IW 1 REGENMANTELS E ara I BAHLMANN IN N ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- EN VOOR GOUDA EN OMSTREKEN GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, lONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 17323 68« Jaargang Maart 1830 ‘Dinsdag uw Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BOSKOOP,* BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, EG3KGG NIEUWERKERK, OUDERKERK, OU DEWATER, REEUWIJK, S< feuilleton. De weg tot het Hart. <4 A' Enorme keuze. Nieuwste modellen ent>toffen. 30 310, ien, dat wij zyn aanval op het Britsch- 880 L 80, tening 70310 aandelijksche vroeg de A' Zla onza apaolale atalapa. NOSCHE EISCH V OP DE BLIJVEN ir verkiezing, inden deelen, Ibiljet door: APPIJ leden besproken ordigen toestand mige machtiging Rotterdam an, Braukbandan jacourant gratia. De toestand in Britsoh-lndië. Engelands moeilijkheden. Zal een vergelijk met Gandhi nog mQgeljjk zqn. jouhet is de plicht Dg om zonder reke- Jelijko diplomatieke idea de eigenlijke aan te „vraag'van de democratische treft een belangrijke aangek op, zoo besluit het „Bg. T.", t,ius naar te hopen is i ven, hetwelk niet allei den wensoli dia „vriaw kingen” niet te verste een juiste waardeer mg zijn, dat een en. Op duide- lra te Berlijn en te MoSk< van da Duitsche regeerin ning te houden met ujbg< moeilijkheden, onomwomi leiders van die contrj i geld op je wil vaiftzetten. Geld op mij vastzetten, waarom? Omdat, zooals ik zeg. zijn auto je moe ders dood veroorzaakt heeft en hij zich dat vreeselijk aantrekt. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prys. Ijefdadigheids-adve 1—J8” d 1 2 25 ^Ik^gTineer 0 50 Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. En nu bleek, dat dat nog niet genoeg is In diezelfde plaats was er een weg, tien M. boven het hoogste peil van de rivier, waar aan een aantal huizen stonden, die sedert eeuwen voor een van de veiligste woon plaatsen van het dorp haden gegolden. Die tien meter zijn nu niet voldoende geweest, de huizen zijn volkomen ingestort en ver nield door het water dat er dagenlang me ters hoog in heeft gestaan ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureau» zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Telef. Interc. 82: Redactie Telef. 88. Postrekening 48400. De veilige brug. Dit is duidelijk te zien in Villemur, een van do ergst getroffen plaatsjes. Daar is een hangbrug weggeslagen door den stroom water die er uren lang tegen aan gespoeld heeft, en dUe men veilig dacht voor het ge weld van hoog water. Men had n.l. een paar jaar geleden de brug gebouwd op zes meter boven het hoogste peil dat het water in de verschrikkelijke overatrooming van 1766 had bereikt, en men dacht dat men met die zes Morgen zal in Britschrlndië de ongehoor zaamheids-veldtocht beginnen; zooals men weet, zal van dien dag af Ghandi, in gezel schap van verscheidene tientallen aanhan gers, een groote marsch beginnen en in de plaatsen, die men doortrekt, zal nadrukke- Ijjk propaganda worden gemaakt voor de onafhankelijkheid van Britsch-Indië. De campagne is grootscheeps opgezet en men mag benieuwd zjjn, of de Engelsche autori teiten al dan niet tusschenbeide zullen ko men. Natuurlijk zal veel afhangen van de houding, die Gandhi en de zijnen aannemen en ook van het feit, of de veldtocht al dan niet aanleiding geeft tot buitensporigheden, zooals in 1922. In dat jaar heeft men, toen een soortgelijke campagne als thans werd werd gevoerd, Gandhi en diens geestver wanten eerst hun gang laten gaan, omdat men hem door een onmiddellijke arrestatie niet terstond een martelaar wilde maken. Toen de beweging, die door de campagne werd uitgelokt,, een al te ontstuimig karak ter ging dragen en leidde tot ernstige on lusten, liet lord Reading, die toen vice- koning was, Gandhi arresteeren. Natuurlijk zou Engeland den Britsch-Indischen leider ook nu reeds kunnen opbergen op grond van het ultimatum, dat hij aan den vice- koning zond, maar tot dusvvt meent men daarvan te moeten afzien. Wel is daarentegen door de Indische re- geering Vrijdag de eerste maatregel geno men tegenover de door Gandhi verkondigde politiek van het lijdelijk verzet. Patel, een der voornaamste aanhangers van Gandhi, is naar men weet in arrest gesteld, omdat hij zich niet heeft gehouden aan ’t verbod, het welk voorschreef, dat hy geen publieke toe spraak mocht houden. Bovendien spoorde hij er de hoorders toe aan geen belastingen te betalen. Om die reden werd Patel tot drie maanden gevangenisstraf en verder tot een boete veroordeeld. Ondertusschen heeft Gandhi reeds verklaard, dat de arrestatie van Patel zijn eigen plannen niet zou be ïnvloeden en dat hij, na rijp overleg, beslo ten had vast te houden aan zyn oorspron kelijk plan. Inmiddels brengt de aanhou ding van Patel voor de Britsch-Indisehe nationalisten en voor Gandhi zelf stellig eveneens ernstig ongerief mee, omdat Patel nog maar pas begonnen was met de voor bereiding van zyn aanval op het Britsch- Indische regeeringsmonopolie voor zout. Overigens gaan er in Britsche kringen in Indië nu reeds stemmen op om ook Gandhi maar voor alle zekerheid te laten arrestee ren. Men verwacht daarvan, dat de bewe ging dan spoedig zal verloopen, doch weer andere Engelschen achten een dergelyken stap ongewenscht en meenen, dat alleen, wanneer de Britsch-Indische nationalisten tot daden van geweld overgaan, maatrege- De eerste voorwaarde van alle ware opvoeding is deze, dat de opvoeder met den kweekeling geheel en dl wil medeleven. 6 Ja, wat nu? Miles Harding, die in den •’alon van het hoerenhuis zat, keek naar Anstice Derfield, met een sombere uitdruk king in zijn gezicht. Ik ben wel de laatste die zou wenschetn opgeknapt te worden met <*n aankomend meisje als pupil. Ja, dat ben ik met u eens. Anstice’s oogen schitterden vermetel en een geamu seerd glimlachje speelde om haar lippen. Het is een moeilijk geval voor u. Daarom juist wilde ik er met u over pratenen ook omdat mijn broer graag iets wil doen om Hijary te helpen. Bent u nog iets nadere over haar te weten gekomen? Wat weet heeft zij mij verteld en dat is niet veel. Haar moeder was weduwe ®n van haar vader schijnt ze zich niets meer te herinnerenik kreeg den indruk dat zij en haar moeder een ontzenuwden strijd te voeren hadden tegen de armoede. De wedu we schijnt een klein jaargeld gehad te heb ben, dat met haar dood ophoudt en verder verdiende mevrouw Donaldson er nog iets bij door aan kleine kinderen zangles te ge- Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUY8 Nadruk verboden. m van de partijen ir en de Beiersche t de toestand in loordeeld, dat men g over het finan- I. Dit zou de ver- I voorwaarden der kde lezing. Daar door zoud» aanmjifcüi^aii MflW dat Zondagavond in de kringen van de re- geeringscoJlitie beoordeeld werd, verzekerd zyn. Anderzijds verwacht men in den Ryksdag, dat de overeenstemming der coalitie van Weimar over het financieele program de terugtrekking der ministers van de Volkspartij ten gevolge zou hebben. De partijleiding zal een mededeeling over de overeenkomst in elk geval aldus beant- 'woorden. De vraag is slechts, in de ver onderstelling natuurlijk, dat de overeen stemming der partyen van de coalitie van Weimar tot stand komt, of de overeen stemming over de wetten van Young plaats heeft. De begrafenis vatn Von Tirpitz. Gistermiddag is op het „eeregedeelte voor deelnemers aan den oorlog” van het kerk hof Waldstatt te München het stoffelijk Overschot van Admiraal von Tirpitz ter aarde besteld. Onder de aanwezigen waren de voormali ge Beiersche kroonprins Rupprecht, prins Adelbert van Pruisen als vertegenwoordi ger van den ex-keizer, een prins van Sak sen en tal van vertegenwoordigers van voormalige Duitsche vorstenhuizen. Ook een afdeehng van het garnizoen te München nam aan de plechtigheid deel. haar vastzetten, dat haar ongeveer 50 pond per jaar inbrengt. 50 pond per jaar1 Maar dat ie toch niet noedig, ze heeft er heelemaal geen recht op. Het is al te vriéndelijk van Sir Luke. Hij wil haar onder alle omstandighe den voor gebrek behoeden. Hij heeft zich den dood van die arme mevrouw Donaldson vreeselijk aangetrokken, hij heeft nog nooit een ongeluk met zijn wagen gehad. Het was zoo'n groote schok voor hem dat ik het meisje niet eens op het Huis durf te laten komen - ik heb haar op de pastorie onder dak gebracht maar ik geloof dat Luke pas gerust zal zijn als 'hij iete behoorlijks voor Hilary gedaan heeft. Kunt u erin toestem men dat ik. althans den eersten tijd, Hilary bij mij neem? We kunnen altijd nog verder zien. Morgen ga ik weg en als het mag zou ik haar graag meenemen. Ik geef eerlijk toe dat uw voorstel een groote opluchting voor mij is, zei Harding op warmer toon dan waarop Anstice hem tot nog toe had hooren spreken. Ik wist mij geen raad met een meisje van achttien jaar U neemt mij werkelijk een zwaren last van de schouders. Ik zal natuurlijk doen wat ik kan om er zien achter te komen wat die ge heimzinnige woorden van de moeder bette kenen en als er een onrecht hersteld moet worden, dan ben ifc ten volle l>ereid daar door mijn best te doen. Is Sir Luke thuis? Ik zou hem graag willen bedanken voor zijn groote vriendelijkheid. Hij is den avond van het inqufeet weg gegaan het pakte hem te veel aan om nog langer te blijven. En u bent gebleven? zei Harding on derzocht, luidt: verzwakking, gecompliceerd door een koor teachtig, wee gevoel. Volgens de „Temps”* zouden de dektoren er aan hebben toegevoegd, dat de toestand, zonder alarmeerend te zijn, ernstig begint te worden. Een ramp met grooten omvang. De overstroomingen. Vele staaltjes van. heldenmoed. Tragische momenten. Aan vele dingen is op het oogenblik af te nieten, hoe ernstig de ramp is die het Zuiden en Zuidwesten van Frankrijk in de laatste week heeft getroffen. Zondag was het een nationale rouwdag voor de ongeveer driehonderd slachtoffers die er zijn geval len, en Zaterdag hebben de president van de republiek en minister Tardieu een bezoek gebracht aan de verwoeste gebieden. Daar enboven is de regeeringssteun reeds ver hoogd van dertig op honderd millioen francs, terwijl een nationale inschrijving is geopend om nog meer steun te krijgen. Dit- allen zijn teekenen die er op wijzen hoe heel erg de toestand in de twee getrof fen districten, voornamelijk rond Tarn en Garonne, is. Nu de ergste smart is geleden en men zich wat beter rekenschap kan ge ven van alles wat er is geschied in die aller eerste verschrikkelijke dagen, komen ook willekeurig. Ik voelde dat ik tot na de begrafenis behoorde te blijven al is mevrouw Do naldson ook een vreemde voor mij. Het was Hilary een beetje steun als ik u. .u-j. prettig om morgen >ekennen dat het ge- jpen heeft, dat bou- Blen tijd niet terug de verhalen los. En daaruit blijkt dan wel in de eerst plaats hoe weinig men een ramp van dezen omvang had vermoed. Wel waren er de laatste dagen in verband met de steeds verder gaande ontbosèohing van dat gedeelte van Frankrijk ernstige waar schuwende stemmen vernomen, die zeiden, dat dat wel eens een overatrooming tenge volge kon hebben, bosschen zijn altijd van buitengewoon groot belang voor de veiligs afwatering van land, maar dat de ramp deze ontstellende gebeurtenissen met zich zou steepen en zooveel slachtoffers zou eischen, had niemand, ook de geleerden niet, gedacht. tiOllMIE COURANT. ook voor 1 bleef, maar ik vind het weg te gaan. Ik moet be, beurde mij ook aangegrej doir kan ik in een heel zien. Ik zal uw vriendelijk aanbod dadelijk aan Hilary overbrengen. Ik wilde Hilary mee nemen naar de etad*waar ik een flat heb. Zoolang ik wedu we ben. dat is nu drie jaar, heb ik een flat in St. Mark’s Court. Ik hoop dat Hilary en ik het goed met elkaar zulen kunnen vin den. Misschien wilt u uw pupil en mij wel tens komen opzoeken, als we in de stad zijn. Het is heel vriendelijk van u. maar ik houd niet van het gezelschapsleven, ant woordde de dokter, nu weer kortaf en for meel. Hij stond op en nam haastig afscheid, zich wel bewust hoe vriendelijk de oogen waren die met een ondeugend glimlachje in de zijne keken. Met gefronste wenkbrauwen wandelde hij naar d« pastorie. Hij moest zichzelf beken nen dat het voorstel van mevrouw Derfield hem een pak van het hort nam. Het was al erg genoeg dat hij niet .een pupil gezegend was. maar dat die pupil een meisje van achttien jaar was, beschouwde hij als hate lijke en bittere ironie van het noodlot Ik ben gekomen om eens een praatje met je te maken over je toekomstplannen, begon Harding toen hij tegenover het meis je in de ontvangkamer van mevrouw Dra len moeten worden toegepast en wel zeer scherpe. Bovendien wordt ook nog van de mogelykheid gerept, dat de veldtocht ten gunste van de weigering der gehoorzaam heid nog te elder uren kan worden voor komen. In verband met de jongste ontwfk- kelirig van den toestand acht men het na mely k niet geheel en al uitgesloten, dat de Britsch-Indische regeering stappen zal doen om met Gandhi en andere Indische congres leiders over de situatie te Londen van ge dachten te wisselen. Afgewacht moet nu worden, of dit ingrypen der Indische regee ring resultaten zal opleveren. Het is name lijk nog teer de vraag, of Gandhi op Ijet laatste oogenblik voor een dergeljjke confe rentie zal zyn te vinden. sisclie regeerii woordelijk zal den der Komintern. FRANKRIJK. De toestand van Mme. Hanau. Voortdurende verzwakking. Reeds werd gemeld, dat mevr. H&n&u, de hooijx-j gqon in de zwendelzaak der „Ga zette du Franc", die al meer dan een jaar in voorarrest zit, sedert negen dagen wei gert voedsel lot zich te nemen. Het B. T. A. meldt than», dat de^diag- wijzen. De fractie be- 1‘gelegenheid, waai- minister Cur- n antwoord zal ge- is ingegeven door ichappelijke betrek- ïn, maar ook door .in die betrekkingen zooals zij helaas in wenselijkheid zijn. De politieke cri0s te Berlyn. De twee belangrijkst* gebeurtenissen van de parlementaire ontwttueling zyn de re ceptie van den rykskatiteiier by den ryks- president en de onderhpndelingen tusschen de fracties der coalitie van Weimar. Men heeft beweerd, dat de president den kanse lier zou gemachtigd hebben den Ryksdag te ontbinden, indien da partyen het met eens worden over het flpancieele program. Van bevoegde zyde wordt deze voorstelling een verzinsel genoemds ^fuist is, dat tus- schen den kanselier einden Rykspresident natuurlijk alle mogelj zyn, die uit den tegeni kunnen ontstaan. Van kan echter geen sprake1 Wat de onderhandelinj van de coalitie van Web Volkspartij betreft, wo, den Ryksdag thans zoo j tot een overeenstemml cieele program zal kom vulling beteekenen van watten van Young in j In A gen. In het dorpje Agen werden de bewoners Dinsdagmorgen gewaarschuwd van gemeen tewege dat hen ee» overatrooming bedreig de en dat zij hun heil moesten zoeken in de vlucht. Het water zou hen in acht uur be reiken. Maar het was er in vier. De meeste bewoners Wilden echter niet vluchten. Zij zagen het gevaar niet zoo ernstig in en bo vendien meenden zij dat zij op de bovenste verdiepingen van de huizen wel veilig zou den zijn. Er zijn in het dorpje echter heel veel menschen verdronken, eensdeels omdat hun daken met hoog genoeg waren, ander deels, omdat de huizen onder hen instort- ten Een man werd weggeslagen, maar kon gelukkig, loordat hij in het dater zonk, een telegraafpaal grijpen-. Daarin wist hij zich boven water vast te houden. Maar niemand Jron hem hulp bieden. Er waren geen booten en het stormde veel te erg dan dat men den ke. de dominéesvrouw, gezeten was. Ik wil je niet meer dan noodig is lastig vallen, maar we moeten er toch eens over praten. Ik moet morgen weer weggaan, ant woordde het meisje. Het is heel vriendelijk van meneer en mevrouw Drake «dat ik zoo lang mocht blijven, maar ik moet werkelijk gaan. Zou ik naar mijn oude pension terug gaan en probeeren om werk te vinden? Mis schien kan ifc wel een paar kleine Leerlin- getjes van moeder krijgen. Ik geloof dat ik iete betere weet en als je voogd raad ik je ernstig aan om hist voor ste’. aan te nemen. Dat moet ik wel doen nu u mijn Voogd bent, nietwaar? antwoordde ze, terwijl ze hem met haar groote oogen peinzend aan keek. En ik vind het prettig om alles te doen wat u zegt, omdat moeder u gevraagd heeft mijn voogd (e willen zijn. Hij vertelde haar daarop wat mevrouw Derfield voorgesteld had. O. was alles wat Hilary het eerste oogenblik kon zeggen. Bij die snoezige me vrouw gaan wonen? Maar hoe kan dat? Ik moet toch zien mijn eigen brood te verdie nen —Ik twijfel er niet aan of mevrouw Der- field zal genoeg werk voor jb weten te vin den, maar je zult niet heelemaal afhankelijk van haar zijn, want, haar broe^. Sir Luke, vind het zoo vreeselijk dat hij onwillens de oorzaak is van je moeilijkheden dat hij wat Sovjetregeering en Komintern. Duitschland maakt voortaan geen onderscheid. Eenige dagen gelden heeft de rijksminis- ter van buitenl. zaken, cir. Curtius, naar de „Vorwarts" meldt, met den Russischen am bassadeur te Berlijn een onderhoud gehad over de bolsjewistische propaganda in Duitschlkud. .Dr. Gurtiua heeft den gezant ondubbelzinnig te kennen gegeven, dat de rijksregeerrng voortaan geen onderscheid meer zal maken tusschen de uitlatingen en handelingen der Komintern en dóe der Rul ing en deze laatste verant- stellen voor uitingen en da- DUUSCHLAND. Tegen Russische inmenging. In de Duitsch-Kussische verhouding be gint meer en meer spanning te komen. Uit de berichten o.ver conferenties tusschen den minister voq buiteniandsche zaken, Curtius en den Sovjet-gezant blijkt, dat m de hoo- gere regionen over de zaak van gedachten wordt gewisseld. De democratische rijksdagfractie heeft in den rijksdag een „vraag'' gesteld aangaande de Russisch» inmenging in de Duitsche binpenlandsche aangelegenheden. Daarin wordt volgens het Hld. verklaartl, dat volgens onweersproken gebleven berich ten de» teu nauwste met de Sovjet-regeering verbonden Komintern onlangs na uitvoerige besprekingen o.a. met den Dujtecihen rijks dagafgevaardigde Thalmann, besloten heeft de communistische beweging in Duitsch- land op alle mogelijke wijzen te steunen en de revolutionaire beweging aldaar in de hand te werken. Welke maatregelen denkt de rijksregeering te nemen, zoo wordt ge vraagd, ten einde volgens het verdrag van Rapallo de inmenging van Russische autori teiten in de Duitsche politiek te verhinde ren, waarbij wegens het nauwe verband tus schen beide geen onderscheid kan worden gemaakt tusschen de Komintern en Rus sische regeering. Naar aanleiding van deze „vraag” der democratische partij wijst het „Bed. Tag erop, dat de organische samenhang tus- schen de Sovjetunie en de Komintern (Der de Internationale) vaststaat, geheel afge zien van de feitelijke ondersteuning en dek king door de Sovjetregeering van deze revo lutionaire organisatie. Het blad noemt het een schandaal, dat ongeveer elke maand in de straten van Duitsche steden, en vooral in Berlijn en Hamburg, relletjes en onlusten plaAte heb ben, welke in Moskou reeds weken van te voren konden worden aangekondigd. Deze relletjes worden op touw gezet door de cen- ven. Haar dochtertje schijnt een goede op voeding gehad te hebben. En heeft Hilary geen verdere familie? Zoover ze weet niet. Zie heeft me uit drukkelijk gezegd dat ze niet geloofde dat haar moeder relaties onderhield met de Do naldsons en ze is overtuigd dat haar moeder gsen familie meer had. —Ik vraag me af wat die arme moeder in Grantley kwam doen. Naar wie was ze op weg? Dat weet ik niet, maar mevrouw Do naldson sprak over onrecht dat hersteld moest worden, antwoordde Harding. Zij smeekfe mij er voor te zorgen dat Hilary recht gedaan werd en ik hoop dat ik in de papieren van de overledene de oplossing van het probleem kan vinden. Het meisje zelf heeft geen idee van wat de moeder bedoeld kan hebben. Intusschen Intusschen zou ik heel graag een ant woord op mijn vraag hebbenwat viel Anstice bem in de rede. Wij kunnen Hilary Donaldson toch niet naar dat afsehuwêlijke pensitm laten terug gaanzij kan toch ook niet bij u in huis komen De hemel beware me! riep Hardmv onthutst. Ik ben dikwijls eenzaam dat meisje trekt mij erg aan. Ze doet me aan iemand denken, fe ik gekend heb, ging Anstice voort. Wat zou u ervan zeggen als zij bij mij kwam, ik kan haar als een soort nich tje beschouwen. Voor gezelschap bedoelt u? dokter bruusk. Niet bepaald Mijn broer zou graag, in dien u uw toestemming geeft, een bedrag op

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1