5 KJE 3 j 1 I LEIL£ aiUM HAPPEN, HT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, lit Blad 1 No. 17308 Vrijdag 21 Februari 1030 08* Jaargang In'IEUWERKERK, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, zevenhuizen, binnenland. 1 jard F- ntferk, merk. ei) of LI* imer van YELLA- patroon, het in- Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen s IE ER RENGE gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, enz. FEUILLETON. De slavin van het zwijgen. Geauthoriseerde vertaling uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. -s’ in (Wodt iunMl- :T roeiweditrydn te gaan zien, 2 uur matinee iling van ft groot, i uitgaven laat in d. van een nderhalf IERZE1L. KN niets zal verliezen. De Bel heeft er van haar kant alles kon hij het hem gedane verzoek niet inwil ligen. TEN Jamei kwaliteit ti elk ver- sning met .ruik, dat enscht te rleg met jlgische eenheid s bij te winnen. BUITENLANDSCH NlELWb. DUllbCHUAlND. Internationale misdauiger gevat. Naar ue „isacniausgaoe verneemt, is de pmiue te i>oun er in gesuiaga een interna tionalen opucnter en spion, me sinus negen jaar gezocnt werd, te arrestee ren. De cn- nad verdenaing opgeval voerue staande ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en de besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 et. beslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.5®. 0> de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geradueeertat prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aoliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór da plaatsing aan het Bureau «yn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te sijn. I jbli.k virtMnen .0 een AMMA llm* leeftijd. roolijke Comedie De Ragaeringacriaia in Frankrijk. Chautemps aanvaardt de opdracht. Tardieu weigert zjjn medewerking. Briand zal als minister aanblyven. De vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. Minister Janson tot voorstander beneerd. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. U"- AdnÜ>li“trati' „Ruedes quatre fiIs Doumer’ Hiet betreft de vier zonen van den heer Paul Doumer, voorzitter van den Senaat. De jonge mannen vonden alle vier tijdens den oorlog den dood; de drie oudsten sneu velden aan het front, de jongste overleed in een hospitaal. Zij waren resp. 25, 29, 31 en 33 jaar oud. De verdwijning van Koetjepow. Reconstructie van de ontvoering. Onder groote belangstelling van het pu bliek, dat op eerbiedigen afstand werd ge houden, is Woensdagochtend het misdrijf van de ontvoering van den Russischen ge neraal Koetepow te Parijs gereconstrueerd, d.wjs. door de justitie nogmaals in scène gezet, in den vorm, waarin men veronder stelt, dat het den 26en Januari j.l. inder daad is geschied. In de stille, haast provinciaalsch aan doende wijk Oudenèt-Rousselet, waar de generaal woont, was het om tien uur ’s och tends druk met journalisten, fotografen en zelfs bioscoop-operateurs. Een groote limou sine hield stil op de plek, waar de beruchte grijze auto, waarin de generaal zou zijn ontvoerd, had gestaan. Daarachter kwam de auto van den rechter van instructie, De- Hofberichten. De groothertogin van Oldenburg, zuster van Prins Hendrik, wordt morgenochtend per Staatsspoor van 10 uur 3 minuten uit Duitschland te den Haag verwacht, om we der eenigen tijd ten Koninklijken paleize te komen logeer en. Prins Hendrik in de residentie teruggekeerd. De Prins is gisterenochtend per Staats spoor van 10 uur 54, uit Oberstdorf, waar hij de laatste dagen van zijn verblijf in Duitschland vertoefde, in de residentie te ruggekeerd. De Prine was vergezeld van zijn adjudant Misschien wilt u zoo vriéndelijk zijn u nader te verklaren? zei hij na een paar seconden. Zooals u verkiest. Mijn eerste ontdek king staat in verband met den haard in de eetkamer. Ik veronderstel dat u wel begrijpt wat ik bedoel. De tweede bijzonderheid waar ik achter kwam, heeft betrekking op de trap. Dat was de valstrik, die je voor me opgezet had, gemeene sluipmoorden nar! Maar daarmee waren mijn ontdekkingen nog niet ten einde. Kun je me ook zeggen wat dit is, Beatrice? Berrington haalde ee^ zeer verfrommeld, vuil linnen uit zijn zak en overhandigde die aan het meisje. Het ziet eruit als een boord, zei ze na een oogenblik. Ja, het is een boord, Ze be keek hem aan den binnenkant ep hevige ontsteltenis teekende zich op haar gezicht af. Het is een boord van mijn vader, sta melde ze. Ik heb er zelf met merkinkt zijn naam in gezet. Het is een van een dozijn nieuwe boorden en ik heb ze alle twaalf ge merkt op den dag van het fatale diner. Ik zie het aan het model dat het een van zijn nieuwe boorden is. Weet je nog hoe laat het was tori je ze merkte? vroeg Berrington. Tegen half vier. Dus niet lang voor je vader zich voor het diner ging kleeden’ Neen. Nadat ik de boorden, die juist van voder’s leverancier waren gekomen ge merkt had, heb ik ze in zijn toilettafel op zijn slaapkamer geborgen. By de bespreking van het voorstel tot vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool heeft minister Janson, m een verxianng, die zyn persooruyk gevoelen veeleer dan dat der regeering weergaf, gezegd: Erkend moet worden, dat de verneüer- j landsching der Gentsche Hoogeschool aan i het algemeen verlangen der Vlamingen be antwoordt. Hy zal dan ook voor het voor- stel stemmen. Hy vraagt dat men het begin- sel der vryheid van het gezinshoofd zal er- kennen. Dit beginsel staat nergens geschre- j ven, maar het dringt zich op aan alle vrjje 1 gewetens. De Fransche beschaving kan geen schade lyden door de stem, die wy zullen uitbrengen; zy is even schitterend als wel- eer. Ik ben zeker, dat de Vlamingen Fransch zullen willen leeren. Wy verwerpen de twee- taligheid niet De onwetendheid is nooit een kracht. j Door van meening te veranderen in de kwestie der Gentsche Universiteit, meent de minister geen blyk te geven van zwakheid en hij is zeker, dat hy nog de belangen van zyn land dient. Nooit, zoo zeide spr. o.m., heb ik de macht der Vlaamsche beweging onderschat, j Deze beweging, steunende op het volk, moest veld winnen, omdat zy overeenkomt met het streven der nationaliteiten dat sedert den oorlog in heel Europa is ont waakt. Het z.g. Nolf-systeem, toegepast op de Gentsche Universiteit, is op een misluk king uitgeloopen. Er kan niet meer beweerd worden, dat de vernederlandsching niet door het Vlaamsche volk wordt geëischt. Van de honderd Kamerleden, door de 'zuiver-VIaamsche provincies afgevaardigd/ zyn 98 voorstanders van „GentVlaamsch”. Alleen eendge liberalen verzetten zich nog tegen den wil van het volk. Tot deze spe ciaal is het, dat minister Janson zich wendt met het verzoek het Vlaamsche recht te erkennen. Wat kan hun verder verzet te weeg brengen? In ieder geval niet de redding van de Fransche Universiteit te Gent, waar wel kunnen zy de positie der Regeering nutteloos in gevaar brengen. Spr. verzekert plechtig niets te zullen doen om den bloei van de Nederlandsche Undver- 1 siteit te Gent te beletten. Hy wenscht de 1 instelling van harte alle heil toe en hoopt, dat de aanvaarding van het in bespreking zynde regeeringsvoorstel het heele Vlaam- sche land door groote voldoening zal j wekken. Ook stelt hy verder in uitzicht de i indiening van een wetsontwerp tot regeling van het gebruik der talen in rechtzaken. Op het gebied van het onderwijs is het beginsel der vryheid van het gezinshoofd in zake de keuze van onderwijstaal zy'ner kinderen 1 hem heilig. De minister vertrouwt, dat de i Vlamingen genoeg praktischen zin hebben f om vrijwillig Fransch te blijven leeren. Het prestige der Fransche cultuur is zoo groot, dat het by de vernederlandsching van Gent te vluchten. De belangen van zijn schuld- eischers schenen hem niet in het minst te mteresseeren. Ik weigerde de steenen af te geven, omdat ik van plan ben ze ter be schikking van den curator in het faillisse- ment te stellen. Uit vrees dat hij zou pro- beeren ze in handen te krijgen, haalde ik ze uit de brandkast van het hotel, waar ze op geborgen waren, maar het spijt mij nu vree- selijk dat ik zoo dom ben geweest om dat te doen. Waarom spijt u dat? vroeg Sartoris. j Omdat de steenen in het hotel heel wat I veiliger waren dan hier het geval is! De bedoeling van dit antwoord liet aan i duidelijkheid niete te wenschen over. Wilt u daarmee zeggen, dat u mij wan trouwt? vroeg Bartoris dan ook op kwasi- i verongelijkten toon. i Ongetwijfeld doe ik d'at, was hot be- 1 daarde antwoord. Ik hoef maar naar uw ge- I zichten te kijken, om te weten wat ik van uw eerlijkheid denken moet. U bent dief en i diefjesmaat, maar bent niet eens eerlijk te genover elkaar; laat staan dat u het tegen- i over een vreemde zou zijnIk weet precies f wat u alle drie bent en welke rol u hebt ge- speeld bij de verdwijning van het lichaam 1 van mijn vader uit het hotel; dat heb ik i straks al gezegd. En als u dte diamanten in 5 handen wilt krijgen, zult u geweld moeten 1 gebruiken en dan nog...... 1 Wel, viel Cora haar onverschillig i de rede, ik zeg maarwat gebeuren moet, moet gebeuren. Wie zal dat karweitje opknappen. 1 Ik zou zeggen, wie kan dat beter doen dan jij, adviseerde Sartoris. t Ik houd er niet tan om geweld te ge- c lalé. die de roode taxi moest voorstellen, welke achter de auto had aangereden. Ver volgens werden de rollen verdeeld. Een goedmoedige poütie-agent stelde den pseu- do-agent voor, dte de ontvoerders had bygestaan. Lenige inspecteurs verdeelden die rollen van generaal Koetjepow en de bolsjewieken. Een licntziniug j miertje uit de buurt vroeg met zonder coquetvene oï zy „de dame in het beige" moent voorstellen! Maar ze werd geweerd - Daarna werd het tooneel „gespeeld”. En er werd geconstateerd, dat de geneeie ontr voering, van het moment dat de generaal te voet den hoek der straat omkwam, tot het oogenblik, waarop de auto’s verdwenen, 38 seconden had geduurd. Uit het venster van de kliniek, waar een knecht den beyvüsten Zondag het voorval had gezien, sloeg de rechter van instructie op zyn beurt de gebeurtenissen gade. In de woning van generaal Koetjepow, waarvan de luiken techt waren, zat me vrouw Koetjepow, die nog steeds wacht en hoopt op den terugkeer van haar onder zulke dramatisch omstandigheden verdwe nen echtgenoot. ENGELAND. De hertog van Westminster weer in het huwelijk getreden. Gisteren is te Londen het huwelijk vol trokken tusschen den hertog van Westmin ster en Laelia Ponsonb dochter van den thesaurier des Konings. De hertog is nu voor de derde maal ge trouwd. Zyn eerste vrouw was Constance Cornwallis-West. Dit huwelyk is na 18 jaar ontbonden, daarop is de gescheiden vrouw in 1919 met kapitein James Kitspatriek Lewis getrouwd. In,. 11*20 hertrouwde met Violet Rowley. Van haar werd hy 1926 gescheiden, waarop zij een jaar later Frederick Cripps huwde. De hertog is in 1879 geboren en eigienaar van 600 acres duren grond te Londen en van 30.000 acres in Cheshire en Flintshire. In den Zuid-Afrikaanschen oorlog was hij adjudant van Lord Roberts, in den grooten Europeeschen oorlog heeft hy van 19144 tot 1918 meegevochten en zich zeer onder scheiden. In Frankrijk, het land der strenge tradi tie, bestaat zelfs voor politieke crises een duidelijk omschreven en tot in bizonder- heden geregeld ceremonieel. Het verplicht den president van de republiek, die geen eigen meening mag hebben, ofschoon hy formeel den nieuwen leider der regeering kan aanwyzen, de leidende politieke per soonlijkheden uit Kamer en Senaat te raadplegen. Zelfs de volgorde der consul taties is in het protocol nauwkeurig vast gesteld: eerst de presidenten der beide huizen van het parlement, daarna de voor zitters der groote politieke commissies en tenslotte de leiders der partijen en frac ties. De toestand mag nog zoo duidelijk en on dubbelzinnig zyn, er bestaat voor Dou- meigue geen uitvlucht om zich te bevrijden van de verplichting twintig tot dertig maal zich de oorzaak van de crisis opnieuw te laten uitleggen en zich te laten inlichten over de middelen, waardoor zy kan wor den opgelost. De politieke verwarring, in 't leven ge roepen door de verkiezingen van 1923, die onder de leuze van den godsvrede werden gehouden, heeft in Frankryk het vraag stuk der regeeringsvorming tot een pro bleem der rekenkunde gemaakt In de te genwoordige Kamer bestaat noch eesi rechtsche, noch een linksche meerderheid. De parlementaire grondslag voor een re geering kan slechts door coalities worden i vormen. Er bestaan te dezen opzich te vier mogelijkheden: de z.g. nationale eenheid, het nationale blok, het kartel en de republikeinsche concentratie. De nationale eenheid was de formule van Poincaré, die van Juli 1926 tot November 1928 inderdaad stand heeft weten te hou den. Zy omvat al de burgerlijke partyen, met uitsluiting van de communisten en so cialisten links en de royalisten rechts en is pas verbroken door het besluit, hetwelk op den partijdag van Angers werd genomen en waardoor de radicaal-socialisten oppo sitiepartij werden. Poincaré bepaalde er rich toe de verstrekkende radicaal-socialis- tische ministers te vervangen door enkele overloopers der republikeinsche socialis ten en nam genoegen met een meerder heid, die zich van het linksche centrum tot uiterst rechts uitstrekte met inbegrip van de door Loucheur geleide groep der radicale linkschen en die reeds eenmaal van 19191924, als nationaal Wok de Ka mer had beheerscht. Briand en zyn opvolger Tardieu, bruiken tegen een vrouw, maar Het is niet noodig dat u dat doet! Ik ben hier om u dit pijnlijk werk te besparen De deur was zoo plotseling opengeduwd, dat Reggie, die er voor stond, bijna ondeiste boven viel. Berrington stond in den winter tuin en het was zijn stem, die krachtig en waarschuwend geklonken had. Beatrice had een gevoel van onuitsprekelijke opluchting: haar vriend stond daar hobg-opgericht, zijn oogen fonkelden van toom en verontwaardi ging. Er was iets angstaanjagends en held haftigs in zijn verechijning. Wel, voor denbarstte Bartoris uit, racend van drift. Ik had dien kerel glad vergeten. Dan schijnt u een beetje kort van me morie te zijn, klonk het hooghartig uit Ber- rington’s mond. Het is nog niet zoo heel lang geleden dat mijn aanwezigheid hier in huia u buitengewoon goed te paa kwam. U hebt mijn leven gered voor wat het waard was, antwoordde Bartoris somber In elk geval hecht de politie er waarde aan, meende Berrington. Ik heb uw leven gered en dat lijkt inderdaad een groote dwaasheid, vooral omdat u toebereidselen hebt gemaakt om het mijne, zoo gauw het u gelegen kwam, te laten eindigen als loon voor mijn hulp. Ik ben zoo vrij geweesj mijn bewegingsvrijheid te gebruiken om hier in huis eens een klein onderzoek in te stellen en ik moet zeggen dat u er een heel per soonlijke manier op nahoudt om uw denk baarheid te toonen. Bartoria keek den spreker verschrikt aan en zijn radde tong liet hem het eerste oogenblik in de steek. Nadruk verboden. Beatrice hield er niet van om te liegen; en bovendien wa^ zou ze er mee ópschieten? Ze keek den kleinen kring rond en vroeg rich af waar Berrington toch bleef. Deze stond bij de deur te luisteren en kwam tot de conclusie dat het oogenblik om in te gijpen met rassche screden naderde. Het is, zooals uw jonge vrienden zeg gen, verklaarde Beatrice spottend. Ik moei zeggen dat ik het heel aardig van ze vind om zooveel moeite te doen, zei Bartoris met een klank van gemeenen hoon ln zijn stem. Het zijn natuurlijk die stee- nen, waaraan ik het genoegen van hun on verwacht bezoek te danken heb. Ze zijn u gevolgd omdat ze allebei groote liefhebbers van mooie juweelen zijn! Uit zeer te waar- deeren en onbaatzuchtige motieven hadden het nobele voornemen opgevat om mij er niets van te vertellen, maar door de loslip pigheid Van mijn lieve vriendin daar is dat schoone plan in duigen gevallen. Waj beteekent dat allemaal? vroeg °ra, die allerminst op haar gemak was. Vraag je dat nog? viel Bartoris woe- •end uit. Dus dat was jullie spelletje?\Te mineeie politie tegen een man, die besprekingen met allerlei ais verdacnt bekend personen. Hy zyn arrestatie bleek hy iden tiek te zyn met een zekeren Leon le Brud, die sedert 1921 in Duitschland, FrankryK, Italië en Oostenryk onder ten minste 2V verschillende valsche namen op groote schaal öedriegeryen heeft gepleegd. Op hem weiden met minder dan 1U valsche passen gevonden. Tijdens den wereldoorlog is hy by den Duitschen geheimen dienst werk zaam geweest en nadien schynt hij ook voor andere staten spionnagewerk te hebben ver richt. Te Weenen, Mannheim en in andere plaatsen heeft hy zich aan bedriegeryen en zwendel met cheques schuldig gemaakt. De gearresteerde De Brud, die zich zeer handig verdedigt, ontkent op de meest be sliste wijze wat hem ten laste wordt ge legd. Intusschen is hy in het huis van be waring van Moahit te Berlyn opgesloten. FRANKRIJK. Een sombere herinnering. De vier zonen van Doumer. Twee Paryache gemeenteraadsleden heb ben het voorstel ingediend om aan een straat ip, den num te geven s van gen nemen met hetnationale blok: een macht, die echter gelyik de korte levens duur van hun regeering aantoont nu meriek ontoereikend was, terwyl men er in politiek opzicht ook niet voldoende staat op kon maken. De eerde combinatie, die van het kar tel, verviel eveneens. Zy is door het be sluit van den jongsten partydag der so cialisten, die het samengaan met een bur gerlijk ministerie opnieuw van de hand hebben gewezen, onmogelyk geworden en zou ook overigens sterk verzet uitlokken in het kamp der linksche middenpartyen, welker stemmen niet ontbeerd kunnen worden. De groote meerderheid in het radicaal- socialistische kamp is thans echter bereid het in October door allerlei incidenten en persoonly-ke intrigues mislukte experiment van een samengaan der linksche en mid- den-partyen tot de groep-Maginot te be proeven, mits de leiding en het politieke zwaartepunt by links berusten. Zoo is thans de keuze gevallen op Chau temps, de voorzitter der radicaal-socialis- tische kamerfractie, tegen wien men alleen het bezwaar had dat hy te fong is. Chau temps heeft de opdracht om een kabinet te vormen, aanvaard en reeds vele besprekin gen gevoerd over da vorming van een ka binet. Men verwacht dat hy heden reeds met zyn taak gereed zal komen. Tardieu zal in dit nieuwe kabinet geen - rtttöig nemwr. Mede werking toegezegd. Tardieu verzekerde ech ter dat hy geen enkele partijgenoot zal be letten zitting te nemen in het nieuwe ka binet. Tardieu heeft aan de pers een verklaring gegeven over zijn besprekingen met Chau temps. Deze zegt, dat in het onderhoud in het bijzonder de onderhandelingen te Lon den ter sprake zyn gekomen. Ter wille van de continuïteit van de Fransche politiek te Londen wenschte Chautemps Tardieu in zijn kabinet op te nemen. Tatdieu is ook bezield met den wensch, dat de Fransche belangen te Londen behar tigd zullen worden volgens het standpunt, dat het parlement in December heeft goed gekeurd, maar noch de politieke gebeurte nissen der laatste dagen, noch de parlemen taire toestand, zooals hij na de crisis van Maandag geworden is, stellen hem in staat aan een kabinet-Chautemps zijn medewer king te verleenen. Het toetreden tot dit kabinet, zei Tardieu, zou als een desavou- eering uitgelegd kunnen worden van de meerderheid, die hem tot nog toe by zyn internationale onderhandelingen in Den Haag en te Londen giesteund heeft. Wegens deze omstandigheden van algemeenen aard eigen spekken... en wij mochten het nakijkèn, hè? Er samen vandoor te gaan en probeeïen of Zuid-Afrika nog net zoo’n aan genaam klimaat heeft als bij een vorige ge legenheid! Jullie valsche honden- De belde schuldigen gaven geen ant woord. Ze wisten dat ze tegen de duiveieche intelligentie van Bartoris niet waren opge wassen en dat het er niet bepaald prettig voor hen uitzag, nu hij hun plannetje door zién had. We zullen straks onder elkaar wel eens een hartig woordje praten over jullie nobele houding, zei hij tegen het tweetal, terwijl zijn wenkbrauwen zich dreigend samenhok ken. Ondertusschen kunnen jullie de zaak wel verder aan mij overlaten. Hij wendde zich tot Beatrice: Mijn lieve mevrouwtje; ik zou die dia manten van u graag eens willen zien. Het spijt me dat ik niet aan uw ver zoek kan voldoen, antwoordde Beatrice rus tig. De steenen zijn niet van mij. Neen, ze hooren van Stephen Richford, maar dat komt op hetzelfde neer. Dat ben ik absoluut niet met o eens, repliceerde Beatrice kalm. De man, die zich mijn echtgenoot noemt, is niet alleen ge ruïneerd, maar heeft ook op een frauduleuze wijze anderen benadeeld. Het is best moge lijk dat hij op dfit oogenblik al gearresteerd Het meisje wist zelf niet, hoe dicht zo bij de waarheid was. Richford, vervolgde ze met kalme meer derheid, is vanmiddag bij mij geweest. Hij vroeg mij de diamanten terug om ze te gelde te kunnen maken en met de opbrengst (HMJDSOIË COURANT Briand en zyn opvolger Tardieu, die beiden tevergeefs hadden getracht een ka binet der republikeinsche concentratie te vormen, moesten tenslotte eveneens genoe- De AjBfe der menschen is afwisse- Ung> zyrmnerlijke noodzakelijkheid de herinnering. spÉR A

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1