psdie [ïl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17311 Dinsdag 25 Februari 1930 68* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, 1 FEUILLETON. I .1 Hat Volkenbondapact on hat pact van Kallogg. WALLEN E i Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. meer ƒ0.60. Op HINNEN LAND. ngel 80, isschen den tekst, BAND. m (van rugzijde 606 (Wordt vwrvolgf). Pogingen om ze met elkaar in overeen.temming te brengen. De ialb. met f 1.- laandoftnee r ir verkiezing zullen in October hun hoogtepunt bereiken met de inhudiging der nieuwe gebouwen op het zoogenaamde „Museumseiland” te Ber lin. keerd. Zy bevindt zich te Espedaletti in Italië. ■J ie. torst en buik. ring van plaat XL franco to zenden: te a Onze bi Redactie a^a De vlootdeskundigen kwamen gistermor gen te Londen bijeen en zullen vandaag eveneens vergaderen. In bevoegde kringen weigert men zich uit te laten over het ge rucht dat de conferentie zal worden ver daagd, waarschijnlijk tot 1935. Men verklaarde er alleen dat de tijd dit zou uitwazen. De algemeene indruk is dat veel afhangt van het resultaat der bijeen komst van de Fransche Kamer op heden. NCYCLOPABDIB m ong heen voor- en, haar behande- indboek een schat liddelen, verband- zieken, benevens medische instni- ziekentransport, eden omtrent het ibetische volgorde leeken verRaan- illustraties. Zoo dkkeld tot een ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31 GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc 82: Telef. 88. Postrekening 48400. chauffeur en gaf vol gas. Er volgde een worsteling om het stuur en toen botste de wagen tegen de leuning van een viaduct. We werden allemaal uit de auto geslingerd, maar we hielden onze gevangenen in de ga ten. Die jonge man en vrouw zijn er vrij goed afgekomen, maar Richford vloog over de leuning van het viaduct op de rails en was onmiddellijk doodt De agent huiverde bij de herinnering van het drama. Het was zooals de man zei. Richford had door den val zijn nek gebroken en moest onmiddelhjk dood zijn geweest. Berington kon het niet helpen, maar hij was niet in het minst geschokt door dit doodsbericht. De wereld was verloet van een geraffineer- den schurk en Beatrice kon nu den man trouwen van wien ze hield. En is Sartoris gewond? vroeg de kolonel in spanning. Inwendig zwaar gekneusd zegt de dok ter, deelde de agent mee, hij heeft steeds bloed opgegeven. Op zijn verzoek mocht Berrington den ge wonde bezoeken en Sartoris ontvlAg hem zonder eenig blijk van emotie. Hij lag ach terover in een leuningstoel met een strak en doodsbleek gezicht. Je hoeft geen medelijden met mij te hebben, zei hij op een zwakken, maar nog steeds feilen toon. Vraag mij maar niet om een bekentenis, dat is toch maar tijdver spilling. Ik weet dat ik stervende ben een gebroken rib ia in de long gedrongen. Voel mijn handen maar. overeenstemming te brengen. Op zich zelf I zou het opnemen der lapidaire beginselen van ’t pact-Kellogg in het Voikenbondssta- tuut, zonder dat een zakelyk verband wordt geiegd met het sanctievraagstuk en de arbi trage-procedure, mogelijk wezen, maar de practische beteekenis zou dan even gering zijn. Er zou een geheel ontstaan, waarvan de onderdeelen met elkaar in strijd zouden zjjn, omdat het zoowel een beperkt als een algeheel oorlogsverbod zou bevatten. De Duitsche opvatting te dezer zake, die onlangs, naar de Fr. Ztg. meldt, in den vorm van een memorandum aan het secre tariaat van den Volkenbond werd gezonden, is o.a. dat het Volkenbondspact in belang rijke mate dient te wonden herzien. Een nieuwe definitie van den verboden oorlog is noodig en tusschen de verplichte arbi trage en het oorlogsverbod dient een orga nisch verband te worden gelegd; een mate- rieele uitspraak moet bij elk conflict verze kerd zjjn en de totstandkoming ervan mag niet meer worden tegengehouden door deze of gene bepaling, b.v. wat de eenstemmig heid betreft. M.a,w.: van Duitsche zjjde wordt aan de hand gedaan de procedure der verplichte arbitrage zoo algemeen mo gelijk te maken, niet alleen, zooails totnog toe, voor juridische, maar ook voor poli tieke geschillen. vlootconferentie. Geruchten over verdaging. Vandaag vangt te Genève de vergadering aan van het comité, dat zal trachten het pact van den Volkenbond in overeenstem ming te brengen met de bepalingen van ’t pact-Kellogg. Tot het comité behooren elf leden, die door den Volkenbondsraad wer den benoemd. Zooals men zich herinnert, is de instelling van ’t comité-van-eif het uit vloeisel van een Engelsch voorstel, waar mee de jongste Volkenbondsvergadering zich bezig hield. Het statuut van den Volkenbond behelst, in tegenstelling met het pact-Kellogg, geen volledig oorlogsverbod. Alleen is voorge- schreven, dat, indien er geschillen rjjzen, een poging tot minneljjke schikking moet wordepi gedaan; mislukt deze, dan kan na een termijn van drie maanden onder bepaal de omstandigheden door één der staten leden de oorlog worden verklaard; by juri dische geschillen moet of het Haagsche Hof of een ad hoe ingesteld scheidsgerecht een beslissing nemen. Wanneer de party, die in het ongeljjk is gesteld, de uitspraak jjiet binnen drie maanden uitvoert, heeft de te genpartij het recht de tenuitvoerlegging der uitspraak ook gewapenderhand af te dwin gen, zonder dat een ander lid van den Vol kenbond dit mag beletten. Nog ongunstiger zjjn de toestanden met betrekking tot poli tieke geschillen. In dit geval wordt voor een oplossing een eenstemmig besluit van den Volkenbondsraad vereischt, waarvan de ten uitvoerlegging eveneens na drie maanden door middel van geweld kan geschieden; komt een eenstemmig besluit heelemaal niet tot stand, dan wordt al bij voorbaat den leden de vrjje hand gelaten. Dit is natuur lijk een ernstige leemte, omdat daardoor een algemeene oorlog weer mogelijk wordt. Het pact-Kellogg daarentegen bevat een algemeen verbod van den aanvalsoorlog. Het is in artikel 1, dat dit verbod voorkomt, terwjjl artikel 2 bepaalt, dat het uit den weg ruimen van geschillen op vreedzame wjjze moet geschieden. Het in den ban doen van den oorlog en het beginsel der vreedza me regeling zjjn hier dus tot een volkomen eenheid geworden. Terwijl het Volkenbonds pact nauwkeurig aangeeft, hoe de proce dure by conflicten technisch moet worden toegepast het verschil der geoorloofde en der ongeoorloofde oorlogen is b.v. nauw keurig bepaald en ook beschrijft artikel 16 welke strafmaatregelen moeten worden ge nomen, wanneer het pact wordt geschon den bepaalt het pact-Kellogg er zich toe alleen beginselen te proclameeren. Juist deze omstandigheid heeft de goedkeuring van staten als Amerika en Rusland, die niet tot den Volkenbond behooren, moge- Ijjk gemaakt. Ondertusschen is het zeer moeilyk de verschillende bepalingen met elkaar in Het is niet voldoende om een minder, heid te zijn om gelijk te hebben. (iOIBSCHE COURANT. Nederland en Indië. Een vergadering te Amsterdam. „Wij aanvaarden den plicht ons terug te trekken indien de tyd daartoe zal zyn gekomen”. Rede van Prof. Colenbrander. De liberale Staatspartij „De Vrijheids bond” hield gister avond in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een veigtdering onder leiding van uen par tijvoorzitter mr. D. Fook, waar het onder werp „Het standpunt van <ie Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond” inzake de verhouding van Nederland tot Indië” werd besproken. Na eeu openingswoord van den voorzit ter, mr. D. Fock, kreeg prof. dr. H. T. Co lenbrander, hoogleeaar te Leiden, het woord om het onderwerp van de historische zijde te belichten. Uitvoerig betoogde spr. hoe Nederland Indië groot heeft gemaakt. Het zou een zware schuld tegen Indië zijn, wanneer Wij het nog minderjarige Indië aan' rijn lot overlieten. Natuurlijk zijn er bij het bestuur van onze Koloniën fouten gemaakt. Hoe de verhou ding Nederland—Indië in de toekomst zal zijn, is met te zeggen. Wij denken niet aan ophutserij noen aan de alleenheerschappij van den inlander. Wij aanvaarden den plicht ons terug te trekken indien de tijd daartoe zal zijn gekomen. Rede van den heer C. Poortman. Hierna sprak de heer C. Poortman, oud- resident van Djanibi, over die economische kant van liet onderwerp. In de jaren toen spr. in Indië kwam waren de bestuursamb tenaren eigenlijk de eenigen, die in direct contact met den inlander kwamen. De De staatsinrichting van Monaco. Ter herinnering diene dat het vorsten- dom Monaco wordt geregeerd krachtens de grondwet van Januari 1911, welke in No vember 1917 is herzien. Het is dus een con- stitutioneele monarchie, zonder volkomen onatnankelykheid echter, daar voor het sluiten van verdragen en de regeling der troonsopvolging krankrjjks goedkeuring is vereischt. De wetgevende organen bestaan uit: de Nationale Raad, die 12 leden telt, welks voor vier jaren worden gekozen door een kies college van negen leden uit den ge meenteraad van de stad Monaco, en 21 le den, door rechtstreeksche verkiezingen aan gewezen; de Raad van State, welke door den directeur van het departement van ju stitie wordt gepresideerd; de Kegeerings- raad, uit drie raadsleden bestaande, onder voorzitterschap van den minister van staat. De staat vormt slechts éen gemeente met een gemeenteraad van 15 leden, die den maire kiezen. Deze gemeenteraad kan door den minister van staat worden ontbonden. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De Berljjnsche Rembrandt-Tentoonstelling geopend. In het gebouw der Pruisische Academie der Schoone Kunsten, op den Pariser Platz te Berlijn, is verleden Zaterdag een be langrijke tentoonstelling van werken van Rembrandt geopend! met toespraken van Max Liebermann, den president der Acade mie, Dr. Grimm, den Pruisischen Ministe van Kunsten en Wetenschappen en Wilhelm Waetzoldt, directeur-generaal der Pruisi sche musea. De tentoonstelling, die tot 6 April a.s. toegankelijk bljjft voor het pu bliek, omvat in het geheel 388 werken van Rembrandt. Voor de eerste maal worde hier alle prenten, die zich in het bezit be vinden van het Prentenkabinet der Prui sische Musea, ten toon gesteld. Het Berljjn- had bij hem te blijven, een schuilplaats had gezocht in een voor een buitenstaander on bereikbare en onvindbare geheime ruimte in het huismisschien wel de kelder onder de eetkamer. Neen, vervolgde de inspecteur op na denkenden toon, dat risico moeten we maar met loopen. Het beste is, zooals we straks al hebben vastgesteld om Bentwood om in lichtingen te vragen. Die onbetrouwbare schoft loopt over van gedienstigheid op het oogenblik. Ze gingen naar den wintertuin terug en ze werden niet bedrogen in hun verwachting. Bentwood was bereid de heeren in elk op zicht van dienst te zijn. Veel hebben we niet u niet te vragen, zei Field, die zijn afkeer van den laffen dronkaard niet kon onderdrukken. U hoeft ons alleen maar even te wijzen waar we Sir Charles Darryll kunnen vinden. De vraag verbaasde Bentwood niet. Uit Field’s opmerking van zooeven had hij al begrepen dat deze alles wist. Gaat u maar mee heeren, zei hij, ter wijl hij opetond. U bent me te slim af. Ik wou maar dat ik mijn kennis van Indische geneeskundige geheimen nooit aan dien schurk van een Sartoris verkocht had HOOFDSTUK XXXVIII. Sartoris’ laatste streek. Bentwood ging de beide heeren voor, de hall door naar een achtertrap. Op een smal- len overloop bleef hij staan. In de lambri- zeering daarlangs bevond zich een plekje dat iets lichter was dan de rest van het houtwerk en hfierop drukte de dokter een MONACO. De echtscheiding van Prinses Charlotte. De beslissing valt ten gunste van prinses Charlotte uit. Het B. T. A.-meldt thans dat de desbe treffende vergadering met 550 tegen twee stemmen ten nadeele van prins Pierre heeft beslist en heeft besloten den burgemeester van Monaco te verzoeken zich naar prins Louis te begeven ten einde hem op de hoogte te brengen van de wire gevoelens der bevolking in de moeilijkheden, welke de dynastie belangen des lands doormaken. Intusschen had prins Pierre, zonder de beslissing der vergadering af te wachten, reeds den 21 en Februari het vorstendom verlaten. Hij heeft zyn dochter, prinses An toinette, en zyn zoon, prins Rainier, aan de zorgen van Vendöme te Cannes toever trouwd. Uit Nice meldt het B. T. A. dat prinses Charlotte nog niet te Monaco is terugge- bij hun binnenkomen schuw en bevend in een hoek kroop. Field, die door Berrington over ’s mans bestaan was ingelicht, beduid de hem dat hij niet bang behoefde te zijn; hij nam hem mee naar beneden en verzocht Berrington van het politiebureau van Wands worth nog een paar mannen ter as sistentie te halen. Het duurde niet lang of deze waren aanwezig, een van hen kreeg van den inspecteur opdracht om den doof stomme naar het hoofdbureau te brengen in de hoop dat men van den ouden man die waarschijnlijk een willoos en onschuldig werktuig was geweest op een of andere manier inlichtingen zou kunnen krijgen en de beide anderen liet hij ter bewaking van het huis achter. Toen ging hij met den ko lonel naar buiten. Wat gaat u nu doen? vroeg Berrington. Ik ga nu naar de Yard om rapport uit te brengen en misschien een begin te ma ken met de verhooren, verklaarde Field. De rest moeten wij nu maar aan het toeval over laten. Ik kan me tamelijk goed voorstellen wat er gebeurd is, het komt wel in orde; wij hebben geen reden om ontevreden te zijn. Maar de schokkende gebeurtenissen wa ren voor dien avond nog niet te11 «inde. Toen de beide heeren het hoofdbureau binnenkwamen, werden ZD begroet dooreen van de agenten, die bij den inval in de villa tegenwoordig was geweest en wiens hoofd geheel in verband zat. Verschrikt vroeg Field wat er gebeurd was. Het kwam door dien kleinen duivel naast den chauffeur, antwoordde de agent. Onderweg wierp hij zich plotseling op den ie termijnen va® ENGELAND. Mrs. Hinchliffe. Mrs. Hinchliffe, de echtgenoote van den bekenden vlieger, die op 13 Maart 1928 met een dochter van Lord Inchcape trachtte, den Atlantischen Oceaan van Engeland naar Amerika over te steken en van wien niets meer werd gehoord, heeft, naar het Hbld. verneemt, voor het Hooggerechtshof doen verzoeken, den dood van haar echtge noot te doen vaststellen. Zij werd officieel weduwe verklaard. Mrs. Hinchliffe is, zooals bekend, een Holland- sche en heeft twee dochtertjes. Lord Inchcape, die een schenking van een half millioen pond aan de schatkist heeft aangeboden, ter nagedachtenis van zijn dochter, schonk verder 10.000 voor hen, die door het ongeval getroffen waren. Dit ■bedrag werd aan. de weduwe en haar doch ters geschonken. ITALIë. De ernstige toestand van de Zweedsche koningin. Na een slapeloozen nacht werd de ko ningin van Zweden zuurstof toegediend. De kroonprins van Zweden is overhaast te Rome aangekomen en bevindt zich aan de sponde van zyn moeder. VER. STATEN. New-York in nevelen gehuld. Het verkeer ontwricht. Een N. T. A.-bericht meldt, dat de haven van New-York gistermorgen in een zoo dichten mist was gehuld, dat het geheele verkeer was lamgeslagen en er ettelijke aanvaringen plaats hadden, zoodat eenige vaartuigen averij opliepen. Acht groote oceaanschepen, die hadden moeten vertrek ken, konden tengevolge van den nevel niet uitvaren. sche Prentenkabinet bezit van alle,etsen van Rembrandt ten minste één exemplaar en voorts ongeveer het tiende gedeelte der teekeningen van den meester. De verzame ling etsen wordt door de'deskundigen alge meen (beschouwd als de kostbaarste verza meling graphische werken van Rembrandt, die zich in het bezit van een museum be vindt. Zy bevat prenten van groove zeld zaamheid en buitengewone hoedanigheid. Onder de etsen, die op de Berlynsche ten toonstelling zyn vereenigd, bevinden zich de voornaamste werken van den meester in meerdere exemplaren en meestal ook in verschillende afdrukken o.a. de „Honderd- guldenprent” (Christus geneest de zieken) in eersten (uiterst zqldzamen) en tweeden afdruk, voorts „De drie kruisen” in eer sten, derden en vierden afdruk en het meesterwerk der latere jaren „Christus wordt getoond aan het volk”, eveneens in drie verschillende afdrukken, waarvan de laatste uiterst zeldzaam is. Behalve de 318 etsen, waarmede het prentenkabinet op de tentoonstelling is ver tegenwoordigd, heeft de heer Franz Koe nigs uit Haarlem, de voornaamste particu- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 ct. bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel 1__ de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceeiden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. hield. De kolonel luisterde ademloos naar het verhaal van de akte, die door Sir Charles een paar dagen na zijn dood geteekend zou moeten zijnNu was het duidelijk waarom het lichaam uit het hotel had moeten ver dwijnen en hierheen was gebracht en even eens wat Bentwood dien avond had moeten doen met de verstijfde mummie, die zij op de. eetkamer-tafel hadden znen liggen en die rij voor het lijk van den edelman hadden aangezien. De groote vraag was nu, waar was het lichaam, of beter gezegd, waar was Sir Charles Darryll op het oogenblik? We kunnen natuurlijk het huis van wdder tot kelder onderzoeken, antwoordde Field en met een spottend lachje Wiegde hij er aan toe: En dan hebben we goede kans dat we nog niets vinden Hij dacht aan zijn huiszoeking dien ger eten nacht, toen Sartoris met het lichaam en den bewusteloozen Berrington en zijn zuster, di® hij waarschijnlijk gedwongen Here verzamelaar van werkei. van Rem brandt, uit zijn eigen bezit 50 teekeningen, waarvan een aantal van zeer groote waar de, in bruikleen aan de tentoonstelling af gestaan. Het groote aantal op de tentoon stelling aanwezige teekeningen zal een ver rassing zyn voor tal van bezoekers, daar de teekeningen van Rembrandt veel minder bekend zyn dan zyn etsen en schilderijen. 24 schilderijen, voornamelijk uit het be zit van den Pruisischen Staat, kunnen wor den bewonderd op dez etentoonstelling. De prachtigste werken uit de latere jaren van dan vewwnigd; „Ja kobs Zegen” en „Het familieportret”. Zy zijn in bruikleen afgestaan, het eerste door de Galerij van Kassel, die van alle Duit sche Musea de meeste schilderijen van Rembrandt bezit, het tweede door het Mu seum van Brunswyk. Gezien hun hooge waarde werden deze doeken per automobiel onder toezicht van politie naar Berlijn ge bracht. Het Berljjnsche Keizer Friedrich Museum, dat meer dan 20 schilderijen van Rembrandt bezit, is door zijn prachtigste werken vertegenwoordigd zooals door het zelfportret „De man met den gouden helm”, door het portret van Saskia, gemalin van Rembrandt, en door de vermaarde schilderij „Mozes verbrijzelt de tafelen der wet”. Bo vendien hebben nog enkele particuliere Berlynsche verzamelaars enkele werken ter beschikking gesteld. Men vindt op de ten toonstelling „De roof der Europa” uit het bezit van Regeeringsraad Klotz en twee portretten uit het bezit van den heer Leopold KoppeL Met deze tentoonstelling, de belangrijk ste, die ooit in Duitschland aan het werk van 'Rembrandt is gewijd, worden de feeste lijkheden ter eere van het honderdjarig be staan der Berlynsche Musea ingeleid. Zij bevenden duim. Een gedeelte van den muur wek terzijde, en liet een kleine kamer er achter vrij. De kamer scheen kort geleden nog bewoond te zijn geweest, want in den haard brandde het vuur en de overblijfselen van een maaltijd stonden nog op tafel. Maar er was geen levende ziel te bespeuren. Wel, nu nog mooier, stamelde Bent wood verbluft. U hebt mij gevraagd om u het lichaam van Sir Charles Darryll te wij zen en ik heb mijn best gedaan om uw nieuwsgierigheid te bevredigen. Den laatsten keer dat ik het lichaam gezien heb, was het hier. Hét moet op een of andere manier verdwenen zijn en ik ben een boom als ik weet wat er gebeurd is. De verbazing van den dokter was zóó ongeveinsd, dat de anderen overtuigd wa ren dat hij de waarheid sprak. Ik ben nogal teleurgesteld, richtte Field zich tot den kolonel, omdat ik dacht u hier een buitengewone verrassing te kunnen be reiden. Gaat u nu maar met mijn mannen weg, dokter Bentwood, want ik heb uw dien sten op het oogenblik niet meer nogdig. Misschien zal ik morgen het genoegen heb ben u te komen opzoeken. Goedenavond. Field riep een van de dgenten, die bene den wachtten en gaf den dokter aan diens hoede over, met bevel om hem in een taxi naar Scotland Yard te brengen. Daarop maakten de inspecteur en Berrington een korten rondgang door het huis, met het voornemen evenwel de verschillende gehei men ervan later meer op hun gemak aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Op een kamertje op de zolderverdieping vonden zij den doofstommen bediende, die De slavin van het zwijgen. Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Nadruk verboden. De theorie is niet onaardig, dat geef ik tee, erkende Field goedmoedig en hij ver teld, van zijn eigen ontdekking, in het licht waarvan Berrington's theorie geen steek

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1