7 rteerders r >25. SI SI SI SI R SI t maand ingen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag art 1930 ■RDT Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Gouda RING No. 17319 i Straaten E«n nieuw kabinet Tnrdieu. rock (DER id Attentie 98* Jaargang B0I)EGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, IQIEUWEKKEKK, OUDERKERK, OUQEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. feuilleton, De slavin van het zwijgen. 6«authoriseerde vertaling uit het Engelsch I 30 n 26 niet ïring van uitslui- DEN BERG. 5Ö hebben een ten- om pleet mat (Slot volgt.) t egrepen. 5CH te laten afhaltn. De nieuwe delegatie naar de Vlootconferentie. Hevige beroering in ook- en Pruimtabak. et. per ons. en Hove Uit Kampen 2 ct. L. 198. >r ambtenaren zyn aÜgezet, omdat zy betoo- gingten van de menigte na de rede van San chez Guerra niet op ferme wyze onderdrukt hebben. straat op. Het kwam tot botshven met de politie. n bij de Gouwe dat wij aan onze iden hebben een or alle soorten het oordeel der betrokken gemeenten aal worden onderworpen. Met het gemeentebestuur van Den Haag, vertegenwoordigd door den burgemeester, den wethouder van, Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting, den heer Vrijenhoek, ta dan directeur van den Dienst van 8. en V., ir. Bakker Schut, zijn reeds besprekingen gevoerd. De commissaris van politie van Culonborg Commissaris Blok. Dq heer J. Blok, commissaris van politie te Culemborg, zal, naar men meldt, binnen kort om gezondheidsredenen den dienst mot pensioen verlaten. Hudiging van Cornelia Dopper. De Koningin overhandigt Cornelia Dopper persoonlijk zijn ouderschei ding. Tijdens het Mengelbergooncsrt Zaterdag avond ii. laat Gebouw voor Kunster. Woteenschapen in den Haag, dat door ds Koninklijk^ familie werd bijgewoond en waar o.a de zevende symphome van Cornells Dopper ie uitgevoerd, heeft rï. M. do Konin gin den heer Dopper ontvangen en hen peuoonlijk de zilveren medaille van kun sten en wetenschappen, verbonden aan de Huisorde van Oranje, overhandigd. Dq Co-Opera-tie. f Wederom is een Nederlandscbe Operage zelschap ten grave gedaald, en wel de „Os- Opera-tie”. Volgens een mededeeling van het bestuur der instelling is de hoofdoorzaak van dit einde, dat de gemeenteraad van Rotterdam haar over het seizoen 1929-30 geen subsidie - heeft toegekend. Deze mededeeling kwam op 30 December 1929, dus midden in het seizoen. Rotterdam had reeds vijf jaren lang subèidia toege kend; op de begrooting van dit jaar was <kk weer een bedrag uitgetrokkeo, zoodat de opera-instelling meende, er weer op to mogen rekenen en daarnaar da plannen had ingericht. Nu kwam de mededeeling van het niet-verleenen fdtelijk te laat, aoodat men wel genoodzaakt was het verdere work op te geven. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31 GOUDA by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ato“« Tel.f. Interc. 82; de Jaarbeurs de ïhtwikkeling van de jaar schetste. Hij wees deguitbreiding van het en' van de collectieve derlandsche Consul-ge heer Knobel én de van de Leipziger Ja; de heer van den Borg! Ondanks de malaise levendig beeld. In tot toonstellingen ongevee verleden jaar. 26 buiten landsche st toonstelling ingericht, fe' Het aantal buitenlandse! v, aarschijnlijk belangrijk leden jaar zijn, zoodatlfc 't algemeen- betraHt^P stemd zijn. leder vleier leeft ten koste van hem, ®e naar hem luistert. ie bezoekers zal hooger dan ver- verkoopers over TW.ntetiseh ge- neemt niet weg, dat je van dat soort dingen niet leven kan, tenminste niet in het begin en ik heb 'beloofd hem een behoorlijke toe lage te geven op voorwaarde dat hij een aardig huis buiten neemt, waar ik jullie zoo vaak kan komen opzoeken als dn zin heb. Beste meid» ik geloof dat wij tweetjes de beste vrienden zullen worden. Ik ben ervan overtuigd, stemde Bear trice van harte en met tranen in de oogen in. Alle menschep zijn zoo lief voor me en ik weet heusch niet waarom. Dan moet je maar een* in den spiegel kijken, dan zul je de reden wel ontdekken. De oude meneer Vent more lachte smakelijk om zijn eigen complimentje. Niet slecht gezegd voor een man van mijn leeftijd, vind je ook niet? En nu moet ik dien vader van je eens spreken. Weet je ook of ik mijn chequeboekje bij mij gestoken heb. Mark F TWEEDE KAMER. Winkelsluiting. Amendementen Dr. L H. J. Vos. Dr. I. H. J. Vos heeft eenige amen dementen ingediend op de artikelen 5, 1, 8 en 9 van het wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting. Het eerste amendement bedoelt om hen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den wekelijkschen rustdag op Zaterdag viert de gelegenheid te doen behouden des Zon dags hun winkel open te houden, het twee de amendement wil de mogelijkheid schep pen om op Zondag van winkels en winkel huizen uit melk en melkproducten uit te zenden op tijden, dat de winkels en winkel huizen gesloten moeten zijn; hei derde strekt tot behoud der gelegenheid tot von ten op Zondaghet vierde tenslotte wil tege moet komen aan de belangen van hen, die hun rustdag hebben op Zaterdag, door hei eerste lid van artikel 9 zoodanig aan to vullen, dat ook indien redenen van gods- dienstigen aard afwijkingen van bepalingen der wet dn een gemeente gewenscht maken, deze afwijkingen door den raad, onder goed keuring der Kroon, kunnen worden vastge steld. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud. u> oautnkm (behoonmd. tot den bMoltkrtaf*: 1—6 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en do bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den pry». Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels 2J15, elke regel meer ƒ040. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeeüngen bij contract tot «oer gereduoeocdaa prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aolisde Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moéten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ajjn. een ontzettende tragedie heeft afgespeeld. Het uit 36 personen bestaande gezel schap, dat op twee boerenwagens had plaats genomen en in sterk aangeschoten toestand verkeerde, besloot, om den weg naar huis te bekorten, over een toegevroren meer te rijden. Midden op het meer bezweek het ys echter onder den last en alle ^6 inzittenden kwamen in het water terecht en verdronken. BRITSCH-INDle. De burgerongehoorzsamheid in Engelsch-Indië. „Een oorlog zonder wedergade" zal beginnen. In gezaghebbende Brltsch-Indische krin gen verklaart men dat de veldtocht voor ongehoorzaamheid van de burgers aan de wet over veertien dagen zal beginnen. In een rede te Ahmedabad heeft Vallab- hari Patel, de rechterhand van Gandhi, ver klaard „dat over enkele dagen een oorlog zonder wedergade in de wereldgeschiedenis zal beginnen, met Gujerat als uitgangs punt". Zy die den dood vreesden, moesten een pelgrimstocht gaan ondernemen en de rij ken zich naar het buitenland begeven. Ghandi, zoo luiden verder de berichten heeft een Ultimatum gesteld aan Lord Irwin, den Britsdhen onderkoning en heeft binnen acht dagen inwilliging van de eischen der nationalisten gevraagd. 601BSÈUE (OLIIAM. Spanje. Een rede van Sanchez Guerra door de regeering fel gelaakt Blijkens 'berichten uit Parijs is Tardieu erin geslaagd een nieuw kabinet samen te «tellen. -Het ziet er als volgt uit: Tardiieu, premier en Binnenlandsche faken; Br land, Buitenlandsche Zaken; Raoul Péret, Justitie; Maginot, Oorlog; Du mes nil, Marine; Paul Reynaud, Financiën; Germain Martin, Begroeting; Marraud, Openbaar Onderwijs; Pfétri, Koloniën; Mallarmé, Posteryen en Telegrafie; Désiré Ferry, Openbare Gezondheid; Flandin, Handel1; Fernand David, Landbouw; Rollin, Handel amarine; Pierre Laval, Arbeid; Pernot, Openbare Werken; Laurent Eynac, Luchtvaart; Ohampetier de Ribes, Pensioenen. De premier stelde Zondagmorgen op het Elysée de leden van zyn kabinet aan pre sident Doumergue voor, waarna een offi- cieele kabinetsraad gehouden werd, die slechts enkele minuten duurde. Morgen zal opnieuw een kabinetsraad worden gehouden, evenals Woensdagmorgen, wanneer de re- geeringsverklaring van het nieuwe kabinet zal worden opgesteld. Tardieu zal deze Woensdagmiddag in de Kamer voorlezen en onmiddellyk de kwestie van vertrouwen stellen. Naar Londen, naar VWfnnfarpptjft zullen gaan, Tardieu, Briand, Dumesnil, Piétri, de Fleuriaut, den Franschen gezant te Londen en de Kerguézec, den president van de vlootcommissie uit den Senaat. Twee der afgevaardigden en drie der senatoren behooren tot de radicaal-socialis- tische partij en hebben zich aan de zijde ▼an Tardieu geschaard tegen de beslissing van hun party in. T^e staatssecretarissen behooren tot de socialistische en radicale linkerparty, de -groep van Franklin Bouillon. Aan dezen laatste werd een portefeuille aangeboden, doch hy gaf er den voorkeur aan de leiding van zyn groep te behouden. Hy stemde er evenwel in toe Tardieu in de Kamer te steunen. Deze party heeft tot dusver de sleutelpositie in handen gehad in de jongste crisis en en bloc tegen Tardieu gestemd, toen deze ten val werd gebracht. De steun van deze groep is daarom een ge beurtenis van beteekenis. Briand schy'nt geaarzeld te hébben tot het kabinet toe te treden ,doch hy heeft toegegeven ingevolge het nadrukkelyk ver zoek van Doumergue, die hem in een onder houd wees op het groote belang van conti nuïteit in Frankrijke buitenlandsche poli tiek Hoever Tardieu bereid was te gaan ten -«inde tot een oplossing te komen, wordt we' aangetoond door het feit, dat hy aan Ohau- temps en Daladietr verzocht heeft een por tefeuille aan te nemen, terwijl hy Caillaux heeft aangeboden, als minister zonder por tefeuille tot het kabinet toe te treden. Zaterdag is het in Madrid opnieuw tot studentenrelletjes gekomen. De studenten demonstreerden eerst onder het uiten van beten voor de republiek in het universi teitsgebouw en trokken vervolgens de FRANKRUK. Geweldige storm. Sedert 24 uur wordt Zuid-Frankryk ge teisterd door een storm, die op sommige plaatsen de kracht van een orkaan heeft en gepaard gaat met -wolkbreuken. ITALH. Carnaval te Turijn. De prins en prinses van Piemont hebben op het koninklyk paleis te Turyn Gianduïa en zyn vrouw Giacometta, de hoofdfiguren van de carnavalsmaskerade met hun gevolg ontvangen. Dit gevolg bestond geheel uit gemaskerden in Piemonteesche dracht. On danks het slechte weer had de optocht veel kykers op straat gelokt. Na de ontvangst moesten de kroonprins en zyn vrouw nog eenige malen op het balcon van het paleis verschynen, om de toejuichingen der menig te in ontvangst te nemen. SPANJE. Een legaat voer de Koningin. Naar de Sun and Telegraph uit Pitts burgh meldt, heeft wylen Alexander Moore, die gjeoant in Polen en Spanje is geweest een legaat van 100.000 dollar vermaakt aan de koningin van Spanje; waarschijnlijk voor liefdadige doeleinden. Opruiming onder de burgemeesters. Naar het Berl. Tageblatt uit Madrid meldt heeft fierenguer in 3000 gemeenten nieuwe burgemeesters aangesteld. POLEN. Zes en dertig personen verdronken. Een bericht uit Warschau aan de Tele graaf meldt, dat te Swiecian in het district Wilna, zich na afloop van een bruiloftsfeest aan zijn schooiers strek en, integendeel, ze trachtte ze zooveel mogelijk te verhinderen en tenslotte: ze heet Grey, niet Sartoris. Over een paar dagen trekken we naar een stil plaatsje in een mooie streek en trou wen in alle stilte. Jij en Mark moeten er natuurlijk bij zijn. Ik hoop dat u zoo gelukkig zult worden als u verdient, zei Beatrice aangedaan, maar het zal me zwaar vallen om twee zulke goe de vrienden te moeten verliezen. Daar behoef je niet bang voor te zijn, stelde Berirngton haar genist. Ik neem ont slag uit den dienst; dpi.heb ik niet eerder gedaan omdat ik avonturen zocht om mijn ellende te vergeten. Ik ga me nu eindelijk op mijn familiegoederen vestigen en die be- heereniete wat tik allang had behooren te doen. En nu wensch ik je goedennacht; je zult wel heerlijk slapen denk ie. Beatrice gaf hem hartelijk de hand en de kolonel drukte een eerbiedigen kus op haar slanke vingers. Nauwewjks had hij het hotel verlaten, of Mark kwam terug met een kleinen krassen ouden heer, wiens scherpe oogen niets scheen te ontgaan van wat «r om hem heen gebeurde. Ook andere berichten gewagen van gisting en vooral wordt voortdurend de roep om de republiek luider en nadrukke- lyker. De burgerlyke vry heden in Spanje zyn, ondanks de regeeringswisseling, nog niet volkomen hersteld, zoodat dan ook ver- acheidenen personen nog niet wordt toege staan openlyk hun staatkundige opvattin gen te kennen te geven. De regeering om een voorbeeld te noemen heeft dan ook een langen tyd geaarzeld, voordat zij aan den voormaligen minister-president Sandies Guerra, die, zooals men weet, van conservatieven huize is, toestemming gaf op een vergadering het woord te voeren. Do redevoering heeft nu echter plaats gehad, maar voor de toehoorders is zy feitelyk een teleurstelling geweest: den monarchisten stond het niet aan, dat hy niet voor koning Alfonso persooniyk opkwam, terwijl de ra dicale republikeinen het betreurden, dat Sanchez -Guerra niet hun opvattingen on derschreef. Niettemin trok het de aandacht, dat deze duideiyk te kennen -gaf, Jat hy er zich niet tegen zou verzetten, wanneer in Spanje de monarchie door de republiek werd vervangen. De conservatieve spreker kon njet de oogen sluiten voor het feit, dat de tegenwoordige Spaansche jeugd voorstander is van de republiek, zelfs al -te iriet van hui# Uit FèphMikeinsch ge zind. De druk en het wanbeheer der dicta tuur gedurende eenige jaren zyn echter de beste propaganda voor de instelling eener republikeinsche grondwet geweest. In elk geval stelde Sanchez Guerra den eisch, dat een commissie zal worden ingesteld, die zoo nauwkeurig en gestreng mogelyk dient na te gaan wie verantwoordelijk is voor de dictatuur. Het toekomstige parlement moest z. i. in'staat zyn strafmaatregelen te nemen tegen de schuldigen. De ministerraad heeft zich gisteren bezig gehouden met den inhoud van de door Sanchez Guerra uitgesproken politieke rede voering en besloten de orde en het gezag gestrengelyk te handhaven. Er zal een bu reau worden opgericht, dat den diplomatie- ken vertegenwordigers van de verschillende landen alle nieuws zal verstrekken omtrent den toestand van Spanje, opdat zy niet door onjuiste berichten in de pers dier landen op een dwaalspoor worden gebracht Het schynt, dat de regeering een verkiezing op dit oogenblik niet geschikt acht. Redevoe ringen en propaganda-byeenkomsten zullen niet meer toegestaan zyn; de censuur zal misschien worden uitgebreid De Spaansche regeering publiceert een verklaring, waarin zy zich tegen de dezer dagen door den oiud-minister-president Sanchez Guerra uitgesproken redevoering richt Deze had o.a. eenheftigen aanval op den koning gedaan. In de verklaring wordt gezegd, dat de re- geering niet eischt, dat alle politici met haar samenwerken, maar zy zal ook niet toelaten, dat bepaalde politici de rust in het land door opruiende redevoeringen trachten te belemmeren. De regeering zal daar krachtig optreden. Twee hooge politie- en Beatrice bracht Mary, die na den emo- tievoHen dag naar rust verlangde, naar haar kamer Toen ze weer beneden kwam, 'ging ze bij Berrington zitten die op haar had gewacht en vertelde hem alles wat er sinds haar vertrek uit den salon gebeurd was. De kolonel, met zijn kennis van het mysterieuze complot, begreep natuurlijk best hoe de zaak zich had toegedragen. Beatrice merkte op dat de trek van me lancholie geheel uit hét gezicht van haar ouderen vriend verdwenen was. Mijn arme lieve Mary zal eindelijk ook vrede en geluk vinden, zei hij, toen Beatrice over Mary Grey begtfn en er was een trilling van ontroering in zijn stem, toen hij sprak. We zullen ons geluk des te meer waardeeren, omdat we er z^ ^8 op hebben moeten wachten en er zoo voor heb ben moeten vechten, maar de jaren van be proeving zullen blijken niet tevergeefsch te zijn geweest. Er zal den eersten tijd nar tuurlijk heel wat gepraat worden over Carl Sartoris, maar dat raakt Mary niet. Behalve de paar ingewijden, die zullen zwijgen, weet niemand van haar relatie tot den schurk. Ze waa in geen enkel opzicht medeplichtig ▼an FRED. M. WHITE. Nadruk verboden. De jongeman deed gelijk hij aangekondigd *d en Beatrice verzette zich, niet. Daarop ging Mark voort: Als ik je een ma8 geven, spreek dan met niemand, «•«•be Berrington natuurlijk, over de te- ’Qgkomst van Sir Charles tot de zaken tus- ’J«en hem en mijn vader definitief geregeld Stop nu maar eerst Mary Grey in bed, heeft warempel een behoorlijke nacht- verdiend, de arme meid. Mark telefoneerde zijn vader, diet zooals wacht had nog niet naar bed was en xich onmiddellijk bereid verklaarde •a» bet Royal Palam Hotel te komen. ging in een taart weg om lupn te halen BINNENLAND. l De radio-uitzending. Het advies van den Radio-Raad mag p spoedig verwacht worden. - De Minister van Waterstaat heeft in zijn antwoord aan de Eerste Kamer nopens de biegrooting van posterijen met betrekking tot den radio-omroep en in het bijzonder met betrekking tot het vraagstuk van de ver- j deeling van den zendtijd, het volgende me- t degedeeld: Ofschoon omtrent laatstbedoelde aange legenheid den Minister het definitief advies van den Radioraad nog niet mocht berei ken, heeft hij niettemin uit de resultaten van de tot dusver gehouden beraadslagingen den stelligen indruk gekregen, dat zoodanig advies spoedig mag worden verwacht. Met de meening van verschillende leden, dat de samenstelling van den Raad reden zou zijn, dat het tot dusver niet ia gelukt tot een ineerderheidsa-dvies te geraken, kan de Minister niet instemmen. Er is geen reden tot de onderstelling, dat de meeningsver- schillen, dié thans in den Raad tot uiting gekomen zijn, zouden zijn weggebleven, in dien de raad ware samengesteld uit de door deze leden bedoelde deskundigen. Voor een oplossing van het zendtijdvraag- stuk acht hij de P. en T.-wet geenszins een belemmering, ook niet, indien voor (teze op lossing samenwerking tusechen de omroep organisaties is vereischt. De Minister zal zijn gedragslijn in zake de verdeeüng van den zendtijd utt den aard der zaak ook ten aanzien van de V.A. R.A. bepalen, nadat het meergenoemde advies van den Radioraad hem zal hebben bereikt. De annexatie van Ryswyk en Voorburg. De nieuwe regeling aan het oordeel der betrokken gemeenten onderworpen. De aanhangige grenswijziging van Den Haar is thans» naar wij vernemen, in dit stadium, dat Gedeputeerde Staten een grensregeling hebben ontworpen, welke aan Zoo, zei hij opgewekt, dus dat is Bea trice, en hij stak het meisje de hand toe. Je vindt het zeker wel goed dat ik je maar direct bij den naam noem, want Mark ver telt/ me dat je mijn dochter wordt! Ik ben maar een eenvoudig map, die altijd alleen maar voor zijn zaken geleefd heeft, maar den laateten tijd ben dk toch gaan inzien, dat geld niet het eenige op de wereld is. Geluk bijvoorbeeld, Run je er niet voor koo- pen. Je hebt misschien gehoord dat ik ziek ben geweest en toen is die wijsheid tot me door gedrongen. Maar dat neemt niet weg dat het resultaat van mijn zaken-doen ande ren gelukkig kan maken. Beatrice kreeg een kleur en glimlachte zacht. De manier waarop Mark’s vader haar tegemoet kwam, nam haar stormenderhand voor den oude nman in. Ze gaf hem spon taan een hartelijken kus en de oude heer Ventmore straalde van plezier. ~(^)at vind ik echt aardig van je, zei hij verrast. Mark heeft meer verstand en goe den smaak dan (ik bij hem verondersteld had. Hij is ook bezig naam te maken als sdhilder en dat doet me plezier: ik had het eerlijk gezegd nooit gedacht! Maar dat Dq heer Blukzijl, correspondent van het Algemeen Haniielsblad^ beantwoordde de toespraak van 'directeu| Voas en sprak de hoop uiit, dat het Duitqche economische le ven zich spoedig zal bestellen. Ook de Ne- aal te Leipzig, de (■vertegenwoordiger urs te Amsterdam lielden toespraken, it de stad een zeer 'is het aantal ten- i pet. minder dan BüITMNLAND^CH NIEUWS, DU1T8CSLAND. De Leipzigfcr-Messe. Gistermorgen geopend. Max Blokzijl spreekt aan de ^ers-lunch. De Leipziger Jaarbeurs is Zondagmorgen De I-jpzigvi Jaa.lr|i» Zondagmorgen geop<u. j Des middag®'werd den binnen- landschen en buitenlapdschen journalisten een lunch aangeboden, waarbij de directeur van c’ beurs van verleden Ji in het bijzonder op technische gedeelte, 1 tentoonstellingen.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1