■•TcrGS^ SIMON BE WIT GEEFT OKT8IJKOEKEN CADEAU Een heerliike DntbijtkoBk oratii! 'J 1M IE WITS MIE III il« Maison Para SIMON DE WIT is goedkooper Abonneert U op dit Blad SIMON DE WIT Het Gijzelingsgeval-Duyvestijn Nieuwe Abonné's LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. advertentien £u"sllantfe#. BEUlliOELIIIG EÜEt TE GOÜDI 35 Slmon de Wlt's Melange SIMON DE WITS VERPAKTE MAR6ARINE EEN REEP HEERLIJKE CHOCOLADE GRATIS! Witte Hagelkorrels, per 'I, pond 16 ct Chocolade Hagelkorrels, por '|2 pond 20 ct Cal Haring, in tomatensaus, per blik 25 ct. Cal Haring, in toMtjMm. Mk 2, c, Prima Zalm, Merk „Geisha", per blik 27'|2 ct. HUISHOUD JAMS (Firma Stokhuyze, Per 1 pond. pot 35 et. Per 2 pond. pot 68 ct. Hü Per 3 pond. pot 95 et. Zalf Veiwijdert Kinderverkoudheid V/ICKS Pr I amendementen werden ze, op het tweede amendement-Viescher na, ingetrokken. Over het overgebleven amendement in ar tikel 9 zelf wordt heden gestemd. EERSTE KAMER. De onderwysbegrooting afgehandeld. De Eerste Kamer heeft zich gisteren bezig gehouden met de bespreking van de begroo ting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Mevrouw Pothuis—Smit (s.-d.) «ehe Tooneelschool, die er met het tegen woordig subsidie van f 3000 niet kan komen en «en volgend jaar meer moest ontvangen terwijl haar partijgenoot Polak, zooals hij het zelf uitdrukte zijn oude stokpaardjes be reed, betere monumentenzorg vroeg, speci aal voor den (Jünera-toren te Rhenen, over neming van het oude Stadhuis te Veeredoor het Rijk; zorg voor de brandveiligheid der musea, overbreging naar Amsterdam van de te Leiden onvoldoende behuisde etluiogra fwche en oudheidkundige mqsea en totstand koming van de Monumentenwet. De heer de Zeeuw (S D.) erkende ook, dat er thans brieven worden gesehrevén, zelf6 door doctoreu in deNederlandsohe let teren die wemelen van taalfouten. Maar daarom werd het hoog tijd, dat de Minister eindelijk een beslissing in het spellings vraagstuk nam. Hij heeft verder meer steun voor oprichting van nijverheidsscholen van den Munster gevraagd. Dn heer De Jong (R.K.) behandelde een groot aantal speciale punten, terwijl hij opkwam tegen de bewering van den heer üasendorp (S.D.) in de vorige vergadering geuit, dat het lager onderwijs thans slechts is. Ook brak hij p a een lans voor onder wijs in esperanto. Landbouwhuishoud-on- derwijs bleek een der desiderata van den heer bmeenge (L). Meer principieel ging de heer De Veer (A.R.) de heeren Ossendorp en Slingenberg (V.D.) te lijf, die beiden critiek op de onder wijspolitiek hadden uitgeoefend. Wat baat het, zoo vroeg hij, allerlei zaken van den Minister vpn Onderwijs te verlangen, waar voor geen geld beschikbaar is? Intussplien meende hij, dat er veel ,meer gedaan kan worden voor het nijverheidsonderwijs. Minister Terpstra gaf den heer Oesen- dorp teveistaau, dat herstel van de ieerlm- gdusdiaal van 1920 minstens f 9 nullioen per jaar meer zou kosten en dat een venhoo- guig van onderwijzerssalai-issen met gemid deld f 100 per jaar f 3milioen meer zou eischen. Maar de ouderwijzersorganisaties gaan nog veel verdei' dn hun wenschenvol doen uig daarvan zou 22 millioen per jaa» vorderen. Voegt men daar dan nog bij ette- lijko imliioenen voor voldoening aan de weu- sdhen inzake opleiding bewaarscholen enz. dan komt men totde kleinigheid van 36 37 Wat de filmvertooning te Delft betreft, sleldb de minister zich op het standpunt dat ook aan studentea geen volledige vrij heid kan woraen gelaten. Hij verklaarde liet eens te zijn met prof. Steger, dat waar mogelijk Nederlanders bij lioogleeraarsbe- noemmgen do voorkeur moeten hebben" bo- Inzake hek spellingsvraagstuk handhaaf de minister zijn reeds in de Tweede Ka mer gehuldigd standpunt, dat het de vraag is of het op den weg der regeering ligt een bepaalde spelling voor toschrijven. Aan defi anderen kant was ons land voor de vereenvoudigde spelling „nog niet rijp" (deze laatste woorden duiden wel aan, in welke richting de sympathie van den mi nister gaat-) Hmi scheen het beste stand punt, dat bij examens afwijking van de spelling va nde Vries en te Winkel wordt toegelaten. Na nog een aantal replieken is de begroo ting zonder stemming aangenomne. GEMENGDE BJBltlCiiTKN. entig stuks Gistermorgen omstreeks 3 uur brak brand uit in de kapitale boerderij van den vee houder H. Kastelein te Kleintreeeb onder Tiet jerk. Weinig tijd later sloegen de vlam men uit het dak van de boerderij. Een on beschrijfelijk tumult volgde, daar in de schuur 76 stuks vee aanwezig waren. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat van redden geen sprake was. Een 46 stuks groot vee (Minderen en paarden) eu 31 stuks klein vee (kalveren, schapen en var kens) kwamen jammerlijk %in den vuurpoel om. Het gezin van den boer kon zich tijdig in veiligheid biengen. De geheele boerderij werd ecn prooi der vlammen. Alleen het klemhuis bleef gespaard. Al het hooi ver brandde eveneens. Ook werden verscheiden landbouwwerktuigen, de geheele inventaris en de inboedel mede een prooi der vlammen. KAJJ1Q-N1EUW8. Programma voor heden. Hilversum; 5,30 Dinermuziek. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Cursus Spaansch. 7.15 Onderwijsfonds v. d. Binnenvaart. 8.01—11.00 Omroeporkest. 11—12 Gramofoonplaten (dansmuziek). K.R.O. 6.40 Lezing. 7 00 Cursus in schriftverbetering. V.P.R.O. 7.30—10.30 Spr., conoert en de clamatie. KERKNIEUWS. Remonstr. Broederschap. Viertal. Te Meppel, dr. R. Miiedema te Amersfoort, W. R M. Noordhoft te Lochem, W. N. van Nooten te Boskoop en G. J W •Oldeman te Delft. RADfO-TELKGRAFISCH WEERBERICHT 14 Ma^rt. Hoogste stand 770 5 te Isafjord. Laagste stand ,741.0 te Vlissinge». VerwachtingMatige tot zwakke, zuid westelijke tpt zuid-oostelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken Aanvankelijk opklarend. Kans op sneeuw of natte sneeuw. Weinig verandering in temperatuur. in etn ledenvergadering van den Vrijheidsbond besproken. De heeren Dorgelo,' Duyvestijn, Van Staal en anderen aan het woord. Het Gijizelingsgeval-Duyvestijn, waarbij de soc.-dem. pers de heer A. Dorgelo te Gouda ook in zyn qualiteit van secretaris van de Liberale Staatsparty de Vrytyhds- bond heeft betrokken, heeft aanleiding ge geven aan het bestuur der afdeeling <iouda van den Vrijheidsbond aan het verzoek van zyn secretaris te voldoen om een algemeene ledenvergadering te beleggen, teneinde hem gelegenheid te geven de geschiedenis van dit geval uiteen te zetten ook ten aanhoore van den gegijzelde Duyvestyn ^en diens vrouw, benevens van de Goudsche soc.-dem. raadsleden K. R. van Staal en Mevr. v. Dantzig—Melles, die Duyvestyn hebben bij gestaan, voorts van de soc.-dem. A. Fok kers, voorzitter van de S.D.A.P.-sche raads fractie, het s.d. oud-gemeenteraadslid van Hofwegen en de vertegenwoordigers van de S.D.A.P., de Chr. Hist. Unie, de A.R. party en de R. K. Staatsparty, deze politieke par tyen in verband met het feit dat de Vrij heidsbond* als politieke party ten onrechte in 4eze zaak is betrokken. Die vergadering heeft gisterenavond on der leiding van den voorzitter, den heer A. Goedewaagen, plaats gehad. De groote zaal der Sociëteit „de Réunie" was geheel be zet. In zyn openingswoord verklaarde de voorzitter van oordeel te zyn dat het ge-i heele gyzelingsgeval niets met de liberale party te maken heeft en ten onrechte in een manifest van de S. D. A. P. daarin is De genoodigde vertegenwoordigers der politieke partyen waren verschenen, met uitzondering van de vertegenwoordigers van den V.D. Bond, die te kennen heeft gegeven dat deze aangelegenheid er niet ia eene van politieken aard, waarom de V.D. Bond dan ook niet was vertegenwoordigd, terwijl de Economische Groep bericht van verhinde ring had ingezonden. Mevrouw Riesz was wegens ongesteld heid verhinderd. Daar het de wensch is van den heer bor- gelo, dat voor deze zaak een Eereraad wordt ingesteld, is het voor het onderzoek gewenscht geacht een stenografisch verslag van deze vergadering te doen maken. Een kort verslag. De heer Dorgelo, gaf hierop een uiteen zetting van het geval, allereerst in zuiver zakelyken zin, waarna spr. de publicaties besprak welke in het soc.-dem. Goudsch Volksblad en de verdere soc.-dem. partypers zyn verschenen. Uit het zakelijk betoog blijkt dat de leve ring, waarover de quaestie is ontstaan «n welke loopt over 50 K.G. pakken met naam bedrukt h 70 ct. p. K.G. tot een bedrag van 37.95, dateert van 18 Febr. 1927 na een opdracht welke op 15 Juli 1926 aan den kooper Duyvestyn is bevestigd. Nadat de wissel op 18 Maart, 18 Mei en 11 Juni 1927 onbetaald was teruggekomen, en aanschrij ving daarna geen resultaat heeft opge leverd is een bezoek van den vertegenwoor diger van den heer Dorgelo gevolgd, doch ook dat leidde niet tot betaling van het be drag of regeling daarvan door betaling in gedeelten. Elf maanden na levering is daar op de vordering uit handen gegeven en eerst toen is na aanschrijving van den rechtskundigen raadsman schriftelijk mede gedeeld dat de koop was aangegaan niet voor 0.70 maar voor 0.65 per K.G., ter wijl de levering van één soort ook niet naar wensch zou zyn geschied. De heer Dorgelo heeft daarop aan zijn expediteur opgedragen de niet accoord be vonden zakken terug te halen, teneinde deze te verbeteren, dan wel nieuwe te zenden, doch de zakken lagen niet gereed en konden niet worden medegegeven. Ook zijn deze later niet teruggezonden. Nadat de rechtskundige de vordering in handen heeft gekregen heeft deze gedu rende 1928 herhaalde malen 'gepoogd beta ling te krygen, dan wel een regeling te erlangen, doch daarop is taal noch teeken vernomen: Eerst in Augustus 1929 is de dagvaarding aan Duyvestyn beteekend en daarop is gekomen een voorstel via een rechtskundig bureau, dat de schoonmoeder van den debiteur bereid was de geheele vor dering tegen betaling van de helft van het bedrag te kwijten. Dit voorstel is op grond van hetgeen was voorafgegaan en den vorm waarin het werd gedaan, door den heer Dorgelo niet aanvaitrd. Toen heeft de kantonrechter 2 Oct. 1929 vonnis gewe zen tot betaling van het bedrag der vorde ring en, niettegenstaande Duyvestijij wist dat bij niet-betaling hem gijzeling boven het hoofd hang, is door hem daarop niet gereageerd, waarop 21 Nov. de gijzeling is gevolgd. Uit het verloop dezer zaak, waarbij den heer Dorgelo bleek dat de bleeker Duyve stijn zijn roerende goederen in Febr. 1928 met recht van bruikleen had verkocht aan den heer Dorgelo komen vast te staan dat deze kooper onwillig was te betalen. Vervolgens besprak de heer Dorgelo de publicaties in het Goudsch Volksblad en wat daaraan is voorafgegaan. Er is een politieke bijsmaak aan het, geval gegeven; 14 dagen hééft de heer K. fe. van Staal het gijzelingsgeval glad vergeten, maar opeens is het, toen 'bleek dat de Secretaris van den Vrijheidsbond er bij betrokken was, ge worden tot een van de schandalen, waar door Gouda de laatste jaren onbewoonbaar wordt gemaakt. Het is niejt noodig geacht alvorens tot publicatie over te gaan het ge val bij den heer Dorgelo te onderzoeken. Dit is geen z onderzoek te De heer Dorgelo besprak thans het aan deel dat Mr. Duys als kamerlid in deze zaak gaat nemen in verband met diens vragen over het gyzelings-instituut aan den Mi nister van Justitie. Na te hebben medegedeeld, dat noch Duyvesteyn, noch diens familie, noch eenige stichting hem mededeel ing heelt ge daan omtrent den toestand van net gezin- Duyvestyn, verklaarde de heer Lorgeio op de scheldparty in het Goudsch Voiicsblau niet te zullen ingaan, doch zich te reieree- ren aan het oordeel van de aanwezigen. Van de gelegenheid tot weerspreking van het betoog van den heer Dorgelo is door den heer Duyvestyn slechts door een korte verklaring gebruik gemaakt. Hy ver klaarde alleen dat de kóóp mei ue Papierhandel Cats wel is gesloten, doch dat de zakken niet deugden en dat daarom met den reiziger een acoord was gemaakt voor zö.En daarom wilde Duyvestyn niet meer da-n dat bedrag betalen. De heer Joh. Mulder maakte de opmerking dat hy als vriend-van den heer Dorgeip hei.i voor de publicatie gewaarschuwd heeft 0111 te pogeu deze te voorkomen, door Dorgelo te bewegen den man vrij te laten. In een uitvoerig betoog verklaarde «Ie heei; K. R. van Staal dat het zwaartepunt voor hem is dat de man meer dan 100 dagen gegijzeld is voor een bedrag van f 37.95, waardoor ftan diens gezin groot Jeed werd berokkend. Dat is een daad van wreedheid. Ook liberalen hebben dit „beestig ge noemd al nemen zy het hem kwalijk dat de positie van den heer Dorgelo, als secreta ris van den Vrijheidsbond door hem in het geding is gebracht. De heer Van Staal noemde liet onjuist dit, dit geval heeft gediend om parade te maken. Het geval besprekend, zei de heer Yau Staal dat geen betaling is gevolgd wijl aan het 'oorspronkelijke bedrag werd vastgehou den van f 37.95, terwijl dit d001" overleg was teruggebracht op f 25.— De bewering dat Duyvestyn te voren al falliet is geweest is door den heer Van Staal weersproke». De verkoop van het meubilair staat niet in eenig verband mert de .vordemig-Dorgelo. Dergelijke verkoopen zyn geen schijn verkoo- pen. De heer Van Staal is wel bezitter van eenige (13) inboedels in deze ge ..-een te. D3 heer Duyvestyn is geen oplichter, zyn vrouw heeft ondersteuning afgewezen, omdat zij liever werken wilde. Duyvestyn is hulp aangeboden, doch die kwam te laat, daar bij reeds gegijzeld was. De scheiding tusschen den zakenman en den man der politieke partij, wordt' door den heer Van Staal niet aanvaard. Die par ty behoort dit wreede geval te bezien. De S.D.A.P. heeft niet de Liberale partij aangevallen, doeh de personen, en deze behooren door de-» partij te worden gere- classeerd. Ter weerlegging van de mededeling van den heer Dorgelo verklaarde de heer Van Staal deze zaak niet 14 dagen doch 6 dagen te hebben laten liggen. Daar de S.D.A.P. niets gevoelt voor de behandeling dezer zaak in een onderonsje" op deze ledenvergadering, zal de S.D.A.P. een groote vergadering beleggen waar inr. Duys en Van Staal deze zaak zullen bespre ken. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren Fokkers, Mevr. van Dantzig- Melles, Van Hofwegen, die het door den heer Dorgelo toegepaste systeem van gijze ling afkeurden, waarna Mr. de Witt Wijnen in een door talrykê bewyzen van instem ming uit de vergadering ondersteund betoog als liberaal zyn standpunt in deze verklaar de, waartegen de heer Van Staal door tal rykè interrupties dit. betoog trachtte te onderbreken. Het Kamerlid Mr. G. A. Boon dat deze vergadering by woonde, sprak ais zijn mee- ning uit, dat deze zaak, welke door Mr. Duys door het stellen van vragen aan den Minister naar voren is gebracht, is een quaestde, de gijzeling betreffend, maar niet een quaestie-Dorgelo. Sinds 1896 is er nooit meer over de gijzeling gesproken, hoewel er elk jaar bij de Justitie-begrooting aanleiding toe kan bestaan. Waar in 30 jaar, ook door de sociaal-democraten nooit over flit insti- tiTtit ie gekikt, ligt liet er dlik op dat deze zaak nu zoo is naar vorfen gebracht omdat het hie, gold een crediteur die een liberaal bestuurslid is, terwijl de debiteur vs n katho lieken huize is. Het mes snijdt hief voor d'. sociaal-democraten aan twee kantor Dat is onjuiste politiek. Waar de vraag hier is gesteld of het wel correct was dat Mr. Duys Liebermann heeft verdedigd, verklaarde Mr. Boon dit volsti-ekt correct te achten; echter het eerste protest daartegen kwam niet van de tegen standers van Mr. Duys maar van afd. 4 van de S. D. A. P. te Rotterdam! 'l*en slotte heeit de heer de Blouw een uiteenzetting gegeven van zijn pogen om in deze een bevredigend resultaat te bereiken door als tusschenpersoon op te treden tus schen den heer Van Staal en den heer Dor- nader Nadat alle sprekers het woord hadden gevoerd, heeft de heer Dorgelo hen onder talryke heftige interrupties uitvoerig be antwoord. De voorzitter, de heer Goedewaagen heeft daarna, na een ernstig protest tegen de wyze waarop de Jjberale party in deze is aangevallen, aai) ieder overgelaten hoe zyn oordeel in deze za^k zou zyn, na van het hoor en wederhoor te hebben kennis ge nomen. Het moest hem echter van het hart dat het hem zeer heeft verbaasd, dat noch de mensch Mevr. van Dantzig-Melles, noch de mensch Van Staal of wie ook zich voor dit geval heeft geïnteresseerd, zich tot hem als mensch heeft gewend. Na de sluiting der vergadering na mid dernacht bleven nog verschillende groepen in opgewonden stemming bijeen. STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Gouda op Maandag i Maart 193ü, des namiddags 2 en 8 uur. Agenda: Het voorstel tot het verleenen eener vaste .aanstelling aan dert jeeruar aan dp Avond school voor Ambachtslieden, J. H. v. d. Engel. idem in verband met de rooilynverorde ning. Idem tot het bevorderen der vaststelling eener hoogere bezoldiging voor den Com missaris van Politie. Idem tot herziening der salarieeririg van het politiepersoneel. Idem tot wijziging der begrooting van het Van Iterson-Ziekenhuis i.v.m. vastge stelde nieuwe salarisregeling voor het per- Idem tot wijziging van het LoonbesLuit 1929 in verband met reorganisatie van het brandweerpersoneel Idem tot verbetering van het alarmee- ringSsysteem by de Brandweer. Idem tot aanschaffing van 2 bovengrond- sche brandkranen voor de Markt. Idem tot aanvulling van het Salarisbe- sluit 1929 met de functie van „incasseerder- Idem tot benoeming en bevordering van den (hoofd)boekhouder by de Lichtfabrie ken. Idem tot het instellen van een geneeskun digen dienst. Idem tot restauratie en bestemming van het huis „De Moriaan". Idem tot aankoop van eigendommen ten behoeve van het Gemeentelijk Grondbedrijf van de dames J. en A. Breebaart. Idem tot aankoop van een hofstede van landerijen van den heer G. Bulk. Idem tot aankoop 'van grond van den heer J. Houdyik Gzn. Idem tot aankoop van landerijen van den heer J. Houdyk c.s. Idem tot verhuur van het woonhuis Re- gentesseplantsoen 9 aan den heer G. D. Hey. Idem tot verhuur van het woonhuis Var kenmarkt 23 aan den heer J. van Galen. Idem tot verhuur van het woonhuis Gou we 101 aan de Vereeniging voor Chr. Nat. School ondenwys. Idem tot inbreng van gronden van Burg vliet in het Grondbedrijf. Idem tot 'het richten van een adres aan Provinciale Staten Lz. verhooging der bij drage van de provincie Zuid-Holland in de kosten van 'bediening en onderhoud der Binnen-Gouwe. Idem tot toekenning ,van subsidie aan T. P. van Loon voor de exploitatie van stads autobusdiensten. Idem tot het inbrengen van bezwaren tegen een aanslag in de dividend- en tan tièmebelasting. 0 Idem tot aanschaffing eener kolenlos- inrichting voor de gasfabriek. Idem i.z. het grondvoorschot der R.K. Woningbouwvereeniging „St. Joseph" en het Fonds tot verbetering der Volkshuis vesting. Idem tot vaststelling der vergoeding aan het grondbedrijf voor ten behoeve van een school voor g.l.o. in gebruik genomen grond. Idem tot vaststelling eener Monumenten- veïordening. Idem tot wijziging der rooilijn-verorde ning. Idem i.z. het beroep, ingesteld door Chr. J. van der Linden tegqn weigering eener bouwvergunning. Idem tot het dempen eener sloot achter het „O.N.A."-terrein. Idem betreffende het schrijven van C. R. Massaar, omtrent de kostenverdeeling van een rioolverbetering. Idem betreffende het adres van het Co mité van Actie i.z. de Veerpont aan den Turf singel. Idem tot wijziging der Algemeene Politie verordening i.v.m. een verkeersregeling voor den Ridder van Catsweg (Oostzijde). Idem tot inrichting der in aanbouw zijnde school voor g.l.o. aan de Eerste Kade. Idém tot het verleenen van de gevraagde medewerking aan de vereeniging tot oprich ting en instandhouding van vrije scholen op gereformeerden grondslag ex-art. 72 der L. O.-wet 1920. Idem tot toekenning der vergoeding be doeld by art. 101, 9e lid der L. O.-wet 1920. Idem tot het verleenen van voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld by art. 101 der L. O.-wet 1920. Idem tot beschikbaarstelling van gelden ex-art. 72 der L. O.-wet 1920 aan de R.K. Inrichting van Liefdadigheid. Idem tot vaststelling eener verordening op de verstrekking van kleeding aan school gaande kinderen ter bevordering van het Schoolbezoek. Af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting, dienst 1929 en verder voorko mende zaken. Met het oog op de uitgebreide agenda deelt de voorzitter thans reeds mede, dat het in zijn bedoeling ligt, de agendapunten welke niet kunnen worden afgedaan, te be handelen in een raadsvergadering op Maan dag 24 Maart. Veranderd spreekuur. v D« Wethouder van Onderwijs, de heer W. SanderB, zal spreekuur houden op Maan dag 17 Maart in plaats van op Dinsdag 18 Maart 1930. Zij, die zich met ingang van 1 April 1930 voor minstens drie maanden op de Goudsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschonende nummers gratis. Wijziging rooilijnverordening. Bij schrijven van 7 Januari j.l., verzocht de directie der N V. Koninklijke Stearine KAaraenfabriek Gouda, afdeeling der N.V. Vereenigde Falbrneken van Stearine, Kaar sen in Cl.eipisohe Producten, vergunning tot het achtelruitplaatsen van eenige gel>ou- wen in ten nieuwe rooilijn aan het Buurtje. Deze wijziging houdt verband niet dé plaatselijke verbreeding van de Tuxfsmgel- gracht, welke! door den Provincialen Water staat als voor waaide gesteld is voor het ma- ken van een, los- en laadbrug ter plaatse. De directeulr van Gemeentewerken vestigt er in zijn adjvies van 17 Januari 1930, no. 1§, de aandaqht op, dat de Turfsmgel door deze wijziging bij den ingang der verlengde Vorstmanstrait ongeveer 2 Meter breeder wordt, terwijl1 de weg zoo geprojecteerd is, dat walkant jen rooilijn op de beide rooi lijnen van het Buurtje aansluiten. Aange zien hierdoor I een belangrijke verkeersver- betering tot stand komt, acht de directeur voornoemdwijziging der rooilijn gewenscht. De comniissje van bijstand in het beheer der Gemeentewerken en de Gezondheid», commissie kulinen zich geheel vereenigen .mót het adviefc van den dierecteur van Ge meentewerken. Ter voldoening aan de wettelijke voor schriften, tiebben B. en W. het ontwerp tot wijziging der 'Rooilijnenverordening van 7 tot en met 15 Maart 1930 voor een ieder ter secretarie ter inzage gelegd, terwijl zij den Raad met de eventueel ingediende bezwaren zullen in kennis 9tellen. Zooals uit de bovenverniQldle stukken blijkt, zal bij de uitvoering van het plan van adressante moeten worden overgegaan tot ruiling van grond, waartoe de directeur van Gemeentewerken adviseert en waarom trent B. en W. een afzonderlijk voorstel aan den Raad zullen doen, zoodra de goedkeu ring op het besluit tot wijziging der Rooi lijnen verordening door Gedeputeerde Staten is verleend. Verhuur woonhuis Regentesseplantsoen. B. en W. stellen den Raad voor opnieuw op zijn verzoek aan den heer J. D. Hey, voor den tijd van 5 jaren, te verhuren het huis Regentesseplantsoen 9 voor een prijs van 400.— per jaAr. Reorganisatie brandweer personeel. Uit een schryven van den Opperbrand- meester van 28 Februari j.l. no. 30, is B. en W. gebleken ,dat het College van Brand meesters van oordeel is, dat het noodzake lijk is tot eene reorganisatie van het brand weer personeel over te gaan, wil een sn«! optreden van de nieuw geinstal leerde brandweer gewaarborgd zyn. Gemeld College acht de volgende perso neelsbezettingen gewenscht: iL ei ding: een College van Brandmees ters, bestaande uit: 1 Oppenbrandmeester, 1 Adjunct-Opper- brandmeester, 4 Brandmeesters en 1 Secre- ris. Bediening:- 1 chef-monteur-chauffeur, 1 monteur chauffeur, en 27 brandweerlieden, verdeeld over 3 ploegen. Deze personeelsformatie, welke in het bovenvermeld voor Uwe Vergadering ter inzage gelegd schryven van den Opper- brandmeester nader wordt toegelicht, zal het noodig maken, de huidige personeels bezettingen te veranderen. De verordening op de Brandweer, vastgesteld by, Raads besluit van 24 Juli 1914, no. 596, zal daar voor wijziging moeten ondergaan, doch be halve op dit punt zal herziening dier veror dening ook om andere redenen noodzakelijk zyn. Wy stellen ons voor U daaromtrent ize nadere voorstellen te doen toekomen. Evenwel kan op de vaststelling van eene nieuwe verordening op de Brandweer niet worden gewacht met de voorziening in de bezetting der spuiten. De chauffeur van Gemeentewerken, die n tegenwoordigen chef-monteur-chauf feur der Brandweer bij afwezigheid ver-' vangt, is niet geschikt voor de bediening van de nieuwe automobiel-brandspuit. iHet is daarom al noodzakelijk, dat de Brand weer de beschikking krygt over een goeden uffeur-monteur, waardoor de mogelijk heid ontstaat, dat te allen tijde een chauf feur beschikbaar is om op het eerste alarm uit te rukken. Voor de beveiliging van open bare gebouwen enz .is controle op de brand kranen, slangenmateriaal en andere brand- veiligheidsinrichtingen voortdurend ge wenscht, terwijl ten gevolge van de steeds verder gaande omzetting in autotractie bjj de gemeentelijke diensten de onderhouds- ken aan motoren steeds toenemen. Voor beide montéurs der Brandweer is voldoende emplooi aanwezig, terwijl een hunner als reserve chauffeur voor den diénst van Ge meentewerken kan dienst doen. Aanneming losse chauffeurs wordt daardoor over- bodig. Op deze overwegingen acht de Qpper- brandmeester en met hem het College van Brandmeesters de uitbreiding van het per- 1 zakelijk. Het corps brandweerlieden wordt met 3 uitgebreid tot 27 (gemeentewerklie- Het advies der Commissie van bijstand in it beheer der Gemeentewerken, dat B. en over deze reorganisatie hebben inge- mnen en bij de'stukken voegden, r gunstig en ook zy Met het oog op de verbetering van de brandalarmeerinrichting, waaromtrent o» •ergadering Maandag eveneens een v0°*~ stel van den Raad ontvangt, is het boven- welke bezetting van de Brandweer zal moe ten worden rekening gehouden. Een nieuwe Brandalarmeering. Kosten 5442.15. j)e opperbrandmeeater heeft aan B, en W medegedecl'l dut de alarmeering van het brandweerpersoneel ernstige verbetering be hoeft. De kosten voor een nieuwe brandalarmee ring becijfert hij op f 5 442.15 inclusief de 15 pet. bedrijfskosten. In zijn rapport aan B. en W. deelt de opperbrandmeeater mede, dat die Gemeente- lichtfabrieken voor de kabellegging en het maken van de splitsmoffen zal kunnen zorg dragen, terwijl de chef-monteur van de brandweer de afmonteering kan verrichten, zoodat feitelijk alles in eigen beheer kan B. en W. zijn van meening dat het door den opperbrandmeester aanbevolen systeem, waarbij alle brandweerlieden tege lijkertijd worden gealarmeerd, noodzakelijk ia, otttdui van het nieuwe brandweermate- -volledig nut zal kunnen wor- getrokke^^jpdien do brandweer niet >ct is geoutilleerd. Zij stellen daarom i Raad voor, voor de verbetering van de «(weeralarmeering een erediet van /"5.442.15 beschikbaar te stellen, te betalen uit do geldleeniing welke zal worden aange gaan voor de reorganisatie van de brand weer. Aankoop van een hofstede en landerijen. De heer G. Bulk te Gouda heeft by schry ven d.d. Februari 1930, te koop aangeboden een hofstede enj. met landerijen staande erf gelegen in den Oostpolder jn Schieland, kadastraal bekend in sectie F nos. 1357, 1355, 1343, 1356, 771, 1457, 1459 en 1467, groot 5 H.A., {>1 A., 72 c.A. voor een prys van: a. voor het gébouw 13.000. b. voor de landeryen 8500.— per H.A.; in massa voor 59.896.20. Waar het zooals B .en W. reeds eerder betoogden noodig is, dat de gemeente de vrye beschikking krygt over de ten westen van „De Jtorte Akkeren" gelegen terrei nen, zulks in verband met de plannen tot stadsuitbreidirig, stellen tij den Raad voor tot aankoop van apgemelde perceel en over te gaan. Aankoop landerijen. iB. en W. stelen den Raad voor aan te ,_t den heer J. Houdtllt alhier, een r.._>el Hooiland gelegen in den Oostpolder in Schieland, groot 2 H.A. 35 A. en 20 c.A. voor een prys van 8500.— per H.A. in totaal alzoo 19.992.— Aankoop van grond. De heer J Houdijk Gzn., landhouder te Gouda heeft bij schrijven d.d. 19 Februari j.l. te koop aangeboden een perceel weiland kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie F no. 1453, gelfgv» in derf Ooetpolder in Schieland, groot ongbveer 1 H.A. 3 A., 90 c.A. voor een pnjs van f 8.500.— per H.A. in totaal alzoo ongeveer f 8.831.50. ln verband met de bestaande uitbreiding In verband met de bestaande uitbreidmgs- planneji achten B. en W. het gewenscht tot aankoop van gemeld perceel over te gaan, waarom zij den Raad voorstellen daartoe te besluiten. a wis- en natuurkunde. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht is geslaagd voor het caiidadaatsexamen wis- en natuurkunde, onze stadgenoote mej. A, van der Horst. Ed. Antheunis 30 jaar Goudsch fabrikant. Morgen, 15 Maart zal het 30 jaar geleden zijn dat de heer Eduard Antheunis zich als aardwerkfabrikant te Gouda vestigde. De heer Antheunis, van afkomst Vlaming, is te Bergen op Zoom geboren. Na vanaf zün 17e' jaar bijna geheel Europa als beeld houwer bereisd te hebben, vestigde hy zich in 1900 te Gouda. Hier begon hy in een heel klein werkplaatsje in de Gardeniersteeg zyn loopbaan als aardewerkfabrikant. Toen dit goed ging kocht den heer Antheunis een werkplaats met een oven in de Prins Hen drikstraat, waarin 12 man personeel werk zaam waren. In dé mobilisatietijd moest dit bedryf weer uitgebreid worden en werd een fabriek betrokken in de Kuiperstraat. Ook dit gebouw bleek spoedig te klein voor het zich steeds uitbreidende bedryf. Daarom werd de fabriek verplaatst naar de Raam, waar deze thans nog gevestigd is. Hier zyn 32 man personeel werkzaam. Behalve de heer Antheunis zelf zyn twee zoons en een dochter van hem in het bedryf werkzaam. De heer Antheunis zal dezen dag, waarop hü Zich voor 30 jaar geleden te Gouda ves tigde, onopgemerkt voorbij laten gaan, daar hy nog steeds treurt om den dood van zyn oudsten zoon Eduard, die hem 2XA jaar ge leden ontviel. Agenda. leiding van Dr. Evers in gebouw „Daniël". 19 Maart, 8% uur. Nieuwe Schouwburg. Vijfde en laatste Nutsavond. 19 Maart Oursus oefening E.H.B.O. onder 15 Maart, 8 uur, Soc. Ons Genoegen. Feestuitvoering Eerste Goudsche Mond harmonica-ver. „Excelsior". 17 Maart. 2 uur. Stadhuis Raadzaal, Ge meenteraad. 20 Maart, lOMi uur, Café Harmonie. Leden vergadering Coöp. Zuid-Holl. Eiervei- ling G. A. 25 Maart, 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Bij zondere tooneelvoorstelling N. V. Hol- landsch Tooneel. Apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel, L. Tiendeweg, zal tot en met 14 Maart, be nevens den daarop volgenden nacht geopenc zijn na 8 uur des avonds (des nachts echter illcen voor recepten). UIT OEN OMTREK BOSKOOP. Coop. Ver. „De Boskoopsche Veiling" te Boskoop. I 14 Maart Golden Ophelia 1.20-1.50, Columbia 1.20-1.50, Butterfly 1.30-1.50, Ro- •alamfcia 1.50-1.80 Lathyrus 21-24, Cerasus Hisakura 20—4C ct. per tak, Seringen 2.30 2.70, Prunus triloba 21 ct. per bos. HAASTRECHT. Keuring. De keuring der ingeschrevenen voor de lichting 1931 zal plaats hebben op Maandag 7 April a.s., voormiddags 10 uur in de voor malige Infanteriekazerne aan de Nieuwe VeemaHU te Gouda. Bouwvergunning. Door Burgemeester en Wethouders zyn bouwvergunningen veHeend aak het Missie huis St. Gabriël tot het bouwen van een pomp-station, aan M. T. Hagen tot het ver bouwen van den voorgevel van ?yn woonhuis aan de Hoogstraat, en aan W. Kompier tot het verbouwen van het perceel C 124 aan het Kerkplein. Uitvoering Zangvereeniging. De zangfvereeniging „Nieuw Leven" geeft op Dinsdag 18 Maart a.s., in het Sportge bouw Concordia (groote zaal) haar jaar- lyksche uitvoering. Broederdienst. Aan de ingeschrevenen der lichting 1931 A. Bot, J. M. de Graaf, M. T. Hagen, C. W. B. van Peperstraate, F. Rietveld en M. C. Smit js voorgoed vrijstelling verleend van den dienstplicht wegenS broederdienst. Een speelplaats? Naar wy vernemen is in de laatste ver gadering van Volksonderwijs besloten aan den Raad dezer gemeente te verzoeken een speelplaats in te richten, zulks in verband met het gebrek aan een goede gelegenheid daarvoor, nu het spelen op straat dóór het zeer drukke autoverkeer te gevaarlyk wordt Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Woensdag 19 Maart a.s., namiddags twee uur. De, agenda vermeldt: Adres schoolartsendienst; Voorstel van B. en W. tot verkabeling van het bovengrondsch net in het dorp; Voor stel van B. en W. tot invoering van een vustrecht-tarief voor electriciteit; Voorstel van B. en W. tot wijziging van het tarief voor watAievering by bouwwerken; af- en onverschryvingen, dienst 1929. STOLWIJK. Woensdag is te Utrecht geslaagd voor het examen arbeider-telegrafist, den heer W. C. van Dam, tot voor korten tyd verbon den aan de halte der Ned. Spoorwegen al hier, thans in betrekking te Zoetermeer- Zegwaard. De Rederijkerskamer „Excelsior" gaf Donderdagavond in café Noomen hare laat ste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd „De Spaansche Vlieg", blijspel inl 3 bedrijven. Het stuk werd goed en vlot ge speeld en na elk bedrijf werd den spelers een daverend applaus gebracht. Na afloop bleef het publiek nog geruimen tijd bijeen om by het genot van goede mu ziek menig dansje te maken. DRAADLOOZE DIENST. Arrestatie van officieren wegens het maken van nat. soc. propaganda. B1ERLUN, 14 Maart (V.D.) Officieel wordt medegedeeld dat het Rykswéhr mi nisterie eenigen tyd geleden werd ingelicht dat een aantal jeugdige officieren in de (Rykswéhr nationaal socialistische propa ganda maakten. Het ministerie bracht de zaak ter kennis van de justitie die thans opdracht heeft 2 luitenants met standplaats Uim en een voorryald# officier te Kassei te arresteeren. Prinses Juliana niet naar Indië. Het Corr. Bureau verneemt uit de beste bron, dat alle geruchten als zou Prinses Juliana eerlang een reis naar Ned.-Indië ondernemen, volkomen uit de luoht gegrepen zijn. Auto-ongeluk bij Elburg. ELBURG, 14 Maart. Hedenmorgen heeft alhier een auto-ongeluk plaate gehad. De auto van den heer W. Houbrecht uit Haar lem kwam in aanrijding met een melkwagen met het gevolg dat de auto over den kop sloeg en zoo goed als geheel vernield werd. De beide inzittende heeren bekwamen' geen noemenswaardig letsel. Zij vervolgden hun reis naar Leeuwarden per trein. De staking by Van Klaveren opgehouden. AMSTERDAM, 14 Maart. Op initiatief van Horecaf had inzake de staking bij het café-restaurant Van Klaveren een bespre king plaats met het bestuur van den bond van hotel-, café- en restauratiepersoneel in Nederland. Deze besprekingen leidden tot het resultaat dat de staking opgeheven is en verdere onderhandelingen zullen volgen. WISSELKOERSEN. 13 Maart 14 Maart. Officieel. Londen 12.127 m 12.127» Berly'n 59.47 59.49 Parijs 9.76 9.76 Brussel 34.76 34.76 Zwitserland 48.24 48.26 Weenen 36.12% 35.12 Stockholm 66.95 66.95 Kopenhagen 66.75 66.75 Oslo 66.72% 66.72% New York 2.49% 2.497,. Niet-officieel. Praag 7.39 7.39 Madrid 30.47% 30.93 Milaan 13.07 13.061% Prolongatie 2%. Beursoverzicht. I Uit vrijwel alle werelddeelen komen be richten tot ons, melding makende van een 1 minder goede gang van zaken in de Indus trie en vermindering van koopkracht van de 'bevolking ten gevolge van'de zeer lage prij zen, die bijkans alle stapelproducten en zoo vele andere artikelen opbrengen. Zoodoende is het gemakkelijk te begrijpen dat het pu bliek zich uiterst gereserveerd betoond en liever tot verkoop dan tot aankoop van ef fecten overgaat. Ter beurze van Amster dam bleef de gedrukte stemming dan ook bestaan en verschillende fondsensoorten kwamen opnieuw op lager niveau. Zoo brokkelde de koers in Akus weer en kele puiten af. De Accoustiek aandeelen verloren eenige procenten evenals Philips. Centrale suiker kwam beneden 50 Mar garine Unie bewogen zich rondom 300 r/c. Oliewaarden waren vast in navolging van New York. Van de berichten dat er kans op een pry- zenstryd is in het verre oosten, trekt schijn baar niemand zich wat aan. Rubberaandee- len werden op zeer beperkte schaal verhan deld. De koersen neigden tot reactie maar waren overigens maar weinig veranderd. Tabakken zetten algemeen op lager niveau in, maar herstelden zich al spoedig tot boven de vorige koersen daar de resul taten der heden gehouden inschrijving hoe- weJ ook beneden de prijzen van verleden jaar toch nog schijnen mee te vallen. Sui- kenwaarden waren op de achtergrond ge raakt. Gebitten SPECIAAL PIJNLOOZB BEHANDELING Betaling desgewenscht ia 12-maandeli)ksche termijnen ook voor Ziekenfondsleden. Bureau v. Tandheelkundige Middenstands - Verzekering. Adm. G. DE WAARD, Van Hcusdeatr. 13b TELEFOON 3001 3 tramlijn 4, 15, 16 en 17 Geopend van 9-4 en 7-9 uur 4 Agentschappen s Holman, Fluweelcnilaod 103. Gouda Dorp. Noordkadc!/9. Waddlaoa- Neemt proef met: DE MELANGE met 15 procent zuivere Roomboter per Vj ponds pakje 30 cent BLAUW MERK per ponds pakje 16 cent. GROEN MERK per '/2 ponds pakje 20 cent. ROOD MERK per '/t ponds pakje 25 cent. Vanaf heden tot en met 22 Maart, bij aankoop van elk PAKJE MARGARINE of MELANGE In den prijs van 20, 25 of 30 ct. per pakje Deze reclame, betreft onze winkels door het geheele l«nd: IS 60IDK00PBRI 70 Hoofdstaeg 7 - Rotterdam V.rpl.gln|.artlk.lin, Cer.tts, B«o»ilk»ii.i»i Br.ukkiit.en Warmw.t.rzikk.n B.T1I. prlj.eourant gratis. t/anaf heden, bij aankoop van 2 stuks onzer bekende Nova-ontbijtkoeken èt20ct. per stuk Profiteert wan oaza spooiala aanbieding het bekende merk „DELMONTE' r Bovenstaande aanbieding ia geldig tot en met 22 Maart en betreft onze winkel, door geheel het land. Extra aanbieding: MT Leest onze andere advertentie in dit blad. *^8 Tc GOOT eeeeeee* Alléén op borot en keel fewrevoD, brengt deze zalf direct verlichting. „Voor mijn zoontje van 2 Jaar heb Ik Vlcks VapoRub voor een zware kou gebruikt. Het resultaat was uitstekend. Ook voor mijn 5-Jarig doch tertje heb Ik het met succes aangewend. Mevr. G. Heyn- dijk. Spoorstraat 76, Goor." Vlcks VapoRub wordt uit wendig toegepast. U wrijft het slechts op keel en borst. Het spaart de teere maag van kinderen, die door inwen- digp medicijnen zoo vaak van streek raakt. Werkt tweeledig. Vlqjcs werkt, Indien op keel en borst gewreven, direct 2-Jedig. 1. De bestanddeelen ver dampen door de lichaams warmte en worden direct naar de ontstoken deelen ingeademd. 2. Gelijktijdig werkt het door de huid als een pap middel en verwijdert stijfheid en pijn. Het moet al een ern stige verkoudheid zijn, die aan deze dubbele bestrijding weer stand kan bieden. Thans goedkooper. Om aan de groote vraag naar een goedkooper potje te voldoen zijn thans proefpotjej i 85 ct. verkrijgbaar. Het groote potje kost 125. BIJ. al!c Apothekers en Drogisten. V VapoRub V4 j II G' Heyndijk' Spoorstraat. 76. Goot. A Jt

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2