Gemeenteraad van Gouda 1 gemengde berichten. Nieuwe Abonné's LAATSTE BEKICUTEJN. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. Middagzitting Van Maandag 17 Maart 1930. (Vervolg.) Het voorstel tot wijziging der begroo- moeüelijk a.s. Maandag ting van het Van iterson-Ziekenhuia in verband met de vastgestelde nieuwe salarisregeling voor het per soneel. He heer HËERKïiïNS (r.k.) verzocht her ziening van het salaris van den portier zoo danig dat deze man een vol ioon krijgt, het minimum van een gemeente werkman, op dat de man in 't huwelijk kan treden. De VOORZITTER verzoekt deze aange legenheid eerst te doen bezien door regen ten; bij niet voldoening aan den gevraagden wensch kan daarop later nog worden terug gekomen. De heer MIDDEL WIEERD (r.k.) brengt deze aangelegenheid ook nader ter sprake, in verband met de voorgestelde meerdere aftrek voor den portier. De heer MUiLDER (e.g.) vraagt waarom voor de functionarissen een verschillend be drag wordt afgetrokken voor kost en inwo- ning. De VOORZITTER deelt mede dat dit* ver band houdt met de meer comfortabele huis vesting. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. Het vooratel tot verbetering van het alarmeeringssysteem bij de Brand weer. De heer FOKKERS (s.d.) komt ter ver gadering. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) meent dat er by de brandweer wel een beetje de boter wordt uitgebraden. Spr. is van oordeel dat de uitgaven der laatste jarett te veel worden opgevoerd. Het lijkt spr. te duur dat er nu een nieuwe chef monteur voor de brandweer moet worden benoemd. De VOORZITTER acht het noodzakelijk dat het dure materiaal goed wordt onder houden. Spr. wijst er op dat er van Regee ringszyde in deze dagen ernstig wordt ge wezen op de noodzakelijkheid van een goede brandweer. Het is te dwaas om alles maar te laten branden, wijl alles goed is geassu reerd. Het zou een onherstelbaar verlies zijn als het stadhuis of de mooie kerk zou afbranden. Alles moet in de puntjes verzorgd zijn, om zich verantwoord- te kunnen achten. De heer VIAN DANTZIG (s.d.) vraagt overweging van het feit dat de gemeenten enorme sommen uitgeven, waarvan de ver zekeringsmaatschappij en prof itee ren De VOORZITTER merkt op dat ook de geassureerden er vanjwofiteeren. De verze keringsmaatschappijen zullen eikair w< 1 het ter rem betwisten door lagere premiën. De heer MULDER (e.g.) deelt mede dat zulka niet het geval is daar de tarieven uni form worden geregeld. Het voorstel tot verbetering van het alarmsysteem bij de Brandweer. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) kan zich hiermede niet vereenigen; spr. begrijpt niet waarom nu een nieuwe kabel voor die aan sluitingen moet worden gelegd. De heer MUXJLWIJK (a.r.) vraagt ook inlichtingen over den nieuwen toestand. By het huidige alamisystefem wördt toch ook van den kabel gebruik gemaakt Spr. vraagt of in het genoemde bedrag ook de komen door de Lichtfabrieken te maken -begrepen zijn. j De VOORZITTER acht het noodzakelijk dat de alarmeering in orde is. Er zit geen cent luxe in; het is een noodzakelijkheid. Er zyn 19 aangeslotenen by het alarm systeem, daardoor zullen in de practyk steeds vol doende menschen beschikbaar zijn. Alle kosten, ook die van de Lichtfabrie ken, zijn in den prys begrepen. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) acht het zeker noodzakeljk dat by brand direct hulp wordt geboden, maar met klein materiaal en personeel. Plaatsing van ladderwagens in de Kxugerlaan en Korte Akkeren acht spr. wel gewenscht. De VOORZITTER acht dit laatste over bodig. Het huidige materiaal is zoodanig dat het in geen tijd overal aanwezig kan zyn. Het voorstel wordt zonder stemming pan genomen. Het voorstel tot aanschaffing van twee bovengrondse he brandkranen voor de Markt. De heer VERKERK, (a.r.) vraagt of een der brandkranen komt nabij de St. Jans- kerk. De VOORZITTER zal de plaats nog nader met den. opperbrandmeester nagaan. De k^c heeft een eigen bluschinrichting. Aangenomen. H«t voorstel tot aanvulling van het salarfsbesluit 1929 met de functie van incasseerder-deurwaarder. Aangenomen. Het voorstel tot benoeming en bevorde ring van den hoofdboekhouder bij de Lichtfabrieken. Het voorstel wordt op verzoek van den heer Fokkera aangehouden. Het vooratel tot het instellen van een geneeskundigen dienst. De heer MUIJiLWIJK (a.r.) vraagt aan houding om met de Chr. schoolbesturen overleg te plegen. Wethouder KOEMANS (r.k.) zegt dat in het voorstel niet wordt gezegd dat over en voor de schoolbesturen is gehandeldhet staat die besturen volkomen vrij daaraan mede te doen. De bezwaren tot aansluiting zijn zoo miniem, dat geen tegenstand is te verwachten. Er zyn slechts volgens Dr. Feisser enkele antirevolutionnairen, die nog bezwaren aanvoeren. En voor de openbare èn voor de katholieke scholen is het perso neel noodig. De heer MULDER (e.g.) doet het voor stel om in verband met de financieele ge volgen hieryan het voorstel aan te houden. Het is te kort in bezit om dit nu nauwkeu rig af te doen. De heer KAMPHUIZEN (c,h.) meent dat de chr. schoolbesturen zich werkelijk niet hebben kunnen inleven o'm daarover nu reeds te beslissen. Wethouder KOEMANS (r.k.) kan wel het motief van den heer Mulder aanvaarden, maar acht het niet nyodig de schoolbesturen te hooren. Het voorstel wordt zonder stemming van de agenda afgevoerd teneinde het ver- opmeuw aan de orde te stellen. Het voorstel tot restauratie en bestem ming van bet huis „De Moriaen". De beer VERKERK (a.r.) vindt het te sterk dat Gouda krygt twee steoeiyxe musea Kpr. acht het voprtteenger net ge bouw geheel aan Vreemdelingenverkeer te verhuren voor 1.per ween, dan zooais is voorgesteld; dat is aityd nog beter dan dat de gemeente een eigen tabasswinaei gaat exploiteeren. Dat wordt socialisatie en duurl De heer MiDDELWEERD (r.k.) is niet enthousiast over dit voorstel, ver moedei ys gaat dit huis dienen als zetei van de ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, aou dit niet kunnen leiden tot aigeheeie zeg gingschap dier vereeniging over dit ge bouw? l>e heer MUYLWIJK (a.r.) gevoelt er ook niet veel voor. Ook geelt spr. in over weging eerst eens te onderzoeken oi de fundeering van het gebouw wel in orde is. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) wit een exploitatie toestaan maar voor een jaar ais proef. Ook vraagt spr. of het de bedoeling is dat het bureau daar op Zondag gesloten zal zyn. De VOORZITTER kan niet toezeggen dat steeds op Zondag alles zal zyn gestoten. Dat zou natuurlyx eens moeten worden be zien. Het gebouw komt onder de Museum-€om- missie. In dit tweede gebouw zullen de thans op geborgen merkwaardigheden van het Mu seum tot hun recht kunnen komen. Wethouder VAN Hi'AAL, (s.d.) heeft in een besoten kring hooren spreken dat men niet onder het socialistisch juk zou willen doorgaan. Nu wordt hier gesproken van een gemeente-tabakswinkel en socialisatie. Het gebouw is destyds gekocht als waar devol object, en dit moet worden geëxploi teerd. De bedoeling is hier ook om het ge voel van het vreemdelingenverkeer ,te be vredigen. Op deze wyze kan het gebouw als oudheidkundig gebouw dienst doen. Spr. zou het alleen als proef willen geven; de gemeente moet niet zyn ondergeschikt aan het Vreemdelingenverkeer en evenmin moet het dienen als plaats van politieke kongsi en piassen-comité. Concurrentie door ta baksverkoop is voor de winkels niet te vree zen. Aan den toestand der fundeering zal zeker aandacht moeten worden geschonken. Spr. wyst et op dat de kerkglazen op Zon dag kunnen worden bezichtigd; er zal dus dat bureau open gesteld kunnen De heer VERKERK (a.r.) zal tegen stem men als het bureau op Zondag open is. Vergelijking met de St. Janskexk gjiat niet op. Als de gemeente gaat verkoopen, is dat een ongewenschte concurrentie. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) merkt op dat de St. Janskerk op Zondag kan worden bezichtigd, indien de koster geen bezwaar heeft. Concurrentie acht spr. uitgesloten. De heer HEfiRKENS (r.k.) zou het op prys stellen indien de tabaksverkoop op dezelfde wyffe zou kunnen plaats hebben als vroeger, een zakje tabak en een pyp cadeau, indien de wet zulks veroorlooit. Spr. meent dat de wet op de winkelsluiting wel sluiting op Zondag zal verplichten. Wethouder DONKER (r.k.) begrypt wat de heer Heerkens wil. De verkoop zou zich bepalen tot pakjes tabak in de bekende zakjes van De Moriaan. Een pyp cadeau zal wel niet mogedyk zyn. Voor de vreemdelin gen is dat ook niet noodig. Het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel tot aankoop van eigen dommen ten behoeve van het Gemeen telijk Grondbedrijf van de dames J. en A. Breebaart. Aangenomen. Het voorstel tot aankoop van een hof stede en van landerijen van den heer G. Bulk. Aangenomen, Het voorstel tot aankoop van grond van den heer J. Houdijk Gzn. Aangenomen. Het voorstel tot aankoop van landeryen van den heer J. Houdijk c*. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van woonhuis Regentesaeplantsoen 9 aan den heer G. Hey. De heer FOKKERS (s.d.) vraagt de huur- prys van f 400.op 500.te brengen. Ook de heer MIDDELWEERD (r.k.) maakt een soortgelijke opmerking. Het voorstel wordt daarop aangehou den. Het voorstel tot verhuur van het vroon huis Varkenmarkt 23 aan den heer J. van Galen. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van het woon huis Gouwe 101 aan de Vereeniging v voor Clfr. Nat. Schoolonderwijs. Aangenomen. Het voorstel tot inbreng van gronden van Burgvliet in het Grondbedrijf. Aangenomen. Het voorstel tot het richten van een adres aan Prov. Staten inzake ver- hqoging der bijdragen van de provin cie Zuid-Holland in de kosten van be diening en onderhoud van de Binnen- Göuwe. Dit voorstel zal op voorstel van den heer Muylwijk in geheime zitting worden behan deld. Het voorstel tot toekenning van een subsidie aan T. P. van Loon voor de exploitatie van stadsautobusdiensten. Beheer KAMPHUIZEN (cJi.) meent dat de Zeftidag moet worden uitgeschakeld, daar de man dan niet meer dan 5.ontvangt. Dat isi.hiet in het financieel belang van dezen man. i Spr. dient een araendement daartoe in. De heer MUYLWIJK (a.r.) ziet ij» een bus geen noodzakelijkheid. Op Zondag acht spr. deze zeker niet gewenscht. De VOORZITTER verdedigt het v po ratel. Het is van practfsche beteekenis voor hen, die ver vhn het station wonen. Op Zondag meent Sph dat er meer gebruik van wordt gemaakt dan op andere dagen. Allereerst komt in stemming een amende- ment-Kamphuizen Om niet verplicht te stel len het rijden op Zondag. Dit amendement wordt met 10 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer FOKKERS (s.d.) zegt dat nu het vooratel op losse schroeven staat, daar by de subsidie-regeling op ryden op Zondag is gerekend. Wethouder VAN STAAL (s.d.) vraagt nu toeh dit voorstel te aanvaarden, opdat byi de begrooting kan worden overzien of er Zondags dienst is gedaan. Mevr. v. DANTZIGMEELES meent dat het voorstel andera moet worden geredi geerd nu hij Zondags wellicht niet gaat rijden. Het voorstel komt nu in stemming wordt aangenomen met algemeene stemmen behalve die van den heer Lokkers. De zitting word' daarop verdaagd tot 8 uur des avond. Mededeel ingen. B. en W. hebben bij den aanvang der zit ting aan den Raad nog medegedeeiu dat zy op voorstel der Commissie van Toezicnt op het ötdüeujk Museum van Ouu- heden oesioten ntobeii net museum ues dags tusscnen iz en z uur niet ineer voor het puDuek open te Stellen. Voor Kennisgeving aangenomen, dat Gedeputeerde ötaten by sciiryven van 24 Lebruari/LMaurt p.l. hebben goed gekeurd de raadsbesluiten d.d. 9 December iHzif tot wyziging der begrooting voor hei dienstjaar 1929. Voor Kennisgeving aangenomen, dat de Griffier der -Provinciale Staten by apostule d.d. 4 Maart 1930 heeft, toegezon den de beslissing van Gedeputeerde Staten d.d. 18 februari 193U, G. S. no. 39 op het beroep ingesteld door het Bestuur der ver eeniging tot stichtiyg en instandhouding van Christelijke ichoien voor 1. en u.l.o. tegen het besluit van^den Kaad d.d. 28 Jan. 1929, waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoekiom toekenning van geiden voor de aanschaffing eener radiö-instaliatie ten behoeve der Prinses, Julianaschooi. Mei raadsbesluit wordt gehandhaafd en het be roep afgewezen. Voor kennisgeving aangenomen, dat de Voorzitter van het college van Ge deputeerde Staten by schry-ven van 7 Maart j.l., B no. 1744 bericht, dat Gedeputeerde Staten hem^gemachtigd hebben, by hun be sluit d.d.'§0 December 1929, G. S. no. 30, om de ingevolge art. 211 der Gemeentewet vereischte machtiging te verltenen om tot op de helft der aangevraagde sommen uit gaven te doen uit die posten der betrokken begrooting, waartegen by Gedeputeerde Staten geen bedenking bestaat, en tot het ontvangen van zoodanige inkomsten, waar tegen zy geen bedenking hebben. Voor kennisgeving aangenomen, dat Gedeputeerde Staten by schrijven van 6/11 Maart j.l. hebben goedgekeurd de raadsbesluiten d.d. 18 Februari 1930, tot verhuur van het woonhuis IJssellaan 12 en van den z.g. beukmolen ,tot overname van grond van H. Verboom en G. J. Verbij, tot verpachting van het café-restaurant op de Veemarkt, tot verkoop van grond aan de N.V. Aannemersbedryf v.h. W. Bokhoven en tot onderhandsche aanbesteding der restauratie van het carillon in den SC Jans toren. Voor kennisgeving aangenomen, dat de Directie der Nederlandsche Spoor wegen bij- schrijven vad 10- Februari j.l., no. 6406/2 heeft bericht, dat zy geen aanlei ding ziet om den spoorwegovergang in den Zwarteweg wederom van afsluiting en be daking te voorzien. Voor kennisgeving aangenomen, dat de Voorzitter van het College van Ge deputeerde Staten by schry-ven d.d. 15 Maart 1930 iB no. 1684/65 6e afd.), ver zoekt te wilen bevorderen, dat de bijgaande rekening over het dienstjaar 1928, ter ver krijging eener juiste verantwoording in de rekening en dientengevolge van een juisten grondslag bij de vaststelling der bedragen, bedoel* in de artikelen 17 en 18 van het Ko ninklijk beslkit van 4 November 1929 (Stbl. no. 476) op diverse punten gewijzigd wordt. Burgemeester en Wethouders, stellen voor de aangegeven wijzigingen in de rekening aan te brengen en hiertoe te besluiten. AVONDZITTING. Te 8 uur werd de zitting heropend.. Het voorstel tot het inbrengen van be zwaren tegen een aanslag in de divi dend- en tantièmebelasting Aangenomen. Het voorstel tot het aanschaffen van een kolen-losinrichting voor de Gas fabriek. De heer MUYLWIJK (a.r.) vraagt nadere inlichtingen. Spr. juicht het toe dat het werk in Gouda blijft, maar het is zeker ge wenscht dat wordt medegedeèld waarom het werk aan den laagsten inschrijver is gegeven. Het goedkoopste is nog niet steeds het meest 'aanbevelenswaardige. De heer JSREVOO (s.d.) begrypt niet waarom vorig jaar een kolentransporteur niet economisch werd geacht en nü wel. Wethouder DONKER (r.k.) meent dat de Lichtfabrieken achterlijk zyn in hun jjit- rustirig. Wat thans wordt voorgesteld is zeker van belang en in 't voordeel der fa briek. Er zijn acht firma's aangeschreven. De laagste inschrijver is de firma A. Koopmans en Co.,Amsterdam in samen werking met de Goudsche Machinefabriek te Gouda. Het onderwerk wprdt gebouwd door de Lichtfabrieken. Spr. iheenl dat het groote prijsverschil wellicht hierin zit dat de heei; Hupkes, ^ie belangengemeenschap heeft met de fa. Koopmans, haar materialen hier bij de hand heeft. Als deze mechanische inrichting komt, geeft dit een besparing van 15 r/r voor de Gasfabriek. De heer MIDDEiLWEERD (r.k.) zegt dat op grond ven deskundige voorlichting thans tot aanschaffing is voorgesteld. Aangenomen. Het voorstel inzake grondvoorsrhot der R.K. Woningbouwvereniging „St. Joseph' 'en het Fonds tot verbetering der Volkshuisvesting. Aangenomen. Het voorstel tot vaststelling der ver goeding aan het Grondbedrijf voor ten behoeve van een school voor g. 1. o. in gebruik genomen grond. De heer MUYLWIJK (a.r.) vraagt of al bekend is wat de school zal kosten en hoe het mét dezen grondprys staat. I Wethouder SANDERS (s.d.) zegt daar op nog niet te kunnen antwoorden. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat de grond wordt berekend tot den prys, die deze kosten moet. Vroeger werd deze ver kocht beneden den kostprijs. De heer MIDDEL WEERD (rJt.) meent dat het nu tyd wordt om de eigenlijke kost prijs van den Gemeentegrond aan te geven. Aangenomen. Het vooratel tot het vaststellen eener Monumentenverordening. De heer FOKKERS (s.d.) verzoekt «pan houding hiervan tot de volgende zitting, om dit ingrijpende voorstel behoorlijk te kun nen bestudeeren. Het voorstel wordt daarop van de agenda afgevoerd en uitgesteld tot volgende week. Het voorstel tot wijziging van de rooi- lijn-verordening. Aangenomen. Het voorstel inzake het beroep inge steld door Uftr. J. van der Linuen tegen weigering eener bouwvergun ning. Aangenomen. Het voorstel tot het dempen eener sloot achter het O.N.A.-terrein. De heer VERKERK (a.r.) acht de A.J.C. geen inaatschappeiyk belang. Dat is een politieke organisatie. Stel eens dat een libe rale Jeugücentrale... de liberalen zyn van daag wei niet vertegenwoordigd, maar wel licht wil de heer Van Stdal dié' be-anufl wei waarnemen. Wethouder VAN STAAL: Gedurende 8 dagen neem ik die belangen waar! De VOORZITTER hamert en verzoekt dergelijke aardigheden achterwege te laten. De neer VERKERK (a.r.) meent dat wanneer de gemeente de sloot-gaat dempen, de huurprys van den grond moet worden verhoogd. De heer LOKKERS (s.d.) zegt dat groo te menschen wel eens een klein standpunt innemen. Dat is hier het geval. Het terrein moet dienen tot korfbalterrein. Wanneer de grond als bouwterrein moet worden Kocht, zal de sloot toch moeten worden ge dempt en kryigt de grond zyn waarde. De heer MIDDEL WEERD (r.k.) vraagt wat er bedoeld wordt dat dit terrein zal worden bestemd tot terrein voor lichamelij ke oefeningen voor leerlingen der openbare scholen De heer DRiEVOO (s.d.) wijst er op dat hiermede beoogd wordt de jeugd boven 14 jaar door openluchtspel op te voeden. Spr. begrypt niet den tegenstand der heeren Verkerk c.s. Als het om hun belangen gaat, dan zyn zy er altyd voor, maar zy zyn voor de vervulling van de behoefte anderen niet te vinden! Wethouder SANDERS (s.d.) heeft zich in gedacht het parkeerterrein van het O.N. A.-terrein te bestemmen voor lichamelijke oefeningen voor de schooljeugd. Van den inspecteur der Volksgezondheid heeft spr. reeds meermalen een aanwijzing gekregen om te zorgen dat vóór 1936 voldoende ter reinen voor lichamelijke opvoeding van da schooljeugd zijn ingericht. De'VOORZITTER noemt het stichten van speelterreinen een zaak van sociaal belang. De jeugd moet van de straat af waar ze kattenkwaad uitvoert. Of het hier nu de A.J.C, is of een andere vereeniging, dat doet aan de beteekenis niets af. Spr. wyst er op dat dit terrein voprf de schooljeugd zal worden benut. De heeren MUYLWIJK (a.r.) ey VER KERK (a.r.) gaan nè de toelichting van Wethouder Sanders dat. dit terrein voor de schooljeugd wordt bestemd, daarmede ac- coord. De heer Verkerk verzoekt echter aan houding teneinde de voorwaarden precies aan te geven. De heer MIDDELWiEERD (r.k.) ver klaart zich tegen dit voorstel, wanneer dit bedoelt te bepalen dat het terrein bestemd voor de lichamelijke oefeningen der schooljeugd. Daaraan wil spr. zich thans niet vastleggen. De VOORZITTER brengt het voorstel ii stemming. Het wordt aangenomen met alleen de stem van den héér Middelweerd tegen. Het vooratel betreffende het schrijven van. G. U. Massaar, omtrent de tenverdeeling van een rioolverhece- rmg. De heer FOiLET (a.r.) is door dit voorst ei niet bevredigd, zyn bezwaren zijn gebleven. Spr. acht het met juist dat deze Massaar het dubbele moet opbrengen van de ander aangeslagenen. De VGDRiZiTTER merkt ook dat deze .ak een aangelegenheid is van tl. en Vv., die de W oningwet hebben uit te voeren. Wethouder VAN STAAL (s.d.) deelt het verloop der zaak mede. Het is behandeld zooals dit steeds gebruikelyk is. De heer Tol et heelt inzage der bescheiden gehad. Het voorstel wordt z. st. a a n g e n men. Het voordel betreffende het adres van het Comité van Actie inzake Veerpont aan den Turf singel. De VOORZITTER geloolt dat er geefi aanleiding is om deze zaak opnieuw geheel te bespreken. Er is nu een voorstel-Verkerk c.s, om terug te keeren tot den ouden toestand en er is een adres van het Comité om den ge- heelen Zondagsdienst op te heffen. De heer VERKERK (a.r.) merkt op dat het langer openstellen van het pontveer veroorzaakt fs door de aanvrage der Staat kundig Gereformeerden tot geheele stopzet ting. Spr. is van meening dat de gemoede ren tot rust zouden komen indien de oude toestayd wordt herstejd: Openstelling tot 1? uur des Zondags. De heer FOKKERS (s.d.) meent dat adressanten te laat zijn. Met hard werken zyn er 843 handteekeningen verzameld voor geheele ZondagssLuiting. Wanneer blijken mocht dat er op Zondag niet veel gebruik wordt gemaakt, zal spr. zeker medewerken met den heer Verkerk tot beperking van den Zondagsdienst. Spr. meent dat de proef voor een jaar moet wor den gehouden. De heer PREVOO (s.d,) wyst ér op dat by den Zondagsdienst van de autobus de Korte Akkeren-bewoners niet zyn opgeko men voor de afschaffing daarvan'. De heer'KAMPHUIZEN (c.h.) wil de zaak heel nuchter bezien. Spr. is van oordeel dat nu deze langere dienst -nog niet is in gevoerd het geraden is de extra kosten van 1000.te besparen. De heer MUIJLWIJK bestrijdt de mee ning van den heer'Prevoo. De Korte-AL ren bewoners hebben, naar spr. meent zond verstand genoeg dat zy volkomen bT grypen waarom zy hun adres hebben in*e- zonden. Zulks in tegenstelling met de be wering van den heer Prevoo. De heer PRE'VOO (s.d.) komt daar tegen op.' De heer VAN DANTZIG (s.d.) vindt da* de Raad hier, wanneer aan het verzoek wordt voldaan, net een ventilator is. Hii draait dan maar rond. Het besluit w pas genomen en moet nu eerst maar eens in werkipg treden. De VOORZITTER zegt dat het advies geen wyziging brengt in de meening van het college. Spr. wil eerst in stemming brengen het amendement-Verkerk tot herstel van den ouden toestand. Het wordt verworpen met 14 tegen en 4 stemmen v6ór (vóór de heeren Ver kerk, Muylwijk, Polet en Kamphuizen.) Het voorstel van B. en W. om het inge- komen adres voor kennisgeving aan te nemen wórdt z. h. st. aangenomen. Het vooratel tot vaststelling eener ver ordening op de verstrekking van kleeding aan schoolgaande kinderen ter bevordering van het schoolbe. zoek De heer FOKKERS (s.d.) begrijpt niet waarom aan de kinderen nu klompen zul len worden gegeven. Dat is een merkteeken stempelen op de kinderen. Waar de ouders metr werk en kosten krygen aan kapotte kousen, daar zullen ook kousen moeten worden verstrekt. Daar de klompen moeten Worden uitgetrokken in de school zullen ook pantoffels/ moeten worden gegeven. Spr. zou'er de voorjeeur aan geven om schoenen te geven. Wethouder SANDERS (s.d.) zegt dat de wet bepaalt dat pantoffels niet worden toe gelaten, daar alleen geoorloofd is schoeisel te geven om naar de school te gaan en niet schoeisel wanneer het kind op de school is. De gemeente kan dat alleen voor eigen rekening doen. Spreker zet aan de hand van voorbeelden uit de practijk uiteen dat klompen het beste moeten worden geacht. Iets minder waardigs zit daar zeker niet in. Op de voor gestelde wyze kan de zaak in goede banen worden geleid. Spr. is het eens imet den heer Fokkers dat ook kousen zullen moeten verstr«At, maar wli met de klompen beginnen. De heer FOKKERS (s.d.) meent dat met' het argument van natte voeten niet kan worden gerekend. Hoeveel dagen regent het? (Gelach). Spr. zou er meer voor gevoelen ook pan* toffels te verstrekken. De heer VAN DANTZIG (s.d.) zegt uit zyn ervaring dat het verstrekken van klom pen veel meer kans geeft tot slagen van den maatregel dan schoenen. Klompen zijn zoowel in wintertijd een veel betere dracht dan schoenen voor die kinderen. De heer KAMPHUIZEN wijst er op dat er sokjes bestaan, die in de klompen worden gelegd en dan aangehouden kunnen worden. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) zegt ook als arts klompendracht te kunnen aanbeve len. Het voorstel wordt aangenomen. Af- en overschrijvingen op de ge- meentebegrooting, dienst 1929. Aangenomen, Het voorstel tot het aangaan van een kpsgeldleening groot 200.600/— voor 4 maanden tegen een rente van van 3,503 per jaar. De heer Dr. HOEFMAN (r.k.) heeft ge vraagd een staat te maken van alle bedra gen welke door den kapltaaldienst moeten worden gedragen. Nu weer is heden voor een bedrag van 40.000 gevoteerd. Waar gaan we heen, vraagt spr. Dat moet spaak loopen. Groote voorzichtigheid is geboden. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat de gemeente heeft te betalen een millioen, waarvoor moet worden geleend. Gezien de disconto-verlaging is het beter geacht daar mede te wachten en daarom wordt dit voor stel gedaan. Ten aanzien van het betoog van Dr. Hoffman zegt spr. dat Dr. Hoffman zelf aan de uitgaven heeft medegewerkt en dus zyn beschouwingen maar achterwege had moeten laten. Het voorstel wordt z. h. st. aaifgeno- men. RONDVRAAG. De heer VERKERK (a.r.) brengt verbe tering ter sprake van het Stationsplein. Spr. geeft als middel aan het doortrekken van het trottoir van de Spoorlaan tot aan de Rijwielbergplaats. Naar spr.'s oordeel staan de taxi's en de autobus veel te ver weg, waardoor de losplaats der vrachtgoe deren moeilijker bereikbaar is. Deze taxi's zouden beter kunnen staan op het midden in een cirkelvorm. Het halve maan plant soen zou kunnen verdwijnen. De VOORZITTER zegt dat wegneming van het plantsoen een leelijke achtergrond zal brengén. Spr. wil gaarne het denkbeeld yan den heer Verkerk overwegen en met den commissaris bespreken. Er z(jn ook nog andere verkeersregelen noodig. De heer FOKKERS (s.d.) bespreekt den verstratingsmoeilykheden in de' Heeren straat. Meer politietoezicht of een wacht is wenschelijk. .Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt van deze klacht nota te zullen nemen. De heer HEERKENS (r.k.) uit zijn vreugde over het optreden der justitie tegen pornografische lectuur. De openbare vergadering wordt daarop gesloten. In besloten zitting wordt nog behandeld Het voorstel tot het richten van een adres aan Provinciale Staten inzake verhooging der bijdrage van de pro^ vincie Zuid-Holland in de kosten van bediening en onderhoud der Binnen- Gouwe. -r> Dit voorstel is aangenomen. RADIO-TELEGRAFISCH WF-BRBERICH1 18 Maart. Verwachting. Matige tot krachtige tydelyk afnemende noordwestelijke tot westelyke wind. Afwis selende bewolking. Regen pf hagelbuien. Aanvankelijk kouder. Storm waarschuw ingsdienat. Geseind van de Bilt te 7.50 aan alle pos ten: „Weest op Uw hoede". Onder de tram geraakt. Aan de gevolgen overleden. Mej- W. die voor 10 dagen onder den irein bij het station Hoorn geraakte ia in bet stadsziekenhuis aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Een boerderij afgebrand. Vannacht brandde door onbekende oor aak de landbouwerswoning va^ de» lieer B. Kleine te Langerak bij Hojogeveen tot den grond toe af. Juist een uur te voren was de echtgenoot© van den landbouwer be vallen. Met .veel moeite wist men moeder en kind naar een nabij gelegen boerderij over te brengen. Van de woning bleef niet® over. De geheele ui boedel ging verloren en veel vee, o.a. een kalf, een aantal varkens en oen groot aantal kippen kwam in de vlamq^en om. Verzekering dekt gedeeltelijk <ie schade. Boerderij afgebrand. De aan het afwateringskanaal te Over- stbil (gem. Slochteren) gelegen boerderij van Hen heer H. Tooi is gisteren totaai af gebrand. De geheele inboedel ging verloren. Slechts twee paarden konden worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door een petroleumstel. De behuizing waa verzekerd. Draad van het bovennet der N.Z4H.T.M. op het traject HaarlemZandvoort gebroken. Hedenmorgen heeft een belangrijke ver traging plaats gehad op het traject Haarlem —Zandvoort van de Noord-Zuid-Hollandsche Trainweg-Mij. Toen de sneltram, die te 8.05 uit Zandvoort naar Amsterdam vertrekt, het viaduct nabij Haarlem paseeerde brak plot seling onder een hevige vonkenregen een der draden van het bovennet af. De snel tram was spoedig tot stilstand gekomen. De passagiers hebben zich te voet naar Haar lem begeven vanwaar zij de reis naar Ara- sterdam konden voortzetten met een extra tram. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het hart aan de rechterzijde. In de scholen van de Hongaars olie stad Debreczen zijn dezer dagen de leerli»gen onderzocht, of zij niet met tuberculose be smet waren. Bij dit onderzoek constateerden de docto ren tot hun groote verrassing, dat Oersö Vargha, een leerling van de tweede klasse der middelbare school, het hart aan de rediterzijde had. Tot dusver was dit noch hem, noch zijn ouders bekend geweest. De jongen was nog nooit ziek geweest. De Mij. Beider Belang van oplichting verdacht. Arrestatie der leidende personen. Naar het Vaderland verneemt zijn den laats ten tijd bij de politie te Den Haag her haaldelijk klachten ingekomen over de ges tie van de Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen Beider Belang aan de Waldijk Pyrmontkade aldaar. Deze maat schappij geeft premie-obligaties uit, de meeste ten bedrage van 100 gulden, die men bij gedeelten kan volstorten. De houder van de obligatie heeft recht op een, twintigste van den prijs, die valt op het oorxeapon- deerende nunmief uitgegeven door d« Staats loterij. De klachten over liet niet-uitbetalen van gewonnen prijzen waren den laataten tijd vooral legio, vandaar dat op een gele- geniheid gewacht werd om in dit zaakje in te grijpen. Deze gelegenhedd heeft zich voot- gedaan in het laatst van die vorige week te Brachten. Een daar wonende boer was in 't bezit van zulk een premie-obligatie en be taalde steeds jaarlijks zijn premie. Dezer dagtn kreeg hij bezoek van den heer P., agent van Beider Belang tei Drachten, die P^vergezeld was van den hoofdinspecteur dier Maatschappij, den heer y. R., te Wassenaar woonachtig. Beide heeren wisten den boer te overreden zijn premie obligatie van Bei- dor Belang in te wisselen voor een. dito in <ie dochtermaatschappij Waida. Naar zij zei den was da Maatschappij bezig deze obli gaties over te hevelen naar Walda, Dit laat ste bleek echter vooral het geval te zijn met de nummers waarop prijzen waren ge vallen. De obligatie-Walda gaf geen reoht inter op prijzen, die gevallen waren op die van Beider Belang. Deze Drachtensche boer is erin gevlogen. Toen de omwisseling had plaats gehad, bleek hem dat reeds in 1927 op zijn nummer de 100.000 was gevallen 'Als gevolg van een en ander heeft de jus titie te Leeuwarden last gegeven tót arres tatie van den agent te Drachten, welke ar restatie Zaterdag j.l. plaats had. Samenwer king met de Haagsche politie heeft ertoe ge leid dat gistermiddag aldaar nog gearres teerd zijn de hoofdinspecteur v. R. te Was senaar, de directeur van Beider Belang, de heer O.de directeur van Walda, de heer 8 en de commissaris Van deze Maatschappij, c e zaakwaarnemer K. Allen worden ver dacht van oplichting Do agent P. is naar Leeuwarden overge bracht; de overigen bevinden zich thans in politiebewaring in den Haag. MAKKTBJ&RICMi'JBN. Rotterdamsche Veemarkt. 18 Maart. ,Aanwoer.- 188 paarden, 12 veulens, 150 magere runderen, 763 vette run deren, 220 vette graskalveren, 2424 nuchtere kalveren, 24 schapen of lammeren, 26 over- loopers, 47 biggen, 6 bokken en geiten. PrijzenVette koeien le kw 51—57, 2e kw. ry 49' 30 kw. 32J36. Ossen' le kw. 51-55, 2e kw. 44-48, 3e kw. 40. SUeren le kw. 40- 2e kw. 43-46, 3e kw. 41. Kalyeren le kw. 86—90, 2e kw. 70-76, 3e kw. 66-61. Melkkoeien 220-420, Kaifkoeiei. 200-416, Oüejeii 140-440, Pinken 130-190, Vairaen 170—240, Werkpaarden 186-270, Slaohtpaar- fcn 166-196. Hitten 80-151, Slacht/kalveren »-15 Pekkalveien 16-24, Biggen 20-30. Uraskalveren 50-1CO, Biggen p. w. 2.88-3. Koeien en osen willige handel, prijzen iets vaster stieren prijzen en handel als vorige "*ek. Melk- en kalfkoeien prijaei en handel ÏT week- Paarden prijzen iets vas- Lokkalveren kalme handel, prijzen van ®*ige week. Biggen kalme handel lagere P»ijzen. Graskalveren geringe aanvoer. Z*j, die zich met ingang van 1 April 1930 voor minstens drie maanden op "de Goudsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis, STADSNIEUWE GOUDA, 18 Maart 1930. Openbare verkooping gehouden door Notaris Franken. By de gisteren door Notaris J. H. A. M Anten, waarnemend notaris voor Notaris Franken, gehouden verkooping, is het pak huis met bovenwoning aan de Raam alhier no. 13 aan den hoogste bieder niet gegund. Aanbesteding. De verkeersweg langs de Oostzijde der Gouwe. Vanwege het provinciaal bestuur is gis teren aanbesteed het maken van een aarden lichaam ten behoeve van een verkeersweg langs de Oostzijde der Gouwe van Gouda naar Gouwesluis (gedeelte van Gouda tot den spoorweg over de Gouwe in de lijn GoudaRotterdam) en bijkomende werken. Laagste inschryfster was de N.V. Aanne- mingsmaatschappjj v.h. gebr. Zanen en Ver stoep te Gouda met 132.5410. Aanbesteding. Maandag 7 April 1930 v.m. te half twaalf zal vanwege Ged. Staten der provincie Zuid- iHolland en onder nadere goedkeuring van dat College in het lokaal van het Provin ciaal bestuur Korte Voorhout 9 te 's-Gra- venhage worden aanbesteed: Het maken en verhoogen van de voetschoeiingen, het op nemen en. herzetten van de bazaltglooiing en het ophoogen van den buitenberm der Oostelijke Gouwekade met bestorting van het natte beloop ten behoeve van den ver keersweg langs de Oostzijde der Gouwe van Gouda naar Gouwsluis (ged. Boskoop Alphen) een en ander onder de gemeente Alphen. Chr. Muziekvereeniging „De Bazuin". In de j an rvergadering der Chr. muziek vereeniging ,,De Bazuin" is de heer P. J. Kolijn gekozen tot eere-voorzitter. Besloten werd op Dinsdag 1 April a.s. in „Ons Genoegen" een uitvoering te geven. Frans van Camp's Heeren Mode-Magazijn. Morgenmiddag te 4 uur zal de heer Frans van Camp de eigenaar van het modemaga zijn aan den Kleiweg, een 2e magazijn openen in het pand Markt 63. In dit magazijn zal de heer van (.'amp speciaal verkoopen hoeden, petten en kinder barets. Nagekomen belastinggeld. De Minister van Financien maakt Lekend dat ten behoeve van 's Rijks schatkist inge komen is bij den inspecteur der diTecie be lastingen 1346.04 wegens te wednig betaal de belasting. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling. Het voorl, bestuur van de Ooöp. Zuid- Hoil, Eierveiling bericht aan haar leden dat zij er in geslkagd is een bevredigenden aanvoer te verzekeren, zoodat niets meer het in werking stellen van het veilingapparaat iu den weg behoeft testaan. In overeenstemming met den opzet van het pogen zal het mogelijk rijn, voor niet meer dan 3 pet. alle transacties te doen ver richten voor de leden, terwijl zal worden voorgesteld aan niet-aangealotenen, die toch van de organisatie willen profiteeren 1 pet. meer, du9 4pct. in rekening te brengen. Door zich aan te sluiten bevoordeelt zich «Ijs iedereen. Hoewel door het voorl. bestuur geen enke le verbintenis kon worden aangegaan is men toeh met allerlei besprekingen zoover gevorderd, dat, wanneer de ledenvergadering haar machtiging daartoe geeft, alles in kor ten tijd yoor elkaar kan worden gebracht, Zooala bekend, ligt het in de bedoeling de veiling te stellen onder leiding van een di recteur. Het bestuur heeft zich verstaan met enkele personen, die zich daarvoor had den aangediend en als resultaat van de toen gevoerde besprekingen is het mogelijk op aannemelijke voorwaarden een direqteur aan te stellen. Ook wat betreft den ophaaldienst heeft men toezegging op vooxdeelige condities. Zoo als bekend zal zijn, is de bedoeling van dezen ophaaldienst, dat de eieren bij)-de groote aanvoerders aan huia worden afge haald, terwijl voor de kleinere aanvoerders verschillende verzamelpunten zullen wor den gezocht, waarmede en aanvoerders en ophaaldienst gebaat zijn. Van de Coöp. Tuiniersver. „Gouda en Omstreken" heeft men het gebruik van vei linglokaal en electriach af mijn toestel teg^n eveneens sseer gunstige voorwaarden toege zegd gekregen. Voorts wordt yan de gemeente Gouda alle medewerking verwacht. Het voorl. bestuur roept thans de' mede leden en belangstellenden op tot een v dering op Donderdag 20 jfaart a.s. 's- gervs te half el! in de bovenzaal van ^et café „Harmonie" aan de Markt. Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor Terugontvangen in de le helft der maand Maart 1930: Briefkaarten Binnenland. F van Leer, Rotterdam. D. Reiden, Rotterdam. L. v. Dam, den Haag. W. Hendriks, Amsterdam. Klaas Drenth, Amsterdam. L.. Huisman, Amsterdam. Brieven Binnenland. J. Hillebranid, Rotterdam. Hals Ochtendvoérfabr., Den Haag. A. Sturkenboom, Pijnacker. I. Th. Verschik, Eindhoven. J. Benjamins, Amsterdam. Brieven Buitenland E. Blotje, Cleve. Bestuur RJC. Kiesvereeniging. In eeu gehouden bestuursvergadering der R.K. Kiesvereeniging heeft de functie-ver- deeling plaats gehad. Het resultaat was volgens ds N. Z.-H. dat wenden aangewezen als: 1« voorzitter de heer A. A. Redsgeld; le secretaris de heer G. A. M. Weck, Joh. de Haenstraat 3; le penningmeester de heer W. Hoonhout, 2e voorzitter de lieer M. W. G. M. v. Loon: 2e secretaris de heer C. de Korte2e penningmeester de heer H. Brou wers, 3q secretaris de heer M. A. Hengel- hard, 3e penningmeester de heer R .v. Hae- len eü ais commissarissen de heeren A. Bruijnel J. Agten en A. Houtman. Burgelijke Stand. GEBOREN. 14 Maart. Simon zu. v. J, van Dam en C. de Jong, Lemdulstecg 37, Jan, zn. v. P. Maareen en A. M. Saai, 4e Kade 121; Leo Cornelia, zn. v. L. Heppener en C. J. de Jong, L. TSendeweg 20. 15 Maart: Maria Johanna, dr. v. A. M. Waasuig en J. E. Zwarts, N. Haven 272, Geertruida Gijsberta, dr. v. P. J. de Bruin en F. G. d© Zeeuw, Vorstuianstr. 38. 16 Maart: Elizabeth Hendrika, dr. v M. (an Ea en H. Mulder, Kelzer&tr. 75; Cor nelia Johanna, d. van L. A. Schilt en J. C. Luitjes, De Costakade 18. OVERLEDEN16 MaartAdrianus Hen drik de Vries 16 j. Agenda» 13 Maart 8 uur Nieuwe Schouwburg Concert „Symphonia". 19 Maart, 8)4 uur. Nieuwe Schouwburg. Vijfde en laatste Nutsavond. 19 Maart. Cursus oefening E. H. B. O. 20 Maart, 10% uur, Bovenzaal Café Har monie. Oprichtingsvergadering Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling. 22 Maart 8 uur zaal Kunstmin Liefdadig heidsconcert „Excelsior". 25 Maart, 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Bij zondere tooneelvooratelling N. V. Hol- landsch Tooneel. UIT DEN OMTKKK, BEKKENWOUPE. De collecte in de Ned. Herv. kerk alhier, gehouden voor wed. en weezen van predi kanten en die voor de studiekas, heeft res pectievelijk opgebracht f 17.11 en f 18.23. De keuring voor den dienstplicht 1931 zal voor deze gemeente plaats hebben op 4 April a.s. in de voormalige infanteriekazerne te -Gouda. BOSKOOP. Te weinig betaalde belasting. Bij den ontvanger der directe belastingen te Amsterdam is ingekomen uit Boskoop we gens te weinig betaalde belasting eeu be drag van f 36.14 en f 15.90. HAASTRECHT. Na een vacature gedurende anderhalf jaar is gistermorgen als predikant aan de Geref. kerk alhier bevestigd de heer J. H. F. Eerd- uiami, door Ps. Van der Zanden van de Bilt, die sprak naar Efeze 21 vers 19 tot het einde. Het kerkgebouw, was geheel4 bezet. Zondagavond deed de nieuwe predikant zijn intrede, eveneens voor een volle kerk. Be nieuwe ieeraar had als tekst gekozen Ps. 121 1 en 2 en lneld een boeiende predi katie, waarna Ps. Keui yan» Oudewater na- jpien? de close is Gouda, .den nieuwen predi kant toesprak. Voor den kérkeraad werd het woord gevoerd door den heer T. Ypema, ouderling der gemeente. Voor den nieuwen predikant was het een hartelijke ontvangst, waarvoor hij hartelijk dank zegde. REEUWIJK. Op de tiyee propaganda avonden van de afd. Volksonderwijs Keeuwijk en Omstreken alhier op Woensdag 19 en Vrijdag 21 Maart a.s. zal spreken de heer G. Roos uit Lek- kerkerk. WADD1NXVEEN. Verboden varkens houden. Gebleken ia dat verschillende Ingezetenen in de bebouwde kom zonder vergunning van B. en W. varkens houden, soms zelfs groote koppels. Door omwonenden wordt daarover geklaagd, bij het gemeentebestuur. Tegen hen die zonder de noodige vergunning var kens houden in de bebouwde kom der ge meente, zjnJ proces-verbaajl worden opge maakt. De houtbewerker Van E. raakte met de» wijsvinger van de rechtband in een frais- machine, waardoor de top van dit lichaams deel afgekoeld werd. Dokters hulp was nood zakelijk. Kokende koffie over het lichaam. De vrouw van den heer T. Z. kreeg een pot kokende koffie over haar been en. Met brandwonden overdekt werd zij opgenomen en onder medische behandeling gesteld De minister heeft voorgoed vrijstelling van den dienst verleend wegens kostwin nerschap aan den loteling J. den Hertog. Uit de rekening en balans van de Boeren leenbank over 1929 blijkt, dat de ontvang sten en uitgaven een eindcijfer oantoonen van f 2.643,731.62. Op de baiamr komt^feen saldo winstcijfer voor groot f 5094.22. f ZEVENHUIZEN. De watermolen, die nog achteraf in den Eendrachtspolder staal, is nu door het be stuur van dien polder in het Hof van Hol land bij publieke -inschrijving verkocht. De heer Mudetors van Gouderak is kooper ge* worden voor f 418. Het houtwerk val» den molen blijft eigendom van den polder. Dit is de vierde molen/ die afgebroken zal worden Nu nog tw«e en dan zijn deze sieraden van den polder verdwenen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Een jubiléuKi van den heer Hirschma». 18 Maart *30: 25 jaar voorzitter van de Nederlandsche Elftal-Commissie (nu TAJ.) Ja, ik heb heel wat op mijn geweten, was het lachend antwoord van den heer C. A. W. Hirschman, toen wij hem dezer dagen om oen onderhoud vroegen «Q als onderwerp opgaven „Een jubileum". Het ia n.I. 18 Maart as. 25 jaar geleden dat de heer Hirschman benoemd, werd tot voorzitter van de Nederlandsche Elftal Com missie. Het veertig-jarig jubileum van den Nederlandsohen Voetbalbond (thana Konin klijken) ligt ons nog varsch in het geheu gen. De vergadering, dereceptie, de feest maaltijd en tot pakkend sk>t de Holland- Belgie ontmoeting ra het Stadion ia regen en storm, welke door de onzen met 1—0 gewonnen werd. Een van de grootste steun pilaren van het veertig-jarïg Nederlandsche voetbal leven is ongetwijfeld de heer Hirach- maip. We memoreeren nog even de functies van den jubilaris: ruun dertig jaar be stuurslid van den Voetbalbond, sedert 1906 vice-voorritter, en in 1905 benoemd tot voor zitter van de Nederlandsche Elftal commis sie (sedert 1926 Technische commissie), voorziter van de vereeniging „De Zwalu wen" sederj 1907 op het gebied van interna tionale organisatie een der meest vooraan staande personen, zoo is de heer Hirschman van 1904 af bestuurslid van de Fédeiation Internationale Football Aa&iciatioa (F.l. F.A.) in 1906 benoemd tot secretaris van dit lichaam, welke functie 'hij tot heden ver vult. In 1912 was de heer Hirschman ini tiatiefnemer om tot de oprichting te komen van liet Nederlandsch Olympisch comité en na de stichting van dit comité werd hij tot secretaris gekozen, welke functie thans nog door hem wordt waargenomen. Op 30 April 1905 speelde Holland zijn eersten officieelen lauden wedstrijd tegen België, aldus de heer Hirschman, en op 18 Maart daaraanvoorafgaand* werd de Neder- landBch Elftalcommissie delinxtief ingesteld. Voor dien tijd werd er telkens wanneer een ontmoeting tegen buitenlandsche elftallen zou plaats vinden een speciale commissie benoemd ter verkiezing van de elf uitver korenen, maar deze commissie werd dade lijk na den internationalen wedstrijd weer ontbonden. Acht u den vooruitgang van het spelpeil in do afgeloopen 25 jaren groot? Men spreekt en schrijft graag over „spel peil" luiddde het antwoord. Wat speltech niek en spel tactiek betreft zijn we over het algemeen genomen zeer zeker vooruitge gaan. Vroeger waren dg spelers wei meer autodidact, de kennis van het spel is nu zeer verbreid en we mogen gerust aanne men, dat Nederland op het oogenblik spe lers bezit, di« deze kennis op de juiste wijze hebben aangeleerd. Alleen geloof ik, dat in vroeger jaren de doortastendheid, vooral voor doel, grooter was dan thans vaak het geval is. In verband met de resultaten der laatste jaren, acht u de tegenwoordige elftallen minder sterk dan de de ploegen twintig, of vijf en twintig jaar geleden? Nooit "ia« ia deze vergeten worden dai juist in het laatste decennium de kracht der buitenlandsche ploegen is toegenomen. Ne derland was zeer vele iaren vóór in alle ojiziahten, deze achterstand wordt nu door de verschillende landen ingehaald ,meu zou daarom thans relatief kunnen spreken van ven achteruitgang van het Hoilandsohe voetbal. 'Vla inzinkingen zou ik kunnen noemen den 4—0 nederlaag tegen Belgia op 26 Maart 1922 te Antwerpen en voorts den 6-0 neder laag tegen Zwitserland op 19 November van datzelfde jaar te Bern» waar de ploeg half gedemoraliseerd was." „En de glanspunten in die jaren?" „Voor het publiek vormen de Holland— Belgié-wedstrijden nog steeds de attractie van ons internationaal Voetbal. Maar ik zou deze drie hoogtepunten willen noemen toen we 24 Maart 1913 op Houtrust Enge land versloegen met 2—1, ten tweede: den beroemden Uruguay-wedstrijd tijdens het Olympisch to urnooi te Parijs in '24 en ten slotte: toen ons Olympisch Elftal in het oudie Stadion te Amsterdam op 15 Mei 1927 van New Castle United won met 4-0. KADIO-NJLKU W& Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Dinermuriek. 6.30 Gramoioonplaten. 6.45 en 7.15 cursus Engel ach ,8.01—,9.00 Orgeloonert uit Haarlem. 9.0011.00 Omroeporkest. 11.00—12.00 Dansmuziek uit het G'ariton Hotel te A'dam, (Ensemble Lis monde) Huizen: f 4.00 Gramoioonplaten. 6.01 Sportpr aatje. 6.15 Gramofoonmuziek 6.40 Fabrieksbezoek in Deventer. 7.30 Spreekbeurt. 8 lijdeneoverweging 9.40-11.00 Concert. 11.0012.00 Gramofoonplaten gevangenisstraf. De eisch van hst Hof was tegen elk 1 jaar gevangenisstraf. Drie maanden gevangenisstraf wegena het dronken voeren van een kind. AMSTERDAM, 18 Maart. Het Gerechts hof deed heden in hooger beroep uitspraak in de «aak tegen een 27-jarig bierbottelaar uit Egmond aan Zee, die door de Alkma&r- sche rechtbank wegens het dronken maken van een kind tot 3 maanden gevangenisstraf waa veroordeeld. De «daoh waa 3 maanden. Conform degen eisch bevestigde het Hof het vonnis der Alkmaareche rechtbank. RECHTSZAKEN. De moord te Amsterdam. De beide daders door het Gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De beide vrouwen veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak van den 33-jarigen J. P, Bommen en de 34-jarige D. v. Pieter- son, die in hooger beroep hadden 'terecht gestaan wegens moord op de 66-jarige vróuw J. Wesseling, gepleegd in den vroegen och tend van 16 Mei 1929 in de woning van den landbouwer J. Hoogeveen, onder de gemeen te Amstelveen, welke moord het gevolg was door diefstal van een gouden horlogo en eecig geld. Op 21 Nov. werden beide ver dachten ter zake van moord en diefstal ver-' oordeeki tot levenalahge gevangïinisetraT. Het Hof heeft het vonnis domform -den eisoh van den advocaat-generaal bevestigd. Het Hoi overwoog onder meen: dat van eenig berouw van de zijde van verdachten niete gebleken was. Vervolgens deedi het Hof uitspraak in de zaak tegen de echtgenoot^ van D. en v. P. De reohtbank had beide vronwen reep 45 «n 26 jaar, veroordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf ter zake van heling van het door D. en v. P. gestolene. Het Hof vernietigde het vesuris vUn de redhtbank op formeel» gronden en \««roor- deelde beide Oerdachto» tol achf, majsndeu UKAAiiLOOZK DIKNST. Meer dan 20 personen by de scneeporamp op de Magoaienariv ter omgekomen. NEyv YORA, ltf Maart, «aar gemeld wordt staat het thans vast dat bij de ooüeeps ramp op de Magdalena-riyier meer dan 20 personen, leden der bemanning en passa giers, zyn omgekomen. Het stoomschip dat een ladmg petroleum aan boord had was af komstig van de olievelden. De Maycambo was de Magdaleno-rmer opgevaren toen d« brand uitbrak met zuik een geweld dat het onmogelijk was tijdig maatregelen te tref fen om het vuur te blusscheo. Het conflict in de NJI.V. De commissie met haar werkzaamheden begonnen. n Een nieuwe vereeniging? Naai het U. D. verneemt is de commissie onder voorzitterschap van Dr. de Viseer haar werkzaamheden reeds begonnen. Te gen heden (Dinsdag) avond zijn de eerste personen opgeroepen, dóe geftotord zullen worden. Allereerst zijn gecouvooeerd ver schillend© hoofdbestuursleden van de oppo- sitiezijde en leden van de commissie voor de zee-reizen. Vergaderd wordt op het hoofdkantoor der N. R. V, t« 's-Gravenhage. Intuasohen duurt de onderling oa«enig heid tusschen bestuurders en ledorit voort.- Er bestaat in den boeseni der vereeniging verontwaardiging over het feit, dat in het officieel orgaan do geheele zaak wordt dood- gezwegen. Het schijnt dat op de laatste hoofdbo* atuursvergadering, de voorzitter, mx, V. d. Flier heeft medegedeeld, dat hij aan het Centraal Bureau opdracht heeft gegeven, hangende het onderzoek, behalve het dago- lijkach bestuur geen andere hoofdbestuurs leden toe te laten. BovendiBu moet na do vergadering te Utrecht in een hoofdbestnursvergadering alsnog een motie van vertrouwen in don penningmeester rijn aangenomen, ondanks liet protest vara sommige aanwezigen, die zulks niet oirbaar achtten, nu de zaak in onderzoek ia. Het schijnt dat de oppositie overweegt een nieuwe vereeniging te stichten. Reeds is daarover huishoudelijk vergaderd. Het sjj. Blijdendijk in de Roode Zee in brand. Het pompen wegens de hitte gestaakt. ROTTERDAM, 18 Maart, Volgens een bij de directie der Hoiland-Amerfka lijn inge komen telegram van den kapitein van het a.s Blijdendijk, dat naar bekend in de Roode Zee in brand ia geraakt, sijn alle drie de ruimen door het vuur aangetast. Gister avond beeft men het pompen gestaakt, om dat het in de omgeving van het schip bi heet werd en omdat er brandende stukken naar beneden kwamen. Het schip kan thans vrij zeker als verloren worden be schouwd. De mogelijkheid bestaat nog dat een deel der lading zal kunnen worden ge borgen. Poging tot ontvoering van wn 14-jarig meisje in een auto. KPnj '8 Maart. Gistermiddag heeft een man op den Wiesselschenweg te Epe een 14-jarig meisje in zyn auto gelokt voor- géVende dat hy een wasschery aldaar zocht en dat zij hem den weg moest wijzen. Na eenigen tyd te hebben rondgereden, zonder de wasschery te hebben aangedaan, pas seerde de auto de ouderlijke woning. Het meisje wilde uit de auto springen, doch de automobilist wist dit te verhinderen en voerde het meisje mee naar Vaassen. Doordat de anto op een bepaald weg gedeelte langzaam moest ryden, zag het meisje kans uit de auto te springen. De automobilist reed haar na, doch zij riep de hulp in van een vrouw, die zich op den overigens verlaten weg bevond, waarop de automobilist zich met zyn wagen uit de voeten maakte. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de politie en veldwachters stelden alles in het werk om den man te vindei) .temeer daar bleek dat h(j met het meisje niet nader te noemen handelingen had gepleegd. In den afgeloopen nacht is te Hilversum de politie erin geslaagd den man te ar resteeren. Het bleek te zyn een 20-jarige reiziger uit Rotterdam. Hedenmorgen werd hij naar Epe overge bracht om door den burgemeester te wor den gehoord. Hy legde een volledige beken tenis af. Hij zal ter beschikking worden ge steld van den Officier van Justitie te Zut- phen. 17 Maart 18 Maart. Officieel. Londen 12.12"/- 12.12% Berlijn 59.49% 69.46 Parijs 9.76 9.75% Brussel 34.76% 34.76 Zwitserland 48.26 46.26 Weenen 35.15 36.15 Stockholm 66.97 66.97% Kopenhagen 66.77% 66.77% Oalo 66.75 66.75 New-York 2.49% 2.497* Ni et-officieel. Praag 7.39 7.39 Madrid 31.45 31*471% Milaan 13.07% 13.06%

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 2