Deekbank 98'1.1. I Para s 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ;V00R GOUDA EN OMSTREKEN ren en bla bruari 1830 NO. 17307 Donderdag 90 B8’ Jaargang bergambacht, bërkenwoude, bodegraven, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen t Vloetconferanti» te Lenden. :n flOO. 1 BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Ratt.rd.*! mlkouwn, Brinü»* HU. prljiciurut |W*I FEUILLETON. De slavin van het zwijgen. Geauthoriseerde vertaling uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. Sr ■*- I !a Fransche verlangens. Een Italiaansch memorandum. Ofschoon de plotseling DO— t HOORWEG. HOOFDSTUK XXXVI. Geknipt. CWenh vsrvwlgd). aarzelde. 0 Het Duitsche pantserschip te Londen ter-sprake gebracht. Kritiek op de installateur goede huisotrlichhng poeders olie el bij volwasse- oos. Wormolie ;rsen Drogisten GOUfflli: (.0! KIM. zittingsperiode zich niet meer beschikbaar te sensatie, gewekt door de stichting door lord Beaverbrook van zyn United Empire Party, gisterochtend vergroot is door de bekend making van een tweeden dagbladimagnaat, met name lord Rothermere, dat hij zich van ganscher harte by de nieuwe party aansluit. De nieuwe party wordt derhalve door twee groote dagbladcombinaties ge steund. Rothermere verklaart dat de party candidaten zal stellen by tusscheritydsche verkiezingen en by de vplgende algemeene verkiezingen de helft der zetels in het land aan de andere partijen zal betwisten. esmiddelen uit planl r organen gy lijdt, n niet om een uitvoe rvan, op te zenden tor in de medicynen. TERDAM, die U an behandeling, met uitaten. I Berrington had zijn onderzoekingen voor- loopig voltooid. Hij had een vondst gedaan, die de veronderstelling, dat Sir Charles' lichaam zich hier in huis bevond, bevcsttig- dehij had het raadsel van de eetkamer op gelost en nog een paar andere geheime me chanismen van Sartoris’ waarmee de veilig heid en zelfs het leven van degenen, die hier in huis zich bevonden, waren gemoeid, onschadelijk gemaakt en wae daarop naar buiten geglipt om te zien of hij ook iemand kon vinden, om jfield te waarschuwen. Hoe gelukkig was hij geweest toen hij den in specteur in eigen persoon daar had aange troffen I Maar hij achtte het moment nog niet ge- het vraagstuk uit de wereld te helpen, door van Duitschland te eischen, dat het afstand doet van zyn zware artillerie en zyn pant- aerschepen met 20 c.M.-kanonnen in plaats van met 28 c.M.-kanonnen bewapent. Het Washingtonsche verdrag heeft als grootste kaliber voor de Washington-kruisers 20 c.M. vastgesteld. Deze ideale inval, aldus de correspondent, typeert de .begripsverwar ring te Londen, waar het nieuwe Duitsche schip voortdurend met den naam kruiser wordt aangeduid. BINNENLAND. De Rjj lesmiddelen. De opbrengst over Januari. De rijke middelen hebben over Jan. opge bracht f 44.456.585.64 tegen f 45.385.519 80 over Januari van het vorige jaar. In vergelijking met het vorige jaar brachten over de maand Januari van dit* jaar de volgende middelen de daarbij ge noemde ronde bedragen meer op: grondbe lasting f 80.060, personeels belasting f 30.000, inkomstenbelasting f 625.000, ver mogensbelasting f 150.000, invoerrechten f 275.000, accijnzen op geslacht f 120.000, op suiker f 525.000, op tabak f WSXfb, succes sierechten f 131.000; en minder: dividend en tantièmebelasting f 488.000, accijns op gedistilleerd f 41.000, rechten en boeten van zegel f 663.000, ld, van registratie f 2 millioen. In vergelijking met het twaalfde gedeelte der jaarraming brachten meer op: grond belasting f 1.450.000, persoheele belasting f 950.000, inkomstenbelasting f 1,7 millioen. vermogensbelasting f 177.000, invoerrechten f 193.000, accijns op geslacht f 64.000, id. gedistilleerd f 111.000, id. suiker f 282.000, id. tabak f 466.000, rechten en boeten van zegel f 245.000; en minder: dividend- en tantième-balasting f 828.000, accijnzen op wijn f 173.000, op bier f 116.000, rechten en boeten van registratie f 226.000, successie rechten 285.000. De inkomsten ten bate van het Wegen fonds bedroegen f 540.104, en wel uit we genbelasting f 525.954 en rijwielbelasting f 14.150. Dr. 8. E. B. Bierems. Zou van plan zyn als Tweede Kamerlid te bedanken. Wij vernemen, dat dr- 8. E. B- Bierema bereid zou zijn, zich beschikbaar te stellen voor het voorzitterschap van het waterschap Hunsingo, waarvan thans voorzitter is de heer R. P. Doyes, oud-lid Eerste Kamer. Het zou in de bedoeling van dr. Bierema liggen1, om na afloop van de thans loopende i stellen als lid van de Tweede Kamer. Tentoonstelling in „Bloemlust” te Sassenheim. Officieele opening door den minister jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Gistermiddag is te Sassenheim de ten toonstelling van bloeiende liolgewassen, bij eengebracht in het gebouw Bloemlust te Sassenheim door den minister jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck officieel ge opend. Vrijwel het geheele voorjaar worden in dit gebouw de nieuwste snufjes op bloembollen- gebied aangebracht, waaraan Bloemlust om. den naam heeft te danken van Monte Carlo van den bollenhandel. Een heel aardig voorbeeld hiervan vindt men in de ook op deze tentoonstelling aan wezige narcis: genaamd Golden Harvest. Vijf jaar geleden werd een hoeveelheid van deze bollen, die op een tafel konden worden uitgespreid verkocht voor f 25.000 door een viertal kweekers. Deze bollen zijn thans een komen om de politie in het huis te roepen de ontdekking, die de kroon moest zetten op zijn expeditie, had hij nog niet gedaan hij had het lichaam van Sir Charles Darryll nergens kunnen vindenEn hij vreesde dat, als Field nu reeds binnenkwam, de overijlde komst van den inspecteur alles zou beder ven. Daarom had hij Field verzocht nog buiten te blijven tot hij hem een teeken zou geven. De kolonel had zijn nasporingen her vat, maar hij kon, hoe hij ook zocht, ner gens iets ontdekken dat op een verborgen ruimte of iets van dien aard wees, waar het lichaam zich bevinden kon. En m te ver van de wintertuin durfde hij zich niet te verwijderen, want ofschoon er geen ver dachte geluiden waren gekomen uit de ruimte waar Beatrice zich bevond, vond hij toch dat het tijd werd om zich eens op de hoogte te gaan stellen hoe het met het meis je stondze zou langzamerhand wel eens in een moeilijk parket kunnen zijn geraakt Hij gaf het verdere zoeken naar het lichaam op, ging naar de hall terug en luis terde aan de deur van den wintertuin Op het moment dat hij zich daar posted de, hoorde hij de stem van Sartoris zeggen Mijn lieve mevrouwtje, mijn beide jon ge vrienden hier zijn zoo welwillend geweest het feit te verraden dat u kostbare diaman ten in uw handtasch hebt. Is dit inderdaad zoo? vloten buiten de groote te Washington in aantal beperkte schepen, voor het Britsche Ryk, Frankrijk en Italië. Het doel van deze publicatie is zeer dui delijk. Er iblykt n.1. uit, dat de bestaande of in aanbouw zynde tonnage van Italië voor deze scheepstypen, voor kruisers en voor torpedojagers dus, nog niét 2 k'einer is dan die van Frankryk. By de duikbooten is het verschil van tonnage der bestaande booten ook zeer gering. Belangrijk echter wordt het eerst ten opzichte van de in aan bouw zynde duikbooten^. waarvan Frankryk een buitengewoon groot aanta' in aanbouw heeft zooals bekend is. De Italianen willen daarmee nJ. herinneren aan het feit, dat rantsoeneering van de aiagvloot te Washing ton plaats vond op grondslag van de be staande sterkteverhouding en daarmee le vert het zonder het te zeggen een argument voor de pariteit met Frankryk. Het Italiaansche memorandum is een heel handig stuk; of het echter beteekenis zal 'krijgen, staat te bezien. BUITENIANDSCHNIEUWS. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 2.25, elk» regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geredueeerdea prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daag* vóór de plaatsing aaa het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. VER. STATEN. De ontploffing in de alcoholraffinadery. Tal van dooden en gewonden. De ontploffing te St. Elisabeth in den staat New Yersey is ontstaan door het springen vari een naftagasbuis. Het gas ontbrandde en bracht een alcohoiketel tot ontploffing, vanwaar een vlammenzee naar alle kanten uitsloeg. De ongedeerd ontko men ooggetuigen verklaarden, dat drie ont ploffingen snel op elkaar volgden. Voor hen, die zich in de aléoholafdeeiing bevon den, was redding slechts door een toeval mogelijk. Toen zij, die buiten hadden weten te komen, omkeken, zagen zy\ dat talrijke arbeiders in vlammen gehuld uit het ge bouw stortten en geheel verblind in de prikkeldraadversperringen liepen, die de fa brieksterreinen omgeven. In het prikkel - draad bleven de ongelukigen hangen. Reeds vier lijken konden worden gebor gen, terwijl het aantal gewonden gestegen is tot 64. Van de gebouwen stortten twee verdiepingen in. Van een zeer groot aantal gewonden is de toestand hopeloos. Eenige gewonden hebben hoop op herstel, doch zullen blind blyven. Een nauwkeurig onder zoek is ingesteld, doch de oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Het terrein wordt bewaakt door een sterke afzetting, die niemand laat passeeren. De Standard Oil Company zelf weigert eenige mededeeiing of verklaring te geven. Volgens latere berichten zyn by de ont ploffing by de Standard Oil 2 menschen gedood en 63 menschen gewond, waarvan velen zeer ernstig. De op de ontploffing ge volgde brand is nu gebluscht. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld, een dergelijke manier uit zijn pension weg te halen, is iets dat zelfs de politie De politie neemt alle verantwoordelijk heid op zich, verklaarde Field droog. Ik moet alleen maar even uw identiteit vast stellen. En daar het vanavond niet koud ia, hebt u zeker geen bezwaar dat ik uw pruik even afneem, nietwaar? Snel greep Field de pruik, hoed en bril en Stephen Richford etond in zijn gewone gedaante voor hem. Hij wilde juist iets zeg gen toen aller aandacht werd getrokken door een geluid uit het huis. Het was een kort, scherp geluid, het geluid van een revolver schot. Denk om jullie gevangenen! comman deerde Field kort. We moeten naar binnen. BELGIE. De Belgische Spoorwegen. Verhooging der tarieven. Het station in Antwerpen. De tarieven voor reizigers en goederen op de spoorwegen zullen verhoogd worden, een gevolg van de verhooging der ambtenaren salarissen. De voorstellen der consultatieve commissie voor de spoorwegen zijn in de laatste Kabinetszitting behandeld en goed gekeurd. Volgens de berekeningen zullen de inkom sten der spoorwegen met 210 millioen h. toenemen. Over het algemeen is de ver hooging tien procent, met eraigeunzónST’ ringen; zoo zal zij voor ertsvervoer naar Belgisch Luxemburg slechts 5 pet. bedragen sommige levensmiddelen, als graan, aard appelen en sommige metaalproducten zullen tegen het oude tarief vervoerd worden. De nieuwe bepalingen treden 1 Maart in werking. Het nieuwe internationale station Ant- werpen-Borgerhout zal waarschijnlijk 15 Mei gereed zijn. De sneltreinen Parijs— Brussel—- Amsterdam zullen van dien datum af niet meer het station Antwerpen-Centraal bin nenrijden, maar Antwerpen-Oost, zooals het nieuwe station zal he eten FRANKRIJK. Parijsch bankier gearresteerd. Nog slechts 9iy2 franc in kas. Een Parijsch© bankier is wegens be drog en misbruik van vertrouwen gearres teerd. In de kas zijner bank, die zeven fili alen in de provincie heeft, vond men bij een accountantsonderzoek slecht 91 francs en 50 centimes. De verliezen moeten ver scheiden nüllioenen bedragen. ENGELAND. De nieuwe party van Beaverbrook. Steun van lord Rothermere. Een Reuter bericht meldt dat de politieke Ik merk dat u liever geen antwoord geeft, ging Mary voort, toen Mark bleef zwijgen. U houdt mij voor een oude vrouw en toch ben ik pas begin dertig. Als ik er aan denk hoe ik drie jaar geleden was, lijkt het mij alsof er sindsdien eeuwen zijn voor bijgegaan. Dit is natuurlijk allemaal onzin nig gepraat, maar als ik niet praat word ik gekdie stilte hier is zóó beklemmend. Er breekt nu een gelukkige tijd voor u aan, troostte Mark en als antwoord spaelde er een droevig glimlachje om Mary’s mond. Weer was er stilteMark was niet in staat om een passend wederwoord te vinden. Maar eindelijk werd het groepje in den tuin opgeschrikt door het geluid van een naderende auto; Field gooide zijn sigaret weg. Prachtig, riep de inspecteur, ons ge duld wordt eindelijk beloond. Over een paar minuten zullen we weten wat Zich daarbin nen afspeelt. Daar hebben we onzen anderen vriend. De auto stopte voor het hek van de villa en twee agenten in uniformen stapten uit. Ze haalden een derden passagier uit den wagen; een man in het gewaad va® een Anglicaansch geestelijke,, die hevig protes teerde. Toen hij het P«i opkwam, kwam Field te voorschijn en de twee begeleiders salueerden. Dat hébben jullie hem prachtig gele verd, prees Field. Jullie blijft zoolang hier, want ik heb jullie misschien direct noodlg. De man in de geestelijke kleeding liet zich zich niet onbetuigd. Maar dat is eenvoudig onbeschaamd, riep hij met bevende stem. Om iemand op GRIEKENLAND. Ontploffing by Athene. Negen dooden en 13 gewonden. Uit Athene wordt gemeld, dat te Liossia een ontploffing in een kruitmagazijn heeft plaats gehad, waarbij 9 arbeiders en ar beidsters om het leven zijn gekomen. Drie officieren, tien soldaten en arbeidsters wer den ernstig gewond. Men neemt aan, dat een arbeider een kist granaten heeft laten vallen en zoo het ongeluk veroorzaakte. De juiste oorzaak kon nog niet worden vast gesteld, daar allo getuigen van het ongeluk gedood of gewond zyn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dageiyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Telef. Interc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. r-te Parijs uitjje- hroken kabinetscrisis met betrekking tot den Londenschen conferentie-arbeid een storend element vormt, staan niettemin de eischen, die Frankryk op de maritieme bij eenkomst heeft gesteld, ijog steeds in het middenpunt der belangstelling. Maandag middag hebben Engeland’s, Amerika’s en Japan’s afgevaardigden gezamenlyk verga derd, om hun houding te bepalen tegenover de Fransche tonnage-cyfers. Blykens Lon- densche berichten heeft de EAgelsche dele gatie zich genoopt gezien officieel een „te genaanval” op Frankrijk te doen. De Brit- «che admiraliteit heeft verklaard tegenover de fantastische Fransche eischen de ver- antwoordelyikheid voor het Engelsche ont- wapeningsprogramma op den grondslag ▼an de cyfers, die in de overeenkomst tus- sthen president Hoover en MacDonald zyn apgenomen, van de hand te moeten wijzen. Heel de Engelsche delegatie is het met de admiraliteit eens, dat dit programma echter naar boven moet worden herzien wanneer Frankrijk aan zijn tegenwoordig standpunt vasthoudt. Engeland denkt er niet aan om in deze atmosfeer en in zeke ren zin met het pistool op de borst politie ke onderhandelingen te voeren over eeh pact of garanties. Bij het matigen van den eisch inzake de kruisers (een terugbrengen van 70 op 50 stuks) heeft Engeland, zoo wordt officieel te kennen gegeven, de veranderingen van den toestand in de wereld, waarin thans een kalmer sfeer heer'scht tengevolge van het pact-Kellogg, in aanmerking genomen. Wanneer Frankryk thand van zy’n kant weigert rekening te houden met deze ver andering en niet eens de voordeelen wil erkennen, voortvloeiend uit de militaire waarborgen van het te Locamo gesloten verdrag, dan vervalt tevens de grondslag voor de beperking van het Engelsche krui- serprogramma. Dit Britsche standpunt heeft eveneens de instemming van Amerika en Japan en de drie mogendheden zyn uit dezen hoofde Maandagmiddag bijeengekomen om tot een accoord te komen inzake een gemeenschap pelijk antwoord aan Frankryk. De Franschen doen inmiddels erg veront waardigd en spreken van een inbimidatie- poging. Aan den anderen kant komt er meer beroering in de Britsche pers, die den Franschen thans reeds openiyk begin nen te verwyten, dat zij de conferentie „tor- pedeeren”. Op de Maandagmiddag gehouden drie- mogendheden-conferentie is, naar de Lon- densche correspondent der D. A. Z. onder- tusschen verneemt, ook positie gekozen ten opzichte van het pantserschip. Een der be trokken partyen heeft ^an de hand gedaan Doe, wat gij moet, Wil, wat gij doet, 't Wordt altoos goed. Nadruk verboden. —Dokter Bentwood, zei hij, als ik mij niet vergis? U hoeft gerust ndet te bellen, want er komt toêh niemand Bentwood sprong d© trede weer af„ boog nch en greep Field bij de keel. Jou klein beest, siste hij. Ik zal je ’•Wen. Als je wist tegen wie je op het °ogenblik je leelijke mond durfde opendoen. Maar Field was van ijzer en staal. Hij glipte onder den greep van zijn aanvaller weg en gaf Bentwood een paar goed gemikte pompen, zoodat de dokter luid kreunde, ark was dadelijk te voorschijn gekomen, maar zijn hulp was niet noodlg: Field nd zijnmannetje. Nog een fiksche stomp n Bentwood viel als een blok op den grond. En voor hij weer op de been kon c arrelen> had Field hem de handboeien aangedaan. Dat is een schandaal, bulderde Bent wood, zijn opgedrongen gezicht nog rooder oan anders. Wat heeft dit te bekekenen? van Bir Charles Darryll, Jgde Field. We weten er allee van. Uw ™*nd Sartorie zullen wij dadelijk ook heb- ën zijn lieve vriend en vriendin Reggie Gisteren heeft de Italiaansche delegatie een memorandum ingediend. In dit memorandum wordt gezegd, dat Italië a priori bereid is, ieder cyfer, hoe laag ook, als toegewezen tonnage te aan vaarden, mits geen andere mogendheid op het vasteland een grootere tonnage toegewe zen krygt. De behoeften van Italië worden, zoo zegt het stuk, bepaald door de directe behoeften .van het moedlyk gelegen land en hebben niet ten doel verre gebieden te be schermen, waarover het souvereiniteit of invloed uitoefent. Dit slaat natuurlyk op Frankryk. De Italianen wyzen op hun verplichtingen als lid van den Volkenbond en op hun on- derteekening van het Kellogg-pact. Daar om is het ook voor 'beperking der bewape ning. Italië stelt voor, dat de mogendheden van Washington tusschen 1931 en ’36 niet de slagschepen bouwen, waaróp zy volgens dat verdrag recht hebben. Voor Italië zou dat beteekenen uitstel van 105.000 ton van de 175.000 ton waarop het recht heeft. Italië is ook bereid, de afschaffing der slagschepen in overweging te nemen. Ver der wil het zich verplichten niet meer moe derschepen voor vliegtuigen te bouwen dan de tonnage die de sterkste continentale mo gendheid op het «ogenblik bezit. Ook ten opzichte van niet door het verdrag van Washington in aantal beperkte schepen, van kruisers, torpedojagers en duikbooten dus, is het bereid deze verplichting op zich te nemen en de tonnage die de sterkste vastelandsmogendheid bezit, op geen enkeÉ onderdeel te overschryden. Verder neemt het a priori aan,ieder beperking van ton nage te aanvaarden, waartoe bedoelde mo gendheid zou besluiten. Vervolgens handhaaft Italië zyn voorstel, in 1927 te Genève gedaan ,om van iedere kiel die op stapel wordt gezet, een half jaar te voren dit feit, alsmede de hoofdzaken van de bewapening mee te deelen aan de andere mogendheden. De duikbooten is Italië bereid geheel af te schaffen by een belangryke 'beperking van de bewapening ter zee, die afschaffing der slagschepen zou moeten omvatten. Tenslotte geeft Italië een lyst van de bestaande en in aanbouw zynde en Cora zullen hem gezelschap houden. U kunt beter allee vertellen en Denk er niet aan, bromde Bentwood onwillig Zoek het zelf maar uit. Houd hem in de buurt, zei Field. Hij is niet wat je noemt nuchter, maar als ik mij niet vergis, zal hij straks wel naar rede luisteren. Ga niet te ver weg, want ik heb hém zoo aanstonds waarschijnlijk nog noo- dig Ik ben blij dat hij gearriveerd is voor de politieauto er is. Weer viel er een drukkende stilte en moesten de wachtenden hun ziel in lijd zaamheid .bezitten. De arrestatie van Bent wood scheen op Field’s humeur een uitste kenden invloed gehad te hebben. Hij haal de een sigarettenkoker te voorschijn en stak een sigaret san. Mark begon een gesprek met Mary. Weet u wel zeker dat u niet op uw besluit terugkomt? vroeg hij. Ik wilde maar dat ik u kon overhalen om niet hier te blij ven het is al meer dan genoeg voor u ge weest en wat hebt u er aan? Er ligt zoo iets vernederens in. Mary keek den spreker hartelijk aan, een dankbaar zuchtje kwam over haar lippen. U bent meer dan vriendelijk voor mij, fluisterde ze. Maar ik heb ix> diep uit den beker der vernedering gedronken, dat een teug meer of minder geen verschil ineer maakt. Ik heb zoo mijn uiterste beet gedaan om dezen afloop te verhinderen. Èn toch wist ik dat vroeg of laat de slag moeet val len. Meneer Ventmore, hoe oud denk u dat ik ben? Mark vraag. Dat wm een netelige

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1