beurs van Amsterdam. LAATSTE BEKICHTEK Een Noodhulp „Haveside" met één papegaai, de „Boa koop" met drie en de „Bonefac(te" met twee papegaaien aan boord. Aangezien de invoer van papegaaien ver boden is, zijn volgens de Tel. deze dieren door de douanebeambten in beslag genomen en in verzegelde kooien ter beschikking ge steld van de daarvoor aangewezen quarran- taine. Het Koninklijke gezin terug. Een hartelijke ontvangst in de residentie. Onder een groot en zeer hartelijk belang- atellingsbetoon van honderden uit de Haag- sohe bevolking, zoowel op het perron ter weerszijden van de Koninklijke wachtzaal als in de Rijnstraat, waarin het achterge deelte van de wachtkamer uitkomt, zijn de Koningin en Prinses Juliana en de dames en hoeren, die hen vergezeld hebben, na een verblijf van 3 weken te Oberstdorl, gister middag per Staatsspoor in de Residentie teruggekeerd. Precies 4 uur 38 minuten reed de tren, waarin zich de Koninklijke salon- en slaap- rijtuigen bevonden, het station binnen en werd de Koningin en Prinses bij het uit stappen met luide hoera's begroet Prins Hendrik en zijn zuster, de Groot hertogin van Oldenburg, verwelkomden op het plankier voor de wachtzaal de Konin gin en de Prinses en tusschen deze vorste lijke personen had een allerhartelijkste be groeting plaats. De Koningin en de Prinses zagen er uit stekend uit met door de zon en de berg lucht gebruind gelaat. Na enkele oogenblikken in de wachtzaal vertoefd te hebben, begaf het Koninklijk gezelschap zich naar buiten en weerklonk in de Rijnstraat weder zeer levendig hoera geroep. In een half-geopende auto reden Konin gin. Prins, Groothertogin en Prinses Ju liana naar het Paleis van de Koningin- Moeder aan het Lange Voorhout, waar Ko ningin Emma een verwelkomingsthee aan bood. Later werd naar het Koninklijk Paleis in het Noordeinde gereden. Regeling kleinhandel in alcoholhoudende dranken. De voojisittec der Tweede Kamer heeft be noemd. tot lid van de oommissie van voor bereiding van het wetsontwerp tot regeling van d^ji Kleinhandel in alooholho-udende dranken, in de plaats van den heer Staal man. den heer Ejjqreipa. In de plaats van de heeren Deckers, Lang- man. Bierema en Bijleveld zijn tot plaats- vervangende leden in die commissie be noemd de heeren Engels, Rutgers v. Rozen burg. Boon en Zijlstra. Nelly van Kol. f UTRECHT, 26 Febr. Eerst heden verne men wij dat Maandagavond in het Diaco nessen ziekenhuis te Utrecht de bekende kinder-sch rijf ster Nelly van. Kol. geb. te Lorreyop 78-jarigën leeftijd na 'n kortston dige ziekte kalm en zacht is overleden. De echtgenoot© 'Van het bekende le Kamerlid H. v. Kol was tot 1900 redactrice van het tijd schrift „De Vrouw", wellj# functie nader hand werd overgenomen door Ida He ij er- mans. Ook redigeerde zij „Ons blaadje". Vooral heeft Nelly van Kol bekendheid verworven door haar kinderverhaaltjes en sprookjes en het verzamelen van sagen on der den naam „Nelly". Voorts gaf zij een kindeTbewerking van den Bijbel en uit, den laats ten tijd dateeren haar werken, geschre ven na verandering van haar levensinzicht getiteld„Uit de diepte" en andere. Kalenderhervori ling. Beweging er tegen. Naar wij vernemen hebben eenige beken ds 1 andgenooten zich tot versdhillende an dere vooraanstaande personen in ons vader land gewend, met het verzoek een adres te willen onderteekenen, waarin protest wordt aangeteekgnd tegen de plannen inzake her vorming van 'dep kalender. De argumenten er tegen ayn niet alleen van religiuezen aard, (voornamelijk hierop neerkomend, dat men geen plannen mag doorvoeren, waar tegen -"VPtg'^öflSfllénetigen ernstige bezwa ren koesteren),' maar dragen ook een ideëel en practisch karakter. Men ftcht voor kalenderhervorming geen voldoende reden aanwezig. Prof. Dr. F. C. van der Kaay. .Bij K. B. is tot gewoon hoogleer aar in de gynaecologie en verloskunde bij de vee art senijkundige faculteit der Utrechtsche uni versiteit benoemd prof. dr. F. C. vin der Kaay. tot dusver als conservator werkzaam. Dr. van der Kaay. die 33 jaar oud is. werd in 1920 bij de toenmalige Veeartsenijkundige Hoogeechool tot veearts gediplomeerd, na reeds gedurende zijn studietijd door uitin gen van zijn bijzondere capaciteit de aan dacht op' zfeh te hebben gevestigd. Verschillende artikelen van zijn hand op het gebied der verloskunde en der gynae cologie zagen in tijdschriften het licht. Toen prof. Pftïmans om gezondheidsredenen medio 1928 als hoogleeraar aftrad, werd dr. van der Kaay met de leiding der kliniek be last Deventer aan een ramp ontsnapt. Duizenden kubieke meters gas de lucht in. Gisteren ontdekte men op het terrein der gasfabriek te Deventer dat de groote gashou der opeens nagenoeg ledig was, hoewel koTt tevoren nog geheel gevuld. Er had een mas- sn-ontsnapping van gas plaats gehad, waar bij het een wonder mag heeten, dat tegelijk geen explosie was voorgekomen. Bij onder zoek bteek, dat door een meehamsch gebrek in deip gastoevoer naar den gashouder de groote ketel scheef was gezakt, waardoor het gas met geweldige kracht naar buiten was geperst. Naar schatting heeft zich een hoeveelheid van niet minder dan 8000 kub. nieter een weg naar huiten gebaand. Om toch nog in de behoefte aan gas voor de stad te kunnen voorzien, is in allerijl de watergasfabriek in werking gesteld. Men hoopt aldus, het bedrijf nog in gang te kun nen houden Mr. P. J. Troelstra zeventig jaar. Op 20 April a.s. zal de heer mr. P. J. Troelstra, de vroegere leider der sociaal democraten in ons vaderland, den leeftijd van 70 jaar bereiken. Zoo als men weet, neemt de heer Troel stra, die zulk een groote en belangrijke plaats in onze parlementaire historie heeft bekleed, om gezondheidsredenen sinds een aantal jaren niet meer actief aan de politiek deel. Hij is op het oogenblik bezig aan het schrijven van het vierde en laatste deel zijner ..Gedenkschriften". De heer Troelstra zal ongetwijfeld op zijn zeventigste verjaardag ervaren, dat zijn partij haar ouden voorman nog onverzwakt vereert. En ook buiten die partij zullen er velen zijn, die hem dien dag stellig niet zullen vergeten. TWEEDE KAMER. De Indische rechtspraak. Ongelijke rechtsbedeeling van inlanders en Europeanen? Nadat met de stemmen der sociaal-demo craten (die bij monde van den heer Cramer verklaarden geen vertrouwen te stellen in het beleid van den minister van Koloniën) en der beide communisten tegen, de eerste afdoeling der Indische begrooting was aan genomen, as het algemeen debat over de, tweede afdeeling, waarin de rechtspraak het gevangeniswezen eu de arbeidsinspectie zijn ondergebracht, aangevangen om te worden voortgezet. De heer De Visser (C. P. H.) diende daarbij weer een tweetal alleen door den heer Wijnkoop ondersteunde eu dus niet behandelde moties in, waarin gevraagd werd om onverwijlde afschaffing van de doodstraf en de lijfstraffen en even onverwijlde afschaffing van de poenale sanctie. Het deba^ heeft hoofdzakelijk over twee punten geloopen: de ongelijke rechst- bedeeling van inlanders en Europeanen en de .poenale sanctie, waarbij dan tevens de vraag naar het verband van dit instituut en de op DeU in verschillende ondernemingen gepleegde aanslagen (o.a. is d« vrouw van een assistent, mevrouw Landzaat, daar door een koelie vermoord) ter sprake kwam. Zoowel de heer De Visser als de heeren Cramer (8. D.) Joekes (V, D.) en Feber (R. K.) zijn opgekomed tegen de h. i. te geringe straf van 5 jaren gevangenisstraf opgelegd aan een Indische luitenant, die op een expeditie een dwangarbeider zooda nig heef tmishandeld, dat deze aan de ge volgen is overleden. Daartegenover stelden zij de zware straffen aan inlanders opge legd over h. i. minder ernstige delecten. Wat de poenale sanctie betreft, is, zooals men weet, geleidelijke afschaffing in over weging.. De heeren Cramer De Visser en Kupers (8. D.) meenden, dat tot onmiddel lijke opheffing diende te worden overge gaan. Niefy alleen vinden zij in dezen aan drang op de Regeering bij geen der over- rige sprekers de heeren Van Boetzelaer (C. H.) Feber. (R.K.), Joekes (V.D.) en Van Kempen (lib.( steun, maar deze sprekers, vooral de eerste drie, kwamen krachtig op tegen de wijze, waarop de heer Kupers ten vorigen j»re op de Arbeidscon- feretie te Genève zidh over die poenale sanctie had uitgelaten. Van weinig vader landsliefde getuigde h, j. de voorstelling, door den heer Kupers daar gegeven van de werking van dia poenale sanctie, deze was opzettelijk tendentieus gekleurd, alleen de donkere kant werd naar voren gebracht; het goede in de arbeidstoestanden op de Oostkust van Sumatra werd verzwegen en daarbij had de heer Kupers zich van ver ouderde en onjuist® -gegevens bediend. De heer Van Boetzelaer wees er daarbij nog op, dat deze rede van den heer Kupers in den Amerikaanschen senaat hadi geleid tot indiening van een amendement op de Ta- riefwet om den invoer van producten uit landen, waar de poenale sanctie bestaat, te verbieden. Te zijner verdediging heeft de heer Kupers aangevoerd, dat zijn gegevens wel juist waren en de nieuwste, waar over hij op dit oogenblik kon beschikken. Vaderlandsliefde mocht er niet toe leiden, slechte arbeidstoestanden met den mantel der biefde te bedekken. Maar zijn dan die artieidstoestanden daar zoo slecht? De heeren Feber en Van Kem pen, welke laatste den toestand uit ervaring kent. hebben dit met klem betwist. De heer Var, Kempen deed daarbij uitkomen, dat in deze bevolkte streken de ondernemingen de zekerheid moeten hebben geregeld over de noodige arbeidskrachten te kunnen be schikken. Nu beweerde de heer Kupers wel, dat de bedoelde ondernemingen die ar beidskrachten ook in vrijen arbeid konden krijgen, indien zij maar hooger loonen be taalden maar over de vraag of dit econo misch mogelijk en verantwoord was, liet hij zich niet uit. Met sprekends cijfer» omtrent duizenden guldens, die de koelies aan hun familiebe trekkingen overmaken, weerlegde de heer Van Kempen de bewering, dat deze koelies van hun „honger!oonen" niets kunnen over sparen. Toch, zooals gezegd, meenden ook zij, die algeheele afschaffing van de poenale sanctie op ddt moment niet verantwoord achtten, dat daartoe wèl geleidelijk kan worden overgegaan, aangezien immers het aantal koelies, in vrijen arbeid geworven, geleidelijk toeneemt. Voorts gaf de h-eer Feber nog in overweging een regeling te treffen volgens welke een koelie, die de eerste maal „drost", niet, gestraft zal wor den, doch gebracht zal worden voor een commissie van arbitrage, die de redenen onderzoekt, waarom hij is weggeloop en. Zoodoende kan men ook misstanden op on dernemingen op het spoor komen. Bestond er nu tustichen de moorden, den laatsten tijd door koelies op Deli gepleegd en deze poenale Banctie verband? De spre kers. die haar onmiddellijk wilden zien verdwijnen, hielden dat natuurlijk vol; even natuurlijk werd van de zijde der.ge- nen, die de poenale sanctie* vooralsnog ge handhaafd wenschen te zien, bestreden. Daarbij werd van laatstgenoemde zijde er op gewezen, dat zulke aanslagen slechts i op zeer enkele ondernemingen op Suma tra's Oostkust voorkomen en dat aan den anderen kant op ondernemingen waar vrije arbeid is. op Java, evenzeer dergelijke mis- drij :ven zidh voordoenDe heer Kupers voerde daartegen aan, dat deze gevallen, op Deli frequenter -zijn dan eldersmaar met cijfers staafde hij die bewering niet. GEMENGDE BERICHTEN. De melkprijs. Verlaging van den grondprijs tot 7% cent door den Rotterdamschen Bond met ingang van 1 Maart. Gisteren vergaderde de Bond van Melk veehouders gevestigd te Rotterdam, ter be spreking van den melkprijs, in het Alge meen Verkooplokaal te Rotterdam. Na bespreking werd besloten den grond prijs van de melk, die in de thans bijna af geloopen periode 10 cent bedroeg, met in gang van 1 Maart op korten termijn te stel len op 71 cent, van de boerderij af gerekend. Hierdoor verviel een voorstel van de af deeling Maasland om den grondprijs voor Maart, April ,n Mei op 7 cent, voor Juni, Juli en Augustus op 8 cent te stellen. Vervolgens ia vrij uitvoerig gesproken ever het voor en tegen van een melk veiling. Veel sollicitanten. Voor de vacante betrekking van 2e ambte naar ter secretarie te Jutphaas, wegens be noeming van den heer J. Voorhoeve tot adjunct commies te Weesp, hebben zich 58 sollicitanten aangemeld. Kolendampvergiftiging. Een doode. Gisterochtend werd ten huize van het echtpaar S. te Winterswijk «Let opengedaan. Nadat de politie gewaarschuwd was ver schafte men zich toegang en vond de vrouw dood op bed en den man bewusteloos op den grond. Het bleek dat zich door losraken van een kachelpijp kolendamp verspreid had. Men hoopt 8. in het leven te kunnen houden. Het echtpaar was nog pas enkele weken gehuwd. Neerland's oudste huisvader. Het jongste kind is vijftig jaar. Gisteren vierde J. Beverborg. landbouwer op den Beuker te Lonneker, rijn 103n ver jaardag. B. is in alle oprichten nog heel kras en leeft rustig te midden van rijn ge zin, bestaande uit 1 dochter eu 5 zoons, die allen ongehuwd zijn en waarvan de jongste een goed vijftiger is. Niet alledaagsche verrassing. Over twintig jaar pensioen uitgekeerd. Éen ingezetene van Brebes, res. Tegal de heer M., kreeg dezer dagen, naar men Het Noorden" mededeelt, een verrassing, die ongetwijfeld tot de groote zeldzaamhe den behoort. De héér M. werd namelijk een twintigtal jaren geleden uit den gouverne mentsdienst ontslagen. Aangezien dit ontslag oneervol was, schoot hij er zijn pensioen bij in. Sedert dien heeft de heer M. met het gouvernement „ilt proces gelegen". Hij meende namelijk, dat hij recht had op eer vol ontslag en dus tevens op pensioen. Het spreekwoord zegt. dat de aanhouder wint. De heer M. is ten slotte in het gelijk gesteld geworden met het voor hem heu gelijke gevolg, dat-Item over een twintigtal jaren een bedrag van ongeveer f 27.000 is uitbetaald ge woorden. Het laat zich begrij pen, zegt het blad, dat do gelukkige deze niet alledaagsche gebeurtenis met een echte knal-fuif heeft beklonken. RECHTZAKEN. Rotterdamsche Rechtbank. Dc moord op den heer Lans. 20 jaar gevangenisstraf geëischt Het requisitoir. Het O.M. wilde de zaak alleen bepalen tot het door de rechtbank gewezen tusschen- vonnis, met handhaving van alles wat het in zijn aanvankelijk requisitoir heeft te berde gebracht. In dit tussehenvonnis heeft de rechtbank gestipuleerd, dat verdachte gevangen gehou den werd als verdacht van moord. De recht bank had naar spr.'s opvatting nog noodig omtrent twee cardinale punten te worden ingelicht alvorens zij tot een veroordeelend vonnis Icon komen. Een van de belangrijke punten was het onderzoek naar de bloedsporen. Spr. kwam op het incident tusschen hem en mr. Ko- kosky omdat de deskundigen dr. Hulst en dr. Gerhardt niet gedagvaard waren. Spr. zet uiteen, dat de dagjvaarding van dr. Hes- seling wel noodig was, omdat de door dezen gevonden bloedsporen op de broek niet door dr. Van Italië en zijn assistente wa ren ontdekt. Voor het O.M was het niet noodig twee deskundigen te hooren, die in het hernieuwd onderzoek door den rechter commissaris niet waren gehoord. Daarbij had de raadsman de bevoegdheid om in de instructie de deskundigen te doen hooren, die de verdediging noodig acht. Daarvan is echter niets gebleken. Ook niet toen geble ken was van een verschil tusschen dr. Van Italië en dr. Hesselink. De rechtbank hfeeft zich niet bevredigd gevoeld door het bloedonderzoek, omdat er verschil van meening was tusschen de des kundigen. Zjj heeft toen een super-deskun dige benoemd, maar aan de helderheid in deze zaak is dit niet ten goede gekomen, al rijn uit het rapport van dr. Van Itallie be- lai^rijke dingen naar voren gekomen, die ook door dr. Hesselink waren geconsta teerd. De meening van dr. Gerhardt acht spr nog niet zoo gek. Ook dr. Van Itallie meent dat een poging om bloedvlekken, althans ondfer op het vest, met een spons te verwij deren mogelijk geweest is. In verband met het feit dat door dr. Van Itallie een vlek is ontdekt, die niet door dr. Hesselink is gevonden, acht spr. de theorie, dat die vlek later weer 1s opgekomen, wel aanvaard baar. Deze oude vlek, die van karakter en ouderdom verschilt van de andere vlekken, kan misschien van een bloedneus afkomstig rijn. Dr. Hesselink beeft zjjn stelling beves tigd, dat het aan de onderzijde van het vest gevonden bloed, versch bloed was. Dr. van Itallie en zijn assistente wenschten dit aan de hand van het bewijs van een enkel kor reltje niet aan te nemen. Maar het O M. zeide dat dr. Hesseling deze proeven reeds eerder genomen had. Maar het vest is voor spr. niet het voornaamste. Het bloed op de broek is er ook volgens dr. v. Itallie <£Rge- spat. Dat kan niet bij het stappen in bloed. Hoe kan het er dan op gekomen zijn? Alle deskundigen zijn het er over eens, dat dit jong bloed is. Als het er niet met loopen in bloed opgespat kan zijn, hoe kan het er dan anders van buiten op gekomen zijn? Wat het bloed op de schoenen betreft, dr. Van Itallie heeft proeven genomen, waaru't blijkt, dat het er alleen op gekomen kan zyn, als er in een betrekkelijk grooten plas bloed getrapt is. Dit kan niet op den avond van den moord geschied zijn, toen verdacn- te door de politie op het kantoor ontboden was. Dr. Hesselink is nu ook tot de conclu sie gekomen, dat de moord gepleegd kan zijn met de vijl. Hieromtrent is er dus een stemmigheid onder de deskundigen. Nog wijdt spr. aandacht aan de verkla ring van dr. Hulst, dat het bloed op do broekspijpen niet afkomstig kan zijn van verdachte's dochtertje, dat aan eczeem leed. Toegegeven, dat de wetenschap van het bloedonderzoek nog jong is, meent spr. dat men voor wat den ouderdom van het bloed betreft bijzonder voorzichtig moet zijn. Komende tot het tweede punt zegt spr. dat dit betrof een onderzoek naar twee per sonen, die door de verdediging naar voren zijn gebracht. Deze reconstructie heeft geen enkel resultaat opgeleverd. In spr.'s systeem past dat uitstekend Vast is komen te staan, dat Regeer en Kaptein niet dezelfde twee personen hebben gezien. De mogelijkheid bestaat, dat er personen hebben gestaan of geloopen op andere plaatsen. Indien waar zou zijn, dat juffrouw Lans niet om kwart over zeven,- maar vroeger aan het kantoor is gekomen, dan zou dit zeer nadeelig zijn voor ver dachte, omdat er dan slechts een zeer korte tijd zou zijn geweest voor de gefingeerde inbraak en den doodslag. De reconstructie, de vertooning zooals spr. ze noemde, heeft niets opgeleverd, be halve dan de verklaring ran Scheffer, dat hij herhaaldelijk in de gang heen en weer heeft geloopen en niemand heeft gezien. Van twee personen is niets gebleken. Spr. handhaaft zijn conclusies, die hij in eerste instantie uit het onderzoek der des kundigen heeft getrokken en persisteert bij zijn op 26 October genomen eisch (twintig jaar gevangenisstraf). Mr. Kokosky merkt op, dat het O.M. de verklaringen van de deskundigen uit elkaar rukt. Dat de deskundigen niet tot een posi tief resultaat gekomen zijn, ligt niet aan de deskundigen, maar aan de fouten, die bij het eerste onderzoek zijn gemaakt. Wat betreft het bloed aan de schoen wil pleiter die deskundigen even uitschakelen, en het gezond verstand laten spreken. Men weet dat er in het portaal een bloedvlek van 20 c.M. lag. Kan daarin niet gestapt zijn, en. kunnen bij die gelegenheid de spatjes niet daarop gekomen zijn? Heeft men de schoenen van den officier van justitie on derzocht, die ook op dien avond in het kan toor is geweest? Neen. Maar wel van ver dachte, omdat hij nu eenmaal verdachte is. Pleiter zegt, dat het nader onderzoek naar het bloed volkomen past in het sy steem der verdediging. Komende tot het tweedie gedeeite van het gelaste nadere onderzoek, wijst pleiter op het hoofdartikel van het Weekblad van het Recht aan dit onderzoek gewijd. Wat daarin voorspeld wordt is schitterend ingekomen. Voor het O. M. vervallen de verklaringen van juffrouw Regteer, én de verklaring van juffrouw Lans, dat het kwart over zeven was, toen zij bij het hek kwam. Pleiter meent, dat er geen enkele reden is om aan de verklaring van getuige Regeer te twijfe len. Pleiter houdt vol, dat het onmogelijk moet geacht worden, dat de dood door één man is gepleegd. PI. haalt verschillende verklaringen aan, waarin van twee mannen sprake is. Pleiter haalt de verklaring aan van zekeren Buis, tegenover de politie, wien verteld was, dat het misdrijf gepleegd was door iemand, die den bijnaam droeg van den Oowboy en nog een ander, die handel den op instigatie van verdachte Pleiter heeft dSe personen niet doen dagvaarden, omdat het nergens toe zou hebben geleid De politie heeft het alibi van beide perso nen onderzocht, maar volgens pleiter is de wjjze waarop dit geschied is onbevredigend, al geeft hij toe, dat het moeilijk anders kon. Getuige Brons, die gelukkig nu niet ge hoord is, heeft den lichtstraal niet kunnen zien omdat het licht brandde in de gang. Brons, die den bukkenden man heeft ge zien, heeft gefantaseerd. Pleiter meent, dat het feit niet .bewezen is, al riet hij wel in, dat een veroordeelend vonnis mogelijk zou zijn, ook een vonnis, dat in de oogen van den Hoogen Raad genade zou vinden. Maar pleiter verwacht zulk een vonnis van deze rechtbank niet. Pleiter dringt er voorts op aan, dat de rechtbank verdachte, bij een vrijsprekend vonnis aan den doodslag, geen duw zal geven voor de gepleegde malversaties, maar van oordeel zal zijn, dat hjj daarvoor ge noeg gestraft is, door de voorloopige hech tenis, die verdachte onder zulke ontzettende omstandigheden heeft moeten ondergaan. Pleiter ging daarna nog op eenige punten in, die door het O.M. in zijn repliek naar voren waren gébracht. Pleiter blijft er bij, dat er twijfel is, of verdachte schuldig is. Hij wil nog even den nadruk leggen op het leven van den heer Lans. De familieverhou ding was niet zoo ideaal als men thans wil doen voorkomen ,en zeker kan ook een spoor in een andere richting leidien. Verdachte, die het laatste woord heeft, heeft niets meer te zeggen. Uitspraak 11 Maart Da Kitchener ven Atjeh. Bij den dood ran Gen. van Daalen. Te fier voor een verdediging tegen onrecht. Men zendt aan de N. R. Ct het volgende ..herinneringswooid" Van Daalen schreef mat een veeren pen. En nu rust de hand, die een kwart eeuw geleden op de marge van de patrouille- berichten zijn aantekeningen maakte En als in de eenzaamheid van je bivak de poatloopef eens per week de mail bracht uit Holland en de dienststukken, uit Koets Radja, dan greep je wel «anè eerst naar de brieven met 't handschrift van v. Daalen. Hij schreef met een zachte veeren pen soms harde, onverbloemde oordeelvellingen neer. Maar de schaarsche goedkeuringen kregen er des te meer waarde door. Nu rust die hand. Onbewogen ligt liet onbewogen gericht van dezen Kitchener of Atchin, voor wien velen hebben gebeefd. Maar vriend en vijand zullen erkennen, dat hij een geweldige figuur is geweest, een plichtamenscn. een onverschrokken sol daat. een ijzeren aanvoerder, door wiens vooi beeld velen een natuurlijk vreeegeVoel voor hun verder leven hebben afgeschud. Hij en Van Heutsz hebben school ge. maakt. En nu is er rust op Atjeh. Want voor persoonlijken moed heeft de Atjéher ont zag en zelfs genegenheid. Nu gaat de tij ding van zijn dood als een chabarangin door dat land en door de Gajoe. En de ouderen zullen tot de jongeren zeggen: Hij was een kerel! In De Indische Gids van 1914 blz. 309 e.v. heeft E. A. A van Heekeren een uitvoerig artikel aan den overleden militair gewijd. Het i8 «en warme verdediging van Van Daalen's Atjeh-beleid tegen dat van Van Heutsz. Vooraf zij vermeld, dat Van Daalen rijn benoeming tot ridder M W. O. 4e klasse verkr-jeg voOr het volgende „Den Juli had het bekende gevecht bij Kota Toeankoe plaats, waar de le luitenant Van Daalen zoo goed als alle bedieningsmanschappen zag vallenzelf heeft hij toen een stuk be diend." De heer Van Heekeren vertelt uitvoerig van de vernedering. Van Daalen aange daan. toen hem de schuld werd gegeven, dat het officieel door generaal v. Heutsz gepacificeerd verklaarde Atjeh, zich daar aan niet hield. Van Daalen had gewaar schuwd. dat men zich vergiste en die men taliteit der Atjehers verkeerd begreep. Toen een complot werd ontdekt, waarin de pre tendent-sultan de hand had, kreeg v. Da* len de schuld en deze. te fier zich voelend voor een verdediging tegen onrecht, vroeg eervol ontslag, dat 4 Mei 1908 verleend werd. „Wat moet er toen zijn omgegaan, vraagt Van Heekeren, in dien man. die zijn beste jaren aan de Atjehzaak had gegeven en nu weg ging, omdat zijn eergevoel hem belette langer te blijven, omdat hij voelde, dat het niet langer ging voor een ander de kastan jes uit het vuur te halen Wat zijn er in dien tijd niet velen geweest, goed ter penne, die gaarne zijn zaak verdedigd! zouden heb ben. om het 't Nederlandsche volk in te hameren, dat daarginde groot onrecht was gedaan aan een verdienstelijk oppeioffi- cier Maar de starre militair Van Daalen weigerde pertinent eenige inlichting te ge ven. hij vond dat niet gepast. Zoo moesten velen zwijgen, die zoo gaarne gesproken hadden. Alleen het Kamerlid Thomson heeft het in de Kamer duidelijk in zuiver Hollandsch gezegd: Zoo lang het gaat, kan je je gang gaan, maar, als het donderen wordt^ ga je er uit." Later heeft zich, zooals men weet, ds waarheid in de Atjeh-zaak baan gebroken en v. Heek eren vertelt dit op deze wijze: ..Onjuist is het sprookje dat generaal v. Heutsz een nagenoeg gepacificeerd Atjeh overgaf aan zijn voorganger; dat diens op volger Van Daalen de zaken jammerlijk bestuurde; dat daarop Van Heutsz ril landvoogd net bijtijds ingreep en Van Das- len het roer ontnamwaarna de gouver neur Swart het scheepje zijn juisten koen gaf en het met veel beleid en zeemanschap binnenloodste in de rustige wateren des vre- des. Onjuist ie dat sprookje en groot on recht doet het aan Van Daalen, den Atjeh- man bij uitnemendheid. De schrijver bewijst dan natter wat hij zegt, verheugt zich hartelijk over Van Daalen's terugkomst in Indië en zijn opper commando over het Ned.-Indischp leger, waarna hij besluit: „Een Indisöh blad fa sinueerde alze zullen wel weer spreken van een schitterende carrière! Welnu, dit is zoo. Ik heb er een gesproken en zeg Ju* nog eens luide, dat den 2en April a.a. een einde is gekomen aan een militaire loop baan, die schitterend in den vollen zin van het woord genoemd mag worden. Dan gaat een man heen die groot was in voor- epoed, maar groot ook, toen een onver diende bittere tegenslag hem trof, toen het geduldige papier, nu ja onjuistheid op on juistheid kreeg te dragen, om den man, die weergalooze verdiensten voor den Atjeh- staat had en heeft weg te werken, zoodai een ander de vruchten zou plukken van hetgeen Van Daalen had gewrocht De tijd heelt alle wonden, al blijft «r eens een schrijnend litteeken over, maar ook daar zal generaal v. Daalen zich over heen zetten. Hij kon al gemerkt hebben, dat er reeds velen zijn, die hem op de juiste waarde weten te schatten. Ik kan niet zeggen, dat generaal v. Dil len algemeen bemind was karakter» ril het zijne, die niet vragen naar openbare goedkeuring, die hun plicht doen zonder ommezien, die de hulp van een claque veï" smaden, zulke karakters worden niet B^e" meen gewaardeerd. De algemeen e waardeering komt W* pas en zal later komen zijn reputatie be rust op vaster fundamenten dan overdri ven lofuitingen van sprekers, zij berust» een hooge opvatting van plicht, op eee ri» geven aan de levenstaak van harte. Doe wel en zie niet om. was 'W devies. Mannen als generaal v. Daalen W weer andere, wilskrachtige, plicht- doordrongen manhen en zoo zal rijn in vloed ten goede tot in lengte van dagen blijven naiwerken." Eigen Haard van 31 Januari 1914 besluit de vermelding van den schitterenden dienststaat aldus: „Thans komt hij weer aaar Nederland, vermoedelijk om niet weer la Jceeren naar de verre gewesten, waar tijn naam nog lang zal klinken als een gevreesd aanvoerder en een goed bestuur- STADBNIEU WB. GOUDA, 26 Febr. 1930. Diploma machinist. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het diploma machinist de heer L. Postuma al hier. Aanbesteding. Verbouwing van de voormalige kerk aan de Wijnhaven in Rotterdam. (üstermidag werd in het café ,,'t Gouden Hoofd te Rotterdam door den heer W. H. Iseuwens, architect, namens de firma Ph. Buttinger te Groningen, aanbesteed het ge deeltelijk amoveeren van het pand aan de Wijnhaven 68, het verbouwen van Wijnha ven nos. 68 en 66 (voormalig R.K. kerkge bouw) en inrichten tot magazijnpand met kantoren en huisbewaarderswoning. Laagste inschrijver was J. Amesz te Gou da met 36.998, a 30.749, b 6.249. Die Haghe Sanghers in vouw. Gistermiddag hebben in den Haag Die Haghe Sanghers een hunner oprichters onien-oud-stadgenoot den heer A. M. En- gelbregt, naar zijn laatste rustplaats ge bracht. Op Oud Eik en Duinen was veel belang stelling; hun bijna voltallig bestuur was er met omfloerste banier, welke groep op het kerkhof rich voor den rouwwagen in den stoet schaarde. De meeste zangers waren present, onder aanvoering van den dirigent, den heer Louis Boer. Voorts vertegenwoor digde de heer H. J. P. Jurgens de Federa tie van Kapperspatroons en waren er be- ituuraleden van den Kappersbond, waarvan de overledene secretaris was, en van den Residentie Dameskappersbond. Onder de kransen zagen we er van het personeel, van bestuur en leden van Die Hagha Sanghers, van den Kappersbond en van den Residentie Dameskappersbond. In de rouwkapel heeft de voorzitter van Die Haghe Sanghers, de heer W. K. Poulus, getuigd, hoe diepe ontroering dit om wachte heengftan van hun aller vriend in vereeniging had gewekt. Spr. schetste den overledene in zijn huiseljjken kring en richtte daarbij een woord van troost tot de weduwe. Reeds gisteravond heeft spreker den heer Engelbregt in de bijeenkomst herdacht. Hij was mede-oprichter, een der trouwste leden en een goed vriend van het koor, dat hem in die beste herinnering zal houden. Het koor wilde hem op deze plaats huldigen door een lied en zoo werd onder ademlooze stilte het Grabbed van Cornelis, muziek «ui Schubert (Der Tod und das Madchen) ten gehoore gebracht. Het orgel speelde achtereenvolgens een Andante Cantabile van Beethoven, Noc turne van Chopin en op het laatst Wenn ich einmal soil scheidien uit de Matthaus- Passion. Bij het dalen van de kist bracht het vaan del een laatsten groet en zongen Die Haghe 'Sanghers op onroerende wijze Ecce quo- modo moritur van H&ndel. Een broer heeft allen, in het bijzonder Die Haghe Sanghers, dank gezegd voor hun deelneming. Kantongerecht. Terechtzitting van 26 Febr. 1930. De Kantonrechter heeft heden vonnis ge wezen in de zaak van D. G. G. van O. schip per, wonende te Willemstad, verdachte van het feit dat hij als schipper van een motor vaartuig, varende in de Gouwe, bij het na deren van een plaats waar het vaarwater door twee stellingen vernauwd wordt, welke plaats van tegenovergestelde zijde werd ge naderd door een sleepboot, niet vaart heeft verminderd, heeft gestopt of achteruit ge- dagen, tengevolge waarvan hij de sleepboot heeft aangevaren en waardoor de twee stel lingen werden vernield. De Kantonrechter overwoog ojn. in zijn voimis dat de aanvaring door de verklaring der getuigen wel is komen vast te staan, maar dat niet is gebleken dat die aanvaring uitsluitend aan de schuldi van verdachte is te wjjten; dat toch de doorvaartopening tussohen de beide stellingen ,aan weerszijden was aangeduid door twee groene lichten en nu zoowe' verdachte als de sleepbootkapitein m de meening verkeerden dat de doorvaart **3 waa> wat zjjn verklaring vindt in de voorschriften voor de bruggen en sluizen, muners daarbij bepaald is, dat, wanneer de doorvaart vrij is, dit aan de zijde waar kan worden binnen- of doorgevaren, wordt ken- gemaakt door groen licht. Dat dèrhalve verdachte moet worden vri jsproken. Di de zaak van Ch. O., landbouwer, wo- ®®nde te Bleiswjjk, verdacht van het feit' d>t hij zonder voorzien te zijn van een Jachtacte zich met een schietgeweer in den Polder had bevonden, heeft de Kantonrech- dat het onderzoek in deze zaak wordt heropend op 12 Maart a.s. teneinde alsnog eenige getuigen te hooren. V-. Uitspraken, verder werden nog de navolgende vonnis - 801 gewezen: Wegens overtr. art 424 W. v. S.: J. N. C. B. beiden wonende te Zevenhuizen f 5-subs. 2 weken tuchtschool. Wegens belemmeren van het verkeer, Sru*06® gelegenheid te geven aan een ach- *4* Item rijdende auto te passeer en: A. H. Wenende te Waddinxveen 15 subs. 3 Wegens overtr. motor- en rijwielregle ment: J. A. V. te Ouderkerk a. d. IJssel 10.subs. 2 d Ju met toewijzing van de civiele vordering ad 28.60; C. L. J. te den Haag 12.— suba. 3 d. h.; G. H. T. K. te Bodegraven 8.— subs. 2 d. h.; W. S. te Nieuwerkerk a. d. IJssel 3.subs. 1 d. h.; W. B. te Woerden 4.subs. 1 <L h.; H- van der L. 1.— subs. 1 d. h. Wegens overtr .arbeidswet: A. H. de J. te Boakoop twee geldboeten van f 2.subs. 2 x 1 <L h. Wegens overtr. Alg. Pol.-verord. te Wad- dinxveen: L. van R. te Alphen en J. V. te Benthuizen, ieder ƒ3.subs. 1 d. h. Wegens overtr. leerplichtwet: J. S. te Nieuwerkerk a. d. IJssel 0.50 subs. ld. h.; C. K. te Nieuwerkerk a. d. IJssel 2. Bubs. 1 d .h.; H. van der H. te Nieuwerkerk a. d. IJssel, schuldig zonder toepassing van straf. Wegens het niet zorgen dat een voorwerp geplaatst op den openbaren weg behoorlijk verlicht en van de gebruikelijke teekenen zijn voorzien: W. M. te Gouda 5.— subs. 1 d. h. Wegens overtr. Invaliditeitswet: J. van den B. te Raeuwijk-42 x 2.subs. 42 x 1 dag hechtenis. D. J. van der S. en J. C. van der S., bei den wonende te Gouda, beiden verdacht van het feit, dat (rij op den openbaren weg ge durende den voor nachtrust bestemden tijd, rumoer hadden gemaakt, stonden heden voor dat feit terecht. Verdachten merkten op dat er niets was gebeurd, zij waren van een feestje gekomen en hadden wat gezongen. Uit het proces verbaal bleek echter anders, zij hadden zich bovendien aan wederapanningheid tegen de politie schuldig gemaakt er had een for- meele vechtpartij tusschen de politie en hen plaats gehad. Voor dit laatste zullen zij zich moeten verantwoorden voor de Rotterdam sche Rechtbank. De ambtenaar O.M. laakte de handelwijze van verdachten ten zeerste en vorderde voor ieder een veroo rdeeling van 25.— boete, te vervangen door een hechtenis by niet beta ling van tien dagen. De Kantonrechter veroordeelde hen ieder tot 10.— boete bij niet betaling te ver vangen door een hechtenis van vijf dagen. Wegens overtr. van artikel 453c W. v. S.: P. V. te Gouda en K, D. te Moordrecht, ieder 5.subs. 1 d. h. Feestvergadering 30-jarig bestaan Ziekenkas „Bijtijds gezorgd". De ziekenkas „Bijtijds Gezorgd" bestaat 50 jaar en ter gelegenheid daarvan zal op I Maart a.s., des avonds half acht, in de Sociëteit „Ons Genoegen" eem feretvergade- ring plaats hebben, welke door den voor zitter, den heer C. Bakker wordt ingeleid. Het programma voor den feestavond ver meldt o.a. het optreden van de humoristen Kees Klaare en Bram Flora. Agenda. 26 Febr. 8 uur Nieuwe Schouwburg Laat- 27 Febr. 8)4 u. Soc. ,yde Réunie" Bovenzaal Ledenvergadering afd. Gouda Liberale Staatspartij ,JDe Vrijheidsbond". 28 Februari* Soc. de Réunie. Nat. Genoot schap. Lezing Prof. Dr. Noyons. 28 Febr. 8 uur. Het „Schaakbord". Maand, verg. afd. Gouda van de Utrechtsche Phi- latelisten Vereeniging. UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. De Rechtbank te Den Haag heeft ge- eisdht tegen verdachte P. B. uit Alphen a. d. Rijn, tegen wien wegens oplichting voor een bedrag van 6, te Leiden gepleegd, veroordeeling tot een gevangenisstraf van 3 maanden werd gevraagd. Uitspraak over 14 dagen. BOSKOOP. Gemeenteraad. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Raad der gemeen te Boskoop, op Maandag 24 Febr. 1930, des r> amiddags om 7 uur ten Gemeentehuize. Tegenwoordig alle leden, met uitzondering van den heer P. Loef. Voorzitter de heer P. A. Colijn, burge meester. Secretaris de heer C. van Heesen De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der beide vorige vergaderin gen worden onveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet voorlezing van de in gekomen stukken, waartoe o.m. behoort het schrijven van Gedeputeerde Staten, houden de bericht der goedkeuring van het raads besluit van 29 November 1929, strekkende tot wijziging der gemeentebegrooting. (Deze begrotingswijziging vermeldde de bedra gen, welke voortvloeiden uit de aan de hee ren D. Scheer en 8. Karman toegekende tegemoetkoming in de door hen op den Raadhuasboqw geleden schade. Zooals be kend ia, hadden de 'R.K. raadsfractie en die der S.D.A.P. aan Gedeputeerde Staten ver zocht dit besluit niet goed te keuren. Red.) Twee missiven van den heer W. J. Bas- tiaan, lste stenograaf bij de Staten-Gene- raal enz., betreffende de levering van een stenografisch verslag van het verhandelde in de vergaderingen van den Raad der ge meente zijn voor den heer van Kleef (v.-b.) aanleiding om aan te dringen op een analy tisch verslag van den gemeenteraad. Spre ker meent, dat dit veel objectiever zal zijn, dan elk ander verslag. De Voorzitter en wethouder Guldemond ontraden dit echter ten sterkste op grond van de hooge kosten, welke hieruit zullen voortvloeien, terwijl het tegenwoordige ver slag in de Boskoopache Courant uitmunt door volledigheid. De heer van Kleef maakt evenwel van zijn idee een voorstel, hetwelk wordt ver worpen met 9 tegen 3 stemmen. VerdeT is ingekomen een adres van het bestuur der woningbouwvereaniging „Onze Woning", houdende verzoek een voorschot uit de gemeentekas te willen verleenen voor den bouw van 25 arbeiderswoningen Burgemeester en Wethouder» adviseeren dit adres in handen te stellen om advies, nadat de Raad heeft kennisgenomen van het in te dienen rapport, betreffende den woningtoestand. De heer Noest (s.d.a.p.) vraagt of dit adree dan tegelijk met het rapport zal wor den behandeld. De Voorzitter kan hieromtrent nog geen zekerheid verstrekken. De- overige stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Burgemeester en Wethouders deel en mede: a. dat zij hebben benoemd: 1. tot typiste ter Secretarie, mej. A. van der Want van Gouda; 2. tot klerk ter Secretarie, den heer C. J. Toebes van Koudekerke; o. tot hitter aan de gasfabriek, den heer J. van den Bergh van Schoonhoven-, 4. tot hulpstokera aan de gasfabriek, de heeren A. Boekhout, van Alphen aan den Rijn, en G. M .van Klaveren, van Boskoop. Over deze benoemingen ontstaat eenige discussie. De heer Boekraad (r.-k.) zegt, dat hij telkens tot zijn spijt moet ervaren, dat er bijna nooit eens een R.K. ambtenaar of werkman wordt benoemd. Zoowel de Voorzitter als Wethouder van Gelderen (v.-b dienen den heer Boekraad van antwoord. Volgens hen wordt in de allereerste plaats gekeken naar bekwaam heid. De heer Brand (r.-k.) meent, dat een der hulp-stokers dan nooit benoemd zou zijn geworden. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders ont te besluiten töt verkoop van een perceel bouwgrond aan het v.m. Torenpad aan mevr. de wed. C. Schaum. Zonder hoofdelijke stemming wordt hier toe besloten. Antwoord van Burgemeester en Wethou ders op door den heer W. de Ruyter gestel- dé vragen, betreffende (de handelsavond school. De heer de Ruyter (v.-b.) is door het ant woord van Burgemeester en Wethouders geenszins voldaan. Zij antwoorden, dat het bestuur van deze schooi de wettelijke bepa lingen bij de benoeming van den Directeur heeft in acht genomen. Doch dit wist spre ker wel. Het ging over iets anders. In een advertentie werd een Directeur opgeroepen met M. O. boekhouden. En wat is geschied. Er is iemand benoemd, die zelfs niet de akte boekhouden bezit, terwijl er sollicitan ten waren, die aan de gestelde eischen vol deden. O.m. behoorde hiertoe een persoon uit Boekoop. Het bestuur zegt nu, dat het geen verant woording aan den Raad behoeft af te leg gen. omdat het hier een interne kwestie betreft. Doch dan meent spreker te moeten vragen, of het geen tijd wordt om in dit bestuur twee gedelegeerden der Gemeente te benoemen, omdat de Avondschool een subsidie van f 500.uit de gemeentekas Spreker zal misschien bij de eerstvolgende begrootingsvergadering het voorstel doen een gemeentelijken handelscursus te openen Antwoord van Burgemeester en Wethou ders op door den heer Noest (s.d.a.p,\ ge stelde vragen. a De heer Noest dankf voor de inlichtingen en dringt aan om spoed te maken met het geneeskundig schooltoezicht. Voorts bepleit hij aansluiting bij de Ver eeniging tot hulp aan onvolwaardige ar beidskrachten. De kwestie van het geneeeknndig school toezicht is, blijkens hei antwoord van den Voorzitter in studie, terwijl het voorstel van den heer Noest om te besluiten tot aanslui ting bij de hierboven genoemde vereeniging niet wordt ondersteund/ Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om te besluiten tot vaststelling van de voorschotten, over het jaar 1930 toe te ken nen op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, aan d« bestu ren van bijzondere scholen voor gewoon lageWen uitgebreid lager onderwijs. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aanbieding door Burgemeester en Wet houders vsq de ingekomen aanvragen van besturen van bijzondere scholen om toeken ning van de gemeentelijke vergoeding, be doeld in art. 101 der Lager On derwijs wet- 1920, over het dienstjaar 1929. Deze stukken worden gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om daar op te dienen van advies. Aanbieding door Burgemeester en Wet houders van ingekomen verzoeken van be sturen van bijzondere scholen in depe Ge- meente om in het genot te worden gesteld van de gemeentelijke vergoeding over 1929, bedoeld in art. 100 der Lager Onderwijswet Ook deze stukken worden in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld, ter fine van advlies. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om machtiging te verleenen tot bet afbreken van het brandspuithuisje aan de Biezen tocht. Hierover ontstaat eenige discusie. Het voorste] wordt aangenomen met 9 gen 3 stemmen. (Wordt vervolgd). RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 5.00 Dinermuziek. 6.20 Gramofoonplaten. 6.46 en 7.15 Cursus Italiaanaoh. 8 01 Tooneel („Nora" ran Ibsen)na af loop tot 12 uur gramofoonplaten. Huizen 6.00 Cursus radiotechniek. 6.40 Teehn. causerie. 7.10 Cursus: Verbetering v. h. gezang in huis. 7.45 Voorz. N.C.R.V. 8.10 Conoert Arnh. Orir. Ver. 9.10 Canserie 9.30 al» 8.10. 10.30—-11.00 Gramofoonplaten. Bjj de door Arch. N. i V. A. J. II. van Osnahrugge te nosxoop genouden aanbe steding voor den houw van een ianonuisje aan de Zyde was laagste insenryver A. f. de Kiene te Keeuwyx, aan wien het werk gegund is. Zeer binnenkort zullen de jilannen van Arch, J. n. van Osnaorugge voor dan houw van een woon- en winxeaiuis, annex Kap salons, voor re&enwg van de hirma J. A. Susan ilt Zonen, woruen aanbesteed. By de door Arch. J. H. van üsnabrugge gehouuen onaemandscne aannesieuuig voor de verbouwing van de i^enuraie oaKaery, waren laagste ïnsobryvers Jac. van aer Wilden voor metseiwerx, Jac. Loet voor timmerwerk en voor smeedwerk W. Veroa- By oiKierhandsche aanbesteding door Arch. J. ±1. van Üsnabrugge aimer, werd aan (te heeren f. tveenorst en W. de nas den bouw opgedragen van een woon- en winkeinuis voor oen heer A. Koster te Waddinxveen. Op 17 Maart eJs. zal vanwege Gedep. Staten dezer provincie in het lokaal van het Provinciaal bestuur worden aanbesteed: het maken van het aarden ucnaam ten benoeve van een verkeersweg langs de Oostzyde der Gouw van Gouda naar Gouwsiuis. KKLOWiJK By Kon. Besluit van 21 Februari is op nieuw benoemd tot burgemeester dezer ge meente de heer L. J. Bucasse. ZOETKKiMhiriR. By Kon. Besluit is opnieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer r 8. C. Bos. SPORT KN WEDSTRIJDEN. VUKTtiAU Nederland en het voetbal-wereld- kampioenackap. Het bestuur van den K. N. V. B. besluit met deel te nemen. Naar wy vernemen, staat het thans vast, dat Nederland met zal deelnemen aan het voetbalwereldkampioenschaps-tournooi, dat dezen zomer te Montevideo zal worden ge houden. Hedenmiddag hadden zich reeds vier bondsbestuursieden schrifte.ijk tegen uit zending van een Oranjepioeg verklaard, teirwyl er maar één voorstander was. Van de overige vier bestursleden was weliswaar nog geen bericht binnengekomen, maar aangezien hun standpunt bekend is, is er geen tiwyfel over den uitslag meer moge lijk: Nederland gaat niet! MARKTBERICHTEN. Veilingsvereeniging Gouda en Omstreken. Veiling van fruit en grbente. 25 Febr. Prijzen: Bellefleurs 2021, 2e soort 6 11, Brederode 10—11, spruiten 12—20, 2e soort 6—7)4, uien 2—8%, wortelen 1—2, kroten 8—4%, Haagscho Bellefleur 12, Kampervenen 4%, klei peren 11%, veldsla 5068, aardappelen 3, Winterjannen 6%— 8%, Goudreinetten 1423, 2e soort 6—11, Benderzoet E, stoofperen 5, alles per KXI.; selderij 1.003.00, peterselie 1.00, prei 1.00 —5.00, radijs 3.50, alles per 100 bos; andij vie 0.951.15, knolrapen 1.502.50, boeren kool 2.002.90, Savoyekool 4.005.00, roode kool 8.00—10.50, 2e soort 3.00—6.00, gele kool 5.50—9.00, putjeskool 1.50, alles per 100 stuks. Kaasmarkt Bodegraven. 25 Febr. Aanvoer 90 wagens, tezamen 3933 stuks, wegende 35.397 KjG. Eerste soort Gouda met ryksmerk 4850, idem mindere 4446. Handel matig. Ontploffing in dynaraietfabriek. JOHAiNNiBBuitG, 26 rebr. (V.D.) Bij een ontploffing in een dynanuetlabnek te Moddertontem zjjn één Europeaan en vier inlanders gedood. Incident in de raadsvergadering te Worm er veer. WORMERVh-EK, re rebr. In de gister avond gen ouden raadsvergadering wem ty- dens d« behandeling van net agendapunt herziening salarissen gemeente personeel door net raadslid Kond (kermispartyj grove beieedigingen geuit aan bet adree van den beer Klokman (X.l)JL.f en zyn fractiege- nooten. De heer Klokman wond rich zeer op en gooide zyn inktpot naar het hoofd van den heer Rond. Een de rambtenaren werd by na getroffen. Na protest van eenige leden werd het incident ges.oten en werden de gerwone be raadslagingen voortgezet. Zijn vrouw gedood. LEEUWARDEN, 26 Febr. Hedenmorgen ontstond ruzie tusschen het echtpaar Kui per, wonende aan de Komkenelaaa, alhier. De twist liep zoo boog dat de man een kort slagersmes greep en dit zijn vrouw in bet hart stak, die onmiddellijk overleed. Hierna sloeg de man d« hand aan zichzelf. Ernstig verwond werd hij naar het Stadsziekenhuis vervoerd. De politie heeft de zaak ia handen. De vrouw, de ongeveer 36-jarige D. Zaad stra, was moeder van twee kinderen. msssiKuKusss. 26 Febr. 26 Febr. Officieel. 12.127 m 12.12% 59.53% 59.53 9.76% 9.76% 34.75% 34.76% DRAADLOOZE DIENST. Familiedrama, waarbij vjjf personen zjjn gedood. FAiRIJS, 26 Febr. De bevolking van een plaatsje in de nabjjheid van O ran verkeert in hoogst opgewonden toestand dioor een bloedig familiedrama dat aan vjjf mensdhen het leven heeft gekost. Na een twist viel de zoon zjjn vader aan en doodde hem. Het zelfde lot volgde zjjn moeder en zjjn belde zusters, waarna hjj zelfmoord pleegde. Groote warmte te New-York. NEW-YORK, 26 Febr. (V.D.) Gisteren beleefde de stad New-York den warmsten dag die imen sedert menschenheugenis te New-York in de maand Februari heeft ge kend. De thermometer stee# tot 23° C. en bleef gedurende dqn geheelen dag op 22 W C. Ook 's avonds was het nog zeer warm, zoodat vele menschen aan het strand baad den. Een nieuw kabinet-Tardieu PARIJS, 26 Febr. Bij het verlaten vin hej Elyeée beeft Poincaré het volgende me degedeeld President Doumergue heeft vanmorgen Tardieu verzocht het nieuwe ministerie te vormen. Tardieu verklaarde echter Poin caré beter voor deze taak geschikt te ach ten. Poincaré was echter van meening dat zijn gezondheidstoestand niet toeliet naar Londen t« gaan, reden waarom hij ook de kabinets-formatie niet wilde aanvaarden. Waar nu Tardieu de opdracht heeft afge wezen en den voorrang gelaten heeft aan Poincaré, deze zich heeft teruggetrokken, kan verwacht worden dat Tardieu automa tisch met de kabinete-vorming gelast blijft en president Doumergue hoeft hem deze niet opnieuw op te dragen. Poincaré heeft Tardieu onmiddellijk een bezoek gebracht en hem zijn vollen steun bij de vorming van het nieuwe kabinet toe gezegd. Nog in den loop van dezen middag zal Tardieu met zijn pogingen tot het vormen van eèQ nieuwe regeering aanvangen. Londen Berljjn Parjja Brussel Zwitserland 48.13 48.13 Weenen 35.15 35.16 Kopenhagen 66-80 66.30 Stockholm 66.92% 66.92% Oslo 66.76 - 66.70 New-York 2.4»% 2.497m Niet-offideei. Praag 7.88% 7.39 Madrid 31.02% 30.87% Milaan 18.06% 16.06% Prolongatie 2% f t 1,1 Beursorerzicht. De belangstelling concentreerde zich he den nagenoeg geheel op Amsterdam rubbers die van aanbod te lijden hadden, daar men (ie mogelijkheid om het dividend ia aan- deelen te toucheeren beschouwt als een ka pitaals-emissie, hetgeen met het oog op ge ringe voor-verkoopen voor 1930 en de lage rubbarprijzen nie^ gunstig werd geacht. De overige rubberaand. stelden oofa, over het algemeen iets lager. Tabakken hadden een kalme markt. Aan vankelijk zette de daling der vorige dagen voort, maar later op den middag had een licht herstel plaats. Oostkusten kwamen be neden den parikoers. Vao ds Industrieiondsan was niet veel te bemerken en geen der vooraanstaande pa pieren wezen veranderingen van beteekenis aan. Koninklijke warden op kleine voet ver handeld doch lagen vrij vast in de markt. Voor Perlakken bestond wat vraag. Buikerwaarden waren gedrukt in verband met de verlaging der suikerprijzen. Scheepvaarten en Jtyijnwaarden hadden een verlaten voorkomen1 bAmerikanen waren over 't algemeen wat lager. Prolongatie 2| h 3 N.W.8. 77«. - RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 26 Febr. Hoogste stand 775.5 te Dontaig, Laagste stand 749.0 te Brest. Verwachting: Meest matige Z.O» wind, zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijn- Ijjk eenige regen, iets zachter. ADVERTENTIEN H»den ontsliep zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig gedragen lijdenonze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder CORNELIA POTUIT Wte van dan Haar J. P. v. d. P001, in den ouderdom van 67 jaar. Gouda, 38 JOHa. P. v. d. POOL. WIJNTJE P. v. d. POOL. P. J. v. d. POOL. Rotterdam, J. P. v. d. POOL. A. A. v. d. POOL-Verborg. Gouda, C. A. v. d. BREE—v. d. Pool. JAG. A. v.d. BREE. H. P. v. d. POOL. CATH. J. T. d. POOL. en Verloofde, en Kleinkinderen. GOUDA, 26 Februari 1930. Raam 107 De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.a., dea namid dags 2 uur vanaf het sterfhuia. GEVRAAGD of flinke Werkster voor Dinsdag of Vrijdag. Bij Mevr. JËLSMA, Burg. Martens I singel S3. 12

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2