 j. 13 Febr. Cornelia Johanna Alphenaar, II w. Agenda. 15 Febr. 8 uur Soc. „Ons Genoegen" zaal Kunstmin, Feestavond „Utile Dulci". 17 Febr. 11 uur v.m. Stolwijk Gemeenteraad. 18 Febr. 8% u. Crabethstraat 5 opening Tentoonstelling expositie van an**" oorlogs-schilderyen. 18 Febr. 8 u. Raadzaal stadhuis Gemeente-* raad. 19 Februari, 8% uur. Nieuwe Schouwburg. Vierde Nütsarvond. 19 Februari, 8 uur. Soc. de Réunie Beneden zaal. Prof. C. W. de Vries voor de Mij. van Nijverheid en Handel afd. Gouda, 20 Febr. 8% uur Nieuwe Schouwburg, Film* avond voor de leden en hunne huisgenoo* ten. Na afloop bal. 21 Febr. 8% u. Réunie Voordrachtavond Anti-Oorlogspoëzie, Martien Beverslui1 en W. L. v. Warmelo. Apothekersdtenat. Zoadagdienst doctoren. Voor morgen, Zondag, zijn *te ,ren: Dr. Meetor, Fluw. Singel en Dl Raadt, Crabethstraat. Apotheken. De apotheek van den heer A. H. Teef* Gouwe, 'zal tot en met 21 Febr. benevens den daarop volgenden nacht geopend rijn na g uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). BODEGRAVEN. Treinbotsing. Op het staionsemplacenvsnt te Bodegra ver! ia een' goederentrein door een stoctbiok gereden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, de materieeieschade aan den weg en den trein is echter vrij groot. HAASTRECHT. Gemeenteraad. In de j.l. Vrijdagmorgen géhouden Raads vergadering, waren met den voorziter, Ba ron van Hemert tot Dingshof, alle leden te genwoordig. Bij gelegenheid van deze eerste vergade ring in 1930 wenachte de voorzitter den le den geluk en voorspoed, zoowel in hun ge- tui als in de zaken, waarvoor de heer Kene- man als oudste bd dankte. Mededeeling werd gedaan van goedge keurde besluiten van vorige vergaderingen. Proces-verbaal van kasopname en rapport betreffende 'de gemeentekas, er was in kas f 1650.09. Mededeeling dat op de kosten van keuringsdienst van waren over 1928 f 22.08 zal worden gerestitueerd. In verband met enkele bemerkingen van da Ged. St. worden in de begrooting voor 1930 enkele wijzigingen aangebracht. Van de Gezondheids-commisie te Schoon hoven is ingekomen een raport betreffende hit perceel C 193. Na breedvoerige bespre kingen wordt besloten dit perceel onbe woonbaar te verklaren. Een verzoek van het gemeentebestuur van Gouda om bij te dragen in de koeten van de Handelsavondschool aldaar voor leerlingen uit deze gemeente wordt ingtwil- liga. Betrelfende den schooiartsendienst, waar omtrent het district „Lek en IJseel" een nieuw voorstel heeft ingediend, wordt be sloten dat de concept-verordeningen enz. bij de leden zullen circuleeren. «Vervolgens worden vastgesteld enkele be- zhiiten tot af- en overschrijving op den dienst 1929, waarna sluliting der vergade ring. Dienstplicht. A&n den ingeschrevene der lichting 1930, J. Vooreluijs is voor één jaar vrijste1'ing verleend. Op 20 Maart zullen va ndie lich ting worden ingelijfd W. Benger bij het 3e Reg. Inf.W. van Duuren bij het Reg. Wielrijders, en P. Vonk bij het Reg. Gre nadiers. Jeugdige drenkeling. Een-5-jarig zoontje van wed. S. v. L. al hier geraakte in een diepe moddersloot langs den Lizeweg, en zou zekei jammerlijk zijn omgekomen, wanneer ai et de heer S. die het ongeval had zien gebeuren, ijl'ngs was toegeschoten en den drenkeling weer op droge gebracht had. STOLWIJK. Het Groene Kruis. De afd. Stolwijk, van het Groene Kruis houdt een algemeenp, ledenvergadering oj} Vrjjdag ZX Febrpari 1930, 's avonds 7 uur in het Café van den heer Joh. Noomen. De agenda luidt als volgt: Opening en Notulen. Mededeelingen. Jaarverslag van den Secretaris. -— Verslag van den Penningmeester. Verslag.maga- zijngoederen. Verslag van den Afgevaar digde naar de Algemeene Vergadering van de Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groe ne Kruis op 31 October 1929. Voorstel van het Bestuur en Commissie van bijstand tot instandhouding van de Wijkverpleging t» T.BC.-bestrijding. Vaststelling Be- gróoting 1930. Benoeming Afgevaardig de voor de Algemeene Vergadering der Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groene Kruis 1930. Benoeming Commissie voor het nazien der Rekening 1930. Benoeming Com missie voor het nazien der magazyngoede- ren. Bestuursverkiezing. Aftredend zyn de heeren L. de Jong en D. A. Anker Jr.; beiden herkiesbaar. Voorstel van het Be stuur tot wijziging van art. 3 3 van het Huishoudelijk 'Reglement. Rondvraag en Sluiting. WADDINXVEEN. De raad heelt aangenomen een voorstel om dè gemeente te verbinden tothet verlee nen van een bijdrage aan de gemunte Gouda, groot 50 pet. der netto-koeten per leerling voor de in Waddinxveen wonende leerlingen, die te Gouda in dit jaar en vol gende jaren de Handels-avondschool net 5 jarigen cursus bezoeken. Adn het R-K. schoolbestuur werd ever 1930 een voorschot als bedoeld in art. 103, 3e lid der Lageronderwijswet 1920 verleend voor de school aan den Kan aal weg, tot een bedrag van f 1020. INGEZONDEN. (Buiten verantwordelykheid der redactie). De Kindervoeding „Tot Heil des Volks". Geachte stadgenooten. Voor onderstaande aanbeveling verzoeken we vriendelijk Uw aandacht. De commissie voor Kindervoeding der vereen. „Tot heil des Volks" iB genood?aakt Voor de laatste maal van dezen winter een collecte te houden. Een bijzonder aanbeve ling daarvoor is overbodig. Onder degenen die dit lezen zullen er wellicht zijn die denkenZe vragen wel in de courant, maar ze komen het niet halen. Inderdaad is on- re vorige collecte afgebroken moeten wor den, omdat aan de noodige formaliteiten niet voldaan was. 42 jaar ging 't goed, nu zijn plotseling zonder nadere aankondiging enkele nieuwe bepalingen gekomen, o.a. dat de collecte minstens een maand van te vo ren moet worden aangevraagd. Voor be langhebbenden is hieruit dua leering te trekken. Maar met dit al, hebben we door dit ai, slechts een halv« collecte binnen ge kregen. Met het oog hierop willen wP de aanstaande collecte hartelijk aanbevelen, opdat we nu met een dubbele buit, toch in staat zijn, de hooge kosten, welke „Kinder voeding" met zich brengt te kunnen beta len. Het gaat om 't arme kind, voor welks voeding ge nu bij kunt dragen. Bij voor baat hartelijk dank. Dank zijn wij ook verschuldigd aan do heeren slagera en bakkers voor al die gaven in natura. Ook degenen v die ons verblijden met kleeding. Namens de Commisie J. J. BJK Secr. Penningm. Spieringstr. 83, Teleph. 119. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Februari. GOUDA Rem. Kerk, 104 v. m. Ds. H. Crame- St. Janskerk, 6 u. n.m. Ds. C. J. Severein te Waarde*, Doopen. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Ver. Calvyn, Gebouw Turfmarkt, 10 u. v.m. Preeklezen. N.m. geen dienst. Geref. Kerk, Ttirfmarkt, 10 u. v.m. en 5)4 u. n.m, Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5 u. njn. Ds. R. Kok. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe. 10 u. v.m. en 5 u. n.m. Ds. B. J. C. Croes. Donderdag 20 Febr. Bybellezing. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Jacobs ?on Krimpen a. d. IJssel. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk geen dienst. Evangelisatie, 9% u. v.m, en 6 u. n.m. Ds. Enkelaar van Ouderkerk a. d. IJssel. Geref. Evangelisatie, 9V4 u. v.m. Ds. P. v. Kiehl van Hazerswoude. 6 u. n.m. De heer W. J. de Jonge. GOUDERAK Ned. Herv. Kerk, 9)4 u. v.m. en 6)4 u. n.m, Ds. C. J. Leenmans. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. A. Landstra Geref. Kerk, 9)4 u. v.m. en 6)4 u. n.m. Ds. Sluis 'van Ouderkerk a. d. IJssel Bed. v. h. Av. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjn. Ds. B. Nieuw- burg. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9)4 u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 9)4 u. v.m. en 6)4 u. n.m. Ds, G. L. Bruin van Bergschenhoek. WADDTNXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9)4 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. P. de Looze. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N. van Nooten. ADVERTENTIEN. Heden overleed na een kort stondige ongesteldheid, zacht en kalm, te Berlijn onse geliefde Dochter en Zuster geb. JONKERS BOTH. J. N. IONKERS BOTH. Elberfeld W. A. JONKERS BOTH. Voorburg P. A. JONKERS BOTH. GOUDA, 14 Februari '30. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. EEN BEKWAAM GEVRAAGD. WAT NEEMT U MORGEN OP DE BOTERHAM 40 CEN^T PER ONS Aah bevelend, TELEPH. 120 gevraagd. AdresHoogstraat 7. gevraagd, niet beneden 16 jaar. Zich aan te melden v. Heusdenstraat 4. GEVRAAGD voor daj of dag en nacht. AdresFRANS VAN CAMP, Kleiweg. 8 GEVRAAGD wegens huwelijk der tegenwoordige een flinke 8 voor dag en nacht. Adres: FLUWEELENSINGEL 85. Voor direct GEVRAAGD een flinke liefst kunnende koken. 10 Mevrouw HUPKES. van Bever- ninghJaan 37. Zoete en Zoute krakelingen 22'en 25 cent per ons A41e soorten gebakjes 8 cent per stuk Siroopwafels 6 cent per stuk Prima Honingkoek 40 cent per stuk Boterkoekjes 20 cent per ons Banketsoorten. 22 cent perrons. Gabr. Kamphuizan. GEVRAAGD een nette REGENTESSEPLANTSOEN 21 Voor het Stadhuis gevraagd een iederen ochtend en Zaterdags den geheelen dag. Zich aan te melden bij den Congierge. GEVRAAGD, bii G. C. DE VOOYS, Markt 8, Gouda. 542 8 Op het Kantoor van een Drukkerij wordt een GEVRAAGD. Brieven onder nummer 556, Bur. Goudsche Courant, Markt 31. Op een klein Handelskantoor wordt een 12 (manlek) GEVRAAGD, niet jonger dan 16 j. Brieveü onder No» 550, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. GEVRAAGD een nette Vleeschhouwerij COR VAN DAM, Westerkade, Korte Akkeren. GEVRAAGD: of het bijhouden van boeken voor de avonduren. Br. onder No. 557 aan het Bureau Goudsche Courant, Markt 31. ER BIEDT ZICH AAN Adres: BOELEKADE 105, Gouda. AANGEBODEN, met inganj? van 1 Maart a.s. met volledig pension, op eerste stand. o Brieven onder no. 567 bur. Goud sche Courant, Markt 31. TE KOOP AANGEBODEN Te bevragen bij P. VAN VLIET, Nieuwe Haven 159. 8 van Pittige kwaliteits-sigaren 8 c«nt. - Oude Vorstenlanden KLE1WEO 87 TELEF. S17 zal op MAANDAG 3 MAART 1930 des avonds half acht in Hotel „de Zalm" aan de' Markt te Gouda. Publiek Varkoopen met werkplaats of garage en boven woning aan den Kleiweg no. 45 te Gouda. Kadaster Sectie B. no. 2428, groot 2 a. 14 c.a. met- tuin, aan de Westhaven no. 20 te Gouda; Kadaster Sectie D. no. 1601, groot 2 a. 37 c.a. aan de Prins Hendrikstraat no. 12 te Gouda; Kadaster Sectie E. no. 1840, groot 84 c.a. Verhuurd voor 5. per week. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen voor perceelen 1 en 2 op 14 April 1930 en voor perceel 3 op 1 Mei 1930, of zooveel vroeger als partijen overeen komen. Bezichtiging de drie laatste werk dagen vóór en op den dag van ver koop van 1012 en 2^—4 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris.., Oosthaven 39 te' Gouda. 4g Lilt Uw beken bijhouden vnnfS.— ■f per maand. F. A, IMHOLZ, Fluweelanaintel 4, Gouda. De courant bracht ons een mooi bericht, En daarom weer een nieuw gedicht. Het politie schoeisel gaat nu op een andere manier, Dat geeft allicht in Gouda eenig pleizier. Een onrecht wordt er nu hersteld, Mogelijk kost het nu ook. minder geld. Voor elke schoenmaker nu de kans gelijk, Wat zeker erg billyk lijkt. Dinsdag 18 Februari wordt het aanbesteedt, Zooals ieder in Gouda zeker weet. Dan gaan wy een eerlijke wedstrijd aan, Wie het hoogst of het laagst kan gaan. Piet doet aan dit werkje ook wel meê, En schrijft ook in, O wee! O wee! De kwaliteit maakt ons niet bang, Want op ons leêr, loop je wel lang. Maar al komt aan ons dit werkje niet, Dat geeft toch ook al geen verdriet. Het zegt dat is toch veel waard, De storm die is by ons bedaard. Voor B .en W. een dankbaar woord, Met deze manier gaan wij graag accoord. Voor de burgers is het nu reeds 1 kwartje en 2 pop Daar zetten wy zolen en hakken voor op. Het dameswerk 3 kwartjes en 1 pop, De afwerking die is tip topl Onze adressen zyni B. Martenssingel 123 en 21 Spoorwegstraat. Daar Uw schoenen gemaakt en U bent gebaat. 40 oü Zich aanmelden :i PRINS HENDRIKSTRAAT 101 Fa. H. VAN VLAARDINGEN, Werf „Kromhout" te •Gouaerak, VRAAGT voor de afdeeling Motorenherst^lplaats op de, hoogte met motoren. Ten Kantore van Notaris Mr. H. FRANKEN (ingang Peperstraat) wordt GEVRAAGD een vlot kunnende typen. Persoonlijke aanmelding dee namiddags van 4—5y2. in het Oosten des lands VRAAGT voor haar koekjesafdeeling. Goed op de hoogte met moderne fabrieksmethode voor boter-, eier- en amandelkoekjes. Beslist geroutineerd vakman. Brieven onder no. 560 Bureau Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. 99 GEVRAAGD voor Zaterdags een voor het gezamenlijk schoonhouden van eenige lokalen AanmeldingOOSTHAVEN 37 24 GEVRAAGD voor directe indiensttreding ■NBRGIKKK VIRTEQBNWOORDIGKIt op salaris en provisie, door groote bekende fabriek van POETSPRODUCTEN. Reflectanten moeten goed ingevoerd zijn bij kruideniers, dro gisten en lederhandelaren in het midden-gedeelte van Zuid- Holland, in 's Gravenhage of Gouda woftnd, beschikken over goede referenties en in het bezit zijn van een auto-rübewijs. Alleen actieve krachten gelieve te solliciteeren1 onder No. 522 Bureau Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. BRENG HET VOORJAAR IN UW WONING Pracht Azalea's, Clyvias in knop, mm Cyclamen, Palmen enz. h ZIE ETALAGE I

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 4