W DE Actief persoon Gofipl. Costumiere VOORAANSTAANDE MEISJE in Uns lijiiiMÉr Flinke Jongen Huisnaaister Rijwielreparatenr KAMER(S) Woonhuis mot Pakhuis PREDIKBEURTEN. een flink Meisje flink net Meisje BEKWAME COLPOR1EURS nette DIENSTBODE DAGMEISJE - flinke DIENSTBODE, MEISJE WERKSTER. ZIT-SLAAPKAMER, TREKHOND (reu) Abonneert U op dit Blad c.a. 30 gebruikte balken gebruikte vloerplanken Kamerdeuren, ramen en kozijnen en een trap nog TE KOOP: Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, COMPONISTENSERIE 6, 8 en 10 ct SIGAAR, L. BINNENDIJK, SOMMA STADSNIEUWS. GOUDA, 8 Maart 1930, Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente zal worden bij eengeroepen op Maandag 17 dezer des mid dags te 2 uur. Zoonoadig zal deze raads zitting des avonds worden voortgezet. Inbreng gronden Burgvliet in het Grondbedrijf. Ingevolge raadsbesluit van 17 Mei 1918, no. 570, moest de grond van Burgvliet als tweede complex aan het gemeentelijk Grond bedrijf worden toegevoegd, als meer normale tijden zouden zijn gekomen. Bij Koninklijk besluit van 21 Augustus 1918, no. 51, werd voorschot uit 's rijks kas verstrekt voor den aankoop van dien grond en voorwaarde 2a van dat Koninklijk be sluit correspondeerend met bovenvermeld aadsbesluit. In afwachting van die normale tijden werd de grond voorloopig alB bouwland geëxploi teerd en bet in 1921 ingesteld Woningbedrijf is tot heden met de exploitatie belast ge- Aan het oorspronkelijk voornemen om de zen grond te benutten voor den bouw van arbeiderswoningen, dus ia het belang van de verbetering der volkshuisvesting, is geen gevolg gegeven. Wiel werd een deel van den grond benut voor de stichting van de Cen- ti ale Kopschool en het Openbaar Slachthuis terwijl een stuk grond is verkocht aan den heer J. M. Smit# «n aan het bestuur der lsraëhetische Gemeente voor een begraaf plaats, welke laatste verkoop evenwel weer ongedaan is gemaakt. Zooals B. en W. reeds bij dte behandeling van de gemeente-begrooting voor 1930 heb ben medegedeeld, zal liet restant van den grond een andere bestemming krijgen en daarom is het niet gewenscht den grond langer m het tWoningbedrijf laten. In het laatst van 1928 hebben B. en W. reeds aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gevraagd of deze medewerking wilde verleenen tot het maken van een toe stand, welke meer in overeenstemming is met de werkelijkheid Aflossing van het rijksvoorschot en onderbrenging van den grond in het gemeentelijk Grondbedrijf is daarvoor noodzakelijk. Reeds op 16 Januari 1929 deelde de minister mede, dat hij deze medewerking wilde verleenen. Aangezien dientengevolge geen hinderpa len aan de verwezenlijking van dit reeds lang noodzakelijk geacht plan in den weg staan, meenen B. en W. dat de vereisoh,te transacties per 1 Januari 1930 zullen kun nen worden verricht, en zij stellen voor te besluiten 1. per 1 Januari 1930 in het gemeentelijk Grondbedrijf te brengen: a. peroeel „Burgvliet I" bestaande uit: sectie A no. 5968, bestemd voor de uitbreiding van het Openbaar Slachthuis, groot 31.20 H.A. sectie A nos. 5969 en 1202, res pectievelijk boerderij met land, groot 95.89 H.A. en weiland,groot 1.50 H.A. Totale oppervlakte ...128.59 H.A. Deze oppervlakte zal worden verminderd met de daarin reeds gelegen straten, welke in den algemeenen dienst komen en waar van de oppervlakte nader zal worden opge- b. perceel „Burgvliet II" bestaande no. 5588, groot 42.44 5590, 2.08.79 471, 56.10 472, 69.10 473, 87.80 474, 2.74.90 475, 2.69.80 476, 1.00.30 477, 85.70 478, 34.70 479, 93.80 481. 34.60 483, 2.80 501, 11.30 uit: H.A. Totale oppervlakte 12.72.13 H.A. 2. de waarde van de gronden en de schulden per 1 Januari 1930 te bepalen: a. voor „Burgvliet I" op 24.659.97 b. voor „Burgvliet II" op 126.712.65% 3. a. aan het ryk af te lossen het schuld restant van het by koninklyk besluit van 21 Augustus 1918, no. 51, verleende voor schot in het belang der volkshuisvesting, per 1 Jan. 1930, groot, pro resto 138.625.89%; b. een nieuwe geldleéning aan te gaan voor het sub a genoemd bedrag verhoogd met 2.188.60 voor het complex „Burgvliet II" en met 1.178.23 voor het complex „Burgvliet I", alzoo in totaal groot 141.992.62%, en dat te verstrekken aan het gemeentelijk Grondbedrijf.' Grondvoorschot R. K. Woningbouw- vereeniging „8t. Joseph" en Fonds tot ver betering der Volkshuisvesting. Overeenkomstig het voorstel van 11 De cember 1928, no. 206, besloot de Gemeente raad op 17 December d.a.v. tot het verlee nen van machtiging aan B. en W. om tot uitvoering over te gaan van de daarin ver melde rechtshandelingen, welke noodig ge bleken waren, in verband met de verdeel ing van den grond, welke indertyd ten behoeve van de R. "K. Woningbouwvereeniging „St. Joseph" was aangekocht. By die uitvoering, welke niet kon plaats vinden, voordat de in gemeld raadsvoorstel genoemde cyfers waren geverifieerd, bleek, dat deze cyfers iets moesten worden gewy- zigd. Voor de goede orde brengen B. en W. thans de juiste cyfers ter kennis van den Raad. In verband met deze herziening van de gebruikte cyfers zal eveneens eenige wyzi- ging noodig zyn in de berekening van het winstsaldo, waarmede ingevolge het besluit van 28 December 1926, het Fonds tot ver betering der Volkshuisvesting werd inge steld en welke is opgenomen in het betrek- kelyk voorstel van 9 November 1926, no. 141. B. en W. stellen den Raad dienvolgens voor met wyziging van de besluiten van 17 •December 1928, no. 13-13—206 en van 28 1926, no. 13-1—1, no. 141, te be sluiten: tot terugbetaling per 17 Februari 1930 (verrekendatum) aan het ryk van een bedrag van 13.469.09; b. het subs a vermeld bedrag te brengen ten laste van het gemeentelyk Grondbedryf; c. tot storting in het Fonds tot verbe tering der Volkshuisvesting per 1 Januari 1930 van een bedrag van 1.745.85; d. het sub c vermeld bedrag te brengen ten laste van het gemeentelyk Grondbedryf; e. tot terugbetaling aan het ryk van een bedrag van 4.218.78, wegens aandeel in de annuïteit van het terug te storten kapi- al; f. ten laste van het Grondbedryf te bren gen een bedrag van 5.625.04 -f- 1.283.44 of 6.908.48; g. te brengen in het Grondbedryf een gedeelte van de in 1920, ten behoeve van „St. Joseph" gekochten grond, ter opper vlakte van 1.18.55 H.A; h. aan Burgemeester en Wethouders machtiging te verleenen tot herziening der overeenkomsten met de R. K. Woningbouw vereeniging „St. Joseph" aldaar gesloten op 10 October 1927 en op 30 December 1929, respectievelyk betreffend het bouwvoor- schot en de erfpachtsregeling. De inrichting van de schooi aan de Eerste Kade. Op 7 Februari dienden B. en W. by den Raad een voorstel in om beschikbaar te stellen voor de inrichting van de nieuw ge bouwde openbare lagere school aan de Eer ste Kade een bedrag groot 14.179.62 of wel een bedrag van 12.330.10 verhoogd met 15 voor bedryfskosten, te zamen 14.179.62. Dit voorstel werd in den Raad aangehou den. Thans is den Raadsleden een rectifica tie toegezonden op dit voorstel en is het be drag voor de inrichting noodig, gebracht op 11.595.10, verhoogd met 15 bedrijfs kosten is 13.334.36. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". In de algemeene ledenvergadering der Roei- en Zeilvereeniging „Gouda", welke gisterenavond onder leiding van haren voor zitter, den heer H. N. Valckenier de Greeve in Hotel „De Zalm" is gehouden, is door den secretaris ,den heer Ir. A. M. Mynlieff het jaarverslag over 1929 uitgebracht. Daar uit hlykt dat het ledental in 1929 een oogen- blik de 200 heeft overschreden; bovendien waren er 73 donateurs. Over bezoek van elders is dit jaar niet te klagen geweest. Vele belangstellenden en autoriteiten, die de Plassen kwamen zien, vonden op het club huis een gastvry onthaal. De Roeivereeni- ging „Nautilus" bracht met een 10-tal wher ries een bezoek aan de Plassen en de roeiers waren daarover enthousiast. In het jaarverslag wordt ook de hoop uit gesproken dat de actie van het Comité tot behoud der Plassen in 1930 met succes zal worden bekroond. De financieele toestand der vereeniging is gunstig. De rekening over 1929. sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 4154.10, waaronder een winstsaldo van 42.89%, en een afschryvingspost van 539.51 op gebouwen, vaartuigen etc. Op de balans komen de gebouwen thans voor tot een bedrag van 2200.en de vaartuigen tot 1230. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren A. Dortland, de Wilde en Bier; tot leden der Roeicommissie de heeren Kamerling en Bicknese en tot leden der Zeilcommissie de heeren Boot en Dr. de Decker. Na eenige besprekingen werd in principe besloten over te gaan tot den aankoop van een nieuwe wherrie, zoodra het daarvoor nog ontbrekende bedrag van 200.door de leden zal zyn volteekend. By de rondvraag had een geanimeerde bespreking plaats over verschillende huis- houdelyke aangelegenheden. Onder dankzegging voor de belangstelling der leden werd de vergadering tegen half elf door den voorzitter gesloten. Fyffes Bananen. Een Pry «raadsel. De heer Slont, de importeur va* Fyffes Bananen heeft een prysraadsel uitgedacht. Aan de oplosing yan dit pry draWs el, een 1 etter-raadsel eigenlyk, kan iedereen mee doen, met de kans een mooie prys te winnen. Het aantal pryzen dat wordt uitgeloofd is zeer groot. Zoo worden als prijzen beschik baar gesteld 100 spaarboekjes met spaar- busjes en op elk boekje 2.50, by de ge meente Spaarbank. Verder zullen 150 troostprijzen worden gegeven bestaande uit 150 handen Fyffes' Bananen met het blau we etiket. Deze 250 pryzen worden verloot onder de inzenders van goede oplossingen, welke op een briefkaart moet geschieden. Men heeft niet anders te doen dan de ge vraagde woorden in te vullen, benevens den geheelen zin, waaruit de woorden door let terverbindingen worden gevormd. Als extra pryzen werden beschikbaar ge steld 40 spaarbusjes en boekjes met een in leg van ƒ2.50, en wel 10 door den wethou der van Financiën der gemeente Gouda, 10 door Dr. J. G. Rups, 10 door den heer Bern. Toen, Kleiweg, grossier 'in Fyffes' Bananen en 10 door den heer A. v. d. Hoek te Alphen a. d. Ryn. Examenuitslagen Machmeschryven. By de te Gouda gehouden examens op 26 Febr. '30, vanwege de Vereen, van Handels scholen in Nederland zyn geëxamineerd 7 candidaten; geslaagd 7, voor Mach. schry- ven Diploma B: De dames: J. Rauws, B. Verschut, J. N. d. Voorde en A. Hageman; De heeren: G. Mulder en J. J. F. Zoet, allen te Gouda en J. Wink te Meerkerk. Deze genoten hun opleiding aan de Pont- school Westhaven 46, Gouda. Spreekbeurt Vrijz. Hervormden. In de godsdienstoefening te houden van wege de Vereen, v. Vryz. Herv. op a.s. Zon dag v.m. half elf in de groote zaal der Réunie, zal voorgaan Ds. C. de Jongh, Ned. He*v. pred. te Gorinchem. 'Onderwerp: „Duur gekocht". ORIBINEELE PERZISCHE TAPIJTJES ZEER «ILLUE Fa. B. DE JONG, MEUBILEERING Schouw burg-Bioscoop. Othello. Een drama uit de middeleeuwen. Venetië, waar rykdom en macht van alle kanten sa menvloeien, wordt bedreigd door de Turken. Als centrale figuur, een man die door het volk wordt uitgeroepen om Venetië te red- i, omdat hy reeds znij sporen als krygs- man heeft verdiend, trsÉdt op Othello. Zyn figuur imponeert, doch faj leefde niet alleen voor oorlogvoeren. Hy wordt getroffen door de zachte trekken van een Venetiaansche schoone, die hy ten slotte in het geheim huwt. Vrienden trachten dat geluk te ver storen, omdat hun kansen tot nihil zyn te ruggebracht.' Hun intriges zyn voor Othello langzamerhand reden tot twyfeling. Zoo zeer raakt hy in dit net verward, dat hy geen uitweg meer weet. Te laat doorziet hy het werk zyner belagers, te laat omdat zy reeds getroffen is door zyn hand, nadat ook zyn afgunsteling hetzelfde lot had onder gaan. Inmiddels marcheerden de Turken op. Bui ten wacht de menigte op zyn leider. Het commando heeft hy echter overgedragen om zyn geliefde in den dood te volgen. Emii Jannings, Lya de Putti en Werner Kraus vertolken de hoofdrollen in deze boeiende film met breed spel en vol van pittoresque romantische tafereelen. Met een extra-nummer een uitstekend Zondagssluiting voor bloemenwinkeliers gevraagd. Ingevolge het werktydenbesluit hebben zoo goed als alle bloeinpnwinkeliers en bloe misten die met particulier bedrijf te maken hebben, een schrijven turn de gemeenteraad gericht, waarin zij er op aandringen om voor dit bedrijf spoedig een gemeenteverordening te krijgen voor Zondagsluiting daar het voor vele onmogelijk gemaakt wordt om aan ver volging te ontkomen. Hoogheemraadschap Rynland. In- de vereenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland werd o.rn. be sloten goed te keuren de regeling van de provincie Zuid-Holland, krachtens welke de kosten van het door de provincie ten be hoeve van Rijnland te maken afwaterings kanaal naast het te graven verbindingska naal tusschen Usel en Gouwe en van keersluis tegen den Usel, worden gefixeerd op een bedrag van f 340.000. Thalia-Theater. Twee hoofdfilms. Een Amerikaansche conserven-magnaat, bijgenaamd „de blikjeskoning", en geweldig gefortuneerd heeft een dochter. Dit wez< tje heeft in haar lieftallig hoofdje tallooze grillen. En als zij leest, dat vele harer vriendinnen met adelyke personen in het huwelyk treden, moet zy ook zoo iets heb ben. En zy krygt zoo iets. Maar eerst be leefd zy nog talryke avonturen met pseudo graven en hertogen die door menschen, die tuk zyn op de duiten van papa, gelanceerd allervermakelykste film. „De dochter van den Sheik" is een mqoi verhaal vol spanning uit de Sahara. Bébé Daniëls, William Powell en Richard Arlen maken deze rolprent tot een bezienswaar dige film. Met byprogramrna is een en ander wer- keiyk een bezoek aan Thalia overwaard. Gijzeling wegens schuld. De heer A. Dorgelo verzoekt bespreking van het geval in een algemeene veugadering der liberale partij. De heer A. Dorgelo verzoekt ons naar aanleiding van de publicaties in het „Goudsch Volksblad", waarin zyn naam en firma in verband zyn gebracht met de gy- zeling van iemand voor een schuld van 37.95, mede te deelen dat hy, waar zyn qualitteit als secretaris van de Liberale Staatsparty ,;De Vryheidsbond" mede in het geding is gebracht, aan het bestuur der af- deeling Gouda verzocht heeft een algemeene vergadering te beleggen, teneinde daar het zoo sensationeel behandelde geval in vollen te bespreken en gelegenheid te geven daaromtrent vragen te stellen. De heer Dorgelo stelt er prys op zich in deze zaak, waarvan het „Goudsch Volks blad" op onwaardige wyee een geheel on ware toedracht gaf, tegenover hen, die hem hun vertrouwen hebben gegeven, volkomen van den op hem geworpen blaam te zuive ren. Voorts verzocht de heer Dorgelo nog mede te deelen dat het „Goudsch Volksblad" niet bereid is gebleken het volgend door hem gedane verzoek in dat blad te plaatsen: M. de R. Ik bevestig by dezen ons telefonisch ge sprek van gisteravond, waarbij ik U ver- ray de naam te willen mededeelen van de(n) schryver(ster) van het artikel: „ln de gevangenis voor een schuld van 37.95", welke artikel voorkwam in Uw tweede bied van 4 Maart 1930. U deelde my toen mede, dat U de naam niet kon noemen, omdat het een Re-Jactk- geheim betrof. Waar ik in dit artikel word beschuldigd, betrokken te zyn in een nieuw schandaal, „een mensch-onteerend geval", Hunt U M. de R. my zeer verplichten, door langs dezen weg aan den inzender te vragen, het redac tie-geheim op te heffen of aan inzender myn verzoek over te brengen, zich bekend te willen maken. Ik twyfel niet, of de inzender die den moed heeft, in zoo krasse taal iemand te beleedigen, zal thans zich niet willen ver schuilen achter het redactie-geheim. Hy (zy) kome düs voor den dag. ■Hoogachtend, D. Naar aanleiding van bovenstaand verzoek ontving de heer Dorgelo het volgend schry- ven, geteekend door den chef der redactie van het Dagblad „Voorwaarts", van welk blad het Goudsch Volksblad een by-editie is: Rotterdam, 7 Maart 1930. Gedempte Slaak 120. A. Dorgelo, GOUDA. t Mynheer, In antwoord op Uw schryven van 5 Maart hebben wy de eer U mede te deelen, dat het geen journalistieke gewoonte is om aan der den den naam van schryvers van bepaalde redactioneele artikelen mede te dëelen. Ook in dit geval achten wy daartoe geen aan leiding aanwezig. Hoogachtend, Dagblad „Voorwaarts", Den Heer Chef der Redactie. De Sonora 4 lamps wisselstroom ontvanger van Radio Tukker. Radio-Expres, het officieel orgaun van de Ned. Ver. voor Radio-telegrafie, onder redac tie van J. Corver, geeft de volgende beoor deeling van de Sonora 4-lamps wisselstroom ontvanger van Radio Tukker alhier ,,De firma Radio Tukker te Gouda heeft een nieuw toestel geconstrueerd, een 4 lamps wisselstroomontvanger, die er aan spraak op kan maken, te behooren tot de toestellen, welke op dit oogenblik in weer- gavekwaliteït op dc hoogste sport staan. Men kan wel zeggen, dat een groot deel van de huidige radio-industrie op massa- fabrieage berust; haar productie kan men eenigerniate vergelijken met die van Ford op automobielgebied, zij het dan ook met Fords in nog zeer verschillende gradaties van kwaliteit. Die massaproductie heeft voor radio-ontvangtoestellen ongetwijfeld haar voordeelener ontstaat een bepaalde gelijk matigheid in de kwaliteit door» een hooge mate van zekerheid. Maar ook heel licht blijft dé weergave op de hoogte van een zekeren aannemeJijken middenstandaard, waarboven inen nu ook niet uit komt. Wat dat betreft, blijft er ook voor de klei nere industrieën zeker een plaats, wanneer deze zich toeleggen op hoogste verzorging van hun product. En die verzorgdheid treft men bij de Sonora ongetwijfeld aan. Het toestel wordt bij voorkeur geleverd met bij- behoorenden electrodynamischen luidspre ker, ook van eigen fabrikaat, in prima ufge- werkten meubelvorm. D# inwendige bouw van het toestel is heel systematisch, zoodat het binnenwerk een ge heel vormt op zichzelf, in metalen doos, die slechts het passende meubel behoeft te D# afstamming geschiedt met één trom- melsdhaal, die zonder naregeling de juiste instelling op de verschillende golflengten oplevert. Verder is er e« een terugkoppeling. Omschakeling der twee omroepmeetbereiken geschiedt meteen druk-trek-schakelaar. Het toestel voldoet, wat selestiviteit be treft, aan alle eiachen van dit oogenblik, zonder in een overdreven afsnijding van hooge tonen te vervallen Die eindlamp is «en Philips C 443, duB een 6 watt pentode. De aanpassing aan den bijbehoorden luid- spreker is zoodanig, dat een zeer fraaie weergave van het geheele toongebfed is verkregen. De uiterlijke afwerking van het meubel werk is volkomen in overeenstemming met de kwaliteit van den ontvanger. Het Bloemenmeisje op het Bal-masqué, De firma G Luyerink verzoekt ons onder de aandacht te brengen dat het costuum an het bloemenmeisje, dat op het Balma»- qué in „Ons Genoegen" zoo'n succes had en een eerste prijs behaalde, niet wis een ont werp van de firma Luyerink en Kool maar van de firiha G. Luyerink. Voor het beroep by de Ned. Herv. Gemeente Ds. G. Venema te Loosduiuen heeft be dankt voor het beroep naar Ned. Herv. kerk alhier. Besmetteiyke ziekte. Ten stadhuize werd in de afgeloopen week aangifte gedaan van een geval van besmet- telyke ziekte roodvonk. Burgerlyke Standi GEBOREN: 5 Maart: Met je, d. v. J. J. Vergunst en H. Muys, Gouwe 177. Jo hannes Jacobus, z. v. J. J. Brenkman en H. J. M. Jorink, Coomhertstraat 80. Neeltje, d. v. R. Hendriksse en N. Loendersloot, Karnemelksloot 112. 6 Maart: Mattheus Wilhelmus, z. v. II. J. Arends en H. Lockhorn, Zoutmanstr. 32. Adriana Petronella Elisabeth, d. v. H. F. W. van Soest en A. M. Nieuwenhui- zen, J. v. d. Heydenstr. 5. ONDERTROUWD: 6 Maart: A. Schoon- derwoerd en A. Happel. J. Vos en M. Visser. A. Uselstyn en P. M. J. van Wel- zenis. N. J. Cats en W. J. van der Noll. OVERLEDEN: 5 Maart: Anna Hendrika Blazer, wed. A. Mullaart, 71 j. 6 Maart: Jannetje Pieternella Adriana Frie, 10 j. Agenda. 8 Maart 0 uur Soc. de Réunie Padvinders Prepaganda-Uitvosring. 8 Maart 7% u. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen" Goudsche H.B.S.-Vereeniging, Lezing over Indië door den heer I'. van Bemmel. 10 Maart 3 uur Hotel „de Zalm" Ver. van Huisvrouwen, Lezing van Mevr. Wy- naendts FranckenDyserink over Famke en het Feminisme. 11 Maart 8 uur Zaal „Concordia" Concert Gem. Zangvereeniging „Excelsior". 17 Maart. 2 uur. Stadhuis Raadzaal, Ge meenteraad. 19 Maart Cursus oefening E.H.B.O. onder leiding van Dr. Evers in gebouw „Daniël". Medische dienst. Vanaf hedenmiddag 3 uur tot en met Zondagavond 12 uur kan men zich voor me dische hulp wenden tot de doctoren Dr. Hoffman, Bleekerssmgel en Dr. Meeter, Fluweelensingel. Apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg, zal tot en met 14 Maart, J)e- nevens den daarop volgenden nacht geopem zyn na 8 uur des avonds (des nachts echte! alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. SCHOONHOVEN. In het vorige najaar hebben eenige raads leden van de linker- en de r.k. fracties een voorstel ingediend tot het invoeren van een jaarlyksche feestweek, te organiseeren, met medewerking van den bond van kermis exploitanten Ons Belang. In de eerstvol gende raadsvergadering zal dit voorstel worden behandeld. B. en W. staan blykens een uitvoerig prae-advies homogeen afwy- zend tegen deze plannen, maar stellen den raad voor, te besluiten tot instelling van een jaarlyksch feest van drie k vyf dagen, waarvan de middelste is 31 Augustus, waarby optochten, kinder feesten tentoon stellingen, landspelen enz. gehouden zullen worden, doch kermisvermakelykheden en dansgelegenheden zullen worden geweerd. Voorgesteld wordt de leiding van dit feest te doen berusten by een door den raad te benoemen comité. GEMENGDE BERICHTEN. De moord te Bennekom. Het strafregister ran den verdachte. De verdachte van den moord op mei. Kopeiberg te Bennekom heelt indertijd ge woond in de gemeente Vriee bij Aa»en en van hem werd beweerd, dat hij reeda op 15 h 16-jarigen leeitijd te Rhee bij Vries dffl openbaren weg onveilig maakte en destijds verdacht werd van aanranding van een oa* derwijzeres, Op Vrijdag 24 October 1919, had bij de weduwe Boer ma aan den Zwartwaterawajr te Assen op klaarlichten dag een «lbrg*J plaats, waarvan H. later als de dader „_igèhouden Bij die gelegenheid waa een Iaat met een spade opengebroken en .waren ,eii kistje met f 75.- benevens eenige INGEZONDEN. Buitui verantwoordelijkheid der Redactie. pe „Frov. Dr. en Asser Crt." schreef dat u« inbreker daarbij zeer brutaal waa opge treden. Terwijl hij al. in huis was, kwam er u.u bakker aan d« deur. Brutaalweg deelde de uibrekei hem mede dat er „vandaag mets noodig" was, waarop de bakker weg- gl\oir dezen diefstal werd H„ die toen ook reeds te E<it> woonachtig was, en daar voor- ai de'Veluwe onveüig gemaakt moet hebben niettegenstaande hardnekkig ontkennen in jan 1920 door de Asser Rechtbank veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf, tot welke gtrat hem eveneens het Leeuwarder Ge- reclitshof m hooger beroep veroordeelde. Een groot aantal andere vonnissen heeft H. reeos aahtei den rug, o.a. één wegens aanranding der eerbaarheid, waarbij hy te Amiiem veroordeeld werd tot IJ jaar gevan genisstraf. Indertijd was er tijdens zijn verbüjf in het Huis van Bewaring te Assen geen slot voor hem veilig. Vijf a zes hangsloten werden achtereenvolgens door hem vernield naar hij zelf zeide met de tanden zoodat er tenslotte een smid bij te pas moest kousen, die de deur op doeltreffender wijze verze kerde. Een moordaanslag in de Zwijnensteeg te Rotterdam. Vrijdagoohtend heeft em Zuidslaviër in de har Venetia in de Zwijnensteeg te Rot terdam op het moment dat de caféhouder tven 'aan de deur een luchtje was gaan scheppen een aanslag gepleegd op de dienst bode. Plotseling hoorde hij 2 schoten en een hevig gegil. In de keuken vond hij de dienst bode, de 18-jarige A. de B., die hevig uit haar kaak bloedde; de Zuidslaviër lag be wusteloos op den grond. Beiden zijn naar het ziekenhuis gebracht^ waar zij zijn opge nomen. De zeeman, die even bij kennis is geko men, heeft bekend de schoten te hebben ge lost. Over de aanleiding wilde hy niets zeg gen. Wel staat vast, dat hij een paar keer met het meisje is uit geweest. In de keuken ïijn twee hulzen gevonden. Het wapen, een automatisch pistool, is in beslag genomen. In het magazijn zaten nog vier scherpe pa tronen. Bezoek aan Haas- en Boogazynfabrieken. De Haas en Boog-azijnfabrieken blyken voor studiedoeleinden gaarne bezocht te wor den door diverse scholen, waaronder natuur lijk wel in de eerste plaats de diverse huis houdscholen. Uit alle oorden des lands wordt de fabritek bezocht. Onlangs nog bezocht door de huishoud school te Roermond, bezichtigden 14 dagen geleden de leerlingen der Landbouwhuis- houdschool en opleidingsschool leeraressen Landbouwhuishoudonderwijs te Posterholt uit Limburg de Haas en Boog-aaijnfabrie- ken onder leiding van de Moeder-Overste, benevens eenige leeraressen. Het is wel opvallend, dat dergelijke scho len niet opzien tegen de lange reis, te meer, daar er dn de meeste plaatsen of naaste om geving, waarvan het bezoek komt, een azijn fabriek gevestigd is. Verleden week was de N.V. Nieuwe Huis houdschool, Gabriël Metsustraat te Amster dam Z. op bezoek met 12 leerlingen onder leiding vim een leerares. Het wetenschappelijk ingerioht bedrijf, waarbij te zien, hoe de azijn fabricatie ge heel volgens reincultuur methode geschiedt, gennet ten zeerste de belangstelling der be zoekers. Kike fleech Haas of Boogazijn wordt dan ook gepatenteerd afgeleverd volgens het Ne- derlandsche OctTOoi No. 35618 RADIO-NIEUWS. Programma van heden. H il vers u 5.00 Gezondheidshalfunrtje. Spreker dr. L. Me« Onderwerp- „Een en ander over stein- gebreken". 5 30 Cursus Duitsch voor gevorderden en conversatie, door Edgar Grun. 6.00 Vooravond-concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep I Huizen: 4 30 Cursus Engelach voor beginners door J- F. V. d. Sloot. 5.00 Gramofoonplaten. 601 Spreker: Max K. Gerisch Onder werp- „Lente in Duitsohland". 615 Gramofoonplaten. RADIO-TELBGRA'FISCH WEERBERICHT VerwachtingMeeat matige „aatelijke tot twiriweatelijke wind, nevelig tot zwaar of hali bewolkt, waaraohijnlijk droog, weinig verandering in temperatuur, u De verdere vooruitzichtenIets zachter en waarschijnlijk droog weer SPORT KW W1D8TRIJPBN. ATHLETIEK. Wegwedstryd over 5 K.M. Morgenmiddag om 4 uur wordt een weg wedstrijd over 5 K.M. georganiseerd door den Goudschen Athletiek Kring De atart en finigi bevinden zich op het G.S.V.-ter- rein, terwijl daartusschen het traject op den bodegraafschen straatweg is uitgezet. Een 6 S.V.'er heeft voor den winnaar een fraaie beker beschikbaar gesteld. De wedstrijd zal üch wel hoofdzakelijk bepalen tusschen van Waas '(G-8.V.) en de Krey (T.H.O.R.), loo- P«6, die elkaar meermalen de eer der over winning hebben betwist. VOETBAL. Om den Ned. Voethalbeker. Voor deze -wedstrijden, waarvan 16 Maart *-fl- de eerste ronde wordt gespeeld, hebben "igftfichrevenGouda, Alphia, Alphen, «9V., Q.N.A., en 8choonhov«i. AljMiia en O.N.A. zullen elkaar dan ont moeten, Schoonhoven ontvangt de Ooie- 'oars, terwijl G.8.V. bij Sliedrecht op be- ^k gaat. Gouda is als tweede klaaser vrii- teeteld. Nog eens Politie M. de Redacteur, Mag ik ook een plaatsje in Uvf blad voor mijn hartelijken dank. Öët ia aanleiding van het ingezonden stuk vun Zaterdag j.l. dat ik eenige opmerkingen en wat aanvullingen wil maken. j" De toestand was dan voor 5 jaren zoo- dat liet werk steeds aan dezelfde schoen ma ker gegeven werd. Totdat door aanhoudende drang hierin verandering kwam, maar niet dan nadat daar 6 jaren met volhardiing aan gearbeid was. Ja toen is er propaganda ge maakt voor het recht der andere schoen makers. Er zijn ingezonden stukken ge- piaatst,-er is bezoek gebracht bij B. en W., bij politie-autoriteiten, bij gemeenteraadsle den enz., enz. Wie heeft voor 90 pet. of mis schien nog wat meer, dat alles gedaan» wie hield vol toen eenige anderen (die hem in het eerst krachtdadig meehielpen) allang zeiden dat wordt tooh niets, hetspijt mij wel dat ik hier mijn eigen naam moet zet ten maar het is niet anders; bet was P. v. d. Heuvel. Het kwam echter, dank zij ook de mede werking van wethouder Koemans. tot stand en ging het een paar jaar bij keuze van een verschillende schoenmaker. Totdat de lijst kwam met de schoenmaken volgens het adresboek, dat zijn er ongeveer 76. De Wethouder en 2 deskundigen gingen deze lijst nu eens onder handen nemen. Och collega Perdijk, had U even die des kundige genoemd. U was het tooh zelf niet? Als voorzitter der G.S.P.V. zou het zoo kun nen zijn. En de andere noemt U die ook maar even. He(, je voor dat dit ook eens een bestuurslid der organisatie geweest ds. Toeh kwam die moeilijke vraag niet waar, zijn schoenmakers in staat om f 3.25 voor zolen en hakken te rekenen. O neen hoor, daar vergis ik me. Het is: zijn alle schoenmakers bekwaam om dit werk uit te voeren Vroeger als dit werk ter sprake kwam, zeide burgemeester MijsAlle schoenmakers zijn raiet ingericht voor dat werk. Ze zijn niet bekwaam, is ook wel leuk. v. d. Heuvel werd ook afgevoerd, want die leeft het ook nooit. Voor 14 jaren werd hij al haast geroyeerd als lid der sohoenmakers- vereeniging. omdat hij niet wild» rekenen wat de organisatie voorschreef voor zolen en hakken. Wat, is dat gemakkelijk om iemand zoo af te maken, vooral als hij er niet bij is en zich niet kan verdedigen. Dat voelde ik wel en daarom deze vol hardende strijd den laatsten tijd. Nu een klein aardigheidje. Zaterdag 22 Februari kwam een agent van politie des morgens mijn werkplaats binnen en ver zocht om 3 paar klaar staande gerepareerde schoenen mede te nemen. Dit kwam geheel onverwacht. Dus dat was de proef op de som. Het resultaat? Het politiewerk wordt opgedragen aan die knoeier P. v. d. Heuvel. Hiermede zou ik kunnen besluiten- Nog even een uispraak van een dergenen die het werk gezien hebben wel deze- ,„Uwe reparatie zag er keurig uit!" En ten slotte: Nog alles even saamgevat In dichttrant in Uw veel gelezen blad, Het schoenwerk weid hier niet verdeeld Dat d,eed er een verbazend leed. Hij liep, hij draafde overal Dat duurde in jaren een 6-tal, Toen kwam het zaakje bij elkaar Ze ontwaakte toen altegaar. Er werd geloot al om de buit Maar de werker ging er netjes uit. Hij werd toen zelfs een groote prul En gingen schuiven met het heele spul. De prijs werd keurig vastgelegd Er is toch niemand die wat zegt, De werker was totaal verslagen Bepeinsde dit raadsel vele dagen. Hij dacht te strijden voor het recht Maar dat kwam zoo ook niet terecht. Was er dan in 't geheel geen licht Deze courant bragt wekelijks een gedicht Toen won het recht en licht kwam door B. en W. stelden aanbesteding-voor, De werker zijn werk werd goedgekeurd Waarmede- hij nu dankbaar geurt. De blaam gaat weg, de gemeente spaart Piet begon er mee den 3den Maart. Het spreekwoord zegt: Wie aan'n kuil begint Die valt er dikwijls zelve in, 1 En vroet niet als een mol in het duister Maar met open vizier dat is juister. P. v. d. HEUVEL. (Van redactiewegê bekort). Steun gevraagd door het Comité voor Geachte Stadgenooten. Nog éénmaal in dezen winter, in de week van 10—15 Maart a.s. komt het Goudsch Comité tot Leniging van Stille Armoede te Gouda een beroep uitbrengen op Uw steeds gewaardeerd medeleven met den moeiiyken en moeizamen arbeid, welke ten grondslag ligt aan het trachten te. lenigen de behoef ten van hen onder onze mede-inwoners, die zich eertyds van een behoorlyk bestaan ver zekerd wisten, maar thans in stilte den greep der armoede binnen hun woonvertrek De uitingen van sympathie, die wy voort durend temidden van onzen arbeid ontvan gen, vormen telkens weer een biyde ver rassing temeer waar deze uitingen veelal gepaard gaan met een stoffelyk bewys. Dat auidt, Stadgenooten, op de behoefte in het Comité van voortdurend gebrek aan kasmiddelen, veroorzaakt door den aanhou denden nood binnen onze veste. En waar wy met de gelden, die wy thans van U gaan vragen, weer maandenlang krachtig zullen hebben te steunen en hulp te verschaffen, zoo vertrouwen wy onvoorwaardelyk we derom op Uw nimmer uitgebleven oïfeè- vaardigheid voor ons Comité en bevelen onze collecte van de volgende week met aan drang en harteiyk by U aan! M. de R., U zeggen wy dank voor Uw bereidwilligheid van plaatsing, waarin U op zoo vriendelyke wyze den arbeid van ons Comité helpt bevorderen. Het Goudsch Comité tot Leniging van Stille Armoede te Gouda. Zondag 9 Maart. GOUDA Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. Dr. L. J. van Holk te Utrecht. Lutherache Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Soc. de Réunie, 10% u. v.m. Ver. v. Vryz. Herv. Ds. C. de Jongh van Gorinchem. Onderwerp: „Duur gekocht". Geref. Kerk, Turfmarkt» 10 u. van. en 5% u. n.m. Ds. J. P. C. ten Brink. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe. 10 u. v.m. en 5 u. n.n> Ds. B. J. C. Croes. Donderdag 13 Maart 8-u. non. Biduur voor het gewas. Ver. Calvyn, Gebouw Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. P. Zandt te Delft. Woensdag 11 Maart n.m. 7% u. De heer W. v. Leeuwen, g.o. te Schoonrewoerd. (•Bidstond voor het gewas). BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Bevestiging van Ds. ten Brugge Cate door zyn vader Ds. ten Brugge Gate van Ossendrecht. 1% u. n.m. Intrede van Ds. ten Brugge Cate. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.tn. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. W. N. van Nooten. Ned Herv. (Geref.) Evangelisatie, 9% u. Dienst en 6 u. n.m. Dg. W. Deur van Schoonhoven. „Salvator", 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. B. J. v. Garderen van Maassluis. Chr. Ger. Kerk, Nieuwstraat, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Prof. P. J. M. de Bruin van Apeldoorn. GOUDERAK Ned. Herv. Ke*k, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. C. J. Leenmans. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 7 u. n.m. Dr. A. Landstra. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Preeklezen. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg of Mr. Ryksen van Gouda. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. De heer Scherpenzeel g.o. te Ermelo. wAddinxveen. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6 u. non. Ds. P. de Looze. Remonstr. Kerk. geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Enkelaar. ADVERTENTIEN. Voor de vele blijfen van deelne ming ondervouden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, den Heer c. NEDERHOFF betuigen wij onzen hartelijken dank Familie NEDERHOFF. Gouda. In aansluiting met bovenstaande advertentie bericht ik, dat de zaak van wijlen mijn Vader, den heer C. NEDERHOFF op denzelfden voet wordt voortgezet. J. V. NEDERHOFF Czn. Prins Hendrikstr. 124. 25 Telefoon 377. VOORLOOPIG KOSTELOOS. Bij beschikking der Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam van 5 Maart j.l. is in staat van faillissement vet- klaard A. B. P. BURGER, wonende WachtelstraatNo. 1 te Gouda, met benoeming van den E.A. Heer Mr. A. Huygen tot Rechter-Commissaris eh van ondergeteekende tot curator. Mr. S. H. SMIT 15 Wijdstraat 5 te Gouda. 2 Vrienden, leeftyd ongeveer 20 jaar, wenschen langs dezen weg kennismaking met 2 nette meisjes. Geheimh. verzekerd. Brieven liefst met foto onder No. 793, Bur. Goudsche Courant, Markt 31. 8 Kennismaking GEZOCHT door een net persoon, P.G., niet onbemiddeld, met Juffrouw of Weduwe op leeftijd en zelfstandig bestaan. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder No. 782, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. GEVRAAGD wegenB vertrek van de tegenwoordige naar het buitenland na zes jarige diensttijd voor halve dagen, niet beneden 16 jaar. Indiensttreding zoo spoedig mogelijk. AdresFamilie v. WIJNEN, Wachtel straat 47. 11 GEVRAAGD: 814 8 voor huiah. bez. voor dag of dag en nacht. by Firma T. ZAAL, Banketbakker y, Markt 32. Voor den verkoop onzer Naaimachines van prima Zweedseh fabrikaat VIRiAGEN wy voor GOUDA en omliggende plaatsen eenige op zeer gunstige conditiën, waardoor goede verkoopkrachten van levenspositie verzekerd kunnen>yn. Slechts zj, die van prima referentiën zyn voorzien, gelie ven zieft SCHRlFpBLIJK te wenden tot .HUSQVARNA", Filiaal ROTTERDAM, Heerenstraat 18' Mevrouw HEUSDENS, van Beverningh- laan 14, VRAAGT tegen 1 April een zelfstandig kunnende werden en koken. GEVRAAGD, voor de ochtenduren, niet beneden 16 jaar. 806 8 Adres: REGjENTESSEPLANTSOEN 25. GEVRAAGD een net 787 8 voor halve dagen. Vrydags den geheelen dag. LANGE TIENDEWÜG 61. GEVRAAGD een Zondags vrij 8 Adres: VERHOEPF, Hoogstraat GEVRAAGD: 8 voor heele of halve dagen. Licht werk. Bij v. BUREN, Markt 5, Gouda. GEVRAAGD: 776 8 voor de schoonmaak, 2 of 3 dagen per week. Adres: OOSTHAVEiy 61. Groote Maatschappij van Levens- en Volksverzekering VRAAGT voor Waddinxveen een voor uitbreiding van het agentschap. Moet over tijd beschikken voor incas- seeren, en zelfstandig, en met hulp van Inspecteur, productie kunnen maken. Relatiën strekt tot aanbe veling. Zeer geschikt als bijverdienste Brieven onder No. 804, Bureau Goudsche Courant, Markt 31. 20 GEVRAAGD een 795 f of vergevorderd leerling. ZEUGSTRAAT. Fa. M. MULLAART. Voor terstond GEVRAAGD: niet ouder dan 20 jaar. 807 10 C. OFFEREINS, Ijzerhandel, Waddinx- GEVRAAGD 14—16 jaar. Aanvangs- loon f 6.50 Aanmelden Turfmarkt 71 beveelt zich aan voor het maken van JAPONNEN, MANTELS enz. Adres: BOCKjEiNIBERGSTRAAT 28. t Mevrouw GOEDEWAAGEN-Jonker Crabethstraat 49 vraagt een bekend met costuumnaaien 8 HEER, z.b.b.h.h. vraagt met 1 April een m. of z. pension. Br. met prijsopgaaf fr. onder No, 871 aan fa. B. Brugsma Azn. Utrecht 10 HEER ZOEKT met volledig pension. Br. met prijsopgave letter P, aan Boek handel J. VERSCHOOR, Dubbele Buurt 8. Zeer billyk TE KOOP: staande in de IJssellaan. 8 Brieven onder no. 771 aan Bureau Goud sch» Courant, Markt 31. TE KOOP een beste 809 8 goedgekeurd, MUjk in prijs. Adres: KATTENSENGEL 72. WORDT GEVRAAGD een eenigszins met motoren bekend strekt tot aanbeveling. J. KOK, Boskoop.8 8 X 20 c.M., 9 M. lang, en een partij 3 X 14 c.M. verschillende lengten. Te bevragen E. VERMEULEN, Timmerman, F. W. Reitzstraat IA. Te bezichtigen JAC. VAN VLIET, Fluweelensingel. 796 24 Slechts voor kort nieuw. 10 Te bevragen vanaf Zaterdagmid dag 2 uur, GROENEWEG 48. brengen bij deze ter openbare kennis le. dat de lijsten der stemgerech tigde ingelanden van het Hoogheem raadschap voor het jaar 193U tie, 4e, 5e, 14e en 15e district), zboais die door de Vereenigde Vergadering zijn vastgesteld, v;ui Maandag 10 Maart 1930 af voor een ieder ter lezing zul len liggen als volgt: de lijsten vgn de vijf genoemde districten ter secretarie van Rijnland (op eiken werkdag van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure), alwaar' zij tevens, tegen betaling van één gul den en vijftig cent voor elke lijst ver krijgbaar zijn,7... die. van het vierde district aan de Lyndèn; die van het eerste, vijfde, veertien de en vijftiende district ter gemeente secretarie van de hoofdplaats van die districten en van de daartoe behoo- rende onderkiesdistricten 2e. dat door of vanwege het Hoog heemraadschap deze kennisgeving op 8 Maart 1930 zal worden aangeplakt. Dijkgraaf en HoogheVuaden van Rijnland, PIJNACKER, Dijkgraaf. 42 J. SLAGTER, Secretaris. Heeft U met open kant, een z.g. mooie schoen Waar U zolen öp moet laten doen, Dan zult U zeker daarop moeten letten Dat men de nieuwe zolen er ook zoo op gaat zetten. Genaaid moeten ze dan ook weer zyn, Zoo blyven de schoenen heel mooi en fyn, Met steken too het hoort in zwart, bruin of wit, U wilt nadien niet anders als dit Dan biyft de schoen zooals het moet, Het voldoet ons beiden goed. De schoenen zyn als nieuw weleer En U komt 'by ons zeker weer. Een Heer biyft op zoo'n manier een Heer, Vooral door ons gebruik van dat fyne kuip- leer. Zoo een zool onder een Dame haar schoenen gezet, Wat geeft dat haar een goed cachet. De prys voor dat werk is 1 kwartje extra, Daarom laat het toch niemand na. Voor 2.25 heeft U zolen en hakken, maar dan gepend, Dat is de prys waar U aan gewoon bent. Damesschoenen 1.75 zolen en hakken, Goedkooper zal geen mensch het bakken. Want U krygt van dat leder ouderwetsch gelooid, Gehoord is het voor deze nooit. B. Martenssingel 123 en Spoorstraat 21, je adres, Een Engelschman zou zeggen: O yes. P, v. d. H«uw»l gedekt met Vorstenlinden- en Deli Zandblad. 15 KLEIWEG 87 TELEF. S17

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 4