r in blaas NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht moordrecht^en°huizen LI NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIS No, 17320 68* Jaargang Vrijdag 7 Maart 1830 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen De weg tot het Hart. FEUILLETON. TIM enz. meer ƒ0.60. Op Een kalm bUITEMLAMJSLH NlEbWö. n 3 gezegd dat zij (Wordt wrelfd). onze grath verlichting. king, en voorts alle van revolutionnaire kan wordt kan doen. Naar het Engelsoh door J. VAN DER SDU YB. Nadruk verboden. op de enveloppe staat, de doch- de overleden dame,, meende Har- voelde werd militaire hulp gterequireerd en een afdeeluig van liet zesde infanterie regi ment herstelde de orde. Ook te Nieuw Neustadt kwam hek tot sa men scholingen. Eenige personen werden ge arresteerd. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Intarc. 82; Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. G0II1S1HE COURANT en uit planten- n gü lijdt, man- een uitvoerige te renden aan medicijnen, bU M, die U alle wieling, met de Ean rustig* roede Donderdag. Betoogingen in Duitschland. Verschillende arrestaties. - verloop in England. Bij de communistische betoogingen* gistel ^den avond^vormd^“ ziel/ ren te Berlijn zijn 105 personen gearres teerd. Volgens het rapport van den preea- dent van politie zijn 7 agenten gewond en 15 burgerlijke personen. De morgenuren lijn rustig verioopen, doch in den namiddag werd herhaaldelijk getracht optochten te vormen, die in de meeste gevallen echter bij de nadering der politie vanzelf uiteen gingen. De politie moest herhaaldelijk uit noodweer van haar schietwapenen gebruik maken. In 't overige Duitschland, zijn voor zoover op het oogenblik bekend, de betoo gingen over liet algemeen zonder bloedver gieten verioopen. Slechts te Ammeadorf bij Halle moest de politie uit noodweer van haar schietwapenen gebruik maken, waar bij 2 personen gedood zijn. In Keulen zijn 120 personen gearresteerd. In Koningsber gen weid, een agent door messteken gewond- In Hamburg moest de politie herhaaldelijk samenscholingen uiteen drijven, waarbij 7 personen in hechtenis werden genomen, o. a. een vrouw, die met steeuen wierp en een man, die een agent door een messteek in den arm verwondde. In Zittau in Saksen zijn 3 agenten ernstig gewond. Te Berlijn waren het in hoofdzaak leden van de antifa (anti fascistische jeugdgarde), in blauwe hemden gekleed en de roode frontstrijders, die in hun verboden uniform verschenen, die de optochten trachtten te vormen. Onregelmatigheden te München. Te München is het .voor het „Arbeitsamt" tot ongeregeldheden gekomen. Hon|derden werkloozen en nieuwsgierige voorbijgangers stroomden samen op het plein voor het stempelbureau en in de aangrenzende strik ten. Op een gegeven oogenblik besteeg de menigte het bordes van het stempelkantoor en hief de „Internationale” aan, waarna een communist bet volk toesprak. De politie achtte toen het oogenblik gekomen om han delend op treden. Zij slaagde er evenwel in het publiek uiteen te drijven, zonder van de wapenen gebruik to moeten maken Toen echter van alha 'kanten nog meer publiek toestroomde, ontruimde zij het geheele plein en de omliggende straten. Te Maagdenburg. Gisteravond moest de politie te Maagden burg optreden tegen d« communisten die oploopjes en stoeten vormden. In de Jacob- fltrasse werden verschillende vensters inge worpen. In de Gustaaf Adolfstrasse maak ten ongure elementen van de verwarde stemming gebruik om een chocolade-,, een sigaren- en een bloemenwinkel te plunde ren. De politie arresteerde drie van de da- (jers. Overigens is het nergens tot buitengewoon ernstige incidenten gekomen. De ochtend en het eerst» gedeelte van den middag is over het algemeen rustig verioopen. Ëerst na het Uitgaan der fabrieken tegen het vallen van De meeste menschen, die u om raad vragen, zijn vast besloten om te doen, wat hun behaagt. in zuid-F rankryx zyn getroiten, net ern stigst het dep. lam. De ramp vond haai- oorsprong in het ge bergte van Cevennes in de dep. Gard en Tarn. Vooral op de bergketen van Espmous- se, op de Montagne iNoire en het plateau van bidobre hadden de lawines zien ge vormd. Zy vloeiden langs de nauwe ravyneu jn de rienting van de nerault, de Auue, de Aveyron en de lam, vormden groote wa termassa’s, die stroomden met wilde kracht naar de vlakten, alles op haar weg mee slepend. In de jongste weken lag de sneeuw hoog op de bergen van Lacaune (.dep. lam), en te Murat werd een sneeuwlaag van verschei dene meters hoogte gesignaleerd. Op be paalde punten was de dikte der gletachers, welke met de minste houvast boden, onpeil baar. Indien het, zooais gewoonlyk, zou hebben gevroren, zou later net smeiten van de harde sneeuw eenige weken hebben ge duurd en slechts een onbeteekenende was van het water hebben veroorzaakt. Doch ditmaal stak de wind met groote kracht op, gepaard gaande met lauwe regens, zoodat ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 ct bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.26, elke regel i__~ de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Reeds kleine plaatst zich meerdere botsingen tussohen politie en communisten voorgedaan. O.a. trachtte een greep communisten de arbeiders der Ge meente Electriciteitscentra over te halen-om het werk neer te leggen. De politie greep in en arresteerde verscheidene verson en. Te Florisdorf werden 27 werkloozen, die van buiten de stad waren gekomen gearresteerd, aangezien het gerucht liep, dat zij met re volvers bewapend waren. Tegen twaalf uur gistermorgen trok een optocht van werkloo zen van de Schwaxzenbergerplatz over den Ring naar het Parlement en voorbij het Raadhuis, onder het uitroepen van leuzen tegen de sociaal-democratie ent tegen het fascisme Toen d« optocht de Universiteit naderde, riepen de daar verzamelde studen ten Hochvoor Schober en zongen het Duitschland-lied. De demonstranten ant woordden met l’fui-roepen en voornamelijk door het ingrijpen der politie werden inci denten voorkomen. De stoet werd op de Freiheitsplatz ontbonden, nadat eenige re- denaais het woord hadden gevoerd. Te Sint Pachten in Neder-Oostenrijk werd een communistische meeting gehouden, waaraan ongeveer 500 personen deelnamen. Er ontstonden botsingen met de politie en aangezien deze zich niet sterk genoeg ge- I Ga daar zitten, zei Harding op een toon van gezag, terwijl hij zijn gastheer in een leuningstoel duwde. Ga daar zitten en probeer u te bebeerschen. Het is een onge- 1 lukkige geschiedenis. Maar het was een on geluk. U kunt toch niet helpen dat het paard schrok van uw auto. Kom beheersch u. Harding's toon miste zijn uitwerking niet. Fiamley kreeg zijn zelfbeheersching min of meer terug, doch ondanks een sterk whis key en soda zag hij er nog bleek en ontzet uit. En Harding vond het maar het beste om niet met hem te spreken over de laatste onsamenhangende woorden van de gestorven vrouw. Een oogenblik later liet hij Sir Luke alleen en keerde naar het boudoir terug, waar hij, geholpen door de huishoudster zorgvuldig de kleeren van de doode onder zocht, in de hoop iets te vinden, waardoor hij haar identiteit zou kunnen vaststellen. Maar het onderzoek leverde niets op. Haar ondergoed was niet gemerkt en in een zij zak van haar rok bevond zich alleen een zakdoek en een leeg visitekaartje-étui. Om haar hals hing aan een kettingje een klein medaillin met een weinig zijig haar er in en aan haar vinger zat een zegelring met een monogram van de letters A. M. dat was alles. Harding dacht aan de laatste woor den van de vrouw en schoof den ring van den vinger, maakte hot medaillon van het kettingje los en liet de beide voorwerpen in zijn zak glijden. Sir Luke heeft me gezegd dat zij een zwarte tasch bij zich had, zei Harding ter wijl hij zich naar juffrouw Crotch wendde. We moesten die maai eens onderzoeken, misschien vinden we daar een adres in. .1 overal samenscho lingen, die echter terstond door de politie werden uiteengedreven. Op ernstigen tegen stand is de politie evenwel nergens gestuit Aileen te Dresden kwam het tot botsingen, waarbij de politie van de gummiknuppels gebruik moest maken. In Engeland rustig. In Engeland is de „Roode Donderdag” vol komen rustig verioopen. De politie had voorzichtigheidshalve in enkele districten den gebruikelijken straatdienst versterkt en op sommige punten' afdeelingen van S0 ge concentreerd. Deze voorzorgsmaatregelen bleken echter zoo goed als- overbodig, aan gezien het slechts in de buurt van den Tower te Londen tot communistische sa menrottingen is gekomen. Het stadsbeeld onderscheidde zich overigens in niets van dat van een gewonen werkdag. In Frankrijk. In Frankrijk is deze deanonstratiedag eveneens medegevallen. De Parijsche poli- tieprefect Chiappe had iedere sanienscho- optochten en het zingen 3 liederen tin het open baar verboden. De politie, die zich voor eventueele alarmbevelen gereed hield, be hoefde niet handelend op te treden. Ook uit de overige doelen van Frankrijk zijn geen berichten over bijzondere gebeurtenis sen ontvangen. Botsing tusschen communisten en politie te Weenen. ds gisteravond is het te Weenen tot 3 incidenten gekomen Op verschillende professor Frantsek sen in de stad en hedenmorgen hebben zweeg en verviel in gepeins. We moeten meneer Donaldson bericht sturen, begon Harding, doch Sir Luke viel hem haastig in de rede: Meneer Donaldson berichtsturen Hoe wilt u dat doen)? Weet u dan waar hij is? Hoe kunt u hem vinden? Ik veronderstel dat Hilary Donaldson, wier naam ter is van ding: Dochter? Sir Luke keek verwezen naar den spreker, hoe komt u er bij dat ze een dochter heeft? Omdat zij me dat verteld heeft, voor ze stierf. Zij scheen erg bezorgd te zijn over het lot van haar dochter en ik ben erg bli] dat we dit adres gevonden hebben. Hilary 1) maldsan moet haar dochter zijn. Wij moe ten dat arme kind zoo spoedig mogelijk la ten weten wat er gebeurd is en als meneer Donaldson nog leeft zal hij waarschijnlijk aan dat zelfde adres te vinden zijn ais het r eisje. Als hij nog leeft, zei Framley werktui gelijk. ja. als bij nog leeft. Maar misschien is dat wel niet het geval. Misschien niet. Harding’s stem klonk nog bitser dan gewoonlijk. Misschien moet er wel een inquest plaats hebben, meende Sir Luke, en dan zal het meisje, die dochter, wel moeten komen om de identiteit vaat te stellen. Ik na tuurlijk zal ik de begrafeniskosten betalen en als de dochter hulp noodig heeft zal ik do^i wat redelijkerwijs van me verlangd -jen jg wd |iet minste wat ik l Ik voel dat ik voor die dochter Zij is hier vreemd, ging Framley voort» totaal vreemd, maar de gedachte dat zij hier in dit huis gestorven ie is vreese- lijk. Zijn stem trilde, hij bedekte zijn oogen met de hand alsof hij dat kalmte gezicht en die gevouwen handen niet wilde zien, 't ia vreeselijk dat zij hier gestorven is, her haalde hij koorteachtig. Gaat u met me mee ate u haar toch niet indentifieeren kunt, zei Harding op kalmeerenden toon, wanthij zag dat het ge beurde teveel was voor Framley’s zenuwen. Het is natuurlijk een heele schok voor u geweest. Een schok? Dat zou ik denken. Fram ley zei het met een verdwaasden lach en Harding leidde hem de kamer uit naar de bibliotheek aan de overkant van de hall. Ik zeg u dat een schok als deze... bel om een whiskey en soda. Ik praat onzin... I niaar ik ben er ook heelemaal onderstobo- Ve0 van. Het te vreeselijk. Het te afschu- I Whjk. En dan te bedenken dat mijn auto... “üjn auto. iets moet doen. Dat te heel vriendelijk van u, mompel de Harding, terwijl zijn vroeger oordeel over den landeigenaar zich «enigszins wijzigde. Ik hoop dat die dochter in staat zat zijn nadere inlichtingen te geven. Die arme vrouw heeft mij, voor ze stierf, tot een Boort voogd over haar dochter aangesteld en mij laten beloven dat ik voor haar belangen zou opkomen, zoodiat ik vind dat ik een zekere verantwoordelijkheid heb in deze zaak Ik zal naar de stad gaan naar het opgegeven adres en dan zal ik wel hoeren hoe dte fami lie d« begrafenis wenscht. Ik zal do kosten dragen, herhaalde Framley langzaam, vergeet dat niet. En toch noemen de menschen Sir Luke gierig en hard, overpeinsde Miles toen hij zijn taak op het buiten voleindigd had en in de hall zijn jas aantrok. Hij hoorde voet stappen op de trap achter zich en zich om- keerend zag hij Sir Luka’s zuster langzaam de trap afkomen. Het schijnsel van een lamp boven haar deed haar haren als goud glanzen en bij dat licht was de verontruste, angstige uitdrukking op haar gezicht duide lijk zichtbaar. Ik wilde u nog even spreken, dokter, zei ze op zacht-en toon, terwijl ze zenuwach tig naar de deur van het boudoir keek. Ik zou graag willen weten of er iets te daj, ik kan doen. Juffrouw Crotch vertelde mij dat die arme dame een dochter heeft. Ik moet er rnq,t aan denken hoe zoo'n meisje daar zit te wachten en te wachten op een moeder die met meer terug keert. De catastrofe speelde zich af binnen een tijdsduur van ten hoogste vijf minuten. Men heeft een val nog trachten te verhoeden door het luchtedtip lichter te maken en zijn snelheid grooter te maken en toen de val onvermijdelijk bleek, de motoren tot stilstand gebracht, maar daarmede was het nog in zijn vaart niet gtestuit en voor de manoeuvre, die het luchtschip, dat met den wind nieevoer, :een koers had moeten geven tegen den wind in, ontbrak de tijd. De toestemming voor den tocht over het ijs.van Malmgren met dte twee Italiaansche zed-offoeteren te Nobile afgedwongen. Behounek acht onwaar, de bewering der Italiaansche officieren, dat zij den tweeden dag na het vertrek reeds overwogen zou den hebben naar het kamp terug te koe ren, doch dit hebben nagelaten daar zij vreesden den terugweg niet te zullen vin den. Viglieri heeft nl. de vertrekkenden drie dagen lang met zijn kijker kunnen volgen en d« anderen hadden dus met hun kijker het kamp zeker even goed kunnen ont dekken en de hoog genoeg uitstekende gon del van het luchtschip. Hij verwerpt ook de mogelijkheid, dat Malmgren met zijn energieken en etandvastigen aard reeds den tweeden dag van den marsch een aanval van hysterie zou hebben gehad. ENGELAND. Een standbeeld voor Mrs. Pankhurst. In de schaduw van de huizen van het parlement, dicht bij de plek waar ze bijna twintig jaar geleden werd gearresteerd bij het aanvoeren van een demonstratie voor vrouwenkiesrecht, werd gisteren het stand beeld voor mrs. Pankhuret onthuld. De plechtigheid werd verricht door Baldwin, den leider der Conservatieven, die woorden van lof sprak over het doorzettiagevermo- gen van mrs. Pankhurst. Hij zeide: „Vele jaren ben ik haar tegenstander geweest, doch het lot viel mij ten deel haar arbeid te bekronen.” Deze uiting had betrekking op de wet. waarbij de jongste regeering van Baldwin hej, kiesrecht uitbreidde tot alle vrouwen van 21 jaar. Een groote menigte vrouwen, waaronder ook, die op den voor grond traden in de militante campagne der Suffragettes, woonden de plechtigheid bij. FRANKRIJK. - De overstroomingsramp. Honderd vijf tig dooden te Montauban. Het eerste overzicht van de catastrofe te Montauban vermeldt: 150 dooden, 500 hui zen vernield, 2000 nooddruftigen. In de aan grenzende dorpen zijn een vijftiental doo den en vele ingestorte huizen. Volgens berichten uit Toulouse bedraagt het aantal dooden in de plaats Moissac alleen 200. Meer dan duizend huizen zyn in gestort in het gebied van Moissac en Mon tauban. Het terrein van de ramp. Wat er ten onder ging aan voorspoed en schoonheid. De figaro” bevat een beschrijving van het zoo zwaar geteisterde gebied. Er blykt uit dat in het geheel zeven departementen de overvloedige sneeuw binnen enkele uren was gesmolten. In één nacht van Zondag op Maandag wierpen de diluviaansche wateren zien op de hellingen der bergen, „welke ont- boscht zyn ten gevolge van de zorgeloosheid van bepaalde exploitanten, die sedert den oorlog koortsachtig uit zyn op speculaties” (zoo schryft de „Figaro”), steeds aanzwel lend door het water uit alle stroomen der rotsige dalen. De Agoüt, een groote zij rivier van de Tam, gevoed door de Thoré, de Durenque en de stroompjes der ateen achtige dalen, heeft gehuchten en dorpjes opgeslokt, is Brassac en Roquecourbe bin nengedrongen, en heeft in haar warrelende branding tal van fabrieken, die sedert der tig jaren in steeds grooter getale aan haar oevers waren verrezen en waar duizenden arbeiders, die niet weten wat werkloosheid is, in spinnerijen arbeid vonden, meege sleurd. De Agoüt, die over een afstand van twin tig kilometer in het gebergte 5 A 000 meter daalt, onderbroken door stuwdammen en af wateringskanalen, kwam met de woede van een cycloon te Castres aan. Zij sleepte de Vieux-Pont mede, welke weerstand had ge boden aan de groote was van 1875, bereikte de straten, overstroomde gebouwen, banken en magazijnen, en vernielde eeuwenoude huizen, waarby menschen in den vloed ver dwenen. En de modderige stroomen, die ontzaglijke wrakstukken eeuwenoude eiken, doode dieren en vernield huisraad meedroe gen, wierpen zich daarna op de vlakte, de weverijen van Saix en de nieuwe brug van La Crémade twee jaar geleden ingewijd meesleurend. By Saint-Sulpice wierp de Agoüt, na La- vaur te hebben overstroomd, zich in de Tam, de groote, door haar vaak moordda dige woede beroemde rivier, waardoor de vernielende watermassa nog werd vergroot. DUITSCHLAND. De vorstin van Schwarzburg. Financieel schadeloos gesteld. Onder de vele Duitsche vorsten, die na de revolutie afstand van, hun troon hebben ge- daan behoort ook hertog Gunthér zu Schwarzburg Rudolstad, die, in 1909 in het vorstendom Schwarzburg Sonderhausen den overleden vorst op volgde. De weduwe van den in 1909 overleden vorst, Anna Louise zu SchwarzburgiSon- derhausen, stelde in 1909 een eisch tot schadevergoeding tegen de regeering van Thüringen in, waartoe Schwarzburg sedert 1928 behoort, wegens aanspraken op de in ventaris van het slot in Sonderhausen een jaargeld. Thans heeft het scheidsgerecht die over deze zaak te beslissen had, uitspraak ge daan. De vorstin-wedtt^e die 85 jaar is, krygt van 1 April 1930 af een jaargeld van 60.00 m. en een som va^ 900.000 m. wegens gemiste jaargelden over de jaren 1920 1930. De vorstin heeft het vorige jaar weer 250.000 m. gekregen a(s schadeloosstelling over de jaren 19161918. Critiek op het Rapport-Nobile. Een artikel van Behounek. Stuurfout 2 uur voor de ramp. Het einde van Malmgren. De Frarikf. Ztg- pubÜMMt een artikel vau Bi'lreBnek, den eenigen niet-Italiaanschen deelnemer aan de expe ditie met de Italia”, die de ramp over leefde, op het rapport van de Italiaansche conimtesie, die de oorzaken van het falen der expeditie heeft trachten op te sporen. Professor Behounek stelt het daartoe op touw gezet geding van het begin tot het eind geleid door d« gedachte: Nobile te veroordeelen, Mariano en Zappi van eiken schuld te ontheffen. Tegenover het argu ment van Nobile’a onbekwaamheid als be stuurder van een luehteohïp voert hij aan, dat i11 1926 Nobile dan toch de „Norge” van Rome naar Alaska wist te voeren. Hij doet verder opmerken, dat de gesignaleerde stuurfout bijna twee uur vóór efe ramp ie begaan. Vigleri, die toen naast Trojani, die toen het stuur voerde, stond en de fout weder ophief, heeft van het slapen niets bemerkt. Trojani, de oppermachinist, moge dan vóór dezen tocht nxxüt aan een luchtvaart hebben deelgenomen, hij heeft dan toch oij de voorafgaande vaarten van de „Italia” wel degelijki-al het stuur in handen gehad. Maar Viglieri en Trojani, die tot ’’t eind toe Nobile trouw zijn geble ven, zijn in het rapport gekleineerd en Vig- lieri's voorbeeldige houding gedurende het langdurig verblijf op de ijsschots is met geen woord van lof gemeld. Een tasch, meneer? Ja, nu u het zegt meen ik ook dat ze een tasch bij zich had. ik geloof dat die in de hall te blijven lig gen. Het was ineens zoo'n drukte, toen ze binnengebracht werd. Ik zal eens even kij ken. De huishoudster kwam bijna onmiddellijk terug met een kleine armoedig tasch, die zij voor Harding op tafel legde. De tasch was niet gesloten en de inhoud bleek te be staan uit een handwerkje, een beurs met een paar goudstukken erin en een envelop pe met het adres van juffrouw Hilary Do naldson, 50 Moredale Street, N. en nog een enveloppe met een huwelijksacte. Verder niets. Dat zal het adres van haar dochter zijn, zei Harding tegen Sir Luke, toen hij met de tasch en den inhoud daarvan in de bibliotheek was teruggekeerd. We zullen het meisje waarschuwen. Maar die huwelijks acte: wat eigenaardig dat die dame zooiets bij zich had. Dat is zöker eigenaardig, stemde Fram- ley toe, terwijl hij met onrustige oogen naar Harding keek, die het document ontvouwde en hem voorhield. Maar het was duidelijk merkbaar dat de gedachten van den edelman elders waren en hij slechts gedeeltelijk hoor de wat de dokter zei. Het zal haar eigen huwelijksacte wel zijn, merkte hij op en Framley schrok alsof hij gestoken werd. Ja, ja, dat zal wel, antwoordde hij on zeker. Waar te dat huwelijk gesloten? Zijn oogen zochten het papier af: „St. Monica’s Church, Stephey”, ging hij voort, „John Donaldson en Antonia Mening.’* Hij

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1