R TIE ill ibank I B'l. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOEROAPELLE, I, enz. No. 17330 r Woensdag 19 Maart 1930 89* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN 1 ingen. - I I r ih Él ,1 j 1 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen De weg tot het Hart. aling 3 IN AND uor- 1 FEUILLETON. I (101BSUIE COURANT 285 i SB 80 wie u oogenblik scheen Baba zich, schuw ‘zing te willen losmaken; toen glimlachje op haar gezicht, zij i weergave vangtoestel nde groote i Terwijl Babs op het kind stoel achterover Deze was RWEG. Uw stop- erlijk - zeer afstemming qn m< gelijk Naar het Engelsch door J. VAN DER BLUY8. Nadruk verboden. Fransche s.s. „Franc" voordat het de haven van New-York zou invaren, werd gepraaid door twee Amerikaansche politiebooten. De ambtenaren onderwierpen het geheel e schip aan een onderzoek. De Amerikaansche auto riteiten hadden n.l. de mededeelnig gekre gen dat such aan boord van de „Franc" 2000 pond narcotische stoffen moesten be vinden van Duitschen oorsprong, tot een waarde van 3 millioen dollar. Het onderzoek had echter geen resultaat. Nader wordt nog gemeld dat de Ameri kaansche autoriteiten op het denkbeeld kwamen, dat men hun speciaal mededelin gen over de „Franc” had gedaan om hun aandacht van andere schepen af te leiden. Derhalve werden 21 schepen, die uit* Europa de havens van New-York binnen liepen, aangehouden, ongeveer 24 uur vast gehouden en uiterst nauwkeurig doorzocht. Ook hiermede had men echter geen rmil- taat. De mogelijkheid bestaat nu dat de mede- deeling geheel onjuist is, of dat de narco tische stoffen, ter waarde van 3 millioen dollar reeds in de Ver. Staten waren binnen gesmokkeld, voordat de Amerikaansche autoriteiten hunne maatregelen hadden ge troffen. :tator. 7een man is, die niet alleen niet (tevreden is met een ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. 13 Een uit de omhelzing te willen losmaken 1 kwam er een -- legde haar handjes tegen haai- moeders wangen en met haar aardig stemmetje zei ze: Dit mijn mammie? Ja, dit is jouw mammie, kleine schatI zei de ongelukkige vrouw gretig, en mam mie vindt het heerlijk om kleine Babe bij zich te hebben Arme mammie is een beetje ziek zij heeft wat heeft zij sok weer? Mevrouw Gardener wendde zich, naar een gestaltq, dit Hilary nu pas ontdekte een verpleegster met een prettig, opgewekt ge zicht, die aan de tafel zat te naaien. U bent een beetje oververmoeid, het is alles, mevrouw Gardiener, antwoordde de zuster met een stem die even aantrekkelijk en opgewekt was als haar gezicht; u hebt volstrekte rust noodig. Ja, dat is ook zoo, absolute rust. Me vrouw Gardener kwam langzaam overeind •n ging weer naai- den stoel bij het venster. sche macht op het politieke schouwtooneel zijn; hy duldt geen andere hoofdacteurs, slechts figuranten en helpers. En daarmee zijn wij weer midden in de jongste phase van het politiek gebeuren in Engelsch-Indië gekomen: Gandhi in de rol van dictator. De „Onafhankelijkheidsoorlog” is afgekondigd, en Gandhi zal hem leiden. Zag Gandhi voor een aantal jaren het verkeerde van een non-co-operatie zonder geweld in, omdat non-co-operatie op den duur onder de mas sa tot geweld zou moeten leiden, thans heeft hij onder den zweep der jongeren den eisch van onafhankelijkheid en niets min der dan onafhankelijkheid overgenomen niet alleen, doch de geheele onafhankelijk heidsbeweging gemonopoliseerd. Het zal niet de Swaradzj-party zyn, die de bewe ging leidt, doch het zal een „éênmans”-ver- tooning worden, waarin alle initiatief van Gandhi uitgaat, en hij alleen de verant woordelijkheid zal dragen. Hy heeft daar om een krijgsraad” ingesteld, waarin hij zelf de rol van dictator vervult, die de be weging zal voeren ,en waarbij de Swaradzj- partij op den achtergrond blijft. Een tweeledig aanvalsplan. Het directe plan van actie dat Gandhi voor het moment ontwikkeld heeft, is twee ledig. In de eerste plaats wil hij een cam pagne van weigering belasting te betalen, een campagne die een paar jaar geleden in Bardoli bij Bombay met welslagen be kroond werd, in streken die daarvoor ryp zyn. In de tweede plaats moet een georga niseerde poging gedaan worden-.oi vemements zout-monopolie ónmogelijk te maken. Dit laatste zal moeten geschieden door het zout te laten bereiden overal waar zich de natuurlijke gelegenheid biedt, en door het organiseer.en van de havenarbei ders in Calcutta en andere groote havens, ten einde tot een boycot van zoutschepen te geraken. Wat het eerste punt, de „no-tax”-campag- ne aangaat, schijnt Gandhi over het hoofd te hebben gezien dat een dergelyke actie in dertijd in Bardoli is geslaagd, doordat de boeren een werkelijke, zeer ernstige, grief hadden, wat de regeering vanBombay dan ook erkend heeft, zoodat die actie, die de oogen der regeering voor ernstige misstan den opende, in zekeren zin gerechtvaardigd mochtgenoemd worden. Of de 'bevolking tot de ontberingen en ongemakken van een „geen-belasting”-campagne zal zyn te bren gen als dergelijke diepgevoelde grieven niet bestaan, staat ernstig te 'bezien. Aangezien de sfeer niet gunstig is voor methoden van Bardoli, moet een aanval op het zoutmono polie gedaan worden. Gandhiïsten redeneeren, dat de Britsche macht in Indië gebouwd is op een zout pilaar. De export van Indië is grooter dan de import. De schepen moeten' dus ballast Ik ben toch niet gek, hè zuster Rosa? Met een pathetischen blik in haar oogen keek zijn naar de vriendelijke verpleegster, die naast haar was komen staan. Natuurlijk niet, antwoordde zuster Rosa met nadruk. Uw zenuwen zijn uitgeput en die moeten tot rust komen. En als dat ge beurd is. bent u freer heelemaal in orde. Ik heb soms het gevoel alsof er een strakke band om mijn hersens zit en dat ik krankzinnig zal worden als die band breekt, zei mevrouw Gardener peinzend, terwijl zij met een strakken blik naar Hilary keek. Maar die breekt niet, merkte het meis je luchtig op na een wenk Van zuster Rosa.- Ik ben overtuigd dat u zich daarover niet engerust hoeft te maken. Er is iets in u dat mij nieuwen moed geeft, riep mevrouw Gardener plotseling, terwijl zij Hilary maar steeds bleef aankij ken U bent zoo levenslustig. Waarom hebt u mijn kleine meisje hier gebracht? Ik weet niet eens wie u bent. Neen, ik ben een vreemde. Hilary ging nu ook naar het venster en nam plaats op den stoel die zuster Rosa voor haar neer zette, terwijl Babs twee mollige handjes op haar moeder’s knie legde en haaf met haar donkere onderzoekende oogen aankeek. Ik logeer in het zelfde huis waar uw dochtertje is en ik heb aangeboden haar bij u te bren gen. Wat vriéndelijk van u, mompelde me- \frouw Gardener afwezig. Ralph beloofde mij M dat Babs komen zou Ralph V mijn man, weet u? Arme Ralph! Wat een last betórg ikliem toch Maar zuster Rosa zegt dat ik beter word, m&w als mijn hersens Gandhi als dictator. Zijn woord is wet. Het aanvalsplan. Een corr. te Calcutta van het Vaderland schryft d.d. 22 Februari (dus voor het be sluit van Gandhi van Ahmedabad naar Cambay te trekken): Op het politieke tóo- neel is de acteur met de meest op den voor grond tredende rol, tegenwoordig ongetwij feld weder: Gandhi. Zy die dezen philosoof- politicus reeds in gedachten hadden afge schreven, meenende dat sedert de erken ning van de fouten, die vroeger met „non- co-operatie zonder geweld” gemaakt zijn, de iphilosoof het van den politicus in hem hadden gewonnen, vervielen in de vergis sing, de structuur van Gandhi’s mentaliteit te simplistisch te «ien. Er zijn vele verhan delingen over Gandhi geschreven/ vele vriendelyk, verschillende onvriendelijk en ook enkele door hemzelven. Doch alle lyden aan dezelfde kwalen der eenzijdigheid: de ware Gandhi zal eerst lang na zyn dood zuiver -beschreven kunnen worden. Twee stellingen mogen, meenen wy, ge poneerd worden zonder gevaar van bestre den te worden. De eerste is dat, wie den toestand in Britsch Indië tracht te begrij pen, mngt beginnen zich zoo zuiver moge- lyk reke’nschap te geven ^an de positie van Gandhi. Hy is en bljjft, dit lijdt geen twij fel, de eenige man in Indië, die de massa van het volk in beweging kan brengen. Hij is en blyft daardoor de man, waarmede het Westen en speciaal Engeland steeds en in bdlangryke mate rekening te houden zal hebben. Hy blyft degeen, ten opzichte van wien de verbeelding van het ongeletterde volk in breede lagen het meest spreekt. Zjjn woord was in de laatste tien jaar voor honderdduizenden eenvoudigen van geest, die het „hoe” en „waarom" niet vermoch ten te begrijpen, wet. En wanneer zoo iemand, die in 1915 nog openlijk kon uit- roepen: „Maar ik ben verliefd op het Brit sche Ryk...!” in latere jaren de onver- zoeniykste en felste tegenstander yan dat Rijk is geworden, dan is hy een kracht, die niet onderschat mag worden. En dan heeft het verder ook weinig zin zich te verdiepen in de vraag of het ’t bloedbad van Amritser in 1919 geweest is, UaTzyhsbizicht zoo heeft veranderd, of dat hy verontwaardigd is over het „verraad” tegen de \Mohammeda- nen, gepleegd in het vredesverdrag van Sevres, dan wel of zyn intensX kennisma king na zyn terugkeer uit Zuid-Afrika met de armoede van de Indische volkan hem den weg heeft gewezen. Zyn rol als dj De tweede stelling is dat Gancjin is, die niet alleen niet (tevreden is met een andere dan de belangrijkste, maar ook niet met een andere dan de dankbaarste rol, daar willen wy mee zeggen een rol die 'hem zooveel mogelyk voor het voetlicht brengt. Want Gandhi is ongetwijfeld een ijdel man. Hy wil de eenige tegenspeler tegen de Brit se bezield is voor een ideaal, wie geloof heeft in de waarheid zijner zaak, vindt in dat geloof en die be zieling de kracht om het te bereiken. meenemen op de uitreizen naar Indië, an ders kunnen zij de zeeën niet bevaren. En zout is de eenige ^ballast. Blykbaar denkt men: geen zout, geen scheepvaart; geen scheepvaart, en hrt einde van de Britsche macht breekt aan. Het is haast te eenvoudig zelfs voor de Nationalisten, om dit te gelooven. Het op houden van den invoer van zout zou vier vijfden van de bevolking beiooven van een onmisbaar artikel Voor haar bestaan, en de regeering van enkele millioenen ponden sterling invoerrecht^ die thans als indirecte zoutbelasting het gfmakkelykst door de be volking opgebracht jen natuurlijk op andere manier zou moetent gevonden worden. En wat het resultaat vgn de zoutcampagne zou zyn, stel dat zij succes had, kan men na gaan wanneer men de cijfers ziet: ten hoog ste een tiende van de tonnenmaat die naar Indië gaat, wordt voor het zoutvervoer ge bezigd; met de andere negen tienden zou ook dit eene tiende-, het wel zonder zoutla- dingen als ballast kunnen stellen!... BUITKNLANlïSCH NIEUWS. - - n r DUITfCHLAND. De bescherming der republiek. Naar het Hld. veréeemt, heeft de rijksdag gisteren met 265 tegen 150 stemmen (vóór de regeringspartijen) wet tot bescherming der republiek aangenomen. FRANKRIJK. Springvloed in St. Nazaire. Na de ernstige oWrstrooiningen in het Zuiden van Frankrijk komen Üran» ook ver ontrustende berichte® binnen uit het mid- den des lands. DejJivieren Gher, Vienne, imMW-- Indra en Saone zijamlu meters gestegen en ten deele buiten hunne oevers getreden, ten gevolge waarvan het scheepvaartverkeer groote belemmering ondervindt. Ook de Sei ne is sterk gestegen, tengevolge van het hooge niveau harer nevenstroomen en heeft thans oen stand van drie Meter bereikt. In dien het water nog een Meter stijgt, loopt het scheepvaartverkeer gevaar. Te Saint-Na<zaire heeft een springvloed groote schade aangericht. De nabij de kust gelegen straten zijn verwoest. De visschers- havens in de nabijheid van Brest werden eveneens geteisterd. Verscheidene Visschers- vaartuigen werden op de kust geworpen. Volgens een mededeeling va® den bevoeg den regeeringscommissaris zijn thans in hei door de overstroomingen geteisterde gebied dp meest dringende maatregelen genomen. Alle dooden zijn geborgen en alle dakloo^n zijn in noodwoningen ondergebracht. Voor de arbeiders van de verwoeste fabrieken is gelegenheid tot arbeiden geschapen. Thans worden de eigenlijke plannen voor den we deropbouw uitgewerkt. Een bijzondere wet zal bij de Kamer worden ingediend. De mi nisterraad zal morgen reeds over deze wet beraadslagen. Een Fransch schip aan een politie onderzoek onderworpen, r Uit New-York wordt gemeld dat hejf zoo leeg zijn en die band zoo knelt, wthtd^ik angstig. Er viel even een stilte en toen ging dfe zieke voort: Ik vind het heerlijk dat u mijn dich tertje gebracht hebt, er is iets in uw gezicht dat mij aan de lente doet denken. Maar lik heb u al eens eerder gezien. De laatste woorden werden zoo abrupt ge zegd, dat Hilary ervan schrok. Dat lijkt me toch niet waarschijnlijk, verklaarde ze aarzelend. Ik ben hier heele maal vreemd en het is puur toeval dat ik bij de Dunbar’s logeer. En in de stad hebben we elkaar niet ontmoet, dat weet ik zeker'. Toch heb ik u eerder gezien, hield me vrouw Gardener vol, terwijl zij zich naar voren boog. Hoe komt het anders uw gezicht mij zoo bekend voorkomt’ Mhar neen, viel ze zichzelf in de rede, ik kan u niet eerder gezien hebban, want anders zou ik dat haar van u nooit hebben kunnen vergeten. Hilary lachte. Mijn haar verraadt me altijd,, zei ze. Als de politie me zocht, dan moest ik het vast en zeker verven. Het is ook prachtig, zei mevrouw Gar dener ernstig. Als het niet om uw haar was zou ik er op zweren dat ik u eerder gezien had. Uw oogen, uw stem en uw heele manier van doen komen mij zoo bekend voor; mis schien valt, het mij straks wel in op wie u lijkt r Denkt u er maar niet te veel over na, raadde Hilary kalmeerend aan, toen zij de bedroefde uitdrukking in mevrouw Garde ner’s oogen zag. Ik ben bang dat het u te De overstroomingen. Reeds 18 millioen francs bijeen. Het totaal der bij de Banque de France ingekomen gitten ten behoeve van de slacht offers der overstrooming bedraagt 18 milli- oen francs. De Vienne buiten haar oevers. Een linkenijrivier van d|& Vienne, de Ulain, is buiten de oevers getreden en heeft de lage buurten van Poitiers overstroomd. Verscheiden fabrieken in de omgeving staan onder water. Ook de Vienne is buiten de oevers getreden, waardoor de lage buurten van Chaitellerault onder water staon. De Seine wast. Ook de Seine is sedert gisteren sterk ge stegen. De gevangenschap van Mevr. Hanau. In voorloopige vrijheid? Het Journal deelt in zijn provincie-editie mede, dat mevr. Hanau wegens haar buiten gewoon zwakke gezondheid voorloopig op vrije voeten is gesteld en binnen enkele dagen het ziekenhuis zal verlaten. Mevrouw Hanau moet hebben geweigerd een verzoek tot voorloopige invrijheidsstel- ling, haar door haar advocaat overhandigd te onderteek enen. De curator heeft op een vraag van die procureur-genéraal medegedeeld, dat de medewerking van mevr. Hanau bij de ont wikkeling van het faillissement zoo niet be slist noodig dan toch van nut zou zijn. ENGELAND. Lord Balfour, t Lord Balfour de v.m. Britsche Eerste Mi nister en leider der Conservatieve party is vanmorgen op 82-jarigen leeftijd overleden. Hy werd 25 Juli 1848 geboren. In de con servatieve party nam hy spoedig een voor- i veel vermoeit. Wilt u mij beloven dat u n°g eens komt’ Toe, beloof mij dat. De stem van de zieke was scherp en opgewonden en in haar cogen kwam een rustelooze uitdrukking Natuurlijk kom ik terug en dan breng ik de kleine Babs weer mee. mevrouw Gardlener, die kleine haar schoot getrokken had, met speelde, leunde Hilary in haar en keek de kamer rond. eenvoudig, maar smaakvol ge meubeld en maakte een heel wat vriende lijker fcndruk dan de kamer waar Hilary eerst geweest was. Er stonden bloemen Up tafel, waarop ook wat boeken en tijdschrif ten lagen; het behangsel had een vroolijk patroon, evenals het cretonne van de stoe len en de gordijnen. Toen zij en het kind afscheid namen van mevrouw Gardener moest Hilary nogmaals beloven dat ze spoedig zou terugkomen, want, zei de zieke, u brengt de lente mee de lente en hoop en moed. HOOFDSTUK VIII. J. A. en een datum. Hoe zag ze er uit? Hoe zag mevrouw Gar dener eruit? vroeg juffrouw Dunbar nieuws gierig. nadat Hilary Babs in <fe veilige hoe de van Anna, het dienstmeisje, gebracht had en in den tuin was gekomen, waar haar gastvrouw onder d« boomen zat te breien Ze was veel ouder dan ik me had voor gesteld, antwoordde Hilary, zij heeft grijs haar. Ik denk overigens dat ze heel knap geweest moet zijn, maar ze ziet er nu som ber uit. Is ze krankzinnig? j ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ct. bijslag op den prijs. Liefdsdigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de «voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. aanstaande plaats in en reeds in 1874 werd hij lid van het Lagerhuis. Gedurende het eerste Ministerie van 18851886 werkte hy in een hooge functie op het Regeeringsbureau, later was hy eerste secretaris van Schotland en in 1887 werd hy secr. van Ierland. In 1891 werd hij zelf in het Kabinet op genomen als Minister van Financiën. Ook in het latere kabinet vervulde hy deze functie. In 1902 vormde hy zelf een kabinet waar in hy zelf eerste Minister werd. Tegen de handelspolitiek van Chamberlain nam hy een eenigszins weifelende houding aan, dat noch de liberalen, noch conservatie ven bevredigde ,-wat een algeheele wijziging ten gevolge had. ZUID-AMERIKA. Een scheepsramp in Columbia. Een stoomboot een prooi der vlammen. Vele opvarenden omgekomen. Volgens een bericht uit Bogota is een Co lunibiaansch kustechip vergaan. Omtrent deze scheepsramp meldt een be richt van de Associated Press» dat ’a nachts brand uitbrak aan boord .van het stoom schip Caramanga, dat op de Magdalenari- vier voor anker lag. Ten minste 20 pasear gters en verscheidene leden van de beman ning rijn daarbij om het leven gekomen. Sommigen kwamen aan boord in de vlam men om, andere® sprongen in het water, waar zij verdronken of verbrandden, daar de brandende petroleum zich over het water verspreidde. De kapitein is in de vlammen van het brandende schip omgekomen. Naar gemeld wordt, staat het thans vast, dat bij d0 scheepsramp op de Caraibische .zee meer da® 20 personen, lede® der beman ning en passagiers, zijn omgekomen. Het stoomschip, dat een lading petroleum aan boord had, afkomstig van de olievel den van Maracadbo, was de MagdaJenari- vier opgevaren, toe® de brand uitbrak. Het vuur breidde zicli met zulk een snelheid zulk een geweld uit dat het onmo- us tijdig maatregelen te nemen. j ROEMENIë. De reis der Koningin en Prinses. /Op verzoek van Brittannië niet naar Palestina. Volgens berichten uit Boekarest beeft de ritsche regeering koningin Marie verzocht, et het oog op het feit, dat de rust in Pa- ptina nog niet volkomen is hersteld, af te en van haar reis naar dat land. Zij en prinses Ileana keeren derhalve naar Bemenië terug. GRIEKENLAND. Het proces tegen Pangalos. Gisteren is, naar het Hld. meldt, te Athe ne liet proces begonnen tegen den oud-dic- tator generaal Pangalos inzake in dien tijd verleende concessies, waarbij corruptie zou hebben plaats gehad. Generaal Pangalos, die thans 52 jaar oud is, is herhaaldelijk minister van oorlog ge weest. Op 25 Juni '25 riep hij de revolutie uit. Hij stelde op 4 Jan '26 de militaire Geen sprake van. Haar verpleegster ging met me mee naar beneden om ons uit te laten en ze zei dat ik dat vooral niet den ken moest. Ik had zelf trouwens ook dien indrük niet gekregen. Ze zei dat mevrouw Gardener alleen overspannen was en over vermoeid. Nu, ik zou er niet aan denken om lemlincl met verzwakte zenuwen naar die verschrikkelijke dames Drivers te sturen, oordeelde juffrouw Dunbar, die zijn in staat om een gezond mensch gek te maken. Heb je ze geznen. Eén van juffrouw Helen! O kindje, dat is de ergste van het stel. De oudste is vreeselijk heerschzuchtig en de jongste akelig sentimenteel. Ze zeggen dat die een ongelukkige liefde heeft gehad, maar ik voor mij geloof datte dat «U rond vertelt om interessant te lijken. En dan Euphemia. Ze doet geen kwaad, ze is alleen maar zot. Maar Helen doet me levendig denken aan een flesch vitriool. Ik had toch met haar te doen, zei Hi- lary, terwijl ze ain de sombere oogen en de strakke gelaatsuitdrukking van juffrouw Drivers dacht. Misschien heeft ze wel een akelig leven gehad. Juffrouw Dunbar haalde de schouders op Misschien heb je gelijkik weet het niet. Ik weet eigenlijk niets van ze af, be halve dat niemand ze kan uitstaan. Ze wo» nen hier al jaren en toen Tony en ik hier kwamen wonen hebben ze ons een bezoek gebracht en toen heb ik een contra-visite bij ze gemaakt, maar ik verlang er niets naar om er nog eens heen te gaan. Wordt vervolgd.

Goudsche Courant | 1930 | | pagina 1