GEBR. SPAAS i S kbank 8‘k i' TSE I fabriek Deze Courant komt in meer NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP,1 GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. dan 7000 gezinnen in Gouda en Omgeving Zaterdag 8 Maart 1830 «o. 17321 I BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen EERSTE BLAD. Nouveautés voor hot a. s. Voorjaar I chtingen. FEUILLETON. f I Bahlmann - Gouda Elegante Dames- en Kinderkleeding HOEDEN EN STOFFEN I Oe weg tot het Hart. J 68» Jaargang HET STOFFENHUIB <1 :m van >etaling maand. d«Tdi a«fl. I Dit nummer bestaat uit twee bladen Maandag» tot 2 uur gealotun. 30 JRWEG. HOOFDSTUK III. Hilary. i de laatste maanden kolossale daling van droog c” maal nk itreefd en veel te vlugheid en veelvuldigheid van uitspraak gedaan en voor de tram. Trou- allang. De Haagsche het klanten menschea in alle het baat ve heeft >e 2514 rdeelen out^is Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUY8. Nadruk verboden. MARKT 16 GOUDA xontact. temming. het voed- n vu de En in de rid ing, waarin zich de ecg De heer We ster dijk BRIHVKN UIT DE HOFSTAD. MXII. Tram en autobus. Op den duur gelukt het aan de sterkste overheid niet om een ontwikkelingsgang tegen te gaan. Als het publik zijn keuze op iets heeft gezet kan men er tegen strijden maar het zet zijn ain door. Dat blijkt nu in onze stad weer eens duidelijk. Toen drie jaar geleden de Haagsche tram in een gemengd bedrijf werd omgezet, waar in de gemeente belangrijke medezeggenschap kreeg, werden de particuliere buseen om hals gebracht. De tram moest hoofdzaak evenzoo gaat, staan wij al voor een tekort van pl.m. 290 millioen gulden. Het laat zich echter aanzien, dat het daarbij niet zal blij ven. Dezer dagen werd in eene algemeene vergadering van het Koninklijk Neder- landsch Landbouw Comité eene zeer gedo cumenteerde inleiding gehouden door den heer J. B. Westerdijk over de vraag, op welke wijze en door wie de Wieringermeer- polder in cultuur moet worden gebracht en door wie de voorbereiding daarvan moet geschieden. Uit deze inleiding en de daarop volgende besprekingen bleek wel, dat de Regeering en ook de leiders der droog making van de groote ‘moeilijkheden, ver bonden aan het bouwrijp maken van den drooggelegden grond, niet voldoende zijn doordrongen en dat men zeer waarschijnlijk hierbij nog voor groote tegenvallers zal komen te staan. De stemming was in de ge noemde vergadering van landbouwdeskun digen dan ook heel wat minder optimistisch dan zij in ingenietirskringen pleegt te zijn. Men drong er met klem op aan, dat, alvo rens tot de drooglegging der overige pol ders werd overgegaan, een nader onderzoek aangaande de te verwachten financieele re sultaten werd ingesteld. Naar het ons wil toeschijnen, bestaat daarvoor te meer grond, nu men tot dusver bij het ramen van de baten altijd is uitgegaan van de in de *- Mijn lieve Anstice. je bent toch niet van plan om voor barmhartige Samaritaan te gaanspelen! Walt bezielt je om je daar- i Wij openen het Voorjaarsseizoen met een gedeelte onzer Nouveauté’s voor 1930. Wij zuilen als steeds, ook dit jaar met alles goedkooper zijn Wollen Mouselines OQ 1.10, 98, 00 W- Katoenen Mouselines |g q| Waschbare KggStz'*de39ct Mantelstoffen Zijden Mantel- voering - Japonstoffen - Crêpe Georgette enz. enz. ZIET ONZE ETALAGES c zonnestraal weet op te vangen en zelf I een zonnestraal werpt in het leven van den medemens ch. Gelukkig de mensch, die vlug elke Hat Zuidarzaevraagatuk. De droogmaking der Zuiderzee komt lang zamerhand in een stadium, hetwelk met vry groote zekerheid kan doen verwachten, uat technisch dit werk een buitengewoon succes zal worden. Het is dan ook» geen wonder, dat de oogen van het buitenland er meer en meer op worden gevestigd. En dit strekt niet alleen ter vergrooting van den alouden roem onzer ingenieurs maar ook tot ver- bterking van het aanzien onzer geheele na tie in het buitenland. Behalve een technischen heeft de droog making der Zuiderzee intusschen ook een financieelen kant. En daarmede staat het niet zoo gunstig. Het verhaal gaat, dat Briand bij gelegen heid van een bezoek, hetwelk hij tydens zijn verblijf hier te lande aan de Zuiderzeewer ken bracht, bij alle bewondering over wat hij te zien kreeg toch niet kon nalaten zoo langs zijn neus weg de vraag te stellen, hoe duur wel de aardappelen zouden worden, die men later in de Zuiderzeepolders dacht te verbouwen. En deze vraag was onge twijfeld niet misp.aatst. Want de techniscne moeilijkheden mogen worden overwonnen, de financieele zijn het geenzins, maar stapelen zich van dag tot dag hooger op, zoodat reeds stemmen women vernomen, of het maar niet beter is, het werk halverwege te laten liggen. Het is nog slechts luttele jaren geleden, dat de Commissie-Lovink becijferde, dat de onderneming ruimschoots zou rendeeren. Onlangs daarentegen is door den heer Co- Ijjn bij het in werking stellen van het elec- trisch gemaal ter droogmaling van den Wieringermeerpolder gesproken van een tekort van twee honderd millioen gulden. Deze Wieringermeerpolder is pl.m. 20.000 H.A. groot, d.i. ongeveer 1/10 van de totale oppervlakte der te verkrijgen Zuiderzee polders. In 1925 werd becijferd, dat de ge noemde polder een deficit zou opleveren van ruim 8 millioen gulden, dat echter ruimschoots zou worden opgewogen door de overschotten, die de andere polders zouden geven. In 1929 werd door de Regeering eene nieuwe raming overgelegd, waarbij men kwam tot een te kort van ruim 37 millioen gulden, dat is düs 29 millioen meer dan in 1925. Als het nu met de andere polders mee t© bemoeien? Och ik weet het niet, vergeet niet dat Luke’s auto het ongeluk veroorzaakt heeft, gaf Anstice ten antwoord, terwijl zij met haar schoentje het patroon volgde van het tapijt in de kamer van haar vriendin. Ja ja, dat begrijp ik, maar dat was toch zeker niet anders dan een ongeluk. Als ik je was dan ging ik weg tot die heele onplezierige zaak achter de rug wae. Die dokter mag wel een knieval voor je doen uit dankbaarheid. Anstice lachte. Dokter Harding is er niet bepaald de man naar om voor iemand een knieval te doen, zei zij. hij kan nog niet eens beleefd zijn. Ik geloof dat hij razend het land heeft aan vrouwen. blijven eu bij wijze van proef zou de tram- maatsahappij zelf eenige bue-lijnen exploi- teeren. Deze bussen zouden nieuwe wijken verbinden om eens waar ite nemen wat zoon lijn opleverde. Nu zijn er vijf buslijnen en dne jaar lang heeft dit systeem gewerkt. Het resultaat is dat de tramlijnen niet vooruitgaan in op brengst en dat de buseen zeer goed ópschie ten Nog geen half procent ging de op brengst van de tram in 1929 vergeleken bij 1928 vooruit, terwijl die van de bus niet bijna 30 pet. steeg. Het aantal passagaers met de train bedroeg 60 millioen met een vooruitgang van een half millioen, dat van de buseen steeg met ruim één millioen op een aantal van maar 3j millioen. Het is dus duidelijk dat de bus zeker geen antipathie vindt bij het publiek en dat als systeem de bug heuech niet achterstaat bij <le tram. Onlangs lazen wij van een Duitache stad die radicaal al haar trams had opgeruimd en door bussen vervangen. Men kan dat nu d^ gtW^ebjk doen omdat er wel keepers voor de tramwagons waren. Het resultaat van deze omzetting was alleszins gunstig en het publiek was er tevreden meê. Een tram heeft nu eenmaal groote moei lijkheden, zij zit aan den grond en aan de draad gebonden. Als er ergens in onze stad één tram derailleert ligt een groot deel van het net stil. Is er ergens een straat opgebro ken dan is het misère met de tram, is er een defect aan den stroom dan staat alles. De bus heeft van dit alles mets te hjden. Het is ook veel gemakkelijker bussen in te leggen en lijnen te veranderen. De onbewe- gelykheid van het tramnet os een zeer ern stig nadeel. Er wordt wel gezegd dat de bus te weinig comfort geeft. Daartegenover staat dat men bij de tram veel te veel naar con- fort van zitplaatsen en mooie interieurs van de tram heeft gestreefd en veel te veel de vlugheid en veelvuldigheid van de tram heeft verwaarloosd. Het publiek heeft deze us vernietigend wens dat wisten wij tram was vroeger doodsbenauwd voor dfe concurrentie van de autobussen en als het genie en tellest uur toen verstandig was ge weest en een aantal bussen had toegelaten ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den beserf kring) 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bexerg kring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het ZaterdAgnommer 20 et bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regal meer 0.50. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer garaduaewdan prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomet van «oliede laekhanda laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. heele leven was gebroken. Hij hoort tot het soort mannen die er heapottelijk antieks ideeën over vrouwen op na houdt. Zusters heeft hij nooit gehad. Hij beschouwt vrou wen als engelen! En een engel was Hilda niet bepaald en toen ze niets meer van hem hebben moest liet hij alles in de steek. Hij verkocht zijn Londensche practijk en ver dween voor een poos ik geloof dat hij in de rimboe gezeten heeft Toen hij terug kwam, herkenden de mensdien hem haast nietik heb gehoord dat hij zoo koud ie als ijs en zoo hard als staal. Hij ziet er tenminste ongenaakbaar en streng uit, gaf Anstice toe. Waarom zou hij eigenlijk naar Grant- ley gekomen zijn? Waarschijnlijk om zich er te begraven. Van zijn oude kennissen zal niemand hem daar zoekenheb je hem nu paa voor hal eerst ontmoet? Ja, ik kom niet vaak in Grantley; een dood enkelen keer. Luke is dikwijle op reis en Hoger hield heelemaal niet van het bui tenleven. Maar hij is toch in Grantley gestorven? Ja. Toen hij zoo erg ziek was, wilde de dokter hem daar hebben. Luke heeft vree- sehjk onder zijn dood geleden, ook omdat hij 8«en opvolger heeft. Ik zal niet zeggen dat mijn broer een engel is ik ben zelfs bang dat hij het heelemaal niet Is - maar gehad6ft °°k Verdriet 01 tel®ur«t«lling Freda Marston had geen gelegenheid om verder te praten, want haar bezoekster stond op zonder een antwoord af te wach* ten' (Wordt vervolgd). Harding zei je? Fredai Marston boog zich vol belangstelling naar haar vriendin toe. Hoe heet hij van zijn voornaam? Miles. Ik weet het toevallig omdat ik vanmorgen een briefje van hem kreeg met Hilary Donaldson’s adres. Maar waarom heb jij zoo’n belangstelling voor die dorps dokter? Miles Harding, zei je? Heet jullie dorps dokter Miles Harding? Wat eigenaardig! Hoe ziet hij eruit? Hij is heelemaal niet het gewone type dorpsdokter! Maar hoe hij er uit ziet kan ik je haast niet uitleggen. Streng en onge naakbaar. Zijn manieren zijn kortaf en zijn oogen verbergt hij achter een masker. Een masker? Wat bedoel je daarmee? De man heeft heele behoorlijke oogen. Blauwe onder zware wenkbrauwen met pik zwarte oogharen, maar de uitdrukking in laatste jaren heerschpade landpry<zen en zich op het standpunt heeft gesteld, dat die prjjzen in de toekomsK zy het dan ook met up en downs, evenals* het verleden, voort durend zullen stjjgen^Nu zijn er twee pun ten, die in dezen tot voorzichtigheid manen. In de eerste plaats plaats gehad hebbe de pryzen der landhou en wel inzonder heid der akkerbouwpl ducten. tweede plaats de i' loonstandaard beweej en velen zyn dit met hem eens is van meaning, dat de bouwrijp making van den grond moet geschieden door een staatsbe drijf. Oppervlakkig beschouwd, is daar ook veel voor. Het groote bezwaar daarbij is o.i. echter, dat het in dit staatsbedrijf werk zame personeel eene belooning zal moeten ontvangen, overeenkomende met dat in andere overheidsbedrijven. Als men echter in de nieuwe polders op een dergeljjken loonstandaard is ingsricht, zal men daar moeilijk weer af kunnen. En nu loeren dit de resultaten der boekhoudbureaux in ver schillende akkerbouwstreken wel met groote beslistheid, dat bij een loonstan daard van laten wij maar eens zeggen 50 A 60 cent per uur en bij de tegenwoordige prijzen der akkerbouwproducten, de Zui- derzeegronden niet alleen geen pacht zullen kunnen opbrengen, maar de Regeering de exploitatie nog belangrijk zal moeten subsi- dieeren. -»■ er ongetw^roï^mel^^Reet "roST kleurig uit. Laten wy hopen, dat het door wijziging der omstandigheden mee zal val len. Geschiedt dit niet, dan heeft de situatie intusschen toch nog eene goede zijde. En wel deze, dat de overheid en ook het groote publiek gedwongen zullen worden meer aandacht te schenken aan de langzamer hand onhoudbaar geworden toestanden in den landbouw. BOIDSCHE COURANT. 4 Het is niet gezegd dat het meisje alleen is, antwoordde Harding stug, het is immers heel goed mogelijk dat ze nog een vader heeft. Juffrouw Crotch had den indruk gekre gen dat het arme kind alleen stond en nu dacht ik Anstice kwdm dichter bij den dokter en keek peinzend in zijn streng gezicht. Nu daoht ik of ik misschien naar dat p-drea toe zou kunnen gaan om het meisje te vertellen wat er gebeurd is. Ik dacht dat u als de meeste vrouwen geen verdriet of pijn zou kunnen zien, ant woordde Harding ruw en de verdrietige en verbaasde uitdrukking in de oogen, die in de zijne keken, prikkelde hem eerder dan dat ze hem zachter deden stemmen. Evenals de rest weet zij met haar oogen te werken, dacht hij cynisch, terwijl ze zei: Ik kan inderdaad geen pijn en verdriet zien als ik eenigszins kan vermijd ik het °ok, maar ik heb zoo met het arme meisje zou <le tram bij de overneming heel wat soepeler geweest zijn. Men zal zich nog herinneren dat de tram personen uitzond om de buseen te oontro- iceren en te trachten processen verbaal uit te lokken voor kietiMi overtredingen, terwijl de tram zelf zich aaa de ergste overtredin gen van overbelasting sphuidig maakte. Wat zal nu deze uitspraak van het pu bliek tengevolge hebben? Om te beginnen natuurlijk niets want men zal zeggen dat de gegevens daarvoor te gering zijn en te wss- jug zeggen. Misschien zal men zich nog wel eena bedenken vóór men de tram gaat uit- breiden, misschien zal men op drukke uren bussen gaan mleggen, die nu eens op deze dan op die tramlijn aanvullend zullen wer ken, misschien legt men nog wel een nieu we buslijn in, maar men kan er verzekerd van zijn dat men met zal erkennen, dat het nu zaak wordt de bakens te verzetten eu aan te sturen op vervanging van dfo trams door bussen. Daarvoor is de soepelste auto- inteit nog te sUjlhoofdig. Maar men zal er wel stdletjai zijn lesje uit trekken en trach ten zonder dat het opzien baart het stelsel te veranderen. Er was trouwens nog heel wat geld uit de exploitatie te kloppen, als men wilde. Neem bijvoorbeeld den Zaterddag- avond. Als lederen andere avond gaat de tram omsteeksch twaalf uur naar bed, maar een groot deel van de Hagenaars blijft qpg en is in café’s en andere gelegenheden in het centrum der stad bijeen. Al die gaan straks met taxi's die vijf per taxi vervoeren tegen een prijs van meest niet meer dan een kwartje per persoon. In vroeger jaren vóór de zegeningen van het gemengd bedrijf over ons zijn gekomen, reed de befaamde Buick-bus die om het half uur na twaalf tot twee uur van het Flein vertrok naar Scheveningen. Voor dertig cents mocht je mee. Herhaaldelijk hebben wij dankbaar onze drie dubbeltjes geofferd en altijd was de bun propvol. Ais de tram- directie ook haar personeel niet voo vroeg naar bed had gestuurd, had zij heel dikwijls haar vitlust kunnen botvieren want er zat gewoonlijk wel een mannetje te veel in! De taxi's hebben 1|U11 beste uren tueschen twaalf en één 's nachts. Zaterdags tussclieu twaalf en twee. Voorts zijn hun beste uren te doen en haar moeder is hier gestorven en het ongeluk is door Luke’s auto veroor zaakt, en daarom wilde ik naar dat meisje toegaan. Dat is toch wel het minste wat ik kan doen. Ik dank u voor uw aanbod, gaf Miles Harding op korten toon ten antwoord: ik heb mevrouw Donaldson, zooals ik haar maar noemen zal, voor haar dood beloofd dat voor de belangen van haar dochter zal opkomen. Die belofte zal ik houden. Maar ik geef toe dat het beter aan een vrouw toevertrouwd ia om het meisje het bericht van haar moeder’s dood te brengen. Als u morgen naar haar zoudt willen toe gaan zou ik dat heel vriéndelijk van u vin den. Zij zal misschien hier heen moeten ko men voor het inquest, dat waarschijnlijk wel overmorgen zal plaats hebben. Wat zal er van haar worden Vraagt u dat wel. Harding haalde zijn schouders op. Maar dat is iets van later zorg. Ik voel dat ik mevrouw Donaldson een overijlde belofte heb gegeven maar ik kon op het moment niet andere en ik wilde haar het sterven zoo licht mogelijk maken. Wat dö toekomst 5foor Hilary Do naldson verborgen heeft, ligt in de schoot der gódenWe weten zelfs niet eens hoe oud zij is’ zijn oogen wel, ze hebben eigenlijk geen uitdrukking. Het lijken wel blauwe knik kers. Bn toch zou ik zeggen dat er wel leven in kon komen. Leven! zei mevrouw Marston spottend. Als jouw dokter Harding dezelfde is als die ik ken dan hoef je je daarover geen illusies te maken. Heb je nooit die geschiedenis ge hoord van hem en van Hilda Bland? Of was jij weg toen dat geval het algemeene onder werp van conversatie was? Hilda Bland? Hilda Bland? Anstice’a wenkbrauwen trokken zich peinzend samen. Is ze met die akeligen ouden man getrouwd die knoopen of zoo iets maakt? Zij is met een million air getrouwd, lie ve kind. Maar hoe hij de millioenen bij el kaar kreeg komt er minder op aan. Freda Marston liet een schel lachje hooren. Maar zoo vreesehjk als jij hem afschildert is hij heusch met, alleen praat hij een beetje plat. En wat heeft dat nu dokter Har ding te maken? Dat zal ik j« vertellen. Hilda was met hem verloofd en heeft hem de bons gegeven omdat zij liever de geldbuidels van Jona than Redbura had. 't Was zeker een oppervlakkig schep seltje? Ze had gezond verstand, merkte Freda droog op. Zij zou voor doktersvrouw heele maal niet geschikt zijn, zeker niet op een dorp zij houdt van een vroolijk leven en is door Jonathan volbehangen met diamanten. Dan heeft dokter Harding niet veel aan haar verloren, meende Anstice, had hij er erg onder te doen? O kind l Niet alleen zijn hart maar zijn ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1