LAATSTE BEK1CHTEH. Beurs van Amsterdam. PROTESTVERGADERING geen toegang verscherpt» dat tij alt slaven werden be handeld. Da Poolse he bladen melden verder, dat massa's boeren uit Wit-RusJand eveneens over de grens Polen binnenkomen. De boe ren vluchten uit hun woonsteden, omdat de sovjets alle landbouwbedrijven in coöpera ties onderbrengen. De Russische grens wachten zyn versterkt, om den boeren te beletten het land te verlaten. Wie betrapt wordt bij een poging tot vluchten, wordt onherroepelijk neergescho ten. In Polen verwacht men, dat het aantal vluchtelingen voortdurend zal stijgen. In Poolsche regeeringskringen wordt met het oog op den slechten economischen toestand, overwogen een concentratiekamp in te rich ten en ook de aandacht der Nansen-commis sie op deze politieke vluchtelingen te vesti gen. De regeering heeft eenigen gedele geerden opgedragen aan de grens een onderzoek in te stellen, VER. STATEN. „Roode Donderdag". De ^Amerikaanache communisten zijn voornemens den dag van morgen te maken tot een ,,'Rooden Donderdag" door het hou den van optochten jbetoogingen en vergade ringen. De politie is op haar hoede en aan gezien er diefstallen van dynamiet hebben plaats gehad, worden de opslagplaatsen van ontplofbare stoffen te New-York, Boston en Chicago extra bewaakt. Hun gewoonte van in troebel water te visschen getrouw, ma ken de communisten gebruik van de heer- schende werkloosheid, die naar men gelden heeft ook reeds in den Senaat is ter sprake gebracht. Men klaagde daarbij, zooals ge meld, over het gebrek aan goede statistie ken en daaraan is het natuurlijk toe te schrijven, dat de raming van het aantal "werkloozen varieert van 3 tot 6 millioen. De leider der Amerikaanache communistische partij, Foster, taxeert het zelfs op bij de 7 millioen. BINNENLAND. Prof. Dr. S. J. M. van den Berg. Bijzonder hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Door het bestuur der St. Radboud-Stich- ting -te Utrecht, is aangesteld Dr. Inno J M. van den Berg. professor aan het Groot Seminarie to Driebergen, als bijzonder hoog leeraar voor den leerstoel, gevestigd van wege die stichting bij de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven a) in de logica, bj in de metaphyeica, c) in de ziel kunde en d) in de ethica. De Laan van Meerdervoort. De Rsad wil de oude boomen behouden. Het profiel blijft ongewijzigd. De gemeenteraad van den Haag verwierp gisteren hpt voorstel van B. en W. tot ver- anderiagvan het profiel van de Laan van Meyraervoort tusschen Afvoerkanaal en Lain van Eik-en-Duinen (de tram naar het midden met opoffering van de oude boomen enlp 1 an ten van nieuwe boomen). 'lfe'fibesta'nd blijft nu, behoudens de as f al- teerillg, onveranderd. De crisis in de Nederlandeche Reisvereeniging. Dr. J. Th. de Visser houdt het verzoek tot het vormen eener commissie in beraad. Dr. J. Th. de Visser, wien verzocht zou worden zich te belasten met de vorming eener commissie van onderzoek in de zaken de Nederlandsche Reisvereeniging betreffen de, heeft dh verzoek, dat hem door den voorzitter, mr. van der Flier, is gedaan, voorloopig in 'beraad gehouden. Verbinding AmsterdamParijs en terug. Belangrijke versnelling. De nachtverbindingen Amsterdam—Pnrijs «i, terug zullen naar het orgaan van „Spoor- en Tramwegen" meldt ingaandte 15 Mei 1930 belangrijk worden versneld. De reisduur van Parijs naar Amsterdam wordt 59 minuten en die van Amsterdam naar Parijs 41 minuten bekort. Op het Nederlandsche traject wordt zoo wel de heengaande, als terugkeerende ver binding een D-tredn met le, 2© en 3e klasse. De versnelling wordt verkregen door op sommige stations niet meer te stoppen, zoo aal Antwerpen Oost, inplaats van Antwer pen Ce. worden aangedaan en verder door bekorting van de oponthouden aan «te grens stations. Da treinen sullen uitsluitend rijtuigen vervoeren van en naar Parijs en een eet- wagen van en tot Roosendaal. Nieuw spoor-materiaal. Belangrijke orders voor de Nederlandsche Blijkens het jongste nummer van Spoor- en Tramwegen werden door de Nederland sche Spoorwegen in verband met de uitbrei- ding der electrificatie de nagenoemede mo tor- en nanhangrijtuigen besteld, welke voor den 15en Maart 1931 moeten worden gele verd: bij de firma J. J. Beynes te Haarlem 11 e'ectrische motorrijtuigen 2© klasse met ha. gageafdeeling en 8 eleotrische motorrijtui gen 3e klasse- bij de firma Werkspoor te Amsterdam19 eleêtrisdhe aanhangrijtuigen 3e klasse en J0 eleotrische motorrijtuigen 3e klasse. De levering der motoren en van de elec- triscbe uitrustingen is toegewezen: aan Heeinaf te Hengelo voor 31 motorge- n eratoren. 86 voort bewegingsmojoren en 18 eleotrische uitrustingen voor motorrijtuigen «i, 32 uitrustingen voor aanhangrijtuigen aan Metropolitan Vickers, vertegenwoor digd hier te lande door de Ned. Eng. Techn. Handel Mij. te Den Haag, voor: 30 voort bewegingsmotoren, 11 electrische uitrustin gen en 58 stroom afnemers. Verder werden nog besteld: 20 coupérijtuigen 3e klasse bij de Han- uoversche Waggonfabrik A.G. t® Hannover - Linden (te leveren voor 1 April 1931) en 12 doorgangsrijtnigen le en 2e klasse bij de Vereinigte Weetdeutsche Waggon f abriken A.G. te Köln—Deutz (te leveren voor 1 De cember a.«.) Vice-Admiraal F. J. Stokhuysen. f. Op 87-jarigen leeftijd is te iDen Haag overleden de gepensionneerd vice-admiraal F. J. Stokhuyzen, adjud »nt in bijzonderen dienst van de Koningin. Voorts was de over ledene, die vroeger o.m. commandant van de scheepsmacht op Atjeh is geweest ,oud- leeraar van de Koningin in Marine-zaken. Vice-admiraal Stokhuyzen was ridder in de militaire Willemsorde en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraar debestelling had heden plaats op Nieuw Eik en Duinen. TWEEDE KAJMER. De interpellates de Visser over de werkloosheid. De Tweede Kamer zal eerlang een inter- pellatie van den heer 'De Visser (C. P. H.) over de werkloosheid te verwerken krijgen, wanneer hem althans vandaag tot het hou den daarvan verlof wordt verleend. Reeds heeft hij op dit thema naar men zegt op hoog bevel van Moskou zijn krachten be proefd in den Haagschen Raad, waarbij de wethouder voor sociale zaken, de heer Drees, hem zeer gedocumenteerd te woord heeft gestaan en met officieele Russische gegevens heeft aangetoond, dat de werk loozen het in de onvolprezen sovjet-repu bliek heel wat slechter hebben dan ten on zent. De Indische begrooting is thans vrijwel afgehandeld. Men heeft eerst eenigen tijd stilgestaan bij de af deeling handel, nijverheid en land bouw, waarbij mevrouw Van Itallie-Van Embden (V.-D.) en de heer Beumer (A.-R.) eendrachtig pleiten voor bescherming van natuurmonumenten en het tegengaan van uitroeiing van sommige diersoorten. Minis ter» De Graaff heeft den heer Kortenhorst (R.K.) toegezegd de aandacht der Indische regeering nog eens te zullen vestigen op de belangen van de Nederlandsche nijverheid by het doen van bestellingen voor Indië. Aan mevr. Van ItallieVan Embden be loofde hij een invoerverbod van dieren te zullen overwogen uit landen van 'waaruit de uitvoer vy( zulke dieren verboden is, ten einde eepr einde te maken aan het wegsmok- kelen van orang-oetangs enz. Den heer Beu mer, die meende dat de hongersnood op Floreg een gevolg zou zyn van de toene ming van ratten en muizen, doordat de slangen er verdelgd waren, deelde hij mede, dat deze onderstelling niet juist was. Bij de af deeling burgerlijke openbare werken bleek de minister het eens te zijn met den heer Cramer (S.-D.), die de stich ting van een wegenfonds gewenscht achtte, terwijl bij de af deeling gouvernementsbe- drijven de minister opnieuw tegenover de heeren Cramer en Wijnkoop (C. P.) be toogd heeft, dat op het gebied van den mijnbouw en speciaal de petroleumwinning staatsexploitatie op groote schaal uit den booze ware. Bij de af deeling marine heeft de heer Jockes (V. D.) de afschaffing van een „oorlogs"-zeemacht bepleit. Wel achtte hij een macht noodig om orde en rust te hand haven. De heer Jockes noemde een oorlogszee macht doelloos. Spr. zette dit nader uiteen. Er is een wetsontwerp op komst, waarbij het defen- sievraagstuk voor Nederland en voor Indië opnieuw aan de orde komt. Spr. volstaat thans met de verklaring, dat hij zich met het beleid der regeering niet kan vereeni gen. De heer SGHAEPMAlN (R.K.) achtte het ongewenscht, dat de minister van Defensie geen zeggenschap meer heeft over schepen zoodra die naar Indië zijn uitgezondene Moet dan toch de aanvrage om nieuw mate riaal geschieden door den minister van De fensie, die daarover geen zeggenschap meer heeft? Voorts dringt spr. o.m. aan op op leiding van het luchtvaartpersoneel hier te lande, omdat de vliegkampen in Indië te weinig capaciteit hebben. De heer v. d. BILT (RJt.) hoopte dat de minister zich zal bewegen in de richting van het kleine materiaal. Het vliegwezen is er niet voldoende. Spr. bespreekt voorts verscheidene personeelbelangen. De heer WIJNKOOP (Comm.) wees er op, dat een oorlog ieder oogenblik in den Archipel kan uitbreken. Uit alles gg geble ken, dat er ten opzichte vart Indonesië een overeenkomst bestaat tusschen Nederland en Engeland. Hij klaagt verder over de be handeling van inlanders op de vloot. De MINISTER wees op onze plichten in zake handhaving der neutraliteit. Den heer Schaepman wijst spr. er op, dat het bij de uitzending betreft het ter beschikking stel len van een schip. De Staatsmarine is één geheel. Heden wordt over het hoofdstuk gestemd. De vergadering is verdaagd. EERSTE KAMER. De Belgische kwestie. De Eerste Kamer heeft kans gezien zich «loor d© Algemeene Bescnouwingen over de Iujksbegrooting voor 1930 heen te werken. De replieken waren vrij kort en onbelang rijk, het grootst© deei van dfen middag ia ingenomen door de redevoering^ van den minister-president èn van minister de Geer, welke laatste meer tijd in beslag heeft ge nomen dan de premier. Deze maakte het zich trouwens gemakkelijk door een aantal punten naar de desbetreffende hoofdstuk- ken der begrooting te verwijzen of met en kele zinnetjes af te doen. Veel positieve me- dedeelingen, di© werkelijk nieuw waren, heeft hij niet gedaan. Het eenige, wat iri dit opzicht te vermelden valt is dat van het Centraal Stembureau een uitgewerkt advies is ingekomen over eventueele wijzi- ging van ons kiesstelsel en dat de Minister dit in studie zal nemen. Verder heeft» d© Mi» nister in zijn dupliek nog overweging toe gezegd van het verlangen der heeren F ook (v.-b.) en van Citters (a.-r.) om voortaan niet meer onafscheidelijk een dankbetuiging te koppele* ean hei eervol ontslugj van hooge ambtenaren, zulks in verband met de geschiedenis van het ontslag als gouver neur van Curasao van den heer Fruytiei. De Premier merkte overigens op. dat er vijf graden ot klassen van dankbetuiging zijn, en dat d® heer Fruytier de laagste had gekregen. Wat de arbeidsinspectie getrof, is de RegeeMng gebonden aan een toezegging van d© vorige regeering, belichH&md in een beachikkm* van den vorigen Minister van Arbeid, Hafldel en Nijverheid. Over liet Nederlandsch-Belgisohe vraag stuk heeft de Minister-President ook weinig gezegd, hij verwees naar de eerlang te verwachten Memorie van Antwoord in zake 'de begrooting van het Departement van Buitenlandsohe Zaken en voegde eraan toe, dat dit vraagstuk een aangelegenheid is en blijft van het geheele kabinet. Men behoefde dan ook niet te vreezen voor slap pe handhaving van ons gezag of voor on voldoende behartiging van onze belangen. Het richtsnoer, door haar aangenomen blijft dn Regeering onveranderd volgen. Het zal haar verheugen, deze aan gelegenheid in een zoo nabij mogelijke toe komst tot een voor beide landen aanneme lijke oplossing te brengen. Minister Ruys de Beerenbtouck zeide, dat bij de bestrijding der openbare zedeloosheid de Regeering zich sterk voelt door den steuii van de drie partijen der rechterzijde, doch ook vaft den kant der linkerzijde wordt hier bij, zoo m als buiten het parlement, steun verleend. Tegenover den lieer Polak (s.-d.) «leed do premier daarbij uitkomen dat on derwijs of sociale maatregelen geon afdoende middelen zijn in" den strijd tegen de onze delijkheid, daar deze uit de zondige hatuur voortkomt. Den heer Steger (r.-k.) kon de Minister echter niet toegeven, dat de Bios coopwet onvoldoende! werkte. Hij wees daar bij speciaal op de bevoegdheid der gemeen ten tot nakeuring. Omtrent het karakter van liet kabinet zeid© de Premier, dat de heer Kranenburg (v.-d.) ten onrechte was opgekomen tegen de qualificjatie ervan als extra-parlemen- tair. In het systeem-Kranenburg zouden eigenlijk alle kabinetten parlementair zijn. Maar men verstaat tegenwoordig onder een extra-parlementair kabinet een kabinet, waaraan geen stetin verzekerd is van een parlementaire meet derheid. berustend op een vast accoord. Tegenover den heer Rink heeft de premier getracht de noodzakelijk heid van een rechtsch kabinet als vrucht der verkiezingen aan te toonen. Hij erken de. dat er thans geen rechtsche working majority is, maar dat nam niet weg, dat er toch een reehtsche meerderheid was en dat de kiezers, die in 1925 een rechtsch kabinet wilden, geacht moesten worden dat ook in 1929 te hebben gewild, en de meerderheid rechtsch was gebleven. Wiel had het kabi net-de Geer verklaard te zullen aftreden, zoodra er weer een parlementaire meerder heid zou zijn dooh die verklaring gold alleen voor de vorige parlementaire perio- Den heer Polak ^heeft de minister geka pitteld, imdat deze'verklaard had. dat wan neer jonge menéehén van 20 25 jaar een Bnlarvs verdienen, dat hen niet in staat stelt tot trouwen, dezen tot onzedelijkheid ver vielen. Daarin zag de minister een verde diging van een onzedelijk levensgedrag van ongehuwde jongelieden van dien leeftijd. Zijns inziens behoorde men zich zeker op dien leeftijd te beheerschenwat zou er an ders van de studentenwereld terecht ko men? De heer Polak, aldu6 de minister, hul digt. geen positief christelijke levensgeschou- wing, doch kan in ieder geval tot „het groene hout" gerekend worden. Wanneer het zóó met dat groene hout gesteld is, hoe moet het dan het dorre hout vergaan? GEMENGDE BERICHTEN. De moord te Bennekom. Begrafenis mej. T. Koperbërg. Dinsdagmiddag is te Arnhem het stoffelijk overschot van mej. T. Koperberg, die als slachtoffer van den moord te Bennekom viel, hegraven. Er was van de zijde van het Arnhemsche publiek zeer groote belangstel ling. Als sUppendraagsters fungeerden 'n 14- tal verpleegsters van het ziekenhuis te Velp. Achter den lijkwagen volgde een rijtuig, ge heel met kransen en bloemstukken gevuld. Reeds een uur vóór de aankomst, van den stoet op de begraafplaats moesten door den grooten toevloed van belangstellenden de toegangshekken worden gesloten. Naar schatting kullen meer dan 2000 per sonen bij de plechtigheid tegenwoordig zijn geweest. Aan het graf sprak ds. A. Drost, predikant der Ned Herv, Gemeente, woorden van troost. De inspecteur van politie te Ede, de heer Hulsman,* die met den brigadier-majoor dei- rijks veld wacht De Vree tegenwoordig was, legde namens het gemeentebestuur van Ede een krans op het graf. Een oom van de overleden dankte voor de groot© lielangstelling. De mishandeling te Tilburg. M. R. die was - aangehouden wegens den aanslag op van O. aan den Gooisdhen weg te Tilburg, heeft een bekentenis afgelegd. v. O. is gisteravond om 8 uur, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Om een kip te sparen. Motorongeluk met doodeljjken afloop. Op den Rijksweg tusschen Weert en Ne- derweert heeft een ernstig motor-ongeluk plaats géhad. Toen de motorrijder W. Claes- sen, boekhouder te Weert, op weg naar Hel- den-Panningen, opeen gegeven moment voor een kip wilde uitwijken, reed hij tegen een boom, doordat de manoeuvre mislukte. Mlet ernstige inwendige kneuzingen werd de man opgenomen en naar het Louisehuis te Roer mond overgebracht, waar hij aan de gevol gen overleed. Het slachtoffer was ongeveer 30 jaar oud en ongehuwd. De arrestatie van Kloppenburg. Zijn veelomvattende werkzaamheden. Omtrent d© arrestatie van den heer 1'. J. F. Kloppenburg, op vermoedens van ver duistering van een groot bedrag aan geld en effecten en onttrekking van gelden aan dw kas der gefailleerde Provinciale Bunk- vereeniging te 's-Gravenhage, meldt» het Hbld. nog: Kloppenburg is in de financieele wereld geen onbekende. Hij was directeur der Pro vincial© Bankvereeniging, welke instelling, al sedert 1900 bestaande, zich de laatste jaren in de macht van K. bevond. Groote bekendheid verwierf hij door zijn creatie van den „Provincialen Bond van Effecten bezitters", welke z.g. gericht was tegen de tarieven van de Ver. v. d. Effectenhandel te Amsterdam en den Bond v. d. Geld- en Effectenhandel in de Provincie. Door mid del van d© Effecten- en Handelsbank,, even eens een Bchepping van Kloppenburg, wer den de klanten dan goedkooper bediend, d. w. z. ze betaalden volgens de npta een geringere provisie. Verder heeft K. de laatste jaren, toen het hem financieel blijkbaar niet meer zoo foor «lenJwind ging, de hand gehad in een aan taal,syndicaten", waarvan het doel was te manipuleeren in een fonds met een beperk te markt, b. a. de Mij. voor Kunstmatige Oesterteelt en de „Ohim". Tenslotte heeft K zich herhaaldeliijk opgeworpen als „be schermer" van aandeelhouders en crediteu ren hij Maatschappijen in reorganisatie of staat van faillissement, zoodat hij wel eens de „beroepsbeschenner" werd genoemd. Zeer berucht is zijn optreden in de Veen- dainnierzaak, waar hij, naar hij zeide ter bescherming van houders van pandbrieven, „een vinger in de brei" hield, maar waar bij zijn houding op verschillende punten niet van dubbelzinnigheid was vrij te plei ten. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. De Roode Duivels—Zwaluwen 5—0. Onder begunstiging van het fraaiste Len teweer werd gisteren te Brussel de wedstrijd Roode Duivels—Zwaluwen gespeeld Te drie uur verschenen onder luide toejui chingen van het publiek de Zwaluwen op het terrein, even daarna gevolgd door de Roode Duivels. De toss werd door Nederland gewonnende Duivels spelen dus tegen de zon in. Onmiddellijk zijn de Belgen in den Aan val. Het spel gaat snel op en neer, dooh aanvankelijk maakt het niet veel indruk. De Belgen zijn meestal in den Hollandse-hen hoek, doch «de Zwaluwen van hun kant - reageeren zeer goed. D© Belg Adams ruist vlak voor doel staande. Even later gaat we- der-om voor die Belgen een prachtige kans verloren, doordat ook Vereeyp naast schiet. Declercq tracht van veraf te schieten, doch ook dit schot blijft zonder resultaten. Op nieuw volgt een aanval der Belgen. Adams heeft nu den bal en btevent op het Holland- sche doel af. De keeper vangt den bal, doch laat liet leder vallen. Sayes loopt toe, dooh niettegenstaande hij vlak yoor doel staat, ■weet ook hij niet te scoren. 0 Het spel wordt thans gelijkmatiger. De Zwaluwen vallen geregeld aan, doch de Bel gische achterhoed weet weerstand t© bieden. Bij een nieuwen aanval van de Hollanders faalt Homborg. De Nederlandsche doelver- dediger heeft ondertusechen zijn handen vol, daar cfe Belgen het hem zeer lastig maken. De Hollander slagen erin hun goal vrij te houden, doch eindelijk, als reeds 37 miniten gespeeld is, geeft Saeys dpn bal aan Adams over, die er mee van«io<yr gaat en voor België weet te scoren (1—0). Dit eerste doelpunt ontlokt den toeschou wers een enthousiast gejuich. Na dit doel punt volgden er nog vier. De Nederlanders slaagden er niet in de eer te redden. Om het kampioenschap van Nederland. Ajax in het Stadion. De voor a.s. Zondag vastgestelde wedstrijd Aj.ix—Velocitas wordt in het Stadion ge speeld en ook de overige wedstrijden tegen Willem 11,. Go Ahead en Blauw-Vfy of Z.F.C. zullen in liet Stadion worden gespeeld. LAND- EN TUINBOUW. Groote Aalsmeersche Bloemen tentoonstelling. Koninklijke belangstelling. De Groote Aajsïfteersche Bloemententoon stelling mag zich in een enorme belang stelling verheugen. Zoo schonk H. M. de Koningin een gouden medaille, terwijl van H. M. de Koningin-Moeder jeen zilveren me daille werd ontvangen. Reeds meer dan 170 eereprijzen en medailles werden tot heden toegezegd tot een bedrag van 4700.Reeds is in de pers mededeel inig gedaan, dat het Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden behaagd heeft het Bescherm heerschap der Tentoonstelling te aanvaar den. Het Eere-Voorzitterschap van het Eere- Comité is aangenomen i door Z.E. den Mi nister van Staat, Miriidter van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, door Z.E. den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, door den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, alsmede door de Gezanten van Zweden, Zwitserland, Oostenrijk, Span je, België, Denemarken, Duitschland, Hon garije en Tsjecho-Slowakye. Bovendien heb ben een 60-tal hooge autoriteiten uit binnen- en buitenland zich bereid verklaard zitting in 't Eere-Comité te nemen. In de Jury zullen 19 nationaliteiten vertegen woordigd zijn. Door de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij, welke met een eigen stand uitkomt, zullen rondvluchten worden georganiseerd boven Amsterdam en Aals meer. Plaatsbewijzen kunnen op de tentoon stelling worden genomen. Een speciale autodienst onderhoudt de verbinding tus- achen de tentoonstelling en de vlieghaven Schiphol. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Rotterdam. Strafzitting. Verduistering als voogd. Gisteren heeft voor de Rotterdamsche rechtbank terecht gestaan de 67-jarige üm. nierman F. R. te Gouda, verdacht van v«r. d uistering van een bedrag van f 600, al. thanB f 450 ten nadeele van de minderjarige kinderen. Joha. R., Maria Magdulein R. en Maria Hendrika R., over welke kinderen hij voogd was De verduistering zou gepleegd zijn na 13 Maart 1922, toen verdachte van de vereeni- ging tot behartiging van de belangen van personeel van de werf Conrad, waar de Va- der der meisjes gewerkt had, in zijn kwali- teit van voogd een bedrag van f 926.16 had uitbetaald, onder conditie, dat er hoogstens f 300 zou worden gebruikt voor betaling van de schulden van den overlelen vader en van de rest ?an eik der meisjes bij haar meer. der jarigheid een derde zou worden fiw keerd. Verdaohte gaf de feiten toe. Hij had het liedrag van ruim f 900 ontvangen en daar- van eerst de schulden betaald, elk der mei® jes had 25 van hem ontvangen, zoodat er in totaal een bedrag van f 450 overbleef. Di» bedrag heeft verdachte langzamerhand ingeteerd in zijn gezin. Hij is niet in staat het uit te keeren. Verdachte erkent de foe- ziend® voogdes, zijn zueter, ook om den tuin 1 le hebben geleid döor te zeggen, dat het geld belegd was op een spaarbank. De president, mr. J. G. Huyser, merkte op dat dit misdrijf gelukkig weinig voor- komt. althans voor deze rechtbank ia een soortgelijk feit de laatste 10 jaar niet be- handeld Ben van de benadeelde nichtjes verklaar de,. dat haar oudste zuster al drie jaar gele- den meerderjarig was geworden. Vroeger had haar oom al een beweerd, dat hij het geld had belegd in een huisje in de Roemer Vig. scherstraat te Gouda. En ook had verdachte al eens voorgegeven, dat een advokaat be. weerd bad, dat hij het geld had mogen ge bruiken. De president: Dat zal geen advokaat in Nederland gezegd hebben. Het O. M.. waargenomen door mr. J. F Hoeffelman. wees er op, dat verdachte do toeziende voogdes evenzeer als zijn nichtjes oen rad voor oogen- had gedraaid. Verdacht? ie in de instructie opgeroepen, maar niet verschenen daarom is hij gearresteerd, maar eenigen tijd later weer op vrije voeteii gesteld. De verdediger heeft nu wel uitstel gevraagd ten eind© alsnog een reclasseerings- rapport in te winnen, maar het O. M. voelt daar heel weinig voor. Een van de voorwaar den hij een voorwaardelijke veroordeeling zou altijd zijn. dat verdaohte het verduie- terde geld zou teruggeven, en waar moet de man dat vandaan halen? f Eiseti 4 maanden gevangenisstraf De verdediger, mr. Van Notten, bleef niet temin op uitstel aandringen, teneinde een reclasseeringsrapport uit te lokken. Uitspraak 18 April, De adjudant-onderofficier, die zyn kinderen niet naar school wil sturen. Tenzij het Hof de Schrift oaheHig verklaart. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren wederom terecht gestaan de adju- dant-onderofficier-isstructeur Z» in garni zoen te Leiden, die door den militairen rech ter reeds driemaal wds veroordeeld wegens overtreding van de Leerplichtwet. Beklaagde is thans in hooger beroep ge komen van een vonnis van den Krijgsraad te 's-Hertogenibosch, waarbij h(j wegens de zelfde overtreding werd veroordeeld tot drie dagen hechtenis. Beklaagde beriep zich ook thans weder, evenals de vorige keeren, op de onvol maaktheid van de Leerplichtwet en zeide, dat als wjj als onvolmaakten den eenig Vol maakte prijzen, eerst dan alles goed is. Op de vrtfag van den President, waarom beklaagde als militair wel verschillende mi litaire voorschriften naleeft, die dan toch ook onvolmaakt zijn .antwoordde Z*., dat hjj zijn verhouding tot den Staat in deze be schouwt als de verhouding van den arbeider tot den patroon en dat hjj die militaire voorschriften naleeft omdat hij als militair daarvoor bezoldiging ontvangt. "Wanneer het Hpf, aldus riep beklaagde uit, de Schrift onheilig verklaart, zal W vandaag om één uur nog zijn kinderen naar school zenden. Op de vraag van den president, of het juist is, dat de rechter hem thans uit de ouderlijke macht heeft ontzet, antwoordde beklaagde bevestigend en vroeg hoe het mr gelijk is, dat, indien de Schepper hem in de ouderlijke macht heeft gesteld, de mensch hem daaruit kan ontzetten. Z. zeide verder te hebben gezien en on dervonden, dat het in Nedej-land verboden is te gelooven in den Heere Jezus Christ®- Al springt heel Nederland op van vreugde, wanneer mijn kinderen- mij zullen worden ontnomen, dan zal het in diepsten afgrond neerstorten, aldus eindigde beklaagde. De advocaat-fiscaal edschte bevestiginf van het vonnis van den Krijgsraad, Het Hof zal in deze zaak later uitspraak doen. Volle kracht vooruit. In een zaak van den 54-jarigen sleepboot kapitein F. v. d. 8., zonder vaste woonplaat» appellant van een vonnis van den kanton rechter te Gouda, waarbij hij wegens ovcf- treding van art. 426 W. v. S. hij had, ra- rende met zijn sleepboot Haarlemmer®** door onjuiste manoeuvre een aanvaring m®1 de Volharding veroorzaakt en «en geslok» brug aangevaren, hoewel hem een sein tot 8toppen was gegeven was veroordeel heeft het O. M., na het hoorep van dw Veldwachter A. M. de Witte en den machi nist N. v. Es van de sleepboot, geëischt j»»- vestiging van het vonnis. Beide getuigen verklaarden dat de kap- tein stomdronken was geweest en boen j©* boot reeds tegen de brug zat, nog t© bcboP* gecommandeerd: Volle kracht voorüitl STADSNIEUWS. GOUIXA, 5 Maart 1930.' Uitvoering Invaliditeitswet. Betreffende den Raad van Airbeid te Utreidit imet inbegrip van den voormaligen Raad van Arbeid te Gouda, deelt men ons het volgende mede: Tot op 1 Februari 1930 werden toegekend 1525 invaliditeitsrentèti tot een totaal jaar bedrag van 229.215.62; 4382 ouderdoms renten tot een totaal jaarbedrag van 665.018.793 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 136.746.74; 635 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van 111.037.02. Geneeskundige behandeling en(of) ver pleging werd verleend in 2034 gevallen, observatie had plaats in 39 gevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid teza men: Tot op 1 Februari 1930 werden toegekend 26878 invaliditeitsrenten tot een totaal jaar bedrag van 3.972.150.70; 79973 ouderdoms renten tot een totaal jaarbedrag van 11.947.796.04; 14418 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 2.489.039.27; 11670 weezenrenten tot een totaal jaarbe drag van 2.034.477.11. Geneeskundige behandeling en (of) ver pleging werd verleend in 31916 gevallen; observatie had plaats in 1211 gevallen. De heer L. Overhand heeft ontslag genomen ais lid van den Gemeenteraad. De heer L. Overhand, lid van den Ge meenteraad, heeft ontslag genomen uit deze functie. De heer Overhand werd by de ver kiezingen in Mei 1919 gekozen tot lid van den Raad. Met hem deden toen hun intre«le m de Raadzaal, de- sociaal-democraten W. Sanders, F. J. L. Lafeber, P. J. de Heus, J, Oudshoorn en W. van Hoorn. Opvolger van den heer Overhand is ver moedelijk de heer Maaskant. De heer Overhand blyft te Gouda Woon achtig. Éh De heer E. v. Dantzig afgetreden als secretaris van de afd. Gouda van de 3.D.A.P. Do heer E. van Dantzig, secretaris van de afd. Gouda van de S.D.A.P. heeft deze functie neergelegd, naar blijkt uit een bericht in het GoudSch Volksblad, waarin gemeld wordt, dat het Secretariaat van de afd. Gouda dei- S.D.A.P. vanaf heden ge vestigd is by den heer J. Polman. Kanaal straat 16. De weg GoudaAlphen. Aanbesteding gedeelte Gouwe-Spoorbrug. Maandag den 17den Maart 1930, des voor middags te half twaalf, zal vanwege Gede puteerde Staten der Provincie Zuid-Holland, en onder nadere goedkeuring van dat col lege, in het lokaal van het Provinciaal Be stuur, Korte Voorhout 9 te 's-Gravenhage worden aanbesteed: Het maken van het aarden lichaam ten behoeve van den aan te leggen weg van Gouda naar Gouwsluis (ge deelte van Gouda tot de spoorbrug over de Gouwe in de lyn GoudaRotterdam) en bijkomêWiR? werkert,'èen 'feri ahdér onder de gemeente Gouda. Goudsche HJLS.-Vereeniging. Lezing met lichtbeelden over Indië. Voor de Goudsche H.B.S.-Vereeniging zal op Zaterdag 8 Maart a.s. des avonds te 7]1A uur in de zaal Kunstmin van de Soc. „Ons Genoegen", de heer P. van Bemmel een lezing met lichtbeelden houden over Indië. Het reparatiewerk van politieschoeisel. Wy berichten dezer dagen de gunning van het reparatiewerk van het politie schoeisel. In dit bericht stond, voor zolen en gummihakken had de heer v. d. Heuvel ingeschreven voor 2.76, dit moest zyn van 1.65 tot 2.35. Voor den prys van 2.35 is het werk gegund. Gevestigden en vertrokkenen. Vertrokken: Ph. J. J. Daams van Vorstmanstraat 29 naar Arnhem, Ruyter- straat 30; J. W. Teljeur van Burg. Martens- singel 117 naar Haarlem, Olieslagerslaan 3a rd.; G. J. Voskamp van v. Beverningh- laan 15 naar Rotterdam, le Middelantstr. 82; P. Baas van P. C. Bothstraat 9 naar Zegwaart, Molen 292b; A. M. Guddens van C. Huygenskade 128 naar Ooltgensplaat, Achthuizen; J. J. M. Polderman van Zout mansplein 4 naar 's-Gravenhage, 's-G«-aven- zandepl. 187Th. G. Regnery van v. Bergen IJzendoornpark 16 naar Bolsward, Hoog straat 83; G. Schouten van Vondelstr. 1 naar 's-Gravenhage, Fronemanstraat 321; W. v. d. Weerdt van Karnemelksloot 199 naar N. Oost-Indië; B. C. van der Hee van L. Tiendeweg 67 naar N. Lekkerland, Lek- kade D 178; J. van der Valk van Raam 270 naar Groningen, J. W. Frisostraat 64a; D. J. C. Speet van Mr. D. J. van Heusdestraat 51 naar Haarlem, Brouwersvaart 116; C. W. van Oye van Groenendaal 7 naar Cu rasao; P. Ouweneel van Vondelstraat 21 naar Ammerstol, Kerkstraat 58; H. C. J. Parlevliet van Tuinstraat 63 naar 's-Gra venhage, Keggestraat 64; W. Versteeg van Groenendaal 99, naar Bergambacht; L. M. van Reden van Snoystraat 60 naar Rotter dam, Pootstraat 58; W. M. de Jongvan Boelekade 99 naar Boskoop, ZuidkadeE. W. van Wessem. van Krugerlaan 93, naar Bergen op Zoom; G. Gravesteyn van van Beverninighlaan 23 naar Maassluis, Zuid- dyk 3; C. M. Goudriaan van Tuinstraat 69 naar Nijmégen, Pootstraat 7; KI. van Leeu wen van Turfmarkt 75 naar Bodegraven, Zuidzijde 17; W. de Kikker van Westerkade 19 naar Amsterdam, Mereatorstraat 65; G. WeBterhuis van Karn. sloot 92 naar Schie dam, Vondellaan 29b; J. v. d. Kop, van Mr. D. J. van Heusdestraat 27 naar 's Graven- li age, Wolmarranstraat 178; J. M. Roest geb. Etman, van Fluweelensingel 67, naar Voorburg, van Heumstraat 117; N. Ouds- hoorn, van Erasmusstrtat 11, naar Haar lem, Thomsonlaan 68; H. W. van Nes, van Hoogstraat 23, naar 's Gravenhage, 2e Sweelinckstraat 83; C. H. Kranenveld van Kleiweg 11 naar 's Gravenhage, Kamper- I foeiiestraat 47; E. M. E. Wilkens, van Ora- bethstraat 4, naar Blexerdrich (Dl.); P. H. Mounier, van Pr. Hendrikstraat 10, naar 1 Rotterdam, Crooswykscheweg 165; C. Groe nendijk, van Gouwe 105, naar 's Graven hage, Veenkade 13; J/H. Pensioen, van Gr. Florisweg 9, naar Sohiedam, Tieleman Obn- straat; R. H. Akkerman, van Peperstruut 5 naar Leiden, Koningsstraat 27a. Gevestigd: W. Koster, arb., van Waddinxveen, 0.81, naar Goejanv. dyk 4; P. Wakkier geh. m. C. v. d. Kreke, van Rot- tetrdam, 2e Reserveboeremstraat 4a, naar van -Persijnstraat 3; G. Tukker, bloemist, van Rijswijk, leplaan 36, naar Hoefstéeg 12; J. van der Kley, geh. m. H. Verhart, van Den Helder .Louisestraat 3, naar Wal visstraat 12; W. Roos, evangelist, van Reeuwyk, Zwarteweg 673d, naar Jaagpad 19; H. G. J. Kamps, leeraar N. O., van Wa- geningen. Beukenpad 3, naar Cronjéstraat 14; N. Looyen, granietwerker, van Reeu- wjjk, Zwarteweg 673e, naar Gröeneweg 21; W. H. Bijl, koopman, van Reeuwyk, Zwarte weg 672S, naar Raam 148; A. H. Rysemus, kapper, van Baarn, Laanstraat 87, naar Fluweelensingel 85; A. Rietveld, strijkster, van Haastrecht, C. 270, naar Meidoornstr. 12; B. J. Franse, machinist, van Boskoop, Ridderbuurt 38, naar Raam 162; J. Bereml- sen, chauffeur, van Zwolle, Gröeneweg 62, naar Molenwerf 18; J. Wannet, zendpling, van 's Gravenhage, Beeklaan 356, naar Oosthaven 69; J. Jacobi, dienstbode, van Bodegraven, O. Besnaar Kleiweg 18; A. Vryvoet, electnlciën, van Rotterdam, Croos- wijk 6 B., nadr IJssellaan 229; W.. Dorst, chauffeur, vaii Stryen, Oudendijk 45, naar Markt 4; R. Stoppelman geh. m. W. Have- man, van Lafeuwarden, Bagynestraat 35, n. W. Panhorst, van Leeu warden, Bagyneslrhat 35, naar Kuiperstr. 34; J. C. de Beij, huiMcn., van Heel en Pan heel, St. Jozefgesticht, )naar Oosthaven 31; K. Dietrich, digasbUbde, van Hervest (Duitschland), naar Krugerlaan 45; J. Jas- perse, religieuse, van Heerlen, Gasthuisstr. 16, naar Gr. Florisweg 77; M. C. J. Ph. Voortmans, religieuse, van Heerlen, Gast huisstraat 16, naar Gr. Florisweg 77; J. Schalkwijk, van Reeuwyk, Platteweg 662, naar Gr. Florisweg 77; S. Folkertsma, ver- pi., van Utrecht, J. van Effenstraat 29, naar Krugerlaap 130; G. Arends, land arbeider, van Bellingwolde G. 60, naar Coornhertstraat 1; N. H. van der End, tuin- derskn., van de Lier, A. 77, naar Pierson1- weg 6; G. Zijleman, winkelbed., van 's Gra venhage, Z. O. Buitensingel 138, naar Pr. Hendrikstraat 75; C. Verschut, kant. bed., van Cleeff (Duitschland) naar de ia Rey- laan 4; G. van Os, van Reeuwyk, Nieuw» 277, naar Kattensingel 91. Uitspraken Kantongerecht. Zitting van heden. Heden werden op de terechtzitting vuA het Kantongerecht te Gouda de navolgende vonnissen gewezen: Wegens overtreding trekhondenwet: A. van de W. te Gouda 5.— subs. 1 d. h. Wegens overtreding alg. pol. verord. té Gouda: G. A. H. te Gouda 5.— subs. 1 d. h. Wegens een kind beneden den leeftijd van veertien jaar arbeid doen verrichten in een onderneming werd J. P. S. te Gouda ver oordeeld by verstek tot een geldboete van 10^- subs, twee dagen hechtenis. Wegens loopen over verboden grond wel ke reeds voor bezaaiing of bepooting was gereed gemaakt werd C. W. te Bleiswyk bij verstek veroordeeld tot een geldboete van 15.— subs, drie dagen hechtenis. Wegens overtreding van de vleeschkeu- ringswet werd J. K. te Gouda by verstek veroordeeld tot een geldboete van 16.— subs, drie dagen hechtenis. Wegens het als schipper niet in acht- nemen van de wettelijke voorschriften vast gesteld ter voorkoming van aanvaring werd T. D. te Bussum veroordeeld tot een geld boete van 8.— subs, twee dagen hechtenis. Wegens als bestuurder van een motorrij tuig' te Waddinxveen binnen de bebouwde kom met grooter snelheid ryden dan 20 K.M. per uur werden B. P. v. d. G. te Slie- drecht en J. D. P. P. te Rijswijk, ieder ver oordeeld tot een geldboete van f 15.— 'bij niet betaling te vervangen door een hechte nis Vhn drie dagen. Voor hetzelfde feit werd M. E. K. te Zeist veroordeeld tot een geldboete van 20.— bij niet betaling te vervangen door een hechtenis van vier dagen. Wegens fietsen zonder licht werd J. van O. te Haastrecht en- E. van S. te Bodegra ven ieder veroordeeld tot een boete vart 3.— subs. 1 d. h.; voor hetzelfde feit werd A. B. te Gouda veroordeeld tot een geldboete van 1.— subs. 1 d. h. Wegens fietsen zonder bel werd C. J. van V. te Gouda veroordeeld tot een geldboete van 2.— &]j niet betaling te vervangen door een hechtenis van één dag. Wegens overtreding art. 453 W. v. S. verd W. v. d. S. te Boskoop veroordeeld tot een geldboete van vyf gulden by niet beta ling te vervangen door een hechtenis van één dag. Wegens op een door Ged. Staten van Zuid-Holland daarvoor gesloten weg ryden met een vierwielig motorrijtuig werden C. de B. te Gouda en S. J. C. v. d. B. te Zeg waard, ieder veroordeeld tot een geldboete van 4.— by niet betaling te vervangen door een hechtenis van één dag. Wegens overtreding der leerplichtwet werd A. B. te Waddinxveen schuldig ver klaard zonder toepassing van straf; D. V. te Moordrecht werd voor hetzelfde feit ver oordeeld tot een geldboete van 1.— subs, één dag hechtenis; A. G. te Hekendorp tot een geldboete van 1.— bij niet betaling te vervangen door een hechtenis van één dag. Agenda. 5 Maart 8% uur, Soc. „de Réimie" Fropa- gandabijeenkomst Chr. Reisvereeniging. 5 Maart Cursus oefening E.H.B.O. onder leiding van Dr. Montagne in gebouw „Da niël". 6 Maart St. Janskerk 8 uur, Protestverga- dering tegen de vervolgingen in Rusland. 7 Maart 8 uur Soc. „de Réunie" Volksuni versiteit Lezing Ds. Fetter. 8 Maart 8 uur Soc. de Réunie Padvinders Propaganda-Uitvoering. 8 Maart 7% u. Zaal Kunstmin Soc. „Ona Genoegen" Goudsohe H.BB.-Vereeniging, Lezing over Indië door den heer P. van Bemmel. 11 Maart 8 uur Zaal „Concordia" Concert Gem. Zangvereeniging „Excelsior". 19 Maart Cursus oefening E.H.B.O. onder leiding van Dr. Evers in gebouw „Daniël". UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Nutdepartement. Donderdag 6 Maart a.s. tf S uur precies spreekt in de zaal van Hotel Klaassen voor het Plaatselijk Nut alhier de heer P. C. J. A. Wijkmans, agent van 00 liyksreclassee- ring te Leiden over „Verwaarloosde en mis dadige jeugd". Een nieuwe Geref. Kerk. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft in zyn'e vergadering van j.l. Maan dagavond besloten, over te gaan tot den bouw eener nieuwe kerk. De Kiezerslijst. De nieuwe Kiezerslijst dezer gemeente, opgemaakt voor het jaar 1930'31 bevat de namen van 3509 kiesgerechtigden, voor Tweede Kamer 3438, voor Provinciale Sta ten en Gemeenteraad 8321. Coöp. Vereen. „De Boskoopeche Veiling" 3 Maart. Polyantharozen 280; Lathy rus 16; Seringen 170; Prunus triloba 150; Primus chinensis fl. pl. 14. alles p. bos; CeAsus Hisakura 56 Cerasus fl. roseo pl. 36^>. tak; Calla's 12; Azalea mollis 98 p. „Het Groene Kruis". Maandagavond he^ft in hotel Klaassen de algem. jaarvergadering plaats gehad van de Zuid-Holl. Vereen. „Het Groene Kruis", afd. Boskoop. De voorz. de hear J. W. E. Ebbinge, opende met een woord van welkom de ver gadering, waarna de secretaris gelegenheid kreeg tot het voorlezen der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Daarna bracht de heer D. C. Jongejan als afgevaardigde naar de vergadering te Rotterdam, verslag uit van die vergadering. Uit-het verslag van den penningmeester bleek, dat de uitgaven hadden bedragen 1709.67V4 en dat het kassaldo bedraagt 746.07%. De begrooting voor het jaar 1930 werd met algemeene jjtemiflen aangenomen. Als 'bestuursleden berden herkozen, de heeren Dr. J. Hamburger en B. P. J. Tromp. Daarna werd het vèrslag over „Wijk verpleging" uitgebracht en bleek, dat door de pleegzuster in het afgeloopen jaar 2266 bezoeken waren afgelegd. De inkomsten hadden in het afgeloopen jaar bedragen 2166.90 en de uitgaven 2090.85, zoodat ook deze kas een voordee- lig saldo aangeeft. Tot -bestuurslid van de Wijkverpleging werd herkozen de heer P. A. Ottalander. Tot slot het verslag van den secretaris van de afd. „T. B.C.-bes try ding". De inkomsten hadden bedragen 4170.03% en de uitgaven 3248.09, dus ook een batig saldo. Aan de beurt van aftreding waren Mevr. Adr. van Nes en H. G. Mathot, terwijl de heer J. Jongejan wegens hoogen leeftijd had bedankt. In de vacature Mevr. v. Nes werd gekozen mej. M. Kranenburg en in .de vacature van den heer J. Jongejan, diens zooif de heer K. Jongejan, terwijl de heer H. G. Mathot met algem. .stemmen werd herkozen. De heeren P. C. GoemanB en G. Panne bakker werden benoemd tot het nazien der verschillende boeken en bescheiden. Verder werd met groote instemming de heer J. Jongejan benoemd tot eere-lid. HAASTRECHT. Hinderwet. Door B. Blom alhier is vergunning ge vraagd tot het inrichten van een bewaar plaats voor benzine op een perceel grond langs den Zuider-IJsseldyk in beneden- Haastrecht. Op Dinsdag 18 Maart a.s. voor- middags 10% uur zal ten Raadhuize ge legenheid bestaan hiertegen bezwaren in te Ongeval. Toen de heer J. D. alhiqr j.l. Zondag m«»t zijn kinderen een tochtje per rijwiel imaak- te, geraakte zyn 9-jarig- dochtertje in ie diepe sloot langs den Bilwijkerweg tusschen Haastrecht en Stolwijk. Door haar sparte len geraakte het kind vrij ver van den kant, zoodat D. zich te water moest begeven om het kind op het droge te brengen. By den heer Gr. werden beiden zoo goed en zoo kwaad als h$t ging van droge kleeren voor zien, waarna zij konden huiswaarts keeren zonder nadeelige gevoljA van het onvrij willige bad te ondervin«TO. Noodalachting. Een in nood gedoode koe van den land bouwer J. v. d. S. te Vlist werd voor dc consumptie ongeschikt bevonden en onder politie-toezicht (begraven. Groene Kruis. Tot secretaris van de afd. Haastrecht der Z.-H. Vereeniging „Het Groene Kruis" ia gekozen de heer -P. C. Hooft, die reeds vroeger gedurende ge ruimen tijd die func tie waarnam. Dienstplicht. De dienstplichtigen der lichting 1930 J. A. de Jong te Vlist en G. van der Graaf en J. Vodrsluijs te Haastrecht zijn opgeroepen om reap, op 1 en 22 April a.s» onder de wa penen te komen. Visscherij. Door de politie zijn van T. J. S. alhier een aantal netten inbeslaggenomen, waar van de mazen niet aan de voorgeschreven eischen voldeden. Tegen S. js proces-vertmul opgemaakt. Nut en Genoegen. Door de tooneelvereeniging Nut en Ge- nóegen werd j.l. Maandagavond de 13e uit voering gegeven ten bate van het Lighal- fonds. Opgevoerd is „Bergopwaarts", een stuk dat vooral van een dilletanten-vereeni- ging veel eischj:, doch dat door alle spelers zeer goed werd vertolkt. Nut en Genoegen kan op een zeer geslaagden avond terug zien, hoewel de opkomst van het publiek maar matig was. KRIMPJÜN AAN DR LEK. Zeven personen te water. Reddingssloep slaat by een proef om. Bij den sloepen bouwer P. de Hoog te Krinmpen aan de Lek werd een proel geno men niet een bijzonder soort reddingssloep. Deze sloep zou, hoe ook in het water terecht komend, zichzelf weer in vaars tand ophef fen. Alle proeven gelukten en liet aohip vol deed dan ook volkomen aan de hoog gespan nen ver wadi tingen. Bij de laatste proef ech ter deed zich een incident voor. Alen zou de sloep niet een zoogenaamde „krau", doen omslaan, doch doordat zij' aan den grond kwam, kon zij niet meer in vaarstand ko men en sloeg om. Zeven personen, onder wie eenige ingenieurs uit <4111 sterdam ge raakten te water, doch allen konden worden gered. REEUWIJK. In de plaats van den heer J. Doeland (s. d.), die had bedankt als raadslid is gekozen verklaard de heer A. van Os. Deze heeft gevenwel voor de benoeming bedankt, zoodat nu in aanmerking komt de heer C. den Ouden. Het fanfarecorps „Juliana" heeft een al gemeene ledenvergadering gehouden ten huize van den heer G. N. Hoogland. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Konyn, J. Slegt en P. Edelman Kzn. Volgens de gedane rekening en verant woording was in kas 56.90. Uitgeloot werden van de leening de no. 32, 34, 50. Besloten werd uit te komen in de 1ste af- deeling op 't concours te Baarn op 27 Juni a.s. ^;*-j De heer P. van Warmenhoven, candi«iaat te Leiden beroepen naar de 'Geref. Kerk al hier, zal op Zondag 16 Maart a.s. 's mor gens 9% uur bevestigd worden door iDs, Boerkool uit Watergraafsmeer. Des avonds zal de predikant zyn intrede houden. De melkprijs in deze gemeente is met 2* cent verlaagd en gebracht van 14 op 12 ct. STOyjpK. 13 ratten en een bunsing. Een veehouder in Koolwijk had een val geplaatst en ving daarmee achter elkaar niet minder dan 13 ratten. Het 14e dier waè echter een bunsing, dat nog meer welkom was, daar deze dieren thans nogal geld op brengen. Het was dus een aardig buiten kansje. Onze dorpsgenoot, de heer J. Kleyn, is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Krimpen a. d. IJssel. Maandagavond had in de groote zaal van den heer M. Zuidervliet een vertooning plaats van de reclamefilm der firma E. Sluys te Weesperkarspel. De zaal was stampvol. Te circa 8 uur werd de avond geopend door de voorzitter van de Pluimveevereeni- ging alhier, de heer H. Romeijn. In zijn openingswoord wees deze er op dat de pluimveeteelt een groote plaats was gaan innemen. Werden vroeger op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen hoenders gehouden, thans was in dit opzicht, dank zy de ver eeniging van pluimveehouders, hierin veel verbetering gebracht. Op aLle mogelijke manieren werd den leden bijgebracht hoe de hoenders het best gehouden kunnen wor den en wat de doeltreffendste manier van voederen is. Door de pluimveevereeniging was dan ook tot .de firma P. Sluys het ver zoek gericht haar film te Stolwijk te willen vertoonen en op «ie meest bereidvolle wijze was dit yérzoek door de firma ingewilligd. Hiervoor bracht spr. zyn warmen dank. Dé vertegenwoordiger van de Sluys fabrieken kreeg hierna het woord. Deze hield cel» korte inleiding over wat op het doek ge bracht zou worden en gaf een korte schets over de beteekenis van de pluimveehouderij. Met cijfers toonde spr. aan de groote uit voer van eieren en spoorde elke houder van hoenders aan het bedrijf zoo economisch mogelyk te maken. Hierna werd overgegaan tot het vertoo nen der film welke ons in aanraking bracht met een ouderwetsche kippenhouder. Toe vallig was in de omgeving een vertegen woordiger der firma Sluys welke met dezen heer een praatje maakte en hem voorstelde mede te gaan om de fabriek en hoenderfok kerij der firma te bezichtigen. In snel tempo werden de toeschouwers tot aan de faibriek geleid, waar in de eerste plaats viel te bezichtigen de losplaatsen van het graan, daarna brachten allen een be zoek aan de fabriek. Tenslotte werd een komische film vertoond. Het geheel viel zeer in den smaak van het publiek. Aan het eindcv dankte de voorzitter den vertegen woordiger der firma P. Sluys voor deze leerzame avond en wekte allen op om lid te worden van de pluimveevereeniging. Ds. Lekkerkerker van Delft zal niet in de Ned. Herv. Kerk voorgaan, maar in de Evangelisatie. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Voor het diploma radiotelegrafiBi is ge slaagd voor het certificaat le klasse, de heer S. de Boer te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Programma van heden. Hilveraami 6.— Gramof oonp laten 6.30 Diner muziek. 6.30 Grarnofoonplaten. 6.46 en 7.15 Ou raus Italiaansch. r 8.019.16 Orkesteprogramma door het omroeporkest. 9.16 Uitstapje naar het vermaakleven van ale hoofdstad („Das Dreimëdeorlhaus"). 10.10 ais 8.01; na afloop tot 1> Uur grarnofoonplaten (dansmuziek). Huizen: 6.Lezing. 6.40 Coram radiotechniek. 7.10 Techn. cauierie. 7.40 Spreekbeurt. 8.0510.00 Uitzending uit R'dam tegen de geloofsvervolging in Rutland. 10.15 Spreekbeurt. 10.4611.00 Grarnofoonplaten. UUAADLOOZK DIUNST. De communiatenbetoogingen te Leipzig. LEIPZIG, 5 Maart. Met het oog op de door de communisten voor morgen aange kondigde betoogingen heeft de poli tie-pre sident te Leipzig in verband met de Messc- drukte het houden van betoogingen of op tochten voor de geheele binnenstad verbo den. en het betrokken gedeelte doen afzetten. Buiten dit afgezette gebied mogen de com munisten demons tree ren. De politie heeft maatregelen genomen opdat de orde morgen niet verBtoord fordt Een twist in een dorpsherberg. GRONINGEN, 5 Maart. In den afgeloo pen nacht heeft te Wolterssum in een dorps herberg, na afloop van een landverhuring een vechtpartij plaats gehad tusschen een tweetal ongehuwde personen. Een gehuwd man kwam tusschenbeiden om de vechten den te scheiden. Hy werd daarbij door een bierglas aan de pols gewond. Omdat de polsslagader werd geraakt, werd de man naar het Ziekenhuis te Groningen overge bracht. Zijn toestand is bevredigend. Een treurig ongeluk. Jongeman in een vetzuurkuip ge vallen en verdronken. WORMERVEEB, 5 Maart. Hedenmorgen had op de otiefabriek Crok en LaanteWor- uiervtior d© 30-jarige ongehuwde arbeider Luitjes uit Schermeriiorn het ongeluk door tot nu toe onbekende oorzaak in een vet. zuurkuip te vallen. Hij is verdronken. Eerst na een half uur zoeken gelukte het het lijk uit de kuip op ta halen. Jan Hoek de verdachte van den moord op Mej. Koperberg in het Huia van Bewaring ingesloten. ARNHEM, 5 Maart. Naar wij vernemen is Jan Hoek, di© door de Edehsche politie is gearresteerd als verdaoht van moord te heb ben gepleegd op mej. Koperberg, vanmor gen naar Arnhem overgebracht en aldaar in het Huis .van Bewaring ingesloten. WI88£IiK0£BSEK. 4 Maart. 6 Maart. Officieel. Londen 12.12% 12.12% Berlijn 59.52% 59.52% Parijs 9.76 9.76 'Brussel 84.76 34.76% Zwitserland 48.17% 48.20 Weenen 86.16 86.15 Stockholm 67.29% 67.29% Kopenhagen 66.77% 66.76 Oslo «6.72% 66.72% New-York 2.49% 2.49% Niet-officieel. Praag 7.38% 7.38% Miadrid 30.35 29.73% Milaan 13.07% 18.07% Prolongatie 3% 3 N. W. S. 77M/«. BeursoverzichL. De stemming was heden onregelmatig De koersen ondergingen in doorsnee weinig wij ziging, doeh hier en daar deden zich enkele bijzonderheden voor. Op d© Industrie-afdee- ling kwamen Margarine Unie op ongeVeer de hoogste vorige prijzen te liggen, hetgeen evenwel niet meeviel daar hedenmorgen niet-offioieel tot 315 waB gehandeld. Voort durend aanbod deed den koers verder rea geeren. Philips waren goed van toon. De noteering bewoog zich rondom 460. De Ac- coustiekaandeelen waren gevraagd en kwa men wederom 'eens boven 120. Van Berkels waren prijshoudend Tabakken hadden een beperkte markt, en de koersen waren in doorsnee slecht© wei nig Veranderd. Koninklijken kwamen frac- tioneel hooger te liggen, maar de buiten landsche soorten gaven slechts bepericte fuctuaties te aanschouwen. Suikerwaarden hadden een ongeanimeerde markt en de meest© soorten stelden zich Op de mijnafdeeling verkeerden Alg. Ex- ploratie in heTstel. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 5 Maart. Verwachting: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk nog uit Westelijke later meest uit Zuidelijke richtingen. Nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatuur. ADVERTENTIEN. St. JANSKERK Bekend wordt gemaakt, dat zonder kaarten tot de protest vergadering wordt ver leend. Aan de kerk zijn geen kaarten meer verkrijgbaar. Het Comité.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2