OVERHEMDEN Koopt bij onze Adverteerders JAN VAN DAM Mpirin tl a/leen Jy SCHOONMAAKTIJD!.!] Boekhandel VAN BÜRK H. P. van Wijngaarden DEZE Naar Indië. k GOU DA-MARKT - 5Ö-62 ONTVANGEN C. A. B. BANTZINGER Raadsels voor de Jeugd. TBL. 287 - KLEIWEG 2» ALLE KLEUI 5 modern ingerichte cabines Vakkundige behandeling van STEUNZOLEN dat (fit puntje werd uitgemaakt. Het komf al eens meer voor dat een eigenaardige wij ze van beheer der landegebouwerj wordt toegepast waarbij de eigen-opvatting van één bepaald persoon de richtsnoer schijnt te zijn. Wanneer het die persoon niet lijkt aarzelt men zelfs niet het met allerlei klei ne middelen het onmogelijk te maken. Zelfs worden nog wel andere middelen te baat genomen. Wp zullen thans daarop niet ingaan, maar we hopen dat het vraagstuk eens door een der Kamerleden zal worden aangeroerd. Het baasjespelen moet eens duidelijk aan den dag worden gesteld, want het gebeurt natuurlijk door den een of anderen onder geschikten ambtenaar. Nog even willen wij er hier bij voegen dat we de grafelijke zalen allerminst ge schikt achten voor een tentoonstelling en zeker niet de Ridderzaal. Wanneer men deze zaal niet voor dergelijke doeleinden afstond zouden wij dit toejuichen. Het is een veel te kostbare zaal om die voor een dergelijk doel in gebruik te geven Trouwens geschikt is de zaal ook niet omdat vooral bovenlicht een eisch is en dat is er hier niet Wie de tentoonstelling bezocht zal dit erkennen. Men stond zichzelf altijd weer in het lieht als men de uitgestalde papieren wilde bekijken. Wat niet wegneemt dat veile duizenden personen het geprobeerd hebben om te Mi- kan HAGENAAR. Eon tocht naar an door tropisch Nederland. XXIX. In Semarang was voor oqs geen nieuws meer te beleven. We rekenden al zoo half en half op een terugkeer naar Batavia, toen we verrast werden met een uitnoodiging uit Ambara-wa, van niemand minder dan van de Directie van de beroemde Mac Gillavry cigarettenfabriek. Wanneer nu menschen, die zelf in Indië geweest zijn, hier lezen van de beroemde cigarettenfabriek, dan halen ze bepdald meewarig hun schouders op. Laat ik dan eerst vertellen, hoe de Mac Gillavry cigaret in Indie bekend is. Haar naam is eigenlijk Djatiroenggo, waarvan Jan Publiek een heel leelijk woord gemaakt heeft, dat ik U zal besparen. Doch genoeg over den naam. Wanneer U nu den moed hebt, om een 'Djatiroenggo cigaret te pre senteeren, dan kunt U van alles te hooren krijgen. Ik schreef enkele uitlatingen op: „Dank Mijnheer, ik blijf liever gezond,", of „Neen Mijnheer ik ga liever gewoon dood", of „Ik rook alleen tabak" of „Geef U mij maar een cigaret". Doch wat men ook zal zeggen, houdt Uw doosje of Uw koker nog even klaar en tien tegen één zal zelfs de meest hatelijke een van die be roemde cigaretten accepteeren. En wat mij al heel wat malen is overkomen: Als de man die eerst zoo vurig weigerde en ten slotte bezweek om niet onbeleefd te zijn een oogenblikje alleen is, dan komt er bij hem te voorschijneen doosje Djati roenggo cigaretten, waar hij van smult. Mac Gillavry, de grondlegger van deze fabriek heeft een goede huishoudster ge had, want volgens de legende maakte zij voor haar heer en meester cigaretten. De vrienden van dezen planter, prezen haar maaksel om het hardst en het duurde niet lang of alles in den omtrek rookte de ciga retten, die met de hand gemaakt werden van deze kookster. Hier dus het begin en thans een der grootste fabrieken van Java. Wü waren erg nieuwsgierig en we beloofden elkaar nu eens terdege op te letten, wat er nu eigenlijk in de cigaretten verwerkt werd. De fabriek overtrof onze stoutste verwach tingen. Na een schitterenden tocht door de bergstreken, langs cacao-aanplantingen, koffie- en theeplantages, bereikten we het kleine plaatsje Ambarawa. En nu volgde in snel tempo de rondgang door de fabrieken. Van grondstof tot eindproduct. Dat zie je eigenlijk nergens beter, dan bij een ciga rettenfabriek. Van de opslagschuren zie je de tabak er in gaan en aan den anderen kant staan vrachtauto's klaar en nemen de groote pakken keurig verpakte doosjes mee. In de fabriek de grootst mogelijke zinde lijkheid. De Inlandsche vrouwen met kap pen om het hoofd. Vóór de fabriek groote bassins, waar ieder eerst zijn voetjes in moet wasschen. De cigaretten mag niemand met zijn handen aanraken. De machines zijn zoo ingericht, dat dit kan. Ook het snijden, drukken en inpakken der doosjes geschiedt machinaal. Als men een fabriek gaat be kijken, loopt men meestal het administra tieve gedeelte voorbij. Maar hier in Amba- Awa was dit misschien wel het mooiste. Ik heb nooit kunnen droomen, dat in een klein plaatsje van Midden-Java de niéuwste Amerikaansche reken- en boekhoudmachines zpuden staan. Dat men bij gebrek aan een voldoend postkantoor, dat in staat is om alles te verwerken, maar zelf een postkan toor was begonnen. De nieuwe doorslag machines waren buitengewoon. Brieven, facturen, leggers, adressen, formulieren voor de postadministratie, het werd tegelijk vervaardigd. De brieven werden met een postzégeldrukmachine gefrankeerd en dade lijk gestempeld. Wat een omzet deze fabriek moet hebben, mag wel hieruit blijken, dat alleen voor reclame anderhalf k twee ton per jaar wordt uitgegeven. En wat ik bij een fabriek in Holland nog nooit gehoord heb, is hier n.l. dat men geen onbetaalde rekeningen heeft. Alles wordt rembours verzonden, Crediet wordt nimmer verleend. Of in goed Hol- landsch: „Boter bij de visch". Na den rondgang een heerlijk oogenblik van rust in de groote serre van de directie woning. Ik mag het U eigenlijk niet ver klappen, maar de Directeur bood ons een... Egyptische cigaret aan. Na een hartelijk afscheid van Semarang weer terug naar Batavia. In hetzelfde hotel en wat nog toevalliger was in dezelfde ka mers. Veel tijd hadden we niet, want we moesten ons gereed maken voor de over tocht naar Sumatra, waar we aan de Zuid punt zouden beginnen en dan door het pas opengelegde oerwoud omhoog zouden gaan naar Palembang. Een morgentreintje bracht ons van Bata via langs de Noordkust naar Merak, waar een klein K. P. M.-bootje ons over Straat Soenda naar de Zuidpunt van Sumatra zou brengen. De tocht in den morgen langs de kust was heerlijk. En de baai van Bantam is werkelijk een heel mooi stukje natuur. Tal van militairen op de stations herinne- ren ons aan de communistische woelingeif, die twee jaar geleden in Bantam geweest zijn. Hier zijn verschillende Europeesche employé's voor de oogen van hun huisge- nooten op vreeselyke manier door de bende afgeslacht. Hier hebben hun vrouwen en kinderen de meest gruwelijke vernedering gen moeten ondergaan. Straat Soenda, die Java van Sumatra scheidt, heb ik tot mijn spijt niet gezién. Een flauw silhouet van de Krakatau is het eenigste en toen ben ik naar veiliger oor den onder in de boot gegaan. De zee was buitengewoon woelig en ik had mij nu een maal voorgenomen om niet zeeziek te wor den. In de Lampongsche districten, waar we nu arriveerden, een geweldige drukte. Na de pas- en wagencontrole veilig gepasseerd te zijn, worden we door al die auto's en koe lies heengeloodst en brengt de havendirec teur ons bij den administrateur van een rubberplantage, waar we zullen logeeren. De drukte aan de haven is van de Ban- tammers, die hier naar de Lampongs ko men om peper te plukken. De Lamponger zelf ziet liever werken dan het zelf te willen doen. Over het meerendeel zijn deze Lam- pongers schatrijk. Een behoorlijke peper tuin brengt nog wel een paar duizend gul den per jaar schoon op. >De huizen van deze heeren zien er dan ook keurig uit. En hun vrouwen en kinderen zijn rijk opgesierd met gouden spullen. Doch laat ik vooral hun auto's niet vergeten. Elke Lamponger, die zich zelf een beetje respecteert heeft een auto. De garage is vlak bij de hand, n.l. onder het huis. Hier in Sumatra staan alle huizen op hooge palen of cementen neuten van anderhalf k twee meter hoogte. De auto's worden gehouden voor het ver voer der peperoogst en verder voor plei- zier. Doch dit laatste vindt de Lamponger te duur. Vandaar dat als hy met vrouw en kinderen aan het toeren is, hij bij iederen voorbijganger stopt en vraagt hem mee te rijden. Doch denkt U vooral niet dat dit voor niets gaat. Er wordt lang gemarchan deerd en als men het over den prijs eens is, stapt de voorbijganger al of niet beladen met een groot pak, in en tot groot genoegen van het heele gezin, dat nieuw gezelschap en nog geld toe krijgt, wordt de reis voort gezet. P. E. v. B. STADSNIEUWS. GOUDA, lö Maart 1930. Restauratie en bestemming van het huis „de Moriaen". Bij Raadsbesluit van 11 Mei/8 Juli 1920 werd destyds, met financieelen steun van Rijk, de Nutsapaarbank en particulieren, 'het huis „de Moriaan" een typisch voor beeld van oud-Hollandscne, burgerlyke bouwkunst uit de 17e eeuw aangekocht, met de bedoeling, dit t.z.t. te bestemmen tot plaatselijk museum, met ontruiming, hetzy geheel of gedeeltelijk, van het be staande museum. De groote kosten aan inrichting voor stedelijk museum verbonden ,weerhielden B. en W. destijds evenwel voorstellen in deze richting te doen. Sedert dien is het gebouw gedurende een 1 vijftal jaren verhuurd geweest, onder ver- j plichting, dat daarin in overeenstemming I met den aard daarvan, een tabakshandei zou worden gedreven. Bij de voorwaarden, I in zake den verhuur werderj.bepalingen ge- maakt, die de bestemming, die bij den aan- J koop voorzat, zooveel mogelijk benaderden. Middelerwijl werden de noodige restaura tiewerken aan den gevel aangevangen en voltooid. De restauratie van het interieur, in het bijzonder van den winkel en de ach terkamer, werd evenwel nog niet ter hand genomen. Bij schrijven van 29/30 November 1926 verzochten B. en W. de Commissies van Toezicht op het Stedelijk Museum van Oud heden ons hieromtrent te dienen van advies. Den 17 Januari 1929 bracht de Commissie ons haar advies ter kennis. Verschillende omstandigheden, waaraan ook de veelzyd'g- heid van het vraagstuk niet vreerrd was, zoo schrijft ons de Commissie, hadden het uitbrengen zeer vertraagd. Dit advies, hetwelk B. en W. voor den Raad ter visie leggen, komt tot de conclu sie, dat restauratie van winkel en achter kamer, zonder groote kosten tot stand ie brengen is. De Commissie is bereid, in samenwerking met den dienst van ge meentewerken een volledige begrooting van kosten aan deze restauratie v,rbcnden op te maken, terwijl zij tevens haar meening geeft, omtrent de exploitatie van het ge bouw. Met betrekkelijk geringe kosten zal het volgens de Commissie mogeiyk nlyken, het gebouw weer zooveel mogelijk terug te brengen, in rijn ouden toestand en tevens aan de bestemming by aankoop ti voldoen. De Commissie stelt zich namen!ijk voor, dat nó restauratie het huis niet weder zal worden verhuurd. In het gerestaufeer 'e oud-Hollandsche winkel-interieur wil zij onderbrengen datgene, wat het Stedelijk Meseum bevat en betrekking heeft op de Goudsche pypen-industrie en op het betrek kei ijlk gilde. Voorop hierbij sta, dat de winkel het ka- raktker herneemt van een verkooplokaal van tabak en sigaren, ^ooals dit in het be gin van de 19e eeuw bestond. Alles wat hiermede in strijd is,"vooral wat betreft het aanbrengen van moderne reclames moet worden vermeden. De achterkamer, schrijft de Commissie verder, zal het glanspunt van het huis „de Moriaen" moeten worden, omdat het om zyn zeldzaam fraai gebeeldhouwde deuren en schoorsteen een uniek voorbeeld van in terieurskunst uit de tweede helft van de 17e eeuw mag "-worden genoemd. Het Mu seum zal uit -zijn voorraad het noodige voor een passende meubileering afstaan, hetzij dit op andere wyze ter beschikking te stellen. Het later bygjebouwde achtergebouw, dat het uitzicht in de achterkamer en het as pect van den achtergevel, benevens den aanleg van den tuin in den weg staat, maar bovendien in zeer slechten toestand verkeert, voorat' wat het dak betreft, zal moeten worden geamoveerd. De Commissie is van meening, dat bij tot stand koming van een restauratie en inrich ting, als door haar geadviseerd, een geheel van oude kunst -en cultuur zal worden bij eengebracht, dat weinig andere steden in ons land kunnen bieden. Wat de exploitatie 'betreft, wyst de Com missie fer op, dat hierbij niet mag voorzitten de eisch van een zooveel mogelijk dekken der kosten. De Inkomsten uit de exploitatie zullen bijzaak moeten blyven, het gebouw in de eerste plaats in overeenstemming met de 'bestemming bij aankoop, worden ge ëxploiteerd. Zij stelt zich Voor, dat in het gebouw een concierge zal moeten worden gehuis- vesf^ie belasten met de bediening van den oudvHollandschen tabakswinkel, waarbij dan te voegen den vérkoop van prentbriefkaar ten van historische gebouwen, die men ge woonlijk in musea aantreft. Voor de bezichtiging van het gebouw ware verder een entree te heffen, in het bij zonder voor de achterkamer. Mede in ver band met de bezichtiging van andere histo rische gebouwen en andere bezienswaardig heden, oppert de Commissie de idee van uit gifte van z.g. reductie-tickets. B. en W. namen het advies der Commis sie in studie, traden in overleg, in zake *eventueele verdere exploitatie van het ge bouw in den geest, als het advies aangaf en verzochten de Commissie, in overleg met den dienst van Gemeentewerken, een be grooting van kosten, aan de restauratie ver bonden, over te leggen. By deze nadere onderhandelingen bleek in de eerste plaats het volgende. Het huis „de Moriaen" wfte, naast inrichting ais historische tabakswinkel, enz., ook te be nutten voor de vfestiging van een inliclitm- gendienst voor deze stad bezoekende vreem delingen. De afdeel in g Gouda van de Ver- eeinging voor Vreemdelingenverkeer heeft reeds gepoogd zelfstandig een bureau in te richten en te exploiteeren. Een en ander is evenwel af moeten stuiten, hoofdzakelijk op de daaraan verbonden kosten, die boven de krachten der afdeeling bleken te gaan. Uit voorloopige onderhandelingen is even wel gebleken, dat zy bereid is te overwegen of de vestiging van een inlichtingendienst in het huis „de Moriaen" de noodige lo- caliteit is aanwezig en het aspect noch van het gebouw, noch van de daarin te brengen historische verzamelingen, zal hierdoor worden geschaad, mogelyk is. Naast de bespreking over de noodige localiteit, moet de afdeeling dan ook kunnen profiteeren, wat de bediening van het door haar te vesti gen bureau betreft, van de diensten van den door de gemeente aan te stellen concierge. Bij diens aanstelling moet dan ook rekening gehouden worden met het bezitten van de hem op te dragen taak. B. en W. zijn van meening, dat het ge- wenscht is, dat de aanstelling van dezen beambte geschiedt tydelyk en op proef, op dat na verloop Van tijd, met meerdere ken nis van zaken, overwogen kan worden, of deze oplossing als de voor beide partyen meest gewenschte moet worden aangemerkt. Rekening houdende met de tegenwoordige financieele middelen der afdeeling, komt het B. en W. een bijdrage harerzijds m de exploitatiekosten van het huis „de Moriaen van 500.— bij totstandkoming onzer transacties niet onbillyk voor. Zy verwijzen vöor een en ander naar de eveneens ter inlage gelegde nota van den gemeente-secretaris, dig namens B. en W. met de afdeeling Gouda der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in overleg trad. D.d. 14 Juni 1929 ontvingen zij van den dienst van Gemeentewerken, de in overleg met de Museum-commissie opgemaakte be grooting der restauratie-kosten. Deze geeft aan, inclusief de bijdrage in de algemeene kosten van den dienst, een bedrag van 3302.16. Wordt de vloer der achterkamer evenwel uitgevoerd in inarmerplavuizen (wit en zwart) hetwelk het doel, dat by de restauratie voorzat zeker ten goed zal ko men, dan zullen de kosten stijgen met 480 en wordt dus in totaal rond 3800.— noo- dig geacht. B. en W. achtten het noodig ook de mee ning der commissie van bijstand in het be heer der Gemeente-financiën, omtrent deze plannen, te kennen, in het bijzonder, in ver band met de financieele zijde daarvan. Deze commissie van bijstand diende B. en W. d.d. 10 October 1929 van advies. Zy is van meening, dat de bestemming van het gebouw eischt, dat het als tabakswinkel wordt geëxploiteerd en tevens, dat het dienstbaar maken voor den inlichtingen dienst der afdeeling Gouda van de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, ernstig moet worden overwogen. Verhuur als tot Mei 1929 geschiedde, acht zy zeer onge- wenscht. Zy oppert evenwel a!s mogelijk heid verhuur van het gehee'e gebouw aar de afdeeling en exploitatie door haar. Dit achten B. en W.' avenwel niet alleen onmogelijk, maar ook ongewenscht. In de eerste plaats is het, gelet op de financiën van de afdeeling, uitgesloten, dat deze hieei dan "een bedrag van f 500.besteu.t voor haar inlichtingendienst. Vast staat toch dat de exploitatie van den tabakswinkel in den geest, zooals deze in den gerestauréér- den winikel mag worden uitgeoefend, zich ir geenen deele zal kunnen dekken. Maai ook is het gewenseht en noodzakelijk, dat het gebouw te exposeeren stukken, enz. uit het Stedelijk Museum, blyven onder het rechtstreeksch toezicht van de daarmede belaste commissie of de aan haar onder ge schikte ambtenaren. De exploitatie-gedach ten in het advies der commissie van by stand neergelegd, kunnen B. en W. tot hun spijt niet aanVaarden en moeten zy de hier voren ohtwikkelde bezwaren handhaven. Zij vertrouwen, dat de commissie, na kennis neming van het vorenstaande, deze.meening zal kunnen deelen. Middelerwijl werd de voorbereiding tot het doen van voorstellen aan den 'Raad ver traagd, omdat het gebouw, in verband met het voorkomen van alastrim-gevallen in ons land, tijdelijk een bestemming moest wor- dey gegeven en wel als tijdelijke 'verple- gingsinrichting voor' eventueele lyders aan die ziekte. De noodige voorbereidingen wer den hiervoor getroffen, waarbij er rekening mede werd gehouden, dat het karakter en de bestemming van het gebouw hieronder niet leden. Een en ander is den Raad bekend. Het alastrim-geivaar is evenwel geweken en thans kunnen B .en W. aan hun voor nemen, tot het doen voortgang hebben der restauratie, gevolg geven. Resumeerende, stellen zy dan ook aan den Raad onder verwijzing naar het voren staande voor aldus te besluiten. Verstrekking van kleeding aan schoolkinderen. B. en W. bieden den Raad ter goedkeu ring aan een verordening op de verstrek king van Weeding aan schoolgaande kinde ren. In deze verordening bepaald art. 2 dat de wyze van verstrekking, alsmede de wyze "van beoordeeling of de behoefte bestaat, wordt geregeld doo\ Burgemeester en Wet- houdérs. Deze verordening lal in werking treder op 1 April 1930. Vaststelling van het voorschot voor 1930 op Ue geineenielyKe vergoeding ex-ari. 101 der L. O.-wet 192U. B. en Yv. stehen den liaad voor: Gezien de aanviagen van diverse school besturen om een voorscnot op de gemeen telijke vergoeding, bedoeld m artncei 101 der. Lager Underwyswet 1920, ten benoeve van hun scholen "voor gewoon lager ontier- wys over het jaar 1930; 1. deze verzoeken in te willigen en de bedragen van het voorschot vast te stel n u op: a. 2671.55 voor de R.K. school, Peperstraat la. b. 2673.86 voor de R.K. school, Jvethmaetstraat 45. c. 3240.40 voor de R.K. pchool, Westhaven 24. d. 3121.90 voor de R.K. dchool, Spieringstraat 16. e. 2653.05 voor de R.K. school, Spieringstraat 18. g. 1599.94 Gereformeerde school, Keizerstraat 69. i. 2126.79 Groen v. Prinsterer-school, Groenendaal 46. j. 1919.14 Da Costaschooi, Gouwe 103. k. 3538.37 Prinses Julianaschool, Burg. Martenssingel 100. f 23.344.50 totaal. II. te bepalen, dat cle uitbetaling van het voorschot zal geschieden in vier termij nen, ten kantore van den gemeente-ontvan ger, vervallende op 1 April, 1 Juni, 1 Sep tember en 1 December 1930. En verder: I. de aanvrage van het bestuur der ver eeniging tot stichting en instandhouding van vrije scholen op gereformeerden grond slag voor haar school voor u. 1. o. af te wyzen; II. de aanvragen van het bestbur der R.K. inrichting van Liefdadigheid en het bestuur der vereeniging tot stichting en in standhouding van christelijke scholen voor 1. en u.l.o. in te willigen en het bedrag van het voorschot te stellen op: f. 953.10 voor de R.K. u.l.o. school, Nieuwe Haven 310 1. 1208.92 voor de Prinses Julianaschool (U.I.O.) 2162.01 totaal; Hl. te bepalen, dat de uitbetaling van het voorschot zal geschieden in vier termij nen, ten kantore van den gemeente-ontvan ger, vervallende op 1 April, 1 Juni, 1 Sep tember en 1 December 1980. Het dempen van een sloot bij de Westerkade. In het terrein gelegen achter het sport terrein der voetbalvereniging „Ona", aan het eind van de Westerkade, ligt in het midden een sloot. De huursters van dit ter rein, de Arbeiders-Jeugdcentrale en de Jeugdbeweging van den Fabrieksarbeiders- bond hebben belang by de demping van deze sloot, terwijl blijkens mededeeling van den directeur vanGemeentewerken in .de naaste toekomst toch ook voor het bouw- rypmaken van dien grond tot demping zou pipetjen worden overgegaan. Bij zyn ter inzage gelegd schrijven van kent Aaplrln-Tablotton sn hm Ultstsksnds working bij «fe vorkoudhoidazlekton mi rW "-"i pijnen. van avan veel baling f* kot U woton, dot or ao* Hetonml.lw, Im» Jk.k.n I» hat Bayarkrula al Bdara varpakking an op.lkè tablet, la dit niet het gevUl don hebt ge niet da achta Aapirln. Bovendian komt op Iedere verpakking de U be> kende oranje band voor, bi Uw eigen belang oa onbedriegeUjke kan* Prijs 7(1 26 Februari j.l. adviseert de directeur van Gem .Werken om tot demping an die sloot reeds thans over te gaan. Er zal een uitgaaf van 2000.mede gemoeid zijn. B. en V. kunnen zich hiermede eveneens vereenigen. Het ligt verder in de bedoe ii.g dit terrein tevens te gaan benutten voor de lichamelijke oefeningen van de schoolkinde ren. Vergoeding bedoeld in art. 101, 9e lid der Lager-onderwijswet 1920 over het jaar 1928. B. en W. bieden de Raad een be sluit aan tot vaststelling der vergoeding, bedoeld in artikel 101, 9e lid der Lager- onderwijswet 1920, uit te keeren aan bijzon dere scholen voor haar vakonderwijzers, over het jaar 1929. De bedragen voor de verschillende scho len laten wij hier volgen. De vereeniging Voor Christelijk Nutio- naal Schoolonderwijs, School Groenendaal 46 631.25, School Gouwe 101 478.53. De SchooWereeniging voor Bijzonder Neutraal Onderwijs voor Goüda en Omstre ken, idem 573.28 en 147.50. De Vereeniging tot Stichting en Instand houding van Christelijke scholen voor A «n u.l.o. 360.— en 652.50. De R.K. Inrichting van Liefdadigheid, School Lethmaetstraat 46 416.School Nieuwe Haven 310 220.—. De Vereeniging tot Stichting en Instand houding van Vrije Scholen op Gereformêer- den Grondslag 621.38Va en 202.56'A. Verder nog de volgende bijdragen vaor Mej. S. H. Ruys 120.61. Ph. J. Bom f 314.36. D. van Duuren en J. J Weeda 713.94. Voor stadsnieuws zie verder 2e Blad. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL, mma voor Zondag 16 Maart 1930. K. N. V. B. Districtswedstrijden. Groningen: Noord-Oost—West-Zuid. Afdeeling I. Promotiecompetitie 2e klasse. Amsterdam: D.E.C.-Haarlem. Afd. II Jste klasse. Haarlem: E.D.O.-H.-D.V.S. 2e klasse B. Gouda: Gouda—(J.V.V. Rotterdam. St. Hooger— Neptunus. RotterdamXerxes-V.O.C. 3e klasse B. Rotterdam Sc. Volharden—de Musschen. Rotterdam; U.D.I.-Tranevalia. 4e klasse A Bodegraven: T.O.G.O.—Bodegraven. 4e klasse B Delft: Delf ia— Celaritas. SohiedamSchiedam-r-S.O.A. Moordrecht: Moordreoht-S.F.C. 4e klasse D. Rotterdam; D.J.S.-S.I.O.D. Dordrecht: Fluks-O.S.S. Promotie-competitie res. 2e klasse. Utrecht: U.V.V. 2-S.V.V. 2. Reserve 3e klasse A. AlphenAlphen 2-H.V.V. 4. Den Haag: R.V.C. 2-V.I.O.S. 2. Leiden: C.V.8. 2-A.D.O. 3. Rotterdam Xerxes 3—A.S.C. 2. Reserve 3e klasse B. Vlaardmgen; V.F.C. 2-H. v. Holl. 2. Schiedam: H.-D.V.8. 3-V.D.L. 2. Delft: D.H.C. 3—de Hollandiaau 2. Schiedam: D.H.S. 2-Fortunu 2. Reserve 3e klasse C. Gouda: G.S.V. 2-O.N.A. 2, half elf. Rotterdam Excelsior 3—S.V.V. 3. Rotterdam: Feijenoord 4—tD.C.L. 2. RotterdamOvermaas 2—Transvalia 2. Rotterdam R.F.C. 2—V.O.C. 3. Afdeeling III Promotie-competitie 2e klasse. Zutphen: A.Z C.-P.E.O. Afd. IV 1ste klasse. Tilburg: N.O.A.D.—Eindhoven. Om den Ned. Voetbalbeker. Eerste ronde. AmersfoortAmsvorde—Alphen. Alphen: Alphiar-O.N.A. Sliedrecht: Sliedrecht—G.S.V. Schoonhoven- Schoonhoven—de ÖoieVMW- LeidenL.F.C.—Olympia. G. V. B. 2e klasse. Wnddiflxveen 2—Schoonheven 2. G.S.V. 3—Zevenhuizen 1. j 'JHKAMP STEUNZOLEN Nieuwe Sorteering Zie de Etalage's MARKT 18-19 boven hetgi-i-n men in al» premie van de Ia. Leupen en Zn to Haarlem. Het weer worden evenals de vorige keeren, vooral de laatste maal, een race om deze album. Vorige maal zonden we de album Padde stoelen, die als premie werdl beschikbaar gesteld, naar de gelukkige winnares in Oude- water. Zoo waar, die kampioene van die keer heeft er weer lucht van gekregen en verblijd de ona weer met een aantal Lever's, en lin nenkastbons en Pelikanen. Waar heeft ze dat alles vandaan? Gaat ona niet aan. Een ieder, vooral de Gouwenaars, hebben maar zorgen, dat ze boven het puntenaantal blijven van die OudpwntyrscJie dame. Zo heeft er heuach weer zin in. 't Is ook een pracht album. Echt om extra inzendingen hiervoor te doen. Hoe meer, hoe liever, wij zullen wei jio teeren en zoo mogelijk direct verzenden. Hebben praehtvoorraden van Verkade's Paddenstoelen, Van Houten's bono VM, Nelle's achteretiketten. Kollie Hag bons en wapenzegels. Verder weer in voorraad üroste's plaatjes „Indië" en bons voor kop en scho- tel, Klaverhladplaatjee, Donazelmann's bons en niolenbons. Kunnen we alles aanvragen? Neen. Lever's bona, linnenkastbons en Pe likanen vallen buiten de aanvraag. Zijn daarvoor ver achter. Eerst weer heeJemaal hij zijn. Kunnen we alles aanbieden? .ta. behalve Van Nelle's bons. daar heb ben we er genoeg van voorloopig. We vrngen behalve de Lever's bons. Peli kanen en linnenkastbons. inzendingen van Rademaker's bons, Dohbelmann's plaatjes. Leupen's plaatjes of bons. Eon ieder leest toch wel met aandacht enze rubriek des Zaterdags? Vooral als men wat ingezonden heeft. Aan L E. te Gouda verzonden we vorige week 25 Hagzegels 5 Maart nog niet ontvan gen. Ze zijn vorige week verzonden Reeds de zending opgemerkt? Verzonden aan C. Sch. te. Gouda: 55 Paddenstoelen P. W. te Gouda150 Hagzegels. C. B, te Oudewater: 52 Hagzegels. Mevr J. It.- v. V te Gouda 76 Klaverblad- plaatjes. Noteerden voor C. de K. te Gouda: 38 Lever's bons. Zullen noteeren voor Mevr. C.—van I). te Gouda: 21 Paddenstoelen, indien ze de 10 cent nog inzendt, die bij haar zending ont brak. Zoo niet. dan wordt het OAntal gehal veerd. Voor mej. A S. te Gouda nAteerden we 593 punten. Met het noteeren van linnenkastbons wachten we tot we bij zijn. Voor mevr. van D -P. te Oudewater heb ben we reeds 14 dogen geleden genoteerd 45 Lever's bons. Een ieder mankt, in zijn (haar) aigen kring propaganda voor onge ruilrubriek. Hoe meer men inzendt, dos te vlugger kan een ieder geholpen worden. Wachten is altijd vervelend voor een ieder. Laat ons du» niet lang wachten op da bon» en plaatje», die we zdo gaarne wfflen ontvangen om onze ruilere(atera) te helpen HET RUILBUREAU. Oplowingen van da raidael» van vorige week, 1- Bloem. 2. Reus, roos, ros reis. 3. Krakeling. 4. Eén zwaluw maakt nog geen zomer. Hooge boomen vangen veel wind. Blaffende honden byten niet. Het is niet ad goud wat er blinkt. 5. Leeuwarden. 6. Begonia. D© prys viel by loting ten deel aan SIiENTJE VAN DAM, St. Josephstraat 43 te Gouda. De pryswinster mag haar prys een mobi boek Maandag aan ons Bureau in ontvangst komen nemen. Nieuwe raadsels, f 1. Ik ben een verkorte meisjesnaam en word met twee letters geschreven. Als men my door myn omgekeerde gestalte laat voorafgaan, word ik een jongensnaam. Welke is dat? 2. Ik wys elke richting aan, Draai ook heen en weer, Kyk op mensch en kind en dier Uit de hoogte neer. Soms als men graag uit wil gaan Kijkt men eerst naar my. Sta ik in den goeden hoek, O, dan is men blyl Ik Spreek een taaltje zonder woord, Dat toch duid'lijk is. Wie my kent, zegt altijd weer, Dat Tc my nooit vergis! 3. Met w ben ik altyd nat, meit k een vier voetig dier en met I een tijdsbepaling. 4. Ik noem een plaats in Zuid-Holland, die met 5 letters geschreven wordt. Neemt men my myn staart af, dan word ik een metaal en onthoofdt men my daarna, dan noeim ik iets, dat men in zyn jeugd niet kan zyn. Wie raadt 1 dit? 5. Maak plaatsen in Europa en de rivie ren, waaraan zy liggen van: ari b®er 8pU1 ren Tholen den m eg boter mier 6. Ik ben een soort raadsel, Schudt men mij echter goed door elkaar, dan ben ik in menige tasch en in men igen zak te vinden. Oplossingen inzenden aan de redactie van de Goudeche Courant, Markt 31. RUILBUREAU voor bons en plaatjes We willen beginnen met het mededeelen der bepalingen: op welke wijze men een album, gedeeltelijk gevuld met Leupen's platen „De Nederlandsohe Jeugd in natio nale dracht" kan bekomen voor niemendal. Evenals bij onze vorige premies gaat het weer hoofdzakelijk om de Lever's bons te pakken te krijgen. We willen echter daaraan toevoegen de Pelikanen en linnenkastbons. Dus opletten I Degene, die van al 8 Maart j.l. tot 1 JuJi de meeste Leverbon's Pelikanen en lin nenkastbons inzendt (ws tellen de punten VUx d« 3 soorten hijsen) ontvangt als premie rak zullen de vierde klasse reserves het wel niet laten komen. Over een paar weken zal 't ook in den G. V. B. weer tot een zomerslaapje komen. 3e fiasse A Olympia 4—IeJckerkerk 3Jf 3e klasse |b Goudeiak 2—Lekker kerk 2. Moordrecht 3—Nieuwerkerk 1, 12 uur. 3e klasse C. O.N.A. 6—Nieuwerkerk 2. Lekkerkerk 4-Gouderak 3. Overzicht. Van alles wat. In het Goudsche rayon 'kunnen Bodegraven en Moordrecht voor een succesvol slot zorgen. Gouda 2 op de derde plaats £n van prom.-wedstrijden Er is morgen van allerhande voetbal. In de stad van -de Martini-toren ontmoeten el kaar het puikje der voeitballers uit de Wes telijke, Zuidelijke, Oostelijke en Noordelijke afdeelingen. De Teehn Commissie krijgt ge legenheid elf .spelers uit te kiezen, die het Nederl. elftal zullen vormen, dat in de ko mende linternationale ontmoetingen zijn re putatie zal handhaven en hopenlijk ietwat zal verbetefen Er bestaat groote belangstelling te Gro ningen. dte elftalen komen nagenoeg uit, zooals zij op papier warén opgesteld, en dus komt de rest van zelf. Hier en daar wordt een eerste klas-wed strijd gespeeld, maar de meeste aandacht gaat nu uit naar de promotieoompetitie der tweede klasse kampioenen. In afd. I en III wordt er reeds een aanvang mede gemaakt. D.E.C.—Haarlem' is een wel eigenaardig treffen Destijds speelden zij om een plaats in de eerste klasse, die Haarlem ten slotto veroverde. Nu staat. D.E.C. weer gereed een aanval te doen, terwijl Haarlem zijn positlie in rto eerste klasse moet verdedigen. Wie zal nu 't sterkste blijken? lil onze omgeving speelt Gouda den laat ste» thuiswedstrijd tegen U.V.V.die nog niet veilig staat, is een spannende strijd te verwachten, dien de Gouwenaars door een parig pogeo zoo eervol mogelijk zullen vol brengen. Gouda lijkt niet zoo op dreef als in 't midden van 't seizoen, doch als de spe lers hun beste beentje voorzetten, dan kan er nog veel bereikt worden. Da verrichtingen der vierde klaiwers Bo degraven en Moordrecht komen langzamer- hand tot resultaten. De club van den G.V.B praeses kan morgen bij een gelijk spel tegen T.O.G.O. zich reeds kampioen noemen. De vorige keer bij de vaststelling der ontmoet Uiig T.O.G.O.—Bodegraven, troffen de rood zwarten T.O.G.O. niet thuis. Bijgevolg wordt nu deze wedstrijd opnfcuw vastgesteld op liet terrein van Bodegraven. 'Laten de a.s. kampioenen nu eens „niet thuis" geven. Natuurlijk in gunstiger beteekenis. Moordrecht behoeft nog drie punten uit twee wedstrijden. We rekenen er op, u--r het uantal morgen tot één wordt geredu ceerd. De verwachtingen, dnt Gouda 2 uog lin een lieslissingswedstrijd met S.V.V. 2 en-of Feijenoord 3 moest uitkbmen, wie promo tiewedstrijden tegen U.V.V. 2 zou spelen, zijn op een teleurstelling uitgeloopen. Door het vaststellen van de ontmoeting U.V.V. 2 -S.V.V. 2 kan opgemaakt wordeu, dat S. v". V. 2 minstens voor de tweede plaats m aan merking komt. want Feijenoord 3 heeft geen prbinotiereclit. De Schiedammers hebben blijkbaar oen winstpuntje meer dan de Gou wenaars, die hun verraseend debuut» wel plots zien afgebroken. Afkijken en een vol gende maai beter is ook hier de boodschap. De derde klasse reserves zijn aan de laat ste restjes beaig. In het plaatselijk treffen G.S.V. &-O.N A. 2 eindigen de O.N.A.-reser- vee liet seizoen. Deze ontmoeting wordt om half elf gespeeld. Ten sldtte wordt de eerste ronde om den N.V.B.-beker gespeeld. Zee rayonclubs ko men hiervoor in actie. Alphia en Schoon hoven spelen thuis en de kans van beide om d« tweede ronde te bereiken lijkt ona niet gering. O.N.A. zou misschien wel zin hebben om Alphia dien kans dqor een gelijk spel te ontnemen. Alphen, G.S.V. en Olym pia gaan er op uiit en maken een aardig reisje. Op Olympia rekenen, dat geen vroeg tijdige bekerdood over haar zal komen. De ploeg is werkelijk in staat om wat langer aan te blijven. Met Gouda kan dan voor een paar 5 aardige thuisontmoetingen gezorgd worden. Het Goudsche publiek anakt bier- raar, vooral na het waardige slot van een paar voorafgaande jaren. Olympia en straks Gouda bekeren dus goed. Natuurlijk vertrouwen we ook, dat d» groen-witten, die vol moed naar Sliedrecht gaan, het verlangde fcuceee zuilen weten te belialen en dat O.N.A. eveneens niet ach ter blijven zal. Zoo kan tenminste op pret tige wijze nog een poosje „na"-gevoetbald Kastpapier aan vallen WIT per 25 vel (prachtig glad papier)0.70 BLAUW 25 t o.so ROOD 25 l o 90 DAMASTPAPIER per rol 1 o 45 KASTPAPIER MET RAND per 12 vel 0.20 rolletjes kastrand WIT per rol 12, 15 en 20 cent j ROOD 20 cent I BLAUW 20 GROEN 20 en 25 «ent VIOLET f.. 15 en 25 cent GOUD 20 en 25 cent Kaatpapiar aan rollan wit, blauw, bruin, violet en groen per rolf 0.35 rood f 0.50 Punalsts Koper per 36 stuks f 0.05 I 1** 0.15 ,Wit, rood, blauw, bruin, violet en groen p. 36 st. f 0.10 KEIZERSTRAAT 62 - GOUDA TELEPHOON 338 35 KLEIWEG 77 - TELEFOON 463 Permanent-wave Nieuwste eysteem Watergolven alle fevaren uit ges loten KNIPPEN WASSCHEN ONDULATION MARCEL plaats moeten zeer vele voeten gesteund worden, zonder bepaald platvoet te zijn. Zijt ge spoedig vermoeid, of hebt ge pijnlijke voeten? Probeert dan een paar VAN

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2