1 ipaidie I hraciet! I ïi BROOD JINESSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Marndag 94 Februari 1930 NoJ 17310 B8* Jaargang =RDT BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. i e n Straaten EV ALLEN I Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen diogebied I BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, FEUILLETON. I erop, ‘I ïingel 80, (van. rugzijde ts: (Wordt vervolgd). 606 210 f SCH te laten afhala afgevaardigde zijn. ist den trein op t station in vol- jgen. BELGIS. Twee verdiepingen van een fabrieksgebouw uiteengeslagen. Vijf arbeiders onder het instortend dak bedolven. Drie hunner gedood. Een hevige gasontploffing heeft Zater dag plaats gehad in een fabriek in de rue de Flandre in Brussel. tusschen den tekst, n. LBAND". BO franco te zenden! )IE BOSCHWEG ffijdatraat i en Kachels. pranco thuis. p speciale uren I tentoongesteld, I n zichtbaar ia I EN AAN I ieuwste betreft I FRIE I la Gouwel? I 46 4 lijnig uit. Wij hebben dus een stil- ilikker in ons troepje! Als ik dat geweten had, mijn goede Bentwood! dronkenlap protesteerde verontwaar- GOlIkSlHE COURANT. SPANJE. De Hertog van Alva Minister van Buitenlandsche Zaken. De hertog legt den eed in handen des konings af. Het staatsblad bevat een koninklijk be sluit waarbij het ministerie van Buitenlandr sche Zaken wordt herételd. De hertog van Alva heeft den eed afge legd in handen des konings en daarna zijn functies aanvaard. doch toen hij eenmaal te Boedapest had ge speeld, werd hij de lieveling van de Hon- gaarsche noblesse en trad op in de voor naamste restaurants en op de deftigste bals. De ontploffing had plaats in de gebouwen van de Societé metailurgique d’Angleur. Deze maatschappy is thans bezig met den afbraak van een fabrieksgebouw dat 40 meter lang, 20 meter hoog is. Vijf arbeiders waren, volgens de „Matin” op het oogenblik van de ontploffing van het werk op het dak, twee in de hali zeif. Plotseling hoorde men een gekraak en de twee arbeiders, die binnen in de hall werk ten, vluchtten naar buiten. Nauwelijks wa ren zij buiten of het dak stortte in; in zijn val sleepte het de vijf arbeiders, die zich boven op het dak bevonden, mee. Er ontstond een paniek. Toen men de ergste verwarring te boven was, snelde men van alle kanten te hulp. Met veel moeite slaagde men erin de ar beiders te bevrijden; het eerst de werklie den Massen en- Gregoire. Beiden bleken slechts lichte verwondingen te hebben. Twee anderen werden vervolgens bevrijd. i na men bleken te zjjn Pierre Hous en Tounes. Van beiden was het hoofd verpletterd. De derde, Hector Deville, bleek ernstig gewond. Hy werd onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd ,waar hij na korten tijd aan zijn verwondingen bezweek. Van de drie gedoode werklieden was Tounes gehuwd; de beide anderen waren ongehuwd. Het regeeringsprogram. Hoe het regeeringsprogram van de nieu^ we regeering Chautemps eruit zal zien, schijnt in hoofdtrekken wel reeds vast te staan. Wat de binnenlandsche politiek be treft, zullen in de le plaats vèr-strekkende amnestie maatregelen worden afgekondigd waarbij ook de communisten betrokken zijn, zulks om tegemoet te komen aan de eischen der socialisten. De door de afgetreden re geering gedane bielofte om de wet op de sociale verzekering per 1 Juli a.s. in wer king te doen treden wordt ook door de nieuwe regeering gehandhaafd. Ten aanzien van de landbouw-politiek zullen maatrege len getroffen worden teneinde te trachten een einde te maken aan de crisis in den wijnbouw. Wat de buitenlandsche politiek betreft erkent ook de nieuwe regeering ten volle het Young-plan. De door Briand ge voerde vredespolitiek zal onveranderd wor den voortgezet. Het Fransche standpunt der Londensche Vlootconferentie, zooals het door Tardieu is uiteengezet, zal op dezelfde wijze verdedigd worden. De Fransche be langen zullen te Londen worden behartigd door Briand en den Minister van Marine Albert Sarraut. De regeeringsverklaring zal Dinsdag a.s. in de Kamer worden afgelegd. De afgetreden Minister-president Tardieu zal bij de daarop volgende discussies als afgevaardigde in de Kamer tegenwoordig FRANKRIJK. Huiselijke twisten in de vorstelijke familie van Monaco. Prins Pierre heeft Monaco verlaten. De prinses nog in Italië. Heel Monaco is in beweging gekomen in verband met het feit, dat pnnses Charlotte van Monaco het plan zou hebben zich van haar echtgenoot, den vroegeren graaf De Polignac, te laten scheiden. De prins voelt voor een scheiding niets; voornamelijk is hy hiertegen gekant, naar men zegt omdat hy dan zyn rech ten op den troon zou verliezen. De Prins heeft Monaco verlaten. Hy heeft zyn kinderen, prinses Antoinette en prins Rainier, toevertrouwd aan de zorgen van de hertogin van Vendome te Cannes. De prinses is nog in Italië. t aalb. met f 1.- maand of meer aar verkiesing - ENCYCLOPAEDIA om ons heen voor alen, haar behandtr aandboek een schat middelen, verband at zieken, benevens' medische instru- ig, ziekentransport/ rheden omtrent hel labetisclie volgorde ir leeken verstaan- r illustraties. Zoo iwikkeld tot een K. sdie. borst en buik, ijving van plaat XL en. iden BUITENLANDS^ NIEUWS. DUITSCHtAND. Krupp en Thyssen. De aanleiding t< Van gezaghebbende aftde, W. B. uit Leipzig, wordt medegedeeld: Het is jüiól caat-generaal een aanla tegen Krupp en Thyssefl Duitscher in het buiteml een voordracht, die I-., rich heeft gehouden, -i Dr. Keiler heeft bij 1 klaard, dat hy op gromt1 niets wist, maar zyn mal daan op grond der reed* leden verschenen brochij niet met het doel om da Thyssen van landsverrae maar om aan te toor“ bewapeningsindustrie geweven. De adv< de aangifte natm in het belang van trent de stappen, worden medegedeeld. - H Roofoverval op Naar de Berl. Mc"-*-30 meldt heeft ZondagaVC-, traject Knadrein—-BaWw val op een personentrèaj Even buiten het stl drongen twee gemastó coupé binnen waar zij zg| den bemachtigen met eflf 1600 M. Het gelukte den macï twee K.M. afstand vaJ||— len vaart tot staan te jfcengen. De achter volging bleef zonder resultaat. Later wer den langs den -lyn twee portefeuilles met ongeveer 150 mark gevonden. De conduc teur, die met een revolver was bedreigd kreeg een zenuwtoeval en kon niet gehoord worden. Men vermoedt, dat de daders eenige gedetineerden uit een tuchthuis zijn ge weest. 3 slachtoffers bij een auto-ongeluk nabij Wittemberge. Gisterochtend reed tusschen Teltow en Lichterfelde een auto op een groep perso nen in, die van een gemaskerd bal terug keerden. Twee hunner werden gedood en een zoo zwaar gewond:, dat men voor zijn leven vreest. Het schijnt dat den chauffeur geen schuld treft. verschuilen. Er was zoo iets onbeschaamds en tegelijk kruiperigs in zijn manier van doen, dat Berrington lust had qm hem een trap te geven. Blaast de wind uit dien hoek? viel Sar toris ven f len verklikl eerder De digd. Je vergdst je, riep hij. Je hebt he^ hee- lemaal mis, beste Carl. Ik ben er net zoo goed bij als jij. Na een worsteling buiten hebben ze mij gepakt. Maar wat win ik er mee door zoo obstinaat te blijven als jij? Niets,, gaf Sartoris spottend toe. Pro beer maar een wit voetje te krijgen door de politie allee te vertellen wat ze weten wil, misschien kom je er dan met tien jaar af. Ik vecht de zaak liever tot het bittere einde uit. Maar we zijn nu eenmaal van verschil lend maaksel. Daarop .hinkte de kreupele, gesteund door twee agenten de deur uit. Mary wilde iets tegen hem zeggen, maar hij voorkwam haar. Maak je maar niet meer bezorgd over mij, zei hij zonder een spoor van zachter gevoel in zijn stem, je hebt voortaan niets meer van mij te vreten; we zullen elkaar nooit weer zien om de eenvoudige reden dat ik het in de gevangenis niet lang zal makendaar is mijn gestel nliet tegen be stand. Adieu. Mary liet haar tranen den vrijen loop. Het was haar veel liever geweest als haar broer iets van spijt of wroeging getoond zou hebben. Mevr. Berrington, zei hij. Hij houdt Het overgroote deel der Fransche bladen is het er over eens, dat het nieuwe kabinet reeds van den aanvang af met zeer groote moeilijkheden zal hebben te kampen. De Matin geeft toe, dat Chautemps kans ge zien heeft zich de volle medewerking van Briand, Steeg en Sarraut te verzekeren. De Matin spreekt weliswaar van de politieke breekbaarheid van het nieuwe kabinet, doch hoopt niettemin, dat de Fransche gedele geerden desondanks Woensdag naar Lon den zullen kunnen vertrekken. De Echo de Paris schryft, dat het kabinet, overtuigd r van zyn voorbijgaand bestaan, zich zal trachten populair te maken door de miljoe nen die het voorzichtig beheer der nationale afgevaardigden in de schatkist heeft ge bracht, naar de vier windstreken te strooien. Dan zal men inalleryl Tardieu weer te hulp moeten roepen. ITALUL De doodende lawine. Talrijke personen omgekomen. Een lawine bedolf enkele huizen in de buurt van Bolognola. Men vreest, dat ver scheidene personen zyn omgekomen. Een nader bericht behelst, dat volgens qen bericht uit Marcerata tot dusver 9 slachtoffers van de lawine geborgen en ge ïdentificeerd zijn. Vijf personen werden ge wond. Nog een twaalftal personen wordt vermist. Ook veel vee loopt gevaar. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. Hat nieuwe Fransche kabinet. De Fransche pers niet zeer geestdriftig. Briand en Sarraut naar Londen. Het regeeringsprogram. HONGARIJE. Bela Radics, de beroemde zigeuner-violist, overleden. De beroemdste Hongaarsche tsiganer- violist, Bela Radics, is gisteren plotseling tijdens een repetitie met zijn orkest ter voorbereiding van een bezoek aan België, waar hy, op verzoek van de koninklijke fa milie, aan het hof een concert zou geven, overleden. Het Belgische koningspaar Rad hem uitgenoodigd, nadat in het paleis een draadloos uitgezonden concert van Radics was gehoord. De violist, die 63 jaar is geworden, begon zijn carrière in kleine provincieplaatsjes, blijven. Als ik u soms van dienst kan zijn, heeren, bood Bentwood honingzoet aan. Ik wil u gerust vertellen wat ik weet. We zullen uw opinie later wel hooren, zei Field uit de hoogte. U kunt ons dan in lichten over de geheime Oostersche toover- drankjes, die zoo’n eigenaardige uitwerking hebben op een slapend mensch, daf, ze schijndood veroorzaken. Er ging een huivering door Bentwood heen. Field had «tot groote ontsteltenis van den dokter, die niet vermoedde dat een bui tenstaander zijn geheim kende, den spijker op den kop geslagen. Berrington ging Field voor naar de eet* kamer, waar hij den inspecteur het mecha nisme van den vloer demonstreerde en hem de ruimte er onder liet zien. Field was, zoo als te begrijpen ia, een en al belangstelling. Ik dacht dat het lichaam hier verbor gen was, zei Berrington, nadat hij Field van zijn vondst van den boord had verteld. Maar ik heb nergens een verborgen ruimte kunnen vinden en ik dorst niet te ver weg te gaan met het oog op juffrouw Darryll. De inspecteur knikte instemmend. Dat begrijp ik, zei hij. Maar onze brave vriend Bentwood zal ons direct wel op den goeden weg helpen. Maar iets and'ers: ge looft u dat Sartoris hier deze kostbare en vernuftige installatie heeft laten aanbren gen, alleen om Sir Charles Darryll te kun nen laten verdwijnen? Neen, antwoordde Berrington. Ik weet sinds een half uur hoe dat in elkaar rit. Juffrouw Sartoris, of juffrouw Grey, zooals we haar voortaan maar liever zullen noe- RUSLAND. De vervolging van den godsdienst. Jaroslafski geeft een toelichting. Enkele (buitenlandsche bladen hebben be richt, dat Jaroslafski, de voorzitter van den atheistenbond, in een draadlooze rede als antwoord op de actie van den paus de ver woesting der zes grootste kerken zou heb ben aangekondigd, waarop de afbraak van alle groote kerken in de sovjet-unie zou volgen. Dit bericht wordt zoo nadrukkelyk moge- lyk tegengesproken. Jaroslafski heeft in werkelijkheid ongeveer het volgende ver klaard: „De brief van den paus, waarin tot een kruistocht tegen de sovjet-unie wordt aan gespoord, zal alleen de anti-religieuze be weging, niet alleen in de unie, maar ook in andere landen versterken, omdat ieder, die de geschiedenis van het pausdom kent, er van spreekt als van „de grootste misdaad Jegens de menschheid”. Wat de moraal der athisten betreft, deze laatsten hebben hun leven op het spel ge zet, toen zij aan de Noordpool de fascisten, die ten doode waren opgeschreven, hebben gered. Overigens is de atheistenbond een particuliere vereeniging, waarvan het lid maatschap vry is en die buiten de propa ganda over geen middelen beschikt om de massa te beïnvloeden. Ten aanzien van de verwijdering der kerkklokken moet Jaroslafski hebben ge adviseerd er tegen te wqken, dat deze en andere maatregelen zouden leiden tot een scheuring onder de arbeidende bevolkingen. men, heeft me daarnet, toen we in den win tertuin even samen stonden te praten en ik met haar over mijn ontdekking sprak, er een en ander van verteld. Haar broer heeft, toen hij een paar jaar geleden in En- geland kwam, dit huis gehuurd. Het was voor dien tijd bewoond door een electrlsch technisch ingenieur uit Amerika, dien Sar toris kende en die uit knutselzucht en niet met kwade bedoelingen al die mechaniek hier heeft aangebracht. Die man schijnt niet heelemaal goed bij hoofd geweest te zijn een soort maniak maar Sartoris heeft zonder twijfel, toen zijn kennis hem hier het huis liet zien, onmiddellijk begre pen dat al die geheimzinnigheden hem nog wel eens te pas zouden kunnen komen. En de praktijk heeft uitgewezen dat dat inder daad het geval was. Weet u w’aarom zij het lichaam hier heen gebracht hebben? vroeg Field. Uit wat ik zoo bij stukjes en beetjes gewaar ben geworden, kan ik me daarover wel een theorie vormen. Sir Charles had in zijn kamer in het Royal Palace Hotel pa pieren, die Sartoris in zijn bezit wilde heb ben .waarschijnlijk in opdracht van den Radjah, den vermoedelijken leider van het verbond, die achter de schermen blijft. De diefstal zou plaats vinden op den avond van dat diner. Richford wist er niets van omdat Sartoris hem uit wantrouwen niet op de hoogte had gesteld. Bentwood moest het zaakje opknappen; hij moest die ge heimzinnige medicijn toedienen, maar hij gaf teveel. pijn verhoor ver ren eigen ervaring jedeelingen had ge- [geruimen tijd ge- fe van Lehman, 'firma’s Krupp en ft te beschuldigen, men, hoe de nationale e onderling zijn samen- igjj echter reeds overleden. Hun vocaat-fceneraal moest aan -- lurlyft gevolg geven, maar in het ïAderzoek kan om- l, wello&yn gedaan, niets eeld. F i eeu^rson en trein. [ontagspost uit Breslau javond half acht op het EJauerwitz een roofover- >laats gehad. ion Ranschdorff je mannen een portefeuilles kon- totale inhoud van De slavin van het zwijgen. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE, fNadruk verboden. Het is zoo hard, zoo vreeselijk hard, klaagde Mary. En als ik terug denk aan de tijd.. O,- je hoeft niet terug te kijken, ant woordde Sartoris cynisch. Het spel is uit. Ik ben verslagen en dit is het slot. Maar ik teu hetzelfde spel weer spelen als ik de kans kreeg, dat wil ik je wel vertellen. Rijd me maar naar de eetkamer. Die moeite kun je wel sparen, zei Ber rington met zijn koele, heldere stem. Ik *eet dat je ons ajlemaal de lucht zou laten vliegen, als je 'kon, maar daarvoor heb ik een stokje gestoken. Ik heb al de draden V4n je batterij doorgeknipt, dus je kunt evengoed hier blijven. Sartoris grinnikte kwaadaardig; Berring- ■®n had de bedoeling van zijn voorgenomen ezoek aan de eetkamer doorzien en had 8 raks al gezorgd dat de invalide duivel R«en kwaad meer kon brauwen. Wij verspillen tijd, zei Field. Breng 77 gevangenen naar het bureau, behalve «okter Bentwood. Dien heb ik hier stiaks misschien nog noodig. Bentwood glimlachte valsch. Hij had ge tracht rich in een hoek van de kamer te tot de aanklacht. «e, zoo meldt het hier het volgende dat by den advo- Bcht is ingediend L en wel door een nwmhnd, op grond van prof. dr. Kellier te ZÜ- De oplossing, waarin Chautemps ten slotte zyn heil heeft gezocht, strookt ech ter niet met zyn aanvankelijke bedoelin gen; de groep der democratische en sociale actie (Maginet) had hy wel-is-waar niet willen uitnoodigen, maar wel had hy de links-republikeinen, de party van Poincaré, aan zich willen verbinden, doch deze was niet bereid ministers aan Chautemps af te staan; zy betuigde haar aanhankelijkheid aan den gevallen premier, Tardieu, te meer daar, na achteraf is gebleken bij het verifieeren van de stemmentelling, de re geering slechts met één stem in de min- derheid is gegeven. En ook de groep van Franklin Bouillon, die maar uit vyf en twintig leden bestaat, maar waaivan de steun Chautemps niettemin zeer te stade zou zyn gekomen, nam een afwijzende houding aan. Ofschoon hy dus van zeer belangrijke medewerking was beroofd, gaf Chautemps, die blijkbaar een onverbeter- Ijjk optimist is, den moed niet op en vormde een regeering, waarvan de samen stelling bekend is. Over het algemeen voorspelt men de nieuwe regeering geen lang politiek leven. De, verwachtingen ^ijn zelfs zeer pessimis- tisfch, daar de parlementaire grondslag van het nieuwe kabinet twijfelachtig is. Het kan dan ook best gebeuren, dat de regee ring, als zy zich a.s. Dinsdag aan de Kamer voorstelt, reeds terstond wordt weggevaagd daar de gemoederen nog al opgewonden zijn, zoodat haar wellicht een meerderheid van stemmen wordt onthouden. Overigens ligt het niet aan Chautemps, dat hij geen levensvatbaar ministerie heeft weten samen te stellen, want uit zyn po gingen blykt, dat hij welbewust aanstuur de op een kabinet der republikeinsche con centratie. Toch is Chautemps ook nu nog vol goed vertrouwen; blijkbaar rekent hy Ef is niets, dat den arbeid zoo ver- licht, als een opgeruimd gemoed. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den ^ezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 cL bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ225, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceeiden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. sche termijnen v®” nog altijd van je en je zult voortaan alleen in de wereld staan. Je mag je gelukkig reke nen dat hij je trouw is gebleven ondanks he£ feit dat je mijn zuster bent. Ik groet jullie verder. Sartoris was dan eindelijk verdwenen. De vier arreetanten gingen met hun geleiders in de politie-auto en omdat Sartoris kreu pel was en er dus geen gevaar voor ont vluchting bestond, mocht hij op zijn ver zoek naast den chauffeur ook een politie agent zitten. De brigadier, die de leiding van het transport had, zag niet in„ waarom hij dat den invalide weigeren zou. Mark Ventmore had ier op gestaan dat Mary zich aan zijn hoede zou toevertrouwen en had haar, samen met Beatrice, naar het Royal Palace Hotel gebracht. Field wendde zich naar Berrington en de beide mannen haalden diep adem. Het is bepaald een opluchting dat die bende weg is, zei de inspecteur. Drommels, dat is een angstige avond voor me geweest, ik geloof niet dat dk ooit in mijn levert zoo zenuwachtig ben geweest. Maar ik heb ook nog nooit mej, zulke duivelsche schurken en zoo’n gecompliceerde affaire te doen gehad. En nu, wat hebt u voor ontdekkingen ge daan, kolonel? In de eerste plaats heb ik een bevesti ging gevonden voor onze meening dat het lichaam van Sir Charles Darryll hierheen gebracht is. Verder heb ik het gehaimvan de eetkamer opgelost en nog een paar an dere mechanische en electrische kunstjes van vriend Sartoris onschadelijk gemaakt. Gaat u mee, dan zal ik het u laten zien. Bentwood en de agent kunnen beter hier erop, dat de socialisten, wien een aantal I concessies moeten worden gedaan, waar door dezen worden verteederd, hem hun steun niet zullen onthouden. Springen de zen inderdaad by, dan is het, mogejyk, al dus meent Chautemps, dat een meerder heid wordt bereikt ,die wel-is-waar zeer bescheiden is, maar waardoor het kabinet zich niettemin zal kunnen handhaven. In elk geval oriënteert het nieuwe Fran sche kabinet zich in meer linksche richting dan zyn voorganger en men mag benieuwd zyn, of dit, aangenomen dat het kabinet- Chautemps Dinsdag niet dadelijk duikelt, ook zyn invloed zal laten gelden op de houding der Fransche delegatie ter Lon densche vlootconferentie. Wordt ondertus- schen de nederlaag der nieuwe iiegeering spoedig een feit, dan is het wel aannemelijk dat Tardieu opnieuw met zijn mannen ten tooneele verschijnt. Natuurlijk zal dan moe ten worden uitgezien naar een anderen mi nister van financiën, ter vervanging van Chéron.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1